Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/18/2012

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 18, 2012
                                                   500 Meter Swim - 20K Bike - 5K Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/38    539 Jonathan Boyd           Phoenix            AZ  36 M    13  9:31  1:45  0:54    7   33:15 22.4  0:48    3   20:02  6:27 1:04:28 
    2   1/33    443 Dan Ostlie              Fargo              ND  42 M    18  9:38  1:46  1:14    3   32:18 23.1  0:49   10   20:34  6:38 1:04:31 
    3   2/38    377 Mike Johnson            Shakopee           MN  35 M     6  8:51  1:38  1:25   14   34:09 21.8  0:52    2   19:56  6:25 1:05:11 
    4   3/38    569 Gregg Larson            Hawley             MN  34 M    45 10:55  2:00  1:10    1   31:39 23.6  1:32    9   20:27  6:35 1:05:41 
    5   2/33    274 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44 M    15  9:33  1:45  1:13   10   33:45 22.1  0:46   22   21:56  7:04 1:07:11 
    6   3/33    287 David Breznay           Fargo              ND  42 M   133 12:39  2:19  1:38    4   32:19 23.1  0:49    7   20:15  6:31 1:07:38 
    7   4/33    383 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  49 M    21  9:41  1:47  0:48   19   34:49 21.4  1:08   24   22:15  7:10 1:08:39 
    8   5/33    496 Dan Toelle              Fargo              ND  40 M    33 10:20  1:54  1:54   15   34:27 21.6  1:07   18   21:52  7:03 1:09:37 
    9   1/22    301 Tom Clow                Fargo              ND  51 M    75 11:47  2:10  1:13   12   33:54 22.0  1:02   17   21:45  7:00 1:09:40 
   10   4/38    454 Robert Power            Barnesville        MN  34 M    26 10:05  1:51  1:39   32   35:58 20.7  0:59   15   21:05  6:48 1:09:44 
   11   6/33    283 Jeremy Brekke           Fargo              ND  41 M    76 11:49  2:10  1:16   23   35:04 21.3  1:02   12   20:54  6:44 1:10:02 
   12   7/33    404 Jeff Liedy              Highlands Ranch    CO  47 M     2  8:33  1:34  1:03   18   34:42 21.5  1:13   56   24:38  7:56 1:10:07 
   13   1/34    113 Adam Olson              Fargo              ND  24 M    38 10:46  1:59  2:03   16   34:33 21.6  0:56   23   22:07  7:08 1:10:23 
   14   8/33    422 Greg Mathern            Bismarck           ND  47 M    72 11:45  2:09  1:19    5   32:34 22.9  0:56   46   23:59  7:44 1:10:32 
   15   9/33    351 David Hawkinson         Fargo              ND  49 M    91 12:01  2:12  2:03   22   35:01 21.3  1:17    8   20:16  6:32 1:10:36 
   16   2/22    434 Dennis Nelson           Fargo, Nd          MN  57 M    47 11:02  2:01  1:21    2   31:43 23.5  1:11   80   25:42  8:17 1:10:57 
   17   3/22    315 Greg Duncan             Lincoln            NE  54 M    34 10:22  1:54  1:44   24   35:04 21.3  1:25   33   22:55  7:23 1:11:28 
   18   4/22    471 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58 M    70 11:41  2:09  1:56    6   33:14 22.4  2:13   29   22:42  7:19 1:11:45 
   19   5/38    406 David Lien              Fargo              ND  39 M    96 12:06  2:13  2:30   20   34:51 21.4  1:26   13   20:55  6:44 1:11:47 
   20   1/21    441 Dylan Olson             Hawley             MN  15 M    97 12:07  2:13  1:57   42   36:57 20.2  0:43    6   20:08  6:29 1:11:50 
   21  10/33    302 Scott Colbeck           Fergus Falls       MN  43 M    54 11:13  2:04  1:52   11   33:48 22.1  0:58   49   24:04  7:45 1:11:53 
   22   2/34    574 Nic Sauer               Detroit Lakes      MN  26 M    55 11:15  2:04  2:47   63   38:24 19.4  0:36    1   19:45  6:22 1:12:46 
   23   1/5     271 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  60 M   127 12:31  2:18  2:35   29   35:37 20.9  0:50   19   21:53  7:03 1:13:25 
   24   2/21    562 Brandon Olson           Detroit Lakes      MN  18 M    20  9:40  1:46  2:35   57   38:15 19.5  0:41   25   22:17  7:11 1:13:26 
   25  11/33    502 James Tyler             Bismarck           ND  49 M   190 13:28  2:28  1:46   31   35:55 20.8  1:30   14   20:58  6:45 1:13:36 
   26   6/38    470 Thomas Schauer          West Fargo         ND  32 M    56 11:20  2:05  2:15    8   33:41 22.1  1:10   77   25:36  8:15 1:14:00 
   27   7/38    509 Matthew Waldner         Bismarck           ND  33 M    51 11:08  2:03  2:07   38   36:23 20.5  1:13   37   23:17  7:30 1:14:06 
   28   3/34    438 Alex Nisbet             Fisher             MN  26 M   125 12:29  2:17  2:21   21   34:52 21.4  1:27   39   23:22  7:32 1:14:30 
   29   1/44    395 Angela Kumm             Hutchinson         MN  23 F    22  9:55  1:49  2:34   95   39:55 18.7  0:40   16   21:28  6:55 1:14:30 
   30   4/34    416 Michael Maier           Bismarck           ND  28 M    82 11:54  2:11  2:06   28   35:33 21.0  1:13   48   24:04  7:45 1:14:48 
   31   5/34    279 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  26 M     8  9:17  1:42  2:54   67   38:37 19.3  0:36   44   23:35  7:36 1:14:57 
   32   6/34    267 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  23 M    66 11:33  2:07  2:15   73   38:49 19.2  0:42   20   21:54  7:03 1:15:10 
   33   3/21    543 Clement Foltz           Detroit Lakes      MN  19 M    32 10:17  1:53  2:53   77   38:58 19.1  1:33   21   21:54  7:03 1:15:34 
   34   1/42    428 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31 F   111 12:18  2:15  1:38   43   37:05 20.1  1:02   43   23:34  7:35 1:15:34 
   35  12/33    501 Randall Turner          Pierre             SD  47 M    11  9:25  1:44  1:51   25   35:23 21.1  1:20  123   27:38  8:54 1:15:35 
   36   7/34    420 Nathan Martindale       Fargo              ND  28 M    25 10:01  1:50  2:07   85   39:30 18.9  0:33   45   23:37  7:36 1:15:46 
   37   8/34    325 Sean Foss               Moorhead           MN  28 M    50 11:04  2:02  1:52   45   37:17 20.0  1:24   51   24:18  7:50 1:15:55 
   38   2/42    514 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  34 F   123 12:27  2:17  1:43   30   35:47 20.8  1:13   60   24:48  7:59 1:15:56 
   39   5/22    415 David Maier             Bismarck           ND  53 M    85 11:56  2:11  2:27    9   33:44 22.1  1:56   83   25:57  8:22 1:15:58 
   40   3/42    494 Jackie Thompson         Rochester          MN  33 F    43 10:52  2:00  2:24   69   38:40 19.3  0:48   36   23:17  7:30 1:15:59 
   41   4/42    360 Tanya Holte             Fargo              ND  31 F   140 12:44  2:20  2:44   91   39:43 18.8  0:49    4   20:02  6:27 1:16:00 
   42   1/22    264 Linda Belanger          I Falls            MN  44 F    64 11:31  2:07  1:15   55   38:08 19.6  0:43   55   24:36  7:55 1:16:11 
   43   5/42    255 Kimberly Ault           Plymouth           MN  31 F    44 10:53  2:00  0:53  115   40:50 18.3  0:48   30   22:50  7:21 1:16:12 
   44   6/42    409 Tracy Lind              Fargo              ND  35 F    14  9:31  1:45  2:19   39   36:25 20.5  1:24  102   26:44  8:37 1:16:20 
   45   9/34     23 Jeff Flynn              West Fargo         ND  24 M    73 11:47  2:10  3:19   26   35:25 21.1  0:58   63   24:55  8:01 1:16:22 
   46   2/44    544 Heather Harris          Grand Forks        ND  27 F     9  9:18  1:43  2:34   62   38:24 19.4  0:38   76   25:29  8:12 1:16:22 
   47  13/33    296 Mike Carver             Thief River Falls  ND  48 M   185 13:23  2:27  2:01   33   36:01 20.7  0:39   57   24:38  7:56 1:16:41 
   48   8/38    506 Corey Vetter            West Fargo         ND  34 M    48 11:03  2:02  1:21   35   36:04 20.7  1:25  108   26:59  8:41 1:16:49 
   49   9/38    307 Josh Covlin             Brooklyn Park      MN  30 M    78 11:50  2:10  3:29   64   38:28 19.4  0:48   31   22:52  7:22 1:17:26 
   50   4/21    500 Frank Turner            Pierre             SD  17 M    12  9:28  1:44  2:15   75   38:57 19.1  1:24   75   25:27  8:12 1:17:30 
   51  10/38    388 Trevor Klein            Elk River          MN  37 M    28 10:11  1:52  2:53   34   36:03 20.7  1:31  109   26:59  8:41 1:17:34 
   52  14/33    330 Tim Friesen             Moorhead           MN  45 M   147 12:47  2:21  2:40   53   37:58 19.6  1:22   34   22:56  7:23 1:17:41 
   53  15/33    545 Paul Holm               Fargo              ND  40 M   221 14:22  2:38  2:50   13   34:02 21.9  1:37   66   25:08  8:06 1:17:56 
   54  16/33    492 Mark Ternes             Marion             ND  43 M    42 10:52  2:00  2:44   41   36:55 20.2  1:35   87   26:09  8:25 1:18:14 
   55   1/9     560 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  17 F     7  9:04  1:40  2:26   90   39:41 18.8  0:52  104   26:46  8:37 1:18:47 
   56  11/38    408 Erik Lind               Fargo              ND  36 M     5  8:47  1:37  2:11   97   40:03 18.6  1:26   93   26:23  8:30 1:18:47 
   57  12/38    338 Michael Geeslin         Hawley             MN  38 M   102 12:09  2:14  2:23   61   38:23 19.4  1:19   59   24:43  7:58 1:18:55 
   58  17/33    381 Cory Kacer              Maple Grove        MN  42 M   202 13:51  2:32  2:53   68   38:37 19.3  0:47   35   23:00  7:24 1:19:06 
   59   3/44    354 Naomi Hensrud           West Fargo         ND  28 F    98 12:07  2:13  2:08  104   40:14 18.5  1:21   38   23:21  7:31 1:19:10 
   60  10/34    411 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  24 M    88 11:58  2:12  2:37   40   36:52 20.2  1:18   97   26:31  8:32 1:19:14 
   61   4/44    364 Kristin Hoy             Sartell            MN  25 F   113 12:19  2:16  2:50   80   39:02 19.1  0:49   53   24:26  7:52 1:19:24 
   62   7/42    513 Christina Wavrin        West Fargo         ND  31 F    37 10:43  1:58  2:29   93   39:48 18.7  1:31   64   24:58  8:03 1:19:28 
   63   6/22    551 Douglas Rumpza          Fargo              ND  54 M    67 11:38  2:08  2:54   59   38:18 19.5  1:31   70   25:16  8:08 1:19:34 
   64  18/33    552 Jon Stone               Detroit Lakes      MN  40 M   219 14:17  2:37  2:07   17   34:37 21.5  1:26  115   27:09  8:45 1:19:34 
   65  13/38    453 Jesse Potratz           Valley City        ND  38 M   108 12:14  2:15  3:23   46   37:23 20.0  1:42   65   25:03  8:04 1:19:43 
   66  11/34    462 Tyler Richter           Fargo              ND  25 M   198 13:38  2:30  2:44  130   41:48 17.8  0:46   11   20:49  6:42 1:19:44 
   67   8/42    520 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  39 F    69 11:40  2:08  2:15   79   39:00 19.1  1:21   79   25:41  8:16 1:19:56 
   68   9/42    472 Heather Schlagel        West Fargo         ND  31 F    71 11:43  2:09  1:22  124   41:19 18.1  0:41   62   24:54  8:01 1:19:56 
   69  14/38    427 Grant Moeckel           Moorhead           MN  37 M   134 12:39  2:19  2:11  138   42:05 17.7  0:44   27   22:24  7:13 1:20:01 
   70  12/34    573 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  21 M    86 11:56  2:11  2:28                           84   26:06  8:24 1:20:13 
   71  15/38    326 Mike Fowler             Fargo              ND  34 M    89 11:59  2:12  3:06   54   38:05 19.6  1:27   78   25:39  8:16 1:20:14 
   72  16/38    477 Bryan Skjolden          Fargo              ND  35 M   205 13:52  2:33  3:26   92   39:47 18.7  1:01   26   22:17  7:11 1:20:21 
   73  10/42    476 Darla Skaurud           West Fargo         ND  35 F    58 11:21  2:05  2:31   47   37:25 19.9  1:28  125   27:42  8:55 1:20:25 
   74   7/22    306 John Covlin             Coon Rapids        MN  56 M   161 13:04  2:24  2:46   66   38:36 19.3  0:50   68   25:12  8:07 1:20:25 
   75   5/44    490 Kristin Swenson         Eau Claire         WI  28 F    30 10:13  1:53  2:24  108   40:40 18.3  0:42  100   26:36  8:34 1:20:33 
   76  13/34    444 Andrew Overson          Waconia            MN  23 M   116 12:21  2:16  3:51   82   39:07 19.1  0:38   58   24:39  7:56 1:20:35 
   77   5/21    414 Jake Lynch              Fargo              ND  17 M    41 10:51  2:00  3:26  144   42:34 17.5  1:18   28   22:33  7:16 1:20:41 
   78  14/34    327 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  27 M   158 12:58  2:23  3:50   51   37:40 19.8  1:48   54   24:31  7:54 1:20:45 
   79  17/38    342 Alan Girard             Westminster        CO  35 M   163 13:05  2:24  3:14   87   39:36 18.8  1:06   50   24:15  7:49 1:21:13 
   80   8/22    571 Custer Huseby           Fargo              ND  54 M   238 14:53  2:44  2:18   58   38:17 19.5  1:26   52   24:25  7:52 1:21:17 
   81   6/21    368 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  18 M     4  8:43  1:36  2:17  112   40:45 18.3  1:10  145   28:30  9:11 1:21:23 
   82  19/33    333 Luis Garcia             Fargo              ND  42 M    92 12:02  2:12  1:49  103   40:13 18.5  1:00   92   26:23  8:30 1:21:25 
   83   7/21    413 Matthew Lorenz          Fargo              ND  17 M    17  9:37  1:46  4:35  101   40:11 18.6  0:47   90   26:17  8:28 1:21:25 
   84  15/34    370 Adam Ives               Grand Forks        ND  26 M   118 12:24  2:16  3:16   50   37:33 19.9  1:14  111   27:00  8:42 1:21:26 
   85  16/34    399 Ross Larson             Moorhead           MN  27 M    60 11:22  2:05  2:35  106   40:29 18.4  0:50   94   26:24  8:30 1:21:39 
   86  17/34    258 Ephriam Baer            Lake Park          MN  27 M   117 12:21  2:16  1:55  110   40:44 18.3  0:58   86   26:08  8:25 1:22:03 
   87  20/33    449 Chad Pederson           Moorhead           MN  43 M    59 11:22  2:05  2:34   86   39:35 18.8  1:19  118   27:20  8:48 1:22:09 
   88   6/44    575 Alane Korf              Dilworth           MN  21 F    46 10:58  2:01  2:34  129   41:47 17.8  0:43   91   26:19  8:28 1:22:19 
   89   9/22    365 Jeff Huckle             West Fargo         ND  51 M   136 12:41  2:20  4:19   27   35:30 21.0  2:00  128   27:56  9:00 1:22:24 
   90  10/22    559 Jay Richardson          Fargo              MN  52 M   180 13:19  2:27  2:57   44   37:07 20.1  1:40  119   27:24  8:50 1:22:26 
   91  18/34    260 David Baltezore         West Fargo         ND  23 M   168 13:08  2:25  3:06  188   45:17 16.5  0:58    5   20:05  6:28 1:22:32 
   92   7/44    403 Elizabeth Levri         Grand Forks        ND  24 F   176 13:17  2:26  3:44  134   42:02 17.7  0:53   32   22:53  7:22 1:22:46 
   93  19/34    489 Brad Swenson            St. Louis Park     MN  26 M   144 12:46  2:21  3:05  109   40:40 18.3  0:45   85   26:06  8:24 1:23:21 
   94  18/38    505 Matthew Varpness        Brownton           MN  38 M   178 13:19  2:26  2:15   70   38:40 19.3  1:16  130   28:00  9:01 1:23:29 
   95   1/11    447 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  53 F   224 14:23  2:38  2:12   48   37:27 19.9  1:15  141   28:16  9:06 1:23:32 
   96  11/42    503 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  34 F   106 12:12  2:14  1:48   56   38:13 19.5  1:20  173   30:02  9:40 1:23:34 
   97   8/44    331 Laura Fugleberg         Roseau             MN  26 F    36 10:43  1:58  1:41  128   41:46 17.9  1:18  138   28:12  9:05 1:23:37 
   98  20/34     83 Michael Shonblom        Bloomington        MN  28 M   169 13:10  2:25  3:57   81   39:04 19.1  1:18   96   26:27  8:31 1:23:54 
   99  11/22    294 Stanley Carignan        Perham             MN  50 M   272 17:31  3:13  2:59   49   37:29 19.9  0:47   67   25:10  8:06 1:23:55 
  100  12/42    565 Misty Lamppa            Detroit Lakes      MN  34 F   199 13:44  2:31  2:40  158   43:19 17.2  0:54   41   23:25  7:32 1:23:59 
  101   9/44     37 Ann Hepola              St. Louis Park     MN  27 F    19  9:39  1:46  2:34  149   42:54 17.4  1:28  121   27:27  8:50 1:24:00 
  102  19/38    347 Steve Hagen             Moorhead           MN  31 M   105 12:11  2:14  2:22   36   36:10 20.6  1:19  219   32:17 10:24 1:24:18 
  103  21/34    407 Jordan Light            Grand Forks        ND  25 M   112 12:19  2:15  2:30  176   44:19 16.8  1:16   47   24:01  7:44 1:24:21 
  104  20/38    265 Chad Belch              West Fargo         ND  37 M   236 14:49  2:43  3:13   83   39:10 19.0  1:51   72   25:21  8:10 1:24:23 
  105  22/34    259 Ezra Baer               Hawley             MN  27 M   122 12:27  2:17  2:21   52   37:48 19.7  1:13  185   30:37  9:51 1:24:23 
  106  21/33    288 Robert Brueggeman       Hitterdal          MN  40 M   200 13:44  2:31  3:21   60   38:19 19.5  0:50  140   28:13  9:05 1:24:25 
  107  21/38    316 Nick Eilertson          Saint Paul         MN  31 M   100 12:08  2:13  3:48  167   43:46 17.0  1:23   40   23:23  7:32 1:24:26 
  108  10/44    266 Amanda Bellefeuille     Barnesville        MN  26 F   162 13:04  2:24  1:39  100   40:11 18.6  0:48  154   28:48  9:16 1:24:27 
  109  12/22    305 Francis Cormier         Detroit Lakes      MN  53 M   188 13:27  2:28  2:47   72   38:46 19.2  1:25  136   28:09  9:04 1:24:33 
  110  22/38    263 Chad Belanger           I Falls            MN  39 M   174 13:14  2:26  3:09  126   41:38 17.9  0:48   82   25:56  8:21 1:24:44 
  111  11/44    321 Sara Faver              Duluth             MN  24 F    24 10:00  1:50  2:05  186   45:09 16.5  0:42  107   26:58  8:41 1:24:53 
  112   2/5     299 Tony Chu                Grand Forks        ND  60 M   213 14:02  2:34  2:09   71   38:43 19.3  1:22  151   28:43  9:15 1:24:59 
  113  12/44    397 Mollie Lackmann         Detroit Lakes      MN  20 F    94 12:03  2:13  2:27  148   42:48 17.4  1:00  103   26:46  8:37 1:25:02 
  114  13/44    495 Kayla Thorson           Bismarck           ND  25 F   207 13:53  2:33  3:51  121   41:06 18.1  0:49   73   25:26  8:11 1:25:03 
  115  13/42    482 Ciara Stockeland        Fargo              ND  33 F    52 11:11  2:03  2:52  132   41:58 17.8  1:40  122   27:28  8:51 1:25:08 
  116  14/44    417 Amber Malcolm           Fargo              ND  24 F   135 12:39  2:19  1:49  143   42:24 17.6  0:45  124   27:40  8:55 1:25:15 
  117  15/44    286 Trina Brennan           Mentor             MN  29 F   145 12:47  2:21  2:19  146   42:41 17.5  1:12   98   26:32  8:33 1:25:29 
  118  23/34    546 Jacob Knoll             Fargo              ND  21 M    40 10:50  1:59  2:53  142   42:23 17.6  1:24  134   28:05  9:03 1:25:32 
  119  23/38    310 Steven David            Grand Forks Afb    ND  31 M   196 13:32  2:29  2:31  122   41:15 18.1  0:52  120   27:26  8:50 1:25:34 
  120  16/44    256 Lindsay Babb            Fargo              ND  29 F   141 12:44  2:20  3:17  182   44:53 16.6  1:10   42   23:33  7:35 1:25:36 
  121  24/38    297 Javier Castro           Montgomery         AL  32 M   152 12:52  2:22  2:42   96   39:57 18.7  1:23  153   28:46  9:16 1:25:37 
  122  25/38    317 Matt Ellerbusch         Warren             MN  33 M   119 12:25  2:17  3:34  107   40:31 18.4  0:47  144   28:29  9:10 1:25:44 
  123  26/38    348 Jared Hall              Fargo              ND  31 M   128 12:36  2:19  5:17   65   38:35 19.3  1:01  143   28:19  9:07 1:25:46 
  124  24/34    550 Trent Ranzau            Fargo              ND  25 M   126 12:30  2:18  3:29  171   43:58 17.0  0:38   69   25:13  8:07 1:25:47 
  125  14/42    400 Jessica Lee             West Fargo         ND  33 F    68 11:40  2:08  2:49  119   41:01 18.2  1:19  159   29:08  9:23 1:25:55 
  126  27/38    253 Jeff Anderson           West Fargo         ND  33 M   166 13:08  2:24  3:27  113   40:45 18.3  1:46  106   26:53  8:40 1:25:56 
  127  13/22    382 Jim Kapphahn            West Fargo         ND  55 M    87 11:57  2:11  2:19  125   41:32 18.0  0:37  163   29:39  9:33 1:26:02 
  128  17/44    439 Sadie Nistler           Audubon            MN  20 F   121 12:26  2:17  1:51  111   40:45 18.3  0:40  184   30:32  9:50 1:26:12 
  129  14/22    442 Guy Olson               Fergus Falls       MN  56 M    57 11:20  2:05  2:58   89   39:41 18.8  1:06  205   31:44 10:13 1:26:47 
  130  18/44    554 Alison Streyle          Fargo              ND  24 F   148 12:51  2:21  3:11  120   41:02 18.2  0:46  157   29:01  9:21 1:26:48 
  131  22/33    314 Brent Drovdal           Fargo              ND  41 M   150 12:51  2:21  3:27   98   40:06 18.6  1:35  156   29:00  9:20 1:26:57 
  132   8/21    572 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  15 M    10  9:22  1:43  3:57  151   42:55 17.4  0:48  177   30:11  9:43 1:27:12 
  133  23/33    363 Neil Howe               Plymouth           MN  42 M   139 12:43  2:20  4:30  116   40:53 18.2  2:31  101   26:43  8:36 1:27:18 
  134  15/42    251 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36 F   124 12:29  2:17  2:18  136   42:04 17.7  0:49  166   29:44  9:35 1:27:23 
  135  28/38    359 Matthew Holland         Moorhead           MN  33 M   138 12:41  2:20  2:18  114   40:45 18.3  0:57  189   30:46  9:54 1:27:25 
  136   2/22    518 Julie Wilson            Moorhead           MN  49 F    62 11:29  2:06  2:24  140   42:20 17.6  2:51  150   28:41  9:14 1:27:44 
  137  24/33    455 Ross Puhr               Harwood            ND  46 M   153 12:53  2:22  2:53   94   39:51 18.7  1:14  193   31:05 10:01 1:27:53 
  138  25/34    298 Aaron Christopherson    Fargo              ND  27 M    90 12:00  2:12  5:02  157   43:18 17.2  2:13   74   25:26  8:11 1:27:57 
  139  29/38    292 Jerrod Busker           Detroit Lakes      MN  33 M   189 13:28  2:28  5:07  155   43:03 17.3  1:08   71   25:21  8:10 1:28:05 
  140  26/34    289 Ryan Brunette           Fargo              ND  25 M   260 15:40  2:52  3:36  123   41:16 18.1  0:41  110   26:59  8:41 1:28:11 
  141  15/22    421 Kirby Martz             Mandan             ND  58 M   181 13:20  2:27  4:17   37   36:21 20.5  2:37  204   31:42 10:12 1:28:15 
  142   9/21    522 Josh Zetocha            Fargo              ND  17 M    80 11:51  2:10  3:01  161   43:33 17.1  1:09  155   28:54  9:18 1:28:27 
  143  19/44    435 Emilee Nelson           Crystal            MN  24 F   159 12:59  2:23  2:35  127   41:44 17.9  1:00  178   30:15  9:45 1:28:31 
  144  10/21    272 Connor Bjellum          Fargo              ND  15 M     3  8:42  1:36  2:50  180   44:40 16.7  0:42  202   31:39 10:11 1:28:31 
  145  11/21    337 Jonathan Gaul           Grand Forks        ND  17 M   262 15:44  2:53  2:47  131   41:55 17.8  1:38   99   26:34  8:33 1:28:35 
  146   2/9     405 Savanna Liedy           Highlands Ranch    CO  13 F    35 10:24  1:55  3:00  137   42:04 17.7  1:10  213   32:09 10:21 1:28:45 
  147  16/42    481 Alissa Stavenger        Moorhead           MN  32 F   129 12:36  2:19  2:57  154   43:02 17.3  1:08  158   29:06  9:22 1:28:46 
  148  17/42    303 Andrea Coombs           Fargo              MN  37 F   182 13:21  2:27  1:57  139   42:14 17.7  1:01  182   30:25  9:48 1:28:56 
  149  20/44    430 Jill Mostad             Bismarck           ND  29 F    74 11:47  2:10  3:16  162   43:34 17.1  1:40  161   29:12  9:24 1:29:27 
  150  16/22    295 Ken Carlson             Prescott           WI  51 M    65 11:31  2:07  3:19  156   43:12 17.3  3:10  142   28:19  9:07 1:29:29 
  151  17/22    328 David Freeman           Motley             MN  55 M   191 13:30  2:28  3:00  141   42:21 17.6  0:54  168   29:49  9:36 1:29:32 
  152   3/22    336 Joanne Gaul             Grand Forks        ND  49 F   211 14:00  2:34  2:51   84   39:22 18.9  2:33  190   30:54  9:57 1:29:38 
  153  30/38    483 James Stockeland        Fargo              ND  35 M   131 12:37  2:19  2:59   78   38:59 19.1  2:29  222   32:37 10:30 1:29:38 
  154  27/34    451 Dan Perry               Moorhead           MN  28 M   208 13:54  2:33  4:31  165   43:37 17.1  0:52  113   27:01  8:42 1:29:53 
  155  18/42    398 Landi Larson            Hawley             MN  35 F    77 11:50  2:10  2:04  102   40:11 18.6  1:37  237   34:23 11:04 1:30:04 
  156  19/42    515 Jessica Wendt           Farmington         MN  36 F    99 12:07  2:13  1:55  166   43:38 17.1  1:45  187   30:44  9:54 1:30:08 
  157  18/22    319 Roger Erstad            Fergus Falls       MN  57 M   257 15:37  2:52  2:34   74   38:51 19.2  2:00  195   31:08 10:02 1:30:09 
  158  28/34    487 Kevin Struxness         Moorhead           MN  29 M   146 12:47  2:21  2:43  133   42:00 17.8  0:55  208   31:55 10:17 1:30:19 
  159  25/33    375 Doug Johnson            West Fargo         ND  42 M   227 14:34  2:40  3:07   99   40:09 18.6  2:15  179   30:21  9:47 1:30:25 
  160  19/22    350 Craig Hauer             Waterville         MN  57 M   143 12:46  2:20  3:09  152   42:57 17.4  0:53  186   30:43  9:54 1:30:25 
  161   4/22    322 Julie Fletcher          Ottertail          MN  45 F   235 14:49  2:43  3:07  168   43:46 17.0  0:38  137   28:09  9:04 1:30:27 
  162   5/22    352 Colleen Heimstead       Fargo              ND  41 F   130 12:37  2:19  4:01  135   42:03 17.7  2:09  164   29:39  9:33 1:30:28 
  163  21/44    468 Sarah Sands             Fargo              ND  29 F    79 11:51  2:10  3:17  164   43:37 17.1  1:17  183   30:27  9:48 1:30:28 
  164   2/11    355 Darin Henze             Fargo              ND  52 F   195 13:31  2:29  3:20  179   44:39 16.7  0:59  139   28:12  9:05 1:30:40 
  165  20/42    324 Jessica Foss            Moorhead           MN  30 F    81 11:51  2:10  3:12  153   42:58 17.4  1:13  198   31:31 10:09 1:30:43 
  166  12/21    390 Michael Kolles          Eagan              MN  19 M   240 15:13  2:47  2:50  207   47:01 15.9  1:01   61   24:49  8:00 1:30:52 
  167  22/44    445 Carley Paulseth         Sturgeon Lake      MN  25 F   192 13:30  2:29  3:40  198   46:05 16.2  0:55  105   26:52  8:39 1:31:00 
  168  13/21    431 Ethan Mueller           Hillsboro          ND  16 M   164 13:05  2:24  3:45  117   40:56 18.2  1:28  210   32:02 10:19 1:31:14 
  169   3/5     557 Brad Swenson            Fargo              MN  61 M   170 13:11  2:25  3:20  145   42:39 17.5  1:56  180   30:21  9:47 1:31:26 
  170   6/22    380 Wendy Johnson Oscarson  Fargo              ND  40 F   142 12:46  2:20  2:20  159   43:24 17.2  0:52  217   32:14 10:23 1:31:34 
  171  23/44    358 Laura Holien            Fargo              ND  21 F    39 10:46  1:59  2:36  246   51:28 14.5  0:55   88   26:13  8:27 1:31:55 
  172  26/33    379 Rick Johnson            Fergus Falls       MN  46 M    83 11:55  2:11  2:40  211   47:31 15.7  1:24  146   28:31  9:11 1:31:58 
  173  24/44    374 Amy Jenson              Dilworth           MN  28 F    23  9:58  1:50  2:41  221   48:57 15.2  0:43  169   29:51  9:37 1:32:08 
  174   7/22    290 Kristen Bullis          Fargo              ND  45 F   212 14:00  2:34  2:26  178   44:37 16.7  1:01  175   30:07  9:42 1:32:09 
  175  27/33    567 Bryan Schoenberger      Detroit Lakes      MN  43 M   263 15:51  2:54  2:54  174   44:10 16.9  1:08  147   28:33  9:12 1:32:34 
  176  25/44    469 Mari Santoyo            Moorhead           MN  25 F   251 15:26  2:50  4:19  160   43:27 17.2  0:48  152   28:44  9:15 1:32:42 
  177   3/11    369 Sarah Israelson         Staples            MN  51 F   160 13:00  2:23  3:07  172   44:07 16.9  0:54  203   31:41 10:12 1:32:47 
  178  21/42    293 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  31 F   155 12:57  2:22  3:26  189   45:21 16.4  0:42  181   30:24  9:47 1:32:47 
  179  22/42    461 Jennifer Raum           Fargo              ND  37 F   154 12:53  2:22  2:43  197   46:00 16.2  1:30  167   29:47  9:36 1:32:51 
  180  23/42    262 Laurie Bauer            Horace             ND  35 F   120 12:25  2:17  2:30  150   42:54 17.4  2:32  223   32:38 10:31 1:32:57 
  181   4/5     548 George Portilla         Detroit Lakes      MN  62 M   151 12:52  2:22  2:49   88   39:38 18.8  1:38  244   36:04 11:37 1:33:00 
  182   5/5     308 Bill Cross              Sebeka             MN  62 M   265 16:12  2:58  4:03  147   42:45 17.4  1:03  160   29:09  9:23 1:33:09 
  183  24/42    270 Jamie Berg-Gramer       Moorhead           MN  34 F   206 13:53  2:33  3:34  213   47:36 15.7  1:20  112   27:01  8:42 1:33:21 
  184  25/42    392 Brandy Kramer           Saint Cloud        MN  31 F   173 13:13  2:25  3:18  223   49:03 15.2  0:48  114   27:03  8:43 1:33:23 
  185  26/42    504 Ann Varpness            Brownton           MN  36 F   167 13:08  2:25  2:07  201   46:26 16.1  0:49  191   30:56  9:58 1:33:24 
  186  31/38    254 Kyle Armitage           Doran              MN  32 M   156 12:57  2:22  3:05  184   44:59 16.6  1:03  201   31:36 10:11 1:33:37 
  187  32/38    280 Doug Geeslhi            Fargo              ND  36 M   270 17:19  3:10  3:14   76   38:58 19.1  2:09  209   32:01 10:18 1:33:38 
  188   4/11    429 Leanne Montgomery       Edina              MN  50 F   172 13:12  2:25  3:41  192   45:45 16.3  1:46  162   29:20  9:27 1:33:41 
  189   8/22    424 Liane Mauch             Mantador           ND  42 F   247 15:21  2:49  3:23  175   44:18 16.8  1:14  171   29:53  9:38 1:34:07 
  190   9/22    463 Jill Riley              St. Louis Park     MN  40 F   193 13:30  2:29  4:05  222   48:59 15.2  1:25   89   26:13  8:27 1:34:11 
  191  27/42    440 Julia Okeson            Detroit Lakes      MN  33 F    93 12:02  2:12  3:05  230   49:49 15.0  1:21  127   27:55  9:00 1:34:11 
  192  10/22    261 Joan Baltezore          West Fargo         ND  45 F   197 13:34  2:29  2:13  229   49:45 15.0  0:50  129   27:59  9:01 1:34:19 
  193   3/9     318 Courtney Erickson       Barnesville        MN  15 F   230 14:39  2:41  2:45  238   50:32 14.8  0:54   81   25:45  8:18 1:34:33 
  194  26/44    473 Jessica Schneider       Eagan              MN  25 F   149 12:51  2:21  3:02  190   45:32 16.4  1:01  214   32:10 10:21 1:34:33 
  195  28/42    344 Heidi Gregoire          Moorhead           MN  34 F   107 12:13  2:15  3:21  183   44:54 16.6  1:10  227   33:00 10:38 1:34:37 
  196  29/42    389 Holly Klinnert          Moorhead           MN  35 F   194 13:31  2:29  3:54  195   45:54 16.2  1:20  176   30:09  9:43 1:34:46 
  197  33/38    452 Jim Perry               Robbinsdale        MN  33 M    84 11:55  2:11  7:48  118   40:59 18.2  2:14  207   31:55 10:17 1:34:49 
  198  28/33    340 Alejandro Genis         Fargo              ND  44 M   259 15:40  2:52  2:12  169   43:50 17.0  0:39  224   32:40 10:31 1:34:59 
  199  30/42    257 Lisa Babel              Phoenix            AZ  33 F   186 13:24  2:27  2:10  206   46:59 15.9  1:29  199   31:33 10:10 1:35:32 
  200  31/42    332 Michelle Fuglesten      Mapleton           ND  34 F   177 13:17  2:26  4:16  196   45:58 16.2  1:25  196   31:09 10:02 1:36:04 
  201  29/34    466 Jason Ruis              Milaca             MN  29 M   271 17:28  3:12  2:27  170   43:53 17.0  1:46  197   31:29 10:08 1:37:02 
  202  11/22    507 Lucy Vinych             Fargo              ND  47 F   242 15:15  2:48  3:53  173   44:07 16.9  1:34  220   32:19 10:24 1:37:07 
  203  27/44    437 Nicole Nelson           Dilworth           MN  27 F   223 14:23  2:38  2:43  219   48:38 15.3  1:29  172   30:00  9:40 1:37:11 
  204  28/44    410 Chelsea Lindemann       St. Louis Park     MN  28 F   179 13:19  2:27  2:35  217   48:27 15.4  0:58  215   32:10 10:22 1:37:27 
  205  14/21    458 Lucas Quibell           Fargo              ND  11 M   104 12:11  2:14  3:04  257   54:14 13.8  0:37  135   28:07  9:03 1:38:12 
  206  32/42    450 Kim Pederson            Eden Prairie       MN  33 F    95 12:04  2:13  2:55  232   50:08 14.9  1:07  211   32:06 10:20 1:38:18 
  207  34/38    313 Taylor Doemel           Staples            MN  32 M   268 16:18  2:59  3:47  105   40:25 18.5  1:11  248   36:41 11:49 1:38:20 
  208   5/11    448 Tracy Pechmann          Detroit Lakes      MN  50 F    61 11:22  2:05  3:14  203   46:40 16.0  1:17  245   36:10 11:39 1:38:42 
  209  35/38    542 Kris Folland            Halma              MN  34 M   266 16:13  2:58  3:10  215   47:44 15.6  0:59  188   30:45  9:54 1:38:50 
  210   4/9     268 Abbey Benson            Fargo              ND  18 F    27 10:11  1:52  2:14  247   51:28 14.5  0:47  238   34:25 11:05 1:39:04 
  211  29/44    269 Audrey Benson           Fargo              ND  21 F    49 11:03  2:02  1:53  244   50:55 14.6  0:48  239   34:26 11:05 1:39:04 
  212   5/9     378 Olivia Johnson          Detroit Lakes      MN  18 F   209 13:59  2:34  4:55  185   45:01 16.6  1:54  229   33:23 10:45 1:39:09 
  213  36/38    517 Shannon Willett         Moorhead           MN  36 M   226 14:32  2:40  5:26  200   46:15 16.1  1:11  206   31:48 10:14 1:39:10 
  214  30/34    436 Jordan Nelson           West Fargo         ND  20 M   229 14:38  2:41  5:25  239   50:32 14.8  0:51  126   27:49  8:58 1:39:13 
  215  33/42    423 Julianna Mauch          Barney             ND  39 F   204 13:52  2:33  3:32  191   45:32 16.4  1:36  241   35:05 11:18 1:39:35 
  216  12/22    252 Tamera Althoff          Mantador           ND  49 F   203 13:51  2:32  3:36  193   45:51 16.3  1:14  242   35:06 11:18 1:39:35 
  217  31/34    478 Cody Sletten            Bismarck           ND  28 M   256 15:30  2:51  4:48  204   46:48 15.9  1:04  216   32:12 10:22 1:40:21 
  218  34/42    521 Kayla Young             Moorhead           MN  31 F    63 11:30  2:07  3:40  227   49:40 15.0  1:29  235   34:12 11:01 1:40:29 
  219  20/22    284 Brad Brenden            Northwood          ND  57 M   250 15:26  2:50  4:28  163   43:34 17.1  7:22  170   29:52  9:37 1:40:40 
  220  30/44    510 Kylie Wallender         West Fargo         ND  26 F   132 12:37  2:19  4:00  254   53:29 13.9  1:05  165   29:44  9:34 1:40:53 
  221  35/42    341 Sara Gimberline         Fargp              ND  33 F   109 12:15  2:15  2:23  237   50:30 14.8  1:11  240   34:44 11:11 1:41:01 
  222  31/44    426 Annie McSharry          Fargo              ND  24 F    53 11:13  2:03  3:04  218   48:32 15.4  1:06  251   37:09 11:58 1:41:01 
  223  32/44    304 Chelsey Cordes          Henning            MN  24 F   261 15:43  2:53  3:43  199   46:06 16.2  2:24  236   34:15 11:02 1:42:08 
  224   6/9     519 Lauren Wood             Moorhead           MN  15 F    31 10:16  1:53  2:29  234   50:24 14.8  0:59  253   38:04 12:16 1:42:11 
  225   6/11    366 Brenda Ihry             Fargo              ND  50 F   157 12:58  2:23  4:30  209   47:06 15.8  1:26  246   36:36 11:47 1:42:34 
  226  33/44    418 Emily Malone            Shoreview          MN  28 F   231 14:43  2:42  4:38  216   48:23 15.4  1:01  231   34:00 10:57 1:42:43 
  227  34/44    486 Sarah Strong            Glyndon            MN  21 F   165 13:06  2:24  4:27  261   55:30 13.4  1:46  131   28:03  9:02 1:42:49 
  228  35/44    419 Charlotte Marshall      Eagan              MN  21 F   201 13:46  2:31  3:47  262   55:31 13.4  1:44  133   28:03  9:02 1:42:49 
  229  36/44    385 Brooke Kilber           Fargo              ND  22 F   217 14:11  2:36  3:19  263   55:34 13.4  1:44  132   28:03  9:02 1:42:49 
  230  37/44    335 Kelly Garrison          Minneapolis        MN  25 F   245 15:17  2:48  4:00  248   51:39 14.4  1:02  192   31:03 10:00 1:42:58 
  231  36/42    541 Bethany Folland         Halma              MN  31 F   215 14:08  2:35  4:39  266   56:46 13.1  1:15   95   26:25  8:31 1:43:11 
  232   7/11    285 Mary Brenden            Northwood          ND  56 F    16  9:36  1:46  4:22  228   49:41 15.0  1:13  256   38:25 12:22 1:43:16 
  233  32/34    474 Erik Sell               Fargo              ND  29 M   220 14:21  2:38  4:27  210   47:16 15.8  1:10  247   36:38 11:48 1:43:49 
  234  29/33    493 Paul Thibedeau          Fargo              ND  42 M   171 13:11  2:25  4:53  177   44:23 16.8  3:39  252   38:02 12:15 1:44:06 
  235  37/42    480 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  32 F   115 12:19  2:16  5:30  269   57:56 12.9  1:14  117   27:14  8:46 1:44:12 
  236  38/42    566 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  36 F   114 12:19  2:16  5:30  270   57:57 12.9  1:14  116   27:13  8:46 1:44:12 
  237  38/44    479 Megan Sletten           Bismarck           ND  27 F   248 15:21  2:49  3:14  249   52:02 14.3  0:45  228   33:18 10:43 1:44:39 
  238   1/2     549 Susan Portilla          Detroit Lakes      MN  62 F   244 15:16  2:48  4:01  240   50:34 14.7  1:08  234   34:09 11:00 1:45:07 
  239  15/21    373 Conner Jensen           Stephen            MN  13 M   228 14:37  2:41  3:47  181   44:52 16.6  1:18  261   41:16 13:17 1:45:49 
  240  33/34    558 Nick Horob              Fargo              MN  29 M   225 14:28  2:39  3:45  236   50:28 14.8  1:37  243   35:48 11:32 1:46:05 
  241   7/9     391 Mackenzie Korbel        Fargo              ND  12 F   264 15:57  2:55  3:44  258   54:27 13.7  1:04  194   31:06 10:01 1:46:17 
  242  13/22    412 Gwen Loll               Hankinson          ND  40 F   210 13:59  2:34  3:30  255   54:03 13.8  1:10  230   33:45 10:52 1:46:25 
  243  39/44    282 Morgan Braunshausen     Waconia            MN  21 F   239 15:06  2:46  6:48  202   46:30 16.0  4:16  233   34:07 10:59 1:46:45 
  244  14/22    387 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  49 F   258 15:39  2:52  2:59  231   49:58 14.9  1:49  249   36:48 11:51 1:47:11 
  245  37/38    311 Jay Demers              Moorhead           MN  38 M   218 14:13  2:36  3:59  253   53:16 14.0  1:41  232   34:06 10:59 1:47:14 
  246  15/22    300 Joan Clark              Moorhead           MN  47 F   214 14:07  2:35  4:36  205   46:48 15.9  1:48  258   40:05 12:54 1:47:21 
  247  16/21    396 Brady Labine            Detroit Lakes      MN  14 M   103 12:09  2:14  4:08  208   47:02 15.9  2:48  262   41:17 13:18 1:47:22 
  248  40/44    485 Breanna Stroh           Dickinson          ND  20 F   249 15:22  2:49  3:58  265   56:26 13.2  0:46  218   32:16 10:23 1:48:46 
  249  39/42    465 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  36 F   246 15:17  2:48  3:33  241   50:41 14.7  1:14  255   38:20 12:21 1:49:02 
  250  30/33    277 Jordan Bonney           Bloomington        MN  47 M   273 17:45  3:15  4:38  267   56:47 13.1  1:53  149   28:36  9:13 1:49:37 
  251  16/22    312 Lorraine Dickerman      Hankinson          ND  45 F   234 14:47  2:43  2:45  252   52:49 14.1  1:28  257   38:25 12:22 1:50:12 
  252  31/33    273 Hans Bjellum            Fargo              ND  48 M   232 14:45  2:42  4:39  226   49:34 15.0  1:33  259   40:36 13:04 1:51:05 
  253   8/9     564 Anna Volk               Moorhead           MN  16 F    29 10:13  1:52  2:38  264   56:22 13.2  0:54  264   41:25 13:20 1:51:30 
  254  17/22    516 Lynn Wieczorek          Plymouth           MN  40 F   233 14:45  2:42  2:55  194   45:52 16.3  2:02  276   46:03 14:50 1:51:36 
  255  18/22    402 Sheree Lenz             Detroit Lakes      MN  40 F   216 14:10  2:36  3:02  251   52:11 14.3  1:15  263   41:20 13:18 1:51:57 
  256   8/11    334 Christine Garrett       Pelican Rapids     MN  54 F   237 14:51  2:43  2:57  233   50:22 14.8  2:03  267   42:06 13:33 1:52:15 
  257   9/11    432 Maribeth Mueller        Hillsboro          ND  50 F   175 13:14  2:26  4:32  235   50:25 14.8  2:00  268   42:06 13:34 1:52:16 
  258  17/21    357 Nicklaus Hess           Frazee             MN  10 M   278 19:01  3:29  5:38  259   54:34 13.7  1:11  212   32:08 10:21 1:52:31 
  259  38/38    356 Mikel Hess              Frazee             MN  38 M   277 19:00  3:29  5:39  260   54:43 13.6  1:38  200   31:34 10:10 1:52:31 
  260  18/21    278 Logan Bonney            Bloomington        MN  10 M   281 20:59  3:51  4:38  268   56:47 13.1  1:53  148   28:34  9:12 1:52:48 
  261  40/42    372 Betsy Jensen            Stephen            MN  36 F   137 12:41  2:20  2:40  245   51:07 14.6  1:44  272   44:55 14:28 1:53:05 
  262   2/2     508 Sarah Vogel             Bismarck           ND  66 F   267 16:17  2:59  4:06  187   45:14 16.5  2:35  274   45:20 14:36 1:53:30 
  263  41/44    425 Kathleen McNulty        Minneapolis        MN  27 F   110 12:18  2:15  4:38  242   50:47 14.7  1:44  270   44:29 14:19 1:53:55 
  264  10/11    401 Lori Leichter           Detroit Lakes      MN  52 F   241 15:13  2:47  6:35  256   54:08 13.8  1:59  250   36:54 11:53 1:54:46 
  265  11/11    367 Michelle Ihry           West Fargo         ND  56 F   280 20:04  3:41  3:53  214   47:41 15.6  1:55  265   41:28 13:21 1:54:59 
  266  19/21    570 Isaac Mills             Stephen            MN  13 M   184 13:22  2:27  3:08  277 1:07:29 11.1  0:58  174   30:05  9:41 1:55:01 
  267  19/22    281 Karen Braunshausen      Waconia            MN  47 F   101 12:08  2:13  6:51  212   47:35 15.7  7:24  266   41:35 13:23 1:55:30 
  268  32/33    547 Eric Miller             Detroit Lakes      MN  42 M   269 16:51  3:05  6:14  274 1:00:08 12.4  1:03  221   32:21 10:25 1:56:35 
  269  41/42    488 Janet Suhr              Fargo              ND  36 F   254 15:30  2:50  4:55  224   49:21 15.1  1:45  275   45:36 14:41 1:57:04 
  270  42/42    512 Jill Ward               Moorhead           MN  34 F   255 15:30  2:51  4:56  225   49:34 15.0  1:59  273   45:07 14:32 1:57:04 
  271  42/44    371 Kimberly Jarabek        Fargo              ND  25 F   253 15:29  2:50  3:44  250   52:04 14.3  1:53  271   44:55 14:28 1:58:03 
  272  20/21    460 Tristan Quibell         Fargo              ND   7 M   279 19:47  3:37  6:03  272   59:15 12.6  0:53  225   32:50 10:34 1:58:46 
  273  21/22    511 David Walters           Fargo              ND  57 M   275 18:11  3:20  3:48  220   48:54 15.3  1:09  278   47:25 15:16 1:59:25 
  274  43/44    393 Rachel Krein            Fargo              ND  25 F   252 15:28  2:50  5:48  271   58:54 12.7  1:55  254   38:19 12:20 2:00:21 
  275  20/22    346 Char Gust               Casselton          ND  45 F   276 18:26  3:23  3:48  243   50:48 14.7  1:58  279   48:37 15:39 2:03:35 
  276  44/44    329 Rachel Friedman         Albert Lea         MN  21 F   243 15:15  2:48  4:04  275 1:01:11 12.2  2:16  260   41:05 13:14 2:03:49 
  277  21/22    523 Alecia Zieman           Fargo              ND  41 F   222 14:22  2:38  5:19  280 1:11:44 10.4  1:59  226   32:51 10:35 2:06:13 
  278  34/34    497 Ben Tremmel             Spring             TX  28 M   183 13:22  2:27  4:20  276 1:02:27 11.9  3:18  269   43:55 14:08 2:07:19 
  279  22/22    553 Joyce Stone             Detroit Lakes      MN  40 F   274 18:07  3:19  3:22  273   59:32 12.5  1:02  277   47:04 15:09 2:09:05 
  280  33/33     41 Steve Howe              Edina              MN  45 M     1  8:09  1:30  2:22  278 1:08:30 10.9  1:20  280   49:09 15:49 2:09:28 
  281   9/9     459 Sydney Quibell          Fargo              ND   9 F   187 13:26  2:28  6:06  279 1:09:13 10.8  1:19  283   51:07 16:28 2:21:09 
  282  22/22    457 John Quibell            Fargo              ND  50 M   282 23:36  4:19  6:35  282 1:25:34  8.7  2:18  282   50:12 16:10 2:48:13 
  283  21/21    456 Ethan Quibell           Fargo              ND   6 M   283 26:37  4:52  9:31  281 1:22:51  9.0  2:20  281   50:11 16:09 2:51:28 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  524 186 years old                                    5 15:36  2:52  1:00    1   33:15 22.4  0:34    3   20:45  6:41 1:11:07 
           Bob Hatlestad , William Herauf , Jerry Schwartz        
    2  526 Always Tri-ing                                   1  8:39  1:35  0:58    4   40:31 18.4  0:36    2   20:40  6:40 1:11:23 
           Dillon Schroeder , Terry Schroeder , Hunter Schroeder  
    3  345 Team Riewer                                      2 10:14  1:53  1:20    3   38:25 19.4  0:33    4   21:25  6:54 1:11:55 
           Luke Riewer , Ben Riewer , Andy Riewer                 
    4  568 Herd of Turtles                                  3 10:31  1:56  1:00    5   40:51 18.3  0:36    1   20:35  6:38 1:13:31 
           John McDonald , Phil Jacobson , Jesse Buckley          
    5  527 Brothers From Other Mothe                        4 10:32  1:56  0:56    2   37:34 19.9  0:29    5   25:46  8:18 1:15:15 
           Jeremy Wendt , Nathan Vanwechel , Rob Lee              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  532 Splash,Crash and Dash                            4 14:28  2:39  1:23    1   38:39 19.3  0:48    3   26:37  8:34 1:21:54 
           Karn Jilek , Denelle Ritchie , Sarah Lindemann         
    2  529 Freaky Fast Friends                              2 12:53  2:22  0:52    2   44:26 16.8  0:34    2   25:43  8:17 1:24:26 
           Claire Bullis , Katherine Bullis , Anna Suppes         
    3  530 Happy Feet                                       1 11:49  2:10  2:13    3   45:05 16.5  0:52    4   28:19  9:07 1:28:16 
           Karie Martinson , Chris Messer , Michelle Field        
    4  528 Dipsy,Tipsy and Almost Bi                        3 14:17  2:37  1:28    5 1:00:36 12.3  0:51    1   25:01  8:04 1:42:11 
           Stephanie Olsen , Horne Jennifer , Tammy Nelson        
    5  555 Terrific Trio                                    6 16:03  2:56  1:05                            6   33:52 10:54 1:42:56 
           Elliana Madsen , Marquel Madsen , Kristi Paulson       
    6  534 Team JJ                                          5 14:30  2:40  4:25    4   58:00 12.9  1:10    5   29:48  9:36 1:47:51 
           Jodi Perelman , Jodi Perelman , Jo Burdick             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  533 Swans                                            3 10:56  2:00  1:36    1   32:54 22.7  0:34    2   24:47  7:59 1:10:46 
           Tony Schwan , Tony Schwan , Summer Schauer             
    2  556 Two and a half athletes                          7 12:51  2:21  0:58    3   38:14 19.5  0:38    1   23:59  7:43 1:16:37 
           Dave Kirkpatrick , Sarah Bundy , Greta Markuson        
    3  102 Lake Seven Superstars                            2  9:32  1:45  0:47    2   37:55 19.7  0:32    6   28:59  9:20 1:17:44 
           Rachel Erickson , Michael Aguirre , Alyssa Aguirre     
    4  537 The Young and the Breathl                        4 11:34  2:07  1:03    5   41:35 17.9  0:53    3   26:52  8:39 1:21:54 
           Mikkel Engen , Fred Berg , Heidi Lund                  
    5  525 3730                                             6 12:25  2:17  1:18    4   40:40 18.3  1:24    5   28:12  9:05 1:23:56 
           Chelsea Howe , Jason Korbel , Jason Korbel             
    6  538 whatever                                         8 14:21  2:38  1:46    7   42:41 17.5  0:56    7   29:49  9:36 1:29:31 
           Mary Freeman , Bill Israelson , Julie Benson           
    7  561 Three O's                                        5 12:06  2:13  1:11    8   45:20 16.5  1:13    9   33:26 10:46 1:33:15 
           Dale Olson , J J Olson , Tanner Olson                  
    8  531 Millenials                                       1  9:15  1:42  1:04    9   53:22 14.0  0:46    8   30:03  9:41 1:34:27 
           Erin McCarthy , Emma Bonney , Max Staley               
    9  535 Team Neon                                        9 14:53  2:44  0:54    6   42:36 17.5  0:30   10   39:31 12:43 1:38:23 
           Benny Andres , Wanda Nilles , Sarah Reed               
   10  563 Fire                                            10 15:16  2:48  1:23   10   55:47 13.4  0:59    4   28:00  9:01 1:41:22 
           Beth Volk , Alex Volk , Ross Volk                      
   11  536 The Hot Messes                                  11 15:28  2:50  0:45   11   57:21 13.0  0:33   11   49:11 15:50 2:03:17 
           Anthony Bruhn , Cori Miller , Sarah Osier              

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 394 Joel Kuhl               Fargo              ND  48 M      1  1:45  0:20 23:41    1   43:43 17.1  1:38    1   23:44  7:39 1:34:30 
 475 Chip Sjule              Fargo              ND  37 M      2 12:20  2:16  3:47    2   43:48 17.0                                  
 446 Doug Paulson            Cedar              MN  35 M      3 21:16  3:54                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Steve Howe              Edina              MN  45 M    8:09  1:30 
    2 Jeff Liedy              Highlands Ranch    CO  47 M    8:33  1:34 
    3 Connor Bjellum          Fargo              ND  15 M    8:42  1:36 
    4 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  18 M    8:43  1:36 
    5 Erik Lind               Fargo              ND  36 M    8:47  1:37 
    6 Mike Johnson            Shakopee           MN  35 M    8:51  1:38 
    7 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  17 F    9:04  1:40 
    8 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  26 M    9:17  1:42 
    9 Heather Harris          Grand Forks        ND  27 F    9:18  1:43 
   10 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  15 M    9:22  1:43 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Gregg Larson            Hawley             MN  34 M   31:39 23.6 
    2 Dennis Nelson           Fargo, Nd          MN  57 M   31:43 23.5 
    3 Dan Ostlie              Fargo              ND  42 M   32:18 23.1 
    4 David Breznay           Fargo              ND  42 M   32:19 23.1 
    5 Greg Mathern            Bismarck           ND  47 M   32:34 22.9 
    6 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58 M   33:14 22.4 
    7 Jonathan Boyd           Phoenix            AZ  36 M   33:15 22.4 
    8 Thomas Schauer          West Fargo         ND  32 M   33:41 22.1 
    9 David Maier             Bismarck           ND  53 M   33:44 22.1 
   10 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44 M   33:45 22.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nic Sauer               Detroit Lakes      MN  26 M   19:45  6:22 
    2 Mike Johnson            Shakopee           MN  35 M   19:56  6:25 
    3 Jonathan Boyd           Phoenix            AZ  36 M   20:02  6:27 
    4 Tanya Holte             Fargo              ND  31 F   20:02  6:27 
    5 David Baltezore         West Fargo         ND  23 M   20:05  6:28 
    6 Dylan Olson             Hawley             MN  15 M   20:08  6:29 
    7 David Breznay           Fargo              ND  42 M   20:15  6:31 
    8 David Hawkinson         Fargo              ND  49 M   20:16  6:32 
    9 Gregg Larson            Hawley             MN  34 M   20:27  6:35 
   10 Dan Ostlie              Fargo              ND  42 M   20:34  6:38 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  539 Jonathan Boyd           Phoenix            AZ  36   11  9:31  1:45  0:54    7   33:15 22.4  0:48    3   20:02  6:27 1:04:28 
    2  443 Dan Ostlie              Fargo              ND  42   14  9:38  1:46  1:14    3   32:18 23.1  0:49    9   20:34  6:38 1:04:31 
    3  377 Mike Johnson            Shakopee           MN  35    6  8:51  1:38  1:25   14   34:09 21.8  0:52    2   19:56  6:25 1:05:11 
    4  569 Gregg Larson            Hawley             MN  34   27 10:55  2:00  1:10    1   31:39 23.6  1:32    8   20:27  6:35 1:05:41 
    5  274 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44   12  9:33  1:45  1:13   10   33:45 22.1  0:46   20   21:56  7:04 1:07:11 
    6  287 David Breznay           Fargo              ND  42   79 12:39  2:19  1:38    4   32:19 23.1  0:49    6   20:15  6:31 1:07:38 
    7  383 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  49   16  9:41  1:47  0:48   19   34:49 21.4  1:08   22   22:15  7:10 1:08:39 
    8  496 Dan Toelle              Fargo              ND  40   21 10:20  1:54  1:54   15   34:27 21.6  1:07   16   21:52  7:03 1:09:37 
    9  301 Tom Clow                Fargo              ND  51   44 11:47  2:10  1:13   12   33:54 22.0  1:02   15   21:45  7:00 1:09:40 
   10  454 Robert Power            Barnesville        MN  34   18 10:05  1:51  1:39   31   35:58 20.7  0:59   14   21:05  6:48 1:09:44 
   11  283 Jeremy Brekke           Fargo              ND  41   45 11:49  2:10  1:16   23   35:04 21.3  1:02   11   20:54  6:44 1:10:02 
   12  404 Jeff Liedy              Highlands Ranch    CO  47    2  8:33  1:34  1:03   18   34:42 21.5  1:13   45   24:38  7:56 1:10:07 
   13  113 Adam Olson              Fargo              ND  24   23 10:46  1:59  2:03   16   34:33 21.6  0:56   21   22:07  7:08 1:10:23 
   14  422 Greg Mathern            Bismarck           ND  47   42 11:45  2:09  1:19    5   32:34 22.9  0:56   37   23:59  7:44 1:10:32 
   15  351 David Hawkinson         Fargo              ND  49   57 12:01  2:12  2:03   22   35:01 21.3  1:17    7   20:16  6:32 1:10:36 
   16  434 Dennis Nelson           Fargo, Nd          MN  57   28 11:02  2:01  1:21    2   31:43 23.5  1:11   63   25:42  8:17 1:10:57 
   17  315 Greg Duncan             Lincoln            NE  54   22 10:22  1:54  1:44   24   35:04 21.3  1:25   29   22:55  7:23 1:11:28 
   18  471 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58   41 11:41  2:09  1:56    6   33:14 22.4  2:13   27   22:42  7:19 1:11:45 
   19  406 David Lien              Fargo              ND  39   59 12:06  2:13  2:30   20   34:51 21.4  1:26   12   20:55  6:44 1:11:47 
   20  441 Dylan Olson             Hawley             MN  15   60 12:07  2:13  1:57   40   36:57 20.2  0:43    5   20:08  6:29 1:11:50 
   21  302 Scott Colbeck           Fergus Falls       MN  43   32 11:13  2:04  1:52   11   33:48 22.1  0:58   40   24:04  7:45 1:11:53 
   22  574 Nic Sauer               Detroit Lakes      MN  26   33 11:15  2:04  2:47   55   38:24 19.4  0:36    1   19:45  6:22 1:12:46 
   23  271 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  60   76 12:31  2:18  2:35   29   35:37 20.9  0:50   17   21:53  7:03 1:13:25 
   24  562 Brandon Olson           Detroit Lakes      MN  18   15  9:40  1:46  2:35   50   38:15 19.5  0:41   23   22:17  7:11 1:13:26 
   25  502 James Tyler             Bismarck           ND  49  111 13:28  2:28  1:46   30   35:55 20.8  1:30   13   20:58  6:45 1:13:36 
   26  470 Thomas Schauer          West Fargo         ND  32   34 11:20  2:05  2:15    8   33:41 22.1  1:10   61   25:36  8:15 1:14:00 
   27  509 Matthew Waldner         Bismarck           ND  33   31 11:08  2:03  2:07   37   36:23 20.5  1:13   32   23:17  7:30 1:14:06 
   28  438 Alex Nisbet             Fisher             MN  26   74 12:29  2:17  2:21   21   34:52 21.4  1:27   33   23:22  7:32 1:14:30 
   29  416 Michael Maier           Bismarck           ND  28   48 11:54  2:11  2:06   28   35:33 21.0  1:13   39   24:04  7:45 1:14:48 
   30  279 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  26    7  9:17  1:42  2:54   59   38:37 19.3  0:36   35   23:35  7:36 1:14:57 
   31  267 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  23   39 11:33  2:07  2:15   64   38:49 19.2  0:42   18   21:54  7:03 1:15:10 
   32  543 Clement Foltz           Detroit Lakes      MN  19   20 10:17  1:53  2:53   68   38:58 19.1  1:33   19   21:54  7:03 1:15:34 
   33  501 Randall Turner          Pierre             SD  47    9  9:25  1:44  1:51   25   35:23 21.1  1:20   88   27:38  8:54 1:15:35 
   34  420 Nathan Martindale       Fargo              ND  28   17 10:01  1:50  2:07   73   39:30 18.9  0:33   36   23:37  7:36 1:15:46 
   35  325 Sean Foss               Moorhead           MN  28   30 11:04  2:02  1:52   42   37:17 20.0  1:24   42   24:18  7:50 1:15:55 
   36  415 David Maier             Bismarck           ND  53   51 11:56  2:11  2:27    9   33:44 22.1  1:56   65   25:57  8:22 1:15:58 
   37   23 Jeff Flynn              West Fargo         ND  24   43 11:47  2:10  3:19   26   35:25 21.1  0:58   50   24:55  8:01 1:16:22 
   38  296 Mike Carver             Thief River Falls  ND  48  108 13:23  2:27  2:01   32   36:01 20.7  0:39   46   24:38  7:56 1:16:41 
   39  506 Corey Vetter            West Fargo         ND  34   29 11:03  2:02  1:21   34   36:04 20.7  1:25   79   26:59  8:41 1:16:49 
   40  307 Josh Covlin             Brooklyn Park      MN  30   46 11:50  2:10  3:29   56   38:28 19.4  0:48   28   22:52  7:22 1:17:26 
   41  500 Frank Turner            Pierre             SD  17   10  9:28  1:44  2:15   66   38:57 19.1  1:24   60   25:27  8:12 1:17:30 
   42  388 Trevor Klein            Elk River          MN  37   19 10:11  1:52  2:53   33   36:03 20.7  1:31   80   26:59  8:41 1:17:34 
   43  330 Tim Friesen             Moorhead           MN  45   87 12:47  2:21  2:40   48   37:58 19.6  1:22   30   22:56  7:23 1:17:41 
   44  545 Paul Holm               Fargo              ND  40  123 14:22  2:38  2:50   13   34:02 21.9  1:37   52   25:08  8:06 1:17:56 
   45  492 Mark Ternes             Marion             ND  43   26 10:52  2:00  2:44   39   36:55 20.2  1:35   69   26:09  8:25 1:18:14 
   46  408 Erik Lind               Fargo              ND  36    5  8:47  1:37  2:11   81   40:03 18.6  1:26   72   26:23  8:30 1:18:47 
   47  338 Michael Geeslin         Hawley             MN  38   62 12:09  2:14  2:23   54   38:23 19.4  1:19   48   24:43  7:58 1:18:55 
   48  381 Cory Kacer              Maple Grove        MN  42  116 13:51  2:32  2:53   60   38:37 19.3  0:47   31   23:00  7:24 1:19:06 
   49  411 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  24   54 11:58  2:12  2:37   38   36:52 20.2  1:18   75   26:31  8:32 1:19:14 
   50  551 Douglas Rumpza          Fargo              ND  54   40 11:38  2:08  2:54   52   38:18 19.5  1:31   56   25:16  8:08 1:19:34 
   51  552 Jon Stone               Detroit Lakes      MN  40  121 14:17  2:37  2:07   17   34:37 21.5  1:26   84   27:09  8:45 1:19:34 
   52  453 Jesse Potratz           Valley City        ND  38   66 12:14  2:15  3:23   43   37:23 20.0  1:42   51   25:03  8:04 1:19:43 
   53  462 Tyler Richter           Fargo              ND  25  114 13:38  2:30  2:44  101   41:48 17.8  0:46   10   20:49  6:42 1:19:44 
   54  427 Grant Moeckel           Moorhead           MN  37   80 12:39  2:19  2:11  104   42:05 17.7  0:44   25   22:24  7:13 1:20:01 
   55  573 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  21   52 11:56  2:11  2:28                           66   26:06  8:24 1:20:13 
   56  326 Mike Fowler             Fargo              ND  34   55 11:59  2:12  3:06   49   38:05 19.6  1:27   62   25:39  8:16 1:20:14 
   57  477 Bryan Skjolden          Fargo              ND  35  117 13:52  2:33  3:26   78   39:47 18.7  1:01   24   22:17  7:11 1:20:21 
   58  306 John Covlin             Coon Rapids        MN  56   94 13:04  2:24  2:46   58   38:36 19.3  0:50   54   25:12  8:07 1:20:25 
   59  444 Andrew Overson          Waconia            MN  23   69 12:21  2:16  3:51   71   39:07 19.1  0:38   47   24:39  7:56 1:20:35 
   60  414 Jake Lynch              Fargo              ND  17   25 10:51  2:00  3:26  107   42:34 17.5  1:18   26   22:33  7:16 1:20:41 
   61  327 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  27   93 12:58  2:23  3:50   46   37:40 19.8  1:48   44   24:31  7:54 1:20:45 
   62  342 Alan Girard             Westminster        CO  35   95 13:05  2:24  3:14   75   39:36 18.8  1:06   41   24:15  7:49 1:21:13 
   63  571 Custer Huseby           Fargo              ND  54  131 14:53  2:44  2:18   51   38:17 19.5  1:26   43   24:25  7:52 1:21:17 
   64  368 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  18    4  8:43  1:36  2:17   91   40:45 18.3  1:10   99   28:30  9:11 1:21:23 
   65  333 Luis Garcia             Fargo              ND  42   58 12:02  2:12  1:49   85   40:13 18.5  1:00   71   26:23  8:30 1:21:25 
   66  413 Matthew Lorenz          Fargo              ND  17   13  9:37  1:46  4:35   84   40:11 18.6  0:47   70   26:17  8:28 1:21:25 
   67  370 Adam Ives               Grand Forks        ND  26   71 12:24  2:16  3:16   45   37:33 19.9  1:14   82   27:00  8:42 1:21:26 
   68  399 Ross Larson             Moorhead           MN  27   37 11:22  2:05  2:35   87   40:29 18.4  0:50   73   26:24  8:30 1:21:39 
   69  258 Ephriam Baer            Lake Park          MN  27   70 12:21  2:16  1:55   90   40:44 18.3  0:58   68   26:08  8:25 1:22:03 
   70  449 Chad Pederson           Moorhead           MN  43   36 11:22  2:05  2:34   74   39:35 18.8  1:19   85   27:20  8:48 1:22:09 
   71  365 Jeff Huckle             West Fargo         ND  51   81 12:41  2:20  4:19   27   35:30 21.0  2:00   90   27:56  9:00 1:22:24 
   72  559 Jay Richardson          Fargo              MN  52  104 13:19  2:27  2:57   41   37:07 20.1  1:40   86   27:24  8:50 1:22:26 
   73  260 David Baltezore         West Fargo         ND  23   98 13:08  2:25  3:06  129   45:17 16.5  0:58    4   20:05  6:28 1:22:32 
   74  489 Brad Swenson            St. Louis Park     MN  26   85 12:46  2:21  3:05   89   40:40 18.3  0:45   67   26:06  8:24 1:23:21 
   75  505 Matthew Varpness        Brownton           MN  38  103 13:19  2:26  2:15   61   38:40 19.3  1:16   91   28:00  9:01 1:23:29 
   76   83 Michael Shonblom        Bloomington        MN  28   99 13:10  2:25  3:57   70   39:04 19.1  1:18   74   26:27  8:31 1:23:54 
   77  294 Stanley Carignan        Perham             MN  50  146 17:31  3:13  2:59   44   37:29 19.9  0:47   53   25:10  8:06 1:23:55 
   78  347 Steve Hagen             Moorhead           MN  31   65 12:11  2:14  2:22   35   36:10 20.6  1:19  135   32:17 10:24 1:24:18 
   79  407 Jordan Light            Grand Forks        ND  25   67 12:19  2:15  2:30  124   44:19 16.8  1:16   38   24:01  7:44 1:24:21 
   80  265 Chad Belch              West Fargo         ND  37  130 14:49  2:43  3:13   72   39:10 19.0  1:51   58   25:21  8:10 1:24:23 
   81  259 Ezra Baer               Hawley             MN  27   73 12:27  2:17  2:21   47   37:48 19.7  1:13  116   30:37  9:51 1:24:23 
   82  288 Robert Brueggeman       Hitterdal          MN  40  115 13:44  2:31  3:21   53   38:19 19.5  0:50   95   28:13  9:05 1:24:25 
   83  316 Nick Eilertson          Saint Paul         MN  31   61 12:08  2:13  3:48  118   43:46 17.0  1:23   34   23:23  7:32 1:24:26 
   84  305 Francis Cormier         Detroit Lakes      MN  53  109 13:27  2:28  2:47   63   38:46 19.2  1:25   94   28:09  9:04 1:24:33 
   85  263 Chad Belanger           I Falls            MN  39  102 13:14  2:26  3:09  100   41:38 17.9  0:48   64   25:56  8:21 1:24:44 
   86  299 Tony Chu                Grand Forks        ND  60  119 14:02  2:34  2:09   62   38:43 19.3  1:22  104   28:43  9:15 1:24:59 
   87  546 Jacob Knoll             Fargo              ND  21   24 10:50  1:59  2:53  106   42:23 17.6  1:24   92   28:05  9:03 1:25:32 
   88  310 Steven David            Grand Forks Afb    ND  31  113 13:32  2:29  2:31   97   41:15 18.1  0:52   87   27:26  8:50 1:25:34 
   89  297 Javier Castro           Montgomery         AL  32   90 12:52  2:22  2:42   80   39:57 18.7  1:23  105   28:46  9:16 1:25:37 
   90  317 Matt Ellerbusch         Warren             MN  33   72 12:25  2:17  3:34   88   40:31 18.4  0:47   98   28:29  9:10 1:25:44 
   91  348 Jared Hall              Fargo              ND  31   77 12:36  2:19  5:17   57   38:35 19.3  1:01   97   28:19  9:07 1:25:46 
   92  550 Trent Ranzau            Fargo              ND  25   75 12:30  2:18  3:29  122   43:58 17.0  0:38   55   25:13  8:07 1:25:47 
   93  253 Jeff Anderson           West Fargo         ND  33   97 13:08  2:24  3:27   92   40:45 18.3  1:46   78   26:53  8:40 1:25:56 
   94  382 Jim Kapphahn            West Fargo         ND  55   53 11:57  2:11  2:19   99   41:32 18.0  0:37  109   29:39  9:33 1:26:02 
   95  442 Guy Olson               Fergus Falls       MN  56   35 11:20  2:05  2:58   77   39:41 18.8  1:06  127   31:44 10:13 1:26:47 
   96  314 Brent Drovdal           Fargo              ND  41   88 12:51  2:21  3:27   82   40:06 18.6  1:35  107   29:00  9:20 1:26:57 
   97  572 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  15    8  9:22  1:43  3:57  110   42:55 17.4  0:48  113   30:11  9:43 1:27:12 
   98  363 Neil Howe               Plymouth           MN  42   83 12:43  2:20  4:30   94   40:53 18.2  2:31   77   26:43  8:36 1:27:18 
   99  359 Matthew Holland         Moorhead           MN  33   82 12:41  2:20  2:18   93   40:45 18.3  0:57  119   30:46  9:54 1:27:25 
  100  455 Ross Puhr               Harwood            ND  46   91 12:53  2:22  2:53   79   39:51 18.7  1:14  120   31:05 10:01 1:27:53 
  101  298 Aaron Christopherson    Fargo              ND  27   56 12:00  2:12  5:02  114   43:18 17.2  2:13   59   25:26  8:11 1:27:57 
  102  292 Jerrod Busker           Detroit Lakes      MN  33  110 13:28  2:28  5:07  112   43:03 17.3  1:08   57   25:21  8:10 1:28:05 
  103  289 Ryan Brunette           Fargo              ND  25  137 15:40  2:52  3:36   98   41:16 18.1  0:41   81   26:59  8:41 1:28:11 
  104  421 Kirby Martz             Mandan             ND  58  105 13:20  2:27  4:17   36   36:21 20.5  2:37  126   31:42 10:12 1:28:15 
  105  522 Josh Zetocha            Fargo              ND  17   47 11:51  2:10  3:01  115   43:33 17.1  1:09  106   28:54  9:18 1:28:27 
  106  272 Connor Bjellum          Fargo              ND  15    3  8:42  1:36  2:50  126   44:40 16.7  0:42  125   31:39 10:11 1:28:31 
  107  337 Jonathan Gaul           Grand Forks        ND  17  138 15:44  2:53  2:47  102   41:55 17.8  1:38   76   26:34  8:33 1:28:35 
  108  295 Ken Carlson             Prescott           WI  51   38 11:31  2:07  3:19  113   43:12 17.3  3:10   96   28:19  9:07 1:29:29 
  109  328 David Freeman           Motley             MN  55  112 13:30  2:28  3:00  105   42:21 17.6  0:54  110   29:49  9:36 1:29:32 
  110  483 James Stockeland        Fargo              ND  35   78 12:37  2:19  2:59   69   38:59 19.1  2:29  137   32:37 10:30 1:29:38 
  111  451 Dan Perry               Moorhead           MN  28  118 13:54  2:33  4:31  117   43:37 17.1  0:52   83   27:01  8:42 1:29:53 
  112  319 Roger Erstad            Fergus Falls       MN  57  135 15:37  2:52  2:34   65   38:51 19.2  2:00  121   31:08 10:02 1:30:09 
  113  487 Kevin Struxness         Moorhead           MN  29   86 12:47  2:21  2:43  103   42:00 17.8  0:55  130   31:55 10:17 1:30:19 
  114  375 Doug Johnson            West Fargo         ND  42  126 14:34  2:40  3:07   83   40:09 18.6  2:15  114   30:21  9:47 1:30:25 
  115  350 Craig Hauer             Waterville         MN  57   84 12:46  2:20  3:09  111   42:57 17.4  0:53  117   30:43  9:54 1:30:25 
  116  390 Michael Kolles          Eagan              MN  19  132 15:13  2:47  2:50  132   47:01 15.9  1:01   49   24:49  8:00 1:30:52 
  117  431 Ethan Mueller           Hillsboro          ND  16   96 13:05  2:24  3:45   95   40:56 18.2  1:28  132   32:02 10:19 1:31:14 
  118  557 Brad Swenson            Fargo              MN  61  100 13:11  2:25  3:20  108   42:39 17.5  1:56  115   30:21  9:47 1:31:26 
  119  379 Rick Johnson            Fergus Falls       MN  46   49 11:55  2:11  2:40  135   47:31 15.7  1:24  100   28:31  9:11 1:31:58 
  120  567 Bryan Schoenberger      Detroit Lakes      MN  43  139 15:51  2:54  2:54  123   44:10 16.9  1:08  101   28:33  9:12 1:32:34 
  121  548 George Portilla         Detroit Lakes      MN  62   89 12:52  2:22  2:49   76   39:38 18.8  1:38  142   36:04 11:37 1:33:00 
  122  308 Bill Cross              Sebeka             MN  62  140 16:12  2:58  4:03  109   42:45 17.4  1:03  108   29:09  9:23 1:33:09 
  123  254 Kyle Armitage           Doran              MN  32   92 12:57  2:22  3:05  128   44:59 16.6  1:03  124   31:36 10:11 1:33:37 
  124  280 Doug Geeslhi            Fargo              ND  36  144 17:19  3:10  3:14   67   38:58 19.1  2:09  131   32:01 10:18 1:33:38 
  125  452 Jim Perry               Robbinsdale        MN  33   50 11:55  2:11  7:48   96   40:59 18.2  2:14  129   31:55 10:17 1:34:49 
  126  340 Alejandro Genis         Fargo              ND  44  136 15:40  2:52  2:12  120   43:50 17.0  0:39  138   32:40 10:31 1:34:59 
  127  466 Jason Ruis              Milaca             MN  29  145 17:28  3:12  2:27  121   43:53 17.0  1:46  122   31:29 10:08 1:37:02 
  128  458 Lucas Quibell           Fargo              ND  11   64 12:11  2:14  3:04  142   54:14 13.8  0:37   93   28:07  9:03 1:38:12 
  129  313 Taylor Doemel           Staples            MN  32  142 16:18  2:59  3:47   86   40:25 18.5  1:11  144   36:41 11:49 1:38:20 
  130  542 Kris Folland            Halma              MN  34  141 16:13  2:58  3:10  136   47:44 15.6  0:59  118   30:45  9:54 1:38:50 
  131  517 Shannon Willett         Moorhead           MN  36  125 14:32  2:40  5:26  130   46:15 16.1  1:11  128   31:48 10:14 1:39:10 
  132  436 Jordan Nelson           West Fargo         ND  20  128 14:38  2:41  5:25  140   50:32 14.8  0:51   89   27:49  8:58 1:39:13 
  133  478 Cody Sletten            Bismarck           ND  28  134 15:30  2:51  4:48  131   46:48 15.9  1:04  134   32:12 10:22 1:40:21 
  134  284 Brad Brenden            Northwood          ND  57  133 15:26  2:50  4:28  116   43:34 17.1  7:22  111   29:52  9:37 1:40:40 
  135  474 Erik Sell               Fargo              ND  29  122 14:21  2:38  4:27  134   47:16 15.8  1:10  143   36:38 11:48 1:43:49 
  136  493 Paul Thibedeau          Fargo              ND  42  101 13:11  2:25  4:53  125   44:23 16.8  3:39  145   38:02 12:15 1:44:06 
  137  373 Conner Jensen           Stephen            MN  13  127 14:37  2:41  3:47  127   44:52 16.6  1:18  147   41:16 13:17 1:45:49 
  138  558 Nick Horob              Fargo              MN  29  124 14:28  2:39  3:45  139   50:28 14.8  1:37  141   35:48 11:32 1:46:05 
  139  311 Jay Demers              Moorhead           MN  38  120 14:13  2:36  3:59  141   53:16 14.0  1:41  140   34:06 10:59 1:47:14 
  140  396 Brady Labine            Detroit Lakes      MN  14   63 12:09  2:14  4:08  133   47:02 15.9  2:48  148   41:17 13:18 1:47:22 
  141  277 Jordan Bonney           Bloomington        MN  47  147 17:45  3:15  4:38  145   56:47 13.1  1:53  103   28:36  9:13 1:49:37 
  142  273 Hans Bjellum            Fargo              ND  48  129 14:45  2:42  4:39  138   49:34 15.0  1:33  146   40:36 13:04 1:51:05 
  143  357 Nicklaus Hess           Frazee             MN  10  150 19:01  3:29  5:38  143   54:34 13.7  1:11  133   32:08 10:21 1:52:31 
  144  356 Mikel Hess              Frazee             MN  38  149 19:00  3:29  5:39  144   54:43 13.6  1:38  123   31:34 10:10 1:52:31 
  145  278 Logan Bonney            Bloomington        MN  10  152 20:59  3:51  4:38  146   56:47 13.1  1:53  102   28:34  9:12 1:52:48 
  146  570 Isaac Mills             Stephen            MN  13  107 13:22  2:27  3:08  150 1:07:29 11.1  0:58  112   30:05  9:41 1:55:01 
  147  547 Eric Miller             Detroit Lakes      MN  42  143 16:51  3:05  6:14  148 1:00:08 12.4  1:03  136   32:21 10:25 1:56:35 
  148  460 Tristan Quibell         Fargo              ND   7  151 19:47  3:37  6:03  147   59:15 12.6  0:53  139   32:50 10:34 1:58:46 
  149  511 David Walters           Fargo              ND  57  148 18:11  3:20  3:48  137   48:54 15.3  1:09  150   47:25 15:16 1:59:25 
  150  497 Ben Tremmel             Spring             TX  28  106 13:22  2:27  4:20  149 1:02:27 11.9  3:18  149   43:55 14:08 2:07:19 
  151   41 Steve Howe              Edina              MN  45    1  8:09  1:30  2:22  151 1:08:30 10.9  1:20  151   49:09 15:49 2:09:28 
  152  457 John Quibell            Fargo              ND  50  154 23:36  4:19  6:35  153 1:25:34  8.7  2:18  153   50:12 16:10 2:48:13 
  153  456 Ethan Quibell           Fargo              ND   6  155 26:37  4:52  9:31  152 1:22:51  9.0  2:20  152   50:11 16:09 2:51:28 
  154  475 Chip Sjule              Fargo              ND  37   68 12:20  2:16  3:47  119   43:48 17.0                                  
  155  446 Doug Paulson            Cedar              MN  35  153 21:16  3:54                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  395 Angela Kumm             Hutchinson         MN  23    6  9:55  1:49  2:34   16   39:55 18.7  0:40    2   21:28  6:55 1:14:30 
    2  428 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31   45 12:18  2:15  1:38    3   37:05 20.1  1:02    9   23:34  7:35 1:15:34 
    3  514 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  34   51 12:27  2:17  1:43    1   35:47 20.8  1:13   12   24:48  7:59 1:15:56 
    4  494 Jackie Thompson         Rochester          MN  33   17 10:52  2:00  2:24    9   38:40 19.3  0:48    5   23:17  7:30 1:15:59 
    5  360 Tanya Holte             Fargo              ND  31   58 12:44  2:20  2:44   14   39:43 18.8  0:49    1   20:02  6:27 1:16:00 
    6  264 Linda Belanger          I Falls            MN  44   27 11:31  2:07  1:15    6   38:08 19.6  0:43   11   24:36  7:55 1:16:11 
    7  255 Kimberly Ault           Plymouth           MN  31   18 10:53  2:00  0:53   22   40:50 18.3  0:48    3   22:50  7:21 1:16:12 
    8  409 Tracy Lind              Fargo              ND  35    3  9:31  1:45  2:19    2   36:25 20.5  1:24   25   26:44  8:37 1:16:20 
    9  544 Heather Harris          Grand Forks        ND  27    2  9:18  1:43  2:34    8   38:24 19.4  0:38   16   25:29  8:12 1:16:22 
   10  560 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  17    1  9:04  1:40  2:26   13   39:41 18.8  0:52   27   26:46  8:37 1:18:47 
   11  354 Naomi Hensrud           West Fargo         ND  28   38 12:07  2:13  2:08   19   40:14 18.5  1:21    6   23:21  7:31 1:19:10 
   12  364 Kristin Hoy             Sartell            MN  25   46 12:19  2:16  2:50   11   39:02 19.1  0:49   10   24:26  7:52 1:19:24 
   13  513 Christina Wavrin        West Fargo         ND  31   15 10:43  1:58  2:29   15   39:48 18.7  1:31   14   24:58  8:03 1:19:28 
   14  520 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  39   29 11:40  2:08  2:15   10   39:00 19.1  1:21   17   25:41  8:16 1:19:56 
   15  472 Heather Schlagel        West Fargo         ND  31   30 11:43  2:09  1:22   26   41:19 18.1  0:41   13   24:54  8:01 1:19:56 
   16  476 Darla Skaurud           West Fargo         ND  35   23 11:21  2:05  2:31    4   37:25 19.9  1:28   37   27:42  8:55 1:20:25 
   17  490 Kristin Swenson         Eau Claire         WI  28   11 10:13  1:53  2:24   20   40:40 18.3  0:42   24   26:36  8:34 1:20:33 
   18  575 Alane Korf              Dilworth           MN  21   19 10:58  2:01  2:34   29   41:47 17.8  0:43   21   26:19  8:28 1:22:19 
   19  403 Elizabeth Levri         Grand Forks        ND  24   75 13:17  2:26  3:44   31   42:02 17.7  0:53    4   22:53  7:22 1:22:46 
   20  447 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  53  102 14:23  2:38  2:12    5   37:27 19.9  1:15   46   28:16  9:06 1:23:32 
   21  503 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  34   41 12:12  2:14  1:48    7   38:13 19.5  1:20   62   30:02  9:40 1:23:34 
   22  331 Laura Fugleberg         Roseau             MN  26   14 10:43  1:58  1:41   28   41:46 17.9  1:18   44   28:12  9:05 1:23:37 
   23  565 Misty Lamppa            Detroit Lakes      MN  34   86 13:44  2:31  2:40   44   43:19 17.2  0:54    7   23:25  7:32 1:23:59 
   24   37 Ann Hepola              St. Louis Park     MN  27    5  9:39  1:46  2:34   40   42:54 17.4  1:28   34   27:27  8:50 1:24:00 
   25  266 Amanda Bellefeuille     Barnesville        MN  26   69 13:04  2:24  1:39   17   40:11 18.6  0:48   49   28:48  9:16 1:24:27 
   26  321 Sara Faver              Duluth             MN  24    8 10:00  1:50  2:05   59   45:09 16.5  0:42   29   26:58  8:41 1:24:53 
   27  397 Mollie Lackmann         Detroit Lakes      MN  20   36 12:03  2:13  2:27   39   42:48 17.4  1:00   26   26:46  8:37 1:25:02 
   28  495 Kayla Thorson           Bismarck           ND  25   91 13:53  2:33  3:51   25   41:06 18.1  0:49   15   25:26  8:11 1:25:03 
   29  482 Ciara Stockeland        Fargo              ND  33   21 11:11  2:03  2:52   30   41:58 17.8  1:40   35   27:28  8:51 1:25:08 
   30  417 Amber Malcolm           Fargo              ND  24   56 12:39  2:19  1:49   37   42:24 17.6  0:45   36   27:40  8:55 1:25:15 
   31  286 Trina Brennan           Mentor             MN  29   61 12:47  2:21  2:19   38   42:41 17.5  1:12   23   26:32  8:33 1:25:29 
   32  256 Lindsay Babb            Fargo              ND  29   59 12:44  2:20  3:17   56   44:53 16.6  1:10    8   23:33  7:35 1:25:36 
   33  400 Jessica Lee             West Fargo         ND  33   28 11:40  2:08  2:49   23   41:01 18.2  1:19   52   29:08  9:23 1:25:55 
   34  439 Sadie Nistler           Audubon            MN  20   50 12:26  2:17  1:51   21   40:45 18.3  0:40   69   30:32  9:50 1:26:12 
   35  554 Alison Streyle          Fargo              ND  24   62 12:51  2:21  3:11   24   41:02 18.2  0:46   50   29:01  9:21 1:26:48 
   36  251 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36   52 12:29  2:17  2:18   33   42:04 17.7  0:49   57   29:44  9:35 1:27:23 
   37  518 Julie Wilson            Moorhead           MN  49   25 11:29  2:06  2:24   36   42:20 17.6  2:51   47   28:41  9:14 1:27:44 
   38  435 Emilee Nelson           Crystal            MN  24   67 12:59  2:23  2:35   27   41:44 17.9  1:00   65   30:15  9:45 1:28:31 
   39  405 Savanna Liedy           Highlands Ranch    CO  13   13 10:24  1:55  3:00   34   42:04 17.7  1:10   80   32:09 10:21 1:28:45 
   40  481 Alissa Stavenger        Moorhead           MN  32   53 12:36  2:19  2:57   43   43:02 17.3  1:08   51   29:06  9:22 1:28:46 
   41  303 Andrea Coombs           Fargo              MN  37   78 13:21  2:27  1:57   35   42:14 17.7  1:01   67   30:25  9:48 1:28:56 
   42  430 Jill Mostad             Bismarck           ND  29   31 11:47  2:10  3:16   47   43:34 17.1  1:40   53   29:12  9:24 1:29:27 
   43  336 Joanne Gaul             Grand Forks        ND  49   94 14:00  2:34  2:51   12   39:22 18.9  2:33   71   30:54  9:57 1:29:38 
   44  398 Landi Larson            Hawley             MN  35   32 11:50  2:10  2:04   18   40:11 18.6  1:37   97   34:23 11:04 1:30:04 
   45  515 Jessica Wendt           Farmington         MN  36   39 12:07  2:13  1:55   49   43:38 17.1  1:45   70   30:44  9:54 1:30:08 
   46  322 Julie Fletcher          Ottertail          MN  45  107 14:49  2:43  3:07   50   43:46 17.0  0:38   43   28:09  9:04 1:30:27 
   47  352 Colleen Heimstead       Fargo              ND  41   54 12:37  2:19  4:01   32   42:03 17.7  2:09   55   29:39  9:33 1:30:28 
   48  468 Sarah Sands             Fargo              ND  29   33 11:51  2:10  3:17   48   43:37 17.1  1:17   68   30:27  9:48 1:30:28 
   49  355 Darin Henze             Fargo              ND  52   84 13:31  2:29  3:20   55   44:39 16.7  0:59   45   28:12  9:05 1:30:40 
   50  324 Jessica Foss            Moorhead           MN  30   34 11:51  2:10  3:12   42   42:58 17.4  1:13   76   31:31 10:09 1:30:43 
   51  445 Carley Paulseth         Sturgeon Lake      MN  25   81 13:30  2:29  3:40   70   46:05 16.2  0:55   28   26:52  8:39 1:31:00 
   52  380 Wendy Johnson Oscarson  Fargo              ND  40   60 12:46  2:20  2:20   45   43:24 17.2  0:52   83   32:14 10:23 1:31:34 
   53  358 Laura Holien            Fargo              ND  21   16 10:46  1:59  2:36  107   51:28 14.5  0:55   19   26:13  8:27 1:31:55 
   54  374 Amy Jenson              Dilworth           MN  28    7  9:58  1:50  2:41   85   48:57 15.2  0:43   59   29:51  9:37 1:32:08 
   55  290 Kristen Bullis          Fargo              ND  45   95 14:00  2:34  2:26   54   44:37 16.7  1:01   63   30:07  9:42 1:32:09 
   56  469 Mari Santoyo            Moorhead           MN  25  119 15:26  2:50  4:19   46   43:27 17.2  0:48   48   28:44  9:15 1:32:42 
   57  369 Sarah Israelson         Staples            MN  51   68 13:00  2:23  3:07   51   44:07 16.9  0:54   78   31:41 10:12 1:32:47 
   58  293 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  31   65 12:57  2:22  3:26   61   45:21 16.4  0:42   66   30:24  9:47 1:32:47 
   59  461 Jennifer Raum           Fargo              ND  37   64 12:53  2:22  2:43   69   46:00 16.2  1:30   58   29:47  9:36 1:32:51 
   60  262 Laurie Bauer            Horace             ND  35   49 12:25  2:17  2:30   41   42:54 17.4  2:32   86   32:38 10:31 1:32:57 
   61  270 Jamie Berg-Gramer       Moorhead           MN  34   90 13:53  2:33  3:34   79   47:36 15.7  1:20   30   27:01  8:42 1:33:21 
   62  392 Brandy Kramer           Saint Cloud        MN  31   73 13:13  2:25  3:18   87   49:03 15.2  0:48   31   27:03  8:43 1:33:23 
   63  504 Ann Varpness            Brownton           MN  36   71 13:08  2:25  2:07   72   46:26 16.1  0:49   72   30:56  9:58 1:33:24 
   64  429 Leanne Montgomery       Edina              MN  50   72 13:12  2:25  3:41   64   45:45 16.3  1:46   54   29:20  9:27 1:33:41 
   65  424 Liane Mauch             Mantador           ND  42  116 15:21  2:49  3:23   53   44:18 16.8  1:14   60   29:53  9:38 1:34:07 
   66  463 Jill Riley              St. Louis Park     MN  40   82 13:30  2:29  4:05   86   48:59 15.2  1:25   20   26:13  8:27 1:34:11 
   67  440 Julia Okeson            Detroit Lakes      MN  33   35 12:02  2:12  3:05   93   49:49 15.0  1:21   38   27:55  9:00 1:34:11 
   68  261 Joan Baltezore          West Fargo         ND  45   85 13:34  2:29  2:13   92   49:45 15.0  0:50   39   27:59  9:01 1:34:19 
   69  318 Courtney Erickson       Barnesville        MN  15  103 14:39  2:41  2:45  100   50:32 14.8  0:54   18   25:45  8:18 1:34:33 
   70  473 Jessica Schneider       Eagan              MN  25   63 12:51  2:21  3:02   62   45:32 16.4  1:01   81   32:10 10:21 1:34:33 
   71  344 Heidi Gregoire          Moorhead           MN  34   42 12:13  2:15  3:21   57   44:54 16.6  1:10   88   33:00 10:38 1:34:37 
   72  389 Holly Klinnert          Moorhead           MN  35   83 13:31  2:29  3:54   67   45:54 16.2  1:20   64   30:09  9:43 1:34:46 
   73  257 Lisa Babel              Phoenix            AZ  33   79 13:24  2:27  2:10   76   46:59 15.9  1:29   77   31:33 10:10 1:35:32 
   74  332 Michelle Fuglesten      Mapleton           ND  34   76 13:17  2:26  4:16   68   45:58 16.2  1:25   75   31:09 10:02 1:36:04 
   75  507 Lucy Vinych             Fargo              ND  47  111 15:15  2:48  3:53   52   44:07 16.9  1:34   85   32:19 10:24 1:37:07 
   76  437 Nicole Nelson           Dilworth           MN  27  101 14:23  2:38  2:43   84   48:38 15.3  1:29   61   30:00  9:40 1:37:11 
   77  410 Chelsea Lindemann       St. Louis Park     MN  28   77 13:19  2:27  2:35   82   48:27 15.4  0:58   82   32:10 10:22 1:37:27 
   78  450 Kim Pederson            Eden Prairie       MN  33   37 12:04  2:13  2:55   95   50:08 14.9  1:07   79   32:06 10:20 1:38:18 
   79  448 Tracy Pechmann          Detroit Lakes      MN  50   24 11:22  2:05  3:14   74   46:40 16.0  1:17  103   36:10 11:39 1:38:42 
   80  268 Abbey Benson            Fargo              ND  18    9 10:11  1:52  2:14  108   51:28 14.5  0:47   98   34:25 11:05 1:39:04 
   81  269 Audrey Benson           Fargo              ND  21   20 11:03  2:02  1:53  105   50:55 14.6  0:48   99   34:26 11:05 1:39:04 
   82  378 Olivia Johnson          Detroit Lakes      MN  18   92 13:59  2:34  4:55   58   45:01 16.6  1:54   90   33:23 10:45 1:39:09 
   83  423 Julianna Mauch          Barney             ND  39   89 13:52  2:33  3:32   63   45:32 16.4  1:36  101   35:05 11:18 1:39:35 
   84  252 Tamera Althoff          Mantador           ND  49   88 13:51  2:32  3:36   65   45:51 16.3  1:14  102   35:06 11:18 1:39:35 
   85  521 Kayla Young             Moorhead           MN  31   26 11:30  2:07  3:40   90   49:40 15.0  1:29   95   34:12 11:01 1:40:29 
   86  510 Kylie Wallender         West Fargo         ND  26   55 12:37  2:19  4:00  114   53:29 13.9  1:05   56   29:44  9:34 1:40:53 
   87  341 Sara Gimberline         Fargp              ND  33   43 12:15  2:15  2:23   99   50:30 14.8  1:11  100   34:44 11:11 1:41:01 
   88  426 Annie McSharry          Fargo              ND  24   22 11:13  2:03  3:04   83   48:32 15.4  1:06  107   37:09 11:58 1:41:01 
   89  304 Chelsey Cordes          Henning            MN  24  125 15:43  2:53  3:43   71   46:06 16.2  2:24   96   34:15 11:02 1:42:08 
   90  519 Lauren Wood             Moorhead           MN  15   12 10:16  1:53  2:29   97   50:24 14.8  0:59  108   38:04 12:16 1:42:11 
   91  366 Brenda Ihry             Fargo              ND  50   66 12:58  2:23  4:30   77   47:06 15.8  1:26  104   36:36 11:47 1:42:34 
   92  418 Emily Malone            Shoreview          MN  28  104 14:43  2:42  4:38   81   48:23 15.4  1:01   92   34:00 10:57 1:42:43 
   93  486 Sarah Strong            Glyndon            MN  21   70 13:06  2:24  4:27  118   55:30 13.4  1:46   40   28:03  9:02 1:42:49 
   94  419 Charlotte Marshall      Eagan              MN  21   87 13:46  2:31  3:47  119   55:31 13.4  1:44   42   28:03  9:02 1:42:49 
   95  385 Brooke Kilber           Fargo              ND  22   99 14:11  2:36  3:19  120   55:34 13.4  1:44   41   28:03  9:02 1:42:49 
   96  335 Kelly Garrison          Minneapolis        MN  25  114 15:17  2:48  4:00  109   51:39 14.4  1:02   73   31:03 10:00 1:42:58 
   97  541 Bethany Folland         Halma              MN  31   97 14:08  2:35  4:39  123   56:46 13.1  1:15   22   26:25  8:31 1:43:11 
   98  285 Mary Brenden            Northwood          ND  56    4  9:36  1:46  4:22   91   49:41 15.0  1:13  111   38:25 12:22 1:43:16 
   99  480 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  32   48 12:19  2:16  5:30  124   57:56 12.9  1:14   33   27:14  8:46 1:44:12 
  100  566 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  36   47 12:19  2:16  5:30  125   57:57 12.9  1:14   32   27:13  8:46 1:44:12 
  101  479 Megan Sletten           Bismarck           ND  27  117 15:21  2:49  3:14  110   52:02 14.3  0:45   89   33:18 10:43 1:44:39 
  102  549 Susan Portilla          Detroit Lakes      MN  62  113 15:16  2:48  4:01  101   50:34 14.7  1:08   94   34:09 11:00 1:45:07 
  103  391 Mackenzie Korbel        Fargo              ND  12  126 15:57  2:55  3:44  117   54:27 13.7  1:04   74   31:06 10:01 1:46:17 
  104  412 Gwen Loll               Hankinson          ND  40   93 13:59  2:34  3:30  115   54:03 13.8  1:10   91   33:45 10:52 1:46:25 
  105  282 Morgan Braunshausen     Waconia            MN  21  109 15:06  2:46  6:48   73   46:30 16.0  4:16   93   34:07 10:59 1:46:45 
  106  387 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  49  124 15:39  2:52  2:59   94   49:58 14.9  1:49  105   36:48 11:51 1:47:11 
  107  300 Joan Clark              Moorhead           MN  47   96 14:07  2:35  4:36   75   46:48 15.9  1:48  113   40:05 12:54 1:47:21 
  108  485 Breanna Stroh           Dickinson          ND  20  118 15:22  2:49  3:58  122   56:26 13.2  0:46   84   32:16 10:23 1:48:46 
  109  465 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  36  115 15:17  2:48  3:33  102   50:41 14.7  1:14  110   38:20 12:21 1:49:02 
  110  312 Lorraine Dickerman      Hankinson          ND  45  106 14:47  2:43  2:45  113   52:49 14.1  1:28  112   38:25 12:22 1:50:12 
  111  564 Anna Volk               Moorhead           MN  16   10 10:13  1:52  2:38  121   56:22 13.2  0:54  116   41:25 13:20 1:51:30 
  112  516 Lynn Wieczorek          Plymouth           MN  40  105 14:45  2:42  2:55   66   45:52 16.3  2:02  127   46:03 14:50 1:51:36 
  113  402 Sheree Lenz             Detroit Lakes      MN  40   98 14:10  2:36  3:02  112   52:11 14.3  1:15  115   41:20 13:18 1:51:57 
  114  334 Christine Garrett       Pelican Rapids     MN  54  108 14:51  2:43  2:57   96   50:22 14.8  2:03  119   42:06 13:33 1:52:15 
  115  432 Maribeth Mueller        Hillsboro          ND  50   74 13:14  2:26  4:32   98   50:25 14.8  2:00  120   42:06 13:34 1:52:16 
  116  372 Betsy Jensen            Stephen            MN  36   57 12:41  2:20  2:40  106   51:07 14.6  1:44  123   44:55 14:28 1:53:05 
  117  508 Sarah Vogel             Bismarck           ND  66  127 16:17  2:59  4:06   60   45:14 16.5  2:35  125   45:20 14:36 1:53:30 
  118  425 Kathleen McNulty        Minneapolis        MN  27   44 12:18  2:15  4:38  103   50:47 14.7  1:44  121   44:29 14:19 1:53:55 
  119  401 Lori Leichter           Detroit Lakes      MN  52  110 15:13  2:47  6:35  116   54:08 13.8  1:59  106   36:54 11:53 1:54:46 
  120  367 Michelle Ihry           West Fargo         ND  56  130 20:04  3:41  3:53   80   47:41 15.6  1:55  117   41:28 13:21 1:54:59 
  121  281 Karen Braunshausen      Waconia            MN  47   40 12:08  2:13  6:51   78   47:35 15.7  7:24  118   41:35 13:23 1:55:30 
  122  488 Janet Suhr              Fargo              ND  36  122 15:30  2:50  4:55   88   49:21 15.1  1:45  126   45:36 14:41 1:57:04 
  123  512 Jill Ward               Moorhead           MN  34  123 15:30  2:51  4:56   89   49:34 15.0  1:59  124   45:07 14:32 1:57:04 
  124  371 Kimberly Jarabek        Fargo              ND  25  121 15:29  2:50  3:44  111   52:04 14.3  1:53  122   44:55 14:28 1:58:03 
  125  393 Rachel Krein            Fargo              ND  25  120 15:28  2:50  5:48  126   58:54 12.7  1:55  109   38:19 12:20 2:00:21 
  126  346 Char Gust               Casselton          ND  45  129 18:26  3:23  3:48  104   50:48 14.7  1:58  129   48:37 15:39 2:03:35 
  127  329 Rachel Friedman         Albert Lea         MN  21  112 15:15  2:48  4:04  128 1:01:11 12.2  2:16  114   41:05 13:14 2:03:49 
  128  523 Alecia Zieman           Fargo              ND  41  100 14:22  2:38  5:19  130 1:11:44 10.4  1:59   87   32:51 10:35 2:06:13 
  129  553 Joyce Stone             Detroit Lakes      MN  40  128 18:07  3:19  3:22  127   59:32 12.5  1:02  128   47:04 15:09 2:09:05 
  130  459 Sydney Quibell          Fargo              ND   9   80 13:26  2:28  6:06  129 1:09:13 10.8  1:19  130   51:07 16:28 2:21:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  441 Dylan Olson             Hawley             MN  15   10 12:07  2:13  1:57    1   36:57 20.2  0:43    1   20:08  6:29 1:11:50 
    2  562 Brandon Olson           Detroit Lakes      MN  18    6  9:40  1:46  2:35    2   38:15 19.5  0:41    3   22:17  7:11 1:13:26 
    3  543 Clement Foltz           Detroit Lakes      MN  19    7 10:17  1:53  2:53    4   38:58 19.1  1:33    2   21:54  7:03 1:15:34 
    4  500 Frank Turner            Pierre             SD  17    4  9:28  1:44  2:15    3   38:57 19.1  1:24    6   25:27  8:12 1:17:30 
    5  414 Jake Lynch              Fargo              ND  17    8 10:51  2:00  3:26    9   42:34 17.5  1:18    4   22:33  7:16 1:20:41 
    6  368 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  18    2  8:43  1:36  2:17    6   40:45 18.3  1:10   10   28:30  9:11 1:21:23 
    7  413 Matthew Lorenz          Fargo              ND  17    5  9:37  1:46  4:35    5   40:11 18.6  0:47    7   26:17  8:28 1:21:25 
    8  572 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  15    3  9:22  1:43  3:57   10   42:55 17.4  0:48   14   30:11  9:43 1:27:12 
    9  522 Josh Zetocha            Fargo              ND  17    9 11:51  2:10  3:01   11   43:33 17.1  1:09   12   28:54  9:18 1:28:27 
   10  272 Connor Bjellum          Fargo              ND  15    1  8:42  1:36  2:50   12   44:40 16.7  0:42   15   31:39 10:11 1:28:31 
   11  337 Jonathan Gaul           Grand Forks        ND  17   17 15:44  2:53  2:47    8   41:55 17.8  1:38    8   26:34  8:33 1:28:35 
   12  390 Michael Kolles          Eagan              MN  19   16 15:13  2:47  2:50   14   47:01 15.9  1:01    5   24:49  8:00 1:30:52 
   13  431 Ethan Mueller           Hillsboro          ND  16   13 13:05  2:24  3:45    7   40:56 18.2  1:28   16   32:02 10:19 1:31:14 
   14  458 Lucas Quibell           Fargo              ND  11   12 12:11  2:14  3:04   16   54:14 13.8  0:37    9   28:07  9:03 1:38:12 
   15  373 Conner Jensen           Stephen            MN  13   15 14:37  2:41  3:47   13   44:52 16.6  1:18   19   41:16 13:17 1:45:49 
   16  396 Brady Labine            Detroit Lakes      MN  14   11 12:09  2:14  4:08   15   47:02 15.9  2:48   20   41:17 13:18 1:47:22 
   17  357 Nicklaus Hess           Frazee             MN  10   18 19:01  3:29  5:38   17   54:34 13.7  1:11   17   32:08 10:21 1:52:31 
   18  278 Logan Bonney            Bloomington        MN  10   20 20:59  3:51  4:38   18   56:47 13.1  1:53   11   28:34  9:12 1:52:48 
   19  570 Isaac Mills             Stephen            MN  13   14 13:22  2:27  3:08   20 1:07:29 11.1  0:58   13   30:05  9:41 1:55:01 
   20  460 Tristan Quibell         Fargo              ND   7   19 19:47  3:37  6:03   19   59:15 12.6  0:53   18   32:50 10:34 1:58:46 
   21  456 Ethan Quibell           Fargo              ND   6   21 26:37  4:52  9:31   21 1:22:51  9.0  2:20   21   50:11 16:09 2:51:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  560 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  17    1  9:04  1:40  2:26    1   39:41 18.8  0:52    2   26:46  8:37 1:18:47 
    2  405 Savanna Liedy           Highlands Ranch    CO  13    5 10:24  1:55  3:00    2   42:04 17.7  1:10    4   32:09 10:21 1:28:45 
    3  318 Courtney Erickson       Barnesville        MN  15    8 14:39  2:41  2:45    5   50:32 14.8  0:54    1   25:45  8:18 1:34:33 
    4  268 Abbey Benson            Fargo              ND  18    2 10:11  1:52  2:14    6   51:28 14.5  0:47    6   34:25 11:05 1:39:04 
    5  378 Olivia Johnson          Detroit Lakes      MN  18    7 13:59  2:34  4:55    3   45:01 16.6  1:54    5   33:23 10:45 1:39:09 
    6  519 Lauren Wood             Moorhead           MN  15    4 10:16  1:53  2:29    4   50:24 14.8  0:59    7   38:04 12:16 1:42:11 
    7  391 Mackenzie Korbel        Fargo              ND  12    9 15:57  2:55  3:44    7   54:27 13.7  1:04    3   31:06 10:01 1:46:17 
    8  564 Anna Volk               Moorhead           MN  16    3 10:13  1:52  2:38    8   56:22 13.2  0:54    8   41:25 13:20 1:51:30 
    9  459 Sydney Quibell          Fargo              ND   9    6 13:26  2:28  6:06    9 1:09:13 10.8  1:19    9   51:07 16:28 2:21:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  113 Adam Olson              Fargo              ND  24    3 10:46  1:59  2:03    1   34:33 21.6  0:56    5   22:07  7:08 1:10:23 
    2  574 Nic Sauer               Detroit Lakes      MN  26    6 11:15  2:04  2:47   10   38:24 19.4  0:36    1   19:45  6:22 1:12:46 
    3  438 Alex Nisbet             Fisher             MN  26   19 12:29  2:17  2:21    2   34:52 21.4  1:27    6   23:22  7:32 1:14:30 
    4  416 Michael Maier           Bismarck           ND  28   10 11:54  2:11  2:06    4   35:33 21.0  1:13   10   24:04  7:45 1:14:48 
    5  279 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  26    1  9:17  1:42  2:54   11   38:37 19.3  0:36    7   23:35  7:36 1:14:57 
    6  267 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  23    8 11:33  2:07  2:15   12   38:49 19.2  0:42    4   21:54  7:03 1:15:10 
    7  420 Nathan Martindale       Fargo              ND  28    2 10:01  1:50  2:07   15   39:30 18.9  0:33    8   23:37  7:36 1:15:46 
    8  325 Sean Foss               Moorhead           MN  28    5 11:04  2:02  1:52    6   37:17 20.0  1:24   11   24:18  7:50 1:15:55 
    9   23 Jeff Flynn              West Fargo         ND  24    9 11:47  2:10  3:19    3   35:25 21.1  0:58   14   24:55  8:01 1:16:22 
   10  411 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  24   12 11:58  2:12  2:37    5   36:52 20.2  1:18   22   26:31  8:32 1:19:14 
   11  462 Tyler Richter           Fargo              ND  25   27 13:38  2:30  2:44   20   41:48 17.8  0:46    3   20:49  6:42 1:19:44 
   12  573 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  21   11 11:56  2:11  2:28                           17   26:06  8:24 1:20:13 
   13  444 Andrew Overson          Waconia            MN  23   15 12:21  2:16  3:51   14   39:07 19.1  0:38   13   24:39  7:56 1:20:35 
   14  327 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  27   23 12:58  2:23  3:50    8   37:40 19.8  1:48   12   24:31  7:54 1:20:45 
   15  370 Adam Ives               Grand Forks        ND  26   17 12:24  2:16  3:16    7   37:33 19.9  1:14   24   27:00  8:42 1:21:26 
   16  399 Ross Larson             Moorhead           MN  27    7 11:22  2:05  2:35   16   40:29 18.4  0:50   20   26:24  8:30 1:21:39 
   17  258 Ephriam Baer            Lake Park          MN  27   16 12:21  2:16  1:55   18   40:44 18.3  0:58   19   26:08  8:25 1:22:03 
   18  260 David Baltezore         West Fargo         ND  23   24 13:08  2:25  3:06   28   45:17 16.5  0:58    2   20:05  6:28 1:22:32 
   19  489 Brad Swenson            St. Louis Park     MN  26   21 12:46  2:21  3:05   17   40:40 18.3  0:45   18   26:06  8:24 1:23:21 
   20   83 Michael Shonblom        Bloomington        MN  28   25 13:10  2:25  3:57   13   39:04 19.1  1:18   21   26:27  8:31 1:23:54 
   21  407 Jordan Light            Grand Forks        ND  25   14 12:19  2:15  2:30   27   44:19 16.8  1:16    9   24:01  7:44 1:24:21 
   22  259 Ezra Baer               Hawley             MN  27   18 12:27  2:17  2:21    9   37:48 19.7  1:13   28   30:37  9:51 1:24:23 
   23  546 Jacob Knoll             Fargo              ND  21    4 10:50  1:59  2:53   22   42:23 17.6  1:24   27   28:05  9:03 1:25:32 
   24  550 Trent Ranzau            Fargo              ND  25   20 12:30  2:18  3:29   26   43:58 17.0  0:38   15   25:13  8:07 1:25:47 
   25  298 Aaron Christopherson    Fargo              ND  27   13 12:00  2:12  5:02   23   43:18 17.2  2:13   16   25:26  8:11 1:27:57 
   26  289 Ryan Brunette           Fargo              ND  25   33 15:40  2:52  3:36   19   41:16 18.1  0:41   23   26:59  8:41 1:28:11 
   27  451 Dan Perry               Moorhead           MN  28   28 13:54  2:33  4:31   24   43:37 17.1  0:52   25   27:01  8:42 1:29:53 
   28  487 Kevin Struxness         Moorhead           MN  29   22 12:47  2:21  2:43   21   42:00 17.8  0:55   30   31:55 10:17 1:30:19 
   29  466 Jason Ruis              Milaca             MN  29   34 17:28  3:12  2:27   25   43:53 17.0  1:46   29   31:29 10:08 1:37:02 
   30  436 Jordan Nelson           West Fargo         ND  20   31 14:38  2:41  5:25   32   50:32 14.8  0:51   26   27:49  8:58 1:39:13 
   31  478 Cody Sletten            Bismarck           ND  28   32 15:30  2:51  4:48   29   46:48 15.9  1:04   31   32:12 10:22 1:40:21 
   32  474 Erik Sell               Fargo              ND  29   29 14:21  2:38  4:27   30   47:16 15.8  1:10   33   36:38 11:48 1:43:49 
   33  558 Nick Horob              Fargo              MN  29   30 14:28  2:39  3:45   31   50:28 14.8  1:37   32   35:48 11:32 1:46:05 
   34  497 Ben Tremmel             Spring             TX  28   26 13:22  2:27  4:20   33 1:02:27 11.9  3:18   34   43:55 14:08 2:07:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  395 Angela Kumm             Hutchinson         MN  23    3  9:55  1:49  2:34    3   39:55 18.7  0:40    1   21:28  6:55 1:14:30 
    2  544 Heather Harris          Grand Forks        ND  27    1  9:18  1:43  2:34    1   38:24 19.4  0:38    7   25:29  8:12 1:16:22 
    3  354 Naomi Hensrud           West Fargo         ND  28   15 12:07  2:13  2:08    5   40:14 18.5  1:21    3   23:21  7:31 1:19:10 
    4  364 Kristin Hoy             Sartell            MN  25   17 12:19  2:16  2:50    2   39:02 19.1  0:49    5   24:26  7:52 1:19:24 
    5  490 Kristin Swenson         Eau Claire         WI  28    6 10:13  1:53  2:24    6   40:40 18.3  0:42   11   26:36  8:34 1:20:33 
    6  575 Alane Korf              Dilworth           MN  21    9 10:58  2:01  2:34   12   41:47 17.8  0:43    9   26:19  8:28 1:22:19 
    7  403 Elizabeth Levri         Grand Forks        ND  24   28 13:17  2:26  3:44   13   42:02 17.7  0:53    2   22:53  7:22 1:22:46 
    8  331 Laura Fugleberg         Roseau             MN  26    7 10:43  1:58  1:41   11   41:46 17.9  1:18   20   28:12  9:05 1:23:37 
    9   37 Ann Hepola              St. Louis Park     MN  27    2  9:39  1:46  2:34   17   42:54 17.4  1:28   15   27:27  8:50 1:24:00 
   10  266 Amanda Bellefeuille     Barnesville        MN  26   26 13:04  2:24  1:39    4   40:11 18.6  0:48   22   28:48  9:16 1:24:27 
   11  321 Sara Faver              Duluth             MN  24    5 10:00  1:50  2:05   22   45:09 16.5  0:42   14   26:58  8:41 1:24:53 
   12  397 Mollie Lackmann         Detroit Lakes      MN  20   14 12:03  2:13  2:27   16   42:48 17.4  1:00   12   26:46  8:37 1:25:02 
   13  495 Kayla Thorson           Bismarck           ND  25   32 13:53  2:33  3:51    9   41:06 18.1  0:49    6   25:26  8:11 1:25:03 
   14  417 Amber Malcolm           Fargo              ND  24   20 12:39  2:19  1:49   14   42:24 17.6  0:45   16   27:40  8:55 1:25:15 
   15  286 Trina Brennan           Mentor             MN  29   22 12:47  2:21  2:19   15   42:41 17.5  1:12   10   26:32  8:33 1:25:29 
   16  256 Lindsay Babb            Fargo              ND  29   21 12:44  2:20  3:17   21   44:53 16.6  1:10    4   23:33  7:35 1:25:36 
   17  439 Sadie Nistler           Audubon            MN  20   18 12:26  2:17  1:51    7   40:45 18.3  0:40   30   30:32  9:50 1:26:12 
   18  554 Alison Streyle          Fargo              ND  24   23 12:51  2:21  3:11    8   41:02 18.2  0:46   23   29:01  9:21 1:26:48 
   19  435 Emilee Nelson           Crystal            MN  24   25 12:59  2:23  2:35   10   41:44 17.9  1:00   28   30:15  9:45 1:28:31 
   20  430 Jill Mostad             Bismarck           ND  29   12 11:47  2:10  3:16   19   43:34 17.1  1:40   24   29:12  9:24 1:29:27 
   21  468 Sarah Sands             Fargo              ND  29   13 11:51  2:10  3:17   20   43:37 17.1  1:17   29   30:27  9:48 1:30:28 
   22  445 Carley Paulseth         Sturgeon Lake      MN  25   30 13:30  2:29  3:40   24   46:05 16.2  0:55   13   26:52  8:39 1:31:00 
   23  358 Laura Holien            Fargo              ND  21    8 10:46  1:59  2:36   34   51:28 14.5  0:55    8   26:13  8:27 1:31:55 
   24  374 Amy Jenson              Dilworth           MN  28    4  9:58  1:50  2:41   31   48:57 15.2  0:43   26   29:51  9:37 1:32:08 
   25  469 Mari Santoyo            Moorhead           MN  25   41 15:26  2:50  4:19   18   43:27 17.2  0:48   21   28:44  9:15 1:32:42 
   26  473 Jessica Schneider       Eagan              MN  25   24 12:51  2:21  3:02   23   45:32 16.4  1:01   32   32:10 10:21 1:34:33 
   27  437 Nicole Nelson           Dilworth           MN  27   34 14:23  2:38  2:43   30   48:38 15.3  1:29   27   30:00  9:40 1:37:11 
   28  410 Chelsea Lindemann       St. Louis Park     MN  28   29 13:19  2:27  2:35   28   48:27 15.4  0:58   33   32:10 10:22 1:37:27 
   29  269 Audrey Benson           Fargo              ND  21   10 11:03  2:02  1:53   33   50:55 14.6  0:48   39   34:26 11:05 1:39:04 
   30  510 Kylie Wallender         West Fargo         ND  26   19 12:37  2:19  4:00   38   53:29 13.9  1:05   25   29:44  9:34 1:40:53 
   31  426 Annie McSharry          Fargo              ND  24   11 11:13  2:03  3:04   29   48:32 15.4  1:06   40   37:09 11:58 1:41:01 
   32  304 Chelsey Cordes          Henning            MN  24   44 15:43  2:53  3:43   25   46:06 16.2  2:24   38   34:15 11:02 1:42:08 
   33  418 Emily Malone            Shoreview          MN  28   35 14:43  2:42  4:38   27   48:23 15.4  1:01   36   34:00 10:57 1:42:43 
   34  486 Sarah Strong            Glyndon            MN  21   27 13:06  2:24  4:27   39   55:30 13.4  1:46   17   28:03  9:02 1:42:49 
   35  419 Charlotte Marshall      Eagan              MN  21   31 13:46  2:31  3:47   40   55:31 13.4  1:44   19   28:03  9:02 1:42:49 
   36  385 Brooke Kilber           Fargo              ND  22   33 14:11  2:36  3:19   41   55:34 13.4  1:44   18   28:03  9:02 1:42:49 
   37  335 Kelly Garrison          Minneapolis        MN  25   38 15:17  2:48  4:00   35   51:39 14.4  1:02   31   31:03 10:00 1:42:58 
   38  479 Megan Sletten           Bismarck           ND  27   39 15:21  2:49  3:14   36   52:02 14.3  0:45   35   33:18 10:43 1:44:39 
   39  282 Morgan Braunshausen     Waconia            MN  21   36 15:06  2:46  6:48   26   46:30 16.0  4:16   37   34:07 10:59 1:46:45 
   40  485 Breanna Stroh           Dickinson          ND  20   40 15:22  2:49  3:58   42   56:26 13.2  0:46   34   32:16 10:23 1:48:46 
   41  425 Kathleen McNulty        Minneapolis        MN  27   16 12:18  2:15  4:38   32   50:47 14.7  1:44   43   44:29 14:19 1:53:55 
   42  371 Kimberly Jarabek        Fargo              ND  25   43 15:29  2:50  3:44   37   52:04 14.3  1:53   44   44:55 14:28 1:58:03 
   43  393 Rachel Krein            Fargo              ND  25   42 15:28  2:50  5:48   43   58:54 12.7  1:55   41   38:19 12:20 2:00:21 
   44  329 Rachel Friedman         Albert Lea         MN  21   37 15:15  2:48  4:04   44 1:01:11 12.2  2:16   42   41:05 13:14 2:03:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  539 Jonathan Boyd           Phoenix            AZ  36    3  9:31  1:45  0:54    2   33:15 22.4  0:48    2   20:02  6:27 1:04:28 
    2  377 Mike Johnson            Shakopee           MN  35    2  8:51  1:38  1:25    4   34:09 21.8  0:52    1   19:56  6:25 1:05:11 
    3  569 Gregg Larson            Hawley             MN  34    6 10:55  2:00  1:10    1   31:39 23.6  1:32    3   20:27  6:35 1:05:41 
    4  454 Robert Power            Barnesville        MN  34    4 10:05  1:51  1:39    6   35:58 20.7  0:59    5   21:05  6:48 1:09:44 
    5  406 David Lien              Fargo              ND  39   13 12:06  2:13  2:30    5   34:51 21.4  1:26    4   20:55  6:44 1:11:47 
    6  470 Thomas Schauer          West Fargo         ND  32    9 11:20  2:05  2:15    3   33:41 22.1  1:10   16   25:36  8:15 1:14:00 
    7  509 Matthew Waldner         Bismarck           ND  33    8 11:08  2:03  2:07   10   36:23 20.5  1:13    9   23:17  7:30 1:14:06 
    8  506 Corey Vetter            West Fargo         ND  34    7 11:03  2:02  1:21    8   36:04 20.7  1:25   21   26:59  8:41 1:16:49 
    9  307 Josh Covlin             Brooklyn Park      MN  30   10 11:50  2:10  3:29   14   38:28 19.4  0:48    8   22:52  7:22 1:17:26 
   10  388 Trevor Klein            Elk River          MN  37    5 10:11  1:52  2:53    7   36:03 20.7  1:31   22   26:59  8:41 1:17:34 
   11  408 Erik Lind               Fargo              ND  36    1  8:47  1:37  2:11   23   40:03 18.6  1:26   19   26:23  8:30 1:18:47 
   12  338 Michael Geeslin         Hawley             MN  38   15 12:09  2:14  2:23   13   38:23 19.4  1:19   12   24:43  7:58 1:18:55 
   13  453 Jesse Potratz           Valley City        ND  38   17 12:14  2:15  3:23   11   37:23 20.0  1:42   13   25:03  8:04 1:19:43 
   14  427 Grant Moeckel           Moorhead           MN  37   22 12:39  2:19  2:11   31   42:05 17.7  0:44    7   22:24  7:13 1:20:01 
   15  326 Mike Fowler             Fargo              ND  34   12 11:59  2:12  3:06   12   38:05 19.6  1:27   17   25:39  8:16 1:20:14 
   16  477 Bryan Skjolden          Fargo              ND  35   32 13:52  2:33  3:26   21   39:47 18.7  1:01    6   22:17  7:11 1:20:21 
   17  342 Alan Girard             Westminster        CO  35   26 13:05  2:24  3:14   20   39:36 18.8  1:06   11   24:15  7:49 1:21:13 
   18  505 Matthew Varpness        Brownton           MN  38   29 13:19  2:26  2:15   16   38:40 19.3  1:16   24   28:00  9:01 1:23:29 
   19  347 Steve Hagen             Moorhead           MN  31   16 12:11  2:14  2:22    9   36:10 20.6  1:19   35   32:17 10:24 1:24:18 
   20  265 Chad Belch              West Fargo         ND  37   35 14:49  2:43  3:13   19   39:10 19.0  1:51   15   25:21  8:10 1:24:23 
   21  316 Nick Eilertson          Saint Paul         MN  31   14 12:08  2:13  3:48   33   43:46 17.0  1:23   10   23:23  7:32 1:24:26 
   22  263 Chad Belanger           I Falls            MN  39   28 13:14  2:26  3:09   30   41:38 17.9  0:48   18   25:56  8:21 1:24:44 
   23  310 Steven David            Grand Forks Afb    ND  31   31 13:32  2:29  2:31   29   41:15 18.1  0:52   23   27:26  8:50 1:25:34 
   24  297 Javier Castro           Montgomery         AL  32   24 12:52  2:22  2:42   22   39:57 18.7  1:23   27   28:46  9:16 1:25:37 
   25  317 Matt Ellerbusch         Warren             MN  33   19 12:25  2:17  3:34   25   40:31 18.4  0:47   26   28:29  9:10 1:25:44 
   26  348 Jared Hall              Fargo              ND  31   20 12:36  2:19  5:17   15   38:35 19.3  1:01   25   28:19  9:07 1:25:46 
   27  253 Jeff Anderson           West Fargo         ND  33   27 13:08  2:24  3:27   26   40:45 18.3  1:46   20   26:53  8:40 1:25:56 
   28  359 Matthew Holland         Moorhead           MN  33   23 12:41  2:20  2:18   27   40:45 18.3  0:57   29   30:46  9:54 1:27:25 
   29  292 Jerrod Busker           Detroit Lakes      MN  33   30 13:28  2:28  5:07   32   43:03 17.3  1:08   14   25:21  8:10 1:28:05 
   30  483 James Stockeland        Fargo              ND  35   21 12:37  2:19  2:59   18   38:59 19.1  2:29   36   32:37 10:30 1:29:38 
   31  254 Kyle Armitage           Doran              MN  32   25 12:57  2:22  3:05   35   44:59 16.6  1:03   31   31:36 10:11 1:33:37 
   32  280 Doug Geeslhi            Fargo              ND  36   38 17:19  3:10  3:14   17   38:58 19.1  2:09   34   32:01 10:18 1:33:38 
   33  452 Jim Perry               Robbinsdale        MN  33   11 11:55  2:11  7:48   28   40:59 18.2  2:14   33   31:55 10:17 1:34:49 
   34  313 Taylor Doemel           Staples            MN  32   37 16:18  2:59  3:47   24   40:25 18.5  1:11   38   36:41 11:49 1:38:20 
   35  542 Kris Folland            Halma              MN  34   36 16:13  2:58  3:10   37   47:44 15.6  0:59   28   30:45  9:54 1:38:50 
   36  517 Shannon Willett         Moorhead           MN  36   34 14:32  2:40  5:26   36   46:15 16.1  1:11   32   31:48 10:14 1:39:10 
   37  311 Jay Demers              Moorhead           MN  38   33 14:13  2:36  3:59   38   53:16 14.0  1:41   37   34:06 10:59 1:47:14 
   38  356 Mikel Hess              Frazee             MN  38   39 19:00  3:29  5:39   39   54:43 13.6  1:38   30   31:34 10:10 1:52:31 
   39  475 Chip Sjule              Fargo              ND  37   18 12:20  2:16  3:47   34   43:48 17.0                                  
   40  446 Doug Paulson            Cedar              MN  35   40 21:16  3:54                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31   19 12:18  2:15  1:38    3   37:05 20.1  1:02    5   23:34  7:35 1:15:34 
    2  514 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  34   23 12:27  2:17  1:43    1   35:47 20.8  1:13    6   24:48  7:59 1:15:56 
    3  494 Jackie Thompson         Rochester          MN  33    3 10:52  2:00  2:24    6   38:40 19.3  0:48    3   23:17  7:30 1:15:59 
    4  360 Tanya Holte             Fargo              ND  31   27 12:44  2:20  2:44    8   39:43 18.8  0:49    1   20:02  6:27 1:16:00 
    5  255 Kimberly Ault           Plymouth           MN  31    4 10:53  2:00  0:53   11   40:50 18.3  0:48    2   22:50  7:21 1:16:12 
    6  409 Tracy Lind              Fargo              ND  35    1  9:31  1:45  2:19    2   36:25 20.5  1:24   11   26:44  8:37 1:16:20 
    7  513 Christina Wavrin        West Fargo         ND  31    2 10:43  1:58  2:29    9   39:48 18.7  1:31    8   24:58  8:03 1:19:28 
    8  520 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  39    9 11:40  2:08  2:15    7   39:00 19.1  1:21    9   25:41  8:16 1:19:56 
    9  472 Heather Schlagel        West Fargo         ND  31   10 11:43  2:09  1:22   13   41:19 18.1  0:41    7   24:54  8:01 1:19:56 
   10  476 Darla Skaurud           West Fargo         ND  35    6 11:21  2:05  2:31    4   37:25 19.9  1:28   17   27:42  8:55 1:20:25 
   11  503 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  34   16 12:12  2:14  1:48    5   38:13 19.5  1:20   23   30:02  9:40 1:23:34 
   12  565 Misty Lamppa            Detroit Lakes      MN  34   36 13:44  2:31  2:40   20   43:19 17.2  0:54    4   23:25  7:32 1:23:59 
   13  482 Ciara Stockeland        Fargo              ND  33    5 11:11  2:03  2:52   14   41:58 17.8  1:40   16   27:28  8:51 1:25:08 
   14  400 Jessica Lee             West Fargo         ND  33    8 11:40  2:08  2:49   12   41:01 18.2  1:19   20   29:08  9:23 1:25:55 
   15  251 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36   24 12:29  2:17  2:18   15   42:04 17.7  0:49   21   29:44  9:35 1:27:23 
   16  481 Alissa Stavenger        Moorhead           MN  32   25 12:36  2:19  2:57   19   43:02 17.3  1:08   19   29:06  9:22 1:28:46 
   17  303 Andrea Coombs           Fargo              MN  37   33 13:21  2:27  1:57   16   42:14 17.7  1:01   26   30:25  9:48 1:28:56 
   18  398 Landi Larson            Hawley             MN  35   11 11:50  2:10  2:04   10   40:11 18.6  1:37   36   34:23 11:04 1:30:04 
   19  515 Jessica Wendt           Farmington         MN  36   15 12:07  2:13  1:55   21   43:38 17.1  1:45   27   30:44  9:54 1:30:08 
   20  324 Jessica Foss            Moorhead           MN  30   12 11:51  2:10  3:12   18   42:58 17.4  1:13   30   31:31 10:09 1:30:43 
   21  293 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  31   29 12:57  2:22  3:26   23   45:21 16.4  0:42   25   30:24  9:47 1:32:47 
   22  461 Jennifer Raum           Fargo              ND  37   28 12:53  2:22  2:43   27   46:00 16.2  1:30   22   29:47  9:36 1:32:51 
   23  262 Laurie Bauer            Horace             ND  35   22 12:25  2:17  2:30   17   42:54 17.4  2:32   33   32:38 10:31 1:32:57 
   24  270 Jamie Berg-Gramer       Moorhead           MN  34   38 13:53  2:33  3:34   30   47:36 15.7  1:20   12   27:01  8:42 1:33:21 
   25  392 Brandy Kramer           Saint Cloud        MN  31   31 13:13  2:25  3:18   31   49:03 15.2  0:48   13   27:03  8:43 1:33:23 
   26  504 Ann Varpness            Brownton           MN  36   30 13:08  2:25  2:07   28   46:26 16.1  0:49   28   30:56  9:58 1:33:24 
   27  440 Julia Okeson            Detroit Lakes      MN  33   13 12:02  2:12  3:05   35   49:49 15.0  1:21   18   27:55  9:00 1:34:11 
   28  344 Heidi Gregoire          Moorhead           MN  34   17 12:13  2:15  3:21   22   44:54 16.6  1:10   34   33:00 10:38 1:34:37 
   29  389 Holly Klinnert          Moorhead           MN  35   35 13:31  2:29  3:54   25   45:54 16.2  1:20   24   30:09  9:43 1:34:46 
   30  257 Lisa Babel              Phoenix            AZ  33   34 13:24  2:27  2:10   29   46:59 15.9  1:29   31   31:33 10:10 1:35:32 
   31  332 Michelle Fuglesten      Mapleton           ND  34   32 13:17  2:26  4:16   26   45:58 16.2  1:25   29   31:09 10:02 1:36:04 
   32  450 Kim Pederson            Eden Prairie       MN  33   14 12:04  2:13  2:55   36   50:08 14.9  1:07   32   32:06 10:20 1:38:18 
   33  423 Julianna Mauch          Barney             ND  39   37 13:52  2:33  3:32   24   45:32 16.4  1:36   38   35:05 11:18 1:39:35 
   34  521 Kayla Young             Moorhead           MN  31    7 11:30  2:07  3:40   34   49:40 15.0  1:29   35   34:12 11:01 1:40:29 
   35  341 Sara Gimberline         Fargp              ND  33   18 12:15  2:15  2:23   37   50:30 14.8  1:11   37   34:44 11:11 1:41:01 
   36  541 Bethany Folland         Halma              MN  31   39 14:08  2:35  4:39   40   56:46 13.1  1:15   10   26:25  8:31 1:43:11 
   37  480 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  32   21 12:19  2:16  5:30   41   57:56 12.9  1:14   15   27:14  8:46 1:44:12 
   38  566 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  36   20 12:19  2:16  5:30   42   57:57 12.9  1:14   14   27:13  8:46 1:44:12 
   39  465 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  36   40 15:17  2:48  3:33   38   50:41 14.7  1:14   39   38:20 12:21 1:49:02 
   40  372 Betsy Jensen            Stephen            MN  36   26 12:41  2:20  2:40   39   51:07 14.6  1:44   40   44:55 14:28 1:53:05 
   41  488 Janet Suhr              Fargo              ND  36   41 15:30  2:50  4:55   32   49:21 15.1  1:45   42   45:36 14:41 1:57:04 
   42  512 Jill Ward               Moorhead           MN  34   42 15:30  2:51  4:56   33   49:34 15.0  1:59   41   45:07 14:32 1:57:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  443 Dan Ostlie              Fargo              ND  42    5  9:38  1:46  1:14    1   32:18 23.1  0:49    3   20:34  6:38 1:04:31 
    2  274 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44    4  9:33  1:45  1:13    4   33:45 22.1  0:46    7   21:56  7:04 1:07:11 
    3  287 David Breznay           Fargo              ND  42   16 12:39  2:19  1:38    2   32:19 23.1  0:49    1   20:15  6:31 1:07:38 
    4  383 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  49    6  9:41  1:47  0:48   10   34:49 21.4  1:08    8   22:15  7:10 1:08:39 
    5  496 Dan Toelle              Fargo              ND  40    7 10:20  1:54  1:54    7   34:27 21.6  1:07    6   21:52  7:03 1:09:37 
    6  283 Jeremy Brekke           Fargo              ND  41   12 11:49  2:10  1:16   12   35:04 21.3  1:02    4   20:54  6:44 1:10:02 
    7  404 Jeff Liedy              Highlands Ranch    CO  47    2  8:33  1:34  1:03    9   34:42 21.5  1:13   13   24:38  7:56 1:10:07 
    8  422 Greg Mathern            Bismarck           ND  47   11 11:45  2:09  1:19    3   32:34 22.9  0:56   11   23:59  7:44 1:10:32 
    9  351 David Hawkinson         Fargo              ND  49   14 12:01  2:12  2:03   11   35:01 21.3  1:17    2   20:16  6:32 1:10:36 
   10  302 Scott Colbeck           Fergus Falls       MN  43    9 11:13  2:04  1:52    5   33:48 22.1  0:58   12   24:04  7:45 1:11:53 
   11  502 James Tyler             Bismarck           ND  49   23 13:28  2:28  1:46   14   35:55 20.8  1:30    5   20:58  6:45 1:13:36 
   12  501 Randall Turner          Pierre             SD  47    3  9:25  1:44  1:51   13   35:23 21.1  1:20   21   27:38  8:54 1:15:35 
   13  296 Mike Carver             Thief River Falls  ND  48   22 13:23  2:27  2:01   15   36:01 20.7  0:39   14   24:38  7:56 1:16:41 
   14  330 Tim Friesen             Moorhead           MN  45   18 12:47  2:21  2:40   17   37:58 19.6  1:22    9   22:56  7:23 1:17:41 
   15  545 Paul Holm               Fargo              ND  40   27 14:22  2:38  2:50    6   34:02 21.9  1:37   15   25:08  8:06 1:17:56 
   16  492 Mark Ternes             Marion             ND  43    8 10:52  2:00  2:44   16   36:55 20.2  1:35   16   26:09  8:25 1:18:14 
   17  381 Cory Kacer              Maple Grove        MN  42   25 13:51  2:32  2:53   19   38:37 19.3  0:47   10   23:00  7:24 1:19:06 
   18  552 Jon Stone               Detroit Lakes      MN  40   26 14:17  2:37  2:07    8   34:37 21.5  1:26   19   27:09  8:45 1:19:34 
   19  333 Luis Garcia             Fargo              ND  42   15 12:02  2:12  1:49   24   40:13 18.5  1:00   17   26:23  8:30 1:21:25 
   20  449 Chad Pederson           Moorhead           MN  43   10 11:22  2:05  2:34   20   39:35 18.8  1:19   20   27:20  8:48 1:22:09 
   21  288 Robert Brueggeman       Hitterdal          MN  40   24 13:44  2:31  3:21   18   38:19 19.5  0:50   22   28:13  9:05 1:24:25 
   22  314 Brent Drovdal           Fargo              ND  41   19 12:51  2:21  3:27   22   40:06 18.6  1:35   26   29:00  9:20 1:26:57 
   23  363 Neil Howe               Plymouth           MN  42   17 12:43  2:20  4:30   25   40:53 18.2  2:31   18   26:43  8:36 1:27:18 
   24  455 Ross Puhr               Harwood            ND  46   20 12:53  2:22  2:53   21   39:51 18.7  1:14   28   31:05 10:01 1:27:53 
   25  375 Doug Johnson            West Fargo         ND  42   28 14:34  2:40  3:07   23   40:09 18.6  2:15   27   30:21  9:47 1:30:25 
   26  379 Rick Johnson            Fergus Falls       MN  46   13 11:55  2:11  2:40   29   47:31 15.7  1:24   23   28:31  9:11 1:31:58 
   27  567 Bryan Schoenberger      Detroit Lakes      MN  43   31 15:51  2:54  2:54   27   44:10 16.9  1:08   24   28:33  9:12 1:32:34 
   28  340 Alejandro Genis         Fargo              ND  44   30 15:40  2:52  2:12   26   43:50 17.0  0:39   30   32:40 10:31 1:34:59 
   29  493 Paul Thibedeau          Fargo              ND  42   21 13:11  2:25  4:53   28   44:23 16.8  3:39   31   38:02 12:15 1:44:06 
   30  277 Jordan Bonney           Bloomington        MN  47   33 17:45  3:15  4:38   31   56:47 13.1  1:53   25   28:36  9:13 1:49:37 
   31  273 Hans Bjellum            Fargo              ND  48   29 14:45  2:42  4:39   30   49:34 15.0  1:33   32   40:36 13:04 1:51:05 
   32  547 Eric Miller             Detroit Lakes      MN  42   32 16:51  3:05  6:14   32 1:00:08 12.4  1:03   29   32:21 10:25 1:56:35 
   33   41 Steve Howe              Edina              MN  45    1  8:09  1:30  2:22   33 1:08:30 10.9  1:20   33   49:09 15:49 2:09:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  264 Linda Belanger          I Falls            MN  44    2 11:31  2:07  1:15    1   38:08 19.6  0:43    1   24:36  7:55 1:16:11 
    2  518 Julie Wilson            Moorhead           MN  49    1 11:29  2:06  2:24    4   42:20 17.6  2:51    5   28:41  9:14 1:27:44 
    3  336 Joanne Gaul             Grand Forks        ND  49   10 14:00  2:34  2:51    2   39:22 18.9  2:33    9   30:54  9:57 1:29:38 
    4  322 Julie Fletcher          Ottertail          MN  45   17 14:49  2:43  3:07    6   43:46 17.0  0:38    4   28:09  9:04 1:30:27 
    5  352 Colleen Heimstead       Fargo              ND  41    4 12:37  2:19  4:01    3   42:03 17.7  2:09    6   29:39  9:33 1:30:28 
    6  380 Wendy Johnson Oscarson  Fargo              ND  40    5 12:46  2:20  2:20    5   43:24 17.2  0:52   10   32:14 10:23 1:31:34 
    7  290 Kristen Bullis          Fargo              ND  45   11 14:00  2:34  2:26    9   44:37 16.7  1:01    8   30:07  9:42 1:32:09 
    8  424 Liane Mauch             Mantador           ND  42   19 15:21  2:49  3:23    8   44:18 16.8  1:14    7   29:53  9:38 1:34:07 
    9  463 Jill Riley              St. Louis Park     MN  40    6 13:30  2:29  4:05   14   48:59 15.2  1:25    2   26:13  8:27 1:34:11 
   10  261 Joan Baltezore          West Fargo         ND  45    7 13:34  2:29  2:13   15   49:45 15.0  0:50    3   27:59  9:01 1:34:19 
   11  507 Lucy Vinych             Fargo              ND  47   18 15:15  2:48  3:53    7   44:07 16.9  1:34   11   32:19 10:24 1:37:07 
   12  252 Tamera Althoff          Mantador           ND  49    8 13:51  2:32  3:36   10   45:51 16.3  1:14   14   35:06 11:18 1:39:35 
   13  412 Gwen Loll               Hankinson          ND  40    9 13:59  2:34  3:30   20   54:03 13.8  1:10   13   33:45 10:52 1:46:25 
   14  387 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  49   20 15:39  2:52  2:59   16   49:58 14.9  1:49   15   36:48 11:51 1:47:11 
   15  300 Joan Clark              Moorhead           MN  47   12 14:07  2:35  4:36   12   46:48 15.9  1:48   17   40:05 12:54 1:47:21 
   16  312 Lorraine Dickerman      Hankinson          ND  45   16 14:47  2:43  2:45   19   52:49 14.1  1:28   16   38:25 12:22 1:50:12 
   17  516 Lynn Wieczorek          Plymouth           MN  40   15 14:45  2:42  2:55   11   45:52 16.3  2:02   20   46:03 14:50 1:51:36 
   18  402 Sheree Lenz             Detroit Lakes      MN  40   13 14:10  2:36  3:02   18   52:11 14.3  1:15   18   41:20 13:18 1:51:57 
   19  281 Karen Braunshausen      Waconia            MN  47    3 12:08  2:13  6:51   13   47:35 15.7  7:24   19   41:35 13:23 1:55:30 
   20  346 Char Gust               Casselton          ND  45   22 18:26  3:23  3:48   17   50:48 14.7  1:58   22   48:37 15:39 2:03:35 
   21  523 Alecia Zieman           Fargo              ND  41   14 14:22  2:38  5:19   22 1:11:44 10.4  1:59   12   32:51 10:35 2:06:13 
   22  553 Joyce Stone             Detroit Lakes      MN  40   21 18:07  3:19  3:22   21   59:32 12.5  1:02   21   47:04 15:09 2:09:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  301 Tom Clow                Fargo              ND  51    7 11:47  2:10  1:13    4   33:54 22.0  1:02    1   21:45  7:00 1:09:40 
    2  434 Dennis Nelson           Fargo, Nd          MN  57    2 11:02  2:01  1:21    1   31:43 23.5  1:11    8   25:42  8:17 1:10:57 
    3  315 Greg Duncan             Lincoln            NE  54    1 10:22  1:54  1:44    5   35:04 21.3  1:25    3   22:55  7:23 1:11:28 
    4  471 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58    6 11:41  2:09  1:56    2   33:14 22.4  2:13    2   22:42  7:19 1:11:45 
    5  415 David Maier             Bismarck           ND  53    8 11:56  2:11  2:27    3   33:44 22.1  1:56    9   25:57  8:22 1:15:58 
    6  551 Douglas Rumpza          Fargo              ND  54    5 11:38  2:08  2:54   11   38:18 19.5  1:31    7   25:16  8:08 1:19:34 
    7  306 John Covlin             Coon Rapids        MN  56   12 13:04  2:24  2:46   12   38:36 19.3  0:50    6   25:12  8:07 1:20:25 
    8  571 Custer Huseby           Fargo              ND  54   17 14:53  2:44  2:18   10   38:17 19.5  1:26    4   24:25  7:52 1:21:17 
    9  365 Jeff Huckle             West Fargo         ND  51   10 12:41  2:20  4:19    6   35:30 21.0  2:00   11   27:56  9:00 1:22:24 
   10  559 Jay Richardson          Fargo              MN  52   13 13:19  2:27  2:57    8   37:07 20.1  1:40   10   27:24  8:50 1:22:26 
   11  294 Stanley Carignan        Perham             MN  50   20 17:31  3:13  2:59    9   37:29 19.9  0:47    5   25:10  8:06 1:23:55 
   12  305 Francis Cormier         Detroit Lakes      MN  53   15 13:27  2:28  2:47   13   38:46 19.2  1:25   12   28:09  9:04 1:24:33 
   13  382 Jim Kapphahn            West Fargo         ND  55    9 11:57  2:11  2:19   16   41:32 18.0  0:37   14   29:39  9:33 1:26:02 
   14  442 Guy Olson               Fergus Falls       MN  56    3 11:20  2:05  2:58   15   39:41 18.8  1:06   20   31:44 10:13 1:26:47 
   15  421 Kirby Martz             Mandan             ND  58   14 13:20  2:27  4:17    7   36:21 20.5  2:37   19   31:42 10:12 1:28:15 
   16  295 Ken Carlson             Prescott           WI  51    4 11:31  2:07  3:19   19   43:12 17.3  3:10   13   28:19  9:07 1:29:29 
   17  328 David Freeman           Motley             MN  55   16 13:30  2:28  3:00   17   42:21 17.6  0:54   15   29:49  9:36 1:29:32 
   18  319 Roger Erstad            Fergus Falls       MN  57   19 15:37  2:52  2:34   14   38:51 19.2  2:00   18   31:08 10:02 1:30:09 
   19  350 Craig Hauer             Waterville         MN  57   11 12:46  2:20  3:09   18   42:57 17.4  0:53   17   30:43  9:54 1:30:25 
   20  284 Brad Brenden            Northwood          ND  57   18 15:26  2:50  4:28   20   43:34 17.1  7:22   16   29:52  9:37 1:40:40 
   21  511 David Walters           Fargo              ND  57   21 18:11  3:20  3:48   21   48:54 15.3  1:09   21   47:25 15:16 1:59:25 
   22  457 John Quibell            Fargo              ND  50   22 23:36  4:19  6:35   22 1:25:34  8.7  2:18   22   50:12 16:10 2:48:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  447 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  53    8 14:23  2:38  2:12    1   37:27 19.9  1:15    2   28:16  9:06 1:23:32 
    2  355 Darin Henze             Fargo              ND  52    7 13:31  2:29  3:20    3   44:39 16.7  0:59    1   28:12  9:05 1:30:40 
    3  369 Sarah Israelson         Staples            MN  51    4 13:00  2:23  3:07    2   44:07 16.9  0:54    4   31:41 10:12 1:32:47 
    4  429 Leanne Montgomery       Edina              MN  50    5 13:12  2:25  3:41    4   45:45 16.3  1:46    3   29:20  9:27 1:33:41 
    5  448 Tracy Pechmann          Detroit Lakes      MN  50    2 11:22  2:05  3:14    5   46:40 16.0  1:17    5   36:10 11:39 1:38:42 
    6  366 Brenda Ihry             Fargo              ND  50    3 12:58  2:23  4:30    6   47:06 15.8  1:26    6   36:36 11:47 1:42:34 
    7  285 Mary Brenden            Northwood          ND  56    1  9:36  1:46  4:22    8   49:41 15.0  1:13    8   38:25 12:22 1:43:16 
    8  334 Christine Garrett       Pelican Rapids     MN  54    9 14:51  2:43  2:57    9   50:22 14.8  2:03   10   42:06 13:33 1:52:15 
    9  432 Maribeth Mueller        Hillsboro          ND  50    6 13:14  2:26  4:32   10   50:25 14.8  2:00   11   42:06 13:34 1:52:16 
   10  401 Lori Leichter           Detroit Lakes      MN  52   10 15:13  2:47  6:35   11   54:08 13.8  1:59    7   36:54 11:53 1:54:46 
   11  367 Michelle Ihry           West Fargo         ND  56   11 20:04  3:41  3:53    7   47:41 15.6  1:55    9   41:28 13:21 1:54:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  271 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  60    1 12:31  2:18  2:35    1   35:37 20.9  0:50    1   21:53  7:03 1:13:25 
    2  299 Tony Chu                Grand Forks        ND  60    4 14:02  2:34  2:09    2   38:43 19.3  1:22    2   28:43  9:15 1:24:59 
    3  557 Brad Swenson            Fargo              MN  61    3 13:11  2:25  3:20    4   42:39 17.5  1:56    4   30:21  9:47 1:31:26 
    4  548 George Portilla         Detroit Lakes      MN  62    2 12:52  2:22  2:49    3   39:38 18.8  1:38    5   36:04 11:37 1:33:00 
    5  308 Bill Cross              Sebeka             MN  62    5 16:12  2:58  4:03    5   42:45 17.4  1:03    3   29:09  9:23 1:33:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  549 Susan Portilla          Detroit Lakes      MN  62    1 15:16  2:48  4:01    2   50:34 14.7  1:08    1   34:09 11:00 1:45:07 
    2  508 Sarah Vogel             Bismarck           ND  66    2 16:17  2:59  4:06    1   45:14 16.5  2:35    2   45:20 14:36 1:53:30 

Total Registered:                        329
Total Number of Team Finishers:           22
Total Number of Individual Finishers:    283
Number of Male   Finishers:              153
Number of Female Finishers:              130
Did not Finish Race or Did Not Start:     23