Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/18/2012

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 18, 2012
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6       1 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M     2 22:55  1:24  1:01    1   58:08 25.7  0:39    2   38:00  6:07 2:00:40 
    2   1/29     69 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M    12 25:58  1:35  1:04    2 1:00:23 24.7  0:45    4   38:43  6:14 2:06:50 
    3   2/29     10 Billy Brenden           Tucson             AZ  33 M     6 24:57  1:32  1:01    3 1:02:56 23.7  0:34    8   40:36  6:32 2:10:03 
    4   3/29     56 David Lewis             Nevis              MN  38 M    18 27:34  1:41  1:19    4 1:03:13 23.6  0:53    3   38:05  6:08 2:11:02 
    5   2/6     117 Tyler Zima              Fargo              ND  26 M    23 28:51  1:46  1:04    7 1:04:17 23.2  0:42    5   38:54  6:16 2:13:45 
    6   4/29     94 Bryan Walls             Grand Forks        ND  38 M     8 25:20  1:33  2:03   12 1:06:53 22.3  1:04   10   40:54  6:35 2:16:12 
    7   1/11    119 Christina Roberts       Saint Louis Park   MN  26 F     1 22:03  1:21  1:25   30 1:11:12 21.0  0:42   11   41:09  6:38 2:16:29 
    8   5/29     12 Jordan Buth             St Paul            MN  31 M    25 28:52  1:46  1:24    5 1:03:22 23.6  0:42   16   43:50  7:04 2:18:08 
    9   1/7      28 James Graif             Elk River          MN  50 M     7 25:00  1:32  1:07    6 1:03:45 23.4  0:40   34   47:43  7:41 2:18:14 
   10   3/6      80 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22 M    29 29:11  1:47  1:21   52 1:14:23 20.1  1:03    1   32:25  5:13 2:18:20 
   11   6/29     19 Justin Domogalla        Staples            MN  31 M    27 29:07  1:47  1:29   14 1:07:51 22.0  0:48    7   40:14  6:29 2:19:28 
   12   7/29    115 Nick Stromme            Kloten             ND  34 M    44 31:35  1:56  1:41    9 1:05:33 22.8  0:55    6   40:03  6:27 2:19:46 
   13   4/6      77 Frank Rapien            Grand Forks        ND  27 M     5 24:10  1:29  1:58   22 1:09:35 21.5  1:22   17   44:19  7:08 2:21:23 
   14   2/11     44 Andrea Jensen           Burnsville         MN  23 F     3 23:04  1:25  1:21   24 1:09:51 21.4  1:02   39   48:11  7:46 2:23:26 
   15   8/29     70 Jason Neumann           St. Cloud          MN  30 M    16 27:19  1:40  1:39   11 1:06:45 22.4  1:20   29   46:49  7:33 2:23:50 
   16   9/29      4 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34 M    24 28:52  1:46  1:12   13 1:07:30 22.1  0:49   27   45:57  7:24 2:24:18 
   17   5/6     111 Steve Moser             Fargo              ND  25 M    62 34:02  2:05  1:45   10 1:06:21 22.5  1:37    9   40:51  6:35 2:24:35 
   18  10/29     78 Michael Raum            Fargo              ND  37 M    26 28:56  1:46  1:46   16 1:08:24 21.8  0:54   25   45:49  7:23 2:25:48 
   19   1/7      26 Karin Gardner           Mandan             ND  43 F     4 23:38  1:27  1:28   21 1:09:09 21.6  1:27   52   50:43  8:10 2:26:24 
   20   2/7      24 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    20 28:03  1:43  1:21   41 1:13:09 20.4  1:03   14   43:06  6:57 2:26:40 
   21  11/29     32 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  38 M    28 29:11  1:47  2:07    8 1:04:52 23.0  1:04   48   49:46  8:01 2:26:58 
   22   3/11     68 Jody Mullet             Chaska             MN  25 F    45 31:44  1:57  1:30   15 1:08:21 21.9  0:55   18   44:40  7:12 2:27:09 
   23   1/4      67 Erik Money              Fergus Falls       MN  19 M    10 25:23  1:33  1:24   48 1:13:59 20.2  1:08   33   47:41  7:41 2:29:32 
   24   4/11     45 Cassie Jensen           Moorhead           MN  24 F    14 26:18  1:37  3:08   61 1:17:42 19.2  0:47   13   42:29  6:51 2:30:22 
   25   2/7      33 Lee Hanson              Bemidji            MN  54 M    50 32:05  1:58  1:25   53 1:14:30 20.1  1:12   12   41:17  6:39 2:30:28 
   26  12/29     52 Chad Larson             Hawley             MN  35 M    22 28:49  1:46  1:46   27 1:10:32 21.2  1:16   40   48:26  7:48 2:30:47 
   27   1/14     72 Mark Olson              Enderlin           ND  43 M    47 31:52  1:57  1:34   34 1:11:47 20.8  1:10   20   44:50  7:13 2:31:12 
   28   2/14     15 Dana Cirks              Moorhead           MN  40 M    33 30:37  1:52  1:39   31 1:11:20 20.9  1:02   36   47:47  7:42 2:32:23 
   29  13/29     90 Michael Toomey          Fargo              ND  37 M    35 30:47  1:53  3:03   35 1:11:53 20.8  1:48   24   45:45  7:22 2:33:13 
   30  14/29     57 Seth Lininger           Grand Forks Afb    ND  39 M    54 32:22  1:59  2:20   18 1:08:35 21.8  1:02   44   49:08  7:55 2:33:25 
   31   1/4      16 Dan Conway              Shoreview          MN  61 M    32 30:33  1:52  1:30   26 1:10:26 21.2  1:17   49   49:53  8:02 2:33:36 
   32   3/7      40 Shelly Howe             Edina              MN  44 F    31 29:20  1:48  1:43   46 1:13:56 20.2  1:21   32   47:41  7:41 2:33:59 
   33   3/14     18 Jason Dohm              Milaca             MN  43 M    15 27:16  1:40  2:57   25 1:10:17 21.3  2:17   56   51:20  8:16 2:34:05 
   34   1/9      35 Missy Heilman           Moorhead           MN  34 F    48 32:01  1:58  1:34   36 1:12:12 20.7  0:53   31   47:27  7:39 2:34:06 
   35   6/6      82 Luke Schulz             Minneapolis        MN  28 M    73 36:30  2:14  1:18   17 1:08:32 21.8  0:58   30   47:12  7:36 2:34:28 
   36   5/11     21 Mary Donlan             St. Paul           MN  29 F    38 31:20  1:55  1:45   38 1:12:40 20.6  1:04   41   48:34  7:49 2:35:22 
   37   3/7      59 Todd Lockwood           Brooklyn Park      MN  50 M    57 33:07  2:02  2:31   56 1:15:00 19.9  1:42   15   43:28  7:00 2:35:48 
   38   2/9      38 Deb Hess                St. Paul           MN  35 F    42 31:30  1:56  1:38   47 1:13:56 20.2  1:06   35   47:47  7:42 2:35:54 
   39   4/7      29 Lori Green              Fort Frances       ON  49 F    21 28:29  1:45  2:17   32 1:11:45 20.8  1:21   58   52:18  8:25 2:36:07 
   40   2/4      86 Thomas Stromme          Bismark            ND  18 M     9 25:21  1:33  1:49   64 1:18:43 19.0  1:01   46   49:26  7:58 2:36:18 
   41   4/14     58 Tom Lipp                Groton             SD  46 M    75 37:38  2:18  2:13   28 1:10:34 21.2  1:11   21   44:51  7:13 2:36:25 
   42  15/29     87 Scott Stusynski         Fargo              ND  35 M    63 34:04  2:05  2:39   23 1:09:49 21.4  1:52   43   48:38  7:50 2:37:00 
   43  16/29     81 Brent Scheideman        Becker             MN  37 M    61 33:53  2:04  2:50   42 1:13:17 20.4  1:28   26   45:51  7:23 2:37:16 
   44  17/29     62 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  33 M    13 26:17  1:37  2:23   50 1:14:17 20.1  1:29   67   53:05  8:33 2:37:29 
   45  18/29      9 Ryan Bosch              West Fargo         ND  34 M    39 31:23  1:55  4:21   37 1:12:40 20.6  1:21   37   47:51  7:43 2:37:34 
   46   5/14     51 Pete Lambertz           West Fargo         ND  47 M    51 32:13  1:58  2:17   20 1:09:02 21.6  1:37   59   52:32  8:28 2:37:39 
   47   3/9      65 Amy Miller              Fargo              ND  36 F    69 35:40  2:11  1:47   51 1:14:18 20.1  1:13   23   44:59  7:15 2:37:55 
   48   4/7      46 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  53 M    34 30:42  1:53  2:46   55 1:14:57 19.9  1:25   38   48:07  7:45 2:37:55 
   49   6/14    343 Doug Graham             Bismarck           ND  48 M    58 33:12  2:02  1:26   19 1:09:00 21.7  1:17   69   54:05  8:43 2:38:59 
   50   7/14     54 Dave Leker              Moorhead           MN  46 M    17 27:25  1:41  2:12   59 1:16:02 19.6  0:40   68   53:08  8:34 2:39:25 
   51  19/29     53 Donovan Larson          Fargo              ND  39 M    46 31:46  1:57  2:29   39 1:12:55 20.5  1:57   50   50:20  8:06 2:39:26 
   52  20/29     79 Jeffery Rueben          Gfafb              ND  30 M    56 32:33  2:00  2:23   29 1:10:45 21.1  1:43   64   52:50  8:31 2:40:12 
   53   6/11     76 Bryn Putbrese           Grand Forks        ND  25 F    55 32:30  1:59  2:40   65 1:19:00 18.9  1:43   22   44:53  7:14 2:40:43 
   54   5/7      66 Bruce Money             Fergus Falls       MN  56 M    70 36:01  2:12  2:31   54 1:14:44 20.0  1:41   28   46:24  7:28 2:41:20 
   55  21/29     85 Andrew Stevens          Grand Forks Afb    ND  33 M    36 31:01  1:54  2:21   49 1:14:00 20.2  1:21   60   52:43  8:29 2:41:23 
   56   7/11     97 Jenny Zetocha           Fargo              ND  20 F    19 27:57  1:43  2:52   72 1:21:36 18.3  0:55   45   49:12  7:55 2:42:30 
   57   4/9      89 Angela Tangen           Fargo              ND  33 F    43 31:30  1:56  1:07   62 1:18:37 19.0  0:55   51   50:28  8:08 2:42:35 
   58  22/29     43 Craig Isakson           Barnesville        MN  30 M    88 43:29  2:40  1:42   40 1:13:08 20.4  1:05   19   44:41  7:12 2:44:03 
   59   6/7      34 Scott Hartley           Maple Grove        MN  53 M    72 36:07  2:13  3:42   57 1:15:05 19.9  2:21   42   48:38  7:50 2:45:50 
   60   2/4      31 Mark Hagen              Fargo              ND  60 M    52 32:18  1:59  2:55   60 1:16:54 19.4  1:34   63   52:47  8:30 2:46:26 
   61   8/14     11 Bruce Bundgaard         Minnetonka         MN  40 M                           33 1:11:46 20.8  2:39   75   56:46  9:09 2:47:05 
   62   9/14     47 Richard Johnson         Nevis              MN  42 M    49 32:01  1:58  2:50   67 1:19:44 18.7  1:41   55   51:19  8:16 2:47:33 
   63  23/29     95 Jeff Williams           Fargo              ND  34 M    37 31:07  1:54  3:21   74 1:22:09 18.2  1:52   54   50:58  8:13 2:49:26 
   64   8/11      7 Sasha Bergsagel         Fargo              ND  23 F    40 31:24  1:55  2:04   71 1:21:30 18.3  1:05   70   54:24  8:46 2:50:25 
   65   5/7      73 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  45 F    71 36:06  2:13  2:16   66 1:19:28 18.8  1:23   57   51:20  8:16 2:50:32 
   66   5/9      36 Anita Henderson         Detroit Lakes      MN  38 F    53 32:21  1:59  1:32   69 1:20:42 18.5  1:24   76   56:52  9:10 2:52:48 
   67  10/14     75 Todd Peters             West Fargo         ND  45 M    11 25:37  1:34  2:43   78 1:23:06 18.0  2:15   78   59:42  9:37 2:53:22 
   68  24/29     17 Thomas Dobrzynski       Glyndon            MN  34 M    65 34:44  2:08  1:33   45 1:13:41 20.3  1:30   83 1:01:56  9:58 2:53:22 
   69   9/11    114 Kathryn Portilla        Detroit Lakes      MN  29 F    41 31:26  1:55  3:56   87 1:28:17 16.9  1:05   53   50:47  8:11 2:55:28 
   70  10/11     93 Jenessa Van Deen        Fargo              ND  26 F    64 34:10  2:05  2:38   76 1:22:36 18.1  1:11   73   55:57  9:01 2:56:30 
   71   6/7      92 Mary Turner             Pierre             SD  48 F    30 29:14  1:47  1:52   86 1:27:54 17.0  1:44   77   56:55  9:10 2:57:37 
   72   3/4      88 Rudra Tamm              Bismarck           ND  65 M    66 35:07  2:09  3:46   81 1:24:01 17.8  1:44   66   53:05  8:33 2:57:41 
   73  25/29    116 Jason Vinje             Detroit Lakes      MN  36 M    59 33:26  2:03  2:28   63 1:18:40 19.0  2:07   81 1:01:03  9:50 2:57:42 
   74  11/14     71 Paul Nistler            Audubon            MN  48 M    68 35:34  2:11  2:20   43 1:13:36 20.3  0:54   88 1:05:38 10:34 2:57:59 
   75  12/14     49 Kevin Jones             Britton            SD  47 M    77 37:55  2:19  2:59   44 1:13:36 20.3  1:59   84 1:02:22 10:03 2:58:50 
   76  26/29    109 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35 M    74 37:05  2:16  3:02   58 1:15:15 19.9  2:06   87 1:04:18 10:21 3:01:45 
   77   6/9      55 Lindsey Leker           Moorhead           MN  30 F    87 43:08  2:38  3:08   75 1:22:24 18.1  0:31   71   54:29  8:46 3:03:37 
   78   4/4     112 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71 M    91 45:28  2:47  3:26   68 1:20:21 18.6  1:46   62   52:45  8:30 3:03:43 
   79   1/1     120 Deb Roberts             Nisswa             MN  61 F    60 33:48  2:04  2:13   79 1:23:32 17.9  1:33   85 1:02:45 10:06 3:03:48 
   80   3/4       3 Stephen Appel           Moorhead           MN  19 M    84 41:27  2:32  3:31   83 1:24:38 17.7  2:13   61   52:43  8:29 3:04:29 
   81  11/11     74 Laura Page              Bismarck           ND  27 F    80 39:33  2:25  5:12   84 1:25:00 17.6  2:16   65   52:55  8:31 3:04:55 
   82   1/2     110 Dana Locken             Bath               SD  53 F    67 35:30  2:10  2:27   73 1:21:37 18.3  1:43   90 1:06:12 10:40 3:07:28 
   83   7/9       8 Amy Blanton             Grand Forks Afb    ND  36 F    79 38:08  2:20  2:05   80 1:23:50 17.8  1:43   86 1:02:49 10:07 3:08:34 
   84  27/29     48 Brian Johnston          Fargo              ND  32 M    83 40:37  2:29  2:15   70 1:21:24 18.4  0:53   89 1:05:53 10:37 3:11:01 
   85   8/9      63 Randon McKibbin         West Fargo         ND  33 F    78 38:01  2:20  5:29   82 1:24:16 17.7  2:13   82 1:01:32  9:55 3:11:29 
   86   9/9      14 Melissa Charpentier     White Bear Lake    MN  31 F    86 42:14  2:35  4:53   89 1:31:01 16.4  1:26   72   55:08  8:53 3:14:40 
   87  28/29     27 John Goering            Glyndon            MN  31 M    93 48:34  2:58  3:08   85 1:26:29 17.3  1:03   74   56:27  9:05 3:15:39 
   88   4/4     498 Jacob Trout             Detroit Lakes      MN  10 M    81 40:30  2:29  3:22   92 1:36:46 15.4  0:43   79   59:43  9:37 3:21:02 
   89   7/7     499 Karen Trout             Detroit  Lakes     MN  42 F    82 40:30  2:29  3:21   91 1:36:45 15.4  0:45   80   59:43  9:37 3:21:02 
   90  29/29    121 Craig Meiers            Grand Forks        MN  32 M    85 42:08  2:35  4:15   77 1:22:41 18.1  2:31   92 1:10:59 11:26 3:22:33 
   91   7/7      25 Vijay Gaba              Fargo              ND  51 M    89 43:48  2:41  5:33   94 1:41:38 14.7  2:16   47   49:42  8:00 3:22:56 
   92  13/14     64 Todd McMichael          Fargo              ND  46 M    90 44:45  2:44  5:27   88 1:30:12 16.6  3:02   91 1:09:40 11:13 3:33:03 
   93  14/14     84 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42 M    76 37:42  2:18  2:38   90 1:36:08 15.5  2:31   93 1:15:41 12:11 3:34:39 
   94   2/2       6 Mari Bell               Fargo              ND  58 F    92 46:59  2:52  3:04   93 1:37:07 15.4  2:48   94 1:24:02 13:32 3:53:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   99 craig knodle                                     1 21:34  1:19  1:15    1 1:10:39 21.1  0:43    2 1:00:32  9:45 2:34:42 
           Rick Nickel , Craig Knodle , Daryl Boese               
    2  103 Pratt - Gjerdevig                                2 41:13  2:31  1:42    2 1:28:31 16.9  0:48    1   53:48  8:40 3:06:01 
           Eric Gjerdevig , Brad Pratt , Steve Pratt              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  106 The Dominators                                   1 22:53  1:24  0:56    2 1:26:59 17.2  0:33    1   48:08  7:45 2:39:27 
           Libby Larson , Shannon Goetz , Katie Larson            
    2  107 TRIing.......Just for FUN                        2 35:21  2:10  0:53    1 1:15:05 19.9  0:28    2   52:45  8:30 2:44:31 
           Michelle Dahlberg , Sara Pohlman , Julie Whitworth     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  104 Sensational Swedes                               5 35:45  2:11  1:07    1 1:11:33 20.9  0:36    1   42:42  6:53 2:31:41 
           Jennifer Carlson , Kent Ellis , Scott Carlson          
    2  108 Wild at Heart                                    4 34:34  2:07  1:02    2 1:19:24 18.8  0:44    2   44:17  7:08 2:40:00 
           Leah Reynolds , Nick Reynolds , Josh Dill              
    3  101 Immer Zerkleinern                                3 33:29  2:03  0:53    3 1:21:22 18.4  0:31    3   45:25  7:19 2:41:38 
           Jayson Deziel , Brent Kaiser , Steph Kaiser            
    4   98 Blaze                                            1 25:41  1:34  0:58    6 1:37:29 15.3  0:46    5   49:23  7:57 2:54:14 
           Miles Ryan , Kristen Ryan , Aj Anderson                
    5  100 Don't Wait Up                                    2 31:00  1:54  1:01    5 1:23:27 17.9  0:52    6   59:15  9:33 2:55:33 
           Amy Kirihara , Seth Hendricks , Seth Hendricks         
    6  105 The Carroll Clan                                 6 43:48  2:41  2:45    4 1:23:14 17.9  3:31    4   49:08  7:55 3:02:24 
           Sean Carroll , Patrick Carroll , Julia Carroll         


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Christina Roberts       Saint Louis Park   MN  26 F   22:03  1:21 
    2 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M   22:55  1:24 
    3 Andrea Jensen           Burnsville         MN  23 F   23:04  1:25 
    4 Karin Gardner           Mandan             ND  43 F   23:38  1:27 
    5 Frank Rapien            Grand Forks        ND  27 M   24:10  1:29 
    6 Billy Brenden           Tucson             AZ  33 M   24:57  1:32 
    7 James Graif             Elk River          MN  50 M   25:00  1:32 
    8 Bryan Walls             Grand Forks        ND  38 M   25:20  1:33 
    9 Thomas Stromme          Bismark            ND  18 M   25:21  1:33 
   10 Erik Money              Fergus Falls       MN  19 M   25:23  1:33 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M   58:08 25.7 
    2 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M 1:00:23 24.7 
    3 Billy Brenden           Tucson             AZ  33 M 1:02:56 23.7 
    4 David Lewis             Nevis              MN  38 M 1:03:13 23.6 
    5 Jordan Buth             St Paul            MN  31 M 1:03:22 23.6 
    6 James Graif             Elk River          MN  50 M 1:03:45 23.4 
    7 Tyler Zima              Fargo              ND  26 M 1:04:17 23.2 
    8 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  38 M 1:04:52 23.0 
    9 Nick Stromme            Kloten             ND  34 M 1:05:33 22.8 
   10 Steve Moser             Fargo              ND  25 M 1:06:21 22.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22 M   32:25  5:13 
    2 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M   38:00  6:07 
    3 David Lewis             Nevis              MN  38 M   38:05  6:08 
    4 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M   38:43  6:14 
    5 Tyler Zima              Fargo              ND  26 M   38:54  6:16 
    6 Nick Stromme            Kloten             ND  34 M   40:03  6:27 
    7 Justin Domogalla        Staples            MN  31 M   40:14  6:29 
    8 Billy Brenden           Tucson             AZ  33 M   40:36  6:32 
    9 Steve Moser             Fargo              ND  25 M   40:51  6:35 
   10 Bryan Walls             Grand Forks        ND  38 M   40:54  6:35 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27    1 22:55  1:24  1:01    1   58:08 25.7  0:39    2   38:00  6:07 2:00:40 
    2   69 Luke Nelson             Ramsey             MN  38    9 25:58  1:35  1:04    2 1:00:23 24.7  0:45    4   38:43  6:14 2:06:50 
    3   10 Billy Brenden           Tucson             AZ  33    3 24:57  1:32  1:01    3 1:02:56 23.7  0:34    8   40:36  6:32 2:10:03 
    4   56 David Lewis             Nevis              MN  38   14 27:34  1:41  1:19    4 1:03:13 23.6  0:53    3   38:05  6:08 2:11:02 
    5  117 Tyler Zima              Fargo              ND  26   16 28:51  1:46  1:04    7 1:04:17 23.2  0:42    5   38:54  6:16 2:13:45 
    6   94 Bryan Walls             Grand Forks        ND  38    5 25:20  1:33  2:03   12 1:06:53 22.3  1:04   10   40:54  6:35 2:16:12 
    7   12 Jordan Buth             St Paul            MN  31   18 28:52  1:46  1:24    5 1:03:22 23.6  0:42   13   43:50  7:04 2:18:08 
    8   28 James Graif             Elk River          MN  50    4 25:00  1:32  1:07    6 1:03:45 23.4  0:40   26   47:43  7:41 2:18:14 
    9   80 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22   22 29:11  1:47  1:21   41 1:14:23 20.1  1:03    1   32:25  5:13 2:18:20 
   10   19 Justin Domogalla        Staples            MN  31   20 29:07  1:47  1:29   14 1:07:51 22.0  0:48    7   40:14  6:29 2:19:28 
   11  115 Nick Stromme            Kloten             ND  34   30 31:35  1:56  1:41    9 1:05:33 22.8  0:55    6   40:03  6:27 2:19:46 
   12   77 Frank Rapien            Grand Forks        ND  27    2 24:10  1:29  1:58   20 1:09:35 21.5  1:22   14   44:19  7:08 2:21:23 
   13   70 Jason Neumann           St. Cloud          MN  30   12 27:19  1:40  1:39   11 1:06:45 22.4  1:20   23   46:49  7:33 2:23:50 
   14    4 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34   17 28:52  1:46  1:12   13 1:07:30 22.1  0:49   21   45:57  7:24 2:24:18 
   15  111 Steve Moser             Fargo              ND  25   43 34:02  2:05  1:45   10 1:06:21 22.5  1:37    9   40:51  6:35 2:24:35 
   16   78 Michael Raum            Fargo              ND  37   19 28:56  1:46  1:46   15 1:08:24 21.8  0:54   19   45:49  7:23 2:25:48 
   17   32 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  38   21 29:11  1:47  2:07    8 1:04:52 23.0  1:04   36   49:46  8:01 2:26:58 
   18   67 Erik Money              Fergus Falls       MN  19    7 25:23  1:33  1:24   38 1:13:59 20.2  1:08   25   47:41  7:41 2:29:32 
   19   33 Lee Hanson              Bemidji            MN  54   34 32:05  1:58  1:25   42 1:14:30 20.1  1:12   11   41:17  6:39 2:30:28 
   20   52 Chad Larson             Hawley             MN  35   15 28:49  1:46  1:46   24 1:10:32 21.2  1:16   30   48:26  7:48 2:30:47 
   21   72 Mark Olson              Enderlin           ND  43   32 31:52  1:57  1:34   29 1:11:47 20.8  1:10   16   44:50  7:13 2:31:12 
   22   15 Dana Cirks              Moorhead           MN  40   24 30:37  1:52  1:39   27 1:11:20 20.9  1:02   27   47:47  7:42 2:32:23 
   23   90 Michael Toomey          Fargo              ND  37   26 30:47  1:53  3:03   30 1:11:53 20.8  1:48   18   45:45  7:22 2:33:13 
   24   57 Seth Lininger           Grand Forks Afb    ND  39   37 32:22  1:59  2:20   17 1:08:35 21.8  1:02   33   49:08  7:55 2:33:25 
   25   16 Dan Conway              Shoreview          MN  61   23 30:33  1:52  1:30   23 1:10:26 21.2  1:17   37   49:53  8:02 2:33:36 
   26   18 Jason Dohm              Milaca             MN  43   11 27:16  1:40  2:57   22 1:10:17 21.3  2:17   41   51:20  8:16 2:34:05 
   27   82 Luke Schulz             Minneapolis        MN  28   50 36:30  2:14  1:18   16 1:08:32 21.8  0:58   24   47:12  7:36 2:34:28 
   28   59 Todd Lockwood           Brooklyn Park      MN  50   39 33:07  2:02  2:31   45 1:15:00 19.9  1:42   12   43:28  7:00 2:35:48 
   29   86 Thomas Stromme          Bismark            ND  18    6 25:21  1:33  1:49   51 1:18:43 19.0  1:01   34   49:26  7:58 2:36:18 
   30   58 Tom Lipp                Groton             SD  46   52 37:38  2:18  2:13   25 1:10:34 21.2  1:11   17   44:51  7:13 2:36:25 
   31   87 Scott Stusynski         Fargo              ND  35   44 34:04  2:05  2:39   21 1:09:49 21.4  1:52   32   48:38  7:50 2:37:00 
   32   81 Brent Scheideman        Becker             MN  37   42 33:53  2:04  2:50   34 1:13:17 20.4  1:28   20   45:51  7:23 2:37:16 
   33   62 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  33   10 26:17  1:37  2:23   40 1:14:17 20.1  1:29   49   53:05  8:33 2:37:29 
   34    9 Ryan Bosch              West Fargo         ND  34   29 31:23  1:55  4:21   31 1:12:40 20.6  1:21   28   47:51  7:43 2:37:34 
   35   51 Pete Lambertz           West Fargo         ND  47   35 32:13  1:58  2:17   19 1:09:02 21.6  1:37   42   52:32  8:28 2:37:39 
   36   46 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  53   25 30:42  1:53  2:46   44 1:14:57 19.9  1:25   29   48:07  7:45 2:37:55 
   37  343 Doug Graham             Bismarck           ND  48   40 33:12  2:02  1:26   18 1:09:00 21.7  1:17   51   54:05  8:43 2:38:59 
   38   54 Dave Leker              Moorhead           MN  46   13 27:25  1:41  2:12   48 1:16:02 19.6  0:40   50   53:08  8:34 2:39:25 
   39   53 Donovan Larson          Fargo              ND  39   31 31:46  1:57  2:29   32 1:12:55 20.5  1:57   38   50:20  8:06 2:39:26 
   40   79 Jeffery Rueben          Gfafb              ND  30   38 32:33  2:00  2:23   26 1:10:45 21.1  1:43   47   52:50  8:31 2:40:12 
   41   66 Bruce Money             Fergus Falls       MN  56   48 36:01  2:12  2:31   43 1:14:44 20.0  1:41   22   46:24  7:28 2:41:20 
   42   85 Andrew Stevens          Grand Forks Afb    ND  33   27 31:01  1:54  2:21   39 1:14:00 20.2  1:21   43   52:43  8:29 2:41:23 
   43   43 Craig Isakson           Barnesville        MN  30   59 43:29  2:40  1:42   33 1:13:08 20.4  1:05   15   44:41  7:12 2:44:03 
   44   34 Scott Hartley           Maple Grove        MN  53   49 36:07  2:13  3:42   46 1:15:05 19.9  2:21   31   48:38  7:50 2:45:50 
   45   31 Mark Hagen              Fargo              ND  60   36 32:18  1:59  2:55   49 1:16:54 19.4  1:34   46   52:47  8:30 2:46:26 
   46   11 Bruce Bundgaard         Minnetonka         MN  40                          28 1:11:46 20.8  2:39   53   56:46  9:09 2:47:05 
   47   47 Richard Johnson         Nevis              MN  42   33 32:01  1:58  2:50   52 1:19:44 18.7  1:41   40   51:19  8:16 2:47:33 
   48   95 Jeff Williams           Fargo              ND  34   28 31:07  1:54  3:21   55 1:22:09 18.2  1:52   39   50:58  8:13 2:49:26 
   49   75 Todd Peters             West Fargo         ND  45    8 25:37  1:34  2:43   57 1:23:06 18.0  2:15   54   59:42  9:37 2:53:22 
   50   17 Thomas Dobrzynski       Glyndon            MN  34   45 34:44  2:08  1:33   37 1:13:41 20.3  1:30   57 1:01:56  9:58 2:53:22 
   51   88 Rudra Tamm              Bismarck           ND  65   46 35:07  2:09  3:46   58 1:24:01 17.8  1:44   48   53:05  8:33 2:57:41 
   52  116 Jason Vinje             Detroit Lakes      MN  36   41 33:26  2:03  2:28   50 1:18:40 19.0  2:07   56 1:01:03  9:50 2:57:42 
   53   71 Paul Nistler            Audubon            MN  48   47 35:34  2:11  2:20   35 1:13:36 20.3  0:54   60 1:05:38 10:34 2:57:59 
   54   49 Kevin Jones             Britton            SD  47   54 37:55  2:19  2:59   36 1:13:36 20.3  1:59   58 1:02:22 10:03 2:58:50 
   55  109 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35   51 37:05  2:16  3:02   47 1:15:15 19.9  2:06   59 1:04:18 10:21 3:01:45 
   56  112 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71   62 45:28  2:47  3:26   53 1:20:21 18.6  1:46   45   52:45  8:30 3:03:43 
   57    3 Stephen Appel           Moorhead           MN  19   57 41:27  2:32  3:31   59 1:24:38 17.7  2:13   44   52:43  8:29 3:04:29 
   58   48 Brian Johnston          Fargo              ND  32   56 40:37  2:29  2:15   54 1:21:24 18.4  0:53   61 1:05:53 10:37 3:11:01 
   59   27 John Goering            Glyndon            MN  31   63 48:34  2:58  3:08   60 1:26:29 17.3  1:03   52   56:27  9:05 3:15:39 
   60  498 Jacob Trout             Detroit Lakes      MN  10   55 40:30  2:29  3:22   63 1:36:46 15.4  0:43   55   59:43  9:37 3:21:02 
   61  121 Craig Meiers            Grand Forks        MN  32   58 42:08  2:35  4:15   56 1:22:41 18.1  2:31   63 1:10:59 11:26 3:22:33 
   62   25 Vijay Gaba              Fargo              ND  51   60 43:48  2:41  5:33   64 1:41:38 14.7  2:16   35   49:42  8:00 3:22:56 
   63   64 Todd McMichael          Fargo              ND  46   61 44:45  2:44  5:27   61 1:30:12 16.6  3:02   62 1:09:40 11:13 3:33:03 
   64   84 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42   53 37:42  2:18  2:38   62 1:36:08 15.5  2:31   64 1:15:41 12:11 3:34:39 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  119 Christina Roberts       Saint Louis Park   MN  26    1 22:03  1:21  1:25    4 1:11:12 21.0  0:42    1   41:09  6:38 2:16:29 
    2   44 Andrea Jensen           Burnsville         MN  23    2 23:04  1:25  1:21    3 1:09:51 21.4  1:02   10   48:11  7:46 2:23:26 
    3   26 Karin Gardner           Mandan             ND  43    3 23:38  1:27  1:28    2 1:09:09 21.6  1:27   14   50:43  8:10 2:26:24 
    4   24 Sarah Foley             Cologne            MN  41    6 28:03  1:43  1:21    8 1:13:09 20.4  1:03    3   43:06  6:57 2:26:40 
    5   68 Jody Mullet             Chaska             MN  25   15 31:44  1:57  1:30    1 1:08:21 21.9  0:55    4   44:40  7:12 2:27:09 
    6   45 Cassie Jensen           Moorhead           MN  24    4 26:18  1:37  3:08   12 1:17:42 19.2  0:47    2   42:29  6:51 2:30:22 
    7   40 Shelly Howe             Edina              MN  44    9 29:20  1:48  1:43    9 1:13:56 20.2  1:21    8   47:41  7:41 2:33:59 
    8   35 Missy Heilman           Moorhead           MN  34   16 32:01  1:58  1:34    6 1:12:12 20.7  0:53    7   47:27  7:39 2:34:06 
    9   21 Mary Donlan             St. Paul           MN  29   10 31:20  1:55  1:45    7 1:12:40 20.6  1:04   11   48:34  7:49 2:35:22 
   10   38 Deb Hess                St. Paul           MN  35   13 31:30  1:56  1:38   10 1:13:56 20.2  1:06    9   47:47  7:42 2:35:54 
   11   29 Lori Green              Fort Frances       ON  49    7 28:29  1:45  2:17    5 1:11:45 20.8  1:21   17   52:18  8:25 2:36:07 
   12   65 Amy Miller              Fargo              ND  36   22 35:40  2:11  1:47   11 1:14:18 20.1  1:13    6   44:59  7:15 2:37:55 
   13   76 Bryn Putbrese           Grand Forks        ND  25   18 32:30  1:59  2:40   14 1:19:00 18.9  1:43    5   44:53  7:14 2:40:43 
   14   97 Jenny Zetocha           Fargo              ND  20    5 27:57  1:43  2:52   18 1:21:36 18.3  0:55   12   49:12  7:55 2:42:30 
   15   89 Angela Tangen           Fargo              ND  33   14 31:30  1:56  1:07   13 1:18:37 19.0  0:55   13   50:28  8:08 2:42:35 
   16    7 Sasha Bergsagel         Fargo              ND  23   11 31:24  1:55  2:04   17 1:21:30 18.3  1:05   19   54:24  8:46 2:50:25 
   17   73 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  45   23 36:06  2:13  2:16   15 1:19:28 18.8  1:23   16   51:20  8:16 2:50:32 
   18   36 Anita Henderson         Detroit Lakes      MN  38   17 32:21  1:59  1:32   16 1:20:42 18.5  1:24   23   56:52  9:10 2:52:48 
   19  114 Kathryn Portilla        Detroit Lakes      MN  29   12 31:26  1:55  3:56   27 1:28:17 16.9  1:05   15   50:47  8:11 2:55:28 
   20   93 Jenessa Van Deen        Fargo              ND  26   20 34:10  2:05  2:38   21 1:22:36 18.1  1:11   22   55:57  9:01 2:56:30 
   21   92 Mary Turner             Pierre             SD  48    8 29:14  1:47  1:52   26 1:27:54 17.0  1:44   24   56:55  9:10 2:57:37 
   22   55 Lindsey Leker           Moorhead           MN  30   29 43:08  2:38  3:08   20 1:22:24 18.1  0:31   20   54:29  8:46 3:03:37 
   23  120 Deb Roberts             Nisswa             MN  61   19 33:48  2:04  2:13   22 1:23:32 17.9  1:33   27 1:02:45 10:06 3:03:48 
   24   74 Laura Page              Bismarck           ND  27   26 39:33  2:25  5:12   25 1:25:00 17.6  2:16   18   52:55  8:31 3:04:55 
   25  110 Dana Locken             Bath               SD  53   21 35:30  2:10  2:27   19 1:21:37 18.3  1:43   29 1:06:12 10:40 3:07:28 
   26    8 Amy Blanton             Grand Forks Afb    ND  36   25 38:08  2:20  2:05   23 1:23:50 17.8  1:43   28 1:02:49 10:07 3:08:34 
   27   63 Randon McKibbin         West Fargo         ND  33   24 38:01  2:20  5:29   24 1:24:16 17.7  2:13   26 1:01:32  9:55 3:11:29 
   28   14 Melissa Charpentier     White Bear Lake    MN  31   28 42:14  2:35  4:53   28 1:31:01 16.4  1:26   21   55:08  8:53 3:14:40 
   29  499 Karen Trout             Detroit  Lakes     MN  42   27 40:30  2:29  3:21   29 1:36:45 15.4  0:45   25   59:43  9:37 3:21:02 
   30    6 Mari Bell               Fargo              ND  58   30 46:59  2:52  3:04   30 1:37:07 15.4  2:48   30 1:24:02 13:32 3:53:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Erik Money              Fergus Falls       MN  19    2 25:23  1:33  1:24    1 1:13:59 20.2  1:08    1   47:41  7:41 2:29:32 
    2   86 Thomas Stromme          Bismark            ND  18    1 25:21  1:33  1:49    2 1:18:43 19.0  1:01    2   49:26  7:58 2:36:18 
    3    3 Stephen Appel           Moorhead           MN  19    4 41:27  2:32  3:31    3 1:24:38 17.7  2:13    3   52:43  8:29 3:04:29 
    4  498 Jacob Trout             Detroit Lakes      MN  10    3 40:30  2:29  3:22    4 1:36:46 15.4  0:43    4   59:43  9:37 3:21:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27    1 22:55  1:24  1:01    1   58:08 25.7  0:39    2   38:00  6:07 2:00:40 
    2  117 Tyler Zima              Fargo              ND  26    3 28:51  1:46  1:04    2 1:04:17 23.2  0:42    3   38:54  6:16 2:13:45 
    3   80 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22    4 29:11  1:47  1:21    6 1:14:23 20.1  1:03    1   32:25  5:13 2:18:20 
    4   77 Frank Rapien            Grand Forks        ND  27    2 24:10  1:29  1:58    5 1:09:35 21.5  1:22    5   44:19  7:08 2:21:23 
    5  111 Steve Moser             Fargo              ND  25    5 34:02  2:05  1:45    3 1:06:21 22.5  1:37    4   40:51  6:35 2:24:35 
    6   82 Luke Schulz             Minneapolis        MN  28    6 36:30  2:14  1:18    4 1:08:32 21.8  0:58    6   47:12  7:36 2:34:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  119 Christina Roberts       Saint Louis Park   MN  26    1 22:03  1:21  1:25    3 1:11:12 21.0  0:42    1   41:09  6:38 2:16:29 
    2   44 Andrea Jensen           Burnsville         MN  23    2 23:04  1:25  1:21    2 1:09:51 21.4  1:02    5   48:11  7:46 2:23:26 
    3   68 Jody Mullet             Chaska             MN  25    8 31:44  1:57  1:30    1 1:08:21 21.9  0:55    3   44:40  7:12 2:27:09 
    4   45 Cassie Jensen           Moorhead           MN  24    3 26:18  1:37  3:08    5 1:17:42 19.2  0:47    2   42:29  6:51 2:30:22 
    5   21 Mary Donlan             St. Paul           MN  29    5 31:20  1:55  1:45    4 1:12:40 20.6  1:04    6   48:34  7:49 2:35:22 
    6   76 Bryn Putbrese           Grand Forks        ND  25    9 32:30  1:59  2:40    6 1:19:00 18.9  1:43    4   44:53  7:14 2:40:43 
    7   97 Jenny Zetocha           Fargo              ND  20    4 27:57  1:43  2:52    8 1:21:36 18.3  0:55    7   49:12  7:55 2:42:30 
    8    7 Sasha Bergsagel         Fargo              ND  23    6 31:24  1:55  2:04    7 1:21:30 18.3  1:05   10   54:24  8:46 2:50:25 
    9  114 Kathryn Portilla        Detroit Lakes      MN  29    7 31:26  1:55  3:56   11 1:28:17 16.9  1:05    8   50:47  8:11 2:55:28 
   10   93 Jenessa Van Deen        Fargo              ND  26   10 34:10  2:05  2:38    9 1:22:36 18.1  1:11   11   55:57  9:01 2:56:30 
   11   74 Laura Page              Bismarck           ND  27   11 39:33  2:25  5:12   10 1:25:00 17.6  2:16    9   52:55  8:31 3:04:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Luke Nelson             Ramsey             MN  38    3 25:58  1:35  1:04    1 1:00:23 24.7  0:45    2   38:43  6:14 2:06:50 
    2   10 Billy Brenden           Tucson             AZ  33    1 24:57  1:32  1:01    2 1:02:56 23.7  0:34    5   40:36  6:32 2:10:03 
    3   56 David Lewis             Nevis              MN  38    6 27:34  1:41  1:19    3 1:03:13 23.6  0:53    1   38:05  6:08 2:11:02 
    4   94 Bryan Walls             Grand Forks        ND  38    2 25:20  1:33  2:03    8 1:06:53 22.3  1:04    6   40:54  6:35 2:16:12 
    5   12 Jordan Buth             St Paul            MN  31    9 28:52  1:46  1:24    4 1:03:22 23.6  0:42    7   43:50  7:04 2:18:08 
    6   19 Justin Domogalla        Staples            MN  31   11 29:07  1:47  1:29   10 1:07:51 22.0  0:48    4   40:14  6:29 2:19:28 
    7  115 Nick Stromme            Kloten             ND  34   17 31:35  1:56  1:41    6 1:05:33 22.8  0:55    3   40:03  6:27 2:19:46 
    8   70 Jason Neumann           St. Cloud          MN  30    5 27:19  1:40  1:39    7 1:06:45 22.4  1:20   13   46:49  7:33 2:23:50 
    9    4 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34    8 28:52  1:46  1:12    9 1:07:30 22.1  0:49   12   45:57  7:24 2:24:18 
   10   78 Michael Raum            Fargo              ND  37   10 28:56  1:46  1:46   11 1:08:24 21.8  0:54   10   45:49  7:23 2:25:48 
   11   32 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  38   12 29:11  1:47  2:07    5 1:04:52 23.0  1:04   18   49:46  8:01 2:26:58 
   12   52 Chad Larson             Hawley             MN  35    7 28:49  1:46  1:46   14 1:10:32 21.2  1:16   15   48:26  7:48 2:30:47 
   13   90 Michael Toomey          Fargo              ND  37   13 30:47  1:53  3:03   16 1:11:53 20.8  1:48    9   45:45  7:22 2:33:13 
   14   57 Seth Lininger           Grand Forks Afb    ND  39   19 32:22  1:59  2:20   12 1:08:35 21.8  1:02   17   49:08  7:55 2:33:25 
   15   87 Scott Stusynski         Fargo              ND  35   23 34:04  2:05  2:39   13 1:09:49 21.4  1:52   16   48:38  7:50 2:37:00 
   16   81 Brent Scheideman        Becker             MN  37   22 33:53  2:04  2:50   20 1:13:17 20.4  1:28   11   45:51  7:23 2:37:16 
   17   62 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  33    4 26:17  1:37  2:23   23 1:14:17 20.1  1:29   23   53:05  8:33 2:37:29 
   18    9 Ryan Bosch              West Fargo         ND  34   16 31:23  1:55  4:21   17 1:12:40 20.6  1:21   14   47:51  7:43 2:37:34 
   19   53 Donovan Larson          Fargo              ND  39   18 31:46  1:57  2:29   18 1:12:55 20.5  1:57   19   50:20  8:06 2:39:26 
   20   79 Jeffery Rueben          Gfafb              ND  30   20 32:33  2:00  2:23   15 1:10:45 21.1  1:43   22   52:50  8:31 2:40:12 
   21   85 Andrew Stevens          Grand Forks Afb    ND  33   14 31:01  1:54  2:21   22 1:14:00 20.2  1:21   21   52:43  8:29 2:41:23 
   22   43 Craig Isakson           Barnesville        MN  30   28 43:29  2:40  1:42   19 1:13:08 20.4  1:05    8   44:41  7:12 2:44:03 
   23   95 Jeff Williams           Fargo              ND  34   15 31:07  1:54  3:21   27 1:22:09 18.2  1:52   20   50:58  8:13 2:49:26 
   24   17 Thomas Dobrzynski       Glyndon            MN  34   24 34:44  2:08  1:33   21 1:13:41 20.3  1:30   26 1:01:56  9:58 2:53:22 
   25  116 Jason Vinje             Detroit Lakes      MN  36   21 33:26  2:03  2:28   25 1:18:40 19.0  2:07   25 1:01:03  9:50 2:57:42 
   26  109 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35   25 37:05  2:16  3:02   24 1:15:15 19.9  2:06   27 1:04:18 10:21 3:01:45 
   27   48 Brian Johnston          Fargo              ND  32   26 40:37  2:29  2:15   26 1:21:24 18.4  0:53   28 1:05:53 10:37 3:11:01 
   28   27 John Goering            Glyndon            MN  31   29 48:34  2:58  3:08   29 1:26:29 17.3  1:03   24   56:27  9:05 3:15:39 
   29  121 Craig Meiers            Grand Forks        MN  32   27 42:08  2:35  4:15   28 1:22:41 18.1  2:31   29 1:10:59 11:26 3:22:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   35 Missy Heilman           Moorhead           MN  34    3 32:01  1:58  1:34    1 1:12:12 20.7  0:53    2   47:27  7:39 2:34:06 
    2   38 Deb Hess                St. Paul           MN  35    1 31:30  1:56  1:38    2 1:13:56 20.2  1:06    3   47:47  7:42 2:35:54 
    3   65 Amy Miller              Fargo              ND  36    5 35:40  2:11  1:47    3 1:14:18 20.1  1:13    1   44:59  7:15 2:37:55 
    4   89 Angela Tangen           Fargo              ND  33    2 31:30  1:56  1:07    4 1:18:37 19.0  0:55    4   50:28  8:08 2:42:35 
    5   36 Anita Henderson         Detroit Lakes      MN  38    4 32:21  1:59  1:32    5 1:20:42 18.5  1:24    7   56:52  9:10 2:52:48 
    6   55 Lindsey Leker           Moorhead           MN  30    9 43:08  2:38  3:08    6 1:22:24 18.1  0:31    5   54:29  8:46 3:03:37 
    7    8 Amy Blanton             Grand Forks Afb    ND  36    7 38:08  2:20  2:05    7 1:23:50 17.8  1:43    9 1:02:49 10:07 3:08:34 
    8   63 Randon McKibbin         West Fargo         ND  33    6 38:01  2:20  5:29    8 1:24:16 17.7  2:13    8 1:01:32  9:55 3:11:29 
    9   14 Melissa Charpentier     White Bear Lake    MN  31    8 42:14  2:35  4:53    9 1:31:01 16.4  1:26    6   55:08  8:53 3:14:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   72 Mark Olson              Enderlin           ND  43    5 31:52  1:57  1:34    7 1:11:47 20.8  1:10    1   44:50  7:13 2:31:12 
    2   15 Dana Cirks              Moorhead           MN  40    4 30:37  1:52  1:39    5 1:11:20 20.9  1:02    3   47:47  7:42 2:32:23 
    3   18 Jason Dohm              Milaca             MN  43    2 27:16  1:40  2:57    3 1:10:17 21.3  2:17    5   51:20  8:16 2:34:05 
    4   58 Tom Lipp                Groton             SD  46   10 37:38  2:18  2:13    4 1:10:34 21.2  1:11    2   44:51  7:13 2:36:25 
    5   51 Pete Lambertz           West Fargo         ND  47    7 32:13  1:58  2:17    2 1:09:02 21.6  1:37    6   52:32  8:28 2:37:39 
    6  343 Doug Graham             Bismarck           ND  48    8 33:12  2:02  1:26    1 1:09:00 21.7  1:17    8   54:05  8:43 2:38:59 
    7   54 Dave Leker              Moorhead           MN  46    3 27:25  1:41  2:12   10 1:16:02 19.6  0:40    7   53:08  8:34 2:39:25 
    8   11 Bruce Bundgaard         Minnetonka         MN  40                           6 1:11:46 20.8  2:39    9   56:46  9:09 2:47:05 
    9   47 Richard Johnson         Nevis              MN  42    6 32:01  1:58  2:50   11 1:19:44 18.7  1:41    4   51:19  8:16 2:47:33 
   10   75 Todd Peters             West Fargo         ND  45    1 25:37  1:34  2:43   12 1:23:06 18.0  2:15   10   59:42  9:37 2:53:22 
   11   71 Paul Nistler            Audubon            MN  48    9 35:34  2:11  2:20    8 1:13:36 20.3  0:54   12 1:05:38 10:34 2:57:59 
   12   49 Kevin Jones             Britton            SD  47   12 37:55  2:19  2:59    9 1:13:36 20.3  1:59   11 1:02:22 10:03 2:58:50 
   13   64 Todd McMichael          Fargo              ND  46   13 44:45  2:44  5:27   13 1:30:12 16.6  3:02   13 1:09:40 11:13 3:33:03 
   14   84 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42   11 37:42  2:18  2:38   14 1:36:08 15.5  2:31   14 1:15:41 12:11 3:34:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Karin Gardner           Mandan             ND  43    1 23:38  1:27  1:28    1 1:09:09 21.6  1:27    3   50:43  8:10 2:26:24 
    2   24 Sarah Foley             Cologne            MN  41    2 28:03  1:43  1:21    3 1:13:09 20.4  1:03    1   43:06  6:57 2:26:40 
    3   40 Shelly Howe             Edina              MN  44    5 29:20  1:48  1:43    4 1:13:56 20.2  1:21    2   47:41  7:41 2:33:59 
    4   29 Lori Green              Fort Frances       ON  49    3 28:29  1:45  2:17    2 1:11:45 20.8  1:21    5   52:18  8:25 2:36:07 
    5   73 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  45    6 36:06  2:13  2:16    5 1:19:28 18.8  1:23    4   51:20  8:16 2:50:32 
    6   92 Mary Turner             Pierre             SD  48    4 29:14  1:47  1:52    6 1:27:54 17.0  1:44    6   56:55  9:10 2:57:37 
    7  499 Karen Trout             Detroit  Lakes     MN  42    7 40:30  2:29  3:21    7 1:36:45 15.4  0:45    7   59:43  9:37 3:21:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   28 James Graif             Elk River          MN  50    1 25:00  1:32  1:07    1 1:03:45 23.4  0:40    4   47:43  7:41 2:18:14 
    2   33 Lee Hanson              Bemidji            MN  54    3 32:05  1:58  1:25    2 1:14:30 20.1  1:12    1   41:17  6:39 2:30:28 
    3   59 Todd Lockwood           Brooklyn Park      MN  50    4 33:07  2:02  2:31    5 1:15:00 19.9  1:42    2   43:28  7:00 2:35:48 
    4   46 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  53    2 30:42  1:53  2:46    4 1:14:57 19.9  1:25    5   48:07  7:45 2:37:55 
    5   66 Bruce Money             Fergus Falls       MN  56    5 36:01  2:12  2:31    3 1:14:44 20.0  1:41    3   46:24  7:28 2:41:20 
    6   34 Scott Hartley           Maple Grove        MN  53    6 36:07  2:13  3:42    6 1:15:05 19.9  2:21    6   48:38  7:50 2:45:50 
    7   25 Vijay Gaba              Fargo              ND  51    7 43:48  2:41  5:33    7 1:41:38 14.7  2:16    7   49:42  8:00 3:22:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  110 Dana Locken             Bath               SD  53    1 35:30  2:10  2:27    1 1:21:37 18.3  1:43    1 1:06:12 10:40 3:07:28 
    2    6 Mari Bell               Fargo              ND  58    2 46:59  2:52  3:04    2 1:37:07 15.4  2:48    2 1:24:02 13:32 3:53:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Dan Conway              Shoreview          MN  61    1 30:33  1:52  1:30    1 1:10:26 21.2  1:17    1   49:53  8:02 2:33:36 
    2   31 Mark Hagen              Fargo              ND  60    2 32:18  1:59  2:55    2 1:16:54 19.4  1:34    3   52:47  8:30 2:46:26 
    3   88 Rudra Tamm              Bismarck           ND  65    3 35:07  2:09  3:46    4 1:24:01 17.8  1:44    4   53:05  8:33 2:57:41 
    4  112 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71    4 45:28  2:47  3:26    3 1:20:21 18.6  1:46    2   52:45  8:30 3:03:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Deb Roberts             Nisswa             MN  61    1 33:48  2:04  2:13    1 1:23:32 17.9  1:33    1 1:02:45 10:06 3:03:48 

Total Registered:                        117
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:     94
Number of Male   Finishers:               64
Number of Female Finishers:               30
Did not Finish Race or Did Not Start:     13