Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/20/2010

race logo










					            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 4 AND UNDER
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2010
               50 FOOT SWIM - 0.6 MILE BIKE - 0.15 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1    7 Luke Jung                      4 M   M0104        Appleton WI    7:39 
    2   60 Benjamin Shingledecker         4 M   M0104        New Berl WI    8:24 
    3   91 Jacob Sokol                    4 M   M0104        Waupaca  WI    8:24 
    4   55 Jared Kaufman                  4 M   M0104        Monico   WI    8:29 
    5   16 Thomas Bergin                  4 M   M0104        Brookfie WI    8:56 
    6   88 Gavin Miller                   4 M   M0104        Waupaca  WI    9:23 
    7   98 Jordyn Peed                    4 F   F0104        Eau Clai WI    9:25 
    8   27 Cally Manske                   4 F   F0104        Wild Ros WI    9:55 
    9   89 Julia Seeger                   4 F   F0104        Ogdensbu WI   10:34 
   10   57 Brady Rhodes                   4 M   M0104        Waupaca  WI   10:45 
   11    1 Olivia Arvai                   4 F   F0104        Franklin WI   10:46 
   12   29 Joseph Coghlin                 4 M   M0104        Weyauweg WI   10:51 
   13   70 Jonas Siebert                  4 M   M0104        Waukesha WI   11:04 
   14   74 Alison Carroll                 4 F   F0104        Grayslak IL   11:22 
   15   43 Miles Burchardt                4 M   M0104        Waukesha WI   11:27 
   16   13 Sophie Saunders                4 F   F0104        Waupaca  WI   11:37 
   17   48 Mia Koehler                    4 F   F0104        Waupaca  WI   11:44 
   18   82 Anne Langkamp                  4 F   F0104        Portage  WI   11:51 
   19   84 Jameson Nikolai                4 M   M0104        Waupaca  WI   12:02 
   20  100 Elizabeth Hooey                4 F   F0104        Waupaca  WI   12:08 
   21   46 Alexander Gusmer               4 M   M0104        Waupaca  WI   12:22 
   22   80 Adrik Dix                      4 M   M0104        Wisconsi WI   12:24 
   23   90 Tayler Seeger                  4 F   F0104        Byron    MN   13:36 
   24   62 Evelyn Mlada                   4 F   F0104        Port Was WI   14:22 
   25   97 Dory Fulcher                   4 F   F0104        Wauwatos WI   14:59 
   26   67 Laura Johnson                  4 F   F0104        Stoughto WI   15:09 
   27   83 Landon Simonis                 4 M   M0104        New Lond WI   16:35 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 5 AND 6    
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2010
               50 FOOT SWIM - 0.6 MILE BIKE - 0.15 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1    8 Matt Jung                      6 M   M0506        Appleton WI    6:37 
    2   56 Nicholas Grotenhuis            6 M   M0506        Neenah   WI    6:55 
    3   99 Isabelle Langkamp              5 F   F0506        Brown De WI    6:57 
    4   22 Luke Moczynski                 6 M   M0506        Racine   WI    6:57 
    5   21 Gianna Lenczner                6 F   F0506        Oak Cree WI    7:04 
    6   42 Tavia Schmidt                  6 F   F0506        Hortonvi WI    7:07 
    7   40 Anna Glick                     5 F   F0506        Reedsbur WI    7:15 
    8  106 Sydney Gdanski                 6 F   F0506        Oakville CA    7:19 
    9   58 Paityn Brehmer                 6 F   F0506        Appleton WI    7:20 
   10   85 Vincent Nikolai                6 M   M0506        Waupaca  WI    7:22 
   11   31 Carly Wandtke                  6 F   F0506        Scandina WI    7:25 
   12   24 Carter Peed                    6 M   M0506        Eau Clai WI    7:40 
   13   14 Evan Saunders                  6 M   M0506        Waupaca  WI    7:43 
   14   63 Hailey Bault                   6 F   F0506        Saukvill WI    7:44 
   15   61 Jake Hayes                     6 M   M0506        Depere   WI    7:47 
   16   87 Madison Miller                 6 F   F0506        Waupaca  WI    7:48 
   17   26 Joe Stumpf                     5 M   M0506        Oneida   WI    7:49 
   18   59 Emma Shingledecker             6 F   F0506        New Berl WI    7:50 
   19   47 Maxwell Gusmer                 6 M   M0506        Waupaca  WI    7:52 
   20   17 Adam Freeman                   6 M   M0506        Glen Ell IL    8:00 
   21   76 Finley Charapata               5 F   F0506        Waupaca  WI    8:01 
   22   81 Finn Patenaude                 6 M   M0506        Waupaca  WI    8:05 
   23   92 Gabriel Palmeri                6 M   M0506        New Lond WI    8:07 
   24   65 Benjamin Haemmerle             6 M   M0506        Plover   WI    8:08 
   25   10 Elena McKenzie                 5 F   F0506        Rocheste MN    8:11 
   26   20 Aspen Lenczner                 5 F   F0506        Oak Cree WI    8:18 
   27   69 Caleb Youngwealth              6 M   M0506        Neenah   WI    8:21 
   28   54 Joseph Button                  6 M   M0506        Wild Ros WI    8:30 
   29   28 Clayton Manske                 6 M   M0506        Wild Ros WI    8:30 
   30   19 Karl Haynes                    6 M   M0506        Glen Ell IL    8:33 
   31   49 Ethan Koehler                  6 M   M0506        Waupaca  WI    8:34 
   32   64 Maxwell O'Connor               6 M   M0506        Port Edw WI    8:37 
   33   86 Acadia Lebouef                 5 F   F0506        Waupaca  WI    8:47 
   34    4 Erin Bogenschutz               5 F   F0506        Grafton  WI    8:52 
   35   73 Owen Carroll                   6 M   M0506        Grayslak IL    8:58 
   36   30 Tyler Foti                     5 M   M0506        Waukesha WI    8:58 
   37    5 Kate Bogenschutz               5 F   F0506        Grafton  WI    9:01 
   38   38 Vienna Wafle                   5 F   F0506        Green Ba WI    9:08 
   39   75 Julia Schatzman                5 F   F0506        Green Ba WI    9:12 
   40   44 Josie Blum                     5 F   F0506        Onalaska WI    9:25 
   41   12 Katie Spence                   5 F   F0506        Sheboyga WI    9:27 
   42   68 Natalie Yanke                  6 F   F0506        Wisconsi WI    9:27 
   43   78 Anthony Treu                   6 M   M0506        Appleton WI    9:27 
   44   23 Devyn Lang                     5 F   F0506        Greenvil WI    9:27 
   45   52 Ben Thuerman                   6 M   M0506        Waupaca  WI    9:30 
   46   45 Elizabeth Vigil                5 F   F0506        New Lond WI    9:34 
   47   96 Will Fulcher                   5 M   M0506        Wauwatos WI    9:35 
   48   37 Amara Lisowe                   5 F   F0506        Neenah   WI    9:38 
   49   71 Loken Siebert                  6 M   M0506        Waukesha WI    9:38 
   50   39 Nevaeh Tessen                  5 F   F0506        Waupaca  WI    9:47 
   51   79 Natalie Berk                   6 F   F0506        Waupaca  WI    9:48 
   52    3 Lily Allen                     5 F   F0506        Oneida   WI    9:51 
   53    2 Talia Arvai                    6 F   F0506        Franksvi WI    9:51 
   54   93 Madelyn Mazemke                6 F   F0506        Hartford WI   10:09 
   55   35 Alexandrea Stevens             5 F   F0506        Waupaca  WI   10:23 
   56   53 Anna Bayer                     5 F   F0506        Franksvi WI   10:34 
   57   15 Peyton Stewart                 5 F   F0506        Muskego  WI   11:02 
   58   41 Bryanna Bellile                5 F   F0506        Depere   WI   11:13 
   59   51 Keegan McKinley                6 M   M0506        Plover   WI   11:32 
   60    6 Tori Bogenschutz               5 F   F0506        Grafton  WI   11:46 
   61   33 Freddie Callister-Crai         5 M   M0506        Madison  WI   12:17 
   62   95 T.J Schierl                    6 M   M0506                      13:11 
   63    9 Sean Hatherly                  5 M   M0506        North Ba IL   14:53 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 7 AND 8    
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2010
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Ag Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ == === ===== ====== ======== == ======= 
    1  105 Sam Jung                      8 M   M0708        Appleton WI    8:49 
    2  154 Jordan Sells                  8 M   M0708        Belgium  WI    9:23 
    3  129 Tim Turek                     7 M   M0708        Green Ba WI    9:24 
    4  119 Aaron Ellingson               8 M   M0708        St Louis MN    9:43 
    5  113 Rachel Stumpf                 8 F   F0708        Oneida   WI    9:49 
    6  127 Megan Fischer                 8 F   F0708        West Ben WI    9:50 
    7  130 Laken Schmidt                 8 F   F0708        Hortonvi WI    9:55 
    8  165 Ethan Wilhorn                 8 M   M0708        Vesper   WI   10:02 
    9  175 Matthew Ceranski              8 M   M0708        Appleton WI   10:21 
   10  149 Connor Brzank                 8 M   M0708        New Berl WI   10:46 
   11  115 Samuel Oswald                 7 M   M0708        Appleton WI   10:46 
   12  141 Ella Driebel                  7 F   F0708        Colgate  WI   10:47 
   13  118 Will Ernst                    8 M   M0708        Oneida   WI   10:54 
   14  143 David Kaufman III             7 M   M0708        Monico   WI   10:58 
   15  179 Mya Chier                     8 F   F0708        Poysippi WI   10:59 
   16  167 Kayla Scharrig                8 F   F0708        Baileys  WI   10:59 
   17  122 Wyatt Aton                    7 M   M0708        Redgrani WI   10:59 
   18  132 Makenna Kappler               7 F   F0708        West Ben WI   10:59 
   19  178 Elizabeth Mazemke             8 F   F0708        Hartford WI   11:01 
   20  159 Tayler Carlson                7 F   F0708        Waupaca  WI   11:05 
   21  103 Jack Bogenschutz              8 M   M0708        Grafton  WI   11:05 
   22  120 Ian Ernst                     8 M   M0708        Oneida   WI   11:12 
   23  110 Reis Hiltz                    8 F   F0708        Oshkosh  WI   11:14 
   24  147 Madeline Rhodes               7 F   F0708        Waupaca  WI   11:14 
   25  146 Olivia Mlada                  8 F   F0708        Port Was WI   11:24 
   26  128 Noah Dallege                  8 M   M0708        Nekoosa  WI   11:27 
   27  112 Ethan Feltz                   8 M   M0708        Weyauweg WI   11:31 
   28  152 Braeden Ryan                  7 M   M0708        Waupaca  WI   11:34 
   29  180 Jp Sternweis                  7 M   M0708        Waupaca  WI   11:37 
   30  156 Jaymee Srenaski               7 F   F0708        Green Ba WI   11:38 
   31  125 Gunnar Glick                  7 M   M0708        Reedsbur WI   11:41 
   32  133 Collin Burchardt              7 M   M0708        Waukesha WI   11:43 
   33  169 Claudia Noll                  7 F   F0708        Seymour  WI   11:44 
   34  158 Jessica Micoley               8 F   F0708        Greenvil WI   11:45 
   35  160 Zander Langley                7 M   M0708        Germanto WI   11:45 
   36  111 Jackson Peed                  8 M   M0708        Eau Clai WI   11:48 
   37  168 Payton Nichols                8 M   M0708        Depere   WI   11:48 
   38  145 Elizabeth Skalla              7 F   F0708        Greenvil WI   11:49 
   39  108 Preston Lang                  7 M   M0708        Greenvil WI   11:50 
   40  174 Garrett Miller                8 M   M0708        Waupaca  WI   11:52 
   41  157 Samantha Micoley              8 F   F0708        Greenvil WI   11:58 
   42  148 Kylee Sommer                  8 F   F0708        Whitefis WI   12:01 
   43  153 Carley Burchardt              8 F   F0708        Beaver D WI   12:02 
   44  139 Ian Clark                     8 M   M0708        Kiel     WI   12:04 
   45  109 Brian Clemen Jr               8 M   M0708        Oak Park IL   12:04 
   46  135 Jake Blum                     8 M   M0708        Onalaska WI   12:08 
   47  172 Graham Langkamp               8 M   M0708        Portage  WI   12:09 
   48  177 Lylli Sondrol                 8 F   F0708        Waupaca  WI   12:11 
   49  181 Ethan Williams                7 M   M0708        Fairview TX   12:14 
   50  126 Emily Gall                    8 F   F0708        West Ben WI   12:16 
   51  101 Zach Nevala                   7 M   M0708        Rocheste MN   12:17 
   52  131 Ethan Whitney                 8 M   M0708        Hortonvi WI   12:19 
   53  150 Mac Hayes                     8 M   M0708        Depere   WI   12:21 
   54  134 Nick Blum                     8 M   M0708        Onalaska WI   12:22 
   55  138 Alex Kush                     7 M   M0708        Pewaukee WI   12:26 
   56  116 Elijah Stevens                7 M   M0708        Waupaca  WI   12:26 
   57  163 Aidan Charapata               7 M   M0708        Waupaca  WI   12:28 
   58  144 Kristina Kaufman              8 F   F0708        Monico   WI   12:31 
   59  124 David Mahan                   7 M   M0708        Waupaca  WI   12:38 
   60  155 Hunter Bault                  8 F   F0708        Saukvill WI   12:41 
   61  162 Ian Burmeister                8 M   M0708        St Charl IL   12:42 
   62  166 Payton Rossebo                7 F   F0708        West Ben WI   12:42 
   63  107 Ethan Nilson                  8 M   M0708        Hayward  WI   12:43 
   64  123 Jessica Barrett               8 F   F0708        Greenfie WI   12:49 
   65  171 Katrina St Clair              7 F   F0708        West All WI   12:50 
   66  170 Kezi Punzel                   8 F   F0708        New Lond WI   13:23 
   67  164 Sean Rietz                    8 M   M0708        Greenlea WI   13:47 
   68  136 Grace Vigil                   8 F   F0708        New Lond WI   14:03 
   69  173 Samuel Nikolai                7 M   M0708        Waupaca  WI   14:06 
   70  176 James Seeger                  7 M   M0708        Ogdensbu WI   14:19 
   71  142 Adam Tews                     8 M   M0708        New Lond WI   14:19 
   72  140 Emily Button                  8 F   F0708        Wild Ros WI   14:24 
   73  114 Alex Foti                     7 M   M0708        Waukesha WI   14:31 
   74  161 Nathan Yanke                  8 M   M0708        Wisconsi WI   16:05 
   75  151 Lauren Ryan                   7 F   F0708        Waupaca  WI   16:15 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 9 AND 10   
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2010
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1  201 Michael Jarvis                 9 M   M0910        Greenvil WI    8:19 
    2  204 Carter McKenzie               10 M   M0910        Rocheste MN    8:24 
    3  213 Dylan Konop                    9 M   M0910        Oshkosh  WI    8:34 
    4  222 Hans Ernst                    10 M   M0910        Oneida   WI    8:34 
    5  254 Jason Johnson                  9 M   M0910        Stoughto WI    8:55 
    6  258 Ethan Carrick                  9 M   M0910        McFarlan WI    9:05 
    7  212 Kate Stumpf                   10 F   F0910        Oneida   WI    9:11 
    8  268 Bruce Sternweis               10 M   M0910        Waupaca  WI    9:17 
    9  226 Henry Heinks                  10 M   M0910        New Brig MN    9:31 
   10  247 Kalista Revai                  9 F   F0910        Waupaca  WI    9:34 
   11  217 Mia Wandtke                   10 F   F0910        Scandina WI    9:40 
   12  266 Katrina Otter                 10 F   F0910        Waupaca  WI    9:41 
   13  230 Calista Schmidt               10 F   F0910        Hortonvi WI    9:45 
   14  249 Will Sullivan                 10 M   M0910        Racine   WI    9:45 
   15  231 Danielle Kappler              10 F   F0910        West Ben WI    9:47 
   16  246 Noah Lencki                    9 M   M0910        Waupaca  WI    9:53 
   17  269 Maddy Langkamp                10 F   F0910        Brown De WI    9:55 
   18  209 Brandon Lenczner               9 M   M0910        Oak Cree WI    9:56 
   19  214 Jacob Johnson                 10 M   M0910        Waupaca  WI    9:57 
   20  203 Hailey Kowalski                9 F   F0910        Madison  WI    9:58 
   21  262 Elizabeth Ceranski            10 F   F0910        Appleton WI   10:05 
   22  263 Katherine Leaf                10 F   F0910        Waupaca  WI   10:07 
   23  256 Dakota Bartlett               10 F   F0910        Appleton WI   10:11 
   24  211 Johnny Weinhold                9 M   M0910        Oak Cree WI   10:11 
   25  229 Mia Turek                      9 F   F0910        Green Ba WI   10:15 
   26  267 Gale Chier                     9 F   F0910        Antigo   WI   10:16 
   27  244 Milija Grotenhuis              9 F   F0910        Neenah   WI   10:20 
   28  221 Abigail Stevens                9 F   F0910        Waupaca  WI   10:20 
   29  239 Peyton Driebel                 9 F   F0910        Colgate  WI   10:21 
   30  260 Spencer Grams                 10 M   M0910        Waupaca  WI   10:21 
   31  265 Preston Anunson               10 M   M0910        Waupaca  WI   10:22 
   32  233 Mari Seidler                   9 F   F0910        Greenvil WI   10:26 
   33  235 Alex Thuerman                 10 M   M0910        Waupaca  WI   10:30 
   34  245 Sean Mathews                  10 M   M0910        Waupaca  WI   10:30 
   35  251 Wyatt Marcy                    9 M   M0910        Hillman  MN   10:32 
   36  219 Katie Oswald                  10 F   F0910        Appleton WI   10:35 
   37  223 Rebekah Morici                 9 F   F0910        West Ben WI   10:36 
   38  253 Lindsey Narveson              10 F   F0910        West Ben WI   10:37 
   39  210 Danielle Moczynski            10 F   F0910        Racine   WI   10:38 
   40  206 Celine Hatherly                9 F   F0910        North Ba IL   10:44 
   41  237 Megan Dagesse                 10 F   F0910        Appleton WI   10:47 
   42  261 Ellie Punzel                  10 F   F0910        New Lond WI   10:54 
   43  248 Sydney Pierret                10 F   F0910        Appleton WI   10:55 
   44  215 Sarah Kult                    10 F   F0910        Green Ba WI   10:59 
   45  224 Daniel Mahan                  10 M   M0910        Waupaca  WI   11:08 
   46  216 Christa Tucker                10 F   F0910        Caledoni WI   11:09 
   47  208 Eva Nilson                    10 F   F0910        Hayward  WI   11:15 
   48  264 Kelsey Leaf                    9 F   F0910        Waupaca  WI   11:36 
   49  220 Evan Callister-Crai           10 M   M0910        Madison  WI   11:38 
   50  241 Josie Skalla                  10 F   F0910        Greenvil WI   11:38 
   51  227 Austin Gall                    9 M   M0910        West Ben WI   11:39 
   52  257 Kareena Rossebo                9 F   F0910        Hubertus WI   12:05 
   53  236 Isabelle Clark                10 F   F0910        Kiel     WI   12:19 
   54  255 Annika Rossebo                 9 F   F0910        Appleton WI   12:22 
   55  228 Julia Wolfe                    9 F   F0910        Waupaca  WI   12:24 
   56  232 Sarah Vigil                   10 F   F0910        New Lond WI   12:26 
   57  240 Lucy Kaufman                  10 F   F0910        Monico   WI   12:26 
   58  207 Laura Saunders                 9 F   F0910        Waupaca  WI   12:34 
   59  238 Autumn Exiner                  9 F   F0910        Hanover  IL   13:17 
   60  252 Allison Hansen                 9 F   F0910        Waupaca  WI   13:23 
   61  270 Peter Lambesis                10 M   M0910                      14:57 
   62  225 Carson Lisowe                 10 M   M0910        Neenah   WI   17:45