Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/17/2012

race logo










					
                     TRIATHLON RESULTS - FEMALE TEAMS 
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 18,2012


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  592 JJEMS                     Jessica Faldet - Deb Sniadajewski - Jessica Gutschow                  15:18  1:39   57:37  0:45 29:01 1:44:17 
    2  591 WeTri                     Ana Holder - Sue Piotrowski - Janet Glodowski                         20:02  1:47 1:00:46  0:43 23:19 1:46:35 
    3  419 Julie Lampert Team        Kim Basala - Julie Lampert - Sarah Eron                               17:17  1:15 1:01:55  0:32 25:44 1:46:42 
    4  517 Team Beatrice             Tammy Trzebiatowski - Shannon Zdroik - Jessie Anderson                16:42  1:45 1:03:41  0:37 28:00 1:50:43 
    5  348 Spudtastic                Laura Braaksma - Laura Braaksma - Amy Wedlund                         18:13  3:49 1:02:11  0:40 27:44 1:52:35 
    6  598 The Mighty Babes          Tina Faldet - Mary Patoka - Barb Gutschow                             23:18  1:54 1:03:30  0:49 25:14 1:54:44 
    7  364 Two Sisters               Kate Stinebring - Diane Betts - Kate Stinebring                       24:55  2:39 1:08:36  0:49 34:11 2:11:08 
    8  582 Yeska - Deuman            Megan Yeska - Tricia Deuman - Carolann Yeska                          22:27  2:18 1:14:26  0:54 31:07 2:11:11 
    9   77 Tri Wives                 Beth Saunders - Beth Saunders - Michelle Oetken                       26:03  3:41 1:13:38  0:44 28:43 2:12:47 
   10  577 ?                         Megan Swisher - Whitney Golding - Whitney Golding                     22:37  2:01 1:17:33  1:07 30:58 2:14:14 
   11  576 Sisu                      Tracy Guzman - Brenda Powell - Tracy Guzman                           22:58  2:05 1:16:27  0:40 32:56 2:15:03 
   12  187 MoeMiller                 Chris Miller - Suzy Moczynski - Daniele Moczynski                     19:19  2:15 1:19:07  0:35 35:18 2:16:32 
   13  152 Team 212                  Julie Geleynse - Claudia Krumsee - Kelly Krumsee                      27:19  1:53 1:28:16  0:40 32:00 2:30:07 


                      TRIATHLON RESULTS - MALE TEAMS 
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 18,2012


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  349 Ding's Dock Alumni        Patrick Armstrong - Matt Niermeyer - Mark Unertl                      13:38  1:12   51:03  0:32 19:39 1:26:02 
    2  411 Some Hot Edgar Chicks     Henry Gage - Matt Paeth - Darren Hudziak                              14:20  1:19   58:00  0:29 19:26 1:33:31 
    3  595 Powered By Power          Powers Spees - Chris Piotrowski - Jason Sopa                          13:25  1:37   54:06  0:45 23:53 1:33:46 
    4  589 Carbon Life Forms         Chad McCartney - Tom Vargo - Chad McCartney                           16:07  1:09   55:58  0:33 20:05 1:33:50 
    5  593 JOTYMARCO                 John Faldet - Tyler Faldet - Marcus Glodowski                         12:10  1:14   58:59  0:33 22:22 1:35:16 
    6  597 The Studly Trio           Zachary Shulfer - Mitchell Glodowski - Ben Gutschow                   13:16  1:15   59:53  0:39 21:40 1:36:40 
    7   95 Schmompson                Andrew Schmidt - Andrew Schmidt - Bryon Thompson                      18:04  3:04   50:24  0:38 24:51 1:37:00 
    8  594 Rockets                   Jake Struble - James Sniadajewski - Mark Bentley                      17:22  1:43               25:30 1:39:32 
    9  456 Jungle Boys               Quinn McKenzie - Tim Kuehn - Eddie Jurimas                            16:09  1:29 1:00:30  0:24 21:50 1:40:20 
   10  359 T3H N3RD3RY 5.0           Chris Quinn - Kyle Conradt - David Darnutzer                          14:56  1:38   53:23  0:34 30:03 1:40:31 
   11  387 Paul and Charlie          Paul Sletten - Charlie Rathjen - Dan Sutton                           16:23  1:46 1:05:15  0:38 16:32 1:40:32 
   12  596 The Dream Team            Alex Wideman - Harry Piotrowski - Mason Wideman                       17:51  2:10 1:00:37  0:53 21:55 1:43:24 
   13  506 Kramnebycul               Ben Achten - Mark Lochner - Jamie Brown                               26:42  1:23   52:30  0:35 27:32 1:48:41 
   14  520 Team Cubic                Mike Hanneman - Thomas Borts - Thomas Borts                           15:28  2:04               30:17 1:49:32 
   15  575 The Procrastinators       Ryan Meighan - Rocky Mondello - Gram Weed                             20:27  1:58 1:16:52  0:51 28:28 2:08:34 
   16  512 KAZ                       Kyle Poland - Alex Thuerman - Zack Thuerman                           14:33  1:50 1:19:20  0:44 33:06 2:09:31 


                     TRIATHLON RESULTS - COED TEAMS  
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 18,2012


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  426 Tri-Fox Fire              Jennifer Youngwerth - Amy Henning - James Youngwerth                  15:45  1:27   53:58  0:28 21:09 1:32:46 
    2  386 The Bickersons            Krista Mortenson - Beth Mortenson - Michael Mortenson                 15:19  2:03   54:33  0:30 23:02 1:35:24 
    3  443 Palomino Pals             Daniel Paschke - Laura Paschke -                                      14:29  1:15               20:38 1:35:34 
    4  574 Run 4 Bear Lake           Katy Sommer - Justin Sommer - Lisa Bellile                            13:35  1:38   54:26  0:41 27:13 1:37:31 
    5  599 Boiled Baked Fried        Rita Hookstead - Jim Busse - Natsuyo Aoyama                           12:51  1:41   56:09  0:55 28:22 1:39:56 
    6  434 Two Baldies and a Babe    Ryan Rohde - Bryan Voetberg - Marianne Voetberg                       16:46  1:49   58:29  0:39 22:52 1:40:33 
    7  480 Trisum                    Dan Sumnicht - Stephan Sumnicht - Johanna Sumnicht                    18:55  1:35   58:09  0:33 23:25 1:42:36 
    8   90 Perfect Strangers         Brenton Arndt - Sheyrena Bosewell - Megan Schultz                     17:52  1:36   59:30  0:37 23:36 1:43:10 
    9  185 Team Sloth                Susie Lambesis - Peter Lambesis - Ken Payne                           16:17  2:26   58:52  0:43 24:56 1:43:12 
   10  525 Tri the Milkey Way        Tamra Knight - Sam Milkey - Cindy Milkey                              13:33  1:33 1:01:16  0:43 27:52 1:44:54 
   11  590 Remax Shambeau Lyons      Lauren Poland - Mark Thuerman - Steve Huhta                           14:10  1:59 1:05:17  1:05 25:02 1:47:31 
   12   87 G Force                   Gina Cornell - Brian Kowalski - Becky Decet                           21:07  2:11 1:00:18  0:45 25:54 1:50:13 
   13  160 AGP                       Alexis Srensaski - Glenn Tarkowski - Paige Murphy                     17:45  2:05 1:01:34  0:32 29:03 1:50:57 
   14  228 3 Generations             Andrew Sumnicht - John McKenzie - Marie Sumnicht                      19:51  1:37 1:06:26  0:37 23:01 1:51:30 
   15  186 Race Monkeys              Chris Thompson - Dave Draeger - Rachelle Womeldorf                    19:07  2:00 1:03:11  0:49 27:37 1:52:43 
   16  487 Hot Chicks                Adam Jakubowski - Becky Kesler - Amber Ford                           18:13  2:08 1:05:34  0:40 26:34 1:53:07 
   17  297 Superior Triers           John Bahr - Zach McKenzie - Jeanine Bahr                              19:58  1:41   58:48  0:43 32:00 1:53:08 
   18  147 The Triple L's            Christine Lenczner - Daniel Lenczner - Brandan Lenczner               22:25  2:03 1:02:19  0:35 26:07 1:53:28 
   19  500 Min Pin Nation            Kevin Damanda - Maryann Jenner - Steve Damanda                        18:23  1:52 1:08:06  0:54 27:01 1:56:14 
   20  474 Team Georgeson            Kelly Levine - James Georgeson - Lisa Sell                            17:34  1:53 1:02:53  0:54 33:17 1:56:29 
   21  541 Team Ginger               Gabe Wray - Bethany Thiede Wray - Gabe Wray                           13:15  2:06               25:16 1:58:18 
   22  232 Tri Warriors              Elizabeth Hayes - Gene Woock - Pauline Lenz                           15:31  1:53 1:05:04  0:50 36:40 1:59:57 
   23  600 Powered by Alsum Potatoes Bridget Alsum - Larry Alsum - Wendy Dykstra                           17:59  1:33 1:08:27  0:53 31:30 2:00:20 
   24  125 Team Groh                 Jennifer Groh - Paul Groh - Jennifer Groh                             16:51  1:40 1:11:50  0:45 29:40 2:00:45 
   25  561 Team Austin               Kelsey Austin - Dan Austin -                                          16:54  1:46 1:11:12  0:54 32:09 2:02:53 
   26  545 Team Wilder               Raymond Wilder - Raymond Wilder - Olivia Wilder                       15:28  2:58 1:04:19  0:47 39:35 2:03:05 
   27  427 Tortoise Squared          Stacey Reuss - Stacey Reuss - Melanie Waldron                         19:58  3:42 1:06:10  0:48 34:45 2:05:20 
   28  240 Team Sloth 2              Susie Lambesis - Peter Lambesis - Matt Kranovich                      21:35  2:31 1:11:43  1:13 33:17 2:10:17 
   29  120 The Turtles               Jeremy Feucht - Coleen Feucht - Don Polum                             22:26  1:49 1:14:43  1:16 30:42 2:10:55 
   30  588 ?-2                       Megan Swisher - Dan Flesch - Whitney Golding                          16:18  2:15 1:26:27  1:12 27:15 2:13:26 
   31  332 DJ and the DJ             Doreen Jerabek - Aaron Jerabek - Aaron Jerabek                        27:12  3:01 1:06:42  0:54 37:46 2:15:33 
   32  209 Wolfe                     Lori Geary - Farrah Wolfe - Julia Wolfe                               27:12  2:13 1:08:44  0:44 37:41 2:16:32 
   33  350 Vergauwen Clan            Shaun Thoe - Fran Vergauwen - Kelly Baumgart                          23:59  2:18 1:20:40  0:43 31:45 2:19:24 
   34  573 Bear Lakers               Kay Bellile - Lewis Bellile - Mary Jo Sullivan                        24:14  2:00 1:24:27  0:59 32:24 2:24:03 
   35  565 Lockarts                  Charlene Cuatico - Chad Lockart - Chad Lockart                        25:13  3:16 1:15:46  3:08 39:43 2:27:04 
   36  180 Team BET                  Thomas Long - Michael Long - Elis Long                                25:56  1:53 1:48:01  0:45 35:00 2:51:33 

results by Mtec Results                    results posted at:  www.mtecresults.com