Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/27/2013

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013
                                   12.5K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/4     435 Jes Pedersen            Luck               WI  16 M     38:28  3:05 
    2   1/6     397 Micheal Noer            Stillwater         MN  44 M     39:46  3:11 
    3   1/1     468 Anna Nelson             Saint Paul         MN  18 F     40:25  3:14 
    4   1/7     120 Scott Hervey            Decorah            IA  50 M     40:31  3:15 
    5   2/6     211 David Treichel          Lino Lakes         MN  41 M     42:44  3:26 
    6   3/6     413 Todd Johnson            Saint Paul         MN  47 M     43:05  3:27 
    7   1/4     178 Greg Pratt              Minneapolis        MN  60 M     43:13  3:28 
    8   1/4      73 Kerry Bogenreif         Lino Lakes         MN  52 F     43:18  3:28 
    9   2/4     126 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  16 M     43:21  3:28 
   10   1/4     398 Nolan Noer              Stillwater         MN  14 M     43:39  3:30 
   11   2/4     461 Mike Ray                River Falls        WI  60 M     44:31  3:34 
   12   1/2     405 Kate Schaaf             Scandia            MN  15 F     44:40  3:35 
   13   3/4     213 Matthew Trumper         Stillwater         MN  16 M     45:04  3:37 
   14   2/4     444 Linder Wendt            Marine On Saint Cr MN  15 M     45:04  3:37 
   15   1/4     367 Heather Cichanowski     Saint Paul         MN  39 F     46:55  3:46 
   16   1/2     487 Brock Lundberg          Osseo              WI  37 M     47:32  3:49 
   17   2/4     489 Dana Colestock          Saint Paul         MN  33 F     47:58  3:51 
   18   4/4     481 Jim Rokke               Minneapolis        MN  17 M     48:53  3:55 
   19   1/5     402 Racheal Jensen                                 16 F     49:10  3:56 
   20   4/6     457 Pedro Pesta             Northfield         MN  48 M     49:11  3:57 
   21   1/2     158 Stephanie Michals       Minneapolis        MN  25 F     49:14  3:57 
   22   5/6     156 David Meyer             Cedar Falls        IA  43 M     49:17  3:57 
   23   3/4     464 Brian Olson             Lakeland           MN  13 M     49:26  3:58 
   24   2/2     497 Tim Morse               St. Paul           MN  35 M     50:49  4:04 
   25   3/4     498 Sara Morse              Saint Paul         MN  33 F     50:52  4:05 
   26   2/7     101 Mark Eilers             Minneapolis        MN  50 M     51:24  4:07 
   27   3/4     381 Kayo Aslagson           Starbuck           MN  64 M     52:12  4:11 
   28   6/6      54 Dan Albright            St. Louis Park     MN  45 M     52:25  4:12 
   29   3/7     153 Mark Mason              Maplewood          MN  56 M     52:34  4:13 
   30   2/2     184 Anna Roberts            Fergus Falls       MN  23 F     53:02  4:15 
   31   2/2     369 Ceclia Peterson         Marine On Saint Cr MN  15 F     55:28  4:27 
   32   2/5     370 Sophie Wicklund         Marine On Saint Cr MN  16 F     55:28  4:27 
   33   4/7     202 Matt Smith              Stillwater         MN  54 M     55:58  4:29 
   34   1/5     412 Alice Johnson           Saint Paul         MN  48 F     56:12  4:30 
   35   3/5     473 Abbey Johnson           Marine On Saint Cr MN  16 F     57:08  4:35 
   36   1/2      82 Linda Christianson      Lindstrom          MN  60 F     57:48  4:38 
   37   4/4     494 Jennifer Ringold        Lake Elmo          MN  39 F     58:05  4:39 
   38   4/4      79 Mitch Carlson           Woodbury           MN  14 M     58:55  4:43 
   39   2/4     168 Gina Oesterreich        Marine On Saint Cr MN  50 F     58:58  4:43 
   40   3/4     480 Ann Harris              Forest Lake        MN  50 F   1:00:33  4:51 
   41   4/4     490 Kathryn Ryan            Arden Hills        MN  59 F   1:01:15  4:54 
   42   4/5     474 Sierra Lammi            Marine On Saint Cr MN  16 F   1:02:53  5:02 
   43   5/7     216 Rick Villalta           Mpls               MN  51 M   1:02:57  5:03 
   44   2/5      80 Kathy Carlson           Woodbury           MN  42 F   1:03:37  5:06 
   45   3/5     482 Lisa Pugh               Minneapolis        MN  42 F   1:05:22  5:14 
   46   1/1     180 Mark Relson             Ann Arbor          MI  22 M   1:06:00  5:17 
   47   4/5     471 Melissa MacKimm         Minneapolis        MN  44 F   1:15:06  6:01 
   48   5/5     203 Kristina Smitten        Marine On St. Croi MN  40 F   1:15:34  6:03 
   49   5/5     491 Emma Miller             Edina              MN  17 F   1:15:57  6:05 
   50   6/7     418 Mik McNaughton          Woodbury           MN  51 M   1:17:35  6:13 
   51   7/7      59 Alan Anderson           Wyoming            MN  54 M   1:21:24  6:31 
   52   2/2     143 Nancy Lyner             Stillwater         MN  66 F   1:21:27  6:31 
   53   4/4     219 Steve Wendt             Osceola            WI  60 M   1:26:48  6:57 
   54   1/1     400 Wally Hed               Cambridge          MN  80 M   1:30:59  7:17 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Jes Pedersen            Luck               WI  16 M     38:28  3:05 
    2 Micheal Noer            Stillwater         MN  44 M     39:46  3:11 
    3 Scott Hervey            Decorah            IA  50 M     40:31  3:15 
    4 David Treichel          Lino Lakes         MN  41 M     42:44  3:26 
    5 Todd Johnson            Saint Paul         MN  47 M     43:05  3:27 
    6 Greg Pratt              Minneapolis        MN  60 M     43:13  3:28 
    7 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  16 M     43:21  3:28 
    8 Nolan Noer              Stillwater         MN  14 M     43:39  3:30 
    9 Mike Ray                River Falls        WI  60 M     44:31  3:34 
   10 Matthew Trumper         Stillwater         MN  16 M     45:04  3:37 
   11 Linder Wendt            Marine On Saint Cr MN  15 M     45:04  3:37 
   12 Brock Lundberg          Osseo              WI  37 M     47:32  3:49 
   13 Jim Rokke               Minneapolis        MN  17 M     48:53  3:55 
   14 Pedro Pesta             Northfield         MN  48 M     49:11  3:57 
   15 David Meyer             Cedar Falls        IA  43 M     49:17  3:57 
   16 Brian Olson             Lakeland           MN  13 M     49:26  3:58 
   17 Tim Morse               St. Paul           MN  35 M     50:49  4:04 
   18 Mark Eilers             Minneapolis        MN  50 M     51:24  4:07 
   19 Kayo Aslagson           Starbuck           MN  64 M     52:12  4:11 
   20 Dan Albright            St. Louis Park     MN  45 M     52:25  4:12 
   21 Mark Mason              Maplewood          MN  56 M     52:34  4:13 
   22 Matt Smith              Stillwater         MN  54 M     55:58  4:29 
   23 Mitch Carlson           Woodbury           MN  14 M     58:55  4:43 
   24 Rick Villalta           Mpls               MN  51 M   1:02:57  5:03 
   25 Mark Relson             Ann Arbor          MI  22 M   1:06:00  5:17 
   26 Mik McNaughton          Woodbury           MN  51 M   1:17:35  6:13 
   27 Alan Anderson           Wyoming            MN  54 M   1:21:24  6:31 
   28 Steve Wendt             Osceola            WI  60 M   1:26:48  6:57 
   29 Wally Hed               Cambridge          MN  80 M   1:30:59  7:17 


*********************************** FEMALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Anna Nelson             Saint Paul         MN  18 F     40:25  3:14 
    2 Kerry Bogenreif         Lino Lakes         MN  52 F     43:18  3:28 
    3 Kate Schaaf             Scandia            MN  15 F     44:40  3:35 
    4 Heather Cichanowski     Saint Paul         MN  39 F     46:55  3:46 
    5 Dana Colestock          Saint Paul         MN  33 F     47:58  3:51 
    6 Racheal Jensen                                 16 F     49:10  3:56 
    7 Stephanie Michals       Minneapolis        MN  25 F     49:14  3:57 
    8 Sara Morse              Saint Paul         MN  33 F     50:52  4:05 
    9 Anna Roberts            Fergus Falls       MN  23 F     53:02  4:15 
   10 Ceclia Peterson         Marine On Saint Cr MN  15 F     55:28  4:27 
   11 Sophie Wicklund         Marine On Saint Cr MN  16 F     55:28  4:27 
   12 Alice Johnson           Saint Paul         MN  48 F     56:12  4:30 
   13 Abbey Johnson           Marine On Saint Cr MN  16 F     57:08  4:35 
   14 Linda Christianson      Lindstrom          MN  60 F     57:48  4:38 
   15 Jennifer Ringold        Lake Elmo          MN  39 F     58:05  4:39 
   16 Gina Oesterreich        Marine On Saint Cr MN  50 F     58:58  4:43 
   17 Ann Harris              Forest Lake        MN  50 F   1:00:33  4:51 
   18 Kathryn Ryan            Arden Hills        MN  59 F   1:01:15  4:54 
   19 Sierra Lammi            Marine On Saint Cr MN  16 F   1:02:53  5:02 
   20 Kathy Carlson           Woodbury           MN  42 F   1:03:37  5:06 
   21 Lisa Pugh               Minneapolis        MN  42 F   1:05:22  5:14 
   22 Melissa MacKimm         Minneapolis        MN  44 F   1:15:06  6:01 
   23 Kristina Smitten        Marine On St. Croi MN  40 F   1:15:34  6:03 
   24 Emma Miller             Edina              MN  17 F   1:15:57  6:05 
   25 Nancy Lyner             Stillwater         MN  66 F   1:21:27  6:31 

                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013

                          12.5K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  398 Nolan Noer              Stillwater         MN  14   43:39 
    2  444 Linder Wendt            Marine On Saint Cr MN  15   45:04 
    3  464 Brian Olson             Lakeland           MN  13   49:26 
    4   79 Mitch Carlson           Woodbury           MN  14   58:55 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1  405 Kate Schaaf             Scandia            MN  15   44:40 
    2  369 Ceclia Peterson         Marine On Saint Cr MN  15   55:28 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  435 Jes Pedersen            Luck               WI  16   38:28 
    2  126 Quentin Ikuta           Marine On Saint Cr MN  16   43:21 
    3  213 Matthew Trumper         Stillwater         MN  16   45:04 
    4  481 Jim Rokke               Minneapolis        MN  17   48:53 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  402 Racheal Jensen                                 16   49:10 
    2  370 Sophie Wicklund         Marine On Saint Cr MN  16   55:28 
    3  473 Abbey Johnson           Marine On Saint Cr MN  16   57:08 
    4  474 Sierra Lammi            Marine On Saint Cr MN  16 1:02:53 
    5  491 Emma Miller             Edina              MN  17 1:15:57 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1  468 Anna Nelson             Saint Paul         MN  18   40:25 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  180 Mark Relson             Ann Arbor          MI  22 1:06:00 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1  158 Stephanie Michals       Minneapolis        MN  25   49:14 
    2  184 Anna Roberts            Fergus Falls       MN  23   53:02 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  487 Brock Lundberg          Osseo              WI  37   47:32 
    2  497 Tim Morse               St. Paul           MN  35   50:49 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1  367 Heather Cichanowski     Saint Paul         MN  39   46:55 
    2  489 Dana Colestock          Saint Paul         MN  33   47:58 
    3  498 Sara Morse              Saint Paul         MN  33   50:52 
    4  494 Jennifer Ringold        Lake Elmo          MN  39   58:05 


================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  397 Micheal Noer            Stillwater         MN  44   39:46 
    2  211 David Treichel          Lino Lakes         MN  41   42:44 
    3  413 Todd Johnson            Saint Paul         MN  47   43:05 
    4  457 Pedro Pesta             Northfield         MN  48   49:11 
    5  156 David Meyer             Cedar Falls        IA  43   49:17 
    6   54 Dan Albright            St. Louis Park     MN  45   52:25 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  412 Alice Johnson           Saint Paul         MN  48   56:12 
    2   80 Kathy Carlson           Woodbury           MN  42 1:03:37 
    3  482 Lisa Pugh               Minneapolis        MN  42 1:05:22 
    4  471 Melissa MacKimm         Minneapolis        MN  44 1:15:06 
    5  203 Kristina Smitten        Marine On St. Croi MN  40 1:15:34 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1  120 Scott Hervey            Decorah            IA  50   40:31 
    2  101 Mark Eilers             Minneapolis        MN  50   51:24 
    3  153 Mark Mason              Maplewood          MN  56   52:34 
    4  202 Matt Smith              Stillwater         MN  54   55:58 
    5  216 Rick Villalta           Mpls               MN  51 1:02:57 
    6  418 Mik McNaughton          Woodbury           MN  51 1:17:35 
    7   59 Alan Anderson           Wyoming            MN  54 1:21:24 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1   73 Kerry Bogenreif         Lino Lakes         MN  52   43:18 
    2  168 Gina Oesterreich        Marine On Saint Cr MN  50   58:58 
    3  480 Ann Harris              Forest Lake        MN  50 1:00:33 
    4  490 Kathryn Ryan            Arden Hills        MN  59 1:01:15 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1  178 Greg Pratt              Minneapolis        MN  60   43:13 
    2  461 Mike Ray                River Falls        WI  60   44:31 
    3  381 Kayo Aslagson           Starbuck           MN  64   52:12 
    4  219 Steve Wendt             Osceola            WI  60 1:26:48 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1   82 Linda Christianson      Lindstrom          MN  60   57:48 
    2  143 Nancy Lyner             Stillwater         MN  66 1:21:27 

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================
    1  400 Wally Hed               Cambridge          MN  80 1:30:59 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             54
Total Number of Finishers:                    54
Number of Male   Finishers:                   29
Number of Female Finishers:                   25
Did not Finish Race or Did Not Start:          0