Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/27/2013

race logo










					                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013
                             6K KIDS 10-13 YEAR OLDS RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/7     509 Claire Dubois           White Bear Lake    MN  13 F     20:10  3:22 
    2   1/6     304 Jack Lange              Stillwater         MN  12 M     20:10  3:22 
    3   1/8     343 Maxwell Smitten         Marine             MN  10 M     20:20  3:24 
    4   2/6     320 Trygve Myers            Marine             MN  12 M     20:31  3:26 
    5   3/6     510 Ryan Rogers             Osceola            WI  13 M     20:36  3:26 
    6   4/6     501 Carl Bohacek            Afton              MN  12 M     20:48  3:28 
    7   2/7     500 Siri Bohacek            Afton              MN  12 F     20:55  3:30 
    8   5/6     484 Ben Wicklund            Marine On Saint Cr MN  12 M     21:42  3:37 
    9   1/9     328 Sarah Olson             Coon Rapids        MN  11 F     23:49  3:59 
   10   3/7     262 Olivia Ellenbecker      Coon Rapids        MN  12 F     24:15  4:03 
   11   2/9     465 Bethany Olson           Lakeland           MN  11 F     24:17  4:03 
   12   2/8     365 Carter Moening          Stillwater         MN  10 M     25:04  4:11 
   13   4/7     414 Tessa Johnson           St. Paul           MN  12 F     25:46  4:18 
   14   3/9     261 Abby Ellenbecker        Coon Rapids        MN  10 F     27:04  4:31 
   15   6/6     259 Evan Dybvig             Stillwater         MN  12 M     27:52  4:39 
   16   4/9     378 Maeve Moening           Saint Paul         MN  10 F     27:53  4:39 
   17   5/7     255 Gabi Danielson          Stillwater         MN  12 F     30:01  5:01 
   18   3/8     363 Oliver Yocum            Lake Elmo          MN  11 M     30:32  5:06 
   19   5/9     332 Sydney Jo Peterson      Lake Elmo          MN  10 F     32:03  5:21 
   20   4/8     506 Peter Grace             Stillwater         MN  11 M     33:59  5:40 
   21   5/8     508 Jade Hietpas            Stillwater         MN  10 M     36:04  6:01 
   22   6/8     242 Paxton Berger           Stillwater         MN  11 M     36:40  6:07 
   23   6/7     354 Danielle Tinney         Osceola            WI  13 F     37:28  6:15 
   24   6/9     340 Ellie Shuros            Saint Paul         MN  11 F     38:31  6:26 
   25   1/1     339 Andrew Shuros           Saint Paul         MN   9 M     39:02  6:31 
   26   7/8     372 Per Hanson              Rice Lake          WI  10 M     43:17  7:13 
   27   8/8     250 Ben Brynestad           Stillwater         MN  11 M     47:38  7:57 
   28   7/7     299 Maryn Johnson           Marine             MN  12 F     47:47  7:58 
   29   7/9     296 Elsa Huckels            Stillwater         MN  10 F     48:08  8:02 
   30   8/9     353 Sami Thobe              Stacy              MN  11 F     51:26  8:35 
   31   9/9     238 Else Anderson           Stillwater         MN  10 F     58:08  9:42 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

*********************************** MALE 6K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Jack Lange              Stillwater         MN  12 M     20:10  3:22 
    2 Maxwell Smitten         Marine             MN  10 M     20:20  3:24 
    3 Trygve Myers            Marine             MN  12 M     20:31  3:26 
    4 Ryan Rogers             Osceola            WI  13 M     20:36  3:26 
    5 Carl Bohacek            Afton              MN  12 M     20:48  3:28 
    6 Ben Wicklund            Marine On Saint Cr MN  12 M     21:42  3:37 
    7 Carter Moening          Stillwater         MN  10 M     25:04  4:11 
    8 Evan Dybvig             Stillwater         MN  12 M     27:52  4:39 
    9 Oliver Yocum            Lake Elmo          MN  11 M     30:32  5:06 
   10 Peter Grace             Stillwater         MN  11 M     33:59  5:40 
   11 Jade Hietpas            Stillwater         MN  10 M     36:04  6:01 
   12 Paxton Berger           Stillwater         MN  11 M     36:40  6:07 
   13 Andrew Shuros           Saint Paul         MN   9 M     39:02  6:31 
   14 Per Hanson              Rice Lake          WI  10 M     43:17  7:13 
   15 Ben Brynestad           Stillwater         MN  11 M     47:38  7:57 


*********************************** FEMALE 6K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace  
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Claire Dubois           White Bear Lake    MN  13 F     20:10  3:22 
    2 Siri Bohacek            Afton              MN  12 F     20:55  3:30 
    3 Sarah Olson             Coon Rapids        MN  11 F     23:49  3:59 
    4 Olivia Ellenbecker      Coon Rapids        MN  12 F     24:15  4:03 
    5 Bethany Olson           Lakeland           MN  11 F     24:17  4:03 
    6 Tessa Johnson           St. Paul           MN  12 F     25:46  4:18 
    7 Abby Ellenbecker        Coon Rapids        MN  10 F     27:04  4:31 
    8 Maeve Moening           Saint Paul         MN  10 F     27:53  4:39 
    9 Gabi Danielson          Stillwater         MN  12 F     30:01  5:01 
   10 Sydney Jo Peterson      Lake Elmo          MN  10 F     32:03  5:21 
   11 Danielle Tinney         Osceola            WI  13 F     37:28  6:15 
   12 Ellie Shuros            Saint Paul         MN  11 F     38:31  6:26 
   13 Maryn Johnson           Marine             MN  12 F     47:47  7:58 
   14 Elsa Huckels            Stillwater         MN  10 F     48:08  8:02 
   15 Sami Thobe              Stacy              MN  11 F     51:26  8:35 
   16 Else Anderson           Stillwater         MN  10 F     58:08  9:42 

                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 27, 2013

                           6K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 11
================================================================================
    1  343 Maxwell Smitten         Marine             MN  10   20:20 
    2  365 Carter Moening          Stillwater         MN  10   25:04 
    3  363 Oliver Yocum            Lake Elmo          MN  11   30:32 
    4  506 Peter Grace             Stillwater         MN  11   33:59 
    5  508 Jade Hietpas            Stillwater         MN  10   36:04 
    6  242 Paxton Berger           Stillwater         MN  11   36:40 
    7  372 Per Hanson              Rice Lake          WI  10   43:17 
    8  250 Ben Brynestad           Stillwater         MN  11   47:38 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 11
================================================================================
    1  328 Sarah Olson             Coon Rapids        MN  11   23:49 
    2  465 Bethany Olson           Lakeland           MN  11   24:17 
    3  261 Abby Ellenbecker        Coon Rapids        MN  10   27:04 
    4  378 Maeve Moening           Saint Paul         MN  10   27:53 
    5  332 Sydney Jo Peterson      Lake Elmo          MN  10   32:03 
    6  340 Ellie Shuros            Saint Paul         MN  11   38:31 
    7  296 Elsa Huckels            Stillwater         MN  10   48:08 
    8  353 Sami Thobe              Stacy              MN  11   51:26 
    9  238 Else Anderson           Stillwater         MN  10   58:08 

================================================================================
MALE AGE GROUP  12 - 13
================================================================================
    1  304 Jack Lange              Stillwater         MN  12   20:10 
    2  320 Trygve Myers            Marine             MN  12   20:31 
    3  510 Ryan Rogers             Osceola            WI  13   20:36 
    4  501 Carl Bohacek            Afton              MN  12   20:48 
    5  484 Ben Wicklund            Marine On Saint Cr MN  12   21:42 
    6  259 Evan Dybvig             Stillwater         MN  12   27:52 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  12 - 13
================================================================================
    1  509 Claire Dubois           White Bear Lake    MN  13   20:10 
    2  500 Siri Bohacek            Afton              MN  12   20:55 
    3  262 Olivia Ellenbecker      Coon Rapids        MN  12   24:15 
    4  414 Tessa Johnson           St. Paul           MN  12   25:46 
    5  255 Gabi Danielson          Stillwater         MN  12   30:01 
    6  354 Danielle Tinney         Osceola            WI  13   37:28 
    7  299 Maryn Johnson           Marine             MN  12   47:47 

Total Registered:                             57
Total Number of Finishers:                    31
Number of Male   Finishers:                   15
Number of Female Finishers:                   16
Did not Finish Race or Did Not Start:         58