Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/10/2013

race logo










					                                                                       Page 1

                         2013 MORA VASALOPPET 58km


 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/20   Matthew E Liebsch        29 M   Orono               MN 1:53:20.0  2:46 
     2   1/10   Adam C Swank             37 M   Duluth              MN 1:56:01.6  2:50 
     3   1/18   Michael D Brothers       40 M   Houghton            MI 1:56:07.9  2:50 
     4   1/23   Nikolai N Anikin         32 M   Duluth              MN 1:56:52.5  2:52 
     5   2/23   Chris Pappathopoulos     32 M   Sun Prairie         WI 1:56:58.6  2:52 
     6   3/23   Peter Abraham            33 M   Boise               ID 1:57:38.5  2:53 
     7   4/23   Derek C Wallen           33 M   Apple Valley        MN 1:58:00.1  2:53 
     8   2/20   Jonathan M Miller        29 M   Roseville           MN 1:59:10.2  2:55 
     9   2/18   Chip Tabor               41 M   St Louis Park       MN 2:01:09.3  2:58 
    10   2/10   Joey R Keillor           38 M   Rochester           MN 2:02:30.7  3:00 
    11   3/10   Grant Nelson             37 M   Duluth              MN 2:03:58.0  3:02 
    12   1/33   Thomas V Krenz           51 M   Chisago City        MN 2:03:58.6  3:02 
    13   3/20   John E Kallemeyn         27 M   Big Lake            MN 2:04:15.0  3:02 
    14   4/20   Jason J Lindelof         28 M   Superior            WI 2:04:36.1  3:03 
    15   1/11   Jared Sundstrom          23 M   Proctor             MN 2:05:07.8  3:04 
    16   1/6    Sarah Max                37 F   Bend                OR 2:06:00.8  3:05 
    17   3/18   David K Nilsson          40 M   Medicine Lake       MN 2:06:09.7  3:05 
    18   5/23   Jay H Eidem              31 M   Savage              MN 2:06:12.1  3:05 
    19   2/33   Drew Holbrook            51 M   Minneapolis         MN 2:06:16.0  3:05 
    20   6/23   Alec M Steward           31 M   Roseville           MN 2:06:32.7  3:06 
    21   2/11   Trevor Drake             24 M   Minneapolis         MN 2:07:21.2  3:07 
    22   1/4    Jan Guenther             53 F   Mound               MN 2:08:28.7  3:09 
    23   7/23   Ryan D Wilson            30 M   Minneapolis         MN 2:10:02.0  3:11 
    24   1/26   Allen R Hanson           56 M   Greenwood           MN 2:10:04.1  3:11 
    25   8/23   Michael B Colgan         33 M   Rochester           MN 2:10:30.1  3:11 
    26   9/23   Craig D Dodson           34 M   Mendota Hts         MN 2:10:30.2  3:11 
    27   5/20   Erik M Hendrickson       27 M   Minneapolis         MN 2:10:47.9  3:12 
    28   6/20   Erik B Pieh              29 M   Minnetonka          MN 2:11:02.2  3:12 
    29   7/20   Ben L Pederson           28 M   Minneapolis         MN 2:11:08.8  3:12 
    30   1/6    Bonnie W Albrecht        44 F   Stillwater          MN 2:11:09.8  3:12 
    31  10/23   Dennis K Curran          30 M   Plymouth            MN 2:11:26.4  3:13 
    32   4/18   Steven E Yore            44 M   Golden Valley       MN 2:12:00.7  3:14 
    33   3/11   Mason Bacso              24 M   Duluth              MN 2:12:13.5  3:14 
    34   1/26   Todd J White             45 M   Roseville           MN 2:12:57.5  3:15 
    35   1/3    Christi M Nowak          24 F   St Paul             MN 2:13:14.4  3:15 
    36   8/20   Kip Krueger              26 M   Chanhassen          MN 2:13:17.6  3:16 
    37   9/20   Anthony M Bramante       29 M   Baltimore           MD 2:13:30.7  3:16 
    38   4/11   Eli D Fark               20 M   St Cloud            MN 2:13:43.4  3:16 
    39  10/20   Mark Michals             28 M   Minneapolis         MN 2:15:16.3  3:18 
    40   1/3    Johanna R Winters        28 F   Minneapolis         MN 2:15:22.3  3:19 
    41   1/2    Elaine M Nelson          33 F   Duluth              MN 2:15:30.8  3:19 
    42  11/23   Kevin K Johnson          33 M   Plymouth            MN 2:15:34.1  3:19 
    43   2/26   Silvio Moulsoff          49 M   St Paul             MN 2:16:18.0  3:20 
    44   2/26   Jonathan M Schupp        58 M   Park Rapids         MN 2:16:28.5  3:20 
    45   3/26   John W Hopkins           46 M   Savage              MN 2:17:46.0  3:22 
    46   2/3    Lindsey E Marshall       23 F   Shoreview           MN 2:18:09.7  3:23 
    47  11/20   Steve Pribyl             26 M   Maplewood           MN 2:18:09.7  3:23 
    48  12/20   Timothy D Kufahl         29 M   Minneapolis         MN 2:18:36.1  3:23 
    49   4/26   Darren J Ruschy          49 M   Edina               MN 2:18:46.2  3:24 
    50  13/20   Clayton J Keim           29 M   St Louis Park       MN 2:18:50.0  3:24 
    51   3/26   Marcus R Magnuson        58 M   Champlin            MN 2:18:59.6  3:24 
    52  14/20   Bob J Baldwin            27 M   St Cloud            MN 2:19:14.2  3:24 
    53   5/26   Jonathan D Faust         46 M   Plymouth            MN 2:20:08.1  3:26 
    54   3/33   Mark S Rathbun           53 M   Elk River           MN 2:20:11.2  3:26 
    55  12/23   Bill A Oyler             32 M   Minneapolis         MN 2:20:26.5  3:26 
    56   5/18   David J Johnson          44 M   Lake Elmo           MN 2:20:30.1  3:26 
    57   4/33   David J Lombardo         51 M   Eau Claire          WI 2:20:33.9  3:26 
    58   6/26   Chip D Gerdin            48 M   Stanchfield         MN 2:21:09.1  3:27 
    59   5/33   Loren M Jacot            53 M   Oakdale             MN 2:21:20.2  3:27 
    60   4/26   Bernard W Hasse          57 M   Maplewood           MN 2:21:34.4  3:28 
    61   2/4    Lynne Cecil              51 F   Bloomington         MN 2:21:53.5  3:28 
    62   6/18   Robert J Marks-Kerst     43 M   Minneapolis         MN 2:22:03.2  3:28 
    63   7/26   Steve T Howe             45 M   Edina               MN 2:22:15.0  3:29 
    64   2/6    Kathryn E Splan          36 F   St Paul             MN 2:22:32.0  3:29 
    65   6/33   Greg R Williams          51 M   Thomson             MN 2:22:39.6  3:29 
    66  15/20   Ben M Stolen             27 M   Valdez              AK 2:22:41.6  3:29 
    67   7/18   David S Leske            44 M   Golden Valley       MN 2:22:48.4  3:29 
    68  13/23   Craig M Eggert           33 M   Zimmerman           MN 2:23:27.6  3:30 
    69   5/11   Henrik Velle             21 M   Minneapolis         MN 2:23:38.8  3:31 
    70  16/20   Brian A Wray             29 M   Eagan               MN 2:23:53.1  3:31 
    71   2/6    Heather A Norton-Bower   40 F   St Paul             MN 2:24:13.0  3:32 
    72   1/3    Kitty C Earl-Torniainen  45 F   St Paul             MN 2:24:13.1  3:32 
    73  17/20   Weston M Tardy           29 M   Duluth              MN 2:24:33.1  3:32 
    74   8/18   Eric H Hedman            43 M   St Paul             MN 2:24:42.5  3:32 
    75   7/33   William D Hittler        54 M   Plymouth            MN 2:24:43.7  3:32 
    76   8/26   Roger R Bird             48 M   Cottage Grove       WI 2:24:45.4  3:32 
    77   8/33   William E Brown          51 M   St Paul             MN 2:25:02.9  3:33 
    78   5/26   William J La Ferriere    55 M   St Cloud            MN 2:25:11.6  3:33 
    79   6/26   Gregory Engel            55 M   Plymouth            MN 2:25:23.0  3:33 
    80   7/26   Michael P Weiss          56 M   Eau Claire          WI 2:26:09.2  3:34 
    81   8/26   Thomas C Hardel          55 M   Shoreview           MN 2:26:39.2  3:35 
    82   9/26   Kevin M Kelly            57 M   Roseville           MN 2:26:58.7  3:36 
    83   9/26   Darrin L Diedrich        47 M   Bloomington         MN 2:26:59.7  3:36 
    84  10/26   Todd Nesvold             46 M   Forest Lake         MN 2:27:17.1  3:36 
    85  14/23   Brendan Abrams           31 M   Minneapolis         MN 2:27:43.5  3:37 
    86  15/23   Christopher Coffey       31 M   Minneapolis         MN 2:27:45.1  3:37 
    87   4/10   Artie R Huber            38 M   Otsego              MN 2:27:46.2  3:37 
    88  10/26   William C Horton         58 M   Marshfield          WI 2:27:53.3  3:37 
    89  11/26   Charles J Curry          57 M   Woodbury            MN 2:28:33.0  3:38 
    90   9/33   Patrick H Jopp           52 M   Elk River           MN 2:28:52.3  3:38 
    91   9/18   Mike R Blank             44 M   Isle                MN 2:29:46.0  3:40 
    92   5/10   Eric M Johnson           38 M   St Paul             MN 2:29:56.7  3:40 
    93  10/18   Erik Torniainen          43 M   Maple Grove         MN 2:30:42.3  3:41 
    94  11/26   Paul C Zeigle            46 M   St Louis Park       MN 2:31:06.4  3:42 
    95   1/11   Gregory C Pratt          60 M   Minneapolis         MN 2:31:36.2  3:42 
    96  11/18   Jacob R Kjome            40 M   Maple Grove         MN 2:32:00.9  3:43 
    97  12/26   Karl Dewahl              57 M   St Paul             MN 2:32:03.7  3:43 
    98  13/26   David M Byrne            55 M   St Paul             MN 2:32:06.1  3:43 
    99   1/2    Beth A Guck              56 F   Andover             MN 2:32:42.4  3:44 
   100   2/11   Robert C Skow            64 M   St Cloud            MN 2:32:43.6  3:44 
   101   6/11   Ben W Koenig             20 M   St Cloud            MN 2:32:57.3  3:44 
   102  10/33   Michael T Smith          50 M   St Paul             MN 2:33:04.7  3:45 
   103   6/10   David W Kroll            38 M   Mora                MN 2:33:05.8  3:45 
   104  12/26   John B Cron              46 M   Two Harbors         MN 2:33:06.6  3:45 
   105  11/33   Louis V Marchand         50 M   Eden Prairie        MN 2:33:08.6  3:45 
   106   7/11   Erik R Hoeg              22 M   Plymouth            MN 2:33:35.4  3:45 
   107   8/11   Brian S Holland          19 M   Minneapolis         MN 2:34:03.1  3:46 
   108  12/33   Warren J Moser           54 M   Shakopee            MN 2:35:28.9  3:48 
   109   2/3    Ann H Gentry             28 F   Shoreview           MN 2:35:29.1  3:48 
   110  12/18   Paul J Carroll           43 M   Eden Prairie        MN 2:35:29.9  3:48 
   111  16/23   Joshua A Rolnitzky       31 M   Minneapolis         MN 2:35:55.2  3:49 
   112  18/20   Nicholas Mc Culloch      29 M   Minneapolis         MN 2:36:06.8  3:49 
   113   2/3    Diane R Bartell          47 F   St Paul             MN 2:36:21.5  3:49 
   114  13/26   Carleton Johnson         46 M   Minneapolis         MN 2:36:25.7  3:49 
   115  13/33   John G Bastian           53 M   Hermantown          MN 2:36:25.8  3:49 
   116   7/10   Nicholas T Graham        39 M   Minneapolis         MN 2:37:06.3  3:50 
   117  17/23   Knut Ronnevik            32 M   Fergus Falls        MN 2:37:06.7  3:50 
   118   9/11   Daniel A Testa           22 M   Minneapolis         MN 2:37:33.5  3:51 
   119  14/26   Gregory P Sorteberg      56 M   Otsego              MN 2:38:35.5  3:53 
   120   3/11   William J Stuber         62 M   St Paul             MN 2:38:54.8  3:53 
   121  13/18   William M De Zelar       44 M   Minneapolis         MN 2:39:20.4  3:54 
   122  14/26   Taylor Forsyth           45 M   Eden Prairie        MN 2:41:08.9  3:56 
   123  14/33   Ralph K Smith            51 M   Eden Prairie        MN 2:41:14.5  3:56 
   124  15/33   Gary L Schram            52 M   Hammond             WI 2:41:18.7  3:57 
   125  18/23   Nicholas Itzin           32 M   Duluth              MN 2:41:33.3  3:57 
   126  15/26   Larry Fishlips           45 M   Minneapolis         MN 2:41:42.4  3:57 
   127  16/26   Thomas L Peterson        48 M   Maplewood           MN 2:41:43.5  3:57 
   128  17/26   Joseph J Heilmann        48 M   New Prague          MN 2:42:13.1  3:58 
   129  14/18   Paul M Earl-Torniainen   43 M   St Paul             MN 2:42:37.3  3:58 
   130  19/23   Jeff T Behrend           33 M   Richfield           MN 2:42:48.1  3:59 
   131   4/11   Tom A Harris             61 M   Brooklyn Park       MN 2:42:56.9  3:59 
   132   3/3    Jennifer Anderson        47 F   Plymouth            MN 2:42:59.0  3:59 
   133   5/11   Michael J Bono           60 M   Minneapolis         MN 2:43:08.3  3:59 
   134  18/26   Chris I Holden           46 M   St Louis Park       MN 2:45:07.2  4:02 
   135  15/26   Bradford W Johnson       55 M   Golden Valley       MN 2:45:07.6  4:02 
   136  16/26   Mark E Klosterman        57 M   North Oaks          MN 2:45:08.0  4:02 
   137  15/18   Robert F Mc Kenzie       41 M   Maple Grove         MN 2:45:11.9  4:02 
   138   3/6    Shelly A Howe            44 F   Edina               MN 2:45:28.3  4:03 
   139  19/26   Paul A Dingels           47 M   Minneapolis         MN 2:45:59.2  4:03 
   140  17/26   Lyndon D Stegeman        55 M   Mora                MN 2:45:59.6  4:03 
   141  18/26   James J Luby             55 M   St Paul             MN 2:46:07.3  4:04 
   142   1/4    Paul E Bauer             68 M   Hill City           MN 2:46:18.0  4:04 
   143  16/33   Bruce A Schaefer         51 M   Eagan               MN 2:46:20.5  4:04 
   144   4/6    Phoebe L Miron Kroll     41 F   Mora                MN 2:47:21.4  4:05 
   145  19/20   Daniel J Becchetti       29 M   Minneapolis         MN 2:47:52.1  4:06 
   146  20/26   Yoshiro Nagata           47 M   Tokyo              JPN 2:47:52.5  4:06 
   147  21/26   Gary 2 Lindberg          48 M   Princeton           MN 2:47:56.3  4:06 
   148  10/11   Joseph S Moser           22 M   Shakopee            MN 2:48:03.6  4:06 
   149  19/26   Bill Blomstrom           56 M   Cambridge           MN 2:48:08.1  4:07 
   150  20/26   Steve Michals            58 M   Minneapolis         MN 2:48:22.0  4:07 
   151   8/10   Dale J Gentry            36 M   Shoreview           MN 2:48:47.9  4:08 
   152  17/33   John    P Lorbiecki      50 M   Maple Grove         MN 2:49:14.2  4:08 
   153   6/11   Tom Rowe                 64 M   Centerville         MN 2:49:36.2  4:09 
   154  18/33   James W Peterson         52 M   Roseville           MN 2:49:54.1  4:09 
   155  19/33   Michael J Sweet          54 M   St Paul             MN 2:50:43.1  4:10 
   156  20/33   Bryan K Lueth            51 M   North Branch        MN 2:51:04.1  4:11 
   157  16/18   Jack D Schwinghamer      43 M   Mora                MN 2:51:05.4  4:11 
   158  22/26   Richard Tauer            47 M   Eden Prairie        MN 2:51:11.4  4:11 
   159   9/10   William C Stoffregen     38 M   Lake Elmo           MN 2:54:01.8  4:15 
   160  10/10   David M La Chapelle      37 M   St Paul             MN 2:54:27.7  4:16 
   161  20/23   Brian Wold               30 M   St Paul             MN 2:54:46.4  4:16 
   162  21/26   Steven C Mc Loon         59 M   Roseville           MN 2:55:59.9  4:18 
   163  21/33   Bryan A Anderson         54 M   Cable               WI 2:57:05.2  4:20 
   164   2/4    John L Schmidt           66 M   Minneapolis         MN 2:57:12.0  4:20 
   165   2/2    Kelly C Kueffer          30 F   St Paul             MN 2:57:15.0  4:20 
   166  17/18   Brian D Niskanen         40 M   Mora                MN 2:57:31.7  4:20 
   167  11/11   Michael Gerszewski       20 M   Minneapolis         MN 2:57:48.2  4:21 
   168   3/4    Shelly Gilbertson        51 F   Cottage Grove       WI 2:57:59.4  4:21 
   169  22/33   Ray P Johnston           54 M   Lake Elmo           MN 2:58:22.2  4:22 
   170   3/6    Tazia M Brunetti         38 F   Minneapolis         MN 2:58:27.1  4:22 
   171  23/33   Paul Angele              54 M   Ch 9500 Wil Sg     SUI 2:59:25.9  4:23 
   172   4/4    Mary M Januschka         51 F   Cambridge           MN 2:59:43.8  4:24 
   173  24/33   Ji Chen                  51 M   Woodbury            MN 2:59:59.9  4:24 
   174  22/26   Mark W Tembreull         55 M   Lino Lakes          MN 3:00:12.3  4:24 
   175  23/26   Scott R Miles            49 M   Mahtomedi           MN 3:00:21.1  4:24 
   176  21/23   Nathan P Strudle         31 M   Blaine              MN 3:01:10.1  4:26 
   177  22/23   Tim J Kokes              33 M   Savage              MN 3:01:29.4  4:26 
   178   7/11   James P Mullin           60 M   Minneapolis         MN 3:02:31.2  4:28 
   179   4/6    Ellen L Heine            39 F   Maple Grove         MN 3:02:49.5  4:28 
   180   5/6    Andrea D Potyondy-Smith  36 F   Champlin            MN 3:03:58.4  4:30 
   181   8/11   David D Gregory          62 M   Portage             WI 3:06:11.4  4:33 
   182   2/2    Molly B Hoeg             57 F   Plymouth            MN 3:06:20.1  4:33 
   183  23/26   Daniel M Goldblatt       57 M   Edina               MN 3:06:24.9  4:33 
   184   9/11   Peter R Edl              61 M   Rochester           MN 3:06:36.9  4:34 
   185  24/26   Michael B Bowler         57 M   Winona              MN 3:08:59.0  4:37 
   186   3/4    Ladd Conrad              68 M   Chanhassen          MN 3:10:27.7  4:39 
   187  20/20   Alex Espe                29 M   Minneapolis         MN 3:11:29.1  4:41 
   188   1/2    Larry J Myers            72 M   Plymouth            MN 3:11:40.7  4:41 
   189  23/23   Jesse C Olson            33 M   Minneapolis         MN 3:13:29.2  4:44 
   190  25/33   Steve Hagedorn           54 M   Two Harbors         MN 3:14:11.8  4:45 
   191  10/11   Dan Kimmel               60 M   Burnsville          MN 3:14:22.2  4:45 
   192  26/33   Sam S Kokkinen           50 M   Plymouth            MN 3:14:54.2  4:46 
   193  11/11   James A Sloan            61 M   Pine City           MN 3:16:23.0  4:48 
   194   2/2    Darby M Nelson           71 M   Champlin            MN 3:16:43.3  4:48 
   195   6/6    Kelly   L Rood           36 F   Roseville           MN 3:17:46.9  4:50 
   196  25/26   Bill H Falardeau         57 M   St Paul             MN 3:19:24.6  4:52 
   197  27/33   Craig G Abresch          54 M   Corcoran            MN 3:22:07.0  4:56 
   198  28/33   Shawn P Greseth          50 M   Waconia             MN 3:22:39.5  4:57 
   199   3/3    Mary Resman              19 F   Minneapolis         MN 3:22:57.5  4:58 
   200  24/26   Jonathan P Larson        49 M   Mora                MN 3:23:00.1  4:58 
   201  18/18   Jim D Musil              43 M   Minneapolis         MN 3:24:53.5  5:00 
   202  25/26   Paul A Hed               46 M   Ham Lake            MN 3:25:23.3  5:01 
   203  29/33   Joseph D Muller          54 M   Grand Rapids        MN 3:26:13.1  5:02 
   204   4/4    Herb Byun                68 M   Lino Lakes          MN 3:28:42.5  5:06 
   205  30/33   James Olive              51 M   St Paul             MN 3:29:31.3  5:07 
   206   1/2    Dwight S Beavers         75 M   Mason City          IA 3:30:28.8  5:09 
   207  26/26   William B Holway         48 M   Minneapolis         MN 3:31:16.2  5:10 
   208   3/3    Monika Sattler           27 F   Minneapolis         MN 3:31:17.9  5:10 
   209   2/2    Allan D Du Bois          79 M   Cottage Grove       MN 3:43:47.0  5:28 
   210   5/6    Linda L Evert            44 F   Circle Pines        MN 3:44:20.5  5:29 
   211   6/6    Lynnanne Vesper          41 F   Ely                 MN 3:51:25.6  5:39 
   212  31/33   Kurt D Schneider         54 M   Watertown           WI 3:52:44.7  5:41 
   213  32/33   Mark C Berens            54 M   Oakdale             MN 4:01:04.4  5:53 
   214   1/1    Marva Sahs               63 F   Spooner             WI 4:03:50.7  5:57 
   215  26/26   Tom M Andrews            58 M   Minneapolis         MN 4:44:54.4  6:57 
   216  33/33   Ed M Neaton              54 M   Mahtomedi           MN 4:49:50.0  7:05 
 
 results by Mtec Results