Mora Vasaloppet -
Mora, MN
2/10/2013

race logo










					                                                                       Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
                         2013 MORA VASALOPPET 35km
_______________________________________________________________________________
 Place Div/Tot  Name                    Age Sex City               Sta Time      Pace  
 ===== ======== ======================= === === ================== === ========= ===== 
     1   1/11   Andrew K Brown           23 M   St Paul             MN 1:14:53.4  2:47 
     2   1/21   Nathan C Porath          30 M   Northfield          MN 1:17:31.4  2:53 
     3   1/17   Marc Beitz               43 M   Minneapolis         MN 1:18:03.0  2:54 
     4   1/16   Chad T Giese             36 M   Wilmette            IL 1:18:20.4  2:55 
     5   2/16   Per M Nelson             39 M   Woodbury            MN 1:18:24.1  2:55 
     6   1/21   Jay R Wenner             51 M   St Paul             MN 1:19:50.3  2:58 
     7   2/21   Jonathan H Sanborn       51 M   St Louis Park       MN 1:21:40.8  3:02 
     8   2/11   Peter Olejniczak         20 M   Roseville           MN 1:22:21.4  3:04 
     9   1/18   Mary Beth Tuttle         49 F   Pine Springs        MN 1:22:21.4  3:04 
    10   3/11   Hans Most                24 M   St Paul             MN 1:23:28.5  3:06 
    11   2/21   Robert B Edman           32 M   St Paul             MN 1:23:31.2  3:06 
    12   1/29   David A Christopherson   62 M   St Anthony          MN 1:23:33.6  3:06 
    13   3/21   Paul   A Olson           32 M   Andover             MN 1:23:58.5  3:07 
    14   1/11   Kathleen L De Wahl       26 F   St Paul             MN 1:25:33.5  3:11 
    15   3/16   Andrew L Schakel         38 M   Minneapolis         MN 1:25:37.0  3:11 
    16   1/35   Jack E Baker             55 M   Granite Falls       MN 1:27:25.5  3:15 
    17   1/24   Mark Ahlers              46 M   Roseville           MN 1:28:06.4  3:16 
    18   2/17   Christian Longfellow     40 M   Minneapolis         MN 1:28:48.7  3:18 
    19   4/11   Adam J Nelson            20 M   Coon Rapids         MN 1:29:04.7  3:18 
    20   1/5    Izaak Peterson           17 M   Champlin            MN 1:29:12.1  3:19 
    21   2/24   Scott Rake               45 M   Elko                MN 1:29:32.8  3:19 
    22   2/5    Derrick Stenstrom        18 M   Mora                MN 1:29:36.8  3:20 
    23   1/10   Matt Trumper             15 M   Stillwater          MN 1:29:43.9  3:20 
    24   1/11   Cory S Ellertson         26 M   Albert Lea          MN 1:30:16.3  3:21 
    25   3/17   David T Helm             41 M   Annandale           MN 1:30:44.6  3:22 
    26   3/5    Barry K Schultz          17 M   Mora                MN 1:31:10.7  3:23 
    27   2/10   Brendan C Johnson        16 M   Mora                MN 1:31:13.6  3:23 
    28   2/11   Peter Samuels            25 M   Minneapolis         MN 1:31:14.7  3:23 
    29   3/24   W Scott Lindell          45 M   Sartell             MN 1:31:21.1  3:23 
    30   4/24   Dallas Johnson           47 M   Wayzata             MN 1:31:51.1  3:25 
    31   1/11   Carolyn T Bramante       30 F   Baltimore           MD 1:31:59.8  3:25 
    32   2/18   Angie Robinson           45 F   Roseville           MN 1:32:10.4  3:25 
    33   2/29   John W Boller            61 M   Brooklyn Park       MN 1:32:34.0  3:26 
    34   3/29   Dan G Berntson           60 M   Edina               MN 1:32:40.3  3:26 
    35   1/9    Conrad L Phelan          14 M   St Louis Park       MN 1:33:00.6  3:27 
    36   5/24   Allen G Overturf         45 M   Maple Plain         MN 1:33:28.9  3:28 
    37   2/11   Hannah M Specht          26 F   Minneapolis         MN 1:33:48.1  3:29 
    38   6/24   Steven M Pitschka        46 M   Duluth              MN 1:33:49.9  3:29 
    39   2/35   Reid A Gilbertson        56 M   Lake Elmo           MN 1:34:06.2  3:30 
    40   5/11   Karl M Schultz           19 M   Fridley             MN 1:34:27.8  3:30 
    41   4/21   Michael E Swedal         33 M   Foley               MN 1:34:28.0  3:30 
    42   1/11   Philip R Rogosheske      68 M   St Cloud            MN 1:34:39.0  3:31 
    43   1/18   Kerry J Bogenreif        52 F   Lino Lakes          MN 1:34:50.0  3:31 
    44   3/35   Dave Kallemeyn           55 M   Elk River           MN 1:35:24.4  3:33 
    45   4/35   Dan L Fark               55 M   St Cloud            MN 1:35:25.8  3:33 
    46   5/35   John M Hokanson          57 M   Maple Grove         MN 1:35:37.3  3:33 
    47   3/21   Jeff L Johnson           53 M   White Bear Lake     MN 1:35:44.2  3:33 
    48   6/35   Gene R Shaw              56 M   Marshfield          WI 1:35:45.6  3:33 
    49   4/17   Bob Thompson             43 M   Minneapolis         MN 1:36:18.0  3:34 
    50   7/24   Wade M Johnson           49 M   Minneapolis         MN 1:36:46.6  3:36 
    51   3/11   Blaine B Gudbjartsson    29 M   Lakeville           MN 1:37:13.9  3:37 
    52   3/11   Laura A Edlund           26 F   Minnesota City      MN 1:37:50.4  3:38 
    53   2/18   Cheryl K Du Bois         51 F   North Oaks          MN 1:37:51.0  3:38 
    54   3/10   Jacob C Beaudet          16 M   Richfield           MN 1:38:16.6  3:39 
    55   4/21   Stephen W Robertson      51 M   St Paul             MN 1:38:34.7  3:40 
    56   7/35   Siegfried L Zeck         56 M   St Paul             MN 1:38:35.0  3:40 
    57   3/18   Lisa M Hollensteiner     53 F   Edina               MN 1:38:41.6  3:40 
    58   4/11   Beau Larson              26 M   St Paul             MN 1:38:46.1  3:40 
    59   5/21   David J Larson           51 M   Cambridge           MN 1:39:13.9  3:41 
    60   5/17   William H Sikorski       43 M   White Bear Lake     MN 1:39:15.9  3:41 
    61   8/24   Brent A Matzke           45 M   Bemidji             MN 1:39:20.2  3:41 
    62   6/21   John W Marshall          53 M   Minneapolis         MN 1:39:25.2  3:41 
    63   7/21   Greg W Fields            50 M   Golden Valley       MN 1:39:27.9  3:42 
    64   4/16   Brian Zuck               38 M   Esko                MN 1:39:28.6  3:42 
    65   8/35   John J Miller            56 M   Lake Elmo           MN 1:39:41.4  3:42 
    66   1/19   Heather M Pitschka       38 F   Duluth              MN 1:39:46.8  3:42 
    67   8/21   David J Olejniczak       52 M   Roseville           MN 1:39:52.9  3:42 
    68   5/16   Nicholas W Stephens      35 M   St Paul             MN 1:39:59.7  3:43 
    69   9/35   Jon D Shorter            55 M   Bemidji             MN 1:40:50.9  3:45 
    70   2/19   Heather R Cichanowski    39 F   St Paul             MN 1:41:00.0  3:45 
    71   4/11   Julie D Kallemeyn        29 F   Big Lake            MN 1:41:10.5  3:45 
    72   6/11   Trevor R Cotter          21 M   Minneapolis         MN 1:41:11.6  3:45 
    73   7/11   Drew Polasky             19 M   Arden Hills         MN 1:41:35.6  3:46 
    74  10/35   Mike R Lyner             59 M   Stillwater          MN 1:41:47.3  3:47 
    75   5/11   Cindy A Schafer          27 F   Maplewood           MN 1:41:56.3  3:47 
    76   1/7    Amy Royce                24 F   Minneapolis         MN 1:42:16.5  3:48 
    77   9/24   Keith W Gilbert          49 M   Arden Hills         MN 1:42:32.0  3:48 
    78  11/35   Leonard D Klun           58 M   Maple Plain         MN 1:42:36.0  3:48 
    79   4/29   Doug C White             60 M   Shoreview           MN 1:42:38.7  3:49 
    80   4/18   Cathy M Weiss            52 F   Eau Claire          WI 1:42:41.2  3:49 
    81   3/19   Kristine C Maki          39 F   Hayward             WI 1:44:22.4  3:52 
    82   6/17   Steve J Barone           41 M   Minneapolis         MN 1:44:23.9  3:52 
    83  12/35   Walt J Huemmer           58 M   St Paul             MN 1:44:52.5  3:54 
    84  10/24   Eric J Nystrom           46 M   Minneapolis         MN 1:44:54.2  3:54 
    85  13/35   Jim G Hagstrom           58 M   Afton               MN 1:44:54.7  3:54 
    86   7/17   Jason C Vanderport       42 M   Braham              MN 1:45:09.8  3:54 
    87   1/5    Bob Wheeler              71 M   Golden Valley       MN 1:45:10.0  3:54 
    88   5/21   Justin Eberhardt         30 M   Ashby               MN 1:45:16.6  3:54 
    89   6/21   Steven E Swedal          32 M   Clear Lake          MN 1:45:24.2  3:55 
    90   8/17   David E Meyer            43 M   Cedar Falls         IA 1:45:33.0  3:55 
    91   8/11   Thomas E Lake            24 M   Bloomington         MN 1:45:39.0  3:55 
    92   5/29   David M Dahl             63 M   Maple Grove         MN 1:46:28.8  3:57 
    93   6/29   Randy D Lueth            60 M   Marshfield          WI 1:46:30.4  3:57 
    94   4/10   Shawn D Strom            16 M   Mora                MN 1:46:31.8  3:57 
    95  11/24   Steve J Schoo            49 M   Maple Grove         MN 1:46:33.2  3:57 
    96   7/29   John L Lund              60 M   Stillwater          MN 1:46:53.5  3:58 
    97   3/18   Kristin E Burger         45 F   Minneapolis         MN 1:47:01.8  3:58 
    98   5/18   Elizabeth Mairs          50 F   St Paul             MN 1:47:27.2  3:59 
    99  12/24   Steve R Lindell          47 M   Champlin            MN 1:47:49.3  4:00 
   100  14/35   Mark I Stewart           55 M   Woodbury            MN 1:47:49.4  4:00 
   101   1/2    Ashlee L Forslund        16 F   Mora                MN 1:47:54.1  4:00 
   102   6/16   Matt J Mouser            35 M   Fergus Falls        MN 1:48:03.9  4:01 
   103   5/10   Calvin S Cheney          15 M   Mora                MN 1:48:25.7  4:01 
   104   8/29   Kayo H Aslagson          64 M   Starbuck            MN 1:48:34.4  4:02 
   105   7/16   David D Randall          35 M   North Branch        MN 1:48:42.7  4:02 
   106   9/21   James D Southwick        50 M   St Paul             MN 1:48:57.1  4:03 
   107   6/18   Lori J Henrich           51 F   Plymouth            MN 1:49:16.8  4:03 
   108   6/10   Skyler T Smith           15 M   Mora                MN 1:50:03.1  4:05 
   109  13/24   Brent G Peterson         46 M   Minnetrista         MN 1:50:11.3  4:05 
   110   7/10   Ryland P Gagnon          15 M   Mora                MN 1:50:16.0  4:06 
   111   7/18   Mary Ellen Hausladen     50 F   St Louis Park       MN 1:50:58.6  4:07 
   112  10/21   Mark D Waldoch           54 M   White Bear Lake     MN 1:50:58.7  4:07 
   113   9/29   Mike M Brown             61 M   Mora                MN 1:51:06.9  4:07 
   114   2/11   Doug J Berg              69 M   Excelsior           MN 1:51:19.5  4:08 
   115   2/2    Paige M Larson           16 F   Mora                MN 1:51:24.2  4:08 
   116   1/9    Helen Gunther            55 F   Excelsior           MN 1:51:31.9  4:08 
   117  14/24   Craig L Bowron           47 M   St Paul             MN 1:52:04.5  4:10 
   118   8/18   Patricia A Stovey        52 F   Holmen              MN 1:52:16.7  4:10 
   119   7/21   Brandon P Busch          32 M   Minneapolis         MN 1:52:23.1  4:10 
   120   8/21   Patrick W Lorentz        33 M   River Falls         WI 1:52:27.8  4:10 
   121  15/35   Randy R Hochstein        58 M   Plymouth            MN 1:52:29.1  4:10 
   122   1/14   Kirstin M Nielsen        40 F   Minneapolis         MN 1:52:30.2  4:11 
   123  11/21   Mark T Smith             51 M   Mora                MN 1:52:40.4  4:11 
   124   9/17   Eric E Lavigne           40 M   Minnetonka          MN 1:52:50.3  4:11 
   125  15/24   Scott A Swedin           47 M   Scandia             MN 1:52:56.6  4:11 
   126   9/21   Daniel M Mc Mahon        31 M   N St Paul           MN 1:53:05.1  4:12 
   127   2/9    John T Schwinghamer      13 M   Mora                MN 1:53:47.0  4:13 
   128   3/9    Gabriel B Nord           14 M   Mora                MN 1:53:47.2  4:13 
   129   4/9    Michael T Schwinghamer   13 M   Mora                MN 1:53:47.5  4:13 
   130  10/29   Terry Salmela            61 M   Mora                MN 1:54:35.1  4:15 
   131   2/7    Emma L Carter            20 F   Minneapolis         MN 1:54:48.5  4:16 
   132   3/11   Toby Markowitz           68 M   Roseville           MN 1:54:56.1  4:16 
   133  12/21   Bryan L Pike             50 M   Brainerd            MN 1:55:03.0  4:16 
   134   1/1    Annika M Olson           17 F   Bloomington         MN 1:55:36.5  4:17 
   135   2/5    Les L Martin             70 M   Duluth              MN 1:56:26.0  4:19 
   136  11/29   Steve R Pearson          60 M   Danbury             WI 1:56:32.8  4:19 
   137   4/11   Michael L Blehert        67 M   Crystal             MN 1:56:35.3  4:20 
   138   9/18   Jacki R De Vine          51 F   Little Falls        MN 1:56:41.8  4:20 
   139   4/18   Anne Marchand            48 F   Eden Prairie        MN 1:57:58.2  4:23 
   140   1/5    Jo Ellen Abraham         64 F   Eagan               MN 1:58:02.5  4:23 
   141  16/35   John F Gibbs             55 M   Bloomington         MN 1:58:12.0  4:23 
   142  17/35   Don R Voss               57 M   Eden Prairie        MN 1:58:23.7  4:24 
   143  16/24   Michael H Craemer        49 M   Minnetonka          MN 1:58:27.7  4:24 
   144  18/35   Dennis B Olmstead        57 M   Eden Prairie        MN 1:58:30.3  4:24 
   145  13/21   Wolfgang Sinn            50 M   Minot               ND 1:58:44.1  4:24 
   146  17/24   Mitch B Olson            48 M   Bloomington         MN 1:58:58.5  4:25 
   147   5/18   Danita Carlson           46 F   Minneapolis         MN 1:59:34.1  4:26 
   148   1/1    Mikaela O'Bert           14 F   Mora                MN 1:59:37.3  4:26 
   149   9/11   Joe J Menigo             22 M   Pine City           MN 1:59:43.7  4:27 
   150  19/35   John Lindblom, III       59 M   Mora                MN 1:59:53.9  4:27 
   151  20/35   Stephen D Bullard        55 M   Minneapolis         MN 2:00:48.2  4:29 
   152  10/18   Theresa K Gibbs          53 F   Bloomington         MN 2:00:49.5  4:29 
   153   2/14   Kelly R Mac Gregor       42 F   St Paul             MN 2:00:56.0  4:29 
   154   5/11   David Bryan              67 M   Minneapolis         MN 2:01:05.1  4:30 
   155   1/4    Monte W Miller           76 M   Maple Grove         MN 2:01:19.7  4:30 
   156  12/29   Kevin M Krueger          63 M   Wayzata             MN 2:01:27.3  4:30 
   157  10/21   Tim R Jackson            34 M   Minneapolis         MN 2:01:35.2  4:31 
   158  18/24   Scott Rosenbaum          49 M   Wayzata             MN 2:01:37.9  4:31 
   159  13/29   Paul A Abraham           64 M   Eagan               MN 2:01:40.6  4:31 
   160   6/18   Deborah L Adams          46 F   Minneapolis         MN 2:02:02.0  4:32 
   161  21/35   Charles H Maternus       56 M   Waite Park          MN 2:02:06.9  4:32 
   162  22/35   Jeff S Menigo            58 M   Pine City           MN 2:02:16.5  4:32 
   163   5/11   Timothy   J Schmidt      25 M   Minneapolis         MN 2:02:28.3  4:33 
   164   2/5    Chris W Bennett-Gagner   60 F   Coon Rapids         MN 2:02:32.2  4:33 
   165  11/21   Wade T Johnson           32 M   Duluth              MN 2:02:33.7  4:33 
   166   2/9    Pamela R Cutshall        58 F   Richfield           MN 2:02:42.6  4:33 
   167  19/24   Joel M Hippen            47 M   Brook Park          MN 2:03:09.8  4:34 
   168  14/29   Tom Amundson             62 M   Minneapolis         MN 2:03:32.0  4:35 
   169  10/17   Ethan MacKey             40 M   Maple Grove         MN 2:03:41.5  4:35 
   170   8/16   Dan P Holmdahl           39 M   North Oaks          MN 2:03:48.1  4:36 
   171   6/11   Clayton D Kilber         26 M   Bloomington         MN 2:04:20.5  4:37 
   172   8/10   Anthony S Kiewel         16 M   Dalbo               MN 2:04:22.6  4:37 
   173  12/21   Aidan T Demarais         30 M   Janesville          MN 2:04:52.0  4:38 
   174  15/29   Nicholas H Rhodehamel    62 M   Madison             WI 2:05:16.1  4:39 
   175  11/17   Chris Lauer              41 M   Stillwater          MN 2:05:26.9  4:39 
   176   4/19   Amber L Krchnavy         35 F   Rosemount           MN 2:05:27.1  4:39 
   177  16/29   Ronald L Christenson     62 M   Waconia             MN 2:05:27.6  4:39 
   178  17/29   Mason C Hjelle           63 M   Mora                MN 2:06:28.5  4:42 
   179   5/19   Ami L Voeltz             39 F   Minneapolis         MN 2:07:12.1  4:43 
   180  20/24   Thomas V Lindfors        48 M   Champlin            MN 2:07:29.4  4:44 
   181   3/7    Erica J Strom            19 F   Richfield           MN 2:07:35.3  4:44 
   182  18/29   Maurice E Brancamp       64 M   Waukegan            IL 2:07:47.5  4:44 
   183  11/18   Gina P Oesterreich       50 F   Marine On St Croix  MN 2:07:59.9  4:45 
   184   7/18   Julie A Diedrich         46 F   Bloomington         MN 2:08:21.3  4:46 
   185   6/11   Christa A Bowman         25 F   Plymouth            MN 2:08:27.1  4:46 
   186   4/7    Mariah J Olson           23 F   Mora                MN 2:09:21.7  4:48 
   187  14/21   Matt Smith               54 M   Stillwater          MN 2:09:39.5  4:49 
   188   2/11   Aleathea R Anderson      30 F   Milaca              MN 2:09:42.4  4:49 
   189  13/21   Lucas W Olen             33 M   Mora                MN 2:09:44.9  4:49 
   190  15/21   Todd R Mitchell          50 M   Roseville           MN 2:09:49.5  4:49 
   191  16/21   Fred C Fotsch            51 M   Springfield         MO 2:09:53.7  4:49 
   192   3/9    Teri M Schiller          55 F   Golden Valley       MN 2:09:55.1  4:49 
   193  12/17   Brent A Hippen           41 M   Mora                MN 2:10:11.6  4:50 
   194   4/9    Kathryn G Ryan           59 F   Arden Hills         MN 2:10:21.0  4:50 
   195  19/29   Gary P Keifenheim        64 M   Elk River           MN 2:10:22.3  4:50 
   196  23/35   Michael S Squires        59 M   Cedar Falls         IA 2:11:05.6  4:52 
   197  24/35   Kevin Dauwalter          57 M   Chanhassen          MN 2:11:18.5  4:52 
   198   7/11   Tormod Sletteboe         29 M   Minneapolis         MN 2:11:19.3  4:52 
   199  13/17   Jason C Brent            43 M   Helena              MT 2:11:41.1  4:53 
   200   4/5    Kory P Sutton            18 M   Ogilvie             MN 2:11:50.9  4:53 
   201  20/29   Warren B Schneider       62 M   Hudson              WI 2:12:34.6  4:55 
   202  21/29   Dellin R Bakkum          63 M   Spooner             WI 2:12:34.6  4:55 
   203  25/35   Mark A Van Etten         58 M   Sarona              WI 2:12:34.8  4:55 
   204   6/11   Ralph A Bache            66 M   Stillwater          MN 2:13:16.0  4:57 
   205   5/9    Mary M Galvin            56 F   Minneapolis         MN 2:13:25.6  4:57 
   206   8/11   David J Blomdahl         29 M   Braham              MN 2:14:19.4  4:59 
   207  22/29   Jon E Dennis             61 M   St Cloud            MN 2:14:52.4  5:00 
   208   3/11   Jessica M Olen           32 F   Mora                MN 2:15:26.0  5:01 
   209   9/11   Corey Busch              28 M   Minneapolis         MN 2:15:37.7  5:02 
   210  14/21   Mikkel S Gusenius        31 M   Shorewood           MN 2:15:45.0  5:02 
   211  10/11   Michael J Johnstone      19 M   Mora                MN 2:15:52.9  5:02 
   212  23/29   Gustaf Virkus            62 M   St Louis Park       MN 2:16:13.7  5:03 
   213   7/11   John T Lavelle           66 M   Golden Valley       MN 2:16:30.9  5:04 
   214   1/4    Jean Lavelle             66 F   Golden Valley       MN 2:16:31.0  5:04 
   215  24/29   Steve Befort             64 M   St Paul             MN 2:17:45.0  5:07 
   216  25/29   Lorne L Reimer           62 M   Cavalier            ND 2:17:47.9  5:07 
   217  26/29   Vernon   D Olson         62 M   Brookings           SD 2:17:49.1  5:07 
   218  17/21   Douglas J Pryce          51 M   Minneapolis         MN 2:18:05.0  5:07 
   219   8/18   Linda A Stone            49 F   Minnetonka          MN 2:19:08.1  5:10 
   220   9/16   Matt T Felger            38 M   Mora                MN 2:19:10.8  5:10 
   221   8/11   Roger W Knudson          69 M   Finlayson           MN 2:20:48.7  5:13 
   222  12/18   Anne N Manns             50 F   Maplewood           MN 2:21:00.2  5:14 
   223  26/35   Victor Lund              56 M   Golden Valley       MN 2:22:12.8  5:17 
   224  27/35   Bill Gregg               57 M   Cannon Falls        MN 2:22:31.7  5:17 
   225  28/35   Don Duffy                59 M   Bloomington         MN 2:22:32.0  5:17 
   226  10/11   Bill R Menigo            25 M   Rochester           MN 2:22:45.1  5:18 
   227   9/11   Norm W Scott             68 M   Bloomington         MN 2:23:17.9  5:19 
   228   2/4    Caroline M Kostroski     67 F   White Bear Lake     MN 2:23:35.0  5:20 
   229   2/4    Wayne F Everman          77 M   Decorah             IA 2:23:53.8  5:20 
   230   6/9    Bonnie Menigo            56 F   Pine City           MN 2:24:56.8  5:23 
   231   1/2    Wanda M Arenz            73 F   Cass Lake           MN 2:25:11.8  5:23 
   232   3/5    Elizabeth C Gregory      62 F   Portage             WI 2:25:42.8  5:24 
   233   7/9    Therses B White          55 F   Shoreview           MN 2:25:50.9  5:25 
   234  29/35   Harold J Galvin          58 M   Minneapolis         MN 2:26:08.4  5:25 
   235   3/14   Mary L Johnson           43 F   Mora                MN 2:26:33.7  5:26 
   236   6/19   Chana L Lennox           39 F   Mora                MN 2:26:33.8  5:26 
   237   7/19   Jen Peterson             35 F   Mora                MN 2:26:35.5  5:26 
   238   9/18   Linda Hagen              49 F   Duluth              MN 2:28:11.4  5:30 
   239  21/24   Tom L Jordens            46 M   Rhinelander         WI 2:28:21.8  5:30 
   240  13/18   Suzanne K Gilbert        54 F   Minneapolis         MN 2:29:37.5  5:33 
   241  10/18   Karin Roof               45 F   St Paul             MN 2:30:55.0  5:36 
   242   8/9    Jeri L Neal              56 F   Ames                IA 2:31:12.7  5:37 
   243   5/7    Ashley Norskog           24 F   Coon Rapids         MN 2:33:40.2  5:42 
   244   7/11   Joanna J Hokanson        27 F   Burnsville          MN 2:33:43.2  5:42 
   245  11/18   Sheila Powers            48 F   Mendota Hts         MN 2:34:28.0  5:44 
   246  14/18   Debbie J Morrison        54 F   Mora                MN 2:35:00.4  5:45 
   247   8/19   Katie L Schaaf           37 F   Minneapolis         MN 2:37:06.1  5:50 
   248  11/11   Zachary P Schultz        28 M   Coon Rapids         MN 2:37:37.2  5:51 
   249   5/9    Kyle R Finden            14 M   Mora                MN 2:37:47.9  5:51 
   250   9/19   Denise M Hlavka Adams    35 F   Chaska              MN 2:38:47.3  5:53 
   251   4/14   Sara Sabina Koij         41 F   St Peter            MN 2:39:26.5  5:55 
   252  10/19   Alyssa E Kunau           36 F   St Paul             MN 2:41:59.0  6:00 
   253  14/17   Christopher M Runquist   40 M   St Paul             MN 2:42:00.8  6:01 
   254   5/14   Mary A Fitzpatrick       41 F   St Paul             MN 2:43:26.7  6:04 
   255  18/21   John M Sickler           54 M   Pine City           MN 2:44:17.3  6:06 
   256   6/9    Simon A Carda            12 M   Mora                MN 2:44:45.6  6:07 
   257  15/18   Kristine Bowditch        51 F   Stillwater          MN 2:45:19.8  6:08 
   258  12/18   Judy L Bendickson        49 F   Stanchfield         MN 2:46:21.5  6:10 
   259  11/19   Becky L Nosbush          39 F   Mora                MN 2:47:09.9  6:12 
   260  13/18   Elaine J Armstrong       45 F   Mora                MN 2:48:00.4  6:14 
   261  11/11   Mark A Anderson          21 M   Mora                MN 2:49:38.4  6:17 
   262  30/35   Jim L Morrison           57 M   Mora                MN 2:50:00.0  6:18 
   263  22/24   Craig S Agney            47 M   Minneapolis         MN 2:50:32.9  6:19 
   264   8/11   Jenny L Kilber           27 F   Bloomington         MN 2:50:36.5  6:20 
   265  19/21   Paul M Mc Cormick        52 M   St Paul             MN 2:51:52.2  6:22 
   266  10/16   Jeremy Jongbloedt        36 M   St Paul             MN 2:55:01.1  6:29 
   267   7/9    Jackson W Lennox         13 M   Mora                MN 2:55:30.0  6:30 
   268   8/9    Isaac I Armstrong        13 M   Mora                MN 2:55:37.0  6:31 
   269   3/4    Margaret M Mac Gregor    66 F   St Paul             MN 2:55:42.4  6:31 
   270   9/10   Zach C Manley            15 M   Brook Park          MN 2:56:27.2  6:33 
   271   4/5    Polly K Scotland         61 F   Bemidji             MN 2:57:15.0  6:34 
   272   5/5    Ruth E Westra            61 F   Duluth              MN 2:58:08.9  6:36 
   273   3/5    Ken W Nelson             74 M   Duluth              MN 2:58:20.7  6:37 
   274  31/35   Marvin R Johnson         59 M   Golden Valley       MN 2:59:17.8  6:39 
   275  12/19   Sara N Jensen            37 F   Minneapolis         MN 3:00:18.8  6:41 
   276  15/21   Travis A Sanders         33 M   St Paul             MN 3:00:47.6  6:42 
   277  27/29   Tom P Anderson           64 M   Corcoran            MN 3:01:45.8  6:44 
   278  28/29   David T Bjork            61 M   Fergus Falls        MN 3:06:23.0  6:55 
   279   9/9    Susan N Schneeman        57 F   Lakeville           MN 3:06:45.2  6:56 
   280  32/35   Kirk   C Thompson        55 M   Edina               MN 3:10:19.2  7:03 
   281   6/14   Sarah E Berry            44 F   Mora                MN 3:11:15.8  7:06 
   282   4/4    Nancy I Lyner            66 F   Stillwater          MN 3:11:46.4  7:07 
   283  11/16   Kerry D Rauschendorfer   36 M   Minneapolis         MN 3:12:21.5  7:08 
   284  15/17   Ole Mersinger            41 M   Centerville         MN 3:12:47.7  7:09 
   285  16/18   Donna M Ernster          50 F   Stillwater          MN 3:16:21.2  7:17 
   286   7/14   Wendy K Caswell          44 F   Mora                MN 3:16:25.0  7:17 
   287   2/2    Marcia C Nelson          70 F   Duluth              MN 3:20:04.0  7:25 
   288  33/35   Brad E Mlynar            55 M   Eden Prairie        MN 3:21:11.4  7:28 
   289  34/35   Thomas M Brown           55 M   St Louis Park       MN 3:23:52.1  7:34 
   290  35/35   Joseph G Mc Gough        57 M   Cannon Falls        MN 3:28:02.3  7:43 
   291   5/5    Nicholas R Langenfeld    17 M   Princeton           MN 3:28:12.1  7:43 
   292  14/18   Christine M Woolhouse    45 F   Brook Park          MN 3:31:46.2  7:51 
   293  23/24   Christopher A Woolhouse  45 M   Brook Park          MN 3:31:46.3  7:51 
   294   9/11   Charlotte N Henning      26 F   Cloquet             MN 3:32:15.6  7:52 
   295  13/19   Ailie J Kubow            36 F   Blaine              MN 3:32:44.0  7:53 
   296   3/4    Jack H Westerlund        76 M   Sandstone           MN 3:36:43.2  8:02 
   297  24/24   G Paul Beaumaster        49 M   Northfield          MN 3:37:32.9  8:04 
   298   8/14   Debra R Yliniemi         41 F   Little Falls        MN 3:37:36.5  8:04 
   299   9/14   Wendy C Hakes-Anderson   41 F   Milaca              MN 3:37:40.2  8:04 
   300   4/11   Melissa M Peterson       32 F   Brook Park          MN 3:37:50.6  8:05 
   301  17/18   Dawn E Pasquin           50 F   New York            NY 3:37:53.0  8:05 
   302  10/11   Monica L Petersen        26 F   Coon Rapids         MN 3:38:08.4  8:05 
   303  10/14   Laura K Strand           40 F   Mora                MN 3:39:13.9  8:08 
   304  14/19   Lisa M Regalla           36 F   Minneapolis         MN 3:41:06.4  8:12 
   305  15/18   Janice M Vanderlinde     45 F   Delano              MN 3:41:29.4  8:13 
   306  12/16   Derek R Johnson          35 M   Mora                MN 3:42:45.1  8:15 
   307  15/19   Kristy J Johnson         35 F   Mora                MN 3:42:48.9  8:16 
   308  16/18   Jean A Dugan             45 F   Weehawken           NJ 3:43:16.8  8:17 
   309  16/21   Paul R Stenberg          30 M   Mora                MN 3:45:11.5  8:21 
   310   5/11   Amanda Stenberg          30 F   Mora                MN 3:45:11.5  8:21 
   311  17/18   Jean M Mc Guire          49 F   Mora                MN 3:45:21.6  8:21 
   312   4/5    Lee A Dybvig             73 M   Sandstone           MN 3:47:24.2  8:26 
   313   6/11   Carrie C Menk            30 F   Minneapolis         MN 3:48:35.7  8:28 
   314  17/21   Eric M Skanson           34 M   Cold Spring         MN 3:48:57.2  8:29 
   315  18/18   Katharine C Iverson      52 F   Staples             MN 3:54:59.0  8:43 
   316   4/4    Wally G Hed              79 M   Cambridge           MN 3:54:59.2  8:43 
   317   5/5    Keith V Canny            73 M   Andover             MN 3:55:19.5  8:43 
   318  18/21   Matt J Hamiel            33 M   Mora                MN 3:55:40.7  8:44 
   319  16/19   Janelle A Calhoun        36 F   St Paul             MN 3:56:00.6  8:45 
   320  16/17   David D Armstrong        43 M   Mora                MN 3:56:03.0  8:45 
   321   7/11   Shayna M Hamiel          30 F   Mora                MN 3:56:23.4  8:46 
   322  10/10   Connor Tennapel          16 M   Stanchfield         MN 3:57:02.9  8:47 
   323  17/19   Hadley E Barrows         35 F   Minneapolis         MN 4:00:14.9  8:54 
   324  19/21   Brad H Barrows           34 M   Minneapolis         MN 4:00:15.1  8:54 
   325  10/11   Lin E Butler             68 M   Minneapolis         MN 4:00:58.5  8:56 
   326  13/16   Brenden R Johnson        37 M   Prior Lake          MN 4:05:06.0  9:05 
   327  14/16   James M Williams         39 M   Mora                MN 4:06:07.0  9:07 
   328  11/14   Kary S Langenfeld        44 F   Princeton           MN 4:06:29.9  9:08 
   329  12/14   Janet L Wilkinson        40 F   Mora                MN 4:07:26.3  9:10 
   330  13/14   Jennifer L Folkema       40 F   Rush City           MN 4:07:26.5  9:10 
   331   8/11   Tammy Bohachek           34 F   Mora                MN 4:08:11.4  9:12 
   332   9/11   Jane   A Dullum          33 F   Clear Lake          MN 4:08:54.5  9:14 
   333  10/11   Leah Berry               30 F   Mora                MN 4:09:53.0  9:16 
   334  20/21   Fran Windschitl          52 M   Northfield          MN 4:20:59.9  9:40 
   335  18/18   Lisa A Smith             46 F   Northfield          MN 4:23:30.4  9:46 
   336  20/21   Jesse M Rask             30 M   Minnetonka          MN 4:23:50.1  9:47 
   337  11/11   Kjerstin I Rask          28 F   Minnetonka          MN 4:23:50.5  9:47 
   338   6/7    Linnea E Ingdal          24 F   New Brighton        MN 4:25:35.0  9:51 
   339  21/21   Johnny Ingdal            53 M   New Brighton        MN 4:25:35.2  9:51 
   340  11/11   Maria D Wrbsky           30 F   Minneapolis         MN 4:28:21.6  9:57 
   341  15/16   Mike J Wrbsky            38 M   Minneapolis         MN 4:28:23.4  9:57 
   342   9/9    Henrik V Hanson          10 M   Moose Lake          MN 4:33:13.5 10:08 
   343  16/16   Ross K Menk              36 M   Minneapolis         MN 4:33:19.8 10:08 
   344  14/14   Angie M Johnson          44 F   Mora                MN 4:38:44.2 10:20 
   345  17/17   Marty L Langenfeld       42 M   Princeton           MN 4:43:16.9 10:30 
   346  18/19   Catherine C Kunshier     37 F   Braham              MN 4:59:55.2 11:07 
   347  21/21   Aaron J Mork             34 M   Osceola             WI 5:05:38.8 11:20 
   348  11/11   Jay W Mork               65 M   Lindstrom           MN 5:05:39.4 11:20 
   349  19/19   Kate F Kramschuster      38 F   Minneapolis         MN 5:56:26.9 13:13 
   350   7/7    Eleanor G Prewitt-Thoma  22 F   Minneapolis         MN 5:56:32.9 13:13 
   351  29/29   Clint Scott              61 M   Sammamish           WA                 
 
 results by Mtec Results