Chain of Lakes Triathlon -
Alexandria, MN
5/4/2013

race logo










					                                                        CHAIN OF LAKES TRIATHLON
                                         Discovery Middle School - Alexandria, MN - May 4, 2013
                                               600 yd Swim - 13 Mile Bike - 2.8 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/31      1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  36 M    10  9:11  1:32  1:21    1   32:41 23.9  0:23    1   16:18  5:50   59:52 
    2   1/21     91 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  47 M    33 10:18  1:43  1:24    2   33:16 23.4  0:27    2   16:29  5:53 1:01:51 
    3   2/31     62 David Lewis             Nevis              MN  38 M    21  9:45  1:38  1:26    3   33:57 23.0  0:56    3   16:38  5:57 1:02:41 
    4   2/21     48 Troy Hocum              Alexandria         MN  43 M    14  9:30  1:35  2:15    8   36:14 21.5  0:54    5   18:03  6:27 1:06:54 
    5   1/19    100 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M     1  8:11  1:22  1:10   14   37:20 20.9  1:13   15   19:06  6:50 1:06:58 
    6   3/21     11 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  49 M    44 10:44  1:48  1:17    6   36:06 21.6  1:16    4   17:59  6:26 1:07:21 
    7   3/31     46 Don Henderson           Grand Forks        ND  30 M     2  8:23  1:24  1:40    5   35:42 21.8  0:55   31   20:55  7:29 1:07:34 
    8   4/21     10 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45 M    41 10:38  1:47  1:38    4   35:14 22.1  1:08   13   19:01  6:48 1:07:36 
    9   4/31      5 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35 M    24  9:58  1:40  1:11   12   36:42 21.3  1:29    9   18:37  6:39 1:07:55 
   10   5/31     27 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30 M    16  9:32  1:36  1:32    9   36:18 21.5  0:37   26   20:29  7:19 1:08:27 
   11   2/19     64 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  28 M    18  9:41  1:37  2:52   10   36:26 21.4  1:05   11   18:50  6:44 1:08:51 
   12   6/31     23 Kirk Crabb              Burnsville         MN  30 M    31 10:17  1:43  1:05   19   37:52 20.6  0:43   16   19:08  6:50 1:09:03 
   13   7/31    108 Greg Vetter             Hendrum            MN  33 M    36 10:25  1:45  2:27   13   37:10 21.0  1:09   17   19:12  6:52 1:10:21 
   14   1/5      77 Mark Nelsen             Alexandria         MN  60 M    51 11:09  1:52  1:08   37   40:01 19.5  0:16    6   18:10  6:29 1:10:42 
   15   5/21     15 David Breznay           Fargo              ND  43 M    40 10:35  1:46  2:35   25   38:19 20.4  1:22   10   18:40  6:40 1:11:29 
   16   1/20      2 Angie Hop               Rosemount          MN  42 F     9  9:01  1:31  1:59   22   38:07 20.5  0:57   41   21:39  7:44 1:11:41 
   17   3/19     87 Miles Ryan              Grand Forks Afb    ND  27 M    15  9:30  1:35  2:58   26   38:23 20.3  1:04   19   19:51  7:06 1:11:44 
   18   4/19    105 Eric Swenson            Alexandria         MN  27 M    17  9:33  1:36  3:38   21   38:01 20.5  1:05   18   19:40  7:02 1:11:55 
   19   5/19     79 Patrick Nelson          Bloomington        MN  28 M    27 10:05  1:41  2:40   28   38:44 20.1  0:44   20   19:58  7:08 1:12:10 
   20   1/10    144 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  25 F    39 10:35  1:46  1:20   31   38:59 20.0  0:55   29   20:47  7:26 1:12:33 
   21   8/31      4 Brad Anderson           Duluth             MN  37 M    23  9:50  1:39  3:24    7   36:07 21.6  2:18   33   21:09  7:34 1:12:46 
   22   1/14     34 Jp Fahey                Norwood            MN  51 M    49 10:58  1:50  2:35   17   37:50 20.6  1:10   23   20:17  7:15 1:12:48 
   23   2/10    158 Jody Mullet             Chaska             MN  25 F    66 11:43  1:58  3:01   11   36:32 21.4  1:02   40   21:39  7:44 1:13:56 
   24   6/19     94 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29 M    52 11:10  1:52  2:41   20   37:59 20.5  0:43   36   21:32  7:42 1:14:03 
   25   7/19     56 Adam Lanser             Minneapolis        MN  24 M     3  8:33  1:26  3:18   42   41:28 18.8  0:51   22   20:08  7:12 1:14:15 
   26   2/14      8 Bill Benning            Lakeville          MN  50 M    32 10:17  1:43  1:56   29   38:57 20.0  1:17   50   22:15  7:57 1:14:40 
   27   9/31      7 Elias Bazakos           Champlin           MN  34 M    74 11:55  2:00  1:35   38   40:10 19.4  1:09   24   20:19  7:16 1:15:06 
   28   2/5      30 Denny Ellingson         Courtland          MN  61 M     7  8:52  1:29  3:52   18   37:51 20.6  2:23   55   22:34  8:04 1:15:30 
   29  10/31     29 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    13  9:20  1:34  1:33   45   41:45 18.7  1:25   62   23:09  8:16 1:16:06 
   30   6/21     13 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42 M   105 14:07  2:22  2:47   33   39:40 19.7  1:11   12   19:00  6:47 1:16:43 
   31   2/20    134 Sarah Foley             Cologne            MN  42 F    43 10:42  1:47  1:23   50   41:58 18.6  1:34   34   21:15  7:36 1:16:50 
   32   8/19     89 Nicholas Sauer          Fargo              ND  26 M    62 11:33  1:56  3:01   62   43:04 18.1  1:01    7   18:31  6:37 1:17:08 
   33   7/21     49 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  47 M    35 10:18  1:43  3:08   27   38:43 20.1  1:56   63   23:09  8:16 1:17:13 
   34  11/31    107 Corey Vetter            West Fargo         ND  35 M    68 11:46  1:58  2:34   34   39:41 19.7  1:38   43   21:47  7:47 1:17:25 
   35   3/20    186 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  47 F    67 11:45  1:58  2:27   35   39:42 19.6  1:15   53   22:24  8:00 1:17:30 
   36  12/31     63 Seth Lininger           Grand Forks Afb    ND  39 M    80 12:10  2:02  1:24   39   40:12 19.4  1:02   60   22:51  8:10 1:17:37 
   37   8/21     98 Andrew Shriver          Alexandria         MN  44 M   101 13:42  2:17  2:57   36   39:57 19.5  0:23   28   20:46  7:25 1:17:44 
   38   1/4     174 Pam Stevens             Sartell            MN  60 F    75 11:57  2:00  2:01   32   39:23 19.8  0:48   70   23:53  8:32 1:18:00 
   39   9/21     41 Doug Graham             Bismarck           ND  49 M    77 12:01  2:01  4:16   23   38:09 20.4  1:57   46   21:50  7:48 1:18:11 
   40  13/31    101 David Suggett           Minneapolis        MN  33 M    11  9:17  1:33  4:02   82   45:25 17.2  1:01    8   18:36  6:39 1:18:19 
   41   9/19     95 Thomas Schwartz         Grand Forks        ND  22 M    37 10:26  1:45  4:07   63   43:13 18.0  1:40   14   19:03  6:49 1:18:27 
   42  14/31     67 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34 M     6  8:51  1:29  3:20   16   37:37 20.7  1:12  116   27:33  9:51 1:18:32 
   43   3/14     90 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58 M    83 12:35  2:06  4:06   24   38:15 20.4  1:05   57   22:34  8:04 1:18:33 
   44   4/20    169 Heather Scholl          Alexandria         MN  41 F    26 10:05  1:41  1:56   71   44:03 17.7  1:21   39   21:37  7:43 1:19:00 
   45   4/14     74 David Miller            Wahpeton           ND  51 M    30 10:13  1:43  3:36   46   41:46 18.7  1:34   47   21:54  7:50 1:19:03 
   46  15/31     66 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  36 M    53 11:13  1:53  3:03   40   40:48 19.1  1:52   52   22:19  7:59 1:19:14 
   47  10/19     75 Mark Morris             Hutchinson         MN  24 M    99 13:34  2:16  1:40   15   37:30 20.8  1:17   92   25:20  9:03 1:19:19 
   48  16/31     54 Eric Klimpke            Maple Grove        MN  36 M    87 12:57  2:10  2:48   54   42:10 18.5  1:12   25   20:25  7:18 1:19:31 
   49  17/31     71 Jarrod McKinney         East Gull Lake     MN  39 M   107 14:07  2:22  4:21   30   38:58 20.0  1:05   42   21:47  7:47 1:20:16 
   50  18/31     37 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  37 M    71 11:48  1:58  2:35   60   42:52 18.2  1:45   35   21:25  7:39 1:20:22 
   51  19/31    104 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30 M    54 11:13  1:53  2:28   81   45:25 17.2  1:23   21   19:59  7:09 1:20:26 
   52   5/14     22 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51 M    58 11:23  1:54  1:49   48   41:54 18.6  1:31   80   24:34  8:47 1:21:09 
   53  10/21      3 Pat Adrian              Roseau             MN  42 M    55 11:19  1:54  2:39   51   42:00 18.6  1:12   72   24:03  8:36 1:21:11 
   54   5/20    187 Sherry Wright           Baxter             MN  44 F    46 10:56  1:50  2:24   70   43:53 17.8  2:19   51   22:16  7:58 1:21:46 
   55   3/10    127 Sara Dalton             St. Cloud          MN  23 F    79 12:09  2:02  3:18   64   43:19 18.0  1:05   49   22:09  7:55 1:21:58 
   56  11/21      6 Mike Bartolomeo         Farwell            MN  48 M    48 10:58  1:50  3:05   53   42:07 18.5  0:54   91   25:20  9:03 1:22:22 
   57   1/26    152 Tracy Lind              Fargo              ND  36 F     8  8:54  1:29  3:49   47   41:50 18.6  3:32   81   24:36  8:47 1:22:38 
   58  20/31     21 Kevin Corcoran          Lino Lakes         MN  39 M    25  9:58  1:40  3:50   59   42:50 18.2  1:54   83   24:47  8:52 1:23:18 
   59  21/31     14 Gary Brever             Alexandria         MN  37 M   124 15:32  2:36  2:36   66   43:35 17.9  0:44   30   20:55  7:28 1:23:20 
   60   2/26    168 Stacy Sanders           Minneapolis        MN  30 F   111 14:28  2:25  3:34   72   44:04 17.7  1:16   27   20:33  7:21 1:23:54 
   61   6/14     86 Doug Rumpza             Fargo              ND  55 M    60 11:29  1:55  4:48   55   42:22 18.4  2:33   58   22:48  8:09 1:23:58 
   62   1/6      57 Logan Larsen            Chanhassen         MN  15 M    59 11:24  1:54  3:19   92   47:01 16.6  0:32   48   22:02  7:52 1:24:16 
   63  22/31     85 Jeff Richardson         Maple Grove        MN  32 M    92 13:02  2:11  4:15   41   41:16 18.9  1:54   74   24:09  8:38 1:24:35 
   64   3/26    129 Jessie Donovan          Minneapolis        MN  30 F    45 10:48  1:48  2:34   84   45:57 17.0  1:29   69   23:50  8:31 1:24:35 
   65   6/20    208 Estelle Meyers          Aberdeen           SD  45 F    57 11:22  1:54  2:40   75   44:20 17.6  3:52   54   22:29  8:02 1:24:41 
   66   7/14     97 Michael Shanahan        Watertown          MN  50 M    93 13:03  2:11  3:35   44   41:44 18.7  1:56   79   24:34  8:47 1:24:50 
   67   4/26    179 Alison Triebenbach      Osakis             MN  34 F    50 11:02  1:51  3:17   56   42:34 18.3  2:31  101   25:41  9:11 1:25:03 
   68   5/26    157 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32 F   100 13:41  2:17  2:39   61   43:01 18.1  2:20   71   23:53  8:32 1:25:34 
   69  11/19     53 Joshua Kerzman          Paynesville        MN  28 M   143 18:37  3:06  1:35   76   44:23 17.6  0:19   32   21:00  7:30 1:25:52 
   70   7/20    133 Jill Emery              Foley              MN  42 F   102 13:46  2:18  2:03   67   43:44 17.8  1:22   98   25:36  9:09 1:26:29 
   71  12/21     82 Chad Pederson           Moorhead           MN  44 M    72 11:50  1:59  4:52   49   41:56 18.6  2:56   87   25:06  8:58 1:26:38 
   72  12/19     43 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  21 M    76 11:58  2:00  3:11   89   46:14 16.9  0:32   85   25:01  8:56 1:26:54 
   73  13/21     59 Thomas Leach            Sartell            MN  41 M    97 13:17  2:13  1:15  105   48:29 16.1  3:06   37   21:33  7:42 1:27:38 
   74   2/6      20 Martin Charest          Bemidji            MN  19 M    96 13:14  2:13  3:32  100   47:48 16.3  0:27   61   22:57  8:12 1:27:56 
   75  13/19     28 Joshua Dill             Grand Forks        ND  24 M    90 13:00  2:10  1:49  113   50:08 15.6  1:08   59   22:49  8:09 1:28:53 
   76  23/31     50 Davis Hoekstra          Paynesville        MN  30 M   127 16:05  2:41  2:11   80   45:13 17.3  0:18   90   25:12  9:00 1:28:56 
   77  24/31     83 Pat Pickar              Baxter             MN  36 M   108 14:11  2:22  2:28   52   42:07 18.5  2:46  117   27:35  9:51 1:29:05 
   78  25/31    103 Mike Svir               Baxter             MN  33 M    81 12:13  2:03  1:30  132   52:43 14.8  1:08   38   21:34  7:42 1:29:05 
   79   4/10    162 Jessie Pederson         Fosston            MN  28 F   109 14:13  2:23  3:22   73   44:18 17.6  1:44   95   25:31  9:07 1:29:06 
   80   6/26    116 Kelly Anderson          Farwell            MN  34 F    22  9:48  1:38  3:36  106   48:37 16.0  1:58   89   25:11  9:00 1:29:08 
   81  14/21     32 Steve Erickson          Waconia            MN  42 M    82 12:34  2:06  2:24   69   43:53 17.8  1:01  129   29:20 10:29 1:29:10 
   82   7/26    185 Mandy Wolvert           Sauk Rapids        MN  35 F    12  9:20  1:34  5:41  112   49:59 15.6  1:04   65   23:27  8:23 1:29:30 
   83   8/20    176 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47 F    86 12:53  2:09  3:26   65   43:31 17.9  1:46  125   28:05 10:02 1:29:38 
   84  26/31     33 Brian Erson             Mound              MN  30 M    29 10:13  1:43  3:59  116   50:20 15.5  1:08   73   24:04  8:36 1:29:41 
   85   8/14     70 James McCormack         Detroit Lakes      MN  55 M    95 13:07  2:12  4:43   43   41:33 18.8  2:47  123   27:54  9:58 1:30:03 
   86   8/26    172 Andi Sorvig             St. Hilaire        MN  31 F    88 12:59  2:10  2:31   87   46:04 16.9  2:34  104   26:01  9:18 1:30:06 
   87   5/10    124 Chelsea Borwege         Faribault          MN  20 F    63 11:36  1:56  3:03  119   50:59 15.3  0:26   77   24:31  8:46 1:30:33 
   88   9/14     92 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  54 M   103 14:02  2:21  3:25   79   44:40 17.5  0:54  121   27:50  9:57 1:30:49 
   89   9/26    142 Deb Hess                St. Paul           MN  36 F    47 10:58  1:50  2:31  140   53:46 14.5  1:55   44   21:48  7:47 1:30:55 
   90   9/20    126 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42 F   121 15:05  2:31  1:03   95   47:29 16.4  0:46  111   26:51  9:36 1:31:12 
   91  15/21     19 Jim Chan                Alexandria         MN  46 M    34 10:18  1:43  3:22   83   45:39 17.1  1:00  143   30:57 11:04 1:31:14 
   92  10/14    112 Bruce Watland           Willmar            MN  51 M    20  9:45  1:38  4:07  118   50:43 15.4  1:06   97   25:36  9:09 1:31:14 
   93  10/20    178 Dawn Tolifson           Alexandria         MN  40 F    56 11:21  1:54  4:23  107   48:46 16.0  1:03  105   26:08  9:20 1:31:38 
   94  11/20    166 Heidi Rudstrom          Brainerd           MN  47 F    70 11:48  1:58  4:40   91   46:51 16.6  2:50  100   25:38  9:09 1:31:44 
   95  11/14     99 Scott Steffes           Fargo              ND  51 M   137 17:57  3:00  3:40   58   42:39 18.3  2:11   93   25:22  9:04 1:31:48 
   96  27/31     38 Jeff Fritsche           Eden Prairie       MN  32 M    84 12:42  2:07  4:37  103   48:19 16.1  0:58   99   25:37  9:09 1:32:11 
   97  28/31     39 Chad Gilbertson         Alexandria         MN  31 M    85 12:46  2:08  1:53  130   52:18 14.9  1:06   76   24:28  8:44 1:32:29 
   98  10/26    180 Amy Van Beck            New Munich         MN  34 F   115 14:49  2:29  4:28  109   49:01 15.9  0:54   64   23:22  8:21 1:32:33 
   99  11/26    149 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  36 F   128 16:12  2:42  1:06   74   44:20 17.6  4:27  109   26:32  9:29 1:32:34 
  100  14/19     69 Kevin Mason             Garfield           MN  26 M    69 11:47  1:58  3:42  124   51:24 15.2  2:07   68   23:41  8:28 1:32:38 
  101  15/19    114 Jamison Youngren        Duluth             MN  28 M   118 15:02  2:31  3:42  120   51:07 15.3  1:10   45   21:49  7:48 1:32:48 
  102   6/10    140 Keely Gross             Glenwood           MN  20 F   122 15:06  2:31  3:54   96   47:30 16.4  1:51   86   25:02  8:57 1:33:20 
  103   1/4     135 Diane Gillespie         Staples            MN  51 F   117 15:00  2:30  2:56  108   48:52 16.0  0:43  103   25:55  9:16 1:33:24 
  104  16/19     51 Derek Hoekstra          Paynesville        MN  28 M   141 18:27  3:05  1:34   68   43:46 17.8  2:54  114   27:03  9:40 1:33:41 
  105  12/26    148 Christine Kieffer       Grand Forks        ND  30 F    42 10:39  1:47  5:27   90   46:46 16.7  1:50  128   29:12 10:26 1:33:52 
  106   1/1     125 Tess Boucher            Alexandria         MN  19 F    64 11:38  1:57  3:01  138   53:18 14.6  0:46   96   25:33  9:08 1:34:15 
  107   3/5     102 Michael Suggett         Pleasant Hill      IA  67 M   145 19:04  3:11  1:25   85   45:57 17.0  0:43  137   29:57 10:42 1:34:50 
  108   4/5      45 Rick Hans               Brainerd           MN  65 M    73 11:54  1:59  3:19   88   46:05 16.9  4:01  134   29:34 10:34 1:34:51 
  109  29/31      9 Henry Bishop            Minneapolis        MN  35 M    61 11:32  1:56  5:11   99   47:43 16.3  1:05  132   29:30 10:32 1:34:59 
  110  13/26    115 Jackie Adrian           Roseau             MN  34 F    65 11:40  1:57  4:13  125   51:34 15.1  1:20  108   26:28  9:27 1:35:13 
  111  16/21    110 Mark Wahlberg           Saint Paul         MN  41 M    38 10:30  1:45  3:39   98   47:42 16.4  2:17  144   31:16 11:10 1:35:22 
  112  17/19     68 Marc Marshall           Brainerd           MN  27 M   155 23:20  3:54  3:45   57   42:35 18.3  1:22   78   24:33  8:47 1:35:32 
  113  30/31     96 Justin Seurer           Minnetonka         MN  38 M   116 14:55  2:30  1:02  110   49:03 15.9  1:37  131   29:26 10:31 1:36:00 
  114  14/26    177 Angela Tangen           Fargo              ND  34 F   112 14:33  2:26  1:39  123   51:21 15.2  1:20  115   27:29  9:49 1:36:20 
  115  15/26    131 Jennifer Ellering       Melrose            MN  39 F   114 14:44  2:28  3:23  136   53:12 14.7  0:54   75   24:10  8:38 1:36:21 
  116  18/19     61 Mark Lenling            Glenwood           MN  28 M   153 22:29  3:45  2:46   86   46:01 17.0  0:41   94   25:26  9:05 1:37:22 
  117   3/6      88 Jared Sachs             Brainerd           MN  17 M     4  8:33  1:26  5:41  149   56:54 13.7  1:35   84   25:00  8:56 1:37:41 
  118  12/20    167 Kristin Sachs           Brainerd           MN  43 F    91 13:01  2:11  4:54  101   48:04 16.2  1:31  146   31:31 11:16 1:38:59 
  119   4/6      55 Nick Lampert            Holdingford        MN  19 M   142 18:31  3:06  3:52  139   53:24 14.6  0:52   56   22:34  8:04 1:39:11 
  120   5/6      80 Sean Norheim            Alexandria         MN  18 M     5  8:34  1:26  3:45  154 1:01:11 12.7  1:07   82   24:40  8:49 1:39:14 
  121  17/21     36 Jeff Fjeld              Lino Lakes         MN  43 M    89 13:00  2:10  3:47   77   44:25 17.6 13:03   88   25:06  8:58 1:39:19 
  122  18/21     72 Keith Menzel            Minnetonka Beach   MN  43 M   130 16:19  2:44  1:25  128   52:02 15.0  1:56  122   27:52  9:58 1:39:32 
  123   6/6      58 Connor Larson           Cologne            MN  16 M   151 20:21  3:24  1:07  141   53:54 14.5  0:48   67   23:37  8:27 1:39:45 
  124   2/4     159 Lorrie Oistad           Sartell            MN  54 F   136 17:37  2:57  3:14  111   49:49 15.7  2:42  107   26:25  9:26 1:39:46 
  125  13/20    122 Julie Bell              Little Falls       MN  48 F   120 15:04  2:31  1:06   94   47:26 16.4  0:50  153   35:26 12:40 1:39:50 
  126  16/26    121 Sarah Bazakos           Champlin           MN  34 F   110 14:19  2:24  3:09   93   47:16 16.5  2:18  150   33:35 12:00 1:40:35 
  127  17/26    155 Kristina Milinkovich    Minneapolis        MN  37 F    19  9:44  1:38  4:04  148   56:49 13.7  0:29  135   29:49 10:39 1:40:52 
  128  19/21     26 Steven Devitt           St. Paul           MN  43 M   138 18:18  3:03  4:03   97   47:38 16.4  3:28  118   27:44  9:55 1:41:10 
  129  18/26    146 Karen Johnson           Alexandria         MN  37 F   134 17:24  2:54  4:36  121   51:11 15.2  2:18  102   25:44  9:12 1:41:11 
  130  14/20    173 Kelly Steffes           Fargo              ND  48 F   133 17:00  2:50  3:35  102   48:19 16.1  2:37  136   29:51 10:40 1:41:20 
  131  19/26    137 Heidi Gregoire          Moorhead           MN  35 F   129 16:15  2:43  1:34  122   51:16 15.2  2:17  138   30:02 10:44 1:41:23 
  132   7/10    119 Christina Bausch        Grand Forks        ND  24 F   147 19:47  3:18  2:33  133   53:04 14.7  2:26   66   23:34  8:25 1:41:24 
  133  20/21     42 Jim Haag                Wayzata            MN  46 M   148 19:49  3:19  1:56  104   48:21 16.1  3:13  127   28:30 10:11 1:41:48 
  134   8/10    150 Sara Kramer             Lucan              MN  21 F   132 16:44  2:48  5:31  129   52:09 15.0  0:41  119   27:48  9:56 1:41:49 
  135   5/5      25 Bill Cross              Sebeka             MN  62 M   123 15:30  2:35  5:50  126   51:48 15.1  1:10  124   28:00 10:00 1:42:16 
  136  21/21     84 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42 M    78 12:04  2:01  5:37   78   44:35 17.5  1:31  159   39:36 14:09 1:43:21 
  137  15/20    143 Jane Hutzol             Arvilla            ND  48 F    28 10:11  1:42  1:50  151   59:52 13.0  1:15  140   30:16 10:49 1:43:23 
  138  20/26    171 Daisy Skarning          Edina              MN  37 F   139 18:19  3:04  1:51  146   56:32 13.8  0:20  110   26:35  9:30 1:43:36 
  139  12/14     18 Ron Carlson             Alexandria         MN  58 M   156 24:03  4:01  2:45  115   50:18 15.5  1:03  112   26:57  9:38 1:45:05 
  140  21/26    136 Julie Grages Olson      Cologne            MN  38 F   135 17:25  2:55  2:36  114   50:08 15.6  3:25  147   31:52 11:23 1:45:25 
  141  13/14     24 George Crist            Alexandria         MN  52 M   126 16:03  2:41  5:40  145   56:24 13.8  1:33  106   26:12  9:22 1:45:50 
  142  14/14     17 Tim Bush                Alexandria         MN  50 M   140 18:25  3:05  1:16  142   54:20 14.4  2:12  139   30:09 10:47 1:46:21 
  143  16/20    182 Jodi Wellner            Victoria           MN  40 F   106 14:07  2:22  6:03  131   52:38 14.8  3:14  142   30:26 10:52 1:46:26 
  144   2/4     117 Marie Anderson          Alexandria         MN  61 F   119 15:04  2:31  4:16  117   50:39 15.4  2:25  151   34:28 12:19 1:46:51 
  145  22/26    130 Allison Eicher          Savage             MN  32 F   154 23:00  3:50  1:37  143   55:48 14.0  0:19  113   26:57  9:38 1:47:40 
  146  17/20    175 Carie Stotesbery        Alexandria         MN  41 F   131 16:23  2:44  3:03  137   53:14 14.7  3:07  148   32:20 11:33 1:48:05 
  147  23/26    118 Stephanie Anderson      Duluth             MN  32 F   152 21:47  3:38  0:54  147   56:40 13.8  1:04  120   27:49  9:56 1:48:12 
  148  18/20    153 Jennifer Lundblad       Minneapolis        MN  47 F   125 15:47  2:38  5:06  134   53:06 14.7  1:03  149   33:19 11:54 1:48:19 
  149  19/19    109 Brent Wagner            Waite Park         MN  27 M   157 25:03  4:11  2:10  135   53:06 14.7  0:50  130   29:23 10:30 1:50:31 
  150  24/26    161 Jessica Paulsen         Alexandria         MN  31 F   158 26:08  4:22  1:42  127   52:01 15.0  1:22  133   29:32 10:33 1:50:44 
  151  31/31     81 Mike Paulus             Brainerd           MN  39 M    98 13:29  2:15  5:39  156 1:02:50 12.4  2:23  126   28:16 10:06 1:52:35 
  152  25/26    181 Lucinda Versteeg        Richfield          MN  34 F   150 20:05  3:21  1:07  157 1:02:56 12.4  0:21  141   30:18 10:50 1:54:45 
  153   9/10    151 Lynn Krause             Vesta              MN  29 F   113 14:43  2:28  5:30  155 1:02:04 12.6  1:14  145   31:24 11:13 1:54:53 
  154  26/26    132 Maria Ellingson         Richfield          MN  31 F   149 20:03  3:21  2:09  144   56:13 13.9  1:09  154   36:15 12:57 1:55:46 
  155   3/4     145 Connie Johnson          Burnsville         MN  60 F   104 14:02  2:21  6:26  153 1:01:05 12.8  2:33  152   35:15 12:36 1:59:20 
  156   4/4     123 Sandy Bishop            Star Prairie       WI  65 F   146 19:46  3:18  5:17  150   58:29 13.3  1:39  157   37:06 13:15 2:02:16 
  157  10/10    139 Kia Griffey             Moorhead           MN  24 F   160 27:12  4:32  2:17  152 1:00:33 12.9  0:50  158   37:11 13:17 2:08:02 
  158  19/20    147 Shannon Kempf           Sebeka             MN  44 F    94 13:06  2:11  5:49  161 1:18:18 10.0  1:51  155   36:30 13:03 2:15:32 
  159   3/4     138 Debra Griffey           Moorhead           MN  59 F   159 27:11  4:32  2:17  158 1:06:39 11.7  3:38  160   41:51 14:57 2:21:34 
  160  20/20    163 Marilyn Reierson        Savage             MN  49 F   144 18:39  3:07  5:23  160 1:16:26 10.2  1:11  161   42:34 15:12 2:24:12 
  161   4/4     170 Cindy Schuppert         Bemidji            MN  55 F   161 32:19  5:24  1:06  159 1:12:30 10.8  2:15  156   37:04 13:14 2:25:12 


================================================================================================================================================
                            OPEN RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  203 Tri-Amigos                                       3  8:39  1:27  0:49    3   41:12 18.9  0:14    1   19:22  6:55 1:10:15 
           Stacy Terebayza , Scott Dietz , Todd Olson             
    2  193 Die Tri'n                                        1  7:50  1:19  0:39    2   40:30 19.3  0:13    7   24:53  8:54 1:14:04 
           Jessie Wacek , Stacey Crosby , Allison Bakkum          
    3  196 Hot Mamas                                        2  7:55  1:20  0:51    4   44:16 17.6  0:15    3   22:26  8:01 1:15:42 
           Kelly Wencl , Michelle Erickson , Christin Rutgers     
    4  206 Two Burks and a Gulbrands                        4  8:55  1:30  0:48    1   35:57 21.7  0:27   10   33:16 11:53 1:19:21 
           Kyle Gulbrandson , Ryan Burk , Erin Burk               
    5  194 Dolphins out of water                            7 13:25  2:15  0:33    5   45:35 17.1  0:11    2   20:45  7:25 1:20:27 
           Bryce Bakkelund , Chad Boehlke , Shayne Simon          
    6  195 Geezer and the girls                             6 13:06  2:11  0:46    6   48:56 15.9  0:14    6   23:25  8:22 1:25:09 
           Kristen Ostendorf , Paul Engebretson , Aimee Engebrets 
    7  204 The young,old and sweaty                         5  9:51  1:39  0:52    8   49:43 15.7  0:22    9   30:31 10:54 1:28:16 
           Jack Whinnery , Dana Schmidt , Tanya Schmidt           
    8  200 The Hot Messes                                   9 15:18  2:33  0:42    9   50:50 15.3  0:13    5   23:18  8:20 1:30:19 
           Kayla Samis , Cori Miller , Amber Connor               
    9  201 The Streamers                                   10 19:32  3:16  0:59    7   49:26 15.8  0:10    4   22:48  8:09 1:32:53 
           Russell Sauer , Dan Korf , Alane Korf                  
   10  190 Bluejays                                         8 14:49  2:29  0:56   10   56:26 13.8  0:19    8   25:11  9:00 1:37:39 
           Robert Martinson , Dan Best , Sarah Best               


================================================================================================================================================
                            LOCAL RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 PNT                                                                     1   37:18 20.9  0:18    6   23:10  8:17 1:11:38 
           Tom Pahl , Nancy Runge , Pam Carlson                   
    2  191 Chromey                                          2  8:00  1:20  0:47    6   44:32 17.5  0:13    4   18:34  6:38 1:12:04 
           Patrick Chromey , Mark Chromey , Patrick Chromey       
    3  202 The Third Generation                             6 10:51  1:49  0:48    5   44:07 17.7  0:12    1   16:16  5:49 1:12:13 
           Kelly Bumgarner , Vicki Johnston , Aaron Bumgarner     
    4  199 Team Holy Moly & Ole                             3  8:37  1:27  0:44    2   40:39 19.2  0:22    5   23:03  8:14 1:13:23 
           Tom Jacobson , Craig Andrews , Hans Dahl               
    5  192 Destroyers                                       1  7:56  1:20  1:05    7   47:48 16.3          2   16:41  5:58 1:13:28 
           Nicholas Chromey , Patrick Lovrien , Jackson Wichtenda 
    6  207 Two-thirds Nuts, One-thir                        8 12:55  2:10  0:32    4   42:28 18.4  0:14    3   18:01  6:27 1:14:09 
           Tammie Olson , Chad Lorenson , Ethan Olson             
    7  205 The Three Amigos                                 5 10:36  1:46  0:49    3   40:45 19.1  0:17    7   24:06  8:37 1:16:31 
           Art Hermes , Scott Johnston , Tom Keene                
    8  198 Snazzy Trio                                      4 10:01  1:41  0:55    8   49:21 15.8  0:27    9   30:36 10:56 1:28:03 
           Jenna Kremer , Chelsey Smith , Jill Kremer             
    9  189 2 Althletes and a Couch P                        7 12:45  2:08  0:42    9   52:44 14.8  0:11    8   25:56  9:16 1:29:23 
           Kim Tryggeseth , Rob Tryggeseth , Kacie Mercil         


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 120 Maria Bazakos           Minneapolis        MN  24 F      2 14:55  2:30  3:27    1 1:01:02 12.8                                  
  73 Kyle Merkins            Hutchinson         MN  36 M      1 11:26  1:55  3:34                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M    8:11  1:22 
    2 Don Henderson           Grand Forks        ND  30 M    8:23  1:24 
    3 Adam Lanser             Minneapolis        MN  24 M    8:33  1:26 
    4 Jared Sachs             Brainerd           MN  17 M    8:33  1:26 
    5 Sean Norheim            Alexandria         MN  18 M    8:34  1:26 
    6 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34 M    8:51  1:29 
    7 Denny Ellingson         Courtland          MN  61 M    8:52  1:29 
    8 Tracy Lind              Fargo              ND  36 F    8:54  1:29 
    9 Angie Hop               Rosemount          MN  42 F    9:01  1:31 
   10 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  36 M    9:11  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  36 M   32:41 23.9 
    2 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  47 M   33:16 23.4 
    3 David Lewis             Nevis              MN  38 M   33:57 23.0 
    4 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45 M   35:14 22.1 
    5 Don Henderson           Grand Forks        ND  30 M   35:42 21.8 
    6 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  49 M   36:06 21.6 
    7 Brad Anderson           Duluth             MN  37 M   36:07 21.6 
    8 Troy Hocum              Alexandria         MN  43 M   36:14 21.5 
    9 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30 M   36:18 21.5 
   10 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  28 M   36:26 21.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  36 M   16:18  5:50 
    2 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  47 M   16:29  5:53 
    3 David Lewis             Nevis              MN  38 M   16:38  5:57 
    4 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  49 M   17:59  6:26 
    5 Troy Hocum              Alexandria         MN  43 M   18:03  6:27 
    6 Mark Nelsen             Alexandria         MN  60 M   18:10  6:29 
    7 Nicholas Sauer          Fargo              ND  26 M   18:31  6:37 
    8 David Suggett           Minneapolis        MN  33 M   18:36  6:39 
    9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35 M   18:37  6:39 
   10 David Breznay           Fargo              ND  43 M   18:40  6:40 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  36    8  9:11  1:32  1:21    1   32:41 23.9  0:23    1   16:18  5:50   59:52 
    2   91 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  47   26 10:18  1:43  1:24    2   33:16 23.4  0:27    2   16:29  5:53 1:01:51 
    3   62 David Lewis             Nevis              MN  38   17  9:45  1:38  1:26    3   33:57 23.0  0:56    3   16:38  5:57 1:02:41 
    4   48 Troy Hocum              Alexandria         MN  43   11  9:30  1:35  2:15    8   36:14 21.5  0:54    5   18:03  6:27 1:06:54 
    5  100 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22    1  8:11  1:22  1:10   13   37:20 20.9  1:13   15   19:06  6:50 1:06:58 
    6   11 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  49   34 10:44  1:48  1:17    6   36:06 21.6  1:16    4   17:59  6:26 1:07:21 
    7   46 Don Henderson           Grand Forks        ND  30    2  8:23  1:24  1:40    5   35:42 21.8  0:55   29   20:55  7:29 1:07:34 
    8   10 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45   33 10:38  1:47  1:38    4   35:14 22.1  1:08   13   19:01  6:48 1:07:36 
    9    5 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35   19  9:58  1:40  1:11   11   36:42 21.3  1:29    9   18:37  6:39 1:07:55 
   10   27 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30   13  9:32  1:36  1:32    9   36:18 21.5  0:37   26   20:29  7:19 1:08:27 
   11   64 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  28   15  9:41  1:37  2:52   10   36:26 21.4  1:05   11   18:50  6:44 1:08:51 
   12   23 Kirk Crabb              Burnsville         MN  30   24 10:17  1:43  1:05   18   37:52 20.6  0:43   16   19:08  6:50 1:09:03 
   13  108 Greg Vetter             Hendrum            MN  33   29 10:25  1:45  2:27   12   37:10 21.0  1:09   17   19:12  6:52 1:10:21 
   14   77 Mark Nelsen             Alexandria         MN  60   37 11:09  1:52  1:08   32   40:01 19.5  0:16    6   18:10  6:29 1:10:42 
   15   15 David Breznay           Fargo              ND  43   32 10:35  1:46  2:35   23   38:19 20.4  1:22   10   18:40  6:40 1:11:29 
   16   87 Miles Ryan              Grand Forks Afb    ND  27   12  9:30  1:35  2:58   24   38:23 20.3  1:04   19   19:51  7:06 1:11:44 
   17  105 Eric Swenson            Alexandria         MN  27   14  9:33  1:36  3:38   20   38:01 20.5  1:05   18   19:40  7:02 1:11:55 
   18   79 Patrick Nelson          Bloomington        MN  28   21 10:05  1:41  2:40   26   38:44 20.1  0:44   20   19:58  7:08 1:12:10 
   19    4 Brad Anderson           Duluth             MN  37   18  9:50  1:39  3:24    7   36:07 21.6  2:18   31   21:09  7:34 1:12:46 
   20   34 Jp Fahey                Norwood            MN  51   36 10:58  1:50  2:35   16   37:50 20.6  1:10   23   20:17  7:15 1:12:48 
   21   94 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29   38 11:10  1:52  2:41   19   37:59 20.5  0:43   33   21:32  7:42 1:14:03 
   22   56 Adam Lanser             Minneapolis        MN  24    3  8:33  1:26  3:18   37   41:28 18.8  0:51   22   20:08  7:12 1:14:15 
   23    8 Bill Benning            Lakeville          MN  50   25 10:17  1:43  1:56   27   38:57 20.0  1:17   42   22:15  7:57 1:14:40 
   24    7 Elias Bazakos           Champlin           MN  34   53 11:55  2:00  1:35   33   40:10 19.4  1:09   24   20:19  7:16 1:15:06 
   25   30 Denny Ellingson         Courtland          MN  61    7  8:52  1:29  3:52   17   37:51 20.6  2:23   44   22:34  8:04 1:15:30 
   26   29 Josh Duda               Pillager           MN  36   10  9:20  1:34  1:33   40   41:45 18.7  1:25   51   23:09  8:16 1:16:06 
   27   13 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   75 14:07  2:22  2:47   29   39:40 19.7  1:11   12   19:00  6:47 1:16:43 
   28   89 Nicholas Sauer          Fargo              ND  26   47 11:33  1:56  3:01   53   43:04 18.1  1:01    7   18:31  6:37 1:17:08 
   29   49 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  47   28 10:18  1:43  3:08   25   38:43 20.1  1:56   52   23:09  8:16 1:17:13 
   30  107 Corey Vetter            West Fargo         ND  35   48 11:46  1:58  2:34   30   39:41 19.7  1:38   37   21:47  7:47 1:17:25 
   31   63 Seth Lininger           Grand Forks Afb    ND  39   57 12:10  2:02  1:24   34   40:12 19.4  1:02   49   22:51  8:10 1:17:37 
   32   98 Andrew Shriver          Alexandria         MN  44   73 13:42  2:17  2:57   31   39:57 19.5  0:23   27   20:46  7:25 1:17:44 
   33   41 Doug Graham             Bismarck           ND  49   55 12:01  2:01  4:16   21   38:09 20.4  1:57   39   21:50  7:48 1:18:11 
   34  101 David Suggett           Minneapolis        MN  33    9  9:17  1:33  4:02   64   45:25 17.2  1:01    8   18:36  6:39 1:18:19 
   35   95 Thomas Schwartz         Grand Forks        ND  22   30 10:26  1:45  4:07   54   43:13 18.0  1:40   14   19:03  6:49 1:18:27 
   36   67 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34    6  8:51  1:29  3:20   15   37:37 20.7  1:12   78   27:33  9:51 1:18:32 
   37   90 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58   60 12:35  2:06  4:06   22   38:15 20.4  1:05   46   22:34  8:04 1:18:33 
   38   74 David Miller            Wahpeton           ND  51   23 10:13  1:43  3:36   41   41:46 18.7  1:34   40   21:54  7:50 1:19:03 
   39   66 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  36   39 11:13  1:53  3:03   35   40:48 19.1  1:52   43   22:19  7:59 1:19:14 
   40   75 Mark Morris             Hutchinson         MN  24   72 13:34  2:16  1:40   14   37:30 20.8  1:17   70   25:20  9:03 1:19:19 
   41   54 Eric Klimpke            Maple Grove        MN  36   63 12:57  2:10  2:48   47   42:10 18.5  1:12   25   20:25  7:18 1:19:31 
   42   71 Jarrod McKinney         East Gull Lake     MN  39   76 14:07  2:22  4:21   28   38:58 20.0  1:05   36   21:47  7:47 1:20:16 
   43   37 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  37   50 11:48  1:58  2:35   52   42:52 18.2  1:45   32   21:25  7:39 1:20:22 
   44  104 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30   40 11:13  1:53  2:28   63   45:25 17.2  1:23   21   19:59  7:09 1:20:26 
   45   22 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51   42 11:23  1:54  1:49   42   41:54 18.6  1:31   61   24:34  8:47 1:21:09 
   46    3 Pat Adrian              Roseau             MN  42   41 11:19  1:54  2:39   44   42:00 18.6  1:12   55   24:03  8:36 1:21:11 
   47    6 Mike Bartolomeo         Farwell            MN  48   35 10:58  1:50  3:05   46   42:07 18.5  0:54   69   25:20  9:03 1:22:22 
   48   21 Kevin Corcoran          Lino Lakes         MN  39   20  9:58  1:40  3:50   51   42:50 18.2  1:54   63   24:47  8:52 1:23:18 
   49   14 Gary Brever             Alexandria         MN  37   81 15:32  2:36  2:36   55   43:35 17.9  0:44   28   20:55  7:28 1:23:20 
   50   86 Doug Rumpza             Fargo              ND  55   45 11:29  1:55  4:48   48   42:22 18.4  2:33   47   22:48  8:09 1:23:58 
   51   57 Logan Larsen            Chanhassen         MN  15   43 11:24  1:54  3:19   70   47:01 16.6  0:32   41   22:02  7:52 1:24:16 
   52   85 Jeff Richardson         Maple Grove        MN  32   66 13:02  2:11  4:15   36   41:16 18.9  1:54   57   24:09  8:38 1:24:35 
   53   97 Michael Shanahan        Watertown          MN  50   67 13:03  2:11  3:35   39   41:44 18.7  1:56   60   24:34  8:47 1:24:50 
   54   53 Joshua Kerzman          Paynesville        MN  28   90 18:37  3:06  1:35   58   44:23 17.6  0:19   30   21:00  7:30 1:25:52 
   55   82 Chad Pederson           Moorhead           MN  44   51 11:50  1:59  4:52   43   41:56 18.6  2:56   66   25:06  8:58 1:26:38 
   56   43 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  21   54 11:58  2:00  3:11   69   46:14 16.9  0:32   65   25:01  8:56 1:26:54 
   57   59 Thomas Leach            Sartell            MN  41   70 13:17  2:13  1:15   77   48:29 16.1  3:06   34   21:33  7:42 1:27:38 
   58   20 Martin Charest          Bemidji            MN  19   69 13:14  2:13  3:32   74   47:48 16.3  0:27   50   22:57  8:12 1:27:56 
   59   28 Joshua Dill             Grand Forks        ND  24   65 13:00  2:10  1:49   79   50:08 15.6  1:08   48   22:49  8:09 1:28:53 
   60   50 Davis Hoekstra          Paynesville        MN  30   83 16:05  2:41  2:11   62   45:13 17.3  0:18   68   25:12  9:00 1:28:56 
   61   83 Pat Pickar              Baxter             MN  36   77 14:11  2:22  2:28   45   42:07 18.5  2:46   79   27:35  9:51 1:29:05 
   62  103 Mike Svir               Baxter             MN  33   58 12:13  2:03  1:30   88   52:43 14.8  1:08   35   21:34  7:42 1:29:05 
   63   32 Steve Erickson          Waconia            MN  42   59 12:34  2:06  2:24   57   43:53 17.8  1:01   87   29:20 10:29 1:29:10 
   64   33 Brian Erson             Mound              MN  30   22 10:13  1:43  3:59   81   50:20 15.5  1:08   56   24:04  8:36 1:29:41 
   65   70 James McCormack         Detroit Lakes      MN  55   68 13:07  2:12  4:43   38   41:33 18.8  2:47   83   27:54  9:58 1:30:03 
   66   92 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  54   74 14:02  2:21  3:25   61   44:40 17.5  0:54   81   27:50  9:57 1:30:49 
   67   19 Jim Chan                Alexandria         MN  46   27 10:18  1:43  3:22   65   45:39 17.1  1:00   94   30:57 11:04 1:31:14 
   68  112 Bruce Watland           Willmar            MN  51   16  9:45  1:38  4:07   82   50:43 15.4  1:06   73   25:36  9:09 1:31:14 
   69   99 Scott Steffes           Fargo              ND  51   85 17:57  3:00  3:40   50   42:39 18.3  2:11   71   25:22  9:04 1:31:48 
   70   38 Jeff Fritsche           Eden Prairie       MN  32   61 12:42  2:07  4:37   75   48:19 16.1  0:58   74   25:37  9:09 1:32:11 
   71   39 Chad Gilbertson         Alexandria         MN  31   62 12:46  2:08  1:53   87   52:18 14.9  1:06   58   24:28  8:44 1:32:29 
   72   69 Kevin Mason             Garfield           MN  26   49 11:47  1:58  3:42   84   51:24 15.2  2:07   54   23:41  8:28 1:32:38 
   73  114 Jamison Youngren        Duluth             MN  28   79 15:02  2:31  3:42   83   51:07 15.3  1:10   38   21:49  7:48 1:32:48 
   74   51 Derek Hoekstra          Paynesville        MN  28   88 18:27  3:05  1:34   56   43:46 17.8  2:54   77   27:03  9:40 1:33:41 
   75  102 Michael Suggett         Pleasant Hill      IA  67   91 19:04  3:11  1:25   66   45:57 17.0  0:43   92   29:57 10:42 1:34:50 
   76   45 Rick Hans               Brainerd           MN  65   52 11:54  1:59  3:19   68   46:05 16.9  4:01   91   29:34 10:34 1:34:51 
   77    9 Henry Bishop            Minneapolis        MN  35   46 11:32  1:56  5:11   73   47:43 16.3  1:05   90   29:30 10:32 1:34:59 
   78  110 Mark Wahlberg           Saint Paul         MN  41   31 10:30  1:45  3:39   72   47:42 16.4  2:17   95   31:16 11:10 1:35:22 
   79   68 Marc Marshall           Brainerd           MN  27   95 23:20  3:54  3:45   49   42:35 18.3  1:22   59   24:33  8:47 1:35:32 
   80   96 Justin Seurer           Minnetonka         MN  38   78 14:55  2:30  1:02   78   49:03 15.9  1:37   89   29:26 10:31 1:36:00 
   81   61 Mark Lenling            Glenwood           MN  28   94 22:29  3:45  2:46   67   46:01 17.0  0:41   72   25:26  9:05 1:37:22 
   82   88 Jared Sachs             Brainerd           MN  17    4  8:33  1:26  5:41   94   56:54 13.7  1:35   64   25:00  8:56 1:37:41 
   83   55 Nick Lampert            Holdingford        MN  19   89 18:31  3:06  3:52   90   53:24 14.6  0:52   45   22:34  8:04 1:39:11 
   84   80 Sean Norheim            Alexandria         MN  18    5  8:34  1:26  3:45   95 1:01:11 12.7  1:07   62   24:40  8:49 1:39:14 
   85   36 Jeff Fjeld              Lino Lakes         MN  43   64 13:00  2:10  3:47   59   44:25 17.6 13:03   67   25:06  8:58 1:39:19 
   86   72 Keith Menzel            Minnetonka Beach   MN  43   84 16:19  2:44  1:25   86   52:02 15.0  1:56   82   27:52  9:58 1:39:32 
   87   58 Connor Larson           Cologne            MN  16   93 20:21  3:24  1:07   91   53:54 14.5  0:48   53   23:37  8:27 1:39:45 
   88   26 Steven Devitt           St. Paul           MN  43   86 18:18  3:03  4:03   71   47:38 16.4  3:28   80   27:44  9:55 1:41:10 
   89   42 Jim Haag                Wayzata            MN  46   92 19:49  3:19  1:56   76   48:21 16.1  3:13   86   28:30 10:11 1:41:48 
   90   25 Bill Cross              Sebeka             MN  62   80 15:30  2:35  5:50   85   51:48 15.1  1:10   84   28:00 10:00 1:42:16 
   91   84 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42   56 12:04  2:01  5:37   60   44:35 17.5  1:31   96   39:36 14:09 1:43:21 
   92   18 Ron Carlson             Alexandria         MN  58   96 24:03  4:01  2:45   80   50:18 15.5  1:03   76   26:57  9:38 1:45:05 
   93   24 George Crist            Alexandria         MN  52   82 16:03  2:41  5:40   93   56:24 13.8  1:33   75   26:12  9:22 1:45:50 
   94   17 Tim Bush                Alexandria         MN  50   87 18:25  3:05  1:16   92   54:20 14.4  2:12   93   30:09 10:47 1:46:21 
   95  109 Brent Wagner            Waite Park         MN  27   97 25:03  4:11  2:10   89   53:06 14.7  0:50   88   29:23 10:30 1:50:31 
   96   81 Mike Paulus             Brainerd           MN  39   71 13:29  2:15  5:39   96 1:02:50 12.4  2:23   85   28:16 10:06 1:52:35 
   97   73 Kyle Merkins            Hutchinson         MN  36   44 11:26  1:55  3:34                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Angie Hop               Rosemount          MN  42    2  9:01  1:31  1:59    2   38:07 20.5  0:57    6   21:39  7:44 1:11:41 
    2  144 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  25    8 10:35  1:46  1:20    3   38:59 20.0  0:55    2   20:47  7:26 1:12:33 
    3  158 Jody Mullet             Chaska             MN  25   20 11:43  1:58  3:01    1   36:32 21.4  1:02    5   21:39  7:44 1:13:56 
    4  134 Sarah Foley             Cologne            MN  42   10 10:42  1:47  1:23    7   41:58 18.6  1:34    3   21:15  7:36 1:16:50 
    5  186 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  47   21 11:45  1:58  2:27    5   39:42 19.6  1:15   10   22:24  8:00 1:17:30 
    6  174 Pam Stevens             Sartell            MN  60   23 11:57  2:00  2:01    4   39:23 19.8  0:48   16   23:53  8:32 1:18:00 
    7  169 Heather Scholl          Alexandria         MN  41    6 10:05  1:41  1:56   14   44:03 17.7  1:21    4   21:37  7:43 1:19:00 
    8  187 Sherry Wright           Baxter             MN  44   12 10:56  1:50  2:24   13   43:53 17.8  2:19    9   22:16  7:58 1:21:46 
    9  127 Sara Dalton             St. Cloud          MN  23   24 12:09  2:02  3:18   10   43:19 18.0  1:05    8   22:09  7:55 1:21:58 
   10  152 Tracy Lind              Fargo              ND  36    1  8:54  1:29  3:49    6   41:50 18.6  3:32   20   24:36  8:47 1:22:38 
   11  168 Stacy Sanders           Minneapolis        MN  30   35 14:28  2:25  3:34   15   44:04 17.7  1:16    1   20:33  7:21 1:23:54 
   12  129 Jessie Donovan          Minneapolis        MN  30   11 10:48  1:48  2:34   19   45:57 17.0  1:29   15   23:50  8:31 1:24:35 
   13  208 Estelle Meyers          Aberdeen           SD  45   16 11:22  1:54  2:40   18   44:20 17.6  3:52   11   22:29  8:02 1:24:41 
   14  179 Alison Triebenbach      Osakis             MN  34   14 11:02  1:51  3:17    8   42:34 18.3  2:31   27   25:41  9:11 1:25:03 
   15  157 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32   29 13:41  2:17  2:39    9   43:01 18.1  2:20   17   23:53  8:32 1:25:34 
   16  133 Jill Emery              Foley              MN  42   30 13:46  2:18  2:03   12   43:44 17.8  1:22   25   25:36  9:09 1:26:29 
   17  162 Jessie Pederson         Fosston            MN  28   33 14:13  2:23  3:22   16   44:18 17.6  1:44   23   25:31  9:07 1:29:06 
   18  116 Kelly Anderson          Farwell            MN  34    5  9:48  1:38  3:36   29   48:37 16.0  1:58   22   25:11  9:00 1:29:08 
   19  185 Mandy Wolvert           Sauk Rapids        MN  35    3  9:20  1:34  5:41   34   49:59 15.6  1:04   13   23:27  8:23 1:29:30 
   20  176 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47   25 12:53  2:09  3:26   11   43:31 17.9  1:46   41   28:05 10:02 1:29:38 
   21  172 Andi Sorvig             St. Hilaire        MN  31   26 12:59  2:10  2:31   20   46:04 16.9  2:34   30   26:01  9:18 1:30:06 
   22  124 Chelsea Borwege         Faribault          MN  20   17 11:36  1:56  3:03   37   50:59 15.3  0:26   19   24:31  8:46 1:30:33 
   23  142 Deb Hess                St. Paul           MN  36   13 10:58  1:50  2:31   50   53:46 14.5  1:55    7   21:48  7:47 1:30:55 
   24  126 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42   44 15:05  2:31  1:03   25   47:29 16.4  0:46   36   26:51  9:36 1:31:12 
   25  178 Dawn Tolifson           Alexandria         MN  40   15 11:21  1:54  4:23   30   48:46 16.0  1:03   31   26:08  9:20 1:31:38 
   26  166 Heidi Rudstrom          Brainerd           MN  47   22 11:48  1:58  4:40   22   46:51 16.6  2:50   26   25:38  9:09 1:31:44 
   27  180 Amy Van Beck            New Munich         MN  34   39 14:49  2:29  4:28   32   49:01 15.9  0:54   12   23:22  8:21 1:32:33 
   28  149 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  36   47 16:12  2:42  1:06   17   44:20 17.6  4:27   34   26:32  9:29 1:32:34 
   29  140 Keely Gross             Glenwood           MN  20   45 15:06  2:31  3:54   26   47:30 16.4  1:51   21   25:02  8:57 1:33:20 
   30  135 Diane Gillespie         Staples            MN  51   41 15:00  2:30  2:56   31   48:52 16.0  0:43   29   25:55  9:16 1:33:24 
   31  148 Christine Kieffer       Grand Forks        ND  30    9 10:39  1:47  5:27   21   46:46 16.7  1:50   42   29:12 10:26 1:33:52 
   32  125 Tess Boucher            Alexandria         MN  19   18 11:38  1:57  3:01   49   53:18 14.6  0:46   24   25:33  9:08 1:34:15 
   33  115 Jackie Adrian           Roseau             MN  34   19 11:40  1:57  4:13   41   51:34 15.1  1:20   33   26:28  9:27 1:35:13 
   34  177 Angela Tangen           Fargo              ND  34   36 14:33  2:26  1:39   40   51:21 15.2  1:20   38   27:29  9:49 1:36:20 
   35  131 Jennifer Ellering       Melrose            MN  39   38 14:44  2:28  3:23   47   53:12 14.7  0:54   18   24:10  8:38 1:36:21 
   36  167 Kristin Sachs           Brainerd           MN  43   27 13:01  2:11  4:54   27   48:04 16.2  1:31   51   31:31 11:16 1:38:59 
   37  159 Lorrie Oistad           Sartell            MN  54   54 17:37  2:57  3:14   33   49:49 15.7  2:42   32   26:25  9:26 1:39:46 
   38  122 Julie Bell              Little Falls       MN  48   43 15:04  2:31  1:06   24   47:26 16.4  0:50   58   35:26 12:40 1:39:50 
   39  121 Sarah Bazakos           Champlin           MN  34   34 14:19  2:24  3:09   23   47:16 16.5  2:18   55   33:35 12:00 1:40:35 
   40  155 Kristina Milinkovich    Minneapolis        MN  37    4  9:44  1:38  4:04   55   56:49 13.7  0:29   44   29:49 10:39 1:40:52 
   41  146 Karen Johnson           Alexandria         MN  37   52 17:24  2:54  4:36   38   51:11 15.2  2:18   28   25:44  9:12 1:41:11 
   42  173 Kelly Steffes           Fargo              ND  48   51 17:00  2:50  3:35   28   48:19 16.1  2:37   45   29:51 10:40 1:41:20 
   43  137 Heidi Gregoire          Moorhead           MN  35   48 16:15  2:43  1:34   39   51:16 15.2  2:17   46   30:02 10:44 1:41:23 
   44  119 Christina Bausch        Grand Forks        ND  24   58 19:47  3:18  2:33   45   53:04 14.7  2:26   14   23:34  8:25 1:41:24 
   45  150 Sara Kramer             Lucan              MN  21   50 16:44  2:48  5:31   43   52:09 15.0  0:41   39   27:48  9:56 1:41:49 
   46  143 Jane Hutzol             Arvilla            ND  48    7 10:11  1:42  1:50   57   59:52 13.0  1:15   47   30:16 10:49 1:43:23 
   47  171 Daisy Skarning          Edina              MN  37   55 18:19  3:04  1:51   53   56:32 13.8  0:20   35   26:35  9:30 1:43:36 
   48  136 Julie Grages Olson      Cologne            MN  38   53 17:25  2:55  2:36   35   50:08 15.6  3:25   52   31:52 11:23 1:45:25 
   49  182 Jodi Wellner            Victoria           MN  40   32 14:07  2:22  6:03   44   52:38 14.8  3:14   49   30:26 10:52 1:46:26 
   50  117 Marie Anderson          Alexandria         MN  61   42 15:04  2:31  4:16   36   50:39 15.4  2:25   56   34:28 12:19 1:46:51 
   51  130 Allison Eicher          Savage             MN  32   62 23:00  3:50  1:37   51   55:48 14.0  0:19   37   26:57  9:38 1:47:40 
   52  175 Carie Stotesbery        Alexandria         MN  41   49 16:23  2:44  3:03   48   53:14 14.7  3:07   53   32:20 11:33 1:48:05 
   53  118 Stephanie Anderson      Duluth             MN  32   61 21:47  3:38  0:54   54   56:40 13.8  1:04   40   27:49  9:56 1:48:12 
   54  153 Jennifer Lundblad       Minneapolis        MN  47   46 15:47  2:38  5:06   46   53:06 14.7  1:03   54   33:19 11:54 1:48:19 
   55  161 Jessica Paulsen         Alexandria         MN  31   63 26:08  4:22  1:42   42   52:01 15.0  1:22   43   29:32 10:33 1:50:44 
   56  181 Lucinda Versteeg        Richfield          MN  34   60 20:05  3:21  1:07   62 1:02:56 12.4  0:21   48   30:18 10:50 1:54:45 
   57  151 Lynn Krause             Vesta              MN  29   37 14:43  2:28  5:30   61 1:02:04 12.6  1:14   50   31:24 11:13 1:54:53 
   58  132 Maria Ellingson         Richfield          MN  31   59 20:03  3:21  2:09   52   56:13 13.9  1:09   59   36:15 12:57 1:55:46 
   59  145 Connie Johnson          Burnsville         MN  60   31 14:02  2:21  6:26   60 1:01:05 12.8  2:33   57   35:15 12:36 1:59:20 
   60  123 Sandy Bishop            Star Prairie       WI  65   57 19:46  3:18  5:17   56   58:29 13.3  1:39   62   37:06 13:15 2:02:16 
   61  139 Kia Griffey             Moorhead           MN  24   65 27:12  4:32  2:17   58 1:00:33 12.9  0:50   63   37:11 13:17 2:08:02 
   62  147 Shannon Kempf           Sebeka             MN  44   28 13:06  2:11  5:49   66 1:18:18 10.0  1:51   60   36:30 13:03 2:15:32 
   63  138 Debra Griffey           Moorhead           MN  59   64 27:11  4:32  2:17   63 1:06:39 11.7  3:38   64   41:51 14:57 2:21:34 
   64  163 Marilyn Reierson        Savage             MN  49   56 18:39  3:07  5:23   65 1:16:26 10.2  1:11   65   42:34 15:12 2:24:12 
   65  170 Cindy Schuppert         Bemidji            MN  55   66 32:19  5:24  1:06   64 1:12:30 10.8  2:15   61   37:04 13:14 2:25:12 
   66  120 Maria Bazakos           Minneapolis        MN  24   40 14:55  2:30  3:27   59 1:01:02 12.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   57 Logan Larsen            Chanhassen         MN  15    3 11:24  1:54  3:19    1   47:01 16.6  0:32    1   22:02  7:52 1:24:16 
    2   20 Martin Charest          Bemidji            MN  19    4 13:14  2:13  3:32    2   47:48 16.3  0:27    3   22:57  8:12 1:27:56 
    3   88 Jared Sachs             Brainerd           MN  17    1  8:33  1:26  5:41    5   56:54 13.7  1:35    6   25:00  8:56 1:37:41 
    4   55 Nick Lampert            Holdingford        MN  19    5 18:31  3:06  3:52    3   53:24 14.6  0:52    2   22:34  8:04 1:39:11 
    5   80 Sean Norheim            Alexandria         MN  18    2  8:34  1:26  3:45    6 1:01:11 12.7  1:07    5   24:40  8:49 1:39:14 
    6   58 Connor Larson           Cologne            MN  16    6 20:21  3:24  1:07    4   53:54 14.5  0:48    4   23:37  8:27 1:39:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Tess Boucher            Alexandria         MN  19    1 11:38  1:57  3:01    1   53:18 14.6  0:46    1   25:33  9:08 1:34:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  100 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22    1  8:11  1:22  1:10    2   37:20 20.9  1:13    4   19:06  6:50 1:06:58 
    2   64 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  28    5  9:41  1:37  2:52    1   36:26 21.4  1:05    2   18:50  6:44 1:08:51 
    3   87 Miles Ryan              Grand Forks Afb    ND  27    3  9:30  1:35  2:58    6   38:23 20.3  1:04    6   19:51  7:06 1:11:44 
    4  105 Eric Swenson            Alexandria         MN  27    4  9:33  1:36  3:38    5   38:01 20.5  1:05    5   19:40  7:02 1:11:55 
    5   79 Patrick Nelson          Bloomington        MN  28    6 10:05  1:41  2:40    7   38:44 20.1  0:44    7   19:58  7:08 1:12:10 
    6   94 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29    8 11:10  1:52  2:41    4   37:59 20.5  0:43   10   21:32  7:42 1:14:03 
    7   56 Adam Lanser             Minneapolis        MN  24    2  8:33  1:26  3:18    8   41:28 18.8  0:51    8   20:08  7:12 1:14:15 
    8   89 Nicholas Sauer          Fargo              ND  26    9 11:33  1:56  3:01   10   43:04 18.1  1:01    1   18:31  6:37 1:17:08 
    9   95 Thomas Schwartz         Grand Forks        ND  22    7 10:26  1:45  4:07   11   43:13 18.0  1:40    3   19:03  6:49 1:18:27 
   10   75 Mark Morris             Hutchinson         MN  24   13 13:34  2:16  1:40    3   37:30 20.8  1:17   16   25:20  9:03 1:19:19 
   11   53 Joshua Kerzman          Paynesville        MN  28   16 18:37  3:06  1:35   13   44:23 17.6  0:19    9   21:00  7:30 1:25:52 
   12   43 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  21   11 11:58  2:00  3:11   15   46:14 16.9  0:32   15   25:01  8:56 1:26:54 
   13   28 Joshua Dill             Grand Forks        ND  24   12 13:00  2:10  1:49   16   50:08 15.6  1:08   12   22:49  8:09 1:28:53 
   14   69 Kevin Mason             Garfield           MN  26   10 11:47  1:58  3:42   18   51:24 15.2  2:07   13   23:41  8:28 1:32:38 
   15  114 Jamison Youngren        Duluth             MN  28   14 15:02  2:31  3:42   17   51:07 15.3  1:10   11   21:49  7:48 1:32:48 
   16   51 Derek Hoekstra          Paynesville        MN  28   15 18:27  3:05  1:34   12   43:46 17.8  2:54   18   27:03  9:40 1:33:41 
   17   68 Marc Marshall           Brainerd           MN  27   18 23:20  3:54  3:45    9   42:35 18.3  1:22   14   24:33  8:47 1:35:32 
   18   61 Mark Lenling            Glenwood           MN  28   17 22:29  3:45  2:46   14   46:01 17.0  0:41   17   25:26  9:05 1:37:22 
   19  109 Brent Wagner            Waite Park         MN  27   19 25:03  4:11  2:10   19   53:06 14.7  0:50   19   29:23 10:30 1:50:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  144 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  25    1 10:35  1:46  1:20    2   38:59 20.0  0:55    1   20:47  7:26 1:12:33 
    2  158 Jody Mullet             Chaska             MN  25    3 11:43  1:58  3:01    1   36:32 21.4  1:02    2   21:39  7:44 1:13:56 
    3  127 Sara Dalton             St. Cloud          MN  23    4 12:09  2:02  3:18    3   43:19 18.0  1:05    3   22:09  7:55 1:21:58 
    4  162 Jessie Pederson         Fosston            MN  28    5 14:13  2:23  3:22    4   44:18 17.6  1:44    7   25:31  9:07 1:29:06 
    5  124 Chelsea Borwege         Faribault          MN  20    2 11:36  1:56  3:03    6   50:59 15.3  0:26    5   24:31  8:46 1:30:33 
    6  140 Keely Gross             Glenwood           MN  20    8 15:06  2:31  3:54    5   47:30 16.4  1:51    6   25:02  8:57 1:33:20 
    7  119 Christina Bausch        Grand Forks        ND  24   10 19:47  3:18  2:33    8   53:04 14.7  2:26    4   23:34  8:25 1:41:24 
    8  150 Sara Kramer             Lucan              MN  21    9 16:44  2:48  5:31    7   52:09 15.0  0:41    8   27:48  9:56 1:41:49 
    9  151 Lynn Krause             Vesta              MN  29    6 14:43  2:28  5:30   11 1:02:04 12.6  1:14    9   31:24 11:13 1:54:53 
   10  139 Kia Griffey             Moorhead           MN  24   11 27:12  4:32  2:17    9 1:00:33 12.9  0:50   10   37:11 13:17 2:08:02 
   11  120 Maria Bazakos           Minneapolis        MN  24    7 14:55  2:30  3:27   10 1:01:02 12.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  36    3  9:11  1:32  1:21    1   32:41 23.9  0:23    1   16:18  5:50   59:52 
    2   62 David Lewis             Nevis              MN  38    7  9:45  1:38  1:26    2   33:57 23.0  0:56    2   16:38  5:57 1:02:41 
    3   46 Don Henderson           Grand Forks        ND  30    1  8:23  1:24  1:40    3   35:42 21.8  0:55   12   20:55  7:29 1:07:34 
    4    5 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35    9  9:58  1:40  1:11    6   36:42 21.3  1:29    4   18:37  6:39 1:07:55 
    5   27 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30    6  9:32  1:36  1:32    5   36:18 21.5  0:37   10   20:29  7:19 1:08:27 
    6   23 Kirk Crabb              Burnsville         MN  30   12 10:17  1:43  1:05    9   37:52 20.6  0:43    5   19:08  6:50 1:09:03 
    7  108 Greg Vetter             Hendrum            MN  33   13 10:25  1:45  2:27    7   37:10 21.0  1:09    6   19:12  6:52 1:10:21 
    8    4 Brad Anderson           Duluth             MN  37    8  9:50  1:39  3:24    4   36:07 21.6  2:18   13   21:09  7:34 1:12:46 
    9    7 Elias Bazakos           Champlin           MN  34   20 11:55  2:00  1:35   12   40:10 19.4  1:09    8   20:19  7:16 1:15:06 
   10   29 Josh Duda               Pillager           MN  36    5  9:20  1:34  1:33   16   41:45 18.7  1:25   20   23:09  8:16 1:16:06 
   11  107 Corey Vetter            West Fargo         ND  35   18 11:46  1:58  2:34   11   39:41 19.7  1:38   17   21:47  7:47 1:17:25 
   12   63 Seth Lininger           Grand Forks Afb    ND  39   21 12:10  2:02  1:24   13   40:12 19.4  1:02   19   22:51  8:10 1:17:37 
   13  101 David Suggett           Minneapolis        MN  33    4  9:17  1:33  4:02   24   45:25 17.2  1:01    3   18:36  6:39 1:18:19 
   14   67 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34    2  8:51  1:29  3:20    8   37:37 20.7  1:12   27   27:33  9:51 1:18:32 
   15   66 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  36   14 11:13  1:53  3:03   14   40:48 19.1  1:52   18   22:19  7:59 1:19:14 
   16   54 Eric Klimpke            Maple Grove        MN  36   25 12:57  2:10  2:48   18   42:10 18.5  1:12    9   20:25  7:18 1:19:31 
   17   71 Jarrod McKinney         East Gull Lake     MN  39   28 14:07  2:22  4:21   10   38:58 20.0  1:05   16   21:47  7:47 1:20:16 
   18   37 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  37   19 11:48  1:58  2:35   20   42:52 18.2  1:45   14   21:25  7:39 1:20:22 
   19  104 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30   15 11:13  1:53  2:28   23   45:25 17.2  1:23    7   19:59  7:09 1:20:26 
   20   21 Kevin Corcoran          Lino Lakes         MN  39   10  9:58  1:40  3:50   19   42:50 18.2  1:54   24   24:47  8:52 1:23:18 
   21   14 Gary Brever             Alexandria         MN  37   31 15:32  2:36  2:36   21   43:35 17.9  0:44   11   20:55  7:28 1:23:20 
   22   85 Jeff Richardson         Maple Grove        MN  32   26 13:02  2:11  4:15   15   41:16 18.9  1:54   22   24:09  8:38 1:24:35 
   23   50 Davis Hoekstra          Paynesville        MN  30   32 16:05  2:41  2:11   22   45:13 17.3  0:18   25   25:12  9:00 1:28:56 
   24   83 Pat Pickar              Baxter             MN  36   29 14:11  2:22  2:28   17   42:07 18.5  2:46   28   27:35  9:51 1:29:05 
   25  103 Mike Svir               Baxter             MN  33   22 12:13  2:03  1:30   30   52:43 14.8  1:08   15   21:34  7:42 1:29:05 
   26   33 Brian Erson             Mound              MN  30   11 10:13  1:43  3:59   28   50:20 15.5  1:08   21   24:04  8:36 1:29:41 
   27   38 Jeff Fritsche           Eden Prairie       MN  32   23 12:42  2:07  4:37   26   48:19 16.1  0:58   26   25:37  9:09 1:32:11 
   28   39 Chad Gilbertson         Alexandria         MN  31   24 12:46  2:08  1:53   29   52:18 14.9  1:06   23   24:28  8:44 1:32:29 
   29    9 Henry Bishop            Minneapolis        MN  35   17 11:32  1:56  5:11   25   47:43 16.3  1:05   31   29:30 10:32 1:34:59 
   30   96 Justin Seurer           Minnetonka         MN  38   30 14:55  2:30  1:02   27   49:03 15.9  1:37   30   29:26 10:31 1:36:00 
   31   81 Mike Paulus             Brainerd           MN  39   27 13:29  2:15  5:39   31 1:02:50 12.4  2:23   29   28:16 10:06 1:52:35 
   32   73 Kyle Merkins            Hutchinson         MN  36   16 11:26  1:55  3:34                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  152 Tracy Lind              Fargo              ND  36    1  8:54  1:29  3:49    1   41:50 18.6  3:32    8   24:36  8:47 1:22:38 
    2  168 Stacy Sanders           Minneapolis        MN  30   13 14:28  2:25  3:34    4   44:04 17.7  1:16    1   20:33  7:21 1:23:54 
    3  129 Jessie Donovan          Minneapolis        MN  30    6 10:48  1:48  2:34    6   45:57 17.0  1:29    5   23:50  8:31 1:24:35 
    4  179 Alison Triebenbach      Osakis             MN  34    8 11:02  1:51  3:17    2   42:34 18.3  2:31   10   25:41  9:11 1:25:03 
    5  157 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32   11 13:41  2:17  2:39    3   43:01 18.1  2:20    6   23:53  8:32 1:25:34 
    6  116 Kelly Anderson          Farwell            MN  34    4  9:48  1:38  3:36   10   48:37 16.0  1:58    9   25:11  9:00 1:29:08 
    7  185 Mandy Wolvert           Sauk Rapids        MN  35    2  9:20  1:34  5:41   12   49:59 15.6  1:04    4   23:27  8:23 1:29:30 
    8  172 Andi Sorvig             St. Hilaire        MN  31   10 12:59  2:10  2:31    7   46:04 16.9  2:34   12   26:01  9:18 1:30:06 
    9  142 Deb Hess                St. Paul           MN  36    7 10:58  1:50  2:31   20   53:46 14.5  1:55    2   21:48  7:47 1:30:55 
   10  180 Amy Van Beck            New Munich         MN  34   16 14:49  2:29  4:28   11   49:01 15.9  0:54    3   23:22  8:21 1:32:33 
   11  149 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  36   17 16:12  2:42  1:06    5   44:20 17.6  4:27   14   26:32  9:29 1:32:34 
   12  148 Christine Kieffer       Grand Forks        ND  30    5 10:39  1:47  5:27    8   46:46 16.7  1:50   19   29:12 10:26 1:33:52 
   13  115 Jackie Adrian           Roseau             MN  34    9 11:40  1:57  4:13   17   51:34 15.1  1:20   13   26:28  9:27 1:35:13 
   14  177 Angela Tangen           Fargo              ND  34   14 14:33  2:26  1:39   16   51:21 15.2  1:20   17   27:29  9:49 1:36:20 
   15  131 Jennifer Ellering       Melrose            MN  39   15 14:44  2:28  3:23   19   53:12 14.7  0:54    7   24:10  8:38 1:36:21 
   16  121 Sarah Bazakos           Champlin           MN  34   12 14:19  2:24  3:09    9   47:16 16.5  2:18   25   33:35 12:00 1:40:35 
   17  155 Kristina Milinkovich    Minneapolis        MN  37    3  9:44  1:38  4:04   25   56:49 13.7  0:29   21   29:49 10:39 1:40:52 
   18  146 Karen Johnson           Alexandria         MN  37   19 17:24  2:54  4:36   14   51:11 15.2  2:18   11   25:44  9:12 1:41:11 
   19  137 Heidi Gregoire          Moorhead           MN  35   18 16:15  2:43  1:34   15   51:16 15.2  2:17   22   30:02 10:44 1:41:23 
   20  171 Daisy Skarning          Edina              MN  37   21 18:19  3:04  1:51   23   56:32 13.8  0:20   15   26:35  9:30 1:43:36 
   21  136 Julie Grages Olson      Cologne            MN  38   20 17:25  2:55  2:36   13   50:08 15.6  3:25   24   31:52 11:23 1:45:25 
   22  130 Allison Eicher          Savage             MN  32   25 23:00  3:50  1:37   21   55:48 14.0  0:19   16   26:57  9:38 1:47:40 
   23  118 Stephanie Anderson      Duluth             MN  32   24 21:47  3:38  0:54   24   56:40 13.8  1:04   18   27:49  9:56 1:48:12 
   24  161 Jessica Paulsen         Alexandria         MN  31   26 26:08  4:22  1:42   18   52:01 15.0  1:22   20   29:32 10:33 1:50:44 
   25  181 Lucinda Versteeg        Richfield          MN  34   23 20:05  3:21  1:07   26 1:02:56 12.4  0:21   23   30:18 10:50 1:54:45 
   26  132 Maria Ellingson         Richfield          MN  31   22 20:03  3:21  2:09   22   56:13 13.9  1:09   26   36:15 12:57 1:55:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  47    2 10:18  1:43  1:24    1   33:16 23.4  0:27    1   16:29  5:53 1:01:51 
    2   48 Troy Hocum              Alexandria         MN  43    1  9:30  1:35  2:15    4   36:14 21.5  0:54    3   18:03  6:27 1:06:54 
    3   11 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  49    8 10:44  1:48  1:17    3   36:06 21.6  1:16    2   17:59  6:26 1:07:21 
    4   10 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45    7 10:38  1:47  1:38    2   35:14 22.1  1:08    6   19:01  6:48 1:07:36 
    5   15 David Breznay           Fargo              ND  43    6 10:35  1:46  2:35    6   38:19 20.4  1:22    4   18:40  6:40 1:11:29 
    6   13 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   18 14:07  2:22  2:47    8   39:40 19.7  1:11    5   19:00  6:47 1:16:43 
    7   49 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  47    4 10:18  1:43  3:08    7   38:43 20.1  1:56   10   23:09  8:16 1:17:13 
    8   98 Andrew Shriver          Alexandria         MN  44   17 13:42  2:17  2:57    9   39:57 19.5  0:23    7   20:46  7:25 1:17:44 
    9   41 Doug Graham             Bismarck           ND  49   12 12:01  2:01  4:16    5   38:09 20.4  1:57    9   21:50  7:48 1:18:11 
   10    3 Pat Adrian              Roseau             MN  42   10 11:19  1:54  2:39   11   42:00 18.6  1:12   11   24:03  8:36 1:21:11 
   11    6 Mike Bartolomeo         Farwell            MN  48    9 10:58  1:50  3:05   12   42:07 18.5  0:54   14   25:20  9:03 1:22:22 
   12   82 Chad Pederson           Moorhead           MN  44   11 11:50  1:59  4:52   10   41:56 18.6  2:56   12   25:06  8:58 1:26:38 
   13   59 Thomas Leach            Sartell            MN  41   16 13:17  2:13  1:15   20   48:29 16.1  3:06    8   21:33  7:42 1:27:38 
   14   32 Steve Erickson          Waconia            MN  42   14 12:34  2:06  2:24   13   43:53 17.8  1:01   18   29:20 10:29 1:29:10 
   15   19 Jim Chan                Alexandria         MN  46    3 10:18  1:43  3:22   16   45:39 17.1  1:00   19   30:57 11:04 1:31:14 
   16  110 Mark Wahlberg           Saint Paul         MN  41    5 10:30  1:45  3:39   18   47:42 16.4  2:17   20   31:16 11:10 1:35:22 
   17   36 Jeff Fjeld              Lino Lakes         MN  43   15 13:00  2:10  3:47   14   44:25 17.6 13:03   13   25:06  8:58 1:39:19 
   18   72 Keith Menzel            Minnetonka Beach   MN  43   19 16:19  2:44  1:25   21   52:02 15.0  1:56   16   27:52  9:58 1:39:32 
   19   26 Steven Devitt           St. Paul           MN  43   20 18:18  3:03  4:03   17   47:38 16.4  3:28   15   27:44  9:55 1:41:10 
   20   42 Jim Haag                Wayzata            MN  46   21 19:49  3:19  1:56   19   48:21 16.1  3:13   17   28:30 10:11 1:41:48 
   21   84 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42   13 12:04  2:01  5:37   15   44:35 17.5  1:31   21   39:36 14:09 1:43:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Angie Hop               Rosemount          MN  42    1  9:01  1:31  1:59    1   38:07 20.5  0:57    3   21:39  7:44 1:11:41 
    2  134 Sarah Foley             Cologne            MN  42    4 10:42  1:47  1:23    3   41:58 18.6  1:34    1   21:15  7:36 1:16:50 
    3  186 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  47    8 11:45  1:58  2:27    2   39:42 19.6  1:15    5   22:24  8:00 1:17:30 
    4  169 Heather Scholl          Alexandria         MN  41    2 10:05  1:41  1:56    7   44:03 17.7  1:21    2   21:37  7:43 1:19:00 
    5  187 Sherry Wright           Baxter             MN  44    5 10:56  1:50  2:24    6   43:53 17.8  2:19    4   22:16  7:58 1:21:46 
    6  208 Estelle Meyers          Aberdeen           SD  45    7 11:22  1:54  2:40    8   44:20 17.6  3:52    6   22:29  8:02 1:24:41 
    7  133 Jill Emery              Foley              MN  42   13 13:46  2:18  2:03    5   43:44 17.8  1:22    7   25:36  9:09 1:26:29 
    8  176 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47   10 12:53  2:09  3:26    4   43:31 17.9  1:46   11   28:05 10:02 1:29:38 
    9  126 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42   16 15:05  2:31  1:03   11   47:29 16.4  0:46   10   26:51  9:36 1:31:12 
   10  178 Dawn Tolifson           Alexandria         MN  40    6 11:21  1:54  4:23   14   48:46 16.0  1:03    9   26:08  9:20 1:31:38 
   11  166 Heidi Rudstrom          Brainerd           MN  47    9 11:48  1:58  4:40    9   46:51 16.6  2:50    8   25:38  9:09 1:31:44 
   12  167 Kristin Sachs           Brainerd           MN  43   11 13:01  2:11  4:54   12   48:04 16.2  1:31   15   31:31 11:16 1:38:59 
   13  122 Julie Bell              Little Falls       MN  48   15 15:04  2:31  1:06   10   47:26 16.4  0:50   18   35:26 12:40 1:39:50 
   14  173 Kelly Steffes           Fargo              ND  48   19 17:00  2:50  3:35   13   48:19 16.1  2:37   12   29:51 10:40 1:41:20 
   15  143 Jane Hutzol             Arvilla            ND  48    3 10:11  1:42  1:50   18   59:52 13.0  1:15   13   30:16 10:49 1:43:23 
   16  182 Jodi Wellner            Victoria           MN  40   14 14:07  2:22  6:03   15   52:38 14.8  3:14   14   30:26 10:52 1:46:26 
   17  175 Carie Stotesbery        Alexandria         MN  41   18 16:23  2:44  3:03   17   53:14 14.7  3:07   16   32:20 11:33 1:48:05 
   18  153 Jennifer Lundblad       Minneapolis        MN  47   17 15:47  2:38  5:06   16   53:06 14.7  1:03   17   33:19 11:54 1:48:19 
   19  147 Shannon Kempf           Sebeka             MN  44   12 13:06  2:11  5:49   20 1:18:18 10.0  1:51   19   36:30 13:03 2:15:32 
   20  163 Marilyn Reierson        Savage             MN  49   20 18:39  3:07  5:23   19 1:16:26 10.2  1:11   20   42:34 15:12 2:24:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Jp Fahey                Norwood            MN  51    4 10:58  1:50  2:35    1   37:50 20.6  1:10    1   20:17  7:15 1:12:48 
    2    8 Bill Benning            Lakeville          MN  50    3 10:17  1:43  1:56    3   38:57 20.0  1:17    3   22:15  7:57 1:14:40 
    3   90 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58    7 12:35  2:06  4:06    2   38:15 20.4  1:05    4   22:34  8:04 1:18:33 
    4   74 David Miller            Wahpeton           ND  51    2 10:13  1:43  3:36    6   41:46 18.7  1:34    2   21:54  7:50 1:19:03 
    5   22 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51    5 11:23  1:54  1:49    7   41:54 18.6  1:31    7   24:34  8:47 1:21:09 
    6   86 Doug Rumpza             Fargo              ND  55    6 11:29  1:55  4:48    8   42:22 18.4  2:33    5   22:48  8:09 1:23:58 
    7   97 Michael Shanahan        Watertown          MN  50    8 13:03  2:11  3:35    5   41:44 18.7  1:56    6   24:34  8:47 1:24:50 
    8   70 James McCormack         Detroit Lakes      MN  55    9 13:07  2:12  4:43    4   41:33 18.8  2:47   13   27:54  9:58 1:30:03 
    9   92 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  54   10 14:02  2:21  3:25   10   44:40 17.5  0:54   12   27:50  9:57 1:30:49 
   10  112 Bruce Watland           Willmar            MN  51    1  9:45  1:38  4:07   12   50:43 15.4  1:06    9   25:36  9:09 1:31:14 
   11   99 Scott Steffes           Fargo              ND  51   12 17:57  3:00  3:40    9   42:39 18.3  2:11    8   25:22  9:04 1:31:48 
   12   18 Ron Carlson             Alexandria         MN  58   14 24:03  4:01  2:45   11   50:18 15.5  1:03   11   26:57  9:38 1:45:05 
   13   24 George Crist            Alexandria         MN  52   11 16:03  2:41  5:40   14   56:24 13.8  1:33   10   26:12  9:22 1:45:50 
   14   17 Tim Bush                Alexandria         MN  50   13 18:25  3:05  1:16   13   54:20 14.4  2:12   14   30:09 10:47 1:46:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  135 Diane Gillespie         Staples            MN  51    1 15:00  2:30  2:56    1   48:52 16.0  0:43    1   25:55  9:16 1:33:24 
    2  159 Lorrie Oistad           Sartell            MN  54    2 17:37  2:57  3:14    2   49:49 15.7  2:42    2   26:25  9:26 1:39:46 
    3  138 Debra Griffey           Moorhead           MN  59    3 27:11  4:32  2:17    3 1:06:39 11.7  3:38    4   41:51 14:57 2:21:34 
    4  170 Cindy Schuppert         Bemidji            MN  55    4 32:19  5:24  1:06    4 1:12:30 10.8  2:15    3   37:04 13:14 2:25:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   77 Mark Nelsen             Alexandria         MN  60    2 11:09  1:52  1:08    2   40:01 19.5  0:16    1   18:10  6:29 1:10:42 
    2   30 Denny Ellingson         Courtland          MN  61    1  8:52  1:29  3:52    1   37:51 20.6  2:23    2   22:34  8:04 1:15:30 
    3  102 Michael Suggett         Pleasant Hill      IA  67    5 19:04  3:11  1:25    3   45:57 17.0  0:43    5   29:57 10:42 1:34:50 
    4   45 Rick Hans               Brainerd           MN  65    3 11:54  1:59  3:19    4   46:05 16.9  4:01    4   29:34 10:34 1:34:51 
    5   25 Bill Cross              Sebeka             MN  62    4 15:30  2:35  5:50    5   51:48 15.1  1:10    3   28:00 10:00 1:42:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  174 Pam Stevens             Sartell            MN  60    1 11:57  2:00  2:01    1   39:23 19.8  0:48    1   23:53  8:32 1:18:00 
    2  117 Marie Anderson          Alexandria         MN  61    3 15:04  2:31  4:16    2   50:39 15.4  2:25    2   34:28 12:19 1:46:51 
    3  145 Connie Johnson          Burnsville         MN  60    2 14:02  2:21  6:26    4 1:01:05 12.8  2:33    3   35:15 12:36 1:59:20 
    4  123 Sandy Bishop            Star Prairie       WI  65    4 19:46  3:18  5:17    3   58:29 13.3  1:39    4   37:06 13:15 2:02:16 

Total Registered:                        208
Total Number of Team Finishers:           19
Total Number of Individual Finishers:    161
Number of Male   Finishers:               96
Number of Female Finishers:               65
Did not Finish Race or Did Not Start:     31