SCSU on the MOVE -
St. Cloud, MN
5/2/2013

race logo










					                            SCSU ON THE MOVE 5K
                  SCSU Atwood Center Mall - St. Cloud, MN
                                May 2, 2013
                                    5K

=======================================================================================
OVERALL RESULTS  
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/3     213 Alex Halvorson           18 M   Baldwin            WI   18:05  5:50 
    2   1/20    295 Dalton Scott             22 M   St.Cloud           MN   18:17  5:53 
    3   1/3     320 Andy Zabel               33 M   St. Joseph         MN   18:21  5:55 
    4   2/20    256 Casey Mueller            20 M   Belle Plaine       MN   18:27  5:57 
    5   1/8     237 Mike Kuffel              43 M   Waite Park         MN   18:35  5:59 
    6   3/20    201 Gary Eipperle            26 M   St. Cloud          MN   19:13  6:11 
    7   4/20    311 Matt Vanderlinde         21 M   St. Cloud          MN   19:37  6:19 
    8   5/20    185 Steven Boutelle          22 M   Saint Cloud        MN   20:21  6:33 
    9   6/20    318 Josh Wurster             22 M   Wausau             WI   20:55  6:44 
   10   7/20    224 Ryan Kelly               23 M   Saint Cloud        MN   21:01  6:46 
   11   1/32    276 Christina Ringsmuth      23 F   Waite Park         MN   21:10  6:49 
   12   2/3     194 Bailey Cossairt          16 M   Saint Cloud        MN   21:16  6:51 
   13   8/20    193 Kyle Cordry              25 M   Saint Cloud        MN   21:23  6:53 
   14   9/20    322 Steve Cole               27 M   St.Cloud           MN   21:30  6:56 
   15  10/20    275 Ernesto Reyes            23 M   St. Cloud          MN   21:33  6:56 
   16   2/32    326 Jordan Wolfrum           26 F   St.Cloud           MN   21:53  7:03 
   17   1/7     190 Christin Chandler        19 F   St.Cloud           MN   22:04  7:06 
   18  11/20    210 Noah Gosswiller          20 M   Cokato             MN   22:26  7:14 
   19   3/32    206 Amanda Gessell           20 F   St. Cloud          MN   22:32  7:16 
   20   2/8     268 Mike Peterka             44 M   Cold Spring        MN   22:37  7:17 
   21  12/20    289 Grant Schnell            29 M   Rice               MN   22:40  7:18 
   22   2/7     316 Halle Weisman            19 F   Chanhassen         MN   22:41  7:19 
   23   3/7     241 Lauren Latimer           19 F   St.Cloud           MN   22:42  7:19 
   24   4/7     309 Sally Traut              19 F   St. Cloud          MN   22:42  7:19 
   25   3/8     279 Chad Rohman              43 M   Hanover            MN   22:46  7:20 
   26  13/20    247 Marcus Luniewski         26 M   St. Cloud          MN   23:11  7:28 
   27   1/11    280 Sara Rojas               37 F   Brainerd           MN   23:14  7:29 
   28   2/11    235 Darcy Konz               33 F   Cold Spring        MN   23:22  7:32 
   29  14/20    325 John Zelgler             23 M   Champlin           MN   23:37  7:36 
   30   4/32    264 Erika Nipp               22 F   St.Cloud           MN   23:46  7:39 
   31   5/32    288 Ashley Schnell           29 F   Rice               MN   24:10  7:47 
   32  15/20    184 Percy Botchway           24 M   Shoreview          MN   24:47  7:59 
   33   5/7     187 Madison Brummond         18 F   Ringle             WI   24:52  8:01 
   34   2/3     177 Chris Bemis              31 M   Foley              MN   25:02  8:04 
   35   4/8     209 Michael Gorman           42 M   St. Cloud          MN   25:15  8:08 
   36   5/8     219 Troy Hilde               46 M   Foley              MN   25:32  8:13 
   37  16/20    242 Tim Lauer                26 M   Saint Paul         MN   25:37  8:15 
   38   3/11    301 Catherine Statz          31 F   Richmond           MN   25:42  8:17 
   39   4/11    282 Barbara Rudek            30 F   Maple Grove        MN   25:58  8:22 
   40   1/2     297 Brody Sievers            15 M   Saint Cloud        MN   26:10  8:26 
   41   1/5     223 Robin Johnson            57 F   Saint Cloud        MN   26:12  8:26 
   42   6/32    293 Sara Schwan              25 F   St. Cloud          MN   26:15  8:27 
   43  17/20    273 Tim Poferl               25 M   Becker             MN   26:49  8:38 
   44   5/11    216 Erica Henke              38 F   Brainerd           MN   26:52  8:39 
   45   7/32    277 Emily Ringsmuth          20 F   Waite Park         MN   27:02  8:42 
   46   8/32    204 Hannah Frost             22 F   Delano             MN   27:07  8:44 
   47   9/32    250 Olivia Mayer             21 F   Big Lake           MN   27:19  8:48 
   48   1/8     271 Susie Piner              43 F   Sartell            MN   27:22  8:49 
   49   2/8     266 Christine Olson          41 F   St.Cloud           MN   27:22  8:49 
   50   3/8     254 Tammy Moore              42 F   Royalton           MN   27:23  8:49 
   51  10/32    215 Ashley Hart              26 F   Garfield           MN   27:25  8:50 
   52   1/4     323 Kari Hiltner             13 F   St.Cloud           MN   27:27  8:50 
   53  11/32    172 Andrea Allen             21 F   St. Cloud          MN   27:27  8:50 
   54   2/4     173 Kaylee Athmann           13 F   St Cloud           MN   27:27  8:50 
   55  12/32    220 Maria Janson             21 F   Pierz              MN   27:46  8:57 
   56  13/32    315 Emily Weis               24 F   St. Cloud          MN   27:55  8:59 
   57   4/8     231 Colleen Weis Knafla      49 F   St. Cloud          MN   28:06  9:03 
   58  14/32    198 Krystal Duff             22 F   St. Cloud          MN   28:07  9:03 
   59   3/3     232 Jonathan Knafla          19 M   St.Cloud           MN   28:07  9:03 
   60  15/32    200 Bretta Edwards           24 F   St. Cloud          MN   28:07  9:03 
   61  16/32    283 Chantel Salfer           22 F   St. Cloud          MN   28:13  9:05 
   62   3/3     196 Todd Dingmann            39 M   St Cloud           MN   28:51  9:18 
   63   1/3     207 Curtis Ghylin            74 M   Sauk Rapids        MN   29:01  9:21 
   64  17/32    225 Taylor Kenall            22 F   St Cloud           MN   29:20  9:27 
   65  18/32    251 Katie Meemken            21 F   Sauk Rapids        MN   29:26  9:29 
   66   6/11    243 I-Jung Lee               35 F   Sartell            MN   29:49  9:36 
   67   3/4     217 Hailey Hickman           13 F   Sauk Rapids        MN   30:30  9:49 
   68  19/32    263 Kathy Nguyen             21 F   Rice               MN   30:36  9:51 
   69   6/8     324 Mark Herzing             40 M   Milaca             MN   30:40  9:53 
   70  20/32    203 Hayley Fisher            25 F   St. Cloud          MN   30:41  9:53 
   71   7/11    188 Becca Brzezinski         31 F   Sauk Rapids        MN   30:49  9:56 
   72   4/4     195 Madison Dingmann         11 F   St Cloud           MN   31:18 10:05 
   73   2/3     212 Stephen Halsey           61 M   Buffalo            MN   31:20 10:05 
   74  21/32    179 Nadeen Berzins           21 F   Clearwater         MN   31:28 10:08 
   75  18/20    300 Derek Spoden             26 M   Sauk Rapids        MN   31:29 10:08 
   76  22/32    186 Bethany Briggs           21 F   Lester Prairie     MN   32:06 10:20 
   77  23/32    306 Rachel Thielman          22 F   St. Cloud          MN   32:07 10:20 
   78   8/11    317 April Willemsen          32 F   Sauk Rapids        MN   32:17 10:24 
   79  24/32    244 Kalia Lee                21 F   White Bear Lake    MN   32:32 10:29 
   80  19/20    272 Dan Plantenberg          29 M   St. Cloud          MN   32:45 10:33 
   81   9/11    310 Pei Hsuan Tsai           31 F   Saint Cloud        MN   33:31 10:47 
   82   5/8     304 Shana Stuckey            41 F   Sauk Rapids        MN   33:32 10:48 
   83  25/32    321 Pei-Fen Tsai             27 F   St.Coud            MN   33:36 10:49 
   84   2/5     218 Mila Hilde               51 F   Foley              MN   33:58 10:56 
   85  26/32    175 Steph Bates              21 F   Champlin           MN   34:17 11:02 
   86  27/32    307 Katherine Thompson       24 F   Sartell            MN   34:18 11:03 
   87  20/20    182 Matthew Bonham           29 M   Sartell            MN   34:19 11:03 
   88   1/1     292 Ruth Schultz             62 F   Clearwater         MN   34:28 11:06 
   89   6/8     274 Jennifer Quinlan         43 F   Saint Cloud        MN   34:47 11:12 
   90   3/5     284 Margaret Sarnicki        51 F   Clear Lake         MN   34:51 11:13 
   91  28/32    236 Alycia Kroll             23 F   St. Cloud          MN   34:57 11:15 
   92  29/32    226 Courtney Keyes           22 F   St. Cloud          MN   35:07 11:18 
   93  30/32    314 Nghi Vuong               29 F   St. Cloud          MN   35:14 11:21 
   94   7/8     240 Lisa Larson              45 F   St. Cloud          MN   35:56 11:34 
   95   4/5     278 Laura Ringsmuth          57 F   Waite Park         MN   36:31 11:45 
   96  10/11    245 Tara Lopez               35 F   St Cloud           MN   36:38 11:48 
   97   2/2     303 Garrett Stuckey          12 M   Sauk Rapids        MN   38:21 12:21 
   98  11/11    171 Mary Ackerman            38 F   Saint Cloud        MN   38:23 12:21 
   99  31/32    249 Kayla Malone             24 F   St. Cloud          MN   38:48 12:30 
  100   6/7     281 Ciara Rossi              18 F   Red Wing           MN   40:50 13:09 
  101   7/7     202 Ashley Englund           18 F   St Cloud           MN   40:57 13:11 
  102  32/32    183 Leann Boser              20 F   St. Cloud          MN   46:35 15:00 
  103   7/8     287 Mark Schmitz             45 M   St. Joseph         MN   52:55 17:02 
  104   8/8     265 Martin Nordquist         40 M   Sauk Centre        MN   52:56 17:03 
  105   5/5     180 Carol Bonebrake          54 F   Sartell            MN   53:21 17:11 
  106   8/8     286 Lisa Schmitz             44 F   St. Joseph         MN   53:22 17:11 
  107   3/3     299 Dennis Sowada            63 M   Sartell            MN   53:23 17:11 
  108   1/1     181 Dale Bonebrake           56 M   Sartell            MN   55:49 17:58 

=======================================================================================
MALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Alex Halvorson           18 M   Baldwin            WI   18:05 
    2 Dalton Scott             22 M   St.Cloud           MN   18:17 
    3 Andy Zabel               33 M   St. Joseph         MN   18:21 
    4 Casey Mueller            20 M   Belle Plaine       MN   18:27 
    5 Mike Kuffel              43 M   Waite Park         MN   18:35 
    6 Gary Eipperle            26 M   St. Cloud          MN   19:13 
    7 Matt Vanderlinde         21 M   St. Cloud          MN   19:37 
    8 Steven Boutelle          22 M   Saint Cloud        MN   20:21 
    9 Josh Wurster             22 M   Wausau             WI   20:55 
   10 Ryan Kelly               23 M   Saint Cloud        MN   21:01 
   11 Bailey Cossairt          16 M   Saint Cloud        MN   21:16 
   12 Kyle Cordry              25 M   Saint Cloud        MN   21:23 
   13 Steve Cole               27 M   St.Cloud           MN   21:30 
   14 Ernesto Reyes            23 M   St. Cloud          MN   21:33 
   15 Noah Gosswiller          20 M   Cokato             MN   22:26 
   16 Mike Peterka             44 M   Cold Spring        MN   22:37 
   17 Grant Schnell            29 M   Rice               MN   22:40 
   18 Chad Rohman              43 M   Hanover            MN   22:46 
   19 Marcus Luniewski         26 M   St. Cloud          MN   23:11 
   20 John Zelgler             23 M   Champlin           MN   23:37 
   21 Percy Botchway           24 M   Shoreview          MN   24:47 
   22 Chris Bemis              31 M   Foley              MN   25:02 
   23 Michael Gorman           42 M   St. Cloud          MN   25:15 
   24 Troy Hilde               46 M   Foley              MN   25:32 
   25 Tim Lauer                26 M   Saint Paul         MN   25:37 
   26 Brody Sievers            15 M   Saint Cloud        MN   26:10 
   27 Tim Poferl               25 M   Becker             MN   26:49 
   28 Jonathan Knafla          19 M   St.Cloud           MN   28:07 
   29 Todd Dingmann            39 M   St Cloud           MN   28:51 
   30 Curtis Ghylin            74 M   Sauk Rapids        MN   29:01 
   31 Mark Herzing             40 M   Milaca             MN   30:40 
   32 Stephen Halsey           61 M   Buffalo            MN   31:20 
   33 Derek Spoden             26 M   Sauk Rapids        MN   31:29 
   34 Dan Plantenberg          29 M   St. Cloud          MN   32:45 
   35 Matthew Bonham           29 M   Sartell            MN   34:19 
   36 Garrett Stuckey          12 M   Sauk Rapids        MN   38:21 
   37 Mark Schmitz             45 M   St. Joseph         MN   52:55 
   38 Martin Nordquist         40 M   Sauk Centre        MN   52:56 
   39 Dennis Sowada            63 M   Sartell            MN   53:23 
   40 Dale Bonebrake           56 M   Sartell            MN   55:49 

=======================================================================================
FEMALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Christina Ringsmuth      23 F   Waite Park         MN   21:10 
    2 Jordan Wolfrum           26 F   St.Cloud           MN   21:53 
    3 Christin Chandler        19 F   St.Cloud           MN   22:04 
    4 Amanda Gessell           20 F   St. Cloud          MN   22:32 
    5 Halle Weisman            19 F   Chanhassen         MN   22:41 
    6 Lauren Latimer           19 F   St.Cloud           MN   22:42 
    7 Sally Traut              19 F   St. Cloud          MN   22:42 
    8 Sara Rojas               37 F   Brainerd           MN   23:14 
    9 Darcy Konz               33 F   Cold Spring        MN   23:22 
   10 Erika Nipp               22 F   St.Cloud           MN   23:46 
   11 Ashley Schnell           29 F   Rice               MN   24:10 
   12 Madison Brummond         18 F   Ringle             WI   24:52 
   13 Catherine Statz          31 F   Richmond           MN   25:42 
   14 Barbara Rudek            30 F   Maple Grove        MN   25:58 
   15 Robin Johnson            57 F   Saint Cloud        MN   26:12 
   16 Sara Schwan              25 F   St. Cloud          MN   26:15 
   17 Erica Henke              38 F   Brainerd           MN   26:52 
   18 Emily Ringsmuth          20 F   Waite Park         MN   27:02 
   19 Hannah Frost             22 F   Delano             MN   27:07 
   20 Olivia Mayer             21 F   Big Lake           MN   27:19 
   21 Susie Piner              43 F   Sartell            MN   27:22 
   22 Christine Olson          41 F   St.Cloud           MN   27:22 
   23 Tammy Moore              42 F   Royalton           MN   27:23 
   24 Ashley Hart              26 F   Garfield           MN   27:25 
   25 Kari Hiltner             13 F   St.Cloud           MN   27:27 
   26 Andrea Allen             21 F   St. Cloud          MN   27:27 
   27 Kaylee Athmann           13 F   St Cloud           MN   27:27 
   28 Maria Janson             21 F   Pierz              MN   27:46 
   29 Emily Weis               24 F   St. Cloud          MN   27:55 
   30 Colleen Weis Knafla      49 F   St. Cloud          MN   28:06 
   31 Krystal Duff             22 F   St. Cloud          MN   28:07 
   32 Bretta Edwards           24 F   St. Cloud          MN   28:07 
   33 Chantel Salfer           22 F   St. Cloud          MN   28:13 
   34 Taylor Kenall            22 F   St Cloud           MN   29:20 
   35 Katie Meemken            21 F   Sauk Rapids        MN   29:26 
   36 I-Jung Lee               35 F   Sartell            MN   29:49 
   37 Hailey Hickman           13 F   Sauk Rapids        MN   30:30 
   38 Kathy Nguyen             21 F   Rice               MN   30:36 
   39 Hayley Fisher            25 F   St. Cloud          MN   30:41 
   40 Becca Brzezinski         31 F   Sauk Rapids        MN   30:49 
   41 Madison Dingmann         11 F   St Cloud           MN   31:18 
   42 Nadeen Berzins           21 F   Clearwater         MN   31:28 
   43 Bethany Briggs           21 F   Lester Prairie     MN   32:06 
   44 Rachel Thielman          22 F   St. Cloud          MN   32:07 
   45 April Willemsen          32 F   Sauk Rapids        MN   32:17 
   46 Kalia Lee                21 F   White Bear Lake    MN   32:32 
   47 Pei Hsuan Tsai           31 F   Saint Cloud        MN   33:31 
   48 Shana Stuckey            41 F   Sauk Rapids        MN   33:32 
   49 Pei-Fen Tsai             27 F   St.Coud            MN   33:36 
   50 Mila Hilde               51 F   Foley              MN   33:58 
   51 Steph Bates              21 F   Champlin           MN   34:17 
   52 Katherine Thompson       24 F   Sartell            MN   34:18 
   53 Ruth Schultz             62 F   Clearwater         MN   34:28 
   54 Jennifer Quinlan         43 F   Saint Cloud        MN   34:47 
   55 Margaret Sarnicki        51 F   Clear Lake         MN   34:51 
   56 Alycia Kroll             23 F   St. Cloud          MN   34:57 
   57 Courtney Keyes           22 F   St. Cloud          MN   35:07 
   58 Nghi Vuong               29 F   St. Cloud          MN   35:14 
   59 Lisa Larson              45 F   St. Cloud          MN   35:56 
   60 Laura Ringsmuth          57 F   Waite Park         MN   36:31 
   61 Tara Lopez               35 F   St Cloud           MN   36:38 
   62 Mary Ackerman            38 F   Saint Cloud        MN   38:23 
   63 Kayla Malone             24 F   St. Cloud          MN   38:48 
   64 Ciara Rossi              18 F   Red Wing           MN   40:50 
   65 Ashley Englund           18 F   St Cloud           MN   40:57 
   66 Leann Boser              20 F   St. Cloud          MN   46:35 
   67 Carol Bonebrake          54 F   Sartell            MN   53:21 
   68 Lisa Schmitz             44 F   St. Joseph         MN   53:22 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
=======================================================================================
    1 Brody Sievers            15 M   Saint Cloud        MN   26:10 
    2 Garrett Stuckey          12 M   Sauk Rapids        MN   38:21 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
=======================================================================================
    1 Kari Hiltner             13 F   St.Cloud           MN   27:27 
    2 Kaylee Athmann           13 F   St Cloud           MN   27:27 
    3 Hailey Hickman           13 F   Sauk Rapids        MN   30:30 
    4 Madison Dingmann         11 F   St Cloud           MN   31:18 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Alex Halvorson           18 M   Baldwin            WI   18:05 
    2 Bailey Cossairt          16 M   Saint Cloud        MN   21:16 
    3 Jonathan Knafla          19 M   St.Cloud           MN   28:07 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Christin Chandler        19 F   St.Cloud           MN   22:04 
    2 Halle Weisman            19 F   Chanhassen         MN   22:41 
    3 Lauren Latimer           19 F   St.Cloud           MN   22:42 
    4 Sally Traut              19 F   St. Cloud          MN   22:42 
    5 Madison Brummond         18 F   Ringle             WI   24:52 
    6 Ciara Rossi              18 F   Red Wing           MN   40:50 
    7 Ashley Englund           18 F   St Cloud           MN   40:57 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Dalton Scott             22 M   St.Cloud           MN   18:17 
    2 Casey Mueller            20 M   Belle Plaine       MN   18:27 
    3 Gary Eipperle            26 M   St. Cloud          MN   19:13 
    4 Matt Vanderlinde         21 M   St. Cloud          MN   19:37 
    5 Steven Boutelle          22 M   Saint Cloud        MN   20:21 
    6 Josh Wurster             22 M   Wausau             WI   20:55 
    7 Ryan Kelly               23 M   Saint Cloud        MN   21:01 
    8 Kyle Cordry              25 M   Saint Cloud        MN   21:23 
    9 Steve Cole               27 M   St.Cloud           MN   21:30 
   10 Ernesto Reyes            23 M   St. Cloud          MN   21:33 
   11 Noah Gosswiller          20 M   Cokato             MN   22:26 
   12 Grant Schnell            29 M   Rice               MN   22:40 
   13 Marcus Luniewski         26 M   St. Cloud          MN   23:11 
   14 John Zelgler             23 M   Champlin           MN   23:37 
   15 Percy Botchway           24 M   Shoreview          MN   24:47 
   16 Tim Lauer                26 M   Saint Paul         MN   25:37 
   17 Tim Poferl               25 M   Becker             MN   26:49 
   18 Derek Spoden             26 M   Sauk Rapids        MN   31:29 
   19 Dan Plantenberg          29 M   St. Cloud          MN   32:45 
   20 Matthew Bonham           29 M   Sartell            MN   34:19 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Christina Ringsmuth      23 F   Waite Park         MN   21:10 
    2 Jordan Wolfrum           26 F   St.Cloud           MN   21:53 
    3 Amanda Gessell           20 F   St. Cloud          MN   22:32 
    4 Erika Nipp               22 F   St.Cloud           MN   23:46 
    5 Ashley Schnell           29 F   Rice               MN   24:10 
    6 Sara Schwan              25 F   St. Cloud          MN   26:15 
    7 Emily Ringsmuth          20 F   Waite Park         MN   27:02 
    8 Hannah Frost             22 F   Delano             MN   27:07 
    9 Olivia Mayer             21 F   Big Lake           MN   27:19 
   10 Ashley Hart              26 F   Garfield           MN   27:25 
   11 Andrea Allen             21 F   St. Cloud          MN   27:27 
   12 Maria Janson             21 F   Pierz              MN   27:46 
   13 Emily Weis               24 F   St. Cloud          MN   27:55 
   14 Krystal Duff             22 F   St. Cloud          MN   28:07 
   15 Bretta Edwards           24 F   St. Cloud          MN   28:07 
   16 Chantel Salfer           22 F   St. Cloud          MN   28:13 
   17 Taylor Kenall            22 F   St Cloud           MN   29:20 
   18 Katie Meemken            21 F   Sauk Rapids        MN   29:26 
   19 Kathy Nguyen             21 F   Rice               MN   30:36 
   20 Hayley Fisher            25 F   St. Cloud          MN   30:41 
   21 Nadeen Berzins           21 F   Clearwater         MN   31:28 
   22 Bethany Briggs           21 F   Lester Prairie     MN   32:06 
   23 Rachel Thielman          22 F   St. Cloud          MN   32:07 
   24 Kalia Lee                21 F   White Bear Lake    MN   32:32 
   25 Pei-Fen Tsai             27 F   St.Coud            MN   33:36 
   26 Steph Bates              21 F   Champlin           MN   34:17 
   27 Katherine Thompson       24 F   Sartell            MN   34:18 
   28 Alycia Kroll             23 F   St. Cloud          MN   34:57 
   29 Courtney Keyes           22 F   St. Cloud          MN   35:07 
   30 Nghi Vuong               29 F   St. Cloud          MN   35:14 
   31 Kayla Malone             24 F   St. Cloud          MN   38:48 
   32 Leann Boser              20 F   St. Cloud          MN   46:35 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Andy Zabel               33 M   St. Joseph         MN   18:21 
    2 Chris Bemis              31 M   Foley              MN   25:02 
    3 Todd Dingmann            39 M   St Cloud           MN   28:51 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Sara Rojas               37 F   Brainerd           MN   23:14 
    2 Darcy Konz               33 F   Cold Spring        MN   23:22 
    3 Catherine Statz          31 F   Richmond           MN   25:42 
    4 Barbara Rudek            30 F   Maple Grove        MN   25:58 
    5 Erica Henke              38 F   Brainerd           MN   26:52 
    6 I-Jung Lee               35 F   Sartell            MN   29:49 
    7 Becca Brzezinski         31 F   Sauk Rapids        MN   30:49 
    8 April Willemsen          32 F   Sauk Rapids        MN   32:17 
    9 Pei Hsuan Tsai           31 F   Saint Cloud        MN   33:31 
   10 Tara Lopez               35 F   St Cloud           MN   36:38 
   11 Mary Ackerman            38 F   Saint Cloud        MN   38:23 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Mike Kuffel              43 M   Waite Park         MN   18:35 
    2 Mike Peterka             44 M   Cold Spring        MN   22:37 
    3 Chad Rohman              43 M   Hanover            MN   22:46 
    4 Michael Gorman           42 M   St. Cloud          MN   25:15 
    5 Troy Hilde               46 M   Foley              MN   25:32 
    6 Mark Herzing             40 M   Milaca             MN   30:40 
    7 Mark Schmitz             45 M   St. Joseph         MN   52:55 
    8 Martin Nordquist         40 M   Sauk Centre        MN   52:56 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Susie Piner              43 F   Sartell            MN   27:22 
    2 Christine Olson          41 F   St.Cloud           MN   27:22 
    3 Tammy Moore              42 F   Royalton           MN   27:23 
    4 Colleen Weis Knafla      49 F   St. Cloud          MN   28:06 
    5 Shana Stuckey            41 F   Sauk Rapids        MN   33:32 
    6 Jennifer Quinlan         43 F   Saint Cloud        MN   34:47 
    7 Lisa Larson              45 F   St. Cloud          MN   35:56 
    8 Lisa Schmitz             44 F   St. Joseph         MN   53:22 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Dale Bonebrake           56 M   Sartell            MN   55:49 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Robin Johnson            57 F   Saint Cloud        MN   26:12 
    2 Mila Hilde               51 F   Foley              MN   33:58 
    3 Margaret Sarnicki        51 F   Clear Lake         MN   34:51 
    4 Laura Ringsmuth          57 F   Waite Park         MN   36:31 
    5 Carol Bonebrake          54 F   Sartell            MN   53:21 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Curtis Ghylin            74 M   Sauk Rapids        MN   29:01 
    2 Stephen Halsey           61 M   Buffalo            MN   31:20 
    3 Dennis Sowada            63 M   Sartell            MN   53:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Ruth Schultz             62 F   Clearwater         MN   34:28 

Total Registered:                       156
Total Number of Finishers:              108
Number of Male   Finishers:              40
Number of Female Finishers:              68
Did not finish race or did not start:    48