Paddle, Pedal, Run -
Cambridge, MN
6/1/2013

race logo










					                                                       PADDLE PEDAL RUN TRIATHLON
                                              Mankes Resort - Cambridge, MN - June 1, 2013
                                            1.5 Mile Canoe - 11.2 Mile Bike - 2.25 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank CANOE Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7      34 Nathan Budde            South Haven            36 M     2 15:22 10:15  0:27    3   30:29 22.0  0:31    1   14:25  6:25 1:01:12 
    2   1/3       2 Ryan Bohn               Cambridge              22 M     1 15:15 10:10  0:46    2   30:21 22.1  0:46    5   15:54  7:04 1:03:00 
    3   1/4      17 Santiago Morgan         Mpls                   51 M     4 16:04 10:43  0:26    4   31:09 21.6  0:33    2   14:53  6:37 1:03:03 
    4   2/4      51 Mike Larson             Cambridge          MN  56 M     9 18:09 12:06  0:36    1   30:03 22.4  0:50   19   19:32  8:41 1:09:08 
    5   1/3      63 Jeff Colbert            Cambridge          MN  45 M    12 18:21 12:14  0:21    5   33:23 20.1  0:37   18   19:14  8:33 1:11:53 
    6   1/5      44 Zach Smith              Mora                   19 M    11 18:21 12:14  0:31   11   38:11 17.6  0:30    3   15:17  6:48 1:12:48 
    7   2/5      12 Rowdy Larson            Roseville              14 M    14 19:33 13:02  0:38    9   37:15 18.0  0:25    4   15:50  7:02 1:13:38 
    8   2/3      55 David Spilman           Cambridge          MN  48 M    10 18:18 12:12  0:15    8   35:39 18.8  0:40   12   18:54  8:24 1:13:44 
    9   3/3      37 Jamie Erickson          Cambridge              48 M     5 17:08 11:25  1:14    6   34:56 19.2  1:01   20   19:54  8:51 1:14:10 
   10   2/7      40 Matthew Peterson        Hanover                36 M     3 15:27 10:18  0:25   16   40:21 16.7  0:31    8   18:21  8:09 1:15:02 
   11   3/4      43 Mark Smith              Mora                   52 M     7 17:21 11:34  0:30   10   37:39 17.8  0:59   11   18:46  8:21 1:15:14 
   12   3/5      59 Jack Hennen             Cambridge          MN  12 M     8 17:39 11:46  0:23   12   38:18 17.5  0:30   17   19:13  8:33 1:16:00 
   13   3/7       8 Robert Holmann          Zimmerman              37 M    17 19:43 13:09  1:37   14   39:36 17.0  0:20    6   16:19  7:15 1:17:33 
   14   4/5      60 Brudy Nelson            Cambridge          MN  12 M    18 19:44 13:09  0:31   15   40:06 16.8  0:34   22   20:07  8:57 1:20:59 
   15   5/5      38 Dominic Loneman         Cambridge              13 M     6 17:08 11:26  1:15   19   41:19 16.3  0:26   25   21:03  9:22 1:21:09 
   16   1/4      10 Bonnie Larson           Roseville              50 F    16 19:42 13:08  0:26   22   41:58 16.0  0:33   10   18:43  8:19 1:21:20 
   17   4/4      33 Al Boehne               Grant                  57 M    28 20:58 13:59  1:58    7   35:22 19.0  1:35   28   21:43  9:40 1:21:35 
   18   4/7      13 Chris Lynch             Blaine                 31 M    13 18:34 12:23  1:10   17   40:33 16.6  0:35   29   22:03  9:48 1:22:53 
   19   1/13     53 Allison Heinzeller      Cambridge          MN  37 F    19 20:13 13:29  0:44   21   41:49 16.1  1:21   13   18:56  8:25 1:23:02 
   20   5/7      52 Eric Maikkula           Cambridge          MN  37 M    15 19:38 13:05  1:12   13   39:13 17.1  0:32   34   22:47 10:08 1:23:19 
   21   6/7      22 Dan Wheeler             Saint Michael          39 M    20 20:18 13:32  0:50   31   45:29 14.8  0:33    9   18:42  8:19 1:25:50 
   22   2/13      9 Stacy Kremer            Princeton              37 F    22 20:29 13:40  1:24   20   41:35 16.2  0:28   31   22:28  9:59 1:26:23 
   23   2/4      14 Jane Morgan             Maple Grove            43 F    25 20:48 13:52  1:50   18   41:18 16.3  0:48   36   23:48 10:35 1:28:30 
   24   3/13     11 Kim Larson              Isanti                 38 F    21 20:29 13:40  1:16   23   43:09 15.6  0:26   37   25:03 11:08 1:30:21 
   25   2/3      20 Andrew Volkenant        Minnetonka             28 M    37 24:45 16:30  2:07   25   44:29 15.1  0:25   14   18:57  8:26 1:30:41 
   26   3/3      24 Aaron Winter            Mpls                   30 M    24 20:42 13:48  2:25   33   45:41 14.7  0:59   24   20:58  9:19 1:30:43 
   27   1/3      21 Jessica Volkenant       Minnetonka             26 F    36 24:45 16:30  2:06   26   44:33 15.1  0:22   16   19:05  8:29 1:30:49 
   28   4/13     25 Anna Marie Winter       Mpls                   32 F    23 20:41 13:48  2:25   32   45:41 14.7  1:00   26   21:22  9:30 1:31:07 
   29   5/13      6 Victoria Henry          Saint Michael          37 F    42 25:50 17:14  0:49   34   45:50 14.7  0:39    7   18:15  8:07 1:31:21 
   30   2/3      42 Kelly Schroeder         Princeton              29 F    44 26:15 17:30  0:32   27   45:12 14.9  0:23   15   19:04  8:29 1:31:25 
   31   6/13     19 Kelly Skare-Klecker     Roseville              35 F    26 20:48 13:52  1:45   35   46:19 14.5  0:33   30   22:26  9:58 1:31:49 
   32   3/4      45 Jennifer Tennapel       Stanchfield            46 F    27 20:51 13:54  1:56   38   48:31 13.9  0:56   23   20:45  9:14 1:32:58 
   33   7/13     62 Laura Rasmussen         Cambridge          MN  37 F    32 22:28 14:59  2:41   39   48:42 13.8  0:53   21   20:00  8:54 1:34:43 
   34   8/13      7 Dawn Holmann            Zimmerman              37 F    31 22:27 14:58  2:40   37   47:42 14.1  0:42   27   21:35  9:36 1:35:05 
   35   9/13     15 Kathryn Olson           Ramsey                 37 F    38 24:52 16:35  1:15   28   45:20 14.8  0:39   35   23:25 10:25 1:35:28 
   36   1/3      35 Katie Dusenbery         Edina                  57 F    29 21:54 14:36  1:44   24   44:17 15.2  1:20   41   26:19 11:42 1:35:33 
   37  10/13      5 Jennifer Fredrichs      Saint Michael          36 F    40 25:45 17:10  1:13   29   45:27 14.8  0:41   33   22:46 10:07 1:35:49 
   38  11/13      1 Anne Besek              Winona                 37 F    41 25:45 17:10  1:14   30   45:28 14.8  0:40   32   22:45 10:07 1:35:50 
   39   4/4      18 Robin Schulz            Isanti                 50 F    34 23:09 15:26  1:50   36   46:48 14.4  0:57   38   25:40 11:25 1:38:23 
   40   2/3      64 Linda Brennan           Cambridge          MN  54 F    43 25:52 17:15  1:00   40   50:29 13.3  0:51   44   29:11 12:59 1:47:22 
   41   3/3      36 Cheryl Eastbourne       Eden Prairie           55 F    35 23:15 15:30  1:55   41   50:52 13.2  2:35   43   28:59 12:53 1:47:34 
   42  12/13      3 Laura Byers             Ham Lake               34 F    30 22:07 14:45  2:40   43   55:57 12.0  1:00   39   26:06 11:36 1:47:48 
   43   7/7       4 Micah Byers             Ham Lake               33 M    33 22:46 15:11  2:00   44   55:58 12.0  0:59   40   26:06 11:36 1:47:48 
   44   3/3      39 Bridget Olson           Cambridge              29 F    45 27:27 18:18  0:33   42   55:38 12.1  0:32   42   27:41 12:19 1:51:50 
   45  13/13     46 Tina Thompson           Cambridge              33 F    39 25:09 16:46  1:58   45   59:13 11.3  1:23   45   34:56 15:32 2:02:37 


================================================================================================================================================
                            OPEN RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & CANOER, BIKER, RUNNER              Rank Canoe Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Hinterwalls                                      1  7:03  4:42  1:12    2   34:31 19.5  1:07    5   17:21  7:43 1:01:12 
            ,  ,                                                    
    2   49 TEAM Thompson                                    7 19:07 12:45  0:48    1   31:38 21.2  0:20    1   16:08  7:10 1:07:59 
            ,  ,                                                    
    3   31 Team Comer                                       3 15:54 10:36  1:23    5   36:35 18.4  0:22    6   17:32  7:48 1:11:43 
            ,  ,                                                    
    4   50 Peoples Bank                                     6 18:55 12:37  0:27    4   36:23 18.5  0:28    2   16:46  7:27 1:12:58 
            ,  ,                                                    
    5   48 TEAM Martin                                      8 19:37 13:05  0:46    3   35:19 19.0  0:59    3   17:10  7:38 1:13:49 
            ,  ,                                                    
    6   29 Team Bohn                                        2 15:28 10:19  0:28    6   38:10 17.6  0:20    7   20:03  8:55 1:14:28 
            ,  ,                                                    
    7   27 Team Awsome                                      4 17:27 11:38  0:27    7   38:58 17.2  0:26    4   17:13  7:39 1:14:29 
            ,  ,                                                    
    8   32 Team Triathletes                                 9 21:32 14:21  0:29    9   43:01 15.6                          1:25:31 
            ,  ,                                                    
    9   28 Team Berry                                       5 18:48 12:32  1:43    8   40:02 16.8  1:25   13   25:26 11:18 1:27:22 
            ,  ,                                                    
   10   26 Papa George                                     14 24:45 16:30  0:45   10   43:25 15.5  0:30   10   20:55  9:18 1:30:19 
            ,  ,                                                    
   11   56 Mix-Ups                                         13 24:10 16:07  1:41   12   47:09 14.3  0:37   12   22:55 10:12 1:36:31 
            ,  ,                                                    
   12   61 Stem Cells                                      11 23:15 15:30  0:32   15   52:31 12.8  0:26    8   20:12  8:59 1:36:54 
            ,  ,                                                    
   13   54 Breritz                                         12 23:18 15:32  0:32   14   51:44 13.0  0:21   11   21:05  9:22 1:36:59 
            ,  ,                                                    
   14   47 TEAM Lunn                                       10 21:58 14:39  1:27   11   45:46 14.7  0:48   14   27:30 12:14 1:37:27 
            ,  ,                                                    
   15   57 Team Maas                                       15 27:27 18:18  0:27   13   50:31 13.3  0:25    9   20:12  8:59 1:39:00 
            ,  ,                                                    

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank Canoe  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  23 Nicole Wheeler          Saint Michael          37 F      1 25:54 17:16  0:49                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Ryan Bohn               Cambridge              22 M   15:15 10:10 
    2 Nathan Budde            South Haven            36 M   15:22 10:15 
    3 Matthew Peterson        Hanover                36 M   15:27 10:18 
    4 Santiago Morgan         Mpls                   51 M   16:04 10:43 
    5 Jamie Erickson          Cambridge              48 M   17:08 11:25 
    6 Dominic Loneman         Cambridge              13 M   17:08 11:26 
    7 Mark Smith              Mora                   52 M   17:21 11:34 
    8 Jack Hennen             Cambridge          MN  12 M   17:39 11:46 
    9 Mike Larson             Cambridge          MN  56 M   18:09 12:06 
   10 David Spilman           Cambridge          MN  48 M   18:18 12:12 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mike Larson             Cambridge          MN  56 M   30:03 22.4 
    2 Ryan Bohn               Cambridge              22 M   30:21 22.1 
    3 Nathan Budde            South Haven            36 M   30:29 22.0 
    4 Santiago Morgan         Mpls                   51 M   31:09 21.6 
    5 Jeff Colbert            Cambridge          MN  45 M   33:23 20.1 
    6 Jamie Erickson          Cambridge              48 M   34:56 19.2 
    7 Al Boehne               Grant                  57 M   35:22 19.0 
    8 David Spilman           Cambridge          MN  48 M   35:39 18.8 
    9 Rowdy Larson            Roseville              14 M   37:15 18.0 
   10 Mark Smith              Mora                   52 M   37:39 17.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nathan Budde            South Haven            36 M   14:25  6:25 
    2 Santiago Morgan         Mpls                   51 M   14:53  6:37 
    3 Zach Smith              Mora                   19 M   15:17  6:48 
    4 Rowdy Larson            Roseville              14 M   15:50  7:02 
    5 Ryan Bohn               Cambridge              22 M   15:54  7:04 
    6 Robert Holmann          Zimmerman              37 M   16:19  7:15 
    7 Victoria Henry          Saint Michael          37 F   18:15  8:07 
    8 Matthew Peterson        Hanover                36 M   18:21  8:09 
    9 Dan Wheeler             Saint Michael          39 M   18:42  8:19 
   10 Bonnie Larson           Roseville              50 F   18:43  8:19 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Nathan Budde            South Haven            36    2 15:22 10:15  0:27    3   30:29 22.0  0:31    1   14:25  6:25 1:01:12 
    2    2 Ryan Bohn               Cambridge              22    1 15:15 10:10  0:46    2   30:21 22.1  0:46    5   15:54  7:04 1:03:00 
    3   17 Santiago Morgan         Mpls                   51    4 16:04 10:43  0:26    4   31:09 21.6  0:33    2   14:53  6:37 1:03:03 
    4   51 Mike Larson             Cambridge          MN  56    9 18:09 12:06  0:36    1   30:03 22.4  0:50   14   19:32  8:41 1:09:08 
    5   63 Jeff Colbert            Cambridge          MN  45   12 18:21 12:14  0:21    5   33:23 20.1  0:37   13   19:14  8:33 1:11:53 
    6   44 Zach Smith              Mora                   19   11 18:21 12:14  0:31   11   38:11 17.6  0:30    3   15:17  6:48 1:12:48 
    7   12 Rowdy Larson            Roseville              14   14 19:33 13:02  0:38    9   37:15 18.0  0:25    4   15:50  7:02 1:13:38 
    8   55 David Spilman           Cambridge          MN  48   10 18:18 12:12  0:15    8   35:39 18.8  0:40   10   18:54  8:24 1:13:44 
    9   37 Jamie Erickson          Cambridge              48    5 17:08 11:25  1:14    6   34:56 19.2  1:01   15   19:54  8:51 1:14:10 
   10   40 Matthew Peterson        Hanover                36    3 15:27 10:18  0:25   16   40:21 16.7  0:31    7   18:21  8:09 1:15:02 
   11   43 Mark Smith              Mora                   52    7 17:21 11:34  0:30   10   37:39 17.8  0:59    9   18:46  8:21 1:15:14 
   12   59 Jack Hennen             Cambridge          MN  12    8 17:39 11:46  0:23   12   38:18 17.5  0:30   12   19:13  8:33 1:16:00 
   13    8 Robert Holmann          Zimmerman              37   16 19:43 13:09  1:37   14   39:36 17.0  0:20    6   16:19  7:15 1:17:33 
   14   60 Brudy Nelson            Cambridge          MN  12   17 19:44 13:09  0:31   15   40:06 16.8  0:34   16   20:07  8:57 1:20:59 
   15   38 Dominic Loneman         Cambridge              13    6 17:08 11:26  1:15   18   41:19 16.3  0:26   18   21:03  9:22 1:21:09 
   16   33 Al Boehne               Grant                  57   20 20:58 13:59  1:58    7   35:22 19.0  1:35   19   21:43  9:40 1:21:35 
   17   13 Chris Lynch             Blaine                 31   13 18:34 12:23  1:10   17   40:33 16.6  0:35   20   22:03  9:48 1:22:53 
   18   52 Eric Maikkula           Cambridge          MN  37   15 19:38 13:05  1:12   13   39:13 17.1  0:32   21   22:47 10:08 1:23:19 
   19   22 Dan Wheeler             Saint Michael          39   18 20:18 13:32  0:50   20   45:29 14.8  0:33    8   18:42  8:19 1:25:50 
   20   20 Andrew Volkenant        Minnetonka             28   22 24:45 16:30  2:07   19   44:29 15.1  0:25   11   18:57  8:26 1:30:41 
   21   24 Aaron Winter            Mpls                   30   19 20:42 13:48  2:25   21   45:41 14.7  0:59   17   20:58  9:19 1:30:43 
   22    4 Micah Byers             Ham Lake               33   21 22:46 15:11  2:00   22   55:58 12.0  0:59   22   26:06 11:36 1:47:48 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Bonnie Larson           Roseville              50    1 19:42 13:08  0:26    4   41:58 16.0  0:33    2   18:43  8:19 1:21:20 
    2   53 Allison Heinzeller      Cambridge          MN  37    2 20:13 13:29  0:44    3   41:49 16.1  1:21    3   18:56  8:25 1:23:02 
    3    9 Stacy Kremer            Princeton              37    4 20:29 13:40  1:24    2   41:35 16.2  0:28   11   22:28  9:59 1:26:23 
    4   14 Jane Morgan             Maple Grove            43    6 20:48 13:52  1:50    1   41:18 16.3  0:48   15   23:48 10:35 1:28:30 
    5   11 Kim Larson              Isanti                 38    3 20:29 13:40  1:16    5   43:09 15.6  0:26   16   25:03 11:08 1:30:21 
    6   21 Jessica Volkenant       Minnetonka             26   15 24:45 16:30  2:06    7   44:33 15.1  0:22    5   19:05  8:29 1:30:49 
    7   25 Anna Marie Winter       Mpls                   32    5 20:41 13:48  2:25   12   45:41 14.7  1:00    8   21:22  9:30 1:31:07 
    8    6 Victoria Henry          Saint Michael          37   20 25:50 17:14  0:49   13   45:50 14.7  0:39    1   18:15  8:07 1:31:21 
    9   42 Kelly Schroeder         Princeton              29   23 26:15 17:30  0:32    8   45:12 14.9  0:23    4   19:04  8:29 1:31:25 
   10   19 Kelly Skare-Klecker     Roseville              35    7 20:48 13:52  1:45   14   46:19 14.5  0:33   10   22:26  9:58 1:31:49 
   11   45 Jennifer Tennapel       Stanchfield            46    8 20:51 13:54  1:56   17   48:31 13.9  0:56    7   20:45  9:14 1:32:58 
   12   62 Laura Rasmussen         Cambridge          MN  37   12 22:28 14:59  2:41   18   48:42 13.8  0:53    6   20:00  8:54 1:34:43 
   13    7 Dawn Holmann            Zimmerman              37   11 22:27 14:58  2:40   16   47:42 14.1  0:42    9   21:35  9:36 1:35:05 
   14   15 Kathryn Olson           Ramsey                 37   16 24:52 16:35  1:15    9   45:20 14.8  0:39   14   23:25 10:25 1:35:28 
   15   35 Katie Dusenbery         Edina                  57    9 21:54 14:36  1:44    6   44:17 15.2  1:20   19   26:19 11:42 1:35:33 
   16    5 Jennifer Fredrichs      Saint Michael          36   18 25:45 17:10  1:13   10   45:27 14.8  0:41   13   22:46 10:07 1:35:49 
   17    1 Anne Besek              Winona                 37   19 25:45 17:10  1:14   11   45:28 14.8  0:40   12   22:45 10:07 1:35:50 
   18   18 Robin Schulz            Isanti                 50   13 23:09 15:26  1:50   15   46:48 14.4  0:57   17   25:40 11:25 1:38:23 
   19   64 Linda Brennan           Cambridge          MN  54   21 25:52 17:15  1:00   19   50:29 13.3  0:51   22   29:11 12:59 1:47:22 
   20   36 Cheryl Eastbourne       Eden Prairie           55   14 23:15 15:30  1:55   20   50:52 13.2  2:35   21   28:59 12:53 1:47:34 
   21    3 Laura Byers             Ham Lake               34   10 22:07 14:45  2:40   22   55:57 12.0  1:00   18   26:06 11:36 1:47:48 
   22   39 Bridget Olson           Cambridge              29   24 27:27 18:18  0:33   21   55:38 12.1  0:32   20   27:41 12:19 1:51:50 
   23   46 Tina Thompson           Cambridge              33   17 25:09 16:46  1:58   23   59:13 11.3  1:23   23   34:56 15:32 2:02:37 
   24   23 Nicole Wheeler          Saint Michael          37   22 25:54 17:16  0:49                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   44 Zach Smith              Mora                   19    3 18:21 12:14  0:31    2   38:11 17.6  0:30    1   15:17  6:48 1:12:48 
    2   12 Rowdy Larson            Roseville              14    4 19:33 13:02  0:38    1   37:15 18.0  0:25    2   15:50  7:02 1:13:38 
    3   59 Jack Hennen             Cambridge          MN  12    2 17:39 11:46  0:23    3   38:18 17.5  0:30    3   19:13  8:33 1:16:00 
    4   60 Brudy Nelson            Cambridge          MN  12    5 19:44 13:09  0:31    4   40:06 16.8  0:34    4   20:07  8:57 1:20:59 
    5   38 Dominic Loneman         Cambridge              13    1 17:08 11:26  1:15    5   41:19 16.3  0:26    5   21:03  9:22 1:21:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  21 - 30
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Ryan Bohn               Cambridge              22    1 15:15 10:10  0:46    1   30:21 22.1  0:46    1   15:54  7:04 1:03:00 
    2   20 Andrew Volkenant        Minnetonka             28    3 24:45 16:30  2:07    2   44:29 15.1  0:25    2   18:57  8:26 1:30:41 
    3   24 Aaron Winter            Mpls                   30    2 20:42 13:48  2:25    3   45:41 14.7  0:59    3   20:58  9:19 1:30:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  21 - 30
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Jessica Volkenant       Minnetonka             26    1 24:45 16:30  2:06    1   44:33 15.1  0:22    2   19:05  8:29 1:30:49 
    2   42 Kelly Schroeder         Princeton              29    2 26:15 17:30  0:32    2   45:12 14.9  0:23    1   19:04  8:29 1:31:25 
    3   39 Bridget Olson           Cambridge              29    3 27:27 18:18  0:33    3   55:38 12.1  0:32    3   27:41 12:19 1:51:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  31 - 40
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Nathan Budde            South Haven            36    1 15:22 10:15  0:27    1   30:29 22.0  0:31    1   14:25  6:25 1:01:12 
    2   40 Matthew Peterson        Hanover                36    2 15:27 10:18  0:25    4   40:21 16.7  0:31    3   18:21  8:09 1:15:02 
    3    8 Robert Holmann          Zimmerman              37    5 19:43 13:09  1:37    3   39:36 17.0  0:20    2   16:19  7:15 1:17:33 
    4   13 Chris Lynch             Blaine                 31    3 18:34 12:23  1:10    5   40:33 16.6  0:35    5   22:03  9:48 1:22:53 
    5   52 Eric Maikkula           Cambridge          MN  37    4 19:38 13:05  1:12    2   39:13 17.1  0:32    6   22:47 10:08 1:23:19 
    6   22 Dan Wheeler             Saint Michael          39    6 20:18 13:32  0:50    6   45:29 14.8  0:33    4   18:42  8:19 1:25:50 
    7    4 Micah Byers             Ham Lake               33    7 22:46 15:11  2:00    7   55:58 12.0  0:59    7   26:06 11:36 1:47:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  31 - 40
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 Allison Heinzeller      Cambridge          MN  37    1 20:13 13:29  0:44    2   41:49 16.1  1:21    2   18:56  8:25 1:23:02 
    2    9 Stacy Kremer            Princeton              37    3 20:29 13:40  1:24    1   41:35 16.2  0:28    7   22:28  9:59 1:26:23 
    3   11 Kim Larson              Isanti                 38    2 20:29 13:40  1:16    3   43:09 15.6  0:26   11   25:03 11:08 1:30:21 
    4   25 Anna Marie Winter       Mpls                   32    4 20:41 13:48  2:25    7   45:41 14.7  1:00    4   21:22  9:30 1:31:07 
    5    6 Victoria Henry          Saint Michael          37   13 25:50 17:14  0:49    8   45:50 14.7  0:39    1   18:15  8:07 1:31:21 
    6   19 Kelly Skare-Klecker     Roseville              35    5 20:48 13:52  1:45    9   46:19 14.5  0:33    6   22:26  9:58 1:31:49 
    7   62 Laura Rasmussen         Cambridge          MN  37    8 22:28 14:59  2:41   11   48:42 13.8  0:53    3   20:00  8:54 1:34:43 
    8    7 Dawn Holmann            Zimmerman              37    7 22:27 14:58  2:40   10   47:42 14.1  0:42    5   21:35  9:36 1:35:05 
    9   15 Kathryn Olson           Ramsey                 37    9 24:52 16:35  1:15    4   45:20 14.8  0:39   10   23:25 10:25 1:35:28 
   10    5 Jennifer Fredrichs      Saint Michael          36   11 25:45 17:10  1:13    5   45:27 14.8  0:41    9   22:46 10:07 1:35:49 
   11    1 Anne Besek              Winona                 37   12 25:45 17:10  1:14    6   45:28 14.8  0:40    8   22:45 10:07 1:35:50 
   12    3 Laura Byers             Ham Lake               34    6 22:07 14:45  2:40   12   55:57 12.0  1:00   12   26:06 11:36 1:47:48 
   13   46 Tina Thompson           Cambridge              33   10 25:09 16:46  1:58   13   59:13 11.3  1:23   13   34:56 15:32 2:02:37 
   14   23 Nicole Wheeler          Saint Michael          37   14 25:54 17:16  0:49                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  41 - 50
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Jeff Colbert            Cambridge          MN  45    3 18:21 12:14  0:21    1   33:23 20.1  0:37    2   19:14  8:33 1:11:53 
    2   55 David Spilman           Cambridge          MN  48    2 18:18 12:12  0:15    3   35:39 18.8  0:40    1   18:54  8:24 1:13:44 
    3   37 Jamie Erickson          Cambridge              48    1 17:08 11:25  1:14    2   34:56 19.2  1:01    3   19:54  8:51 1:14:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  41 - 50
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Bonnie Larson           Roseville              50    1 19:42 13:08  0:26    2   41:58 16.0  0:33    1   18:43  8:19 1:21:20 
    2   14 Jane Morgan             Maple Grove            43    2 20:48 13:52  1:50    1   41:18 16.3  0:48    3   23:48 10:35 1:28:30 
    3   45 Jennifer Tennapel       Stanchfield            46    3 20:51 13:54  1:56    4   48:31 13.9  0:56    2   20:45  9:14 1:32:58 
    4   18 Robin Schulz            Isanti                 50    4 23:09 15:26  1:50    3   46:48 14.4  0:57    4   25:40 11:25 1:38:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  51 - 60
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   17 Santiago Morgan         Mpls                   51    1 16:04 10:43  0:26    2   31:09 21.6  0:33    1   14:53  6:37 1:03:03 
    2   51 Mike Larson             Cambridge          MN  56    3 18:09 12:06  0:36    1   30:03 22.4  0:50    3   19:32  8:41 1:09:08 
    3   43 Mark Smith              Mora                   52    2 17:21 11:34  0:30    4   37:39 17.8  0:59    2   18:46  8:21 1:15:14 
    4   33 Al Boehne               Grant                  57    4 20:58 13:59  1:58    3   35:22 19.0  1:35    4   21:43  9:40 1:21:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  51 - 60
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   35 Katie Dusenbery         Edina                  57    1 21:54 14:36  1:44    1   44:17 15.2  1:20    1   26:19 11:42 1:35:33 
    2   64 Linda Brennan           Cambridge          MN  54    3 25:52 17:15  1:00    2   50:29 13.3  0:51    3   29:11 12:59 1:47:22 
    3   36 Cheryl Eastbourne       Eden Prairie           55    2 23:15 15:30  1:55    3   50:52 13.2  2:35    2   28:59 12:53 1:47:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  61 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  61 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Canoe Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         64
Total Number of Team Finishers:           15
Total Number of Individual Finishers:     45
Number of Male   Finishers:               22
Number of Female Finishers:               23
Did not Finish Race or Did Not Start:      4