Trinona -
Winona, MN
6/9/2013

race logo










					                                  TRINONA
                  Lake Winona - Winona, MN - June 9, 2013
                                      
   


=============================================================================
KING OF THE BLUFF: OVERALL MALE (Top 5 awarded)
=============================================================================
    1    3 Dan Hedgecock           Minneapolis        MN  26    6:03 
    2    1 David Thompson          Saint Paul         MN  35    6:10 
    3    7 Devon Palmer            Minneapolis        MN  26    6:13 
    4   13 Dan Arlandson           Burnsville         MN  37    6:32 
    5  121 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35    6:35 
    6   26 Christian Nachtrodt     Minneapolis        MN  17    6:36 
    7   10 Adam Little             Omaha              NE  31    6:39 
    8    5 Brian Sames             Shakopee           MN  27    6:40 
    9  255 Sheldon Morgan          Houston            MN  49    6:41 
   10   15 Luke Nelson             Ramsey             MN  39    6:42 
   11   11 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31    6:43 
   12    8 Peter Maves             Rochester          MN  30    6:45 
   13   14 Scott Myers             Minneapolis        MN  38    6:46 
   14   60 Matthew Naatjes         Rochester          MN  29    6:46 
   15   25 Reeven Nathan                                  20    6:48 
   16   65 Nicholas Pergande       Winona             MN  29    6:48 
   17   29 Patrick Griffith        Osseo              MN  20    6:49 
   18  166 Lance Leo               St. Louis Park     MN  39    6:50 
   19  103 Brian Porter            Northfield         MN  33    6:54 
   20    9 Ryan Long               Omaha              NE  31    6:55 
   21  417 Ross Weinziel           St. Paul           MN  27    6:56 
   22   85 Matt Ollwerther         Appleton           WI  32    6:57 
   23    4 Alex Hooke              Rochester          MN  30    6:59 
   24   27 Buck Jones              Wisconsin Rapids   WI  18    7:02 
   25    6 John Taipale            Eau Claire         WI  28    7:04 
   26   12 Garrett Ping            Winona             MN  34    7:08 
   27  163 Jeremy Ekman            West Concord       MN  39    7:11 
   28  142 Michael Cahill          Janesville         MN  37    7:13 
   29  125 Jason Sinnwell          Rochester          MN  36    7:14 
   30   52 Phillip Hanson          La Crosse          WI  28    7:15 
   31   88 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32    7:17 
   32  107 Peter Somers            Rochester          MN  34    7:19 
   33   33 Matt Riley              Red Wing           MN  22    7:21 
   34  113 Peter Moeschler         Rochester          MN  34    7:23 
   35   76 Lance Kuehn             Saint Paul         MN  30    7:25 
   36   16 Thaddeus Ingersoll                             43    7:25 
   37   45 Andy Cook               Saint Paul         MN  26    7:27 
   38  197 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  41    7:29 
   39  244 Paul Wild               Minneapolis        MN  46    7:37 
   40   72 Greg Ryan               Sherwood           WI  30    7:42 
   41  161 Brian Lynch             Rochester          MN  39    7:42 
   42  112 Scott Bowen             Omaha              NE  34    7:43 
   43   39 Kyle Grimes             Freeport           IL  25    7:46 
   44   68 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30    7:48 
   45   62 Dave Broz               Bloomington        MN  29    7:51 
   46  288 David Joss              Oak Park           IL  56    7:51 
   47   31 Jake Braaten            Glenwood           MN  21    7:54 
   48  314 Lynn Vogt               Ankeny             IA  65    7:54 
   49  100 Alex Rasmussen          Minneapolis        MN  33    7:56 
   50  263 Kirk Scofield           Minneapolis        MN  50    7:57 
   51  240 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46    7:57 
   52  254 John Dilger             Garwin             IA  49    7:59 
   53   95 Brady Bates             Saint George       UT  33    7:59 
   54   34 Hunter Morgan           Houston            MN  23    8:04 
   55  147 Brendon Kryzer          Stillwater         MN  38    8:06 
   56  110 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34    8:06 
   57  224 Dan Friedrichs          Mankato            MN  45    8:08 
   58   38 Danny Braaten           Glenwood           MN  24    8:09 
   59  158 Joe Schmitt             White Bear Lake    MN  38    8:10 
   60   81 Tyler Gehrmann          La Crosse          WI  31    8:11 
   61  207 Jason Schmidt           Farmington         MN  42    8:13 
   62  168 Eric Hughes             Minneapolis        MN  39    8:15 
   63   37 Ricky Hoffman           Lake Elmo          MN  24    8:15 
   64  228 Carlo Arabian           Orlando            FL  45    8:15 
   65  101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33    8:16 
   66  225 Mike Reinhart           Saint Paul         MN  45    8:16 
   67   90 Matt Lilla              Lakeville          MN  33    8:17 
   68  278 Brad Johnson            N Mankato          MN  54    8:17 
   69  185 Matthew Schultz         Winona             MN  40    8:18 
   70   46 Alex Arnason            Minneapolis        MN  27    8:18 
   71  156 Brian Brophy            Bloomington        MN  38    8:21 
   72  201 Joe Ryan                Rochester          MN  41    8:21 
   73  280 David Demask            La Crosse          WI  54    8:23 
   74  175 Jeremiah Gardner        Bloomington        MN  40    8:23 
   75  133 Phillip Hunt            Waterloo           IA  36    8:24 
   76   48 Greg Gausewitz          Minneapolis        MN  27    8:27 
   77  281 Mark Chaney             La Crescent        MN  54    8:28 
   78   59 Benjamin Cagle          Onalaska           WI  29    8:28 
   79  206 David Chabot            Owatonna           MN  42    8:28 
   80  251 David Burton            Minneapolis        MN  48    8:28 
   81  127 Neil Cowan              Minneapolis        MN  36    8:28 
   82  293 Glen Dornfeld           Winona             MN  58    8:31 
   83  221 Paul Wisniewski         Winona             MN  44    8:37 
   84  216 Peter Boardman          Saint Paul         MN  44    8:40 
   85  105 Mike Zimanski           New Ulm            MN  34    8:40 
   86  155 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  38    8:42 
   87  114 Matthew Hangge          Rochester          MN  34    8:44 
   88  284 Bill Baker              Winona             MN  55    8:45 
   89  217 Eric Cleveland          Rochester          MN  44    8:47 
   90  149 Steve Rudzik            Rochester          MN  38    8:48 
   91  177 Toby Kederer            Apple Valley       MN  40    8:50 
   92  144 Justin Pickar           Minneapolis        MN  37    8:52 
   93  198 David Soukup            Eden Prairie       MN  41    8:54 
   94  117 Dustin Skarda           South Saint Paul   MN  35    8:54 
   95  262 Paul Appicelli          Winona             MN  50    8:55 
   96  261 Jerry Porter            Colfax             WI  50    8:56 
   97   78 Jeffrey Janus           Rochester          MN  31    8:57 
   98  305 Charles Downer          Prior Lake         MN  60    8:57 
   99  139 Michael Gillespie       Savage             MN  37    8:58 
  100  233 Mike Johnson            Jackson            MN  45    8:59 
  101   51 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  28    9:03 
  102   61 David Gregerson         Winona             MN  29    9:05 
  103   47 Zack Konetski           Brooklyn Center    MN  27    9:05 
  104  285 Raymond Jick            Red Wing           MN  55    9:06 
  105  223 Randy Brendal           Waseca             MN  45    9:06 
  106  303 Dan Wilhelm             Holmen             WI  59    9:07 
  107  311 Michael Colaizy         Osceola            WI  63    9:07 
  108  160 Dan Foss                Winona             MN  39    9:07 
  109  247 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47    9:10 
  110  277 Keith Holmquist         Winona             MN  54    9:11 
  111   92 Steve Gricius           Winona             MN  33    9:13 
  112  210 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43    9:13 
  113  234 Brent Roesler           Naperville         IL  46    9:14 
  114  126 Scott Longmuir          Carmel             IN  36    9:15 
  115   74 Aaron Gregerson         Minneapolis        MN  30    9:16 
  116  215 Michael Burow           Eureka             MT  43    9:16 
  117  317 Jerry Lawson            Winona             MN  66    9:21 
  118  104 Ryan Steil              Saint Cloud        MN  33    9:23 
  119  146 Adam Huskey             Richfield          MN  38    9:23 
  120   73 Michael Kramer          Rochester          MN  30    9:29 
  121  108 Jorge Zuniga            Walton             NE  34    9:30 
  122  212 Chris Brunholzl         Rochester          MN  43    9:30 
  123  218 Chip Schilling          La Crosse          WI  44    9:34 
  124  188 Jeff Winston            Bloomington        MN  41    9:36 
  125  306 David Johnston          Minnetonka         MN  61    9:37 
  126  124 Joseph Sobkowiak        Onalaska           WI  35    9:39 
  127  151 Jonathan Zimmerman      Rochester          MN  38    9:40 
  128  239 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46    9:40 
  129  174 Bryan Walls             Grand Forks        ND  40    9:41 
  130  194 German Lopez Grimon     Minneapolis        MN  41    9:41 
  131   91 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33    9:42 
  132   66 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  29    9:43 
  133  187 Tim Hahn                Minneapolis        MN  41    9:45 
  134   96 Brandon Jones           West Saint Paul    MN  33    9:46 
  135  190 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41    9:49 
  136  266 Tedd Morgan             Winona             MN  51    9:53 
  137  202 Karl Dischinger         Saint Paul         MN  42    9:55 
  138  211 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  43    9:56 
  139   87 Gordon Hill             Saint Paul         MN  32   10:02 
  140  111 Benjamin Mix            Lombard            IL  34   10:03 
  141  195 Chad Harvey             Farmington         MN  41   10:03 
  142  236 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46   10:05 
  143  162 David Imdieke           Saint Paul         MN  39   10:06 
  144   71 Nathan Monson           Plainview          MN  30   10:06 
  145  172 Oscar Uribe             Winona             MN  40   10:08 
  146   98 Steven Hanke            Duluth             MN  33   10:10 
  147  242 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  46   10:11 
  148  170 Matt Wardwell           Winona             MN  39   10:13 
  149  191 Steven Knapp            Grayslake          IL  41   10:16 
  150  152 Arron Lange             Minnesota City     MN  38   10:20 
  151  269 Roberto Benzo           Rochester          MN  51   10:21 
  152   57 Mark Hubbard            Rochester          MN  28   10:26 
  153   93 Rick Wilson             Chicago            IL  33   10:28 
  154   63 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  29   10:28 
  155  421 Andrew Galbus           Rochester          MN  47   10:28 
  156  134 Mike Schmitt            Rochester          MN  36   10:30 
  157  259 Bill Kees               Brookings          SD  50   10:34 
  158   35 Toby Robinson           Mankato            MN  24   10:35 
  159  130 Jason Gross             Osseo              MN  36   10:36 
  160  232 Mike Fingerson          Rochester          MN  45   10:38 
  161   50 Steve Kraushaar         Saint Paul         MN  28   10:38 
  162  167 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  39   10:41 
  163  275 Dan Dean                Cokato             MN  53   10:42 
  164   70 Shawn Lewis             Minneapolis        MN  30   10:46 
  165   89 Steven Jones            Minneapolis        MN  32   10:46 
  166  119 Nick Keller             Minneapolis        MN  35   10:46 
  167   97 Jay Franson             Rochester          MN  33   10:48 
  168  250 Todd Lundberg           Houston            MN  48   10:49 
  169  235 Doug Grennan            Edina              MN  46   10:50 
  170  153 Chad McDannald          Warrenville        IL  38   10:52 
  171   53 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28   10:52 
  172  131 Kevin Utech             Grinnell           IA  36   10:56 
  173  253 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  49   10:59 
  174  222 Bernard Antoine         Edina              MN  44   11:02 
  175   82 Matthew Haake           Winona             MN  31   11:09 
  176  297 Greg Novotny            Winona             MN  58   11:10 
  177  165 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39   11:11 
  178  283 Kevin Obrien            Rushford           MN  55   11:14 
  179  231 Brad Erickson           Chicago            IL  45   11:17 
  180  109 Mark Broeders           Rosemount          MN  34   11:19 
  181  154 Jason Quinn             Winona             MN  38   11:20 
  182  248 Bruce Piburn            Champlin           MN  48   11:20 
  183  258 Thomas Cordes           Winona             MN  50   11:21 
  184  122 Todd Sorensen           Minnetonka         MN  35   11:22 
  185   36 Andrew Fricke           Winona             MN  24   11:22 
  186   84 Lucas Twedt             Burnsville         MN  32   11:23 
  187  200 Sergio Gradilone        Rochester          MN  41   11:24 
  188  181 Ben Furuseth            Prior Lake         MN  40   11:27 
  189  219 Hassan Murad            Rochester          MN  44   11:27 
  190  178 Damon Onnen             Worthington        MN  40   11:30 
  191   54 Brian Schneider         Faribault          MN  28   11:31 
  192  245 Jim Page                Onalaska           WI  47   11:32 
  193  205 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42   11:39 
  194  419 Matthew Johnston        Minnetonka         MN  24   11:40 
  195  132 Willie Miller           Winona             MN  36   11:49 
  196  140 Charlie Manson          Andover            MN  37   11:54 
  197  150 David Field             Rochester          MN  38   12:02 
  198  203 Mike Dahlhauser         Oskaloosa          IA  42   12:04 
  199  292 Gerard Leahy            Minneapolis        MN  58   12:05 
  200  135 Mick Sedgwick           Saint Paul         MN  37   12:11 
  201  169 Stephen O'Hara          Stillwater         MN  39   12:12 
  202  143 Gregory Downer          Prior Lake         MN  37   12:21 
  203  321 Richard Nehring         Alden              IA  73   12:23 
  204  289 Steven Miller           Des Moines         IA  56   12:30 
  205  295 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58   12:33 
  206  199 Eric Butterfield        Oak Grove          MN  41   12:35 
  207   44 Kevin Greimel           Richfield          MN  26   12:37 
  208  299 Bill Carter             Winona             MN  59   12:49 
  209  264 Alfredo Clavell         Rochester          MN  50   12:58 
  210  272 Randy Hyde              Winona             MN  52   12:59 
  211  308 Terry Hill              Maple Grove        MN  61   13:07 
  212  171 Matt Yender             Minnesota City     MN  39   13:12 
  213  260 Kris Besley             Milwaukee          WI  50   13:27 
  214  276 Mark Wagner             Winona             MN  53   13:31 
  215  208 Matt Nolan              Golden Valley      MN  42   13:34 
  216  164 Peter Crowley           Rochester          MN  39   13:38 
  217   83 Travis Volkman          Winona             MN  32   13:52 
  218  238 William Nevala          Rochester          MN  46   14:02 
  219  298 Ken Hubert              Faribault          MN  58   14:02 
  220   56 Cameron Porter          Minneapolis        MN  28   14:08 
  221  137 Tate McRoberts          Minneapolis        MN  37   15:08 
  222   42 Benjamin Delkoski       Minneapolis        MN  25   15:45 
  223  173 Tony Stango             Minnesota City     MN  40   16:29 
  224  180 Marco Gutierrez         Osseo              MN  40   17:23 
  225  301 Brian Gilmore           Winona             MN  59   17:35 
  226  307 Mark O'Neill            Lake Villa         IL  61   17:39 
  227  182 Chad Amundson           Shakopee           MN  40   19:27 

=============================================================================
KING OF THE BLUFF: OVERALL FEMALE (Top 5 awarded)
=============================================================================
    1  396 Heidi Frey              Saint Louis        MO  45    6:49 
    2   18 Suzanne Fox             Chaska             MN  30    7:27 
    3  388 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  43    7:53 
    4   21 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  35    8:06 
    5  363 Megan Beer              Owatonna           MN  35    8:17 
    6    2 Claire Bootsma          Minneapolis        MN  26    8:27 
    7   23 Ann Snuggerud           Chaska             MN  46    8:29 
    8  378 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  39    8:39 
    9  322 Melanie Rabino          Woodbury           MN  19    8:42 
   10  340 Jane Stull              La Crosse          WI  29    8:58 
   11  350 Bonnie Rasmussen        Minneapolis        MN  32    8:58 
   12   22 Andrea Myers            Minneapolis        MN  37    9:00 
   13  347 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  31    9:01 
   14   17 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  30    9:03 
   15  411 Helen Gunther           Excelsior          MN  56    9:08 
   16   19 Stephanie Alcivar       Minneapolis        MN  34    9:10 
   17  335 Amber Christman         Northfield         MN  28    9:11 
   18  395 Cheryl Barker           Hudson             WI  44    9:17 
   19  326 Mary Huff               Rochester          MN  24    9:20 
   20  349 Kym Zest                Minneapolis        MN  31    9:20 
   21  368 Christina Bratis        Chicago            IL  37    9:25 
   22  370 Jodi Sussner            Chaska             MN  37    9:26 
   23  324 Kayla Kjellman          Nipigon            ON  21    9:30 
   24  402 Renee Burton            Minneapolis        MN  47    9:34 
   25  331 Sydney Scott            Edina              MN  26    9:40 
   26  400 Karen Stettler          La Crosse          WI  47    9:42 
   27  358 Kristina Sinnott        Rochester          MN  34    9:59 
   28  352 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  32   10:08 
   29  391 Laurie Broghammer       Winona             MN  44   10:09 
   30  380 Sarah Hunter            Winona             MN  39   10:15 
   31  406 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  48   10:16 
   32  381 Melissa Sulentic        Onalaska           WI  39   10:18 
   33  338 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  29   10:20 
   34  365 Cathy Sell              Rochester          MN  36   10:22 
   35  409 Diane Stoller           Osseo              MN  54   10:32 
   36  410 Carolyn Milbrath        Hudson             WI  56   10:36 
   37  375 Alyssa Hawkins          Minneapolis        MN  38   10:38 
   38  379 Julie Geerdes           Stoughton          WI  39   10:40 
   39  354 Sarah Linder-Stenzel    Saint Paul         MN  33   10:47 
   40  355 Kathy Monson            Plainview          MN  33   10:51 
   41  346 Emily Mack              Minneapolis        MN  30   10:54 
   42  373 Krissy Coudron          Winona             MN  38   10:54 
   43  386 Lisa Ramsey             Canmore            AB  41   11:01 
   44  399 Ann Paulson             Owatonna           MN  46   11:22 
   45  329 Katelyn Trudeau         Inver Grove Height MN  25   11:23 
   46  390 Janice Stanford         Bloomington        MN  43   11:35 
   47  405 Cathleen McGinnity      Luck               WI  48   11:38 
   48  360 Harmony Burow           Eureka             MT  34   11:40 
   49  361 Nicole Fleischman       Anoka              MN  35   11:42 
   50  383 Kymberly Lehenbauer     Saint Paul         MN  40   11:46 
   51  393 Jodie Carter            Minneapolis        MN  44   11:52 
   52  364 Amanda Olson            Minneapolis        MN  35   11:53 
   53  334 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28   12:01 
   54  337 Lindsay Macy            Ellendale          MN  28   12:09 
   55  353 Amie Chambers           Faribault          MN  33   12:46 
   56  345 Theresa Burns           Chaska             MN  30   13:34 
   57  348 Gretchen Johnson        Sioux Falls        SD  31   13:43 
   58  392 Veronica Golub          Lisle              IL  44   14:01 
   59  328 Michelle Burns          Champlin           MN  24   14:01 
   60  408 Maggie Koepsell         San Luis Obispo    CA  54   14:46 
   61  344 Kimberly Spurbeck       Minneapolis        MN  29   15:38 
   62  323 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  20   15:50 
   63  394 Cathy Bappe             Minneapolis        MN  44   17:01 
   64  366 Christine Johns         Eagan              MN  36   18:38 
   65  362 Stacey Schultz          Rochester          MN  35   20:33 
   66  342 Molly Kent              Northfield         MN  29   21:10 
   67  374 Jill Hansen             Chaska             MN  38   22:49 
   68  325 Katie Yankowski         Streamwood         IL  22   23:57 


=============================================================================
KING OF THE BLUFF: TEAM DIVISION (Top 5 awarded)
=============================================================================
    1   24            Ian Stanford         HED Cycling                  6:03 
    2  204            Scott Bentrup        3M Aerospace                 6:32 
    3   67            Tim Bauer            Lifetime Run Eagan           6:52 
    4  316            Kim Wentworth        Cuttingham                   7:50 
    5  302            Boris Kipper         Team Howell Crossfit         8:10 
    6   49            Jason Spiegel        Whatever, I do what I wan    8:18 
    7  291            Will Oberton         Lookout Rick                 8:19 
    8  230            Darryl Shoemaker     Team Shoemaker               8:22 
    9  315            Ken Mogren           mogren burt mogren           8:31 
   10  300            Cole Calouber        ONE Life Time                8:50 
   11  312            Ryan Stinson         Stinson-Sievers              8:51 
   12  256            Brian Thurow         Thurow Relay                 8:52 
   13  389            Michele Jackson      Mama's Boys                  9:36 
   14  279            Carol Mccarthy       MCL                          9:55 
   15  359            Jeffery Truax        Team TruWaxx                10:05 
   16  385            Kim Mills            2-4-6 Heidi's Crew          10:32 
   17  372            Emily Gillespie      M-K8                        10:41 
   18  118            Ben Scoville         The Sadvilles               10:58 
   19  336            Chris Carroll        Holler Hillbillies          10:59 
   20  371            Tish Hennigan        TriTo                       11:07 
   21  120            Nathan Woodworth     WKM Props                   11:22 
   22  403            Julie Prondzinski    Y-nona Women                11:25 
   23  413            Bonnie Mahoney       another roadside attracti   12:56 
   24  318            Michael Gregerson    Gender Gap Bangers          14:32 
   25  310            Tim Tschumper        BTM                         15:57