Centennial Dash -
Atwater, MN
6/13/2013

race logo










					                              CENTENNIAL DASH
                       Centennial Park - Atwater, MN
                               June 13, 2013
                                    5K

=======================================================================================
OVERALL RESULTS  
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/9      48 Thomas Seifert           17 M   Willmar            MN   17:33  5:39 
    2   2/9      42 Sam Ammermann            18 M   Grove City         MN   19:25  6:15 
    3   3/9      50 Dylan Rudningen          12 M   Sunburg            MN   19:42  6:21 
    4   4/9      78 A J Schmidt              16 M   Atwater            MN   22:41  7:18 
    5   1/1      58 Josh Berg                31 M   Atwater            MN   23:00  7:24 
    6   1/6      53 Daniell Barker           29 F   Atwater            MN   23:15  7:29 
    7   2/6      37 Amy Pederson             28 F   New London         MN   23:32  7:35 
    8   1/10     75 Tricia Wallace           31 F   Atwater            MN   23:49  7:40 
    9   1/1      79 Bruce Shuck              60 M   Sunburg            MN   24:04  7:45 
   10   2/10     34 Ella Meyerson            33 F   Atwater            MN   24:05  7:46 
   11   1/8      55 Deb Hoberg               47 F   Danube             MN   24:17  7:49 
   12   5/9      69 James Nelson             19 M   Litchfield         MN   24:29  7:53 
   13   1/2      46 Andrew Gilbertson        25 M   Litchfield         MN   24:33  7:54 
   14   2/8      44 Angee Whitcomb           43 F   Lake Lillian       MN   25:37  8:15 
   15   2/2      63 Aaron Rouser             26 M   Atwater            MN   25:48  8:19 
   16   3/10     52 Trish Appeldorn          39 F   Pennock            MN   26:07  8:25 
   17   4/10     74 Delisa Grahn             37 F   Atwater            MN   26:55  8:40 
   18   1/6      73 Ashtyn Goodsen           13 F   Atwater            MN   27:09  8:45 
   19   6/9      49 Isaac Rudningen           8 M   Sunburg            MN   27:25  8:50 
   20   3/8      57 Deborah Krueger          46 F   Svea               MN   27:38  8:54 
   21   4/8      70 Tracey Kalkbrenner       45 F   Atwater            MN   27:46  8:57 
   22   5/8      54 Michelle Schutt          49 F   Kerkhoven          MN   28:10  9:04 
   23   1/1      45 Ricky Whitcomb           45 M   Lake Lillian       MN   28:30  9:11 
   24   7/9      59 Kolt Soine               14 M   Paynesville        MN   28:30  9:11 
   25   3/6      47 Kelsie Pickle            25 F   Atwater            MN   28:49  9:17 
   26   8/9      65 Skye Powers              11 M   Atwater            MN   28:53  9:18 
   27   4/6      43 Sarah Blom               28 F   Atwater            MN   29:48  9:36 
   28   2/6      64 Emily Naber              13 F   Lake Lillian       MN   31:10 10:02 
   29   6/8      60 Dawn Fredricks           49 F   Grove City         MN   31:13 10:03 
   30   5/10     61 Rachel Eichhorst         33 F   Willmar            MN   31:13 10:03 
   31   6/10     72 Emily Goodsen            38 F   Atwater            MN   31:19 10:05 
   32   5/6      76 Elizabeth Alsuben        26 F   Olivia             MN   31:30 10:09 
   33   9/9      62 Isaac Eichhorst           9 M   Willmar            MN   31:53 10:16 
   34   3/6      71 Anna Peterson            13 F   Atwater            MN   31:55 10:17 
   35   7/8      51 Lori Tjaden              45 F   Sunburg            MN   32:24 10:26 
   36   7/10     41 Jennifer Studemann       38 F   Atwater            MN   32:35 10:30 
   37   6/6      77 Jessica Gasca            24 F   Olivia             MN   32:51 10:35 
   38   4/6      35 Shelby Schroeder         18 F   Atwater            MN   35:12 11:20 
   39   1/1      67 Joyce Vanheuveln         74 F   Kerkhoven          MN   35:21 11:23 
   40   8/10     68 Bea Duhoux               36 F   Benson             MN   35:34 11:27 
   41   8/8      36 Judy Spencer             49 F   Atwater            MN   36:12 11:39 
   42   5/6      56 Kayla Johnson            19 F   Atwater            MN   37:08 11:57 
   43   6/6      38 Tenley Epema              8 F   Montevideo         MN   37:45 12:09 
   44   9/10     39 De De Epema              37 F   Montevideo         MN   37:45 12:09 
   45  10/10     33 Jessi Rauenhorst         37 F   Willmar            MN   39:49 12:49 

=======================================================================================
MALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Thomas Seifert           17 M   Willmar            MN   17:33 
    2 Sam Ammermann            18 M   Grove City         MN   19:25 
    3 Dylan Rudningen          12 M   Sunburg            MN   19:42 
    4 A J Schmidt              16 M   Atwater            MN   22:41 
    5 Josh Berg                31 M   Atwater            MN   23:00 
    6 Bruce Shuck              60 M   Sunburg            MN   24:04 
    7 James Nelson             19 M   Litchfield         MN   24:29 
    8 Andrew Gilbertson        25 M   Litchfield         MN   24:33 
    9 Aaron Rouser             26 M   Atwater            MN   25:48 
   10 Isaac Rudningen           8 M   Sunburg            MN   27:25 
   11 Ricky Whitcomb           45 M   Lake Lillian       MN   28:30 
   12 Kolt Soine               14 M   Paynesville        MN   28:30 
   13 Skye Powers              11 M   Atwater            MN   28:53 
   14 Isaac Eichhorst           9 M   Willmar            MN   31:53 

=======================================================================================
FEMALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Daniell Barker           29 F   Atwater            MN   23:15 
    2 Amy Pederson             28 F   New London         MN   23:32 
    3 Tricia Wallace           31 F   Atwater            MN   23:49 
    4 Ella Meyerson            33 F   Atwater            MN   24:05 
    5 Deb Hoberg               47 F   Danube             MN   24:17 
    6 Angee Whitcomb           43 F   Lake Lillian       MN   25:37 
    7 Trish Appeldorn          39 F   Pennock            MN   26:07 
    8 Delisa Grahn             37 F   Atwater            MN   26:55 
    9 Ashtyn Goodsen           13 F   Atwater            MN   27:09 
   10 Deborah Krueger          46 F   Svea               MN   27:38 
   11 Tracey Kalkbrenner       45 F   Atwater            MN   27:46 
   12 Michelle Schutt          49 F   Kerkhoven          MN   28:10 
   13 Kelsie Pickle            25 F   Atwater            MN   28:49 
   14 Sarah Blom               28 F   Atwater            MN   29:48 
   15 Emily Naber              13 F   Lake Lillian       MN   31:10 
   16 Dawn Fredricks           49 F   Grove City         MN   31:13 
   17 Rachel Eichhorst         33 F   Willmar            MN   31:13 
   18 Emily Goodsen            38 F   Atwater            MN   31:19 
   19 Elizabeth Alsuben        26 F   Olivia             MN   31:30 
   20 Anna Peterson            13 F   Atwater            MN   31:55 
   21 Lori Tjaden              45 F   Sunburg            MN   32:24 
   22 Jennifer Studemann       38 F   Atwater            MN   32:35 
   23 Jessica Gasca            24 F   Olivia             MN   32:51 
   24 Shelby Schroeder         18 F   Atwater            MN   35:12 
   25 Joyce Vanheuveln         74 F   Kerkhoven          MN   35:21 
   26 Bea Duhoux               36 F   Benson             MN   35:34 
   27 Judy Spencer             49 F   Atwater            MN   36:12 
   28 Kayla Johnson            19 F   Atwater            MN   37:08 
   29 Tenley Epema              8 F   Montevideo         MN   37:45 
   30 De De Epema              37 F   Montevideo         MN   37:45 
   31 Jessi Rauenhorst         37 F   Willmar            MN   39:49 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
=======================================================================================
    1 Thomas Seifert           17 M   Willmar            MN   17:33 
    2 Sam Ammermann            18 M   Grove City         MN   19:25 
    3 Dylan Rudningen          12 M   Sunburg            MN   19:42 
    4 A J Schmidt              16 M   Atwater            MN   22:41 
    5 James Nelson             19 M   Litchfield         MN   24:29 
    6 Isaac Rudningen           8 M   Sunburg            MN   27:25 
    7 Kolt Soine               14 M   Paynesville        MN   28:30 
    8 Skye Powers              11 M   Atwater            MN   28:53 
    9 Isaac Eichhorst           9 M   Willmar            MN   31:53 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
=======================================================================================
    1 Ashtyn Goodsen           13 F   Atwater            MN   27:09 
    2 Emily Naber              13 F   Lake Lillian       MN   31:10 
    3 Anna Peterson            13 F   Atwater            MN   31:55 
    4 Shelby Schroeder         18 F   Atwater            MN   35:12 
    5 Kayla Johnson            19 F   Atwater            MN   37:08 
    6 Tenley Epema              8 F   Montevideo         MN   37:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Andrew Gilbertson        25 M   Litchfield         MN   24:33 
    2 Aaron Rouser             26 M   Atwater            MN   25:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Daniell Barker           29 F   Atwater            MN   23:15 
    2 Amy Pederson             28 F   New London         MN   23:32 
    3 Kelsie Pickle            25 F   Atwater            MN   28:49 
    4 Sarah Blom               28 F   Atwater            MN   29:48 
    5 Elizabeth Alsuben        26 F   Olivia             MN   31:30 
    6 Jessica Gasca            24 F   Olivia             MN   32:51 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Josh Berg                31 M   Atwater            MN   23:00 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Tricia Wallace           31 F   Atwater            MN   23:49 
    2 Ella Meyerson            33 F   Atwater            MN   24:05 
    3 Trish Appeldorn          39 F   Pennock            MN   26:07 
    4 Delisa Grahn             37 F   Atwater            MN   26:55 
    5 Rachel Eichhorst         33 F   Willmar            MN   31:13 
    6 Emily Goodsen            38 F   Atwater            MN   31:19 
    7 Jennifer Studemann       38 F   Atwater            MN   32:35 
    8 Bea Duhoux               36 F   Benson             MN   35:34 
    9 De De Epema              37 F   Montevideo         MN   37:45 
   10 Jessi Rauenhorst         37 F   Willmar            MN   39:49 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Ricky Whitcomb           45 M   Lake Lillian       MN   28:30 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Deb Hoberg               47 F   Danube             MN   24:17 
    2 Angee Whitcomb           43 F   Lake Lillian       MN   25:37 
    3 Deborah Krueger          46 F   Svea               MN   27:38 
    4 Tracey Kalkbrenner       45 F   Atwater            MN   27:46 
    5 Michelle Schutt          49 F   Kerkhoven          MN   28:10 
    6 Dawn Fredricks           49 F   Grove City         MN   31:13 
    7 Lori Tjaden              45 F   Sunburg            MN   32:24 
    8 Judy Spencer             49 F   Atwater            MN   36:12 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Bruce Shuck              60 M   Sunburg            MN   24:04 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Joyce Vanheuveln         74 F   Kerkhoven          MN   35:21 

Total Registered:                        47
Total Number of Finishers:               45
Number of Male   Finishers:              14
Number of Female Finishers:              31
Did not finish race or did not start:     2