Sanford Kids Tri for Health
Jackson, MN
6/29/2013

race logo










					                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 29, 2013
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  376 Wyatt Wenzel            Jackson            MN   7    1  0:38  0:49    7    5:11  0:23   12    2:06    9:04 
    2  381 Samuel Brinkman         Jackson            MN   7    7  0:51  1:13    3    4:46  0:32    7    1:56    9:16 
    3  396 Henry Groos             Norwalk            IA   6    2  0:38  1:14    5    4:50  0:39    9    1:59    9:17 
    4  389 Seth Stai               Jackson            MN   7    9  0:54  1:17    2    4:43  0:32    8    1:58    9:22 
    5  406 Clay Malchow            Jackson            MN   6   11  0:54  1:23   12    5:32  0:26    2    1:25    9:38 
    6  378 William Devries         Roseville          MN   7   12  0:55  0:34    9    5:28  0:42   15    2:11    9:49 
    7  373 Gibsen Eszlinger        Baltic             SD   7   15  0:56  1:53    4    4:48  0:24    6    1:51    9:50 
    8  375 Johnathan Botsch        Jackson            MN   7    3  0:43  0:47   10    5:31  0:49   11    2:04    9:53 
    9  403 Roman Voss              Lakefield          MN   6    4  0:47  1:21   14    5:41  0:28   10    2:04   10:19 
   10  385 Hudson Austin           Jackson            MN   7    6  0:50  1:29   11    5:32  0:35   21    2:22   10:45 
   11  395 Fletcher Klatt          Lakefield          MN   6    5  0:49  2:39    8    5:25  0:27    5    1:40   10:59 
   12  383 Nathan Melius           Cresbard           SD   7   17  0:58  2:18    1    4:38  0:49   19    2:18   10:59 
   13  380 Luke Anderson           Jackson            MN   7   10  0:54  1:26   18    6:06  0:24   17    2:12   11:00 
   14  424 Jack Sandusky           Jackson            MN   7   21  1:02  2:15    6    4:59  0:41   16    2:12   11:06 
   15  386 Mason Eicholz           Jackson            MN   7   16  0:56  2:07   19    6:10  0:28    4    1:35   11:14 
   16  391 Aiven Farmer            Lakefield          MN   7   23  1:03  1:40   13    5:35  0:36   24    2:36   11:27 
   17  398 Braeden Arduser         Jackson            MN   6    8  0:53  2:04   17    5:59  0:30   13    2:09   11:33 
   18  390 Nolan Ambrose           Jackson            MN   7   13  0:55  1:35   22    6:57  0:39   14    2:10   12:14 
   19  377 Owen Wilkinson          Jackson            MN   7   20  1:01  3:11   20    6:15  0:36    1    1:22   12:23 
   20  400 Thomas Sether           Jackson            MN   6   22  1:02  2:32   21    6:23  0:34   18    2:16   12:46 
   21  394 Benjamin Dahlin         Lakefield          MN   6   14  0:55  2:06   24    7:27  0:29   20    2:19   13:15 
   22  402 Brendan Blackmore       Jackson            MN   6   27  1:29  2:34   15    5:50  0:41   26    2:55   13:26 
   23  412 Lane Kruse              Granada            MN   5   26  1:26  3:26   16    5:55  0:36   22    2:24   13:46 
   24  407 Benjamin Botsch         Jackson            MN   6   24  1:17  1:54   23    7:07  0:45   25    2:49   13:50 
   25  397 Kade Tewes              Jackson            MN   6   18  1:00  1:34   25    7:52  0:27   27    3:14   14:06 
   26  392 Carter Kruse            Granada            MN   7   19  1:01  2:21   27    8:59  0:31    3    1:27   14:17 
   27  409 Carson Kolander         Jackson            MN   5   25  1:21  3:11   26    8:31  0:28   23    2:26   15:56 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  387 Katie Hartke            Sherburn           MN   7    1  0:42  1:19    1    5:10  0:26    1    2:06    9:42 
    2  399 Ava Garvey              Norwalk            IA   6    5  0:52  1:47    5    6:02  0:32   10    2:24   11:35 
    3  374 Brittany Arduser        Jackson            MN   7    4  0:52  1:54    4    6:02  0:30    8    2:24   11:40 
    4  382 Hannah Goerndt          Blue Earth         MN   7    7  0:53  1:55    6    6:03  0:32    6    2:22   11:43 
    5  404 Tenley Nelson           Red Wing           MN   6    6  0:53  1:29    7    6:09  0:32   14    2:46   11:48 
    6  411 Lindsey Kruse           Granada            MN   5   14  1:13  1:55    3    6:01  0:34    2    2:08   11:50 
    7  379 Lillian Blackmore       Jackson            MN   7   13  1:08  2:02    2    5:44  0:38   11    2:26   11:57 
    8  405 Kylee Wenzel            Jackson            MN   6   10  0:59  1:30    8    6:47  0:24   12    2:37   12:15 
    9  401 Heidi Johnson           Jackson            MN   6   12  1:02  1:46    9    6:58  0:42   13    2:41   13:07 
   10  384 Paige Hinrickson        Spirit Lake        IA   7    8  0:57  2:01   11    7:26  0:30    5    2:21   13:12 
   11  425 Cate Viertel            Eden Prairie       MN   7    3  0:48  2:13   10    7:21  0:42    7    2:23   13:25 
   12  408 Lenora Devries          Roseville          MN   6   17  1:27  1:48   13    7:37  0:33    4    2:18   13:41 
   13  393 Braxton Berkner         Jackson            MN   7   11  1:01  2:32   14    8:38  0:42    9    2:24   15:15 
   14  410 Renae Vancura           Jackson            MN   5   15  1:23  2:48   12    7:29  0:52   16    2:48   15:19 
   15  388 Natalie Hanson          Red Wing           MN   7    2  0:46  0:59   19   11:54  0:29    3    2:18   16:24 
   16  415 Chloe Nestegard         Jackson            MN   5   19  1:40  2:54   15    8:59  0:36   18    3:26   17:32 
   17  416 Lilly Nestegard         Jackson            MN   3   18  1:36  3:03   16    9:40  0:29   17    3:24   18:10 
   18  413 Lillian Garvey          Norwalk            IA   5   16  1:26  2:45   17   10:51  0:29   15    2:48   18:16 
   19  414 Lily Snortland          Grand Forks        ND   5    9  0:58  2:26   18   11:18  0:21   19    3:38   18:39 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  333 Payton Handevidt        Jackson            MN   9    1  0:43  0:36    1    8:06  0:40    1    3:57   14:01 
    2  336 Bennett Viertel         Eden Prairie       MN   9    3  0:51  1:53    2    9:26  0:21    3    4:08   16:38 
    3  327 Joaquin Almodovar       Lakefiled          MN  10    2  0:49  0:49    4    9:39  0:47   15    4:39   16:42 
    4  325 Sam Johnson             Jackson            MN  10    5  0:54  0:55    9   10:25  0:31    4    4:11   16:53 
    5  368 Skyler Andrews          Lakefield          MN   8    6  0:56  1:05    6   10:05  0:28    7    4:22   16:54 
    6  426 Gage Cyphers            Fairmont           MN   8   21  1:22  1:19    3    9:36  0:41    5    4:21   17:18 
    7  351 Gabriel Wolff           Jackson            MN   9    8  0:58  1:09    5   10:04  0:21   18    5:00   17:30 
    8  352 Logan Butzon            Jackson            MN   8    7  0:56  1:43    7   10:18  0:29   11    4:34   17:57 
    9  421 Andrew Boyum            Lakefield          MN   9   11  1:00  1:17   12   10:59  0:25   10    4:30   18:08 
   10  358 Tyler Hendricks         Jackson            MN   8   10  1:00  1:20   10   10:44  0:35   14    4:39   18:15 
   11  430 Gavin Jacobson          Jackson            MN  10    4  0:51  1:00   17   11:49  0:23    6    4:22   18:24 
   12  357 Dylan Withers           Jackson            MN   8   18  1:18  1:00   11   10:53  0:46   13    4:34   18:30 
   13  341 Aaron Botsch            Jackson            MN   9   13  1:03  1:05    8   10:23  0:28   23    5:39   18:35 
   14  366 Carter Johnson          Lakefield          MN   8   16  1:06  1:20   13   11:28  0:40   12    4:34   19:05 
   15  369 Mason Bobb              Lakefield          MN   8   15  1:05  1:41   15   11:38  0:48    2    4:00   19:12 
   16  367 Landon Andrews          Lakefield          MN   8   12  1:01  1:21   18   12:06  0:25    8    4:27   19:18 
   17  371 Oliver Klatt            Lakefield          MN   8    9  1:00  1:56   14   11:32  0:35   22    5:23   20:24 
   18  323 Ethan Hasert            Valencia           MN  10   25  1:57  1:13   19   12:14  0:42    9    4:28   20:33 
   19  331 Jack Kruse              Granada            MN  10   19  1:22  1:10   21   13:00  0:23   16    4:42   20:35 
   20  418 Logan Simmons           Jackson            MN   8   24  1:54  1:44   16   11:49  0:26   17    4:49   20:40 
   21  332 Trevon Zeman            Jackson            MN  10   20  1:22  1:50   22   13:01  0:36   21    5:16   22:02 
   22  319 James Tillman           Jackson            MN  10   17  1:10  1:54   23   13:27  0:33   19    5:07   22:09 
   23  370 Caleb Vancura           Jackson            MN   8   14  1:04  1:44   24   14:31  0:28   20    5:14   22:59 
   24  338 Brayden Adams           Jackson            MN   9   22  1:27  2:19   20   12:43  1:10   24    6:15   23:52 
   25  334 Landen Melius           Cresbard           SD   9   23  1:43  1:45   25   14:33  0:46   25    6:53   25:38 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  326 Jennifer Mettler        Chanhassen         MN  10    2  0:46  0:29    1    7:19  0:21    2    4:12   13:05 
    2  321 Carolyn Hanson          Red Wing           MN  10    1  0:46  0:43    8   10:48  0:24    8    4:39   17:18 
    3  322 Emma Hasert             Valencia           MN  10   15  0:56  0:31   10   11:03  0:25   10    4:44   17:38 
    4  362 Sydnee Nelson           Red Wing           MN   8    3  0:47  0:40    9   10:56  0:31   15    4:53   17:45 
    5  347 Sadie Voss              Lakefield          MN   9   14  0:55  0:54    5   10:41  0:20   17    4:59   17:47 
    6  324 Rachel Anderson         Jackson            MN  10   12  0:54  1:49    2   10:10  0:24    7    4:36   17:52 
    7  337 Molly Turner            Jackson            MN   9    5  0:49  0:54    6   10:44  0:42   18    5:01   18:09 
    8  330 Regan Farmer            Lakefield          MN  10   21  1:02  1:28    7   10:48  0:26    6    4:36   18:18 
    9  329 Grace Brinkman          Jackson            MN  10   23  1:04  1:55    4   10:40  0:28    3    4:26   18:31 
   10  360 Maci Farmer             Lakefield          MN   8   16  0:57  1:09   13   11:36  0:26   11    4:45   18:52 
   11  335 Meta Tewes              Jackson            MN   9   19  0:59  1:21   14   11:47  0:27    9    4:40   19:11 
   12  361 Madison Bryan           Burnsville         MN   8   25  1:05  1:15   12   11:24  0:46   12    4:45   19:14 
   13  359 Kylee Johnson           Jackson            MN   8   28  1:07  0:43   16   12:01  0:31   16    4:54   19:15 
   14  350 Mia Ruiz                Jackson            MN   8   11  0:54  1:31   17   12:02  0:29    5    4:34   19:27 
   15  363 Ellison Hasert          Valencia           MN   8   27  1:05  1:11   19   12:27  0:40    4    4:29   19:52 
   16  365 Selma Almodovar         Lakefiled          MN   8   17  0:59  2:05   28   14:14  0:50    1    1:51   19:57 
   17  342 Georgianna Wenzel       Jackson            MN   9   10  0:53  1:00   18   12:17  0:20   26    5:34   20:03 
   18  355 Sarah Anderson          Jackson            MN   8   13  0:55  2:00   15   11:49  0:26   21    5:13   20:20 
   19  328 Gracie Wenger           Chanhassen         MN  10    4  0:48  2:09   11   11:04  0:33   29    5:53   20:25 
   20  349 Jackie Hanson           Red Wing           MN   8   30  1:10  1:00   24   13:11  0:29   14    4:49   20:37 
   21  343 Olivia Anderson         Jackson            MN   9   29  1:09  1:44   20   12:31  0:42   13    4:46   20:50 
   22  348 Lindsay Wachal          Jackson            MN   9    9  0:53  1:30   22   13:00  0:27   25    5:32   21:21 
   23  340 Hattie Mae Devries      Roseville          MN   9   32  1:26  0:43   21   12:55  0:30   28    5:52   21:25 
   24  344 Sydney Osterberg        Jackson            MN   9    7  0:52  1:45   23   13:08  0:52   20    5:13   21:49 
   25  346 Macy Kolander           Jackson            MN   9   20  1:01  2:02   26   13:37  0:42   22    5:14   22:33 
   26  354 Marah Purdy             Worthington        MN   8    6  0:50  2:21   27   13:44  0:22   23    5:24   22:40 
   27  353 Emma Singler            Lakefield          MN   8   18  0:59  2:48   25   13:22  0:32   24    5:26   23:05 
   28  419 Reghan Hansen           Jackson            MN   9   24  1:04  1:45   30   14:47  0:32   19    5:11   23:17 
   29  364 Erin Klassen            Jackson            MN   8   31  1:19  1:58   29   14:28  0:37   27    5:47   24:07 
   30  356 Kennedy Stammer         Lakefield          MN   8    8  0:53  1:38   31   15:47  0:28   31    6:59   25:43 
   31  320 Jocelyn Tillman         Jackson            MN  10   22  1:02  1:43   32   18:00  0:47   30    6:51   28:21 
   32  423 Sydney Sandusky         Jackson            MN  10   26  1:05  2:00    3   10:13  0:32                      


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  310 Rudy Voss               Lakefield          MN  12    6  1:18  0:40    1   17:16  0:19    2    7:08   26:39 
    2  309 Blaine Doeden           Worthington        MN  12    1  1:05  1:12    2   17:30  0:25    1    6:29   26:39 
    3  312 Cole Kapplinger         Jackson            MN  11    3  1:14  1:04    5   18:42  0:31    4    7:30   28:58 
    4  304 Tanner Johnson          Lakeville          MN  12    4  1:14  1:01    3   18:24  0:27    6    8:14   29:18 
    5  315 Kolten Eszlinger        Baltic             SD  11   12  2:05  1:43    4   18:31  0:34    3    7:24   30:14 
    6  314 Alex Bretzman           Jackson            MN  11    7  1:25  1:16    9   20:08  0:23    5    8:10   31:20 
    7  308 Matthew Gadek           Lakeville          MN  12    2  1:13  1:29    8   19:35  0:25    8    9:17   31:56 
    8  305 Ryker Johnson           Jackson            MN  12   10  1:42  1:32    6   18:57  0:27   12   11:07   33:43 
    9  417 Issac Dunlavey          Jackson            MN  12    9  1:32  2:17    7   19:25  0:30   11   11:06   34:48 
   10  427 Danial Ratzolff         Sioux Falls        SD  11    8  1:30  1:56   10   22:50  0:29   10    9:46   36:29 
   11  318 Noah Hiniker            Windom             MN  11    5  1:16  2:05   11   24:21  0:30    9    9:30   37:40 
   12  429 Wesley Andreason        Windom             MN  11   13  2:07  1:54   12   26:06  0:39    7    9:14   39:57 
   13  422 Brevin Witt             Rock Rapids        IA  11   11  2:04  2:22                                         


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  317 Kyli Nelson             Red Wing           MN  11    4  1:25  1:24    1   14:37  0:23    3    9:41   27:27 
    2  316 Alaina Wolff            Jackson            MN  11    1  1:15  1:05    2   17:21  0:20    2    9:00   28:58 
    3  306 Olivia Adams            Worthington        MN  12    3  1:23  1:23    3   20:01  0:24    1    7:40   30:49 
    4  313 Carmen Almodovar        Lakefiled          MN  11    2  1:18  1:50    4   21:36  0:33    4   10:06   35:21 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  303 Matt Kemp               Andover            MN  13    1  0:57  1:20    1   14:43  0:23    1    6:07   23:28 
    2  301 Matthew Strom           Jackson            MN  14    2  1:06  1:06    2   17:08  0:26    2    6:50   26:34 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  302 Jayni Anderson          Jackson            MN  14    2  1:09  1:02    1   14:37  0:17    2    6:48   23:51 
    2  420 Molly Boyum             Lakefield          MN  13    1  1:03  1:04    2   14:58  0:19    3    7:34   24:56 
    3  300 Liana Blomgren          Butterfield        MN  14    3  1:21  1:44    3   16:32  0:20    1    6:43   26:38 

Total Registered:                        129
Number of Male   Finishers:               66
Number of Female Finishers:               57
Did not Finish Race or Did Not Start:      5