Paul Bunyan Extreme -
Brainerd, MN
7/13/2013

race logo










					                            PAUL BUNYAN EXTREME
                               Nisswa, MN		
                               July 13, 2013
                                    5K



----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: COED
----------------------------------------------------------------------------

  1.   41:01 Team Engelicious         
===================================
  1    30:31  Nathan Engel        21 M Plymouth           MN      8    41:22  Christian Engel     23 M Minneapolis        MN 
  2    34:49  Tim Marx            56 M Minneapolis        MN      9    41:31  Anna Sawicki        25 F Chicago            IL 
  3    36:50  Warren Moser        54 M Shakopee           MN     10    44:06  Clare Slavin        25 F St. Paul           MN 
  4    36:56  James Engel         50 M Baxter             MN     11    44:17  Jake Moser          25 M St. Paul           MN 
  5    36:59  Katelyn Engel       25 F Minneapolis        MN     12    48:53  Raedean Hiebert     40 F Brainerd           MN 
  6    39:54  Daniel Marx         30 M St. Paul           MN     13    55:43  Ben Marx            28 M Saint Paul         MN 
  7    41:22  David Engel         27 M Las Vegas          NV 

  2.   41:19 Deerwood Dirt Devils     
===================================
  1    39:49  Brad McCusker       51 M Deerwood           MN      4    42:03  Magan McCusker      19 F Deerwood           MN 
  2    41:28  Molly McCusker      16 F Deerwood           MN 
  3    41:56  Chris McCusker      47 F Deerwood           MN 

  3.   42:14 Bananastan               
===================================
  1    37:01  John Etzell         35 M Aurora             CO      5    41:49  Mark Etzell         51 M Northfield         MN 
  2    37:02  Matt Etzell         40 M Inver Grove Height MN      6    45:07  Eric Etzell         14 M Northfield         MN 
  3    40:37  Brad Jarrett        34 M St Paul            MN      7    52:58  Martha Jarrett      34 F St Paul            MN 
  4    41:06  Meg Etzell          16 F Northfield         MN 

  4.   43:00 Dirty Bankers II         
===================================
  1    39:29  Kirk Larson         35 M Pequot Lakes       MN      4    41:58  Liz Larson          31 F Pequot Lakes       MN 
  2    41:38  Preston Elsenpeter  18 M Pequot Lakes       MN      5    50:13  Olivia Elsenpeter   19 F Pequot Lakes       MN 
  3    41:44  Sarah Morrison      33 F Pequot Lakes       MN 

  5.   45:05 Who's Carl?              
===================================
  1    36:40  Logan Hunt          24 M Plymouth           MN      6    46:29  Mike Rose           47 M Brooklyn Park      MN 
  2    45:46  Billy Thureson      19 M Plymouth           MN      7    46:31  Jade Hunt           18 F Plymouth           MN 
  3    45:50  Spencer Hunt        22 M Plymouth           MN      8    46:40  Kelsey Rose         23 F Brooklyn Park      MN 
  4    46:17  Gary Hunt           47 M Plymouth           MN 
  5    46:25  Emily Rose          16 F Brooklyn Park      MN 

  6.   45:36 Down with the Brown      
===================================
  1    38:20  Russell Lammers     32 M Willmar            MN      4    48:12  Dawn Lammers        33 F Willmar            MN 
  2    47:56  Shannon Anderson    30 F Willmar            MN 
  3    47:56  Daniel Anderson     29 M Willmar            MN 

  7.   46:26 The Horizontal Runners   
===================================
  1    37:04  Paul Niccum         52 M Nisswa             MN      4    50:31  Jennifer Niccum     24 F Nisswa             MN 
  2    47:39  Sandi Niccum        41 F Nisswa             MN 
  3    50:31  Steve Gerten        25 M Nisswa             MN 

  8.   46:48 Ax Holes                 
===================================
  1    46:36  Bert Westerman      32 M Eagan              MN      4    46:54  Jamie Westerman     33 F Breezy Point       MN 
  2    46:48  Naomi Westerman     31 F Eagan              MN 
  3    46:54  Curt Westerman      34 M Breezy Point, Mn   MN 

  9.   47:14 Crow Wing Power          
===================================
  1    47:09  Justin McKee        25 M Bemidji            MN 
  2    47:19  Kathy Nelson        42 F Brainerd           MN 

 10.   47:15 Brainerd Dental Care     
===================================
  1    40:59  Jeffrey Hiebert     43 M Brainerd           MN      5    44:19  Christine Bergin    43 F Fort Ripley        MN 
  2    43:35  Hope Brandon        36 F Pine River         MN      6    54:02  Elizabeth Pryor     26 F Brainerd           MN 
  3    43:36  Shawn Brandon       17 M Pine River         MN      7    59:55  Threasa Braker      50 F Backus             MN 
  4    44:15  David Bergin        42 M Fort Ripley        MN 

 11.   47:15 Benson Bunch             
===================================
  1    47:07  McKenzie Benson     14 F Apple Valley       MN      3    47:25  Jim Benson          50 M Baxter             MN 
  2    47:14  Jason Benson        44 M Apple Valley       MN 

 12.   48:14 Dirty Bankers            
===================================
  1    39:29  Sabastian Elsenpeter 16 M Pequot Lakes       MN      7    50:16  Jp Elsenpeter       36 M Pequot Lakes       MN 
  2    41:43  Shon Johnson        37 M Lake Shore         MN      8    52:37  Cami Haberman       43 F Pequot Lakes       MN 
  3    45:22  Krista Fogarty      37 F Pequot Lakes       MN      9    52:53  Jen Johnson         35 F Lake Shore         MN 
  4    46:55  Chad Nelson         32 M Pequot Lakes       MN     10    55:00  Molly Nelson        28 F Pequot Lakes       MN 
  5    48:10  Nate Haberman       34 M Pequot Lakes       MN 
  6    49:50  Jon Fogarty         39 M Pequot Lakes       MN 

 13.   49:39 Dano Masonry             
===================================
  1    49:20  James Wisniewski    24 M Deerwood           MN      5    49:52  Janae Johnson       21 F Brainred           MN 
  2    49:24  Courtney Wisniewski 21 F Deerwood           MN      6    49:52  Jason Dano          34 M Brainerd           MN 
  3    49:27  Nathan Hillman      21 M Brainred           MN      7    50:05  Sarah Dano          30 F Brainerd           MN 
  4    49:36  Ben Wing            47 M Brainerd           MN 

 14.   50:05 Slippery Cheeks          
===================================
  1    42:39  Michael Pitts       57 M Baxter             MN      4    56:03  Katie Peterson      31 F Brainerd           MN 
  2    47:24  Nathanial Mogensen  30 M Brainerd           MN      5    56:34  Jessica Mogensen    28 F Brainerd           MN 
  3    47:44  Corey McClish       32 M Brainerd           MN 

 15.   50:07 Mud Therapy              
===================================
  1    49:51  Ken Fogal           60 M Crosby             MN      4    50:26  Michelle Bjorklund  32 F Baxter             MN 
  2    49:53  Jackie Fogal        28 F St. Louis Park     MN 
  3    50:16  Chris Bjorklund     34 M Baxter             MN 

 16.   50:17 Gym Class Heroes         
===================================
  1    36:43  Jeremy Adams        40 M Pequot Lakes       MN      5  1:07:29  Josh Foote          32 M Pequot Lakes       MN 
  2    37:37  Jordan Nemmers      30 M Baxter             MN      6  1:07:31  Jenny Foote         36 F Pequot Lakes       MN 
  3    40:05  Sarah Adams         37 F Pequot Lakes       MN 
  4    52:17  Stephanie Eckes     35 F Pequot Lakes       MN 

 17.   50:45 Mud Cracks               
===================================
  1    39:48  Cassie Feierabend   28 F Brainerd           MN      5    55:13  Jennifer Crust      36 F Brainerd           MN 
  2    48:13  Tammy Stanfield     54 F Brainerd           MN      6    55:25  Brenda Goble        35 F Fort Ripley        MN 
  3    49:41  Corey Huberty       30 M Brainerd           MN      7    57:14  Dawn Caughey        34 F Vadnais Heights    MN 
  4    49:45  Kristie Johnson     40 F Fort Ripley        MN 

 18.   51:28 Imma Be on the Next Lap  
===================================
  1    40:02  Andrew Olson        19 M Brainerd           MN      6    54:19  Rob Stewart         40 M Victoria           MN 
  2    47:23  Madi Landsburg      17 F East Gull Lake     MN      7    54:19  Tyler Stewart       10 M Victoria           MN 
  3    50:45  Angie Lind          34 F Brainerd           MN      8    54:19  Katie Stewart       40 F Victoria           MN 
  4    50:53  Marlee Landsburg    20 F East Gull Lake     MN      9    59:31  Tin Landsburg       42 F East Gull Lake     MN 
  5    51:38  John Landsburg      46 M East Gull Lake     MN 

 19.   51:40 Mr. Peterson's Crew      
===================================
  1    39:14  Luke Schoenfeldt    33 M Hawley             MN      5  1:01:27  Krista Lepkowski    33 F St. Michael        MN 
  2    43:12  Steve Wynia         36 M Becker             MN      6  1:01:27  Jeff Lepkowski      32 M St. Michael        MN 
  3    43:14  Charina Wynia       35 F Becker             MN 
  4  1:01:26  Lisa Meier          40 F Sartell            MN 

 20.   52:20 Shenanigans              
===================================
  1    51:34  Matthew Arndt       26 M Mn                 MN      5    52:38  Christine Athmann   32 F Brainerd           MN 
  2    51:34  Jason Sumner        25 M Lake Shore         MN      6    53:27  Kathryn Miller      32 F Baxter             MN 
  3    52:22  Adam Dewey          37 M Baxter             MN 
  4    52:27  Jessica Weis        31 F Brainerd           MN 

 21.   52:48 The A Team               
===================================
  1    48:44  David Ahlers        33 M Brainerd           MN 
  2    56:52  Sara Ahlers         40 F Brainerd           MN 

 22.   52:59 Crow River Rippers       
===================================
  1    52:35  Mark Walter         36 M Howard Lake        MN      6    53:08  Kelly McKitterick   36 F Brainerd           MN 
  2    52:41  Eric Anderson       30 M Cokato             MN      7    53:16  Jon Greene          28 M Brainerd           MN 
  3    52:43  Jason McKitterick   34 M Princeton          MN      8    53:25  Emily Binsfeld      25 F Litchfield         MN 
  4    53:01  Jody Walter         34 F Howard Lake        MN 
  5    53:02  Bryan Larson        38 M Brooklyn Park      MN 

 23.   53:05 Team Johnson             
===================================
  1    53:05  Kristina Johnson    40 F Minnesota          MN 
  2    53:06  Craig Johnson       44 M Baxter,            MN 

 24.   53:18 Roberts Construction Mud 
===================================
  1    53:15  John Hoy            31 M Brainerd           MN      3    53:19  Melissa Roberts     31 F Brainerd           MN 
  2    53:18  Tony Roberts        28 M Brainerd           MN 

 25.   53:42 Team Anne                
===================================
  1    53:42  Anne Hof            42 F Nisswa             MN 
  2    53:43  John Novotny        41 M Aitkin             MN 

 26.   53:47 OMG                      
===================================
  1    46:56  Johnathan Ryan      11 M Aitkin             MN 
  2  1:00:38  Kathleen Ryan       40 F Aitkin             MN 

 27.   53:56 M & R                    
===================================
  1    53:56  Matthew Miklya      22 M Apple Valley       MN 
  2    53:56  Rachel Bratek       22 F Apple Valley       MN 

 28.   54:30 CRES                     
===================================
  1    54:26  Joshua Corbett      31 M Deerwood           MN      3    54:35  Jim Stafford        48 M Crosby             MN 
  2    54:28  Allison Clasen      27 F Pequot Lakes       MN 

 29.   54:41 mud slutz                
===================================
  1    44:16  Jorgen Bjerkness    19 M Merrifield         MN      5  1:00:25  Heather Meier       23 F Nisswa             MN 
  2    48:16  Jessi Turney        22 F Deerwood           MN      6  1:02:38  Peter Brook         34 M Deerwood           MN 
  3    52:06  Kiana Dusek         18 M Deerwood           MN 
  4  1:00:23  Nate Moritz         23 M Emily              MN 

 30.   54:45 Young Guns               
===================================
  1    46:18  Dylan Stumvoll      17 M Brainerd           MN      3  1:09:21  Brittney Stumvoll   26 F Brainerd           MN 
  2    48:36  Hannah Jones        24 F Brainerd           MN 

 31.   55:38 Rhodemaster              
===================================
  1    54:05  Dennis Rhode        37 M Merrifield         MN      3    58:43  Kayla Dancer        23 F Royalton           MN 
  2    54:07  Taylor Flahave      11 F Royalton           MN 

 32.   56:09 The Gym                  
===================================
  1    36:53  Dylan Wizner        25 M Nisswa             MN      6    56:46  Laura Hashem        21 F Nisswa             MN 
  2    37:01  Katie Allen         25 F Nisswa             MN      7  1:08:00  Savannah Hollis     21 F Nisswa             MN 
  3    43:29  Dean Grillo         41 M Nisswa             MN      8  1:21:30  Katie MacDonald     29 F Nisswa             MN 
  4    43:31  Carrie Grillo       39 F Nisswa             MN      9  1:21:32  Kierra Howard       20 F Nisswa             MN 
  5    56:42  Mitch McLain        20 M Nisswa             MN 

 33.   56:12 Three Girls and a Guy    
===================================
  1    49:51  Olivia Haaland      13 F Bloomington        MN      4  1:02:34  Sheila Anderson     42 F Britton            SD 
  2    49:52  Paul Mussell        41 M Bloomington        MN 
  3  1:02:32  Cari Haaland        41 F Bloomington        MN 

 34.   56:12 Nuts and Knockers        
===================================
  1    51:47  Steff Haataja       40 F Baxter             MN      4  1:03:38  Mary Goeman         32 F Baxter             MN 
  2    51:48  Doug Haataja        42 M Baxter             MN 
  3    57:36  Tyson Goeman        29 M Baxter             MN 

 35.   56:51 Crazzzy Beckers          
===================================
  1    56:50  Elizabeth Becker    15 F Little Falls       MN      5    56:51  Chad Becker         45 M Browerville        MN 
  2    56:51  Paul Becker         43 M Little Falls       MN      6    56:51  Noah Becker         15 M Browerville        MN 
  3    56:51  Nye Becker          11 M Browerville        MN      7    56:52  Nicholas Becker     16 M Browerville        MN 
  4    56:51  Paula Becker        43 F Browerville        MN 

 36.   58:39 Dirty Pfeifer            
===================================
  1    58:35  Michael Pfeifer     35 M Albertville        MN 
  2    58:43  Samantha Pfeifer    34 F Albertville        MN 

 37.   58:44 Team Grinde              
===================================
  1    58:37  Arin Ginde          34 F Brainerd           MN      4    58:49  Rob Fosaaen         35 M Grasston           MN 
  2    58:44  Alexis Grinde       33 F Grasston           MN 
  3    58:47  Adam Anderson       35 M Brainerd           MN 

 38. 1:00:00 Tasches Toughest         
===================================
  1    45:45  Bruce Tasche        51 M Brainerd           MN      4  1:04:55  Tawnya Tasche       45 F Brainerd           MN 
  2  1:04:25  Matt Danowski       30 M Lincoln            NE 
  3  1:04:54  Courtney Tasche     25 F Brainerd           MN 

 39. 1:00:27 Wild and Crazy           
===================================
  1  1:00:25  Matt Meyer          20 M Brainerd           MN 
  2  1:00:28  Caitlin Hanson      19 F Litchfield         MN 

 40. 1:00:38 913                      
===================================
  1  1:00:38  Sara Dally          30 F Fosston            MN 
  2  1:00:38  Kurt Philion        30 M Mahnomen           MN 

 41. 1:02:30 team weber               
===================================
  1  1:02:04  Michael Weber       29 M Brainerd           MN 
  2  1:02:56  Rebecca Weber       30 F Brainerd           MN 

 42. 1:02:56 Run JMC                  
===================================
  1    48:29  Brandon Neifert     10 M Baxter             MN      4  1:17:17  Jayme Klecker       40 M Brainerd           MN 
  2    48:39  Courtney Neifert    40 F Baxter             MN 
  3  1:17:17  Michelle Klecker    41 F Brainerd           MN 

 43. 1:03:27 Tough Lukers             
===================================
  1  1:02:55  Jeni Luker          21 F Eden Prairie       MN      4  1:03:29  Jeff Luker          25 M Eden Prairie       MN 
  2  1:03:10  Mike Jr Luker       29 M Eden Prairie       MN      5  1:04:11  Mike Sr Luker       58 M Eden Prairie       MN 
  3  1:03:29  Amber Luker         31 F Eden Prairie       MN 

 44. 1:03:49 Dirty Dawg & the Muddy Mo
===================================
  1  1:03:47  Tony Smith          37 M Brainerd           MN      5  1:03:49  Martha Rustad       37 F Brainerd           MN 
  2  1:03:48  Sally Aadland       38 F Baxter             MN      6  1:03:49  Becky Robertson     38 F Brainerd           MN 
  3  1:03:49  Becky Holcomb       35 F Brainerd           MN 
  4  1:03:49  Sarah Holcomb       33 F Flagstaff          AZ 

 45. 1:04:10 The Slow Pokes           
===================================
  1  1:03:55  Brady Hanson        27 M Little Falls       MN      4  1:04:23  Jennifer Perez      29 F Brainerd           MN 
  2  1:03:59  Christina Hanson    26 F Minneapolis        MN      5  1:04:26  Kyle Hanson         30 M Minneapolis        MN 
  3  1:04:07  Michael Nelson      29 M Little Falls       MN 

 46. 1:04:26 Got the Runs             
===================================
  1    32:11  Eric Opheim         43 M Walker             MN      6  1:09:14  Michael Hansen      40 M Pine River         MN 
  2  1:08:38  Jason Day           38 M Backus             MN      7  1:09:15  Tamara Hansen       40 F Pine River         MN 
  3  1:08:41  Tim Ramler          35 M Brainerd           MN      8  1:09:35  Maria Ewald         40 F Baxter             MN 
  4  1:08:56  Christy Ramler      32 F Brainerd           MN 
  5  1:08:58  Tammy Hamilton      44 F Pine River         MN 

 47. 1:04:41 Erkala                   
===================================
  1  1:04:41  Eric Kirchner       22 M Duluth             MN 
  2  1:04:42  Karla Thorsvig      24 F Duluth             MN 

 48. 1:05:00 Muddy Buddies            
===================================
  1  1:04:49  Allyson Hornseth    21 F Eden Prairie       MN      4  1:05:18  Joe Janiszewski     23 M Eden Prairie       MN 
  2  1:04:49  Robin Borg          51 F Eden Prairie       MN 
  3  1:05:05  Holly Hornseth      23 F Eden Prairie       MN 

 49. 1:05:15 Redhead Builders         
===================================
  1    45:27  Kathleen Fore       46 F Motley             MN      5  1:10:08  Terri Mathis        39 F Aitkin             MN 
  2  1:05:23  Cheryl Husman       43 F Motley             MN      6  1:10:08  Crystal Kreklow     38 F Brainerd           MN 
  3  1:05:24  Liz Rezac           31 F Baxter             MN      7  1:10:08  Mia Sunde           39 F Brainerd           MN 
  4  1:10:08  Vlad Lelcu          21 M Brainerd           MN 

 50. 1:05:42 Sj's Marauders           
===================================
  1  1:05:41  Makenzie Sjoblom    11 F Baxter             MN      4  1:05:44  Kailee Sjoblom      13 F Baxter             MN 
  2  1:05:41  Konrad Sjoblom      38 M Baxter             MN 
  3  1:05:43  Bailee Sjoblom      13 F Baxter             MN 

 51. 1:06:21 Camo Couture             
===================================
  1    53:25  Kyle Anderson       47 M Pequot Lakes       MN      3  1:12:57  Krista Okerman      47 F Pequot Lakes       MN 
  2  1:12:42  Ali Anderson        24 F Pequot Lakes       MN 

 52. 1:06:28 McGuire                  
===================================
  1  1:05:50  Josh McGuire        26 M Aitkin             MN      3  1:06:47  Brad McGuire        32 M Lake Shore         MN 
  2  1:06:47  Cedar McGuire       31 F Lake Shore         MN 

 53. 1:06:54 Northside                
===================================
  1  1:06:27  Scott Engelstad     41 M Brainerd           MN      5  1:07:08  Tyanne Rezac        44 F Brainerd           MN 
  2  1:06:29  Tricia Engelstad    41 F Brainerd           MN      6  1:07:09  Craig Rezac         46 M Brainerd           MN 
  3  1:06:49  Melissa Goeritz     31 F Brainerd           MN      7  1:07:18  Chris Hastings      41 M Brainerd           MN 
  4  1:06:59  Jessa Hastings      36 F Brainerd           MN 

 54. 1:07:23 Crosslake curMUDgeons    
===================================
  1  1:07:22  Timothy Helfrich    33 M Crosslake          MN      4  1:07:24  Meghan Zeile        30 F Rochester          MI 
  2  1:07:22  Jennifer Helfrich   34 F Crosslake          MN 
  3  1:07:24  Eric Zeile          31 M Rochester          MI 

 55. 1:07:51 wombat                   
===================================
  1    55:54  Logan Ann Linhardt  12 F Fort Ripley        MN      3  1:13:49  Tiffany Linhardt    35 F Fort Ripley        MN 
  2  1:13:49  Justin Linhardt     40 M Fort Ripley        MN 

 56. 1:08:52 Goodies                  
===================================
  1    44:21  Eric Goodson        18 M Eagan              MN      4  1:16:54  Kari Goodson        43 F Eagan              MN 
  2  1:12:42  Kristin Goodson     21 F Eagan              MN      5  1:16:58  Scott Goodson       43 M Eagan              MN 
  3  1:13:26  Kristin Messerschmidt 21 F Eagan              MN 

 57. 1:10:12 Footloose                
===================================
  1  1:10:11  Lauren Syverson     25 F Sartell            MN 
  2  1:10:14  Nick Partch         28 M Sartell            MN 

 58. 1:10:44 Crazy socks              
===================================
  1    43:19  Michael Crotty      64 M Parker             CO      5  1:25:16  Krista Kuperus      32 F Richmond           TX 
  2    54:07  Marne Czech         42 F Royalton           MN      6  1:25:36  Shauna Balk         35 F Jefferson City     MO 
  3    54:34  Autumn Hopp         34 F Ramsey             MN      7  1:27:00  Michelle Smith      43 F Parker             CO 
  4  1:25:16  Heather Shogren     30 F St. Cloud          MN 

 59. 1:12:38 Muck Dynasty             
===================================
  1  1:12:37  Lori Rosemore       48 F Altoona            WI      4  1:12:39  Morena Hammer       14 F Pequot Lakes       MN 
  2  1:12:38  Rick Krantz         53 M Pequot Lakes       MN      5  1:12:39  Ralph Rosemore      44 M Altoona            WI 
  3  1:12:39  Mary Hammer         45 F Pequot Lakes       MN 

 60. 1:13:52 Vrchota                  
===================================
  1  1:13:50  Melinda Vrchota     29 F Baxter             MN      3  1:13:55  Dan Schmitt         30 M Rosemount          MN 
  2  1:13:51  Zachary Vrchota     24 M Minnetonka         MN 

 61. 1:16:31 Bandits                  
===================================
  1  1:16:12  Eva Lackman         11 F Des Moines         IA      4  1:16:44  Kelm Brueschke      50 M Urbandale          IA 
  2  1:16:27  Kyra Bruesche       12 F Urbandale          IA 
  3  1:16:41  Gary Barnum         49 M Clive              IA 

 62. 1:17:07 Why not?                 
===================================
  1  1:17:07  Joshua Zaborowski   26 M Baxter             MN 
  2  1:17:08  Jessica Dieter      26 F Nisswa             MN 

 63. 1:17:44 Woodsbaypoint            
===================================
  1  1:17:21  Meredith Ward       21 F Eden Prairie       MN      3  1:18:02  David Lawson        56 M Eden Prairie       MN 
  2  1:17:48  Gale Ward           56 F Eden Prairie       MN 

 64. 1:23:55 Leaping Lizards          
===================================
  1  1:14:48  Adam Carlson        14 M Brainerd           MN      7  1:21:18  Tonya Heldt         38 F Brainerd           MN 
  2  1:15:21  Emily Carlson       16 F Brainerd           MN      8  1:39:43  Katie Swenson       26 F Brainerd           MN 
  3  1:15:22  Jesse O'Connor      30 M Crosby             MN      9  1:39:45  Charlotte Wheeler   34 F Brainerd           MN 
  4  1:15:22  Kristin Flor        29 F Crosby             MN     10  1:39:52  Vicki Flor          36 F Brainerd           MN 
  5  1:16:23  Riley Jackson       13 M Brainerd           MN 
  6  1:21:17  Rhonda Haukos       38 F Brainerd           MN 

 65. 1:25:19 Axis 2                   
===================================
  1  1:24:54  Josie Korpi         30 F Brainerd           MN      4  1:25:59  Jessica Maine       32 F Pequot Lakes       MN 
  2  1:25:00  Mallori Avery       25 F Brainerd           MN 
  3  1:25:21  Richard Jackson     39 M Brainerd           MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: MALE
----------------------------------------------------------------------------

  1.   35:32 Scooby Squad             
===================================
  1    34:03  Tristan Borland     34 M Pine River         MN 
  2    37:02  Randy Loukota       36 M Pequot Lakes       MN 

  2.   37:46 Team ramrod              
===================================
  1    34:23  Brandon Holmes      21 M Breckinridge       MN      3    41:30  Clinton Davis       20 M Crosby             MN 
  2    37:25  Matt Reem           21 M Crosby             MN 

  3.   43:33 Nor-Son,Inc.             
===================================
  1    38:48  Shawn Close         44 M Baxter             MN      4    44:07  Damien Williams     36 M Pillager           MN 
  2    42:13  Stephen Rose        53 M Brainerd           MN      5    48:32  Jon Hagelie         39 M Brainerd           MN 
  3    44:06  Nathan Norton       26 M Pequot Lakes       MN 

  4.   43:46 Miller/Clink             
===================================
  1    43:45  Ben Clink           25 M Sauk Centre        MN 
  2    43:47  Chris Miller        26 M Bemidji            MN 

  5.   47:49 Killer Warriors          
===================================
  1    47:49  Will Smith          11 M Brainerd           MN      3    47:50  Jonah Davis         11 M Brainerd           MN 
  2    47:49  Turner Gravin       12 M San Diego          MN 

  6.   48:56 Eye Candy                
===================================
  1    48:53  Jason Boelter       42 M Nisswa             MN      3    49:01  Bailey Boelter      17 M Nisswa             MN 
  2    48:53  Brian Kargel        42 M Baxter             MN 

  7.   48:57 MudPunks                 
===================================
  1    43:51  Chris Hogan         33 M Cold Spring        MN      3    58:15  Erick Nolting       35 M Glenwood           MN 
  2    44:44  Steve Millner       42 M Crosslake          MN 

  8.   49:53 Wait for it              
===================================
  1    37:56  Aaron Moyer         34 M Duluth             MN 
  2  1:01:50  Bryan Beardmore     39 M Brainerd           MN 

  9.   51:35 Digges Diggers           
===================================
  1    38:38  Jack Digges         10 M Nisswa             MN      4  1:01:14  Matt Digges         10 M Nisswa             MN 
  2    45:48  Harrison Digges     10 M Nisswa             MN 
  3  1:00:40  Thomas Digges       44 M Nisswa             MN 

 10.   55:40 Do Not  Resuscitate      
===================================
  1    55:38  Jason Duval         24 M Circle Pines       MN      3    55:43  Danny Goerges       26 M Pequot Lakes       MN 
  2    55:40  Joe Dumond          25 M Pequot Lakes       MN 

 11. 1:02:53 Trailer Park Boys        
===================================
  1  1:02:53  Jarrod McKinney     39 M East Gull Lake     MN 
  2  1:02:54  Rob Lewis           40 M Baxter             MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: FEMALE
----------------------------------------------------------------------------

  1.   43:59 Finn Divas               
===================================
  1    43:58  Hannah Keranen      17 F Menahga            MN 
  2    44:00  Rachael Lake        24 F Menahga            MN 

  2.   52:32 Crystal CLEAR            
===================================
  1    52:26  Regan McElfresh     13 F Brainerd           MN      4    52:34  Lillee Hardee       13 F Baxter             MN 
  2    52:34  Cara Helgeson       13 F Brainerd           MN      5    52:34  Ellie Harting       13 F Baxter             MN 
  3    52:34  Ashley Huber        13 F Brainerd           MN 

  3.   53:22 Womens kickboxing M-IQ   
===================================
  1    51:31  Rhonda Baptiste     50 F East Gull Lake     MN      4    55:10  Amanda Robinson     25 F Breezy Point       MN 
  2    51:36  Kayla Vacek         30 F Brainerd           MN      5    56:56  Dawn Blazek         33 F Merrifield         MN 
  3    51:39  Danielle Arnold     28 F San Fransico       CA 

  4.   53:46 M-IQ Womens Kickboxing   
===================================
  1    51:17  Lisa Fiebiger       50 F Brainerd           MN      6    54:21  Jenny Monasmith     36 F Brainerd           MN 
  2    51:43  Natasha Carlson     31 F Breezy Point       MN      7    57:17  Ashley Powers       31 F Baxter             MN 
  3    52:14  Farrah McKinney     35 F East Gull Lake     MN      8    57:18  Angela McNamee      50 F Pequot Lakes       MN 
  4    52:43  Amy Baratto         27 F Brainerd           MN 
  5    53:14  Kerri Espeland      34 F Williston          ND 

  5.   54:14 Will Run For Beer        
===================================
  1    54:13  Kayla Huether       24 F Pillager           MN 
  2    54:14  Nicole Fellegy      25 F Pillager           MN 

  6.   54:24 Smargie Squared          
===================================
  1    54:24  Lisa Woog           38 F Nisswa             MN 
  2    54:24  Jennifer Ernster    42 F Baxter             MN 

  7.   55:05 Estrogen Express         
===================================
  1    55:05  Kristine Bugbee     33 F Underwood,         MN 
  2    55:06  Shannon Zimmerman   41 F Nisswa             MN 

  8.   56:44 Jalapeno Hotties         
===================================
  1    40:35  Lisa Bjerga         36 F Motley             MN      4    58:45  Tammy Kedrowski     38 F Randall            MN 
  2    58:44  Lorrie Bjerga       35 F Motley             MN      5  1:06:53  Stephanie Jordahl   33 F Motley             MN 
  3    58:44  Jill Dumpprope      31 F Brainerd           MN 

  9.   57:11 Mountain Girls           
===================================
  1    57:11  Susan Weber         60 F Minnesota          MN      3    57:11  Daniela Weber       19 F Minnesota          MN 
  2    57:11  Emily Rohrbough     19 F Greenwood          NE 

 10.   57:22 3 Stooges                
===================================
  1    57:06  Phalen Elonich      24 F Emily              MN      3    57:36  Macayla Pelphrey    24 F Emily              MN 
  2    57:24  Natalia Bungert     24 F Emily              MN 

 11.   58:24 Tough Tigers             
===================================
  1    52:38  Rachel Rennicke     29 F Baxter             MN      3  1:01:18  Sarah Armstrong     32 F Brainerd           MN 
  2  1:01:15  Riplee Miles        21 F Brainerd           MN 

 12.   59:07 The Barbies              
===================================
  1    36:52  Michelle Hanson     30 F Hancock            MN      3  1:10:14  Becky Szczodroski   37 F Little Falls       MN 
  2  1:10:14  Stephanie Gustafson 35 F Randall            MN 

 13. 1:00:25 Total Domination!        
===================================
  1  1:00:25  Stephanie Lippert   37 F Park Rapids        MN 
  2  1:00:26  Kristen Harsha      26 F Crosslake          MN 

 14. 1:03:33 Hot Mamas                
===================================
  1  1:01:13  Heather Alderman    29 F Brainerd           MN      3  1:07:53  Jessica Smith       36 F Brainerd           MN 
  2  1:01:33  Jodi Herron         27 F Brainerd           MN 

 15. 1:04:09 Rum Runners              
===================================
  1  1:03:59  Margie Geobel       46 F Brainerd           MN      4  1:04:15  Andrea Fercho       22 F Brainerd           MN 
  2  1:04:09  Wendy Goll          40 F Pillager           MN 
  3  1:04:13  Desiree Hopkins     35 F Mn (minnesota)     MN 

 16. 1:07:52 Dirty Birds              
===================================
  1  1:07:44  Kim Ellis           40 F Altoona            WI      4  1:08:03  Shannon Mattson     40 F Chaska             MN 
  2  1:07:45  Andria Botzet       40 F Maple Grove        MN 
  3  1:07:57  Megan Fairchild     40 F Plymouth           MN 

 17. 1:07:54 OMFG                     
===================================
  1  1:01:33  Kim Allen           44 F Grand Rapids       MN      4  1:10:15  Alizabeth Krumrei   25 F Grand Rapids       MN 
  2  1:08:09  Spring Latimer      30 F Grand Rapids       MN      5  1:10:43  Mary Berard         32 F Grand Rapids       MN 
  3  1:08:48  Maisie Blaine       32 F Cohasset           MN 

 18. 1:08:05 Mudmothers               
===================================
  1  1:07:56  Teri Hastings       45 F Lake Shore         MN      4  1:08:08  Laurie Miller       44 F Baxter             MN 
  2  1:08:07  Holly Olson         42 F Nisswa             MN 
  3  1:08:08  Sue Fischer         44 F Baxter             MN 

 19. 1:08:07 Wait for it              
===================================
  1    52:02  Ella Strother       25 F Brainerd           MN      3  1:21:04  Melanie Quillin     58 F Brainerd           MN 
  2  1:11:14  Meta Mandich        33 F Brainerd           MN 

 20. 1:11:49 The Camo Pickles         
===================================
  1    58:28  Amira Smith         11 F Palisade           MN      3  1:37:37  Nicole Smith        38 F Palisde            MN 
  2    59:21  Darian Erickson     15 F Palisade           MN 

 21. 1:12:19 Kick Buttweisers         
===================================
  1  1:12:05  Stephanie Veith     30 F Brainerd           MN      4  1:12:22  Julie Vandeputte    41 F Baxter             MN 
  2  1:12:12  Sarah Sellnow       31 F Baxter             MN      5  1:12:35  Sandy McKenzie      35 F East Gull Lake     MN 
  3  1:12:22  Cassey Veith        31 F Brainerd           MN 

 22. 1:13:36 Lakes Dental Care        
===================================
  1  1:13:06  Renee Stranne       39 F Baxter             MN      6  1:13:32  Kari Kraemer        38 F Baxter             MN 
  2  1:13:14  Melissa Moulton     33 F Baxter             MN      7  1:13:39  Cassandra Spitzley  43 F Baxter             MN 
  3  1:13:14  Becky Nelson        25 F Baxter             MN      8  1:14:26  Karen Bird          47 F Baxter             MN 
  4  1:13:21  Julie Williams      36 F Baxter             MN      9  1:14:27  Melissa Hoge        31 F Baxter             MN 
  5  1:13:25  Carie Galley        37 F Baxter             MN 

 23. 1:14:16 Team O.G,                
===================================
  1  1:14:16  Karla Provost       46 F Brainerd           MN 
  2  1:14:16  Lynnette Provost    42 F Brainerd           MN 

 24. 1:14:32 TDS                      
===================================
  1  1:01:37  Wendy Rickard       34 F Breezy Point       MN      5  1:29:15  Amy Wark            38 F Breezy Point       MN 
  2  1:01:40  Renae Miles         43 F Pequot Lakes       MN      6  1:29:26  Sue Galligan        50 F Breezy Point       MN 
  3  1:02:09  Leigh Ann Roggenkamp 52 F Pequot Lakes       MN 
  4  1:23:05  Kyann Shamp         29 F Pine River         MN 

 25. 1:15:28 Team Crush               
===================================
  1  1:15:12  Tina Fettig         27 F Baxter             MN      4  1:15:37  Mindy Kuecher       33 F Brainerd           MN 
  2  1:15:26  Emily Bakke         27 F Grand Forks        ND 
  3  1:15:36  Addie Rysavy        37 F Pequot Lakes       MN 

 26. 1:17:53 Barely Able              
===================================
  1  1:17:50  Lana Schmidt        58 F Riverton           MN 
  2  1:17:56  Joan Habiger        58 F Ironton            MN 

 27. 1:19:15 WEBBed aVENNEgers BATTALI
===================================
  1  1:02:07  Dorothy Battalion   48 F International Fall MN      3  1:27:49  Audrey Webb         44 F Brainerd           MN 
  2  1:27:48  Cambria Venne       13 F Brainerd           MN 

 28. 1:19:35 Terri-ific               
===================================
  1  1:19:03  Laura Endres        47 F Grand Forks        MN      5  1:19:58  Lori Schafer        49 F Grand Forks        ND 
  2  1:19:03  Tracy Foy           47 F Grand Forks        ND      6  1:20:06  Pam Bethke          47 F Grand Forks        ND 
  3  1:19:39  Margo Berg          47 F Grand Forks        ND 
  4  1:19:43  Laura Cory          44 F Grand Forks        ND 

 29. 1:20:36 Spa Girls                
===================================
  1  1:20:12  Maggie Thurlow      22 F Nisswa             MN 
  2  1:21:00  Vanessa Strahl      28 F Fort Ripley        MN 

 30. 1:21:11 Three Amigas             
===================================
  1  1:21:00  Karla Nornberg      31 F Little Falls       MN      3  1:21:16  Heidi Pasela        31 F Little Falls       MN 
  2  1:21:16  Michelle Stupar     31 F Big Lake           MN 

 31. 1:36:52 OMG                      
===================================
  1  1:36:39  Crystal Shirley     53 F Brainerd           MN 
  2  1:37:05  Jen Moen            40 F Aitkin             MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: PARENT/CHILD
----------------------------------------------------------------------------

  1.   37:59 Rosemark                 
===================================
  1    37:55  Patrick Rosemark    16 M St. Paul           MN 
  2    38:04  Dennis Rosemark     47 M St. Paul           MN 

  2.   41:31 Schewe shakers           
===================================
  1    37:32  Daris Schewe        46 M Andover            MN      3    47:11  Riley Schewe        12 M Andover            MN 
  2    39:51  Quaid Schewe        16 M Andover            MN 

  3.   45:16 Blattner                 
===================================
  1    45:14  Blake Blattner      11 M Albany             MN      3    45:17  Henry Blattner      35 M Albany             MN 
  2    45:16  Angelena Blattner   34 F Albany             MN 

  4.   45:31 sand in my shorts        
===================================
  1    44:53  Steve Olson         58 M Baxter             MN 
  2    46:09  Matt Olson          27 M Brainerd           MN 

  5.   47:05 Bombdiggity Juraneks     
===================================
  1    39:49  Thomas Juranek      13 M Nisswa             MN      3    50:44  Darcy Juranek       34 F Nisswa             MN 
  2    50:43  Scott Juranek       37 M Nisswa             MN 

  6.   47:31 Schillers Thrillers      
===================================
  1    47:20  Sara Schiller       10 F Brainerd           MN 
  2    47:41  Deb Schiller        39 F Brainerd           MN 

  7.   48:27 Mud Cracks               
===================================
  1    38:46  Aydan Kraemer       10 M Lincoln University PA      4    54:52  Kari Kraemer        35 F Lincoln University PA 
  2    45:18  Keegan Kraemer      15 M Lincoln University PA 
  3    54:51  Brianna Kraemer     13 F Lincoln University PA 

  8.   49:18 Dirty L-Dawgs            
===================================
  1    49:18  Amy Lelwica         43 F Brainerd           MN 
  2    49:18  Max Lelwica         11 M Brainerd           MN 

  9.   49:25 Enget                    
===================================
  1    46:08  Tate Enget          14 M Stanley            ND      3    54:26  Liz Enget           41 F Stanley            ND 
  2    47:42  Jon Enget           41 M Stanley            ND 

 10.   49:49 schulz41 vs schulz17     
===================================
  1    47:21  Trevor Schulz       17 M Brainerd           MN 
  2    52:17  Jim Schulz          41 M Brainerd           MN 

 11.   51:49 Run like the wind-oh     
===================================
  1    51:31  Emmett Marvin       10 M Warroad            MN      4    51:58  Maureen Marvin      37 F Warroad            MN 
  2    51:51  Owen Marvin         12 M Warroad            MN 
  3    51:55  Paul Marvin         38 M Warroad            MN 

 12.   54:57 We're Kind of a Big Deal 
===================================
  1    54:52  Jonathan Schultz    11 M Hackensack         MN 
  2    55:01  Kimberly Schultz    41 F Hackensack         MN 

 13.   57:21 Team Syrvalin            
===================================
  1    57:21  Carter Syrvalin     12 M Breezy Point       MN 
  2    57:21  Dianne Syrvalin     43 F Breezy Point       MN 

 14. 1:02:09 Woody                    
===================================
  1    53:25  Samantha Wodarz     28 F Crosby             MN 
  2  1:10:54  Jacob Wodarz        14 M Crosby             MN 

 15. 1:03:30 Wagner                   
===================================
  1  1:03:23  Trenton Wagner      13 M Brainerd           MN 
  2  1:03:37  Lynnette Wagner     50 F Brainerd           MN 

 16. 1:04:30 Spartans                 
===================================
  1    59:09  Will Middleton      11 M Pequot Lakes       MN      3  1:07:38  Kathy Gilchrist     37 F Pequot Lakes       MN 
  2  1:06:45  Kasey Helms         17 F Pequot Lakes       MN 

 17. 1:05:37 tuff mudders             
===================================
  1  1:05:15  Garrett Stephens    11 M Brainerd           MN 
  2  1:06:00  Renae Stephens      42 F Brainerd           MN 

 18. 1:05:53 We Got The Runs          
===================================
  1  1:05:52  Jeff Libbesmeier    44 M West St. Paul      MN      4  1:05:53  Jack Libbesmeier    12 M West St. Paul      MN 
  2  1:05:52  Abby Libbesmeier    13 F West St. Paul      MN 
  3  1:05:53  Jen Libbesmeier     43 F West St. Paul      MN 

 19. 1:10:19 Jacobson Swamp Rats      
===================================
  1  1:09:05  Heidi Jacobson      12 F Brainerd           MN      4  1:11:08  Dan Geurts          28 M St. Cloud          MN 
  2  1:09:28  Melanie Jacobson    14 F Brainerd           MN      5  1:11:09  Megan Geurts        23 F St Cloud           MN 
  3  1:10:43  Dan Jacobson        49 M Brainerd           MN 

 20. 1:10:57 Grandpa Dickie           
===================================
  1  1:10:43  Elle Gaudette       15 F Maple Grove        MN 
  2  1:11:12  Andre Gaudette      43 M Maple Grove        MN 

 21. 1:18:56 Price is Right           
===================================
  1  1:18:51  Emily Price         13 F Baxter             MN      3  1:18:59  Amy Price           42 F Baxter             MN 
  2  1:18:58  Chad Price          47 M Baxter             MN 

 22. 1:21:44 Crash Andrews            
===================================
  1  1:21:40  Matthew Woolery     27 M Little Falls       MN      3  1:21:48  Joshua Woolery      28 M Lakewood           CO 
  2  1:21:44  Annette Hoheisel    49 F Little Falls       MN