Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/17/2013

race logo










					
                     TRIATHLON RESULTS - FEMALE TEAMS 
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2013


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ========================  ========================  ===================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  379 The Bickersons            Krista Mortenson - Elizabeth Mortenson - Elizabeth Nelson             14:40  1:51   54:35  0:35 24:09 1:35:49 
    2  326 The Mighty Babes          Tina Faldet - Mary Patoka - Barb Gutschow                             15:37  1:44 1:01:52  0:39 25:23 1:45:13 
    3  530 HeathernMag               Heather Roff -  - Maggie Turnbull                                      12:57  2:06               26:43 1:45:24 
    4  421 Haase Road Hotties        Genna Decker - Ruth Trinrud - Genna Decker                            21:14  1:27 1:03:27  0:41 24:26 1:51:13 
    5  329 WeTri                     Ana Holder - Jessica Faldet - Jessica Gutschow                        15:31  2:14 1:18:36  0:40 23:31 2:00:31 
    6  166 3 Crazy Chixs             Julie Hendricks - Suzy Moczynski - Danielle Moczynski                 22:24  1:58 1:19:39  0:37 16:35 2:01:10 
    7  482 Weak Lynx                 Allison Ebert - Patty Mader-Ebert - Jaimee Ebert                      17:12  2:34 1:15:07  1:04 27:17 2:03:10 
    8  343 U of I Grads               - Diane Betts - Grace Stinebring                                      23:23  2:47 1:06:39  0:50 32:29 2:06:05 
    9  508 Wolfe                     Sharyl Friedel - Farrah Wolfe - Michelle Friedel                      19:04  1:59 1:13:15  0:41 32:04 2:07:01 
   10  239 Yeska Trio                Megan Yeska - Amy Yeska - Rhonda Yeska                                20:11  2:13 1:14:26  0:50 30:31 2:08:09 
   11  384 Team Blanche              Heather Christian - Laura Mehring - Jessica Mehring Block             21:54  2:34 1:14:04  1:09 29:17 2:08:55 
   12  375 Bear Lakers               Kay Bellile - Mary Jo Sullivan - Lisa Bellile                         23:01  1:40 1:21:52  0:38 27:19 2:14:28 
   13   75 Team 212                  Mary Anne Hermans - Claudia Krumsee - Tami Walkush                    18:21  1:52 1:17:45  2:03 35:45 2:15:45 


                      TRIATHLON RESULTS - MALE TEAMS 
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2013


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ========================  ========================  ===================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  330 The Studly Trio           Zachary Shulfer - Andrew Bauer - Alex Wideman                         12:22  1:14   57:37  0:30 23:02 1:34:42 
    2  541 Rotch and Mike            Gabe Wray - Nathan Gruenke - Nathan Gruenke                           11:20  1:40   57:30  1:40 23:55 1:36:02 
    3  325 JOTYMARCO                 John Faldet - Dave Glodowski - Marcus Glodowski                       11:07  1:08 1:03:23  0:34 22:44 1:38:54 
    4  521 Team Mike                 Brad Wendt - Brad Wendt - Michael Wendt                               21:54  5:03 1:07:42  1:56 29:52 2:06:25 


                     TRIATHLON RESULTS - COED TEAMS  
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2013


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ========================  ========================  ===================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  256 T3H N3RD3RY 6.0           Chris Quinn - Kyle Conradt - Victoria Mansfield                       14:24  1:26   53:25  0:43 22:20 1:32:16 
    2  464 G Force                   Gina Cornell - David Nest - Becky Powell                              19:16  1:51   47:32  0:41 24:25 1:33:43 
    3  501 TRI-to Catch US           Ted Krueger - Derek Konkol - Heather Konkol                           14:59  1:47   55:10  0:32 22:17 1:34:43 
    4  324 Team Morgan               Morgan Glodowski - Brady Huettner - Jonathan Konkol                   14:21  1:24   57:27  0:35 21:25 1:35:09 
    5   89 Winning for Bella         Angela McKenzie - John McKenzie - Carter McKenzie                     16:44  1:26   56:23  0:35 21:16 1:36:22 
    6  312 J4J                       Jim McKenzie - Dan Sumnicht - Marie Sumnicht                          14:41  1:22   57:20  0:36 22:56 1:36:52 
    7   33 Werbsy                    John Meshigaud - Bruce Van Epps - Sheri Van Epps                      17:16  1:53   58:19  0:33 20:30 1:38:29 
    8  380 Run 4 Bear Lake           Katy Sommer - Justin Sommer - Maggie Sullivan                         12:47  1:36   55:35  0:41 29:27 1:40:04 
    9  413 Team Sloth                Susie Lambesis - Peter Lambesis - Gianna Parise                       13:22  2:06   56:24  0:59 28:39 1:41:29 
   10  328 The Dream Team            Ethan Olson - Alissa Niggemann - Mason Wideman                        14:17  1:42 1:03:41  0:36 21:18 1:41:32 
   11  529 Ballas                    Craig Cotton - Steve Ford - Amber Ford                                18:36  1:32   56:14  0:32 24:56 1:41:49 
   12  385 Bear Lake First Timers    Ben Bellile - William Sullivan - Kylee Somer                           9:15  2:04   59:57  0:36 30:53 1:42:43 
   13  422 Johnson/Wysocki           Amy Wysocki - Steve Johnson - Julia Johnson                           15:53  1:33   52:16  0:41 33:16 1:43:37 
   14  534 Chi Town Badgers          Scott Lawrence - Peter Chmielewski - Jill Lawrence                    18:00  1:44   57:25  0:42 26:55 1:44:44 
   15  298 Black Spot Bruisers       Curtis Frederick - Jim Busse - Amy Wiberley-Bradford                  16:16  3:40   56:07  0:50 28:16 1:45:07 
   16  250 Trifecta                  Chris Thompson - Dave Draeger - Rachelle Womeldorf                    16:33  1:42 1:01:15  0:41 27:27 1:47:34 
   17  311 JVMac                     Therese McKenzie - John McKenzie - Quinn McKenzie                     17:00  1:36 1:09:04  0:32 19:51 1:48:03 
   18  339 Goo-bee's and his Honeys  Teresa Sprangers - Mark Sprangers - Johnna Sprangers                  16:50  1:51   54:24  0:40 34:39 1:48:22 
   19  195 Thoe Family               Shaun Thoe - Dave Thoe - Travis Thoe                                  21:08  1:47 1:01:41  1:27 23:24 1:49:26 
   20  122 Team ZUMBA                John Hatherly - John Hatherly - Deanna Murphy                         16:20  3:28   59:27  0:39 29:51 1:49:44 
   21  125 The Triple L's            Christine Lenczner - Daniel Lenczner - Brandon Lenczner               19:17  2:05 1:05:55  0:35 24:09 1:51:59 
   22  404 Powerful                  Jessica Faldet - Gene Shulfer - Janet Glodowski                       14:05  1:25 1:09:34  0:33 27:11 1:52:46 
   23  148 AGK                       Alexis Srenaski - Glenn Tarkowski - Katie Knutson                     17:06  2:04 1:01:09  0:41 32:06 1:53:03 
   24  277 Team Georgeson            Kelly Levine - Jim Georgeson - Lisa Sell                              16:53  2:01   59:34  0:51 35:24 1:54:43 
   25  420 Pidgeon/Jaeger            Catherine Pidgeon - Robert Pidgeon - Terri Jaeger                     21:26  2:01               28:34 1:57:36 
   26  460 Austin                    Kelsey Austin - Kelsey Austin - Dan Austin                            15:59  3:46 1:08:23  0:48 29:13 1:58:07 
   27  412 Olson Team #1             Alana Frizzell - Mark Olson - Brett Frizzell                          23:45  1:55 1:11:46  1:00 23:51 2:02:16 
   28  410 Olson Team #2             Caleb Karls - Kristin Olson - Ivana Olson                             20:33  1:35 1:14:18  0:58 25:10 2:02:32 
   29  261 Katie's Krew              Jennifer Johnson - Bruce Camilleri - Katie Camilleri                  18:20  2:39 1:10:34  1:03 30:30 2:03:05 
   30  268 Van Iten                  Doug Van Iten - Dionne Van Iten - Christian Van Iten                  16:54  1:29 1:12:09  1:02 32:09 2:03:42 
   31  551 Team Wells                Casey Wells - Brianna Wells - Christopher Thompson                                1:21:46  1:01 23:48 2:04:31 
   32  305 Sloth 2: Even Slothier    Katie Coffey - Rick Broeren - Matt Kranovich                          18:02  2:04 1:14:39  0:51 30:32 2:06:07 
   33  535 2 Girls, a guy and a tri  Brian Nodolf - Pam Lind - Emily Rasmussen                             17:28  1:48 1:08:13  0:56 40:25 2:08:48 
   34  371 Von Trapp Family Singers  Joe Cruz - Joe Cruz - Laura Cruz                                      20:26  7:09 1:00:24  5:04 36:54 2:09:56 
   35  155 Total Home                Christina Goto - Mike Papahronis - Timothy Ciccone                    15:47  1:50 1:26:46  0:42 27:47 2:12:50 
   36  390 Splash-Flash-Dash         Christine Finger - Brad Bogard - Rebecca Peterson                     22:14                     28:22 2:20:48 
   37  265 Brothers In-Law & Holly   Ryan Meighan - Holly Olsen - Ross Adamczak                            19:40  1:46 1:31:16  0:57 27:47 2:21:24 
   38  370 DJ and the DJ             Doreen Jerabek - Aaron Jerabek - Doreen Jerabek                       26:27  1:57 1:13:00  1:05 39:52 2:22:19 
   39  378 Old and In The Way        Mike Schiller - Mary Jo Mehring - Patricia Schiller                   26:24  3:38 1:19:48  0:54 36:18 2:27:02 
   40  411 Olson Team #3             Eric Olson - Krista Olson - Sam Huff                                  30:20  1:56 1:36:41  0:54 20:10 2:29:59 

results by Mtec Results                    results posted at:  www.mtecresults.com