Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/17/2013

race logo










					            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 4 AND UNDER
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2012
               50 FOOT SWIM - 0.6 MILE BIKE - 0.15 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1   61 Aaron Vanen Heuvel             4 M   M0104        Freedom  WI    6:53 
    2   70 Mollie Schliewe                4 F   F0104        Sheboyga WI    8:08 
    3   10 Megan Estill                   4 F   F0104        Hartland WI    8:39 
    4   93 Owen Pulvermacher              4 M   M0104        Plover   WI    8:55 
    5   33 Danny Cichy                    4 M   M0104        Waupaca  WI   10:45 
    6    2 Ruby McCartney                 4 F   F0104        New Lond WI   11:11 
    7   88 Alec Olson                     4 M   M0104        Waupaca  WI   11:16 
    8   63 Seth Russell                   4 M   M0104        Holmen   WI   11:24 
    9   77 Esten Siebert                  4 M   M0104        Waukesha WI   11:33 
   10   52 Landon Gibbs                   4 M   M0104        Wild Ros WI   11:52 
   11   81 Noah Fleming                   4 M   M0104        Amherst  WI   11:59 
   12   58 Kayden Schwister               4 M   M0104        Wausau   WI   12:10 
   13   59 Abigail Anderson               4 F   F0104        Appleton WI   12:22 
   14   23 Kendall Nelson                 4 F   F0104        Fond Du  WI   12:27 
   15   64 Brody Pate                     4 M   M0104        Waupaca  WI   12:45 
   16   21 Bella Pucillo                  4 F   F0104        Waupaca  WI   13:18 
   17   87 Paxton Self                    4 M   M0104        Lindenhu IL   13:20 
   18   39 Olivia Kneer                   4 F   F0104        Waupaca  WI   13:35 
   19   31 Braydon Simonis                4 M   M0104        New Lond WI   14:02 
   20   46 Rj Meddaugh                    4 M   M0104        Bancroft WI   15:19 
   21   38 Maddy Gabbert                  4 F   F0104        Waupaca  WI   15:37 
   22    1 Parker Saunders                4 M   M0104        Waupaca  WI   16:17 
   23   42 Joshua Bosmans                 4 M   M0104        Marshfie WI   17:19 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 5 AND 6    
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2012
               50 FOOT SWIM - 0.6 MILE BIKE - 0.15 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1   26 Zachary Gusmer                 6 M   M0506        Waupaca  WI    7:02 
    2   13 Natalie Waller                 6 F   F0506        Waupaca  WI    7:04 
    3   69 Addison Schliewe               6 F   F0506        Sheboyga WI    7:08 
    4   44 Zakaray Bellile                6 M   M0506        Depere   WI    7:24 
    5   60 Andres Lemus                   6 M   M0506        Muskego  WI    7:25 
    6   89 Greta Olson                    6 F   F0506        Waupaca  WI    7:26 
    7   95 Erik Harms                     5 M   M0506        Waupaca  WI    7:30 
    8   11 Betsy Estill                   6 F   F0506        Hartland WI    7:31 
    9   12 Oliver Waller                  5 M   M0506        Waupaca  WI    7:34 
   10   50 Brinley Dunsirn                5 F   F0506        Greenvil WI    7:44 
   11   56 Darek Trzebiatowski            6 M   M0506        Waupaca  WI    7:46 
   12   45 Thor Kallestad                 6 M   M0506        Waupaca  WI    7:47 
   13   79 Owen Lencki                    6 M   M0506        Waupaca  WI    7:50 
   14   37 Liam Bloedow                   6 M   M0506        Waupaca  WI    7:50 
   15   54 Sidney Lang                    6 F   F0506        Greenvil WI    7:57 
   16   57 Rebekah Birschbach             6 F   F0506        Winnecon WI    8:05 
   17   20 Cassandra Arndt                6 F   F0506        Manawa   WI    8:13 
   18   66 Gavin Stelzer                  6 M   M0506        Plover   WI    8:15 
   19    9 Madison Gdanski                6 F   F0506        Regina   SK    8:16 
   20   80 Bennett Hoelzel                6 M   M0506        Waupaca  WI    8:21 
   21   94 Connor Reidl                   6 M   M0506        Sycamore IL    8:23 
   22   17 Kate Himebauch                 6 F   F0506        Prairie  WI    8:23 
   23    6 Mason Jurewicz                 6 M   M0506        Sycamore IL    8:25 
   24   92 Joshua Seeger                  5 M   M0506        Ogdensbu WI    8:26 
   25   34 McKenna Cichy                  6 F   F0506        Waupaca  WI    8:30 
   26   55 David Trzebiatowski            6 M   M0506        Waupaca  WI    8:33 
   27   73 Joshua Youngwerth              6 M   M0506        Neenah   WI    8:39 
   28    5 Meghan Spence                  6 F   F0506        Sheboyga WI    8:40 
   29   75 Zachary Trudeau                6 M   M0506        Appleton WI    8:47 
   30   41 Cooper Bosmans                 6 M   M0506        Marshfie WI    8:55 
   31   97 Thomas Grant                   6 M   M0506        Waupaca  WI    9:13 
   32   35 Lily Cichy                     5 F   F0506        Waupaca  WI    9:15 
   33   18 Patrick Stewart                6 M   M0506        Muskego  WI    9:16 
   34   62 Marin Latzke                   6 F   F0506        Cedarbur WI    9:21 
   35   48 Colin Lockwood                 5 M   M0506        Waupaca  WI    9:23 
   36   65 Cooper Pate                    6 M   M0506        Waupaca  WI    9:24 
   37    4 John Zeamer                    5 M   M0506        Waupaca  WI    9:26 
   38   30 Landon Simonis                 6 M   M0506        New Lond WI    9:32 
   39   72 Kendra Hotvedt                 5 F   F0506        Waupaca  WI    9:33 
   40   74 Talia Yurjevich                5 F   F0506        Appleton WI    9:47 
   41   16 Hannah Schulz                  5 F   F0506        Waupaca  WI    9:50 
   42   43 Spencer Palmeri                5 M   M0506        New Lond WI    9:50 
   43   91 Molly Martens                  5 F   F0506        Waupaca  WI    9:50 
   44   19 Jackson Holzheu                5 M   M0506        Neenah   WI    9:52 
   45    8 Natasha Konop                  6 F   F0506        Oshkosh  WI    9:59 
   46   76 Sylvia Fries                   5 F   F0506        Waupaca  WI    9:59 
   47   82 Jesse Martindale               6 M   M0506        Waukesha WI   10:03 
   48   29 Lexie Mittelstaedt             6 F   F0506        Weyauweg WI   10:08 
   49   68 Zoe Lawrence                   6 F   F0506        Chicago  IL   10:14 
   50   51 Owen Schroth                   6 M   M0506        Appleton WI   10:18 
   51   78 Reaghan Sexton                 5 F   F0506        Waupaca  WI   10:19 
   52   90 Dyland Javoroski               6 M   M0506        Waupaca  WI   10:23 
   53   49 Grayson Nordstrum              6 M   M0506        Oregon   WI   10:23 
   54   32 Tesha Schlaak                  5 F   F0506        Appleton WI   10:30 
   55   67 Elijah Victor                  5 M   M0506        Oshkosh  WI   10:30 
   56   71 Will Podhradsky                5 M   M0506        Chaska   MN   10:34 
   57   22 Sophia Pucillo                 6 F   F0506        Waupaca  WI   10:36 
   58   25 Sianna Feucht                  5 F   F0506        Fond Du  WI   10:37 
   59   24 Elyse Janssen                  5 F   F0506        Waupaca  WI   10:40 
   60    3 Mia McCartney                  6 F   F0506        New Lond WI   10:46 
   61   84 Tyler Schmidt                  6 M   M0506        Appleton WI   10:51 
   62   28 Lauren Mittelstaedt            6 F   F0506        Weyauweg WI   11:13 
   63   27 Caroline Miller                6 F   F0506        Madison  WI   11:16 
   64   86 Brenna Roe                     6 F   F0506        Madison  WI   11:30 
   65   15 Willa Haynes                   6 F   F0506        Glen Ell IL   11:31 
   66   96 Ethan Harms                    6 M   M0506        Waupaca  WI   11:33 
   67   40 Alton Ross                     5 M   M0506        Waupaca  WI   11:37 
   68   47 Brandon Tesch                  5 M   M0506        Hortonvi WI   11:40 
   69   53 Gus Prell                      6 M   M0506        Menomone WI   12:00 
   70   83 Landri Prell                   5 F   F0506        Pewaukee WI   13:17 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 7 AND 8    
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2012
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Ag Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ == === ===== ====== ======== == ======= 
    1  110 Owen Konop                    8 M   M0708        Oshkosh  WI    8:07 
    2  149 Benjamin Shingledecker        7 M   M0708        New Berl WI    8:18 
    3  130 Joseph Coghlin                7 M   M0708        Suamico  WI    8:25 
    4  141 Thomas Bergin                 7 M   M0708        Brookfie WI    8:33 
    5  102 Joseph Stumpf                 8 M   M0708        Green Ba WI    8:35 
    6  128 Tyler Foti                    8 M   M0708        Waukesha WI    8:48 
    7  136 Brody Patterson               7 M   M0708        Greenvil WI    8:50 
    8  176 Owen Grotenhuis               7 M   M0708        Neenah   WI    9:03 
    9  143 Devyn Lang                    8 F   F0708        Greenvil WI    9:06 
   10  112 Aiden Martinsen               8 M   M0708        Stevens  WI    9:12 
   11  152 Caleb Youngwerth              8 M   M0708        Neenah   WI    9:12 
   12  103 Tori Bogenschutz              8 F   F0708        Grafton  WI    9:26 
   13  178 Jack Lackman                  7 M   M0708        Wausau   WI    9:27 
   14  139 Laura Johnson                 7 F   F0708        Stoughto WI    9:28 
   15  122 Alexander Gusmer              7 M   M0708        Waupaca  WI    9:29 
   16  120 Jake Hendricks                7 M   M0708        Racine   WI    9:29 
   17  133 Jared Kaufman                 7 M   M0708        Ely      MN    9:32 
   18  138 Kaiden Lambert                8 M   M0708        Little C WI    9:34 
   19  131 Bryanna Bellile               8 F   F0708        Depere   WI    9:42 
   20  126 Kalli Drexler                 7 F   F0708        Appleton WI    9:43 
   21  119 Brennan Barttelt              7 M   M0708        Weston   WI    9:46 
   22  116 Peyton Stewart                8 F   F0708        Muskego  WI    9:46 
   23  105 Erin Bogenschutz              8 F   F0708        Grafton  WI    9:46 
   24  154 Dawson Fish                   8 M   M0708        Appleton WI    9:50 
   25  113 Aspen Lenczner                8 F   F0708        Oak Cree WI    9:56 
   26  104 Kate Bogenschutz              8 F   F0708        Grafton  WI    9:56 
   27  180 Amara Lisowe                  8 F   F0708        Neenah   WI    9:59 
   28  140 Sage Kirklewski               8 F   F0708        Stevens  WI   10:01 
   29  153 Melanie Kush                  7 F   F0708        Pewaukee WI   10:03 
   30  124 Carson Derringer              7 M   M0708        Wisconsi WI   10:06 
   31  156 Jonas Siebert                 7 M   M0708        Waukesha WI   10:07 
   32  125 Colby Thompson                7 M   M0708        Stoughto WI   10:17 
   33  165 Alex Falke                    7 M   M0708        Manawa   WI   10:24 
   34  142 Max Prell                     8 M   M0708        Menomone WI   10:25 
   35  160 Carter Hoelzel                8 M   M0708        Waupaca  WI   10:28 
   36  127 Sophia Palmeri                8 F   F0708        New Lond WI   10:32 
   37  132 Sienna Torgerud               8 F   F0708        Lacrosse WI   10:37 
   38  134 Isabella Braaksma             7 F   F0708        Randolph WI   10:39 
   39  177 Brendan Molis                 8 M   M0708        Elmhurst IL   10:41 
   40  155 Henry Fries                   8 M   M0708        Waupaca  WI   10:44 
   41  115 Wesley Himbauch               8 M   M0708        Prairie  WI   10:49 
   42  148 Andrew Russell                7 M   M0708        Holmen   WI   10:49 
   43  175 Acadia Lebouef                8 F   F0708        Amherst  WI   10:50 
   44  121 Logan Janssen                 8 M   M0708        Waupaca  WI   10:51 
   45  111 Sean Hatherly                 8 M   M0708        North Ba IL   10:51 
   46  101 Sophie Saunders               7 F   F0708        Waupaca  WI   10:51 
   47  162 Parker Leslie                 7 M   M0708        Middleto WI   11:01 
   48  145 John Vanden Heuvel            7 M   M0708        Freedom  WI   11:05 
   49  146 Evah Latzke                   7 F   F0708        Cedarbur WI   11:11 
   50  151 Judah Victor                  7 M   M0708        Oshkosh  WI   11:11 
   51  159 Olivia Kiecker                7 F   F0708        Fremont  WI   11:13 
   52  181 Marisol Swanson               7 F   F0708        Kronenwe WI   11:15 
   53  135 Nathan Austin                 7 M   M0708        Downers  IL   11:23 
   54  114 Nevaeh Tessen                 8 F   F0708        Waupaca  WI   11:27 
   55  172 Julia Seeter                  7 F   F0708        Ogdensbu WI   11:37 
   56  144 Grace Freiberg                8 F   F0708        Madison  WI   11:43 
   57  173 Arelle Maiman                 8 F   F0708        Greenvil WI   11:46 
   58  106 Katherine Spence              8 F   F0708        Sheboyga WI   12:05 
   59  109 Will Fulcher                  8 M   M0708        Wauwatos WI   12:16 
   60  170 Julia Roe                     8 F   F0708        Madison  WI   12:24 
   61  147 Mia Koehler                   7 F   F0708        Waupaca  WI   12:26 
   62  158 Sydney Ruffalo                8 F   F0708        Waupaca  WI   12:27 
   63  137 Ellie Hooey                   7 F   F0708        Waupaca  WI   12:29 
   64  157 Alison Carroll                7 F   F0708        Grayslak IL   12:41 
   65  167 Madalyn Falke                 8 F   F0708        Manawa   WI   12:47 
   66  166 Lydia Falke                   7 F   F0708        Manawa   WI   12:48 
   67  171 Adrik Dix                     7 M   M0708        Eau Clai WI   12:52 
   68  164 Charley Martindale            7 F   F0708        Waukesha WI   12:56 
   69  168 Cadence Self                  8 F   F0708        Lindenhu IL   13:23 
   70  163 Andrew Kasmiskie              8 M   M0708        Beaver D WI   13:33 
   71  129 Sophia Del Rosario            7 F   F0708        Rocheste MN   13:35 
   72  174 Logan Rogness                 7 M   M0708        Waupaca  WI   13:46 
   73  117 Lauren Hitz                   8 F   F0708        Oshkosh  WI   14:09 
   74  161 Evelin Mlada                  7 F   F0708        Port Was WI   14:47 
   75  123 Lauren Miller                 8 F   F0708        Madison  WI   14:52 
   76  150 Malayna Lannyk                8 F   F0708        Weyauweg WI   19:48 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 9 AND 10   
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2012
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1  220 Preston Lang                  10 M   M0910        Greenvil WI    8:36 
    2  222 Lucas Binnebose                9 M   M0910        New Berl WI    9:09 
    3  234 Nick Grotenhuis                9 M   M0910        Neenah   WI    9:12 
    4  278 Maxwell Gusmer                 9 M   M0910        Waupaca  WI    9:12 
    5  230 Loken Siebert                  9 M   M0910        Waukesha WI    9:14 
    6  270 James Seeger                  10 M   M0910        Ogdensbu WI    9:43 
    7  216 David Kaufman                 10 M   M0910        Ely      MN    9:49 
    8  208 Alek Erickson                  9 M   M0910        Wild Ros WI    9:54 
    9  293 Levi Olson                     9 M   M0910        Waupaca  WI    9:58 
   10  201 Evan Saunders                  9 M   M0910        Waupaca  WI    9:59 
   11  204 Gianna Lenczner                9 F   F0910        Oak Cree WI   10:29 
   12  213 Zack Mondello                  9 M   M0910        Waupaca  WI   10:32 
   13  232 Tyler Rogney                  10 M   M0910        Waupaca  WI   10:36 
   14  206 Luke Moczynski                 9 M   M0910        Racine   WI   10:38 
   15  224 Ethan Koehler                  9 M   M0910        Waupaca  WI   10:39 
   16  221 Isaac Birschback               9 M   M0910        Winnecon WI   10:49 
   17  227 Matthew Fagan                 10 M   M0910        Onalaska WI   10:50 
   18  282 Alex Kush                     10 M   M0910        Pewaukee WI   10:52 
   19  215 Caleb Schroeder               10 M   M0910        Scandina WI   10:52 
   20  231 Owen Carroll                   9 M   M0910        Grayslak IL   10:52 
   21  211 Brogan Barttelt                9 M   M0910        Weston   WI   10:53 
   22  214 Gabriel Palmeri                9 M   M0910        New Lond WI   10:54 
   23  280 Tyler Derringer               10 M   M0910        Wisconsi WI   10:54 
   24  228 Kyle Hotveadt                  9 M   M0910        Waupaca  WI   11:23 
   25  233 Cecelia Harms                  9 F   F0910        Waupaca  WI   11:35 
   26  218 Annaika Mueller-Owens          9 F   F0910        Madison  WI   11:45 
   27  295 Hally Hartt                   10 F   F0910        Sun Prai WI   12:32 
   28  229 William Yurjevich              9 M   M0910        Appleton WI   12:38 
   29  217 Tyler Braaksma                10 M   M0910        Randolph WI   12:46 
   30  223 Eve Vanden Heuvel              9 F   F0910        Freedom  WI   12:49 
   31  226 Natilie Wierzba               10 F   F0910        Verona   WI   12:53 
   32  219 Ada Humphrey                  10 F   F0910        St Paul  MN   13:04 
   33  225 Connor Chisholm               10 M   M0910        Neenah   WI   13:08 
   34  210 Anna Durand                    9 F   F0910        Depere   WI   13:35 
   35  205 Karl Haynes                    9 M   M0910        Glen Ell IL   13:38 
   36  212 Hannah Thompson                9 F   F0910        Stoughto WI   50:49 

          WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 9 AND 10 - SWIM
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 17,2012
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1  275 Eden Witt                     10 F   F0910        Oconto F WI   10:39 
    2  271 Cameron Wnek                   9 M   M0910        Appleton WI   11:39 
    3  292 Lauren Ferge                  10 F   F0910        Brookfie WI   11:45 
    4  283 Alexander Foti                10 M   M0910        Waukesha WI   11:51 
    5  202 Sydney Gdanski                10 F   F0910        Regina   SK   11:56 
    6  287 Emma Shingledecker             9 F   F0910        New Berl WI   12:10 
    7  279 Brodey Schroeder              10 M   M0910        Rosendal WI   12:14 
    8  284 Ellie Prell                   10 F   F0910        Menomone WI   12:16 
    9  276 Carson Lisowe                 10 M   M0910        Neenah   WI   12:18 
   10  286 Derek Russell                 10 M   M0910        Holmen   WI   13:05 
   11  273 Sydney Molis                   9 F   F0910        Elmhurst IL   13:09 
   12  277 Grayson Feucht                 9 M   M0910        Fond Du  WI   13:30 
   13  281 Ellie Skalla                  10 F   F0910        Greenvil WI   13:44 
   14  272 Samantha Molis                10 F   F0910        Elmhurst IL   13:50 
   15  203 Erich Huttinger               10 M   M0910        North Ba IL   13:58 
   16  291 Codi Spence                   10 F   F0910        Appleton WI   15:00 
   17  290 Christian Podhradsky           9 M   M0910        Chaska   MN   16:06 
   18  285 Hayden Wojnowiak              10 M   M0910        Clintonv WI   16:29 
   19  289 Ben Thuerman                   9 M   M0910        Waupaca  WI   16:55 
   20  288 Keegan McKinley                9 M   M0910        Plover   WI   17:10