Mudman Spirit Mountain -
Duluth, MN
7/20/2013

race logo










					                              Mudman - Duluth
                               Duluth, MN		
                               July 20, 2013
                                    5K



----------------------------------------------------------------------------
                       PARENT/CHILD TEAM RESULTS COED
----------------------------------------------------------------------------

  1.   40:01 Like father like son, but
===================================
  1    40:01  Jes Grabinski       37 F Sauk Rapids        MN 
  2    40:01  Jack Grabinski      12 M Sauk Rapids        MN 

  2.   41:11 MUD SCICLES              
===================================
  1    41:11  Bret Friday         42 M Duluth             MN 
  2    41:11  Maren Friday        10 F Duluth             MN 

  3.   43:20 Grade A Mudders          
===================================
  1    40:41  Connor Friday       13 M Duluth             MN 
  2    45:59  Louise Friday       41 F Duluth             MN 

  4.   47:05 Black                    
===================================
  1    47:04  Gary Black          59 M Duluth             MN 
  2    47:05  Jackie Black        12 F Duluth             MN 

  5.   49:45 G4orce                   
===================================
  1    49:45  Fred Goebel         38 M Duluth             MN 
  2    49:45  Morgan Goebel       10 F Duluth             MN 

  6.   50:02 The Coleman's            
===================================
  1    50:02  Christopher Coleman 38 M Esko               MN 
  2    50:02  Azur Coleman        33 F Esko               MN 

  7.   51:00 mad max fury             
===================================
  1    51:00  Max Depue           30 M                       
  2    51:00  Melanie Depue       41 F                       

  8.   51:02 Benedict Bunnies         
===================================
  1    49:52  Ross Benedict       55 M Proctor            MN 
  2    52:11  April Benedict      14 F Proctor            MN 

  9.   51:42 Dirty Birds              
===================================
  1    51:42  Jason Johnson       30 M Duluth             MN 
  2    51:42  Erin Johnson        14 F Duluth             MN 

 10.   54:09 Mud Skippers             
===================================
  1    54:09  Eric Pasley         46 M Duluth             MN 
  2    54:09  Miraeya Pasley      10 F Duluth             MN 

 11.   55:34 Ozzie2                   
===================================
  1    55:34  Jackson Osvold      10 M Cloquet            MN 
  2    55:35  Holly Osvold        34 F Cloquet            MN 

 12.   58:05 The Tortoise and the Hare
===================================
  1    53:20  Cody Dyer           13 M Sartell            MN 
  2  1:02:51  Heather Corcoran    36 F Sartell            MN 

 13.   58:48 Mucker                   
===================================
  1    58:47  Rob Muck            42 M Lake Wilson        MN 
  2    58:49  Whitney Muck        14 F Lake Wilson        MN 

 14.   58:52 Mucky                    
===================================
  1    58:46  Ethan Muck          11 M Lake Wilson        MN 
  2    58:57  Erin Muck           38 F Lake Wilson        MN 

 15.   59:57 MUD-SLIDIN' SEGLERS      
===================================
  1    59:57  Cliff Segler        43 M Little Falls       MN 
  2    59:57  Madison Segler      12 F Little Falls       MN 

 16. 1:02:08 Team Awesome             
===================================
  1  1:02:04  Kirk Keinanen       13 M Cloquet            MN 
  2  1:02:12  Trica Keinanen      46 F Cloquet            MN 

 17. 1:03:54 Sara McNeill             
===================================
  1    51:10  Oscar McNeill       11 M Duluth             MN 
  2  1:16:39  Sara McNeill        38 F Duluth             MN 

 18. 1:03:56 T+E                      
===================================
  1  1:03:56  Tristan Hoppe       10 M Hutchinson         MN 
  2  1:03:57  Erin Hoppe          34 F Hutchinson         MN 

 19. 1:06:23 Lakhan                   
===================================
  1  1:06:16  Anika Lakhan        12 F Duluth             MN 
  2  1:06:29  Romesh Lakhan       45 M Duluth             MN 

 20. 1:15:14 The Jaguars              
===================================
  1  1:15:05  Michelle Hendricken 43 F                       
  2  1:15:23  Dylan Hendricken    13 M                       

 21. 1:15:18 Mudley Crue              
===================================
  1  1:12:55  Carter Thome        12 M Virginia           MN 
  2  1:17:41  Dusty Thome         40 F Virginia           MN 

 22. 1:15:25 sonic boom               
===================================
  1  1:15:25  Selena Morris       41 F                       
  2  1:15:25  Logan Morris        10 M                       

 23. 1:43:31 Gronk On                 
===================================
  1  1:43:31  Diana Mohr          47 F South Range        WI 
  2  1:43:31  Keagon Mohr         12 M South Range        WI 

 24. 1:57:16 Redneck Hunters          
===================================
  1  1:56:50  Alysha Hanson       15 F Ely                MN 
  2  1:57:42  Jim Halberg         43 M Ely                MN 






----------------------------------------------------------------------------
                       PARENT/CHILD TEAM RESULTS MALE
----------------------------------------------------------------------------

  1.   35:53 Huston                   
===================================
  1    35:45  Patrick Huston      48 M Duluth             MN 
  2    36:00  Derek Huston        15 M Duluth             MN 

  2.   37:37 Forza Azzurri            
===================================
  1    37:24  Gino Luciano        12 M Lester Prairie     MN 
  2    37:51  Jose Luciano        53 M Lester Prairie     MN 

  3.   41:12 Goonies                  
===================================
  1    38:35  Dakota Ellis        14 M Duluth             MN 
  2    43:50  Derrick Ellis       34 M Duluth             MN 

  4.   44:57 Giiwedin Bineshii Express
===================================
  1    38:35  Brett Defoe         38 M Superior           WI 
  2    51:20  Cole Defoe          16 M Superior           WI 

  5.   46:55 Ozzie                    
===================================
  1    46:54  Korie Osvold        35 M Cloquet            MN 
  2    46:55  Dennis Osvold       11 M Cloquet            MN 

  6.   48:01 Twig Terrors             
===================================
  1    47:55  Anthony Katzmarek   10 M Saginaw            MN 
  2    48:07  Chris Gubelmann     30 M Saginaw            MN 

  7. 1:03:56 L+M                      
===================================
  1  1:03:55  Matt Hoppe          36 M Hutchinson         MN 
  2  1:03:56  Logan Hoppe         11 M Hutchinson         MN 

  8. 1:35:56 Mud Skidders             
===================================
  1  1:35:55  Todd Northcutt      41 M Duluth             MN 
  2  1:35:57  Donald Northcutt    11 M Duluth             MN 






----------------------------------------------------------------------------
                       PARENT/CHILD TEAM RESULTS FEMALE
----------------------------------------------------------------------------

  1.   41:07 Team Zuma                
===================================
  1    41:07  Darcy Hoops         41 F Duluth             MN 
  2    41:08  Haley Hoops         12 F Duluth             MN 

  2.   45:30 Muddy Musclez            
===================================
  1    44:56  Grace Zlotnik       11 F Clear Lake         MN 
  2    46:03  Amber Zlotnik       36 F Clear Lake         MN 

  3.   47:34 Rainbow Unicorns         
===================================
  1    47:31  Amy James           21 F Duluth             MN 
  2    47:38  Lindsay Greninger   22 F Sauk Centre        MN 

  4.   57:28 Dixie Chicks             
===================================
  1    51:30  Kris Bresnahan      42 F South Range        WI 
  2  1:03:27  Brooke Nelson       18 F South Range        WI 

  5.   59:09 Dirty Daveys             
===================================
  1    59:08  Abby Davey          11 F Albany             MN 
  2    59:09  Kami Davey          37 F Albany             MN 

  6. 1:06:52 Jennedy                  
===================================
  1  1:06:37  Kennedy Hanson      10 F Bovey              MN 
  2  1:07:08  Jeri Hanson         38 F Bovey              MN 

  7. 1:08:00 Team Lomas               
===================================
  1  1:07:51  Madeline Lomas      11 F San Antonio        TX 
  2  1:08:09  Jennifer Lomas      40 F San Antonio        TX 

  8. 1:09:32 Machine Collette         
===================================
  1  1:09:28  Leah Collette       28 F Duluth             MN 
  2  1:09:35  Barb Collette       56 F Duluth             MN 

  9. 1:11:22 Chicken Fries            
===================================
  1  1:11:21  Lindsey Anderson    16 F Duluth             MN 
  2  1:11:22  Anita Anderson      36 F Duluth             MN 

 10. 1:17:53 dumb and dumber          
===================================
  1  1:17:53  Jessie Paulson      25 F Proctor            MN 
  2  1:17:53  Toni Benassi        57 F Proctor            MN 

 11. 1:57:17 Team Camo Deuce          
===================================
  1  1:56:50  Alyssa Burlison     16 F Floodwood          MN 
  2  1:57:43  Carol Burlison      43 F Floodwood          MN