Brewhouse Triathlon -
Duluth, MN
8/3/2013

race logo










					                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 3, 2013
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8       1 Brian Bich              Duluth             MN  47 M     1 21:51  1:20  1:11    1   58:51 25.3  0:43    4   37:08  6:00 1:59:42 
    2   2/8       2 Rhett Bonner            Duluth             MN  49 M     2 22:05  1:21  0:53    2   58:59 25.2  0:55    7   39:51  6:26 2:02:42 
    3   1/10    126 Jason Crisp             Carlton            MN  33 M     6 23:33  1:27  1:26    3 1:02:37 23.8  0:52    2   36:45  5:56 2:05:11 
    4   2/10     56 Brandon Ordway          Maplewood          MN  31 M    18 25:24  1:33  1:18    6 1:03:46 23.3  1:04    1   36:10  5:50 2:07:41 
    5   3/8       8 Leon Ball               Minneapolis        MN  48 M    13 25:10  1:33  1:52    9 1:04:50 23.0  0:58    3   37:07  6:00 2:09:56 
    6   1/7      44 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M    19 25:27  1:34  1:39    7 1:03:50 23.3  1:13    6   38:40  6:15 2:10:48 
    7   1/11     13 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  38 M    34 27:22  1:41  1:42    4 1:03:35 23.4  0:56    5   37:25  6:02 2:10:57 
    8   1/1      68 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  29 M     8 24:25  1:30  1:12   12 1:05:24 22.8  1:00   11   40:40  6:34 2:12:39 
    9   3/10      3 Jesse Adams             Duluth             MN  31 M     5 23:30  1:26  1:23   15 1:07:14 22.1  0:49   14   41:11  6:39 2:14:06 
   10   2/7      73 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  52 M    45 28:37  1:45  1:53    5 1:03:40 23.4  0:56   10   40:22  6:31 2:15:25 
   11   1/5     116 Lesley Rockwood         Park City          UT  41 F    17 25:20  1:33  1:37   13 1:05:46 22.6  0:55   24   43:31  7:02 2:17:07 
   12   1/7      40 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41 M    35 27:24  1:41  1:44    8 1:04:29 23.1  1:03   19   42:53  6:55 2:17:31 
   13   1/9      30 Dale Forde              Golden Valley      MN  55 M    23 25:47  1:35  2:04   19 1:08:39 21.7  1:13    9   40:13  6:30 2:17:54 
   14   4/10     74 Erik Vilen              Baxter             MN  33 M    27 26:04  1:36  1:43   20 1:08:54 21.6  1:08   12   40:49  6:35 2:18:35 
   15   2/7      16 Jeff Carver             Duluth             MN  40 M    25 25:56  1:35  2:26   14 1:06:13 22.5  1:03   23   43:30  7:01 2:19:06 
   16   2/11     67 Nick Stromme            Kloten             ND  36 M    60 30:24  1:52  1:48   16 1:07:17 22.1  1:03    8   40:10  6:29 2:20:39 
   17   1/12    118 Jessica Rossing         Duluth             MN  28 F    20 25:31  1:34  1:20   31 1:12:03 20.7  0:49   16   41:50  6:45 2:21:30 
   18   1/3      63 Bill Schmitt            Duluth             MN  60 M    15 25:15  1:33  1:54   11 1:05:03 22.9  1:04   43   48:29  7:50 2:21:43 
   19   3/7      39 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  50 M    11 25:00  1:32  1:22   18 1:08:27 21.7  1:01   36   46:11  7:27 2:21:58 
   20   1/6     102 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48 F    10 24:59  1:32  1:15   30 1:11:44 20.7  0:58   21   43:04  6:57 2:21:58 
   21   1/8      84 Michelle Breiland       Duluth             MN  36 F    16 25:19  1:33  1:35   29 1:11:44 20.7  0:57   26   44:35  7:12 2:24:07 
   22   4/8      15 Roberto Bucci           Thunder Bay        ON  46 M    59 30:13  1:51  1:21   10 1:05:01 22.9  1:06   40   47:43  7:42 2:25:22 
   23   1/3     100 Tiffany Kari            Duluth             MN  33 F    47 28:56  1:46  2:22   40 1:13:54 20.1  0:53   15   41:12  6:39 2:27:16 
   24   1/6      14 Lee Brown               Maple              WI  21 M    41 28:04  1:43  1:50   41 1:14:40 19.9  0:57   17   41:51  6:45 2:27:20 
   25   2/6      75 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  20 M     7 24:19  1:29  1:36   27 1:11:26 20.8  0:52   49   49:25  7:59 2:27:36 
   26   5/10     43 Nate Kremer             Edina              MN  32 M     3 22:42  1:24  1:57   48 1:16:31 19.4  1:28   30   45:48  7:24 2:28:25 
   27   2/5     104 Caro Linn               Duluth             MN  40 F    43 28:25  1:44  1:41   26 1:11:22 20.9  1:14   31   45:55  7:25 2:28:36 
   28   5/8      35 Peter Hagen             Apple Valley       MN  45 M     9 24:40  1:31  1:49   35 1:12:42 20.5  1:16   42   48:27  7:49 2:28:52 
   29   3/11     42 Kyle Kolquist           Duluth             MN  35 M    39 27:53  1:42  2:29   38 1:13:35 20.2  1:33   25   44:07  7:07 2:29:35 
   30   2/3      83 Robin Brandt            Minneapolis        MN  34 F    51 29:09  1:47  1:46   25 1:11:12 20.9  1:27   33   46:04  7:26 2:29:36 
   31   4/7      53 Skeeter Moore           Duluth             MN  50 M    28 26:15  1:36  1:29   24 1:10:56 21.0  1:22   52   49:45  8:02 2:29:45 
   32   4/11     52 Nathan Monette          Finlayson          MN  39 M    46 28:39  1:45  1:52   17 1:07:18 22.1  1:35   58   50:32  8:09 2:29:54 
   33   5/7      47 Peter Lovis             Thunder Bay        ON  50 M    79 33:57  2:05  2:37   23 1:10:46 21.0  1:52   18   41:53  6:46 2:31:03 
   34   3/7      64 David Soukup            Eden Prairie       MN  41 M    65 30:46  1:53  2:27   32 1:12:12 20.6  1:05   27   45:16  7:19 2:31:44 
   35   2/9      62 Gordon Ryan             Thunder Bay        ON  59 M    69 31:33  1:56  2:13   21 1:10:23 21.1  2:16   34   46:09  7:27 2:32:33 
   36   6/10     66 Matthew Stignani        Minneapolis        MN  31 M    49 29:02  1:47  3:07   46 1:16:01 19.6  1:50   20   42:54  6:56 2:32:52 
   37   1/4      92 Lori Green              Fort Frances       ON  50 F    38 27:48  1:42  2:28   28 1:11:35 20.8  1:48   56   50:10  8:06 2:33:47 
   38   5/11     27 Dylan Esson             Salt Lake City     UT  35 M    37 27:37  1:42  3:26   39 1:13:38 20.2  1:04   41   48:06  7:46 2:33:50 
   39   7/10     33 Matthew Haake           Winona             MN  31 M    31 26:37  1:38  3:24   54 1:17:31 19.2  3:01   22   43:25  7:01 2:33:55 
   40   2/8     110 Marcia Migay            Thunder Bay        ON  37 F    36 27:27  1:41  4:10   45 1:15:26 19.7  1:20   29   45:42  7:23 2:34:03 
   41   2/12     78 Kjerstin Anderson       Duluth             MN  27 F    54 29:47  1:49  2:19   43 1:14:59 19.8  1:13   35   46:09  7:27 2:34:25 
   42   3/5     127 Erika Heins             Duluth             MN  43 F    21 25:32  1:34  3:42   55 1:17:54 19.1  1:50   38   47:07  7:36 2:36:02 
   43   4/7      60 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  41 M    42 28:07  1:43  1:52   34 1:12:37 20.5  1:13   64   52:26  8:28 2:36:12 
   44   2/6     108 Kristin Manion          Saint Louis Park   MN  45 F    12 25:05  1:32  2:34   44 1:15:01 19.8  1:26   63   52:09  8:25 2:36:13 
   45   3/12     80 Louise Bilek            Minneapolis        MN  27 F    32 26:47  1:38  1:51   53 1:17:17 19.3  1:04   55   49:59  8:04 2:36:56 
   46   6/8      17 Michael Clabaugh        Duluth             MN  45 M    77 33:06  2:02  2:08   37 1:13:28 20.3  1:33   37   47:04  7:36 2:37:18 
   47   1/2      93 Beth Guck               Andover            MN  57 F    30 26:33  1:38  2:05   72 1:22:10 18.1  1:20   28   45:28  7:20 2:37:33 
   48   4/12     90 Amy Flessert            Superior           WI  29 F     4 22:55  1:24  3:45   79 1:23:20 17.9  1:49   44   48:39  7:51 2:40:26 
   49   2/3      59 Walt Prahl              Duluth             MN  60 M    72 31:55  1:57  2:17   36 1:12:49 20.4  1:29   67   52:46  8:31 2:41:14 
   50   3/6     105 Sharon Lovis            Thunder Bay        ON  47 F    57 29:57  1:50  3:05   58 1:18:57 18.8  1:51   39   47:31  7:40 2:41:20 
   51   3/9     125 Jim Getchell            Duluth             MN  58 M    48 28:59  1:46  4:27   49 1:16:42 19.4  1:31   54   49:58  8:04 2:41:34 
   52   1/3      95 Annie Harvieux          Duluth             MN  19 F    29 26:28  1:37  1:50   73 1:22:23 18.1  1:10   53   49:53  8:03 2:41:43 
   53   3/8     119 Amy Schulz              Saint Paul         MN  36 F    14 25:12  1:33  2:49   84 1:24:40 17.6  2:19   48   49:19  7:58 2:44:17 
   54   2/4     111 Mary Moline             Duluth             MN  54 F    67 31:21  1:55  3:20   57 1:18:52 18.9  1:39   51   49:42  8:01 2:44:52 
   55   6/11     46 Herman Lau              Circle Pines       MN  35 M    88 34:40  2:07  4:26   42 1:14:46 19.9  2:23   45   48:41  7:51 2:44:53 
   56   6/7      49 Gunther Maurus          Sartell            MN  52 M    55 29:50  1:50  2:50   22 1:10:42 21.0  1:38   90 1:00:02  9:41 2:45:00 
   57   3/4     124 Janice Watson Ryan      Thunder Bay        ON  53 F    87 34:32  2:07  2:28   67 1:20:36 18.5  1:31   32   46:02  7:26 2:45:07 
   58   2/3     103 Dana Langlee            Ham Lake           MN  16 F    24 25:54  1:35  1:57   85 1:25:33 17.4  1:33   57   50:28  8:09 2:45:23 
   59   4/9      12 Dave Brandt             Rochester          MN  55 M    68 31:22  1:55  2:45   33 1:12:13 20.6  1:38   86   58:46  9:29 2:46:42 
   60   8/10     21 Aaron Day               St. Paul           MN  34 M    76 32:45  2:00  4:04   47 1:16:30 19.5  1:33   62   52:01  8:24 2:46:50 
   61   9/10     50 Jason Meyers            Minneapolis        MN  30 M    75 32:36  2:00  2:41   52 1:17:03 19.3  1:57   69   53:50  8:41 2:48:06 
   62   4/5     112 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  40 F    66 31:08  1:54  2:12   71 1:22:06 18.1  1:47   59   50:55  8:13 2:48:06 
   63   4/8     114 Molly Pennings          Culver             MN  38 F    74 32:20  1:59  3:21   99 1:31:35 16.2  0:53   13   41:09  6:39 2:49:16 
   64   7/8      70 Gary Tabor              Thunder Bay        ON  47 M    58 30:04  1:50  5:00   51 1:16:52 19.4  2:33   76   55:30  8:58 2:49:56 
   65   7/11     34 Kevin Hagen             Hibbing            MN  36 M    90 36:09  2:13  1:43   50 1:16:42 19.4  1:23   71   54:26  8:47 2:50:20 
   66   1/4      91 Chelsea Froemke         Lino Lakes         MN  23 F    33 27:08  1:40  1:55   64 1:20:23 18.5  1:31   89 1:00:00  9:41 2:50:55 
   67   5/8     128 Sandria Heegard         Park Rapids        MN  37 F    82 34:10  2:05  1:53   62 1:19:55 18.6  1:19   70   54:12  8:45 2:51:26 
   68   5/5     123 Kristin Walch           Duluth             MN  43 F    22 25:34  1:34  2:20   88 1:26:11 17.3  1:34   79   56:28  9:07 2:52:04 
   69   5/12    121 Kathryn Sederberg       Duluth             MN  29 F    52 29:18  1:48  2:10   90 1:27:10 17.1  1:36   66   52:36  8:29 2:52:48 
   70   5/9       5 Ranjit Baboolal         Thunder Bay,       ON  58 M    61 30:27  1:52  3:26   65 1:20:23 18.5  2:18   78   56:20  9:06 2:52:52 
   71   6/12    109 Elizabeth McArthur      Minneapolis        MN  28 F   102 40:23  2:28  2:20   60 1:19:22 18.7  1:24   50   49:32  8:00 2:53:00 
   72   3/6      69 Chad Sufficool          Fargo              ND  21 M    86 34:27  2:07  2:20   61 1:19:30 18.7  1:19   77   55:41  8:59 2:53:16 
   73   6/9      76 Terry Wiens             Duluth             MN  56 M    98 38:07  2:20  2:51   76 1:23:11 17.9  1:24   46   48:51  7:53 2:54:21 
   74   8/11     71 Matt Thell              Plymouth           MN  35 M    70 31:37  1:56  2:44   81 1:24:06 17.7  1:30   74   54:39  8:49 2:54:34 
   75   7/9      20 Mark Cooperrider        Fort Washington    PA  57 M    85 34:24  2:06  3:31   80 1:24:02 17.7  1:51   60   51:04  8:15 2:54:49 
   76   7/12    120 Sone Schutz             Bloomington        MN  29 F    80 34:00  2:05  2:54   91 1:27:49 16.9  1:17   47   49:18  7:58 2:55:16 
   77   8/12     87 Alexandra Economy       Winona             MN  26 F    40 27:59  1:43  2:39   77 1:23:12 17.9  1:54   88   59:59  9:41 2:55:41 
   78   9/11     32 Jim Gaylord             Duluth             MN  39 M    78 33:19  2:02  3:19   83 1:24:30 17.6  1:46   68   52:59  8:33 2:55:52 
   79   3/3       4 Mark D. Anderson        Lombard            IL  61 M    50 29:06  1:47  3:24   56 1:18:26 19.0  3:54   92 1:01:14  9:53 2:56:02 
   80   9/12     86 Hannah Cooperrider      Minneapolis        MN  25 F    92 36:25  2:14  3:43   70 1:22:04 18.1  2:13   61   51:42  8:21 2:56:07 
   81   8/9      25 Rick Agar               Duluth             MN  59 M    64 30:44  1:53  2:27   82 1:24:15 17.7  1:14   82   57:42  9:19 2:56:19 
   82   4/6     107 Cyndy MacKenzie         Thunder Bay        ON  47 F    73 32:04  1:58  3:01   86 1:25:53 17.3  1:41   75   54:58  8:52 2:57:35 
   83   6/8      81 Kyan Bishop             Atlanta            GA  38 F    63 30:43  1:53  2:07   93 1:28:49 16.8  1:34   72   54:31  8:48 2:57:42 
   84  10/12    115 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28 F    53 29:28  1:48  2:11   87 1:25:54 17.3  1:50   84   58:36  9:28 2:57:57 
   85   4/4      96 Sharon Hobbs            St. Cloud          MN  54 F    56 29:53  1:50  3:48   66 1:20:30 18.5  2:20   96 1:02:26 10:05 2:58:54 
   86   2/2      82 Jane Brandt             Rochester          MN  55 F    71 31:39  1:56  3:15   75 1:23:05 17.9  1:50   97 1:02:27 10:05 3:02:14 
   87   3/3     106 Allison Luther          Thunder Bay        ON  31 F    89 35:23  2:10  3:31   94 1:29:31 16.6  1:30   65   52:35  8:29 3:02:28 
   88   2/4     130 Jeanna Holcombe         Superior           WI  24 F    26 26:01  1:36  3:22   95 1:29:35 16.6  2:46   93 1:01:22  9:54 3:03:04 
   89   4/6      57 Christopher Paulu       Duluth             MN  24 M   101 40:22  2:28  5:16   59 1:19:16 18.8  2:05   85   58:42  9:29 3:05:38 
   90   5/6     749 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48 F   100 40:11  2:27  3:00   69 1:21:43 18.2  1:56   87   59:40  9:38 3:06:28 
   91  10/11     29 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  38 M   103 41:34  2:33  3:19   74 1:22:32 18.0  2:03   81   57:37  9:18 3:07:03 
   92   5/6      77 Calvin Wing             Superior           WI  22 M    96 37:57  2:19  4:35   96 1:29:46 16.6  0:52   73   54:32  8:48 3:07:39 
   93  11/12     89 Amy Eklund              Crystal            MN  28 F    81 34:01  2:05  3:16  102 1:33:07 16.0  0:58   83   58:17  9:24 3:09:37 
   94   7/8      94 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  39 F    91 36:16  2:13  4:40   97 1:30:31 16.4  1:57   80   56:45  9:10 3:10:06 
   95   5/7      51 Daniel Mills            Thunder Bay        ON  42 M    99 38:48  2:22  3:27   63 1:20:06 18.6  3:27  100 1:05:41 10:36 3:11:27 
   96  12/12    122 Jessica Von Hertsenberg Ann Arbor          MI  26 F    84 34:21  2:06  3:29   78 1:23:15 17.9  2:52  102 1:07:58 10:58 3:11:53 
   97   6/6     129 Adam Vithoven           Columbia Heights   MN  24 M    94 36:45  2:15  2:11  103 1:37:42 15.2  1:07   91 1:00:46  9:48 3:18:29 
   98  11/11     48 Caleb Maki              Duluth             MN  36 M    62 30:39  1:53  5:32   92 1:28:44 16.8  2:40  107 1:11:58 11:37 3:19:31 
   99   3/3      99 Julia Kanoff            Duluth             MN  17 F   105 44:04  2:42  1:52  101 1:32:43 16.0  2:15   95 1:01:57 10:00 3:22:48 
  100   7/7      22 Allen Donais            Embarrass          MN  50 M   107 47:09  2:53  3:54   68 1:21:43 18.2  1:59  104 1:09:24 11:12 3:24:08 
  101   9/9      19 David Cooperrider       Chagrin Falls      OH  59 M    44 28:37  1:45  4:22  104 1:40:37 14.8  3:02  106 1:11:08 11:29 3:27:44 
  102   6/7      58 Eric Petersen           Mpls               MN  42 M   104 42:27  2:36  5:16  100 1:31:38 16.2  3:41  101 1:06:16 10:42 3:29:15 
  103  10/10     18 Marshall Comisar        Maple Grove        MN  32 M    83 34:12  2:06  4:58   89 1:26:39 17.2 10:51  108 1:13:42 11:54 3:30:21 
  104   3/4     101 Emily Karl              Bloomington        MN  24 F   109 51:04  3:07  2:07   98 1:31:18 16.3  2:01   99 1:04:49 10:28 3:31:17 
  105   7/7      10 Pete Began              Barnum             MN  43 M    95 37:42  2:18  2:42  106 1:46:50 13.9  1:49   98 1:02:27 10:05 3:31:28 
  106   4/4     113 Kate Nyberg             St. Anthony        MN  24 F    97 37:57  2:19  2:46  105 1:41:02 14.7  1:01  105 1:09:45 11:15 3:32:30 
  107   8/8      98 Michelle Jungels        Brownton           MN  39 F    93 36:37  2:14  3:30  108 1:52:19 13.2  1:09  103 1:09:14 11:10 3:42:47 
  108   6/6      85 Crystal Brown           Maple              WI  48 F   106 45:19  2:46  5:30  107 1:49:48 13.6  1:21   94 1:01:34  9:56 3:43:31 
  109   8/8      65 Geoffrey Soule          Superior           WI  46 M   108 50:37  3:06  6:48  109 1:52:45 13.2  3:10  109 2:05:20 20:13 4:58:38 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  800 Blister Sisters                                  4 30:49  1:53  1:07    1 1:18:02 19.1  0:39    1   44:14  7:09 2:34:50 
           Toni Christensen , Amy Carlson , Kristy McGiffert      
    2  793 No 15's                                          3 29:02  1:47  1:01    2 1:24:27 17.6  2:39    2   48:11  7:47 2:45:17 
           Corrie Weikle , Kristie Rykken , Britta Anderson       
    3  792 Powerpuff Girls                                  1 26:37  1:38  1:00    4 1:53:28 13.1  0:37    3   59:44  9:38 3:21:24 
           Sydney Nelson , Sydney Stock , Anna Ambrosi            
    4  784 706                                              2 27:51  1:42  1:04    3 1:51:12 13.4  0:46    4 1:05:24 10:33 3:26:16 
           Alissa Marlow , Rachel Aslyn , Rachel Bonner           
    5  786 TriPod!                                          5 43:02  2:38  1:44    5 2:21:39 10.5  0:50    5 1:22:10 13:16 4:29:22 
           Valerie Hommerding , Andrea Sandager , Cynthia Hommerd 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  796 Gills With Skilz                                 2 23:34  1:27  0:55    1 1:11:39 20.8  0:39    2   47:27  7:40 2:24:13 
           Seth Vanderhorst , Samuel Weinberg , Elizabeth Reed    
    2  788 Three's Company                                  3 30:37  1:52  1:12    3 1:27:23 17.0  0:43    3   53:12  8:35 2:53:06 
           Cathy Diaz , Kaity Hagen , Whitney Ruggles             
    3  783 The Three Pack                                   4 42:41  2:37  1:12    4 1:31:01 16.3  0:34    1   40:27  6:32 2:55:52 
           Robert Baker , Robin Roiland , Jacob Gran              
    4  790 Standouts                                        1 23:30  1:26  0:55    2 1:24:40 17.6  0:37    4 1:08:23 11:02 2:58:04 
           Robert Simson , Shelby Sauer , William Simson          


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  794 Iceman and who?                                  2 26:20  1:37  1:00    2 1:11:39 20.8  0:48    3   49:39  8:01 2:29:24 
           Tony Yeung , Mike Teitelbaum , Tony Yeung              
    2  791 Running on Empty                                 1 25:51  1:35  1:16    3 1:12:31 20.5  0:28    4   51:18  8:17 2:31:24 
           David Malban , Dave Jackson , Ben Jackson              
    3  799 CLLI                                             4 34:04  2:05  1:04    1 1:10:36 21.1  0:37    2   49:35  8:00 2:35:54 
           Amy Issendorf , Bill Schwalbe , Kenji Ogura            
    4  782 Medical Malfunction                              3 26:44  1:38  1:03    5 1:39:40 14.9  0:37    1   43:37  7:03 2:51:39 
           Jesse Schomberg , Cizzarie Schomberg , Jesse Schomberg 
    5  785 Three's Company II                               5 34:29  2:07  1:17    4 1:25:43 17.4  0:49    5   59:05  9:32 3:01:22 
           Rhonda Mittlefehldt , John Manion , Chris Courtney Kap 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
   9 Christian Barnes        Duluth             MN  20 M      1 27:43  1:42  2:42    1 1:16:27 19.5  1:15    2   51:55  8:23 2:40:01 
  88 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48 F      3 36:26  2:14  3:43    2 1:22:05 18.1  2:10    1   51:43  8:21 2:56:06 
  38 Greg Johnson            Hermantown         MN  41 M      2 28:12  1:44  1:32                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Bich              Duluth             MN  47 M   21:51  1:20 
    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  49 M   22:05  1:21 
    3 Nate Kremer             Edina              MN  32 M   22:42  1:24 
    4 Amy Flessert            Superior           WI  29 F   22:55  1:24 
    5 Jesse Adams             Duluth             MN  31 M   23:30  1:26 
    6 Jason Crisp             Carlton            MN  33 M   23:33  1:27 
    7 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  20 M   24:19  1:29 
    8 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  29 M   24:25  1:30 
    9 Peter Hagen             Apple Valley       MN  45 M   24:40  1:31 
   10 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48 F   24:59  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brian Bich              Duluth             MN  47 M   58:51 25.3 
    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  49 M   58:59 25.2 
    3 Jason Crisp             Carlton            MN  33 M 1:02:37 23.8 
    4 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  38 M 1:03:35 23.4 
    5 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  52 M 1:03:40 23.4 
    6 Brandon Ordway          Maplewood          MN  31 M 1:03:46 23.3 
    7 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M 1:03:50 23.3 
    8 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41 M 1:04:29 23.1 
    9 Leon Ball               Minneapolis        MN  48 M 1:04:50 23.0 
   10 Roberto Bucci           Thunder Bay        ON  46 M 1:05:01 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brandon Ordway          Maplewood          MN  31 M   36:10  5:50 
    2 Jason Crisp             Carlton            MN  33 M   36:45  5:56 
    3 Leon Ball               Minneapolis        MN  48 M   37:07  6:00 
    4 Brian Bich              Duluth             MN  47 M   37:08  6:00 
    5 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  38 M   37:25  6:02 
    6 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M   38:40  6:15 
    7 Rhett Bonner            Duluth             MN  49 M   39:51  6:26 
    8 Nick Stromme            Kloten             ND  36 M   40:10  6:29 
    9 Dale Forde              Golden Valley      MN  55 M   40:13  6:30 
   10 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  52 M   40:22  6:31 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brian Bich              Duluth             MN  47    1 21:51  1:20  1:11    1   58:51 25.3  0:43    4   37:08  6:00 1:59:42 
    2    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  49    2 22:05  1:21  0:53    2   58:59 25.2  0:55    7   39:51  6:26 2:02:42 
    3  126 Jason Crisp             Carlton            MN  33    5 23:33  1:27  1:26    3 1:02:37 23.8  0:52    2   36:45  5:56 2:05:11 
    4   56 Brandon Ordway          Maplewood          MN  31   12 25:24  1:33  1:18    6 1:03:46 23.3  1:04    1   36:10  5:50 2:07:41 
    5    8 Leon Ball               Minneapolis        MN  48   10 25:10  1:33  1:52    9 1:04:50 23.0  0:58    3   37:07  6:00 2:09:56 
    6   44 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52   13 25:27  1:34  1:39    7 1:03:50 23.3  1:13    6   38:40  6:15 2:10:48 
    7   13 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  38   19 27:22  1:41  1:42    4 1:03:35 23.4  0:56    5   37:25  6:02 2:10:57 
    8   68 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  29    7 24:25  1:30  1:12   12 1:05:24 22.8  1:00   11   40:40  6:34 2:12:39 
    9    3 Jesse Adams             Duluth             MN  31    4 23:30  1:26  1:23   14 1:07:14 22.1  0:49   13   41:11  6:39 2:14:06 
   10   73 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  52   27 28:37  1:45  1:53    5 1:03:40 23.4  0:56   10   40:22  6:31 2:15:25 
   11   40 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41   20 27:24  1:41  1:44    8 1:04:29 23.1  1:03   16   42:53  6:55 2:17:31 
   12   30 Dale Forde              Golden Valley      MN  55   14 25:47  1:35  2:04   18 1:08:39 21.7  1:13    9   40:13  6:30 2:17:54 
   13   74 Erik Vilen              Baxter             MN  33   16 26:04  1:36  1:43   19 1:08:54 21.6  1:08   12   40:49  6:35 2:18:35 
   14   16 Jeff Carver             Duluth             MN  40   15 25:56  1:35  2:26   13 1:06:13 22.5  1:03   19   43:30  7:01 2:19:06 
   15   67 Nick Stromme            Kloten             ND  36   35 30:24  1:52  1:48   15 1:07:17 22.1  1:03    8   40:10  6:29 2:20:39 
   16   63 Bill Schmitt            Duluth             MN  60   11 25:15  1:33  1:54   11 1:05:03 22.9  1:04   29   48:29  7:50 2:21:43 
   17   39 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  50    9 25:00  1:32  1:22   17 1:08:27 21.7  1:01   24   46:11  7:27 2:21:58 
   18   15 Roberto Bucci           Thunder Bay        ON  46   34 30:13  1:51  1:21   10 1:05:01 22.9  1:06   26   47:43  7:42 2:25:22 
   19   14 Lee Brown               Maple              WI  21   23 28:04  1:43  1:50   33 1:14:40 19.9  0:57   14   41:51  6:45 2:27:20 
   20   75 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  20    6 24:19  1:29  1:36   24 1:11:26 20.8  0:52   32   49:25  7:59 2:27:36 
   21   43 Nate Kremer             Edina              MN  32    3 22:42  1:24  1:57   37 1:16:31 19.4  1:28   22   45:48  7:24 2:28:25 
   22   35 Peter Hagen             Apple Valley       MN  45    8 24:40  1:31  1:49   28 1:12:42 20.5  1:16   28   48:27  7:49 2:28:52 
   23   42 Kyle Kolquist           Duluth             MN  35   22 27:53  1:42  2:29   31 1:13:35 20.2  1:33   20   44:07  7:07 2:29:35 
   24   53 Skeeter Moore           Duluth             MN  50   17 26:15  1:36  1:29   23 1:10:56 21.0  1:22   33   49:45  8:02 2:29:45 
   25   52 Nathan Monette          Finlayson          MN  39   28 28:39  1:45  1:52   16 1:07:18 22.1  1:35   35   50:32  8:09 2:29:54 
   26   47 Peter Lovis             Thunder Bay        ON  50   48 33:57  2:05  2:37   22 1:10:46 21.0  1:52   15   41:53  6:46 2:31:03 
   27   64 David Soukup            Eden Prairie       MN  41   39 30:46  1:53  2:27   25 1:12:12 20.6  1:05   21   45:16  7:19 2:31:44 
   28   62 Gordon Ryan             Thunder Bay        ON  59   41 31:33  1:56  2:13   20 1:10:23 21.1  2:16   23   46:09  7:27 2:32:33 
   29   66 Matthew Stignani        Minneapolis        MN  31   30 29:02  1:47  3:07   35 1:16:01 19.6  1:50   17   42:54  6:56 2:32:52 
   30   27 Dylan Esson             Salt Lake City     UT  35   21 27:37  1:42  3:26   32 1:13:38 20.2  1:04   27   48:06  7:46 2:33:50 
   31   33 Matthew Haake           Winona             MN  31   18 26:37  1:38  3:24   42 1:17:31 19.2  3:01   18   43:25  7:01 2:33:55 
   32   60 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  41   24 28:07  1:43  1:52   27 1:12:37 20.5  1:13   38   52:26  8:28 2:36:12 
   33   17 Michael Clabaugh        Duluth             MN  45   46 33:06  2:02  2:08   30 1:13:28 20.3  1:33   25   47:04  7:36 2:37:18 
   34   59 Walt Prahl              Duluth             MN  60   43 31:55  1:57  2:17   29 1:12:49 20.4  1:29   39   52:46  8:31 2:41:14 
   35  125 Jim Getchell            Duluth             MN  58   29 28:59  1:46  4:27   38 1:16:42 19.4  1:31   34   49:58  8:04 2:41:34 
   36   46 Herman Lau              Circle Pines       MN  35   52 34:40  2:07  4:26   34 1:14:46 19.9  2:23   30   48:41  7:51 2:44:53 
   37   49 Gunther Maurus          Sartell            MN  52   32 29:50  1:50  2:50   21 1:10:42 21.0  1:38   52 1:00:02  9:41 2:45:00 
   38   12 Dave Brandt             Rochester          MN  55   40 31:22  1:55  2:45   26 1:12:13 20.6  1:38   51   58:46  9:29 2:46:42 
   39   21 Aaron Day               St. Paul           MN  34   45 32:45  2:00  4:04   36 1:16:30 19.5  1:33   37   52:01  8:24 2:46:50 
   40   50 Jason Meyers            Minneapolis        MN  30   44 32:36  2:00  2:41   41 1:17:03 19.3  1:57   41   53:50  8:41 2:48:06 
   41   70 Gary Tabor              Thunder Bay        ON  47   33 30:04  1:50  5:00   40 1:16:52 19.4  2:33   45   55:30  8:58 2:49:56 
   42   34 Kevin Hagen             Hibbing            MN  36   53 36:09  2:13  1:43   39 1:16:42 19.4  1:23   42   54:26  8:47 2:50:20 
   43    5 Ranjit Baboolal         Thunder Bay,       ON  58   36 30:27  1:52  3:26   47 1:20:23 18.5  2:18   47   56:20  9:06 2:52:52 
   44   69 Chad Sufficool          Fargo              ND  21   51 34:27  2:07  2:20   45 1:19:30 18.7  1:19   46   55:41  8:59 2:53:16 
   45   76 Terry Wiens             Duluth             MN  56   57 38:07  2:20  2:51   50 1:23:11 17.9  1:24   31   48:51  7:53 2:54:21 
   46   71 Matt Thell              Plymouth           MN  35   42 31:37  1:56  2:44   52 1:24:06 17.7  1:30   44   54:39  8:49 2:54:34 
   47   20 Mark Cooperrider        Fort Washington    PA  57   50 34:24  2:06  3:31   51 1:24:02 17.7  1:51   36   51:04  8:15 2:54:49 
   48   32 Jim Gaylord             Duluth             MN  39   47 33:19  2:02  3:19   54 1:24:30 17.6  1:46   40   52:59  8:33 2:55:52 
   49    4 Mark D. Anderson        Lombard            IL  61   31 29:06  1:47  3:24   43 1:18:26 19.0  3:54   54 1:01:14  9:53 2:56:02 
   50   25 Rick Agar               Duluth             MN  59   38 30:44  1:53  2:27   53 1:24:15 17.7  1:14   49   57:42  9:19 2:56:19 
   51   57 Christopher Paulu       Duluth             MN  24   59 40:22  2:28  5:16   44 1:19:16 18.8  2:05   50   58:42  9:29 3:05:38 
   52   29 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  38   60 41:34  2:33  3:19   49 1:22:32 18.0  2:03   48   57:37  9:18 3:07:03 
   53   77 Calvin Wing             Superior           WI  22   56 37:57  2:19  4:35   57 1:29:46 16.6  0:52   43   54:32  8:48 3:07:39 
   54   51 Daniel Mills            Thunder Bay        ON  42   58 38:48  2:22  3:27   46 1:20:06 18.6  3:27   56 1:05:41 10:36 3:11:27 
   55  129 Adam Vithoven           Columbia Heights   MN  24   54 36:45  2:15  2:11   59 1:37:42 15.2  1:07   53 1:00:46  9:48 3:18:29 
   56   48 Caleb Maki              Duluth             MN  36   37 30:39  1:53  5:32   56 1:28:44 16.8  2:40   60 1:11:58 11:37 3:19:31 
   57   22 Allen Donais            Embarrass          MN  50   62 47:09  2:53  3:54   48 1:21:43 18.2  1:59   58 1:09:24 11:12 3:24:08 
   58   19 David Cooperrider       Chagrin Falls      OH  59   26 28:37  1:45  4:22   60 1:40:37 14.8  3:02   59 1:11:08 11:29 3:27:44 
   59   58 Eric Petersen           Mpls               MN  42   61 42:27  2:36  5:16   58 1:31:38 16.2  3:41   57 1:06:16 10:42 3:29:15 
   60   18 Marshall Comisar        Maple Grove        MN  32   49 34:12  2:06  4:58   55 1:26:39 17.2 10:51   61 1:13:42 11:54 3:30:21 
   61   10 Pete Began              Barnum             MN  43   55 37:42  2:18  2:42   61 1:46:50 13.9  1:49   55 1:02:27 10:05 3:31:28 
   62   65 Geoffrey Soule          Superior           WI  46   63 50:37  3:06  6:48   62 1:52:45 13.2  3:10   62 2:05:20 20:13 4:58:38 
   63   38 Greg Johnson            Hermantown         MN  41   25 28:12  1:44  1:32                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  116 Lesley Rockwood         Park City          UT  41    6 25:20  1:33  1:37    1 1:05:46 22.6  0:55    5   43:31  7:02 2:17:07 
    2  118 Jessica Rossing         Duluth             MN  28    7 25:31  1:34  1:20    7 1:12:03 20.7  0:49    3   41:50  6:45 2:21:30 
    3  102 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48    2 24:59  1:32  1:15    6 1:11:44 20.7  0:58    4   43:04  6:57 2:21:58 
    4   84 Michelle Breiland       Duluth             MN  36    5 25:19  1:33  1:35    5 1:11:44 20.7  0:57    6   44:35  7:12 2:24:07 
    5  100 Tiffany Kari            Duluth             MN  33   20 28:56  1:46  2:22    8 1:13:54 20.1  0:53    2   41:12  6:39 2:27:16 
    6  104 Caro Linn               Duluth             MN  40   19 28:25  1:44  1:41    3 1:11:22 20.9  1:14    9   45:55  7:25 2:28:36 
    7   83 Robin Brandt            Minneapolis        MN  34   21 29:09  1:47  1:46    2 1:11:12 20.9  1:27   11   46:04  7:26 2:29:36 
    8   92 Lori Green              Fort Frances       ON  50   17 27:48  1:42  2:28    4 1:11:35 20.8  1:48   22   50:10  8:06 2:33:47 
    9  110 Marcia Migay            Thunder Bay        ON  37   16 27:27  1:41  4:10   11 1:15:26 19.7  1:20    8   45:42  7:23 2:34:03 
   10   78 Kjerstin Anderson       Duluth             MN  27   24 29:47  1:49  2:19    9 1:14:59 19.8  1:13   12   46:09  7:27 2:34:25 
   11  127 Erika Heins             Duluth             MN  43    8 25:32  1:34  3:42   13 1:17:54 19.1  1:50   13   47:07  7:36 2:36:02 
   12  108 Kristin Manion          Saint Louis Park   MN  45    3 25:05  1:32  2:34   10 1:15:01 19.8  1:26   26   52:09  8:25 2:36:13 
   13   80 Louise Bilek            Minneapolis        MN  27   14 26:47  1:38  1:51   12 1:17:17 19.3  1:04   21   49:59  8:04 2:36:56 
   14   93 Beth Guck               Andover            MN  57   13 26:33  1:38  2:05   24 1:22:10 18.1  1:20    7   45:28  7:20 2:37:33 
   15   90 Amy Flessert            Superior           WI  29    1 22:55  1:24  3:45   29 1:23:20 17.9  1:49   15   48:39  7:51 2:40:26 
   16  105 Sharon Lovis            Thunder Bay        ON  47   26 29:57  1:50  3:05   15 1:18:57 18.8  1:51   14   47:31  7:40 2:41:20 
   17   95 Annie Harvieux          Duluth             MN  19   12 26:28  1:37  1:50   25 1:22:23 18.1  1:10   20   49:53  8:03 2:41:43 
   18  119 Amy Schulz              Saint Paul         MN  36    4 25:12  1:33  2:49   30 1:24:40 17.6  2:19   17   49:19  7:58 2:44:17 
   19  111 Mary Moline             Duluth             MN  54   29 31:21  1:55  3:20   14 1:18:52 18.9  1:39   19   49:42  8:01 2:44:52 
   20  124 Janice Watson Ryan      Thunder Bay        ON  53   37 34:32  2:07  2:28   20 1:20:36 18.5  1:31   10   46:02  7:26 2:45:07 
   21  103 Dana Langlee            Ham Lake           MN  16   10 25:54  1:35  1:57   31 1:25:33 17.4  1:33   23   50:28  8:09 2:45:23 
   22  112 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  40   28 31:08  1:54  2:12   23 1:22:06 18.1  1:47   24   50:55  8:13 2:48:06 
   23  114 Molly Pennings          Culver             MN  38   32 32:20  1:59  3:21   42 1:31:35 16.2  0:53    1   41:09  6:39 2:49:16 
   24   91 Chelsea Froemke         Lino Lakes         MN  23   15 27:08  1:40  1:55   18 1:20:23 18.5  1:31   38 1:00:00  9:41 2:50:55 
   25  128 Sandria Heegard         Park Rapids        MN  37   35 34:10  2:05  1:53   17 1:19:55 18.6  1:19   29   54:12  8:45 2:51:26 
   26  123 Kristin Walch           Duluth             MN  43    9 25:34  1:34  2:20   34 1:26:11 17.3  1:34   32   56:28  9:07 2:52:04 
   27  121 Kathryn Sederberg       Duluth             MN  29   22 29:18  1:48  2:10   35 1:27:10 17.1  1:36   28   52:36  8:29 2:52:48 
   28  109 Elizabeth McArthur      Minneapolis        MN  28   44 40:23  2:28  2:20   16 1:19:22 18.7  1:24   18   49:32  8:00 2:53:00 
   29  120 Sone Schutz             Bloomington        MN  29   33 34:00  2:05  2:54   36 1:27:49 16.9  1:17   16   49:18  7:58 2:55:16 
   30   87 Alexandra Economy       Winona             MN  26   18 27:59  1:43  2:39   27 1:23:12 17.9  1:54   37   59:59  9:41 2:55:41 
   31   86 Hannah Cooperrider      Minneapolis        MN  25   40 36:25  2:14  3:43   22 1:22:04 18.1  2:13   25   51:42  8:21 2:56:07 
   32  107 Cyndy MacKenzie         Thunder Bay        ON  47   31 32:04  1:58  3:01   32 1:25:53 17.3  1:41   31   54:58  8:52 2:57:35 
   33   81 Kyan Bishop             Atlanta            GA  38   27 30:43  1:53  2:07   37 1:28:49 16.8  1:34   30   54:31  8:48 2:57:42 
   34  115 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28   23 29:28  1:48  2:11   33 1:25:54 17.3  1:50   35   58:36  9:28 2:57:57 
   35   96 Sharon Hobbs            St. Cloud          MN  54   25 29:53  1:50  3:48   19 1:20:30 18.5  2:20   42 1:02:26 10:05 2:58:54 
   36   82 Jane Brandt             Rochester          MN  55   30 31:39  1:56  3:15   26 1:23:05 17.9  1:50   43 1:02:27 10:05 3:02:14 
   37  106 Allison Luther          Thunder Bay        ON  31   38 35:23  2:10  3:31   38 1:29:31 16.6  1:30   27   52:35  8:29 3:02:28 
   38  130 Jeanna Holcombe         Superior           WI  24   11 26:01  1:36  3:22   39 1:29:35 16.6  2:46   39 1:01:22  9:54 3:03:04 
   39  749 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48   43 40:11  2:27  3:00   21 1:21:43 18.2  1:56   36   59:40  9:38 3:06:28 
   40   89 Amy Eklund              Crystal            MN  28   34 34:01  2:05  3:16   44 1:33:07 16.0  0:58   34   58:17  9:24 3:09:37 
   41   94 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  39   39 36:16  2:13  4:40   40 1:30:31 16.4  1:57   33   56:45  9:10 3:10:06 
   42  122 Jessica Von Hertsenberg Ann Arbor          MI  26   36 34:21  2:06  3:29   28 1:23:15 17.9  2:52   45 1:07:58 10:58 3:11:53 
   43   99 Julia Kanoff            Duluth             MN  17   45 44:04  2:42  1:52   43 1:32:43 16.0  2:15   41 1:01:57 10:00 3:22:48 
   44  101 Emily Karl              Bloomington        MN  24   47 51:04  3:07  2:07   41 1:31:18 16.3  2:01   44 1:04:49 10:28 3:31:17 
   45  113 Kate Nyberg             St. Anthony        MN  24   42 37:57  2:19  2:46   45 1:41:02 14.7  1:01   47 1:09:45 11:15 3:32:30 
   46   98 Michelle Jungels        Brownton           MN  39   41 36:37  2:14  3:30   47 1:52:19 13.2  1:09   46 1:09:14 11:10 3:42:47 
   47   85 Crystal Brown           Maple              WI  48   46 45:19  2:46  5:30   46 1:49:48 13.6  1:21   40 1:01:34  9:56 3:43:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   95 Annie Harvieux          Duluth             MN  19    2 26:28  1:37  1:50    1 1:22:23 18.1  1:10    1   49:53  8:03 2:41:43 
    2  103 Dana Langlee            Ham Lake           MN  16    1 25:54  1:35  1:57    2 1:25:33 17.4  1:33    2   50:28  8:09 2:45:23 
    3   99 Julia Kanoff            Duluth             MN  17    3 44:04  2:42  1:52    3 1:32:43 16.0  2:15    3 1:01:57 10:00 3:22:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   14 Lee Brown               Maple              WI  21    2 28:04  1:43  1:50    2 1:14:40 19.9  0:57    1   41:51  6:45 2:27:20 
    2   75 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  20    1 24:19  1:29  1:36    1 1:11:26 20.8  0:52    2   49:25  7:59 2:27:36 
    3   69 Chad Sufficool          Fargo              ND  21    3 34:27  2:07  2:20    4 1:19:30 18.7  1:19    4   55:41  8:59 2:53:16 
    4   57 Christopher Paulu       Duluth             MN  24    6 40:22  2:28  5:16    3 1:19:16 18.8  2:05    5   58:42  9:29 3:05:38 
    5   77 Calvin Wing             Superior           WI  22    5 37:57  2:19  4:35    5 1:29:46 16.6  0:52    3   54:32  8:48 3:07:39 
    6  129 Adam Vithoven           Columbia Heights   MN  24    4 36:45  2:15  2:11    6 1:37:42 15.2  1:07    6 1:00:46  9:48 3:18:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Chelsea Froemke         Lino Lakes         MN  23    2 27:08  1:40  1:55    1 1:20:23 18.5  1:31    1 1:00:00  9:41 2:50:55 
    2  130 Jeanna Holcombe         Superior           WI  24    1 26:01  1:36  3:22    2 1:29:35 16.6  2:46    2 1:01:22  9:54 3:03:04 
    3  101 Emily Karl              Bloomington        MN  24    4 51:04  3:07  2:07    3 1:31:18 16.3  2:01    3 1:04:49 10:28 3:31:17 
    4  113 Kate Nyberg             St. Anthony        MN  24    3 37:57  2:19  2:46    4 1:41:02 14.7  1:01    4 1:09:45 11:15 3:32:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   68 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  29    1 24:25  1:30  1:12    1 1:05:24 22.8  1:00    1   40:40  6:34 2:12:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Jessica Rossing         Duluth             MN  28    2 25:31  1:34  1:20    1 1:12:03 20.7  0:49    1   41:50  6:45 2:21:30 
    2   78 Kjerstin Anderson       Duluth             MN  27    7 29:47  1:49  2:19    2 1:14:59 19.8  1:13    2   46:09  7:27 2:34:25 
    3   80 Louise Bilek            Minneapolis        MN  27    3 26:47  1:38  1:51    3 1:17:17 19.3  1:04    6   49:59  8:04 2:36:56 
    4   90 Amy Flessert            Superior           WI  29    1 22:55  1:24  3:45    8 1:23:20 17.9  1:49    3   48:39  7:51 2:40:26 
    5  121 Kathryn Sederberg       Duluth             MN  29    5 29:18  1:48  2:10   10 1:27:10 17.1  1:36    8   52:36  8:29 2:52:48 
    6  109 Elizabeth McArthur      Minneapolis        MN  28   12 40:23  2:28  2:20    4 1:19:22 18.7  1:24    5   49:32  8:00 2:53:00 
    7  120 Sone Schutz             Bloomington        MN  29    8 34:00  2:05  2:54   11 1:27:49 16.9  1:17    4   49:18  7:58 2:55:16 
    8   87 Alexandra Economy       Winona             MN  26    4 27:59  1:43  2:39    6 1:23:12 17.9  1:54   11   59:59  9:41 2:55:41 
    9   86 Hannah Cooperrider      Minneapolis        MN  25   11 36:25  2:14  3:43    5 1:22:04 18.1  2:13    7   51:42  8:21 2:56:07 
   10  115 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28    6 29:28  1:48  2:11    9 1:25:54 17.3  1:50   10   58:36  9:28 2:57:57 
   11   89 Amy Eklund              Crystal            MN  28    9 34:01  2:05  3:16   12 1:33:07 16.0  0:58    9   58:17  9:24 3:09:37 
   12  122 Jessica Von Hertsenberg Ann Arbor          MI  26   10 34:21  2:06  3:29    7 1:23:15 17.9  2:52   12 1:07:58 10:58 3:11:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  126 Jason Crisp             Carlton            MN  33    3 23:33  1:27  1:26    1 1:02:37 23.8  0:52    2   36:45  5:56 2:05:11 
    2   56 Brandon Ordway          Maplewood          MN  31    4 25:24  1:33  1:18    2 1:03:46 23.3  1:04    1   36:10  5:50 2:07:41 
    3    3 Jesse Adams             Duluth             MN  31    2 23:30  1:26  1:23    3 1:07:14 22.1  0:49    4   41:11  6:39 2:14:06 
    4   74 Erik Vilen              Baxter             MN  33    5 26:04  1:36  1:43    4 1:08:54 21.6  1:08    3   40:49  6:35 2:18:35 
    5   43 Nate Kremer             Edina              MN  32    1 22:42  1:24  1:57    7 1:16:31 19.4  1:28    7   45:48  7:24 2:28:25 
    6   66 Matthew Stignani        Minneapolis        MN  31    7 29:02  1:47  3:07    5 1:16:01 19.6  1:50    5   42:54  6:56 2:32:52 
    7   33 Matthew Haake           Winona             MN  31    6 26:37  1:38  3:24    9 1:17:31 19.2  3:01    6   43:25  7:01 2:33:55 
    8   21 Aaron Day               St. Paul           MN  34    9 32:45  2:00  4:04    6 1:16:30 19.5  1:33    8   52:01  8:24 2:46:50 
    9   50 Jason Meyers            Minneapolis        MN  30    8 32:36  2:00  2:41    8 1:17:03 19.3  1:57    9   53:50  8:41 2:48:06 
   10   18 Marshall Comisar        Maple Grove        MN  32   10 34:12  2:06  4:58   10 1:26:39 17.2 10:51   10 1:13:42 11:54 3:30:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  100 Tiffany Kari            Duluth             MN  33    1 28:56  1:46  2:22    2 1:13:54 20.1  0:53    1   41:12  6:39 2:27:16 
    2   83 Robin Brandt            Minneapolis        MN  34    2 29:09  1:47  1:46    1 1:11:12 20.9  1:27    2   46:04  7:26 2:29:36 
    3  106 Allison Luther          Thunder Bay        ON  31    3 35:23  2:10  3:31    3 1:29:31 16.6  1:30    3   52:35  8:29 3:02:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  38    1 27:22  1:41  1:42    1 1:03:35 23.4  0:56    1   37:25  6:02 2:10:57 
    2   67 Nick Stromme            Kloten             ND  36    5 30:24  1:52  1:48    2 1:07:17 22.1  1:03    2   40:10  6:29 2:20:39 
    3   42 Kyle Kolquist           Duluth             MN  35    3 27:53  1:42  2:29    4 1:13:35 20.2  1:33    3   44:07  7:07 2:29:35 
    4   52 Nathan Monette          Finlayson          MN  39    4 28:39  1:45  1:52    3 1:07:18 22.1  1:35    6   50:32  8:09 2:29:54 
    5   27 Dylan Esson             Salt Lake City     UT  35    2 27:37  1:42  3:26    5 1:13:38 20.2  1:04    4   48:06  7:46 2:33:50 
    6   46 Herman Lau              Circle Pines       MN  35    9 34:40  2:07  4:26    6 1:14:46 19.9  2:23    5   48:41  7:51 2:44:53 
    7   34 Kevin Hagen             Hibbing            MN  36   10 36:09  2:13  1:43    7 1:16:42 19.4  1:23    8   54:26  8:47 2:50:20 
    8   71 Matt Thell              Plymouth           MN  35    7 31:37  1:56  2:44    9 1:24:06 17.7  1:30    9   54:39  8:49 2:54:34 
    9   32 Jim Gaylord             Duluth             MN  39    8 33:19  2:02  3:19   10 1:24:30 17.6  1:46    7   52:59  8:33 2:55:52 
   10   29 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  38   11 41:34  2:33  3:19    8 1:22:32 18.0  2:03   10   57:37  9:18 3:07:03 
   11   48 Caleb Maki              Duluth             MN  36    6 30:39  1:53  5:32   11 1:28:44 16.8  2:40   11 1:11:58 11:37 3:19:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   84 Michelle Breiland       Duluth             MN  36    2 25:19  1:33  1:35    1 1:11:44 20.7  0:57    2   44:35  7:12 2:24:07 
    2  110 Marcia Migay            Thunder Bay        ON  37    3 27:27  1:41  4:10    2 1:15:26 19.7  1:20    3   45:42  7:23 2:34:03 
    3  119 Amy Schulz              Saint Paul         MN  36    1 25:12  1:33  2:49    4 1:24:40 17.6  2:19    4   49:19  7:58 2:44:17 
    4  114 Molly Pennings          Culver             MN  38    5 32:20  1:59  3:21    7 1:31:35 16.2  0:53    1   41:09  6:39 2:49:16 
    5  128 Sandria Heegard         Park Rapids        MN  37    6 34:10  2:05  1:53    3 1:19:55 18.6  1:19    5   54:12  8:45 2:51:26 
    6   81 Kyan Bishop             Atlanta            GA  38    4 30:43  1:53  2:07    5 1:28:49 16.8  1:34    6   54:31  8:48 2:57:42 
    7   94 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  39    7 36:16  2:13  4:40    6 1:30:31 16.4  1:57    7   56:45  9:10 3:10:06 
    8   98 Michelle Jungels        Brownton           MN  39    8 36:37  2:14  3:30    8 1:52:19 13.2  1:09    8 1:09:14 11:10 3:42:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41    2 27:24  1:41  1:44    1 1:04:29 23.1  1:03    1   42:53  6:55 2:17:31 
    2   16 Jeff Carver             Duluth             MN  40    1 25:56  1:35  2:26    2 1:06:13 22.5  1:03    2   43:30  7:01 2:19:06 
    3   64 David Soukup            Eden Prairie       MN  41    5 30:46  1:53  2:27    3 1:12:12 20.6  1:05    3   45:16  7:19 2:31:44 
    4   60 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  41    3 28:07  1:43  1:52    4 1:12:37 20.5  1:13    4   52:26  8:28 2:36:12 
    5   51 Daniel Mills            Thunder Bay        ON  42    7 38:48  2:22  3:27    5 1:20:06 18.6  3:27    6 1:05:41 10:36 3:11:27 
    6   58 Eric Petersen           Mpls               MN  42    8 42:27  2:36  5:16    6 1:31:38 16.2  3:41    7 1:06:16 10:42 3:29:15 
    7   10 Pete Began              Barnum             MN  43    6 37:42  2:18  2:42    7 1:46:50 13.9  1:49    5 1:02:27 10:05 3:31:28 
    8   38 Greg Johnson            Hermantown         MN  41    4 28:12  1:44  1:32                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  116 Lesley Rockwood         Park City          UT  41    1 25:20  1:33  1:37    1 1:05:46 22.6  0:55    1   43:31  7:02 2:17:07 
    2  104 Caro Linn               Duluth             MN  40    4 28:25  1:44  1:41    2 1:11:22 20.9  1:14    2   45:55  7:25 2:28:36 
    3  127 Erika Heins             Duluth             MN  43    2 25:32  1:34  3:42    3 1:17:54 19.1  1:50    3   47:07  7:36 2:36:02 
    4  112 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  40    5 31:08  1:54  2:12    4 1:22:06 18.1  1:47    4   50:55  8:13 2:48:06 
    5  123 Kristin Walch           Duluth             MN  43    3 25:34  1:34  2:20    5 1:26:11 17.3  1:34    5   56:28  9:07 2:52:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brian Bich              Duluth             MN  47    1 21:51  1:20  1:11    1   58:51 25.3  0:43    2   37:08  6:00 1:59:42 
    2    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  49    2 22:05  1:21  0:53    2   58:59 25.2  0:55    3   39:51  6:26 2:02:42 
    3    8 Leon Ball               Minneapolis        MN  48    4 25:10  1:33  1:52    3 1:04:50 23.0  0:58    1   37:07  6:00 2:09:56 
    4   15 Roberto Bucci           Thunder Bay        ON  46    6 30:13  1:51  1:21    4 1:05:01 22.9  1:06    5   47:43  7:42 2:25:22 
    5   35 Peter Hagen             Apple Valley       MN  45    3 24:40  1:31  1:49    5 1:12:42 20.5  1:16    6   48:27  7:49 2:28:52 
    6   17 Michael Clabaugh        Duluth             MN  45    7 33:06  2:02  2:08    6 1:13:28 20.3  1:33    4   47:04  7:36 2:37:18 
    7   70 Gary Tabor              Thunder Bay        ON  47    5 30:04  1:50  5:00    7 1:16:52 19.4  2:33    7   55:30  8:58 2:49:56 
    8   65 Geoffrey Soule          Superior           WI  46    8 50:37  3:06  6:48    8 1:52:45 13.2  3:10    8 2:05:20 20:13 4:58:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  102 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48    1 24:59  1:32  1:15    1 1:11:44 20.7  0:58    1   43:04  6:57 2:21:58 
    2  108 Kristin Manion          Saint Louis Park   MN  45    2 25:05  1:32  2:34    2 1:15:01 19.8  1:26    3   52:09  8:25 2:36:13 
    3  105 Sharon Lovis            Thunder Bay        ON  47    3 29:57  1:50  3:05    3 1:18:57 18.8  1:51    2   47:31  7:40 2:41:20 
    4  107 Cyndy MacKenzie         Thunder Bay        ON  47    4 32:04  1:58  3:01    5 1:25:53 17.3  1:41    4   54:58  8:52 2:57:35 
    5  749 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48    5 40:11  2:27  3:00    4 1:21:43 18.2  1:56    5   59:40  9:38 3:06:28 
    6   85 Crystal Brown           Maple              WI  48    6 45:19  2:46  5:30    6 1:49:48 13.6  1:21    6 1:01:34  9:56 3:43:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   44 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52    2 25:27  1:34  1:39    2 1:03:50 23.3  1:13    1   38:40  6:15 2:10:48 
    2   73 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  52    4 28:37  1:45  1:53    1 1:03:40 23.4  0:56    2   40:22  6:31 2:15:25 
    3   39 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  50    1 25:00  1:32  1:22    3 1:08:27 21.7  1:01    4   46:11  7:27 2:21:58 
    4   53 Skeeter Moore           Duluth             MN  50    3 26:15  1:36  1:29    6 1:10:56 21.0  1:22    5   49:45  8:02 2:29:45 
    5   47 Peter Lovis             Thunder Bay        ON  50    6 33:57  2:05  2:37    5 1:10:46 21.0  1:52    3   41:53  6:46 2:31:03 
    6   49 Gunther Maurus          Sartell            MN  52    5 29:50  1:50  2:50    4 1:10:42 21.0  1:38    6 1:00:02  9:41 2:45:00 
    7   22 Allen Donais            Embarrass          MN  50    7 47:09  2:53  3:54    7 1:21:43 18.2  1:59    7 1:09:24 11:12 3:24:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Lori Green              Fort Frances       ON  50    1 27:48  1:42  2:28    1 1:11:35 20.8  1:48    3   50:10  8:06 2:33:47 
    2  111 Mary Moline             Duluth             MN  54    3 31:21  1:55  3:20    2 1:18:52 18.9  1:39    2   49:42  8:01 2:44:52 
    3  124 Janice Watson Ryan      Thunder Bay        ON  53    4 34:32  2:07  2:28    4 1:20:36 18.5  1:31    1   46:02  7:26 2:45:07 
    4   96 Sharon Hobbs            St. Cloud          MN  54    2 29:53  1:50  3:48    3 1:20:30 18.5  2:20    4 1:02:26 10:05 2:58:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Dale Forde              Golden Valley      MN  55    1 25:47  1:35  2:04    1 1:08:39 21.7  1:13    1   40:13  6:30 2:17:54 
    2   62 Gordon Ryan             Thunder Bay        ON  59    7 31:33  1:56  2:13    2 1:10:23 21.1  2:16    2   46:09  7:27 2:32:33 
    3  125 Jim Getchell            Duluth             MN  58    3 28:59  1:46  4:27    4 1:16:42 19.4  1:31    4   49:58  8:04 2:41:34 
    4   12 Dave Brandt             Rochester          MN  55    6 31:22  1:55  2:45    3 1:12:13 20.6  1:38    8   58:46  9:29 2:46:42 
    5    5 Ranjit Baboolal         Thunder Bay,       ON  58    4 30:27  1:52  3:26    5 1:20:23 18.5  2:18    6   56:20  9:06 2:52:52 
    6   76 Terry Wiens             Duluth             MN  56    9 38:07  2:20  2:51    6 1:23:11 17.9  1:24    3   48:51  7:53 2:54:21 
    7   20 Mark Cooperrider        Fort Washington    PA  57    8 34:24  2:06  3:31    7 1:24:02 17.7  1:51    5   51:04  8:15 2:54:49 
    8   25 Rick Agar               Duluth             MN  59    5 30:44  1:53  2:27    8 1:24:15 17.7  1:14    7   57:42  9:19 2:56:19 
    9   19 David Cooperrider       Chagrin Falls      OH  59    2 28:37  1:45  4:22    9 1:40:37 14.8  3:02    9 1:11:08 11:29 3:27:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Beth Guck               Andover            MN  57    1 26:33  1:38  2:05    1 1:22:10 18.1  1:20    1   45:28  7:20 2:37:33 
    2   82 Jane Brandt             Rochester          MN  55    2 31:39  1:56  3:15    2 1:23:05 17.9  1:50    2 1:02:27 10:05 3:02:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Bill Schmitt            Duluth             MN  60    1 25:15  1:33  1:54    1 1:05:03 22.9  1:04    1   48:29  7:50 2:21:43 
    2   59 Walt Prahl              Duluth             MN  60    3 31:55  1:57  2:17    2 1:12:49 20.4  1:29    2   52:46  8:31 2:41:14 
    3    4 Mark D. Anderson        Lombard            IL  61    2 29:06  1:47  3:24    3 1:18:26 19.0  3:54    3 1:01:14  9:53 2:56:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        145
Total Number of Team Finishers:           14
Total Number of Individual Finishers:    109
Number of Male   Finishers:               62
Number of Female Finishers:               47
Did not Finish Race or Did Not Start:     20