Graniteman Triathlon - Big Lake -
Big Lake, MN
8/3/2013

race logo










					                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 3, 2013
                                             .33 Mile Swim - 14.45 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2     103 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46 M     2  7:42  1:22  1:25    2   33:55 25.6  0:31    8   19:09  6:11 1:02:39 
    2   2/2      12 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M    13  8:34  1:32  1:19    1   33:43 25.7  0:31    6   19:02  6:09 1:03:07 
    3   1/28    124 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M    24  9:09  1:38  1:09    3   34:30 25.1  0:49    1   17:38  5:42 1:03:14 
    4   2/28    200 Thomas Morgan           Saint Louis Park   MN  38 M    22  9:01  1:36  0:52    4   34:50 24.9  0:32   12   19:27  6:17 1:04:39 
    5   1/30    319 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M    30  9:20  1:40  1:24    5   35:01 24.8  0:37    4   18:29  5:58 1:04:48 
    6   1/10    283 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M    10  8:19  1:29  1:23    9   36:37 23.7  0:49    5   18:54  6:06 1:06:00 
    7   2/30    209 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31 M    15  8:45  1:34  1:34    8   35:37 24.3  0:45   15   20:05  6:29 1:06:44 
    8   3/28    264 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37 M    37  9:31  1:42  1:14   10   36:39 23.7  0:48    7   19:08  6:11 1:07:17 
    9   1/21    262 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42 M    33  9:26  1:41  1:03    6   35:29 24.4  0:44   27   20:53  6:44 1:07:32 
   10   1/11     57 Wade Cruser                                    26 M    63 10:05  1:48  1:01   27   37:55 22.9  0:43    3   17:55  5:47 1:07:37 
   11   1/14    310 Todd White              Roseville          MN  46 M     1  7:35  1:21  0:56   20   37:38 23.0  0:49   26   20:52  6:44 1:07:48 
   12   1/12    245 Parker Roehl            Bible College      MN  15 M     3  7:54  1:25  1:26   31   38:27 22.5  0:35   21   20:36  6:39 1:08:55 
   13   1/12    118 Jamie Heying            Buffalo            MN  43 F    11  8:30  1:31  1:07   17   37:34 23.1  0:34   41   21:32  6:57 1:09:17 
   14   3/30    356 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34 M    25  9:11  1:38  1:17    7   35:29 24.4  0:42   87   23:34  7:37 1:10:12 
   15   4/28     23 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39 M    17  8:50  1:34  0:53   29   38:12 22.7  0:39   42   21:41  7:00 1:10:12 
   16   5/28     63 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39 M    36  9:27  1:41  1:02   33   38:31 22.5  1:15   14   20:02  6:28 1:10:14 
   17   4/30    219 Nathan Overby           Big Lake           MN  33 M     6  7:59  1:25  2:05   45   39:11 22.1  0:30   22   20:39  6:40 1:10:21 
   18   2/21    268 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  44 M    52  9:53  1:46  0:55   14   37:14 23.3  1:00   37   21:24  6:54 1:10:24 
   19   2/11     35 David Buchs             Clearwater         MN  26 M   114 11:24  2:02  1:48   16   37:30 23.1  0:42   10   19:17  6:14 1:10:39 
   20   3/11    126 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26 M    55  9:55  1:46  1:26   18   37:35 23.1  0:54   25   20:52  6:44 1:10:39 
   21   1/11     61 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19 F     8  8:03  1:26  1:04   61   40:24 21.5  0:42   20   20:34  6:38 1:10:45 
   22   2/14    141 Joe Keller              Osseo              MN  49 M    26  9:13  1:39  1:18   24   37:52 22.9  0:42   47   21:51  7:03 1:10:55 
   23   2/12    298 Lisa Wacek              Edina              MN  42 F    61 10:04  1:48  1:33   15   37:27 23.2  0:54   39   21:29  6:56 1:11:24 
   24   1/10    202 Jody Mullet             Chaska             MN  26 F    84 10:32  1:53  1:38   19   37:38 23.0  0:44   34   21:17  6:52 1:11:47 
   25   5/30    277 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31 M    19  8:55  1:35  1:42   43   39:02 22.2  1:14   30   21:02  6:47 1:11:54 
   26   2/11     62 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16 F    39  9:32  1:42  1:52   68   40:34 21.4  0:57    9   19:13  6:12 1:12:05 
   27   3/12     89 Sarah Foley             Cologne            MN  42 F    28  9:17  1:39  1:18   32   38:27 22.5  0:41   57   22:25  7:14 1:12:07 
   28   6/28    353 Ryan Granroth                                  37 M    51  9:53  1:46  2:07   12   36:47 23.6  1:00   58   22:26  7:15 1:12:11 
   29   1/10     49 Ryan Collins            Saint Louis Park   MN  37 M    67 10:09  1:49  1:17   11   36:45 23.6  0:49   83   23:25  7:34 1:12:23 
   30   3/14    247 Mark Rosen              Monticello         MN  49 M   111 11:19  2:01  1:12   13   37:14 23.3  0:46   68   22:52  7:23 1:13:21 
   31   3/21    317 John Wolfe              Sartell            MN  42 M    50  9:51  1:45  0:55   47   39:25 22.0  1:35   46   21:47  7:02 1:13:31 
   32   7/28    113 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39 M    34  9:26  1:41  2:04   22   37:50 22.9  0:41   91   23:45  7:40 1:13:45 
   33   2/10    257 Dalton Scott            New Brighton       MN  23 M    66 10:08  1:48  1:27   76   40:53 21.2  0:46   18   20:33  6:38 1:13:46 
   34   4/21    115 Warren Hegge            Minneapolis        MN  43 M    70 10:13  1:49  1:39   51   39:31 21.9  1:01   38   21:26  6:55 1:13:48 
   35   1/10    140 Gabby Keller            Osseo              MN  21 F     4  7:54  1:25  1:00   71   40:42 21.3  0:39   88   23:36  7:37 1:13:49 
   36   6/30     10 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34 M    32  9:25  1:41  1:38   34   38:32 22.5  0:53   82   23:25  7:33 1:13:50 
   37   1/12    131 Ken Janda               Big Lake           MN  52 M    88 10:41  1:54  1:35   52   39:44 21.8  0:45   33   21:16  6:52 1:13:59 
   38   7/30     39 Chris Campbell          Sartell            MN  33 M     9  8:05  1:27  1:29   40   38:57 22.3  1:03  119   24:37  7:57 1:14:10 
   39   5/21    172 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41 M    44  9:45  1:44  1:40   59   40:04 21.6  1:05   45   21:46  7:02 1:14:18 
   40   1/7     120 Lisa Hines              Waite Park         MN  50 F    68 10:11  1:49  1:28   62   40:25 21.5  0:49   44   21:45  7:01 1:14:35 
   41   1/22    297 Molly Uecker            Buffalo            MN  30 F    40  9:33  1:42  1:23   65   40:32 21.4  0:55   54   22:25  7:14 1:14:46 
   42   8/28    155 Todd Lachinski          Foley              MN  35 M    54  9:55  1:46  1:17   70   40:41 21.3  0:55   61   22:35  7:18 1:15:20 
   43   2/22    294 Brenda Trok             Osseo              MN  34 F    29  9:18  1:39  1:31   80   41:14 21.0  0:55   64   22:46  7:21 1:15:42 
   44   4/14     95 Matthew Froelich        Big Lake           MN  47 M    90 10:47  1:55  1:29   38   38:53 22.3  1:13   79   23:22  7:33 1:15:42 
   45   2/12     40 Garrick Campbell        Osseo              MN  50 M    74 10:17  1:50  1:38   42   38:59 22.2  1:29   80   23:23  7:33 1:15:44 
   46   4/11    104 Dan Greer               Osseo              MN  27 M    89 10:43  1:55  1:28   21   37:43 23.0  1:06  127   24:51  8:01 1:15:48 
   47   9/28     67 Steve Dillner           Ramsey             MN  36 M   142 11:51  2:07  1:48   28   38:02 22.8  1:10   73   23:02  7:26 1:15:51 
   48   3/12    116 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51 M    35  9:27  1:41  1:58   48   39:26 22.0  1:09  100   23:59  7:44 1:15:56 
   49   6/21    299 Gentry Walker           New Brighton       MN  41 M    42  9:40  1:43  1:35   23   37:51 22.9  0:54  160   26:06  8:26 1:16:05 
   50   8/30    271 Nick Slavicek           Rochert            MN  31 M   117 11:26  2:02  2:08   63   40:27 21.4  1:17   28   20:59  6:46 1:16:15 
   51   1/4      88 Mike Flynn              Elk River          MN  61 M   149 12:04  2:09  2:16   46   39:17 22.1  0:47   49   21:55  7:05 1:16:18 
   52   5/14    354 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  47 M    86 10:37  1:53  1:44   30   38:19 22.6  1:03  123   24:40  7:58 1:16:20 
   53   1/9     288 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59 M   190 13:06  2:20  1:09   54   39:46 21.8  0:57   40   21:30  6:57 1:16:26 
   54   2/12    252 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  19 M   199 13:33  2:25  1:50   58   40:02 21.7  0:59   16   20:15  6:32 1:16:36 
   55   4/12    300 Julie Walker            New Brighton       MN  41 F    31  9:22  1:40  1:55   36   38:50 22.3  1:13  135   25:19  8:10 1:16:37 
   56   7/21    295 Todd Trutna             Big Lake           MN  43 M   135 11:45  2:06  1:03   84   41:25 20.9  1:11   32   21:14  6:51 1:16:37 
   57  10/28    163 Ehren Layton            Big Lake           MN  36 M   129 11:35  2:04  1:25   41   38:58 22.2  1:08   86   23:33  7:36 1:16:37 
   58   8/21     17 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44 M    99 11:04  1:58  1:45   35   38:36 22.5  0:58  111   24:21  7:51 1:16:41 
   59   2/10    162 Eric Lavigne            Hopkins            MN  41 M    48  9:48  1:45  1:52   26   37:54 22.9  1:22  146   25:48  8:20 1:16:42 
   60   9/21     99 Bob Glamm               Minneapolis        MN  40 M    95 10:54  1:57  1:46   73   40:44 21.3  1:29   48   21:55  7:05 1:16:47 
   61   2/9      37 Stephen Bullard         Saint Louis Park   MN  55 M    49  9:50  1:45  1:25   49   39:27 22.0  0:41  137   25:27  8:13 1:16:49 
   62   3/22    291 Kelly Tamm              Osseo              MN  32 F   155 12:14  2:11  1:28   44   39:06 22.2  1:06   72   22:59  7:25 1:16:50 
   63   4/12    228 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54 M   105 11:13  2:00  1:22                   40:37  101   24:01  7:45 1:17:04 
   64   1/6     139 Dawn Keller             Osseo              MN  48 F    83 10:32  1:53  1:18   39   38:56 22.3  0:47  144   25:36  8:16 1:17:07 
   65   2/10    249 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24 F                          106   42:35 20.4  1:18   31   21:02  6:47 1:17:16 
   66  10/21    293 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42 M    43  9:43  1:44  1:29   37   38:52 22.3  1:26  155   25:55  8:22 1:17:24 
   67   3/10    189 Jason McCarty           Monticello         MN  43 M    75 10:19  1:50  1:25   55   39:50 21.8  1:22  118   24:35  7:56 1:17:29 
   68   3/12     82 Billy Fisher            Hudson             WI  19 M    46  9:45  1:44  2:00  115   43:02 20.1  1:07   43   21:42  7:00 1:17:35 
   69   9/30    212 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34 M    72 10:15  1:50  1:11   90   41:51 20.7  0:40   93   23:49  7:41 1:17:43 
   70   6/14    152 Randy Kramer            Buffalo            MN  47 M   121 11:31  2:03  0:58   69   40:35 21.4  1:18   85   23:33  7:36 1:17:52 
   71  11/21    289 Greg Swenson            Rogers             MN  44 M    16  8:46  1:34  1:39   53   39:45 21.8  1:00  183   26:50  8:40 1:17:58 
   72   2/6     143 Susan Key               Ironwood           MI  49 F    97 10:58  1:57  1:19   56   39:50 21.8  1:20  117   24:35  7:56 1:18:00 
   73   2/10    246 Megan Rose              Sartell            MN  29 F   186 13:04  2:20  1:29   78   41:04 21.1  1:12   35   21:17  6:52 1:18:04 
   74  10/30    218 Scott Olson             Brooklyn Center    MN  33 M   112 11:20  2:01  1:37   72   40:44 21.3  1:13   81   23:24  7:33 1:18:16 
   75   5/11     55 Steve Crooks            Richmond           MN  29 M   206 13:57  2:29  2:10   75   40:50 21.2  0:53   23   20:39  6:40 1:18:27 
   76   4/22    153 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  33 F    92 10:50  1:56  1:49   83   41:23 21.0  1:38   66   22:50  7:22 1:18:29 
   77   3/10    285 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24 M    21  8:59  1:36  1:27  134   44:35 19.4  1:50   50   21:56  7:05 1:18:45 
   78  12/21    235 Joseph Randall          Osseo              MN  44 M   156 12:15  2:11  1:35   79   41:08 21.1  0:45   75   23:05  7:27 1:18:46 
   79   4/12    147 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  15 M   120 11:28  2:02  2:09   81   41:14 21.0  1:04   70   22:54  7:24 1:18:47 
   80   6/11     50 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25 M    18  8:54  1:35  1:49  159   46:19 18.7  1:02   24   20:46  6:42 1:18:48 
   81   3/6      22 Susan Biasco            Big Lake           MN  48 F    56  9:56  1:46  1:41   89   41:47 20.7  0:53  122   24:40  7:58 1:18:55 
   82  13/21     36 David Buhl              Sartell            MN  40 M    14  8:42  1:33  2:01  128   44:16 19.6  1:24   63   22:42  7:20 1:19:04 
   83  11/28    239 Ben Reiners             Albertville        MN  36 M    82 10:32  1:53  2:00   91   41:55 20.7  1:53   69   22:53  7:23 1:19:12 
   84  14/21    274 Matthew Snell           Minneapolis        MN  44 M   144 12:00  2:08  2:18   66   40:33 21.4  1:00   84   23:27  7:34 1:19:16 
   85   3/9     306 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55 M   131 11:36  2:04  2:34   25   37:53 22.9  1:13  159   26:06  8:26 1:19:20 
   86   5/12    358 Evan Lundeen            Cambridge          MN  16 M    69 10:12  1:49  2:13   50   39:30 21.9  0:42  185   26:58  8:42 1:19:33 
   87  15/21    111 Seth Hansen             Big Lake           MN  40 M   208 14:02  2:30  1:44   74   40:49 21.2  0:58   55   22:25  7:14 1:19:55 
   88  11/30     14 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  34 M   163 12:24  2:13  1:28  108   42:46 20.3  1:06   60   22:31  7:16 1:20:14 
   89  12/28    287 Pete Surdo              Minneapolis        MN  35 M   138 11:50  2:06  1:33   85   41:27 20.9  2:08   89   23:38  7:38 1:20:33 
   90   3/11    290 Kristina Swenson        Rogers             MN  16 F     5  7:58  1:25  1:47  130   44:28 19.5  0:51  142   25:33  8:15 1:20:35 
   91   4/9      28 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59 M   139 11:50  2:06  1:51   57   39:56 21.7  1:17  152   25:51  8:21 1:20:44 
   92   5/22    312 Lauren Williams         Maple Grove        MN  34 F    41  9:35  1:42  1:26   98   42:06 20.6  1:12  171   26:27  8:32 1:20:44 
   93   5/12    154 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  40 F    47  9:46  1:44  1:49  103   42:29 20.4  1:02  145   25:46  8:19 1:20:50 
   94   1/13    213 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35 F    65 10:08  1:48  1:31  124   43:49 19.8  0:41  126   24:49  8:01 1:20:57 
   95   3/10     60 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24 F   102 11:13  2:00  1:23  109   42:51 20.2  0:54  121   24:40  7:58 1:20:59 
   96  13/28    142 David Kerber            Osseo              MN  37 M   232 14:58  2:40  2:41   60   40:16 21.5  0:48   59   22:29  7:15 1:21:10 
   97  12/30    313 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34 M   116 11:25  2:02  1:50  102   42:25 20.4  0:41  131   25:00  8:04 1:21:18 
   98  14/28    284 Adam Strom              Saint Paul         MN  37 M   104 11:13  2:00  2:03  127   44:11 19.6  1:12   65   22:50  7:22 1:21:26 
   99  13/30     15 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  30 M   106 11:15  2:00  1:45  112   43:00 20.2  1:46   94   23:50  7:42 1:21:33 
  100   6/12     29 Amy Braig-Lindstrom     Sartell            MN  43 F   140 11:50  2:07  2:08  123   43:36 19.9  1:11   71   22:55  7:24 1:21:38 
  101   4/10    307 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24 M   222 14:38  2:36  3:29   95   42:00 20.6  1:05   17   20:29  6:37 1:21:39 
  102   2/13    112 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35 F   133 11:37  2:04  1:49   64   40:30 21.4  1:08  181   26:47  8:39 1:21:49 
  103   6/22     59 Miriah Dahlquist        West Saint Paul    MN  32 F    91 10:47  1:55  2:17   77   40:56 21.2  1:08  180   26:46  8:38 1:21:51 
  104   7/14    169 Steve Lindell           Champlin           MN  48 M    87 10:40  1:54  2:07   94   41:58 20.7  1:26  150   25:50  8:20 1:22:00 
  105  16/21    359 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  40 M   164 12:27  2:13  3:00   82   41:16 21.0  1:20  105   24:07  7:47 1:22:08 
  106  14/30      9 Neal Bachman            Elk River          MN  33 M   180 12:56  2:18  3:16  136   44:37 19.4  0:57   19   20:34  6:38 1:22:18 
  107   7/22     45 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34 F   103 11:13  2:00  1:35  133   44:33 19.5  1:09   97   23:55  7:43 1:22:22 
  108  15/30    256 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31 M    59 10:01  1:47  2:17  101   42:17 20.5  1:19  174   26:33  8:34 1:22:27 
  109   4/11    222 Molly Peichel           Rice               MN  19 F     7  8:00  1:26  1:54  125   43:51 19.8  0:45  204   28:00  9:02 1:22:27 
  110   6/12    158 Luke Lahr               Clear Lake         MN  16 M   176 12:48  2:17  2:23  183   47:34 18.2  0:33   11   19:23  6:16 1:22:40 
  111  15/28    303 Don Wellman             Ramsey             MN  36 M   175 12:48  2:17  2:50  104   42:30 20.4  1:20   78   23:20  7:32 1:22:46 
  112   8/22    180 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34 F    27  9:16  1:39  1:54  141   45:02 19.3  1:31  136   25:20  8:11 1:23:01 
  113   4/10     56 Abby Crotteau           Plover             WI  20 F    60 10:03  1:47  1:58  155   46:03 18.8  0:57  106   24:11  7:48 1:23:10 
  114   5/10    241 Vanessa Richter         Albany             MN  21 F    23  9:06  1:37  1:55  149   45:37 19.0  0:41  161   26:07  8:26 1:23:23 
  115   8/14    191 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  45 M   100 11:06  1:59  1:53   93   41:58 20.7  1:19  188   27:12  8:47 1:23:25 
  116  16/28    193 Jacob Mercer            Shakopee           MN  38 M   253 16:31  2:56  2:09   96   42:03 20.6  0:39   51   22:08  7:09 1:23:29 
  117   5/12    160 Dwight Larsen           Wayzata            MN  50 M   118 11:26  2:02  2:47  126   44:02 19.7  1:05  114   24:26  7:53 1:23:45 
  118   5/10     54 Patrick Crooks          Richmond           MN  24 M   145 12:02  2:09  2:05  105   42:32 20.4  1:10  157   25:59  8:23 1:23:46 
  119   4/10    129 Paul Ireland            Big Lake           MN  48 M   109 11:18  2:01  2:08  145   45:25 19.1  1:08   95   23:50  7:42 1:23:47 
  120  16/30    231 Jason Primus            Sartell            MN  33 M   166 12:29  2:13  1:40  110   42:51 20.2  1:34  134   25:15  8:09 1:23:47 
  121   3/10      5 Emily Allen             Bloomington        MN  28 F   182 12:59  2:19  2:38  120   43:17 20.0  1:12   92   23:46  7:40 1:23:50 
  122   6/12    318 David Yantes            Saint Michael      MN  54 M   147 12:03  2:09  2:01   87   41:33 20.9  1:24  182   26:50  8:40 1:23:50 
  123   7/11     90 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25 M    45  9:45  1:44  1:55  138   44:43 19.4  1:11  173   26:29  8:33 1:24:02 
  124  17/21    204 Brent Neeser            Ham Lake           MN  44 M   167 12:30  2:13  3:40  100   42:14 20.5  0:39  132   25:04  8:06 1:24:05 
  125  17/28     58 Joel Dahlin             Sartell            MN  36 M    93 10:51  1:56  1:51   92   41:55 20.7  2:01  194   27:28  8:52 1:24:05 
  126  17/30    123 Adam Horner             Elk River          MN  34 M   157 12:16  2:11  2:23   99   42:12 20.5  1:22  154   25:53  8:21 1:24:05 
  127   6/10     64 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22 M   141 11:51  2:07  2:18  132   44:31 19.5  1:15  108   24:16  7:50 1:24:08 
  128   9/14    170 W. Scott Lindell        Sartell            MN  45 M    85 10:37  1:53  1:24  242   53:31 16.2  0:55    2   17:45  5:44 1:24:09 
  129   5/11    173 Anna Lindstrom          Sartell            MN  16 F   122 11:31  2:03  1:45  186   47:49 18.1  0:46   53   22:23  7:14 1:24:11 
  130  18/21    255 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44 M   204 13:43  2:27  2:15   88   41:46 20.8  1:15  139   25:30  8:14 1:24:28 
  131   7/12     42 Steve Carlson           Osseo              MN  50 M   202 13:37  2:26  2:12   97   42:04 20.6  1:43  130   24:56  8:03 1:24:31 
  132  18/28     41 Rich Carlson            Zimmerman          MN  38 M   195 13:21  2:23  3:10   86   41:32 20.9  1:47  125   24:45  7:59 1:24:34 
  133  18/30    136 David Katzner           Big Lake           MN  32 M   194 13:20  2:22  1:51  114   43:02 20.1  0:42  149   25:49  8:20 1:24:42 
  134   9/22     68 Esther Dixon            Zimmerman          MN  34 F   143 11:58  2:08  2:09  148   45:34 19.0  1:09  103   24:06  7:47 1:24:54 
  135   7/12    267 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15 M   128 11:35  2:04  2:40  202   48:39 17.8  0:43   36   21:19  6:53 1:24:55 
  136   3/13    258 Sara Scott              Foley              MN  39 F   101 11:11  2:00  1:33  122   43:28 19.9  1:21  195   27:31  8:53 1:25:01 
  137   8/12    286 Ben Stultz              Osseo              MN  19 M   107 11:15  2:00  2:51  203   48:54 17.7  1:09   29   21:01  6:47 1:25:07 
  138   5/10     66 Todd Dickson            Big Lake           MN  35 M   126 11:34  2:04  1:56  118   43:11 20.1  0:48  198   27:43  8:57 1:25:11 
  139   8/12     18 Tony Benecke            Big Lake           MN  50 M    71 10:13  1:49  2:11  172   47:09 18.4  1:17  115   24:30  7:54 1:25:17 
  140   5/9     182 Bob Marchetti           Champlin           MN  55 M    98 11:02  1:58  1:59  121   43:28 19.9  1:24  197   27:35  8:54 1:25:26 
  141  19/30      4 Christopher Allen       Bloomington        MN  33 M   165 12:28  2:13  2:34  116   43:05 20.1  1:27  163   26:08  8:26 1:25:41 
  142   7/12    234 Gretchen Randall        Osseo              MN  42 F   183 13:01  2:19  1:44  137   44:43 19.4  1:03  133   25:12  8:08 1:25:41 
  143   9/12    133 Alexander Johannes      Clearwater         MN  18 M    12  8:33  1:31  3:16  201   48:36 17.8  1:14  110   24:18  7:51 1:25:55 
  144   4/13    261 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  35 F   146 12:03  2:09  2:22   67   40:33 21.4  2:21  216   28:48  9:18 1:26:04 
  145  20/30      2 Bobby Ahrens            Eagan              MN  34 M   192 13:09  2:20  1:39  111   42:55 20.2  1:18  186   27:09  8:46 1:26:08 
  146   5/13    278 Stacy Solomonson        Princeton          MN  35 F   162 12:23  2:12  2:43  129   44:17 19.6  0:57  153   25:51  8:21 1:26:09 
  147  19/21     74 Troy Emter              Zimmerman          MN  44 M   151 12:08  2:10  2:55  117   43:11 20.1  1:47  165   26:15  8:28 1:26:14 
  148  10/14    240 Todd Richter            Saint Paul         MN  47 M    57  9:57  1:46  2:53  178   47:25 18.3  1:48  107   24:15  7:50 1:26:17 
  149   8/11    265 Jason Sieg              Minneapolis        MN  29 M   150 12:06  2:09  3:27  161   46:21 18.7  1:41   67   22:51  7:23 1:26:25 
  150  21/30    171 Darren Lindquist        Coon Rapids        MN  32 M   200 13:34  2:25  2:30  131   44:29 19.5  2:01  102   24:03  7:46 1:26:35 
  151   7/10    259 Kole Seiler             Fargo              ND  23 M   218 14:25  2:34  2:03  164   46:29 18.7  0:51   74   23:03  7:26 1:26:50 
  152   9/11    251 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  27 M   158 12:18  2:11  2:25  113   43:01 20.2  1:28  201   27:49  8:59 1:26:59 
  153  10/22    210 Natalie Newman          Montrose           MN  30 F   240 15:15  2:43  1:59  147   45:29 19.1  0:34   90   23:44  7:40 1:26:59 
  154  11/22     69 Jessie Donovan          Edina              MN  30 F    38  9:32  1:42  2:30  166   46:31 18.6  1:27  190   27:14  8:47 1:27:12 
  155  19/28    150 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  36 M   219 14:30  2:35  2:01  107   42:40 20.3  0:53  187   27:11  8:47 1:27:14 
  156   2/7      44 Denise Casey            Buffalo            MN  53 F   184 13:02  2:19  1:48  189   47:56 18.1  0:44   96   23:50  7:42 1:27:18 
  157  11/14     46 Jim Cloutier            Saint Michael      MN  49 M   251 16:06  2:52  2:03  119   43:16 20.0  1:50  104   24:07  7:47 1:27:20 
  158   4/10    203 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  27 F                          209   49:14 17.6  0:58   77   23:09  7:28 1:27:38 
  159  12/14     53 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46 M   212 14:05  2:30  2:11  181   47:27 18.3  1:18   62   22:41  7:19 1:27:40 
  160  12/22     38 Maryann Burrows         Rice               MN  33 F   115 11:25  2:02  2:37  171   47:07 18.4  1:03  140   25:31  8:14 1:27:40 
  161   6/13    195 Nissa Miller            Saint Louis Park   MN  36 F   172 12:41  2:16  2:05  157   46:10 18.8  0:47  162   26:08  8:26 1:27:49 
  162  20/28    253 Matt Schomaker          Champlin           MN  37 M   188 13:05  2:20  2:24  140   45:00 19.3  0:56  177   26:36  8:35 1:28:00 
  163  22/30    211 Steve Newman            Montrose           MN  34 M   173 12:47  2:17  2:41  153   45:56 18.9  1:51  128   24:51  8:01 1:28:04 
  164  10/12     92 Caleb Foster            Becker             MN  15 M   229 14:53  2:39  3:07  208   49:00 17.7  1:16   13   19:59  6:27 1:28:14 
  165  13/22    145 Heather King            Saint Paul         MN  31 F   185 13:03  2:19  2:02  156   46:08 18.8  1:25  147   25:48  8:20 1:28:23 
  166   1/7     229 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  55 F    53  9:54  1:46  1:41  193   48:07 18.0  1:03  199   27:45  8:58 1:28:28 
  167   5/10     79 Sara Faver              Mora               MN  25 F    62 10:04  1:48  2:14  205   48:57 17.7  0:51  169   26:25  8:31 1:28:28 
  168   6/10    308 Julie Wesely            Columbus           OH  27 F   211 14:05  2:30  2:10  169   46:49 18.5  0:46  124   24:43  7:59 1:28:32 
  169  23/30    224 Aaron Petermeier        Ramsey             MN  34 M   152 12:08  2:10  3:31  173   47:11 18.4  1:36  109   24:16  7:50 1:28:41 
  170   8/10     97 Shane Geving            Minneapolis        MN  20 M   201 13:35  2:25  2:47  142   45:04 19.2  1:44  156   25:58  8:23 1:29:07 
  171   7/10    223 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28 F    78 10:22  1:51  2:24  135   44:36 19.4  1:58  227   30:02  9:42 1:29:20 
  172  14/22     51 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30 F   197 13:30  2:24  2:16  175   47:18 18.3  0:51  141   25:32  8:15 1:29:26 
  173  15/22    263 Suzie Shoemaker         Minneapolis        MN  30 F   170 12:41  2:16  1:56  165   46:30 18.6  1:17  192   27:20  8:50 1:29:42 
  174   9/12    233 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51 M   238 15:10  2:42  2:02  144   45:25 19.1  1:17  151   25:51  8:21 1:29:42 
  175   8/12    275 Terri Snell             Minneapolis        MN  43 F   153 12:09  2:10  2:38  139   44:59 19.3  2:30  196   27:31  8:53 1:29:45 
  176  24/30    184 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30 M   137 11:49  2:06  2:37  198   48:20 17.9  1:27  158   26:01  8:24 1:30:12 
  177   6/11    165 Anna J. Lindell         Sartell            MN  16 F   125 11:33  2:03  1:30  191   47:59 18.1  0:33  214   28:47  9:17 1:30:20 
  178  16/22     94 Sarah Fowler            Saint Paul         MN  34 F    96 10:56  1:57  2:47  216   49:54 17.4  0:50  164   26:14  8:28 1:30:39 
  179  21/28     83 Andrew Fiskness         Saint Paul         MN  38 M    79 10:22  1:51  3:08  177   47:24 18.3  1:42  208   28:08  9:05 1:30:43 
  180   2/4     238 Steve Regli             Lakeville          MN  61 M   108 11:16  2:00  2:30  190   47:58 18.1  1:15  207   28:05  9:04 1:31:02 
  181  17/22     20 Katy Bertelson          Buffalo            MN  34 F   127 11:34  2:04  3:23  143   45:17 19.1  1:53  218   29:00  9:22 1:31:05 
  182   9/12    109 Wendy Hakes-Anderson    Milaca             MN  42 F   160 12:21  2:12  4:06  192   48:01 18.1  1:13  143   25:36  8:16 1:31:15 
  183   4/6     280 Colene Stenberg         Big Lake           MN  48 F   220 14:34  2:36  1:38  160   46:19 18.7  1:40  189   27:13  8:47 1:31:22 
  184  22/28    217 Chris Nord              Milaca             MN  37 M   242 15:20  2:44  2:56  180   47:25 18.3  1:50   98   23:57  7:44 1:31:25 
  185  23/28     80 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  36 M    80 10:26  1:52  2:55  162   46:22 18.7  1:58  224   29:48  9:37 1:31:27 
  186   3/7     102 Lynn Graif              Elk River          MN  50 F   216 14:14  2:32  1:47  196   48:14 18.0  1:03  166   26:16  8:29 1:31:32 
  187  10/11    134 Paul Johnson            Minneapolis        MN  28 M    94 10:52  1:56  3:10  207   48:58 17.7  2:13  170   26:26  8:32 1:31:36 
  188  11/11    177 Peter Mades             Holdingford        MN  28 M   214 14:11  2:31  2:43  176   47:23 18.3  0:56  172   26:28  8:33 1:31:38 
  189  25/30     13 William Barnwell        Zimmerman          MN  32 M   233 15:05  2:41  1:40  146   45:26 19.1  0:42  221   29:22  9:29 1:32:12 
  190   6/10    357 Brittany Deziel         Rogers             MN  21 F   243 15:20  2:44  1:38  154   46:02 18.8  0:42  212   28:37  9:14 1:32:16 
  191  10/12    270 Gretchen Slavicek       Rochert            MN  40 F   261 18:17  3:15  2:21  150   45:43 19.0  1:19  120   24:38  7:57 1:32:17 
  192  18/22    315 Nikki Witowski          Plymouth           MN  30 F   119 11:27  2:02  2:20  179   47:25 18.3  1:54  220   29:17  9:27 1:32:22 
  193   7/10    197 Krista Moorman          Grand Forks        ND  21 F   215 14:13  2:32  1:57  238   52:13 16.6  0:53   76   23:08  7:28 1:32:22 
  194   4/7     128 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54 F   193 13:11  2:21  2:34  195   48:10 18.0  2:11  168   26:19  8:30 1:32:24 
  195   8/10    192 Annie McSharry          Golden Valley      MN  25 F    81 10:27  1:52  2:47  152   45:50 18.9  1:49  237   31:50 10:17 1:32:41 
  196  19/22    137 Janelle Katzner         Big Lake           MN  34 F   161 12:22  2:12  2:19  163   46:28 18.7  2:02  228   30:23  9:48 1:33:31 
  197  26/30    117 Aaron Herman            Zimmerman          MN  32 M   262 18:22  3:16  1:59  151   45:44 19.0  0:51  179   26:40  8:37 1:33:35 
  198   9/10    186 Vanderlinde Matt        New Brighton       MN  22 M   228 14:51  2:39  5:29  219   50:09 17.3  0:49   56   22:25  7:14 1:33:40 
  199   6/10    194 Chad Millam             Big Lake           MN  42 M   248 15:56  2:50  1:27  174   47:15 18.3  0:51  209   28:14  9:07 1:33:42 
  200  24/28     19 Paul Bennett            Bloomington        MN  38 M   148 12:03  2:09  2:33  218   50:06 17.3  1:54  191   27:16  8:48 1:33:50 
  201   6/9     159 Tom Landwehr            Shoreview          MN  57 M   181 12:58  2:18  2:41  167   46:32 18.6  1:24  230   30:28  9:50 1:34:00 
  202  27/30    185 Lee Martin              Osseo              MN  30 M   223 14:41  2:37  2:36  226   50:44 17.1  1:32  116   24:34  7:56 1:34:05 
  203   7/11    167 Mary Lindell            Sartell            MN  17 F    58 10:00  1:47  2:16  248   55:06 15.7  0:40  167   26:19  8:30 1:34:19 
  204  10/12     11 Rey Baribault           Edina              MN  50 M   224 14:42  2:37  3:18  184   47:41 18.2  2:20  175   26:34  8:34 1:34:34 
  205  11/12    355 Andrew Eastlund         Buffalo            MN  13 M   198 13:31  2:24  2:05  245   54:26 15.9  0:32  113   24:23  7:52 1:34:55 
  206  20/22    216 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  33 F   132 11:36  2:04  1:47  239   52:17 16.6  0:46  210   28:31  9:12 1:34:56 
  207  25/28     25 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  39 M   179 12:52  2:17  3:05  220   50:20 17.2  1:00  202   27:54  9:00 1:35:09 
  208   3/4     135 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63 M   110 11:18  2:01  2:20  170   46:58 18.5  1:58  243   32:37 10:32 1:35:10 
  209   2/7     207 Shannon Nelson          Saint Paul         MN  56 F   189 13:06  2:20  1:59  197   48:15 18.0  2:04  226   29:55  9:39 1:35:17 
  210   7/9     282 Richard Stevens         Mound              MN  58 M    76 10:21  1:51  2:32  187   47:49 18.1  2:41  238   32:16 10:25 1:35:36 
  211  20/21      7 Cory Anderson           Milaca             MN  40 M   169 12:35  2:14  2:43  188   47:50 18.1  1:13  236   31:43 10:14 1:36:02 
  212  10/10     26 Brad Bodick             Big Lake           MN  23 M   237 15:09  2:42  3:29  246   54:33 15.9  0:58   52   22:12  7:10 1:36:20 
  213   5/6      52 Brenda Cowles           Zimmerman          MN  46 F   252 16:06  2:52  3:20  168   46:34 18.6  1:52  217   28:56  9:20 1:36:47 
  214  21/21    352 Daniel Douglas          Brooklyn Center    MN  43 M   266 21:52  3:53  1:52  182   47:28 18.3  1:41   99   23:58  7:44 1:36:49 
  215   5/7     183 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54 F   174 12:47  2:17  1:57  206   48:58 17.7  0:57  239   32:22 10:27 1:36:59 
  216   7/13    138 Elisha Kekacs           Sahuarita          AZ  36 F   258 17:34  3:08  2:36  222   50:30 17.2  1:28  129   24:54  8:02 1:37:01 
  217   3/7     272 Kathleen Smith          Elk River          MN  55 F   168 12:31  2:14  1:51  212   49:31 17.5  2:11  234   31:02 10:01 1:37:04 
  218   6/7     314 Nora Wise               Bloomington        MN  53 F   154 12:14  2:11  2:14  227   50:45 17.1  1:08  233   30:49  9:57 1:37:07 
  219   8/9     225 Michael Petersen        Ramsey             MN  55 M   113 11:23  2:02  2:48  158   46:17 18.7  2:49  247   34:04 11:00 1:37:19 
  220   8/13    105 Corri Gross             Foley              MN  35 F   136 11:48  2:06  2:22  251   55:44 15.6  2:04  148   25:49  8:20 1:37:47 
  221   9/13    316 Alicia Wojchik          Eden Prairie       MN  36 F   191 13:07  2:20  2:00  221   50:22 17.2  1:46  232   30:41  9:54 1:37:54 
  222  10/13      3 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  37 F   213 14:07  2:31  2:54  213   49:39 17.5  2:42  211   28:36  9:14 1:37:55 
  223  11/13    178 Deborah Mahoney         Monticello         MN  39 F   171 12:41  2:16  3:38  249   55:20 15.7  0:53  138   25:29  8:14 1:37:59 
  224  28/30      6 Kyle Alveshere          Minneapolis        MN  31 M   187 13:05  2:20  2:46  214   49:41 17.5  1:30  235   31:05 10:02 1:38:06 
  225  12/13    107 Erika Hachey            Ham Lake           MN  39 F   177 12:50  2:17  3:26  215   49:46 17.4  2:21  225   29:52  9:38 1:38:12 
  226  11/12    227 Tonya Peterson          Elk River          MN  40 F   226 14:46  2:38  3:52  217   49:59 17.3  0:52  215   28:47  9:17 1:38:14 
  227   1/1     179 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16 F    20  8:59  1:36  1:43  225   50:42 17.1  0:35  261   36:39 11:50 1:38:35 
  228  13/13    304 Kelly Wellman           Ramsey             MN  35 F   225 14:45  2:37  3:10  230   51:01 17.0  1:47  206   28:01  9:02 1:38:41 
  229   7/10    201 Chad Motzko             Richfield          MN  39 M   196 13:23  2:23  3:09  185   47:46 18.2  2:20  242   32:34 10:31 1:39:11 
  230  12/12    243 Jesse Roberts           Minneapolis        MN  17 M   241 15:16  2:43  5:40  194   48:10 18.0  1:45  213   28:42  9:16 1:39:30 
  231   4/7      33 Lisa Brown              Minneapolis        MN  55 F   203 13:42  2:26  3:31  223   50:41 17.1  2:16  223   29:42  9:35 1:39:50 
  232  26/28     47 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35 M   264 18:59  3:23  4:02  211   49:25 17.5  0:59  176   26:34  8:35 1:39:58 
  233  13/14    248 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49 M   205 13:50  2:28  3:28  224   50:41 17.1  2:20  229   30:24  9:49 1:40:40 
  234  21/22    276 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30 F    77 10:21  1:51  1:00  231   51:02 17.0  2:06  260   36:31 11:47 1:40:57 
  235   1/3      87 Jessica Flynn           West Saint Paul    MN  65 F   123 11:31  2:03  2:35  244   54:13 16.0  2:07  231   30:41  9:54 1:41:05 
  236  14/14     43 Rick Case               Big Lake           MN  49 M   217 14:19  2:33  2:51  250   55:28 15.6  1:00  203   27:56  9:01 1:41:32 
  237   1/5      70 Kristin Dubsky          Hampstead          MD  41 F   227 14:49  2:38  2:39  204   48:55 17.7  1:51  246   33:50 10:55 1:42:02 
  238  11/12    269 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53 M   265 19:43  3:30  2:04  235   51:35 16.8  1:53  193   27:25  8:51 1:42:38 
  239   8/10    292 Greta Titus             Saint Cloud        MN  20 F    64 10:08  1:48  3:30  260 1:00:50 14.3  0:42  200   27:46  8:58 1:42:52 
  240   8/10    106 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28 M   134 11:38  2:04  2:27  229   50:58 17.0  2:12  253   35:45 11:32 1:42:59 
  241   2/5     156 Connie Lahn             Minnetonka         MN  41 F   124 11:31  2:03  2:35  232   51:15 16.9  1:09  262   36:44 11:51 1:43:12 
  242  29/30     91 Brady Foster            Elk River          MN  30 M   178 12:51  2:17  3:15  210   49:18 17.6  2:17  255   35:57 11:36 1:43:37 
  243  12/12     30 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50 M   236 15:09  2:42  2:37  259   57:54 15.0  1:05  184   26:57  8:42 1:43:40 
  244   2/3     250 Linda Sandell           New Brighton       MN  61 F   259 17:57  3:12  1:46  199   48:26 17.9  2:59  244   32:50 10:36 1:43:56 
  245   3/5      34 Rebekah Buchanan        MacOmb             IL  41 F   210 14:05  2:30  2:43  234   51:33 16.8  1:30  252   35:32 11:28 1:45:21 
  246   8/11    244 Sarah Roberts           Minneapolis        MN  14 F   235 15:08  2:42  4:48  247   55:03 15.7  0:45  222   29:42  9:35 1:45:24 
  247   9/10    206 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  25 F   130 11:35  2:04  2:45  258   57:48 15.0  0:54  241   32:29 10:29 1:45:30 
  248   9/11    242 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13 F    73 10:16  1:50  3:43  264 1:06:13 13.1  0:59  112   24:23  7:52 1:45:32 
  249   5/7      32 Cynthia Brovold         Onamia             MN  56 F   255 16:52  3:00  2:51  200   48:29 17.9  2:31  254   35:56 11:36 1:46:36 
  250   6/7     214 Dotti Nie               Buffalo            MN  59 F   207 14:01  2:30  4:21  237   52:08 16.6  1:52  249   34:26 11:07 1:46:46 
  251   6/6     279 Julie Stauffer          Burnsville         MN  45 F   230 14:55  2:39  2:49  252   55:54 15.5  1:40  240   32:23 10:27 1:47:40 
  252   7/7     236 Jane Rauenhorst         Saint Paul         MN  56 F   247 15:34  2:46  2:33  241   52:32 16.5  1:13  257   36:05 11:39 1:47:55 
  253  12/12    119 Erin Hilligan           Eden Prairie       MN  40 F   254 16:37  2:57  2:06  240   52:30 16.5  2:14  250   34:35 11:10 1:48:00 
  254  10/11    168 Sarina Lindell          Champlin           MN  13 F   249 15:57  2:50  3:27  261 1:01:53 14.0  0:36  178   26:37  8:35 1:48:28 
  255   9/10    273 Raymond Smith           Elk River          MN  56 M                          233   51:30 16.8  2:29  259   36:26 11:45 1:50:24 
  256  10/10    181 Emily Malone            Shoreview          MN  29 F   209 14:04  2:30  4:19  257   57:42 15.0  1:33  245   33:06 10:41 1:50:42 
  257   3/3     174 Marcia Logeais          Loretto            MN  61 F   231 14:57  2:40  2:49  243   53:43 16.1  2:30  264   36:57 11:56 1:50:55 
  258   7/7      84 Susan Fiskness          Saint Paul         MN  54 F   159 12:18  2:11  3:40  253   56:03 15.5  2:33  265   38:26 12:24 1:52:59 
  259  11/11    281 Jessica Stenberg        Big Lake           MN  13 F   234 15:05  2:41  1:53  265 1:06:26 13.1  0:46  219   29:06  9:24 1:53:14 
  260  27/28     81 Matt Feyen              Rosemount          MN  39 M   221 14:34  2:36  2:29  236   51:45 16.8  1:47  268   42:52 13:50 1:53:25 
  261  10/10    205 Dakri Nelson            Big Lake           MN  36 M   244 15:23  2:44  3:03  228   50:58 17.0  1:19  269   44:00 14:12 1:54:41 
  262  30/30    302 Walker Wearne           Little Falls       MN  32 M   263 18:31  3:18  3:30  255   56:56 15.2  2:55  251   35:17 11:23 1:57:07 
  263  22/22     31 Jennifer Bronowski      Chicago            IL  31 F   250 16:06  2:52  3:45  268 1:08:24 12.7  0:57  205   28:00  9:02 1:57:10 
  264   4/4     110 Stephen Halsey          Monticello         MN  61 M   257 17:30  3:07  3:57  256   57:40 15.0  1:33  263   36:46 11:52 1:57:24 
  265   9/10    188 Olivia Mayer            Big Lake           MN  21 F   239 15:12  2:42  3:43  263 1:04:13 13.5  1:33  248   34:20 11:05 1:58:59 
  266   9/9      93 Kc Foster               Becker             MN  57 M                          254   56:42 15.3  2:35  256   36:03 11:38 2:01:26 
  267  10/10     21 Laura Beshire           Minneapolis        MN  22 F   246 15:30  2:45  3:31  266 1:06:34 13.0  2:05  266   38:48 12:31 2:06:26 
  268   4/5     237 Shannon Reagan          Monticello         MN  36 F   245 15:24  2:45  2:20  267 1:08:18 12.7  0:50  267   41:23 13:21 2:08:13 
  269  28/28      8 Matthew Anderson        Little Falls       MN  38 M   256 17:23  3:06  4:38  269 1:12:25 12.0  1:41  258   36:07 11:39 2:12:12 
  270   5/5     121 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  49 F   260 17:57  3:12  3:50  262 1:01:55 14.0  1:25  270   49:03 15:50 2:14:08 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  323 Victorious Secret                                2  8:16  1:28  1:09    2   33:36 25.8  0:25    1   18:17  5:54 1:01:41 
           Chase Arens , Paplham Luke , Wark Chase                
    2  330 Graniteman                                       1  7:21  1:19  1:27    1   33:13 26.1  0:30    2   19:51  6:25 1:02:20 
           Bill Corcoran , Holthus Brian , Stracke Larry          
    3  338 T3K                                              4  9:54  1:46  1:27    3   40:55 21.2  0:28    3   20:02  6:28 1:12:45 
           Brendan Keating , Keating Ryan , Keating Shane         
    4  348 Van-goes                                         3  9:15  1:39  1:09    4   42:18 20.5  0:31    5   24:37  7:57 1:17:48 
           Matthew Vanderlinden , Vanderlinden David , Vanderlinden  
    5  342 European-American Hubba H                        6 13:56  2:29  1:10    5   43:00 20.2  0:37    4   23:03  7:26 1:21:45 
           Dan Lewis , Rowe Angus ,                               
    6  335 Get out of my way                                5 13:40  2:26  1:21    6   45:23 19.1  0:29    6   25:10  8:08 1:26:01 
           Craig Hiemenz , Jeanson Rick , Schlangen Derrick       


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Granite Equity 3: Tri-Ang                        1  9:51  1:45  0:40    1   45:27 19.1  0:32    4   30:41  9:54 1:27:09 
           Helga Bauerly , Bauerly Kopel Shelly , Walz Raeley     
    2  327 Big Lake Freshman                                2 10:45  1:55  1:02    2   52:46 16.4  0:24    3   24:39  7:58 1:29:34 
           Sarah Blume , Breitkreutz Kelsey , Millam Mackenzie    
    3  321 Who Stepped on the Duck                          4 12:29  2:13  1:10    4   53:29 16.2  0:35    2   24:27  7:54 1:32:09 
           Peggy Agar , Ridgeway Mary , Sirek Greta               
    4  324 The Fish, The Snail, and                         8 14:33  2:35  0:55    5   56:19 15.4  0:31    1   24:09  7:48 1:36:26 
           Mary Athmann , Rowe Tina , Schwieters Cindi            
    5  340 Dairy Gals                                       6 13:10  2:21  1:01    3   52:59 16.4  0:44    7   35:47 11:33 1:43:38 
           Sharon Kuhlmann , Ridgeway Jennifer , Ridgeway Sharon  
    6  322 Big Lake Tri Harder                              7 13:32  2:25  0:50    7   58:20 14.9  0:31    5   31:53 10:17 1:45:04 
           Amie Bordwell , La Venture Sara , Millam Denise        
    7  332 Holla' for the Hotties                           3 11:52  2:07  0:59    8   59:55 14.5  0:35    6   32:35 10:31 1:45:53 
           Kathy Gerhardt , Gilbert Diane , Rekstad Peggy         
    8  347 It Doesn't Matter                                5 13:04  2:20  1:05    6   56:57 15.2  0:41    8   40:47 13:10 1:52:33 
           Pam Schrupp , Silverness Bethany , Vonwald Tina        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  341 Granite Equity Blast                             2  8:38  1:32  1:12    1   34:41 25.0  0:24    1   15:22  4:58 1:00:15 
           Charlie Lawrence , Manderfield Tom , Wenner Macie      
    2  339 Team House of Pizza                             10 11:12  2:00  1:00    2   35:23 24.5  0:28    2   17:37  5:41 1:05:38 
           Brent Kieke , Nacey Eric , Smith Ivy                   
    3  337 R1                                              13 11:53  2:07  0:56    3   35:54 24.2  0:27    3   20:00  6:27 1:09:08 
           Matthew Johnson , Loch Al , Mumm Carrie                
    4  343 Tri Tri Tri Again                                6  9:45  1:44  0:58    4   37:43 23.0  0:32    5   21:52  7:04 1:10:49 
           Jeremy Mikel , Millette Hank , Millette Karen          
    5  326 Tornado Terror                                   1  7:53  1:24  0:55    6   41:50 20.7  0:27    8   22:04  7:07 1:13:06 
           Cole Birklid , Kociscak Jessica , Tremaine Pete        
    6  345 Triple R                                         4  9:15  1:39  1:08    7   42:05 20.6  0:25    6   22:01  7:07 1:14:53 
           Emma Ridgeway , Ridgeway Jim , Ridgeway Stan           
    7  328 Forced Family Fun                                3  9:07  1:37  1:15    5   40:47 21.3  0:26    9   23:52  7:42 1:15:24 
           Travis Bodick , Knapek Abbie , Knapek Hallie           
    8  329 Big Lake Sophmores                               5  9:20  1:40  1:05   11   45:28 19.1  0:31    4   20:38  6:40 1:17:00 
           Gabe Bordwell , Ireland Morgan , Millam Parker         
    9  346 Out of Bubble Gum                                9 11:11  2:00  1:12   10   43:56 19.7  0:30    7   22:02  7:07 1:18:49 
           Jennifer Ridgeway , Ridgeway Nick , Sirek Gabe         
   10  336 Team Sweater Vests                              14 12:16  2:11  1:09    8   43:16 20.0  0:23   10   25:07  8:07 1:22:09 
           Tom Jarvis , Neubauer Dustin , Polman Cassie           
   11  334 Mosey Along                                      7 10:07  1:48  1:29   13   47:29 18.3  0:32   12   27:36  8:55 1:27:11 
           Jon Heinen , Lommel Stacy , Moore Tammy                
   12  344 Team Pugil                                      12 11:44  2:05  0:56    9   43:40 19.9  0:30   14   33:59 10:58 1:30:47 
           Anthony Pugil , Pugil Audrey , Pugil Walter            
   13  349 Walz Trio                                        8 10:10  1:49  1:17   14   48:43 17.8  0:30   13   33:05 10:41 1:33:42 
           Bailyn Walz , Walz Dave , Walz Dena                    
   14  331 Incognito                                       11 11:13  2:00  1:20   12   45:50 18.9  0:44   15   36:30 11:47 1:35:35 
           Cassie Foster , Friedle Bob , Thompson Holly           
   15  333 Rekstad Rage                                    15 18:08  3:14  0:53   15   53:32 16.2  0:38   11   27:20  8:49 1:40:30 
           Greg Gilbert , Rekstad Dan , Rekstad Mary              

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  103 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46    1  7:42  1:22  1:25    2   33:55 25.6  0:31    2   19:09  6:11 1:02:39 
    2   12 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37    2  8:34  1:32  1:19    1   33:43 25.7  0:31    1   19:02  6:09 1:03:07 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16    1  8:59  1:36  1:43    1   50:42 17.1  0:35    1   36:39 11:50 1:38:35 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   49 Ryan Collins            Saint Louis Park   MN  37    2 10:09  1:49  1:17    1   36:45 23.6  0:49    1   23:25  7:34 1:12:23 
    2  162 Eric Lavigne            Hopkins            MN  41    1  9:48  1:45  1:52    2   37:54 22.9  1:22    4   25:48  8:20 1:16:42 
    3  189 Jason McCarty           Monticello         MN  43    3 10:19  1:50  1:25    3   39:50 21.8  1:22    3   24:35  7:56 1:17:29 
    4  129 Paul Ireland            Big Lake           MN  48    4 11:18  2:01  2:08    5   45:25 19.1  1:08    2   23:50  7:42 1:23:47 
    5   66 Todd Dickson            Big Lake           MN  35    5 11:34  2:04  1:56    4   43:11 20.1  0:48    5   27:43  8:57 1:25:11 
    6  194 Chad Millam             Big Lake           MN  42    9 15:56  2:50  1:27    6   47:15 18.3  0:51    6   28:14  9:07 1:33:42 
    7  201 Chad Motzko             Richfield          MN  39    7 13:23  2:23  3:09    7   47:46 18.2  2:20    7   32:34 10:31 1:39:11 
    8  106 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28    6 11:38  2:04  2:27    9   50:58 17.0  2:12    8   35:45 11:32 1:42:59 
    9  273 Raymond Smith           Elk River          MN  56                          10   51:30 16.8  2:29    9   36:26 11:45 1:50:24 
   10  205 Dakri Nelson            Big Lake           MN  36    8 15:23  2:44  3:03    8   50:58 17.0  1:19   10   44:00 14:12 1:54:41 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   70 Kristin Dubsky          Hampstead          MD  41    3 14:49  2:38  2:39    1   48:55 17.7  1:51    1   33:50 10:55 1:42:02 
    2  156 Connie Lahn             Minnetonka         MN  41    1 11:31  2:03  2:35    2   51:15 16.9  1:09    3   36:44 11:51 1:43:12 
    3   34 Rebekah Buchanan        MacOmb             IL  41    2 14:05  2:30  2:43    3   51:33 16.8  1:30    2   35:32 11:28 1:45:21 
    4  237 Shannon Reagan          Monticello         MN  36    4 15:24  2:45  2:20    5 1:08:18 12.7  0:50    4   41:23 13:21 2:08:13 
    5  121 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  49    5 17:57  3:12  3:50    4 1:01:55 14.0  1:25    5   49:03 15:50 2:14:08 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Todd White              Roseville          MN  46 M    7:35  1:21 
    2 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46 M    7:42  1:22 
    3 Parker Roehl            Bible College      MN  15 M    7:54  1:25 
    4 Gabby Keller            Osseo              MN  21 F    7:54  1:25 
    5 Kristina Swenson        Rogers             MN  16 F    7:58  1:25 
    6 Nathan Overby           Big Lake           MN  33 M    7:59  1:25 
    7 Molly Peichel           Rice               MN  19 F    8:00  1:26 
    8 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19 F    8:03  1:26 
    9 Chris Campbell          Sartell            MN  33 M    8:05  1:27 
   10 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M    8:19  1:29 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M   33:43 25.7 
    2 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46 M   33:55 25.6 
    3 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M   34:30 25.1 
    4 Thomas Morgan           Saint Louis Park   MN  38 M   34:50 24.9 
    5 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   35:01 24.8 
    6 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42 M   35:29 24.4 
    7 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34 M   35:29 24.4 
    8 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31 M   35:37 24.3 
    9 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M   36:37 23.7 
   10 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37 M   36:39 23.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M   17:38  5:42 
    2 W. Scott Lindell        Sartell            MN  45 M   17:45  5:44 
    3 Wade Cruser                                    26 M   17:55  5:47 
    4 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   18:29  5:58 
    5 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M   18:54  6:06 
    6 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M   19:02  6:09 
    7 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37 M   19:08  6:11 
    8 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46 M   19:09  6:11 
    9 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16 F   19:13  6:12 
   10 David Buchs             Clearwater         MN  26 M   19:17  6:14 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  124 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35   15  9:09  1:38  1:09    1   34:30 25.1  0:49    1   17:38  5:42 1:03:14 
    2  200 Thomas Morgan           Saint Louis Park   MN  38   14  9:01  1:36  0:52    2   34:50 24.9  0:32    9   19:27  6:17 1:04:39 
    3  319 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33   18  9:20  1:40  1:24    3   35:01 24.8  0:37    4   18:29  5:58 1:04:48 
    4  283 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22    5  8:19  1:29  1:23    7   36:37 23.7  0:49    5   18:54  6:06 1:06:00 
    5  209 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31    8  8:45  1:34  1:34    6   35:37 24.3  0:45   12   20:05  6:29 1:06:44 
    6  264 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37   24  9:31  1:42  1:14    8   36:39 23.7  0:48    6   19:08  6:11 1:07:17 
    7  262 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42   20  9:26  1:41  1:03    4   35:29 24.4  0:44   23   20:53  6:44 1:07:32 
    8   57 Wade Cruser                                    26   38 10:05  1:48  1:01   20   37:55 22.9  0:43    3   17:55  5:47 1:07:37 
    9  310 Todd White              Roseville          MN  46    1  7:35  1:21  0:56   14   37:38 23.0  0:49   22   20:52  6:44 1:07:48 
   10  245 Parker Roehl            Bible College      MN  15    2  7:54  1:25  1:26   24   38:27 22.5  0:35   17   20:36  6:39 1:08:55 
   11  356 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34   16  9:11  1:38  1:17    5   35:29 24.4  0:42   67   23:34  7:37 1:10:12 
   12   23 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39   10  8:50  1:34  0:53   22   38:12 22.7  0:39   33   21:41  7:00 1:10:12 
   13   63 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39   23  9:27  1:41  1:02   25   38:31 22.5  1:15   11   20:02  6:28 1:10:14 
   14  219 Nathan Overby           Big Lake           MN  33    3  7:59  1:25  2:05   34   39:11 22.1  0:30   18   20:39  6:40 1:10:21 
   15  268 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  44   33  9:53  1:46  0:55   11   37:14 23.3  1:00   30   21:24  6:54 1:10:24 
   16   35 David Buchs             Clearwater         MN  26   70 11:24  2:02  1:48   12   37:30 23.1  0:42    7   19:17  6:14 1:10:39 
   17  126 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26   35  9:55  1:46  1:26   13   37:35 23.1  0:54   21   20:52  6:44 1:10:39 
   18  141 Joe Keller              Osseo              MN  49   17  9:13  1:39  1:18   18   37:52 22.9  0:42   37   21:51  7:03 1:10:55 
   19  277 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31   12  8:55  1:35  1:42   33   39:02 22.2  1:14   26   21:02  6:47 1:11:54 
   20  353 Ryan Granroth                                  37   32  9:53  1:46  2:07    9   36:47 23.6  1:00   45   22:26  7:15 1:12:11 
   21  247 Mark Rosen              Monticello         MN  49   67 11:19  2:01  1:12   10   37:14 23.3  0:46   53   22:52  7:23 1:13:21 
   22  317 John Wolfe              Sartell            MN  42   31  9:51  1:45  0:55   36   39:25 22.0  1:35   36   21:47  7:02 1:13:31 
   23  113 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39   21  9:26  1:41  2:04   16   37:50 22.9  0:41   69   23:45  7:40 1:13:45 
   24  257 Dalton Scott            New Brighton       MN  23   39 10:08  1:48  1:27   56   40:53 21.2  0:46   15   20:33  6:38 1:13:46 
   25  115 Warren Hegge            Minneapolis        MN  43   41 10:13  1:49  1:39   40   39:31 21.9  1:01   31   21:26  6:55 1:13:48 
   26   10 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34   19  9:25  1:41  1:38   26   38:32 22.5  0:53   63   23:25  7:33 1:13:50 
   27  131 Ken Janda               Big Lake           MN  52   52 10:41  1:54  1:35   41   39:44 21.8  0:45   28   21:16  6:52 1:13:59 
   28   39 Chris Campbell          Sartell            MN  33    4  8:05  1:27  1:29   30   38:57 22.3  1:03   88   24:37  7:57 1:14:10 
   29  172 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41   27  9:45  1:44  1:40   46   40:04 21.6  1:05   35   21:46  7:02 1:14:18 
   30  155 Todd Lachinski          Foley              MN  35   34  9:55  1:46  1:17   51   40:41 21.3  0:55   48   22:35  7:18 1:15:20 
   31   95 Matthew Froelich        Big Lake           MN  47   54 10:47  1:55  1:29   29   38:53 22.3  1:13   60   23:22  7:33 1:15:42 
   32   40 Garrick Campbell        Osseo              MN  50   44 10:17  1:50  1:38   32   38:59 22.2  1:29   61   23:23  7:33 1:15:44 
   33  104 Dan Greer               Osseo              MN  27   53 10:43  1:55  1:28   15   37:43 23.0  1:06   91   24:51  8:01 1:15:48 
   34   67 Steve Dillner           Ramsey             MN  36   84 11:51  2:07  1:48   21   38:02 22.8  1:10   56   23:02  7:26 1:15:51 
   35  116 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51   22  9:27  1:41  1:58   37   39:26 22.0  1:09   74   23:59  7:44 1:15:56 
   36  299 Gentry Walker           New Brighton       MN  41   25  9:40  1:43  1:35   17   37:51 22.9  0:54  109   26:06  8:26 1:16:05 
   37  271 Nick Slavicek           Rochert            MN  31   72 11:26  2:02  2:08   48   40:27 21.4  1:17   24   20:59  6:46 1:16:15 
   38   88 Mike Flynn              Elk River          MN  61   89 12:04  2:09  2:16   35   39:17 22.1  0:47   39   21:55  7:05 1:16:18 
   39  354 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  47   50 10:37  1:53  1:44   23   38:19 22.6  1:03   89   24:40  7:58 1:16:20 
   40  288 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59  111 13:06  2:20  1:09   43   39:46 21.8  0:57   32   21:30  6:57 1:16:26 
   41  252 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  19  116 13:33  2:25  1:50   45   40:02 21.7  0:59   13   20:15  6:32 1:16:36 
   42  295 Todd Trutna             Big Lake           MN  43   79 11:45  2:06  1:03   60   41:25 20.9  1:11   27   21:14  6:51 1:16:37 
   43  163 Ehren Layton            Big Lake           MN  36   77 11:35  2:04  1:25   31   38:58 22.2  1:08   66   23:33  7:36 1:16:37 
   44   17 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44   59 11:04  1:58  1:45   27   38:36 22.5  0:58   83   24:21  7:51 1:16:41 
   45   99 Bob Glamm               Minneapolis        MN  40   57 10:54  1:57  1:46   53   40:44 21.3  1:29   38   21:55  7:05 1:16:47 
   46   37 Stephen Bullard         Saint Louis Park   MN  55   30  9:50  1:45  1:25   38   39:27 22.0  0:41   97   25:27  8:13 1:16:49 
   47  228 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54   62 11:13  2:00  1:22                   40:37   75   24:01  7:45 1:17:04 
   48  293 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42   26  9:43  1:44  1:29   28   38:52 22.3  1:26  104   25:55  8:22 1:17:24 
   49   82 Billy Fisher            Hudson             WI  19   29  9:45  1:44  2:00   86   43:02 20.1  1:07   34   21:42  7:00 1:17:35 
   50  212 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34   43 10:15  1:50  1:11   65   41:51 20.7  0:40   70   23:49  7:41 1:17:43 
   51  152 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   75 11:31  2:03  0:58   50   40:35 21.4  1:18   65   23:33  7:36 1:17:52 
   52  289 Greg Swenson            Rogers             MN  44    9  8:46  1:34  1:39   42   39:45 21.8  1:00  121   26:50  8:40 1:17:58 
   53  218 Scott Olson             Brooklyn Center    MN  33   68 11:20  2:01  1:37   52   40:44 21.3  1:13   62   23:24  7:33 1:18:16 
   54   55 Steve Crooks            Richmond           MN  29  122 13:57  2:29  2:10   55   40:50 21.2  0:53   19   20:39  6:40 1:18:27 
   55  285 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24   13  8:59  1:36  1:27   96   44:35 19.4  1:50   40   21:56  7:05 1:18:45 
   56  235 Joseph Randall          Osseo              MN  44   93 12:15  2:11  1:35   57   41:08 21.1  0:45   58   23:05  7:27 1:18:46 
   57  147 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  15   74 11:28  2:02  2:09   58   41:14 21.0  1:04   55   22:54  7:24 1:18:47 
   58   50 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25   11  8:54  1:35  1:49  106   46:19 18.7  1:02   20   20:46  6:42 1:18:48 
   59   36 David Buhl              Sartell            MN  40    7  8:42  1:33  2:01   93   44:16 19.6  1:24   50   22:42  7:20 1:19:04 
   60  239 Ben Reiners             Albertville        MN  36   48 10:32  1:53  2:00   66   41:55 20.7  1:53   54   22:53  7:23 1:19:12 
   61  274 Matthew Snell           Minneapolis        MN  44   85 12:00  2:08  2:18   49   40:33 21.4  1:00   64   23:27  7:34 1:19:16 
   62  306 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55   78 11:36  2:04  2:34   19   37:53 22.9  1:13  108   26:06  8:26 1:19:20 
   63  358 Evan Lundeen            Cambridge          MN  16   40 10:12  1:49  2:13   39   39:30 21.9  0:42  123   26:58  8:42 1:19:33 
   64  111 Seth Hansen             Big Lake           MN  40  123 14:02  2:30  1:44   54   40:49 21.2  0:58   43   22:25  7:14 1:19:55 
   65   14 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  34   96 12:24  2:13  1:28   80   42:46 20.3  1:06   47   22:31  7:16 1:20:14 
   66  287 Pete Surdo              Minneapolis        MN  35   81 11:50  2:06  1:33   61   41:27 20.9  2:08   68   23:38  7:38 1:20:33 
   67   28 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59   82 11:50  2:06  1:51   44   39:56 21.7  1:17  102   25:51  8:21 1:20:44 
   68  142 David Kerber            Osseo              MN  37  135 14:58  2:40  2:41   47   40:16 21.5  0:48   46   22:29  7:15 1:21:10 
   69  313 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34   71 11:25  2:02  1:50   76   42:25 20.4  0:41   94   25:00  8:04 1:21:18 
   70  284 Adam Strom              Saint Paul         MN  37   61 11:13  2:00  2:03   92   44:11 19.6  1:12   51   22:50  7:22 1:21:26 
   71   15 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  30   63 11:15  2:00  1:45   83   43:00 20.2  1:46   71   23:50  7:42 1:21:33 
   72  307 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24  130 14:38  2:36  3:29   70   42:00 20.6  1:05   14   20:29  6:37 1:21:39 
   73  169 Steve Lindell           Champlin           MN  48   51 10:40  1:54  2:07   69   41:58 20.7  1:26  100   25:50  8:20 1:22:00 
   74  359 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  40   97 12:27  2:13  3:00   59   41:16 21.0  1:20   78   24:07  7:47 1:22:08 
   75    9 Neal Bachman            Elk River          MN  33  107 12:56  2:18  3:16   97   44:37 19.4  0:57   16   20:34  6:38 1:22:18 
   76  256 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31   37 10:01  1:47  2:17   75   42:17 20.5  1:19  115   26:33  8:34 1:22:27 
   77  158 Luke Lahr               Clear Lake         MN  16  104 12:48  2:17  2:23  120   47:34 18.2  0:33    8   19:23  6:16 1:22:40 
   78  303 Don Wellman             Ramsey             MN  36  103 12:48  2:17  2:50   77   42:30 20.4  1:20   59   23:20  7:32 1:22:46 
   79  191 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  45   60 11:06  1:59  1:53   68   41:58 20.7  1:19  126   27:12  8:47 1:23:25 
   80  193 Jacob Mercer            Shakopee           MN  38  143 16:31  2:56  2:09   71   42:03 20.6  0:39   41   22:08  7:09 1:23:29 
   81  160 Dwight Larsen           Wayzata            MN  50   73 11:26  2:02  2:47   91   44:02 19.7  1:05   85   24:26  7:53 1:23:45 
   82   54 Patrick Crooks          Richmond           MN  24   86 12:02  2:09  2:05   78   42:32 20.4  1:10  106   25:59  8:23 1:23:46 
   83  231 Jason Primus            Sartell            MN  33   99 12:29  2:13  1:40   81   42:51 20.2  1:34   96   25:15  8:09 1:23:47 
   84  318 David Yantes            Saint Michael      MN  54   87 12:03  2:09  2:01   63   41:33 20.9  1:24  120   26:50  8:40 1:23:50 
   85   90 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25   28  9:45  1:44  1:55   98   44:43 19.4  1:11  114   26:29  8:33 1:24:02 
   86  204 Brent Neeser            Ham Lake           MN  44  100 12:30  2:13  3:40   74   42:14 20.5  0:39   95   25:04  8:06 1:24:05 
   87   58 Joel Dahlin             Sartell            MN  36   55 10:51  1:56  1:51   67   41:55 20.7  2:01  129   27:28  8:52 1:24:05 
   88  123 Adam Horner             Elk River          MN  34   94 12:16  2:11  2:23   73   42:12 20.5  1:22  103   25:53  8:21 1:24:05 
   89   64 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22   83 11:51  2:07  2:18   95   44:31 19.5  1:15   80   24:16  7:50 1:24:08 
   90  170 W. Scott Lindell        Sartell            MN  45   49 10:37  1:53  1:24  142   53:31 16.2  0:55    2   17:45  5:44 1:24:09 
   91  255 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44  120 13:43  2:27  2:15   64   41:46 20.8  1:15   98   25:30  8:14 1:24:28 
   92   42 Steve Carlson           Osseo              MN  50  119 13:37  2:26  2:12   72   42:04 20.6  1:43   93   24:56  8:03 1:24:31 
   93   41 Rich Carlson            Zimmerman          MN  38  114 13:21  2:23  3:10   62   41:32 20.9  1:47   90   24:45  7:59 1:24:34 
   94  136 David Katzner           Big Lake           MN  32  113 13:20  2:22  1:51   85   43:02 20.1  0:42   99   25:49  8:20 1:24:42 
   95  267 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15   76 11:35  2:04  2:40  128   48:39 17.8  0:43   29   21:19  6:53 1:24:55 
   96  286 Ben Stultz              Osseo              MN  19   64 11:15  2:00  2:51  129   48:54 17.7  1:09   25   21:01  6:47 1:25:07 
   97   18 Tony Benecke            Big Lake           MN  50   42 10:13  1:49  2:11  112   47:09 18.4  1:17   86   24:30  7:54 1:25:17 
   98  182 Bob Marchetti           Champlin           MN  55   58 11:02  1:58  1:59   90   43:28 19.9  1:24  130   27:35  8:54 1:25:26 
   99    4 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   98 12:28  2:13  2:34   87   43:05 20.1  1:27  110   26:08  8:26 1:25:41 
  100  133 Alexander Johannes      Clearwater         MN  18    6  8:33  1:31  3:16  127   48:36 17.8  1:14   82   24:18  7:51 1:25:55 
  101    2 Bobby Ahrens            Eagan              MN  34  112 13:09  2:20  1:39   82   42:55 20.2  1:18  124   27:09  8:46 1:26:08 
  102   74 Troy Emter              Zimmerman          MN  44   91 12:08  2:10  2:55   88   43:11 20.1  1:47  111   26:15  8:28 1:26:14 
  103  240 Todd Richter            Saint Paul         MN  47   36  9:57  1:46  2:53  116   47:25 18.3  1:48   79   24:15  7:50 1:26:17 
  104  265 Jason Sieg              Minneapolis        MN  29   90 12:06  2:09  3:27  107   46:21 18.7  1:41   52   22:51  7:23 1:26:25 
  105  171 Darren Lindquist        Coon Rapids        MN  32  117 13:34  2:25  2:30   94   44:29 19.5  2:01   76   24:03  7:46 1:26:35 
  106  259 Kole Seiler             Fargo              ND  23  127 14:25  2:34  2:03  109   46:29 18.7  0:51   57   23:03  7:26 1:26:50 
  107  251 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  27   95 12:18  2:11  2:25   84   43:01 20.2  1:28  131   27:49  8:59 1:26:59 
  108  150 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  36  128 14:30  2:35  2:01   79   42:40 20.3  0:53  125   27:11  8:47 1:27:14 
  109   46 Jim Cloutier            Saint Michael      MN  49  142 16:06  2:52  2:03   89   43:16 20.0  1:50   77   24:07  7:47 1:27:20 
  110   53 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46  124 14:05  2:30  2:11  118   47:27 18.3  1:18   49   22:41  7:19 1:27:40 
  111  253 Matt Schomaker          Champlin           MN  37  110 13:05  2:20  2:24   99   45:00 19.3  0:56  118   26:36  8:35 1:28:00 
  112  211 Steve Newman            Montrose           MN  34  102 12:47  2:17  2:41  104   45:56 18.9  1:51   92   24:51  8:01 1:28:04 
  113   92 Caleb Foster            Becker             MN  15  134 14:53  2:39  3:07  131   49:00 17.7  1:16   10   19:59  6:27 1:28:14 
  114  224 Aaron Petermeier        Ramsey             MN  34   92 12:08  2:10  3:31  113   47:11 18.4  1:36   81   24:16  7:50 1:28:41 
  115   97 Shane Geving            Minneapolis        MN  20  118 13:35  2:25  2:47  100   45:04 19.2  1:44  105   25:58  8:23 1:29:07 
  116  233 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51  139 15:10  2:42  2:02  101   45:25 19.1  1:17  101   25:51  8:21 1:29:42 
  117  184 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30   80 11:49  2:06  2:37  126   48:20 17.9  1:27  107   26:01  8:24 1:30:12 
  118   83 Andrew Fiskness         Saint Paul         MN  38   46 10:22  1:51  3:08  115   47:24 18.3  1:42  135   28:08  9:05 1:30:43 
  119  238 Steve Regli             Lakeville          MN  61   65 11:16  2:00  2:30  124   47:58 18.1  1:15  134   28:05  9:04 1:31:02 
  120  217 Chris Nord              Milaca             MN  37  141 15:20  2:44  2:56  117   47:25 18.3  1:50   72   23:57  7:44 1:31:25 
  121   80 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  36   47 10:26  1:52  2:55  108   46:22 18.7  1:58  138   29:48  9:37 1:31:27 
  122  134 Paul Johnson            Minneapolis        MN  28   56 10:52  1:56  3:10  130   48:58 17.7  2:13  112   26:26  8:32 1:31:36 
  123  177 Peter Mades             Holdingford        MN  28  125 14:11  2:31  2:43  114   47:23 18.3  0:56  113   26:28  8:33 1:31:38 
  124   13 William Barnwell        Zimmerman          MN  32  136 15:05  2:41  1:40  102   45:26 19.1  0:42  137   29:22  9:29 1:32:12 
  125  117 Aaron Herman            Zimmerman          MN  32  146 18:22  3:16  1:59  103   45:44 19.0  0:51  119   26:40  8:37 1:33:35 
  126  186 Vanderlinde Matt        New Brighton       MN  22  133 14:51  2:39  5:29  136   50:09 17.3  0:49   44   22:25  7:14 1:33:40 
  127   19 Paul Bennett            Bloomington        MN  38   88 12:03  2:09  2:33  135   50:06 17.3  1:54  127   27:16  8:48 1:33:50 
  128  159 Tom Landwehr            Shoreview          MN  57  108 12:58  2:18  2:41  110   46:32 18.6  1:24  140   30:28  9:50 1:34:00 
  129  185 Lee Martin              Osseo              MN  30  131 14:41  2:37  2:36  139   50:44 17.1  1:32   87   24:34  7:56 1:34:05 
  130   11 Rey Baribault           Edina              MN  50  132 14:42  2:37  3:18  121   47:41 18.2  2:20  116   26:34  8:34 1:34:34 
  131  355 Andrew Eastlund         Buffalo            MN  13  115 13:31  2:24  2:05  143   54:26 15.9  0:32   84   24:23  7:52 1:34:55 
  132   25 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  39  106 12:52  2:17  3:05  137   50:20 17.2  1:00  132   27:54  9:00 1:35:09 
  133  135 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63   66 11:18  2:01  2:20  111   46:58 18.5  1:58  144   32:37 10:32 1:35:10 
  134  282 Richard Stevens         Mound              MN  58   45 10:21  1:51  2:32  122   47:49 18.1  2:41  143   32:16 10:25 1:35:36 
  135    7 Cory Anderson           Milaca             MN  40  101 12:35  2:14  2:43  123   47:50 18.1  1:13  142   31:43 10:14 1:36:02 
  136   26 Brad Bodick             Big Lake           MN  23  138 15:09  2:42  3:29  144   54:33 15.9  0:58   42   22:12  7:10 1:36:20 
  137  352 Daniel Douglas          Brooklyn Center    MN  43  150 21:52  3:53  1:52  119   47:28 18.3  1:41   73   23:58  7:44 1:36:49 
  138  225 Michael Petersen        Ramsey             MN  55   69 11:23  2:02  2:48  105   46:17 18.7  2:49  145   34:04 11:00 1:37:19 
  139    6 Kyle Alveshere          Minneapolis        MN  31  109 13:05  2:20  2:46  134   49:41 17.5  1:30  141   31:05 10:02 1:38:06 
  140  243 Jesse Roberts           Minneapolis        MN  17  140 15:16  2:43  5:40  125   48:10 18.0  1:45  136   28:42  9:16 1:39:30 
  141   47 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35  148 18:59  3:23  4:02  133   49:25 17.5  0:59  117   26:34  8:35 1:39:58 
  142  248 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49  121 13:50  2:28  3:28  138   50:41 17.1  2:20  139   30:24  9:49 1:40:40 
  143   43 Rick Case               Big Lake           MN  49  126 14:19  2:33  2:51  145   55:28 15.6  1:00  133   27:56  9:01 1:41:32 
  144  269 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53  149 19:43  3:30  2:04  140   51:35 16.8  1:53  128   27:25  8:51 1:42:38 
  145   91 Brady Foster            Elk River          MN  30  105 12:51  2:17  3:15  132   49:18 17.6  2:17  147   35:57 11:36 1:43:37 
  146   30 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50  137 15:09  2:42  2:37  149   57:54 15.0  1:05  122   26:57  8:42 1:43:40 
  147   81 Matt Feyen              Rosemount          MN  39  129 14:34  2:36  2:29  141   51:45 16.8  1:47  151   42:52 13:50 1:53:25 
  148  302 Walker Wearne           Little Falls       MN  32  147 18:31  3:18  3:30  147   56:56 15.2  2:55  146   35:17 11:23 1:57:07 
  149  110 Stephen Halsey          Monticello         MN  61  145 17:30  3:07  3:57  148   57:40 15.0  1:33  150   36:46 11:52 1:57:24 
  150   93 Kc Foster               Becker             MN  57                         146   56:42 15.3  2:35  148   36:03 11:38 2:01:26 
  151    8 Matthew Anderson        Little Falls       MN  38  144 17:23  3:06  4:38  150 1:12:25 12.0  1:41  149   36:07 11:39 2:12:12 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Jamie Heying            Buffalo            MN  43    5  8:30  1:31  1:07    2   37:34 23.1  0:34    7   21:32  6:57 1:09:17 
    2   61 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19    4  8:03  1:26  1:04    9   40:24 21.5  0:42    2   20:34  6:38 1:10:45 
    3  298 Lisa Wacek              Edina              MN  42   20 10:04  1:48  1:33    1   37:27 23.2  0:54    6   21:29  6:56 1:11:24 
    4  202 Jody Mullet             Chaska             MN  26   30 10:32  1:53  1:38    3   37:38 23.0  0:44    4   21:17  6:52 1:11:47 
    5   62 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16   12  9:32  1:42  1:52   14   40:34 21.4  0:57    1   19:13  6:12 1:12:05 
    6   89 Sarah Foley             Cologne            MN  42    8  9:17  1:39  1:18    4   38:27 22.5  0:41   11   22:25  7:14 1:12:07 
    7  140 Gabby Keller            Osseo              MN  21    1  7:54  1:25  1:00   15   40:42 21.3  0:39   18   23:36  7:37 1:13:49 
    8  120 Lisa Hines              Waite Park         MN  50   24 10:11  1:49  1:28   10   40:25 21.5  0:49    8   21:45  7:01 1:14:35 
    9  297 Molly Uecker            Buffalo            MN  30   13  9:33  1:42  1:23   12   40:32 21.4  0:55   10   22:25  7:14 1:14:46 
   10  294 Brenda Trok             Osseo              MN  34    9  9:18  1:39  1:31   18   41:14 21.0  0:55   12   22:46  7:21 1:15:42 
   11  300 Julie Walker            New Brighton       MN  41   10  9:22  1:40  1:55    5   38:50 22.3  1:13   34   25:19  8:10 1:16:37 
   12  291 Kelly Tamm              Osseo              MN  32   53 12:14  2:11  1:28    7   39:06 22.2  1:06   15   22:59  7:25 1:16:50 
   13  139 Dawn Keller             Osseo              MN  48   29 10:32  1:53  1:18    6   38:56 22.3  0:47   41   25:36  8:16 1:17:07 
   14  249 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24                          23   42:35 20.4  1:18    3   21:02  6:47 1:17:16 
   15  143 Susan Key               Ironwood           MI  49   34 10:58  1:57  1:19    8   39:50 21.8  1:20   26   24:35  7:56 1:18:00 
   16  246 Megan Rose              Sartell            MN  29   68 13:04  2:20  1:29   17   41:04 21.1  1:12    5   21:17  6:52 1:18:04 
   17  153 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  33   32 10:50  1:56  1:49   19   41:23 21.0  1:38   13   22:50  7:22 1:18:29 
   18   22 Susan Biasco            Big Lake           MN  48   17  9:56  1:46  1:41   20   41:47 20.7  0:53   29   24:40  7:58 1:18:55 
   19  290 Kristina Swenson        Rogers             MN  16    2  7:58  1:25  1:47   31   44:28 19.5  0:51   39   25:33  8:15 1:20:35 
   20  312 Lauren Williams         Maple Grove        MN  34   14  9:35  1:42  1:26   21   42:06 20.6  1:12   53   26:27  8:32 1:20:44 
   21  154 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  40   15  9:46  1:44  1:49   22   42:29 20.4  1:02   42   25:46  8:19 1:20:50 
   22  213 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35   23 10:08  1:48  1:31   28   43:49 19.8  0:41   31   24:49  8:01 1:20:57 
   23   60 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24   36 11:13  2:00  1:23   24   42:51 20.2  0:54   28   24:40  7:58 1:20:59 
   24   29 Amy Braig-Lindstrom     Sartell            MN  43   48 11:50  2:07  2:08   27   43:36 19.9  1:11   14   22:55  7:24 1:21:38 
   25  112 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35   46 11:37  2:04  1:49   11   40:30 21.4  1:08   56   26:47  8:39 1:21:49 
   26   59 Miriah Dahlquist        West Saint Paul    MN  32   31 10:47  1:55  2:17   16   40:56 21.2  1:08   55   26:46  8:38 1:21:51 
   27   45 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34   37 11:13  2:00  1:35   32   44:33 19.5  1:09   22   23:55  7:43 1:22:22 
   28  222 Molly Peichel           Rice               MN  19    3  8:00  1:26  1:54   29   43:51 19.8  0:45   64   28:00  9:02 1:22:27 
   29  180 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34    7  9:16  1:39  1:54   36   45:02 19.3  1:31   35   25:20  8:11 1:23:01 
   30   56 Abby Crotteau           Plover             WI  20   19 10:03  1:47  1:58   44   46:03 18.8  0:57   24   24:11  7:48 1:23:10 
   31  241 Vanessa Richter         Albany             MN  21    6  9:06  1:37  1:55   40   45:37 19.0  0:41   46   26:07  8:26 1:23:23 
   32    5 Emily Allen             Bloomington        MN  28   64 12:59  2:19  2:38   25   43:17 20.0  1:12   20   23:46  7:40 1:23:50 
   33  173 Anna Lindstrom          Sartell            MN  16   40 11:31  2:03  1:45   56   47:49 18.1  0:46    9   22:23  7:14 1:24:11 
   34   68 Esther Dixon            Zimmerman          MN  34   49 11:58  2:08  2:09   39   45:34 19.0  1:09   23   24:06  7:47 1:24:54 
   35  258 Sara Scott              Foley              MN  39   35 11:11  2:00  1:33   26   43:28 19.9  1:21   60   27:31  8:53 1:25:01 
   36  234 Gretchen Randall        Osseo              MN  42   65 13:01  2:19  1:44   34   44:43 19.4  1:03   33   25:12  8:08 1:25:41 
   37  261 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  35   50 12:03  2:09  2:22   13   40:33 21.4  2:21   72   28:48  9:18 1:26:04 
   38  278 Stacy Solomonson        Princeton          MN  35   57 12:23  2:12  2:43   30   44:17 19.6  0:57   45   25:51  8:21 1:26:09 
   39  210 Natalie Newman          Montrose           MN  30   88 15:15  2:43  1:59   38   45:29 19.1  0:34   19   23:44  7:40 1:26:59 
   40   69 Jessie Donovan          Edina              MN  30   11  9:32  1:42  2:30   50   46:31 18.6  1:27   58   27:14  8:47 1:27:12 
   41   44 Denise Casey            Buffalo            MN  53   66 13:02  2:19  1:48   57   47:56 18.1  0:44   21   23:50  7:42 1:27:18 
   42  203 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  27                          68   49:14 17.6  0:58   17   23:09  7:28 1:27:38 
   43   38 Maryann Burrows         Rice               MN  33   38 11:25  2:02  2:37   53   47:07 18.4  1:03   37   25:31  8:14 1:27:40 
   44  195 Nissa Miller            Saint Louis Park   MN  36   61 12:41  2:16  2:05   46   46:10 18.8  0:47   47   26:08  8:26 1:27:49 
   45  145 Heather King            Saint Paul         MN  31   67 13:03  2:19  2:02   45   46:08 18.8  1:25   43   25:48  8:20 1:28:23 
   46  229 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  55   16  9:54  1:46  1:41   60   48:07 18.0  1:03   62   27:45  8:58 1:28:28 
   47   79 Sara Faver              Mora               MN  25   21 10:04  1:48  2:14   66   48:57 17.7  0:51   52   26:25  8:31 1:28:28 
   48  308 Julie Wesely            Columbus           OH  27   76 14:05  2:30  2:10   52   46:49 18.5  0:46   30   24:43  7:59 1:28:32 
   49  223 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28   27 10:22  1:51  2:24   33   44:36 19.4  1:58   81   30:02  9:42 1:29:20 
   50   51 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30   72 13:30  2:24  2:16   54   47:18 18.3  0:51   38   25:32  8:15 1:29:26 
   51  263 Suzie Shoemaker         Minneapolis        MN  30   59 12:41  2:16  1:56   49   46:30 18.6  1:17   59   27:20  8:50 1:29:42 
   52  275 Terri Snell             Minneapolis        MN  43   51 12:09  2:10  2:38   35   44:59 19.3  2:30   61   27:31  8:53 1:29:45 
   53  165 Anna J. Lindell         Sartell            MN  16   42 11:33  2:03  1:30   58   47:59 18.1  0:33   70   28:47  9:17 1:30:20 
   54   94 Sarah Fowler            Saint Paul         MN  34   33 10:56  1:57  2:47   72   49:54 17.4  0:50   48   26:14  8:28 1:30:39 
   55   20 Katy Bertelson          Buffalo            MN  34   43 11:34  2:04  3:23   37   45:17 19.1  1:53   74   29:00  9:22 1:31:05 
   56  109 Wendy Hakes-Anderson    Milaca             MN  42   55 12:21  2:12  4:06   59   48:01 18.1  1:13   40   25:36  8:16 1:31:15 
   57  280 Colene Stenberg         Big Lake           MN  48   80 14:34  2:36  1:38   47   46:19 18.7  1:40   57   27:13  8:47 1:31:22 
   58  102 Lynn Graif              Elk River          MN  50   79 14:14  2:32  1:47   62   48:14 18.0  1:03   49   26:16  8:29 1:31:32 
   59  357 Brittany Deziel         Rogers             MN  21   89 15:20  2:44  1:38   43   46:02 18.8  0:42   69   28:37  9:14 1:32:16 
   60  270 Gretchen Slavicek       Rochert            MN  40   99 18:17  3:15  2:21   41   45:43 19.0  1:19   27   24:38  7:57 1:32:17 
   61  315 Nikki Witowski          Plymouth           MN  30   39 11:27  2:02  2:20   55   47:25 18.3  1:54   76   29:17  9:27 1:32:22 
   62  197 Krista Moorman          Grand Forks        ND  21   78 14:13  2:32  1:57   81   52:13 16.6  0:53   16   23:08  7:28 1:32:22 
   63  128 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54   71 13:11  2:21  2:34   61   48:10 18.0  2:11   51   26:19  8:30 1:32:24 
   64  192 Annie McSharry          Golden Valley      MN  25   28 10:27  1:52  2:47   42   45:50 18.9  1:49   87   31:50 10:17 1:32:41 
   65  137 Janelle Katzner         Big Lake           MN  34   56 12:22  2:12  2:19   48   46:28 18.7  2:02   82   30:23  9:48 1:33:31 
   66  167 Mary Lindell            Sartell            MN  17   18 10:00  1:47  2:16   88   55:06 15.7  0:40   50   26:19  8:30 1:34:19 
   67  216 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  33   45 11:36  2:04  1:47   82   52:17 16.6  0:46   67   28:31  9:12 1:34:56 
   68  207 Shannon Nelson          Saint Paul         MN  56   69 13:06  2:20  1:59   63   48:15 18.0  2:04   80   29:55  9:39 1:35:17 
   69   52 Brenda Cowles           Zimmerman          MN  46   94 16:06  2:52  3:20   51   46:34 18.6  1:52   73   28:56  9:20 1:36:47 
   70  183 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54   62 12:47  2:17  1:57   67   48:58 17.7  0:57   88   32:22 10:27 1:36:59 
   71  138 Elisha Kekacs           Sahuarita          AZ  36   97 17:34  3:08  2:36   75   50:30 17.2  1:28   32   24:54  8:02 1:37:01 
   72  272 Kathleen Smith          Elk River          MN  55   58 12:31  2:14  1:51   69   49:31 17.5  2:11   86   31:02 10:01 1:37:04 
   73  314 Nora Wise               Bloomington        MN  53   52 12:14  2:11  2:14   77   50:45 17.1  1:08   85   30:49  9:57 1:37:07 
   74  105 Corri Gross             Foley              MN  35   47 11:48  2:06  2:22   90   55:44 15.6  2:04   44   25:49  8:20 1:37:47 
   75  316 Alicia Wojchik          Eden Prairie       MN  36   70 13:07  2:20  2:00   74   50:22 17.2  1:46   84   30:41  9:54 1:37:54 
   76    3 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  37   77 14:07  2:31  2:54   70   49:39 17.5  2:42   68   28:36  9:14 1:37:55 
   77  178 Deborah Mahoney         Monticello         MN  39   60 12:41  2:16  3:38   89   55:20 15.7  0:53   36   25:29  8:14 1:37:59 
   78  107 Erika Hachey            Ham Lake           MN  39   63 12:50  2:17  3:26   71   49:46 17.4  2:21   79   29:52  9:38 1:38:12 
   79  227 Tonya Peterson          Elk River          MN  40   82 14:46  2:38  3:52   73   49:59 17.3  0:52   71   28:47  9:17 1:38:14 
   80  304 Kelly Wellman           Ramsey             MN  35   81 14:45  2:37  3:10   78   51:01 17.0  1:47   66   28:01  9:02 1:38:41 
   81   33 Lisa Brown              Minneapolis        MN  55   73 13:42  2:26  3:31   76   50:41 17.1  2:16   78   29:42  9:35 1:39:50 
   82  276 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30   26 10:21  1:51  1:00   79   51:02 17.0  2:06   98   36:31 11:47 1:40:57 
   83   87 Jessica Flynn           West Saint Paul    MN  65   41 11:31  2:03  2:35   86   54:13 16.0  2:07   83   30:41  9:54 1:41:05 
   84  292 Greta Titus             Saint Cloud        MN  20   22 10:08  1:48  3:30   95 1:00:50 14.3  0:42   63   27:46  8:58 1:42:52 
   85  250 Linda Sandell           New Brighton       MN  61   98 17:57  3:12  1:46   64   48:26 17.9  2:59   91   32:50 10:36 1:43:56 
   86  244 Sarah Roberts           Minneapolis        MN  14   86 15:08  2:42  4:48   87   55:03 15.7  0:45   77   29:42  9:35 1:45:24 
   87  206 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  25   44 11:35  2:04  2:45   94   57:48 15.0  0:54   90   32:29 10:29 1:45:30 
   88  242 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13   25 10:16  1:50  3:43   98 1:06:13 13.1  0:59   25   24:23  7:52 1:45:32 
   89   32 Cynthia Brovold         Onamia             MN  56   96 16:52  3:00  2:51   65   48:29 17.9  2:31   96   35:56 11:36 1:46:36 
   90  214 Dotti Nie               Buffalo            MN  59   74 14:01  2:30  4:21   80   52:08 16.6  1:52   94   34:26 11:07 1:46:46 
   91  279 Julie Stauffer          Burnsville         MN  45   83 14:55  2:39  2:49   91   55:54 15.5  1:40   89   32:23 10:27 1:47:40 
   92  236 Jane Rauenhorst         Saint Paul         MN  56   91 15:34  2:46  2:33   84   52:32 16.5  1:13   97   36:05 11:39 1:47:55 
   93  119 Erin Hilligan           Eden Prairie       MN  40   95 16:37  2:57  2:06   83   52:30 16.5  2:14   95   34:35 11:10 1:48:00 
   94  168 Sarina Lindell          Champlin           MN  13   92 15:57  2:50  3:27   96 1:01:53 14.0  0:36   54   26:37  8:35 1:48:28 
   95  181 Emily Malone            Shoreview          MN  29   75 14:04  2:30  4:19   93   57:42 15.0  1:33   92   33:06 10:41 1:50:42 
   96  174 Marcia Logeais          Loretto            MN  61   84 14:57  2:40  2:49   85   53:43 16.1  2:30   99   36:57 11:56 1:50:55 
   97   84 Susan Fiskness          Saint Paul         MN  54   54 12:18  2:11  3:40   92   56:03 15.5  2:33  100   38:26 12:24 1:52:59 
   98  281 Jessica Stenberg        Big Lake           MN  13   85 15:05  2:41  1:53   99 1:06:26 13.1  0:46   75   29:06  9:24 1:53:14 
   99   31 Jennifer Bronowski      Chicago            IL  31   93 16:06  2:52  3:45  101 1:08:24 12.7  0:57   65   28:00  9:02 1:57:10 
  100  188 Olivia Mayer            Big Lake           MN  21   87 15:12  2:42  3:43   97 1:04:13 13.5  1:33   93   34:20 11:05 1:58:59 
  101   21 Laura Beshire           Minneapolis        MN  22   90 15:30  2:45  3:31  100 1:06:34 13.0  2:05  101   38:48 12:31 2:06:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  245 Parker Roehl            Bible College      MN  15    1  7:54  1:25  1:26    1   38:27 22.5  0:35    4   20:36  6:39 1:08:55 
    2  252 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  19   10 13:33  2:25  1:50    3   40:02 21.7  0:59    3   20:15  6:32 1:16:36 
    3   82 Billy Fisher            Hudson             WI  19    3  9:45  1:44  2:00    5   43:02 20.1  1:07    7   21:42  7:00 1:17:35 
    4  147 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  15    6 11:28  2:02  2:09    4   41:14 21.0  1:04    8   22:54  7:24 1:18:47 
    5  358 Evan Lundeen            Cambridge          MN  16    4 10:12  1:49  2:13    2   39:30 21.9  0:42   11   26:58  8:42 1:19:33 
    6  158 Luke Lahr               Clear Lake         MN  16    8 12:48  2:17  2:23    6   47:34 18.2  0:33    1   19:23  6:16 1:22:40 
    7  267 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15    7 11:35  2:04  2:40    9   48:39 17.8  0:43    6   21:19  6:53 1:24:55 
    8  286 Ben Stultz              Osseo              MN  19    5 11:15  2:00  2:51   10   48:54 17.7  1:09    5   21:01  6:47 1:25:07 
    9  133 Alexander Johannes      Clearwater         MN  18    2  8:33  1:31  3:16    8   48:36 17.8  1:14    9   24:18  7:51 1:25:55 
   10   92 Caleb Foster            Becker             MN  15   11 14:53  2:39  3:07   11   49:00 17.7  1:16    2   19:59  6:27 1:28:14 
   11  355 Andrew Eastlund         Buffalo            MN  13    9 13:31  2:24  2:05   12   54:26 15.9  0:32   10   24:23  7:52 1:34:55 
   12  243 Jesse Roberts           Minneapolis        MN  17   12 15:16  2:43  5:40    7   48:10 18.0  1:45   12   28:42  9:16 1:39:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   61 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19    3  8:03  1:26  1:04    1   40:24 21.5  0:42    2   20:34  6:38 1:10:45 
    2   62 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16    4  9:32  1:42  1:52    2   40:34 21.4  0:57    1   19:13  6:12 1:12:05 
    3  290 Kristina Swenson        Rogers             MN  16    1  7:58  1:25  1:47    4   44:28 19.5  0:51    5   25:33  8:15 1:20:35 
    4  222 Molly Peichel           Rice               MN  19    2  8:00  1:26  1:54    3   43:51 19.8  0:45    8   28:00  9:02 1:22:27 
    5  173 Anna Lindstrom          Sartell            MN  16    7 11:31  2:03  1:45    5   47:49 18.1  0:46    3   22:23  7:14 1:24:11 
    6  165 Anna J. Lindell         Sartell            MN  16    8 11:33  2:03  1:30    6   47:59 18.1  0:33    9   28:47  9:17 1:30:20 
    7  167 Mary Lindell            Sartell            MN  17    5 10:00  1:47  2:16    8   55:06 15.7  0:40    6   26:19  8:30 1:34:19 
    8  244 Sarah Roberts           Minneapolis        MN  14   10 15:08  2:42  4:48    7   55:03 15.7  0:45   11   29:42  9:35 1:45:24 
    9  242 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13    6 10:16  1:50  3:43   10 1:06:13 13.1  0:59    4   24:23  7:52 1:45:32 
   10  168 Sarina Lindell          Champlin           MN  13   11 15:57  2:50  3:27    9 1:01:53 14.0  0:36    7   26:37  8:35 1:48:28 
   11  281 Jessica Stenberg        Big Lake           MN  13    9 15:05  2:41  1:53   11 1:06:26 13.1  0:46   10   29:06  9:24 1:53:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  283 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22    1  8:19  1:29  1:23    1   36:37 23.7  0:49    1   18:54  6:06 1:06:00 
    2  257 Dalton Scott            New Brighton       MN  23    3 10:08  1:48  1:27    2   40:53 21.2  0:46    3   20:33  6:38 1:13:46 
    3  285 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24    2  8:59  1:36  1:27    6   44:35 19.4  1:50    4   21:56  7:05 1:18:45 
    4  307 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24    8 14:38  2:36  3:29    3   42:00 20.6  1:05    2   20:29  6:37 1:21:39 
    5   54 Patrick Crooks          Richmond           MN  24    5 12:02  2:09  2:05    4   42:32 20.4  1:10   10   25:59  8:23 1:23:46 
    6   64 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22    4 11:51  2:07  2:18    5   44:31 19.5  1:15    8   24:16  7:50 1:24:08 
    7  259 Kole Seiler             Fargo              ND  23    7 14:25  2:34  2:03    8   46:29 18.7  0:51    7   23:03  7:26 1:26:50 
    8   97 Shane Geving            Minneapolis        MN  20    6 13:35  2:25  2:47    7   45:04 19.2  1:44    9   25:58  8:23 1:29:07 
    9  186 Vanderlinde Matt        New Brighton       MN  22    9 14:51  2:39  5:29    9   50:09 17.3  0:49    6   22:25  7:14 1:33:40 
   10   26 Brad Bodick             Big Lake           MN  23   10 15:09  2:42  3:29   10   54:33 15.9  0:58    5   22:12  7:10 1:36:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Gabby Keller            Osseo              MN  21    1  7:54  1:25  1:00    1   40:42 21.3  0:39    3   23:36  7:37 1:13:49 
    2  249 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24                           2   42:35 20.4  1:18    1   21:02  6:47 1:17:16 
    3   60 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24    5 11:13  2:00  1:23    3   42:51 20.2  0:54    5   24:40  7:58 1:20:59 
    4   56 Abby Crotteau           Plover             WI  20    3 10:03  1:47  1:58    6   46:03 18.8  0:57    4   24:11  7:48 1:23:10 
    5  241 Vanessa Richter         Albany             MN  21    2  9:06  1:37  1:55    4   45:37 19.0  0:41    6   26:07  8:26 1:23:23 
    6  357 Brittany Deziel         Rogers             MN  21    8 15:20  2:44  1:38    5   46:02 18.8  0:42    8   28:37  9:14 1:32:16 
    7  197 Krista Moorman          Grand Forks        ND  21    6 14:13  2:32  1:57    7   52:13 16.6  0:53    2   23:08  7:28 1:32:22 
    8  292 Greta Titus             Saint Cloud        MN  20    4 10:08  1:48  3:30    8 1:00:50 14.3  0:42    7   27:46  8:58 1:42:52 
    9  188 Olivia Mayer            Big Lake           MN  21    7 15:12  2:42  3:43    9 1:04:13 13.5  1:33    9   34:20 11:05 1:58:59 
   10   21 Laura Beshire           Minneapolis        MN  22    9 15:30  2:45  3:31   10 1:06:34 13.0  2:05   10   38:48 12:31 2:06:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   57 Wade Cruser                                    26    4 10:05  1:48  1:01    4   37:55 22.9  0:43    1   17:55  5:47 1:07:37 
    2   35 David Buchs             Clearwater         MN  26    7 11:24  2:02  1:48    1   37:30 23.1  0:42    2   19:17  6:14 1:10:39 
    3  126 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26    3  9:55  1:46  1:26    2   37:35 23.1  0:54    5   20:52  6:44 1:10:39 
    4  104 Dan Greer               Osseo              MN  27    5 10:43  1:55  1:28    3   37:43 23.0  1:06    7   24:51  8:01 1:15:48 
    5   55 Steve Crooks            Richmond           MN  29   10 13:57  2:29  2:10    5   40:50 21.2  0:53    3   20:39  6:40 1:18:27 
    6   50 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25    1  8:54  1:35  1:49    8   46:19 18.7  1:02    4   20:46  6:42 1:18:48 
    7   90 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25    2  9:45  1:44  1:55    7   44:43 19.4  1:11   10   26:29  8:33 1:24:02 
    8  265 Jason Sieg              Minneapolis        MN  29    8 12:06  2:09  3:27    9   46:21 18.7  1:41    6   22:51  7:23 1:26:25 
    9  251 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  27    9 12:18  2:11  2:25    6   43:01 20.2  1:28   11   27:49  8:59 1:26:59 
   10  134 Paul Johnson            Minneapolis        MN  28    6 10:52  1:56  3:10   11   48:58 17.7  2:13    8   26:26  8:32 1:31:36 
   11  177 Peter Mades             Holdingford        MN  28   11 14:11  2:31  2:43   10   47:23 18.3  0:56    9   26:28  8:33 1:31:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  202 Jody Mullet             Chaska             MN  26    4 10:32  1:53  1:38    1   37:38 23.0  0:44    1   21:17  6:52 1:11:47 
    2  246 Megan Rose              Sartell            MN  29    7 13:04  2:20  1:29    2   41:04 21.1  1:12    2   21:17  6:52 1:18:04 
    3    5 Emily Allen             Bloomington        MN  28    6 12:59  2:19  2:38    3   43:17 20.0  1:12    4   23:46  7:40 1:23:50 
    4  203 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  27                           8   49:14 17.6  0:58    3   23:09  7:28 1:27:38 
    5   79 Sara Faver              Mora               MN  25    1 10:04  1:48  2:14    7   48:57 17.7  0:51    6   26:25  8:31 1:28:28 
    6  308 Julie Wesely            Columbus           OH  27    9 14:05  2:30  2:10    6   46:49 18.5  0:46    5   24:43  7:59 1:28:32 
    7  223 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28    2 10:22  1:51  2:24    4   44:36 19.4  1:58    7   30:02  9:42 1:29:20 
    8  192 Annie McSharry          Golden Valley      MN  25    3 10:27  1:52  2:47    5   45:50 18.9  1:49    8   31:50 10:17 1:32:41 
    9  206 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  25    5 11:35  2:04  2:45   10   57:48 15.0  0:54    9   32:29 10:29 1:45:30 
   10  181 Emily Malone            Shoreview          MN  29    8 14:04  2:30  4:19    9   57:42 15.0  1:33   10   33:06 10:41 1:50:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  319 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33    6  9:20  1:40  1:24    1   35:01 24.8  0:37    1   18:29  5:58 1:04:48 
    2  209 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31    3  8:45  1:34  1:34    3   35:37 24.3  0:45    2   20:05  6:29 1:06:44 
    3  356 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34    5  9:11  1:38  1:17    2   35:29 24.4  0:42   10   23:34  7:37 1:10:12 
    4  219 Nathan Overby           Big Lake           MN  33    1  7:59  1:25  2:05    7   39:11 22.1  0:30    4   20:39  6:40 1:10:21 
    5  277 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31    4  8:55  1:35  1:42    6   39:02 22.2  1:14    6   21:02  6:47 1:11:54 
    6   10 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34    7  9:25  1:41  1:38    4   38:32 22.5  0:53    9   23:25  7:33 1:13:50 
    7   39 Chris Campbell          Sartell            MN  33    2  8:05  1:27  1:29    5   38:57 22.3  1:03   16   24:37  7:57 1:14:10 
    8  271 Nick Slavicek           Rochert            MN  31   13 11:26  2:02  2:08    8   40:27 21.4  1:17    5   20:59  6:46 1:16:15 
    9  212 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34    9 10:15  1:50  1:11   10   41:51 20.7  0:40   11   23:49  7:41 1:17:43 
   10  218 Scott Olson             Brooklyn Center    MN  33   11 11:20  2:01  1:37    9   40:44 21.3  1:13    8   23:24  7:33 1:18:16 
   11   14 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  34   17 12:24  2:13  1:28   14   42:46 20.3  1:06    7   22:31  7:16 1:20:14 
   12  313 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34   12 11:25  2:02  1:50   13   42:25 20.4  0:41   18   25:00  8:04 1:21:18 
   13   15 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  30   10 11:15  2:00  1:45   17   43:00 20.2  1:46   12   23:50  7:42 1:21:33 
   14    9 Neal Bachman            Elk River          MN  33   22 12:56  2:18  3:16   21   44:37 19.4  0:57    3   20:34  6:38 1:22:18 
   15  256 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31    8 10:01  1:47  2:17   12   42:17 20.5  1:19   24   26:33  8:34 1:22:27 
   16  231 Jason Primus            Sartell            MN  33   19 12:29  2:13  1:40   15   42:51 20.2  1:34   19   25:15  8:09 1:23:47 
   17  123 Adam Horner             Elk River          MN  34   16 12:16  2:11  2:23   11   42:12 20.5  1:22   21   25:53  8:21 1:24:05 
   18  136 David Katzner           Big Lake           MN  32   25 13:20  2:22  1:51   18   43:02 20.1  0:42   20   25:49  8:20 1:24:42 
   19    4 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   18 12:28  2:13  2:34   19   43:05 20.1  1:27   23   26:08  8:26 1:25:41 
   20    2 Bobby Ahrens            Eagan              MN  34   24 13:09  2:20  1:39   16   42:55 20.2  1:18   26   27:09  8:46 1:26:08 
   21  171 Darren Lindquist        Coon Rapids        MN  32   26 13:34  2:25  2:30   20   44:29 19.5  2:01   13   24:03  7:46 1:26:35 
   22  211 Steve Newman            Montrose           MN  34   20 12:47  2:17  2:41   24   45:56 18.9  1:51   17   24:51  8:01 1:28:04 
   23  224 Aaron Petermeier        Ramsey             MN  34   15 12:08  2:10  3:31   25   47:11 18.4  1:36   14   24:16  7:50 1:28:41 
   24  184 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30   14 11:49  2:06  2:37   26   48:20 17.9  1:27   22   26:01  8:24 1:30:12 
   25   13 William Barnwell        Zimmerman          MN  32   28 15:05  2:41  1:40   22   45:26 19.1  0:42   27   29:22  9:29 1:32:12 
   26  117 Aaron Herman            Zimmerman          MN  32   29 18:22  3:16  1:59   23   45:44 19.0  0:51   25   26:40  8:37 1:33:35 
   27  185 Lee Martin              Osseo              MN  30   27 14:41  2:37  2:36   29   50:44 17.1  1:32   15   24:34  7:56 1:34:05 
   28    6 Kyle Alveshere          Minneapolis        MN  31   23 13:05  2:20  2:46   28   49:41 17.5  1:30   28   31:05 10:02 1:38:06 
   29   91 Brady Foster            Elk River          MN  30   21 12:51  2:17  3:15   27   49:18 17.6  2:17   30   35:57 11:36 1:43:37 
   30  302 Walker Wearne           Little Falls       MN  32   30 18:31  3:18  3:30   30   56:56 15.2  2:55   29   35:17 11:23 1:57:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  297 Molly Uecker            Buffalo            MN  30    4  9:33  1:42  1:23    2   40:32 21.4  0:55    1   22:25  7:14 1:14:46 
    2  294 Brenda Trok             Osseo              MN  34    2  9:18  1:39  1:31    4   41:14 21.0  0:55    2   22:46  7:21 1:15:42 
    3  291 Kelly Tamm              Osseo              MN  32   16 12:14  2:11  1:28    1   39:06 22.2  1:06    4   22:59  7:25 1:16:50 
    4  153 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  33    8 10:50  1:56  1:49    5   41:23 21.0  1:38    3   22:50  7:22 1:18:29 
    5  312 Lauren Williams         Maple Grove        MN  34    5  9:35  1:42  1:26    6   42:06 20.6  1:12   13   26:27  8:32 1:20:44 
    6   59 Miriah Dahlquist        West Saint Paul    MN  32    7 10:47  1:55  2:17    3   40:56 21.2  1:08   14   26:46  8:38 1:21:51 
    7   45 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34   10 11:13  2:00  1:35    7   44:33 19.5  1:09    6   23:55  7:43 1:22:22 
    8  180 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34    1  9:16  1:39  1:54    8   45:02 19.3  1:31    8   25:20  8:11 1:23:01 
    9   68 Esther Dixon            Zimmerman          MN  34   15 11:58  2:08  2:09   11   45:34 19.0  1:09    7   24:06  7:47 1:24:54 
   10  210 Natalie Newman          Montrose           MN  30   21 15:15  2:43  1:59   10   45:29 19.1  0:34    5   23:44  7:40 1:26:59 
   11   69 Jessie Donovan          Edina              MN  30    3  9:32  1:42  2:30   15   46:31 18.6  1:27   15   27:14  8:47 1:27:12 
   12   38 Maryann Burrows         Rice               MN  33   11 11:25  2:02  2:37   16   47:07 18.4  1:03    9   25:31  8:14 1:27:40 
   13  145 Heather King            Saint Paul         MN  31   19 13:03  2:19  2:02   12   46:08 18.8  1:25   11   25:48  8:20 1:28:23 
   14   51 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30   20 13:30  2:24  2:16   17   47:18 18.3  0:51   10   25:32  8:15 1:29:26 
   15  263 Suzie Shoemaker         Minneapolis        MN  30   18 12:41  2:16  1:56   14   46:30 18.6  1:17   16   27:20  8:50 1:29:42 
   16   94 Sarah Fowler            Saint Paul         MN  34    9 10:56  1:57  2:47   19   49:54 17.4  0:50   12   26:14  8:28 1:30:39 
   17   20 Katy Bertelson          Buffalo            MN  34   13 11:34  2:04  3:23    9   45:17 19.1  1:53   19   29:00  9:22 1:31:05 
   18  315 Nikki Witowski          Plymouth           MN  30   12 11:27  2:02  2:20   18   47:25 18.3  1:54   20   29:17  9:27 1:32:22 
   19  137 Janelle Katzner         Big Lake           MN  34   17 12:22  2:12  2:19   13   46:28 18.7  2:02   21   30:23  9:48 1:33:31 
   20  216 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  33   14 11:36  2:04  1:47   21   52:17 16.6  0:46   18   28:31  9:12 1:34:56 
   21  276 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30    6 10:21  1:51  1:00   20   51:02 17.0  2:06   22   36:31 11:47 1:40:57 
   22   31 Jennifer Bronowski      Chicago            IL  31   22 16:06  2:52  3:45   22 1:08:24 12.7  0:57   17   28:00  9:02 1:57:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  124 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35    3  9:09  1:38  1:09    1   34:30 25.1  0:49    1   17:38  5:42 1:03:14 
    2  200 Thomas Morgan           Saint Louis Park   MN  38    2  9:01  1:36  0:52    2   34:50 24.9  0:32    3   19:27  6:17 1:04:39 
    3  264 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37    6  9:31  1:42  1:14    3   36:39 23.7  0:48    2   19:08  6:11 1:07:17 
    4   23 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39    1  8:50  1:34  0:53    7   38:12 22.7  0:39    5   21:41  7:00 1:10:12 
    5   63 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39    5  9:27  1:41  1:02    8   38:31 22.5  1:15    4   20:02  6:28 1:10:14 
    6  353 Ryan Granroth                                  37    7  9:53  1:46  2:07    4   36:47 23.6  1:00    7   22:26  7:15 1:12:11 
    7  113 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39    4  9:26  1:41  2:04    5   37:50 22.9  0:41   16   23:45  7:40 1:13:45 
    8  155 Todd Lachinski          Foley              MN  35    8  9:55  1:46  1:17   11   40:41 21.3  0:55    9   22:35  7:18 1:15:20 
    9   67 Steve Dillner           Ramsey             MN  36   16 11:51  2:07  1:48    6   38:02 22.8  1:10   12   23:02  7:26 1:15:51 
   10  163 Ehren Layton            Big Lake           MN  36   14 11:35  2:04  1:25    9   38:58 22.2  1:08   14   23:33  7:36 1:16:37 
   11  239 Ben Reiners             Albertville        MN  36   11 10:32  1:53  2:00   14   41:55 20.7  1:53   11   22:53  7:23 1:19:12 
   12  287 Pete Surdo              Minneapolis        MN  35   15 11:50  2:06  1:33   12   41:27 20.9  2:08   15   23:38  7:38 1:20:33 
   13  142 David Kerber            Osseo              MN  37   24 14:58  2:40  2:41   10   40:16 21.5  0:48    8   22:29  7:15 1:21:10 
   14  284 Adam Strom              Saint Paul         MN  37   13 11:13  2:00  2:03   19   44:11 19.6  1:12   10   22:50  7:22 1:21:26 
   15  303 Don Wellman             Ramsey             MN  36   18 12:48  2:17  2:50   17   42:30 20.4  1:20   13   23:20  7:32 1:22:46 
   16  193 Jacob Mercer            Shakopee           MN  38   26 16:31  2:56  2:09   16   42:03 20.6  0:39    6   22:08  7:09 1:23:29 
   17   58 Joel Dahlin             Sartell            MN  36   12 10:51  1:56  1:51   15   41:55 20.7  2:01   23   27:28  8:52 1:24:05 
   18   41 Rich Carlson            Zimmerman          MN  38   21 13:21  2:23  3:10   13   41:32 20.9  1:47   18   24:45  7:59 1:24:34 
   19  150 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  36   22 14:30  2:35  2:01   18   42:40 20.3  0:53   21   27:11  8:47 1:27:14 
   20  253 Matt Schomaker          Champlin           MN  37   20 13:05  2:20  2:24   20   45:00 19.3  0:56   20   26:36  8:35 1:28:00 
   21   83 Andrew Fiskness         Saint Paul         MN  38    9 10:22  1:51  3:08   22   47:24 18.3  1:42   25   28:08  9:05 1:30:43 
   22  217 Chris Nord              Milaca             MN  37   25 15:20  2:44  2:56   23   47:25 18.3  1:50   17   23:57  7:44 1:31:25 
   23   80 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  36   10 10:26  1:52  2:55   21   46:22 18.7  1:58   26   29:48  9:37 1:31:27 
   24   19 Paul Bennett            Bloomington        MN  38   17 12:03  2:09  2:33   25   50:06 17.3  1:54   22   27:16  8:48 1:33:50 
   25   25 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  39   19 12:52  2:17  3:05   26   50:20 17.2  1:00   24   27:54  9:00 1:35:09 
   26   47 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35   28 18:59  3:23  4:02   24   49:25 17.5  0:59   19   26:34  8:35 1:39:58 
   27   81 Matt Feyen              Rosemount          MN  39   23 14:34  2:36  2:29   27   51:45 16.8  1:47   28   42:52 13:50 1:53:25 
   28    8 Matthew Anderson        Little Falls       MN  38   27 17:23  3:06  4:38   28 1:12:25 12.0  1:41   27   36:07 11:39 2:12:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  213 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35    1 10:08  1:48  1:31    4   43:49 19.8  0:41    1   24:49  8:01 1:20:57 
    2  112 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35    3 11:37  2:04  1:49    1   40:30 21.4  1:08    7   26:47  8:39 1:21:49 
    3  258 Sara Scott              Foley              MN  39    2 11:11  2:00  1:33    3   43:28 19.9  1:21    8   27:31  8:53 1:25:01 
    4  261 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  35    5 12:03  2:09  2:22    2   40:33 21.4  2:21   11   28:48  9:18 1:26:04 
    5  278 Stacy Solomonson        Princeton          MN  35    6 12:23  2:12  2:43    5   44:17 19.6  0:57    5   25:51  8:21 1:26:09 
    6  195 Nissa Miller            Saint Louis Park   MN  36    8 12:41  2:16  2:05    6   46:10 18.8  0:47    6   26:08  8:26 1:27:49 
    7  138 Elisha Kekacs           Sahuarita          AZ  36   13 17:34  3:08  2:36   10   50:30 17.2  1:28    2   24:54  8:02 1:37:01 
    8  105 Corri Gross             Foley              MN  35    4 11:48  2:06  2:22   13   55:44 15.6  2:04    4   25:49  8:20 1:37:47 
    9  316 Alicia Wojchik          Eden Prairie       MN  36   10 13:07  2:20  2:00    9   50:22 17.2  1:46   13   30:41  9:54 1:37:54 
   10    3 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  37   11 14:07  2:31  2:54    7   49:39 17.5  2:42   10   28:36  9:14 1:37:55 
   11  178 Deborah Mahoney         Monticello         MN  39    7 12:41  2:16  3:38   12   55:20 15.7  0:53    3   25:29  8:14 1:37:59 
   12  107 Erika Hachey            Ham Lake           MN  39    9 12:50  2:17  3:26    8   49:46 17.4  2:21   12   29:52  9:38 1:38:12 
   13  304 Kelly Wellman           Ramsey             MN  35   12 14:45  2:37  3:10   11   51:01 17.0  1:47    9   28:01  9:02 1:38:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  262 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42    3  9:26  1:41  1:03    1   35:29 24.4  0:44    1   20:53  6:44 1:07:32 
    2  268 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  44    8  9:53  1:46  0:55    2   37:14 23.3  1:00    3   21:24  6:54 1:10:24 
    3  317 John Wolfe              Sartell            MN  42    7  9:51  1:45  0:55    6   39:25 22.0  1:35    6   21:47  7:02 1:13:31 
    4  115 Warren Hegge            Minneapolis        MN  43    9 10:13  1:49  1:39    7   39:31 21.9  1:01    4   21:26  6:55 1:13:48 
    5  172 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41    6  9:45  1:44  1:40    9   40:04 21.6  1:05    5   21:46  7:02 1:14:18 
    6  299 Gentry Walker           New Brighton       MN  41    4  9:40  1:43  1:35    3   37:51 22.9  0:54   18   26:06  8:26 1:16:05 
    7  295 Todd Trutna             Big Lake           MN  43   12 11:45  2:06  1:03   15   41:25 20.9  1:11    2   21:14  6:51 1:16:37 
    8   17 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44   11 11:04  1:58  1:45    4   38:36 22.5  0:58   14   24:21  7:51 1:16:41 
    9   99 Bob Glamm               Minneapolis        MN  40   10 10:54  1:57  1:46   11   40:44 21.3  1:29    7   21:55  7:05 1:16:47 
   10  293 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42    5  9:43  1:44  1:29    5   38:52 22.3  1:26   17   25:55  8:22 1:17:24 
   11  289 Greg Swenson            Rogers             MN  44    2  8:46  1:34  1:39    8   39:45 21.8  1:00   20   26:50  8:40 1:17:58 
   12  235 Joseph Randall          Osseo              MN  44   15 12:15  2:11  1:35   13   41:08 21.1  0:45   10   23:05  7:27 1:18:46 
   13   36 David Buhl              Sartell            MN  40    1  8:42  1:33  2:01   19   44:16 19.6  1:24    9   22:42  7:20 1:19:04 
   14  274 Matthew Snell           Minneapolis        MN  44   13 12:00  2:08  2:18   10   40:33 21.4  1:00   11   23:27  7:34 1:19:16 
   15  111 Seth Hansen             Big Lake           MN  40   20 14:02  2:30  1:44   12   40:49 21.2  0:58    8   22:25  7:14 1:19:55 
   16  359 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  40   16 12:27  2:13  3:00   14   41:16 21.0  1:20   13   24:07  7:47 1:22:08 
   17  204 Brent Neeser            Ham Lake           MN  44   17 12:30  2:13  3:40   17   42:14 20.5  0:39   15   25:04  8:06 1:24:05 
   18  255 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44   19 13:43  2:27  2:15   16   41:46 20.8  1:15   16   25:30  8:14 1:24:28 
   19   74 Troy Emter              Zimmerman          MN  44   14 12:08  2:10  2:55   18   43:11 20.1  1:47   19   26:15  8:28 1:26:14 
   20    7 Cory Anderson           Milaca             MN  40   18 12:35  2:14  2:43   21   47:50 18.1  1:13   21   31:43 10:14 1:36:02 
   21  352 Daniel Douglas          Brooklyn Center    MN  43   21 21:52  3:53  1:52   20   47:28 18.3  1:41   12   23:58  7:44 1:36:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Jamie Heying            Buffalo            MN  43    1  8:30  1:31  1:07    2   37:34 23.1  0:34    2   21:32  6:57 1:09:17 
    2  298 Lisa Wacek              Edina              MN  42    5 10:04  1:48  1:33    1   37:27 23.2  0:54    1   21:29  6:56 1:11:24 
    3   89 Sarah Foley             Cologne            MN  42    2  9:17  1:39  1:18    3   38:27 22.5  0:41    3   22:25  7:14 1:12:07 
    4  300 Julie Walker            New Brighton       MN  41    3  9:22  1:40  1:55    4   38:50 22.3  1:13    7   25:19  8:10 1:16:37 
    5  154 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  40    4  9:46  1:44  1:49    5   42:29 20.4  1:02    9   25:46  8:19 1:20:50 
    6   29 Amy Braig-Lindstrom     Sartell            MN  43    6 11:50  2:07  2:08    6   43:36 19.9  1:11    4   22:55  7:24 1:21:38 
    7  234 Gretchen Randall        Osseo              MN  42    9 13:01  2:19  1:44    7   44:43 19.4  1:03    6   25:12  8:08 1:25:41 
    8  275 Terri Snell             Minneapolis        MN  43    7 12:09  2:10  2:38    8   44:59 19.3  2:30   10   27:31  8:53 1:29:45 
    9  109 Wendy Hakes-Anderson    Milaca             MN  42    8 12:21  2:12  4:06   10   48:01 18.1  1:13    8   25:36  8:16 1:31:15 
   10  270 Gretchen Slavicek       Rochert            MN  40   12 18:17  3:15  2:21    9   45:43 19.0  1:19    5   24:38  7:57 1:32:17 
   11  227 Tonya Peterson          Elk River          MN  40   10 14:46  2:38  3:52   11   49:59 17.3  0:52   11   28:47  9:17 1:38:14 
   12  119 Erin Hilligan           Eden Prairie       MN  40   11 16:37  2:57  2:06   12   52:30 16.5  2:14   12   34:35 11:10 1:48:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  310 Todd White              Roseville          MN  46    1  7:35  1:21  0:56    2   37:38 23.0  0:49    2   20:52  6:44 1:07:48 
    2  141 Joe Keller              Osseo              MN  49    2  9:13  1:39  1:18    3   37:52 22.9  0:42    3   21:51  7:03 1:10:55 
    3  247 Mark Rosen              Monticello         MN  49    9 11:19  2:01  1:12    1   37:14 23.3  0:46    5   22:52  7:23 1:13:21 
    4   95 Matthew Froelich        Big Lake           MN  47    7 10:47  1:55  1:29    5   38:53 22.3  1:13    6   23:22  7:33 1:15:42 
    5  354 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  47    5 10:37  1:53  1:44    4   38:19 22.6  1:03   10   24:40  7:58 1:16:20 
    6  152 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   10 11:31  2:03  0:58    6   40:35 21.4  1:18    7   23:33  7:36 1:17:52 
    7  169 Steve Lindell           Champlin           MN  48    6 10:40  1:54  2:07    8   41:58 20.7  1:26   11   25:50  8:20 1:22:00 
    8  191 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  45    8 11:06  1:59  1:53    7   41:58 20.7  1:19   12   27:12  8:47 1:23:25 
    9  170 W. Scott Lindell        Sartell            MN  45    4 10:37  1:53  1:24   13   53:31 16.2  0:55    1   17:45  5:44 1:24:09 
   10  240 Todd Richter            Saint Paul         MN  47    3  9:57  1:46  2:53   10   47:25 18.3  1:48    9   24:15  7:50 1:26:17 
   11   46 Jim Cloutier            Saint Michael      MN  49   14 16:06  2:52  2:03    9   43:16 20.0  1:50    8   24:07  7:47 1:27:20 
   12   53 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46   12 14:05  2:30  2:11   11   47:27 18.3  1:18    4   22:41  7:19 1:27:40 
   13  248 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49   11 13:50  2:28  3:28   12   50:41 17.1  2:20   14   30:24  9:49 1:40:40 
   14   43 Rick Case               Big Lake           MN  49   13 14:19  2:33  2:51   14   55:28 15.6  1:00   13   27:56  9:01 1:41:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  139 Dawn Keller             Osseo              MN  48    2 10:32  1:53  1:18    1   38:56 22.3  0:47    3   25:36  8:16 1:17:07 
    2  143 Susan Key               Ironwood           MI  49    3 10:58  1:57  1:19    2   39:50 21.8  1:20    1   24:35  7:56 1:18:00 
    3   22 Susan Biasco            Big Lake           MN  48    1  9:56  1:46  1:41    3   41:47 20.7  0:53    2   24:40  7:58 1:18:55 
    4  280 Colene Stenberg         Big Lake           MN  48    4 14:34  2:36  1:38    4   46:19 18.7  1:40    4   27:13  8:47 1:31:22 
    5   52 Brenda Cowles           Zimmerman          MN  46    6 16:06  2:52  3:20    5   46:34 18.6  1:52    5   28:56  9:20 1:36:47 
    6  279 Julie Stauffer          Burnsville         MN  45    5 14:55  2:39  2:49    6   55:54 15.5  1:40    6   32:23 10:27 1:47:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  131 Ken Janda               Big Lake           MN  52    4 10:41  1:54  1:35    3   39:44 21.8  0:45    1   21:16  6:52 1:13:59 
    2   40 Garrick Campbell        Osseo              MN  50    3 10:17  1:50  1:38    1   38:59 22.2  1:29    2   23:23  7:33 1:15:44 
    3  116 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51    1  9:27  1:41  1:58    2   39:26 22.0  1:09    3   23:59  7:44 1:15:56 
    4  228 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54    5 11:13  2:00  1:22                   40:37    4   24:01  7:45 1:17:04 
    5  160 Dwight Larsen           Wayzata            MN  50    6 11:26  2:02  2:47    6   44:02 19.7  1:05    5   24:26  7:53 1:23:45 
    6  318 David Yantes            Saint Michael      MN  54    7 12:03  2:09  2:01    4   41:33 20.9  1:24   10   26:50  8:40 1:23:50 
    7   42 Steve Carlson           Osseo              MN  50    8 13:37  2:26  2:12    5   42:04 20.6  1:43    7   24:56  8:03 1:24:31 
    8   18 Tony Benecke            Big Lake           MN  50    2 10:13  1:49  2:11    8   47:09 18.4  1:17    6   24:30  7:54 1:25:17 
    9  233 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51   11 15:10  2:42  2:02    7   45:25 19.1  1:17    8   25:51  8:21 1:29:42 
   10   11 Rey Baribault           Edina              MN  50    9 14:42  2:37  3:18    9   47:41 18.2  2:20    9   26:34  8:34 1:34:34 
   11  269 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53   12 19:43  3:30  2:04   10   51:35 16.8  1:53   12   27:25  8:51 1:42:38 
   12   30 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50   10 15:09  2:42  2:37   11   57:54 15.0  1:05   11   26:57  8:42 1:43:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Lisa Hines              Waite Park         MN  50    1 10:11  1:49  1:28    1   40:25 21.5  0:49    1   21:45  7:01 1:14:35 
    2   44 Denise Casey            Buffalo            MN  53    5 13:02  2:19  1:48    2   47:56 18.1  0:44    2   23:50  7:42 1:27:18 
    3  102 Lynn Graif              Elk River          MN  50    7 14:14  2:32  1:47    4   48:14 18.0  1:03    3   26:16  8:29 1:31:32 
    4  128 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54    6 13:11  2:21  2:34    3   48:10 18.0  2:11    4   26:19  8:30 1:32:24 
    5  183 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54    4 12:47  2:17  1:57    5   48:58 17.7  0:57    6   32:22 10:27 1:36:59 
    6  314 Nora Wise               Bloomington        MN  53    2 12:14  2:11  2:14    6   50:45 17.1  1:08    5   30:49  9:57 1:37:07 
    7   84 Susan Fiskness          Saint Paul         MN  54    3 12:18  2:11  3:40    7   56:03 15.5  2:33    7   38:26 12:24 1:52:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  288 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59    8 13:06  2:20  1:09    3   39:46 21.8  0:57    1   21:30  6:57 1:16:26 
    2   37 Stephen Bullard         Saint Louis Park   MN  55    1  9:50  1:45  1:25    2   39:27 22.0  0:41    2   25:27  8:13 1:16:49 
    3  306 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55    5 11:36  2:04  2:34    1   37:53 22.9  1:13    4   26:06  8:26 1:19:20 
    4   28 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59    6 11:50  2:06  1:51    4   39:56 21.7  1:17    3   25:51  8:21 1:20:44 
    5  182 Bob Marchetti           Champlin           MN  55    3 11:02  1:58  1:59    5   43:28 19.9  1:24    5   27:35  8:54 1:25:26 
    6  159 Tom Landwehr            Shoreview          MN  57    7 12:58  2:18  2:41    7   46:32 18.6  1:24    6   30:28  9:50 1:34:00 
    7  282 Richard Stevens         Mound              MN  58    2 10:21  1:51  2:32    8   47:49 18.1  2:41    7   32:16 10:25 1:35:36 
    8  225 Michael Petersen        Ramsey             MN  55    4 11:23  2:02  2:48    6   46:17 18.7  2:49    8   34:04 11:00 1:37:19 
    9   93 Kc Foster               Becker             MN  57                           9   56:42 15.3  2:35    9   36:03 11:38 2:01:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  229 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  55    1  9:54  1:46  1:41    1   48:07 18.0  1:03    1   27:45  8:58 1:28:28 
    2  207 Shannon Nelson          Saint Paul         MN  56    3 13:06  2:20  1:59    2   48:15 18.0  2:04    3   29:55  9:39 1:35:17 
    3  272 Kathleen Smith          Elk River          MN  55    2 12:31  2:14  1:51    4   49:31 17.5  2:11    4   31:02 10:01 1:37:04 
    4   33 Lisa Brown              Minneapolis        MN  55    4 13:42  2:26  3:31    5   50:41 17.1  2:16    2   29:42  9:35 1:39:50 
    5   32 Cynthia Brovold         Onamia             MN  56    7 16:52  3:00  2:51    3   48:29 17.9  2:31    6   35:56 11:36 1:46:36 
    6  214 Dotti Nie               Buffalo            MN  59    5 14:01  2:30  4:21    6   52:08 16.6  1:52    5   34:26 11:07 1:46:46 
    7  236 Jane Rauenhorst         Saint Paul         MN  56    6 15:34  2:46  2:33    7   52:32 16.5  1:13    7   36:05 11:39 1:47:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   88 Mike Flynn              Elk River          MN  61    3 12:04  2:09  2:16    1   39:17 22.1  0:47    1   21:55  7:05 1:16:18 
    2  238 Steve Regli             Lakeville          MN  61    1 11:16  2:00  2:30    3   47:58 18.1  1:15    2   28:05  9:04 1:31:02 
    3  135 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63    2 11:18  2:01  2:20    2   46:58 18.5  1:58    3   32:37 10:32 1:35:10 
    4  110 Stephen Halsey          Monticello         MN  61    4 17:30  3:07  3:57    4   57:40 15.0  1:33    4   36:46 11:52 1:57:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Jessica Flynn           West Saint Paul    MN  65    1 11:31  2:03  2:35    3   54:13 16.0  2:07    1   30:41  9:54 1:41:05 
    2  250 Linda Sandell           New Brighton       MN  61    3 17:57  3:12  1:46    1   48:26 17.9  2:59    2   32:50 10:36 1:43:56 
    3  174 Marcia Logeais          Loretto            MN  61    2 14:57  2:40  2:49    2   53:43 16.1  2:30    3   36:57 11:56 1:50:55 

Total Registered:                        356
Total Number of Team Finishers:           29
Total Number of Individual Finishers:    270
Number of Male   Finishers:              163
Number of Female Finishers:              107
Did not Finish Race or Did Not Start:     57