Green Lake Kids Triathlon
Spicer, MN
8/10/2013

race logo










					                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 10, 2013
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   99 Mason Tjosaas           Granite Falls      MN   4    3:21 
    2  123 Eli Engebretson         Spicer             MN   4    3:27 
    3   80 Joseph Santjer          Eden Prairie       MN   3    3:36 
    4   45 Joseph Krueger          St Cloud           MN   4    3:42 
    5  136 Matthew Nelson          Willmar            MN   3    5:14 
    6   25 Alex Groen              Willmar            MN   4    5:19 
    7    4 Patrick Baukol          Montevideo         MN   4    5:22 
    8  164 Ireland Rebstock        Rogers             MN   3    5:42 
    9  116 Gage Zenk               Grand Forks        ND   4    6:09 
   10  135 Evan Milbert            Roseville          MN   3    6:39 
   11  126 James Groen             Willmar            MN   3    6:57 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  148 Aubrey Steffensen       Spicer             MN   4    3:22 
    2   15 Joy Bonnema             Willmar            MN   4    3:44 
    3   41 Alexa Juntunen          Rogers             MN   4    3:50 
    4  134 Claire Milbert          Roseville          MN   3    6:38 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  146 Logan Rudningen         Sunburg            MN   6    3:35 
    2  167 Drew Duininck           Willmar            MN   6    3:37 
    3   61 Griffin Mayhew          New London         MN   6    3:38 
    4   56 Prestan Lilleberg       Atwater            MN   6    3:45 
    5   14 Johnson Bonnema         Willmar            MN   6    3:48 
    6   96 Jack Thein              New London         MN   6    3:54 
    7  162 Andrew Ramiriz          Spicer             MN   6    3:55 
    8  152 Chase Marxhausen        Spicer             MN   6    3:56 
    9   16 Andrew Borstad          Willmar            MN   6    4:00 
   10   36 Garrett Hosch           St. Joseph         MN   5    4:00 
   11  140 Nathan Norsten          Spicer             AL   6    4:04 
   12  143 Finn Rice               Maple Grove        MN   6    4:11 
   13   19 Moses De Groot          Sioux Center       IA   6    4:16 
   14  109 Peter Weis              Delano             MN   5    4:17 
   15   20 Teagen Diederich        Willmar            MN   5    4:19 
   16  128 Cayden Jacobs           Buffalo            MN   5    4:26 
   17   85 Paul Skretvedt          Willmar            MN   6    4:35 
   18   76 Evan Ritter             Rochester          MN   5    4:49 
   19    3 Nels Baukol             Montevideo         MN   6    5:01 
   20   47 Dugan Kuzma             Buffalo            MN   5    5:26 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  147 Izzy Stahl              Minnetonka         MN   6    3:01 
    2   81 Josie Santjer           Eden Prairie       MN   6    3:17 
    3  155 Lucy Swift              Saint Paul         MN   5    3:22 
    4   12 Gabrielle Bollig        Willmar            MN   6    3:22 
    5  118 Finley Anfinson         Paynesville        MN   6    3:32 
    6   44 Elizabeth Krueger       St Cloud           MN   6    3:42 
    7   23 Brooke Garlock          Plymouth           MN   6    3:58 
    8   82 Alexis Schaefer         Saint Cloud        MN   6    4:09 
    9   59 Amelia Mayhew           New London         MN   5    4:39 
   10  120 Reece Duininck          Willmar            MN   5    4:41 
   11    1 Brooke Barney           New London         MN   5    4:44 
   12   68 Alyssa Peterson         Grand Meadow       MN   6    4:54 
   13   91 Grace Sullivan          Franklin           MN   5    5:30 
   14  122 Petra Elk               Hinsdale           IL   5    5:38 
   15   39 Kaylee Janaszak         Sauk Rapids        MN   5    6:05 
   16   26 Lindy Groen             Willmar            MN   5    6:18 
   17   27 Mika Groen              Willmar            MN   5    6:24 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   24 Ethan Garlock           Plymouth           MN   8    1  0:51    1    4:46    3    5:16   10:52 
    2  150 Aiden McLain            New London         MN   8    7  1:03    3    5:51    2    5:06   12:00 
    3    2 Jack Barney             New London         MN   8   10  1:11    5    6:12    1    4:43   12:05 
    4   95 Cameron Tebben          Clara City         MN   7    3  0:58    2    5:32   10    6:30   13:00 
    5   69 Drew Quale              Carver             MN   8    5  1:00    6    6:18    8    5:57   13:13 
    6  121 Anders Elk              Hinsdale           IL   7    9  1:10    8    6:22    7    5:48   13:20 
    7  156 Easton Swift            Saint Paul         MN   7    4  0:59   11    6:54    4    5:41   13:32 
    8   42 Blake Juntunen          Rogers             MN   7   11  1:12   15    7:17    6    5:44   14:12 
    9  130 Harrison Kent           Clear Lake         MN   8    6  1:01    7    6:19   13    7:04   14:23 
   10  124 Max Engebretson         Spicer             MN   7    2  0:58   12    6:58   12    6:47   14:42 
   11   21 Harry Dunn              Sauk Centre        MN   7   16  1:21   13    7:08    9    6:17   14:45 
   12  110 Raymond Weis            Delano             MN   7   17  1:22    4    6:12   14    7:15   14:48 
   13  125 Peyton Franzen          Truman             MN   8   15  1:20    9    6:24   16    7:25   15:08 
   14  154 Garin Warner            Stillwater         MN   7   13  1:18   14    7:10   11    6:42   15:09 
   15  169 Elijah Heinen           Spicer             MN   7   12  1:15   10    6:39   17    7:45   15:38 
   16  102 Brandonn Traut          Benson             MN   8   18  1:23   18    8:38    5    5:44   15:44 
   17   74 Aidan Ritter            Rochester          MN   7   14  1:19   17    7:33   15    7:22   16:12 
   18   98 Kaiden Tjosaas          Granite Falls      MN   8    8  1:08   16    7:23   18    7:59   16:29 
   19  114 Braxton Wood            Faribault          MN   7   19  1:35   19   10:09   19    8:56   20:38 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  106 Lilly Weber             Willmar            MN   8    3  1:02    1    5:23    4    6:10   12:34 
    2  151 Ainsley McLain          New London         MN   8    1  1:00    6    6:37    2    5:47   13:23 
    3  171 Cleo Kilpatrick         Spicer             MN   7   11  1:09    4    6:17    5    6:21   13:47 
    4   37 Lily Hultgren           Raymond            MN   7   10  1:07   13    7:14    1    5:47   14:07 
    5   94 Indya Swanson           Minneapolis        MN   7    2  1:01    7    6:38    7    6:34   14:12 
    6  127 Hannah Helms            Kerkhoven          MN   8    7  1:04   12    7:08    8    6:36   14:47 
    7    8 Ella Beeler             Maple Grove        MN   8   18  1:21    9    6:55   11    6:55   15:10 
    8  168 Annika Duininck         Spicer             MN   8    9  1:06    2    5:51   18    8:14   15:10 
    9   62 Mya Mayhew              New London         MN   8    4  1:02    3    6:01   19    8:19   15:21 
   10    7 Cora Beeler             Maple Grove        MN   8   19  1:22   10    6:55   14    7:11   15:27 
   11  108 Rachel Wehrman          Eagan              MN   8    6  1:04   14    7:18   17    7:28   15:49 
   12   50 Paige Larsen            Cold Spring        MN   7   13  1:13   17    8:50    3    5:57   15:59 
   13    5 Reagan Beasley          Belleville         IL   8    5  1:03   15    7:39   15    7:23   16:04 
   14   75 Allison Ritter          Rochester          MN   8    8  1:05    8    6:40   21    8:20   16:04 
   15  141 Mia Remmel              Willmar            MN   8   17  1:19    5    6:37   20    8:19   16:14 
   16   87 Ellory Snook            Saint Louis Park   MN   8   14  1:16   16    8:45    6    6:26   16:26 
   17  163 Karlee Dahl             Spicer             MN   8   21  1:35   11    6:58   22    8:43   17:16 
   18   72 Hannah Quinn            Willmar            MN   8   12  1:12   18    9:31    9    6:38   17:20 
   19  117 Gracie Zenk             Grand Forks        ND   7              22   44:43   12    6:56   17:38 
   20   73 Sophia Quinn            Willmar            MN   8   15  1:18   19    9:45   13    7:00   18:02 
   21   71 Avery Quinn             Willmar            MN   8   16  1:19   21   10:45   10    6:54   18:57 
   22   51 Ella Leindecker         Bemidji            MN   7   20  1:30   20   10:14   16    7:23   19:07 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   77 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  10    7  1:26    1    7:56    2    4:51   14:12 
    2   11 Ty Bisek                New London         MN  10    1  1:19    2    9:08    1    4:35   15:01 
    3   55 Levi Lilleberg          Atwater            MN  10    3  1:21    6    9:21    6    5:02   15:43 
    4   30 Ian Hanlon              Stillwater         MN  10    4  1:23    7    9:28    4    4:56   15:46 
    5  145 Isaac Rudningen         Sunburg            MN   9   15  1:38    8    9:42    3    4:54   16:13 
    6  144 Jacob Rosendahl         Spicer             MN  10   13  1:36    3    9:13    9    5:37   16:26 
    7    6 Ty Beasley              Belleville         IL  10    9  1:32   10    9:59    5    4:59   16:30 
    8   92 Caedmon Swanson         Minneapolis        MN  10    2  1:20    9    9:56    7    5:23   16:38 
    9   40 Tanner Janaszak         Sauk Rapids        MN   9    6  1:25    5    9:19   10    6:03   16:46 
   10  138 Spencer Nessa           Tonka Bay          MN   9    8  1:31    4    9:16   12    6:14   17:00 
   11  112 Isaac Wirth             Rogers             MN   9   12  1:35   11   10:25    8    5:33   17:32 
   12    9 Cole Bidinger           Redwood Falls      MN   9    5  1:23   16   12:47   11    6:07   20:17 
   13   46 Matthew Krueger         St Cloud           MN   9   14  1:36   13   12:25   13    6:21   20:20 
   14   52 Jaxon Leindecker        Bemidji            MN  10   17  1:58   15   12:42   14    6:33   21:12 
   15   28 Gavin Halverson         Bagley             MN  10   18  2:18   12   12:13   15    6:44   21:14 
   16  115 Tanner Wood             Faribault          MN  10   11  1:34   14   12:29   18    7:44   21:45 
   17   88 Tucker Snook            Saint Louis Park   MN  10   10  1:33   17   13:32   17    7:26   22:30 
   18   38 Jack Ireland            Buffalo            MN  10   16  1:48   18   14:17   16    6:44   22:48 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  158 Olivia Jorgenson        Brookings          SD  10    5  1:30    1    9:00    5    5:56   16:24 
    2  159 Ella Heinitz            Dell Rapids        SD  10    2  1:28    2   10:05    4    5:56   17:27 
    3  131 Ava Kraemer             Spicer             MN  10    3  1:29    3   10:21    7    5:58   17:47 
    4  166 Colette Duininck        Willmar            MN   9    4  1:29    9   11:11    8    6:02   18:41 
    5  129 Adeline Kent            Clear Lake         MN   9    7  1:30   10   11:18    3    5:54   18:42 
    6   49 Ava Larsen              Cold Spring        MN   9   18  1:38   12   11:50    2    5:42   19:09 
    7  157 Ellary Lange            Willmar            MN   9   16  1:37    5   11:02   11    6:35   19:13 
    8  160 Annika Randt            Glenwood           MN  10   20  1:39   15   12:36    1    5:27   19:41 
    9   90 Libby Strittmater       Edina              MN   9    6  1:30    6   11:03   16    7:11   19:43 
   10  153 Marissa Marxhausen      Spicer             MN  10   19  1:38    8   11:10   15    7:08   19:55 
   11  149 Emma Sullivan           Franklin           MN   9    9  1:31    4   10:26   21    8:15   20:11 
   12  119 Maaike Duininck         Willmar            MN   9   17  1:37   14   12:18   10    6:34   20:28 
   13   22 Lizzie Eide             Spicer             MN   9   23  1:43    7   11:06   20    7:46   20:34 
   14   43 Madison Kemnitz         Rosholt            SD  10   12  1:33   13   12:12   13    7:00   20:44 
   15   54 Jillien Lilleberg       Atwater            MN   9   14  1:35   11   11:40   18    7:31   20:45 
   16  161 Addyson Randt           Glenwood           MN   9   10  1:32   17   12:53    9    6:31   20:55 
   17   58 Kate Martin             Bemidji            MN   9   13  1:34   16   12:39   12    6:46   20:57 
   18  103 Avery Van Beck          New Munich         MN   9   15  1:36   22   13:33    6    5:57   21:05 
   19   35 Anna Heaney             Maple Grove        MN   9    8  1:30   21   13:29   14    7:07   22:06 
   20   65 Isabella Nordstrom      New Brighton       MN   9   11  1:32   19   12:56   19    7:46   22:13 
   21   17 Emily Christian         Buffalo            MN  10   22  1:41   20   13:25   17    7:29   22:34 
   22   63 Sienna Mayhew           New London         MN   9   21  1:40   18   12:54   22    8:23   22:56 
   23   70 Hannah Quale            Carver             MN  10    1  1:24   23   15:05   23    9:39   26:08 
   24   66 Elise Olson             Spicer, Mn 56288   MN  10   24  2:10   24   17:02   24   12:16   31:27 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  104 Ethan Van Beck          New Munich         MN  11    6  2:12    3   12:51    2    8:59   24:01 
    2  101 Henry Trajano           Savage             MN  12    3  2:07    1   12:08    5   10:07   24:22 
    3  105 Ethan Weber             Willmar            MN  11    9  2:15    2   12:48    4    9:40   24:42 
    4  111 Mason Wendt             Willmar            MN  11    4  2:10    7   14:41    1    8:31   25:21 
    5   64 Alex Monack             South St. Paul     MN  12    1  1:59    6   14:37    3    9:33   26:08 
    6   60 Brenden Mayhew          New London         MN  12    2  2:07    5   14:36    6   10:38   27:20 
    7   83 Ian Schmidt             New London         MN  11   11  2:18    4   14:18    9   11:28   28:03 
    8   18 Ryan Christian          Buffalo            MN  12   10  2:18    8   15:13    8   11:18   28:48 
    9  170 Titus Neal              Sauk Rapids        MN  11    7  2:13   10   16:29   10   11:35   30:16 
   10   97 Tim Thein               New London         MN  11    5  2:11   11   18:12    7   11:06   31:28 
   11  139 Liam Newell             Inver Grove Height MN  11   12  2:25    9   15:24   12   14:12   32:00 
   12  107 Preston Wehrman         Eagan              MN  11    8  2:14   12   18:13   11   13:12   33:39 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   78 Lainey Rossum           Elk River          MN  12    2  2:05    1   12:34    3   10:15   24:53 
    2   10 Maddie Bisek            New London         MN  12    3  2:07    2   13:27    1    9:51   25:24 
    3   53 Madalyn Lemke           Glencoe            MN  12   11  2:28    4   13:55    2    9:53   26:14 
    4   84 Anna Skeie              Watertown          MN  11   10  2:18    3   13:47    4   10:16   26:21 
    5   93 Hannah Swanson          Minneapolis        MN  12    1  2:02    5   14:29    5   10:25   26:56 
    6  137 Natalie Nessa           Tonka Bay          MN  12    5  2:11    8   15:18    7   12:20   29:48 
    7   79 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  11    6  2:12    6   15:05    8   12:42   29:59 
    8   29 McKinzie Halverson      Bagley             MN  12    7  2:14    9   15:32    9   12:54   30:39 
    9   89 Elli Strittmater        Edina              MN  12    8  2:15    7   15:15   11   13:43   31:13 
   10  165 Reegan Duininck         Willmar            MN  11    4  2:10   11   18:14    6   11:45   32:08 
   11   57 Ella Martin             Bemidji            MN  11    9  2:17   10   18:03   10   13:10   33:29 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  13 Sophia Bollig           Willmar            MN   8 F      2  1:18    1    9:05                      
  67 Ruby Parsons            Kandiyohi          MN  11 F      4  2:13    2   15:14                      
 132 Jacob Matt              Glenwood           MN  10 M      3  1:52    3   19:22                      
 113 Izzy Wirth              Rogers             MN   6 F      1  0:18                                   

Total Registered:                        171
Number of Male   Finishers:               80
Number of Female Finishers:               78
Did not Finish Race or Did Not Start:     13