Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/11/2013

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 11, 2013
                                              1/4 Mile Swim - 13.5 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/13    516 Casey Miller            Baxter             MN  34 M    14  7:12  1:39  1:13    2   33:49 24.0  0:42    1   16:58  5:40   59:52 
    2   2/13    602 Andy Zabel              St. Joseph         MN  33 M    20  7:31  1:43  1:00    4   34:16 23.6  0:40    4   18:35  6:12 1:02:00 
    3   1/15    671 Robert Brown            Hopkins            MN  38 M     8  6:45  1:33  0:57    5   34:28 23.5  0:38    8   19:43  6:35 1:02:29 
    4   1/19    513 Ted McNamara            Buffalo            MN  46 M    21  7:32  1:43  1:07    3   33:52 23.9  0:46   13   20:01  6:41 1:03:15 
    5   1/11    445 Scotty Erickson         Ramsey             MN  51 M     4  6:15  1:26  1:03    1   33:44 24.0  0:43   27   21:48  7:16 1:03:31 
    6   1/6     418 Jacob Braaten           Glenwood           MN  20 M    53  8:30  1:56  0:48   16   36:48 22.0  0:41    2   17:45  5:55 1:04:31 
    7   2/6     417 Danny Braaten           Inver Grove Height MN  24 M    19  7:31  1:43  0:44   14   36:24 22.3  0:32    6   19:22  6:28 1:04:31 
    8   1/4     543 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15 M     1  6:12  1:25  1:06   15   36:47 22.0  0:57   18   20:45  6:55 1:05:45 
    9   3/13    462 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34 M    51  8:28  1:56  1:04   11   35:52 22.6  0:51   10   19:56  6:39 1:06:10 
   10   4/13    565 Tim Staloch             Minneapolis        MN  32 M    59  8:34  1:57  1:05   10   35:42 22.7  1:07   16   20:31  6:51 1:06:56 
   11   1/10    259 Denny Ellingson         Courtland          MN  61 M     3  6:14  1:25  1:08    8   35:27 22.8  0:58   57   23:32  7:51 1:07:17 
   12   1/10    582 Joe Varpness            Montevideo         MN  17 M    11  7:02  1:36  2:52   43   39:06 20.7  0:30    3   18:19  6:07 1:07:46 
   13   1/16    649 Josh Stahl              Minnetonka         MN  44 M    25  7:37  1:44  1:06    9   35:32 22.8  0:52   51   23:10  7:44 1:08:15 
   14   2/16    600 Paul Wymar              Montevideo         MN  41 M    33  7:54  1:48  1:36   33   38:23 21.1  0:57    7   19:27  6:29 1:08:17 
   15   2/19    480 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  46 M    45  8:15  1:53  1:00   20   37:10 21.8  0:40   22   21:24  7:08 1:08:28 
   16   2/11    546 Pete Royer              Litchfield         MN  54 M    30  7:51  1:48  1:15   12   36:19 22.3  0:59   32   22:08  7:23 1:08:30 
   17   5/13    569 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  34 M    37  8:03  1:50  1:47   24   37:46 21.4  0:49   14   20:11  6:44 1:08:34 
   18   3/19    545 Mark Rosen              Otsego             MN  49 M    65  8:47  2:00  1:14    7   35:15 23.0  0:57   37   22:30  7:30 1:08:40 
   19   2/10    558 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  19 M    78  9:09  2:05  1:55   23   37:45 21.5  0:31    9   19:46  6:36 1:09:04 
   20   6/13    535 Andrew Pearson          Plymouth           MN  32 M    92  9:28  2:09  2:10   19   37:09 21.8  1:11   11   19:57  6:39 1:09:53 
   21   3/10    555 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  19 M   120 10:30  2:24  1:16   22   37:15 21.7  0:55   12   19:59  6:40 1:09:53 
   22   4/10    528 Mark Ostroot            Kasson             MN  16 M    10  6:51  1:34  1:00   92   42:24 19.1  0:40    5   19:14  6:25 1:10:07 
   23   1/9     650 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59 M   113 10:14  2:20  1:14   13   36:21 22.3  1:00   23   21:25  7:09 1:10:12 
   24   3/16    501 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41 M    26  7:40  1:45  1:41   31   38:11 21.2  1:04   28   21:55  7:19 1:10:29 
   25   3/6     567 Colin Stemper           Minneapolis        MN  24 M    83  9:16  2:07  1:03   21   37:13 21.8  1:06   34   22:10  7:24 1:10:46 
   26   7/13    564 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  31 M    13  7:08  1:38  1:41   57   40:13 20.1  1:06   19   20:47  6:56 1:10:53 
   27   2/9     485 Kris Kolstad            Willmar            MN  55 M    28  7:46  1:46  1:22   36   38:26 21.1  0:44   40   22:40  7:34 1:10:56 
   28   2/15    639 Josh Duerr              Baxter             MN  36 M    68  8:57  2:02  1:25   26   38:02 21.3  1:00   29   21:57  7:19 1:11:19 
   29   4/16    677 Jeff Beyor              Buffalo            MN  43 M    16  7:16  1:40  2:27   56   40:12 20.1  0:51   20   20:57  6:59 1:11:42 
   30   5/16    644 Paul Johnson            Excelsior          MN  40 M    23  7:34  1:44  2:08   27   38:04 21.3  0:56   48   23:07  7:43 1:11:47 
   31   5/10    436 Michael Dahl            St. James          MN  19 M    56  8:33  1:57  1:34   17   36:56 21.9  1:41   46   23:06  7:42 1:11:48 
   32   1/11    580 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  47 F     9  6:51  1:34  1:13   50   39:53 20.3  0:54   47   23:06  7:42 1:11:55 
   33   8/13    638 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30 M    27  7:40  1:45  0:59   34   38:24 21.1  0:40   76   24:23  8:08 1:12:05 
   34   4/19    460 Michael Hanson          Spicer             MN  46 M    75  9:02  2:04  1:49   42   39:06 20.7  0:41   24   21:29  7:10 1:12:05 
   35   3/15    664 Justin Pool             Buffalo            MN  38 M     7  6:39  1:31  1:33   44   39:08 20.7  0:59   67   23:56  7:59 1:12:13 
   36   5/19    439 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46 M    40  8:12  1:52  1:28    6   35:10 23.0  1:09  129   26:57  8:59 1:12:54 
   37   6/16    493 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  40 M    12  7:08  1:38  1:34   55   40:06 20.2  0:50   61   23:43  7:55 1:13:18 
   38   3/11    421 Mike Bratsch            Danube             MN  51 M   116 10:25  2:23  1:33   37   38:26 21.1  1:13   26   21:44  7:15 1:13:21 
   39   7/16    578 Christian Twigg         Minneapolis        MN  40 M    15  7:14  1:39  1:20   45   39:13 20.7  1:21   74   24:20  8:07 1:13:27 
   40   4/15    651 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  38 M    49  8:24  1:55  1:35   60   40:18 20.1  1:07   35   22:19  7:27 1:13:41 
   41   1/10    442 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  33 F    18  7:28  1:42  1:16   18   37:09 21.8  1:01  126   26:53  8:58 1:13:44 
   42   6/19    468 Ken Heitzman            Spicer             MN  48 M   107  9:57  2:16  2:03   32   38:15 21.2  0:32   44   23:02  7:41 1:13:46 
   43   7/19    466 Michael Heaney          Maple Grove        MN  45 M    66  8:47  2:00  1:52   47   39:36 20.5  1:46   36   22:20  7:27 1:14:20 
   44   1/18    484 Jena Klein              Cold Spring        MN  42 F    39  8:11  1:52  1:16   38   38:39 21.0  1:22   88   24:56  8:19 1:14:22 
   45   8/19    470 Darrel Henry            Murdock            MN  47 M    55  8:33  1:57  1:58   69   40:49 19.8  1:02   33   22:09  7:23 1:14:29 
   46   2/18    552 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  41 F    50  8:26  1:55  1:15   59   40:17 20.1  1:01   59   23:41  7:54 1:14:38 
   47   1/5     590 Megan Webster           Richfield          MN  58 F    95  9:28  2:10  1:39   35   38:25 21.1  1:20   66   23:56  7:59 1:14:46 
   48   4/11    675 Bob Strandell           Plymouth           MN  51 M   121 10:32  2:24  1:38   28   38:06 21.3  1:10   58   23:33  7:51 1:14:57 
   49   1/16    505 Michael Lybarger        Minneapolis        MN  27 M   148 10:58  2:30  2:30   48   39:48 20.4  1:04   17   20:40  6:54 1:14:57 
   50   4/6     435 Matthew Dahl            Saint James        MN  21 M    43  8:14  1:53  1:48   76   41:01 19.7  1:02   54   23:16  7:46 1:15:20 
   51   2/16    450 Joey Fragodt            Morris             MN  25 M    60  8:37  1:58  1:34   73   40:54 19.8  0:59   55   23:22  7:48 1:15:26 
   52   9/19    645 Kim Larson              Nisswa             MN  45 M    67  8:51  2:01  2:16   40   38:46 20.9  1:11   83   24:44  8:15 1:15:47 
   53   5/11    475 Daniel Jacobs           Olivia             MN  52 M    85  9:17  2:07  1:50   78   41:12 19.7  0:42   43   22:53  7:38 1:15:52 
   54   1/22    669 Emily Allen             Bloomington        MN  28 F   102  9:39  2:12  1:55   51   39:57 20.3  1:08   53   23:15  7:45 1:15:52 
   55   8/16    415 Mike Bier               Brooklyn Center    MN  44 M   119 10:30  2:24  1:24   39   38:43 20.9  0:55   78   24:26  8:09 1:15:55 
   56  10/19    329 Marty Janning           Willmar            MN  48 M   183 11:52  2:42  2:58   53   40:01 20.2  1:05   15   20:12  6:44 1:16:07 
   57   1/5     507 Carol Marston           Mankato            MN  53 F   110 10:03  2:17  1:33   29   38:08 21.2  1:16   96   25:24  8:28 1:16:22 
   58   3/18    525 Tracy Newell            Inver Grove Height MN  42 F    93  9:28  2:10  2:01   75   40:58 19.8  1:25   39   22:36  7:32 1:16:26 
   59   9/13    597 Josh Wilson             Maple Lake         MN  34 M   112 10:09  2:19  1:32   72   40:54 19.8  1:09   42   22:48  7:36 1:16:31 
   60   5/15    454 Ryan Gale               Hugo               MN  37 M    61  8:38  1:58                          1:20   38   22:33  7:31 1:16:37 
   61   4/18    430 Paula Croonquist        Brooklyn Center    MN  40 F    42  8:13  1:52  1:26   62   40:28 20.0  1:38   87   24:56  8:19 1:16:39 
   62  10/13    534 William Pattison        St. Paul           MN  31 M    71  9:00  2:03  2:27   46   39:18 20.6  1:29   81   24:38  8:13 1:16:49 
   63   5/6     601 Banning Young           St Paul            MN  21 M     2  6:12  1:25  2:15  114   43:29 18.6  0:46   73   24:19  8:07 1:17:00 
   64   3/16    432 Ryan Cross              Hanover            MN  26 M    98  9:32  2:10  2:18   83   41:27 19.5  1:02   50   23:10  7:44 1:17:27 
   65   2/10    506 Tom Lynch               Nelson             MN  64 M   147 10:57  2:30  1:37   41   38:49 20.9  1:25   90   25:01  8:21 1:17:47 
   66   5/18    492 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  40 F    35  7:58  1:49  1:51   58   40:16 20.1  0:52  132   26:57  8:59 1:17:51 
   67   2/10    646 Nicole Maloney          Truman             MN  32 F   157 11:05  2:31  1:33   66   40:38 19.9  0:54   64   23:49  7:57 1:17:56 
   68   9/16    471 Paul Holm               Fargo              ND  41 M   211 13:16  3:01  1:52   25   38:01 21.3  1:44   49   23:07  7:43 1:17:59 
   69   4/16    252 Scott Crawford          Buffalo            MN  26 M    69  8:59  2:03  2:07   65   40:33 20.0  1:05   95   25:23  8:28 1:18:05 
   70  10/16    647 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  41 M   162 11:10  2:33  1:31   30   38:09 21.2  1:50  100   25:44  8:35 1:18:23 
   71   6/18    508 Lisa Martin             Bemidji            MN  44 F    47  8:17  1:53  2:40  111   43:24 18.7  1:08   45   23:03  7:41 1:18:31 
   72   6/15    643 Noel Johnson            Buffalo            MN  36 M   136 10:45  2:27  1:21   71   40:53 19.8  1:21   72   24:14  8:05 1:18:33 
   73   6/10    487 Brian Kretsch           Plymouth           MN  18 M    31  7:52  1:48  2:46   99   42:41 19.0  0:43   82   24:42  8:14 1:18:42 
   74   6/11    589 Bruce Watland           Willmar            MN  51 M    38  8:05  1:51  2:00  110   43:23 18.7  0:40   89   25:01  8:21 1:19:06 
   75   2/4     595 Alex Westman            Racine             WI  14 M    72  9:00  2:03  2:01   87   42:05 19.2  2:16   65   23:55  7:59 1:19:15 
   76  11/19    514 Dan Metcalfe            Maple Grove        MN  48 M    29  7:50  1:47  2:06   67   40:41 19.9  2:03  133   26:58  9:00 1:19:36 
   77   3/10    536 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  30 F    77  9:06  2:05  1:46  103   43:00 18.8  1:03   85   24:49  8:17 1:19:43 
   78   4/10    481 Laura Kalland           Elk River          MN  32 F    24  7:36  1:44  1:35  100   42:46 18.9  0:58  124   26:51  8:57 1:19:44 
   79   3/9     499 Jay Lawton              Willmar            MN  55 M   118 10:28  2:23  2:48   86   41:53 19.3  1:24   52   23:13  7:45 1:19:45 
   80   3/4     547 Dylan Rudningen         Sunburg            MN  12 M   160 11:08  2:32  1:53  132   44:32 18.2  0:42   25   21:34  7:12 1:19:46 
   81   1/11    482 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  37 F   140 10:50  2:28  1:36   81   41:25 19.6  1:04   86   24:55  8:19 1:19:47 
   82   7/15    473 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  36 M    57  8:33  1:57  1:34  139   45:02 18.0  0:32   79   24:27  8:09 1:20:06 
   83  11/16    443 Cris Eide               Spicer             MN  43 M   184 11:53  2:42  1:56   84   41:30 19.5  1:09   62   23:46  7:56 1:20:12 
   84   2/11    523 Kathy Nelson            Brooklyn Park      MN  49 F    89  9:22  2:08  1:29   54   40:06 20.2  1:12  149   28:06  9:22 1:20:12 
   85   3/10    585 Mark Walford            Glencoe            MN  63 M   132 10:43  2:26  2:01   68   40:44 19.9  1:18  102   25:45  8:35 1:20:29 
   86   4/9     438 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  57 M   221 13:58  3:11  2:16   64   40:31 20.0  1:06   41   22:43  7:35 1:20:33 
   87   2/22    412 Amy Bergan              West Fargo         ND  29 F   146 10:57  2:30  2:03   91   42:20 19.1  1:27   63   23:48  7:56 1:20:34 
   88   2/11    553 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  39 F    64  8:47  2:00  2:05   49   39:52 20.3  1:16  162   29:05  9:42 1:21:03 
   89  12/16    568 Brett Stolzenberg       Sauk Rapids        MN  41 M    44  8:15  1:53  2:41   88   42:10 19.2  1:09  125   26:53  8:58 1:21:07 
   90  12/19    652 Warren Weber            Swanville          MN  45 M   142 10:50  2:28  1:50   77   41:06 19.7  1:00  116   26:28  8:50 1:21:13 
   91  11/13    668 Christopher Allen       Bloomington        MN  33 M   101  9:39  2:12  2:10   80   41:13 19.7  1:26  128   26:56  8:59 1:21:22 
   92   7/11    478 Brian Johnson           Grand Forks        ND  53 M    84  9:16  2:07  2:23   70   40:50 19.8  0:58  148   28:04  9:22 1:21:28 
   93   4/10    458 Edward Haag             Marshall           MN  62 M    88  9:21  2:08  3:47  106   43:06 18.8  1:06   71   24:13  8:05 1:21:31 
   94   5/16    457 Adam Gulsvig            Minneapolis        MN  27 M   128 10:39  2:26  5:31   52   39:59 20.3  1:11   80   24:27  8:09 1:21:45 
   95   3/22    428 Jamie Butterfass        Anoka              MN  27 F   145 10:57  2:30  2:19  122   43:56 18.4  1:13   56   23:26  7:49 1:21:49 
   96   3/11    464 Anne Hartman            Plymouth           MN  37 F   105  9:47  2:14  1:42  108   43:09 18.8  1:11  113   26:11  8:44 1:21:57 
   97   6/16    515 Josh Meyers             Bloomington        MN  25 M   124 10:35  2:25  1:48   74   40:55 19.8  2:01  120   26:41  8:54 1:21:58 
   98  13/19    463 Kevin Hart              Marshall           MN  47 M   143 10:56  2:29  2:23   98   42:38 19.0  1:42   77   24:24  8:08 1:22:00 
   99   4/22    529 Lyndsey Paffrath-Bice   Paynesville        MN  28 F   135 10:45  2:27  2:11  130   44:21 18.3  0:55   68   23:59  8:00 1:22:10 
  100   5/10    604 Becky Zenk              Minneapolis        MN  30 F    41  8:12  1:52  1:39  135   44:47 18.1  0:43  131   26:57  8:59 1:22:17 
  101   8/15    642 Kelly Hawkinson         Long Prairie       MN  37 M   123 10:33  2:24  2:48  101   42:52 18.9  0:48  106   25:49  8:37 1:22:48 
  102   9/15    670 Travis Anderson         Edina              MN  39 M    62  8:40  1:58  4:03  127   44:18 18.3  2:11   60   23:41  7:54 1:22:51 
  103   5/9     502 Dick Lowry              North Mankato      MN  56 M    48  8:18  1:54  1:42   94   42:24 19.1  1:22  164   29:09  9:43 1:22:53 
  104   5/10    538 Forrest Peterson        Willmar            MN  64 M   144 10:56  2:29  2:17   97   42:34 19.0  1:27  101   25:45  8:35 1:22:56 
  105   7/10    488 Daniel Kretsch          Plymouth           MN  19 M    32  7:52  1:48  2:47  140   45:08 17.9  0:44  117   26:31  8:51 1:23:01 
  106   6/6     667 Taylor Neuman           Willmar            MN  20 M   180 11:44  2:40  1:52  160   47:15 17.1  0:33   31   22:08  7:23 1:23:29 
  107   7/16    587 Derrick Ward            Madison            WI  28 M    54  8:32  1:57  1:28   89   42:13 19.2  1:04  176   30:15 10:05 1:23:30 
  108  13/16    557 Kyle Schow              Willmar            MN  41 M   187 11:57  2:43  2:03   93   42:24 19.1  1:35   99   25:43  8:35 1:23:39 
  109   5/22    588 Emily Ward              Chicago            IL  26 F   103  9:40  2:12  1:10   85   41:44 19.4  1:25  171   29:42  9:54 1:23:40 
  110   3/11    512 Jill McNamara           Buffalo            MN  46 F    87  9:18  2:07  1:40  117   43:43 18.5  1:03  145   27:59  9:20 1:23:42 
  111   4/11    403 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  46 F    97  9:32  2:10  2:15  102   42:54 18.9  1:03  147   28:03  9:21 1:23:45 
  112   8/16    453 Robert Furr             Duluth             MN  29 M   126 10:36  2:25  4:04  105   43:03 18.8  1:59   70   24:09  8:03 1:23:50 
  113   9/16    678 Ben Larson              Roseville          MN  29 M    82  9:13  2:06  2:18  107   43:08 18.8  1:55  138   27:20  9:07 1:23:53 
  114   8/10    680 Tanner Sande            Horace             ND  16 M    17  7:23  1:41  1:42  162   47:22 17.1  0:41  130   26:57  8:59 1:24:04 
  115   7/18    635 Christina Anderson      Sauk Rapids        MN  42 F   170 11:26  2:36  2:13  123   44:02 18.4  1:04   97   25:28  8:30 1:24:10 
  116   6/22    532 Sherry Pape             Nisswa             MN  29 F   106  9:48  2:14  1:44  148   46:11 17.5  1:03   98   25:30  8:30 1:24:15 
  117  10/16    520 Andrew Muehlfeld        Minneapolis        MN  27 M   122 10:33  2:24  2:57  126   44:11 18.3  1:37   91   25:02  8:21 1:24:17 
  118  12/13    469 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34 M   109 10:02  2:17  2:55  131   44:27 18.2  1:43   94   25:20  8:27 1:24:25 
  119   1/5     510 Elizabeth McNamara      Fargo              MN  21 F    86  9:18  2:07  1:53  150   46:34 17.4  0:37  111   26:07  8:43 1:24:27 
  120   5/11    672 Teresa Steverman        Easton             MN  45 F   115 10:25  2:22  2:15  125   44:07 18.4  1:05  119   26:40  8:54 1:24:31 
  121   8/18    592 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  44 F    96  9:31  2:10  2:27  146   45:48 17.7  0:56  108   25:53  8:38 1:24:34 
  122  14/16    437 Layne Danielson         Baxter             MN  40 M    90  9:24  2:09  2:45   79   41:12 19.7  1:44  175   29:56  9:59 1:25:00 
  123  14/19    544 Mike Rogers             Minnetonka         MN  48 M   166 11:14  2:34  2:22  104   43:01 18.8  1:38  123   26:47  8:56 1:25:01 
  124  11/16    413 Thomas Bice             Paynesville        MN  29 M   182 11:51  2:42  2:13  142   45:18 17.9  0:39   92   25:05  8:22 1:25:04 
  125   7/22    401 Emilee Allinder         Minneapolis        MN  25 F   111 10:07  2:18  2:17  129   44:21 18.3  1:01  141   27:29  9:10 1:25:13 
  126   9/18    570 Traci Strittmater       Edina              MN  41 F   153 11:00  2:30  1:55  124   44:05 18.4  1:33  121   26:41  8:54 1:25:13 
  127   6/10    579 Amy Van Beck            New Munich         MN  34 F   155 11:03  2:31  1:40  163   47:27 17.1  0:41   84   24:46  8:16 1:25:35 
  128   2/5     591 Dona Weets              Alpha              MN  55 F   176 11:37  2:39  2:32  121   43:54 18.5  1:57  104   25:46  8:36 1:25:44 
  129   8/22    283 Jamie Mahoney           Hutchinson         MN  28 F   134 10:44  2:27  1:54  119   43:44 18.5  1:16  153   28:14  9:25 1:25:50 
  130   9/22    637 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  28 F    79  9:11  2:06  1:29  112   43:25 18.7  1:10  185   30:41 10:14 1:25:54 
  131   4/11    495 Beth Larsen             Cold Spring        MN  39 F   117 10:26  2:23  1:41  137   44:52 18.1  0:51  154   28:15  9:25 1:26:03 
  132  15/19    648 Tom Millerbernd         Chaska             MN  46 M    70  9:00  2:03  2:45  118   43:43 18.5  1:33  169   29:29  9:50 1:26:28 
  133  15/16    541 Matthew Remhof          Elk River          MN  44 M    36  8:00  1:50  3:55   82   41:26 19.5  3:02  178   30:19 10:07 1:26:41 
  134  10/22    486 Lindsey Konken          Dubuque            IA  29 F   138 10:49  2:28  2:13  128   44:19 18.3  1:09  158   28:32  9:31 1:26:59 
  135   6/10    676 John O'Neill            Bird Island        MN  61 M   114 10:19  2:21  2:17  138   44:58 18.0  1:23  155   28:17  9:26 1:27:12 
  136   7/10    426 Bill Bunnelle           Ham Lake           MN  60 M   141 10:50  2:28  2:11   63   40:29 20.0  1:30  199   32:17 10:46 1:27:16 
  137   2/5     500 Claudia Lenz            Willmar            MN  52 F   139 10:49  2:28  2:55  149   46:29 17.4  0:45  115   26:20  8:47 1:27:17 
  138  11/22    673 Kari Eckhoff            Willmar            MN  26 F     6  6:37  1:31  1:10  216   57:03 14.2  0:36   30   22:07  7:23 1:27:30 
  139  16/19    562 Tom Snook               Saint Louis Park   MN  46 M   192 12:03  2:45  3:32   61   40:20 20.1  1:53  172   29:46  9:56 1:27:32 
  140   6/11    479 Tyann Jones             Miller             SD  49 F   195 12:06  2:45  1:57  157   47:03 17.2  0:38  109   25:54  8:38 1:27:35 
  141  12/22    563 Christina Sorensen      St. Louis Park     MN  25 F   131 10:41  2:26  1:46  183   49:35 16.3  1:23   75   24:21  8:07 1:27:44 
  142   1/4     527 John Nielsen            Woodbury           MN  66 M   152 11:00  2:30  2:04  116   43:32 18.6  1:28  173   29:50  9:57 1:27:52 
  143  13/22    561 Paula Smith             Willmar            MN  25 F    91  9:25  2:09  3:00  153   46:56 17.3  1:17  140   27:27  9:09 1:28:03 
  144   4/4     524 Sam Newell              Inver Grove Height MN  15 M    63  8:40  1:59  3:20  151   46:35 17.4  2:05  142   27:30  9:10 1:28:08 
  145   7/11    549 Judi Sanders            Truman             MN  48 F   201 12:14  2:47  1:48  180   49:26 16.4  0:47   69   24:06  8:02 1:28:18 
  146   6/9     498 Richard Larson          Stillwater         MN  59 M   220 13:54  3:10  2:24  134   44:42 18.1  1:09  118   26:35  8:52 1:28:42 
  147   8/11    572 Paula Thomsen           Savage             MN  46 F    99  9:35  2:11  1:21  147   46:07 17.6  0:46  190   30:56 10:19 1:28:43 
  148   1/3     497 Claire Larson           West Des Moines    IA  18 F     5  6:31  1:29  2:11  171   48:35 16.7  0:59  186   30:43 10:15 1:28:57 
  149  10/15    542 Matthew Ritter          Rochester          MN  38 M    74  9:02  2:03  3:06  120   43:51 18.5  1:27  197   31:58 10:40 1:29:22 
  150  10/18    476 Carla James             Stillwater         MN  43 F    46  8:16  1:53  3:58  113   43:25 18.7  2:04  196   31:48 10:36 1:29:30 
  151   1/3     414 Howard Bich             Sioux Falls        SD  73 M   191 12:02  2:44  1:52   90   42:14 19.2  1:09  198   32:17 10:46 1:29:32 
  152  17/19    593 Allen Weis              Delano             MN  45 M   188 11:58  2:43  1:40  109   43:20 18.7  1:12  194   31:32 10:31 1:29:40 
  153  12/16    560 Jeron Smith             Willmar            MN  26 M   178 11:41  2:40  2:53  178   49:20 16.4  0:43   93   25:13  8:25 1:29:48 
  154  14/22    594 Melissa Wentzel         Kerkhoven          MN  25 F   165 11:14  2:34  1:49  169   48:27 16.7  1:08  139   27:22  9:08 1:29:58 
  155   5/11    444 Jennifer Ellering       Melrose            MN  39 F   190 12:01  2:44  1:59  158   47:08 17.2  1:01  144   27:58  9:20 1:30:04 
  156  11/15    477 Andrew Janis            Minneapolis        MN  36 M   129 10:39  2:26  2:28  141   45:17 17.9  0:52  189   30:53 10:18 1:30:08 
  157  11/18    494 Joyce Kurus             Minnetonka         MN  42 F   133 10:44  2:27  3:27  136   44:52 18.1  1:27  177   30:15 10:05 1:30:43 
  158   2/4     452 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  66 M    81  9:13  2:06  3:07   95   42:27 19.1  2:45  203   33:22 11:08 1:30:51 
  159   3/5     451 Nancy Fritz             Willmar            MN  57 F   177 11:39  2:39  3:06  145   45:33 17.8  0:56  170   29:39  9:53 1:30:52 
  160  13/13    408 Eric Baukol             Montevideo         MN  31 M   158 11:06  2:32  2:55  182   49:27 16.4  1:26  114   26:20  8:47 1:31:12 
  161   2/3     575 Danielle Trajano        Savage             MN  17 F    94  9:28  2:10  1:12  177   49:11 16.5  0:43  188   30:47 10:16 1:31:20 
  162   3/5     465 Bonnie Hauser           Raymond            MN  52 F   203 12:18  2:48  2:14  164   47:30 17.1  1:09  156   28:26  9:29 1:31:34 
  163  18/19    576 Lou Trajano             Burnsville         MN  46 M    34  7:56  1:49  1:37  154   46:59 17.2  1:38  205   33:38 11:13 1:31:46 
  164  12/18    603 Lisa Zeman              Elk River          MN  40 F   202 12:18  2:48  2:21  165   47:42 17.0  1:56  143   27:31  9:11 1:31:47 
  165   4/5     556 Julie Schmelzer         Kimball            MN  50 F   181 11:47  2:41  1:44  161   47:15 17.1  2:02  166   29:19  9:47 1:32:07 
  166   4/5     584 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  56 F   173 11:30  2:37  1:57  115   43:32 18.6  1:40  206   33:49 11:17 1:32:26 
  167   6/11    474 Alisa Ireland           Buffalo            MN  35 F    80  9:12  2:06  2:23  200   52:57 15.3  0:54  135   27:08  9:03 1:32:31 
  168   7/10    634 Ashley Anderson         Rochester          MN  30 F   150 10:59  2:30  2:37  195   51:17 15.8  1:00  122   26:46  8:56 1:32:38 
  169   3/3     420 Lindsay Braaten         Glenwood.Com       MN  19 F   161 11:09  2:32  1:57  193   50:56 15.9  0:49  152   28:12  9:24 1:33:01 
  170  13/16    459 Theodore Birt           Minneapolis        MN  25 M   186 11:54  2:43  5:21  203   53:41 15.1  1:08   21   21:03  7:01 1:33:05 
  171   7/11    429 Melanie Christensen     Willmar            MN  37 F   125 10:36  2:25  2:41  143   45:20 17.9  1:07  207   33:51 11:17 1:33:33 
  172   9/11    448 Marie Fischer           Glenwood           MN  47 F   228 16:22  3:44  2:36  159   47:08 17.2  0:39  127   26:55  8:59 1:33:38 
  173   3/4     566 John Steele             Spicer             MN  65 M   137 10:46  2:27  5:05  175   48:49 16.6  3:09  107   25:51  8:37 1:33:39 
  174  15/22    674 Hannah Tornquist        Willmar            MN  26 F   163 11:12  2:33  1:47  196   51:53 15.6  0:46  150   28:09  9:23 1:33:44 
  175   8/11    583 Janis Volk              Medina             MN  35 F   104  9:42  2:13  3:56  202   53:22 15.2  1:08  103   25:46  8:36 1:33:51 
  176  13/18    539 Jill Peterson           Shoreview          MN  42 F   171 11:26  2:36  3:27  185   49:45 16.3  2:09  137   27:20  9:07 1:34:05 
  177   9/10    665 Bryce Barney            Claremont          MN  16 M   219 13:52  3:09  3:13  133   44:41 18.1  3:24  161   28:59  9:40 1:34:07 
  178  16/22    431 Alyssa Cross            Hanover            MN  25 F   194 12:03  2:45  2:14  199   52:45 15.4  1:10  110   26:04  8:42 1:34:13 
  179  14/18    406 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  43 F    73  9:01  2:03  2:30  166   48:02 16.9  2:00  200   32:52 10:58 1:34:23 
  180   7/9     531 Michael Pantaleo        Shoreview          MN  55 M   197 12:09  2:46  3:19   96   42:29 19.1  2:07  210   34:28 11:30 1:34:31 
  181   8/9     416 Jim Blomquist           Spicer             MN  55 M   156 11:04  2:31  2:37  190   50:38 16.0  0:58  167   29:25  9:49 1:34:41 
  182   2/5     491 Lauren Kretsch          Plymouth           MN  21 F    52  8:29  1:56  3:57  192   50:52 15.9  0:57  181   30:29 10:10 1:34:42 
  183  17/22    581 Carrie Vanhouten        St. Louis Park     MN  28 F   196 12:06  2:45  2:33  201   53:16 15.2  1:04  105   25:47  8:36 1:34:45 
  184   8/11    559 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53 M   222 14:08  3:13  2:53  170   48:28 16.7  2:25  134   26:59  9:00 1:34:51 
  185  16/16    551 Jamie Sandin            Cottage Grove      MN  42 M   213 13:22  3:03  3:52  167   48:11 16.8  1:22  151   28:10  9:24 1:34:54 
  186   9/11    447 Tasha Feldman           Granite Falls      MN  36 F    76  9:04  2:04  2:53  188   50:29 16.0  1:08  193   31:22 10:28 1:34:55 
  187  15/18    427 Kate Busse              Apple Valley       MN  41 F   189 12:01  2:44  2:10  179   49:21 16.4  0:59  184   30:35 10:12 1:35:04 
  188   9/11    490 Kevin Kretsch           Plymouth           MN  54 M   172 11:29  2:37  2:33  172   48:41 16.6  1:06  192   31:20 10:27 1:35:07 
  189   8/10    526 Jess Newman             Shakopee           MN  34 F   204 12:19  2:48  2:32  189   50:36 16.0  1:03  159   28:55  9:39 1:35:24 
  190   1/2     423 Pam Brophy              Buffalo            MN  62 F   108  9:58  2:16  2:15  174   48:48 16.6  1:17  204   33:23 11:08 1:35:38 
  191   4/4     522 Steven Myhre            Willmar            MN  66 M   217 13:35  3:06  3:13  155   47:01 17.2  1:20  182   30:31 10:11 1:35:38 
  192  19/19    681 Larry Mathison          Minneapolis        MN  46 M   175 11:33  2:38  2:23  144   45:25 17.8  1:39  211   34:47 11:36 1:35:44 
  193  16/18    654 Jennifer Windels        International Fall MN  41 F   151 11:00  2:30  2:54  152   46:55 17.3  1:45  202   33:18 11:06 1:35:50 
  194  10/11    519 Richard Morris          Edina              MN  50 M   169 11:25  2:36  4:47  156   47:01 17.2  3:49  160   28:55  9:39 1:35:56 
  195  18/22    640 April Erickson          North Mankato      MN  27 F   100  9:38  2:12  2:14  191   50:46 16.0  0:50  201   33:12 11:04 1:36:38 
  196  19/22    440 Cassandra Dillon        Duluth             MN  26 F   198 12:11  2:46  4:39  194   51:08 15.8  2:11  136   27:13  9:05 1:37:21 
  197   9/10    410 Kristin Beeler          Maple Grove        MN  34 F   127 10:38  2:25  1:54  197   52:00 15.6  1:23  195   31:45 10:35 1:37:37 
  198  10/11    521 Laura Murray            Burnsville         MN  46 F   154 11:01  2:31  1:59  207   54:42 14.8  0:52  165   29:15  9:45 1:37:47 
  199  11/11    483 Daniel Klages           Mankato            MN  52 M   210 13:05  2:59  2:42  184   49:42 16.3  1:46  187   30:47 10:16 1:37:59 
  200  14/16    456 Mitchell Grunig         Hancock            MN  25 M   227 15:54  3:37  2:35  173   48:43 16.6  1:11  174   29:51  9:57 1:38:12 
  201  12/15    666 Luther Rark             Muscat             OM  37 M   179 11:44  2:40  2:15  206   54:05 15.0  0:49  168   29:26  9:49 1:38:18 
  202  13/15    461 Spencer Hardy           Prior Lake         MN  36 M    58  8:34  1:57  3:28  186   49:55 16.2  2:01  209   34:23 11:28 1:38:19 
  203  10/10    489 Eric Kretsch            Plymouth           MN  19 M    22  7:32  1:43  2:51  221   59:08 13.7  0:54  146   27:59  9:20 1:38:22 
  204  20/22    433 Kristen Cruze           New Hope           MN  29 F   200 12:13  2:47  2:40  204   53:41 15.1  1:16  183   30:34 10:12 1:40:23 
  205  10/11    509 Sara Martinka           Spicer             MN  35 F   130 10:41  2:26  2:56  187   50:09 16.2  1:27  213   35:18 11:46 1:40:29 
  206  14/15    598 Jason Wood              Faribault          MN  37 M   185 11:54  2:43  4:47  168   48:19 16.8  1:48  208   34:06 11:22 1:40:52 
  207   8/10    596 Greg Weyandt            St Paul            MN  64 M   218 13:47  3:08  5:00  181   49:27 16.4  2:00  191   30:58 10:20 1:41:11 
  208   3/5     455 Talia Gildner           Minneapolis        MN  24 F   164 11:13  2:33  4:46  213   56:51 14.2  2:24  112   26:09  8:43 1:41:22 
  209   4/5     518 Caitlin Morris          Edina              MN  21 F   206 12:48  2:55  2:40  176   48:59 16.5  1:36  214   35:43 11:55 1:41:44 
  210   5/5     411 Megan Bell              Baltimore          MD  24 F   167 11:15  2:34  4:43  212   56:43 14.3  2:33  163   29:07  9:43 1:44:20 
  211  15/16    424 Matt Brown              Minneapolis        MN  28 M   209 13:04  2:59  4:12  209   55:42 14.5  2:03  180   30:25 10:09 1:45:23 
  212   2/3     405 Jorge Ayala             Brooklyn Center    MN  71 M   159 11:08  2:32  4:50  218   57:20 14.1  2:36  179   30:20 10:07 1:46:13 
  213  21/22    533 Jennifer Paterson       Brainerd           MN  25 F   225 14:49  3:22  4:01  205   54:01 15.0  1:41  212   34:47 11:36 1:49:16 
  214  10/10    409 Pamela Baukol           Montevideo         MN  31 F   168 11:23  2:36  2:23  215   57:01 14.2  0:42  218   38:54 12:58 1:50:21 
  215  16/16    425 Grant Bullemer          Willmar            MN  27 M   193 12:03  2:45  3:57  220   58:55 13.7  1:29  215   36:21 12:07 1:52:42 
  216   9/9     573 Gary Tintes             Litchfield         MN  58 M   149 10:59  2:30 16:28  211   56:25 14.4  0:50  157   28:29  9:30 1:53:09 
  217   1/1     548 Judy Rykken             Bloomington        MN  75 F   207 12:56  2:57  3:01  222   59:32 13.6  1:51  217   37:08 12:23 1:54:27 
  218   9/10    636 Mark Anderson           Rochester          MN  61 M   212 13:20  3:02  3:37  223   59:32 13.6  2:21  216   37:04 12:22 1:55:51 
  219  17/18    599 Stephanie Woodward      Hugo               MN  44 F   174 11:31  2:37  2:13  217   57:10 14.2  1:23  226   43:48 14:36 1:56:03 
  220  10/10    446 Gary Esboldt            Willmar            MN  61 M   214 13:28  3:04  2:57  210   56:12 14.4  2:24  224   41:57 13:59 1:56:56 
  221  15/15    633 Adam Ahrndt             Sartell            MN  37 M   216 13:35  3:06  5:15  208   55:22 14.6  1:55  223   41:43 13:55 1:57:48 
  222   5/5     571 Theresa Swansson        Bloomington        MN  55 F   215 13:31  3:05  6:14  214   56:53 14.2  3:28  219   39:46 13:16 1:59:51 
  223  11/11    496 Laura Lee Larsen        Blue Earth         MN  47 F   223 14:32  3:18  3:48  224   59:39 13.6  1:48  220   40:45 13:35 2:00:29 
  224   5/5     517 Sandra Moore            Wyoming            MN  51 F   224 14:42  3:21  2:53  219   57:34 14.1  1:40  228   46:45 15:35 2:03:32 
  225  22/22    504 Sarah Ludens            Hurley             SD  25 F   205 12:27  2:50  2:43  226 1:05:17 12.4  1:22  225   42:11 14:04 2:03:58 
  226   3/3     641 Frank Farrar            Britton            SD  84 M   199 12:11  2:46  6:39  198   52:42 15.4  6:19  229   53:43 17:55 2:11:32 
  227   2/2     434 Sharon Cruze            Willmar            MN  61 F   226 15:13  3:28  7:54  225 1:02:14 13.0  2:18  227   46:09 15:23 2:13:46 
  228  11/11    467 Kelly Heid              Willmar            MN  35 F   208 13:04  2:59 12:21  227 1:09:17 11.7  0:59  221   41:04 13:42 2:16:43 
  229  18/18    554 Christine Schiroo       Hutchinson         MN  44 F   229 22:18  5:04  3:08  228 1:09:17 11.7  0:58  222   41:05 13:42 2:16:45 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  624 Team Oxygen                                      3  6:23  1:27  0:51    3   37:09 21.8  0:29    1   16:24  5:28 1:01:14 
           Mike McLain , John Seifert , Cj Seifert                
    2  616 rac-ken-sam                                      4  7:07  1:37  0:55    7   40:54 19.8  0:32    2   20:39  6:53 1:10:04 
           Rachel Croonquist , McKenna Olson , Sam Hanson         
    3  606 Fifth Element                                   18  9:45  2:13  2:17    4   37:30 21.6  0:30    4   21:02  7:01 1:11:02 
           Jarrett Hubbard , Jarrett Hubbard , Ryan Barney        
    4  619 Team Heaney                                      9  8:19  1:54  0:47   11   42:35 19.0  0:30    5   21:20  7:07 1:13:31 
           Larae Heaney , Ryan Heaney , Thomas Thompson           
    5  663 Tink                                             1  6:03  1:23  0:49    9   41:51 19.4  0:33   12   25:07  8:23 1:14:21 
           Alissa Tinklenberg , Laura Halter , Alissa Tinklenberg 
    6  620 Team Hoeft                                      14  8:50  2:01  1:21   10   41:58 19.3  0:38    7   22:08  7:23 1:14:54 
           Carl Hoeft , Jeff Hoeft , Jared Hoeft                  
    7  623 Team North Loop                                  6  7:48  1:47  1:31    2   36:44 22.1  0:32   25   29:14  9:45 1:15:48 
           Brette Hjelle , Brette Hjelle , Jennifer Hjelle        
    8  627 The Barn Burners                                10  8:19  1:54  0:57    6   39:58 20.3  0:36   17   26:52  8:58 1:16:40 
           Andrew Becker , John Gag , Jennifer Gag                
    9  617 Shadow                                           2  6:21  1:27  0:53   25   48:27 16.7  0:35    6   21:21  7:07 1:17:36 
           Andrew Wehrman , Curtis Wehrman , Andrew Wehrman       
   10  609 Glory Days                                      21 10:59  2:30  0:58   12   42:44 19.0  1:11   11   24:43  8:15 1:20:33 
           Caleb Collins , Michael Wirth , Michael Wirth          
   11  632 Z Team Relay                                     7  8:02  1:50  1:01    8   41:27 19.5  0:41   30   30:06 10:02 1:21:16 
           Andy Zenk , Tom Hegblom , Lacey Oar                    
   12  605 Dumbledore's Army                               23 11:02  2:31  0:48   19   46:20 17.5  0:32    8   22:51  7:37 1:21:30 
           Dan St. Aubin , Emily Bebler , Kayte Cole              
   13  608 Forty and Up                                    20 10:43  2:26  0:46   13   43:16 18.7  0:37   15   26:31  8:51 1:21:50 
           Lynn Reichert , Nia Meierhofer , Julie Meyer           
   14  611 Joco Hejo Brijo                                 32 12:26  2:50  1:12   15   44:54 18.0  0:40   10   24:16  8:06 1:23:26 
           John Court , Brian Jones , Herb Jones                  
   15  655 3D                                              19 10:21  2:22  0:45   16   45:07 18.0  0:35   16   26:47  8:56 1:23:33 
           Chris Duininck , Grant Duininck , Elise Duininck       
   16  630 Two birds and a bee                             24 11:08  2:32  0:50   14   43:58 18.4  0:34   22   27:22  9:08 1:23:50 
           Joseph Groshens , Chris Wharton , Helene Danielson     
   17  629 Tri-ing Hearts                                  15  9:10  2:05  0:52    5   37:55 21.4  0:43   38   35:55 11:59 1:24:33 
           Rebecca McCleery , Marcus McCleery , Jerry Westphal    
   18  628 The Oscars                                      12  8:28  1:56  0:53   23   47:27 17.1  0:34   23   28:17  9:26 1:25:37 
           Katie Crowther , Pam Gieringer , Amy Blau              
   19  607 Flying Fajitas                                  36 13:51  3:09  0:58   18   45:53 17.7  0:33   14   25:20  8:27 1:26:34 
           Adrienne Young , David Fritz , Cate Fritz              
   20  679 Pioneer                                         25 11:10  2:33  1:08   21   46:56 17.3  0:36   20   26:54  8:58 1:26:42 
           Jack Dhamer , John Dhamer , Tina Bloch                 
   21  618 team hard and fast                              37 14:07  3:13  2:52   27   49:19 16.4  0:33    3   20:41  6:54 1:27:30 
           Erik Larson , Erik Larson , Ryan Larson                
   22  612 Lakeside Ladies                                 17  9:19  2:08  0:51   24   47:57 16.9  0:57   24   28:33  9:31 1:27:36 
           Lindsay Juntunen , Kendra Rebstock , Kendra Rebstock   
   23  662 Team Sanjanisdin                                28 11:35  2:38  0:47   32   51:03 15.9  0:36   13   25:16  8:26 1:29:16 
           Joe Sandin , Jana Janis , Joe Sandin                   
   24  614 Onesies                                         26 11:13  2:33  1:08   31   50:41 16.0  0:42   19   26:54  8:58 1:30:35 
           Janna Huff , Kaitlyn Ohden , Katy Stemler              
   25  659 Pugs                                             5  7:46  1:46  0:44   30   50:20 16.1  0:46   31   32:05 10:42 1:31:39 
           Ross Swartz , Anne Dunham , Lindsey Atchison           
   26  657 Heart for Orphans                               27 11:17  2:34  1:14   17   45:30 17.8  1:14   33   32:27 10:49 1:31:40 
           Tatiana Little , David Little , Tatiana Little         
   27  658 Lindblad/Puls                                   13  8:34  1:57  2:48   29   49:40 16.3  1:06   27   29:52  9:58 1:31:59 
           Bret Puls , Bret Puls , Christine Lindblad             
   28  661 Starners                                        11  8:28  1:56  2:59   28   49:35 16.3  1:07   28   29:52  9:58 1:31:59 
           Catherine Starner , Catherine Starner , Todd Starner   
   29  615 Paola,Shelly,Ivonne                             35 13:41  3:07  0:58   33   52:48 15.3  0:51    9   24:15  8:05 1:32:31 
           Shelly Versaevel , Ivonne Hart , Paola Morrell         
   30  656 Carrie's Carrying Us                            31 12:17  2:48  0:53   26   49:13 16.5  0:36   29   29:58 10:00 1:32:55 
           Carrie Westre , Tim Helgeson , Jill Kruger             
   31  625 Team Sandin                                     30 12:12  2:47  0:51   22   47:00 17.2  0:51   34   33:36 11:12 1:34:29 
           Toni Sandin , Julie Sandin , Megan Sandin              
   32  622 Team JayBee                                     33 12:55  2:56  0:59   20   46:50 17.3  0:47   36   34:05 11:22 1:35:34 
           Jennifer Court , Mike Tolbert , Jennifer Court         
   33  613 Meanies                                         34 13:07  2:59 18:39    1   36:32 22.2  0:36   18   26:53  8:58 1:35:44 
           Debbie Christian , Duane Pullins , Debbie Christian    
   34  660 Spinner's Winner's                              22 11:02  2:31  0:57   34   54:06 15.0  0:46   32   32:14 10:45 1:39:03 
           Eve Blomquist , Bridget Weigt , Lucy Lowry             
   35  621 Team Hoeft Girls                                16  9:16  2:07  1:18   35   59:31 13.6  0:51   26   29:17  9:46 1:40:11 
           Summer Hoeft , Leah Seifert , Judy Hoeft               
   36  610 Here We Go Herderings                            8  8:05  1:50  1:00   38 1:09:57 11.6  0:35   21   27:16  9:06 1:46:50 
           Megan Herdering , Lisa Herdering , Sarah Herdering     
   37  626 The Awesome Possums                             29 12:07  2:46  1:03   36   59:47 13.5  0:44   37   34:52 11:38 1:48:32 
           Jenna Haag , Brooke Kosek , Liz Tromborg               
   38  631 Weebles                                         38 22:24  5:06  1:07   37 1:00:43 13.3  0:46   35   33:52 11:18 1:58:49 
           Michelle Cassady , Tiffany Jensen , Christine Kruger   

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 574 Daniel Trajano          Savage             MN  46 M      1  6:45  1:32  2:00    1   40:36 20.0                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15 M    6:12  1:25 
    2 Banning Young           St Paul            MN  21 M    6:12  1:25 
    3 Denny Ellingson         Courtland          MN  61 M    6:14  1:25 
    4 Scotty Erickson         Ramsey             MN  51 M    6:15  1:26 
    5 Claire Larson           West Des Moines    IA  18 F    6:31  1:29 
    6 Kari Eckhoff            Willmar            MN  26 F    6:37  1:31 
    7 Justin Pool             Buffalo            MN  38 M    6:39  1:31 
    8 Daniel Trajano          Savage             MN  46 M    6:45  1:32 
    9 Robert Brown            Hopkins            MN  38 M    6:45  1:33 
   10 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  47 F    6:51  1:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Scotty Erickson         Ramsey             MN  51 M   33:44 24.0 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  34 M   33:49 24.0 
    3 Ted McNamara            Buffalo            MN  46 M   33:52 23.9 
    4 Andy Zabel              St. Joseph         MN  33 M   34:16 23.6 
    5 Robert Brown            Hopkins            MN  38 M   34:28 23.5 
    6 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46 M   35:10 23.0 
    7 Mark Rosen              Otsego             MN  49 M   35:15 23.0 
    8 Denny Ellingson         Courtland          MN  61 M   35:27 22.8 
    9 Josh Stahl              Minnetonka         MN  44 M   35:32 22.8 
   10 Tim Staloch             Minneapolis        MN  32 M   35:42 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  34 M   16:58  5:40 
    2 Jacob Braaten           Glenwood           MN  20 M   17:45  5:55 
    3 Joe Varpness            Montevideo         MN  17 M   18:19  6:07 
    4 Andy Zabel              St. Joseph         MN  33 M   18:35  6:12 
    5 Mark Ostroot            Kasson             MN  16 M   19:14  6:25 
    6 Danny Braaten           Inver Grove Height MN  24 M   19:22  6:28 
    7 Paul Wymar              Montevideo         MN  41 M   19:27  6:29 
    8 Robert Brown            Hopkins            MN  38 M   19:43  6:35 
    9 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  19 M   19:46  6:36 
   10 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34 M   19:56  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  516 Casey Miller            Baxter             MN  34   12  7:12  1:39  1:13    2   33:49 24.0  0:42    1   16:58  5:40   59:52 
    2  602 Andy Zabel              St. Joseph         MN  33   17  7:31  1:43  1:00    4   34:16 23.6  0:40    4   18:35  6:12 1:02:00 
    3  671 Robert Brown            Hopkins            MN  38    7  6:45  1:33  0:57    5   34:28 23.5  0:38    8   19:43  6:35 1:02:29 
    4  513 Ted McNamara            Buffalo            MN  46   18  7:32  1:43  1:07    3   33:52 23.9  0:46   13   20:01  6:41 1:03:15 
    5  445 Scotty Erickson         Ramsey             MN  51    4  6:15  1:26  1:03    1   33:44 24.0  0:43   27   21:48  7:16 1:03:31 
    6  418 Jacob Braaten           Glenwood           MN  20   41  8:30  1:56  0:48   16   36:48 22.0  0:41    2   17:45  5:55 1:04:31 
    7  417 Danny Braaten           Inver Grove Height MN  24   16  7:31  1:43  0:44   14   36:24 22.3  0:32    6   19:22  6:28 1:04:31 
    8  543 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15    1  6:12  1:25  1:06   15   36:47 22.0  0:57   18   20:45  6:55 1:05:45 
    9  462 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   40  8:28  1:56  1:04   11   35:52 22.6  0:51   10   19:56  6:39 1:06:10 
   10  565 Tim Staloch             Minneapolis        MN  32   47  8:34  1:57  1:05   10   35:42 22.7  1:07   16   20:31  6:51 1:06:56 
   11  259 Denny Ellingson         Courtland          MN  61    3  6:14  1:25  1:08    8   35:27 22.8  0:58   51   23:32  7:51 1:07:17 
   12  582 Joe Varpness            Montevideo         MN  17    9  7:02  1:36  2:52   39   39:06 20.7  0:30    3   18:19  6:07 1:07:46 
   13  649 Josh Stahl              Minnetonka         MN  44   21  7:37  1:44  1:06    9   35:32 22.8  0:52   47   23:10  7:44 1:08:15 
   14  600 Paul Wymar              Montevideo         MN  41   29  7:54  1:48  1:36   31   38:23 21.1  0:57    7   19:27  6:29 1:08:17 
   15  480 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  46   37  8:15  1:53  1:00   19   37:10 21.8  0:40   22   21:24  7:08 1:08:28 
   16  546 Pete Royer              Litchfield         MN  54   26  7:51  1:48  1:15   12   36:19 22.3  0:59   31   22:08  7:23 1:08:30 
   17  569 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  34   32  8:03  1:50  1:47   23   37:46 21.4  0:49   14   20:11  6:44 1:08:34 
   18  545 Mark Rosen              Otsego             MN  49   52  8:47  2:00  1:14    7   35:15 23.0  0:57   36   22:30  7:30 1:08:40 
   19  558 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  19   62  9:09  2:05  1:55   22   37:45 21.5  0:31    9   19:46  6:36 1:09:04 
   20  535 Andrew Pearson          Plymouth           MN  32   70  9:28  2:09  2:10   18   37:09 21.8  1:11   11   19:57  6:39 1:09:53 
   21  555 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  19   81 10:30  2:24  1:16   21   37:15 21.7  0:55   12   19:59  6:40 1:09:53 
   22  528 Mark Ostroot            Kasson             MN  16    8  6:51  1:34  1:00   77   42:24 19.1  0:40    5   19:14  6:25 1:10:07 
   23  650 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59   76 10:14  2:20  1:14   13   36:21 22.3  1:00   23   21:25  7:09 1:10:12 
   24  501 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41   22  7:40  1:45  1:41   29   38:11 21.2  1:04   28   21:55  7:19 1:10:29 
   25  567 Colin Stemper           Minneapolis        MN  24   65  9:16  2:07  1:03   20   37:13 21.8  1:06   33   22:10  7:24 1:10:46 
   26  564 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  31   11  7:08  1:38  1:41   49   40:13 20.1  1:06   19   20:47  6:56 1:10:53 
   27  485 Kris Kolstad            Willmar            MN  55   24  7:46  1:46  1:22   33   38:26 21.1  0:44   38   22:40  7:34 1:10:56 
   28  639 Josh Duerr              Baxter             MN  36   55  8:57  2:02  1:25   25   38:02 21.3  1:00   29   21:57  7:19 1:11:19 
   29  677 Jeff Beyor              Buffalo            MN  43   14  7:16  1:40  2:27   48   40:12 20.1  0:51   20   20:57  6:59 1:11:42 
   30  644 Paul Johnson            Excelsior          MN  40   20  7:34  1:44  2:08   26   38:04 21.3  0:56   44   23:07  7:43 1:11:47 
   31  436 Michael Dahl            St. James          MN  19   44  8:33  1:57  1:34   17   36:56 21.9  1:41   43   23:06  7:42 1:11:48 
   32  638 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30   23  7:40  1:45  0:59   32   38:24 21.1  0:40   63   24:23  8:08 1:12:05 
   33  460 Michael Hanson          Spicer             MN  46   61  9:02  2:04  1:49   38   39:06 20.7  0:41   24   21:29  7:10 1:12:05 
   34  664 Justin Pool             Buffalo            MN  38    5  6:39  1:31  1:33   40   39:08 20.7  0:59   57   23:56  7:59 1:12:13 
   35  439 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46   34  8:12  1:52  1:28    6   35:10 23.0  1:09   92   26:57  8:59 1:12:54 
   36  493 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  40   10  7:08  1:38  1:34   47   40:06 20.2  0:50   54   23:43  7:55 1:13:18 
   37  421 Mike Bratsch            Danube             MN  51   78 10:25  2:23  1:33   34   38:26 21.1  1:13   26   21:44  7:15 1:13:21 
   38  578 Christian Twigg         Minneapolis        MN  40   13  7:14  1:39  1:20   41   39:13 20.7  1:21   62   24:20  8:07 1:13:27 
   39  651 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  38   39  8:24  1:55  1:35   50   40:18 20.1  1:07   34   22:19  7:27 1:13:41 
   40  468 Ken Heitzman            Spicer             MN  48   73  9:57  2:16  2:03   30   38:15 21.2  0:32   42   23:02  7:41 1:13:46 
   41  466 Michael Heaney          Maple Grove        MN  45   53  8:47  2:00  1:52   43   39:36 20.5  1:46   35   22:20  7:27 1:14:20 
   42  470 Darrel Henry            Murdock            MN  47   43  8:33  1:57  1:58   58   40:49 19.8  1:02   32   22:09  7:23 1:14:29 
   43  675 Bob Strandell           Plymouth           MN  51   82 10:32  2:24  1:38   27   38:06 21.3  1:10   52   23:33  7:51 1:14:57 
   44  505 Michael Lybarger        Minneapolis        MN  27   97 10:58  2:30  2:30   44   39:48 20.4  1:04   17   20:40  6:54 1:14:57 
   45  435 Matthew Dahl            Saint James        MN  21   35  8:14  1:53  1:48   64   41:01 19.7  1:02   49   23:16  7:46 1:15:20 
   46  450 Joey Fragodt            Morris             MN  25   48  8:37  1:58  1:34   62   40:54 19.8  0:59   50   23:22  7:48 1:15:26 
   47  645 Kim Larson              Nisswa             MN  45   54  8:51  2:01  2:16   36   38:46 20.9  1:11   70   24:44  8:15 1:15:47 
   48  475 Daniel Jacobs           Olivia             MN  52   67  9:17  2:07  1:50   66   41:12 19.7  0:42   41   22:53  7:38 1:15:52 
   49  415 Mike Bier               Brooklyn Center    MN  44   80 10:30  2:24  1:24   35   38:43 20.9  0:55   65   24:26  8:09 1:15:55 
   50  329 Marty Janning           Willmar            MN  48  113 11:52  2:42  2:58   46   40:01 20.2  1:05   15   20:12  6:44 1:16:07 
   51  597 Josh Wilson             Maple Lake         MN  34   75 10:09  2:19  1:32   61   40:54 19.8  1:09   40   22:48  7:36 1:16:31 
   52  454 Ryan Gale               Hugo               MN  37   49  8:38  1:58                          1:20   37   22:33  7:31 1:16:37 
   53  534 William Pattison        St. Paul           MN  31   58  9:00  2:03  2:27   42   39:18 20.6  1:29   68   24:38  8:13 1:16:49 
   54  601 Banning Young           St Paul            MN  21    2  6:12  1:25  2:15   92   43:29 18.6  0:46   61   24:19  8:07 1:17:00 
   55  432 Ryan Cross              Hanover            MN  26   71  9:32  2:10  2:18   70   41:27 19.5  1:02   46   23:10  7:44 1:17:27 
   56  506 Tom Lynch               Nelson             MN  64   96 10:57  2:30  1:37   37   38:49 20.9  1:25   72   25:01  8:21 1:17:47 
   57  471 Paul Holm               Fargo              ND  41  126 13:16  3:01  1:52   24   38:01 21.3  1:44   45   23:07  7:43 1:17:59 
   58  252 Scott Crawford          Buffalo            MN  26   56  8:59  2:03  2:07   54   40:33 20.0  1:05   77   25:23  8:28 1:18:05 
   59  647 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  41  104 11:10  2:33  1:31   28   38:09 21.2  1:50   79   25:44  8:35 1:18:23 
   60  643 Noel Johnson            Buffalo            MN  36   90 10:45  2:27  1:21   60   40:53 19.8  1:21   60   24:14  8:05 1:18:33 
   61  487 Brian Kretsch           Plymouth           MN  18   27  7:52  1:48  2:46   84   42:41 19.0  0:43   69   24:42  8:14 1:18:42 
   62  589 Bruce Watland           Willmar            MN  51   33  8:05  1:51  2:00   91   43:23 18.7  0:40   71   25:01  8:21 1:19:06 
   63  595 Alex Westman            Racine             WI  14   59  9:00  2:03  2:01   73   42:05 19.2  2:16   56   23:55  7:59 1:19:15 
   64  514 Dan Metcalfe            Maple Grove        MN  48   25  7:50  1:47  2:06   56   40:41 19.9  2:03   94   26:58  9:00 1:19:36 
   65  499 Jay Lawton              Willmar            MN  55   79 10:28  2:23  2:48   72   41:53 19.3  1:24   48   23:13  7:45 1:19:45 
   66  547 Dylan Rudningen         Sunburg            MN  12  103 11:08  2:32  1:53   99   44:32 18.2  0:42   25   21:34  7:12 1:19:46 
   67  473 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  36   45  8:33  1:57  1:34  103   45:02 18.0  0:32   66   24:27  8:09 1:20:06 
   68  443 Cris Eide               Spicer             MN  43  114 11:53  2:42  1:56   71   41:30 19.5  1:09   55   23:46  7:56 1:20:12 
   69  585 Mark Walford            Glencoe            MN  63   89 10:43  2:26  2:01   57   40:44 19.9  1:18   81   25:45  8:35 1:20:29 
   70  438 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  57  135 13:58  3:11  2:16   53   40:31 20.0  1:06   39   22:43  7:35 1:20:33 
   71  568 Brett Stolzenberg       Sauk Rapids        MN  41   36  8:15  1:53  2:41   74   42:10 19.2  1:09   90   26:53  8:58 1:21:07 
   72  652 Warren Weber            Swanville          MN  45   93 10:50  2:28  1:50   65   41:06 19.7  1:00   85   26:28  8:50 1:21:13 
   73  668 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   72  9:39  2:12  2:10   68   41:13 19.7  1:26   91   26:56  8:59 1:21:22 
   74  478 Brian Johnson           Grand Forks        ND  53   66  9:16  2:07  2:23   59   40:50 19.8  0:58   99   28:04  9:22 1:21:28 
   75  458 Edward Haag             Marshall           MN  62   68  9:21  2:08  3:47   88   43:06 18.8  1:06   59   24:13  8:05 1:21:31 
   76  457 Adam Gulsvig            Minneapolis        MN  27   87 10:39  2:26  5:31   45   39:59 20.3  1:11   67   24:27  8:09 1:21:45 
   77  515 Josh Meyers             Bloomington        MN  25   85 10:35  2:25  1:48   63   40:55 19.8  2:01   88   26:41  8:54 1:21:58 
   78  463 Kevin Hart              Marshall           MN  47   94 10:56  2:29  2:23   83   42:38 19.0  1:42   64   24:24  8:08 1:22:00 
   79  642 Kelly Hawkinson         Long Prairie       MN  37   84 10:33  2:24  2:48   85   42:52 18.9  0:48   82   25:49  8:37 1:22:48 
   80  670 Travis Anderson         Edina              MN  39   50  8:40  1:58  4:03   97   44:18 18.3  2:11   53   23:41  7:54 1:22:51 
   81  502 Dick Lowry              North Mankato      MN  56   38  8:18  1:54  1:42   79   42:24 19.1  1:22  105   29:09  9:43 1:22:53 
   82  538 Forrest Peterson        Willmar            MN  64   95 10:56  2:29  2:17   82   42:34 19.0  1:27   80   25:45  8:35 1:22:56 
   83  488 Daniel Kretsch          Plymouth           MN  19   28  7:52  1:48  2:47  104   45:08 17.9  0:44   86   26:31  8:51 1:23:01 
   84  667 Taylor Neuman           Willmar            MN  20  111 11:44  2:40  1:52  112   47:15 17.1  0:33   30   22:08  7:23 1:23:29 
   85  587 Derrick Ward            Madison            WI  28   42  8:32  1:57  1:28   75   42:13 19.2  1:04  113   30:15 10:05 1:23:30 
   86  557 Kyle Schow              Willmar            MN  41  117 11:57  2:43  2:03   78   42:24 19.1  1:35   78   25:43  8:35 1:23:39 
   87  453 Robert Furr             Duluth             MN  29   86 10:36  2:25  4:04   87   43:03 18.8  1:59   58   24:09  8:03 1:23:50 
   88  678 Ben Larson              Roseville          MN  29   64  9:13  2:06  2:18   89   43:08 18.8  1:55   96   27:20  9:07 1:23:53 
   89  680 Tanner Sande            Horace             ND  16   15  7:23  1:41  1:42  113   47:22 17.1  0:41   93   26:57  8:59 1:24:04 
   90  520 Andrew Muehlfeld        Minneapolis        MN  27   83 10:33  2:24  2:57   96   44:11 18.3  1:37   73   25:02  8:21 1:24:17 
   91  469 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34   74 10:02  2:17  2:55   98   44:27 18.2  1:43   76   25:20  8:27 1:24:25 
   92  437 Layne Danielson         Baxter             MN  40   69  9:24  2:09  2:45   67   41:12 19.7  1:44  112   29:56  9:59 1:25:00 
   93  544 Mike Rogers             Minnetonka         MN  48  105 11:14  2:34  2:22   86   43:01 18.8  1:38   89   26:47  8:56 1:25:01 
   94  413 Thomas Bice             Paynesville        MN  29  112 11:51  2:42  2:13  106   45:18 17.9  0:39   74   25:05  8:22 1:25:04 
   95  648 Tom Millerbernd         Chaska             MN  46   57  9:00  2:03  2:45   94   43:43 18.5  1:33  108   29:29  9:50 1:26:28 
   96  541 Matthew Remhof          Elk River          MN  44   31  8:00  1:50  3:55   69   41:26 19.5  3:02  114   30:19 10:07 1:26:41 
   97  676 John O'Neill            Bird Island        MN  61   77 10:19  2:21  2:17  102   44:58 18.0  1:23  101   28:17  9:26 1:27:12 
   98  426 Bill Bunnelle           Ham Lake           MN  60   92 10:50  2:28  2:11   52   40:29 20.0  1:30  125   32:17 10:46 1:27:16 
   99  562 Tom Snook               Saint Louis Park   MN  46  120 12:03  2:45  3:32   51   40:20 20.1  1:53  109   29:46  9:56 1:27:32 
  100  527 John Nielsen            Woodbury           MN  66   99 11:00  2:30  2:04   93   43:32 18.6  1:28  110   29:50  9:57 1:27:52 
  101  524 Sam Newell              Inver Grove Height MN  15   51  8:40  1:59  3:20  108   46:35 17.4  2:05   97   27:30  9:10 1:28:08 
  102  498 Richard Larson          Stillwater         MN  59  134 13:54  3:10  2:24  101   44:42 18.1  1:09   87   26:35  8:52 1:28:42 
  103  542 Matthew Ritter          Rochester          MN  38   60  9:02  2:03  3:06   95   43:51 18.5  1:27  123   31:58 10:40 1:29:22 
  104  414 Howard Bich             Sioux Falls        SD  73  119 12:02  2:44  1:52   76   42:14 19.2  1:09  124   32:17 10:46 1:29:32 
  105  593 Allen Weis              Delano             MN  45  118 11:58  2:43  1:40   90   43:20 18.7  1:12  122   31:32 10:31 1:29:40 
  106  560 Jeron Smith             Willmar            MN  26  109 11:41  2:40  2:53  120   49:20 16.4  0:43   75   25:13  8:25 1:29:48 
  107  477 Andrew Janis            Minneapolis        MN  36   88 10:39  2:26  2:28  105   45:17 17.9  0:52  119   30:53 10:18 1:30:08 
  108  452 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  66   63  9:13  2:06  3:07   80   42:27 19.1  2:45  126   33:22 11:08 1:30:51 
  109  408 Eric Baukol             Montevideo         MN  31  101 11:06  2:32  2:55  122   49:27 16.4  1:26   84   26:20  8:47 1:31:12 
  110  576 Lou Trajano             Burnsville         MN  46   30  7:56  1:49  1:37  109   46:59 17.2  1:38  127   33:38 11:13 1:31:46 
  111  459 Theodore Birt           Minneapolis        MN  25  116 11:54  2:43  5:21  127   53:41 15.1  1:08   21   21:03  7:01 1:33:05 
  112  566 John Steele             Spicer             MN  65   91 10:46  2:27  5:05  119   48:49 16.6  3:09   83   25:51  8:37 1:33:39 
  113  665 Bryce Barney            Claremont          MN  16  133 13:52  3:09  3:13  100   44:41 18.1  3:24  104   28:59  9:40 1:34:07 
  114  531 Michael Pantaleo        Shoreview          MN  55  122 12:09  2:46  3:19   81   42:29 19.1  2:07  130   34:28 11:30 1:34:31 
  115  416 Jim Blomquist           Spicer             MN  55  100 11:04  2:31  2:37  125   50:38 16.0  0:58  106   29:25  9:49 1:34:41 
  116  559 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53  136 14:08  3:13  2:53  116   48:28 16.7  2:25   95   26:59  9:00 1:34:51 
  117  551 Jamie Sandin            Cottage Grove      MN  42  128 13:22  3:03  3:52  114   48:11 16.8  1:22  100   28:10  9:24 1:34:54 
  118  490 Kevin Kretsch           Plymouth           MN  54  107 11:29  2:37  2:33  117   48:41 16.6  1:06  121   31:20 10:27 1:35:07 
  119  522 Steven Myhre            Willmar            MN  66  131 13:35  3:06  3:13  110   47:01 17.2  1:20  117   30:31 10:11 1:35:38 
  120  681 Larry Mathison          Minneapolis        MN  46  108 11:33  2:38  2:23  107   45:25 17.8  1:39  131   34:47 11:36 1:35:44 
  121  519 Richard Morris          Edina              MN  50  106 11:25  2:36  4:47  111   47:01 17.2  3:49  103   28:55  9:39 1:35:56 
  122  483 Daniel Klages           Mankato            MN  52  125 13:05  2:59  2:42  123   49:42 16.3  1:46  118   30:47 10:16 1:37:59 
  123  456 Mitchell Grunig         Hancock            MN  25  137 15:54  3:37  2:35  118   48:43 16.6  1:11  111   29:51  9:57 1:38:12 
  124  666 Luther Rark             Muscat             OM  37  110 11:44  2:40  2:15  128   54:05 15.0  0:49  107   29:26  9:49 1:38:18 
  125  461 Spencer Hardy           Prior Lake         MN  36   46  8:34  1:57  3:28  124   49:55 16.2  2:01  129   34:23 11:28 1:38:19 
  126  489 Eric Kretsch            Plymouth           MN  19   19  7:32  1:43  2:51  135   59:08 13.7  0:54   98   27:59  9:20 1:38:22 
  127  598 Jason Wood              Faribault          MN  37  115 11:54  2:43  4:47  115   48:19 16.8  1:48  128   34:06 11:22 1:40:52 
  128  596 Greg Weyandt            St Paul            MN  64  132 13:47  3:08  5:00  121   49:27 16.4  2:00  120   30:58 10:20 1:41:11 
  129  424 Matt Brown              Minneapolis        MN  28  124 13:04  2:59  4:12  130   55:42 14.5  2:03  116   30:25 10:09 1:45:23 
  130  405 Jorge Ayala             Brooklyn Center    MN  71  102 11:08  2:32  4:50  133   57:20 14.1  2:36  115   30:20 10:07 1:46:13 
  131  425 Grant Bullemer          Willmar            MN  27  121 12:03  2:45  3:57  134   58:55 13.7  1:29  132   36:21 12:07 1:52:42 
  132  573 Gary Tintes             Litchfield         MN  58   98 10:59  2:30 16:28  132   56:25 14.4  0:50  102   28:29  9:30 1:53:09 
  133  636 Mark Anderson           Rochester          MN  61  127 13:20  3:02  3:37  136   59:32 13.6  2:21  133   37:04 12:22 1:55:51 
  134  446 Gary Esboldt            Willmar            MN  61  129 13:28  3:04  2:57  131   56:12 14.4  2:24  135   41:57 13:59 1:56:56 
  135  633 Adam Ahrndt             Sartell            MN  37  130 13:35  3:06  5:15  129   55:22 14.6  1:55  134   41:43 13:55 1:57:48 
  136  641 Frank Farrar            Britton            SD  84  123 12:11  2:46  6:39  126   52:42 15.4  6:19  136   53:43 17:55 2:11:32 
  137  574 Daniel Trajano          Savage             MN  46    6  6:45  1:32  2:00   55   40:36 20.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  580 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  47    3  6:51  1:34  1:13    6   39:53 20.3  0:54    4   23:06  7:42 1:11:55 
    2  442 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  33    4  7:28  1:42  1:16    1   37:09 21.8  1:01   36   26:53  8:58 1:13:44 
    3  484 Jena Klein              Cold Spring        MN  42    7  8:11  1:52  1:16    4   38:39 21.0  1:22   18   24:56  8:19 1:14:22 
    4  552 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  41   12  8:26  1:55  1:15   10   40:17 20.1  1:01    7   23:41  7:54 1:14:38 
    5  590 Megan Webster           Richfield          MN  58   26  9:28  2:10  1:39    3   38:25 21.1  1:20   10   23:56  7:59 1:14:46 
    6  669 Emily Allen             Bloomington        MN  28   31  9:39  2:12  1:55    7   39:57 20.3  1:08    5   23:15  7:45 1:15:52 
    7  507 Carol Marston           Mankato            MN  53   37 10:03  2:17  1:33    2   38:08 21.2  1:16   19   25:24  8:28 1:16:22 
    8  525 Tracy Newell            Inver Grove Height MN  42   24  9:28  2:10  2:01   13   40:58 19.8  1:25    2   22:36  7:32 1:16:26 
    9  430 Paula Croonquist        Brooklyn Center    MN  40    9  8:13  1:52  1:26   11   40:28 20.0  1:38   17   24:56  8:19 1:16:39 
   10  492 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  40    6  7:58  1:49  1:51    9   40:16 20.1  0:52   39   26:57  8:59 1:17:51 
   11  646 Nicole Maloney          Truman             MN  32   58 11:05  2:31  1:33   12   40:38 19.9  0:54    9   23:49  7:57 1:17:56 
   12  508 Lisa Martin             Bemidji            MN  44   11  8:17  1:53  2:40   21   43:24 18.7  1:08    3   23:03  7:41 1:18:31 
   13  536 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  30   17  9:06  2:05  1:46   19   43:00 18.8  1:03   15   24:49  8:17 1:19:43 
   14  481 Laura Kalland           Elk River          MN  32    5  7:36  1:44  1:35   17   42:46 18.9  0:58   35   26:51  8:57 1:19:44 
   15  482 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  37   50 10:50  2:28  1:36   14   41:25 19.6  1:04   16   24:55  8:19 1:19:47 
   16  523 Kathy Nelson            Brooklyn Park      MN  49   22  9:22  2:08  1:29    8   40:06 20.2  1:12   50   28:06  9:22 1:20:12 
   17  412 Amy Bergan              West Fargo         ND  29   52 10:57  2:30  2:03   16   42:20 19.1  1:27    8   23:48  7:56 1:20:34 
   18  553 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  39   14  8:47  2:00  2:05    5   39:52 20.3  1:16   58   29:05  9:42 1:21:03 
   19  428 Jamie Butterfass        Anoka              MN  27   51 10:57  2:30  2:19   28   43:56 18.4  1:13    6   23:26  7:49 1:21:49 
   20  464 Anne Hartman            Plymouth           MN  37   34  9:47  2:14  1:42   20   43:09 18.8  1:11   30   26:11  8:44 1:21:57 
   21  529 Lyndsey Paffrath-Bice   Paynesville        MN  28   47 10:45  2:27  2:11   34   44:21 18.3  0:55   11   23:59  8:00 1:22:10 
   22  604 Becky Zenk              Minneapolis        MN  30    8  8:12  1:52  1:39   35   44:47 18.1  0:43   38   26:57  8:59 1:22:17 
   23  588 Emily Ward              Chicago            IL  26   32  9:40  2:12  1:10   15   41:44 19.4  1:25   63   29:42  9:54 1:23:40 
   24  512 Jill McNamara           Buffalo            MN  46   21  9:18  2:07  1:40   25   43:43 18.5  1:03   48   27:59  9:20 1:23:42 
   25  403 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  46   28  9:32  2:10  2:15   18   42:54 18.9  1:03   49   28:03  9:21 1:23:45 
   26  635 Christina Anderson      Sauk Rapids        MN  42   65 11:26  2:36  2:13   29   44:02 18.4  1:04   20   25:28  8:30 1:24:10 
   27  532 Sherry Pape             Nisswa             MN  29   35  9:48  2:14  1:44   42   46:11 17.5  1:03   21   25:30  8:30 1:24:15 
   28  510 Elizabeth McNamara      Fargo              MN  21   20  9:18  2:07  1:53   44   46:34 17.4  0:37   28   26:07  8:43 1:24:27 
   29  672 Teresa Steverman        Easton             MN  45   39 10:25  2:22  2:15   31   44:07 18.4  1:05   32   26:40  8:54 1:24:31 
   30  592 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  44   27  9:31  2:10  2:27   40   45:48 17.7  0:56   25   25:53  8:38 1:24:34 
   31  401 Emilee Allinder         Minneapolis        MN  25   38 10:07  2:18  2:17   33   44:21 18.3  1:01   45   27:29  9:10 1:25:13 
   32  570 Traci Strittmater       Edina              MN  41   55 11:00  2:30  1:55   30   44:05 18.4  1:33   33   26:41  8:54 1:25:13 
   33  579 Amy Van Beck            New Munich         MN  34   57 11:03  2:31  1:40   51   47:27 17.1  0:41   14   24:46  8:16 1:25:35 
   34  591 Dona Weets              Alpha              MN  55   69 11:37  2:39  2:32   27   43:54 18.5  1:57   23   25:46  8:36 1:25:44 
   35  283 Jamie Mahoney           Hutchinson         MN  28   46 10:44  2:27  1:54   26   43:44 18.5  1:16   53   28:14  9:25 1:25:50 
   36  637 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  28   18  9:11  2:06  1:29   22   43:25 18.7  1:10   68   30:41 10:14 1:25:54 
   37  495 Beth Larsen             Cold Spring        MN  39   40 10:26  2:23  1:41   37   44:52 18.1  0:51   54   28:15  9:25 1:26:03 
   38  486 Lindsey Konken          Dubuque            IA  29   48 10:49  2:28  2:13   32   44:19 18.3  1:09   56   28:32  9:31 1:26:59 
   39  500 Claudia Lenz            Willmar            MN  52   49 10:49  2:28  2:55   43   46:29 17.4  0:45   31   26:20  8:47 1:27:17 
   40  673 Kari Eckhoff            Willmar            MN  26    2  6:37  1:31  1:10   85   57:03 14.2  0:36    1   22:07  7:23 1:27:30 
   41  479 Tyann Jones             Miller             SD  49   75 12:06  2:45  1:57   47   47:03 17.2  0:38   26   25:54  8:38 1:27:35 
   42  563 Christina Sorensen      St. Louis Park     MN  25   44 10:41  2:26  1:46   62   49:35 16.3  1:23   13   24:21  8:07 1:27:44 
   43  561 Paula Smith             Willmar            MN  25   23  9:25  2:09  3:00   46   46:56 17.3  1:17   44   27:27  9:09 1:28:03 
   44  549 Judi Sanders            Truman             MN  48   79 12:14  2:47  1:48   61   49:26 16.4  0:47   12   24:06  8:02 1:28:18 
   45  572 Paula Thomsen           Savage             MN  46   29  9:35  2:11  1:21   41   46:07 17.6  0:46   71   30:56 10:19 1:28:43 
   46  497 Claire Larson           West Des Moines    IA  18    1  6:31  1:29  2:11   56   48:35 16.7  0:59   69   30:43 10:15 1:28:57 
   47  476 Carla James             Stillwater         MN  43   10  8:16  1:53  3:58   23   43:25 18.7  2:04   74   31:48 10:36 1:29:30 
   48  594 Melissa Wentzel         Kerkhoven          MN  25   62 11:14  2:34  1:49   55   48:27 16.7  1:08   43   27:22  9:08 1:29:58 
   49  444 Jennifer Ellering       Melrose            MN  39   73 12:01  2:44  1:59   48   47:08 17.2  1:01   47   27:58  9:20 1:30:04 
   50  494 Joyce Kurus             Minnetonka         MN  42   45 10:44  2:27  3:27   36   44:52 18.1  1:27   64   30:15 10:05 1:30:43 
   51  451 Nancy Fritz             Willmar            MN  57   70 11:39  2:39  3:06   39   45:33 17.8  0:56   62   29:39  9:53 1:30:52 
   52  575 Danielle Trajano        Savage             MN  17   25  9:28  2:10  1:12   59   49:11 16.5  0:43   70   30:47 10:16 1:31:20 
   53  465 Bonnie Hauser           Raymond            MN  52   81 12:18  2:48  2:14   52   47:30 17.1  1:09   55   28:26  9:29 1:31:34 
   54  603 Lisa Zeman              Elk River          MN  40   80 12:18  2:48  2:21   53   47:42 17.0  1:56   46   27:31  9:11 1:31:47 
   55  556 Julie Schmelzer         Kimball            MN  50   71 11:47  2:41  1:44   50   47:15 17.1  2:02   61   29:19  9:47 1:32:07 
   56  584 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  56   67 11:30  2:37  1:57   24   43:32 18.6  1:40   79   33:49 11:17 1:32:26 
   57  474 Alisa Ireland           Buffalo            MN  35   19  9:12  2:06  2:23   75   52:57 15.3  0:54   40   27:08  9:03 1:32:31 
   58  634 Ashley Anderson         Rochester          MN  30   53 10:59  2:30  2:37   71   51:17 15.8  1:00   34   26:46  8:56 1:32:38 
   59  420 Lindsay Braaten         Glenwood.Com       MN  19   59 11:09  2:32  1:57   69   50:56 15.9  0:49   52   28:12  9:24 1:33:01 
   60  429 Melanie Christensen     Willmar            MN  37   41 10:36  2:25  2:41   38   45:20 17.9  1:07   80   33:51 11:17 1:33:33 
   61  448 Marie Fischer           Glenwood           MN  47   92 16:22  3:44  2:36   49   47:08 17.2  0:39   37   26:55  8:59 1:33:38 
   62  674 Hannah Tornquist        Willmar            MN  26   60 11:12  2:33  1:47   72   51:53 15.6  0:46   51   28:09  9:23 1:33:44 
   63  583 Janis Volk              Medina             MN  35   33  9:42  2:13  3:56   77   53:22 15.2  1:08   22   25:46  8:36 1:33:51 
   64  539 Jill Peterson           Shoreview          MN  42   66 11:26  2:36  3:27   63   49:45 16.3  2:09   42   27:20  9:07 1:34:05 
   65  431 Alyssa Cross            Hanover            MN  25   74 12:03  2:45  2:14   74   52:45 15.4  1:10   27   26:04  8:42 1:34:13 
   66  406 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  43   15  9:01  2:03  2:30   54   48:02 16.9  2:00   75   32:52 10:58 1:34:23 
   67  491 Lauren Kretsch          Plymouth           MN  21   13  8:29  1:56  3:57   68   50:52 15.9  0:57   65   30:29 10:10 1:34:42 
   68  581 Carrie Vanhouten        St. Louis Park     MN  28   76 12:06  2:45  2:33   76   53:16 15.2  1:04   24   25:47  8:36 1:34:45 
   69  447 Tasha Feldman           Granite Falls      MN  36   16  9:04  2:04  2:53   65   50:29 16.0  1:08   72   31:22 10:28 1:34:55 
   70  427 Kate Busse              Apple Valley       MN  41   72 12:01  2:44  2:10   60   49:21 16.4  0:59   67   30:35 10:12 1:35:04 
   71  526 Jess Newman             Shakopee           MN  34   82 12:19  2:48  2:32   66   50:36 16.0  1:03   57   28:55  9:39 1:35:24 
   72  423 Pam Brophy              Buffalo            MN  62   36  9:58  2:16  2:15   57   48:48 16.6  1:17   78   33:23 11:08 1:35:38 
   73  654 Jennifer Windels        International Fall MN  41   54 11:00  2:30  2:54   45   46:55 17.3  1:45   77   33:18 11:06 1:35:50 
   74  640 April Erickson          North Mankato      MN  27   30  9:38  2:12  2:14   67   50:46 16.0  0:50   76   33:12 11:04 1:36:38 
   75  440 Cassandra Dillon        Duluth             MN  26   77 12:11  2:46  4:39   70   51:08 15.8  2:11   41   27:13  9:05 1:37:21 
   76  410 Kristin Beeler          Maple Grove        MN  34   42 10:38  2:25  1:54   73   52:00 15.6  1:23   73   31:45 10:35 1:37:37 
   77  521 Laura Murray            Burnsville         MN  46   56 11:01  2:31  1:59   80   54:42 14.8  0:52   60   29:15  9:45 1:37:47 
   78  433 Kristen Cruze           New Hope           MN  29   78 12:13  2:47  2:40   78   53:41 15.1  1:16   66   30:34 10:12 1:40:23 
   79  509 Sara Martinka           Spicer             MN  35   43 10:41  2:26  2:56   64   50:09 16.2  1:27   82   35:18 11:46 1:40:29 
   80  455 Talia Gildner           Minneapolis        MN  24   61 11:13  2:33  4:46   82   56:51 14.2  2:24   29   26:09  8:43 1:41:22 
   81  518 Caitlin Morris          Edina              MN  21   84 12:48  2:55  2:40   58   48:59 16.5  1:36   83   35:43 11:55 1:41:44 
   82  411 Megan Bell              Baltimore          MD  24   63 11:15  2:34  4:43   81   56:43 14.3  2:33   59   29:07  9:43 1:44:20 
   83  533 Jennifer Paterson       Brainerd           MN  25   90 14:49  3:22  4:01   79   54:01 15.0  1:41   81   34:47 11:36 1:49:16 
   84  409 Pamela Baukol           Montevideo         MN  31   64 11:23  2:36  2:23   84   57:01 14.2  0:42   85   38:54 12:58 1:50:21 
   85  548 Judy Rykken             Bloomington        MN  75   85 12:56  2:57  3:01   88   59:32 13.6  1:51   84   37:08 12:23 1:54:27 
   86  599 Stephanie Woodward      Hugo               MN  44   68 11:31  2:37  2:13   86   57:10 14.2  1:23   91   43:48 14:36 1:56:03 
   87  571 Theresa Swansson        Bloomington        MN  55   87 13:31  3:05  6:14   83   56:53 14.2  3:28   86   39:46 13:16 1:59:51 
   88  496 Laura Lee Larsen        Blue Earth         MN  47   88 14:32  3:18  3:48   89   59:39 13.6  1:48   87   40:45 13:35 2:00:29 
   89  517 Sandra Moore            Wyoming            MN  51   89 14:42  3:21  2:53   87   57:34 14.1  1:40   93   46:45 15:35 2:03:32 
   90  504 Sarah Ludens            Hurley             SD  25   83 12:27  2:50  2:43   91 1:05:17 12.4  1:22   90   42:11 14:04 2:03:58 
   91  434 Sharon Cruze            Willmar            MN  61   91 15:13  3:28  7:54   90 1:02:14 13.0  2:18   92   46:09 15:23 2:13:46 
   92  467 Kelly Heid              Willmar            MN  35   86 13:04  2:59 12:21   92 1:09:17 11.7  0:59   88   41:04 13:42 2:16:43 
   93  554 Christine Schiroo       Hutchinson         MN  44   93 22:18  5:04  3:08   93 1:09:17 11.7  0:58   89   41:05 13:42 2:16:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  543 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15    1  6:12  1:25  1:06    1   36:47 22.0  0:57    1   20:45  6:55 1:05:45 
    2  595 Alex Westman            Racine             WI  14    3  9:00  2:03  2:01    2   42:05 19.2  2:16    3   23:55  7:59 1:19:15 
    3  547 Dylan Rudningen         Sunburg            MN  12    4 11:08  2:32  1:53    3   44:32 18.2  0:42    2   21:34  7:12 1:19:46 
    4  524 Sam Newell              Inver Grove Height MN  15    2  8:40  1:59  3:20    4   46:35 17.4  2:05    4   27:30  9:10 1:28:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  582 Joe Varpness            Montevideo         MN  17    2  7:02  1:36  2:52    4   39:06 20.7  0:30    1   18:19  6:07 1:07:46 
    2  558 Jeremy Schultz          Eden Valley        MN  19    8  9:09  2:05  1:55    3   37:45 21.5  0:31    3   19:46  6:36 1:09:04 
    3  555 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  19    9 10:30  2:24  1:16    2   37:15 21.7  0:55    4   19:59  6:40 1:09:53 
    4  528 Mark Ostroot            Kasson             MN  16    1  6:51  1:34  1:00    5   42:24 19.1  0:40    2   19:14  6:25 1:10:07 
    5  436 Michael Dahl            St. James          MN  19    7  8:33  1:57  1:34    1   36:56 21.9  1:41    5   23:06  7:42 1:11:48 
    6  487 Brian Kretsch           Plymouth           MN  18    5  7:52  1:48  2:46    6   42:41 19.0  0:43    6   24:42  8:14 1:18:42 
    7  488 Daniel Kretsch          Plymouth           MN  19    6  7:52  1:48  2:47    8   45:08 17.9  0:44    7   26:31  8:51 1:23:01 
    8  680 Tanner Sande            Horace             ND  16    3  7:23  1:41  1:42    9   47:22 17.1  0:41    8   26:57  8:59 1:24:04 
    9  665 Bryce Barney            Claremont          MN  16   10 13:52  3:09  3:13    7   44:41 18.1  3:24   10   28:59  9:40 1:34:07 
   10  489 Eric Kretsch            Plymouth           MN  19    4  7:32  1:43  2:51   10   59:08 13.7  0:54    9   27:59  9:20 1:38:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  497 Claire Larson           West Des Moines    IA  18    1  6:31  1:29  2:11    1   48:35 16.7  0:59    2   30:43 10:15 1:28:57 
    2  575 Danielle Trajano        Savage             MN  17    2  9:28  2:10  1:12    2   49:11 16.5  0:43    3   30:47 10:16 1:31:20 
    3  420 Lindsay Braaten         Glenwood.Com       MN  19    3 11:09  2:32  1:57    3   50:56 15.9  0:49    1   28:12  9:24 1:33:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  418 Jacob Braaten           Glenwood           MN  20    4  8:30  1:56  0:48    2   36:48 22.0  0:41    1   17:45  5:55 1:04:31 
    2  417 Danny Braaten           Inver Grove Height MN  24    2  7:31  1:43  0:44    1   36:24 22.3  0:32    2   19:22  6:28 1:04:31 
    3  567 Colin Stemper           Minneapolis        MN  24    5  9:16  2:07  1:03    3   37:13 21.8  1:06    4   22:10  7:24 1:10:46 
    4  435 Matthew Dahl            Saint James        MN  21    3  8:14  1:53  1:48    4   41:01 19.7  1:02    5   23:16  7:46 1:15:20 
    5  601 Banning Young           St Paul            MN  21    1  6:12  1:25  2:15    5   43:29 18.6  0:46    6   24:19  8:07 1:17:00 
    6  667 Taylor Neuman           Willmar            MN  20    6 11:44  2:40  1:52    6   47:15 17.1  0:33    3   22:08  7:23 1:23:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  510 Elizabeth McNamara      Fargo              MN  21    2  9:18  2:07  1:53    1   46:34 17.4  0:37    1   26:07  8:43 1:24:27 
    2  491 Lauren Kretsch          Plymouth           MN  21    1  8:29  1:56  3:57    3   50:52 15.9  0:57    4   30:29 10:10 1:34:42 
    3  455 Talia Gildner           Minneapolis        MN  24    3 11:13  2:33  4:46    5   56:51 14.2  2:24    2   26:09  8:43 1:41:22 
    4  518 Caitlin Morris          Edina              MN  21    5 12:48  2:55  2:40    2   48:59 16.5  1:36    5   35:43 11:55 1:41:44 
    5  411 Megan Bell              Baltimore          MD  24    4 11:15  2:34  4:43    4   56:43 14.3  2:33    3   29:07  9:43 1:44:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  505 Michael Lybarger        Minneapolis        MN  27   10 10:58  2:30  2:30    1   39:48 20.4  1:04    1   20:40  6:54 1:14:57 
    2  450 Joey Fragodt            Morris             MN  25    2  8:37  1:58  1:34    4   40:54 19.8  0:59    4   23:22  7:48 1:15:26 
    3  432 Ryan Cross              Hanover            MN  26    5  9:32  2:10  2:18    6   41:27 19.5  1:02    3   23:10  7:44 1:17:27 
    4  252 Scott Crawford          Buffalo            MN  26    3  8:59  2:03  2:07    3   40:33 20.0  1:05   10   25:23  8:28 1:18:05 
    5  457 Adam Gulsvig            Minneapolis        MN  27    9 10:39  2:26  5:31    2   39:59 20.3  1:11    6   24:27  8:09 1:21:45 
    6  515 Josh Meyers             Bloomington        MN  25    7 10:35  2:25  1:48    5   40:55 19.8  2:01   11   26:41  8:54 1:21:58 
    7  587 Derrick Ward            Madison            WI  28    1  8:32  1:57  1:28    7   42:13 19.2  1:04   14   30:15 10:05 1:23:30 
    8  453 Robert Furr             Duluth             MN  29    8 10:36  2:25  4:04    8   43:03 18.8  1:59    5   24:09  8:03 1:23:50 
    9  678 Ben Larson              Roseville          MN  29    4  9:13  2:06  2:18    9   43:08 18.8  1:55   12   27:20  9:07 1:23:53 
   10  520 Andrew Muehlfeld        Minneapolis        MN  27    6 10:33  2:24  2:57   10   44:11 18.3  1:37    7   25:02  8:21 1:24:17 
   11  413 Thomas Bice             Paynesville        MN  29   12 11:51  2:42  2:13   11   45:18 17.9  0:39    8   25:05  8:22 1:25:04 
   12  560 Jeron Smith             Willmar            MN  26   11 11:41  2:40  2:53   13   49:20 16.4  0:43    9   25:13  8:25 1:29:48 
   13  459 Theodore Birt           Minneapolis        MN  25   13 11:54  2:43  5:21   14   53:41 15.1  1:08    2   21:03  7:01 1:33:05 
   14  456 Mitchell Grunig         Hancock            MN  25   16 15:54  3:37  2:35   12   48:43 16.6  1:11   13   29:51  9:57 1:38:12 
   15  424 Matt Brown              Minneapolis        MN  28   15 13:04  2:59  4:12   15   55:42 14.5  2:03   15   30:25 10:09 1:45:23 
   16  425 Grant Bullemer          Willmar            MN  27   14 12:03  2:45  3:57   16   58:55 13.7  1:29   16   36:21 12:07 1:52:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  669 Emily Allen             Bloomington        MN  28    5  9:39  2:12  1:55    1   39:57 20.3  1:08    2   23:15  7:45 1:15:52 
    2  412 Amy Bergan              West Fargo         ND  29   14 10:57  2:30  2:03    3   42:20 19.1  1:27    4   23:48  7:56 1:20:34 
    3  428 Jamie Butterfass        Anoka              MN  27   13 10:57  2:30  2:19    6   43:56 18.4  1:13    3   23:26  7:49 1:21:49 
    4  529 Lyndsey Paffrath-Bice   Paynesville        MN  28   11 10:45  2:27  2:11    9   44:21 18.3  0:55    5   23:59  8:00 1:22:10 
    5  588 Emily Ward              Chicago            IL  26    6  9:40  2:12  1:10    2   41:44 19.4  1:25   17   29:42  9:54 1:23:40 
    6  532 Sherry Pape             Nisswa             MN  29    7  9:48  2:14  1:44   10   46:11 17.5  1:03    7   25:30  8:30 1:24:15 
    7  401 Emilee Allinder         Minneapolis        MN  25    8 10:07  2:18  2:17    8   44:21 18.3  1:01   13   27:29  9:10 1:25:13 
    8  283 Jamie Mahoney           Hutchinson         MN  28   10 10:44  2:27  1:54    5   43:44 18.5  1:16   15   28:14  9:25 1:25:50 
    9  637 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  28    2  9:11  2:06  1:29    4   43:25 18.7  1:10   19   30:41 10:14 1:25:54 
   10  486 Lindsey Konken          Dubuque            IA  29   12 10:49  2:28  2:13    7   44:19 18.3  1:09   16   28:32  9:31 1:26:59 
   11  673 Kari Eckhoff            Willmar            MN  26    1  6:37  1:31  1:10   21   57:03 14.2  0:36    1   22:07  7:23 1:27:30 
   12  563 Christina Sorensen      St. Louis Park     MN  25    9 10:41  2:26  1:46   13   49:35 16.3  1:23    6   24:21  8:07 1:27:44 
   13  561 Paula Smith             Willmar            MN  25    3  9:25  2:09  3:00   11   46:56 17.3  1:17   12   27:27  9:09 1:28:03 
   14  594 Melissa Wentzel         Kerkhoven          MN  25   16 11:14  2:34  1:49   12   48:27 16.7  1:08   11   27:22  9:08 1:29:58 
   15  674 Hannah Tornquist        Willmar            MN  26   15 11:12  2:33  1:47   16   51:53 15.6  0:46   14   28:09  9:23 1:33:44 
   16  431 Alyssa Cross            Hanover            MN  25   17 12:03  2:45  2:14   17   52:45 15.4  1:10    9   26:04  8:42 1:34:13 
   17  581 Carrie Vanhouten        St. Louis Park     MN  28   18 12:06  2:45  2:33   18   53:16 15.2  1:04    8   25:47  8:36 1:34:45 
   18  640 April Erickson          North Mankato      MN  27    4  9:38  2:12  2:14   14   50:46 16.0  0:50   20   33:12 11:04 1:36:38 
   19  440 Cassandra Dillon        Duluth             MN  26   19 12:11  2:46  4:39   15   51:08 15.8  2:11   10   27:13  9:05 1:37:21 
   20  433 Kristen Cruze           New Hope           MN  29   20 12:13  2:47  2:40   19   53:41 15.1  1:16   18   30:34 10:12 1:40:23 
   21  533 Jennifer Paterson       Brainerd           MN  25   22 14:49  3:22  4:01   20   54:01 15.0  1:41   21   34:47 11:36 1:49:16 
   22  504 Sarah Ludens            Hurley             SD  25   21 12:27  2:50  2:43   22 1:05:17 12.4  1:22   22   42:11 14:04 2:03:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  516 Casey Miller            Baxter             MN  34    2  7:12  1:39  1:13    1   33:49 24.0  0:42    1   16:58  5:40   59:52 
    2  602 Andy Zabel              St. Joseph         MN  33    3  7:31  1:43  1:00    2   34:16 23.6  0:40    2   18:35  6:12 1:02:00 
    3  462 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34    6  8:28  1:56  1:04    4   35:52 22.6  0:51    3   19:56  6:39 1:06:10 
    4  565 Tim Staloch             Minneapolis        MN  32    7  8:34  1:57  1:05    3   35:42 22.7  1:07    6   20:31  6:51 1:06:56 
    5  569 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  34    5  8:03  1:50  1:47    6   37:46 21.4  0:49    5   20:11  6:44 1:08:34 
    6  535 Andrew Pearson          Plymouth           MN  32    9  9:28  2:09  2:10    5   37:09 21.8  1:11    4   19:57  6:39 1:09:53 
    7  564 Erik Sorenson           Minneapolis        MN  31    1  7:08  1:38  1:41    9   40:13 20.1  1:06    7   20:47  6:56 1:10:53 
    8  638 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30    4  7:40  1:45  0:59    7   38:24 21.1  0:40    9   24:23  8:08 1:12:05 
    9  597 Josh Wilson             Maple Lake         MN  34   12 10:09  2:19  1:32   10   40:54 19.8  1:09    8   22:48  7:36 1:16:31 
   10  534 William Pattison        St. Paul           MN  31    8  9:00  2:03  2:27    8   39:18 20.6  1:29   10   24:38  8:13 1:16:49 
   11  668 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   10  9:39  2:12  2:10   11   41:13 19.7  1:26   13   26:56  8:59 1:21:22 
   12  469 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34   11 10:02  2:17  2:55   12   44:27 18.2  1:43   11   25:20  8:27 1:24:25 
   13  408 Eric Baukol             Montevideo         MN  31   13 11:06  2:32  2:55   13   49:27 16.4  1:26   12   26:20  8:47 1:31:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  442 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  33    1  7:28  1:42  1:16    1   37:09 21.8  1:01    6   26:53  8:58 1:13:44 
    2  646 Nicole Maloney          Truman             MN  32    8 11:05  2:31  1:33    2   40:38 19.9  0:54    1   23:49  7:57 1:17:56 
    3  536 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  30    4  9:06  2:05  1:46    4   43:00 18.8  1:03    3   24:49  8:17 1:19:43 
    4  481 Laura Kalland           Elk River          MN  32    2  7:36  1:44  1:35    3   42:46 18.9  0:58    5   26:51  8:57 1:19:44 
    5  604 Becky Zenk              Minneapolis        MN  30    3  8:12  1:52  1:39    5   44:47 18.1  0:43    7   26:57  8:59 1:22:17 
    6  579 Amy Van Beck            New Munich         MN  34    7 11:03  2:31  1:40    6   47:27 17.1  0:41    2   24:46  8:16 1:25:35 
    7  634 Ashley Anderson         Rochester          MN  30    6 10:59  2:30  2:37    8   51:17 15.8  1:00    4   26:46  8:56 1:32:38 
    8  526 Jess Newman             Shakopee           MN  34   10 12:19  2:48  2:32    7   50:36 16.0  1:03    8   28:55  9:39 1:35:24 
    9  410 Kristin Beeler          Maple Grove        MN  34    5 10:38  2:25  1:54    9   52:00 15.6  1:23    9   31:45 10:35 1:37:37 
   10  409 Pamela Baukol           Montevideo         MN  31    9 11:23  2:36  2:23   10   57:01 14.2  0:42   10   38:54 12:58 1:50:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  671 Robert Brown            Hopkins            MN  38    2  6:45  1:33  0:57    1   34:28 23.5  0:38    1   19:43  6:35 1:02:29 
    2  639 Josh Duerr              Baxter             MN  36    8  8:57  2:02  1:25    2   38:02 21.3  1:00    2   21:57  7:19 1:11:19 
    3  664 Justin Pool             Buffalo            MN  38    1  6:39  1:31  1:33    3   39:08 20.7  0:59    6   23:56  7:59 1:12:13 
    4  651 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  38    3  8:24  1:55  1:35    4   40:18 20.1  1:07    3   22:19  7:27 1:13:41 
    5  454 Ryan Gale               Hugo               MN  37    6  8:38  1:58                          1:20    4   22:33  7:31 1:16:37 
    6  643 Noel Johnson            Buffalo            MN  36   12 10:45  2:27  1:21    5   40:53 19.8  1:21    7   24:14  8:05 1:18:33 
    7  473 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  36    4  8:33  1:57  1:34    9   45:02 18.0  0:32    8   24:27  8:09 1:20:06 
    8  642 Kelly Hawkinson         Long Prairie       MN  37   10 10:33  2:24  2:48    6   42:52 18.9  0:48    9   25:49  8:37 1:22:48 
    9  670 Travis Anderson         Edina              MN  39    7  8:40  1:58  4:03    8   44:18 18.3  2:11    5   23:41  7:54 1:22:51 
   10  542 Matthew Ritter          Rochester          MN  38    9  9:02  2:03  3:06    7   43:51 18.5  1:27   12   31:58 10:40 1:29:22 
   11  477 Andrew Janis            Minneapolis        MN  36   11 10:39  2:26  2:28   10   45:17 17.9  0:52   11   30:53 10:18 1:30:08 
   12  666 Luther Rark             Muscat             OM  37   13 11:44  2:40  2:15   13   54:05 15.0  0:49   10   29:26  9:49 1:38:18 
   13  461 Spencer Hardy           Prior Lake         MN  36    5  8:34  1:57  3:28   12   49:55 16.2  2:01   14   34:23 11:28 1:38:19 
   14  598 Jason Wood              Faribault          MN  37   14 11:54  2:43  4:47   11   48:19 16.8  1:48   13   34:06 11:22 1:40:52 
   15  633 Adam Ahrndt             Sartell            MN  37   15 13:35  3:06  5:15   14   55:22 14.6  1:55   15   41:43 13:55 1:57:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  482 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  37    9 10:50  2:28  1:36    2   41:25 19.6  1:04    1   24:55  8:19 1:19:47 
    2  553 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  39    1  8:47  2:00  2:05    1   39:52 20.3  1:16    7   29:05  9:42 1:21:03 
    3  464 Anne Hartman            Plymouth           MN  37    5  9:47  2:14  1:42    3   43:09 18.8  1:11    3   26:11  8:44 1:21:57 
    4  495 Beth Larsen             Cold Spring        MN  39    6 10:26  2:23  1:41    4   44:52 18.1  0:51    6   28:15  9:25 1:26:03 
    5  444 Jennifer Ellering       Melrose            MN  39   10 12:01  2:44  1:59    6   47:08 17.2  1:01    5   27:58  9:20 1:30:04 
    6  474 Alisa Ireland           Buffalo            MN  35    3  9:12  2:06  2:23    9   52:57 15.3  0:54    4   27:08  9:03 1:32:31 
    7  429 Melanie Christensen     Willmar            MN  37    7 10:36  2:25  2:41    5   45:20 17.9  1:07    9   33:51 11:17 1:33:33 
    8  583 Janis Volk              Medina             MN  35    4  9:42  2:13  3:56   10   53:22 15.2  1:08    2   25:46  8:36 1:33:51 
    9  447 Tasha Feldman           Granite Falls      MN  36    2  9:04  2:04  2:53    8   50:29 16.0  1:08    8   31:22 10:28 1:34:55 
   10  509 Sara Martinka           Spicer             MN  35    8 10:41  2:26  2:56    7   50:09 16.2  1:27   10   35:18 11:46 1:40:29 
   11  467 Kelly Heid              Willmar            MN  35   11 13:04  2:59 12:21   11 1:09:17 11.7  0:59   11   41:04 13:42 2:16:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  649 Josh Stahl              Minnetonka         MN  44    5  7:37  1:44  1:06    1   35:32 22.8  0:52    6   23:10  7:44 1:08:15 
    2  600 Paul Wymar              Montevideo         MN  41    7  7:54  1:48  1:36    6   38:23 21.1  0:57    1   19:27  6:29 1:08:17 
    3  501 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41    6  7:40  1:45  1:41    5   38:11 21.2  1:04    3   21:55  7:19 1:10:29 
    4  677 Jeff Beyor              Buffalo            MN  43    3  7:16  1:40  2:27   10   40:12 20.1  0:51    2   20:57  6:59 1:11:42 
    5  644 Paul Johnson            Excelsior          MN  40    4  7:34  1:44  2:08    3   38:04 21.3  0:56    4   23:07  7:43 1:11:47 
    6  493 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  40    1  7:08  1:38  1:34    9   40:06 20.2  0:50    7   23:43  7:55 1:13:18 
    7  578 Christian Twigg         Minneapolis        MN  40    2  7:14  1:39  1:20    8   39:13 20.7  1:21    9   24:20  8:07 1:13:27 
    8  415 Mike Bier               Brooklyn Center    MN  44   11 10:30  2:24  1:24    7   38:43 20.9  0:55   10   24:26  8:09 1:15:55 
    9  471 Paul Holm               Fargo              ND  41   15 13:16  3:01  1:52    2   38:01 21.3  1:44    5   23:07  7:43 1:17:59 
   10  647 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  41   12 11:10  2:33  1:31    4   38:09 21.2  1:50   12   25:44  8:35 1:18:23 
   11  443 Cris Eide               Spicer             MN  43   13 11:53  2:42  1:56   13   41:30 19.5  1:09    8   23:46  7:56 1:20:12 
   12  568 Brett Stolzenberg       Sauk Rapids        MN  41    9  8:15  1:53  2:41   14   42:10 19.2  1:09   13   26:53  8:58 1:21:07 
   13  557 Kyle Schow              Willmar            MN  41   14 11:57  2:43  2:03   15   42:24 19.1  1:35   11   25:43  8:35 1:23:39 
   14  437 Layne Danielson         Baxter             MN  40   10  9:24  2:09  2:45   11   41:12 19.7  1:44   15   29:56  9:59 1:25:00 
   15  541 Matthew Remhof          Elk River          MN  44    8  8:00  1:50  3:55   12   41:26 19.5  3:02   16   30:19 10:07 1:26:41 
   16  551 Jamie Sandin            Cottage Grove      MN  42   16 13:22  3:03  3:52   16   48:11 16.8  1:22   14   28:10  9:24 1:34:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  484 Jena Klein              Cold Spring        MN  42    2  8:11  1:52  1:16    1   38:39 21.0  1:22    5   24:56  8:19 1:14:22 
    2  552 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  41    6  8:26  1:55  1:15    3   40:17 20.1  1:01    3   23:41  7:54 1:14:38 
    3  525 Tracy Newell            Inver Grove Height MN  42    8  9:28  2:10  2:01    5   40:58 19.8  1:25    1   22:36  7:32 1:16:26 
    4  430 Paula Croonquist        Brooklyn Center    MN  40    3  8:13  1:52  1:26    4   40:28 20.0  1:38    4   24:56  8:19 1:16:39 
    5  492 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  40    1  7:58  1:49  1:51    2   40:16 20.1  0:52    9   26:57  8:59 1:17:51 
    6  508 Lisa Martin             Bemidji            MN  44    5  8:17  1:53  2:40    6   43:24 18.7  1:08    2   23:03  7:41 1:18:31 
    7  635 Christina Anderson      Sauk Rapids        MN  42   13 11:26  2:36  2:13    8   44:02 18.4  1:04    6   25:28  8:30 1:24:10 
    8  592 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  44    9  9:31  2:10  2:27   11   45:48 17.7  0:56    7   25:53  8:38 1:24:34 
    9  570 Traci Strittmater       Edina              MN  41   12 11:00  2:30  1:55    9   44:05 18.4  1:33    8   26:41  8:54 1:25:13 
   10  476 Carla James             Stillwater         MN  43    4  8:16  1:53  3:58    7   43:25 18.7  2:04   14   31:48 10:36 1:29:30 
   11  494 Joyce Kurus             Minnetonka         MN  42   10 10:44  2:27  3:27   10   44:52 18.1  1:27   12   30:15 10:05 1:30:43 
   12  603 Lisa Zeman              Elk River          MN  40   17 12:18  2:48  2:21   13   47:42 17.0  1:56   11   27:31  9:11 1:31:47 
   13  539 Jill Peterson           Shoreview          MN  42   14 11:26  2:36  3:27   16   49:45 16.3  2:09   10   27:20  9:07 1:34:05 
   14  406 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  43    7  9:01  2:03  2:30   14   48:02 16.9  2:00   15   32:52 10:58 1:34:23 
   15  427 Kate Busse              Apple Valley       MN  41   16 12:01  2:44  2:10   15   49:21 16.4  0:59   13   30:35 10:12 1:35:04 
   16  654 Jennifer Windels        International Fall MN  41   11 11:00  2:30  2:54   12   46:55 17.3  1:45   16   33:18 11:06 1:35:50 
   17  599 Stephanie Woodward      Hugo               MN  44   15 11:31  2:37  2:13   17   57:10 14.2  1:23   18   43:48 14:36 1:56:03 
   18  554 Christine Schiroo       Hutchinson         MN  44   18 22:18  5:04  3:08   18 1:09:17 11.7  0:58   17   41:05 13:42 2:16:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  513 Ted McNamara            Buffalo            MN  46    2  7:32  1:43  1:07    1   33:52 23.9  0:46    1   20:01  6:41 1:03:15 
    2  480 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  46    6  8:15  1:53  1:00    4   37:10 21.8  0:40    3   21:24  7:08 1:08:28 
    3  545 Mark Rosen              Otsego             MN  49    8  8:47  2:00  1:14    3   35:15 23.0  0:57    7   22:30  7:30 1:08:40 
    4  460 Michael Hanson          Spicer             MN  46   12  9:02  2:04  1:49    7   39:06 20.7  0:41    4   21:29  7:10 1:12:05 
    5  439 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46    5  8:12  1:52  1:28    2   35:10 23.0  1:09   13   26:57  8:59 1:12:54 
    6  468 Ken Heitzman            Spicer             MN  48   13  9:57  2:16  2:03    5   38:15 21.2  0:32    8   23:02  7:41 1:13:46 
    7  466 Michael Heaney          Maple Grove        MN  45    9  8:47  2:00  1:52    8   39:36 20.5  1:46    6   22:20  7:27 1:14:20 
    8  470 Darrel Henry            Murdock            MN  47    7  8:33  1:57  1:58   13   40:49 19.8  1:02    5   22:09  7:23 1:14:29 
    9  645 Kim Larson              Nisswa             MN  45   10  8:51  2:01  2:16    6   38:46 20.9  1:11   10   24:44  8:15 1:15:47 
   10  329 Marty Janning           Willmar            MN  48   18 11:52  2:42  2:58    9   40:01 20.2  1:05    2   20:12  6:44 1:16:07 
   11  514 Dan Metcalfe            Maple Grove        MN  48    3  7:50  1:47  2:06   12   40:41 19.9  2:03   14   26:58  9:00 1:19:36 
   12  652 Warren Weber            Swanville          MN  45   14 10:50  2:28  1:50   14   41:06 19.7  1:00   11   26:28  8:50 1:21:13 
   13  463 Kevin Hart              Marshall           MN  47   15 10:56  2:29  2:23   15   42:38 19.0  1:42    9   24:24  8:08 1:22:00 
   14  544 Mike Rogers             Minnetonka         MN  48   16 11:14  2:34  2:22   16   43:01 18.8  1:38   12   26:47  8:56 1:25:01 
   15  648 Tom Millerbernd         Chaska             MN  46   11  9:00  2:03  2:45   18   43:43 18.5  1:33   15   29:29  9:50 1:26:28 
   16  562 Tom Snook               Saint Louis Park   MN  46   20 12:03  2:45  3:32   10   40:20 20.1  1:53   16   29:46  9:56 1:27:32 
   17  593 Allen Weis              Delano             MN  45   19 11:58  2:43  1:40   17   43:20 18.7  1:12   17   31:32 10:31 1:29:40 
   18  576 Lou Trajano             Burnsville         MN  46    4  7:56  1:49  1:37   20   46:59 17.2  1:38   18   33:38 11:13 1:31:46 
   19  681 Larry Mathison          Minneapolis        MN  46   17 11:33  2:38  2:23   19   45:25 17.8  1:39   19   34:47 11:36 1:35:44 
   20  574 Daniel Trajano          Savage             MN  46    1  6:45  1:32  2:00   11   40:36 20.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  580 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  47    1  6:51  1:34  1:13    1   39:53 20.3  0:54    1   23:06  7:42 1:11:55 
    2  523 Kathy Nelson            Brooklyn Park      MN  49    3  9:22  2:08  1:29    2   40:06 20.2  1:12    8   28:06  9:22 1:20:12 
    3  512 Jill McNamara           Buffalo            MN  46    2  9:18  2:07  1:40    4   43:43 18.5  1:03    6   27:59  9:20 1:23:42 
    4  403 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  46    4  9:32  2:10  2:15    3   42:54 18.9  1:03    7   28:03  9:21 1:23:45 
    5  672 Teresa Steverman        Easton             MN  45    6 10:25  2:22  2:15    5   44:07 18.4  1:05    4   26:40  8:54 1:24:31 
    6  479 Tyann Jones             Miller             SD  49    8 12:06  2:45  1:57    7   47:03 17.2  0:38    3   25:54  8:38 1:27:35 
    7  549 Judi Sanders            Truman             MN  48    9 12:14  2:47  1:48    9   49:26 16.4  0:47    2   24:06  8:02 1:28:18 
    8  572 Paula Thomsen           Savage             MN  46    5  9:35  2:11  1:21    6   46:07 17.6  0:46   10   30:56 10:19 1:28:43 
    9  448 Marie Fischer           Glenwood           MN  47   11 16:22  3:44  2:36    8   47:08 17.2  0:39    5   26:55  8:59 1:33:38 
   10  521 Laura Murray            Burnsville         MN  46    7 11:01  2:31  1:59   10   54:42 14.8  0:52    9   29:15  9:45 1:37:47 
   11  496 Laura Lee Larsen        Blue Earth         MN  47   10 14:32  3:18  3:48   11   59:39 13.6  1:48   11   40:45 13:35 2:00:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  445 Scotty Erickson         Ramsey             MN  51    1  6:15  1:26  1:03    1   33:44 24.0  0:43    2   21:48  7:16 1:03:31 
    2  546 Pete Royer              Litchfield         MN  54    2  7:51  1:48  1:15    2   36:19 22.3  0:59    3   22:08  7:23 1:08:30 
    3  421 Mike Bratsch            Danube             MN  51    6 10:25  2:23  1:33    4   38:26 21.1  1:13    1   21:44  7:15 1:13:21 
    4  675 Bob Strandell           Plymouth           MN  51    7 10:32  2:24  1:38    3   38:06 21.3  1:10    5   23:33  7:51 1:14:57 
    5  475 Daniel Jacobs           Olivia             MN  52    5  9:17  2:07  1:50    6   41:12 19.7  0:42    4   22:53  7:38 1:15:52 
    6  589 Bruce Watland           Willmar            MN  51    3  8:05  1:51  2:00    7   43:23 18.7  0:40    6   25:01  8:21 1:19:06 
    7  478 Brian Johnson           Grand Forks        ND  53    4  9:16  2:07  2:23    5   40:50 19.8  0:58    8   28:04  9:22 1:21:28 
    8  559 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53   11 14:08  3:13  2:53    9   48:28 16.7  2:25    7   26:59  9:00 1:34:51 
    9  490 Kevin Kretsch           Plymouth           MN  54    9 11:29  2:37  2:33   10   48:41 16.6  1:06   11   31:20 10:27 1:35:07 
   10  519 Richard Morris          Edina              MN  50    8 11:25  2:36  4:47    8   47:01 17.2  3:49    9   28:55  9:39 1:35:56 
   11  483 Daniel Klages           Mankato            MN  52   10 13:05  2:59  2:42   11   49:42 16.3  1:46   10   30:47 10:16 1:37:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  507 Carol Marston           Mankato            MN  53    1 10:03  2:17  1:33    1   38:08 21.2  1:16    1   25:24  8:28 1:16:22 
    2  500 Claudia Lenz            Willmar            MN  52    2 10:49  2:28  2:55    2   46:29 17.4  0:45    2   26:20  8:47 1:27:17 
    3  465 Bonnie Hauser           Raymond            MN  52    4 12:18  2:48  2:14    4   47:30 17.1  1:09    3   28:26  9:29 1:31:34 
    4  556 Julie Schmelzer         Kimball            MN  50    3 11:47  2:41  1:44    3   47:15 17.1  2:02    4   29:19  9:47 1:32:07 
    5  517 Sandra Moore            Wyoming            MN  51    5 14:42  3:21  2:53    5   57:34 14.1  1:40    5   46:45 15:35 2:03:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  650 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59    3 10:14  2:20  1:14    1   36:21 22.3  1:00    1   21:25  7:09 1:10:12 
    2  485 Kris Kolstad            Willmar            MN  55    1  7:46  1:46  1:22    2   38:26 21.1  0:44    2   22:40  7:34 1:10:56 
    3  499 Jay Lawton              Willmar            MN  55    4 10:28  2:23  2:48    4   41:53 19.3  1:24    4   23:13  7:45 1:19:45 
    4  438 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  57    9 13:58  3:11  2:16    3   40:31 20.0  1:06    3   22:43  7:35 1:20:33 
    5  502 Dick Lowry              North Mankato      MN  56    2  8:18  1:54  1:42    5   42:24 19.1  1:22    7   29:09  9:43 1:22:53 
    6  498 Richard Larson          Stillwater         MN  59    8 13:54  3:10  2:24    7   44:42 18.1  1:09    5   26:35  8:52 1:28:42 
    7  531 Michael Pantaleo        Shoreview          MN  55    7 12:09  2:46  3:19    6   42:29 19.1  2:07    9   34:28 11:30 1:34:31 
    8  416 Jim Blomquist           Spicer             MN  55    6 11:04  2:31  2:37    8   50:38 16.0  0:58    8   29:25  9:49 1:34:41 
    9  573 Gary Tintes             Litchfield         MN  58    5 10:59  2:30 16:28    9   56:25 14.4  0:50    6   28:29  9:30 1:53:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  590 Megan Webster           Richfield          MN  58    1  9:28  2:10  1:39    1   38:25 21.1  1:20    1   23:56  7:59 1:14:46 
    2  591 Dona Weets              Alpha              MN  55    3 11:37  2:39  2:32    3   43:54 18.5  1:57    2   25:46  8:36 1:25:44 
    3  451 Nancy Fritz             Willmar            MN  57    4 11:39  2:39  3:06    4   45:33 17.8  0:56    3   29:39  9:53 1:30:52 
    4  584 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  56    2 11:30  2:37  1:57    2   43:32 18.6  1:40    4   33:49 11:17 1:32:26 
    5  571 Theresa Swansson        Bloomington        MN  55    5 13:31  3:05  6:14    5   56:53 14.2  3:28    5   39:46 13:16 1:59:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  259 Denny Ellingson         Courtland          MN  61    1  6:14  1:25  1:08    1   35:27 22.8  0:58    1   23:32  7:51 1:07:17 
    2  506 Tom Lynch               Nelson             MN  64    7 10:57  2:30  1:37    2   38:49 20.9  1:25    3   25:01  8:21 1:17:47 
    3  585 Mark Walford            Glencoe            MN  63    4 10:43  2:26  2:01    4   40:44 19.9  1:18    5   25:45  8:35 1:20:29 
    4  458 Edward Haag             Marshall           MN  62    2  9:21  2:08  3:47    6   43:06 18.8  1:06    2   24:13  8:05 1:21:31 
    5  538 Forrest Peterson        Willmar            MN  64    6 10:56  2:29  2:17    5   42:34 19.0  1:27    4   25:45  8:35 1:22:56 
    6  676 John O'Neill            Bird Island        MN  61    3 10:19  2:21  2:17    7   44:58 18.0  1:23    6   28:17  9:26 1:27:12 
    7  426 Bill Bunnelle           Ham Lake           MN  60    5 10:50  2:28  2:11    3   40:29 20.0  1:30    8   32:17 10:46 1:27:16 
    8  596 Greg Weyandt            St Paul            MN  64   10 13:47  3:08  5:00    8   49:27 16.4  2:00    7   30:58 10:20 1:41:11 
    9  636 Mark Anderson           Rochester          MN  61    8 13:20  3:02  3:37   10   59:32 13.6  2:21    9   37:04 12:22 1:55:51 
   10  446 Gary Esboldt            Willmar            MN  61    9 13:28  3:04  2:57    9   56:12 14.4  2:24   10   41:57 13:59 1:56:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  423 Pam Brophy              Buffalo            MN  62    1  9:58  2:16  2:15    1   48:48 16.6  1:17    1   33:23 11:08 1:35:38 
    2  434 Sharon Cruze            Willmar            MN  61    2 15:13  3:28  7:54    2 1:02:14 13.0  2:18    2   46:09 15:23 2:13:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  527 John Nielsen            Woodbury           MN  66    3 11:00  2:30  2:04    2   43:32 18.6  1:28    2   29:50  9:57 1:27:52 
    2  452 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  66    1  9:13  2:06  3:07    1   42:27 19.1  2:45    4   33:22 11:08 1:30:51 
    3  566 John Steele             Spicer             MN  65    2 10:46  2:27  5:05    4   48:49 16.6  3:09    1   25:51  8:37 1:33:39 
    4  522 Steven Myhre            Willmar            MN  66    4 13:35  3:06  3:13    3   47:01 17.2  1:20    3   30:31 10:11 1:35:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  414 Howard Bich             Sioux Falls        SD  73    2 12:02  2:44  1:52    1   42:14 19.2  1:09    2   32:17 10:46 1:29:32 
    2  405 Jorge Ayala             Brooklyn Center    MN  71    1 11:08  2:32  4:50    3   57:20 14.1  2:36    1   30:20 10:07 1:46:13 
    3  641 Frank Farrar            Britton            SD  84    3 12:11  2:46  6:39    2   52:42 15.4  6:19    3   53:43 17:55 2:11:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  548 Judy Rykken             Bloomington        MN  75    1 12:56  2:57  3:01    1   59:32 13.6  1:51    1   37:08 12:23 1:54:27 

Total Registered:                        285
Total Number of Team Finishers:           38
Total Number of Individual Finishers:    229
Number of Male   Finishers:              136
Number of Female Finishers:               93
Did not Finish Race or Did Not Start:     18