Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/11/2013

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 11, 2013
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     323 John Heinlein III       Stillwater         MN  24 M     2 17:29  1:20  0:44    1   51:46 25.5  0:40    4   38:12  6:22 1:48:50 
    2   2/6     316 Mike Ward               Duluth             MN  24 M     3 17:56  1:22  0:59    7   55:44 23.7  0:41    2   36:36  6:06 1:51:54 
    3   1/7     268 Larry Hosch             St Joseph          MN  35 M    19 21:14  1:37  1:04    4   53:49 24.5  0:53    1   35:31  5:56 1:52:30 
    4   1/4     246 Tim Bode                Buffalo            MN  46 M     1 16:40  1:16  0:52    3   53:18 24.8  0:54   12   41:41  6:57 1:53:23 
    5   1/10    321 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M    18 21:02  1:36  1:09    2   51:54 25.4  0:48    7   39:27  6:35 1:54:18 
    6   1/11    325 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M     8 19:46  1:30  1:17    5   55:02 24.0  1:00    5   38:41  6:27 1:55:45 
    7   2/11    270 Brad Johnson            North Mankato      MN  54 M     4 18:06  1:23  1:01   10   56:59 23.2  0:51    9   41:02  6:51 1:57:56 
    8   1/9     255 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  26 M    14 20:15  1:32  1:08   20   59:25 22.2  0:45    3   37:26  6:15 1:58:57 
    9   2/4     312 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46 M    11 19:52  1:31  2:00    9   56:24 23.4  0:58    8   40:04  6:41 1:59:16 
   10   1/3     244 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26 F    10 19:50  1:31  1:24   14   58:27 22.6  1:13   11   41:23  6:54 2:02:16 
   11   3/11    286 Mark McLain             Bloomington        MN  51 M    17 20:41  1:34  1:30   11   57:15 23.1  0:52   13   42:15  7:03 2:02:30 
   12   2/9     278 Philip Litfin           Jacksonville       FL  28 M    13 20:14  1:32  1:28   36 1:02:53 21.0  0:48    6   38:58  6:30 2:04:20 
   13   2/10    257 Jonathan De Groot       Sioux Center       IA  33 M    46 24:49  1:53  1:13    6   55:09 23.9  0:51   16   44:16  7:23 2:06:16 
   14   4/11    305 Stu Sneer               Mankato            MN  51 M    15 20:20  1:33  2:06   16   58:36 22.5  1:01   23   45:33  7:36 2:07:35 
   15   3/6     311 Trenton Thompson        Rosemount          MN  22 M    44 24:44  1:53  2:39   15   58:34 22.5  2:05   10   41:02  6:51 2:09:01 
   16   3/4     303 Steven Scott            Gary               SD  45 M    30 22:53  1:44  1:54   13   57:50 22.8  0:54   26   46:49  7:48 2:10:18 
   17   1/6     250 Bret Busse              Apple Valley       MN  44 M     6 18:20  1:24  1:49   24 1:00:50 21.7  1:22   37   48:59  8:10 2:11:19 
   18   2/7     326 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  35 M    35 23:15  1:46  1:54   12   57:37 22.9  2:17   27   47:05  7:51 2:12:06 
   19   1/3     295 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  37 F    25 21:58  1:40  1:09   38 1:03:55 20.7  0:54   17   44:22  7:24 2:12:17 
   20   5/11    328 James Schultz           Shorewood          MN  51 M    20 21:24  1:38  2:55    8   56:06 23.5  2:51   39   49:06  8:11 2:12:20 
   21   2/6     281 William Lorenz          Benson             MN  41 M    32 22:55  1:45  1:11   34 1:02:34 21.1  0:44   22   45:15  7:33 2:12:37 
   22   1/5     271 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  41 F    58 25:59  1:59  1:18   17   59:00 22.4  0:57   24   45:40  7:37 2:12:52 
   23   2/3     308 Jodi Sussner            Chaska             MN  37 F    33 23:02  1:45  1:18   26 1:00:54 21.7  0:56   35   48:12  8:02 2:14:21 
   24   4/6     291 John Mullen             St. Louis Park     MN  24 M    16 20:40  1:34  1:42   40 1:04:01 20.6  1:01   28   47:15  7:53 2:14:38 
   25   3/6     276 Scott Leindecker        Bemidji            MN  43 M    12 20:11  1:32  1:59   47 1:06:27 19.9  1:49   18   44:36  7:26 2:15:00 
   26   3/9     275 Andrew Larson           Minneapolis        MN  27 M    24 21:52  1:40  3:07   37 1:02:55 21.0  2:06   20   45:06  7:31 2:15:04 
   27   2/3     306 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  28 F    41 24:21  1:51  1:22   42 1:04:19 20.5  1:26   15   44:09  7:22 2:15:35 
   28   5/6     292 David Nedrud            New Brighton       MN  23 M     9 19:49  1:30  2:24   19   59:23 22.2  1:18   55   52:48  8:48 2:15:39 
   29   3/10    265 David Haase             Kerkhoven          MN  34 M    70 29:34  2:15  1:31   25 1:00:51 21.7  1:06   14   42:56  7:10 2:15:56 
   30   2/5     300 Gretchen Sadaka         Mankato            MN  43 F    55 25:37  1:57  1:12   23   59:59 22.0  1:25   31   47:47  7:58 2:15:58 
   31   4/9     290 Jimmy Mullen            Eagan              MN  29 M    31 22:54  1:45  1:22   32 1:02:06 21.3  0:48   40   49:07  8:12 2:16:14 
   32   4/10    307 Darin Strand            Willmar            MN  30 M    34 23:03  1:45  1:34   35 1:02:37 21.1  0:50   41   49:20  8:14 2:17:22 
   33   6/11    314 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  54 M    60 26:08  1:59  1:56   18   59:12 22.3  1:31   42   49:37  8:17 2:18:22 
   34   4/6     262 Jon Fagerness           Blaine             MN  41 M    48 24:51  1:53  2:01   22   59:54 22.0  1:06   51   51:45  8:38 2:19:34 
   35   5/10    274 Tom Kuzma               Buffalo            MN  32 M    29 22:32  1:43  1:40   56 1:07:59 19.4  1:04   32   47:50  7:59 2:21:02 
   36   5/6     319 Scott Abrams            Willmar            MN  40 M    23 21:46  1:39  2:18   41 1:04:11 20.6  1:13   50   51:44  8:38 2:21:10 
   37   5/9     284 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28 M    40 24:19  1:51  2:11   29 1:01:38 21.4  0:59   54   52:29  8:45 2:21:34 
   38   1/1     317 Tom Weigt               Mankato            MN  61 M    49 24:51  1:53  1:47   46 1:05:47 20.1  1:43   38   49:00  8:10 2:23:07 
   39   6/10    261 Nick Erickson           St Paul            MN  30 M    27 22:11  1:41  1:27   55 1:07:53 19.4  1:06   52   52:03  8:41 2:24:38 
   40   3/3     296 Janae Piehl             Hutchinson         MN  25 F     7 19:39  1:30  1:50   50 1:07:09 19.7  0:45   64   55:20  9:14 2:24:40 
   41   1/2     247 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59 M    62 27:09  2:04  1:57   31 1:02:04 21.3  1:26   53   52:17  8:43 2:24:51 
   42   7/11    266 Dallas Hallberg         West Lafayette     IN  50 M    64 27:48  2:07  2:06   21   59:32 22.2  2:43   57   52:57  8:50 2:25:05 
   43   1/6     241 Brooke Baeth            Spicer             MN  34 F    38 23:45  1:48  1:45   71 1:12:49 18.1  0:42   25   46:07  7:42 2:25:06 
   44   7/10    302 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  33 M    39 24:17  1:51  3:43   51 1:07:33 19.5  1:29   36   48:47  8:08 2:25:46 
   45   8/10    309 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30 M    42 24:27  1:52  1:43   59 1:08:17 19.3  1:09   44   50:24  8:24 2:25:58 
   46   3/7     304 Jason Sedlak            Bloomington        MN  38 M    37 23:31  1:47  2:41   33 1:02:18 21.2  2:27   65   55:21  9:14 2:26:16 
   47   2/6     249 Maura Brink             Falcon Heights     MN  34 F    21 21:25  1:38  1:57   68 1:10:57 18.6  1:08   49   51:12  8:32 2:26:38 
   48   3/3     269 Sarah Hunter            Goodview           MN  39 F     5 18:18  1:24  1:57   66 1:10:38 18.7  1:31   61   54:32  9:06 2:26:53 
   49   3/5     315 Jill Vroman             Marshall           MN  42 F    51 24:58  1:54  1:51   67 1:10:46 18.7  2:03   30   47:36  7:56 2:27:12 
   50   2/2     320 Gregory Cooley          Sartell            MN  58 M    59 26:02  1:59  2:30   28 1:01:35 21.4  1:44   66   55:27  9:15 2:27:16 
   51   4/7     264 Nate Groebner           New Ulm            MN  36 M    50 24:52  1:53  1:46   60 1:08:55 19.2  1:20   47   50:34  8:26 2:27:26 
   52   5/7     267 Jason Hanlon            Stillwater         MN  38 M    28 22:20  1:42  2:58   54 1:07:50 19.5  1:31   56   52:55  8:50 2:27:32 
   53   4/4     272 Kevin Jones             Britton            SD  48 M    53 25:25  1:56  3:10   27 1:01:19 21.5  2:29   63   55:12  9:12 2:27:33 
   54   6/7     299 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  36 M    63 27:40  2:06  1:35   43 1:04:28 20.5  0:44   59   53:34  8:56 2:27:59 
   55   6/6     253 Patrick Crooks          Richmond           MN  24 M    69 28:53  2:12  2:51   53 1:07:49 19.5  1:19   33   47:52  7:59 2:28:41 
   56   6/9     254 Steve Crooks            Richmond           MN  29 M    72 30:43  2:20  2:27   64 1:09:43 18.9  1:14   19   44:36  7:26 2:28:41 
   57   7/9     298 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  29 M    57 25:52  1:58  3:29   39 1:04:00 20.6  1:19   60   54:21  9:04 2:28:59 
   58   3/6     293 Nicole Nelson           Hutchinson         MN  32 F    75 34:06  2:35  1:48   44 1:04:53 20.3  0:52   29   47:23  7:54 2:29:00 
   59   1/1     273 Angela Kumm             Hutchinson         MN  24 F    22 21:46  1:39  2:45   76 1:18:29 16.8  1:05   21   45:13  7:33 2:29:17 
   60   8/11    301 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  50 M    45 24:44  1:53  3:42   52 1:07:42 19.5  2:32   48   50:42  8:27 2:29:20 
   61   4/6     277 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  32 F    68 28:16  2:09  2:54   65 1:10:23 18.8  1:57   34   47:54  7:59 2:31:23 
   62   8/9     248 David Brindle           Columbia Heights   MN  27 M    54 25:27  1:56  2:55   57 1:08:01 19.4  2:05   58   53:15  8:53 2:31:42 
   63   9/10    313 Joseph Vanderark        Willmar            MN  31 M    67 28:14  2:09  2:01   45 1:05:23 20.2  1:13   67   55:43  9:18 2:32:31 
   64   1/1     327 Julie Ward              Maple Grove        MN  52 F    56 25:49  1:58  2:25   58 1:08:16 19.3  1:43   62   54:40  9:07 2:32:51 
   65   9/11    260 Dan Enderson            Benson             MN  54 M    47 24:50  1:53  2:36   75 1:15:19 17.5  0:51   45   50:30  8:25 2:34:04 
   66   6/6     287 Brook Miller            Morris             MN  43 M    65 27:59  2:08  2:15   72 1:13:00 18.1  1:34   43   49:48  8:18 2:34:35 
   67  10/11    251 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  52 M    36 23:24  1:47  2:16   62 1:09:08 19.1  1:50   68   58:34  9:46 2:35:10 
   68  11/11    256 Jeff Dahle              Morristown         MN  50 M    71 29:51  2:16  2:12   30 1:02:01 21.3  1:42   71 1:01:21 10:14 2:37:04 
   69   4/5     294 Sharron Peltier         Stacy              MN  43 F    52 25:05  1:54  2:37   48 1:06:54 19.7  1:39   72 1:02:02 10:21 2:38:15 
   70   5/5     285 Stephanie McKee         Marshall           MN  40 F    61 27:03  2:03  1:45   69 1:11:37 18.4  1:13   69   58:56  9:50 2:40:32 
   71   9/9     324 Benjamin Karp           Minneapolis        MN  27 M    77 36:19  2:46  3:12   63 1:09:14 19.1  2:02   46   50:33  8:26 2:41:19 
   72  10/10    245 Grayson Blomberg        Roseville          MN  31 M    43 24:29  1:52  3:12   70 1:11:59 18.3  1:49   73 1:02:06 10:21 2:43:33 
   73   1/2     279 Dana Locken             Bath               SD  55 F    66 28:07  2:08  2:38   61 1:09:03 19.1  2:25   74 1:02:37 10:27 2:44:47 
   74   7/7     322 Jason Elk               Hinsdale           IL  38 M    26 22:06  1:41  3:43   78 1:28:52 14.9  4:17   70 1:00:33 10:06 2:59:29 
   75   1/1     288 Diane Miller            Hugo               MN  48 F    76 36:16  2:45  3:19   49 1:06:58 19.7  3:09   77 1:10:55 11:50 3:00:36 
   76   5/6     282 Terese Market           Winona             MN  33 F    73 30:57  2:21  4:50   74 1:14:47 17.7  4:01   78 1:14:51 12:29 3:09:25 
   77   6/6     242 Jessica Beckermann      Worthington        MN  31 F    74 33:35  2:33  5:50   77 1:21:16 16.2  3:37   76 1:08:23 11:24 3:12:40 
   78   2/2     258 Anita Dixon-Dueis       Brandon            SD  55 F    78 50:00  3:48  2:58   73 1:14:32 17.7  2:13   75 1:08:07 11:22 3:17:50 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  318 Yo Slater                                        1 21:21  1:37                                                  1:57:01 
           Kjirsten Ree , Slater Crosby , Scott Ree               


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 263 Kollin Foss             Minnesota City     MN  41 M      1 24:31  1:52  3:08                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tim Bode                Buffalo            MN  46 M   16:40  1:16 
    2 John Heinlein III       Stillwater         MN  24 M   17:29  1:20 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  24 M   17:56  1:22 
    4 Brad Johnson            North Mankato      MN  54 M   18:06  1:23 
    5 Sarah Hunter            Goodview           MN  39 F   18:18  1:24 
    6 Bret Busse              Apple Valley       MN  44 M   18:20  1:24 
    7 Janae Piehl             Hutchinson         MN  25 F   19:39  1:30 
    8 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M   19:46  1:30 
    9 David Nedrud            New Brighton       MN  23 M   19:49  1:30 
   10 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26 F   19:50  1:31 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 John Heinlein III       Stillwater         MN  24 M   51:46 25.5 
    2 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M   51:54 25.4 
    3 Tim Bode                Buffalo            MN  46 M   53:18 24.8 
    4 Larry Hosch             St Joseph          MN  35 M   53:49 24.5 
    5 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M   55:02 24.0 
    6 Jonathan De Groot       Sioux Center       IA  33 M   55:09 23.9 
    7 Mike Ward               Duluth             MN  24 M   55:44 23.7 
    8 James Schultz           Shorewood          MN  51 M   56:06 23.5 
    9 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46 M   56:24 23.4 
   10 Brad Johnson            North Mankato      MN  54 M   56:59 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Larry Hosch             St Joseph          MN  35 M   35:31  5:56 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  24 M   36:36  6:06 
    3 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  26 M   37:26  6:15 
    4 John Heinlein III       Stillwater         MN  24 M   38:12  6:22 
    5 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52 M   38:41  6:27 
    6 Philip Litfin           Jacksonville       FL  28 M   38:58  6:30 
    7 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M   39:27  6:35 
    8 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46 M   40:04  6:41 
    9 Brad Johnson            North Mankato      MN  54 M   41:02  6:51 
   10 Trenton Thompson        Rosemount          MN  22 M   41:02  6:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  323 John Heinlein III       Stillwater         MN  24    2 17:29  1:20  0:44    1   51:46 25.5  0:40    4   38:12  6:22 1:48:50 
    2  316 Mike Ward               Duluth             MN  24    3 17:56  1:22  0:59    7   55:44 23.7  0:41    2   36:36  6:06 1:51:54 
    3  268 Larry Hosch             St Joseph          MN  35   16 21:14  1:37  1:04    4   53:49 24.5  0:53    1   35:31  5:56 1:52:30 
    4  246 Tim Bode                Buffalo            MN  46    1 16:40  1:16  0:52    3   53:18 24.8  0:54   11   41:41  6:57 1:53:23 
    5  321 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32   15 21:02  1:36  1:09    2   51:54 25.4  0:48    7   39:27  6:35 1:54:18 
    6  325 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52    6 19:46  1:30  1:17    5   55:02 24.0  1:00    5   38:41  6:27 1:55:45 
    7  270 Brad Johnson            North Mankato      MN  54    4 18:06  1:23  1:01   10   56:59 23.2  0:51    9   41:02  6:51 1:57:56 
    8  255 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  26   11 20:15  1:32  1:08   18   59:25 22.2  0:45    3   37:26  6:15 1:58:57 
    9  312 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46    8 19:52  1:31  2:00    9   56:24 23.4  0:58    8   40:04  6:41 1:59:16 
   10  286 Mark McLain             Bloomington        MN  51   14 20:41  1:34  1:30   11   57:15 23.1  0:52   12   42:15  7:03 2:02:30 
   11  278 Philip Litfin           Jacksonville       FL  28   10 20:14  1:32  1:28   32 1:02:53 21.0  0:48    6   38:58  6:30 2:04:20 
   12  257 Jonathan De Groot       Sioux Center       IA  33   38 24:49  1:53  1:13    6   55:09 23.9  0:51   14   44:16  7:23 2:06:16 
   13  305 Stu Sneer               Mankato            MN  51   12 20:20  1:33  2:06   15   58:36 22.5  1:01   19   45:33  7:36 2:07:35 
   14  311 Trenton Thompson        Rosemount          MN  22   36 24:44  1:53  2:39   14   58:34 22.5  2:05   10   41:02  6:51 2:09:01 
   15  303 Steven Scott            Gary               SD  45   24 22:53  1:44  1:54   13   57:50 22.8  0:54   20   46:49  7:48 2:10:18 
   16  250 Bret Busse              Apple Valley       MN  44    5 18:20  1:24  1:49   21 1:00:50 21.7  1:22   26   48:59  8:10 2:11:19 
   17  326 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  35   28 23:15  1:46  1:54   12   57:37 22.9  2:17   21   47:05  7:51 2:12:06 
   18  328 James Schultz           Shorewood          MN  51   17 21:24  1:38  2:55    8   56:06 23.5  2:51   28   49:06  8:11 2:12:20 
   19  281 William Lorenz          Benson             MN  41   26 22:55  1:45  1:11   30 1:02:34 21.1  0:44   18   45:15  7:33 2:12:37 
   20  291 John Mullen             St. Louis Park     MN  24   13 20:40  1:34  1:42   35 1:04:01 20.6  1:01   22   47:15  7:53 2:14:38 
   21  276 Scott Leindecker        Bemidji            MN  43    9 20:11  1:32  1:59   40 1:06:27 19.9  1:49   15   44:36  7:26 2:15:00 
   22  275 Andrew Larson           Minneapolis        MN  27   19 21:52  1:40  3:07   33 1:02:55 21.0  2:06   17   45:06  7:31 2:15:04 
   23  292 David Nedrud            New Brighton       MN  23    7 19:49  1:30  2:24   17   59:23 22.2  1:18   43   52:48  8:48 2:15:39 
   24  265 David Haase             Kerkhoven          MN  34   54 29:34  2:15  1:31   22 1:00:51 21.7  1:06   13   42:56  7:10 2:15:56 
   25  290 Jimmy Mullen            Eagan              MN  29   25 22:54  1:45  1:22   28 1:02:06 21.3  0:48   29   49:07  8:12 2:16:14 
   26  307 Darin Strand            Willmar            MN  30   27 23:03  1:45  1:34   31 1:02:37 21.1  0:50   30   49:20  8:14 2:17:22 
   27  314 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  54   47 26:08  1:59  1:56   16   59:12 22.3  1:31   31   49:37  8:17 2:18:22 
   28  262 Jon Fagerness           Blaine             MN  41   40 24:51  1:53  2:01   20   59:54 22.0  1:06   39   51:45  8:38 2:19:34 
   29  274 Tom Kuzma               Buffalo            MN  32   23 22:32  1:43  1:40   46 1:07:59 19.4  1:04   23   47:50  7:59 2:21:02 
   30  319 Scott Abrams            Willmar            MN  40   18 21:46  1:39  2:18   36 1:04:11 20.6  1:13   38   51:44  8:38 2:21:10 
   31  284 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28   32 24:19  1:51  2:11   25 1:01:38 21.4  0:59   42   52:29  8:45 2:21:34 
   32  317 Tom Weigt               Mankato            MN  61   41 24:51  1:53  1:47   39 1:05:47 20.1  1:43   27   49:00  8:10 2:23:07 
   33  261 Nick Erickson           St Paul            MN  30   21 22:11  1:41  1:27   45 1:07:53 19.4  1:06   40   52:03  8:41 2:24:38 
   34  247 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59   48 27:09  2:04  1:57   27 1:02:04 21.3  1:26   41   52:17  8:43 2:24:51 
   35  266 Dallas Hallberg         West Lafayette     IN  50   50 27:48  2:07  2:06   19   59:32 22.2  2:43   45   52:57  8:50 2:25:05 
   36  302 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  33   31 24:17  1:51  3:43   41 1:07:33 19.5  1:29   25   48:47  8:08 2:25:46 
   37  309 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30   33 24:27  1:52  1:43   48 1:08:17 19.3  1:09   33   50:24  8:24 2:25:58 
   38  304 Jason Sedlak            Bloomington        MN  38   30 23:31  1:47  2:41   29 1:02:18 21.2  2:27   50   55:21  9:14 2:26:16 
   39  320 Gregory Cooley          Sartell            MN  58   46 26:02  1:59  2:30   24 1:01:35 21.4  1:44   51   55:27  9:15 2:27:16 
   40  264 Nate Groebner           New Ulm            MN  36   42 24:52  1:53  1:46   49 1:08:55 19.2  1:20   36   50:34  8:26 2:27:26 
   41  267 Jason Hanlon            Stillwater         MN  38   22 22:20  1:42  2:58   44 1:07:50 19.5  1:31   44   52:55  8:50 2:27:32 
   42  272 Kevin Jones             Britton            SD  48   43 25:25  1:56  3:10   23 1:01:19 21.5  2:29   49   55:12  9:12 2:27:33 
   43  299 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  36   49 27:40  2:06  1:35   37 1:04:28 20.5  0:44   47   53:34  8:56 2:27:59 
   44  253 Patrick Crooks          Richmond           MN  24   53 28:53  2:12  2:51   43 1:07:49 19.5  1:19   24   47:52  7:59 2:28:41 
   45  254 Steve Crooks            Richmond           MN  29   56 30:43  2:20  2:27   52 1:09:43 18.9  1:14   16   44:36  7:26 2:28:41 
   46  298 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  29   45 25:52  1:58  3:29   34 1:04:00 20.6  1:19   48   54:21  9:04 2:28:59 
   47  301 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  50   37 24:44  1:53  3:42   42 1:07:42 19.5  2:32   37   50:42  8:27 2:29:20 
   48  248 David Brindle           Columbia Heights   MN  27   44 25:27  1:56  2:55   47 1:08:01 19.4  2:05   46   53:15  8:53 2:31:42 
   49  313 Joseph Vanderark        Willmar            MN  31   52 28:14  2:09  2:01   38 1:05:23 20.2  1:13   52   55:43  9:18 2:32:31 
   50  260 Dan Enderson            Benson             MN  54   39 24:50  1:53  2:36   55 1:15:19 17.5  0:51   34   50:30  8:25 2:34:04 
   51  287 Brook Miller            Morris             MN  43   51 27:59  2:08  2:15   54 1:13:00 18.1  1:34   32   49:48  8:18 2:34:35 
   52  251 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  52   29 23:24  1:47  2:16   50 1:09:08 19.1  1:50   53   58:34  9:46 2:35:10 
   53  256 Jeff Dahle              Morristown         MN  50   55 29:51  2:16  2:12   26 1:02:01 21.3  1:42   55 1:01:21 10:14 2:37:04 
   54  324 Benjamin Karp           Minneapolis        MN  27   57 36:19  2:46  3:12   51 1:09:14 19.1  2:02   35   50:33  8:26 2:41:19 
   55  245 Grayson Blomberg        Roseville          MN  31   34 24:29  1:52  3:12   53 1:11:59 18.3  1:49   56 1:02:06 10:21 2:43:33 
   56  322 Jason Elk               Hinsdale           IL  38   20 22:06  1:41  3:43   56 1:28:52 14.9  4:17   54 1:00:33 10:06 2:59:29 
   57  263 Kollin Foss             Minnesota City     MN  41   35 24:31  1:52  3:08                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  244 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26    3 19:50  1:31  1:24    1   58:27 22.6  1:13    1   41:23  6:54 2:02:16 
    2  295 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  37    6 21:58  1:40  1:09    5 1:03:55 20.7  0:54    3   44:22  7:24 2:12:17 
    3  271 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  41   14 25:59  1:59  1:18    2   59:00 22.4  0:57    5   45:40  7:37 2:12:52 
    4  308 Jodi Sussner            Chaska             MN  37    7 23:02  1:45  1:18    4 1:00:54 21.7  0:56   11   48:12  8:02 2:14:21 
    5  306 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  28    9 24:21  1:51  1:22    6 1:04:19 20.5  1:26    2   44:09  7:22 2:15:35 
    6  300 Gretchen Sadaka         Mankato            MN  43   12 25:37  1:57  1:12    3   59:59 22.0  1:25    9   47:47  7:58 2:15:58 
    7  296 Janae Piehl             Hutchinson         MN  25    2 19:39  1:30  1:50   10 1:07:09 19.7  0:45   15   55:20  9:14 2:24:40 
    8  241 Brooke Baeth            Spicer             MN  34    8 23:45  1:48  1:45   18 1:12:49 18.1  0:42    6   46:07  7:42 2:25:06 
    9  249 Maura Brink             Falcon Heights     MN  34    4 21:25  1:38  1:57   16 1:10:57 18.6  1:08   12   51:12  8:32 2:26:38 
   10  269 Sarah Hunter            Goodview           MN  39    1 18:18  1:24  1:57   14 1:10:38 18.7  1:31   13   54:32  9:06 2:26:53 
   11  315 Jill Vroman             Marshall           MN  42   10 24:58  1:54  1:51   15 1:10:46 18.7  2:03    8   47:36  7:56 2:27:12 
   12  293 Nicole Nelson           Hutchinson         MN  32   20 34:06  2:35  1:48    7 1:04:53 20.3  0:52    7   47:23  7:54 2:29:00 
   13  273 Angela Kumm             Hutchinson         MN  24    5 21:46  1:39  2:45   21 1:18:29 16.8  1:05    4   45:13  7:33 2:29:17 
   14  277 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  32   17 28:16  2:09  2:54   13 1:10:23 18.8  1:57   10   47:54  7:59 2:31:23 
   15  327 Julie Ward              Maple Grove        MN  52   13 25:49  1:58  2:25   11 1:08:16 19.3  1:43   14   54:40  9:07 2:32:51 
   16  294 Sharron Peltier         Stacy              MN  43   11 25:05  1:54  2:37    8 1:06:54 19.7  1:39   17 1:02:02 10:21 2:38:15 
   17  285 Stephanie McKee         Marshall           MN  40   15 27:03  2:03  1:45   17 1:11:37 18.4  1:13   16   58:56  9:50 2:40:32 
   18  279 Dana Locken             Bath               SD  55   16 28:07  2:08  2:38   12 1:09:03 19.1  2:25   18 1:02:37 10:27 2:44:47 
   19  288 Diane Miller            Hugo               MN  48   21 36:16  2:45  3:19    9 1:06:58 19.7  3:09   21 1:10:55 11:50 3:00:36 
   20  282 Terese Market           Winona             MN  33   18 30:57  2:21  4:50   20 1:14:47 17.7  4:01   22 1:14:51 12:29 3:09:25 
   21  242 Jessica Beckermann      Worthington        MN  31   19 33:35  2:33  5:50   22 1:21:16 16.2  3:37   20 1:08:23 11:24 3:12:40 
   22  258 Anita Dixon-Dueis       Brandon            SD  55   22 50:00  3:48  2:58   19 1:14:32 17.7  2:13   19 1:08:07 11:22 3:17:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  323 John Heinlein III       Stillwater         MN  24    1 17:29  1:20  0:44    1   51:46 25.5  0:40    2   38:12  6:22 1:48:50 
    2  316 Mike Ward               Duluth             MN  24    2 17:56  1:22  0:59    2   55:44 23.7  0:41    1   36:36  6:06 1:51:54 
    3  311 Trenton Thompson        Rosemount          MN  22    5 24:44  1:53  2:39    3   58:34 22.5  2:05    3   41:02  6:51 2:09:01 
    4  291 John Mullen             St. Louis Park     MN  24    4 20:40  1:34  1:42    5 1:04:01 20.6  1:01    4   47:15  7:53 2:14:38 
    5  292 David Nedrud            New Brighton       MN  23    3 19:49  1:30  2:24    4   59:23 22.2  1:18    6   52:48  8:48 2:15:39 
    6  253 Patrick Crooks          Richmond           MN  24    6 28:53  2:12  2:51    6 1:07:49 19.5  1:19    5   47:52  7:59 2:28:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  273 Angela Kumm             Hutchinson         MN  24    1 21:46  1:39  2:45    1 1:18:29 16.8  1:05    1   45:13  7:33 2:29:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  26    2 20:15  1:32  1:08    1   59:25 22.2  0:45    1   37:26  6:15 1:58:57 
    2  278 Philip Litfin           Jacksonville       FL  28    1 20:14  1:32  1:28    4 1:02:53 21.0  0:48    2   38:58  6:30 2:04:20 
    3  275 Andrew Larson           Minneapolis        MN  27    3 21:52  1:40  3:07    5 1:02:55 21.0  2:06    4   45:06  7:31 2:15:04 
    4  290 Jimmy Mullen            Eagan              MN  29    4 22:54  1:45  1:22    3 1:02:06 21.3  0:48    5   49:07  8:12 2:16:14 
    5  284 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28    5 24:19  1:51  2:11    2 1:01:38 21.4  0:59    7   52:29  8:45 2:21:34 
    6  254 Steve Crooks            Richmond           MN  29    8 30:43  2:20  2:27    9 1:09:43 18.9  1:14    3   44:36  7:26 2:28:41 
    7  298 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  29    7 25:52  1:58  3:29    6 1:04:00 20.6  1:19    9   54:21  9:04 2:28:59 
    8  248 David Brindle           Columbia Heights   MN  27    6 25:27  1:56  2:55    7 1:08:01 19.4  2:05    8   53:15  8:53 2:31:42 
    9  324 Benjamin Karp           Minneapolis        MN  27    9 36:19  2:46  3:12    8 1:09:14 19.1  2:02    6   50:33  8:26 2:41:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  244 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26    2 19:50  1:31  1:24    1   58:27 22.6  1:13    1   41:23  6:54 2:02:16 
    2  306 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  28    3 24:21  1:51  1:22    2 1:04:19 20.5  1:26    2   44:09  7:22 2:15:35 
    3  296 Janae Piehl             Hutchinson         MN  25    1 19:39  1:30  1:50    3 1:07:09 19.7  0:45    3   55:20  9:14 2:24:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  321 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32    1 21:02  1:36  1:09    1   51:54 25.4  0:48    1   39:27  6:35 1:54:18 
    2  257 Jonathan De Groot       Sioux Center       IA  33    8 24:49  1:53  1:13    2   55:09 23.9  0:51    3   44:16  7:23 2:06:16 
    3  265 David Haase             Kerkhoven          MN  34   10 29:34  2:15  1:31    3 1:00:51 21.7  1:06    2   42:56  7:10 2:15:56 
    4  307 Darin Strand            Willmar            MN  30    4 23:03  1:45  1:34    4 1:02:37 21.1  0:50    6   49:20  8:14 2:17:22 
    5  274 Tom Kuzma               Buffalo            MN  32    3 22:32  1:43  1:40    8 1:07:59 19.4  1:04    4   47:50  7:59 2:21:02 
    6  261 Nick Erickson           St Paul            MN  30    2 22:11  1:41  1:27    7 1:07:53 19.4  1:06    8   52:03  8:41 2:24:38 
    7  302 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  33    5 24:17  1:51  3:43    6 1:07:33 19.5  1:29    5   48:47  8:08 2:25:46 
    8  309 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30    6 24:27  1:52  1:43    9 1:08:17 19.3  1:09    7   50:24  8:24 2:25:58 
    9  313 Joseph Vanderark        Willmar            MN  31    9 28:14  2:09  2:01    5 1:05:23 20.2  1:13    9   55:43  9:18 2:32:31 
   10  245 Grayson Blomberg        Roseville          MN  31    7 24:29  1:52  3:12   10 1:11:59 18.3  1:49   10 1:02:06 10:21 2:43:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  241 Brooke Baeth            Spicer             MN  34    2 23:45  1:48  1:45    4 1:12:49 18.1  0:42    1   46:07  7:42 2:25:06 
    2  249 Maura Brink             Falcon Heights     MN  34    1 21:25  1:38  1:57    3 1:10:57 18.6  1:08    4   51:12  8:32 2:26:38 
    3  293 Nicole Nelson           Hutchinson         MN  32    6 34:06  2:35  1:48    1 1:04:53 20.3  0:52    2   47:23  7:54 2:29:00 
    4  277 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  32    3 28:16  2:09  2:54    2 1:10:23 18.8  1:57    3   47:54  7:59 2:31:23 
    5  282 Terese Market           Winona             MN  33    4 30:57  2:21  4:50    5 1:14:47 17.7  4:01    6 1:14:51 12:29 3:09:25 
    6  242 Jessica Beckermann      Worthington        MN  31    5 33:35  2:33  5:50    6 1:21:16 16.2  3:37    5 1:08:23 11:24 3:12:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Larry Hosch             St Joseph          MN  35    1 21:14  1:37  1:04    1   53:49 24.5  0:53    1   35:31  5:56 1:52:30 
    2  326 Duncan Tomassen         Eden Prairie       MN  35    4 23:15  1:46  1:54    2   57:37 22.9  2:17    2   47:05  7:51 2:12:06 
    3  304 Jason Sedlak            Bloomington        MN  38    5 23:31  1:47  2:41    3 1:02:18 21.2  2:27    6   55:21  9:14 2:26:16 
    4  264 Nate Groebner           New Ulm            MN  36    6 24:52  1:53  1:46    6 1:08:55 19.2  1:20    3   50:34  8:26 2:27:26 
    5  267 Jason Hanlon            Stillwater         MN  38    3 22:20  1:42  2:58    5 1:07:50 19.5  1:31    4   52:55  8:50 2:27:32 
    6  299 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  36    7 27:40  2:06  1:35    4 1:04:28 20.5  0:44    5   53:34  8:56 2:27:59 
    7  322 Jason Elk               Hinsdale           IL  38    2 22:06  1:41  3:43    7 1:28:52 14.9  4:17    7 1:00:33 10:06 2:59:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  295 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  37    2 21:58  1:40  1:09    2 1:03:55 20.7  0:54    1   44:22  7:24 2:12:17 
    2  308 Jodi Sussner            Chaska             MN  37    3 23:02  1:45  1:18    1 1:00:54 21.7  0:56    2   48:12  8:02 2:14:21 
    3  269 Sarah Hunter            Goodview           MN  39    1 18:18  1:24  1:57    3 1:10:38 18.7  1:31    3   54:32  9:06 2:26:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Bret Busse              Apple Valley       MN  44    1 18:20  1:24  1:49    2 1:00:50 21.7  1:22    3   48:59  8:10 2:11:19 
    2  281 William Lorenz          Benson             MN  41    4 22:55  1:45  1:11    3 1:02:34 21.1  0:44    2   45:15  7:33 2:12:37 
    3  276 Scott Leindecker        Bemidji            MN  43    2 20:11  1:32  1:59    5 1:06:27 19.9  1:49    1   44:36  7:26 2:15:00 
    4  262 Jon Fagerness           Blaine             MN  41    6 24:51  1:53  2:01    1   59:54 22.0  1:06    6   51:45  8:38 2:19:34 
    5  319 Scott Abrams            Willmar            MN  40    3 21:46  1:39  2:18    4 1:04:11 20.6  1:13    5   51:44  8:38 2:21:10 
    6  287 Brook Miller            Morris             MN  43    7 27:59  2:08  2:15    6 1:13:00 18.1  1:34    4   49:48  8:18 2:34:35 
    7  263 Kollin Foss             Minnesota City     MN  41    5 24:31  1:52  3:08                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  271 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  41    4 25:59  1:59  1:18    1   59:00 22.4  0:57    1   45:40  7:37 2:12:52 
    2  300 Gretchen Sadaka         Mankato            MN  43    3 25:37  1:57  1:12    2   59:59 22.0  1:25    3   47:47  7:58 2:15:58 
    3  315 Jill Vroman             Marshall           MN  42    1 24:58  1:54  1:51    4 1:10:46 18.7  2:03    2   47:36  7:56 2:27:12 
    4  294 Sharron Peltier         Stacy              MN  43    2 25:05  1:54  2:37    3 1:06:54 19.7  1:39    5 1:02:02 10:21 2:38:15 
    5  285 Stephanie McKee         Marshall           MN  40    5 27:03  2:03  1:45    5 1:11:37 18.4  1:13    4   58:56  9:50 2:40:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  246 Tim Bode                Buffalo            MN  46    1 16:40  1:16  0:52    1   53:18 24.8  0:54    2   41:41  6:57 1:53:23 
    2  312 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46    2 19:52  1:31  2:00    2   56:24 23.4  0:58    1   40:04  6:41 1:59:16 
    3  303 Steven Scott            Gary               SD  45    3 22:53  1:44  1:54    3   57:50 22.8  0:54    3   46:49  7:48 2:10:18 
    4  272 Kevin Jones             Britton            SD  48    4 25:25  1:56  3:10    4 1:01:19 21.5  2:29    4   55:12  9:12 2:27:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  288 Diane Miller            Hugo               MN  48    1 36:16  2:45  3:19    1 1:06:58 19.7  3:09    1 1:10:55 11:50 3:00:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Thomas Krenz            Chisago City       MN  52    2 19:46  1:30  1:17    1   55:02 24.0  1:00    1   38:41  6:27 1:55:45 
    2  270 Brad Johnson            North Mankato      MN  54    1 18:06  1:23  1:01    3   56:59 23.2  0:51    2   41:02  6:51 1:57:56 
    3  286 Mark McLain             Bloomington        MN  51    4 20:41  1:34  1:30    4   57:15 23.1  0:52    3   42:15  7:03 2:02:30 
    4  305 Stu Sneer               Mankato            MN  51    3 20:20  1:33  2:06    5   58:36 22.5  1:01    4   45:33  7:36 2:07:35 
    5  328 James Schultz           Shorewood          MN  51    5 21:24  1:38  2:55    2   56:06 23.5  2:51    5   49:06  8:11 2:12:20 
    6  314 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  54    9 26:08  1:59  1:56    6   59:12 22.3  1:31    6   49:37  8:17 2:18:22 
    7  266 Dallas Hallberg         West Lafayette     IN  50   10 27:48  2:07  2:06    7   59:32 22.2  2:43    9   52:57  8:50 2:25:05 
    8  301 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  50    7 24:44  1:53  3:42    9 1:07:42 19.5  2:32    8   50:42  8:27 2:29:20 
    9  260 Dan Enderson            Benson             MN  54    8 24:50  1:53  2:36   11 1:15:19 17.5  0:51    7   50:30  8:25 2:34:04 
   10  251 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  52    6 23:24  1:47  2:16   10 1:09:08 19.1  1:50   10   58:34  9:46 2:35:10 
   11  256 Jeff Dahle              Morristown         MN  50   11 29:51  2:16  2:12    8 1:02:01 21.3  1:42   11 1:01:21 10:14 2:37:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Julie Ward              Maple Grove        MN  52    1 25:49  1:58  2:25    1 1:08:16 19.3  1:43    1   54:40  9:07 2:32:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  247 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59    2 27:09  2:04  1:57    2 1:02:04 21.3  1:26    1   52:17  8:43 2:24:51 
    2  320 Gregory Cooley          Sartell            MN  58    1 26:02  1:59  2:30    1 1:01:35 21.4  1:44    2   55:27  9:15 2:27:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  279 Dana Locken             Bath               SD  55    1 28:07  2:08  2:38    1 1:09:03 19.1  2:25    1 1:02:37 10:27 2:44:47 
    2  258 Anita Dixon-Dueis       Brandon            SD  55    2 50:00  3:48  2:58    2 1:14:32 17.7  2:13    2 1:08:07 11:22 3:17:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  317 Tom Weigt               Mankato            MN  61    1 24:51  1:53  1:47    1 1:05:47 20.1  1:43    1   49:00  8:10 2:23:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         85
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     78
Number of Male   Finishers:               56
Number of Female Finishers:               22
Did not Finish Race or Did Not Start:      6