Northwoods Triathlon -
Nevis, MN
8/10/2013

race logo










					                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 10, 2013
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/27      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M     2  6:27  1:28  1:06    1   32:36 25.8  0:55    1   16:36  5:21   57:38 
    2   1/17    236 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  17 M     1  5:37  1:17  1:11    4   34:21 24.5  0:55    3   18:26  5:57 1:00:28 
    3   2/27    209 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M     7  7:00  1:36  1:09    3   34:08 24.6  1:02    7   19:00  6:08 1:02:16 
    4   3/27    165 David Lewis             Nevis              MN  39 M    12  7:24  1:41  1:24    6   34:58 24.0  1:02    2   17:53  5:46 1:02:39 
    5   2/17    107 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  19 M    28  7:55  1:48  0:58    5   34:35 24.3  0:57    6   18:59  6:08 1:03:22 
    6   1/14    143 Jay Jorgenson           Osage              MN  47 M    18  7:34  1:43  1:16    7   35:51 23.4  0:57    9   19:15  6:13 1:04:51 
    7   4/27    115 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37 M    36  8:08  1:51  1:28   10   36:17 23.2  0:52    4   18:31  5:59 1:05:14 
    8   1/5     234 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  14 F     3  6:29  1:29  1:02   17   37:38 22.3  0:52   12   19:25  6:16 1:05:24 
    9   5/27     12 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35 M    14  7:27  1:42  1:20   12   36:36 23.0  0:59   18   20:12  6:31 1:06:33 
   10   1/22     25 David Breznay           Fargo              ND  43 M    41  8:18  1:53  1:32    8   36:06 23.3  1:03   17   20:02  6:28 1:06:59 
   11   6/27    139 John Jechorek           Cumberland         WI  37 M    25  7:53  1:48  1:25   19   37:47 22.2  1:14    8   19:08  6:11 1:07:25 
   12   7/27    111 Bryce Gytri             Shakopee           MN  36 M    11  7:18  1:40  1:32   22   37:53 22.2  1:11   14   19:43  6:22 1:07:34 
   13   1/14     59 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M    27  7:55  1:48  1:33   21   37:50 22.2  1:03   10   19:23  6:15 1:07:42 
   14   8/27    369 Sean Pease              St. Louis Park     MN  38 M   111  9:45  2:13  1:47    2   33:33 25.0  1:10   31   21:58  7:06 1:08:12 
   15   1/10     18 Daniel Bjorkstrand      Guthrie            MN  50 M    32  8:03  1:50  1:34   29   38:21 21.9  0:59   11   19:25  6:16 1:08:20 
   16   2/22    315 Eric Young              Palmetto           GA  40 M    33  8:03  1:50  1:25    9   36:15 23.2  1:04   38   22:09  7:09 1:08:54 
   17   2/14    235 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  48 M     4  6:33  1:30  1:15   18   37:39 22.3  1:18   39   22:14  7:11 1:08:56 
   18   9/27     26 Blake Butler            Waconia            MN  39 M    16  7:30  1:43  1:29   37   39:17 21.4  0:52   16   19:57  6:26 1:09:04 
   19  10/27    163 Gregg Larson            Hawley Mn          MN  35 M    49  8:28  1:56  1:21   14   36:55 22.8  1:13   26   21:27  6:56 1:09:22 
   20  11/27    233 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  37 M    66  8:55  2:02  1:46   15   37:14 22.6  1:11   19   20:28  6:36 1:09:32 
   21  12/27     61 James Dougherty         Saint Paul         MN  37 M    75  9:10  2:05  2:02   23   38:00 22.1  1:11   13   19:37  6:20 1:09:59 
   22   3/14     17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45 M    31  8:02  1:50  1:32   27   38:06 22.0  1:08   29   21:54  7:04 1:10:41 
   23   1/22     81 Sarah Foley             Cologne            MN  42 F    26  7:55  1:48  1:40   26   38:05 22.1  1:15   34   22:03  7:07 1:10:56 
   24   3/22     40 Dana Cirks              Moorhead           MN  41 M    42  8:18  1:54  1:37   24   38:03 22.1  1:22   36   22:07  7:08 1:11:25 
   25   4/22     13 William Barth           Saint Paul         MN  43 M    30  8:01  1:50  1:33   28   38:18 21.9  1:19   41   22:17  7:12 1:11:27 
   26   5/22     24 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42 M    63  8:51  2:01  1:20   48   40:27 20.8  1:09   15   19:48  6:23 1:11:33 
   27   2/14    249 Ryan Rogers             Bemidji            MN  33 M    19  7:39  1:45  1:04   46   40:12 20.9  0:54   30   21:55  7:04 1:11:42 
   28   1/7      68 Anne Ellefson           Park Rapids        MN  47 F    22  7:49  1:47  1:05   42   39:57 21.0  1:00   37   22:08  7:09 1:11:58 
   29  13/27    188 Chad May                Albertville        MN  37 M    71  9:04  2:04  1:54   25   38:03 22.1  1:10   33   22:02  7:07 1:12:10 
   30   1/11    245 Nathan Rausch           Unionville         IA  28 M    69  9:01  2:03  2:12   40   39:52 21.1  0:52   20   20:35  6:39 1:12:30 
   31   1/8       3 Robin Tedlund           Duluth             MN  54 F    43  8:23  1:55  1:43   33   38:48 21.6  1:16   50   22:46  7:21 1:12:54 
   32   6/22    183 Michael Marzolf         Independence       MN  43 M    21  7:44  1:46  2:17   20   37:50 22.2  1:41   62   23:33  7:36 1:13:02 
   33   2/22    196 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  44 F    23  7:51  1:47  1:31   58   41:41 20.2  0:58   28   21:41  7:00 1:13:41 
   34   4/14    197 John Mitchell           Maple Grove        MN  45 M    59  8:46  2:00  1:43   32   38:38 21.7  1:18   58   23:18  7:31 1:13:41 
   35   1/15    114 Kurt Gytri              Northfield         MN  57 M    45  8:25  1:55  1:40   31   38:29 21.8  1:42   72   24:19  7:51 1:14:34 
   36   7/22    272 Dave Simons             Faribault          MN  44 M    40  8:15  1:53  1:51   44   40:05 21.0  1:15   59   23:22  7:32 1:14:45 
   37   8/22    292 Peter Terrell           Chanhassen         MN  43 M   134 10:14  2:20  3:16   53   41:16 20.4  1:10    5   18:54  6:06 1:14:48 
   38   2/15    207 Dennis Nelson           Fargo              ND  58 M    77  9:11  2:06  1:34   11   36:25 23.1  1:40  106   26:11  8:27 1:14:59 
   39   3/15    157 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  58 M    15  7:28  1:42  2:15   35   39:06 21.5  1:42   75   24:30  7:55 1:15:00 
   40  14/27     64 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    10  7:16  1:39  1:18   45   40:10 20.9  1:15   85   25:12  8:08 1:15:09 
   41   9/22    263 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42 M    72  9:05  2:04  1:27   34   39:02 21.5  1:06   76   24:32  7:55 1:15:11 
   42  10/22     34 Eric Carlson            Buffalo            MN  42 M    95  9:26  2:09  2:12   39   39:50 21.1  1:28   44   22:28  7:15 1:15:21 
   43  11/22    142 Richard Johnson         Nevis              MN  43 M    61  8:49  2:01  1:57   59   41:41 20.2  1:30   27   21:33  6:58 1:15:29 
   44   2/10    189 Greg McNamara           Little Falls       MN  50 M    90  9:22  2:08  2:18   16   37:18 22.5  2:19   73   24:21  7:52 1:15:36 
   45   2/11    172 Caleb Luecke            Shoreview          MN  27 M    56  8:37  1:58  1:57   57   41:40 20.2  1:13   42   22:19  7:12 1:15:44 
   46   1/23    184 Nerissa Marzolf         Independence       MN  38 F    93  9:25  2:09  1:33   38   39:40 21.2  1:12   68   24:14  7:49 1:16:03 
   47   2/23    194 Amy Miller              Fargo              ND  37 F   114  9:49  2:14  1:59   50   40:39 20.7  1:14   48   22:41  7:19 1:16:20 
   48   4/15    290 Tom Tedlund             Duluth             MN  56 M   209 12:23  2:49  2:10   13   36:46 22.8  1:48   65   23:59  7:45 1:17:05 
   49   3/14    174 Adam Mahowald           St. Cloud          MN  33 M   143 10:29  2:23  1:35   52   41:16 20.4  1:05   49   22:44  7:20 1:17:07 
   50  15/27     23 Stephen Bona            Shoreview          MN  37 M    86  9:20  2:08  2:44   55   41:27 20.3  1:35   35   22:05  7:08 1:17:09 
   51   1/5      62 Peter Downie            Stillwater         MN  20 M    29  7:56  1:49  2:13   67   42:23 19.8  1:40   53   23:10  7:29 1:17:20 
   52   4/14     46 Mike Cunningham         Urbandale          IA  34 M    47  8:27  1:56  1:40  107   44:55 18.7  1:22   21   21:06  6:49 1:17:28 
   53   3/23    273 Sarah Simpson           Brainerd           MN  39 F    91  9:23  2:08  1:51   76   42:56 19.6  1:30   32   22:01  7:06 1:17:38 
   54   3/11     77 Michael Fabel           Minneapolis        MN  26 M   188 11:45  2:41  2:53   56   41:37 20.2  0:53   25   21:12  6:51 1:18:17 
   55   5/14    126 Darrel Henry            Murdock            MN  47 M    79  9:13  2:06  3:13   62   42:09 19.9  1:41   40   22:15  7:11 1:18:28 
   56   3/10    310 John Weum               Eden Prairie       MN  52 M     5  6:41  1:31  1:54   63   42:13 19.9  1:26  113   26:25  8:32 1:18:36 
   57   3/22    237 Susie Patrick           Sioux Falls        SD  43 F    89  9:21  2:08  1:53   72   42:46 19.6  1:26   57   23:18  7:31 1:18:43 
   58   2/7     231 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  46 F   108  9:44  2:13  1:54   70   42:31 19.8  1:08   60   23:30  7:35 1:18:44 
   59   2/8      58 Jacki Devine            Little Falls       MN  51 F    88  9:21  2:08  2:17   74   42:52 19.6  1:49   45   22:34  7:17 1:18:52 
   60   3/7     256 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49 F    55  8:37  1:58  1:58   47   40:19 20.8  1:39  112   26:24  8:31 1:18:55 
   61   4/11     47 Tom Cunningham          Cedar Falls, Ia    IA  28 M    80  9:13  2:06  2:19   93   43:53 19.1  0:56   52   22:53  7:23 1:19:12 
   62   1/19    199 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32 F    74  9:09  2:05  1:55   69   42:31 19.8  1:24   70   24:17  7:50 1:19:14 
   63   4/22    302 Colleen Vanderkolk      Oconomowoc         WI  40 F    24  7:51  1:47  1:46  118   45:43 18.4  1:45   47   22:40  7:19 1:19:44 
   64   1/14     55 Erica Delin             Highlands Ranch    CO  27 F    52  8:31  1:56  1:53   89   43:38 19.3  1:11   80   24:42  7:58 1:19:52 
   65  16/27     97 Chris Godwin            Nevis              MN  38 M   137 10:17  2:21  2:01   30   38:29 21.8  1:51  130   27:18  8:49 1:19:54 
   66   4/10     20 Kurt Bollman            Fargo              ND  51 M   218 13:02  2:58  1:53   43   40:00 21.0  1:47   63   23:36  7:37 1:20:16 
   67   5/10    178 David Maier             Bismarck           ND  54 M    54  8:35  1:57  2:57   41   39:54 21.1  2:27  114   26:28  8:33 1:20:19 
   68   5/14    255 Chris Sailer            St. Michael        MN  34 M    81  9:16  2:07  2:44   66   42:22 19.8  1:34   78   24:34  7:56 1:20:28 
   69   6/14    156 Jeffrey Lammers         Moorhead           MN  34 M    53  8:33  1:57  2:25   92   43:51 19.2  1:29   71   24:18  7:51 1:20:34 
   70   5/15    103 Arnie Gough             Hinsdale           IL  56 M    34  8:04  1:50  3:50   54   41:19 20.3  2:04   94   25:29  8:14 1:20:44 
   71   2/19    200 Dawn Moen               Sartell            MN  34 F    37  8:08  1:51  1:52   81   43:08 19.5  1:41  103   25:58  8:23 1:20:45 
   72   4/23    155 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38 F   120  9:54  2:15  2:22   73   42:49 19.6  1:40   66   24:07  7:47 1:20:50 
   73  17/27    190 Anthony McNeil          Rosemount          MN  39 M   133 10:11  2:19  2:45   77   43:03 19.5  1:29   61   23:30  7:35 1:20:55 
   74  18/27     89 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  37 M    51  8:30  1:56  2:06   90   43:43 19.2  2:09   81   24:43  7:59 1:21:09 
   75   1/8     116 Mark Hagen              Fargo              ND  61 M    92  9:23  2:08                                                  1:21:13 
   76  12/22    146 Anthony Karels          Minnetonka         MN  43 M    78  9:12  2:06  2:15   60   41:51 20.1  2:50   95   25:34  8:15 1:21:40 
   77   3/19    230 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  32 F   100  9:36  2:11  1:46   83   43:26 19.3  1:24   98   25:38  8:17 1:21:49 
   78   2/5     279 Jamie Stallman          Fargo              ND  21 M   174 11:21  2:35  2:51   51   40:56 20.5  1:34   89   25:21  8:11 1:22:01 
   79   3/5     270 Bronson Shepherd        Appleton           MN  24 M   125 10:00  2:17  2:19  115   45:38 18.4  1:01   54   23:10  7:29 1:22:06 
   80   5/11    179 Michael Maier           Bismarck           ND  29 M   159 10:54  2:29  2:14   65   42:14 19.9  1:22   96   25:36  8:16 1:22:17 
   81   2/5     198 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19 F    13  7:25  1:42  1:47  126   46:13 18.2  1:22   97   25:38  8:16 1:22:23 
   82   6/14    135 Jamie Jackson           Edina              MN  48 M   229 13:34  3:05  2:58   36   39:12 21.4  1:39   84   25:08  8:07 1:22:29 
   83   2/8     177 John Mahowald           St Cloud           MN  62 M   129 10:05  2:18  3:00   71   42:42 19.7  1:42   83   25:05  8:06 1:22:32 
   84   4/19    104 Ann Graeve              Little Falls       MN  34 F    65  8:54  2:02  2:06  123   45:57 18.3  1:04   79   24:34  7:56 1:22:34 
   85   3/17    228 Tucker O'Neil           Edina              MN  19 M    84  9:18  2:07  3:20  121   45:47 18.3  2:00   43   22:19  7:12 1:22:42 
   86   6/15    158 Doug Landers            Fargo              ND  58 M    99  9:35  2:11  2:46   49   40:35 20.7  2:04  158   28:13  9:06 1:23:11 
   87   7/14     82 Dan Foreman             Orange City        IA  31 M   132 10:08  2:19  3:28  151   47:33 17.7  1:02   22   21:10  6:50 1:23:18 
   88  13/22    129 Charles Hirt            Long Lake          MN  42 M   122  9:56  2:16  2:14  105   44:46 18.8  1:09   87   25:19  8:10 1:23:21 
   89   5/19    287 Angela Tangen           Fargo              ND  34 F    76  9:10  2:05  1:30   94   43:54 19.1  1:14  142   27:42  8:56 1:23:27 
   90   5/22    291 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  42 F   158 10:49  2:28  2:08  138   46:55 17.9  1:09   46   22:38  7:19 1:23:36 
   91   3/5     193 Mimi Mejia              St. Paul           MN  16 F    83  9:18  2:07  2:02  148   47:19 17.8  1:43   56   23:17  7:31 1:23:37 
   92   6/22     50 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42 F    68  8:59  2:03  2:25   82   43:17 19.4  1:02  151   27:58  9:02 1:23:39 
   93   8/14    261 Patrick Schneeman       Saint Paul         MN  31 M   197 11:59  2:44  3:57   61   41:58 20.0  3:15   51   22:46  7:21 1:23:52 
   94   5/23    123 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  37 F   113  9:48  2:14  1:59   84   43:30 19.3  1:56  125   26:56  8:42 1:24:07 
   95   1/8     242 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55 F    39  8:12  1:52  1:48  111   45:10 18.6  1:32  132   27:27  8:52 1:24:07 
   96   9/14    130 Brian Hobson            Nevis              MN  33 M   110  9:45  2:13  2:57  108   44:58 18.7  1:01  101   25:46  8:19 1:24:24 
   97   6/19    145 Lisa Kapsner            Little Falls       MN  32 F    38  8:09  1:52  1:58  180   49:12 17.1  0:59   69   24:17  7:50 1:24:32 
   98  19/27    265 Jacob Selseth           Saint Paul         MN  39 M   119  9:54  2:15  2:39  100   44:09 19.0  1:54  104   26:02  8:24 1:24:36 
   99   7/22     70 Jill Emery              Foley              MN  42 F   116  9:51  2:15  2:35   97   44:00 19.1  1:38  115   26:35  8:35 1:24:38 
  100  10/14    295 Alan Torkelson          Shakopee           MN  33 M   151 10:40  2:26  2:32  129   46:24 18.1  1:17   64   23:52  7:42 1:24:43 
  101   6/23      6 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37 F   112  9:47  2:14  1:48  112   45:17 18.5  1:07  123   26:52  8:40 1:24:49 
  102   1/2     119 Rick Hans               Brainerd           MN  65 M    64  8:53  2:01  2:10  101   44:20 18.9  2:13  134   27:33  8:53 1:25:06 
  103   3/8     127 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  60 M    62  8:51  2:01  2:51   78   43:04 19.5  2:14  159   28:13  9:06 1:25:11 
  104  20/27    182 Chris Martin            Moorhead           MN  38 M   135 10:15  2:20  2:36  102   44:22 18.9  1:14  122   26:52  8:40 1:25:16 
  105   4/17    304 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  18 M     8  7:00  1:36  2:10  160   48:06 17.5  1:17  128   27:09  8:46 1:25:40 
  106   8/22     96 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  40 F   175 11:24  2:36  2:50   99   44:05 19.1  2:05  100   25:40  8:17 1:26:02 
  107   7/14    121 Tim Harms               Fargo              MN  49 M    85  9:19  2:07  2:58   95   43:54 19.1  2:01  149   27:56  9:01 1:26:05 
  108   7/23    162 Camilla Larson          Little Falls       MN  35 F   157 10:48  2:28  2:23  125   46:12 18.2  0:59  102   25:55  8:22 1:26:14 
  109   7/19    125 Megan Henkemeyer        Rice               MN  31 F   103  9:40  2:12  2:34  137   46:51 17.9  1:03  108   26:16  8:29 1:26:22 
  110   8/14     83 Kent Fritze             Park Rapids        MN  45 M    46  8:26  1:55  3:18   87   43:34 19.3  2:43  163   28:23  9:10 1:26:22 
  111   8/19    229 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  32 F   147 10:31  2:24  2:52  120   45:44 18.4  1:54   91   25:25  8:12 1:26:25 
  112   8/23     45 Laura Cunningham        Chaska             MN  36 F   102  9:38  2:12  2:47   86   43:32 19.3  2:13  161   28:21  9:09 1:26:30 
  113   5/17    225 Michael O'Neil          Edina              MN  15 M    60  8:49  2:01  3:26  142   47:11 17.8  1:52   93   25:26  8:12 1:26:42 
  114   6/17    238 Jonathan Peterson       Edina              MN  15 M   127 10:04  2:18  3:03  110   45:08 18.6  1:23  127   27:07  8:45 1:26:42 
  115   9/22     94 Paige Giles             Chanhassen         MN  43 F   139 10:24  2:22  1:52  153   47:41 17.6  1:48   86   25:13  8:09 1:26:56 
  116   9/23     67 Jackie Edwards          Hector             MN  37 F   146 10:31  2:24  2:39   79   43:07 19.5  1:48  174   29:12  9:26 1:27:15 
  117   6/11     33 Dan Carlson             Chanhassen         MN  27 M    58  8:44  2:00  3:21  181   49:16 17.1  1:22   82   24:50  8:01 1:27:31 
  118   2/14    175 Alexis Mahowald         St. Cloud          MN  25 F    82  9:18  2:07  2:01  158   48:05 17.5  1:14  124   26:56  8:42 1:27:33 
  119   7/17     39 Cole Cirks              Moorhead           MN  15 M   190 11:48  2:41  2:51  146   47:17 17.8  1:08   77   24:32  7:55 1:27:34 
  120   2/2     144 Danny Kagol             Minnetonka         MN  65 M   186 11:43  2:40  3:21   88   43:34 19.3  2:23  117   26:37  8:36 1:27:35 
  121   7/11    166 Isaiah Lewis            Rochester          MN  27 M   242 14:17  3:15  3:56   85   43:31 19.3  1:40   67   24:13  7:49 1:27:35 
  122   9/19    251 Trish Rothe             Minneapolis        MN  30 F   160 10:55  2:29  1:54  122   45:49 18.3  2:23  119   26:42  8:37 1:27:41 
  123   8/17    221 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  16 M     6  6:54  1:35  4:21  131   46:40 18.0  1:35  157   28:12  9:06 1:27:41 
  124   7/15     95 Tom Giles               Union City         CA  56 M   223 13:20  3:02  2:30   80   43:07 19.5  1:21  131   27:26  8:51 1:27:42 
  125   9/17     36 Matt Casey              Maple Grove        MN  17 M   153 10:42  2:26  2:36   96   43:55 19.1  1:06  176   29:26  9:30 1:27:43 
  126  10/19    260 Danielle Schneeman      Saint Paul         MN  30 F   199 12:00  2:44  2:32  178   49:03 17.1  1:01   55   23:17  7:31 1:27:51 
  127   8/11     44 Alex Coles              Apple Valley       MN  27 M   161 10:59  2:30  2:49  149   47:21 17.7  1:09   99   25:39  8:17 1:27:55 
  128  14/22      5 Mike Allen              Anoka              MN  42 M   131 10:06  2:18  3:24  109   45:01 18.7  1:55  137   27:38  8:55 1:28:02 
  129  10/22    203 Jenifer Munson          Annandale          MN  40 F   183 11:36  2:39  2:01  169   48:50 17.2  1:21   74   24:22  7:52 1:28:07 
  130   4/7     308 Angie Walther           Park Rapids        MN  45 F   121  9:56  2:16  2:16  140   47:02 17.9  1:27  139   27:39  8:56 1:28:18 
  131   8/15      9 David Aronson           Northfield         MN  55 M   213 12:36  2:52  3:38   68   42:26 19.8  1:55  143   27:45  8:57 1:28:19 
  132  15/22    298 Todd Trutna             Big Lake           MN  43 M   128 10:05  2:18  3:05  211   52:16 16.1  1:53   24   21:10  6:50 1:28:27 
  133  10/17    138 Patrick Jackson         Edina              MN  15 M   149 10:37  2:25  4:34   75   42:54 19.6  2:43  144   27:45  8:57 1:28:30 
  134  16/22    305 Jody Voigt              St. Cloud          MN  43 M   181 11:33  2:38  3:26   91   43:44 19.2  1:25  167   28:37  9:14 1:28:44 
  135  10/23    212 Rachel Nelson           Chaska             MN  37 F   205 12:15  2:47  2:31  103   44:26 18.9  1:48  148   27:50  8:59 1:28:47 
  136   3/14    202 Emily Munson            Park Rapids        MN  28 F   136 10:16  2:20  2:14  132   46:41 18.0  0:59  172   28:56  9:20 1:29:05 
  137   4/14    128 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  29 F    57  8:38  1:58  3:29  192   50:14 16.7  1:28   88   25:19  8:10 1:29:06 
  138   2/8      92 Amy Giles               Union City         CA  55 F   222 13:11  3:00  2:37  113   45:21 18.5  1:41  110   26:18  8:30 1:29:06 
  139  17/22    102 Robert Gottsch          Edina              MN  44 M    73  9:06  2:05  3:17  135   46:50 17.9  1:30  164   28:29  9:12 1:29:10 
  140   3/8      14 Nancy Bauer             Hastings           MN  53 F   164 11:08  2:32  3:52  139   46:57 17.9  1:13  105   26:07  8:26 1:29:16 
  141  11/22    314 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  42 F   165 11:10  2:33  2:20  130   46:27 18.1  1:10  160   28:13  9:06 1:29:19 
  142   1/3      76 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  22 F   104  9:40  2:12  2:39  133   46:42 18.0  2:00  169   28:42  9:16 1:29:41 
  143   9/14    106 John Griffith           Maple Grove        MN  48 M   187 11:44  2:40  3:46   98   44:03 19.1  2:44  140   27:40  8:56 1:29:55 
  144  12/22    282 Mary Sundquist          Pillager           MN  43 F   204 12:15  2:47  2:01  124   45:58 18.3  1:50  152   27:59  9:02 1:30:00 
  145  21/27    124 Luke Helm               Fargo              ND  37 M    35  8:07  1:51  3:57  147   47:19 17.8  2:14  170   28:45  9:17 1:30:21 
  146   5/14    187 Whitney Massee          Appleton           MN  25 F   168 11:13  2:33  2:26  183   49:31 17.0  0:55  111   26:20  8:30 1:30:23 
  147  11/23     78 Christy Feist           Waconia            MN  35 F   184 11:40  2:40  3:11  150   47:28 17.7  1:53  121   26:48  8:39 1:30:58 
  148  11/19    122 Kyla Hastings           Dilworth           MN  32 F   123  9:57  2:16  2:24  170   48:51 17.2  1:46  156   28:02  9:03 1:30:58 
  149   9/11    204 Jesse Munson            Park Rapids        MN  28 M   172 11:18  2:34  4:04  165   48:19 17.4  1:04  118   26:39  8:36 1:31:22 
  150  11/17    297 Matthew Trutna          Big Lake           MN  13 M   219 13:07  2:59  3:06  212   52:19 16.1  1:48   23   21:10  6:50 1:31:28 
  151   6/10     38 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  50 M   193 11:54  2:43  3:01   64   42:13 19.9  4:49  180   29:40  9:35 1:31:35 
  152   6/14    258 Kristy Schmid           Minneapolis        MN  26 F    98  9:34  2:11  2:52  199   50:51 16.5  1:03  135   27:35  8:54 1:31:54 
  153   4/8     140 Kermit Johnson          Davenport          ND  60 M   232 13:44  3:08  3:29  104   44:35 18.8  1:42  165   28:30  9:12 1:31:58 
  154  10/11    105 Greg Graves             Minneapolis        MN  25 M   162 11:02  2:31  3:22  166   48:23 17.4  2:05  129   27:14  8:48 1:32:05 
  155  12/19    311 Ravonne Whitford        Little Falls       MN  33 F   192 11:51  2:42  2:47  188   49:44 16.9  1:12  120   26:45  8:38 1:32:16 
  156  18/22     93 Chris Giles             Chanhassen         MN  42 M   198 12:00  2:44  3:14  128   46:19 18.1  3:05  141   27:41  8:56 1:32:17 
  157   7/14    280 Janine Staples          Moorhead           MN  26 F    44  8:24  1:55  3:55  187   49:42 16.9  1:43  173   28:56  9:20 1:32:38 
  158   9/15    259 Chris Schneeman         Mendota Heights    MN  57 M   105  9:42  2:13  2:47  116   45:39 18.4  1:37  212   32:56 10:38 1:32:40 
  159  12/23      4 Sally Aadland           Baxter             MN  38 F   141 10:27  2:23  2:25  141   47:04 17.8  2:02  197   30:51  9:57 1:32:46 
  160   4/5     226 Patrick O'Neil          Edina              MN  22 M    67  8:57  2:02  2:59  220   53:33 15.7  0:59  116   26:37  8:35 1:33:03 
  161  13/22    101 Kate Gottsch            Edina              MN  42 F    87  9:20  2:08  2:15  185   49:35 16.9  1:47  192   30:25  9:49 1:33:20 
  162   8/14    176 Hallie Mahowald         Santa Fe           NM  26 F   140 10:26  2:23  3:02  189   49:46 16.9  1:47  162   28:22  9:09 1:33:21 
  163   7/10     21 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  51 M   202 12:06  2:45  4:27  145   47:13 17.8  2:07  147   27:49  8:59 1:33:39 
  164  10/15     31 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58 M   237 13:56  3:10  4:13  162   48:14 17.4  2:03   92   25:25  8:12 1:33:49 
  165  22/27     66 Chad Edwards            Hector             MN  38 M   247 15:39  3:34  2:33  106   44:51 18.7  1:21  177   29:28  9:31 1:33:51 
  166   4/8     113 Jan Gytri               Northfield         MN  54 F   109  9:44  2:13  1:50  204   51:12 16.4  1:27  181   29:49  9:37 1:34:00 
  167  14/22     74 Jennifer Ernster        Baxter             MN  43 F   156 10:45  2:27  2:17  175   49:01 17.1  1:44  193   30:28  9:50 1:34:12 
  168  13/19     43 Suzanne Clifton         White Bear Lake    MN  31 F   126 10:03  2:17  3:22  119   45:44 18.4  1:45  214   33:24 10:47 1:34:16 
  169  11/14     53 Ryan De Groot           Sioux Center       IA  33 M    97  9:34  2:11  2:40  161   48:13 17.4  1:41  206   32:10 10:23 1:34:17 
  170  15/22     16 Theresa Beseman         Swanville          MN  43 F   180 11:31  2:37  3:15  197   50:46 16.5  1:12  138   27:39  8:55 1:34:20 
  171   9/14     91 Rachel Gilbertson       Saginaw            MN  29 F    96  9:29  2:10  7:32  159   48:06 17.5  1:19  153   27:59  9:02 1:34:23 
  172  19/22      8 Greg Anderson           Little Falls       MN  40 M   166 11:12  2:33  2:25  176   49:01 17.1  1:17  195   30:39  9:53 1:34:31 
  173  13/23    195 Rachel Miller           Minneapolis        MN  38 F   185 11:42  2:40  3:56  174   49:00 17.1  2:22  136   27:36  8:54 1:34:34 
  174   5/8     285 Bradley Swenson         Fargo              MN  62 M   154 10:44  2:27  3:33  152   47:39 17.6  1:47  199   31:02 10:01 1:34:43 
  175   5/8      29 Cindy Byers             Stevens Point      WI  51 F   106  9:43  2:13  3:05  186   49:39 16.9  1:53  196   30:42  9:55 1:35:00 
  176  14/19    254 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  34 F   144 10:30  2:24  3:52  184   49:33 17.0  1:39  179   29:31  9:31 1:35:02 
  177  11/11     15 Paul Berg               Saint Paul         MN  29 M   245 14:59  3:25  3:12  134   46:47 18.0  2:18  155   28:01  9:03 1:35:15 
  178  16/22     49 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  43 F   196 11:57  2:43  3:39  172   48:55 17.2  1:22  178   29:29  9:31 1:35:20 
  179  15/19    248 Kaia Ringwald           Rice               MN  34 F   163 11:04  2:31  3:05  206   51:22 16.4  1:58  150   27:56  9:01 1:35:24 
  180  12/17     99 Jordon Goebel           Pierz              MN  17 M   220 13:08  2:59  3:26  207   51:25 16.3  1:13  109   26:18  8:30 1:35:29 
  181  11/15     65 Louis Dzierzak          Richfield          MN  55 M   216 12:42  2:54  3:59  114   45:31 18.5  3:14  189   30:15  9:46 1:35:39 
  182  17/22     71 Aimee Engebretson       St Paul            MN  41 F   221 13:10  3:00  2:33  210   51:52 16.2  1:58  107   26:15  8:28 1:35:46 
  183  10/14     73 Maggie Eppler           Fargo              ND  29 F   240 14:07  3:13  4:00  167   48:29 17.3  1:42  133   27:30  8:53 1:35:47 
  184  13/17     85 Tommy Gander Ostrom     Independence       MN  18 M   169 11:14  2:34  4:02  221   53:54 15.6  1:16   90   25:24  8:12 1:35:48 
  185   6/8     112 Donald Gytri            Park Rapids        MN  60 M   214 12:38  2:53  4:09  155   47:56 17.5  2:37  166   28:37  9:14 1:35:55 
  186  11/14     32 Caitlin Campbell        Minneapolis        MN  27 F   107  9:43  2:13  4:27  182   49:22 17.0  1:42  198   30:52  9:58 1:36:05 
  187   8/10     35 Jim Casey               Maple Grove        MN  51 M   226 13:27  3:04  3:29  179   49:07 17.1  1:24  168   28:39  9:15 1:36:05 
  188  14/17    241 Patrick Peterson        Edina              MN  13 M   115  9:51  2:15  4:40  190   49:51 16.9  2:02  190   30:16  9:46 1:36:38 
  189  18/22     86 Elizabeth Gary          Sauk Rapids        MN  41 F   234 13:52  3:09  2:11  127   46:13 18.2  2:30  203   31:56 10:18 1:36:40 
  190  14/23    168 Nancy Lewis             Nevis              MN  39 F   195 11:57  2:43  2:24  200   50:52 16.5  1:41  184   29:59  9:41 1:36:50 
  191  12/14    264 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  29 F   130 10:06  2:18  2:52  195   50:28 16.6  1:28  208   32:17 10:25 1:37:09 
  192   3/8     283 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  58 F    94  9:26  2:09  3:27  168   48:42 17.2  2:00  217   33:42 10:53 1:37:14 
  193  12/14    205 Matt Munson             Park Rapids        MN  31 M   208 12:23  2:49  3:42  202   51:04 16.4  1:14  171   28:54  9:20 1:37:15 
  194   5/7      37 Sue Casey               Maple Grove        MN  49 F   101  9:37  2:11  2:51  203   51:06 16.4  1:51  204   32:01 10:20 1:37:23 
  195   4/8     227 Patty O'Neil            Edina              MN  57 F   152 10:41  2:26  3:36  196   50:31 16.6  2:14  194   30:32  9:51 1:37:32 
  196  15/23    306 Brenna Vuong            Woodbury           MN  35 F   241 14:13  3:14  3:15  208   51:37 16.3  1:27  126   27:06  8:45 1:37:36 
  197  16/23    293 Michele Thieman         Park Rapids        MN  39 F   118  9:54  2:15  3:14  143   47:12 17.8  1:59  227   35:27 11:26 1:37:43 
  198  17/23    151 Shelly Kircher          Little Falls       MN  35 F    70  9:02  2:04  2:25  144   47:12 17.8  1:25  238   37:41 12:10 1:37:44 
  199  15/17     63 James Doyel             West Fargo         ND  14 M    48  8:27  1:56  5:20  226   54:43 15.4  1:48  146   27:48  8:58 1:38:04 
  200  18/23     11 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  37 F   178 11:29  2:37  2:25  191   49:56 16.8  2:05  210   32:27 10:28 1:38:19 
  201  20/22     98 Jeremy Goebel           Pierz              MN  40 M   215 12:39  2:53  3:26  213   52:25 16.0  2:08  145   27:47  8:58 1:38:24 
  202  10/14    120 Keith Hargis            Clear Lake         IA  49 M   238 13:59  3:11  4:19  136   46:51 17.9  3:04  187   30:14  9:45 1:38:25 
  203  23/27    133 Justin Isaacson         Nevis              MN  36 M   248 15:57  3:38  3:25  117   45:41 18.4  2:19  200   31:13 10:05 1:38:34 
  204  11/14    109 Joseph Groves           Pierz              MN  47 M   212 12:30  2:51  2:59  171   48:53 17.2  1:25  213   33:09 10:42 1:38:55 
  205   9/10    215 Kevin O'Brien           Rice               MN  53 M   217 12:55  2:57  4:23                          154   27:59  9:02 1:39:08 
  206  19/23     60 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  37 F   142 10:28  2:23  3:55  217   53:12 15.8  1:37  191   30:22  9:48 1:39:32 
  207   4/5     316 Maria Zak               Andover            MN  15 F    17  7:33  1:43  2:45  238   58:16 14.4  1:10  182   29:51  9:38 1:39:33 
  208  19/22    169 Sandra Lichter          Park Rapids        MN  41 F   228 13:32  3:05  2:59  215   52:37 16.0  1:13  183   29:52  9:38 1:40:10 
  209  12/15    201 David Motta             Fargo              ND  58 M   206 12:16  2:48  3:17  164   48:14 17.4  3:03  218   33:49 10:55 1:40:38 
  210  24/27     19 Brian Blair             Bloomington        MN  39 M   244 14:49  3:22  2:38  173   48:59 17.1  2:00  207   32:16 10:25 1:40:39 
  211  13/14    173 Elizabeth Luecke        Fargo              ND  25 F   124  9:58  2:16  2:58  177   49:03 17.1  2:19  232   36:38 11:49 1:40:54 
  212  20/23    277 Sarah Speer             Brainerd           MN  38 F   177 11:26  2:36                                205   32:07 10:22 1:41:13 
  213  13/15    309 Tom Wentz               Burnsville         MN  55 M   155 10:44  2:27  3:24  163   48:14 17.4  1:53  239   37:43 12:10 1:41:56 
  214   2/3     284 Erika Sutor             Fergus Falls       MN  22 F    50  8:28  1:56  4:45  214   52:28 16.0  1:33  225   34:55 11:16 1:42:07 
  215   1/1     313 Deborah Winn            Backus             MN  60 F   225 13:26  3:04  2:48  223   54:35 15.4  1:28  188   30:14  9:46 1:42:29 
  216   7/8     276 John Smith              Nevis              MN  62 M   150 10:39  2:26  3:56  234   57:16 14.7  1:22  175   29:24  9:29 1:42:35 
  217  10/10    134 Charles Jackson         White Bear Lake    MN  51 M   170 11:14  2:34  3:01  156   47:58 17.5  3:59  233   36:42 11:51 1:42:52 
  218  14/15     56 Geoffrey Delin          Littleton          CO  59 M   230 13:37  3:06  4:29  193   50:15 16.7  1:26  220   34:04 11:00 1:43:49 
  219   6/8     170 Rochelle Lindow         New Hope           MN  51 F   224 13:21  3:03  2:46  157   48:04 17.5  2:46  235   37:21 12:03 1:44:16 
  220   5/8      51 Joanne Dake             Excelsior          MN  57 F   207 12:21  2:49  3:26  194   50:23 16.7  2:54  229   36:14 11:42 1:45:15 
  221  25/27    299 Jeff Turner             Farmington         MN  36 M   179 11:29  2:37  3:42  235   57:17 14.7  1:22  202   31:30 10:10 1:45:19 
  222   1/1      22 Edward Bolton           Nevis              MN  75 M   246 15:13  3:28  5:53  198   50:49 16.5  1:17  209   32:17 10:25 1:45:28 
  223  21/22     28 Gerald Byer             Nevis              MN  42 M   171 11:18  2:34  3:52  222   54:02 15.5  1:48  222   34:32 11:09 1:45:30 
  224   7/8     275 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  50 F   200 12:01  2:44  4:58  232   57:08 14.7  1:18  186   30:09  9:44 1:45:31 
  225  16/17     41 Reid Cirks              Moorhead           MN  13 M   189 11:45  2:41  2:55  229   55:44 15.1  1:22  219   34:03 10:59 1:45:46 
  226  13/14    271 Trenton Simon           Park Rapids        MN  33 M   203 12:14  2:47  3:51  201   50:56 16.5  2:14  234   36:47 11:52 1:46:00 
  227  20/22    214 Kathy O'Brien           Rice               MN  44 F   182 11:34  2:38  4:12  225   54:41 15.4  1:34  224   34:50 11:15 1:46:49 
  228   6/8      57 Ruth Delin              Littleton          CO  57 F   173 11:20  2:35  4:17  219   53:32 15.7  1:21  231   36:29 11:47 1:46:57 
  229   6/7     239 Katie Peterson          Edina              MN  46 F   117  9:51  2:15  4:05  216   53:01 15.8  1:40  242   38:25 12:24 1:47:00 
  230  26/27    266 Chad Sevre              Big Lake           MN  38 M   250 16:13  3:41  4:25  205   51:16 16.4  2:37  211   32:34 10:31 1:47:03 
  231  16/19     80 Rachel Flenner          Blaine             MN  34 F   138 10:22  2:22  3:47  228   55:24 15.2  3:12  223   34:35 11:10 1:47:18 
  232  12/14    250 Ross Rogney             Excelsior          MN  49 M   148 10:34  2:24  4:28  154   47:53 17.5  3:30  247   40:58 13:13 1:47:21 
  233   7/8      54 Carmen Rae Delaney      Fargo              MN  55 F   243 14:22  3:16  4:41  227   55:01 15.3  1:34  215   33:36 10:51 1:49:11 
  234  14/14    100 Chelsea Gornik          Saint Cloud        MN  29 F   191 11:49  2:42  4:05  243   59:46 14.1  1:23  226   35:03 11:19 1:52:04 
  235   5/5      30 Emma Byers              Stevens Point      WI  15 F    20  7:41  1:45  1:45  251 1:11:39 11.7  1:19  185   30:08  9:44 1:52:31 
  236  21/23    300 Jessica Turner          Farmington         MN  36 F   239 14:06  3:13  3:25  248 1:03:04 13.3  1:45  201   31:18 10:06 1:53:37 
  237  22/23    118 Monica Handlos          St. Paul           MN  37 F   176 11:26  2:36  4:47  233   57:13 14.7  2:30  243   38:26 12:24 1:54:21 
  238   8/8     150 Keith Kerbaugh          Fargo              ND  63 M                                                  254   52:54 17:04 1:54:22 
  239   7/7     289 Tracy Taubert           St Paul            MN  48 F   227 13:30  3:05  3:33  230   55:54 15.0  3:21  245   39:08 12:38 1:55:24 
  240   8/8     108 Leeanne Grosso          Little Falls       MN  50 F   211 12:26  2:50  3:56  240   58:39 14.3  2:08  241   38:24 12:24 1:55:31 
  241  21/22    136 Maria Jackson           White Bear Lake    MN  44 F   167 11:12  2:33  4:39  237   58:13 14.4  2:18  246   39:31 12:45 1:55:50 
  242  17/19    152 Krista Koshiol          Brainerd           MN  34 F   235 13:52  3:09  4:57  241   58:44 14.3  2:18  230   36:22 11:44 1:56:12 
  243  18/19    281 Christine Steffen       Minneapolis        MN  34 F   145 10:31  2:24  4:35  218   53:22 15.7  2:15  252   45:44 14:46 1:56:25 
  244   5/5     110 Kevin Groves            Grand Forks        ND  23 M   231 13:43  3:07  4:32  246 1:00:33 13.9  1:15  236   37:30 12:06 1:57:32 
  245  23/23    274 Becky Smieja            Little Falls       MN  35 F   236 13:54  3:10  5:28  242   58:46 14.3  2:03  240   38:23 12:23 1:58:32 
  246  13/14     72 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  49 M   194 11:56  2:43  5:46  247 1:00:56 13.8  2:57  237   37:40 12:09 1:59:14 
  247   8/8     208 Kaye Nelson             Fargo              ND  59 F   252 16:52  3:50  3:44  245 1:00:28 13.9  2:24  228   36:03 11:38 1:59:29 
  248  22/22     69 Bradley Emery           Foley              MN  41 M   210 12:25  2:50  4:25  224   54:38 15.4  2:31  253   45:53 14:48 1:59:49 
  249  19/19    278 Brandi Spray            West Fargo         ND  34 F   233 13:46  3:08  3:01  236   57:28 14.6  2:41  250   44:17 14:17 2:01:10 
  250  15/15    223 Brooks O'Neil           Edina              MN  59 M   251 16:46  3:49  4:18  231   56:56 14.8  1:57  249   41:42 13:27 2:01:38 
  251  27/27    303 Kevin Vanderkolk        Oconomowoc         WI  35 M   201 12:02  2:44  4:08  250 1:09:54 12.0  2:14  216   33:40 10:52 2:01:56 
  252  14/14    167 Keith Lewis             Kasson             MN  48 M   255 19:11  4:22  6:56  244 1:00:20 13.9  2:13  221   34:12 11:02 2:02:50 
  253  14/14    252 Chuck Ruel              Hawley             MN  31 M   253 18:07  4:07  9:09  239   58:28 14.4  2:26  244   39:05 12:37 2:07:13 
  254  22/22    267 Peggy Sevre             Big Lake           MN  43 F   249 16:12  3:41  4:26  249 1:03:36 13.2  1:53  248   41:34 13:25 2:07:39 
  255   3/3     244 Megan Quinn             Grand Forks        ND  22 F   254 19:07  4:21  5:12  252 1:12:31 11.6  2:07  251   45:38 14:44 2:24:34 
  256  17/17    220 Brandon Olson           Fargo              ND  19 M     9  7:07  1:37  2:54  209   51:42 16.2  0:52  255 1:29:20 28:49 2:31:54 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  350 Team Headlight                                   3  8:57  2:02  1:02    1   35:48 23.5  0:48    4   25:15  8:09 1:11:48 
           Justin Trautwein , Gregg Trautwein , Justin Trautwein  
    2  368 Young Bucks                                      4 10:44  2:27  1:04    2   40:58 20.5  0:58    5   26:05  8:25 1:19:48 
           Blake Mitchell , Jack Griffith , Theo Freier           
    3  326 DeGree B                                         2  7:55  1:48  1:22    3   49:31 17.0  1:12    1   20:05  6:29 1:20:02 
           Samuel Hunter , Jeff Degree , Luke Hunter              
    4  340 Postage Due                                      5 11:56  2:43  1:01                            3   24:06  7:47 1:21:01 
           Chris Olson , Josh Fisher , Chris Olson                
    5  365 Under 1:10                                       1  7:03  1:37  1:01    4   49:57 16.8  0:58    2   23:05  7:27 1:22:02 
           Dillon Schroeder , Terry Schroeder , Hunter Schroeder  


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  321 Blue Lake Ladies                                 4  8:10  1:52  1:13    2   44:57 18.7  0:59    4   25:07  8:06 1:20:25 
           Megan Vandevoorde , Nicole Barth , Caedran Barth       
    2  320 Blonde Ambition Trio                             3  8:07  1:51  1:15    3   45:56 18.3  0:54    7   25:50  8:20 1:22:00 
           Kathy Stenberg , Leah Walters , Paige Walters          
    3  337 NYC 1                                            6  9:00  2:03  1:21    5   47:03 17.9  0:55    3   23:57  7:44 1:22:13 
           Jennifer Hagen , Tracy Moe , Erin Cheney               
    4  360 Thompson Tribe                                   9 10:35  2:25  1:23    1   40:29 20.7  0:48   11   31:54 10:18 1:25:07 
           Lois Zak , Clare Schmid , Rachel Grounds               
    5  342 Red Heat                                         8 10:20  2:21  1:21    4   46:27 18.1  1:47    8   27:01  8:43 1:26:53 
           Kay Netteberg , Shelly Mahowald , Shelly Mahowald      
    6  339 Pierz gals                                      11 11:02  2:31  1:13    8   49:31 17.0  0:59    6   25:46  8:19 1:28:29 
           Jen Thielen , Heidi Thielen , Nicole Winter            
    7  336 Metro Moms                                       7 10:11  2:19  1:09   11   54:16 15.5  1:04    1   23:38  7:38 1:30:17 
           Carey Seeley Dzierza , Katie Mcginley , Peggy Kirkpatr 
    8  322 Bringing Sexy Back                              13 12:17  2:48  1:09    6   49:11 17.1  0:53    9   28:56  9:20 1:32:24 
           Melissa Fogarty , Sarah Sailer , Cindy Olson           
    9  349 Team Hanson                                     12 11:36  2:38  1:54   10   54:02 15.5  1:14    2   23:48  7:41 1:32:31 
           Kaitlyn Gretsch , Linda Hanson , Kaitlyn Gretsch       
   10  317 grand-trio-Ma                                   15 14:39  3:20  1:26    9   50:34 16.6  0:55   10   29:29  9:31 1:37:01 
           Christy Munson , Carol Bradow , Katie Bitzer           
   11  318 3 Girls Tri-ing                                  1  6:52  1:34  0:56   13   55:59 15.0  1:00   13   35:52 11:35 1:40:39 
           Miranda Olson , Theresa Harsha , Jessi Knese           
   12  359 The Stroke,The Tread,and                         5  8:23  1:55  1:21   12   55:58 15.0  0:59   12   35:20 11:24 1:41:58 
           Jenna Zimmer , Ashley Westphal , Nikki Stromme         
   13  355 Team WTF - Witness The Fi                       14 14:14  3:14  1:48    7   49:16 17.1  1:12   14   35:59 11:37 1:42:26 
           Mona Wilkenson , Amy Remmick , Jennifer Hill           
   14  329 Go mommies!                                     10 10:44  2:27  1:51   15 1:03:52 13.2  1:40    5   25:19  8:10 1:43:24 
           Leigh Doyle , Jean Ruzicka , Tanya Holub               
   15  344 Still Tri-ing                                    2  7:48  1:47  0:53   14   56:50 14.8  0:56   15   39:29 12:45 1:45:55 
           Carly Waggoner , Amber Schroeder , Vicky Hafner        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  324 Dad and Daughter K                               3  6:32  1:29  1:31    6   41:30 20.2  0:53    7   23:49  7:41 1:14:13 
           Kip Kirkpatrick , Kip Kirkpatrick , Grace Kirkpatrick  
    2  319 3D                                              10  7:59  1:49  1:03    3   40:30 20.7  0:58    9   24:13  7:49 1:14:42 
           Krista Dierkhising , Paul Dierkhising , Grant Dierkhis 
    3  351 Team Highbanks                                  11  8:28  1:56  1:34   11   44:21 18.9  0:55    2   21:34  6:58 1:16:50 
           Hannah Schievelbein , Tom Hickok , Matt Byers          
    4  325 DeGree A                                         7  7:31  1:43  1:25    4   41:08 20.4  1:25   14   25:48  8:20 1:17:15 
           Brooke Hunter , Rod Hunter , Brooke Hunter             
    5  327 Flying Johnson                                   9  7:43  1:46  1:10   15   46:43 18.0  1:04    1   21:06  6:49 1:17:44 
           Parker Johnson , Angela Lindsay-Johns , Kristofer John 
    6  347 Team Go                                          4  6:51  1:34  0:51    9   43:27 19.3  1:04   13   25:40  8:17 1:17:51 
           Joe Stromberg , Nikki Davis , Sonja Day                
    7  354 Team Sutor                                       1  5:49  1:20  1:04   10   43:47 19.2  0:54   16   26:51  8:40 1:18:23 
           Will Sutor , Bruce Sutor , Shari Sutor                 
    8  353 Team Reinholz                                   15  9:34  2:11  1:06    7   43:13 19.4  1:00    8   23:55  7:43 1:18:46 
           Ann Reinholz , Teresa Reinholz , Aaron Reinholz        
    9  345 Team Believe                                     5  7:09  1:38  2:40    2   39:08 21.5  0:51   22   29:22  9:29 1:19:08 
           Tom Coles , Natalie Coles , Kate Coles                 
   10  335 MATT SARAH                                       8  7:36  1:44  1:01   12   45:35 18.4  0:53   10   24:25  7:53 1:19:28 
           Sarah Kaufenberg , Matthew Kaufenberg , Sarah Kaufenbe 
   11  333 Lame Ducks                                      21 11:26  2:36  1:12    8   43:14 19.4  0:54    5   23:16  7:31 1:20:00 
           Amy Gabriel , Ken Gabriel , Miles Becker               
   12  356 The B Team                                      16  9:39  2:12  1:09   14   46:27 18.1  0:49    3   22:21  7:13 1:20:22 
           Melissa Bradow , Carl Bradow , Cory Bradow             
   13  367 WHEHE                                           12  8:40  1:59  1:11    5   41:09 20.4  1:09   21   28:58  9:21 1:21:06 
           Rachel Wallace , Rodney Helm , Louise Helm             
   14  330 GO SIOUX!                                       13  9:21  2:08  1:20    1   38:49 21.6  1:02   23   33:03 10:40 1:23:33 
           Amelia Balsimo , Brian Olson , Rachel Patefield        
   15  341 Raisin the Bar                                  22 11:47  2:41  2:19   18   48:08 17.5  0:54    4   22:41  7:19 1:25:47 
           Jennifer Kammann , Paul Kammann , Paul Kammann         
   16  357 The Blue Lake Extras                             6  7:13  1:39  1:13   19   49:40 16.9  0:57   18   27:43  8:57 1:26:43 
           Erica Polachek , Robert Vandevoorde , Kathleen Vandevo 
   17  358 The Old and Restless                            17 10:21  2:21  1:29   17   47:39 17.6  1:05   20   28:28  9:11 1:28:59 
           Pete Kegan , Mike Wentz , Tess Wentz                   
   18  352 TEAm Joreen                                     26 12:26  2:50  1:31   16   47:09 17.8  0:56   17   27:30  8:53 1:29:30 
           Alyxis Lundstrom , Tom May , Erica May                 
   19  346 Team Cunningham                                 20 10:47  2:28  1:35   21   51:47 16.2  0:49   12   24:46  8:00 1:29:42 
           Lindsay Cunningham , Mark Nelson , Brian Cunningham    
   20  364 Tripp Tribe                                     18 10:28  2:23                                 25   35:23 11:25 1:30:12 
           Kathryn Hinds , Don Stallman , Caitlin Nelson          
   21  334 Marc-ie Marc                                    24 12:20  2:48  1:36   23   52:31 16.0  1:02   11   24:30  7:55 1:31:57 
           Carrie Speer , Eric Wan , Marc Patefield               
   22  362 Tri Hards                                       23 11:51  2:42  1:29   20   51:45 16.2  1:18   19   28:22  9:09 1:34:43 
           Laurie Freier , Jordan Knowlton , Nicole Knowlton      
   23  361 Three Amigos                                     2  6:25  1:28  1:09   27 1:02:56 13.3  1:28    6   23:29  7:35 1:35:25 
           Jacob Waggoner , Charly Henry , Zach Henry             
   24  328 Funk X3                                         19 10:30  2:24  0:59   13   46:09 18.2  1:01   27   37:34 12:07 1:36:11 
           Josh Funk , Jason Funk , Holly Funk                    
   25  332 HKL Lawyers                                     27 13:58  3:11  2:06   24   53:57 15.6  1:26   15   25:50  8:20 1:37:15 
           Tim Lees , Leigh Klaenhammer , Steve Hennek            
   26  343 Special Eddies                                  14  9:24  2:09  1:09   26   56:17 14.9  1:09   24   34:25 11:07 1:42:23 
           Eduardo Regalado , Jean Scott , Rebecca Ramacher       
   27  363 Tri-O's                                         25 12:25  2:50  1:36   22   52:14 16.1  0:51   26   35:48 11:33 1:42:52 
           Jailyn Olson , Tanner Olson , Dale Olson               
   28  331 Go Team                                         28 18:48  4:17  2:28   25   54:47 15.3  1:33   28   39:14 12:40 1:56:48 
           Molly Ruel , Chuck Ruel , Meganne Martinson            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 211 Matthew Nelson          Edina              MN  43 M      2  9:01  2:03  2:01    1   40:59 20.5                                  
 243 Lisa Pottenger          Eagle Lake         MN  42 F      3 11:47  2:41  4:18    2   52:49 15.9                                  
 294 Ariel Torborg           Saint Cloud        MN  24 F      4 14:53  3:23  5:17    3 1:09:28 12.1                                  
 366 Aaron Carlson           Fargo              ND  30 M      1  7:30  1:43  9:33                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  17 M    5:37  1:17 
    2 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M    6:27  1:28 
    3 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  14 F    6:29  1:29 
    4 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  48 M    6:33  1:30 
    5 John Weum               Eden Prairie       MN  52 M    6:41  1:31 
    6 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  16 M    6:54  1:35 
    7 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M    7:00  1:36 
    8 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  18 M    7:00  1:36 
    9 Brandon Olson           Fargo              ND  19 M    7:07  1:37 
   10 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    7:16  1:39 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M   32:36 25.8 
    2 Sean Pease              St. Louis Park     MN  38 M   33:33 25.0 
    3 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   34:08 24.6 
    4 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  17 M   34:21 24.5 
    5 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  19 M   34:35 24.3 
    6 David Lewis             Nevis              MN  39 M   34:58 24.0 
    7 Jay Jorgenson           Osage              MN  47 M   35:51 23.4 
    8 David Breznay           Fargo              ND  43 M   36:06 23.3 
    9 Eric Young              Palmetto           GA  40 M   36:15 23.2 
   10 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37 M   36:17 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M   16:36  5:21 
    2 David Lewis             Nevis              MN  39 M   17:53  5:46 
    3 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  17 M   18:26  5:57 
    4 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37 M   18:31  5:59 
    5 Peter Terrell           Chanhassen         MN  43 M   18:54  6:06 
    6 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  19 M   18:59  6:08 
    7 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   19:00  6:08 
    8 John Jechorek           Cumberland         WI  37 M   19:08  6:11 
    9 Jay Jorgenson           Osage              MN  47 M   19:15  6:13 
   10 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M   19:23  6:15 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36    2  6:27  1:28  1:06    1   32:36 25.8  0:55    1   16:36  5:21   57:38 
    2  236 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  17    1  5:37  1:17  1:11    4   34:21 24.5  0:55    3   18:26  5:57 1:00:28 
    3  209 Luke Nelson             Ramsey             MN  39    6  7:00  1:36  1:09    3   34:08 24.6  1:02    7   19:00  6:08 1:02:16 
    4  165 David Lewis             Nevis              MN  39   11  7:24  1:41  1:24    6   34:58 24.0  1:02    2   17:53  5:46 1:02:39 
    5  107 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  19   20  7:55  1:48  0:58    5   34:35 24.3  0:57    6   18:59  6:08 1:03:22 
    6  143 Jay Jorgenson           Osage              MN  47   15  7:34  1:43  1:16    7   35:51 23.4  0:57    9   19:15  6:13 1:04:51 
    7  115 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37   28  8:08  1:51  1:28   10   36:17 23.2  0:52    4   18:31  5:59 1:05:14 
    8   12 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35   12  7:27  1:42  1:20   12   36:36 23.0  0:59   17   20:12  6:31 1:06:33 
    9   25 David Breznay           Fargo              ND  43   30  8:18  1:53  1:32    8   36:06 23.3  1:03   16   20:02  6:28 1:06:59 
   10  139 John Jechorek           Cumberland         WI  37   18  7:53  1:48  1:25   18   37:47 22.2  1:14    8   19:08  6:11 1:07:25 
   11  111 Bryce Gytri             Shakopee           MN  36   10  7:18  1:40  1:32   21   37:53 22.2  1:11   13   19:43  6:22 1:07:34 
   12   59 Justin Domogalla        Staples            MN  32   19  7:55  1:48  1:33   20   37:50 22.2  1:03   10   19:23  6:15 1:07:42 
   13  369 Sean Pease              St. Louis Park     MN  38   71  9:45  2:13  1:47    2   33:33 25.0  1:10   29   21:58  7:06 1:08:12 
   14   18 Daniel Bjorkstrand      Guthrie            MN  50   24  8:03  1:50  1:34   27   38:21 21.9  0:59   11   19:25  6:16 1:08:20 
   15  315 Eric Young              Palmetto           GA  40   25  8:03  1:50  1:25    9   36:15 23.2  1:04   33   22:09  7:09 1:08:54 
   16  235 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  48    3  6:33  1:30  1:15   17   37:39 22.3  1:18   34   22:14  7:11 1:08:56 
   17   26 Blake Butler            Waconia            MN  39   14  7:30  1:43  1:29   34   39:17 21.4  0:52   15   19:57  6:26 1:09:04 
   18  163 Gregg Larson            Hawley Mn          MN  35   36  8:28  1:56  1:21   14   36:55 22.8  1:13   25   21:27  6:56 1:09:22 
   19  233 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  37   48  8:55  2:02  1:46   15   37:14 22.6  1:11   18   20:28  6:36 1:09:32 
   20   61 James Dougherty         Saint Paul         MN  37   55  9:10  2:05  2:02   22   38:00 22.1  1:11   12   19:37  6:20 1:09:59 
   21   17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45   23  8:02  1:50  1:32   25   38:06 22.0  1:08   27   21:54  7:04 1:10:41 
   22   40 Dana Cirks              Moorhead           MN  41   31  8:18  1:54  1:37   23   38:03 22.1  1:22   32   22:07  7:08 1:11:25 
   23   13 William Barth           Saint Paul         MN  43   22  8:01  1:50  1:33   26   38:18 21.9  1:19   36   22:17  7:12 1:11:27 
   24   24 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   46  8:51  2:01  1:20   42   40:27 20.8  1:09   14   19:48  6:23 1:11:33 
   25  249 Ryan Rogers             Bemidji            MN  33   16  7:39  1:45  1:04   41   40:12 20.9  0:54   28   21:55  7:04 1:11:42 
   26  188 Chad May                Albertville        MN  37   52  9:04  2:04  1:54   24   38:03 22.1  1:10   30   22:02  7:07 1:12:10 
   27  245 Nathan Rausch           Unionville         IA  28   51  9:01  2:03  2:12   36   39:52 21.1  0:52   19   20:35  6:39 1:12:30 
   28  183 Michael Marzolf         Independence       MN  43   17  7:44  1:46  2:17   19   37:50 22.2  1:41   48   23:33  7:36 1:13:02 
   29  197 John Mitchell           Maple Grove        MN  45   42  8:46  2:00  1:43   30   38:38 21.7  1:18   45   23:18  7:31 1:13:41 
   30  114 Kurt Gytri              Northfield         MN  57   32  8:25  1:55  1:40   29   38:29 21.8  1:42   54   24:19  7:51 1:14:34 
   31  272 Dave Simons             Faribault          MN  44   29  8:15  1:53  1:51   39   40:05 21.0  1:15   46   23:22  7:32 1:14:45 
   32  292 Peter Terrell           Chanhassen         MN  43   82 10:14  2:20  3:16   47   41:16 20.4  1:10    5   18:54  6:06 1:14:48 
   33  207 Dennis Nelson           Fargo              ND  58   56  9:11  2:06  1:34   11   36:25 23.1  1:40   76   26:11  8:27 1:14:59 
   34  157 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  58   13  7:28  1:42  2:15   32   39:06 21.5  1:42   56   24:30  7:55 1:15:00 
   35   64 Josh Duda               Pillager           MN  36    9  7:16  1:39  1:18   40   40:10 20.9  1:15   64   25:12  8:08 1:15:09 
   36  263 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42   53  9:05  2:04  1:27   31   39:02 21.5  1:06   57   24:32  7:55 1:15:11 
   37   34 Eric Carlson            Buffalo            MN  42   66  9:26  2:09  2:12   35   39:50 21.1  1:28   39   22:28  7:15 1:15:21 
   38  142 Richard Johnson         Nevis              MN  43   44  8:49  2:01  1:57   52   41:41 20.2  1:30   26   21:33  6:58 1:15:29 
   39  189 Greg McNamara           Little Falls       MN  50   64  9:22  2:08  2:18   16   37:18 22.5  2:19   55   24:21  7:52 1:15:36 
   40  172 Caleb Luecke            Shoreview          MN  27   40  8:37  1:58  1:57   51   41:40 20.2  1:13   37   22:19  7:12 1:15:44 
   41  290 Tom Tedlund             Duluth             MN  56  118 12:23  2:49  2:10   13   36:46 22.8  1:48   51   23:59  7:45 1:17:05 
   42  174 Adam Mahowald           St. Cloud          MN  33   85 10:29  2:23  1:35   46   41:16 20.4  1:05   40   22:44  7:20 1:17:07 
   43   23 Stephen Bona            Shoreview          MN  37   63  9:20  2:08  2:44   49   41:27 20.3  1:35   31   22:05  7:08 1:17:09 
   44   62 Peter Downie            Stillwater         MN  20   21  7:56  1:49  2:13   60   42:23 19.8  1:40   43   23:10  7:29 1:17:20 
   45   46 Mike Cunningham         Urbandale          IA  34   34  8:27  1:56  1:40   83   44:55 18.7  1:22   20   21:06  6:49 1:17:28 
   46   77 Michael Fabel           Minneapolis        MN  26  106 11:45  2:41  2:53   50   41:37 20.2  0:53   24   21:12  6:51 1:18:17 
   47  126 Darrel Henry            Murdock            MN  47   58  9:13  2:06  3:13   55   42:09 19.9  1:41   35   22:15  7:11 1:18:28 
   48  310 John Weum               Eden Prairie       MN  52    4  6:41  1:31  1:54   56   42:13 19.9  1:26   78   26:25  8:32 1:18:36 
   49   47 Tom Cunningham          Cedar Falls, Ia    IA  28   59  9:13  2:06  2:19   73   43:53 19.1  0:56   42   22:53  7:23 1:19:12 
   50   97 Chris Godwin            Nevis              MN  38   84 10:17  2:21  2:01   28   38:29 21.8  1:51   87   27:18  8:49 1:19:54 
   51   20 Kurt Bollman            Fargo              ND  51  126 13:02  2:58  1:53   38   40:00 21.0  1:47   49   23:36  7:37 1:20:16 
   52  178 David Maier             Bismarck           ND  54   39  8:35  1:57  2:57   37   39:54 21.1  2:27   79   26:28  8:33 1:20:19 
   53  255 Chris Sailer            St. Michael        MN  34   60  9:16  2:07  2:44   59   42:22 19.8  1:34   59   24:34  7:56 1:20:28 
   54  156 Jeffrey Lammers         Moorhead           MN  34   38  8:33  1:57  2:25   72   43:51 19.2  1:29   53   24:18  7:51 1:20:34 
   55  103 Arnie Gough             Hinsdale           IL  56   26  8:04  1:50  3:50   48   41:19 20.3  2:04   70   25:29  8:14 1:20:44 
   56  190 Anthony McNeil          Rosemount          MN  39   81 10:11  2:19  2:45   64   43:03 19.5  1:29   47   23:30  7:35 1:20:55 
   57   89 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  37   37  8:30  1:56  2:06   70   43:43 19.2  2:09   60   24:43  7:59 1:21:09 
   58  116 Mark Hagen              Fargo              ND  61   65  9:23  2:08                                                  1:21:13 
   59  146 Anthony Karels          Minnetonka         MN  43   57  9:12  2:06  2:15   53   41:51 20.1  2:50   71   25:34  8:15 1:21:40 
   60  279 Jamie Stallman          Fargo              ND  21  101 11:21  2:35  2:51   44   40:56 20.5  1:34   66   25:21  8:11 1:22:01 
   61  270 Bronson Shepherd        Appleton           MN  24   75 10:00  2:17  2:19   88   45:38 18.4  1:01   44   23:10  7:29 1:22:06 
   62  179 Michael Maier           Bismarck           ND  29   93 10:54  2:29  2:14   58   42:14 19.9  1:22   72   25:36  8:16 1:22:17 
   63  135 Jamie Jackson           Edina              MN  48  131 13:34  3:05  2:58   33   39:12 21.4  1:39   63   25:08  8:07 1:22:29 
   64  177 John Mahowald           St Cloud           MN  62   78 10:05  2:18  3:00   62   42:42 19.7  1:42   62   25:05  8:06 1:22:32 
   65  228 Tucker O'Neil           Edina              MN  19   61  9:18  2:07  3:20   91   45:47 18.3  2:00   38   22:19  7:12 1:22:42 
   66  158 Doug Landers            Fargo              ND  58   68  9:35  2:11  2:46   43   40:35 20.7  2:04  102   28:13  9:06 1:23:11 
   67   82 Dan Foreman             Orange City        IA  31   80 10:08  2:19  3:28  103   47:33 17.7  1:02   21   21:10  6:50 1:23:18 
   68  129 Charles Hirt            Long Lake          MN  42   74  9:56  2:16  2:14   81   44:46 18.8  1:09   65   25:19  8:10 1:23:21 
   69  261 Patrick Schneeman       Saint Paul         MN  31  111 11:59  2:44  3:57   54   41:58 20.0  3:15   41   22:46  7:21 1:23:52 
   70  130 Brian Hobson            Nevis              MN  33   70  9:45  2:13  2:57   84   44:58 18.7  1:01   74   25:46  8:19 1:24:24 
   71  265 Jacob Selseth           Saint Paul         MN  39   73  9:54  2:15  2:39   77   44:09 19.0  1:54   75   26:02  8:24 1:24:36 
   72  295 Alan Torkelson          Shakopee           MN  33   89 10:40  2:26  2:32   93   46:24 18.1  1:17   50   23:52  7:42 1:24:43 
   73  119 Rick Hans               Brainerd           MN  65   47  8:53  2:01  2:10   78   44:20 18.9  2:13   89   27:33  8:53 1:25:06 
   74  127 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  60   45  8:51  2:01  2:51   65   43:04 19.5  2:14  103   28:13  9:06 1:25:11 
   75  182 Chris Martin            Moorhead           MN  38   83 10:15  2:20  2:36   79   44:22 18.9  1:14   83   26:52  8:40 1:25:16 
   76  304 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  18    7  7:00  1:36  2:10  108   48:06 17.5  1:17   85   27:09  8:46 1:25:40 
   77  121 Tim Harms               Fargo              MN  49   62  9:19  2:07  2:58   74   43:54 19.1  2:01   98   27:56  9:01 1:26:05 
   78   83 Kent Fritze             Park Rapids        MN  45   33  8:26  1:55  3:18   68   43:34 19.3  2:43  104   28:23  9:10 1:26:22 
   79  225 Michael O'Neil          Edina              MN  15   43  8:49  2:01  3:26   98   47:11 17.8  1:52   69   25:26  8:12 1:26:42 
   80  238 Jonathan Peterson       Edina              MN  15   76 10:04  2:18  3:03   86   45:08 18.6  1:23   84   27:07  8:45 1:26:42 
   81   33 Dan Carlson             Chanhassen         MN  27   41  8:44  2:00  3:21  119   49:16 17.1  1:22   61   24:50  8:01 1:27:31 
   82   39 Cole Cirks              Moorhead           MN  15  108 11:48  2:41  2:51  100   47:17 17.8  1:08   58   24:32  7:55 1:27:34 
   83  144 Danny Kagol             Minnetonka         MN  65  104 11:43  2:40  3:21   69   43:34 19.3  2:23   81   26:37  8:36 1:27:35 
   84  166 Isaiah Lewis            Rochester          MN  27  137 14:17  3:15  3:56   67   43:31 19.3  1:40   52   24:13  7:49 1:27:35 
   85  221 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  16    5  6:54  1:35  4:21   94   46:40 18.0  1:35  101   28:12  9:06 1:27:41 
   86   95 Tom Giles               Union City         CA  56  129 13:20  3:02  2:30   66   43:07 19.5  1:21   88   27:26  8:51 1:27:42 
   87   36 Matt Casey              Maple Grove        MN  17   90 10:42  2:26  2:36   75   43:55 19.1  1:06  113   29:26  9:30 1:27:43 
   88   44 Alex Coles              Apple Valley       MN  27   94 10:59  2:30  2:49  102   47:21 17.7  1:09   73   25:39  8:17 1:27:55 
   89    5 Mike Allen              Anoka              MN  42   79 10:06  2:18  3:24   85   45:01 18.7  1:55   90   27:38  8:55 1:28:02 
   90    9 David Aronson           Northfield         MN  55  121 12:36  2:52  3:38   61   42:26 19.8  1:55   93   27:45  8:57 1:28:19 
   91  298 Todd Trutna             Big Lake           MN  43   77 10:05  2:18  3:05  128   52:16 16.1  1:53   23   21:10  6:50 1:28:27 
   92  138 Patrick Jackson         Edina              MN  15   87 10:37  2:25  4:34   63   42:54 19.6  2:43   94   27:45  8:57 1:28:30 
   93  305 Jody Voigt              St. Cloud          MN  43  103 11:33  2:38  3:26   71   43:44 19.2  1:25  108   28:37  9:14 1:28:44 
   94  102 Robert Gottsch          Edina              MN  44   54  9:06  2:05  3:17   96   46:50 17.9  1:30  105   28:29  9:12 1:29:10 
   95  106 John Griffith           Maple Grove        MN  48  105 11:44  2:40  3:46   76   44:03 19.1  2:44   91   27:40  8:56 1:29:55 
   96  124 Luke Helm               Fargo              ND  37   27  8:07  1:51  3:57  101   47:19 17.8  2:14  110   28:45  9:17 1:30:21 
   97  204 Jesse Munson            Park Rapids        MN  28  100 11:18  2:34  4:04  113   48:19 17.4  1:04   82   26:39  8:36 1:31:22 
   98  297 Matthew Trutna          Big Lake           MN  13  127 13:07  2:59  3:06  129   52:19 16.1  1:48   22   21:10  6:50 1:31:28 
   99   38 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  50  109 11:54  2:43  3:01   57   42:13 19.9  4:49  115   29:40  9:35 1:31:35 
  100  140 Kermit Johnson          Davenport          ND  60  134 13:44  3:08  3:29   80   44:35 18.8  1:42  106   28:30  9:12 1:31:58 
  101  105 Greg Graves             Minneapolis        MN  25   95 11:02  2:31  3:22  114   48:23 17.4  2:05   86   27:14  8:48 1:32:05 
  102   93 Chris Giles             Chanhassen         MN  42  112 12:00  2:44  3:14   92   46:19 18.1  3:05   92   27:41  8:56 1:32:17 
  103  259 Chris Schneeman         Mendota Heights    MN  57   69  9:42  2:13  2:47   89   45:39 18.4  1:37  127   32:56 10:38 1:32:40 
  104  226 Patrick O'Neil          Edina              MN  22   49  8:57  2:02  2:59  131   53:33 15.7  0:59   80   26:37  8:35 1:33:03 
  105   21 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  51  114 12:06  2:45  4:27   99   47:13 17.8  2:07   97   27:49  8:59 1:33:39 
  106   31 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58  135 13:56  3:10  4:13  110   48:14 17.4  2:03   68   25:25  8:12 1:33:49 
  107   66 Chad Edwards            Hector             MN  38  141 15:39  3:34  2:33   82   44:51 18.7  1:21  114   29:28  9:31 1:33:51 
  108   53 Ryan De Groot           Sioux Center       IA  33   67  9:34  2:11  2:40  109   48:13 17.4  1:41  123   32:10 10:23 1:34:17 
  109    8 Greg Anderson           Little Falls       MN  40   96 11:12  2:33  2:25  117   49:01 17.1  1:17  119   30:39  9:53 1:34:31 
  110  285 Bradley Swenson         Fargo              MN  62   91 10:44  2:27  3:33  104   47:39 17.6  1:47  120   31:02 10:01 1:34:43 
  111   15 Paul Berg               Saint Paul         MN  29  139 14:59  3:25  3:12   95   46:47 18.0  2:18  100   28:01  9:03 1:35:15 
  112   99 Jordon Goebel           Pierz              MN  17  128 13:08  2:59  3:26  126   51:25 16.3  1:13   77   26:18  8:30 1:35:29 
  113   65 Louis Dzierzak          Richfield          MN  55  124 12:42  2:54  3:59   87   45:31 18.5  3:14  117   30:15  9:46 1:35:39 
  114   85 Tommy Gander Ostrom     Independence       MN  18   97 11:14  2:34  4:02  132   53:54 15.6  1:16   67   25:24  8:12 1:35:48 
  115  112 Donald Gytri            Park Rapids        MN  60  122 12:38  2:53  4:09  106   47:56 17.5  2:37  107   28:37  9:14 1:35:55 
  116   35 Jim Casey               Maple Grove        MN  51  130 13:27  3:04  3:29  118   49:07 17.1  1:24  109   28:39  9:15 1:36:05 
  117  241 Patrick Peterson        Edina              MN  13   72  9:51  2:15  4:40  120   49:51 16.9  2:02  118   30:16  9:46 1:36:38 
  118  205 Matt Munson             Park Rapids        MN  31  117 12:23  2:49  3:42  124   51:04 16.4  1:14  111   28:54  9:20 1:37:15 
  119   63 James Doyel             West Fargo         ND  14   35  8:27  1:56  5:20  135   54:43 15.4  1:48   96   27:48  8:58 1:38:04 
  120   98 Jeremy Goebel           Pierz              MN  40  123 12:39  2:53  3:26  130   52:25 16.0  2:08   95   27:47  8:58 1:38:24 
  121  120 Keith Hargis            Clear Lake         IA  49  136 13:59  3:11  4:19   97   46:51 17.9  3:04  116   30:14  9:45 1:38:25 
  122  133 Justin Isaacson         Nevis              MN  36  142 15:57  3:38  3:25   90   45:41 18.4  2:19  121   31:13 10:05 1:38:34 
  123  109 Joseph Groves           Pierz              MN  47  120 12:30  2:51  2:59  115   48:53 17.2  1:25  128   33:09 10:42 1:38:55 
  124  215 Kevin O'Brien           Rice               MN  53  125 12:55  2:57  4:23                           99   27:59  9:02 1:39:08 
  125  201 David Motta             Fargo              ND  58  116 12:16  2:48  3:17  112   48:14 17.4  3:03  130   33:49 10:55 1:40:38 
  126   19 Brian Blair             Bloomington        MN  39  138 14:49  3:22  2:38  116   48:59 17.1  2:00  124   32:16 10:25 1:40:39 
  127  309 Tom Wentz               Burnsville         MN  55   92 10:44  2:27  3:24  111   48:14 17.4  1:53  139   37:43 12:10 1:41:56 
  128  276 John Smith              Nevis              MN  62   88 10:39  2:26  3:56  138   57:16 14.7  1:22  112   29:24  9:29 1:42:35 
  129  134 Charles Jackson         White Bear Lake    MN  51   98 11:14  2:34  3:01  107   47:58 17.5  3:59  135   36:42 11:51 1:42:52 
  130   56 Geoffrey Delin          Littleton          CO  59  132 13:37  3:06  4:29  121   50:15 16.7  1:26  132   34:04 11:00 1:43:49 
  131  299 Jeff Turner             Farmington         MN  36  102 11:29  2:37  3:42  139   57:17 14.7  1:22  122   31:30 10:10 1:45:19 
  132   22 Edward Bolton           Nevis              MN  75  140 15:13  3:28  5:53  122   50:49 16.5  1:17  125   32:17 10:25 1:45:28 
  133   28 Gerald Byer             Nevis              MN  42   99 11:18  2:34  3:52  133   54:02 15.5  1:48  134   34:32 11:09 1:45:30 
  134   41 Reid Cirks              Moorhead           MN  13  107 11:45  2:41  2:55  136   55:44 15.1  1:22  131   34:03 10:59 1:45:46 
  135  271 Trenton Simon           Park Rapids        MN  33  115 12:14  2:47  3:51  123   50:56 16.5  2:14  136   36:47 11:52 1:46:00 
  136  266 Chad Sevre              Big Lake           MN  38  143 16:13  3:41  4:25  125   51:16 16.4  2:37  126   32:34 10:31 1:47:03 
  137  250 Ross Rogney             Excelsior          MN  49   86 10:34  2:24  4:28  105   47:53 17.5  3:30  141   40:58 13:13 1:47:21 
  138  150 Keith Kerbaugh          Fargo              ND  63                                                 144   52:54 17:04 1:54:22 
  139  110 Kevin Groves            Grand Forks        ND  23  133 13:43  3:07  4:32  142 1:00:33 13.9  1:15  137   37:30 12:06 1:57:32 
  140   72 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  49  110 11:56  2:43  5:46  143 1:00:56 13.8  2:57  138   37:40 12:09 1:59:14 
  141   69 Bradley Emery           Foley              MN  41  119 12:25  2:50  4:25  134   54:38 15.4  2:31  143   45:53 14:48 1:59:49 
  142  223 Brooks O'Neil           Edina              MN  59  144 16:46  3:49  4:18  137   56:56 14.8  1:57  142   41:42 13:27 2:01:38 
  143  303 Kevin Vanderkolk        Oconomowoc         WI  35  113 12:02  2:44  4:08  144 1:09:54 12.0  2:14  129   33:40 10:52 2:01:56 
  144  167 Keith Lewis             Kasson             MN  48  146 19:11  4:22  6:56  141 1:00:20 13.9  2:13  133   34:12 11:02 2:02:50 
  145  252 Chuck Ruel              Hawley             MN  31  145 18:07  4:07  9:09  140   58:28 14.4  2:26  140   39:05 12:37 2:07:13 
  146  220 Brandon Olson           Fargo              ND  19    8  7:07  1:37  2:54  127   51:42 16.2  0:52  145 1:29:20 28:49 2:31:54 
  147  211 Matthew Nelson          Edina              MN  43   50  9:01  2:03  2:01   45   40:59 20.5                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  234 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  14    1  6:29  1:29  1:02    1   37:38 22.3  0:52    1   19:25  6:16 1:05:24 
    2   81 Sarah Foley             Cologne            MN  42    8  7:55  1:48  1:40    2   38:05 22.1  1:15    4   22:03  7:07 1:10:56 
    3   68 Anne Ellefson           Park Rapids        MN  47    5  7:49  1:47  1:05    5   39:57 21.0  1:00    5   22:08  7:09 1:11:58 
    4    3 Robin Tedlund           Duluth             MN  54   12  8:23  1:55  1:43    3   38:48 21.6  1:16   10   22:46  7:21 1:12:54 
    5  196 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  44    6  7:51  1:47  1:31    8   41:41 20.2  0:58    2   21:41  7:00 1:13:41 
    6  184 Nerissa Marzolf         Independence       MN  38   29  9:25  2:09  1:33    4   39:40 21.2  1:12   16   24:14  7:49 1:16:03 
    7  194 Amy Miller              Fargo              ND  37   44  9:49  2:14  1:59    7   40:39 20.7  1:14    9   22:41  7:19 1:16:20 
    8  273 Sarah Simpson           Brainerd           MN  39   28  9:23  2:08  1:51   14   42:56 19.6  1:30    3   22:01  7:06 1:17:38 
    9  237 Susie Patrick           Sioux Falls        SD  43   27  9:21  2:08  1:53   11   42:46 19.6  1:26   13   23:18  7:31 1:18:43 
   10  231 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  46   40  9:44  2:13  1:54   10   42:31 19.8  1:08   14   23:30  7:35 1:18:44 
   11   58 Jacki Devine            Little Falls       MN  51   26  9:21  2:08  2:17   13   42:52 19.6  1:49    6   22:34  7:17 1:18:52 
   12  256 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49   16  8:37  1:58  1:58    6   40:19 20.8  1:39   35   26:24  8:31 1:18:55 
   13  199 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32   21  9:09  2:05  1:55    9   42:31 19.8  1:24   18   24:17  7:50 1:19:14 
   14  302 Colleen Vanderkolk      Oconomowoc         WI  40    7  7:51  1:47  1:46   29   45:43 18.4  1:45    8   22:40  7:19 1:19:44 
   15   55 Erica Delin             Highlands Ranch    CO  27   15  8:31  1:56  1:53   21   43:38 19.3  1:11   21   24:42  7:58 1:19:52 
   16  200 Dawn Moen               Sartell            MN  34    9  8:08  1:51  1:52   16   43:08 19.5  1:41   29   25:58  8:23 1:20:45 
   17  155 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38   48  9:54  2:15  2:22   12   42:49 19.6  1:40   15   24:07  7:47 1:20:50 
   18  230 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  32   33  9:36  2:11  1:46   18   43:26 19.3  1:24   26   25:38  8:17 1:21:49 
   19  198 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19    2  7:25  1:42  1:47   36   46:13 18.2  1:22   25   25:38  8:16 1:22:23 
   20  104 Ann Graeve              Little Falls       MN  34   18  8:54  2:02  2:06   33   45:57 18.3  1:04   20   24:34  7:56 1:22:34 
   21  287 Angela Tangen           Fargo              ND  34   22  9:10  2:05  1:30   22   43:54 19.1  1:14   50   27:42  8:56 1:23:27 
   22  291 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  42   67 10:49  2:28  2:08   42   46:55 17.9  1:09    7   22:38  7:19 1:23:36 
   23  193 Mimi Mejia              St. Paul           MN  16   24  9:18  2:07  2:02   48   47:19 17.8  1:43   12   23:17  7:31 1:23:37 
   24   50 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42   19  8:59  2:03  2:25   17   43:17 19.4  1:02   53   27:58  9:02 1:23:39 
   25  123 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  37   43  9:48  2:14  1:59   19   43:30 19.3  1:56   42   26:56  8:42 1:24:07 
   26  242 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55   11  8:12  1:52  1:48   26   45:10 18.6  1:32   44   27:27  8:52 1:24:07 
   27  145 Lisa Kapsner            Little Falls       MN  32   10  8:09  1:52  1:58   63   49:12 17.1  0:59   17   24:17  7:50 1:24:32 
   28   70 Jill Emery              Foley              MN  42   45  9:51  2:15  2:35   23   44:00 19.1  1:38   36   26:35  8:35 1:24:38 
   29    6 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37   42  9:47  2:14  1:48   27   45:17 18.5  1:07   40   26:52  8:40 1:24:49 
   30   96 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  40   75 11:24  2:36  2:50   24   44:05 19.1  2:05   27   25:40  8:17 1:26:02 
   31  162 Camilla Larson          Little Falls       MN  35   66 10:48  2:28  2:23   35   46:12 18.2  0:59   28   25:55  8:22 1:26:14 
   32  125 Megan Henkemeyer        Rice               MN  31   36  9:40  2:12  2:34   41   46:51 17.9  1:03   32   26:16  8:29 1:26:22 
   33  229 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  32   63 10:31  2:24  2:52   31   45:44 18.4  1:54   24   25:25  8:12 1:26:25 
   34   45 Laura Cunningham        Chaska             MN  36   35  9:38  2:12  2:47   20   43:32 19.3  2:13   58   28:21  9:09 1:26:30 
   35   94 Paige Giles             Chanhassen         MN  43   56 10:24  2:22  1:52   50   47:41 17.6  1:48   22   25:13  8:09 1:26:56 
   36   67 Jackie Edwards          Hector             MN  37   62 10:31  2:24  2:39   15   43:07 19.5  1:48   63   29:12  9:26 1:27:15 
   37  175 Alexis Mahowald         St. Cloud          MN  25   23  9:18  2:07  2:01   52   48:05 17.5  1:14   41   26:56  8:42 1:27:33 
   38  251 Trish Rothe             Minneapolis        MN  30   68 10:55  2:29  1:54   32   45:49 18.3  2:23   37   26:42  8:37 1:27:41 
   39  260 Danielle Schneeman      Saint Paul         MN  30   89 12:00  2:44  2:32   62   49:03 17.1  1:01   11   23:17  7:31 1:27:51 
   40  203 Jenifer Munson          Annandale          MN  40   81 11:36  2:39  2:01   56   48:50 17.2  1:21   19   24:22  7:52 1:28:07 
   41  308 Angie Walther           Park Rapids        MN  45   49  9:56  2:16  2:16   44   47:02 17.9  1:27   49   27:39  8:56 1:28:18 
   42  212 Rachel Nelson           Chaska             MN  37   92 12:15  2:47  2:31   25   44:26 18.9  1:48   51   27:50  8:59 1:28:47 
   43  202 Emily Munson            Park Rapids        MN  28   54 10:16  2:20  2:14   39   46:41 18.0  0:59   61   28:56  9:20 1:29:05 
   44  128 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  29   17  8:38  1:58  3:29   73   50:14 16.7  1:28   23   25:19  8:10 1:29:06 
   45   92 Amy Giles               Union City         CA  55   96 13:11  3:00  2:37   28   45:21 18.5  1:41   33   26:18  8:30 1:29:06 
   46   14 Nancy Bauer             Hastings           MN  53   70 11:08  2:32  3:52   43   46:57 17.9  1:13   30   26:07  8:26 1:29:16 
   47  314 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  42   71 11:10  2:33  2:20   38   46:27 18.1  1:10   57   28:13  9:06 1:29:19 
   48   76 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  22   37  9:40  2:12  2:39   40   46:42 18.0  2:00   60   28:42  9:16 1:29:41 
   49  282 Mary Sundquist          Pillager           MN  43   91 12:15  2:47  2:01   34   45:58 18.3  1:50   54   27:59  9:02 1:30:00 
   50  187 Whitney Massee          Appleton           MN  25   73 11:13  2:33  2:26   65   49:31 17.0  0:55   34   26:20  8:30 1:30:23 
   51   78 Christy Feist           Waconia            MN  35   82 11:40  2:40  3:11   49   47:28 17.7  1:53   39   26:48  8:39 1:30:58 
   52  122 Kyla Hastings           Dilworth           MN  32   50  9:57  2:16  2:24   57   48:51 17.2  1:46   56   28:02  9:03 1:30:58 
   53  258 Kristy Schmid           Minneapolis        MN  26   32  9:34  2:11  2:52   78   50:51 16.5  1:03   46   27:35  8:54 1:31:54 
   54  311 Ravonne Whitford        Little Falls       MN  33   86 11:51  2:42  2:47   70   49:44 16.9  1:12   38   26:45  8:38 1:32:16 
   55  280 Janine Staples          Moorhead           MN  26   13  8:24  1:55  3:55   69   49:42 16.9  1:43   62   28:56  9:20 1:32:38 
   56    4 Sally Aadland           Baxter             MN  38   58 10:27  2:23  2:25   45   47:04 17.8  2:02   78   30:51  9:57 1:32:46 
   57  101 Kate Gottsch            Edina              MN  42   25  9:20  2:08  2:15   67   49:35 16.9  1:47   74   30:25  9:49 1:33:20 
   58  176 Hallie Mahowald         Santa Fe           NM  26   57 10:26  2:23  3:02   71   49:46 16.9  1:47   59   28:22  9:09 1:33:21 
   59  113 Jan Gytri               Northfield         MN  54   41  9:44  2:13  1:50   81   51:12 16.4  1:27   66   29:49  9:37 1:34:00 
   60   74 Jennifer Ernster        Baxter             MN  43   65 10:45  2:27  2:17   60   49:01 17.1  1:44   75   30:28  9:50 1:34:12 
   61   43 Suzanne Clifton         White Bear Lake    MN  31   52 10:03  2:17  3:22   30   45:44 18.4  1:45   86   33:24 10:47 1:34:16 
   62   16 Theresa Beseman         Swanville          MN  43   79 11:31  2:37  3:15   77   50:46 16.5  1:12   48   27:39  8:55 1:34:20 
   63   91 Rachel Gilbertson       Saginaw            MN  29   31  9:29  2:10  7:32   53   48:06 17.5  1:19   55   27:59  9:02 1:34:23 
   64  195 Rachel Miller           Minneapolis        MN  38   83 11:42  2:40  3:56   59   49:00 17.1  2:22   47   27:36  8:54 1:34:34 
   65   29 Cindy Byers             Stevens Point      WI  51   38  9:43  2:13  3:05   68   49:39 16.9  1:53   77   30:42  9:55 1:35:00 
   66  254 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  34   60 10:30  2:24  3:52   66   49:33 17.0  1:39   65   29:31  9:31 1:35:02 
   67   49 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  43   88 11:57  2:43  3:39   58   48:55 17.2  1:22   64   29:29  9:31 1:35:20 
   68  248 Kaia Ringwald           Rice               MN  34   69 11:04  2:31  3:05   82   51:22 16.4  1:58   52   27:56  9:01 1:35:24 
   69   71 Aimee Engebretson       St Paul            MN  41   95 13:10  3:00  2:33   84   51:52 16.2  1:58   31   26:15  8:28 1:35:46 
   70   73 Maggie Eppler           Fargo              ND  29  106 14:07  3:13  4:00   54   48:29 17.3  1:42   45   27:30  8:53 1:35:47 
   71   32 Caitlin Campbell        Minneapolis        MN  27   39  9:43  2:13  4:27   64   49:22 17.0  1:42   79   30:52  9:58 1:36:05 
   72   86 Elizabeth Gary          Sauk Rapids        MN  41  102 13:52  3:09  2:11   37   46:13 18.2  2:30   81   31:56 10:18 1:36:40 
   73  168 Nancy Lewis             Nevis              MN  39   87 11:57  2:43  2:24   79   50:52 16.5  1:41   69   29:59  9:41 1:36:50 
   74  264 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  29   53 10:06  2:18  2:52   75   50:28 16.6  1:28   84   32:17 10:25 1:37:09 
   75  283 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  58   30  9:26  2:09  3:27   55   48:42 17.2  2:00   88   33:42 10:53 1:37:14 
   76   37 Sue Casey               Maple Grove        MN  49   34  9:37  2:11  2:51   80   51:06 16.4  1:51   82   32:01 10:20 1:37:23 
   77  227 Patty O'Neil            Edina              MN  57   64 10:41  2:26  3:36   76   50:31 16.6  2:14   76   30:32  9:51 1:37:32 
   78  306 Brenna Vuong            Woodbury           MN  35  107 14:13  3:14  3:15   83   51:37 16.3  1:27   43   27:06  8:45 1:37:36 
   79  293 Michele Thieman         Park Rapids        MN  39   47  9:54  2:15  3:14   46   47:12 17.8  1:59   93   35:27 11:26 1:37:43 
   80  151 Shelly Kircher          Little Falls       MN  35   20  9:02  2:04  2:25   47   47:12 17.8  1:25  100   37:41 12:10 1:37:44 
   81   11 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  37   78 11:29  2:37  2:25   72   49:56 16.8  2:05   85   32:27 10:28 1:38:19 
   82   60 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  37   59 10:28  2:23  3:55   89   53:12 15.8  1:37   73   30:22  9:48 1:39:32 
   83  316 Maria Zak               Andover            MN  15    3  7:33  1:43  2:45  101   58:16 14.4  1:10   67   29:51  9:38 1:39:33 
   84  169 Sandra Lichter          Park Rapids        MN  41  100 13:32  3:05  2:59   86   52:37 16.0  1:13   68   29:52  9:38 1:40:10 
   85  173 Elizabeth Luecke        Fargo              ND  25   51  9:58  2:16  2:58   61   49:03 17.1  2:19   98   36:38 11:49 1:40:54 
   86  277 Sarah Speer             Brainerd           MN  38   77 11:26  2:36                                 83   32:07 10:22 1:41:13 
   87  284 Erika Sutor             Fergus Falls       MN  22   14  8:28  1:56  4:45   85   52:28 16.0  1:33   91   34:55 11:16 1:42:07 
   88  313 Deborah Winn            Backus             MN  60   98 13:26  3:04  2:48   92   54:35 15.4  1:28   72   30:14  9:46 1:42:29 
   89  170 Rochelle Lindow         New Hope           MN  51   97 13:21  3:03  2:46   51   48:04 17.5  2:46   99   37:21 12:03 1:44:16 
   90   51 Joanne Dake             Excelsior          MN  57   93 12:21  2:49  3:26   74   50:23 16.7  2:54   95   36:14 11:42 1:45:15 
   91  275 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  50   90 12:01  2:44  4:58   97   57:08 14.7  1:18   71   30:09  9:44 1:45:31 
   92  214 Kathy O'Brien           Rice               MN  44   80 11:34  2:38  4:12   93   54:41 15.4  1:34   90   34:50 11:15 1:46:49 
   93   57 Ruth Delin              Littleton          CO  57   74 11:20  2:35  4:17   91   53:32 15.7  1:21   97   36:29 11:47 1:46:57 
   94  239 Katie Peterson          Edina              MN  46   46  9:51  2:15  4:05   88   53:01 15.8  1:40  103   38:25 12:24 1:47:00 
   95   80 Rachel Flenner          Blaine             MN  34   55 10:22  2:22  3:47   95   55:24 15.2  3:12   89   34:35 11:10 1:47:18 
   96   54 Carmen Rae Delaney      Fargo              MN  55  108 14:22  3:16  4:41   94   55:01 15.3  1:34   87   33:36 10:51 1:49:11 
   97  100 Chelsea Gornik          Saint Cloud        MN  29   85 11:49  2:42  4:05  105   59:46 14.1  1:23   92   35:03 11:19 1:52:04 
   98   30 Emma Byers              Stevens Point      WI  15    4  7:41  1:45  1:45  110 1:11:39 11.7  1:19   70   30:08  9:44 1:52:31 
   99  300 Jessica Turner          Farmington         MN  36  105 14:06  3:13  3:25  107 1:03:04 13.3  1:45   80   31:18 10:06 1:53:37 
  100  118 Monica Handlos          St. Paul           MN  37   76 11:26  2:36  4:47   98   57:13 14.7  2:30  104   38:26 12:24 1:54:21 
  101  289 Tracy Taubert           St Paul            MN  48   99 13:30  3:05  3:33   96   55:54 15.0  3:21  105   39:08 12:38 1:55:24 
  102  108 Leeanne Grosso          Little Falls       MN  50   94 12:26  2:50  3:56  102   58:39 14.3  2:08  102   38:24 12:24 1:55:31 
  103  136 Maria Jackson           White Bear Lake    MN  44   72 11:12  2:33  4:39  100   58:13 14.4  2:18  106   39:31 12:45 1:55:50 
  104  152 Krista Koshiol          Brainerd           MN  34  103 13:52  3:09  4:57  103   58:44 14.3  2:18   96   36:22 11:44 1:56:12 
  105  281 Christine Steffen       Minneapolis        MN  34   61 10:31  2:24  4:35   90   53:22 15.7  2:15  110   45:44 14:46 1:56:25 
  106  274 Becky Smieja            Little Falls       MN  35  104 13:54  3:10  5:28  104   58:46 14.3  2:03  101   38:23 12:23 1:58:32 
  107  208 Kaye Nelson             Fargo              ND  59  111 16:52  3:50  3:44  106 1:00:28 13.9  2:24   94   36:03 11:38 1:59:29 
  108  278 Brandi Spray            West Fargo         ND  34  101 13:46  3:08  3:01   99   57:28 14.6  2:41  108   44:17 14:17 2:01:10 
  109  267 Peggy Sevre             Big Lake           MN  43  110 16:12  3:41  4:26  108 1:03:36 13.2  1:53  107   41:34 13:25 2:07:39 
  110  244 Megan Quinn             Grand Forks        ND  22  112 19:07  4:21  5:12  111 1:12:31 11.6  2:07  109   45:38 14:44 2:24:34 
  111  243 Lisa Pottenger          Eagle Lake         MN  42   84 11:47  2:41  4:18   87   52:49 15.9                                  
  112  294 Ariel Torborg           Saint Cloud        MN  24  109 14:53  3:23  5:17  109 1:09:28 12.1                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  236 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  17    1  5:37  1:17  1:11    1   34:21 24.5  0:55    1   18:26  5:57 1:00:28 
    2  107 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  19    5  7:55  1:48  0:58    2   34:35 24.3  0:57    2   18:59  6:08 1:03:22 
    3  228 Tucker O'Neil           Edina              MN  19    8  9:18  2:07  3:20    6   45:47 18.3  2:00    4   22:19  7:12 1:22:42 
    4  304 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  18    3  7:00  1:36  2:10   10   48:06 17.5  1:17   10   27:09  8:46 1:25:40 
    5  225 Michael O'Neil          Edina              MN  15    7  8:49  2:01  3:26    8   47:11 17.8  1:52    7   25:26  8:12 1:26:42 
    6  238 Jonathan Peterson       Edina              MN  15   10 10:04  2:18  3:03    5   45:08 18.6  1:23    9   27:07  8:45 1:26:42 
    7   39 Cole Cirks              Moorhead           MN  15   15 11:48  2:41  2:51    9   47:17 17.8  1:08    5   24:32  7:55 1:27:34 
    8  221 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  16    2  6:54  1:35  4:21    7   46:40 18.0  1:35   13   28:12  9:06 1:27:41 
    9   36 Matt Casey              Maple Grove        MN  17   12 10:42  2:26  2:36    4   43:55 19.1  1:06   14   29:26  9:30 1:27:43 
   10  138 Patrick Jackson         Edina              MN  15   11 10:37  2:25  4:34    3   42:54 19.6  2:43   11   27:45  8:57 1:28:30 
   11  297 Matthew Trutna          Big Lake           MN  13   16 13:07  2:59  3:06   14   52:19 16.1  1:48    3   21:10  6:50 1:31:28 
   12   99 Jordon Goebel           Pierz              MN  17   17 13:08  2:59  3:26   12   51:25 16.3  1:13    8   26:18  8:30 1:35:29 
   13   85 Tommy Gander Ostrom     Independence       MN  18   13 11:14  2:34  4:02   15   53:54 15.6  1:16    6   25:24  8:12 1:35:48 
   14  241 Patrick Peterson        Edina              MN  13    9  9:51  2:15  4:40   11   49:51 16.9  2:02   15   30:16  9:46 1:36:38 
   15   63 James Doyel             West Fargo         ND  14    6  8:27  1:56  5:20   16   54:43 15.4  1:48   12   27:48  8:58 1:38:04 
   16   41 Reid Cirks              Moorhead           MN  13   14 11:45  2:41  2:55   17   55:44 15.1  1:22   16   34:03 10:59 1:45:46 
   17  220 Brandon Olson           Fargo              ND  19    4  7:07  1:37  2:54   13   51:42 16.2  0:52   17 1:29:20 28:49 2:31:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  234 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  14    1  6:29  1:29  1:02    1   37:38 22.3  0:52    1   19:25  6:16 1:05:24 
    2  198 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19    2  7:25  1:42  1:47    2   46:13 18.2  1:22    3   25:38  8:16 1:22:23 
    3  193 Mimi Mejia              St. Paul           MN  16    5  9:18  2:07  2:02    3   47:19 17.8  1:43    2   23:17  7:31 1:23:37 
    4  316 Maria Zak               Andover            MN  15    3  7:33  1:43  2:45    4   58:16 14.4  1:10    4   29:51  9:38 1:39:33 
    5   30 Emma Byers              Stevens Point      WI  15    4  7:41  1:45  1:45    5 1:11:39 11.7  1:19    5   30:08  9:44 1:52:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   62 Peter Downie            Stillwater         MN  20    1  7:56  1:49  2:13    2   42:23 19.8  1:40    1   23:10  7:29 1:17:20 
    2  279 Jamie Stallman          Fargo              ND  21    4 11:21  2:35  2:51    1   40:56 20.5  1:34    3   25:21  8:11 1:22:01 
    3  270 Bronson Shepherd        Appleton           MN  24    3 10:00  2:17  2:19    3   45:38 18.4  1:01    2   23:10  7:29 1:22:06 
    4  226 Patrick O'Neil          Edina              MN  22    2  8:57  2:02  2:59    4   53:33 15.7  0:59    4   26:37  8:35 1:33:03 
    5  110 Kevin Groves            Grand Forks        ND  23    5 13:43  3:07  4:32    5 1:00:33 13.9  1:15    5   37:30 12:06 1:57:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  22    2  9:40  2:12  2:39    1   46:42 18.0  2:00    1   28:42  9:16 1:29:41 
    2  284 Erika Sutor             Fergus Falls       MN  22    1  8:28  1:56  4:45    2   52:28 16.0  1:33    2   34:55 11:16 1:42:07 
    3  244 Megan Quinn             Grand Forks        ND  22    4 19:07  4:21  5:12    4 1:12:31 11.6  2:07    3   45:38 14:44 2:24:34 
    4  294 Ariel Torborg           Saint Cloud        MN  24    3 14:53  3:23  5:17    3 1:09:28 12.1                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  245 Nathan Rausch           Unionville         IA  28    3  9:01  2:03  2:12    1   39:52 21.1  0:52    1   20:35  6:39 1:12:30 
    2  172 Caleb Luecke            Shoreview          MN  27    1  8:37  1:58  1:57    3   41:40 20.2  1:13    3   22:19  7:12 1:15:44 
    3   77 Michael Fabel           Minneapolis        MN  26    9 11:45  2:41  2:53    2   41:37 20.2  0:53    2   21:12  6:51 1:18:17 
    4   47 Tom Cunningham          Cedar Falls, Ia    IA  28    4  9:13  2:06  2:19    6   43:53 19.1  0:56    4   22:53  7:23 1:19:12 
    5  179 Michael Maier           Bismarck           ND  29    5 10:54  2:29  2:14    4   42:14 19.9  1:22    7   25:36  8:16 1:22:17 
    6   33 Dan Carlson             Chanhassen         MN  27    2  8:44  2:00  3:21   11   49:16 17.1  1:22    6   24:50  8:01 1:27:31 
    7  166 Isaiah Lewis            Rochester          MN  27   10 14:17  3:15  3:56    5   43:31 19.3  1:40    5   24:13  7:49 1:27:35 
    8   44 Alex Coles              Apple Valley       MN  27    6 10:59  2:30  2:49    8   47:21 17.7  1:09    8   25:39  8:17 1:27:55 
    9  204 Jesse Munson            Park Rapids        MN  28    8 11:18  2:34  4:04    9   48:19 17.4  1:04    9   26:39  8:36 1:31:22 
   10  105 Greg Graves             Minneapolis        MN  25    7 11:02  2:31  3:22   10   48:23 17.4  2:05   10   27:14  8:48 1:32:05 
   11   15 Paul Berg               Saint Paul         MN  29   11 14:59  3:25  3:12    7   46:47 18.0  2:18   11   28:01  9:03 1:35:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   55 Erica Delin             Highlands Ranch    CO  27    2  8:31  1:56  1:53    1   43:38 19.3  1:11    1   24:42  7:58 1:19:52 
    2  175 Alexis Mahowald         St. Cloud          MN  25    4  9:18  2:07  2:01    3   48:05 17.5  1:14    4   26:56  8:42 1:27:33 
    3  202 Emily Munson            Park Rapids        MN  28   10 10:16  2:20  2:14    2   46:41 18.0  0:59    9   28:56  9:20 1:29:05 
    4  128 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  29    3  8:38  1:58  3:29   11   50:14 16.7  1:28    2   25:19  8:10 1:29:06 
    5  187 Whitney Massee          Appleton           MN  25   12 11:13  2:33  2:26    8   49:31 17.0  0:55    3   26:20  8:30 1:30:23 
    6  258 Kristy Schmid           Minneapolis        MN  26    6  9:34  2:11  2:52   13   50:51 16.5  1:03    6   27:35  8:54 1:31:54 
    7  280 Janine Staples          Moorhead           MN  26    1  8:24  1:55  3:55    9   49:42 16.9  1:43   10   28:56  9:20 1:32:38 
    8  176 Hallie Mahowald         Santa Fe           NM  26   11 10:26  2:23  3:02   10   49:46 16.9  1:47    8   28:22  9:09 1:33:21 
    9   91 Rachel Gilbertson       Saginaw            MN  29    5  9:29  2:10  7:32    4   48:06 17.5  1:19    7   27:59  9:02 1:34:23 
   10   73 Maggie Eppler           Fargo              ND  29   14 14:07  3:13  4:00    5   48:29 17.3  1:42    5   27:30  8:53 1:35:47 
   11   32 Caitlin Campbell        Minneapolis        MN  27    7  9:43  2:13  4:27    7   49:22 17.0  1:42   11   30:52  9:58 1:36:05 
   12  264 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  29    9 10:06  2:18  2:52   12   50:28 16.6  1:28   12   32:17 10:25 1:37:09 
   13  173 Elizabeth Luecke        Fargo              ND  25    8  9:58  2:16  2:58    6   49:03 17.1  2:19   14   36:38 11:49 1:40:54 
   14  100 Chelsea Gornik          Saint Cloud        MN  29   13 11:49  2:42  4:05   14   59:46 14.1  1:23   13   35:03 11:19 1:52:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   59 Justin Domogalla        Staples            MN  32    2  7:55  1:48  1:33    1   37:50 22.2  1:03    1   19:23  6:15 1:07:42 
    2  249 Ryan Rogers             Bemidji            MN  33    1  7:39  1:45  1:04    2   40:12 20.9  0:54    4   21:55  7:04 1:11:42 
    3  174 Adam Mahowald           St. Cloud          MN  33    9 10:29  2:23  1:35    3   41:16 20.4  1:05    5   22:44  7:20 1:17:07 
    4   46 Mike Cunningham         Urbandale          IA  34    3  8:27  1:56  1:40    7   44:55 18.7  1:22    2   21:06  6:49 1:17:28 
    5  255 Chris Sailer            St. Michael        MN  34    5  9:16  2:07  2:44    5   42:22 19.8  1:34    9   24:34  7:56 1:20:28 
    6  156 Jeffrey Lammers         Moorhead           MN  34    4  8:33  1:57  2:25    6   43:51 19.2  1:29    8   24:18  7:51 1:20:34 
    7   82 Dan Foreman             Orange City        IA  31    8 10:08  2:19  3:28   10   47:33 17.7  1:02    3   21:10  6:50 1:23:18 
    8  261 Patrick Schneeman       Saint Paul         MN  31   11 11:59  2:44  3:57    4   41:58 20.0  3:15    6   22:46  7:21 1:23:52 
    9  130 Brian Hobson            Nevis              MN  33    7  9:45  2:13  2:57    8   44:58 18.7  1:01   10   25:46  8:19 1:24:24 
   10  295 Alan Torkelson          Shakopee           MN  33   10 10:40  2:26  2:32    9   46:24 18.1  1:17    7   23:52  7:42 1:24:43 
   11   53 Ryan De Groot           Sioux Center       IA  33    6  9:34  2:11  2:40   11   48:13 17.4  1:41   12   32:10 10:23 1:34:17 
   12  205 Matt Munson             Park Rapids        MN  31   13 12:23  2:49  3:42   13   51:04 16.4  1:14   11   28:54  9:20 1:37:15 
   13  271 Trenton Simon           Park Rapids        MN  33   12 12:14  2:47  3:51   12   50:56 16.5  2:14   13   36:47 11:52 1:46:00 
   14  252 Chuck Ruel              Hawley             MN  31   14 18:07  4:07  9:09   14   58:28 14.4  2:26   14   39:05 12:37 2:07:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  199 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32    4  9:09  2:05  1:55    1   42:31 19.8  1:24    3   24:17  7:50 1:19:14 
    2  200 Dawn Moen               Sartell            MN  34    1  8:08  1:51  1:52    2   43:08 19.5  1:41    7   25:58  8:23 1:20:45 
    3  230 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  32    6  9:36  2:11  1:46    3   43:26 19.3  1:24    6   25:38  8:17 1:21:49 
    4  104 Ann Graeve              Little Falls       MN  34    3  8:54  2:02  2:06    8   45:57 18.3  1:04    4   24:34  7:56 1:22:34 
    5  287 Angela Tangen           Fargo              ND  34    5  9:10  2:05  1:30    4   43:54 19.1  1:14   11   27:42  8:56 1:23:27 
    6  145 Lisa Kapsner            Little Falls       MN  32    2  8:09  1:52  1:58   12   49:12 17.1  0:59    2   24:17  7:50 1:24:32 
    7  125 Megan Henkemeyer        Rice               MN  31    7  9:40  2:12  2:34    9   46:51 17.9  1:03    8   26:16  8:29 1:26:22 
    8  229 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  32   13 10:31  2:24  2:52    6   45:44 18.4  1:54    5   25:25  8:12 1:26:25 
    9  251 Trish Rothe             Minneapolis        MN  30   14 10:55  2:29  1:54    7   45:49 18.3  2:23    9   26:42  8:37 1:27:41 
   10  260 Danielle Schneeman      Saint Paul         MN  30   17 12:00  2:44  2:32   11   49:03 17.1  1:01    1   23:17  7:31 1:27:51 
   11  122 Kyla Hastings           Dilworth           MN  32    8  9:57  2:16  2:24   10   48:51 17.2  1:46   13   28:02  9:03 1:30:58 
   12  311 Ravonne Whitford        Little Falls       MN  33   16 11:51  2:42  2:47   14   49:44 16.9  1:12   10   26:45  8:38 1:32:16 
   13   43 Suzanne Clifton         White Bear Lake    MN  31    9 10:03  2:17  3:22    5   45:44 18.4  1:45   15   33:24 10:47 1:34:16 
   14  254 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  34   11 10:30  2:24  3:52   13   49:33 17.0  1:39   14   29:31  9:31 1:35:02 
   15  248 Kaia Ringwald           Rice               MN  34   15 11:04  2:31  3:05   15   51:22 16.4  1:58   12   27:56  9:01 1:35:24 
   16   80 Rachel Flenner          Blaine             MN  34   10 10:22  2:22  3:47   17   55:24 15.2  3:12   16   34:35 11:10 1:47:18 
   17  152 Krista Koshiol          Brainerd           MN  34   19 13:52  3:09  4:57   19   58:44 14.3  2:18   17   36:22 11:44 1:56:12 
   18  281 Christine Steffen       Minneapolis        MN  34   12 10:31  2:24  4:35   16   53:22 15.7  2:15   19   45:44 14:46 1:56:25 
   19  278 Brandi Spray            West Fargo         ND  34   18 13:46  3:08  3:01   18   57:28 14.6  2:41   18   44:17 14:17 2:01:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36    1  6:27  1:28  1:06    1   32:36 25.8  0:55    1   16:36  5:21   57:38 
    2  209 Luke Nelson             Ramsey             MN  39    2  7:00  1:36  1:09    3   34:08 24.6  1:02    4   19:00  6:08 1:02:16 
    3  165 David Lewis             Nevis              MN  39    5  7:24  1:41  1:24    4   34:58 24.0  1:02    2   17:53  5:46 1:02:39 
    4  115 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37   10  8:08  1:51  1:28    5   36:17 23.2  0:52    3   18:31  5:59 1:05:14 
    5   12 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  35    6  7:27  1:42  1:20    6   36:36 23.0  0:59    9   20:12  6:31 1:06:33 
    6  139 John Jechorek           Cumberland         WI  37    8  7:53  1:48  1:25    9   37:47 22.2  1:14    5   19:08  6:11 1:07:25 
    7  111 Bryce Gytri             Shakopee           MN  36    4  7:18  1:40  1:32   10   37:53 22.2  1:11    7   19:43  6:22 1:07:34 
    8  369 Sean Pease              St. Louis Park     MN  38   17  9:45  2:13  1:47    2   33:33 25.0  1:10   12   21:58  7:06 1:08:12 
    9   26 Blake Butler            Waconia            MN  39    7  7:30  1:43  1:29   14   39:17 21.4  0:52    8   19:57  6:26 1:09:04 
   10  163 Gregg Larson            Hawley Mn          MN  35   11  8:28  1:56  1:21    7   36:55 22.8  1:13   11   21:27  6:56 1:09:22 
   11  233 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  37   13  8:55  2:02  1:46    8   37:14 22.6  1:11   10   20:28  6:36 1:09:32 
   12   61 James Dougherty         Saint Paul         MN  37   15  9:10  2:05  2:02   11   38:00 22.1  1:11    6   19:37  6:20 1:09:59 
   13  188 Chad May                Albertville        MN  37   14  9:04  2:04  1:54   12   38:03 22.1  1:10   13   22:02  7:07 1:12:10 
   14   64 Josh Duda               Pillager           MN  36    3  7:16  1:39  1:18   15   40:10 20.9  1:15   17   25:12  8:08 1:15:09 
   15   23 Stephen Bona            Shoreview          MN  37   16  9:20  2:08  2:44   16   41:27 20.3  1:35   14   22:05  7:08 1:17:09 
   16   97 Chris Godwin            Nevis              MN  38   21 10:17  2:21  2:01   13   38:29 21.8  1:51   20   27:18  8:49 1:19:54 
   17  190 Anthony McNeil          Rosemount          MN  39   19 10:11  2:19  2:45   17   43:03 19.5  1:29   15   23:30  7:35 1:20:55 
   18   89 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  37   12  8:30  1:56  2:06   18   43:43 19.2  2:09   16   24:43  7:59 1:21:09 
   19  265 Jacob Selseth           Saint Paul         MN  39   18  9:54  2:15  2:39   19   44:09 19.0  1:54   18   26:02  8:24 1:24:36 
   20  182 Chris Martin            Moorhead           MN  38   20 10:15  2:20  2:36   20   44:22 18.9  1:14   19   26:52  8:40 1:25:16 
   21  124 Luke Helm               Fargo              ND  37    9  8:07  1:51  3:57   23   47:19 17.8  2:14   21   28:45  9:17 1:30:21 
   22   66 Chad Edwards            Hector             MN  38   25 15:39  3:34  2:33   21   44:51 18.7  1:21   22   29:28  9:31 1:33:51 
   23  133 Justin Isaacson         Nevis              MN  36   26 15:57  3:38  3:25   22   45:41 18.4  2:19   23   31:13 10:05 1:38:34 
   24   19 Brian Blair             Bloomington        MN  39   24 14:49  3:22  2:38   24   48:59 17.1  2:00   25   32:16 10:25 1:40:39 
   25  299 Jeff Turner             Farmington         MN  36   22 11:29  2:37  3:42   26   57:17 14.7  1:22   24   31:30 10:10 1:45:19 
   26  266 Chad Sevre              Big Lake           MN  38   27 16:13  3:41  4:25   25   51:16 16.4  2:37   26   32:34 10:31 1:47:03 
   27  303 Kevin Vanderkolk        Oconomowoc         WI  35   23 12:02  2:44  4:08   27 1:09:54 12.0  2:14   27   33:40 10:52 2:01:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  184 Nerissa Marzolf         Independence       MN  38    3  9:25  2:09  1:33    1   39:40 21.2  1:12    4   24:14  7:49 1:16:03 
    2  194 Amy Miller              Fargo              ND  37    7  9:49  2:14  1:59    2   40:39 20.7  1:14    2   22:41  7:19 1:16:20 
    3  273 Sarah Simpson           Brainerd           MN  39    2  9:23  2:08  1:51    4   42:56 19.6  1:30    1   22:01  7:06 1:17:38 
    4  155 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38    9  9:54  2:15  2:22    3   42:49 19.6  1:40    3   24:07  7:47 1:20:50 
    5  123 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  37    6  9:48  2:14  1:59    6   43:30 19.3  1:56    8   26:56  8:42 1:24:07 
    6    6 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37    5  9:47  2:14  1:48    9   45:17 18.5  1:07    7   26:52  8:40 1:24:49 
    7  162 Camilla Larson          Little Falls       MN  35   13 10:48  2:28  2:23   10   46:12 18.2  0:59    5   25:55  8:22 1:26:14 
    8   45 Laura Cunningham        Chaska             MN  36    4  9:38  2:12  2:47    7   43:32 19.3  2:13   12   28:21  9:09 1:26:30 
    9   67 Jackie Edwards          Hector             MN  37   12 10:31  2:24  2:39    5   43:07 19.5  1:48   13   29:12  9:26 1:27:15 
   10  212 Rachel Nelson           Chaska             MN  37   20 12:15  2:47  2:31    8   44:26 18.9  1:48   11   27:50  8:59 1:28:47 
   11   78 Christy Feist           Waconia            MN  35   17 11:40  2:40  3:11   14   47:28 17.7  1:53    6   26:48  8:39 1:30:58 
   12    4 Sally Aadland           Baxter             MN  38   10 10:27  2:23  2:25   11   47:04 17.8  2:02   16   30:51  9:57 1:32:46 
   13  195 Rachel Miller           Minneapolis        MN  38   18 11:42  2:40  3:56   15   49:00 17.1  2:22   10   27:36  8:54 1:34:34 
   14  168 Nancy Lewis             Nevis              MN  39   19 11:57  2:43  2:24   17   50:52 16.5  1:41   14   29:59  9:41 1:36:50 
   15  306 Brenna Vuong            Woodbury           MN  35   23 14:13  3:14  3:15   18   51:37 16.3  1:27    9   27:06  8:45 1:37:36 
   16  293 Michele Thieman         Park Rapids        MN  39    8  9:54  2:15  3:14   12   47:12 17.8  1:59   20   35:27 11:26 1:37:43 
   17  151 Shelly Kircher          Little Falls       MN  35    1  9:02  2:04  2:25   13   47:12 17.8  1:25   21   37:41 12:10 1:37:44 
   18   11 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  37   16 11:29  2:37  2:25   16   49:56 16.8  2:05   19   32:27 10:28 1:38:19 
   19   60 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  37   11 10:28  2:23  3:55   19   53:12 15.8  1:37   15   30:22  9:48 1:39:32 
   20  277 Sarah Speer             Brainerd           MN  38   15 11:26  2:36                                 18   32:07 10:22 1:41:13 
   21  300 Jessica Turner          Farmington         MN  36   22 14:06  3:13  3:25   22 1:03:04 13.3  1:45   17   31:18 10:06 1:53:37 
   22  118 Monica Handlos          St. Paul           MN  37   14 11:26  2:36  4:47   20   57:13 14.7  2:30   23   38:26 12:24 1:54:21 
   23  274 Becky Smieja            Little Falls       MN  35   21 13:54  3:10  5:28   21   58:46 14.3  2:03   22   38:23 12:23 1:58:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   25 David Breznay           Fargo              ND  43    5  8:18  1:53  1:32    1   36:06 23.3  1:03    3   20:02  6:28 1:06:59 
    2  315 Eric Young              Palmetto           GA  40    3  8:03  1:50  1:25    2   36:15 23.2  1:04    7   22:09  7:09 1:08:54 
    3   40 Dana Cirks              Moorhead           MN  41    6  8:18  1:54  1:37    4   38:03 22.1  1:22    6   22:07  7:08 1:11:25 
    4   13 William Barth           Saint Paul         MN  43    2  8:01  1:50  1:33    5   38:18 21.9  1:19    8   22:17  7:12 1:11:27 
    5   24 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42    8  8:51  2:01  1:20    9   40:27 20.8  1:09    2   19:48  6:23 1:11:33 
    6  183 Michael Marzolf         Independence       MN  43    1  7:44  1:46  2:17    3   37:50 22.2  1:41   11   23:33  7:36 1:13:02 
    7  272 Dave Simons             Faribault          MN  44    4  8:15  1:53  1:51    8   40:05 21.0  1:15   10   23:22  7:32 1:14:45 
    8  292 Peter Terrell           Chanhassen         MN  43   17 10:14  2:20  3:16   11   41:16 20.4  1:10    1   18:54  6:06 1:14:48 
    9  263 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42   10  9:05  2:04  1:27    6   39:02 21.5  1:06   12   24:32  7:55 1:15:11 
   10   34 Eric Carlson            Buffalo            MN  42   13  9:26  2:09  2:12    7   39:50 21.1  1:28    9   22:28  7:15 1:15:21 
   11  142 Richard Johnson         Nevis              MN  43    7  8:49  2:01  1:57   12   41:41 20.2  1:30    5   21:33  6:58 1:15:29 
   12  146 Anthony Karels          Minnetonka         MN  43   12  9:12  2:06  2:15   13   41:51 20.1  2:50   14   25:34  8:15 1:21:40 
   13  129 Charles Hirt            Long Lake          MN  42   14  9:56  2:16  2:14   15   44:46 18.8  1:09   13   25:19  8:10 1:23:21 
   14    5 Mike Allen              Anoka              MN  42   16 10:06  2:18  3:24   16   45:01 18.7  1:55   15   27:38  8:55 1:28:02 
   15  298 Todd Trutna             Big Lake           MN  43   15 10:05  2:18  3:05   20   52:16 16.1  1:53    4   21:10  6:50 1:28:27 
   16  305 Jody Voigt              St. Cloud          MN  43   20 11:33  2:38  3:26   14   43:44 19.2  1:25   19   28:37  9:14 1:28:44 
   17  102 Robert Gottsch          Edina              MN  44   11  9:06  2:05  3:17   18   46:50 17.9  1:30   18   28:29  9:12 1:29:10 
   18   93 Chris Giles             Chanhassen         MN  42   21 12:00  2:44  3:14   17   46:19 18.1  3:05   16   27:41  8:56 1:32:17 
   19    8 Greg Anderson           Little Falls       MN  40   18 11:12  2:33  2:25   19   49:01 17.1  1:17   20   30:39  9:53 1:34:31 
   20   98 Jeremy Goebel           Pierz              MN  40   23 12:39  2:53  3:26   21   52:25 16.0  2:08   17   27:47  8:58 1:38:24 
   21   28 Gerald Byer             Nevis              MN  42   19 11:18  2:34  3:52   22   54:02 15.5  1:48   21   34:32 11:09 1:45:30 
   22   69 Bradley Emery           Foley              MN  41   22 12:25  2:50  4:25   23   54:38 15.4  2:31   22   45:53 14:48 1:59:49 
   23  211 Matthew Nelson          Edina              MN  43    9  9:01  2:03  2:01   10   40:59 20.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   81 Sarah Foley             Cologne            MN  42    3  7:55  1:48  1:40    1   38:05 22.1  1:15    2   22:03  7:07 1:10:56 
    2  196 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  44    1  7:51  1:47  1:31    2   41:41 20.2  0:58    1   21:41  7:00 1:13:41 
    3  237 Susie Patrick           Sioux Falls        SD  43    6  9:21  2:08  1:53    3   42:46 19.6  1:26    5   23:18  7:31 1:18:43 
    4  302 Colleen Vanderkolk      Oconomowoc         WI  40    2  7:51  1:47  1:46    7   45:43 18.4  1:45    4   22:40  7:19 1:19:44 
    5  291 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  42   10 10:49  2:28  2:08   11   46:55 17.9  1:09    3   22:38  7:19 1:23:36 
    6   50 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42    4  8:59  2:03  2:25    4   43:17 19.4  1:02   12   27:58  9:02 1:23:39 
    7   70 Jill Emery              Foley              MN  42    7  9:51  2:15  2:35    5   44:00 19.1  1:38   10   26:35  8:35 1:24:38 
    8   96 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  40   13 11:24  2:36  2:50    6   44:05 19.1  2:05    8   25:40  8:17 1:26:02 
    9   94 Paige Giles             Chanhassen         MN  43    8 10:24  2:22  1:52   12   47:41 17.6  1:48    7   25:13  8:09 1:26:56 
   10  203 Jenifer Munson          Annandale          MN  40   16 11:36  2:39  2:01   13   48:50 17.2  1:21    6   24:22  7:52 1:28:07 
   11  314 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  42   11 11:10  2:33  2:20   10   46:27 18.1  1:10   14   28:13  9:06 1:29:19 
   12  282 Mary Sundquist          Pillager           MN  43   19 12:15  2:47  2:01    8   45:58 18.3  1:50   13   27:59  9:02 1:30:00 
   13  101 Kate Gottsch            Edina              MN  42    5  9:20  2:08  2:15   16   49:35 16.9  1:47   17   30:25  9:49 1:33:20 
   14   74 Jennifer Ernster        Baxter             MN  43    9 10:45  2:27  2:17   15   49:01 17.1  1:44   18   30:28  9:50 1:34:12 
   15   16 Theresa Beseman         Swanville          MN  43   14 11:31  2:37  3:15   17   50:46 16.5  1:12   11   27:39  8:55 1:34:20 
   16   49 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  43   18 11:57  2:43  3:39   14   48:55 17.2  1:22   15   29:29  9:31 1:35:20 
   17   71 Aimee Engebretson       St Paul            MN  41   20 13:10  3:00  2:33   18   51:52 16.2  1:58    9   26:15  8:28 1:35:46 
   18   86 Elizabeth Gary          Sauk Rapids        MN  41   22 13:52  3:09  2:11    9   46:13 18.2  2:30   19   31:56 10:18 1:36:40 
   19  169 Sandra Lichter          Park Rapids        MN  41   21 13:32  3:05  2:59   19   52:37 16.0  1:13   16   29:52  9:38 1:40:10 
   20  214 Kathy O'Brien           Rice               MN  44   15 11:34  2:38  4:12   21   54:41 15.4  1:34   20   34:50 11:15 1:46:49 
   21  136 Maria Jackson           White Bear Lake    MN  44   12 11:12  2:33  4:39   22   58:13 14.4  2:18   21   39:31 12:45 1:55:50 
   22  267 Peggy Sevre             Big Lake           MN  43   23 16:12  3:41  4:26   23 1:03:36 13.2  1:53   22   41:34 13:25 2:07:39 
   23  243 Lisa Pottenger          Eagle Lake         MN  42   17 11:47  2:41  4:18   20   52:49 15.9                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Jay Jorgenson           Osage              MN  47    2  7:34  1:43  1:16    1   35:51 23.4  0:57    1   19:15  6:13 1:04:51 
    2  235 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  48    1  6:33  1:30  1:15    2   37:39 22.3  1:18    3   22:14  7:11 1:08:56 
    3   17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45    3  8:02  1:50  1:32    3   38:06 22.0  1:08    2   21:54  7:04 1:10:41 
    4  197 John Mitchell           Maple Grove        MN  45    5  8:46  2:00  1:43    4   38:38 21.7  1:18    5   23:18  7:31 1:13:41 
    5  126 Darrel Henry            Murdock            MN  47    6  9:13  2:06  3:13    6   42:09 19.9  1:41    4   22:15  7:11 1:18:28 
    6  135 Jamie Jackson           Edina              MN  48   12 13:34  3:05  2:58    5   39:12 21.4  1:39    6   25:08  8:07 1:22:29 
    7  121 Tim Harms               Fargo              MN  49    7  9:19  2:07  2:58    8   43:54 19.1  2:01    8   27:56  9:01 1:26:05 
    8   83 Kent Fritze             Park Rapids        MN  45    4  8:26  1:55  3:18    7   43:34 19.3  2:43    9   28:23  9:10 1:26:22 
    9  106 John Griffith           Maple Grove        MN  48    9 11:44  2:40  3:46    9   44:03 19.1  2:44    7   27:40  8:56 1:29:55 
   10  120 Keith Hargis            Clear Lake         IA  49   13 13:59  3:11  4:19   10   46:51 17.9  3:04   10   30:14  9:45 1:38:25 
   11  109 Joseph Groves           Pierz              MN  47   11 12:30  2:51  2:59   12   48:53 17.2  1:25   11   33:09 10:42 1:38:55 
   12  250 Ross Rogney             Excelsior          MN  49    8 10:34  2:24  4:28   11   47:53 17.5  3:30   14   40:58 13:13 1:47:21 
   13   72 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  49   10 11:56  2:43  5:46   14 1:00:56 13.8  2:57   13   37:40 12:09 1:59:14 
   14  167 Keith Lewis             Kasson             MN  48   14 19:11  4:22  6:56   13 1:00:20 13.9  2:13   12   34:12 11:02 2:02:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   68 Anne Ellefson           Park Rapids        MN  47    1  7:49  1:47  1:05    1   39:57 21.0  1:00    1   22:08  7:09 1:11:58 
    2  231 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  46    4  9:44  2:13  1:54    3   42:31 19.8  1:08    2   23:30  7:35 1:18:44 
    3  256 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49    2  8:37  1:58  1:58    2   40:19 20.8  1:39    3   26:24  8:31 1:18:55 
    4  308 Angie Walther           Park Rapids        MN  45    6  9:56  2:16  2:16    4   47:02 17.9  1:27    4   27:39  8:56 1:28:18 
    5   37 Sue Casey               Maple Grove        MN  49    3  9:37  2:11  2:51    5   51:06 16.4  1:51    5   32:01 10:20 1:37:23 
    6  239 Katie Peterson          Edina              MN  46    5  9:51  2:15  4:05    6   53:01 15.8  1:40    6   38:25 12:24 1:47:00 
    7  289 Tracy Taubert           St Paul            MN  48    7 13:30  3:05  3:33    7   55:54 15.0  3:21    7   39:08 12:38 1:55:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   18 Daniel Bjorkstrand      Guthrie            MN  50    2  8:03  1:50  1:34    2   38:21 21.9  0:59    1   19:25  6:16 1:08:20 
    2  189 Greg McNamara           Little Falls       MN  50    4  9:22  2:08  2:18    1   37:18 22.5  2:19    3   24:21  7:52 1:15:36 
    3  310 John Weum               Eden Prairie       MN  52    1  6:41  1:31  1:54    5   42:13 19.9  1:26    4   26:25  8:32 1:18:36 
    4   20 Kurt Bollman            Fargo              ND  51    9 13:02  2:58  1:53    4   40:00 21.0  1:47    2   23:36  7:37 1:20:16 
    5  178 David Maier             Bismarck           ND  54    3  8:35  1:57  2:57    3   39:54 21.1  2:27    5   26:28  8:33 1:20:19 
    6   38 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  50    6 11:54  2:43  3:01    6   42:13 19.9  4:49    9   29:40  9:35 1:31:35 
    7   21 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  51    7 12:06  2:45  4:27    7   47:13 17.8  2:07    6   27:49  8:59 1:33:39 
    8   35 Jim Casey               Maple Grove        MN  51   10 13:27  3:04  3:29    9   49:07 17.1  1:24    8   28:39  9:15 1:36:05 
    9  215 Kevin O'Brien           Rice               MN  53    8 12:55  2:57  4:23                            7   27:59  9:02 1:39:08 
   10  134 Charles Jackson         White Bear Lake    MN  51    5 11:14  2:34  3:01    8   47:58 17.5  3:59   10   36:42 11:51 1:42:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    3 Robin Tedlund           Duluth             MN  54    1  8:23  1:55  1:43    1   38:48 21.6  1:16    2   22:46  7:21 1:12:54 
    2   58 Jacki Devine            Little Falls       MN  51    2  9:21  2:08  2:17    2   42:52 19.6  1:49    1   22:34  7:17 1:18:52 
    3   14 Nancy Bauer             Hastings           MN  53    5 11:08  2:32  3:52    3   46:57 17.9  1:13    3   26:07  8:26 1:29:16 
    4  113 Jan Gytri               Northfield         MN  54    4  9:44  2:13  1:50    6   51:12 16.4  1:27    4   29:49  9:37 1:34:00 
    5   29 Cindy Byers             Stevens Point      WI  51    3  9:43  2:13  3:05    5   49:39 16.9  1:53    6   30:42  9:55 1:35:00 
    6  170 Rochelle Lindow         New Hope           MN  51    8 13:21  3:03  2:46    4   48:04 17.5  2:46    7   37:21 12:03 1:44:16 
    7  275 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  50    6 12:01  2:44  4:58    7   57:08 14.7  1:18    5   30:09  9:44 1:45:31 
    8  108 Leeanne Grosso          Little Falls       MN  50    7 12:26  2:50  3:56    8   58:39 14.3  2:08    8   38:24 12:24 1:55:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Kurt Gytri              Northfield         MN  57    3  8:25  1:55  1:40    3   38:29 21.8  1:42    2   24:19  7:51 1:14:34 
    2  207 Dennis Nelson           Fargo              ND  58    4  9:11  2:06  1:34    1   36:25 23.1  1:40    6   26:11  8:27 1:14:59 
    3  157 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  58    1  7:28  1:42  2:15    4   39:06 21.5  1:42    3   24:30  7:55 1:15:00 
    4  290 Tom Tedlund             Duluth             MN  56    9 12:23  2:49  2:10    2   36:46 22.8  1:48    1   23:59  7:45 1:17:05 
    5  103 Arnie Gough             Hinsdale           IL  56    2  8:04  1:50  3:50    6   41:19 20.3  2:04    5   25:29  8:14 1:20:44 
    6  158 Doug Landers            Fargo              ND  58    5  9:35  2:11  2:46    5   40:35 20.7  2:04    9   28:13  9:06 1:23:11 
    7   95 Tom Giles               Union City         CA  56   12 13:20  3:02  2:30    8   43:07 19.5  1:21    7   27:26  8:51 1:27:42 
    8    9 David Aronson           Northfield         MN  55   10 12:36  2:52  3:38    7   42:26 19.8  1:55    8   27:45  8:57 1:28:19 
    9  259 Chris Schneeman         Mendota Heights    MN  57    6  9:42  2:13  2:47   10   45:39 18.4  1:37   11   32:56 10:38 1:32:40 
   10   31 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58   14 13:56  3:10  4:13   11   48:14 17.4  2:03    4   25:25  8:12 1:33:49 
   11   65 Louis Dzierzak          Richfield          MN  55   11 12:42  2:54  3:59    9   45:31 18.5  3:14   10   30:15  9:46 1:35:39 
   12  201 David Motta             Fargo              ND  58    8 12:16  2:48  3:17   13   48:14 17.4  3:03   12   33:49 10:55 1:40:38 
   13  309 Tom Wentz               Burnsville         MN  55    7 10:44  2:27  3:24   12   48:14 17.4  1:53   14   37:43 12:10 1:41:56 
   14   56 Geoffrey Delin          Littleton          CO  59   13 13:37  3:06  4:29   14   50:15 16.7  1:26   13   34:04 11:00 1:43:49 
   15  223 Brooks O'Neil           Edina              MN  59   15 16:46  3:49  4:18   15   56:56 14.8  1:57   15   41:42 13:27 2:01:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  242 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55    1  8:12  1:52  1:48    1   45:10 18.6  1:32    2   27:27  8:52 1:24:07 
    2   92 Amy Giles               Union City         CA  55    6 13:11  3:00  2:37    2   45:21 18.5  1:41    1   26:18  8:30 1:29:06 
    3  283 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  58    2  9:26  2:09  3:27    3   48:42 17.2  2:00    5   33:42 10:53 1:37:14 
    4  227 Patty O'Neil            Edina              MN  57    3 10:41  2:26  3:36    5   50:31 16.6  2:14    3   30:32  9:51 1:37:32 
    5   51 Joanne Dake             Excelsior          MN  57    5 12:21  2:49  3:26    4   50:23 16.7  2:54    7   36:14 11:42 1:45:15 
    6   57 Ruth Delin              Littleton          CO  57    4 11:20  2:35  4:17    6   53:32 15.7  1:21    8   36:29 11:47 1:46:57 
    7   54 Carmen Rae Delaney      Fargo              MN  55    7 14:22  3:16  4:41    7   55:01 15.3  1:34    4   33:36 10:51 1:49:11 
    8  208 Kaye Nelson             Fargo              ND  59    8 16:52  3:50  3:44    8 1:00:28 13.9  2:24    6   36:03 11:38 1:59:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  116 Mark Hagen              Fargo              ND  61    2  9:23  2:08                                                  1:21:13 
    2  177 John Mahowald           St Cloud           MN  62    3 10:05  2:18  3:00    1   42:42 19.7  1:42    1   25:05  8:06 1:22:32 
    3  127 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  60    1  8:51  2:01  2:51    2   43:04 19.5  2:14    2   28:13  9:06 1:25:11 
    4  140 Kermit Johnson          Davenport          ND  60    7 13:44  3:08  3:29    3   44:35 18.8  1:42    3   28:30  9:12 1:31:58 
    5  285 Bradley Swenson         Fargo              MN  62    5 10:44  2:27  3:33    4   47:39 17.6  1:47    6   31:02 10:01 1:34:43 
    6  112 Donald Gytri            Park Rapids        MN  60    6 12:38  2:53  4:09    5   47:56 17.5  2:37    4   28:37  9:14 1:35:55 
    7  276 John Smith              Nevis              MN  62    4 10:39  2:26  3:56    6   57:16 14.7  1:22    5   29:24  9:29 1:42:35 
    8  150 Keith Kerbaugh          Fargo              ND  63                                                   7   52:54 17:04 1:54:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  313 Deborah Winn            Backus             MN  60    1 13:26  3:04  2:48    1   54:35 15.4  1:28    1   30:14  9:46 1:42:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  119 Rick Hans               Brainerd           MN  65    1  8:53  2:01  2:10    2   44:20 18.9  2:13    2   27:33  8:53 1:25:06 
    2  144 Danny Kagol             Minnetonka         MN  65    2 11:43  2:40  3:21    1   43:34 19.3  2:23    1   26:37  8:36 1:27:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   22 Edward Bolton           Nevis              MN  75    1 15:13  3:28  5:53    1   50:49 16.5  1:17    1   32:17 10:25 1:45:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        369
Total Number of Team Finishers:           48
Total Number of Individual Finishers:    256
Number of Male   Finishers:              146
Number of Female Finishers:              110
Did not Finish Race or Did Not Start:     65