Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/17/2013

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 17, 2013
                                                   500 Meter Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/19    354 Jay Jorgenson           Osage              MN  47 M    12  8:01  1:28  1:05    1   31:02 24.0  0:41    4   19:42  6:21 1:00:30 
    2   1/29    302 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M    34  8:58  1:39  1:10    6   32:56 22.6  0:43    6   20:08  6:29 1:03:52 
    3   2/29    348 Mike Johnson            Shakopee           MN  36 M     8  7:35  1:24  1:09   15   34:55 21.4  1:04    7   20:15  6:31 1:04:56 
    4   3/29    338 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  33 M     4  7:23  1:21  1:05   18   35:25 21.1  0:46    8   20:28  6:35 1:05:05 
    5   1/22    315 Karin Gardner           Mandan             ND  44 F     5  7:26  1:22  1:29    4   32:53 22.7  1:04   37   23:52  7:41 1:06:42 
    6   2/19    385 Greg Mathern            Bismarck           ND  48 M    14  8:10  1:30  1:48    5   32:53 22.7  1:18   22   22:38  7:17 1:06:45 
    7   4/29    467 Greg Vetter             Hendrum            MN  33 M    19  8:29  1:33  1:18   10   33:44 22.1  1:15   19   22:14  7:10 1:06:58 
    8   1/41    383 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  33 F    35  8:59  1:39  1:10   12   34:20 21.7  0:52   14   21:48  7:01 1:07:06 
    9   2/41    257 Kimberly Ault           Mound              MN  32 F    54  9:39  1:46  0:54    7   33:03 22.6  0:45   28   23:20  7:31 1:07:39 
   10   5/29    445 Brian Sitz              Hazen              ND  39 M    22  8:39  1:35  1:54   13   34:32 21.6  0:44   15   21:54  7:03 1:07:41 
   11   1/19    270 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24 M    33  8:57  1:39  1:11   19   35:30 21.0  1:07   10   21:00  6:46 1:07:44 
   12   2/19    443 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29 M    39  9:03  1:40  1:19    8   33:18 22.4  0:42   33   23:36  7:36 1:07:57 
   13   6/29    439 Thomas Schauer          West Fargo         ND  33 M    27  8:49  1:37  1:13    3   32:48 22.7  1:00   43   24:20  7:50 1:08:07 
   14   7/29    327 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  37 M    25  8:44  1:36  1:43   38   37:19 20.0  1:04    5   19:52  6:24 1:08:40 
   15   3/19    376 David Lien              Fargo              ND  40 M    31  8:53  1:38  2:12   22   35:57 20.7  1:28    9   20:28  6:36 1:08:56 
   16   8/29    508 Josh Duerr              Baxter             MN  36 M    71  9:59  1:50  1:27   17   35:06 21.2  1:04   13   21:40  6:59 1:09:13 
   17   4/19    306 Carter Evenson          Fargo              ND  48 M    17  8:22  1:32  1:29   14   34:45 21.5  1:06   38   23:55  7:42 1:09:35 
   18   1/15    407 Dylan Olson             Hawley             MN  16 M    63  9:51  1:48  2:08   51   38:49 19.2  0:37    2   19:17  6:13 1:10:39 
   19   1/11    401 Dennis Nelson           Fargo              ND  58 M    59  9:44  1:47  1:16    2   32:07 23.2  1:17   85   26:45  8:37 1:11:07 
   20   9/29    386 Thomas Matzke           Fargo              ND  38 M    47  9:20  1:43  2:03   21   35:49 20.8  1:02   25   22:55  7:23 1:11:07 
   21   2/15    405 Palmer Obembe           Fargo              ND  16 M     2  6:57  1:17  1:54   36   37:16 20.0  0:59   41   24:15  7:49 1:11:20 
   22   3/41    328 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  35 F    69  9:57  1:50  1:24   33   36:53 20.2  0:58   20   22:23  7:13 1:11:33 
   23   1/28    284 Taryn Brenna            Fargo              ND  28 F    64  9:51  1:49  1:49   28   36:31 20.4  1:57   12   21:31  6:56 1:11:37 
   24  10/29    448 Corey St.Peter          Cass Lake          MN  33 M   123 10:43  1:58  2:04    9   33:25 22.3  1:12   42   24:19  7:50 1:11:40 
   25   3/19    413 Sam Petersen            Fargo              ND  29 M    93 10:17  1:53  2:10   25   36:27 20.5  1:03   17   22:08  7:08 1:12:04 
   26   2/22    334 Shelly Howe             Edina              MN  45 F    23  8:39  1:35  1:37   32   36:49 20.3  1:11   40   23:57  7:43 1:12:11 
   27   1/6     274 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  61 M   111 10:33  1:56  2:06   29   36:34 20.4  1:01   16   22:03  7:06 1:12:16 
   28   5/19    370 Pete Lambertz           West Fargo         ND  48 M    28  8:49  1:37  2:37   11   34:19 21.7  0:43   75   26:25  8:30 1:12:51 
   29   4/41    332 Tanya Holte             Fargo              ND  32 F    53  9:37  1:46  2:07   77   41:21 18.0  0:50    3   19:27  6:16 1:13:20 
   30   2/28    415 Sara Pfau               Bismarck           ND  27 F     1  6:44  1:14  1:56   34   36:55 20.2  1:15   86   26:50  8:39 1:13:38 
   31   6/19    462 Randall Turner          Pierre             SD  48 M     6  7:29  1:23  1:50   16   35:01 21.3  1:01  115   28:33  9:12 1:13:51 
   32   3/15    269 Jonathan Bell-Clement   Fargo              ND  18 M    20  8:31  1:34  2:22   45   38:21 19.4  2:01   23   22:39  7:18 1:13:53 
   33   3/22    266 Linda Belanger          Intl Falls         MN  45 F    56  9:42  1:47  1:05   44   38:07 19.6  0:51   44   24:26  7:52 1:14:09 
   34   5/41    378 Tracy Lind              Fargo              ND  36 F    13  8:05  1:29  1:52   35   37:00 20.2  1:12   71   26:08  8:25 1:14:15 
   35   7/19    290 Mike Carver             Thief River Falls  MN  49 M   101 10:25  1:55  1:39   27   36:31 20.4  0:46   47   24:58  8:03 1:14:17 
   36   1/10    255 Abby Astrup             Fargo              ND  18 F    15  8:11  1:30  1:43   72   40:52 18.2  0:44   27   23:15  7:29 1:14:43 
   37   8/19    394 Roger Miller            West Fargo         ND  49 M   138 10:53  2:00  2:25   30   36:44 20.3  1:25   30   23:21  7:31 1:14:45 
   38   4/22    408 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  46 F    94 10:17  1:53  1:43   48   38:29 19.4  0:59   36   23:52  7:41 1:15:18 
   39  11/29    459 Frode Tilden            Fargo              ND  36 M    87 10:13  1:53  2:35   20   35:32 21.0  1:32   58   25:32  8:14 1:15:23 
   40   4/15    339 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  19 M     3  7:21  1:21  1:50   65   40:10 18.6  0:43   63   25:57  8:22 1:15:59 
   41   6/41    473 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  35 F   129 10:46  1:59  1:52   23   36:01 20.7  1:26   64   25:59  8:22 1:16:03 
   42   4/19    312 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  28 M    76 10:04  1:51  2:13   31   36:45 20.3  1:17   61   25:46  8:18 1:16:04 
   43   1/14    384 Carol Marston           Mankato            MN  53 F   140 10:54  2:00  1:43   24   36:11 20.6  1:08   72   26:16  8:28 1:16:10 
   44   5/15    291 Cole Cirks              Moorhead           MN  15 M   122 10:41  1:58  2:56   59   39:38 18.8  0:44   21   22:28  7:14 1:16:26 
   45   9/19    289 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  46 M    68  9:56  1:49  2:11   42   37:59 19.6  1:34   46   24:48  7:59 1:16:27 
   46   5/22    475 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  45 F    42  9:07  1:40  2:15   60   39:58 18.7  1:19   39   23:56  7:43 1:16:34 
   47   6/22    256 Beth Astrup             Fargo              ND  46 F    38  9:01  1:39  2:35   69   40:21 18.5  0:52   35   23:50  7:41 1:16:38 
   48  12/29    398 Grant Moeckel           Moorhead           MN  38 M   132 10:50  1:59  1:39   61   40:01 18.6  0:36   32   23:35  7:36 1:16:40 
   49  13/29    283 Bryan Brenden           Northwood          ND  37 M    90 10:16  1:53  1:31   26   36:29 20.4  1:14   97   27:22  8:49 1:16:49 
   50   2/11    346 Eric Johnson            Bainbridge Island  MN  56 M   104 10:27  1:55  1:54   40   37:45 19.8  1:17   57   25:32  8:13 1:16:53 
   51  14/29    466 Matthew Varpness        Brownton           MN  39 M    67  9:56  1:49  2:43   39   37:34 19.9  1:18   59   25:35  8:15 1:17:04 
   52   7/41    458 Jackie Thompson         Rochester          MN  34 F    72  9:59  1:50  1:38   57   39:37 18.8  0:44   52   25:15  8:08 1:17:11 
   53   5/19    432 Tyler Richter           Fargo              ND  26 M   154 11:10  2:03  2:53   93   42:29 17.6  0:43   11   21:05  6:48 1:18:19 
   54  15/29    377 Erik Lind               Fargo              ND  37 M     7  7:31  1:23  1:38   67   40:18 18.5  1:22  107   28:00  9:01 1:18:47 
   55   8/41    286 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  36 F    55  9:42  1:47  2:03   73   40:53 18.2  0:54   55   25:27  8:12 1:18:57 
   56   6/19    477 Tyler Wibstad           Montpelier         ND  25 M    83 10:10  1:52  2:22  101   43:16 17.2  0:50   24   22:43  7:19 1:19:19 
   57   2/14    471 Julie Ward              Maple Grove        MN  52 F    89 10:14  1:53  1:35   53   38:56 19.2  1:59   81   26:38  8:35 1:19:20 
   58   3/11    388 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  52 M   149 11:04  2:02  2:11   56   39:19 19.0  1:18   65   26:01  8:23 1:19:50 
   59  16/29    313 Luke Friedrich          Blaine             MN  32 M    40  9:07  1:40  2:44  106   43:46 17.0  0:56   29   23:21  7:31 1:19:52 
   60   7/22    416 Sara Pohlman            Little Falls       MN  42 F   108 10:31  1:56  2:20   49   38:36 19.3  0:42  105   27:48  8:57 1:19:55 
   61  17/29    417 Jesse Potratz           Valley City        ND  39 M    86 10:12  1:52  2:37   52   38:54 19.2  1:45   77   26:31  8:33 1:19:58 
   62   9/41    506 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37 F    73 10:00  1:50  1:23   70   40:23 18.5  0:54   96   27:21  8:48 1:19:58 
   63   7/19    362 Jeffrey Knisely         Andover            VT  26 M    79 10:06  1:51  2:45   74   41:07 18.1  0:56   50   25:07  8:06 1:19:59 
   64  10/19    350 Rick Johnson            Fergus Falls       MN  47 M    49  9:25  1:44  2:37   43   38:03 19.6  1:15  117   28:48  9:17 1:20:06 
   65   8/22    299 Annette Deforest        Bismarck           ND  44 F    26  8:47  1:37  2:28   37   37:18 20.0  1:39  136   30:01  9:40 1:20:12 
   66  18/29    373 Paul Leavy              East Grand Forks   MN  35 M   126 10:45  1:58  2:51   46   38:23 19.4  1:52   79   26:35  8:34 1:20:24 
   67  10/41    275 Lindsey Bierdeman       Fargo              ND  33 F     9  7:49  1:26  3:10   91   42:25 17.6  1:03   67   26:04  8:24 1:20:30 
   68   8/19    461 Arthur Turner           Fargo              ND  26 M    18  8:27  1:33  2:45   82   41:34 17.9  0:52   90   27:06  8:44 1:20:42 
   69   9/22    482 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  40 F   120 10:40  1:57  2:12   62   40:06 18.6  1:19   84   26:43  8:36 1:20:58 
   70  11/41    446 Darla Skaurud           West Fargo         ND  36 F    78 10:05  1:51  2:30   58   39:37 18.8  1:28   98   27:23  8:49 1:21:01 
   71   9/19    505 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  20 M   106 10:29  1:55  2:45   83   41:47 17.8  0:37   60   25:40  8:16 1:21:16 
   72  10/19    453 Michael Stobie          Lexington          KY  25 M    92 10:16  1:53  3:14   76   41:18 18.1  0:47   62   25:55  8:21 1:21:28 
   73   4/11    276 Fred Black              Grand Forks        ND  52 M   103 10:26  1:55  2:14   64   40:07 18.6  1:48   89   27:04  8:43 1:21:36 
   74  11/19    380 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  25 M    52  9:34  1:45  2:18   68   40:21 18.5  1:27  106   28:00  9:01 1:21:38 
   75  10/22    476 Julie Whitworth         Detroit Lakes      MN  40 F   147 10:59  2:01  2:41   55   39:11 19.0  0:42  114   28:31  9:11 1:22:02 
   76  12/19    371 Walter Lanza            Fargo              ND  21 M    30  8:53  1:38  2:21  110   43:49 17.0  1:00   74   26:24  8:30 1:22:26 
   77  11/19    451 Kevin Stein             McVille            ND  41 M   172 11:53  2:11  3:04  151   47:11 15.8  1:50    1   18:59  6:07 1:22:54 
   78  13/19    260 Ephriam Baer            Lake Park          MN  28 M    77 10:05  1:51  1:43  112   43:56 17.0  1:21   66   26:03  8:23 1:23:06 
   79   3/28    456 Alison Streyle          Fargo              ND  25 F   107 10:30  1:56  1:34   88   42:07 17.7  0:44  112   28:22  9:08 1:23:16 
   80  19/29    441 John Schmidt            Dilworth           MN  30 M    62  9:50  1:48  2:14  116   44:10 16.9  0:35   76   26:31  8:32 1:23:17 
   81   4/28    364 Alane Korf              Dilworth           MN  22 F    74 10:01  1:50  2:01  103   43:25 17.2  0:35   99   27:33  8:52 1:23:34 
   82  14/19    262 Ezra Baer               Hawley             MN  28 M    58  9:43  1:47  2:10   50   38:41 19.3  1:05  157   31:59 10:18 1:23:36 
   83   5/28    307 Maggie Evenson          Fargo              ND  23 F    75 10:03  1:51  2:58  126   45:03 16.6  0:47   48   25:03  8:04 1:23:52 
   84   6/28    368 Mollie Lackmann         Detroit Lakes      MN  21 F   118 10:36  1:57  1:34  120   44:30 16.8  1:10   70   26:07  8:25 1:23:55 
   85   2/6     463 Brad Ulland             Detroit Lakes      MN  61 M   125 10:45  1:58  2:57   98   42:52 17.4  0:54   78   26:32  8:33 1:23:58 
   86   7/28    345 Paige Jenson            Rochester          MN  23 F   186 12:34  2:18  3:27   81   41:30 18.0  0:42   73   26:21  8:29 1:24:33 
   87  12/19    431 Chad Richards           Pelican Rapids     MN  44 M   153 11:10  2:03  4:10   85   41:58 17.8  1:55   54   25:26  8:12 1:24:37 
   88  20/29    297 Steven David            Grand Forks Afb    ND  32 M   109 10:32  1:56  2:36  107   43:47 17.0  1:21   83   26:38  8:35 1:24:52 
   89  21/29    356 Aaron Kapenga           Detroit Lakes      MN  33 M    70  9:58  1:50  2:31   79   41:28 18.0  0:51  137   30:17  9:45 1:25:02 
   90  12/41    382 Heather Lundeby         Argusville         ND  33 F   127 10:46  1:58  2:02  134   45:37 16.3  1:28   51   25:13  8:07 1:25:05 
   91  22/29    251 Mike Allmendinger       Fargo              ND  39 M   143 10:56  2:00  3:22   89   42:10 17.7  1:36   91   27:09  8:45 1:25:11 
   92   8/28    277 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  29 F    36  9:01  1:39  3:41   90   42:20 17.6  1:03  122   29:14  9:25 1:25:17 
   93  13/41    464 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  35 F   115 10:35  1:56  2:07   63   40:06 18.6  1:33  149   31:06 10:01 1:25:25 
   94   6/15    278 Jacob Brainard          Twin Valley        MN  18 M    44  9:13  1:42  3:40   84   41:52 17.8  1:49  118   28:54  9:18 1:25:25 
   95  14/41    465 Ann Varpness            Brownton           MN  37 F    48  9:23  1:43  2:28  121   44:36 16.7  0:48  109   28:14  9:06 1:25:27 
   96  15/41    258 Lindsay Babb            Fargo              ND  30 F    84 10:12  1:52  2:46  144   46:37 16.0  0:50   49   25:04  8:04 1:25:28 
   97   9/28    253 Kristin Anderson        Fargo              ND  26 F   124 10:43  1:58  2:28   94   42:29 17.6  1:49  108   28:06  9:03 1:25:33 
   98   5/11    357 Jim Kapphahn            West Fargo         ND  56 M    82 10:09  1:52  2:25   92   42:26 17.6  0:38  135   29:59  9:39 1:25:35 
   99  13/19    265 Chad Belanger           Intl Falls         MN  40 M    80 10:07  1:51  3:33  113   43:59 17.0  1:38   80   26:36  8:34 1:25:51 
  100  11/22    329 Sheryl Hemkin           Howard             OH  45 F    29  8:53  1:38  1:49  119   44:28 16.8  0:58  132   29:50  9:36 1:25:56 
  101   2/10    481 Morgan Wood             Britton            SD  18 F    85 10:12  1:52  1:46   99   43:04 17.3  1:18  130   29:41  9:34 1:25:59 
  102  23/29    267 Chad Belch              West Fargo         ND  38 M   196 13:10  2:25  3:45   71   40:30 18.4  2:34   68   26:04  8:24 1:26:02 
  103   6/11    285 William Brodeur         Fargo              ND  53 M   131 10:50  1:59  2:14   41   37:49 19.7  1:25  167   34:01 10:57 1:26:17 
  104  16/41    374 Jessica Lee             West Fargo         ND  34 F   110 10:33  1:56  2:13   97   42:36 17.5  1:42  124   29:27  9:29 1:26:30 
  105  15/19    319 Eric Hall               Fargo              ND  24 M    50  9:28  1:44  3:32   87   42:07 17.7  0:57  140   30:33  9:50 1:26:35 
  106  17/41    390 Ruth Meberg Stine       Chicago            IL  31 F   157 11:26  2:06  2:53  123   44:36 16.7  1:12   82   26:38  8:35 1:26:44 
  107  10/28    409 Carley Paulseth         Moorhead           MN  26 F   179 12:04  2:13  2:49  100   43:11 17.3  1:24  100   27:34  8:53 1:27:00 
  108  11/28    442 Jessica Schneider       Eagan              MN  26 F    66  9:55  1:49  2:26   95   42:35 17.5  1:07  150   31:08 10:02 1:27:10 
  109   3/6     365 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  70 M    60  9:47  1:48  2:30   75   41:15 18.1  2:00  154   31:40 10:12 1:27:10 
  110  14/19    363 David Knox              Wabasha            MN  46 M   135 10:52  2:00  3:30  136   46:00 16.2  0:55   69   26:05  8:24 1:27:20 
  111   4/6     457 Brad Swenson            Fargo              ND  62 M    98 10:21  1:54  2:02   96   42:36 17.5  1:24  153   31:18 10:05 1:27:40 
  112   3/14    404 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  51 F   116 10:35  1:57  2:15  172   50:34 14.7  1:09   26   23:10  7:28 1:27:41 
  113   4/14    479 Julie Wilson            Moorhead           MN  50 F    91 10:16  1:53  3:16  105   43:41 17.1  1:43  119   28:54  9:18 1:27:48 
  114  16/19    264 Daniel Bakke            Karlstad           MN  23 M   155 11:11  2:03  1:41  161   48:31 15.4  0:58   56   25:29  8:12 1:27:49 
  115   7/15    425 Lucas Quibell           Fargo              ND  12 M    24  8:40  1:35  1:48  168   49:56 14.9  0:54   87   26:51  8:39 1:28:07 
  116   5/14    411 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  54 F   195 13:09  2:25  2:28   54   39:01 19.1  1:36  156   31:59 10:18 1:28:11 
  117  12/22    310 Julie Fletcher          Ottertail          MN  46 F   176 12:00  2:12  2:29  129   45:22 16.4  0:43  104   27:43  8:55 1:28:14 
  118   8/15    300 Sean Dewitz             Fargo              ND  18 M    16  8:12  1:30  3:38  135   45:52 16.3  0:59  127   29:41  9:34 1:28:19 
  119   9/15    381 Matthew Lorenz          Fargo              ND  18 M    10  7:51  1:27  3:41  141   46:21 16.1  0:56  126   29:38  9:33 1:28:24 
  120  10/15    400 Elliot Myers            Ada                MN  17 M   102 10:26  1:55  5:59  125   44:57 16.6  0:49   88   26:56  8:41 1:29:06 
  121  24/29    478 Shannon Willett         Moorhead           MN  37 M   130 10:47  1:59  4:29   47   38:25 19.4  1:04  171   34:34 11:08 1:29:17 
  122  18/41    399 Jill Mostad             Mandan             MN  30 F    57  9:43  1:47  3:26  128   45:13 16.5  2:21  116   28:44  9:15 1:29:25 
  123  12/28    311 Joy Foley               Grand Forks        ND  29 F   169 11:45  2:09  1:59  147   46:41 16.0  0:50  110   28:14  9:06 1:29:27 
  124  19/41    288 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  32 F   151 11:05  2:02  2:30  132   45:32 16.4  0:47  128   29:41  9:34 1:29:34 
  125  13/22    352 Kelly Jones             Detroit Lakes      MN  49 F   152 11:07  2:02  2:29  133   45:33 16.4  0:44  129   29:41  9:34 1:29:34 
  126  15/19    418 David Pratt             Moorhead           MN  49 M   202 13:59  2:34  2:26  170   50:19 14.8  0:53   18   22:12  7:09 1:29:47 
  127  16/19    450 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  43 M   133 10:50  1:59  2:49   86   42:01 17.8  2:16  155   31:54 10:17 1:29:49 
  128   6/14    330 Darin Henze             Fargo              ND  54 F   161 11:33  2:07  2:45  122   44:36 16.7  1:35  123   29:25  9:28 1:29:53 
  129  13/28    344 Amy Jenson              Dilworth           MN  29 F    45  9:17  1:42  3:03  140   46:10 16.2  0:53  143   30:37  9:52 1:29:59 
  130  25/29    480 Matt Wimmer             Detroit Lakes Mn   MN  37 M   128 10:46  1:59  3:37  114   44:04 16.9  1:09  145   30:40  9:52 1:30:15 
  131   7/11    324 Craig Hauer             Waterville         MN  58 M   117 10:36  1:57  2:57  104   43:32 17.1  1:04  159   32:09 10:21 1:30:16 
  132  20/41    428 Kelly Readel            West Fargo         ND  32 F   181 12:15  2:15  2:20   80   41:29 18.0  2:14  158   32:01 10:19 1:30:18 
  133  21/41    474 Jessica Wendt           Farmington         MN  37 F   100 10:23  1:54  1:49  108   43:47 17.0  1:25  163   33:01 10:38 1:30:23 
  134  14/22    325 Colleen Heimstead       Fargo              ND  42 F   112 10:34  1:56  3:47  115   44:08 16.9  1:05  148   30:58  9:58 1:30:31 
  135  22/41    396 Camille Moberg          Grand Forks Afb    ND  30 F   114 10:34  1:56  2:03  154   47:30 15.7  0:44  131   29:49  9:36 1:30:38 
  136  14/28    317 Kayla Goetz             Fargo              ND  24 F   200 13:29  2:28  2:56  138   46:06 16.2  1:04   92   27:12  8:46 1:30:45 
  137   8/11    272 David Berg              Fargo              ND  58 M   185 12:33  2:18  4:06   66   40:13 18.5  3:21  146   30:52  9:56 1:31:03 
  138  17/19    433 Erick Roder             Fargo              ND  29 M   194 13:03  2:24  3:46   78   41:24 18.0  2:16  141   30:36  9:51 1:31:04 
  139  15/28    402 Meghan Nelson           Treynor            IA  21 F   183 12:25  2:17  3:54  137   46:05 16.2  1:23  101   27:38  8:54 1:31:23 
  140  16/28    360 Megan Kelner            Fargo              ND  25 F    97 10:20  1:54  3:26  190   53:40 13.9  0:39   31   23:32  7:35 1:31:35 
  141  23/41    293 Andrea Coombs           Fargo              ND  38 F   141 10:55  2:00  1:52  150   47:08 15.8  1:10  142   30:37  9:51 1:31:40 
  142  24/41    429 Lisa Reich              Moorhead           MN  33 F   148 11:00  2:01  3:42  124   44:52 16.6  1:40  144   30:39  9:52 1:31:52 
  143  15/22    387 Liane Mauch             Mantador           ND  43 F   208 14:25  2:39  2:23  117   44:14 16.9  0:39  138   30:18  9:46 1:31:57 
  144   5/6     468 Stan Visness            Karlstad           MN  63 M   177 12:00  2:12  3:45  148   46:57 15.9  1:14  113   28:24  9:09 1:32:18 
  145  25/41    323 Karen Hartke            Wood Lake          MN  35 F   166 11:40  2:08  1:59  163   48:35 15.4  0:46  134   29:55  9:38 1:32:54 
  146  26/41    397 Hollie Moe              Fargo              ND  30 F   121 10:41  1:58  3:09  160   48:06 15.5  2:11  120   28:58  9:20 1:33:03 
  147  17/28    281 Angelica Brannick       Brownsburg         IN  21 F   175 12:00  2:12  3:30  146   46:39 16.0  1:19  133   29:50  9:37 1:33:15 
  148  18/19    303 Eric Ebner              Marshall           MI  24 M    88 10:14  1:53  1:43  202   57:15 13.0  0:50   34   23:48  7:40 1:33:49 
  149  18/28    444 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  29 F   142 10:56  2:00  2:26  145   46:38 16.0  1:00  164   33:09 10:41 1:34:07 
  150  19/28    349 Nicki Johnson           West Fargo         ND  25 F   150 11:04  2:02  4:00  102   43:21 17.2  0:47  172   34:59 11:16 1:34:10 
  151  27/41    361 Jennifer Kirkeby        Fargo              ND  38 F   170 11:45  2:09  2:12  196   54:50 13.6  0:55   45   24:35  7:55 1:34:16 
  152  28/41    372 Landi Larson            Hawley             MN  36 F    61  9:47  1:48  2:39  111   43:50 17.0  2:33  175   35:29 11:25 1:34:16 
  153  29/41    304 Katie Elenberger        Moorhead           MN  31 F   136 10:53  2:00  2:52  143   46:30 16.0  1:36  161   32:43 10:32 1:34:32 
  154  30/41    252 Nichole Allmendinger    Fargo              ND  38 F   198 13:15  2:26  3:17  171   50:25 14.8  2:18   53   25:22  8:10 1:34:35 
  155  20/28    322 Brooke Harris           Fargo              ND  26 F    37  9:01  1:39  3:20  167   49:31 15.1  2:11  151   31:11 10:03 1:35:12 
  156  11/15    427 Tristan Quibell         Fargo              ND   8 M   146 10:58  2:01  3:00  185   53:01 14.1  0:43  102   27:38  8:54 1:35:18 
  157   3/10    305 Courtney Erickson       Barnesville        MN  16 F   162 11:35  2:08  2:04  195   54:13 13.8  0:55   93   27:16  8:47 1:36:02 
  158   9/11    282 Gregory Brannick        Brownsburg         IN  57 M    21  8:36  1:35  3:34  130   45:23 16.4  2:35  182   36:51 11:52 1:36:58 
  159  26/29    410 Nels Paulson            Wabasha            MN  36 M   201 13:34  2:29  6:40  153   47:25 15.7  1:40  103   27:42  8:55 1:37:00 
  160  31/41    414 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  37 F   134 10:52  2:00  4:33  186   53:18 14.0  1:09   94   27:16  8:47 1:37:06 
  161  32/41    449 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  33 F   137 10:53  2:00  4:30  187   53:18 14.0  1:09   95   27:17  8:47 1:37:06 
  162  21/28    379 Chelsea Lindemann       St. Louis Park     MN  29 F   156 11:20  2:05  3:01  157   47:47 15.6  1:14  168   34:02 10:58 1:37:22 
  163  16/22    389 Karen McKagan           Detroit Lakes      MN  45 F   174 11:59  2:12  4:24  174   51:11 14.6  1:13  121   29:05  9:22 1:37:49 
  164  27/29    430 Mike Richard            Fargo              ND  33 M   119 10:38  1:57  4:23  118   44:16 16.8  0:51  187   37:48 12:10 1:37:53 
  165  12/15    301 Hunter Deziel           Grand Forks        ND  13 M    43  9:11  1:41  2:39  109   43:47 17.0  1:29  199   40:49 13:09 1:37:54 
  166  22/28    438 Mari Santoyo            Moorhead           MN  26 F   173 11:57  2:12  3:56  149   47:08 15.8  0:30  173   35:09 11:19 1:38:38 
  167  19/19    295 Joe Covlin              Coon Rapids        MN  27 M   160 11:30  2:07  4:06  131   45:32 16.4  1:23  180   36:21 11:42 1:38:49 
  168   7/14    412 Tracy Pechmann          Detroit Lakes      MN  51 F    32  8:57  1:39  4:11  158   47:50 15.6  1:19  184   37:12 11:59 1:39:27 
  169  28/29    406 Derrick Olson           Fargo              ND  33 M    95 10:19  1:54  3:20  127   45:05 16.5  1:51  195   38:58 12:33 1:39:31 
  170  33/41    347 Kia Johnson             Woodbury           MN  30 F   210 14:52  2:43  3:08  183   52:33 14.2  0:52  111   28:18  9:07 1:39:40 
  171  23/28    273 Kathryn Berg            Fargo              ND  23 F    46  9:20  1:43  4:24  159   48:05 15.5  2:35  178   35:33 11:27 1:39:55 
  172   8/14    271 Becky Berg              Fargo              ND  54 F   163 11:36  2:08  4:11  139   46:07 16.2  3:13  174   35:25 11:24 1:40:31 
  173  34/41    280 Micaela Brancato        Detroit Lakes      MN  35 F   180 12:07  2:13  3:42  182   52:27 14.2  1:37  147   30:53  9:57 1:40:43 
  174  17/22    403 Jody Neva               West Fargo         ND  43 F   105 10:28  1:55  2:54  193   54:05 13.8  1:27  162   32:43 10:32 1:41:36 
  175  24/28    294 Chelsey Cordes          Henning            MN  25 F   211 15:12  2:47  4:10  152   47:22 15.7  1:49  165   33:34 10:49 1:42:04 
  176  18/22    452 Jennifer Stenberg       Moorhead           MN  40 F   188 12:37  2:19  4:29  156   47:43 15.6  2:04  177   35:29 11:26 1:42:19 
  177  19/22    292 Joan Clark              Fargo              ND  48 F   189 12:41  2:20  4:27  155   47:41 15.6  2:04  176   35:29 11:26 1:42:19 
  178  35/41    460 Stephanie Tower         Fargo              ND  33 F   212 15:17  2:48  2:30  189   53:40 13.9  1:28  125   29:35  9:32 1:42:28 
  179  20/22    393 Bobbi Mercil            Detroit Lakes      MN  42 F   184 12:26  2:17  2:49  180   52:05 14.3  0:54  170   34:31 11:07 1:42:42 
  180  36/41    342 Betsy Jensen            Stephen            MN  37 F    99 10:22  1:54  2:01  162   48:34 15.4  1:37  201   41:10 13:15 1:43:42 
  181   9/14    268 Mari Bell               Fargo              ND  59 F   197 13:14  2:26  2:43  165   48:40 15.3  2:18  183   37:04 11:56 1:43:58 
  182  10/14    419 Barb Pritchard          Moorhead           MN  50 F    65  9:54  1:49  2:35  178   51:43 14.4  2:42  185   37:12 11:59 1:44:05 
  183   4/10    504 Tara Puckett            Fargo              ND  15 F    11  8:00  1:28  2:30  192   53:59 13.8  0:54  192   38:48 12:30 1:44:08 
  184  13/15    343 Conner Jensen           Stephen            MN  14 M   145 10:58  2:01  3:15  164   48:38 15.3  1:12  197   40:25 13:01 1:44:26 
  185  37/41    437 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  36 F   165 11:38  2:08  2:38  179   52:03 14.3  1:08  191   38:04 12:15 1:45:30 
  186  21/22    421 Susan Puckett           Fargo              ND  43 F    51  9:32  1:45  3:58  177   51:43 14.4  1:30  193   38:49 12:30 1:45:30 
  187  25/28    259 Tonya Babb              Grand Forks Afb    ND  29 F   205 14:17  2:37  2:17  181   52:15 14.3  0:49  179   36:03 11:37 1:45:40 
  188   5/10    507 Avery Schmidt           Farmington         MN  12 F    96 10:20  1:54  3:22  203   59:19 12.6  0:58  160   32:11 10:22 1:46:08 
  189  26/28    321 Kayla Hanson            Fargo              ND  25 F   182 12:17  2:15  3:28  200   56:23 13.2  0:50  166   33:35 10:49 1:46:32 
  190  22/22    320 Lisa Handley            Apple Valley       MN  42 F   159 11:29  2:06  2:42  142   46:28 16.1  2:36  209   43:38 14:03 1:46:52 
  191  27/28    420 Nicole Pritchard        Moorhead           MN  24 F   193 12:55  2:22  2:33  176   51:42 14.4  2:45  186   37:12 11:59 1:47:05 
  192  29/29    279 Matthew Brancato        Detroit Lakes      MN  36 M   178 12:01  2:12  6:35  188   53:24 14.0  4:00  152   31:14 10:04 1:47:13 
  193   6/10    469 Anna Volk               Moorhead           MN  17 F    41  9:07  1:40  3:41  191   53:54 13.8  1:03  206   43:18 13:56 1:51:01 
  194  38/41    447 Brandi Spray            West Fargo         ND  34 F   187 12:35  2:18  3:14  169   50:13 14.9  1:42  207   43:19 13:57 1:51:01 
  195  17/19    318 Loren Haagenson         Moorhead           MN  45 M   206 14:23  2:38  4:50  201   57:07 13.1  1:27  169   34:14 11:01 1:51:59 
  196  28/28    333 Kayla Houchin           Fargo              ND  23 F   167 11:44  2:09  2:06  207 1:07:08 11.1  0:56  139   30:23  9:47 1:52:15 
  197  11/14    263 Tori Baker              Sauk Rapids        MN  52 F   207 14:24  2:38  2:56  194   54:10 13.8  2:28  194   38:49 12:30 1:52:46 
  198  39/41    375 Vickie Lee              Fargo              ND  32 F   199 13:19  2:27  3:10  173   51:07 14.6  1:30  211   44:07 14:12 1:53:11 
  199  12/14    434 Betsy Rogstad           Great Falls        MT  53 F   144 10:57  2:00  3:53  184   52:57 14.1  2:06  212   44:17 14:16 1:54:07 
  200  13/14    359 Susan Kavanaugh         East Gull Lake     MN  56 F   158 11:28  2:06  2:47  199   56:04 13.3  1:38  204   42:13 13:36 1:54:07 
  201  40/41    341 Michelle Jennison       Fargo              ND  39 F   204 14:01  2:34  8:43  175   51:30 14.5  2:24  188   37:50 12:11 1:54:26 
  202  14/15    351 Thomas Johnson          Great Falls        MT  15 M   168 11:44  2:09  4:13  204 1:00:33 12.3  2:23  181   36:41 11:49 1:55:32 
  203  41/41    440 Stephanie Scheibe       Wabasha            MN  30 F   192 12:52  2:22  4:35  198   55:36 13.4  1:19  210   44:04 14:11 1:58:24 
  204   7/10    331 Maria G Holm            Hallock            MN  16 F   209 14:40  2:41  4:19  197   55:12 13.5  2:35  205   42:13 13:36 1:58:57 
  205   8/10    426 Sydney Quibell          Fargo              ND  10 F   171 11:50  2:10  4:17  206 1:05:49 11.3  1:29  203   42:00 13:32 2:05:24 
  206   6/6     308 Frank Farrar            Britton            SD  84 M   203 13:59  2:34  5:12  166   49:03 15.2  3:33  215   55:09 17:45 2:06:54 
  207   9/10    335 Madison Hubert          Fergus Falls       MN  12 F   113 10:34  1:56  4:21  208 1:07:59 11.0  1:31  208   43:37 14:03 2:08:01 
  208  18/19    367 Michael Kropp           Wabasha            MN  45 M   215 19:28  3:34  3:58  205 1:02:21 12.0  1:40  198   40:43 13:07 2:08:07 
  209  10/10    391 Alexandra Melting       Fargo              ND  11 F    81 10:07  1:51  5:18  213 1:15:42  9.9  1:39  190   38:03 12:15 2:10:48 
  210  10/11    424 John Quibell            Fargo              ND  51 M   190 12:43  2:20  6:46  210 1:11:49 10.4  2:53  189   38:03 12:15 2:12:12 
  211  15/15    423 Ethan Quibell           Fargo              ND   7 M   213 15:39  2:52  6:49  209 1:11:45 10.4  1:30  196   39:21 12:40 2:15:02 
  212  19/19    392 James Melting           Fargo              ND  48 M   139 10:53  2:00  7:40  212 1:15:36  9.9  1:37  200   41:08 13:15 2:16:53 
  213  11/11    436 Jonathan Rogstad        Minneapolis        MN  56 M   214 18:31  3:24  5:32  211 1:11:50 10.4  2:41  202   41:52 13:29 2:20:24 
  214   1/1     435 Eugenie Rogstad         Marshall           MI  61 F   164 11:37  2:08  3:26  214 1:19:51  9.3  3:24  214   45:42 14:43 2:23:58 
  215  14/14    358 Ruth Kary               Detroit Lakes      MN  59 F   191 12:50  2:21  6:23  215 1:20:46  9.2  1:57  213   44:19 14:16 2:26:12 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  497 Team Riewer                                      2  4:02  0:45  0:59    5   39:51 18.7  0:36    1   20:06  6:28 1:05:31 
           Luke Riewer , Ben Riewer , Andy Riewer                 
    2  495 Pirates                                          1  2:52  0:32  0:48    2   37:41 19.8  0:29    5   28:06  9:03 1:09:54 
           Nicholas Sauer , Forrest Sauer , Ryan Garrels          
    3  485 Anytime Fitness                                  3  4:23  0:49  0:50    6   40:20 18.5  0:31    3   25:37  8:15 1:11:40 
           Steve Lokken , Jerrod Busker , Timothy Teragawa        
    4  501 TRIPLE BY PASS                                   6 10:51  2:00  0:57    4   39:16 19.0  0:44    2   22:28  7:14 1:14:15 
           Dave Kirkpatrick , Luis Garcia , Mike Wild             
    5  491 HEHEHE                                           4  8:56  1:38  0:56    1   37:08 20.1  0:48    6   30:24  9:47 1:18:10 
           Luke Helm , Rodney Helm , Louise Helm                  
    6  509 The Bozo's                                       5 10:28  1:55  0:55    3   39:00 19.1  0:46    4   27:35  8:53 1:18:43 
           William Zeller , Craig O'Halloran , Brent Blake        


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  483 6 cheeks to the wind                             2 10:44  1:58  0:58    4   44:21 16.8  0:50    2   23:58  7:43 1:20:51 
           Kari Wild , Greta Markuson , Sara Bundy                
    2  500 TriHards                                         1 10:13  1:52  0:49    2   43:19 17.2  0:40    3   26:11  8:26 1:21:10 
           Claire Bullis , Katherine Bullis , Anna Suppes         
    3  493 Kraft                                            4 12:21  2:16  0:50    5   45:42 16.3  0:25    1   22:28  7:14 1:21:44 
           Jennifer Kraft , Lisa Gingerich , Diana Schroeder      
    4  502 Two Chicks & a Hen                               6 12:37  2:19  1:05    1   39:45 18.8  0:40    7   35:38 11:28 1:29:44 
           Kamiryn Hubert , Renae Sell-Lindgren , Danelle Hubert  
    5  498 The Hot Messes                                  10 14:36  2:41  1:03    3   43:54 17.0  0:39    6   33:06 10:40 1:33:15 
           Amber Connor , Kayla Samis , Cori Miller               
    6  489 Dynamic Duo                                      5 12:28  2:17  1:06    6   51:12 14.6  0:59    8   38:05 12:16 1:43:47 
           Elliana Madsen , Marquel Madsen , Marquel Madsen       
    7  494 MUNCHKINS                                        8 14:23  2:38  1:06    7   56:41 13.2  0:37    5   31:52 10:16 1:44:37 
           Nishita Gaba , Annika Pratt , Ella Kooyer              
    8  490 Haagenson Girls                                  7 14:08  2:36  1:19    8   59:11 12.6  0:40    4   31:28 10:08 1:46:45 
           Alyssa Haagenson , Emily Haagenson , Dana Haagenson    
    9  486 Buns on the Run                                  9 14:31  2:40  2:18    9 1:01:52 12.1  2:16    9   40:36 13:04 2:01:30 
           Alice Rogstad , Anna Johnson , Anna Johnson            
   10  488 Double Trouble                                   3 11:00  2:01  3:17   10 1:12:25 10.3  3:27   10   40:52 13:10 2:10:59 
           Christian Melting , Nancy Leingang , Nancy Leingang    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  496 Team Howe                                        1  9:03  1:40  1:10    2   39:41 18.8  1:44    4   26:09  8:25 1:17:46 
           Chelsea Howe , Neil Howe , Neil Howe                   
    2  336 Team Ibach                                       2 10:11  1:52  0:53    4   45:05 16.5  0:29    2   21:56  7:04 1:18:32 
           Shelby Imdieke , Misty Ibach , Nick Ibach              
    3  499 Tri-anasaurus Wrecks                             3 10:56  2:00  1:27    3   42:40 17.5  0:45    3   24:50  8:00 1:20:36 
           Andrew Overson , Eric Miller , Tera Kellerman          
    4  492 KRae & the 2 grey's                              5 11:34  2:07  1:16    1   37:22 20.0  0:43    5   30:50  9:56 1:21:45 
           Hans Bjellum , Brent Drovdal , Kaitlyn Bjellum         
    5  484 agony of de feet                                 6 11:49  2:10  1:26    7 1:01:45 12.1  0:41    1   21:32  6:56 1:37:11 
           Bill Johnson , Karen Borgeson , Ryan Borgeson          
    6  487 Cavity Free Since '93                            7 11:51  2:11  3:03    5   45:55 16.2  0:42    7   37:42 12:09 1:39:12 
           Medora Sletten , Cody Sletten , Megan Sletten          
    7  503 volks wagons                                     4 11:18  2:04  1:32    6   53:59 13.8  0:57    6   31:49 10:15 1:39:32 
           Beth Ann Volk , Alex Volk , Russ Volk                  

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 309 Tom Fleming             Sabin              MN  30 M      1 11:43  2:09  5:00                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Sara Pfau               Bismarck           ND  27 F    6:44  1:14 
    2 Palmer Obembe           Fargo              ND  16 M    6:57  1:17 
    3 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  19 M    7:21  1:21 
    4 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  33 M    7:23  1:21 
    5 Karin Gardner           Mandan             ND  44 F    7:26  1:22 
    6 Randall Turner          Pierre             SD  48 M    7:29  1:23 
    7 Erik Lind               Fargo              ND  37 M    7:31  1:23 
    8 Mike Johnson            Shakopee           MN  36 M    7:35  1:24 
    9 Lindsey Bierdeman       Fargo              ND  33 F    7:49  1:26 
   10 Matthew Lorenz          Fargo              ND  18 M    7:51  1:27 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jay Jorgenson           Osage              MN  47 M   31:02 24.0 
    2 Dennis Nelson           Fargo              ND  58 M   32:07 23.2 
    3 Thomas Schauer          West Fargo         ND  33 M   32:48 22.7 
    4 Karin Gardner           Mandan             ND  44 F   32:53 22.7 
    5 Greg Mathern            Bismarck           ND  48 M   32:53 22.7 
    6 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M   32:56 22.6 
    7 Kimberly Ault           Mound              MN  32 F   33:03 22.6 
    8 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29 M   33:18 22.4 
    9 Corey St.Peter          Cass Lake          MN  33 M   33:25 22.3 
   10 Greg Vetter             Hendrum            MN  33 M   33:44 22.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Kevin Stein             McVille            ND  41 M   18:59  6:07 
    2 Dylan Olson             Hawley             MN  16 M   19:17  6:13 
    3 Tanya Holte             Fargo              ND  32 F   19:27  6:16 
    4 Jay Jorgenson           Osage              MN  47 M   19:42  6:21 
    5 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  37 M   19:52  6:24 
    6 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M   20:08  6:29 
    7 Mike Johnson            Shakopee           MN  36 M   20:15  6:31 
    8 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  33 M   20:28  6:35 
    9 David Lien              Fargo              ND  40 M   20:28  6:36 
   10 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24 M   21:00  6:46 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  354 Jay Jorgenson           Osage              MN  47    8  8:01  1:28  1:05    1   31:02 24.0  0:41    3   19:42  6:21 1:00:30 
    2  302 Justin Domogalla        Staples            MN  32   24  8:58  1:39  1:10    5   32:56 22.6  0:43    5   20:08  6:29 1:03:52 
    3  348 Mike Johnson            Shakopee           MN  36    6  7:35  1:24  1:09   12   34:55 21.4  1:04    6   20:15  6:31 1:04:56 
    4  338 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  33    3  7:23  1:21  1:05   15   35:25 21.1  0:46    7   20:28  6:35 1:05:05 
    5  385 Greg Mathern            Bismarck           ND  48    9  8:10  1:30  1:48    4   32:53 22.7  1:18   18   22:38  7:17 1:06:45 
    6  467 Greg Vetter             Hendrum            MN  33   13  8:29  1:33  1:18    8   33:44 22.1  1:15   16   22:14  7:10 1:06:58 
    7  445 Brian Sitz              Hazen              ND  39   16  8:39  1:35  1:54   10   34:32 21.6  0:44   12   21:54  7:03 1:07:41 
    8  270 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24   23  8:57  1:39  1:11   16   35:30 21.0  1:07    9   21:00  6:46 1:07:44 
    9  443 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29   25  9:03  1:40  1:19    6   33:18 22.4  0:42   25   23:36  7:36 1:07:57 
   10  439 Thomas Schauer          West Fargo         ND  33   19  8:49  1:37  1:13    3   32:48 22.7  1:00   30   24:20  7:50 1:08:07 
   11  327 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  37   18  8:44  1:36  1:43   27   37:19 20.0  1:04    4   19:52  6:24 1:08:40 
   12  376 David Lien              Fargo              ND  40   22  8:53  1:38  2:12   19   35:57 20.7  1:28    8   20:28  6:36 1:08:56 
   13  508 Josh Duerr              Baxter             MN  36   41  9:59  1:50  1:27   14   35:06 21.2  1:04   11   21:40  6:59 1:09:13 
   14  306 Carter Evenson          Fargo              ND  48   11  8:22  1:32  1:29   11   34:45 21.5  1:06   27   23:55  7:42 1:09:35 
   15  407 Dylan Olson             Hawley             MN  16   37  9:51  1:48  2:08   37   38:49 19.2  0:37    2   19:17  6:13 1:10:39 
   16  401 Dennis Nelson           Fargo              ND  58   34  9:44  1:47  1:16    2   32:07 23.2  1:17   55   26:45  8:37 1:11:07 
   17  386 Thomas Matzke           Fargo              ND  38   29  9:20  1:43  2:03   18   35:49 20.8  1:02   21   22:55  7:23 1:11:07 
   18  405 Palmer Obembe           Fargo              ND  16    1  6:57  1:17  1:54   26   37:16 20.0  0:59   28   24:15  7:49 1:11:20 
   19  448 Corey St.Peter          Cass Lake          MN  33   66 10:43  1:58  2:04    7   33:25 22.3  1:12   29   24:19  7:50 1:11:40 
   20  413 Sam Petersen            Fargo              ND  29   53 10:17  1:53  2:10   20   36:27 20.5  1:03   14   22:08  7:08 1:12:04 
   21  274 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  61   62 10:33  1:56  2:06   23   36:34 20.4  1:01   13   22:03  7:06 1:12:16 
   22  370 Pete Lambertz           West Fargo         ND  48   20  8:49  1:37  2:37    9   34:19 21.7  0:43   48   26:25  8:30 1:12:51 
   23  462 Randall Turner          Pierre             SD  48    4  7:29  1:23  1:50   13   35:01 21.3  1:01   67   28:33  9:12 1:13:51 
   24  269 Jonathan Bell-Clement   Fargo              ND  18   14  8:31  1:34  2:22   33   38:21 19.4  2:01   19   22:39  7:18 1:13:53 
   25  290 Mike Carver             Thief River Falls  MN  49   56 10:25  1:55  1:39   22   36:31 20.4  0:46   32   24:58  8:03 1:14:17 
   26  394 Roger Miller            West Fargo         ND  49   75 10:53  2:00  2:25   24   36:44 20.3  1:25   23   23:21  7:31 1:14:45 
   27  459 Frode Tilden            Fargo              ND  36   49 10:13  1:53  2:35   17   35:32 21.0  1:32   37   25:32  8:14 1:15:23 
   28  339 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  19    2  7:21  1:21  1:50   43   40:10 18.6  0:43   42   25:57  8:22 1:15:59 
   29  312 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  28   42 10:04  1:51  2:13   25   36:45 20.3  1:17   40   25:46  8:18 1:16:04 
   30  291 Cole Cirks              Moorhead           MN  15   65 10:41  1:58  2:56   40   39:38 18.8  0:44   17   22:28  7:14 1:16:26 
   31  289 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  46   39  9:56  1:49  2:11   31   37:59 19.6  1:34   31   24:48  7:59 1:16:27 
   32  398 Grant Moeckel           Moorhead           MN  38   72 10:50  1:59  1:39   41   40:01 18.6  0:36   24   23:35  7:36 1:16:40 
   33  283 Bryan Brenden           Northwood          ND  37   51 10:16  1:53  1:31   21   36:29 20.4  1:14   61   27:22  8:49 1:16:49 
   34  346 Eric Johnson            Bainbridge Island  MN  56   59 10:27  1:55  1:54   29   37:45 19.8  1:17   36   25:32  8:13 1:16:53 
   35  466 Matthew Varpness        Brownton           MN  39   38  9:56  1:49  2:43   28   37:34 19.9  1:18   38   25:35  8:15 1:17:04 
   36  432 Tyler Richter           Fargo              ND  26   82 11:10  2:03  2:53   61   42:29 17.6  0:43   10   21:05  6:48 1:18:19 
   37  377 Erik Lind               Fargo              ND  37    5  7:31  1:23  1:38   45   40:18 18.5  1:22   65   28:00  9:01 1:18:47 
   38  477 Tyler Wibstad           Montpelier         ND  25   47 10:10  1:52  2:22   64   43:16 17.2  0:50   20   22:43  7:19 1:19:19 
   39  388 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  52   80 11:04  2:02  2:11   39   39:19 19.0  1:18   43   26:01  8:23 1:19:50 
   40  313 Luke Friedrich          Blaine             MN  32   26  9:07  1:40  2:44   66   43:46 17.0  0:56   22   23:21  7:31 1:19:52 
   41  417 Jesse Potratz           Valley City        ND  39   48 10:12  1:52  2:37   38   38:54 19.2  1:45   50   26:31  8:33 1:19:58 
   42  362 Jeffrey Knisely         Andover            VT  26   44 10:06  1:51  2:45   48   41:07 18.1  0:56   33   25:07  8:06 1:19:59 
   43  350 Rick Johnson            Fergus Falls       MN  47   30  9:25  1:44  2:37   32   38:03 19.6  1:15   68   28:48  9:17 1:20:06 
   44  373 Paul Leavy              East Grand Forks   MN  35   68 10:45  1:58  2:51   34   38:23 19.4  1:52   52   26:35  8:34 1:20:24 
   45  461 Arthur Turner           Fargo              ND  26   12  8:27  1:33  2:45   53   41:34 17.9  0:52   59   27:06  8:44 1:20:42 
   46  505 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  20   60 10:29  1:55  2:45   54   41:47 17.8  0:37   39   25:40  8:16 1:21:16 
   47  453 Michael Stobie          Lexington          KY  25   52 10:16  1:53  3:14   50   41:18 18.1  0:47   41   25:55  8:21 1:21:28 
   48  276 Fred Black              Grand Forks        ND  52   58 10:26  1:55  2:14   42   40:07 18.6  1:48   58   27:04  8:43 1:21:36 
   49  380 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  25   32  9:34  1:45  2:18   46   40:21 18.5  1:27   64   28:00  9:01 1:21:38 
   50  371 Walter Lanza            Fargo              ND  21   21  8:53  1:38  2:21   69   43:49 17.0  1:00   47   26:24  8:30 1:22:26 
   51  451 Kevin Stein             McVille            ND  41   87 11:53  2:11  3:04   83   47:11 15.8  1:50    1   18:59  6:07 1:22:54 
   52  260 Ephriam Baer            Lake Park          MN  28   43 10:05  1:51  1:43   70   43:56 17.0  1:21   44   26:03  8:23 1:23:06 
   53  441 John Schmidt            Dilworth           MN  30   36  9:50  1:48  2:14   73   44:10 16.9  0:35   49   26:31  8:32 1:23:17 
   54  262 Ezra Baer               Hawley             MN  28   33  9:43  1:47  2:10   36   38:41 19.3  1:05   82   31:59 10:18 1:23:36 
   55  463 Brad Ulland             Detroit Lakes      MN  61   67 10:45  1:58  2:57   63   42:52 17.4  0:54   51   26:32  8:33 1:23:58 
   56  431 Chad Richards           Pelican Rapids     MN  44   81 11:10  2:03  4:10   56   41:58 17.8  1:55   34   25:26  8:12 1:24:37 
   57  297 Steven David            Grand Forks Afb    ND  32   61 10:32  1:56  2:36   67   43:47 17.0  1:21   54   26:38  8:35 1:24:52 
   58  356 Aaron Kapenga           Detroit Lakes      MN  33   40  9:58  1:50  2:31   52   41:28 18.0  0:51   73   30:17  9:45 1:25:02 
   59  251 Mike Allmendinger       Fargo              ND  39   77 10:56  2:00  3:22   59   42:10 17.7  1:36   60   27:09  8:45 1:25:11 
   60  278 Jacob Brainard          Twin Valley        MN  18   28  9:13  1:42  3:40   55   41:52 17.8  1:49   69   28:54  9:18 1:25:25 
   61  357 Jim Kapphahn            West Fargo         ND  56   46 10:09  1:52  2:25   60   42:26 17.6  0:38   72   29:59  9:39 1:25:35 
   62  265 Chad Belanger           Intl Falls         MN  40   45 10:07  1:51  3:33   71   43:59 17.0  1:38   53   26:36  8:34 1:25:51 
   63  267 Chad Belch              West Fargo         ND  38   93 13:10  2:25  3:45   47   40:30 18.4  2:34   45   26:04  8:24 1:26:02 
   64  285 William Brodeur         Fargo              ND  53   71 10:50  1:59  2:14   30   37:49 19.7  1:25   84   34:01 10:57 1:26:17 
   65  319 Eric Hall               Fargo              ND  24   31  9:28  1:44  3:32   58   42:07 17.7  0:57   74   30:33  9:50 1:26:35 
   66  365 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  70   35  9:47  1:48  2:30   49   41:15 18.1  2:00   80   31:40 10:12 1:27:10 
   67  363 David Knox              Wabasha            MN  46   74 10:52  2:00  3:30   80   46:00 16.2  0:55   46   26:05  8:24 1:27:20 
   68  457 Brad Swenson            Fargo              ND  62   55 10:21  1:54  2:02   62   42:36 17.5  1:24   79   31:18 10:05 1:27:40 
   69  264 Daniel Bakke            Karlstad           MN  23   83 11:11  2:03  1:41   85   48:31 15.4  0:58   35   25:29  8:12 1:27:49 
   70  425 Lucas Quibell           Fargo              ND  12   17  8:40  1:35  1:48   88   49:56 14.9  0:54   56   26:51  8:39 1:28:07 
   71  300 Sean Dewitz             Fargo              ND  18   10  8:12  1:30  3:38   79   45:52 16.3  0:59   71   29:41  9:34 1:28:19 
   72  381 Matthew Lorenz          Fargo              ND  18    7  7:51  1:27  3:41   81   46:21 16.1  0:56   70   29:38  9:33 1:28:24 
   73  400 Elliot Myers            Ada                MN  17   57 10:26  1:55  5:59   75   44:57 16.6  0:49   57   26:56  8:41 1:29:06 
   74  478 Shannon Willett         Moorhead           MN  37   70 10:47  1:59  4:29   35   38:25 19.4  1:04   86   34:34 11:08 1:29:17 
   75  418 David Pratt             Moorhead           MN  49   95 13:59  2:34  2:26   89   50:19 14.8  0:53   15   22:12  7:09 1:29:47 
   76  450 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  43   73 10:50  1:59  2:49   57   42:01 17.8  2:16   81   31:54 10:17 1:29:49 
   77  480 Matt Wimmer             Detroit Lakes Mn   MN  37   69 10:46  1:59  3:37   72   44:04 16.9  1:09   76   30:40  9:52 1:30:15 
   78  324 Craig Hauer             Waterville         MN  58   63 10:36  1:57  2:57   65   43:32 17.1  1:04   83   32:09 10:21 1:30:16 
   79  272 David Berg              Fargo              ND  58   90 12:33  2:18  4:06   44   40:13 18.5  3:21   77   30:52  9:56 1:31:03 
   80  433 Erick Roder             Fargo              ND  29   92 13:03  2:24  3:46   51   41:24 18.0  2:16   75   30:36  9:51 1:31:04 
   81  468 Stan Visness            Karlstad           MN  63   88 12:00  2:12  3:45   82   46:57 15.9  1:14   66   28:24  9:09 1:32:18 
   82  303 Eric Ebner              Marshall           MI  24   50 10:14  1:53  1:43   93   57:15 13.0  0:50   26   23:48  7:40 1:33:49 
   83  427 Tristan Quibell         Fargo              ND   8   79 10:58  2:01  3:00   90   53:01 14.1  0:43   62   27:38  8:54 1:35:18 
   84  282 Gregory Brannick        Brownsburg         IN  57   15  8:36  1:35  3:34   77   45:23 16.4  2:35   89   36:51 11:52 1:36:58 
   85  410 Nels Paulson            Wabasha            MN  36   94 13:34  2:29  6:40   84   47:25 15.7  1:40   63   27:42  8:55 1:37:00 
   86  430 Mike Richard            Fargo              ND  33   64 10:38  1:57  4:23   74   44:16 16.8  0:51   90   37:48 12:10 1:37:53 
   87  301 Hunter Deziel           Grand Forks        ND  13   27  9:11  1:41  2:39   68   43:47 17.0  1:29   96   40:49 13:09 1:37:54 
   88  295 Joe Covlin              Coon Rapids        MN  27   84 11:30  2:07  4:06   78   45:32 16.4  1:23   87   36:21 11:42 1:38:49 
   89  406 Derrick Olson           Fargo              ND  33   54 10:19  1:54  3:20   76   45:05 16.5  1:51   92   38:58 12:33 1:39:31 
   90  343 Conner Jensen           Stephen            MN  14   78 10:58  2:01  3:15   86   48:38 15.3  1:12   94   40:25 13:01 1:44:26 
   91  279 Matthew Brancato        Detroit Lakes      MN  36   89 12:01  2:12  6:35   91   53:24 14.0  4:00   78   31:14 10:04 1:47:13 
   92  318 Loren Haagenson         Moorhead           MN  45   97 14:23  2:38  4:50   92   57:07 13.1  1:27   85   34:14 11:01 1:51:59 
   93  351 Thomas Johnson          Great Falls        MT  15   86 11:44  2:09  4:13   94 1:00:33 12.3  2:23   88   36:41 11:49 1:55:32 
   94  308 Frank Farrar            Britton            SD  84   96 13:59  2:34  5:12   87   49:03 15.2  3:33   99   55:09 17:45 2:06:54 
   95  367 Michael Kropp           Wabasha            MN  45  100 19:28  3:34  3:58   95 1:02:21 12.0  1:40   95   40:43 13:07 2:08:07 
   96  424 John Quibell            Fargo              ND  51   91 12:43  2:20  6:46   97 1:11:49 10.4  2:53   91   38:03 12:15 2:12:12 
   97  423 Ethan Quibell           Fargo              ND   7   98 15:39  2:52  6:49   96 1:11:45 10.4  1:30   93   39:21 12:40 2:15:02 
   98  392 James Melting           Fargo              ND  48   76 10:53  2:00  7:40   99 1:15:36  9.9  1:37   97   41:08 13:15 2:16:53 
   99  436 Jonathan Rogstad        Minneapolis        MN  56   99 18:31  3:24  5:32   98 1:11:50 10.4  2:41   98   41:52 13:29 2:20:24 
  100  309 Tom Fleming             Sabin              MN  30   85 11:43  2:09  5:00                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  315 Karin Gardner           Mandan             ND  44    2  7:26  1:22  1:29    1   32:53 22.7  1:04   11   23:52  7:41 1:06:42 
    2  383 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  33   11  8:59  1:39  1:10    3   34:20 21.7  0:52    3   21:48  7:01 1:07:06 
    3  257 Kimberly Ault           Mound              MN  32   22  9:39  1:46  0:54    2   33:03 22.6  0:45    7   23:20  7:31 1:07:39 
    4  328 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  35   30  9:57  1:50  1:24    8   36:53 20.2  0:58    4   22:23  7:13 1:11:33 
    5  284 Taryn Brenna            Fargo              ND  28   27  9:51  1:49  1:49    6   36:31 20.4  1:57    2   21:31  6:56 1:11:37 
    6  334 Shelly Howe             Edina              MN  45    7  8:39  1:35  1:37    7   36:49 20.3  1:11   13   23:57  7:43 1:12:11 
    7  332 Tanya Holte             Fargo              ND  32   21  9:37  1:46  2:07   27   41:21 18.0  0:50    1   19:27  6:16 1:13:20 
    8  415 Sara Pfau               Bismarck           ND  27    1  6:44  1:14  1:56    9   36:55 20.2  1:15   31   26:50  8:39 1:13:38 
    9  266 Linda Belanger          Intl Falls         MN  45   24  9:42  1:47  1:05   12   38:07 19.6  0:51   14   24:26  7:52 1:14:09 
   10  378 Tracy Lind              Fargo              ND  36    5  8:05  1:29  1:52   10   37:00 20.2  1:12   25   26:08  8:25 1:14:15 
   11  255 Abby Astrup             Fargo              ND  18    6  8:11  1:30  1:43   25   40:52 18.2  0:44    6   23:15  7:29 1:14:43 
   12  408 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  46   41 10:17  1:53  1:43   13   38:29 19.4  0:59   10   23:52  7:41 1:15:18 
   13  473 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  35   60 10:46  1:59  1:52    4   36:01 20.7  1:26   22   25:59  8:22 1:16:03 
   14  384 Carol Marston           Mankato            MN  53   64 10:54  2:00  1:43    5   36:11 20.6  1:08   26   26:16  8:28 1:16:10 
   15  475 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  45   16  9:07  1:40  2:15   20   39:58 18.7  1:19   12   23:56  7:43 1:16:34 
   16  256 Beth Astrup             Fargo              ND  46   14  9:01  1:39  2:35   23   40:21 18.5  0:52    9   23:50  7:41 1:16:38 
   17  458 Jackie Thompson         Rochester          MN  34   31  9:59  1:50  1:38   18   39:37 18.8  0:44   19   25:15  8:08 1:17:11 
   18  286 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  36   23  9:42  1:47  2:03   26   40:53 18.2  0:54   21   25:27  8:12 1:18:57 
   19  471 Julie Ward              Maple Grove        MN  52   39 10:14  1:53  1:35   15   38:56 19.2  1:59   28   26:38  8:35 1:19:20 
   20  416 Sara Pohlman            Little Falls       MN  42   48 10:31  1:56  2:20   14   38:36 19.3  0:42   42   27:48  8:57 1:19:55 
   21  506 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37   32 10:00  1:50  1:23   24   40:23 18.5  0:54   36   27:21  8:48 1:19:58 
   22  299 Annette Deforest        Bismarck           ND  44    8  8:47  1:37  2:28   11   37:18 20.0  1:39   64   30:01  9:40 1:20:12 
   23  275 Lindsey Bierdeman       Fargo              ND  33    3  7:49  1:26  3:10   32   42:25 17.6  1:03   23   26:04  8:24 1:20:30 
   24  482 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  40   56 10:40  1:57  2:12   21   40:06 18.6  1:19   30   26:43  8:36 1:20:58 
   25  446 Darla Skaurud           West Fargo         ND  36   35 10:05  1:51  2:30   19   39:37 18.8  1:28   37   27:23  8:49 1:21:01 
   26  476 Julie Whitworth         Detroit Lakes      MN  40   68 10:59  2:01  2:41   17   39:11 19.0  0:42   48   28:31  9:11 1:22:02 
   27  456 Alison Streyle          Fargo              ND  25   47 10:30  1:56  1:34   30   42:07 17.7  0:44   47   28:22  9:08 1:23:16 
   28  364 Alane Korf              Dilworth           MN  22   33 10:01  1:50  2:01   39   43:25 17.2  0:35   38   27:33  8:52 1:23:34 
   29  307 Maggie Evenson          Fargo              ND  23   34 10:03  1:51  2:58   51   45:03 16.6  0:47   16   25:03  8:04 1:23:52 
   30  368 Mollie Lackmann         Detroit Lakes      MN  21   55 10:36  1:57  1:34   46   44:30 16.8  1:10   24   26:07  8:25 1:23:55 
   31  345 Paige Jenson            Rochester          MN  23   97 12:34  2:18  3:27   29   41:30 18.0  0:42   27   26:21  8:29 1:24:33 
   32  382 Heather Lundeby         Argusville         ND  33   59 10:46  1:58  2:02   56   45:37 16.3  1:28   18   25:13  8:07 1:25:05 
   33  277 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  29   12  9:01  1:39  3:41   31   42:20 17.6  1:03   53   29:14  9:25 1:25:17 
   34  464 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  35   53 10:35  1:56  2:07   22   40:06 18.6  1:33   72   31:06 10:01 1:25:25 
   35  465 Ann Varpness            Brownton           MN  37   19  9:23  1:43  2:28   47   44:36 16.7  0:48   44   28:14  9:06 1:25:27 
   36  258 Lindsay Babb            Fargo              ND  30   37 10:12  1:52  2:46   63   46:37 16.0  0:50   17   25:04  8:04 1:25:28 
   37  253 Kristin Anderson        Fargo              ND  26   58 10:43  1:58  2:28   33   42:29 17.6  1:49   43   28:06  9:03 1:25:33 
   38  329 Sheryl Hemkin           Howard             OH  45    9  8:53  1:38  1:49   45   44:28 16.8  0:58   61   29:50  9:36 1:25:56 
   39  481 Morgan Wood             Britton            SD  18   38 10:12  1:52  1:46   36   43:04 17.3  1:18   59   29:41  9:34 1:25:59 
   40  374 Jessica Lee             West Fargo         ND  34   49 10:33  1:56  2:13   35   42:36 17.5  1:42   55   29:27  9:29 1:26:30 
   41  390 Ruth Meberg Stine       Chicago            IL  31   74 11:26  2:06  2:53   49   44:36 16.7  1:12   29   26:38  8:35 1:26:44 
   42  409 Carley Paulseth         Moorhead           MN  26   91 12:04  2:13  2:49   37   43:11 17.3  1:24   39   27:34  8:53 1:27:00 
   43  442 Jessica Schneider       Eagan              MN  26   29  9:55  1:49  2:26   34   42:35 17.5  1:07   73   31:08 10:02 1:27:10 
   44  404 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  51   54 10:35  1:57  2:15   83   50:34 14.7  1:09    5   23:10  7:28 1:27:41 
   45  479 Julie Wilson            Moorhead           MN  50   40 10:16  1:53  3:16   40   43:41 17.1  1:43   50   28:54  9:18 1:27:48 
   46  411 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  54  104 13:09  2:25  2:28   16   39:01 19.1  1:36   75   31:59 10:18 1:28:11 
   47  310 Julie Fletcher          Ottertail          MN  46   90 12:00  2:12  2:29   53   45:22 16.4  0:43   41   27:43  8:55 1:28:14 
   48  399 Jill Mostad             Mandan             MN  30   25  9:43  1:47  3:26   52   45:13 16.5  2:21   49   28:44  9:15 1:29:25 
   49  311 Joy Foley               Grand Forks        ND  29   84 11:45  2:09  1:59   66   46:41 16.0  0:50   45   28:14  9:06 1:29:27 
   50  288 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  32   71 11:05  2:02  2:30   54   45:32 16.4  0:47   57   29:41  9:34 1:29:34 
   51  352 Kelly Jones             Detroit Lakes      MN  49   72 11:07  2:02  2:29   55   45:33 16.4  0:44   58   29:41  9:34 1:29:34 
   52  330 Darin Henze             Fargo              ND  54   77 11:33  2:07  2:45   48   44:36 16.7  1:35   54   29:25  9:28 1:29:53 
   53  344 Amy Jenson              Dilworth           MN  29   17  9:17  1:42  3:03   60   46:10 16.2  0:53   68   30:37  9:52 1:29:59 
   54  428 Kelly Readel            West Fargo         ND  32   93 12:15  2:15  2:20   28   41:29 18.0  2:14   76   32:01 10:19 1:30:18 
   55  474 Jessica Wendt           Farmington         MN  37   45 10:23  1:54  1:49   41   43:47 17.0  1:25   80   33:01 10:38 1:30:23 
   56  325 Colleen Heimstead       Fargo              ND  42   50 10:34  1:56  3:47   43   44:08 16.9  1:05   71   30:58  9:58 1:30:31 
   57  396 Camille Moberg          Grand Forks Afb    ND  30   52 10:34  1:56  2:03   70   47:30 15.7  0:44   60   29:49  9:36 1:30:38 
   58  317 Kayla Goetz             Fargo              ND  24  108 13:29  2:28  2:56   58   46:06 16.2  1:04   32   27:12  8:46 1:30:45 
   59  402 Meghan Nelson           Treynor            IA  21   95 12:25  2:17  3:54   57   46:05 16.2  1:23   40   27:38  8:54 1:31:23 
   60  360 Megan Kelner            Fargo              ND  25   43 10:20  1:54  3:26   99   53:40 13.9  0:39    8   23:32  7:35 1:31:35 
   61  293 Andrea Coombs           Fargo              ND  38   65 10:55  2:00  1:52   68   47:08 15.8  1:10   67   30:37  9:51 1:31:40 
   62  429 Lisa Reich              Moorhead           MN  33   69 11:00  2:01  3:42   50   44:52 16.6  1:40   69   30:39  9:52 1:31:52 
   63  387 Liane Mauch             Mantador           ND  43  112 14:25  2:39  2:23   44   44:14 16.9  0:39   65   30:18  9:46 1:31:57 
   64  323 Karen Hartke            Wood Lake          MN  35   82 11:40  2:08  1:59   78   48:35 15.4  0:46   63   29:55  9:38 1:32:54 
   65  397 Hollie Moe              Fargo              ND  30   57 10:41  1:58  3:09   76   48:06 15.5  2:11   51   28:58  9:20 1:33:03 
   66  281 Angelica Brannick       Brownsburg         IN  21   89 12:00  2:12  3:30   65   46:39 16.0  1:19   62   29:50  9:37 1:33:15 
   67  444 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  29   66 10:56  2:00  2:26   64   46:38 16.0  1:00   81   33:09 10:41 1:34:07 
   68  349 Nicki Johnson           West Fargo         ND  25   70 11:04  2:02  4:00   38   43:21 17.2  0:47   86   34:59 11:16 1:34:10 
   69  361 Jennifer Kirkeby        Fargo              ND  38   85 11:45  2:09  2:12  105   54:50 13.6  0:55   15   24:35  7:55 1:34:16 
   70  372 Landi Larson            Hawley             MN  36   26  9:47  1:48  2:39   42   43:50 17.0  2:33   89   35:29 11:25 1:34:16 
   71  304 Katie Elenberger        Moorhead           MN  31   62 10:53  2:00  2:52   62   46:30 16.0  1:36   78   32:43 10:32 1:34:32 
   72  252 Nichole Allmendinger    Fargo              ND  38  106 13:15  2:26  3:17   82   50:25 14.8  2:18   20   25:22  8:10 1:34:35 
   73  322 Brooke Harris           Fargo              ND  26   13  9:01  1:39  3:20   80   49:31 15.1  2:11   74   31:11 10:03 1:35:12 
   74  305 Courtney Erickson       Barnesville        MN  16   78 11:35  2:08  2:04  104   54:13 13.8  0:55   33   27:16  8:47 1:36:02 
   75  414 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  37   61 10:52  2:00  4:33   96   53:18 14.0  1:09   34   27:16  8:47 1:37:06 
   76  449 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  33   63 10:53  2:00  4:30   97   53:18 14.0  1:09   35   27:17  8:47 1:37:06 
   77  379 Chelsea Lindemann       St. Louis Park     MN  29   73 11:20  2:05  3:01   73   47:47 15.6  1:14   84   34:02 10:58 1:37:22 
   78  389 Karen McKagan           Detroit Lakes      MN  45   88 11:59  2:12  4:24   85   51:11 14.6  1:13   52   29:05  9:22 1:37:49 
   79  438 Mari Santoyo            Moorhead           MN  26   87 11:57  2:12  3:56   67   47:08 15.8  0:30   87   35:09 11:19 1:38:38 
   80  412 Tracy Pechmann          Detroit Lakes      MN  51   10  8:57  1:39  4:11   74   47:50 15.6  1:19   95   37:12 11:59 1:39:27 
   81  347 Kia Johnson             Woodbury           MN  30  114 14:52  2:43  3:08   94   52:33 14.2  0:52   46   28:18  9:07 1:39:40 
   82  273 Kathryn Berg            Fargo              ND  23   18  9:20  1:43  4:24   75   48:05 15.5  2:35   92   35:33 11:27 1:39:55 
   83  271 Becky Berg              Fargo              ND  54   79 11:36  2:08  4:11   59   46:07 16.2  3:13   88   35:25 11:24 1:40:31 
   84  280 Micaela Brancato        Detroit Lakes      MN  35   92 12:07  2:13  3:42   93   52:27 14.2  1:37   70   30:53  9:57 1:40:43 
   85  403 Jody Neva               West Fargo         ND  43   46 10:28  1:55  2:54  102   54:05 13.8  1:27   79   32:43 10:32 1:41:36 
   86  294 Chelsey Cordes          Henning            MN  25  115 15:12  2:47  4:10   69   47:22 15.7  1:49   82   33:34 10:49 1:42:04 
   87  452 Jennifer Stenberg       Moorhead           MN  40   99 12:37  2:19  4:29   72   47:43 15.6  2:04   91   35:29 11:26 1:42:19 
   88  292 Joan Clark              Fargo              ND  48  100 12:41  2:20  4:27   71   47:41 15.6  2:04   90   35:29 11:26 1:42:19 
   89  460 Stephanie Tower         Fargo              ND  33  116 15:17  2:48  2:30   98   53:40 13.9  1:28   56   29:35  9:32 1:42:28 
   90  393 Bobbi Mercil            Detroit Lakes      MN  42   96 12:26  2:17  2:49   91   52:05 14.3  0:54   85   34:31 11:07 1:42:42 
   91  342 Betsy Jensen            Stephen            MN  37   44 10:22  1:54  2:01   77   48:34 15.4  1:37  104   41:10 13:15 1:43:42 
   92  268 Mari Bell               Fargo              ND  59  105 13:14  2:26  2:43   79   48:40 15.3  2:18   94   37:04 11:56 1:43:58 
   93  419 Barb Pritchard          Moorhead           MN  50   28  9:54  1:49  2:35   89   51:43 14.4  2:42   96   37:12 11:59 1:44:05 
   94  504 Tara Puckett            Fargo              ND  15    4  8:00  1:28  2:30  101   53:59 13.8  0:54  101   38:48 12:30 1:44:08 
   95  437 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  36   81 11:38  2:08  2:38   90   52:03 14.3  1:08  100   38:04 12:15 1:45:30 
   96  421 Susan Puckett           Fargo              ND  43   20  9:32  1:45  3:58   88   51:43 14.4  1:30  102   38:49 12:30 1:45:30 
   97  259 Tonya Babb              Grand Forks Afb    ND  29  110 14:17  2:37  2:17   92   52:15 14.3  0:49   93   36:03 11:37 1:45:40 
   98  507 Avery Schmidt           Farmington         MN  12   42 10:20  1:54  3:22  110   59:19 12.6  0:58   77   32:11 10:22 1:46:08 
   99  321 Kayla Hanson            Fargo              ND  25   94 12:17  2:15  3:28  109   56:23 13.2  0:50   83   33:35 10:49 1:46:32 
  100  320 Lisa Handley            Apple Valley       MN  42   76 11:29  2:06  2:42   61   46:28 16.1  2:36  111   43:38 14:03 1:46:52 
  101  420 Nicole Pritchard        Moorhead           MN  24  103 12:55  2:22  2:33   87   51:42 14.4  2:45   97   37:12 11:59 1:47:05 
  102  469 Anna Volk               Moorhead           MN  17   15  9:07  1:40  3:41  100   53:54 13.8  1:03  108   43:18 13:56 1:51:01 
  103  447 Brandi Spray            West Fargo         ND  34   98 12:35  2:18  3:14   81   50:13 14.9  1:42  109   43:19 13:57 1:51:01 
  104  333 Kayla Houchin           Fargo              ND  23   83 11:44  2:09  2:06  112 1:07:08 11.1  0:56   66   30:23  9:47 1:52:15 
  105  263 Tori Baker              Sauk Rapids        MN  52  111 14:24  2:38  2:56  103   54:10 13.8  2:28  103   38:49 12:30 1:52:46 
  106  375 Vickie Lee              Fargo              ND  32  107 13:19  2:27  3:10   84   51:07 14.6  1:30  113   44:07 14:12 1:53:11 
  107  434 Betsy Rogstad           Great Falls        MT  53   67 10:57  2:00  3:53   95   52:57 14.1  2:06  114   44:17 14:16 1:54:07 
  108  359 Susan Kavanaugh         East Gull Lake     MN  56   75 11:28  2:06  2:47  108   56:04 13.3  1:38  106   42:13 13:36 1:54:07 
  109  341 Michelle Jennison       Fargo              ND  39  109 14:01  2:34  8:43   86   51:30 14.5  2:24   98   37:50 12:11 1:54:26 
  110  440 Stephanie Scheibe       Wabasha            MN  30  102 12:52  2:22  4:35  107   55:36 13.4  1:19  112   44:04 14:11 1:58:24 
  111  331 Maria G Holm            Hallock            MN  16  113 14:40  2:41  4:19  106   55:12 13.5  2:35  107   42:13 13:36 1:58:57 
  112  426 Sydney Quibell          Fargo              ND  10   86 11:50  2:10  4:17  111 1:05:49 11.3  1:29  105   42:00 13:32 2:05:24 
  113  335 Madison Hubert          Fergus Falls       MN  12   51 10:34  1:56  4:21  113 1:07:59 11.0  1:31  110   43:37 14:03 2:08:01 
  114  391 Alexandra Melting       Fargo              ND  11   36 10:07  1:51  5:18  114 1:15:42  9.9  1:39   99   38:03 12:15 2:10:48 
  115  435 Eugenie Rogstad         Marshall           MI  61   80 11:37  2:08  3:26  115 1:19:51  9.3  3:24  116   45:42 14:43 2:23:58 
  116  358 Ruth Kary               Detroit Lakes      MN  59  101 12:50  2:21  6:23  116 1:20:46  9.2  1:57  115   44:19 14:16 2:26:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  407 Dylan Olson             Hawley             MN  16    9  9:51  1:48  2:08    3   38:49 19.2  0:37    1   19:17  6:13 1:10:39 
    2  405 Palmer Obembe           Fargo              ND  16    1  6:57  1:17  1:54    1   37:16 20.0  0:59    4   24:15  7:49 1:11:20 
    3  269 Jonathan Bell-Clement   Fargo              ND  18    5  8:31  1:34  2:22    2   38:21 19.4  2:01    3   22:39  7:18 1:13:53 
    4  339 Alex Ingulsrud          Fargo              ND  19    2  7:21  1:21  1:50    5   40:10 18.6  0:43    5   25:57  8:22 1:15:59 
    5  291 Cole Cirks              Moorhead           MN  15   11 10:41  1:58  2:56    4   39:38 18.8  0:44    2   22:28  7:14 1:16:26 
    6  278 Jacob Brainard          Twin Valley        MN  18    8  9:13  1:42  3:40    6   41:52 17.8  1:49    9   28:54  9:18 1:25:25 
    7  425 Lucas Quibell           Fargo              ND  12    6  8:40  1:35  1:48   12   49:56 14.9  0:54    6   26:51  8:39 1:28:07 
    8  300 Sean Dewitz             Fargo              ND  18    4  8:12  1:30  3:38    9   45:52 16.3  0:59   11   29:41  9:34 1:28:19 
    9  381 Matthew Lorenz          Fargo              ND  18    3  7:51  1:27  3:41   10   46:21 16.1  0:56   10   29:38  9:33 1:28:24 
   10  400 Elliot Myers            Ada                MN  17   10 10:26  1:55  5:59    8   44:57 16.6  0:49    7   26:56  8:41 1:29:06 
   11  427 Tristan Quibell         Fargo              ND   8   13 10:58  2:01  3:00   13   53:01 14.1  0:43    8   27:38  8:54 1:35:18 
   12  301 Hunter Deziel           Grand Forks        ND  13    7  9:11  1:41  2:39    7   43:47 17.0  1:29   15   40:49 13:09 1:37:54 
   13  343 Conner Jensen           Stephen            MN  14   12 10:58  2:01  3:15   11   48:38 15.3  1:12   14   40:25 13:01 1:44:26 
   14  351 Thomas Johnson          Great Falls        MT  15   14 11:44  2:09  4:13   14 1:00:33 12.3  2:23   12   36:41 11:49 1:55:32 
   15  423 Ethan Quibell           Fargo              ND   7   15 15:39  2:52  6:49   15 1:11:45 10.4  1:30   13   39:21 12:40 2:15:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Abby Astrup             Fargo              ND  18    2  8:11  1:30  1:43    1   40:52 18.2  0:44    1   23:15  7:29 1:14:43 
    2  481 Morgan Wood             Britton            SD  18    5 10:12  1:52  1:46    2   43:04 17.3  1:18    3   29:41  9:34 1:25:59 
    3  305 Courtney Erickson       Barnesville        MN  16    8 11:35  2:08  2:04    5   54:13 13.8  0:55    2   27:16  8:47 1:36:02 
    4  504 Tara Puckett            Fargo              ND  15    1  8:00  1:28  2:30    4   53:59 13.8  0:54    6   38:48 12:30 1:44:08 
    5  507 Avery Schmidt           Farmington         MN  12    6 10:20  1:54  3:22    7   59:19 12.6  0:58    4   32:11 10:22 1:46:08 
    6  469 Anna Volk               Moorhead           MN  17    3  9:07  1:40  3:41    3   53:54 13.8  1:03    9   43:18 13:56 1:51:01 
    7  331 Maria G Holm            Hallock            MN  16   10 14:40  2:41  4:19    6   55:12 13.5  2:35    8   42:13 13:36 1:58:57 
    8  426 Sydney Quibell          Fargo              ND  10    9 11:50  2:10  4:17    8 1:05:49 11.3  1:29    7   42:00 13:32 2:05:24 
    9  335 Madison Hubert          Fergus Falls       MN  12    7 10:34  1:56  4:21    9 1:07:59 11.0  1:31   10   43:37 14:03 2:08:01 
   10  391 Alexandra Melting       Fargo              ND  11    4 10:07  1:51  5:18   10 1:15:42  9.9  1:39    5   38:03 12:15 2:10:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24    3  8:57  1:39  1:11    2   35:30 21.0  1:07    1   21:00  6:46 1:07:44 
    2  443 Tony Schwan             Aberdeen           SD  29    4  9:03  1:40  1:19    1   33:18 22.4  0:42    5   23:36  7:36 1:07:57 
    3  413 Sam Petersen            Fargo              ND  29   14 10:17  1:53  2:10    3   36:27 20.5  1:03    3   22:08  7:08 1:12:04 
    4  312 Mike Frankberg          St. Louis Park     MN  28    8 10:04  1:51  2:13    4   36:45 20.3  1:17   10   25:46  8:18 1:16:04 
    5  432 Tyler Richter           Fargo              ND  26   16 11:10  2:03  2:53   13   42:29 17.6  0:43    2   21:05  6:48 1:18:19 
    6  477 Tyler Wibstad           Montpelier         ND  25   11 10:10  1:52  2:22   14   43:16 17.2  0:50    4   22:43  7:19 1:19:19 
    7  362 Jeffrey Knisely         Andover            VT  26   10 10:06  1:51  2:45    7   41:07 18.1  0:56    7   25:07  8:06 1:19:59 
    8  461 Arthur Turner           Fargo              ND  26    1  8:27  1:33  2:45   10   41:34 17.9  0:52   14   27:06  8:44 1:20:42 
    9  505 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  20   15 10:29  1:55  2:45   11   41:47 17.8  0:37    9   25:40  8:16 1:21:16 
   10  453 Michael Stobie          Lexington          KY  25   13 10:16  1:53  3:14    8   41:18 18.1  0:47   11   25:55  8:21 1:21:28 
   11  380 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  25    6  9:34  1:45  2:18    6   40:21 18.5  1:27   15   28:00  9:01 1:21:38 
   12  371 Walter Lanza            Fargo              ND  21    2  8:53  1:38  2:21   15   43:49 17.0  1:00   13   26:24  8:30 1:22:26 
   13  260 Ephriam Baer            Lake Park          MN  28    9 10:05  1:51  1:43   16   43:56 17.0  1:21   12   26:03  8:23 1:23:06 
   14  262 Ezra Baer               Hawley             MN  28    7  9:43  1:47  2:10    5   38:41 19.3  1:05   18   31:59 10:18 1:23:36 
   15  319 Eric Hall               Fargo              ND  24    5  9:28  1:44  3:32   12   42:07 17.7  0:57   16   30:33  9:50 1:26:35 
   16  264 Daniel Bakke            Karlstad           MN  23   17 11:11  2:03  1:41   18   48:31 15.4  0:58    8   25:29  8:12 1:27:49 
   17  433 Erick Roder             Fargo              ND  29   19 13:03  2:24  3:46    9   41:24 18.0  2:16   17   30:36  9:51 1:31:04 
   18  303 Eric Ebner              Marshall           MI  24   12 10:14  1:53  1:43   19   57:15 13.0  0:50    6   23:48  7:40 1:33:49 
   19  295 Joe Covlin              Coon Rapids        MN  27   18 11:30  2:07  4:06   17   45:32 16.4  1:23   19   36:21 11:42 1:38:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  284 Taryn Brenna            Fargo              ND  28    6  9:51  1:49  1:49    1   36:31 20.4  1:57    1   21:31  6:56 1:11:37 
    2  415 Sara Pfau               Bismarck           ND  27    1  6:44  1:14  1:56    2   36:55 20.2  1:15    6   26:50  8:39 1:13:38 
    3  456 Alison Streyle          Fargo              ND  25   11 10:30  1:56  1:34    4   42:07 17.7  0:44   13   28:22  9:08 1:23:16 
    4  364 Alane Korf              Dilworth           MN  22    8 10:01  1:50  2:01   10   43:25 17.2  0:35    8   27:33  8:52 1:23:34 
    5  307 Maggie Evenson          Fargo              ND  23    9 10:03  1:51  2:58   12   45:03 16.6  0:47    3   25:03  8:04 1:23:52 
    6  368 Mollie Lackmann         Detroit Lakes      MN  21   12 10:36  1:57  1:34   11   44:30 16.8  1:10    4   26:07  8:25 1:23:55 
    7  345 Paige Jenson            Rochester          MN  23   24 12:34  2:18  3:27    3   41:30 18.0  0:42    5   26:21  8:29 1:24:33 
    8  277 Kathrin Bornemann       Fargo              ND  29    2  9:01  1:39  3:41    5   42:20 17.6  1:03   14   29:14  9:25 1:25:17 
    9  253 Kristin Anderson        Fargo              ND  26   13 10:43  1:58  2:28    6   42:29 17.6  1:49   11   28:06  9:03 1:25:33 
   10  409 Carley Paulseth         Moorhead           MN  26   21 12:04  2:13  2:49    8   43:11 17.3  1:24    9   27:34  8:53 1:27:00 
   11  442 Jessica Schneider       Eagan              MN  26    7  9:55  1:49  2:26    7   42:35 17.5  1:07   18   31:08 10:02 1:27:10 
   12  311 Joy Foley               Grand Forks        ND  29   18 11:45  2:09  1:59   18   46:41 16.0  0:50   12   28:14  9:06 1:29:27 
   13  344 Amy Jenson              Dilworth           MN  29    4  9:17  1:42  3:03   15   46:10 16.2  0:53   17   30:37  9:52 1:29:59 
   14  317 Kayla Goetz             Fargo              ND  24   26 13:29  2:28  2:56   14   46:06 16.2  1:04    7   27:12  8:46 1:30:45 
   15  402 Meghan Nelson           Treynor            IA  21   23 12:25  2:17  3:54   13   46:05 16.2  1:23   10   27:38  8:54 1:31:23 
   16  360 Megan Kelner            Fargo              ND  25   10 10:20  1:54  3:26   26   53:40 13.9  0:39    2   23:32  7:35 1:31:35 
   17  281 Angelica Brannick       Brownsburg         IN  21   20 12:00  2:12  3:30   17   46:39 16.0  1:19   15   29:50  9:37 1:33:15 
   18  444 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  29   14 10:56  2:00  2:26   16   46:38 16.0  1:00   20   33:09 10:41 1:34:07 
   19  349 Nicki Johnson           West Fargo         ND  25   15 11:04  2:02  4:00    9   43:21 17.2  0:47   24   34:59 11:16 1:34:10 
   20  322 Brooke Harris           Fargo              ND  26    3  9:01  1:39  3:20   23   49:31 15.1  2:11   19   31:11 10:03 1:35:12 
   21  379 Chelsea Lindemann       St. Louis Park     MN  29   16 11:20  2:05  3:01   21   47:47 15.6  1:14   23   34:02 10:58 1:37:22 
   22  438 Mari Santoyo            Moorhead           MN  26   19 11:57  2:12  3:56   19   47:08 15.8  0:30   25   35:09 11:19 1:38:38 
   23  273 Kathryn Berg            Fargo              ND  23    5  9:20  1:43  4:24   22   48:05 15.5  2:35   26   35:33 11:27 1:39:55 
   24  294 Chelsey Cordes          Henning            MN  25   28 15:12  2:47  4:10   20   47:22 15.7  1:49   21   33:34 10:49 1:42:04 
   25  259 Tonya Babb              Grand Forks Afb    ND  29   27 14:17  2:37  2:17   25   52:15 14.3  0:49   27   36:03 11:37 1:45:40 
   26  321 Kayla Hanson            Fargo              ND  25   22 12:17  2:15  3:28   27   56:23 13.2  0:50   22   33:35 10:49 1:46:32 
   27  420 Nicole Pritchard        Moorhead           MN  24   25 12:55  2:22  2:33   24   51:42 14.4  2:45   28   37:12 11:59 1:47:05 
   28  333 Kayla Houchin           Fargo              ND  23   17 11:44  2:09  2:06   28 1:07:08 11.1  0:56   16   30:23  9:47 1:52:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  302 Justin Domogalla        Staples            MN  32    8  8:58  1:39  1:10    2   32:56 22.6  0:43    2   20:08  6:29 1:03:52 
    2  348 Mike Johnson            Shakopee           MN  36    3  7:35  1:24  1:09    6   34:55 21.4  1:04    3   20:15  6:31 1:04:56 
    3  338 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  33    1  7:23  1:21  1:05    8   35:25 21.1  0:46    4   20:28  6:35 1:05:05 
    4  467 Greg Vetter             Hendrum            MN  33    4  8:29  1:33  1:18    4   33:44 22.1  1:15    7   22:14  7:10 1:06:58 
    5  445 Brian Sitz              Hazen              ND  39    5  8:39  1:35  1:54    5   34:32 21.6  0:44    6   21:54  7:03 1:07:41 
    6  439 Thomas Schauer          West Fargo         ND  33    7  8:49  1:37  1:13    1   32:48 22.7  1:00   12   24:20  7:50 1:08:07 
    7  327 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  37    6  8:44  1:36  1:43   12   37:19 20.0  1:04    1   19:52  6:24 1:08:40 
    8  508 Josh Duerr              Baxter             MN  36   14  9:59  1:50  1:27    7   35:06 21.2  1:04    5   21:40  6:59 1:09:13 
    9  386 Thomas Matzke           Fargo              ND  38   10  9:20  1:43  2:03   10   35:49 20.8  1:02    8   22:55  7:23 1:11:07 
   10  448 Corey St.Peter          Cass Lake          MN  33   21 10:43  1:58  2:04    3   33:25 22.3  1:12   11   24:19  7:50 1:11:40 
   11  459 Frode Tilden            Fargo              ND  36   16 10:13  1:53  2:35    9   35:32 21.0  1:32   13   25:32  8:14 1:15:23 
   12  398 Grant Moeckel           Moorhead           MN  38   25 10:50  1:59  1:39   17   40:01 18.6  0:36   10   23:35  7:36 1:16:40 
   13  283 Bryan Brenden           Northwood          ND  37   17 10:16  1:53  1:31   11   36:29 20.4  1:14   21   27:22  8:49 1:16:49 
   14  466 Matthew Varpness        Brownton           MN  39   12  9:56  1:49  2:43   13   37:34 19.9  1:18   14   25:35  8:15 1:17:04 
   15  377 Erik Lind               Fargo              ND  37    2  7:31  1:23  1:38   18   40:18 18.5  1:22   23   28:00  9:01 1:18:47 
   16  313 Luke Friedrich          Blaine             MN  32    9  9:07  1:40  2:44   22   43:46 17.0  0:56    9   23:21  7:31 1:19:52 
   17  417 Jesse Potratz           Valley City        ND  39   15 10:12  1:52  2:37   16   38:54 19.2  1:45   17   26:31  8:33 1:19:58 
   18  373 Paul Leavy              East Grand Forks   MN  35   22 10:45  1:58  2:51   14   38:23 19.4  1:52   18   26:35  8:34 1:20:24 
   19  441 John Schmidt            Dilworth           MN  30   11  9:50  1:48  2:14   25   44:10 16.9  0:35   16   26:31  8:32 1:23:17 
   20  297 Steven David            Grand Forks Afb    ND  32   19 10:32  1:56  2:36   23   43:47 17.0  1:21   19   26:38  8:35 1:24:52 
   21  356 Aaron Kapenga           Detroit Lakes      MN  33   13  9:58  1:50  2:31   20   41:28 18.0  0:51   24   30:17  9:45 1:25:02 
   22  251 Mike Allmendinger       Fargo              ND  39   26 10:56  2:00  3:22   21   42:10 17.7  1:36   20   27:09  8:45 1:25:11 
   23  267 Chad Belch              West Fargo         ND  38   29 13:10  2:25  3:45   19   40:30 18.4  2:34   15   26:04  8:24 1:26:02 
   24  478 Shannon Willett         Moorhead           MN  37   24 10:47  1:59  4:29   15   38:25 19.4  1:04   27   34:34 11:08 1:29:17 
   25  480 Matt Wimmer             Detroit Lakes Mn   MN  37   23 10:46  1:59  3:37   24   44:04 16.9  1:09   25   30:40  9:52 1:30:15 
   26  410 Nels Paulson            Wabasha            MN  36   30 13:34  2:29  6:40   28   47:25 15.7  1:40   22   27:42  8:55 1:37:00 
   27  430 Mike Richard            Fargo              ND  33   20 10:38  1:57  4:23   26   44:16 16.8  0:51   28   37:48 12:10 1:37:53 
   28  406 Derrick Olson           Fargo              ND  33   18 10:19  1:54  3:20   27   45:05 16.5  1:51   29   38:58 12:33 1:39:31 
   29  279 Matthew Brancato        Detroit Lakes      MN  36   28 12:01  2:12  6:35   29   53:24 14.0  4:00   26   31:14 10:04 1:47:13 
   30  309 Tom Fleming             Sabin              MN  30   27 11:43  2:09  5:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  383 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  33    3  8:59  1:39  1:10    2   34:20 21.7  0:52    2   21:48  7:01 1:07:06 
    2  257 Kimberly Ault           Mound              MN  32    6  9:39  1:46  0:54    1   33:03 22.6  0:45    4   23:20  7:31 1:07:39 
    3  328 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  35   10  9:57  1:50  1:24    4   36:53 20.2  0:58    3   22:23  7:13 1:11:33 
    4  332 Tanya Holte             Fargo              ND  32    5  9:37  1:46  2:07   11   41:21 18.0  0:50    1   19:27  6:16 1:13:20 
    5  378 Tracy Lind              Fargo              ND  36    2  8:05  1:29  1:52    5   37:00 20.2  1:12   13   26:08  8:25 1:14:15 
    6  473 Debbie Wellman          Fergus Falls       MN  35   22 10:46  1:59  1:52    3   36:01 20.7  1:26   11   25:59  8:22 1:16:03 
    7  458 Jackie Thompson         Rochester          MN  34   11  9:59  1:50  1:38    6   39:37 18.8  0:44    8   25:15  8:08 1:17:11 
    8  286 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  36    7  9:42  1:47  2:03   10   40:53 18.2  0:54   10   25:27  8:12 1:18:57 
    9  506 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37   12 10:00  1:50  1:23    9   40:23 18.5  0:54   17   27:21  8:48 1:19:58 
   10  275 Lindsey Bierdeman       Fargo              ND  33    1  7:49  1:26  3:10   13   42:25 17.6  1:03   12   26:04  8:24 1:20:30 
   11  446 Darla Skaurud           West Fargo         ND  36   13 10:05  1:51  2:30    7   39:37 18.8  1:28   18   27:23  8:49 1:21:01 
   12  382 Heather Lundeby         Argusville         ND  33   21 10:46  1:58  2:02   22   45:37 16.3  1:28    7   25:13  8:07 1:25:05 
   13  464 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  35   19 10:35  1:56  2:07    8   40:06 18.6  1:33   31   31:06 10:01 1:25:25 
   14  465 Ann Varpness            Brownton           MN  37    4  9:23  1:43  2:28   17   44:36 16.7  0:48   19   28:14  9:06 1:25:27 
   15  258 Lindsay Babb            Fargo              ND  30   14 10:12  1:52  2:46   24   46:37 16.0  0:50    6   25:04  8:04 1:25:28 
   16  374 Jessica Lee             West Fargo         ND  34   17 10:33  1:56  2:13   14   42:36 17.5  1:42   23   29:27  9:29 1:26:30 
   17  390 Ruth Meberg Stine       Chicago            IL  31   29 11:26  2:06  2:53   18   44:36 16.7  1:12   14   26:38  8:35 1:26:44 
   18  399 Jill Mostad             Mandan             MN  30    8  9:43  1:47  3:26   20   45:13 16.5  2:21   21   28:44  9:15 1:29:25 
   19  288 Kate Busker             Detroit Lakes      MN  32   28 11:05  2:02  2:30   21   45:32 16.4  0:47   25   29:41  9:34 1:29:34 
   20  428 Kelly Readel            West Fargo         ND  32   34 12:15  2:15  2:20   12   41:29 18.0  2:14   32   32:01 10:19 1:30:18 
   21  474 Jessica Wendt           Farmington         MN  37   16 10:23  1:54  1:49   15   43:47 17.0  1:25   34   33:01 10:38 1:30:23 
   22  396 Camille Moberg          Grand Forks Afb    ND  30   18 10:34  1:56  2:03   26   47:30 15.7  0:44   26   29:49  9:36 1:30:38 
   23  293 Andrea Coombs           Fargo              ND  38   26 10:55  2:00  1:52   25   47:08 15.8  1:10   28   30:37  9:51 1:31:40 
   24  429 Lisa Reich              Moorhead           MN  33   27 11:00  2:01  3:42   19   44:52 16.6  1:40   29   30:39  9:52 1:31:52 
   25  323 Karen Hartke            Wood Lake          MN  35   31 11:40  2:08  1:59   29   48:35 15.4  0:46   27   29:55  9:38 1:32:54 
   26  397 Hollie Moe              Fargo              ND  30   20 10:41  1:58  3:09   27   48:06 15.5  2:11   22   28:58  9:20 1:33:03 
   27  361 Jennifer Kirkeby        Fargo              ND  38   32 11:45  2:09  2:12   40   54:50 13.6  0:55    5   24:35  7:55 1:34:16 
   28  372 Landi Larson            Hawley             MN  36    9  9:47  1:48  2:39   16   43:50 17.0  2:33   35   35:29 11:25 1:34:16 
   29  304 Katie Elenberger        Moorhead           MN  31   24 10:53  2:00  2:52   23   46:30 16.0  1:36   33   32:43 10:32 1:34:32 
   30  252 Nichole Allmendinger    Fargo              ND  38   37 13:15  2:26  3:17   31   50:25 14.8  2:18    9   25:22  8:10 1:34:35 
   31  414 Gretchen Peterson       West Fargo         ND  37   23 10:52  2:00  4:33   37   53:18 14.0  1:09   15   27:16  8:47 1:37:06 
   32  449 Gretchen Stafslien      West Fargo         ND  33   25 10:53  2:00  4:30   38   53:18 14.0  1:09   16   27:17  8:47 1:37:06 
   33  347 Kia Johnson             Woodbury           MN  30   40 14:52  2:43  3:08   36   52:33 14.2  0:52   20   28:18  9:07 1:39:40 
   34  280 Micaela Brancato        Detroit Lakes      MN  35   33 12:07  2:13  3:42   35   52:27 14.2  1:37   30   30:53  9:57 1:40:43 
   35  460 Stephanie Tower         Fargo              ND  33   41 15:17  2:48  2:30   39   53:40 13.9  1:28   24   29:35  9:32 1:42:28 
   36  342 Betsy Jensen            Stephen            MN  37   15 10:22  1:54  2:01   28   48:34 15.4  1:37   38   41:10 13:15 1:43:42 
   37  437 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  36   30 11:38  2:08  2:38   34   52:03 14.3  1:08   37   38:04 12:15 1:45:30 
   38  447 Brandi Spray            West Fargo         ND  34   35 12:35  2:18  3:14   30   50:13 14.9  1:42   39   43:19 13:57 1:51:01 
   39  375 Vickie Lee              Fargo              ND  32   38 13:19  2:27  3:10   32   51:07 14.6  1:30   41   44:07 14:12 1:53:11 
   40  341 Michelle Jennison       Fargo              ND  39   39 14:01  2:34  8:43   33   51:30 14.5  2:24   36   37:50 12:11 1:54:26 
   41  440 Stephanie Scheibe       Wabasha            MN  30   36 12:52  2:22  4:35   41   55:36 13.4  1:19   40   44:04 14:11 1:58:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  354 Jay Jorgenson           Osage              MN  47    2  8:01  1:28  1:05    1   31:02 24.0  0:41    2   19:42  6:21 1:00:30 
    2  385 Greg Mathern            Bismarck           ND  48    3  8:10  1:30  1:48    2   32:53 22.7  1:18    5   22:38  7:17 1:06:45 
    3  376 David Lien              Fargo              ND  40    6  8:53  1:38  2:12    6   35:57 20.7  1:28    3   20:28  6:36 1:08:56 
    4  306 Carter Evenson          Fargo              ND  48    4  8:22  1:32  1:29    4   34:45 21.5  1:06    7   23:55  7:42 1:09:35 
    5  370 Pete Lambertz           West Fargo         ND  48    5  8:49  1:37  2:37    3   34:19 21.7  0:43   12   26:25  8:30 1:12:51 
    6  462 Randall Turner          Pierre             SD  48    1  7:29  1:23  1:50    5   35:01 21.3  1:01   14   28:33  9:12 1:13:51 
    7  290 Mike Carver             Thief River Falls  MN  49   10 10:25  1:55  1:39    7   36:31 20.4  0:46    9   24:58  8:03 1:14:17 
    8  394 Roger Miller            West Fargo         ND  49   13 10:53  2:00  2:25    8   36:44 20.3  1:25    6   23:21  7:31 1:14:45 
    9  289 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  46    8  9:56  1:49  2:11    9   37:59 19.6  1:34    8   24:48  7:59 1:16:27 
   10  350 Rick Johnson            Fergus Falls       MN  47    7  9:25  1:44  2:37   10   38:03 19.6  1:15   15   28:48  9:17 1:20:06 
   11  451 Kevin Stein             McVille            ND  41   16 11:53  2:11  3:04   15   47:11 15.8  1:50    1   18:59  6:07 1:22:54 
   12  431 Chad Richards           Pelican Rapids     MN  44   15 11:10  2:03  4:10   11   41:58 17.8  1:55   10   25:26  8:12 1:24:37 
   13  265 Chad Belanger           Intl Falls         MN  40    9 10:07  1:51  3:33   13   43:59 17.0  1:38   13   26:36  8:34 1:25:51 
   14  363 David Knox              Wabasha            MN  46   12 10:52  2:00  3:30   14   46:00 16.2  0:55   11   26:05  8:24 1:27:20 
   15  418 David Pratt             Moorhead           MN  49   17 13:59  2:34  2:26   16   50:19 14.8  0:53    4   22:12  7:09 1:29:47 
   16  450 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  43   11 10:50  1:59  2:49   12   42:01 17.8  2:16   16   31:54 10:17 1:29:49 
   17  318 Loren Haagenson         Moorhead           MN  45   18 14:23  2:38  4:50   17   57:07 13.1  1:27   17   34:14 11:01 1:51:59 
   18  367 Michael Kropp           Wabasha            MN  45   19 19:28  3:34  3:58   18 1:02:21 12.0  1:40   18   40:43 13:07 2:08:07 
   19  392 James Melting           Fargo              ND  48   14 10:53  2:00  7:40   19 1:15:36  9.9  1:37   19   41:08 13:15 2:16:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  315 Karin Gardner           Mandan             ND  44    1  7:26  1:22  1:29    1   32:53 22.7  1:04    3   23:52  7:41 1:06:42 
    2  334 Shelly Howe             Edina              MN  45    2  8:39  1:35  1:37    2   36:49 20.3  1:11    5   23:57  7:43 1:12:11 
    3  266 Linda Belanger          Intl Falls         MN  45    8  9:42  1:47  1:05    4   38:07 19.6  0:51    6   24:26  7:52 1:14:09 
    4  408 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  46    9 10:17  1:53  1:43    5   38:29 19.4  0:59    2   23:52  7:41 1:15:18 
    5  475 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  45    6  9:07  1:40  2:15    8   39:58 18.7  1:19    4   23:56  7:43 1:16:34 
    6  256 Beth Astrup             Fargo              ND  46    5  9:01  1:39  2:35   10   40:21 18.5  0:52    1   23:50  7:41 1:16:38 
    7  416 Sara Pohlman            Little Falls       MN  42   11 10:31  1:56  2:20    6   38:36 19.3  0:42    9   27:48  8:57 1:19:55 
    8  299 Annette Deforest        Bismarck           ND  44    3  8:47  1:37  2:28    3   37:18 20.0  1:39   14   30:01  9:40 1:20:12 
    9  482 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  40   13 10:40  1:57  2:12    9   40:06 18.6  1:19    7   26:43  8:36 1:20:58 
   10  476 Julie Whitworth         Detroit Lakes      MN  40   14 10:59  2:01  2:41    7   39:11 19.0  0:42   10   28:31  9:11 1:22:02 
   11  329 Sheryl Hemkin           Howard             OH  45    4  8:53  1:38  1:49   13   44:28 16.8  0:58   13   29:50  9:36 1:25:56 
   12  310 Julie Fletcher          Ottertail          MN  46   18 12:00  2:12  2:29   14   45:22 16.4  0:43    8   27:43  8:55 1:28:14 
   13  352 Kelly Jones             Detroit Lakes      MN  49   15 11:07  2:02  2:29   15   45:33 16.4  0:44   12   29:41  9:34 1:29:34 
   14  325 Colleen Heimstead       Fargo              ND  42   12 10:34  1:56  3:47   11   44:08 16.9  1:05   16   30:58  9:58 1:30:31 
   15  387 Liane Mauch             Mantador           ND  43   22 14:25  2:39  2:23   12   44:14 16.9  0:39   15   30:18  9:46 1:31:57 
   16  389 Karen McKagan           Detroit Lakes      MN  45   17 11:59  2:12  4:24   19   51:11 14.6  1:13   11   29:05  9:22 1:37:49 
   17  403 Jody Neva               West Fargo         ND  43   10 10:28  1:55  2:54   22   54:05 13.8  1:27   17   32:43 10:32 1:41:36 
   18  452 Jennifer Stenberg       Moorhead           MN  40   20 12:37  2:19  4:29   18   47:43 15.6  2:04   20   35:29 11:26 1:42:19 
   19  292 Joan Clark              Fargo              ND  48   21 12:41  2:20  4:27   17   47:41 15.6  2:04   19   35:29 11:26 1:42:19 
   20  393 Bobbi Mercil            Detroit Lakes      MN  42   19 12:26  2:17  2:49   21   52:05 14.3  0:54   18   34:31 11:07 1:42:42 
   21  421 Susan Puckett           Fargo              ND  43    7  9:32  1:45  3:58   20   51:43 14.4  1:30   21   38:49 12:30 1:45:30 
   22  320 Lisa Handley            Apple Valley       MN  42   16 11:29  2:06  2:42   16   46:28 16.1  2:36   22   43:38 14:03 1:46:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  401 Dennis Nelson           Fargo              ND  58    2  9:44  1:47  1:16    1   32:07 23.2  1:17    3   26:45  8:37 1:11:07 
    2  346 Eric Johnson            Bainbridge Island  MN  56    5 10:27  1:55  1:54    2   37:45 19.8  1:17    1   25:32  8:13 1:16:53 
    3  388 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  52    8 11:04  2:02  2:11    4   39:19 19.0  1:18    2   26:01  8:23 1:19:50 
    4  276 Fred Black              Grand Forks        ND  52    4 10:26  1:55  2:14    5   40:07 18.6  1:48    4   27:04  8:43 1:21:36 
    5  357 Jim Kapphahn            West Fargo         ND  56    3 10:09  1:52  2:25    7   42:26 17.6  0:38    5   29:59  9:39 1:25:35 
    6  285 William Brodeur         Fargo              ND  53    7 10:50  1:59  2:14    3   37:49 19.7  1:25    8   34:01 10:57 1:26:17 
    7  324 Craig Hauer             Waterville         MN  58    6 10:36  1:57  2:57    8   43:32 17.1  1:04    7   32:09 10:21 1:30:16 
    8  272 David Berg              Fargo              ND  58    9 12:33  2:18  4:06    6   40:13 18.5  3:21    6   30:52  9:56 1:31:03 
    9  282 Gregory Brannick        Brownsburg         IN  57    1  8:36  1:35  3:34    9   45:23 16.4  2:35    9   36:51 11:52 1:36:58 
   10  424 John Quibell            Fargo              ND  51   10 12:43  2:20  6:46   10 1:11:49 10.4  2:53   10   38:03 12:15 2:12:12 
   11  436 Jonathan Rogstad        Minneapolis        MN  56   11 18:31  3:24  5:32   11 1:11:50 10.4  2:41   11   41:52 13:29 2:20:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  384 Carol Marston           Mankato            MN  53    6 10:54  2:00  1:43    1   36:11 20.6  1:08    2   26:16  8:28 1:16:10 
    2  471 Julie Ward              Maple Grove        MN  52    3 10:14  1:53  1:35    2   38:56 19.2  1:59    3   26:38  8:35 1:19:20 
    3  404 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  51    5 10:35  1:57  2:15    9   50:34 14.7  1:09    1   23:10  7:28 1:27:41 
    4  479 Julie Wilson            Moorhead           MN  50    4 10:16  1:53  3:16    4   43:41 17.1  1:43    4   28:54  9:18 1:27:48 
    5  411 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  54   12 13:09  2:25  2:28    3   39:01 19.1  1:36    6   31:59 10:18 1:28:11 
    6  330 Darin Henze             Fargo              ND  54    9 11:33  2:07  2:45    5   44:36 16.7  1:35    5   29:25  9:28 1:29:53 
    7  412 Tracy Pechmann          Detroit Lakes      MN  51    1  8:57  1:39  4:11    7   47:50 15.6  1:19    9   37:12 11:59 1:39:27 
    8  271 Becky Berg              Fargo              ND  54   10 11:36  2:08  4:11    6   46:07 16.2  3:13    7   35:25 11:24 1:40:31 
    9  268 Mari Bell               Fargo              ND  59   13 13:14  2:26  2:43    8   48:40 15.3  2:18    8   37:04 11:56 1:43:58 
   10  419 Barb Pritchard          Moorhead           MN  50    2  9:54  1:49  2:35   10   51:43 14.4  2:42   10   37:12 11:59 1:44:05 
   11  263 Tori Baker              Sauk Rapids        MN  52   14 14:24  2:38  2:56   12   54:10 13.8  2:28   11   38:49 12:30 1:52:46 
   12  434 Betsy Rogstad           Great Falls        MT  53    7 10:57  2:00  3:53   11   52:57 14.1  2:06   13   44:17 14:16 1:54:07 
   13  359 Susan Kavanaugh         East Gull Lake     MN  56    8 11:28  2:06  2:47   13   56:04 13.3  1:38   12   42:13 13:36 1:54:07 
   14  358 Ruth Kary               Detroit Lakes      MN  59   11 12:50  2:21  6:23   14 1:20:46  9.2  1:57   14   44:19 14:16 2:26:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  274 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  61    3 10:33  1:56  2:06    1   36:34 20.4  1:01    1   22:03  7:06 1:12:16 
    2  463 Brad Ulland             Detroit Lakes      MN  61    4 10:45  1:58  2:57    4   42:52 17.4  0:54    2   26:32  8:33 1:23:58 
    3  365 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  70    1  9:47  1:48  2:30    2   41:15 18.1  2:00    5   31:40 10:12 1:27:10 
    4  457 Brad Swenson            Fargo              ND  62    2 10:21  1:54  2:02    3   42:36 17.5  1:24    4   31:18 10:05 1:27:40 
    5  468 Stan Visness            Karlstad           MN  63    5 12:00  2:12  3:45    5   46:57 15.9  1:14    3   28:24  9:09 1:32:18 
    6  308 Frank Farrar            Britton            SD  84    6 13:59  2:34  5:12    6   49:03 15.2  3:33    6   55:09 17:45 2:06:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  435 Eugenie Rogstad         Marshall           MI  61    1 11:37  2:08  3:26    1 1:19:51  9.3  3:24    1   45:42 14:43 2:23:58 

Total Registered:                        257
Total Number of Team Finishers:           23
Total Number of Individual Finishers:    215
Number of Male   Finishers:               99
Number of Female Finishers:              116
Did not Finish Race or Did Not Start:     19