Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/17/2013

race logo










					                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 17, 2013
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    114 Sean Cooley             Grand Forks        MD  28 M     4 22:18  1:22  1:00    1   57:13 26.1  0:40    2   37:48  6:05 1:58:57 
    2   1/32     58 David Lewis             Nevis              MN  39 M    17 27:08  1:40  1:06    3 1:01:48 24.2  0:55    1   36:28  5:53 2:07:23 
    3   2/32      9 Billy Brenden           Flagstaff          AZ  34 M     5 23:43  1:27  0:58    7 1:02:49 23.8  0:36    7   39:56  6:26 2:08:01 
    4   3/32     73 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M    16 27:06  1:40  1:06    4 1:01:51 24.2  0:53    3   37:54  6:06 2:08:48 
    5   2/11    105 Tyler Zima              Fargo              ND  27 M    12 26:25  1:37  1:16    5 1:02:09 24.0  0:43    9   40:38  6:33 2:11:09 
    6   1/18    112 Jason Beckermann        Eau Claire         WI  41 M    15 26:49  1:39  1:49    8 1:04:42 23.1  1:05    4   38:17  6:10 2:12:39 
    7   2/18     82 Jamerson Perry          Bismarck           ND  42 M    32 29:26  1:48  1:05    6 1:02:26 23.9  0:49    5   39:51  6:25 2:13:35 
    8   3/18    111 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44 M    40 30:14  1:51  1:07    2 1:01:02 24.5  0:58   13   41:58  6:46 2:15:17 
    9   4/32     42 Shane Jacobs            Tampa              FL  38 M    11 26:20  1:37  2:12   13 1:06:01 22.6  1:03    6   39:53  6:26 2:15:27 
   10   5/32     68 Casey Miller            Baxter             MN  34 M    24 27:34  1:41  1:09   12 1:05:53 22.7  0:50   11   40:59  6:36 2:16:24 
   11   6/32     74 Jason Neumann           St. Cloud          MN  31 M    20 27:19  1:40  1:17    9 1:04:42 23.1  1:03   15   43:10  6:57 2:17:30 
   12   7/32    100 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39 M     6 23:46  1:27  2:00   18 1:07:38 22.1  1:13   17   44:10  7:07 2:18:44 
   13   8/32     92 Nick Stromme            Kloten             ND  35 M    49 31:38  1:56  1:46   14 1:06:03 22.6  0:57    8   40:09  6:28 2:20:31 
   14   4/18     10 David Breznay           Fargo              ND  43 M    37 30:03  1:50  1:16   17 1:07:31 22.1  0:51   12   41:35  6:42 2:21:14 
   15   1/3      14 Melanie Carvell         Bismarck           ND  52 F    13 26:47  1:38  1:29   11 1:05:20 22.9  1:21   24   46:38  7:31 2:21:33 
   16   9/32    101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33 M    23 27:32  1:41  1:49   20 1:08:31 21.8  0:52   19   44:52  7:14 2:23:34 
   17   3/11      5 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  27 M     1 21:47  1:20  1:54   39 1:14:21 20.1  1:22   21   46:02  7:25 2:25:24 
   18  10/32     86 Michael Raum            Fargo              ND  38 M    28 28:29  1:45  1:48   16 1:07:17 22.2  1:00   27   46:53  7:33 2:25:24 
   19  11/32     51 Dixon Kuglin            Saint Paul         MN  36 M    19 27:17  1:40  2:17   27 1:11:19 20.9  1:12   16   43:24  6:59 2:25:27 
   20  12/32     53 Chad Larson             Hawley             MN  36 M    18 27:11  1:40  1:18   24 1:09:52 21.4  1:11   28   47:04  7:35 2:26:33 
   21   4/11     11 David Buchs             Wheaton            IL  26 M    73 35:22  2:10  1:11   15 1:07:03 22.3  1:02   14   42:25  6:50 2:27:02 
   22   5/11     76 Justin Nistler          Audubon            MN  24 M    38 30:05  1:51  2:41   19 1:07:46 22.0  1:02   29   47:14  7:37 2:28:46 
   23   1/5      35 Heather Harris          Grand Forks        ND  28 F     7 23:46  1:27  2:41   36 1:13:30 20.3  1:41   31   47:38  7:40 2:29:13 
   24   6/11     75 Alex Nisbet             Grand Forks        ND  27 M    26 27:52  1:42  2:13   22 1:09:05 21.6  1:33   36   48:41  7:51 2:29:22 
   25   5/18      8 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42 M    59 33:00  2:01  1:21   31 1:12:04 20.7  0:47   18   44:14  7:07 2:31:23 
   26   6/18     16 Dana Cirks              Moorhead           MN  41 M    55 32:16  1:59  1:57   21 1:08:54 21.7  0:55   32   47:41  7:41 2:31:41 
   27   1/1      17 Daniel Clark            Delano             MN  17 M    30 28:42  1:45  2:19   55 1:19:28 18.8  0:42   10   40:46  6:34 2:31:56 
   28   2/5      72 Jody Mullet             Chaska             MN  26 F    51 31:46  1:57  1:38   29 1:11:28 20.9  0:59   22   46:10  7:26 2:31:59 
   29  13/32     24 Jon Donaldson           Minneapolis        MN  34 M    21 27:29  1:41  2:10   35 1:13:22 20.4  1:37   33   47:49  7:42 2:32:25 
   30  14/32     93 Chris Swee              West Fargo         MN  34 M     3 22:03  1:21  1:18   53 1:18:09 19.1  1:14   46   50:19  8:06 2:33:01 
   31  15/32     23 Jayson Deziel           Grand Forks        ND  39 M    52 32:07  1:58  1:16   26 1:11:07 21.0  1:14   38   48:49  7:52 2:34:30 
   32   7/18     79 Mark Olson              Enderlin           ND  44 M    56 32:17  1:59  2:05   34 1:13:20 20.4  1:34   20   45:44  7:22 2:34:58 
   33  16/32     37 Don Henderson           Grand Forks        ND  31 M     2 21:55  1:21  1:33   25 1:10:43 21.1  1:03   76   59:58  9:40 2:35:10 
   34   8/18     56 Dave Leker              Moorhead           MN  47 M    14 26:47  1:38  2:27   28 1:11:20 20.9  1:36   60   53:34  8:38 2:35:42 
   35  17/32     33 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  39 M    83 38:19  2:21  1:20   10 1:05:13 22.9  0:58   50   50:37  8:09 2:36:26 
   36   7/11     65 Nate Martindale         Mandan             ND  29 M     8 24:30  1:30  1:38   56 1:19:30 18.8  0:39   45   50:13  8:05 2:36:29 
   37  18/32      1 Brad Anderson           Jamestown          ND  33 M    47 31:32  1:56  2:21   33 1:13:16 20.4  1:23   35   48:04  7:44 2:36:34 
   38   1/11     38 Deb Hess                St. Paul           MN  36 F    42 30:21  1:52  1:41   37 1:13:46 20.3  1:02   47   50:29  8:08 2:37:17 
   39   9/18      4 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45 M    29 28:41  1:45  1:43   44 1:15:37 19.8  1:00   48   50:31  8:08 2:37:30 
   40  19/32     15 Daniel Cascarano        Saint Anthony Vill MN  31 M    31 28:58  1:46  1:37   46 1:15:50 19.7  1:25   43   49:48  8:01 2:37:35 
   41  20/32     97 Michael Toomey          Fargo              ND  38 M    43 30:42  1:53  3:27   41 1:14:35 20.0  2:04   34   47:50  7:42 2:38:36 
   42   2/11     67 Amy Miller              Fargo              ND  37 F    74 35:42  2:11  1:37   38 1:14:10 20.1  1:08   23   46:30  7:29 2:39:06 
   43   1/9      45 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  54 M    34 29:35  1:49  2:12   45 1:15:38 19.8  1:29   49   50:34  8:09 2:39:26 
   44  10/18     30 Doug Graham             Bismarck           ND  49 M    63 33:31  2:03  1:12   23 1:09:42 21.4  1:04   61   54:08  8:43 2:39:35 
   45  21/32     25 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    22 27:30  1:41  0:58   42 1:14:41 20.0  1:03   68   56:54  9:10 2:41:04 
   46  22/32     99 Corey Vetter            West Fargo         ND  35 M    36 30:03  1:50  1:48   47 1:16:06 19.6  1:39   57   52:23  8:26 2:41:57 
   47   2/9      39 Dennis Hetland          Fargo              ND  51 M    39 30:12  1:51  2:31   68 1:21:06 18.4  1:33   26   46:52  7:33 2:42:11 
   48   3/9      36 David Hawkinson         Fargo              ND  50 M    88 39:23  2:25  2:10   54 1:19:27 18.8                          2:42:49 
   49   3/5      44 Cassie Jensen           Moorhead           MN  25 F     9 24:51  1:31  2:53   77 1:22:47 18.0  1:27   54   51:11  8:15 2:43:07 
   50   4/9      88 Kevin Register          Fargo              ND  51 M    25 27:49  1:42  1:31   40 1:14:27 20.1  0:44   71   58:45  9:28 2:43:13 
   51  11/18     87 Mike Rechtenbaugh       Sioux Falls        SD  46 M    62 33:30  2:03  2:26   49 1:16:53 19.4  1:34   40   49:19  7:57 2:43:39 
   52   8/11     90 Thomas Schwartz         Grand Forks        ND  23 M    27 28:20  1:44  2:47   62 1:20:19 18.6  1:48   52   51:08  8:14 2:44:20 
   53   3/11     70 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32 F    76 36:15  2:13  1:22   52 1:17:36 19.3  0:55   41   49:28  7:58 2:45:34 
   54   4/11     57 Lindsey Leker           Moorhead           MN  31 F    81 38:01  2:20  2:11   51 1:17:27 19.3  1:32   25   46:51  7:33 2:45:58 
   55  12/18     48 Kevin Jones             Britton            SD  48 M    50 31:38  1:56  2:17   32 1:12:09 20.7  1:27   72   59:12  9:32 2:46:41 
   56   5/11      6 Macey Boseck            Minot              ND  31 F    45 31:04  1:54  2:57   64 1:20:36 18.5  1:12   53   51:09  8:14 2:46:56 
   57  23/32     26 Jason Edwards           North Dakota       MN  32 M    71 34:50  2:08  1:41   57 1:19:33 18.8  1:53   39   49:10  7:55 2:47:06 
   58   2/3      50 Lisa Knudson            Portland           ND  53 F    48 31:37  1:56  2:21   48 1:16:06 19.6  1:34   65   55:33  8:57 2:47:09 
   59  24/32    102 Jeff Williams           Fargo              ND  35 M    44 30:57  1:54  4:18   59 1:19:42 18.7  2:27   44   49:56  8:03 2:47:18 
   60  13/18     77 Paul Nistler            Audubon            MN  49 M    58 32:57  2:01  2:20   30 1:11:45 20.8  0:54   74   59:36  9:36 2:47:30 
   61   1/2      32 Mark Hagen              Fargo              ND  61 M    72 35:09  2:09  2:17   50 1:17:14 19.3  1:08   58   52:59  8:32 2:48:45 
   62  25/32     19 Christopher Cote        Nisswa             MN  39 M    35 29:36  1:49  2:41   86 1:27:55 17.0  1:48   30   47:19  7:37 2:49:17 
   63   9/11     63 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25 M    41 30:19  1:51  1:56   65 1:20:41 18.5  1:20   62   55:10  8:53 2:49:24 
   64  26/32     31 Jake Greenstein         West Fargo         ND  33 M    67 34:10  2:05  2:14   66 1:20:50 18.5  1:33   51   50:42  8:10 2:49:26 
   65  27/32     21 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  31 M    54 32:15  1:58  3:28   75 1:22:33 18.1  0:45   56   51:25  8:17 2:50:25 
   66   1/4      98 Mary Turner             Pierre             SD  49 F    33 29:33  1:49  1:42   61 1:20:10 18.6  1:49   70   58:07  9:22 2:51:20 
   67  10/11     22 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28 M    75 35:59  2:12  3:36   43 1:15:08 19.9  2:00   66   55:36  8:57 2:52:16 
   68   2/4      43 Patty Jaeger            Vergas             MN  47 F    57 32:25  1:59  2:49   85 1:26:50 17.2  1:55   37   48:49  7:52 2:52:45 
   69  14/18     83 James Pollard           Bottineau          ND  41 M    65 33:42  2:04  2:22   73 1:21:59 18.2  1:33   63   55:15  8:54 2:54:49 
   70   6/11     94 Angela Tangen           Fargo              ND  34 F    46 31:27  1:56  1:04   67 1:20:52 18.5  0:57   80 1:00:43  9:47 2:55:01 
   71  15/18     96 Mark Ternes             Fargo              ND  44 M    53 32:12  1:58  3:20   70 1:21:12 18.4  4:11   64   55:25  8:55 2:56:18 
   72   4/5      60 Carrie Locken           Bath               SD  25 F    79 37:08  2:16  2:44   72 1:21:35 18.3  1:28   59   53:33  8:38 2:56:27 
   73   7/11    113 Heather Schlager        West Fargo         ND  32 F    84 38:43  2:22  1:26   84 1:25:33 17.5  0:59   55   51:22  8:16 2:58:00 
   74  16/18     18 Yael Cosset             Villa Hills        KY  40 M    66 34:01  2:05  3:26   60 1:20:08 18.6  1:36   75   59:57  9:39 2:59:06 
   75  28/32      2 Jeff Anderson           West Fargo         ND  34 M    64 33:34  2:03  3:35   71 1:21:22 18.4  1:29   73   59:35  9:36 2:59:33 
   76   1/1      89 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62 F    70 34:40  2:07  1:52   80 1:23:34 17.9  1:37   78 1:00:09  9:41 3:01:49 
   77   8/11     84 Ilissa Ramm             Brainerd           MN  33 F    69 34:30  2:07  2:06   76 1:22:46 18.1  2:03   79 1:00:41  9:46 3:02:03 
   78   3/3      61 Dana Locken             Bath               SD  55 F    77 36:19  2:13  3:15   58 1:19:36 18.8  2:05   83 1:02:22 10:03 3:03:36 
   79   5/9      41 Dwain Hopkins           Winnipeg           MA  52 M    89 39:30  2:25  4:37   81 1:24:22 17.7  1:04   69   57:15  9:13 3:06:46 
   80   2/2      29 Doug Geeslin            Hawley             MN  64 M    61 33:26  2:03  5:16   74 1:22:16 18.2  3:36   84 1:03:01 10:09 3:07:34 
   81   3/4      81 Jackie Pekarek          Fargo              ND  44 F    86 39:11  2:24  2:45   83 1:24:59 17.6  1:55   77 1:00:04  9:40 3:08:52 
   82  29/32     47 Brian Johnston          Fargo              ND  33 M    87 39:14  2:24  2:29   69 1:21:11 18.4  1:15   86 1:06:21 10:41 3:10:28 
   83  17/18     80 Chad Pederson           Moorhead           MN  44 M    60 33:25  2:03  3:49   78 1:22:54 18.0  2:39   89 1:07:51 10:56 3:10:36 
   84  30/32     91 Kory Shae               West Fargo         ND  31 M    78 36:23  2:14  3:14   87 1:29:00 16.8  1:18   81 1:01:29  9:54 3:11:23 
   85   6/9      28 Vijay Gaba              Fargo              ND  52 M    95 44:59  2:45  4:06   90 1:32:12 16.2  2:49   42   49:43  8:01 3:13:48 
   86   1/1     115 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  18 F    10 25:31  1:34  2:15   97 1:39:11 15.1  0:56   87 1:06:51 10:46 3:14:42 
   87   7/9      12 Jim Burdeny             Winnipeg           MA  50 M    97 47:28  2:54  4:26   82 1:24:33 17.7  2:53   67   56:05  9:02 3:15:25 
   88   8/9      20 John Covlin             Coon Rapids        MN  57 M    96 45:44  2:48  2:55   79 1:23:08 18.0  1:29   85 1:04:41 10:25 3:17:55 
   89   9/11     85 Jennifer Raum           Fargo              ND  38 F    90 40:09  2:27  3:11   89 1:31:03 16.4  1:45   82 1:01:49  9:57 3:17:55 
   90  31/32     46 Kyle Johnson            Moorhead           MN  36 M    68 34:25  2:06  3:09   63 1:20:23 18.6  3:16   97 1:26:31 13:56 3:27:42 
   91  11/11      7 Eric Braun              West Fargo         ND  28 M    80 37:33  2:18  5:35   88 1:30:11 16.6  2:33   93 1:12:30 11:40 3:28:20 
   92   5/5      78 Sadie Nistler           Audubon            MN  21 F    82 38:11  2:20  1:49   93 1:37:16 15.4  1:16   92 1:12:05 11:36 3:30:35 
   93  32/32    110 Jamie Baumgartner       Moorhead           MN  37 M    94 44:58  2:45  3:15   94 1:37:23 15.3  0:59   88 1:07:14 10:50 3:33:48 
   94  10/11    104 Sarah Ziegler           Las Vegas          NV  32 F    85 39:02  2:23  6:14   96 1:38:41 15.1  3:27   91 1:11:39 11:32 3:39:01 
   95  18/18     66 Robert Merwin           Marysville         CA  42 M    91 43:17  2:39  5:25   91 1:33:09 16.0  4:29   94 1:15:44 12:12 3:42:02 
   96   9/9      59 Tim Lickteig            Bismarck           ND  55 M    93 44:09  2:42  4:03   92 1:34:18 15.8  2:38   95 1:19:06 12:44 3:44:12 
   97  11/11      3 Jessica Beckermann      Worthington        MN  31 F    92 43:23  2:39  3:44   95 1:38:32 15.2  3:17   96 1:21:08 13:04 3:50:02 
   98   4/4      40 Dawn M Holm             Hallock            MN  43 F    98 55:21  3:23  5:48   98 1:44:58 14.2  1:19   90 1:07:51 10:56 3:55:17 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  107 LLK                                              1 28:29  1:45  0:59    1 1:21:23 18.4  0:34    1   51:47  8:20 2:43:09 
           Laura Paakh , Lori Paakh , Kelly Boeddeker             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  108 Sensational Swedes                               2 35:01  2:09  0:54    1 1:12:36 20.6  0:37    1   43:01  6:56 2:32:07 
           Jennifer Carlson , Kent Ellis , Scott Carlson          
    2  109 Team Awesome                                     1 23:10  1:25  0:49    3 1:27:07 17.1  0:31    3   46:26  7:29 2:38:01 
           Libby Larson , Shannon Goetz , Brady Labine            
    3  106 Fire 'n' Ice                                     3 36:24  2:14  1:01    2 1:20:06 18.7  0:31    2   43:46  7:03 2:41:46 
           Scott Kamrath , Kristine Bugbee , Rose Fitzsimmons     


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  27 M   21:47  1:20 
    2 Don Henderson           Grand Forks        ND  31 M   21:55  1:21 
    3 Chris Swee              West Fargo         MN  34 M   22:03  1:21 
    4 Sean Cooley             Grand Forks        MD  28 M   22:18  1:22 
    5 Billy Brenden           Flagstaff          AZ  34 M   23:43  1:27 
    6 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39 M   23:46  1:27 
    7 Heather Harris          Grand Forks        ND  28 F   23:46  1:27 
    8 Nate Martindale         Mandan             ND  29 M   24:30  1:30 
    9 Cassie Jensen           Moorhead           MN  25 F   24:51  1:31 
   10 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  18 F   25:31  1:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Sean Cooley             Grand Forks        MD  28 M   57:13 26.1 
    2 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44 M 1:01:02 24.5 
    3 David Lewis             Nevis              MN  39 M 1:01:48 24.2 
    4 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M 1:01:51 24.2 
    5 Tyler Zima              Fargo              ND  27 M 1:02:09 24.0 
    6 Jamerson Perry          Bismarck           ND  42 M 1:02:26 23.9 
    7 Billy Brenden           Flagstaff          AZ  34 M 1:02:49 23.8 
    8 Jason Beckermann        Eau Claire         WI  41 M 1:04:42 23.1 
    9 Jason Neumann           St. Cloud          MN  31 M 1:04:42 23.1 
   10 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  39 M 1:05:13 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Lewis             Nevis              MN  39 M   36:28  5:53 
    2 Sean Cooley             Grand Forks        MD  28 M   37:48  6:05 
    3 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   37:54  6:06 
    4 Jason Beckermann        Eau Claire         WI  41 M   38:17  6:10 
    5 Jamerson Perry          Bismarck           ND  42 M   39:51  6:25 
    6 Shane Jacobs            Tampa              FL  38 M   39:53  6:26 
    7 Billy Brenden           Flagstaff          AZ  34 M   39:56  6:26 
    8 Nick Stromme            Kloten             ND  35 M   40:09  6:28 
    9 Tyler Zima              Fargo              ND  27 M   40:38  6:33 
   10 Daniel Clark            Delano             MN  17 M   40:46  6:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Sean Cooley             Grand Forks        MD  28    4 22:18  1:22  1:00    1   57:13 26.1  0:40    2   37:48  6:05 1:58:57 
    2   58 David Lewis             Nevis              MN  39   13 27:08  1:40  1:06    3 1:01:48 24.2  0:55    1   36:28  5:53 2:07:23 
    3    9 Billy Brenden           Flagstaff          AZ  34    5 23:43  1:27  0:58    7 1:02:49 23.8  0:36    7   39:56  6:26 2:08:01 
    4   73 Luke Nelson             Ramsey             MN  39   12 27:06  1:40  1:06    4 1:01:51 24.2  0:53    3   37:54  6:06 2:08:48 
    5  105 Tyler Zima              Fargo              ND  27    9 26:25  1:37  1:16    5 1:02:09 24.0  0:43    9   40:38  6:33 2:11:09 
    6  112 Jason Beckermann        Eau Claire         WI  41   11 26:49  1:39  1:49    8 1:04:42 23.1  1:05    4   38:17  6:10 2:12:39 
    7   82 Jamerson Perry          Bismarck           ND  42   28 29:26  1:48  1:05    6 1:02:26 23.9  0:49    5   39:51  6:25 2:13:35 
    8  111 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44   35 30:14  1:51  1:07    2 1:01:02 24.5  0:58   13   41:58  6:46 2:15:17 
    9   42 Shane Jacobs            Tampa              FL  38    8 26:20  1:37  2:12   12 1:06:01 22.6  1:03    6   39:53  6:26 2:15:27 
   10   68 Casey Miller            Baxter             MN  34   20 27:34  1:41  1:09   11 1:05:53 22.7  0:50   11   40:59  6:36 2:16:24 
   11   74 Jason Neumann           St. Cloud          MN  31   16 27:19  1:40  1:17    9 1:04:42 23.1  1:03   15   43:10  6:57 2:17:30 
   12  100 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39    6 23:46  1:27  2:00   17 1:07:38 22.1  1:13   17   44:10  7:07 2:18:44 
   13   92 Nick Stromme            Kloten             ND  35   40 31:38  1:56  1:46   13 1:06:03 22.6  0:57    8   40:09  6:28 2:20:31 
   14   10 David Breznay           Fargo              ND  43   32 30:03  1:50  1:16   16 1:07:31 22.1  0:51   12   41:35  6:42 2:21:14 
   15  101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33   19 27:32  1:41  1:49   19 1:08:31 21.8  0:52   19   44:52  7:14 2:23:34 
   16    5 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  27    1 21:47  1:20  1:54   34 1:14:21 20.1  1:22   21   46:02  7:25 2:25:24 
   17   86 Michael Raum            Fargo              ND  38   24 28:29  1:45  1:48   15 1:07:17 22.2  1:00   23   46:53  7:33 2:25:24 
   18   51 Dixon Kuglin            Saint Paul         MN  36   15 27:17  1:40  2:17   26 1:11:19 20.9  1:12   16   43:24  6:59 2:25:27 
   19   53 Chad Larson             Hawley             MN  36   14 27:11  1:40  1:18   23 1:09:52 21.4  1:11   24   47:04  7:35 2:26:33 
   20   11 David Buchs             Wheaton            IL  26   60 35:22  2:10  1:11   14 1:07:03 22.3  1:02   14   42:25  6:50 2:27:02 
   21   76 Justin Nistler          Audubon            MN  24   33 30:05  1:51  2:41   18 1:07:46 22.0  1:02   25   47:14  7:37 2:28:46 
   22   75 Alex Nisbet             Grand Forks        ND  27   22 27:52  1:42  2:13   21 1:09:05 21.6  1:33   31   48:41  7:51 2:29:22 
   23    8 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   48 33:00  2:01  1:21   29 1:12:04 20.7  0:47   18   44:14  7:07 2:31:23 
   24   16 Dana Cirks              Moorhead           MN  41   45 32:16  1:59  1:57   20 1:08:54 21.7  0:55   27   47:41  7:41 2:31:41 
   25   17 Daniel Clark            Delano             MN  17   26 28:42  1:45  2:19   47 1:19:28 18.8  0:42   10   40:46  6:34 2:31:56 
   26   24 Jon Donaldson           Minneapolis        MN  34   17 27:29  1:41  2:10   33 1:13:22 20.4  1:37   28   47:49  7:42 2:32:25 
   27   93 Chris Swee              West Fargo         MN  34    3 22:03  1:21  1:18   45 1:18:09 19.1  1:14   39   50:19  8:06 2:33:01 
   28   23 Jayson Deziel           Grand Forks        ND  39   42 32:07  1:58  1:16   25 1:11:07 21.0  1:14   32   48:49  7:52 2:34:30 
   29   79 Mark Olson              Enderlin           ND  44   46 32:17  1:59  2:05   32 1:13:20 20.4  1:34   20   45:44  7:22 2:34:58 
   30   37 Don Henderson           Grand Forks        ND  31    2 21:55  1:21  1:33   24 1:10:43 21.1  1:03   62   59:58  9:40 2:35:10 
   31   56 Dave Leker              Moorhead           MN  47   10 26:47  1:38  2:27   27 1:11:20 20.9  1:36   48   53:34  8:38 2:35:42 
   32   33 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  39   64 38:19  2:21  1:20   10 1:05:13 22.9  0:58   42   50:37  8:09 2:36:26 
   33   65 Nate Martindale         Mandan             ND  29    7 24:30  1:30  1:38   48 1:19:30 18.8  0:39   38   50:13  8:05 2:36:29 
   34    1 Brad Anderson           Jamestown          ND  33   39 31:32  1:56  2:21   31 1:13:16 20.4  1:23   30   48:04  7:44 2:36:34 
   35    4 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45   25 28:41  1:45  1:43   39 1:15:37 19.8  1:00   40   50:31  8:08 2:37:30 
   36   15 Daniel Cascarano        Saint Anthony Vill MN  31   27 28:58  1:46  1:37   41 1:15:50 19.7  1:25   36   49:48  8:01 2:37:35 
   37   97 Michael Toomey          Fargo              ND  38   37 30:42  1:53  3:27   36 1:14:35 20.0  2:04   29   47:50  7:42 2:38:36 
   38   45 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  54   29 29:35  1:49  2:12   40 1:15:38 19.8  1:29   41   50:34  8:09 2:39:26 
   39   30 Doug Graham             Bismarck           ND  49   52 33:31  2:03  1:12   22 1:09:42 21.4  1:04   49   54:08  8:43 2:39:35 
   40   25 Josh Duda               Pillager           MN  36   18 27:30  1:41  0:58   37 1:14:41 20.0  1:03   55   56:54  9:10 2:41:04 
   41   99 Corey Vetter            West Fargo         ND  35   31 30:03  1:50  1:48   42 1:16:06 19.6  1:39   46   52:23  8:26 2:41:57 
   42   39 Dennis Hetland          Fargo              ND  51   34 30:12  1:51  2:31   56 1:21:06 18.4  1:33   22   46:52  7:33 2:42:11 
   43   36 David Hawkinson         Fargo              ND  50   66 39:23  2:25  2:10   46 1:19:27 18.8                          2:42:49 
   44   88 Kevin Register          Fargo              ND  51   21 27:49  1:42  1:31   35 1:14:27 20.1  0:44   57   58:45  9:28 2:43:13 
   45   87 Mike Rechtenbaugh       Sioux Falls        SD  46   51 33:30  2:03  2:26   43 1:16:53 19.4  1:34   34   49:19  7:57 2:43:39 
   46   90 Thomas Schwartz         Grand Forks        ND  23   23 28:20  1:44  2:47   52 1:20:19 18.6  1:48   44   51:08  8:14 2:44:20 
   47   48 Kevin Jones             Britton            SD  48   41 31:38  1:56  2:17   30 1:12:09 20.7  1:27   58   59:12  9:32 2:46:41 
   48   26 Jason Edwards           North Dakota       MN  32   58 34:50  2:08  1:41   49 1:19:33 18.8  1:53   33   49:10  7:55 2:47:06 
   49  102 Jeff Williams           Fargo              ND  35   38 30:57  1:54  4:18   50 1:19:42 18.7  2:27   37   49:56  8:03 2:47:18 
   50   77 Paul Nistler            Audubon            MN  49   47 32:57  2:01  2:20   28 1:11:45 20.8  0:54   60   59:36  9:36 2:47:30 
   51   32 Mark Hagen              Fargo              ND  61   59 35:09  2:09  2:17   44 1:17:14 19.3  1:08   47   52:59  8:32 2:48:45 
   52   19 Christopher Cote        Nisswa             MN  39   30 29:36  1:49  2:41   67 1:27:55 17.0  1:48   26   47:19  7:37 2:49:17 
   53   63 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25   36 30:19  1:51  1:56   54 1:20:41 18.5  1:20   50   55:10  8:53 2:49:24 
   54   31 Jake Greenstein         West Fargo         ND  33   56 34:10  2:05  2:14   55 1:20:50 18.5  1:33   43   50:42  8:10 2:49:26 
   55   21 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  31   44 32:15  1:58  3:28   62 1:22:33 18.1  0:45   45   51:25  8:17 2:50:25 
   56   22 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28   61 35:59  2:12  3:36   38 1:15:08 19.9  2:00   53   55:36  8:57 2:52:16 
   57   83 James Pollard           Bottineau          ND  41   54 33:42  2:04  2:22   60 1:21:59 18.2  1:33   51   55:15  8:54 2:54:49 
   58   96 Mark Ternes             Fargo              ND  44   43 32:12  1:58  3:20   58 1:21:12 18.4  4:11   52   55:25  8:55 2:56:18 
   59   18 Yael Cosset             Villa Hills        KY  40   55 34:01  2:05  3:26   51 1:20:08 18.6  1:36   61   59:57  9:39 2:59:06 
   60    2 Jeff Anderson           West Fargo         ND  34   53 33:34  2:03  3:35   59 1:21:22 18.4  1:29   59   59:35  9:36 2:59:33 
   61   41 Dwain Hopkins           Winnipeg           MA  52   67 39:30  2:25  4:37   65 1:24:22 17.7  1:04   56   57:15  9:13 3:06:46 
   62   29 Doug Geeslin            Hawley             MN  64   50 33:26  2:03  5:16   61 1:22:16 18.2  3:36   64 1:03:01 10:09 3:07:34 
   63   47 Brian Johnston          Fargo              ND  33   65 39:14  2:24  2:29   57 1:21:11 18.4  1:15   66 1:06:21 10:41 3:10:28 
   64   80 Chad Pederson           Moorhead           MN  44   49 33:25  2:03  3:49   63 1:22:54 18.0  2:39   68 1:07:51 10:56 3:10:36 
   65   91 Kory Shae               West Fargo         ND  31   62 36:23  2:14  3:14   68 1:29:00 16.8  1:18   63 1:01:29  9:54 3:11:23 
   66   28 Vijay Gaba              Fargo              ND  52   71 44:59  2:45  4:06   70 1:32:12 16.2  2:49   35   49:43  8:01 3:13:48 
   67   12 Jim Burdeny             Winnipeg           MA  50   73 47:28  2:54  4:26   66 1:24:33 17.7  2:53   54   56:05  9:02 3:15:25 
   68   20 John Covlin             Coon Rapids        MN  57   72 45:44  2:48  2:55   64 1:23:08 18.0  1:29   65 1:04:41 10:25 3:17:55 
   69   46 Kyle Johnson            Moorhead           MN  36   57 34:25  2:06  3:09   53 1:20:23 18.6  3:16   72 1:26:31 13:56 3:27:42 
   70    7 Eric Braun              West Fargo         ND  28   63 37:33  2:18  5:35   69 1:30:11 16.6  2:33   69 1:12:30 11:40 3:28:20 
   71  110 Jamie Baumgartner       Moorhead           MN  37   70 44:58  2:45  3:15   73 1:37:23 15.3  0:59   67 1:07:14 10:50 3:33:48 
   72   66 Robert Merwin           Marysville         CA  42   68 43:17  2:39  5:25   71 1:33:09 16.0  4:29   70 1:15:44 12:12 3:42:02 
   73   59 Tim Lickteig            Bismarck           ND  55   69 44:09  2:42  4:03   72 1:34:18 15.8  2:38   71 1:19:06 12:44 3:44:12 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   14 Melanie Carvell         Bismarck           ND  52    4 26:47  1:38  1:29    1 1:05:20 22.9  1:21    3   46:38  7:31 2:21:33 
    2   35 Heather Harris          Grand Forks        ND  28    1 23:46  1:27  2:41    3 1:13:30 20.3  1:41    5   47:38  7:40 2:29:13 
    3   72 Jody Mullet             Chaska             MN  26   10 31:46  1:57  1:38    2 1:11:28 20.9  0:59    1   46:10  7:26 2:31:59 
    4   38 Deb Hess                St. Paul           MN  36    6 30:21  1:52  1:41    4 1:13:46 20.3  1:02    8   50:29  8:08 2:37:17 
    5   67 Amy Miller              Fargo              ND  37   14 35:42  2:11  1:37    5 1:14:10 20.1  1:08    2   46:30  7:29 2:39:06 
    6   44 Cassie Jensen           Moorhead           MN  25    2 24:51  1:31  2:53   15 1:22:47 18.0  1:27   10   51:11  8:15 2:43:07 
    7   70 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32   15 36:15  2:13  1:22    8 1:17:36 19.3  0:55    7   49:28  7:58 2:45:34 
    8   57 Lindsey Leker           Moorhead           MN  31   18 38:01  2:20  2:11    7 1:17:27 19.3  1:32    4   46:51  7:33 2:45:58 
    9    6 Macey Boseck            Minot              ND  31    7 31:04  1:54  2:57   11 1:20:36 18.5  1:12    9   51:09  8:14 2:46:56 
   10   50 Lisa Knudson            Portland           ND  53    9 31:37  1:56  2:21    6 1:16:06 19.6  1:34   13   55:33  8:57 2:47:09 
   11   98 Mary Turner             Pierre             SD  49    5 29:33  1:49  1:42   10 1:20:10 18.6  1:49   14   58:07  9:22 2:51:20 
   12   43 Patty Jaeger            Vergas             MN  47   11 32:25  1:59  2:49   19 1:26:50 17.2  1:55    6   48:49  7:52 2:52:45 
   13   94 Angela Tangen           Fargo              ND  34    8 31:27  1:56  1:04   12 1:20:52 18.5  0:57   18 1:00:43  9:47 2:55:01 
   14   60 Carrie Locken           Bath               SD  25   17 37:08  2:16  2:44   13 1:21:35 18.3  1:28   12   53:33  8:38 2:56:27 
   15  113 Heather Schlager        West Fargo         ND  32   20 38:43  2:22  1:26   18 1:25:33 17.5  0:59   11   51:22  8:16 2:58:00 
   16   89 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62   13 34:40  2:07  1:52   16 1:23:34 17.9  1:37   16 1:00:09  9:41 3:01:49 
   17   84 Ilissa Ramm             Brainerd           MN  33   12 34:30  2:07  2:06   14 1:22:46 18.1  2:03   17 1:00:41  9:46 3:02:03 
   18   61 Dana Locken             Bath               SD  55   16 36:19  2:13  3:15    9 1:19:36 18.8  2:05   20 1:02:22 10:03 3:03:36 
   19   81 Jackie Pekarek          Fargo              ND  44   22 39:11  2:24  2:45   17 1:24:59 17.6  1:55   15 1:00:04  9:40 3:08:52 
   20  115 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  18    3 25:31  1:34  2:15   24 1:39:11 15.1  0:56   21 1:06:51 10:46 3:14:42 
   21   85 Jennifer Raum           Fargo              ND  38   23 40:09  2:27  3:11   20 1:31:03 16.4  1:45   19 1:01:49  9:57 3:17:55 
   22   78 Sadie Nistler           Audubon            MN  21   19 38:11  2:20  1:49   21 1:37:16 15.4  1:16   24 1:12:05 11:36 3:30:35 
   23  104 Sarah Ziegler           Las Vegas          NV  32   21 39:02  2:23  6:14   23 1:38:41 15.1  3:27   23 1:11:39 11:32 3:39:01 
   24    3 Jessica Beckermann      Worthington        MN  31   24 43:23  2:39  3:44   22 1:38:32 15.2  3:17   25 1:21:08 13:04 3:50:02 
   25   40 Dawn M Holm             Hallock            MN  43   25 55:21  3:23  5:48   25 1:44:58 14.2  1:19   22 1:07:51 10:56 3:55:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   17 Daniel Clark            Delano             MN  17    1 28:42  1:45  2:19    1 1:19:28 18.8  0:42    1   40:46  6:34 2:31:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  115 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  18    1 25:31  1:34  2:15    1 1:39:11 15.1  0:56    1 1:06:51 10:46 3:14:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Sean Cooley             Grand Forks        MD  28    2 22:18  1:22  1:00    1   57:13 26.1  0:40    1   37:48  6:05 1:58:57 
    2  105 Tyler Zima              Fargo              ND  27    4 26:25  1:37  1:16    2 1:02:09 24.0  0:43    2   40:38  6:33 2:11:09 
    3    5 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  27    1 21:47  1:20  1:54    6 1:14:21 20.1  1:22    4   46:02  7:25 2:25:24 
    4   11 David Buchs             Wheaton            IL  26    9 35:22  2:10  1:11    3 1:07:03 22.3  1:02    3   42:25  6:50 2:27:02 
    5   76 Justin Nistler          Audubon            MN  24    7 30:05  1:51  2:41    4 1:07:46 22.0  1:02    5   47:14  7:37 2:28:46 
    6   75 Alex Nisbet             Grand Forks        ND  27    5 27:52  1:42  2:13    5 1:09:05 21.6  1:33    6   48:41  7:51 2:29:22 
    7   65 Nate Martindale         Mandan             ND  29    3 24:30  1:30  1:38    8 1:19:30 18.8  0:39    7   50:13  8:05 2:36:29 
    8   90 Thomas Schwartz         Grand Forks        ND  23    6 28:20  1:44  2:47    9 1:20:19 18.6  1:48    8   51:08  8:14 2:44:20 
    9   63 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25    8 30:19  1:51  1:56   10 1:20:41 18.5  1:20    9   55:10  8:53 2:49:24 
   10   22 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28   10 35:59  2:12  3:36    7 1:15:08 19.9  2:00   10   55:36  8:57 2:52:16 
   11    7 Eric Braun              West Fargo         ND  28   11 37:33  2:18  5:35   11 1:30:11 16.6  2:33   11 1:12:30 11:40 3:28:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   35 Heather Harris          Grand Forks        ND  28    1 23:46  1:27  2:41    2 1:13:30 20.3  1:41    2   47:38  7:40 2:29:13 
    2   72 Jody Mullet             Chaska             MN  26    3 31:46  1:57  1:38    1 1:11:28 20.9  0:59    1   46:10  7:26 2:31:59 
    3   44 Cassie Jensen           Moorhead           MN  25    2 24:51  1:31  2:53    4 1:22:47 18.0  1:27    3   51:11  8:15 2:43:07 
    4   60 Carrie Locken           Bath               SD  25    4 37:08  2:16  2:44    3 1:21:35 18.3  1:28    4   53:33  8:38 2:56:27 
    5   78 Sadie Nistler           Audubon            MN  21    5 38:11  2:20  1:49    5 1:37:16 15.4  1:16    5 1:12:05 11:36 3:30:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 David Lewis             Nevis              MN  39    7 27:08  1:40  1:06    1 1:01:48 24.2  0:55    1   36:28  5:53 2:07:23 
    2    9 Billy Brenden           Flagstaff          AZ  34    3 23:43  1:27  0:58    3 1:02:49 23.8  0:36    4   39:56  6:26 2:08:01 
    3   73 Luke Nelson             Ramsey             MN  39    6 27:06  1:40  1:06    2 1:01:51 24.2  0:53    2   37:54  6:06 2:08:48 
    4   42 Shane Jacobs            Tampa              FL  38    5 26:20  1:37  2:12    7 1:06:01 22.6  1:03    3   39:53  6:26 2:15:27 
    5   68 Casey Miller            Baxter             MN  34   14 27:34  1:41  1:09    6 1:05:53 22.7  0:50    6   40:59  6:36 2:16:24 
    6   74 Jason Neumann           St. Cloud          MN  31   10 27:19  1:40  1:17    4 1:04:42 23.1  1:03    7   43:10  6:57 2:17:30 
    7  100 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39    4 23:46  1:27  2:00   10 1:07:38 22.1  1:13    9   44:10  7:07 2:18:44 
    8   92 Nick Stromme            Kloten             ND  35   22 31:38  1:56  1:46    8 1:06:03 22.6  0:57    5   40:09  6:28 2:20:31 
    9  101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33   13 27:32  1:41  1:49   11 1:08:31 21.8  0:52   10   44:52  7:14 2:23:34 
   10   86 Michael Raum            Fargo              ND  38   15 28:29  1:45  1:48    9 1:07:17 22.2  1:00   11   46:53  7:33 2:25:24 
   11   51 Dixon Kuglin            Saint Paul         MN  36    9 27:17  1:40  2:17   15 1:11:19 20.9  1:12    8   43:24  6:59 2:25:27 
   12   53 Chad Larson             Hawley             MN  36    8 27:11  1:40  1:18   12 1:09:52 21.4  1:11   12   47:04  7:35 2:26:33 
   13   24 Jon Donaldson           Minneapolis        MN  34   11 27:29  1:41  2:10   17 1:13:22 20.4  1:37   14   47:49  7:42 2:32:25 
   14   93 Chris Swee              West Fargo         MN  34    2 22:03  1:21  1:18   22 1:18:09 19.1  1:14   21   50:19  8:06 2:33:01 
   15   23 Jayson Deziel           Grand Forks        ND  39   23 32:07  1:58  1:16   14 1:11:07 21.0  1:14   17   48:49  7:52 2:34:30 
   16   37 Don Henderson           Grand Forks        ND  31    1 21:55  1:21  1:33   13 1:10:43 21.1  1:03   28   59:58  9:40 2:35:10 
   17   33 Derek Hamby             Colorado Springs   CO  39   30 38:19  2:21  1:20    5 1:05:13 22.9  0:58   22   50:37  8:09 2:36:26 
   18    1 Brad Anderson           Jamestown          ND  33   21 31:32  1:56  2:21   16 1:13:16 20.4  1:23   16   48:04  7:44 2:36:34 
   19   15 Daniel Cascarano        Saint Anthony Vill MN  31   16 28:58  1:46  1:37   20 1:15:50 19.7  1:25   19   49:48  8:01 2:37:35 
   20   97 Michael Toomey          Fargo              ND  38   19 30:42  1:53  3:27   18 1:14:35 20.0  2:04   15   47:50  7:42 2:38:36 
   21   25 Josh Duda               Pillager           MN  36   12 27:30  1:41  0:58   19 1:14:41 20.0  1:03   26   56:54  9:10 2:41:04 
   22   99 Corey Vetter            West Fargo         ND  35   18 30:03  1:50  1:48   21 1:16:06 19.6  1:39   25   52:23  8:26 2:41:57 
   23   26 Jason Edwards           North Dakota       MN  32   28 34:50  2:08  1:41   23 1:19:33 18.8  1:53   18   49:10  7:55 2:47:06 
   24  102 Jeff Williams           Fargo              ND  35   20 30:57  1:54  4:18   24 1:19:42 18.7  2:27   20   49:56  8:03 2:47:18 
   25   19 Christopher Cote        Nisswa             MN  39   17 29:36  1:49  2:41   30 1:27:55 17.0  1:48   13   47:19  7:37 2:49:17 
   26   31 Jake Greenstein         West Fargo         ND  33   26 34:10  2:05  2:14   26 1:20:50 18.5  1:33   23   50:42  8:10 2:49:26 
   27   21 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  31   24 32:15  1:58  3:28   29 1:22:33 18.1  0:45   24   51:25  8:17 2:50:25 
   28    2 Jeff Anderson           West Fargo         ND  34   25 33:34  2:03  3:35   28 1:21:22 18.4  1:29   27   59:35  9:36 2:59:33 
   29   47 Brian Johnston          Fargo              ND  33   31 39:14  2:24  2:29   27 1:21:11 18.4  1:15   30 1:06:21 10:41 3:10:28 
   30   91 Kory Shae               West Fargo         ND  31   29 36:23  2:14  3:14   31 1:29:00 16.8  1:18   29 1:01:29  9:54 3:11:23 
   31   46 Kyle Johnson            Moorhead           MN  36   27 34:25  2:06  3:09   25 1:20:23 18.6  3:16   32 1:26:31 13:56 3:27:42 
   32  110 Jamie Baumgartner       Moorhead           MN  37   32 44:58  2:45  3:15   32 1:37:23 15.3  0:59   31 1:07:14 10:50 3:33:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   38 Deb Hess                St. Paul           MN  36    1 30:21  1:52  1:41    1 1:13:46 20.3  1:02    4   50:29  8:08 2:37:17 
    2   67 Amy Miller              Fargo              ND  37    5 35:42  2:11  1:37    2 1:14:10 20.1  1:08    1   46:30  7:29 2:39:06 
    3   70 Marie Moeckel           Moorhead           MN  32    6 36:15  2:13  1:22    4 1:17:36 19.3  0:55    3   49:28  7:58 2:45:34 
    4   57 Lindsey Leker           Moorhead           MN  31    7 38:01  2:20  2:11    3 1:17:27 19.3  1:32    2   46:51  7:33 2:45:58 
    5    6 Macey Boseck            Minot              ND  31    2 31:04  1:54  2:57    5 1:20:36 18.5  1:12    5   51:09  8:14 2:46:56 
    6   94 Angela Tangen           Fargo              ND  34    3 31:27  1:56  1:04    6 1:20:52 18.5  0:57    8 1:00:43  9:47 2:55:01 
    7  113 Heather Schlager        West Fargo         ND  32    8 38:43  2:22  1:26    8 1:25:33 17.5  0:59    6   51:22  8:16 2:58:00 
    8   84 Ilissa Ramm             Brainerd           MN  33    4 34:30  2:07  2:06    7 1:22:46 18.1  2:03    7 1:00:41  9:46 3:02:03 
    9   85 Jennifer Raum           Fargo              ND  38   10 40:09  2:27  3:11    9 1:31:03 16.4  1:45    9 1:01:49  9:57 3:17:55 
   10  104 Sarah Ziegler           Las Vegas          NV  32    9 39:02  2:23  6:14   11 1:38:41 15.1  3:27   10 1:11:39 11:32 3:39:01 
   11    3 Jessica Beckermann      Worthington        MN  31   11 43:23  2:39  3:44   10 1:38:32 15.2  3:17   11 1:21:08 13:04 3:50:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Jason Beckermann        Eau Claire         WI  41    2 26:49  1:39  1:49    3 1:04:42 23.1  1:05    1   38:17  6:10 2:12:39 
    2   82 Jamerson Perry          Bismarck           ND  42    4 29:26  1:48  1:05    2 1:02:26 23.9  0:49    2   39:51  6:25 2:13:35 
    3  111 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44    6 30:14  1:51  1:07    1 1:01:02 24.5  0:58    4   41:58  6:46 2:15:17 
    4   10 David Breznay           Fargo              ND  43    5 30:03  1:50  1:16    4 1:07:31 22.1  0:51    3   41:35  6:42 2:21:14 
    5    8 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   12 33:00  2:01  1:21    9 1:12:04 20.7  0:47    5   44:14  7:07 2:31:23 
    6   16 Dana Cirks              Moorhead           MN  41    9 32:16  1:59  1:57    5 1:08:54 21.7  0:55    7   47:41  7:41 2:31:41 
    7   79 Mark Olson              Enderlin           ND  44   10 32:17  1:59  2:05   11 1:13:20 20.4  1:34    6   45:44  7:22 2:34:58 
    8   56 Dave Leker              Moorhead           MN  47    1 26:47  1:38  2:27    7 1:11:20 20.9  1:36   10   53:34  8:38 2:35:42 
    9    4 David Bjorklund         Park Rapids        MN  45    3 28:41  1:45  1:43   12 1:15:37 19.8  1:00    9   50:31  8:08 2:37:30 
   10   30 Doug Graham             Bismarck           ND  49   15 33:31  2:03  1:12    6 1:09:42 21.4  1:04   11   54:08  8:43 2:39:35 
   11   87 Mike Rechtenbaugh       Sioux Falls        SD  46   14 33:30  2:03  2:26   13 1:16:53 19.4  1:34    8   49:19  7:57 2:43:39 
   12   48 Kevin Jones             Britton            SD  48    7 31:38  1:56  2:17   10 1:12:09 20.7  1:27   14   59:12  9:32 2:46:41 
   13   77 Paul Nistler            Audubon            MN  49   11 32:57  2:01  2:20    8 1:11:45 20.8  0:54   15   59:36  9:36 2:47:30 
   14   83 James Pollard           Bottineau          ND  41   16 33:42  2:04  2:22   16 1:21:59 18.2  1:33   12   55:15  8:54 2:54:49 
   15   96 Mark Ternes             Fargo              ND  44    8 32:12  1:58  3:20   15 1:21:12 18.4  4:11   13   55:25  8:55 2:56:18 
   16   18 Yael Cosset             Villa Hills        KY  40   17 34:01  2:05  3:26   14 1:20:08 18.6  1:36   16   59:57  9:39 2:59:06 
   17   80 Chad Pederson           Moorhead           MN  44   13 33:25  2:03  3:49   17 1:22:54 18.0  2:39   17 1:07:51 10:56 3:10:36 
   18   66 Robert Merwin           Marysville         CA  42   18 43:17  2:39  5:25   18 1:33:09 16.0  4:29   18 1:15:44 12:12 3:42:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   98 Mary Turner             Pierre             SD  49    1 29:33  1:49  1:42    1 1:20:10 18.6  1:49    2   58:07  9:22 2:51:20 
    2   43 Patty Jaeger            Vergas             MN  47    2 32:25  1:59  2:49    3 1:26:50 17.2  1:55    1   48:49  7:52 2:52:45 
    3   81 Jackie Pekarek          Fargo              ND  44    3 39:11  2:24  2:45    2 1:24:59 17.6  1:55    3 1:00:04  9:40 3:08:52 
    4   40 Dawn M Holm             Hallock            MN  43    4 55:21  3:23  5:48    4 1:44:58 14.2  1:19    4 1:07:51 10:56 3:55:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  54    2 29:35  1:49  2:12    2 1:15:38 19.8  1:29    3   50:34  8:09 2:39:26 
    2   39 Dennis Hetland          Fargo              ND  51    3 30:12  1:51  2:31    4 1:21:06 18.4  1:33    1   46:52  7:33 2:42:11 
    3   36 David Hawkinson         Fargo              ND  50    4 39:23  2:25  2:10    3 1:19:27 18.8                          2:42:49 
    4   88 Kevin Register          Fargo              ND  51    1 27:49  1:42  1:31    1 1:14:27 20.1  0:44    6   58:45  9:28 2:43:13 
    5   41 Dwain Hopkins           Winnipeg           MA  52    5 39:30  2:25  4:37    6 1:24:22 17.7  1:04    5   57:15  9:13 3:06:46 
    6   28 Vijay Gaba              Fargo              ND  52    7 44:59  2:45  4:06    8 1:32:12 16.2  2:49    2   49:43  8:01 3:13:48 
    7   12 Jim Burdeny             Winnipeg           MA  50    9 47:28  2:54  4:26    7 1:24:33 17.7  2:53    4   56:05  9:02 3:15:25 
    8   20 John Covlin             Coon Rapids        MN  57    8 45:44  2:48  2:55    5 1:23:08 18.0  1:29    7 1:04:41 10:25 3:17:55 
    9   59 Tim Lickteig            Bismarck           ND  55    6 44:09  2:42  4:03    9 1:34:18 15.8  2:38    8 1:19:06 12:44 3:44:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   14 Melanie Carvell         Bismarck           ND  52    1 26:47  1:38  1:29    1 1:05:20 22.9  1:21    1   46:38  7:31 2:21:33 
    2   50 Lisa Knudson            Portland           ND  53    2 31:37  1:56  2:21    2 1:16:06 19.6  1:34    2   55:33  8:57 2:47:09 
    3   61 Dana Locken             Bath               SD  55    3 36:19  2:13  3:15    3 1:19:36 18.8  2:05    3 1:02:22 10:03 3:03:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   32 Mark Hagen              Fargo              ND  61    2 35:09  2:09  2:17    1 1:17:14 19.3  1:08    1   52:59  8:32 2:48:45 
    2   29 Doug Geeslin            Hawley             MN  64    1 33:26  2:03  5:16    2 1:22:16 18.2  3:36    2 1:03:01 10:09 3:07:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   89 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62    1 34:40  2:07  1:52    1 1:23:34 17.9  1:37    1 1:00:09  9:41 3:01:49 

Total Registered:                        115
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     98
Number of Male   Finishers:               73
Number of Female Finishers:               25
Did not Finish Race or Did Not Start:     13