Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/18/2013

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 18, 2013
                                             1/4 Mile Swim - 17.3 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/27    499 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  35 M    14  6:27  1:28  1:28    1   41:27 25.0  0:47    1   17:47  5:45 1:07:54 
    2   1/22    248 Joe Caturia             Hastings           MN  46 M    40  7:37  1:44  1:38    3   44:49 23.2  0:49    4   19:32  6:18 1:14:23 
    3   1/20    535 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  40 M    28  7:21  1:41  1:36    2   43:25 23.9  0:43   19   21:54  7:04 1:14:58 
    4   1/16    489 Nick Traxler            Deephaven          MN  18 M    16  6:43  1:32  1:15   22   48:39 21.3  0:38    2   18:21  5:55 1:15:34 
    5   2/22    264 Doug Davis              Lakeville          MN  46 M    10  6:07  1:24  1:45    7   45:50 22.6  1:14   18   21:30  6:56 1:16:23 
    6   1/16    350 Lance Kuehn             Eagan              MN  30 M    62  8:03  1:50  1:52    6   45:49 22.7  0:47    7   19:55  6:26 1:16:23 
    7   2/16    467 Steve Stenzel           St. Paul           MN  32 M    26  7:15  1:39  2:02   17   48:01 21.6  0:39    3   18:30  5:58 1:16:25 
    8   2/20    480 Eric Tessmer            Lakeville          MN  40 M    49  7:43  1:46  2:26   14   47:39 21.8  0:47    6   19:51  6:24 1:18:24 
    9   3/16    304 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34 M    78  8:23  1:55  1:46   11   47:15 22.0  0:49   14   21:06  6:49 1:19:18 
   10   2/16    441 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15 M     4  5:58  1:22  1:31   19   48:36 21.4  0:37   28   22:40  7:19 1:19:21 
   11   3/22    346 Bryan Korb              Lakeville          MN  47 M    52  7:45  1:46  2:08    5   45:45 22.7  0:57   30   22:50  7:22 1:19:23 
   12   3/20    232 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  44 M    37  7:36  1:44  1:47    9   46:52 22.1  0:45   29   22:48  7:22 1:19:47 
   13   1/15    386 Jeff Melby              Bloomington        MN  53 M    25  7:15  1:39  2:08    4   45:16 22.9  0:52   70   24:49  8:01 1:20:18 
   14   4/20    205 Jim Alme                Farmington         MN  40 M    12  6:19  1:26  2:26   13   47:37 21.8  0:55   38   23:34  7:36 1:20:50 
   15   1/10    546 Joe Christman           Northfield         MN  27 M    47  7:42  1:45  2:49   27   49:31 21.0  0:51   12   20:34  6:38 1:21:25 
   16   1/21    511 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  39 F    90  8:36  1:58  1:52   10   47:02 22.1  0:48   37   23:14  7:30 1:21:31 
   17   1/15    229 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  45 F    59  7:57  1:49  2:27   21   48:37 21.4  1:34   15   21:08  6:49 1:21:42 
   18   2/15    538 James Nack              Madison Lake       MN  53 M    18  6:49  1:33  2:39   16   47:55 21.7  0:45   51   23:59  7:45 1:22:07 
   19   1/4     442 Bette Rowley            Bloomington        MN  28 F    20  7:04  1:37  2:11   35   50:28 20.6  0:46   22   22:07  7:08 1:22:33 
   20   3/16    415 Mark Ostroot            Kasson             MN  16 M    23  7:09  1:38  1:41   65   53:22 19.5  0:47    5   19:48  6:24 1:22:45 
   21   2/10    495 Daniel Westlund         St. Louis Park     MN  29 M   185 10:29  2:23  2:43   15   47:46 21.7  1:33   10   20:19  6:34 1:22:48 
   22   4/22    513 John Zenner             Lakeville          MN  45 M    80  8:28  1:56  1:57   18   48:13 21.5  0:50   39   23:35  7:37 1:23:02 
   23   2/27    307 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39 M    24  7:15  1:39  2:50   12   47:34 21.8  0:49   76   25:06  8:06 1:23:32 
   24   1/7     478 Robin Tedlund           Duluth             MN  54 F    61  8:01  1:50  2:18   25   49:05 21.1  0:46   44   23:44  7:40 1:23:52 
   25   2/21    364 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  39 F    72  8:18  1:54  2:05   44   51:30 20.2  0:34   17   21:29  6:56 1:23:54 
   26   4/16    416 Benjamin Palmer         Minneapolis        MN  19 M   131  9:30  2:10  2:11   39   50:51 20.4  1:05   11   20:23  6:35 1:23:58 
   27   1/14    331 Heather Johnson         Hermantown         MN  34 F    76  8:21  1:54  1:41   23   48:45 21.3  0:55   63   24:29  7:54 1:24:08 
   28   3/15    396 Mark Moland             Lakeville          MN  50 M    31  7:24  1:41  2:29   24   48:47 21.3  1:13   72   24:55  8:03 1:24:48 
   29   5/16    484 Zachary Tollefson       Rosemount          MN  18 M    17  6:45  1:32  2:08   91   55:37 18.7  0:30    8   19:56  6:26 1:24:54 
   30   5/20    116 Paul Watson             Farmignton         MN  43 M    32  7:28  1:42  2:23   37   50:38 20.5  0:39   47   23:54  7:43 1:25:00 
   31   3/27    406 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  37 M   108  8:57  2:03  2:13   38   50:49 20.4  1:04   23   22:13  7:10 1:25:15 
   32   6/16    309 Matthew Helmerichs      Victoria           MN  18 M    48  7:43  1:46  3:50   56   52:37 19.7  0:30   13   20:39  6:40 1:25:16 
   33   5/22    534 Todd Stokke             Winona             MN  48 M    83  8:30  1:56  2:05   26   49:24 21.0  1:22   50   23:59  7:45 1:25:18 
   34   7/16    437 Nathan Regan            Lakeville          MN  16 M     3  5:49  1:20  2:51   47   51:35 20.1  0:33   68   24:46  8:00 1:25:33 
   35   6/20    219 Garrett Beck            Farmington         MN  41 M    63  8:04  1:50  2:35   32   50:04 20.7  1:24   57   24:12  7:49 1:26:16 
   36   1/12    202 Andy Akason             Rosemount          MN  22 M    15  6:39  1:31  2:19   42   51:11 20.3  1:13   87   25:30  8:14 1:26:50 
   37   7/20    500 Tony Willett            Lakeville          MN  43 M    81  8:29  1:56  2:12   36   50:36 20.5  1:03   64   24:32  7:55 1:26:50 
   38   4/16    412 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  33 M    93  8:48  2:00  1:58   45   51:34 20.1  0:49   53   24:06  7:47 1:27:13 
   39   4/27    453 Corby Serk              Eden Prairie       MN  39 M    96  8:49  2:01  2:16   28   49:35 20.9  1:08   85   25:29  8:14 1:27:16 
   40   5/16    477 Eric Tange              Urbandale          IA  32 M    94  8:49  2:01  2:01   40   50:54 20.4  0:54   73   24:57  8:03 1:27:32 
   41   6/22    363 John Lemos              Cedar Rapids       IA  49 M    91  8:37  1:58  2:07   30   49:40 20.9  1:24   93   25:55  8:22 1:27:40 
   42   3/10    383 Joseph McShane          Chanhassen         MN  28 M    56  7:53  1:48  1:58   20   48:37 21.4  0:57  159   28:27  9:11 1:27:49 
   43   6/16    224 Justin Berken           Minneapolis        MN  30 M    82  8:30  1:56  3:48   66   53:30 19.4  2:08    9   19:59  6:27 1:27:53 
   44   2/12    365 Jeremy Lewitzke         Eden Prairie       MN  24 M   147  9:46  2:14  2:07   53   52:22 19.8  0:35   36   23:14  7:30 1:28:02 
   45   1/10    479 Tom Tedlund             Duluth             MN  56 M   257 13:22  3:03  2:33    8   46:13 22.5  1:11   71   24:53  8:02 1:28:11 
   46   7/22    544 Darrel Henry            Murdock            MN  47 M    86  8:33  1:57  2:34   61   53:05 19.6  1:02   32   23:00  7:25 1:28:12 
   47   8/20    222 Thomas Becker           Prior Lake         MN  40 M   101  8:53  2:02  2:38   46   51:35 20.1  1:14   55   24:08  7:47 1:28:26 
   48   7/16    359 Colin Lee               Minneapolis        MN  33 M   115  9:07  2:05  2:30   29   49:36 20.9  1:33   90   25:44  8:18 1:28:28 
   49   8/16    313 Steven Hoff             Minnetrista        MN  16 M   120  9:15  2:07  2:30   83   54:54 18.9  0:54   16   21:09  6:50 1:28:40 
   50   1/15    361 Amy Lelwica             Brainerd           MN  43 F    39  7:36  1:44  2:11   48   51:48 20.0  1:20   91   25:49  8:20 1:28:42 
   51   5/27    267 Glen Drexler            Duluth             MN  39 M    42  7:38  1:45  2:14   68   53:35 19.4  0:38   67   24:39  7:58 1:28:43 
   52   3/12    215 Andy Barringer          St. Francis        MN  22 M   169 10:13  2:20  2:53   41   50:57 20.4  0:54   54   24:07  7:47 1:29:03 
   53   8/22    211 Chris Athearn           Apple Valley       MN  45 M    89  8:35  1:57  2:28   63   53:06 19.5  1:02   48   23:57  7:44 1:29:05 
   54   8/16    496 Dyle Westman            Forest Lake        MN  33 M   129  9:27  2:09  2:29   73   53:58 19.2  1:16   24   22:15  7:11 1:29:23 
   55   9/20    381 Mike McClure            Apple Valley       MN  41 M    70  8:16  1:53  3:30   52   52:14 19.9  1:34   49   23:58  7:44 1:29:31 
   56   3/21    329 Shauna Joas             Eagan              MN  38 F    68  8:14  1:53  2:11   51   52:11 19.9  0:51  103   26:14  8:28 1:29:39 
   57   9/16    391 Travis Meyer            Lakeville          MN  18 M     1  5:45  1:19  2:24  123   57:26 18.1  0:54   43   23:40  7:38 1:30:08 
   58   6/27    387 Jacob Mercer            Shakopee           MN  38 M   232 11:40  2:40  2:55   58   52:43 19.7  0:32   26   22:30  7:16 1:30:20 
   59  10/20    452 Steve Secker            Eleva              WI  42 M    57  7:54  1:48  2:06   43   51:27 20.2  0:54  165   28:34  9:13 1:30:53 
   60   2/15    353 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  48 F    36  7:33  1:43  2:05   72   53:56 19.2  0:55  114   26:40  8:37 1:31:07 
   61   4/21    351 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38 F   110  9:00  2:03  2:29   77   54:17 19.1  0:59   65   24:32  7:55 1:31:15 
   62   7/27    439 Scott Remiger           Lakeville          MN  39 M    99  8:52  2:01  2:43   59   52:48 19.7  1:02   97   25:59  8:23 1:31:21 
   63   9/16    462 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  33 M   104  8:55  2:02  2:38   82   54:46 19.0  0:48   60   24:19  7:51 1:31:25 
   64   1/9     213 Trish Bachmeier         Prior Lake         MN  16 F    43  7:40  1:45  1:40   85   55:01 18.9  1:09  107   26:19  8:30 1:31:49 
   65   1/19    366 Lindsey Lewitzke        Eden Prairie       MN  24 F    67  8:13  1:53  2:22   87   55:25 18.7  0:51   75   25:05  8:06 1:31:55 
   66   2/9     305 Lauren Harris           Prior Lake         MN  15 F     8  6:04  1:23  1:52  135   58:11 17.8  0:43   78   25:08  8:07 1:31:56 
   67   3/9     203 Brianna Alexander       Lakeville          MN  15 F     6  6:03  1:23  2:21  115   57:13 18.1  0:45   88   25:36  8:16 1:31:56 
   68   2/10    302 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  58 M   122  9:18  2:07  3:06   54   52:23 19.8  1:27   98   25:59  8:23 1:32:12 
   69   9/22    285 David Gault             Limavady           LO  47 M   117  9:09  2:05  2:10   69   53:37 19.4  0:43  112   26:37  8:35 1:32:15 
   70   4/9     409 Alexa Oberembt          Eagan              MN  19 F   126  9:22  2:08  2:09  104   56:21 18.4  0:35   46   23:54  7:43 1:32:18 
   71   4/10    303 Chad Hansen             Annandale          MN  25 M   124  9:20  2:08  2:43   94   55:41 18.6  0:39   61   24:20  7:51 1:32:41 
   72   1/8     482 William Thweatt         Lakeville          MN  63 M    65  8:11  1:52  3:05   55   52:33 19.8  1:27  137   27:28  8:52 1:32:42 
   73   4/15    238 Thomas Carlin           Inver Grove Height MN  51 M   187 10:30  2:24  2:29   70   53:42 19.3  0:50   80   25:17  8:10 1:32:46 
   74   2/15    405 Renee Neuharth          Savage             MN  44 F    33  7:29  1:42  2:42   67   53:32 19.4  1:16  143   27:50  8:59 1:32:47 
   75   1/6     208 Deb Anderson            Lakeville          MN  57 F   192 10:33  2:24  2:53   74   54:01 19.2  1:14   56   24:10  7:48 1:32:49 
   76  11/20    509 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  42 M   121  9:18  2:07  2:40   93   55:40 18.6  0:59   58   24:15  7:50 1:32:50 
   77   5/10    497 Mark Wetzel             Lakeville          MN  25 M     7  6:04  1:23  3:16  125   57:37 18.0  0:38   81   25:18  8:10 1:32:50 
   78  10/22    516 Erv Zimmer              Farmington         MN  45 M   246 12:27  2:50  4:20   50   51:49 20.0  1:21   35   23:07  7:28 1:33:03 
   79   2/8     337 Dave Kell               Hudson             WI  60 M   113  9:03  2:04  2:48   49   51:48 20.0  1:09  157   28:23  9:10 1:33:11 
   80  12/20    251 Michael Clark           Rochester          MN  44 M   112  9:02  2:04  3:10   71   53:53 19.3  1:19   99   26:00  8:23 1:33:21 
   81   3/15    220 Mary Beck               Farmington         MN  41 F    35  7:31  1:43  2:41  106   56:33 18.4  1:31   77   25:08  8:07 1:33:22 
   82   5/15    514 John Zevenbergen        Robbinsdale        MN  53 M   203 10:52  2:29  3:06   34   50:28 20.6  1:38  134   27:22  8:50 1:33:24 
   83  10/16    512 Timothy Zbaracki        Farmington         MN  31 M   247 12:30  2:51  2:31   33   50:04 20.7  1:08  133   27:21  8:50 1:33:33 
   84   3/10    334 Vince Justinak          Blaine             MN  55 M   111  9:01  2:03  2:48   31   49:49 20.8  1:24  187   30:36  9:53 1:33:35 
   85   6/10    261 Peter Cyr               Richfield          MN  27 M   184 10:29  2:23  2:28  124   57:27 18.1  1:16   21   21:58  7:05 1:33:37 
   86   4/15    348 Lisa Kresky-Griffin     Farmington         MN  41 F   109  8:59  2:03  2:13  132   57:59 17.9  1:40   31   22:50  7:22 1:33:39 
   87  10/16    432 Matthew Puklich         Chaska             MN  16 M    64  8:11  1:52  3:20  126   57:38 18.0  1:04   42   23:38  7:38 1:33:49 
   88  11/22    469 Steve Storer            Rosemount          MN  46 M    92  8:47  2:00                                 66   24:36  7:56 1:34:05 
   89   4/10    262 John Daniels            Northfield         MN  57 M   160 10:02  2:17  2:15   64   53:12 19.5  1:39  126   27:03  8:44 1:34:08 
   90  11/16    471 Koji Suga               Lilydale           MN  12 M    46  7:42  1:45  1:18  142   58:44 17.7  0:39   96   25:57  8:23 1:34:18 
   91   8/27    465 Glenn Starfield         Prior Lake         MN  37 M   102  8:54  2:02  2:43  100   56:10 18.5  1:25   82   25:18  8:10 1:34:27 
   92  12/22    354 Michael Lafave          Lakeville          AL  46 M   106  8:55  2:02  3:27  148   59:00 17.6  0:44   27   22:35  7:18 1:34:40 
   93   3/15    360 Laurie Lee              Eagan              MN  47 F    50  7:44  1:46  2:22                          152   28:12  9:06 1:34:57 
   94  13/22    410 Patrick Oberembt        Eagan              MN  49 M   138  9:40  2:12  2:24   79   54:20 19.1  0:41  146   28:02  9:03 1:35:05 
   95   6/15    454 Mark Severson           Eagan              MN  53 M   178 10:21  2:22  2:49   57   52:42 19.7  1:07  156   28:21  9:09 1:35:19 
   96   7/15    417 Tim Palmer              Minneapolis        MN  50 M   239 12:03  2:45  2:22   80   54:27 19.1  1:15   83   25:19  8:10 1:35:24 
   97   9/27    268 Andy Dybvig             Plymouth           MN  37 M   161 10:02  2:17  3:08   99   56:07 18.5  1:19   74   25:00  8:04 1:35:35 
   98  10/27    291 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  39 M    74  8:19  1:54  2:53   92   55:37 18.7  1:06  145   27:56  9:01 1:35:48 
   99   5/21    456 Sarah Siedschlag        Minneapolis        MN  37 F   100  8:53  2:01  2:19  176 1:01:02 17.0  1:28   25   22:26  7:15 1:36:06 
  100   4/12    280 Ross Freiderich         Rosemount          MN  23 M    13  6:25  1:28  3:10  119   57:14 18.1  1:28  150   28:08  9:05 1:36:23 
  101   5/12    344 Spencer Knott           Minneapolis        MN  21 M   211 11:04  2:31  3:52  145   58:47 17.7  0:48   20   21:56  7:05 1:36:25 
  102  13/20    271 Brady Ellis             Lakeville          MN  40 M   156  9:58  2:16  3:35  134   58:00 17.9  1:55   33   23:00  7:26 1:36:26 
  103   5/15    461 Kari Snyder             Lakeville          MN  41 F    66  8:12  1:52  2:38  172 1:00:43 17.1  0:52   52   24:06  7:47 1:36:29 
  104  11/27    320 Eric Hudgens            Shakopee           MN  35 M   173 10:18  2:21  3:15   90   55:35 18.7  1:33  101   26:05  8:25 1:36:45 
  105   6/21    228 Lisa Bormann            Savage             MN  39 F    77  8:23  1:55  2:46  108   56:38 18.3  1:29  141   27:44  8:57 1:36:58 
  106   1/10    299 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  34 M    27  7:19  1:40  3:47  107   56:37 18.3  1:25  144   27:55  9:01 1:37:00 
  107  11/16    506 Brent Witt              Minneapolis        MN  33 M    51  7:45  1:46  3:54  109   56:41 18.3  1:36  130   27:11  8:46 1:37:04 
  108   6/12    419 Derek Parker            Rosemount          MN  22 M   114  9:03  2:04  4:14  152   59:31 17.4  0:43   41   23:37  7:38 1:37:07 
  109  14/22    300 Chet Gunhus             Carver             MN  45 M   150  9:53  2:15  3:03   96   55:56 18.6  1:26  125   27:02  8:44 1:37:17 
  110   2/6     274 Mary Eloranta           Pewaukee           WI  59 F   103  8:54  2:02  2:03  112   57:04 18.2  0:53  164   28:33  9:13 1:37:26 
  111   4/15    210 Cheryl Athearn          Apple Valley       MN  46 F    97  8:50  2:01  3:19  121   57:17 18.1  1:23  123   27:01  8:43 1:37:48 
  112   3/8     504 Mark Winholtz           Andover            MN  61 M   105  8:55  2:02  2:55   62   53:05 19.6  1:02  213   31:58 10:19 1:37:54 
  113  12/27    279 Chad Franz              Eden Prairie       MN  37 M    21  7:09  1:38  3:08   86   55:19 18.8  0:53  208   31:35 10:12 1:38:02 
  114   2/10    269 Steve Dyne              Lakeville          MN  42 M    11  6:10  1:25  2:48  116   57:13 18.1  0:52  198   31:07 10:03 1:38:08 
  115   7/12    367 Mike Lien               Shoreview          MN  24 M   213 11:06  2:32  2:52  110   56:55 18.2  1:16  100   26:03  8:25 1:38:11 
  116   8/12    384 Andy Meidl              Lakeville          MN  23 M   209 11:03  2:31  3:00  111   56:56 18.2  0:40  115   26:41  8:37 1:38:18 
  117  15/22     88 Chris Sandford          Rosemount          MN  46 M   249 12:47  2:55  4:10   60   52:51 19.6  1:22  132   27:18  8:49 1:38:25 
  118   2/14    275 Ann Enderle             Bloomington        MN  32 F   180 10:25  2:22  2:23   98   56:05 18.5  1:04  163   28:33  9:13 1:38:28 
  119   2/19    265 Alyssa Dehne            Minneapolis        MN  20 F   148  9:51  2:15  3:10  195 1:02:08 16.7  0:48   34   23:02  7:26 1:38:57 
  120  16/22    380 Joe Mayer               New Hope           MN  48 M   231 11:38  2:39  3:22   75   54:02 19.2  0:55  171   29:07  9:24 1:39:01 
  121   3/19    503 Madeline Wiltgen        Long Lake          MN  20 F   133  9:33  2:11  2:55  131   57:58 17.9  2:21  106   26:17  8:29 1:39:02 
  122   9/12    218 Adam Beaupre            Minneapolis        MN  23 M   240 12:07  2:46  2:34   84   54:58 18.9  1:18  148   28:08  9:05 1:39:03 
  123   7/10    258 Justin Crisp            Lakeville          MN  28 M   152  9:55  2:16  3:12  127   57:42 18.0  1:17  122   26:59  8:43 1:39:04 
  124   7/21    294 Jennifer Grant          St. Louis Park     MN  37 F   132  9:31  2:10  2:32   97   56:03 18.5  1:03  180   30:02  9:42 1:39:09 
  125  13/27    243 Jason Carter            Bloomington        MN  39 M   127  9:22  2:08  2:55  165 1:00:11 17.2  0:52   95   25:55  8:22 1:39:14 
  126   6/15    402 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  43 F    73  8:19  1:54  2:42  175 1:00:56 17.0  1:00  109   26:28  8:33 1:39:23 
  127  14/27    212 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  35 M    53  7:49  1:47  3:22  149   59:02 17.6  1:18  149   28:08  9:05 1:39:36 
  128   3/14    321 Kerry Hudgens           Shakopee           MN  34 F   194 10:37  2:25  2:47  141   58:42 17.7  2:05   86   25:29  8:14 1:39:38 
  129   8/21    407 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  36 F   140  9:41  2:12  3:11  159   59:56 17.3  0:41  108   26:21  8:30 1:39:49 
  130  12/16    445 Andrew Savaloja         Minneapolis        MN  30 M   206 11:00  2:30  2:52  114   57:09 18.2  1:12  142   27:49  8:59 1:40:00 
  131  10/12    237 Alex Card               Prior Lake         MN  21 M     2  5:47  1:19  2:14  240 1:07:44 15.3  0:40   45   23:48  7:41 1:40:11 
  132   8/15    332 Timothy Johnson         Lakeville          MN  51 M   250 12:50  2:55  4:01   95   55:45 18.6  1:55   89   25:43  8:18 1:40:12 
  133   9/21    473 Claire Swanson          St. Louis Park     MN  36 F    69  8:15  1:53  2:55  178 1:01:03 17.0  2:10   94   25:55  8:22 1:40:16 
  134  15/27    507 Brian Witte             Prior Lake         MN  37 M   123  9:18  2:07  3:40  157   59:52 17.3  0:58  111   26:31  8:34 1:40:17 
  135   4/8     352 William Kunkel          Prior Lake         MN  62 M    84  8:32  1:57  4:25  138   58:29 17.7  1:39  139   27:33  8:54 1:40:36 
  136  16/27    423 Chrystian Pereira       St. Paul           MN  39 M   204 10:55  2:29  2:09   76   54:11 19.2  1:24  214   32:01 10:20 1:40:38 
  137   8/10    375 Derek Marks             Amery              WI  28 M   179 10:22  2:22  3:16  151   59:17 17.5  0:58  127   27:06  8:45 1:40:57 
  138   4/19    306 Bobbilee Hartman        Minneapolis        MN  24 F   116  9:08  2:05  3:10  197 1:02:27 16.6  1:34   69   24:47  8:00 1:41:05 
  139  10/21    239 Kim Carlson             Minneapolis        MN  37 F   164 10:07  2:18  3:15  144   58:46 17.7  1:28  138   27:32  8:53 1:41:07 
  140  17/27    254 Mike Craig              Shakopee           MN  38 M   128  9:24  2:09  2:55  139   58:31 17.7  0:58  173   29:22  9:29 1:41:08 
  141   4/14    328 Jayne Jerome            Burnsville         MN  31 F                          200 1:02:40 16.6  1:11  172   29:12  9:25 1:41:09 
  142  14/20    373 Marc Macke              Corcoran           MN  43 M   145  9:46  2:13  3:19   78   54:18 19.1  1:16  225   32:48 10:35 1:41:25 
  143  11/12    385 Zach Meidl              Lakeville          MN  23 M   225 11:31  2:38  4:40  105   56:28 18.4  1:41  136   27:26  8:51 1:41:46 
  144   3/10    371 Ryan Lund               Edina              MN  41 M   191 10:33  2:24  4:02  191 1:01:56 16.8  1:05   59   24:16  7:50 1:41:50 
  145   7/15    312 Andrea Hoff             Northfield         MN  43 F   205 10:57  2:30  2:50  153   59:31 17.4  1:49  121   26:54  8:41 1:41:59 
  146   9/15    502 Jeff Wiltgen            Long Lake          MN  54 M   219 11:18  2:35  4:14  129   57:55 17.9  2:22  105   26:15  8:29 1:42:03 
  147   5/14    310 Kathleen Heneke         Rochester          MN  33 F   159 10:00  2:17  4:44  118   57:14 18.1  1:50  158   28:26  9:11 1:42:12 
  148   6/14    393 Claire Miller           Minneapolis        MN  30 F   182 10:28  2:23  4:44  143   58:46 17.7  1:45  120   26:52  8:40 1:42:32 
  149   9/10    498 Richard Wetzel          Lakeville          MN  27 M     5  6:00  1:22  3:28  185 1:01:41 16.8  0:39  193   30:48  9:56 1:42:34 
  150  13/16    204 Charles Alexander       Golden Valley      MN  34 M   243 12:17  2:48  3:10  171 1:00:40 17.1  0:45   92   25:53  8:21 1:42:44 
  151   5/15    327 Leta Jensen             Lakeville          MN  45 F   212 11:05  2:32  2:28  128   57:52 17.9  1:25  177   29:57  9:40 1:42:45 
  152   7/14    296 Rachel Green            Minneapolis        MN  30 F   171 10:15  2:20  3:19  173 1:00:49 17.1  1:57  110   26:30  8:33 1:42:48 
  153   5/10    434 John Quinn              Golden Valley      MN  57 M   200 10:47  2:27  3:33  120   57:16 18.1  1:25  176   29:52  9:38 1:42:50 
  154  15/20    227 Patrick Boria           Lakeville          MN  42 M   137  9:39  2:12  3:56  101   56:11 18.5  1:56  203   31:16 10:05 1:42:55 
  155  16/20    448 Mike Schauer            Lake Vile          MN  42 M    44  7:40  1:45  3:02  140   58:40 17.7  1:28  218   32:24 10:27 1:43:13 
  156  12/16    288 Nate Gillies            Savage             MN  19 M    19  6:52  1:34  2:34  219 1:05:44 15.8  1:34  118   26:49  8:39 1:43:33 
  157  11/21    457 Karin Smalkoski         Apple Valley       MN  37 F   190 10:31  2:24  3:37  170 1:00:40 17.1  1:44  128   27:06  8:45 1:43:36 
  158  13/16    540 Alex Thompson           Burnsville         MN  13 M     9  6:05  1:23  2:19  206 1:03:49 16.3  0:53  190   30:41  9:54 1:43:45 
  159  10/15    398 Dave Mulcrone           Shakopee           MN  53 M   163 10:06  2:18  3:46  183 1:01:18 16.9  1:28  129   27:09  8:46 1:43:46 
  160  11/15    335 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  50 M   107  8:56  2:02  3:44  160 1:00:00 17.3  2:34  167   28:49  9:18 1:44:02 
  161   1/2     362 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  61 F   218 11:15  2:34  2:24  102   56:14 18.5  1:30  224   32:48 10:35 1:44:09 
  162   8/15    357 Amy Larson              Lakeville          MN  42 F    54  7:52  1:48  3:18  158   59:54 17.3  1:24  215   32:03 10:21 1:44:27 
  163   3/6     433 Mary Alice Purcell      Bloomington        MN  56 F   170 10:13  2:20  4:00  174 1:00:50 17.1  1:23  147   28:04  9:04 1:44:28 
  164   4/10    315 Christopher Hoins       Lakeville          MN  43 M   183 10:29  2:23  2:13   88   55:27 18.7  1:50  245   34:37 11:10 1:44:34 
  165  12/15    418 Alex Parker             Apple Valley       MN  50 M   223 11:30  2:37  3:38   89   55:30 18.7  2:46  199   31:12 10:04 1:44:35 
  166  12/12    458 Ben Smidt               Apple Valley       MN  20 M    29  7:23  1:41  2:34  199 1:02:39 16.6  0:49  202   31:15 10:05 1:44:38 
  167  17/22    298 Eric Gugger             Plymouth           MN  45 M                          166 1:00:11 17.2  1:39  155   28:20  9:09 1:44:38 
  168  18/22    349 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  47 M   201 10:50  2:28  3:03  169 1:00:28 17.2  2:01  160   28:28  9:11 1:44:48 
  169   5/8     270 Kevin Eide              Excelsior          MN  63 M   195 10:38  2:25  5:28  146   58:53 17.6  1:42  151   28:10  9:05 1:44:50 
  170   6/15    339 Karen Kieser            Burnsville         MN  47 F   230 11:37  2:39  3:29  137   58:24 17.8  1:44  174   29:45  9:36 1:44:58 
  171  14/16    370 Jake Luehrs             Otsego             MN  33 M   235 11:47  2:41  5:36  193 1:01:59 16.7  1:15   62   24:25  7:53 1:45:00 
  172   2/7     374 Nancy Marian            Burnsville         MN  50 F   130  9:30  2:10  2:23  182 1:01:16 16.9  1:23  185   30:32  9:51 1:45:02 
  173   9/15    333 Jodie Jones             Lakeville          MN  42 F    41  7:37  1:44  2:51  117   57:14 18.1  1:17  254   36:08 11:40 1:45:05 
  174   2/4     289 Lauren Girard           Northfield         MN  25 F    85  8:32  1:57  2:15  147   58:58 17.6  1:26  238   34:09 11:01 1:45:18 
  175  10/15    356 Molly Lahn              Bloomington        MN  40 F   151  9:54  2:15  3:41  201 1:02:40 16.6  1:04  162   28:30  9:12 1:45:47 
  176  12/21    343 Kelly Klein             Rochester          MN  35 F   208 11:03  2:31  4:23  207 1:03:52 16.3  1:40   79   25:10  8:08 1:46:07 
  177  18/27    319 James Hovey             Inver Grove Height MN  35 M   253 13:00  2:58  3:32  196 1:02:21 16.6  0:48  119   26:52  8:40 1:46:30 
  178   5/10    217 Eric Bartosh            Farmington         MN  37 M    95  8:49  2:01  3:38  192 1:01:56 16.8  2:12  178   29:59  9:41 1:46:32 
  179   5/19    317 Sara Hoins              Lakeville          MN  22 F   176 10:19  2:21  2:40  155   59:40 17.4  1:07  226   32:50 10:36 1:46:35 
  180   7/15    517 Janet Zimmer            Farmington         MN  45 F   220 11:20  2:35  3:19  181 1:01:15 16.9  0:52  179   30:02  9:42 1:46:46 
  181  13/21    505 Heidi Winter            Lakeville          MN  39 F   215 11:11  2:33  3:03  208 1:03:54 16.2  2:03  113   26:40  8:36 1:46:49 
  182   6/10    216 Tom Barringer           St. Francis        MN  57 M   224 11:31  2:37  3:13  167 1:00:17 17.2  1:15  188   30:36  9:53 1:46:50 
  183   8/15    464 Penny Springer          Prior Lake         MN  49 F   134  9:35  2:11  3:10  168 1:00:24 17.2  1:02  227   32:51 10:36 1:47:01 
  184  19/27    246 Chad Caswell            Lakeville          MN  37 M   119  9:11  2:06  3:22  184 1:01:24 16.9  1:06  216   32:08 10:22 1:47:08 
  185  10/10    394 Michael Mishler         Golden Valley      MN  28 M   181 10:25  2:23  2:41  188 1:01:47 16.8  1:30  192   30:47  9:56 1:47:09 
  186  14/21    244 Katie Carter            Bloomington        MN  39 F   186 10:30  2:23  3:36  186 1:01:41 16.8  0:44  191   30:45  9:55 1:47:13 
  187   6/10    314 Casady Hoins            Lakeville          MN  22 M   141  9:42  2:13  2:38  162 1:00:03 17.3  1:19  233   33:36 10:51 1:47:16 
  188   4/6     443 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  58 F   256 13:16  3:01  2:59  113   57:08 18.2  0:57  229   33:13 10:43 1:47:30 
  189  20/27    468 Ted Stephany            Minneapolis        MN  36 M   251 12:53  2:56  4:13   81   54:30 19.0  1:43  242   34:23 11:06 1:47:40 
  190   8/14    201 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  31 F   175 10:18  2:21  2:06  180 1:01:11 17.0  1:19  228   33:06 10:41 1:47:59 
  191  15/16    510 Luis Zamorano           St. Paul           MN  33 M   142  9:42  2:13  3:34  238 1:07:15 15.4  0:50  117   26:46  8:38 1:48:05 
  192  11/15    389 Lisa Meyer              Lakeville          MN  44 F   135  9:36  2:11  2:56  227 1:06:23 15.6  0:50  161   28:30  9:12 1:48:13 
  193  17/20    475 Michael Swanson         Minneapolis        MN  43 M   139  9:40  2:12  4:29  224 1:06:14 15.7  0:39  131   27:15  8:48 1:48:15 
  194   7/10    358 Bill Laupan             Ballwin            MO  53 M   136  9:37  2:12  6:29  122   57:20 18.1  0:59  237   33:53 10:56 1:48:17 
  195   9/14    322 Sally Hutson            Farmington         MN  31 F   153  9:55  2:16  3:30  213 1:04:58 16.0  1:50  153   28:16  9:07 1:48:28 
  196   3/7     233 Julie Brenner           South Saint Paul   MN  51 F   155  9:57  2:16  3:53  198 1:02:33 16.6  0:45  205   31:27 10:09 1:48:33 
  197   7/10    446 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  59 M   162 10:05  2:18  3:49  136   58:15 17.8  2:44  236   33:52 10:56 1:48:44 
  198  18/20    231 Paul Breda              West St. Paul      MN  44 M   233 11:41  2:40  5:10  133   58:00 17.9  2:13  212   31:50 10:16 1:48:52 
  199   6/19    460 Sonja Smidt             Apple Valley       MN  23 F   252 12:53  2:56  3:21  245 1:08:27 15.2  0:43   40   23:37  7:37 1:48:59 
  200  15/21    347 Molly Krehbiel          Eagan              MN  37 F   193 10:34  2:24  2:53  211 1:04:29 16.1  0:43  186   30:36  9:52 1:49:12 
  201  12/15    249 Sheila Christianson     Lakeville          MN  42 F   234 11:44  2:40  2:57  194 1:02:02 16.7  1:22  201   31:13 10:05 1:49:16 
  202  16/21    336 Christine Keeney        Rochester          MN  36 F   217 11:14  2:34  3:08  214 1:04:58 16.0  1:24  168   28:53  9:19 1:49:36 
  203  21/27    240 Michael Carlson         Lakeville          MN  38 M   157  9:58  2:16  5:27  221 1:05:59 15.7  1:16  124   27:02  8:43 1:49:41 
  204  22/27    278 Kevin Frantz            Prior Lake         MN  36 M   172 10:16  2:20  4:12  150   59:08 17.6  2:36  231   33:33 10:50 1:49:43 
  205  23/27    207 Chris Anderson          Rochester          MN  35 M   245 12:26  2:50  4:56  130   57:55 17.9  0:55  232   33:33 10:50 1:49:43 
  206  17/21    485 Jessica Tompkins`       Apple Valley       MN  37 F   168 10:12  2:20  2:28  187 1:01:42 16.8  1:08  243   34:26 11:07 1:49:55 
  207  19/22    372 Stuart MacDonald        Lakeville          MN  46 M    79  8:24  1:55  3:46  242 1:07:59 15.3  1:27  166   28:40  9:15 1:50:13 
  208  10/14    323 Courtney Hyland         Rochester          MN  31 F   214 11:08  2:32  6:08  203 1:03:42 16.3  1:00  154   28:16  9:08 1:50:14 
  209  13/15    235 Andrea Brua             Savage             MN  42 F   210 11:03  2:31  3:07  202 1:03:14 16.4  1:34  204   31:26 10:09 1:50:22 
  210   5/9     539 Abigail Thompson        Burnsville         MN  12 F    22  7:09  1:38  2:48  212 1:04:57 16.0  0:38  248   34:56 11:16 1:50:26 
  211   6/9     390 Natalie Meyer           Lakeville          MN  13 F    55  7:52  1:48  3:07  258 1:11:46 14.5  1:01  116   26:42  8:37 1:50:26 
  212   6/8     311 David Hiemstra          Lino Lakes         MN  60 M   271 15:47  3:36  6:01  179 1:01:06 17.0  1:41  102   26:05  8:25 1:50:38 
  213   5/6     431 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  58 F   242 12:15  2:48  3:31  228 1:06:31 15.6  0:49  140   27:40  8:56 1:50:45 
  214  24/27    345 Benjamin Kobilka        St. Louis Park     MN  38 M   188 10:30  2:24  3:27  164 1:00:08 17.3  2:08  247   34:51 11:15 1:51:03 
  215  11/14    301 Jocelyn Hafertepe       Burnsville         MN  34 F   166 10:10  2:19  2:15  231 1:06:47 15.5  1:06  194   30:52  9:58 1:51:08 
  216   7/19    463 Jessica Springer        Marine             MN  22 F   149  9:51  2:15  3:13  217 1:05:36 15.8  1:00  207   31:33 10:11 1:51:12 
  217   3/4     483 Elisabeth Toecker       Minneapolis        MN  26 F    98  8:52  2:01  3:34  210 1:04:17 16.1  1:28  230   33:32 10:49 1:51:42 
  218  18/21    221 Linda Becker            Prior Lake         MN  39 F   260 14:03  3:12  3:55  190 1:01:53 16.8  2:13  181   30:14  9:45 1:52:16 
  219   8/19    223 Danielle Berger         Edina              MN  23 F   241 12:09  2:46  3:05  226 1:06:20 15.6  1:08  175   29:51  9:38 1:52:30 
  220   8/10    486 Mike Tonies             Apple Valley       MN  32 M   154  9:56  2:16  2:51  223 1:06:13 15.7  1:11  220   32:28 10:29 1:52:37 
  221   9/19    399 Lauren Murray           Edina              MN  23 F   158  9:59  2:17  3:44  234 1:07:02 15.5  2:09  184   30:30  9:51 1:53:21 
  222  13/15    414 Jay Oneill              Apple Valley       MN  50 M   118  9:11  2:06  3:37  252 1:10:00 14.8  1:40  170   28:59  9:21 1:53:25 
  223   9/15    340 Betsy Kintner           Farmington         MN  48 F   238 11:59  2:44  3:04  189 1:01:52 16.8  2:00  244   34:33 11:09 1:53:25 
  224   4/7     429 Janet Pink              Minneapolis        MN  54 F   165 10:08  2:19  3:16  229 1:06:40 15.6  1:13  219   32:27 10:28 1:53:43 
  225  20/22    250 John Grant              Burnsville         MN  49 M   229 11:37  2:39  4:46  216 1:05:33 15.8  1:21  189   30:37  9:53 1:53:52 
  226  10/19    273 Kate Eloranta           Minneapolis        MN  22 F   167 10:10  2:19  3:28  222 1:06:10 15.7  1:31  221   32:37 10:32 1:53:55 
  227   5/7     428 Linda Pfaff             Burnsville         MN  52 F   237 11:53  2:42  3:36  218 1:05:38 15.8  1:31  211   31:50 10:16 1:54:25 
  228  11/19    508 Laura Yepsen            St Louis Park      MN  23 F   197 10:40  2:26  6:09  251 1:09:42 14.9  1:14  135   27:24  8:51 1:55:06 
  229  12/19    272 Kari Eloranta           Minneapolis        MN  23 F   244 12:23  2:49  2:30  265 1:14:09 14.0  0:40  104   26:15  8:29 1:55:55 
  230   8/10    209 Doug Anderson           Lakeville          MN  58 M   255 13:16  3:01  4:58  161 1:00:01 17.3  1:12  258   36:42 11:51 1:56:07 
  231   9/10    324 Art Jacobson            Bloomington        MN  59 M   198 10:44  2:27  3:34  156   59:46 17.4  1:26  269   40:43 13:08 1:56:10 
  232  10/10    400 Will Murray             Edina              MN  55 M    30  7:23  1:41  9:19  236 1:07:05 15.5  2:07  183   30:29  9:50 1:56:21 
  233  13/19    341 Megan Kish              Hopkins            MN  23 F   221 11:22  2:35  5:25  243 1:08:01 15.3  0:50  196   30:54  9:58 1:56:30 
  234  19/20    449 Andy Schindler          Lakeville          MN  43 M   143  9:43  2:13  5:00  103   56:20 18.4  2:17  276   44:03 14:13 1:57:20 
  235  19/21    247 Elizabeth Caswell       Lakeville          MN  37 F   146  9:46  2:14  4:06  253 1:10:22 14.8  2:09  197   31:05 10:02 1:57:25 
  236  14/16    376 Lorenzo Mascarenas      Golden Valley      MN  13 M   275 20:46  4:43  5:31  215 1:05:26 15.9  0:48   84   25:26  8:13 1:57:55 
  237  14/19    395 Jenny Mitchell          Rosemount          MN  22 F    45  7:41  1:45  4:18  261 1:12:48 14.3  0:43  222   32:41 10:33 1:58:09 
  238  21/22    259 Christopher Curry       Minneapolis        MN  47 M    88  8:34  1:57  5:33  248 1:09:13 15.0  1:02  235   33:51 10:55 1:58:11 
  239  10/15    282 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  46 F    87  8:34  1:57  5:19  237 1:07:14 15.4  1:28  253   35:45 11:32 1:58:18 
  240   7/8     413 Terry Olson             Wadena             MN  63 M   254 13:10  3:00  5:18  154   59:38 17.4  3:01  262   37:38 12:09 1:58:42 
  241   6/7     236 Michelle Burke          Ankeny             IA  50 F   236 11:52  2:42  5:07  205 1:03:47 16.3  2:35  250   35:30 11:27 1:58:49 
  242  14/15    316 Dawn Hoins              Lakeville          MN  42 F   222 11:24  2:36  3:47  209 1:04:09 16.2  2:17  261   37:21 12:03 1:58:55 
  243   8/8     241 Charles Carodenuto      Orono              MN  64 M   259 14:00  3:11  3:07  254 1:10:40 14.7  1:28  182   30:20  9:47 1:59:32 
  244  22/22    377 Tom Mascarenas          Golden Valley      MN  46 M   265 14:47  3:22  5:52  177 1:01:02 17.0  1:54  256   36:16 11:42 1:59:49 
  245  11/15    493 Sarah Warwick           Duluth             MN  48 F   189 10:30  2:24  6:11  241 1:07:54 15.3  1:05  241   34:20 11:05 1:59:58 
  246  12/15    420 Jennifer Parker         Rosemount, Mn 5506 MN  49 F   228 11:37  2:39  3:01  244 1:08:11 15.2  0:46  259   37:03 11:57 2:00:36 
  247  15/19    481 Breanna Thompson        Farmington         MN  22 F   174 10:18  2:21  4:01  256 1:11:02 14.6  1:21  240   34:13 11:03 2:00:53 
  248  12/14    397 Julie Morris            Apple Valley       MN  31 F   226 11:34  2:38  4:18  232 1:06:48 15.5  2:41  252   35:34 11:29 2:00:54 
  249  25/27    444 David Sanchez           St Paul            MN  39 M   272 16:29  3:45  6:20  220 1:05:52 15.8  1:03  200   31:12 10:04 2:00:54 
  250  16/19    226 Kathleen Bond           Rosemount          MN  22 F    75  8:20  1:54  3:06  269 1:18:04 13.3  0:58  209   31:38 10:13 2:02:04 
  251   7/9     225 Taylor Bezdicek         Savage             MN  19 F   144  9:45  2:13  2:53  268 1:17:35 13.4  0:39  206   31:29 10:10 2:02:20 
  252  15/15    318 Gretta Holder           Rosemount          MN  42 F    60  8:00  1:49  3:50  235 1:07:03 15.5  1:51  273   41:47 13:29 2:02:28 
  253  13/15    276 Paula Feldt             Savage             MN  48 F   266 14:48  3:22  3:47  230 1:06:41 15.6  1:59  257   36:27 11:46 2:03:42 
  254   9/10    392 Troy Meyer              Lakeville          MN  47 M   276 21:32  4:54  3:39  163 1:00:04 17.3  2:27  255   36:10 11:40 2:03:50 
  255  14/15    281 Pam Frost               Farmington         MN  48 F   207 11:02  2:31  4:18  247 1:09:04 15.0  1:56  263   37:46 12:11 2:04:05 
  256  10/10    403 Christopher Nelson      Eagan              MN  49 M   125  9:21  2:08  3:44  267 1:16:36 13.6  2:13  217   32:14 10:24 2:04:07 
  257  15/15    421 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  49 F   199 10:46  2:27  3:57  249 1:09:14 15.0  1:04  268   40:02 12:55 2:05:01 
  258  20/20    308 Matthew Hayden          Urbandale          IA  43 M   262 14:43  3:21  8:11  225 1:06:17 15.7  2:29  239   34:13 11:02 2:05:51 
  259  20/21    263 Shannon Darsow          Rosemount          MN  36 F   261 14:16  3:15  4:54  259 1:11:53 14.4  2:04  223   32:46 10:35 2:05:52 
  260  17/19    290 Marisa Gordon           Minneapolis        MN  24 F    71  8:16  1:53  4:25  262 1:12:50 14.3  1:19  267   39:36 12:47 2:06:25 
  261  14/15    430 Bryan Pohl              Golden Valley      MN  50 M    58  7:56  1:49 18:03  204 1:03:45 16.3  2:37  249   35:30 11:27 2:07:49 
  262  26/27    277 Matt Feyen              Rosemount          MN  39 M   216 11:14  2:34  3:16  233 1:06:48 15.5  1:32  278   45:09 14:34 2:07:58 
  263  27/27    379 Ben Mayer               Lakeville          MN  35 M   248 12:30  2:51  6:09  250 1:09:39 14.9  2:53  265   38:25 12:24 2:09:34 
  264  13/14    388 Candice Meyer           Bloomington        MN  31 F   177 10:20  2:21  7:55  273 1:20:22 12.9  2:42  169   28:54  9:20 2:10:11 
  265  18/19    487 Liz Towery              Rochester          MN  22 F   269 15:38  3:34  6:29  266 1:15:19 13.8  2:40  195   30:53  9:58 2:10:58 
  266   8/9     369 Jewel Luckow            New Prague         MN  13 F    34  7:30  1:43  4:45  275 1:22:02 12.7  1:13  251   35:30 11:28 2:10:58 
  267  15/16    537 Jackson Gray            Savage             MN  13 M   277 23:32  5:21  3:51  257 1:11:14 14.6  1:30  210   31:44 10:15 2:11:50 
  268   1/3     422 Kathleen Pengelly       Shorewood          MN  50 F   202 10:50  2:28  4:29  239 1:07:27 15.4  2:42  281   47:01 15:10 2:12:26 
  269   9/9     255 Winter Craig            Lakeville          MN  11 F    38  7:36  1:44  3:54  277 1:22:49 12.5  1:00  264   37:53 12:14 2:13:10 
  270   4/4     476 Lauren Synko            Rochester          MN  25 F   273 16:50  3:50  5:17  260 1:12:15 14.4  5:47  234   33:40 10:52 2:13:48 
  271   7/7     425 Lilian Petite           Bloomington        MN  54 F   267 15:00  3:25  3:47  246 1:09:04 15.0  2:02  277   44:17 14:18 2:14:08 
  272  21/21    338 Monica Kendall          Rochester          MN  37 F   227 11:34  2:38  3:48  276 1:22:40 12.6  1:02  260   37:17 12:02 2:16:21 
  273  14/14    472 Amanda Swanson          Lakeville          MN  31 F   268 15:11  3:27  5:26  263 1:13:52 14.1  2:38  274   41:58 13:33 2:19:04 
  274  15/15    541 Bill Pothen             Apple Valley       MN  54 M   274 17:39  4:01  6:54  255 1:10:42 14.7  3:38  270   41:21 13:21 2:20:13 
  275  19/19    436 Kelsey Ranney           Lakeville          MN  24 F   270 15:45  3:35  7:52  270 1:18:04 13.3  1:47  266   38:36 12:28 2:22:02 
  276   6/6     242 Rosemarie Carodenuto    Orono              MN  58 F   196 10:38  2:25  3:28  274 1:21:00 12.8  1:31  279   46:29 15:00 2:23:05 
  277   2/3     447 Lona Scandrett          Waverly            MN  36 F   263 14:43  3:21  6:07  271 1:18:57 13.1  2:27  272   41:23 13:21 2:23:36 
  278   3/3     342 Nicole Kittock          Howard Lake        MN  30 F   264 14:43  3:21  5:29  272 1:19:31 13.1  2:31  271   41:23 13:21 2:23:36 
  279  16/16    474 Erik Swanson            Lakeville          MN  31 M   278 25:17  5:45  7:06  264 1:14:03 14.0  2:43  246   34:39 11:11 2:23:45 
  280   2/2     440 Anne Riendl             Waukesha           WI  63 F   258 13:53  3:10  7:22  279 1:26:42 12.0  2:17  280   47:01 15:10 2:37:13 
  281  16/16    501 Damien Williams         Savage             MN  13 M   279 27:39  6:17  3:26  278 1:25:57 12.1  0:52  275   42:07 13:36 2:39:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  450 Schutz Family Fun                                3  8:44  1:59  3:16    1   53:38 19.4  0:33    2   23:48  7:41 1:29:57 
           Rob Schutz , Rob Schutz , Chris Schutz                 
    2  530 Tri Hards                                        1  6:49  1:33  1:22    3 1:01:40 16.8  0:30    1   22:31  7:16 1:32:51 
           Brady Torborg , Isaac Heilman , Braden Walsh           
    3  533 Young and Old                                    4 10:29  2:23  1:41    2 1:00:07 17.3  0:40    4   24:59  8:04 1:37:54 
           Tom Meidl , Bruce Weber , Bruce Weber                  
    4  528 The Rainbow Skittle Squad                        2  7:25  1:41  1:30    4 1:18:52 13.2  0:35    3   24:05  7:47 1:52:26 
           Matt Craig , Brennan Jensen , Zach Affeldt             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  518 A Tri 4 Our Health                               5 12:59  2:57  2:35    1   52:54 19.6  0:45    1   29:08  9:24 1:38:20 
           Grace Devries , Grace Devries , Alisa Weber            
    2  521 LUV2RUN                                          1  8:35  1:57  1:23    2 1:00:43 17.1  0:33    2   29:15  9:26 1:40:27 
           Erin Colosimo , Sonya Rippe , Cindy Walsh              
    3  532 WMR                                              2 10:54  2:29  1:52    3 1:03:51 16.3  0:51    3   31:14 10:05 1:48:40 
           Jen Venz , Chrisitn Walz , Kris Benjamin               
    4  470 Just for Fun                                     3 11:19  2:35  1:50    4 1:07:30 15.4  0:41    4   32:26 10:28 1:53:44 
           Lynda Stuber , Joan Rudiger , Donna Howls              
    5  523 RAK Squadron                                     4 12:18  2:48  1:43    5 1:35:18 10.9  0:46    5   32:48 10:35 2:22:50 
           April Elmer , Jamie Stahlberg , Kimberly Erickson      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  529 Tri Dawgs                                        1  6:20  1:27  1:28    1   43:44 23.7  0:34    5   25:05  8:06 1:17:10 
           Alexis Dobrzynski , Steve Neuharth , Thomas Neuharth   
    2  526 Team MBM                                         6  8:39  1:58  1:36    2   53:58 19.2  0:26    3   23:35  7:37 1:28:12 
           Martha Sullivan , Butch Kummer , Michael Pepin         
    3  527 Team Splash,Flash and Das                        4  7:13  1:39  1:31    3   57:08 18.2  0:34    4   24:26  7:53 1:30:49 
           Christa Buhl , Aaron Howe , Amy Bestland               
    4  531 Two boys and a fish                              5  7:22  1:41  1:17    5 1:00:33 17.1  0:30    1   21:58  7:05 1:31:38 
           Lilly Schulte , Andrew Lind , Trevon Sladek            
    5  524 Team Awesome                                     2  6:30  1:29  1:34    6 1:01:09 17.0  0:34    6   29:45  9:36 1:39:31 
           Trae Schindler , Keegan O'Brien , Tamara Schindler     
    6  522 My Cows!                                         8 11:24  2:36  2:01    4   59:29 17.5  0:39    7   30:22  9:48 1:43:52 
           Jen Walls , Ken Walls , Jen Walls                      
    7  520 Drop the Plow                                    7 10:13  2:20  1:42    7 1:05:39 15.8  0:42    8   31:11 10:04 1:49:26 
           Tania Drexler , Arcadio Gutierrez , James Drexler      
    8  519 Ahlvers Family Racers                            9 12:55  2:56  1:50    9 1:17:07 13.5  0:45    2   22:43  7:20 1:55:18 
           Whitney Ahlvers , Steve Ahlvers , David Ahlvers        
    9  525 Team Knutsen                                     3  6:57  1:35  1:38    8 1:12:55 14.2  0:42    9   40:33 13:05 2:02:42 
           Erik Knutsen , Mark Knutsen , Kris Knutsen             


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 438 Steve Regli             Lakeville          MN  61 M      3  8:41  1:59  3:38    3   57:45 18.0  1:07    1   26:03  8:25 1:37:12 
 455 Kim Siebold             Lakeville          MN  44 F      2  8:34  1:57  2:15    1   54:21 19.1  1:33                            
 488 Holly Traub             Lakeville          MN  54 F      5  9:54  2:15  3:03    2   56:45 18.3  1:41                            
 330 Conrad Johnson          Shakopee           MN  15 M      1  6:07  1:24  2:00                                                    
 424 Tim Peterson            Lakeville          MN  42 M      4  9:41  2:13  4:01                                                    
 206 Rachel Amundsen         Saint Michael      MN  34 F      6 15:20  3:30                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  299 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  34    2  7:19  1:40  3:47    2   56:37 18.3  1:25    2   27:55  9:01 1:37:00 
    2  269 Steve Dyne              Lakeville          MN  42    1  6:10  1:25  2:48    3   57:13 18.1  0:52    4   31:07 10:03 1:38:08 
    3  371 Ryan Lund               Edina              MN  41    9 10:33  2:24  4:02    7 1:01:56 16.8  1:05    1   24:16  7:50 1:41:50 
    4  315 Christopher Hoins       Lakeville          MN  43    8 10:29  2:23  2:13    1   55:27 18.7  1:50    9   34:37 11:10 1:44:34 
    5  217 Eric Bartosh            Farmington         MN  37    3  8:49  2:01  3:38    8 1:01:56 16.8  2:12    3   29:59  9:41 1:46:32 
    6  314 Casady Hoins            Lakeville          MN  22    6  9:42  2:13  2:38    5 1:00:03 17.3  1:19    7   33:36 10:51 1:47:16 
    7  358 Bill Laupan             Ballwin            MO  53    5  9:37  2:12  6:29    4   57:20 18.1  0:59    8   33:53 10:56 1:48:17 
    8  486 Mike Tonies             Apple Valley       MN  32    7  9:56  2:16  2:51    9 1:06:13 15.7  1:11    6   32:28 10:29 1:52:37 
    9  392 Troy Meyer              Lakeville          MN  47   10 21:32  4:54  3:39    6 1:00:04 17.3  2:27   10   36:10 11:40 2:03:50 
   10  403 Christopher Nelson      Eagan              MN  49    4  9:21  2:08  3:44   10 1:16:36 13.6  2:13    5   32:14 10:24 2:04:07 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  422 Kathleen Pengelly       Shorewood          MN  50    1 10:50  2:28  4:29    1 1:07:27 15.4  2:42    3   47:01 15:10 2:12:26 
    2  447 Lona Scandrett          Waverly            MN  36    2 14:43  3:21  6:07    2 1:18:57 13.1  2:27    2   41:23 13:21 2:23:36 
    3  342 Nicole Kittock          Howard Lake        MN  30    3 14:43  3:21  5:29    3 1:19:31 13.1  2:31    1   41:23 13:21 2:23:36 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Travis Meyer            Lakeville          MN  18 M    5:45  1:19 
    2 Alex Card               Prior Lake         MN  21 M    5:47  1:19 
    3 Nathan Regan            Lakeville          MN  16 M    5:49  1:20 
    4 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15 M    5:58  1:22 
    5 Richard Wetzel          Lakeville          MN  27 M    6:00  1:22 
    6 Brianna Alexander       Lakeville          MN  15 F    6:03  1:23 
    7 Mark Wetzel             Lakeville          MN  25 M    6:04  1:23 
    8 Lauren Harris           Prior Lake         MN  15 F    6:04  1:23 
    9 Alex Thompson           Burnsville         MN  13 M    6:05  1:23 
   10 Doug Davis              Lakeville          MN  46 M    6:07  1:24 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  35 M   41:27 25.0 
    2 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  40 M   43:25 23.9 
    3 Joe Caturia             Hastings           MN  46 M   44:49 23.2 
    4 Jeff Melby              Bloomington        MN  53 M   45:16 22.9 
    5 Bryan Korb              Lakeville          MN  47 M   45:45 22.7 
    6 Lance Kuehn             Eagan              MN  30 M   45:49 22.7 
    7 Doug Davis              Lakeville          MN  46 M   45:50 22.6 
    8 Tom Tedlund             Duluth             MN  56 M   46:13 22.5 
    9 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  44 M   46:52 22.1 
   10 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  39 F   47:02 22.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  35 M   17:47  5:45 
    2 Nick Traxler            Deephaven          MN  18 M   18:21  5:55 
    3 Steve Stenzel           St. Paul           MN  32 M   18:30  5:58 
    4 Joe Caturia             Hastings           MN  46 M   19:32  6:18 
    5 Mark Ostroot            Kasson             MN  16 M   19:48  6:24 
    6 Eric Tessmer            Lakeville          MN  40 M   19:51  6:24 
    7 Lance Kuehn             Eagan              MN  30 M   19:55  6:26 
    8 Zachary Tollefson       Rosemount          MN  18 M   19:56  6:26 
    9 Justin Berken           Minneapolis        MN  30 M   19:59  6:27 
   10 Daniel Westlund         St. Louis Park     MN  29 M   20:19  6:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  499 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  35   12  6:27  1:28  1:28    1   41:27 25.0  0:47    1   17:47  5:45 1:07:54 
    2  248 Joe Caturia             Hastings           MN  46   29  7:37  1:44  1:38    3   44:49 23.2  0:49    4   19:32  6:18 1:14:23 
    3  535 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  40   23  7:21  1:41  1:36    2   43:25 23.9  0:43   17   21:54  7:04 1:14:58 
    4  489 Nick Traxler            Deephaven          MN  18   14  6:43  1:32  1:15   20   48:39 21.3  0:38    2   18:21  5:55 1:15:34 
    5  264 Doug Davis              Lakeville          MN  46    8  6:07  1:24  1:45    7   45:50 22.6  1:14   16   21:30  6:56 1:16:23 
    6  350 Lance Kuehn             Eagan              MN  30   42  8:03  1:50  1:52    6   45:49 22.7  0:47    7   19:55  6:26 1:16:23 
    7  467 Steve Stenzel           St. Paul           MN  32   22  7:15  1:39  2:02   16   48:01 21.6  0:39    3   18:30  5:58 1:16:25 
    8  480 Eric Tessmer            Lakeville          MN  40   35  7:43  1:46  2:26   13   47:39 21.8  0:47    6   19:51  6:24 1:18:24 
    9  304 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   48  8:23  1:55  1:46   10   47:15 22.0  0:49   14   21:06  6:49 1:19:18 
   10  441 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15    4  5:58  1:22  1:31   18   48:36 21.4  0:37   24   22:40  7:19 1:19:21 
   11  346 Bryan Korb              Lakeville          MN  47   37  7:45  1:46  2:08    5   45:45 22.7  0:57   26   22:50  7:22 1:19:23 
   12  232 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  44   28  7:36  1:44  1:47    9   46:52 22.1  0:45   25   22:48  7:22 1:19:47 
   13  386 Jeff Melby              Bloomington        MN  53   21  7:15  1:39  2:08    4   45:16 22.9  0:52   54   24:49  8:01 1:20:18 
   14  205 Jim Alme                Farmington         MN  40   10  6:19  1:26  2:26   12   47:37 21.8  0:55   31   23:34  7:36 1:20:50 
   15  546 Joe Christman           Northfield         MN  27   33  7:42  1:45  2:49   23   49:31 21.0  0:51   12   20:34  6:38 1:21:25 
   16  538 James Nack              Madison Lake       MN  53   16  6:49  1:33  2:39   15   47:55 21.7  0:45   41   23:59  7:45 1:22:07 
   17  415 Mark Ostroot            Kasson             MN  16   19  7:09  1:38  1:41   57   53:22 19.5  0:47    5   19:48  6:24 1:22:45 
   18  495 Daniel Westlund         St. Louis Park     MN  29  110 10:29  2:23  2:43   14   47:46 21.7  1:33   10   20:19  6:34 1:22:48 
   19  513 John Zenner             Lakeville          MN  45   50  8:28  1:56  1:57   17   48:13 21.5  0:50   32   23:35  7:37 1:23:02 
   20  307 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39   20  7:15  1:39  2:50   11   47:34 21.8  0:49   59   25:06  8:06 1:23:32 
   21  416 Benjamin Palmer         Minneapolis        MN  19   87  9:30  2:10  2:11   34   50:51 20.4  1:05   11   20:23  6:35 1:23:58 
   22  396 Mark Moland             Lakeville          MN  50   26  7:24  1:41  2:29   21   48:47 21.3  1:13   56   24:55  8:03 1:24:48 
   23  484 Zachary Tollefson       Rosemount          MN  18   15  6:45  1:32  2:08   76   55:37 18.7  0:30    8   19:56  6:26 1:24:54 
   24  116 Paul Watson             Farmignton         MN  43   27  7:28  1:42  2:23   32   50:38 20.5  0:39   37   23:54  7:43 1:25:00 
   25  406 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  37   70  8:57  2:03  2:13   33   50:49 20.4  1:04   20   22:13  7:10 1:25:15 
   26  309 Matthew Helmerichs      Victoria           MN  18   34  7:43  1:46  3:50   48   52:37 19.7  0:30   13   20:39  6:40 1:25:16 
   27  534 Todd Stokke             Winona             MN  48   53  8:30  1:56  2:05   22   49:24 21.0  1:22   40   23:59  7:45 1:25:18 
   28  437 Nathan Regan            Lakeville          MN  16    3  5:49  1:20  2:51   41   51:35 20.1  0:33   53   24:46  8:00 1:25:33 
   29  219 Garrett Beck            Farmington         MN  41   43  8:04  1:50  2:35   28   50:04 20.7  1:24   45   24:12  7:49 1:26:16 
   30  202 Andy Akason             Rosemount          MN  22   13  6:39  1:31  2:19   37   51:11 20.3  1:13   66   25:30  8:14 1:26:50 
   31  500 Tony Willett            Lakeville          MN  43   51  8:29  1:56  2:12   31   50:36 20.5  1:03   50   24:32  7:55 1:26:50 
   32  412 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  33   60  8:48  2:00  1:58   39   51:34 20.1  0:49   42   24:06  7:47 1:27:13 
   33  453 Corby Serk              Eden Prairie       MN  39   62  8:49  2:01  2:16   24   49:35 20.9  1:08   65   25:29  8:14 1:27:16 
   34  477 Eric Tange              Urbandale          IA  32   61  8:49  2:01  2:01   35   50:54 20.4  0:54   57   24:57  8:03 1:27:32 
   35  363 John Lemos              Cedar Rapids       IA  49   58  8:37  1:58  2:07   26   49:40 20.9  1:24   70   25:55  8:22 1:27:40 
   36  383 Joseph McShane          Chanhassen         MN  28   39  7:53  1:48  1:58   19   48:37 21.4  0:57  110   28:27  9:11 1:27:49 
   37  224 Justin Berken           Minneapolis        MN  30   52  8:30  1:56  3:48   58   53:30 19.4  2:08    9   19:59  6:27 1:27:53 
   38  365 Jeremy Lewitzke         Eden Prairie       MN  24   94  9:46  2:14  2:07   45   52:22 19.8  0:35   30   23:14  7:30 1:28:02 
   39  479 Tom Tedlund             Duluth             MN  56  146 13:22  3:03  2:33    8   46:13 22.5  1:11   55   24:53  8:02 1:28:11 
   40  544 Darrel Henry            Murdock            MN  47   55  8:33  1:57  2:34   53   53:05 19.6  1:02   27   23:00  7:25 1:28:12 
   41  222 Thomas Becker           Prior Lake         MN  40   64  8:53  2:02  2:38   40   51:35 20.1  1:14   44   24:08  7:47 1:28:26 
   42  359 Colin Lee               Minneapolis        MN  33   75  9:07  2:05  2:30   25   49:36 20.9  1:33   68   25:44  8:18 1:28:28 
   43  313 Steven Hoff             Minnetrista        MN  16   79  9:15  2:07  2:30   71   54:54 18.9  0:54   15   21:09  6:50 1:28:40 
   44  267 Glen Drexler            Duluth             MN  39   30  7:38  1:45  2:14   59   53:35 19.4  0:38   52   24:39  7:58 1:28:43 
   45  215 Andy Barringer          St. Francis        MN  22  103 10:13  2:20  2:53   36   50:57 20.4  0:54   43   24:07  7:47 1:29:03 
   46  211 Chris Athearn           Apple Valley       MN  45   57  8:35  1:57  2:28   55   53:06 19.5  1:02   38   23:57  7:44 1:29:05 
   47  496 Dyle Westman            Forest Lake        MN  33   86  9:27  2:09  2:29   63   53:58 19.2  1:16   21   22:15  7:11 1:29:23 
   48  381 Mike McClure            Apple Valley       MN  41   46  8:16  1:53  3:30   44   52:14 19.9  1:34   39   23:58  7:44 1:29:31 
   49  391 Travis Meyer            Lakeville          MN  18    1  5:45  1:19  2:24   93   57:26 18.1  0:54   35   23:40  7:38 1:30:08 
   50  387 Jacob Mercer            Shakopee           MN  38  130 11:40  2:40  2:55   50   52:43 19.7  0:32   22   22:30  7:16 1:30:20 
   51  452 Steve Secker            Eleva              WI  42   40  7:54  1:48  2:06   38   51:27 20.2  0:54  112   28:34  9:13 1:30:53 
   52  439 Scott Remiger           Lakeville          MN  39   63  8:52  2:01  2:43   51   52:48 19.7  1:02   73   25:59  8:23 1:31:21 
   53  462 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  33   66  8:55  2:02  2:38   70   54:46 19.0  0:48   47   24:19  7:51 1:31:25 
   54  302 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  58   81  9:18  2:07  3:06   46   52:23 19.8  1:27   74   25:59  8:23 1:32:12 
   55  285 David Gault             Limavady           LO  47   76  9:09  2:05  2:10   60   53:37 19.4  0:43   81   26:37  8:35 1:32:15 
   56  303 Chad Hansen             Annandale          MN  25   83  9:20  2:08  2:43   79   55:41 18.6  0:39   48   24:20  7:51 1:32:41 
   57  482 William Thweatt         Lakeville          MN  63   45  8:11  1:52  3:05   47   52:33 19.8  1:27   98   27:28  8:52 1:32:42 
   58  238 Thomas Carlin           Inver Grove Height MN  51  111 10:30  2:24  2:29   61   53:42 19.3  0:50   60   25:17  8:10 1:32:46 
   59  509 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  42   80  9:18  2:07  2:40   78   55:40 18.6  0:59   46   24:15  7:50 1:32:50 
   60  497 Mark Wetzel             Lakeville          MN  25    6  6:04  1:23  3:16   95   57:37 18.0  0:38   61   25:18  8:10 1:32:50 
   61  516 Erv Zimmer              Farmington         MN  45  137 12:27  2:50  4:20   43   51:49 20.0  1:21   29   23:07  7:28 1:33:03 
   62  337 Dave Kell               Hudson             WI  60   73  9:03  2:04  2:48   42   51:48 20.0  1:09  109   28:23  9:10 1:33:11 
   63  251 Michael Clark           Rochester          MN  44   72  9:02  2:04  3:10   62   53:53 19.3  1:19   75   26:00  8:23 1:33:21 
   64  514 John Zevenbergen        Robbinsdale        MN  53  117 10:52  2:29  3:06   30   50:28 20.6  1:38   96   27:22  8:50 1:33:24 
   65  512 Timothy Zbaracki        Farmington         MN  31  138 12:30  2:51  2:31   29   50:04 20.7  1:08   95   27:21  8:50 1:33:33 
   66  334 Vince Justinak          Blaine             MN  55   71  9:01  2:03  2:48   27   49:49 20.8  1:24  121   30:36  9:53 1:33:35 
   67  261 Peter Cyr               Richfield          MN  27  109 10:29  2:23  2:28   94   57:27 18.1  1:16   19   21:58  7:05 1:33:37 
   68  432 Matthew Puklich         Chaska             MN  16   44  8:11  1:52  3:20   96   57:38 18.0  1:04   34   23:38  7:38 1:33:49 
   69  469 Steve Storer            Rosemount          MN  46   59  8:47  2:00                                 51   24:36  7:56 1:34:05 
   70  262 John Daniels            Northfield         MN  57   99 10:02  2:17  2:15   56   53:12 19.5  1:39   89   27:03  8:44 1:34:08 
   71  471 Koji Suga               Lilydale           MN  12   32  7:42  1:45  1:18  106   58:44 17.7  0:39   72   25:57  8:23 1:34:18 
   72  465 Glenn Starfield         Prior Lake         MN  37   65  8:54  2:02  2:43   83   56:10 18.5  1:25   62   25:18  8:10 1:34:27 
   73  354 Michael Lafave          Lakeville          AL  46   68  8:55  2:02  3:27  109   59:00 17.6  0:44   23   22:35  7:18 1:34:40 
   74  410 Patrick Oberembt        Eagan              MN  49   89  9:40  2:12  2:24   67   54:20 19.1  0:41  102   28:02  9:03 1:35:05 
   75  454 Mark Severson           Eagan              MN  53  106 10:21  2:22  2:49   49   52:42 19.7  1:07  108   28:21  9:09 1:35:19 
   76  417 Tim Palmer              Minneapolis        MN  50  133 12:03  2:45  2:22   68   54:27 19.1  1:15   63   25:19  8:10 1:35:24 
   77  268 Andy Dybvig             Plymouth           MN  37  100 10:02  2:17  3:08   82   56:07 18.5  1:19   58   25:00  8:04 1:35:35 
   78  291 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  39   47  8:19  1:54  2:53   77   55:37 18.7  1:06  101   27:56  9:01 1:35:48 
   79  280 Ross Freiderich         Rosemount          MN  23   11  6:25  1:28  3:10   91   57:14 18.1  1:28  105   28:08  9:05 1:36:23 
   80  344 Spencer Knott           Minneapolis        MN  21  121 11:04  2:31  3:52  107   58:47 17.7  0:48   18   21:56  7:05 1:36:25 
   81  271 Brady Ellis             Lakeville          MN  40   97  9:58  2:16  3:35  101   58:00 17.9  1:55   28   23:00  7:26 1:36:26 
   82  320 Eric Hudgens            Shakopee           MN  35  105 10:18  2:21  3:15   75   55:35 18.7  1:33   77   26:05  8:25 1:36:45 
   83  506 Brent Witt              Minneapolis        MN  33   36  7:45  1:46  3:54   87   56:41 18.3  1:36   92   27:11  8:46 1:37:04 
   84  419 Derek Parker            Rosemount          MN  22   74  9:03  2:04  4:14  113   59:31 17.4  0:43   33   23:37  7:38 1:37:07 
   85  300 Chet Gunhus             Carver             MN  45   95  9:53  2:15  3:03   81   55:56 18.6  1:26   88   27:02  8:44 1:37:17 
   86  504 Mark Winholtz           Andover            MN  61   67  8:55  2:02  2:55   54   53:05 19.6  1:02  134   31:58 10:19 1:37:54 
   87  279 Chad Franz              Eden Prairie       MN  37   18  7:09  1:38  3:08   73   55:19 18.8  0:53  131   31:35 10:12 1:38:02 
   88  367 Mike Lien               Shoreview          MN  24  122 11:06  2:32  2:52   88   56:55 18.2  1:16   76   26:03  8:25 1:38:11 
   89  384 Andy Meidl              Lakeville          MN  23  120 11:03  2:31  3:00   89   56:56 18.2  0:40   82   26:41  8:37 1:38:18 
   90   88 Chris Sandford          Rosemount          MN  46  140 12:47  2:55  4:10   52   52:51 19.6  1:22   94   27:18  8:49 1:38:25 
   91  380 Joe Mayer               New Hope           MN  48  129 11:38  2:39  3:22   64   54:02 19.2  0:55  116   29:07  9:24 1:39:01 
   92  218 Adam Beaupre            Minneapolis        MN  23  134 12:07  2:46  2:34   72   54:58 18.9  1:18  103   28:08  9:05 1:39:03 
   93  258 Justin Crisp            Lakeville          MN  28   96  9:55  2:16  3:12   97   57:42 18.0  1:17   86   26:59  8:43 1:39:04 
   94  243 Jason Carter            Bloomington        MN  39   84  9:22  2:08  2:55  120 1:00:11 17.2  0:52   71   25:55  8:22 1:39:14 
   95  212 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  35   38  7:49  1:47  3:22  110   59:02 17.6  1:18  104   28:08  9:05 1:39:36 
   96  445 Andrew Savaloja         Minneapolis        MN  30  119 11:00  2:30  2:52   90   57:09 18.2  1:12  100   27:49  8:59 1:40:00 
   97  237 Alex Card               Prior Lake         MN  21    2  5:47  1:19  2:14  146 1:07:44 15.3  0:40   36   23:48  7:41 1:40:11 
   98  332 Timothy Johnson         Lakeville          MN  51  141 12:50  2:55  4:01   80   55:45 18.6  1:55   67   25:43  8:18 1:40:12 
   99  507 Brian Witte             Prior Lake         MN  37   82  9:18  2:07  3:40  116   59:52 17.3  0:58   80   26:31  8:34 1:40:17 
  100  352 William Kunkel          Prior Lake         MN  62   54  8:32  1:57  4:25  103   58:29 17.7  1:39   99   27:33  8:54 1:40:36 
  101  423 Chrystian Pereira       St. Paul           MN  39  118 10:55  2:29  2:09   65   54:11 19.2  1:24  135   32:01 10:20 1:40:38 
  102  375 Derek Marks             Amery              WI  28  107 10:22  2:22  3:16  112   59:17 17.5  0:58   90   27:06  8:45 1:40:57 
  103  254 Mike Craig              Shakopee           MN  38   85  9:24  2:09  2:55  104   58:31 17.7  0:58  117   29:22  9:29 1:41:08 
  104  373 Marc Macke              Corcoran           MN  43   93  9:46  2:13  3:19   66   54:18 19.1  1:16  138   32:48 10:35 1:41:25 
  105  385 Zach Meidl              Lakeville          MN  23  127 11:31  2:38  4:40   86   56:28 18.4  1:41   97   27:26  8:51 1:41:46 
  106  502 Jeff Wiltgen            Long Lake          MN  54  124 11:18  2:35  4:14   98   57:55 17.9  2:22   79   26:15  8:29 1:42:03 
  107  498 Richard Wetzel          Lakeville          MN  27    5  6:00  1:22  3:28  129 1:01:41 16.8  0:39  126   30:48  9:56 1:42:34 
  108  204 Charles Alexander       Golden Valley      MN  34  135 12:17  2:48  3:10  124 1:00:40 17.1  0:45   69   25:53  8:21 1:42:44 
  109  434 John Quinn              Golden Valley      MN  57  115 10:47  2:27  3:33   92   57:16 18.1  1:25  118   29:52  9:38 1:42:50 
  110  227 Patrick Boria           Lakeville          MN  42   88  9:39  2:12  3:56   84   56:11 18.5  1:56  130   31:16 10:05 1:42:55 
  111  448 Mike Schauer            Lake Vile          MN  42   31  7:40  1:45  3:02  105   58:40 17.7  1:28  137   32:24 10:27 1:43:13 
  112  288 Nate Gillies            Savage             MN  19   17  6:52  1:34  2:34  138 1:05:44 15.8  1:34   84   26:49  8:39 1:43:33 
  113  540 Alex Thompson           Burnsville         MN  13    7  6:05  1:23  2:19  135 1:03:49 16.3  0:53  124   30:41  9:54 1:43:45 
  114  398 Dave Mulcrone           Shakopee           MN  53  102 10:06  2:18  3:46  127 1:01:18 16.9  1:28   91   27:09  8:46 1:43:46 
  115  335 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  50   69  8:56  2:02  3:44  117 1:00:00 17.3  2:34  114   28:49  9:18 1:44:02 
  116  418 Alex Parker             Apple Valley       MN  50  125 11:30  2:37  3:38   74   55:30 18.7  2:46  127   31:12 10:04 1:44:35 
  117  458 Ben Smidt               Apple Valley       MN  20   24  7:23  1:41  2:34  133 1:02:39 16.6  0:49  129   31:15 10:05 1:44:38 
  118  298 Eric Gugger             Plymouth           MN  45                         121 1:00:11 17.2  1:39  107   28:20  9:09 1:44:38 
  119  349 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  47  116 10:50  2:28  3:03  123 1:00:28 17.2  2:01  111   28:28  9:11 1:44:48 
  120  270 Kevin Eide              Excelsior          MN  63  113 10:38  2:25  5:28  108   58:53 17.6  1:42  106   28:10  9:05 1:44:50 
  121  370 Jake Luehrs             Otsego             MN  33  132 11:47  2:41  5:36  131 1:01:59 16.7  1:15   49   24:25  7:53 1:45:00 
  122  319 James Hovey             Inver Grove Height MN  35  143 13:00  2:58  3:32  132 1:02:21 16.6  0:48   85   26:52  8:40 1:46:30 
  123  216 Tom Barringer           St. Francis        MN  57  126 11:31  2:37  3:13  122 1:00:17 17.2  1:15  122   30:36  9:53 1:46:50 
  124  246 Chad Caswell            Lakeville          MN  37   78  9:11  2:06  3:22  128 1:01:24 16.9  1:06  136   32:08 10:22 1:47:08 
  125  394 Michael Mishler         Golden Valley      MN  28  108 10:25  2:23  2:41  130 1:01:47 16.8  1:30  125   30:47  9:56 1:47:09 
  126  468 Ted Stephany            Minneapolis        MN  36  142 12:53  2:56  4:13   69   54:30 19.0  1:43  144   34:23 11:06 1:47:40 
  127  510 Luis Zamorano           St. Paul           MN  33   91  9:42  2:13  3:34  145 1:07:15 15.4  0:50   83   26:46  8:38 1:48:05 
  128  475 Michael Swanson         Minneapolis        MN  43   90  9:40  2:12  4:29  141 1:06:14 15.7  0:39   93   27:15  8:48 1:48:15 
  129  446 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  59  101 10:05  2:18  3:49  102   58:15 17.8  2:44  142   33:52 10:56 1:48:44 
  130  231 Paul Breda              West St. Paul      MN  44  131 11:41  2:40  5:10  100   58:00 17.9  2:13  133   31:50 10:16 1:48:52 
  131  240 Michael Carlson         Lakeville          MN  38   98  9:58  2:16  5:27  140 1:05:59 15.7  1:16   87   27:02  8:43 1:49:41 
  132  278 Kevin Frantz            Prior Lake         MN  36  104 10:16  2:20  4:12  111   59:08 17.6  2:36  139   33:33 10:50 1:49:43 
  133  207 Chris Anderson          Rochester          MN  35  136 12:26  2:50  4:56   99   57:55 17.9  0:55  140   33:33 10:50 1:49:43 
  134  372 Stuart MacDonald        Lakeville          MN  46   49  8:24  1:55  3:46  147 1:07:59 15.3  1:27  113   28:40  9:15 1:50:13 
  135  311 David Hiemstra          Lino Lakes         MN  60  150 15:47  3:36  6:01  126 1:01:06 17.0  1:41   78   26:05  8:25 1:50:38 
  136  345 Benjamin Kobilka        St. Louis Park     MN  38  112 10:30  2:24  3:27  119 1:00:08 17.3  2:08  146   34:51 11:15 1:51:03 
  137  414 Jay Oneill              Apple Valley       MN  50   77  9:11  2:06  3:37  150 1:10:00 14.8  1:40  115   28:59  9:21 1:53:25 
  138  250 John Grant              Burnsville         MN  49  128 11:37  2:39  4:46  137 1:05:33 15.8  1:21  123   30:37  9:53 1:53:52 
  139  209 Doug Anderson           Lakeville          MN  58  145 13:16  3:01  4:58  118 1:00:01 17.3  1:12  149   36:42 11:51 1:56:07 
  140  324 Art Jacobson            Bloomington        MN  59  114 10:44  2:27  3:34  115   59:46 17.4  1:26  152   40:43 13:08 1:56:10 
  141  400 Will Murray             Edina              MN  55   25  7:23  1:41  9:19  144 1:07:05 15.5  2:07  120   30:29  9:50 1:56:21 
  142  449 Andy Schindler          Lakeville          MN  43   92  9:43  2:13  5:00   85   56:20 18.4  2:17  155   44:03 14:13 1:57:20 
  143  376 Lorenzo Mascarenas      Golden Valley      MN  13  153 20:46  4:43  5:31  136 1:05:26 15.9  0:48   64   25:26  8:13 1:57:55 
  144  259 Christopher Curry       Minneapolis        MN  47   56  8:34  1:57  5:33  148 1:09:13 15.0  1:02  141   33:51 10:55 1:58:11 
  145  413 Terry Olson             Wadena             MN  63  144 13:10  3:00  5:18  114   59:38 17.4  3:01  150   37:38 12:09 1:58:42 
  146  241 Charles Carodenuto      Orono              MN  64  147 14:00  3:11  3:07  151 1:10:40 14.7  1:28  119   30:20  9:47 1:59:32 
  147  377 Tom Mascarenas          Golden Valley      MN  46  149 14:47  3:22  5:52  125 1:01:02 17.0  1:54  148   36:16 11:42 1:59:49 
  148  444 David Sanchez           St Paul            MN  39  151 16:29  3:45  6:20  139 1:05:52 15.8  1:03  128   31:12 10:04 2:00:54 
  149  308 Matthew Hayden          Urbandale          IA  43  148 14:43  3:21  8:11  142 1:06:17 15.7  2:29  143   34:13 11:02 2:05:51 
  150  430 Bryan Pohl              Golden Valley      MN  50   41  7:56  1:49 18:03  134 1:03:45 16.3  2:37  147   35:30 11:27 2:07:49 
  151  277 Matt Feyen              Rosemount          MN  39  123 11:14  2:34  3:16  143 1:06:48 15.5  1:32  156   45:09 14:34 2:07:58 
  152  379 Ben Mayer               Lakeville          MN  35  139 12:30  2:51  6:09  149 1:09:39 14.9  2:53  151   38:25 12:24 2:09:34 
  153  537 Jackson Gray            Savage             MN  13  154 23:32  5:21  3:51  153 1:11:14 14.6  1:30  132   31:44 10:15 2:11:50 
  154  541 Bill Pothen             Apple Valley       MN  54  152 17:39  4:01  6:54  152 1:10:42 14.7  3:38  153   41:21 13:21 2:20:13 
  155  474 Erik Swanson            Lakeville          MN  31  155 25:17  5:45  7:06  154 1:14:03 14.0  2:43  145   34:39 11:11 2:23:45 
  156  501 Damien Williams         Savage             MN  13  156 27:39  6:17  3:26  155 1:25:57 12.1  0:52  154   42:07 13:36 2:39:58 
  157  330 Conrad Johnson          Shakopee           MN  15    9  6:07  1:24  2:00                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  511 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  39   33  8:36  1:58  1:52    1   47:02 22.1  0:48    7   23:14  7:30 1:21:31 
    2  229 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  45   17  7:57  1:49  2:27    2   48:37 21.4  1:34    1   21:08  6:49 1:21:42 
    3  442 Bette Rowley            Bloomington        MN  28    3  7:04  1:37  2:11    5   50:28 20.6  0:46    3   22:07  7:08 1:22:33 
    4  478 Robin Tedlund           Duluth             MN  54   19  8:01  1:50  2:18    4   49:05 21.1  0:46    9   23:44  7:40 1:23:52 
    5  364 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  39   25  8:18  1:54  2:05    6   51:30 20.2  0:34    2   21:29  6:56 1:23:54 
    6  331 Heather Johnson         Hermantown         MN  34   28  8:21  1:54  1:41    3   48:45 21.3  0:55   13   24:29  7:54 1:24:08 
    7  361 Amy Lelwica             Brainerd           MN  43   10  7:36  1:44  2:11    7   51:48 20.0  1:20   22   25:49  8:20 1:28:42 
    8  329 Shauna Joas             Eagan              MN  38   22  8:14  1:53  2:11    8   52:11 19.9  0:51   24   26:14  8:28 1:29:39 
    9  353 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  48    8  7:33  1:43  2:05   10   53:56 19.2  0:55   32   26:40  8:37 1:31:07 
   10  351 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38   39  9:00  2:03  2:29   12   54:17 19.1  0:59   14   24:32  7:55 1:31:15 
   11  213 Trish Bachmeier         Prior Lake         MN  16   12  7:40  1:45  1:40   14   55:01 18.9  1:09   27   26:19  8:30 1:31:49 
   12  366 Lindsey Lewitzke        Eden Prairie       MN  24   21  8:13  1:53  2:22   15   55:25 18.7  0:51   16   25:05  8:06 1:31:55 
   13  305 Lauren Harris           Prior Lake         MN  15    2  6:04  1:23  1:52   31   58:11 17.8  0:43   18   25:08  8:07 1:31:56 
   14  203 Brianna Alexander       Lakeville          MN  15    1  6:03  1:23  2:21   24   57:13 18.1  0:45   21   25:36  8:16 1:31:56 
   15  409 Alexa Oberembt          Eagan              MN  19   41  9:22  2:08  2:09   19   56:21 18.4  0:35   10   23:54  7:43 1:32:18 
   16  405 Renee Neuharth          Savage             MN  44    5  7:29  1:42  2:42    9   53:32 19.4  1:16   42   27:50  8:59 1:32:47 
   17  208 Deb Anderson            Lakeville          MN  57   73 10:33  2:24  2:53   11   54:01 19.2  1:14   12   24:10  7:48 1:32:49 
   18  220 Mary Beck               Farmington         MN  41    7  7:31  1:43  2:41   20   56:33 18.4  1:31   17   25:08  8:07 1:33:22 
   19  348 Lisa Kresky-Griffin     Farmington         MN  41   38  8:59  2:03  2:13   30   57:59 17.9  1:40    5   22:50  7:22 1:33:39 
   20  360 Laurie Lee              Eagan              MN  47   14  7:44  1:46  2:22                           44   28:12  9:06 1:34:57 
   21  456 Sarah Siedschlag        Minneapolis        MN  37   36  8:53  2:01  2:19   47 1:01:02 17.0  1:28    4   22:26  7:15 1:36:06 
   22  461 Kari Snyder             Lakeville          MN  41   20  8:12  1:52  2:38   43 1:00:43 17.1  0:52   11   24:06  7:47 1:36:29 
   23  228 Lisa Bormann            Savage             MN  39   29  8:23  1:55  2:46   21   56:38 18.3  1:29   41   27:44  8:57 1:36:58 
   24  274 Mary Eloranta           Pewaukee           WI  59   37  8:54  2:02  2:03   22   57:04 18.2  0:53   51   28:33  9:13 1:37:26 
   25  210 Cheryl Athearn          Apple Valley       MN  46   34  8:50  2:01  3:19   27   57:17 18.1  1:23   36   27:01  8:43 1:37:48 
   26  275 Ann Enderle             Bloomington        MN  32   68 10:25  2:22  2:23   17   56:05 18.5  1:04   50   28:33  9:13 1:38:28 
   27  265 Alyssa Dehne            Minneapolis        MN  20   50  9:51  2:15  3:10   57 1:02:08 16.7  0:48    6   23:02  7:26 1:38:57 
   28  503 Madeline Wiltgen        Long Lake          MN  20   44  9:33  2:11  2:55   29   57:58 17.9  2:21   26   26:17  8:29 1:39:02 
   29  294 Jennifer Grant          St. Louis Park     MN  37   43  9:31  2:10  2:32   16   56:03 18.5  1:03   59   30:02  9:42 1:39:09 
   30  402 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  43   26  8:19  1:54  2:42   46 1:00:56 17.0  1:00   29   26:28  8:33 1:39:23 
   31  321 Kerry Hudgens           Shakopee           MN  34   75 10:37  2:25  2:47   33   58:42 17.7  2:05   20   25:29  8:14 1:39:38 
   32  407 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  36   47  9:41  2:12  3:11   40   59:56 17.3  0:41   28   26:21  8:30 1:39:49 
   33  473 Claire Swanson          St. Louis Park     MN  36   23  8:15  1:53  2:55   48 1:01:03 17.0  2:10   23   25:55  8:22 1:40:16 
   34  306 Bobbilee Hartman        Minneapolis        MN  24   40  9:08  2:05  3:10   58 1:02:27 16.6  1:34   15   24:47  8:00 1:41:05 
   35  239 Kim Carlson             Minneapolis        MN  37   57 10:07  2:18  3:15   35   58:46 17.7  1:28   39   27:32  8:53 1:41:07 
   36  328 Jayne Jerome            Burnsville         MN  31                          60 1:02:40 16.6  1:11   54   29:12  9:25 1:41:09 
   37  312 Andrea Hoff             Northfield         MN  43   79 10:57  2:30  2:50   37   59:31 17.4  1:49   35   26:54  8:41 1:41:59 
   38  310 Kathleen Heneke         Rochester          MN  33   56 10:00  2:17  4:44   26   57:14 18.1  1:50   47   28:26  9:11 1:42:12 
   39  393 Claire Miller           Minneapolis        MN  30   69 10:28  2:23  4:44   34   58:46 17.7  1:45   34   26:52  8:40 1:42:32 
   40  327 Leta Jensen             Lakeville          MN  45   83 11:05  2:32  2:28   28   57:52 17.9  1:25   57   29:57  9:40 1:42:45 
   41  296 Rachel Green            Minneapolis        MN  30   63 10:15  2:20  3:19   44 1:00:49 17.1  1:57   30   26:30  8:33 1:42:48 
   42  457 Karin Smalkoski         Apple Valley       MN  37   72 10:31  2:24  3:37   42 1:00:40 17.1  1:44   37   27:06  8:45 1:43:36 
   43  362 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  61   87 11:15  2:34  2:24   18   56:14 18.5  1:30   81   32:48 10:35 1:44:09 
   44  357 Amy Larson              Lakeville          MN  42   15  7:52  1:48  3:18   39   59:54 17.3  1:24   76   32:03 10:21 1:44:27 
   45  433 Mary Alice Purcell      Bloomington        MN  56   62 10:13  2:20  4:00   45 1:00:50 17.1  1:23   43   28:04  9:04 1:44:28 
   46  339 Karen Kieser            Burnsville         MN  47   94 11:37  2:39  3:29   32   58:24 17.8  1:44   55   29:45  9:36 1:44:58 
   47  374 Nancy Marian            Burnsville         MN  50   42  9:30  2:10  2:23   51 1:01:16 16.9  1:23   62   30:32  9:51 1:45:02 
   48  333 Jodie Jones             Lakeville          MN  42   11  7:37  1:44  2:51   25   57:14 18.1  1:17   98   36:08 11:40 1:45:05 
   49  289 Lauren Girard           Northfield         MN  25   30  8:32  1:57  2:15   36   58:58 17.6  1:26   88   34:09 11:01 1:45:18 
   50  356 Molly Lahn              Bloomington        MN  40   52  9:54  2:15  3:41   61 1:02:40 16.6  1:04   49   28:30  9:12 1:45:47 
   51  343 Kelly Klein             Rochester          MN  35   81 11:03  2:31  4:23   65 1:03:52 16.3  1:40   19   25:10  8:08 1:46:07 
   52  317 Sara Hoins              Lakeville          MN  22   66 10:19  2:21  2:40   38   59:40 17.4  1:07   82   32:50 10:36 1:46:35 
   53  517 Janet Zimmer            Farmington         MN  45   88 11:20  2:35  3:19   50 1:01:15 16.9  0:52   58   30:02  9:42 1:46:46 
   54  505 Heidi Winter            Lakeville          MN  39   85 11:11  2:33  3:03   66 1:03:54 16.2  2:03   31   26:40  8:36 1:46:49 
   55  464 Penny Springer          Prior Lake         MN  49   45  9:35  2:11  3:10   41 1:00:24 17.2  1:02   83   32:51 10:36 1:47:01 
   56  244 Katie Carter            Bloomington        MN  39   70 10:30  2:23  3:36   52 1:01:41 16.8  0:44   64   30:45  9:55 1:47:13 
   57  443 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  58  103 13:16  3:01  2:59   23   57:08 18.2  0:57   85   33:13 10:43 1:47:30 
   58  201 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  31   65 10:18  2:21  2:06   49 1:01:11 17.0  1:19   84   33:06 10:41 1:47:59 
   59  389 Lisa Meyer              Lakeville          MN  44   46  9:36  2:11  2:56   77 1:06:23 15.6  0:50   48   28:30  9:12 1:48:13 
   60  322 Sally Hutson            Farmington         MN  31   53  9:55  2:16  3:30   71 1:04:58 16.0  1:50   45   28:16  9:07 1:48:28 
   61  233 Julie Brenner           South Saint Paul   MN  51   54  9:57  2:16  3:53   59 1:02:33 16.6  0:45   71   31:27 10:09 1:48:33 
   62  460 Sonja Smidt             Apple Valley       MN  23  102 12:53  2:56  3:21   89 1:08:27 15.2  0:43    8   23:37  7:37 1:48:59 
   63  347 Molly Krehbiel          Eagan              MN  37   74 10:34  2:24  2:53   69 1:04:29 16.1  0:43   63   30:36  9:52 1:49:12 
   64  249 Sheila Christianson     Lakeville          MN  42   95 11:44  2:40  2:57   56 1:02:02 16.7  1:22   69   31:13 10:05 1:49:16 
   65  336 Christine Keeney        Rochester          MN  36   86 11:14  2:34  3:08   72 1:04:58 16.0  1:24   52   28:53  9:19 1:49:36 
   66  485 Jessica Tompkins`       Apple Valley       MN  37   61 10:12  2:20  2:28   53 1:01:42 16.8  1:08   91   34:26 11:07 1:49:55 
   67  323 Courtney Hyland         Rochester          MN  31   84 11:08  2:32  6:08   63 1:03:42 16.3  1:00   46   28:16  9:08 1:50:14 
   68  235 Andrea Brua             Savage             MN  42   82 11:03  2:31  3:07   62 1:03:14 16.4  1:34   70   31:26 10:09 1:50:22 
   69  539 Abigail Thompson        Burnsville         MN  12    4  7:09  1:38  2:48   70 1:04:57 16.0  0:38   93   34:56 11:16 1:50:26 
   70  390 Natalie Meyer           Lakeville          MN  13   16  7:52  1:48  3:07   96 1:11:46 14.5  1:01   33   26:42  8:37 1:50:26 
   71  431 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  58  100 12:15  2:48  3:31   78 1:06:31 15.6  0:49   40   27:40  8:56 1:50:45 
   72  301 Jocelyn Hafertepe       Burnsville         MN  34   59 10:10  2:19  2:15   81 1:06:47 15.5  1:06   65   30:52  9:58 1:51:08 
   73  463 Jessica Springer        Marine             MN  22   51  9:51  2:15  3:13   73 1:05:36 15.8  1:00   73   31:33 10:11 1:51:12 
   74  483 Elisabeth Toecker       Minneapolis        MN  26   35  8:52  2:01  3:34   68 1:04:17 16.1  1:28   86   33:32 10:49 1:51:42 
   75  221 Linda Becker            Prior Lake         MN  39  105 14:03  3:12  3:55   55 1:01:53 16.8  2:13   60   30:14  9:45 1:52:16 
   76  223 Danielle Berger         Edina              MN  23   99 12:09  2:46  3:05   76 1:06:20 15.6  1:08   56   29:51  9:38 1:52:30 
   77  399 Lauren Murray           Edina              MN  23   55  9:59  2:17  3:44   83 1:07:02 15.5  2:09   61   30:30  9:51 1:53:21 
   78  340 Betsy Kintner           Farmington         MN  48   98 11:59  2:44  3:04   54 1:01:52 16.8  2:00   92   34:33 11:09 1:53:25 
   79  429 Janet Pink              Minneapolis        MN  54   58 10:08  2:19  3:16   79 1:06:40 15.6  1:13   77   32:27 10:28 1:53:43 
   80  273 Kate Eloranta           Minneapolis        MN  22   60 10:10  2:19  3:28   75 1:06:10 15.7  1:31   78   32:37 10:32 1:53:55 
   81  428 Linda Pfaff             Burnsville         MN  52   97 11:53  2:42  3:36   74 1:05:38 15.8  1:31   75   31:50 10:16 1:54:25 
   82  508 Laura Yepsen            St Louis Park      MN  23   77 10:40  2:26  6:09   93 1:09:42 14.9  1:14   38   27:24  8:51 1:55:06 
   83  272 Kari Eloranta           Minneapolis        MN  23  101 12:23  2:49  2:30  102 1:14:09 14.0  0:40   25   26:15  8:29 1:55:55 
   84  341 Megan Kish              Hopkins            MN  23   89 11:22  2:35  5:25   87 1:08:01 15.3  0:50   67   30:54  9:58 1:56:30 
   85  247 Elizabeth Caswell       Lakeville          MN  37   49  9:46  2:14  4:06   94 1:10:22 14.8  2:09   68   31:05 10:02 1:57:25 
   86  395 Jenny Mitchell          Rosemount          MN  22   13  7:41  1:45  4:18   99 1:12:48 14.3  0:43   79   32:41 10:33 1:58:09 
   87  282 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  46   31  8:34  1:57  5:19   85 1:07:14 15.4  1:28   97   35:45 11:32 1:58:18 
   88  236 Michelle Burke          Ankeny             IA  50   96 11:52  2:42  5:07   64 1:03:47 16.3  2:35   94   35:30 11:27 1:58:49 
   89  316 Dawn Hoins              Lakeville          MN  42   90 11:24  2:36  3:47   67 1:04:09 16.2  2:17  102   37:21 12:03 1:58:55 
   90  493 Sarah Warwick           Duluth             MN  48   71 10:30  2:24  6:11   86 1:07:54 15.3  1:05   90   34:20 11:05 1:59:58 
   91  420 Jennifer Parker         Rosemount, Mn 5506 MN  49   93 11:37  2:39  3:01   88 1:08:11 15.2  0:46  100   37:03 11:57 2:00:36 
   92  481 Breanna Thompson        Farmington         MN  22   64 10:18  2:21  4:01   95 1:11:02 14.6  1:21   89   34:13 11:03 2:00:53 
   93  397 Julie Morris            Apple Valley       MN  31   91 11:34  2:38  4:18   82 1:06:48 15.5  2:41   96   35:34 11:29 2:00:54 
   94  226 Kathleen Bond           Rosemount          MN  22   27  8:20  1:54  3:06  105 1:18:04 13.3  0:58   74   31:38 10:13 2:02:04 
   95  225 Taylor Bezdicek         Savage             MN  19   48  9:45  2:13  2:53  104 1:17:35 13.4  0:39   72   31:29 10:10 2:02:20 
   96  318 Gretta Holder           Rosemount          MN  42   18  8:00  1:49  3:50   84 1:07:03 15.5  1:51  108   41:47 13:29 2:02:28 
   97  276 Paula Feldt             Savage             MN  48  107 14:48  3:22  3:47   80 1:06:41 15.6  1:59   99   36:27 11:46 2:03:42 
   98  281 Pam Frost               Farmington         MN  48   80 11:02  2:31  4:18   91 1:09:04 15.0  1:56  103   37:46 12:11 2:04:05 
   99  421 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  49   78 10:46  2:27  3:57   92 1:09:14 15.0  1:04  107   40:02 12:55 2:05:01 
  100  263 Shannon Darsow          Rosemount          MN  36  106 14:16  3:15  4:54   97 1:11:53 14.4  2:04   80   32:46 10:35 2:05:52 
  101  290 Marisa Gordon           Minneapolis        MN  24   24  8:16  1:53  4:25  100 1:12:50 14.3  1:19  106   39:36 12:47 2:06:25 
  102  388 Candice Meyer           Bloomington        MN  31   67 10:20  2:21  7:55  107 1:20:22 12.9  2:42   53   28:54  9:20 2:10:11 
  103  487 Liz Towery              Rochester          MN  22  111 15:38  3:34  6:29  103 1:15:19 13.8  2:40   66   30:53  9:58 2:10:58 
  104  369 Jewel Luckow            New Prague         MN  13    6  7:30  1:43  4:45  109 1:22:02 12.7  1:13   95   35:30 11:28 2:10:58 
  105  255 Winter Craig            Lakeville          MN  11    9  7:36  1:44  3:54  111 1:22:49 12.5  1:00  104   37:53 12:14 2:13:10 
  106  476 Lauren Synko            Rochester          MN  25  113 16:50  3:50  5:17   98 1:12:15 14.4  5:47   87   33:40 10:52 2:13:48 
  107  425 Lilian Petite           Bloomington        MN  54  108 15:00  3:25  3:47   90 1:09:04 15.0  2:02  110   44:17 14:18 2:14:08 
  108  338 Monica Kendall          Rochester          MN  37   92 11:34  2:38  3:48  110 1:22:40 12.6  1:02  101   37:17 12:02 2:16:21 
  109  472 Amanda Swanson          Lakeville          MN  31  109 15:11  3:27  5:26  101 1:13:52 14.1  2:38  109   41:58 13:33 2:19:04 
  110  436 Kelsey Ranney           Lakeville          MN  24  112 15:45  3:35  7:52  106 1:18:04 13.3  1:47  105   38:36 12:28 2:22:02 
  111  242 Rosemarie Carodenuto    Orono              MN  58   76 10:38  2:25  3:28  108 1:21:00 12.8  1:31  111   46:29 15:00 2:23:05 
  112  440 Anne Riendl             Waukesha           WI  63  104 13:53  3:10  7:22  112 1:26:42 12.0  2:17  112   47:01 15:10 2:37:13 
  113  455 Kim Siebold             Lakeville          MN  44   32  8:34  1:57  2:15   13   54:21 19.1  1:33                            
  114  206 Rachel Amundsen         Saint Michael      MN  34  110 15:20  3:30                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  489 Nick Traxler            Deephaven          MN  18    6  6:43  1:32  1:15    2   48:39 21.3  0:38    1   18:21  5:55 1:15:34 
    2  441 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  15    3  5:58  1:22  1:31    1   48:36 21.4  0:37    7   22:40  7:19 1:19:21 
    3  415 Mark Ostroot            Kasson             MN  16    9  7:09  1:38  1:41    6   53:22 19.5  0:47    2   19:48  6:24 1:22:45 
    4  416 Benjamin Palmer         Minneapolis        MN  19   14  9:30  2:10  2:11    3   50:51 20.4  1:05    4   20:23  6:35 1:23:58 
    5  484 Zachary Tollefson       Rosemount          MN  18    7  6:45  1:32  2:08    8   55:37 18.7  0:30    3   19:56  6:26 1:24:54 
    6  309 Matthew Helmerichs      Victoria           MN  18   11  7:43  1:46  3:50    5   52:37 19.7  0:30    5   20:39  6:40 1:25:16 
    7  437 Nathan Regan            Lakeville          MN  16    2  5:49  1:20  2:51    4   51:35 20.1  0:33   10   24:46  8:00 1:25:33 
    8  313 Steven Hoff             Minnetrista        MN  16   13  9:15  2:07  2:30    7   54:54 18.9  0:54    6   21:09  6:50 1:28:40 
    9  391 Travis Meyer            Lakeville          MN  18    1  5:45  1:19  2:24    9   57:26 18.1  0:54    9   23:40  7:38 1:30:08 
   10  432 Matthew Puklich         Chaska             MN  16   12  8:11  1:52  3:20   10   57:38 18.0  1:04    8   23:38  7:38 1:33:49 
   11  471 Koji Suga               Lilydale           MN  12   10  7:42  1:45  1:18   11   58:44 17.7  0:39   12   25:57  8:23 1:34:18 
   12  288 Nate Gillies            Savage             MN  19    8  6:52  1:34  2:34   14 1:05:44 15.8  1:34   13   26:49  8:39 1:43:33 
   13  540 Alex Thompson           Burnsville         MN  13    4  6:05  1:23  2:19   12 1:03:49 16.3  0:53   14   30:41  9:54 1:43:45 
   14  376 Lorenzo Mascarenas      Golden Valley      MN  13   15 20:46  4:43  5:31   13 1:05:26 15.9  0:48   11   25:26  8:13 1:57:55 
   15  537 Jackson Gray            Savage             MN  13   16 23:32  5:21  3:51   15 1:11:14 14.6  1:30   15   31:44 10:15 2:11:50 
   16  501 Damien Williams         Savage             MN  13   17 27:39  6:17  3:26   16 1:25:57 12.1  0:52   16   42:07 13:36 2:39:58 
   17  330 Conrad Johnson          Shakopee           MN  15    5  6:07  1:24  2:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  213 Trish Bachmeier         Prior Lake         MN  16    6  7:40  1:45  1:40    1   55:01 18.9  1:09    4   26:19  8:30 1:31:49 
    2  305 Lauren Harris           Prior Lake         MN  15    2  6:04  1:23  1:52    4   58:11 17.8  0:43    2   25:08  8:07 1:31:56 
    3  203 Brianna Alexander       Lakeville          MN  15    1  6:03  1:23  2:21    3   57:13 18.1  0:45    3   25:36  8:16 1:31:56 
    4  409 Alexa Oberembt          Eagan              MN  19    8  9:22  2:08  2:09    2   56:21 18.4  0:35    1   23:54  7:43 1:32:18 
    5  539 Abigail Thompson        Burnsville         MN  12    3  7:09  1:38  2:48    5 1:04:57 16.0  0:38    7   34:56 11:16 1:50:26 
    6  390 Natalie Meyer           Lakeville          MN  13    7  7:52  1:48  3:07    6 1:11:46 14.5  1:01    5   26:42  8:37 1:50:26 
    7  225 Taylor Bezdicek         Savage             MN  19    9  9:45  2:13  2:53    7 1:17:35 13.4  0:39    6   31:29 10:10 2:02:20 
    8  369 Jewel Luckow            New Prague         MN  13    4  7:30  1:43  4:45    8 1:22:02 12.7  1:13    8   35:30 11:28 2:10:58 
    9  255 Winter Craig            Lakeville          MN  11    5  7:36  1:44  3:54    9 1:22:49 12.5  1:00    9   37:53 12:14 2:13:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  202 Andy Akason             Rosemount          MN  22    3  6:39  1:31  2:19    2   51:11 20.3  1:13    6   25:30  8:14 1:26:50 
    2  365 Jeremy Lewitzke         Eden Prairie       MN  24    6  9:46  2:14  2:07    3   52:22 19.8  0:35    2   23:14  7:30 1:28:02 
    3  215 Andy Barringer          St. Francis        MN  22    7 10:13  2:20  2:53    1   50:57 20.4  0:54    5   24:07  7:47 1:29:03 
    4  280 Ross Freiderich         Rosemount          MN  23    2  6:25  1:28  3:10    8   57:14 18.1  1:28   11   28:08  9:05 1:36:23 
    5  344 Spencer Knott           Minneapolis        MN  21    9 11:04  2:31  3:52    9   58:47 17.7  0:48    1   21:56  7:05 1:36:25 
    6  419 Derek Parker            Rosemount          MN  22    5  9:03  2:04  4:14   10   59:31 17.4  0:43    3   23:37  7:38 1:37:07 
    7  367 Mike Lien               Shoreview          MN  24   10 11:06  2:32  2:52    6   56:55 18.2  1:16    7   26:03  8:25 1:38:11 
    8  384 Andy Meidl              Lakeville          MN  23    8 11:03  2:31  3:00    7   56:56 18.2  0:40    8   26:41  8:37 1:38:18 
    9  218 Adam Beaupre            Minneapolis        MN  23   12 12:07  2:46  2:34    4   54:58 18.9  1:18   10   28:08  9:05 1:39:03 
   10  237 Alex Card               Prior Lake         MN  21    1  5:47  1:19  2:14   12 1:07:44 15.3  0:40    4   23:48  7:41 1:40:11 
   11  385 Zach Meidl              Lakeville          MN  23   11 11:31  2:38  4:40    5   56:28 18.4  1:41    9   27:26  8:51 1:41:46 
   12  458 Ben Smidt               Apple Valley       MN  20    4  7:23  1:41  2:34   11 1:02:39 16.6  0:49   12   31:15 10:05 1:44:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  366 Lindsey Lewitzke        Eden Prairie       MN  24    2  8:13  1:53  2:22    1   55:25 18.7  0:51    4   25:05  8:06 1:31:55 
    2  265 Alyssa Dehne            Minneapolis        MN  20    7  9:51  2:15  3:10    4 1:02:08 16.7  0:48    1   23:02  7:26 1:38:57 
    3  503 Madeline Wiltgen        Long Lake          MN  20    6  9:33  2:11  2:55    2   57:58 17.9  2:21    6   26:17  8:29 1:39:02 
    4  306 Bobbilee Hartman        Minneapolis        MN  24    5  9:08  2:05  3:10    5 1:02:27 16.6  1:34    3   24:47  8:00 1:41:05 
    5  317 Sara Hoins              Lakeville          MN  22   12 10:19  2:21  2:40    3   59:40 17.4  1:07   16   32:50 10:36 1:46:35 
    6  460 Sonja Smidt             Apple Valley       MN  23   17 12:53  2:56  3:21   11 1:08:27 15.2  0:43    2   23:37  7:37 1:48:59 
    7  463 Jessica Springer        Marine             MN  22    8  9:51  2:15  3:13    6 1:05:36 15.8  1:00   12   31:33 10:11 1:51:12 
    8  223 Danielle Berger         Edina              MN  23   15 12:09  2:46  3:05    8 1:06:20 15.6  1:08    8   29:51  9:38 1:52:30 
    9  399 Lauren Murray           Edina              MN  23    9  9:59  2:17  3:44    9 1:07:02 15.5  2:09    9   30:30  9:51 1:53:21 
   10  273 Kate Eloranta           Minneapolis        MN  22   10 10:10  2:19  3:28    7 1:06:10 15.7  1:31   14   32:37 10:32 1:53:55 
   11  508 Laura Yepsen            St Louis Park      MN  23   13 10:40  2:26  6:09   12 1:09:42 14.9  1:14    7   27:24  8:51 1:55:06 
   12  272 Kari Eloranta           Minneapolis        MN  23   16 12:23  2:49  2:30   16 1:14:09 14.0  0:40    5   26:15  8:29 1:55:55 
   13  341 Megan Kish              Hopkins            MN  23   14 11:22  2:35  5:25   10 1:08:01 15.3  0:50   11   30:54  9:58 1:56:30 
   14  395 Jenny Mitchell          Rosemount          MN  22    1  7:41  1:45  4:18   14 1:12:48 14.3  0:43   15   32:41 10:33 1:58:09 
   15  481 Breanna Thompson        Farmington         MN  22   11 10:18  2:21  4:01   13 1:11:02 14.6  1:21   17   34:13 11:03 2:00:53 
   16  226 Kathleen Bond           Rosemount          MN  22    4  8:20  1:54  3:06   18 1:18:04 13.3  0:58   13   31:38 10:13 2:02:04 
   17  290 Marisa Gordon           Minneapolis        MN  24    3  8:16  1:53  4:25   15 1:12:50 14.3  1:19   19   39:36 12:47 2:06:25 
   18  487 Liz Towery              Rochester          MN  22   18 15:38  3:34  6:29   17 1:15:19 13.8  2:40   10   30:53  9:58 2:10:58 
   19  436 Kelsey Ranney           Lakeville          MN  24   19 15:45  3:35  7:52   19 1:18:04 13.3  1:47   18   38:36 12:28 2:22:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  546 Joe Christman           Northfield         MN  27    3  7:42  1:45  2:49    3   49:31 21.0  0:51    2   20:34  6:38 1:21:25 
    2  495 Daniel Westlund         St. Louis Park     MN  29   10 10:29  2:23  2:43    1   47:46 21.7  1:33    1   20:19  6:34 1:22:48 
    3  383 Joseph McShane          Chanhassen         MN  28    4  7:53  1:48  1:58    2   48:37 21.4  0:57    8   28:27  9:11 1:27:49 
    4  303 Chad Hansen             Annandale          MN  25    5  9:20  2:08  2:43    4   55:41 18.6  0:39    4   24:20  7:51 1:32:41 
    5  497 Mark Wetzel             Lakeville          MN  25    2  6:04  1:23  3:16    6   57:37 18.0  0:38    5   25:18  8:10 1:32:50 
    6  261 Peter Cyr               Richfield          MN  27    9 10:29  2:23  2:28    5   57:27 18.1  1:16    3   21:58  7:05 1:33:37 
    7  258 Justin Crisp            Lakeville          MN  28    6  9:55  2:16  3:12    7   57:42 18.0  1:17    6   26:59  8:43 1:39:04 
    8  375 Derek Marks             Amery              WI  28    7 10:22  2:22  3:16    8   59:17 17.5  0:58    7   27:06  8:45 1:40:57 
    9  498 Richard Wetzel          Lakeville          MN  27    1  6:00  1:22  3:28    9 1:01:41 16.8  0:39   10   30:48  9:56 1:42:34 
   10  394 Michael Mishler         Golden Valley      MN  28    8 10:25  2:23  2:41   10 1:01:47 16.8  1:30    9   30:47  9:56 1:47:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  442 Bette Rowley            Bloomington        MN  28    1  7:04  1:37  2:11    1   50:28 20.6  0:46    1   22:07  7:08 1:22:33 
    2  289 Lauren Girard           Northfield         MN  25    2  8:32  1:57  2:15    2   58:58 17.6  1:26    4   34:09 11:01 1:45:18 
    3  483 Elisabeth Toecker       Minneapolis        MN  26    3  8:52  2:01  3:34    3 1:04:17 16.1  1:28    2   33:32 10:49 1:51:42 
    4  476 Lauren Synko            Rochester          MN  25    4 16:50  3:50  5:17    4 1:12:15 14.4  5:47    3   33:40 10:52 2:13:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  350 Lance Kuehn             Eagan              MN  30    3  8:03  1:50  1:52    1   45:49 22.7  0:47    2   19:55  6:26 1:16:23 
    2  467 Steve Stenzel           St. Paul           MN  32    1  7:15  1:39  2:02    3   48:01 21.6  0:39    1   18:30  5:58 1:16:25 
    3  304 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34    4  8:23  1:55  1:46    2   47:15 22.0  0:49    4   21:06  6:49 1:19:18 
    4  412 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  33    6  8:48  2:00  1:58    7   51:34 20.1  0:49    6   24:06  7:47 1:27:13 
    5  477 Eric Tange              Urbandale          IA  32    7  8:49  2:01  2:01    6   50:54 20.4  0:54    9   24:57  8:03 1:27:32 
    6  224 Justin Berken           Minneapolis        MN  30    5  8:30  1:56  3:48    8   53:30 19.4  2:08    3   19:59  6:27 1:27:53 
    7  359 Colin Lee               Minneapolis        MN  33    9  9:07  2:05  2:30    4   49:36 20.9  1:33   10   25:44  8:18 1:28:28 
    8  496 Dyle Westman            Forest Lake        MN  33   10  9:27  2:09  2:29    9   53:58 19.2  1:16    5   22:15  7:11 1:29:23 
    9  462 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  33    8  8:55  2:02  2:38   10   54:46 19.0  0:48    7   24:19  7:51 1:31:25 
   10  512 Timothy Zbaracki        Farmington         MN  31   15 12:30  2:51  2:31    5   50:04 20.7  1:08   14   27:21  8:50 1:33:33 
   11  506 Brent Witt              Minneapolis        MN  33    2  7:45  1:46  3:54   11   56:41 18.3  1:36   13   27:11  8:46 1:37:04 
   12  445 Andrew Savaloja         Minneapolis        MN  30   12 11:00  2:30  2:52   12   57:09 18.2  1:12   15   27:49  8:59 1:40:00 
   13  204 Charles Alexander       Golden Valley      MN  34   14 12:17  2:48  3:10   13 1:00:40 17.1  0:45   11   25:53  8:21 1:42:44 
   14  370 Jake Luehrs             Otsego             MN  33   13 11:47  2:41  5:36   14 1:01:59 16.7  1:15    8   24:25  7:53 1:45:00 
   15  510 Luis Zamorano           St. Paul           MN  33   11  9:42  2:13  3:34   15 1:07:15 15.4  0:50   12   26:46  8:38 1:48:05 
   16  474 Erik Swanson            Lakeville          MN  31   16 25:17  5:45  7:06   16 1:14:03 14.0  2:43   16   34:39 11:11 2:23:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  331 Heather Johnson         Hermantown         MN  34    1  8:21  1:54  1:41    1   48:45 21.3  0:55    1   24:29  7:54 1:24:08 
    2  275 Ann Enderle             Bloomington        MN  32    8 10:25  2:22  2:23    2   56:05 18.5  1:04    8   28:33  9:13 1:38:28 
    3  321 Kerry Hudgens           Shakopee           MN  34   10 10:37  2:25  2:47    4   58:42 17.7  2:05    2   25:29  8:14 1:39:38 
    4  328 Jayne Jerome            Burnsville         MN  31                           8 1:02:40 16.6  1:11   10   29:12  9:25 1:41:09 
    5  310 Kathleen Heneke         Rochester          MN  33    3 10:00  2:17  4:44    3   57:14 18.1  1:50    7   28:26  9:11 1:42:12 
    6  393 Claire Miller           Minneapolis        MN  30    9 10:28  2:23  4:44    5   58:46 17.7  1:45    4   26:52  8:40 1:42:32 
    7  296 Rachel Green            Minneapolis        MN  30    5 10:15  2:20  3:19    6 1:00:49 17.1  1:57    3   26:30  8:33 1:42:48 
    8  201 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  31    6 10:18  2:21  2:06    7 1:01:11 17.0  1:19   12   33:06 10:41 1:47:59 
    9  322 Sally Hutson            Farmington         MN  31    2  9:55  2:16  3:30   10 1:04:58 16.0  1:50    5   28:16  9:07 1:48:28 
   10  323 Courtney Hyland         Rochester          MN  31   11 11:08  2:32  6:08    9 1:03:42 16.3  1:00    6   28:16  9:08 1:50:14 
   11  301 Jocelyn Hafertepe       Burnsville         MN  34    4 10:10  2:19  2:15   11 1:06:47 15.5  1:06   11   30:52  9:58 1:51:08 
   12  397 Julie Morris            Apple Valley       MN  31   12 11:34  2:38  4:18   12 1:06:48 15.5  2:41   13   35:34 11:29 2:00:54 
   13  388 Candice Meyer           Bloomington        MN  31    7 10:20  2:21  7:55   14 1:20:22 12.9  2:42    9   28:54  9:20 2:10:11 
   14  472 Amanda Swanson          Lakeville          MN  31   13 15:11  3:27  5:26   13 1:13:52 14.1  2:38   14   41:58 13:33 2:19:04 
   15  206 Rachel Amundsen         Saint Michael      MN  34   14 15:20  3:30                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  499 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  35    1  6:27  1:28  1:28    1   41:27 25.0  0:47    1   17:47  5:45 1:07:54 
    2  307 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39    3  7:15  1:39  2:50    2   47:34 21.8  0:49    6   25:06  8:06 1:23:32 
    3  406 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  37   10  8:57  2:03  2:13    4   50:49 20.4  1:04    2   22:13  7:10 1:25:15 
    4  453 Corby Serk              Eden Prairie       MN  39    7  8:49  2:01  2:16    3   49:35 20.9  1:08    8   25:29  8:14 1:27:16 
    5  267 Glen Drexler            Duluth             MN  39    4  7:38  1:45  2:14    7   53:35 19.4  0:38    4   24:39  7:58 1:28:43 
    6  387 Jacob Mercer            Shakopee           MN  38   22 11:40  2:40  2:55    5   52:43 19.7  0:32    3   22:30  7:16 1:30:20 
    7  439 Scott Remiger           Lakeville          MN  39    8  8:52  2:01  2:43    6   52:48 19.7  1:02   10   25:59  8:23 1:31:21 
    8  465 Glenn Starfield         Prior Lake         MN  37    9  8:54  2:02  2:43   14   56:10 18.5  1:25    7   25:18  8:10 1:34:27 
    9  268 Andy Dybvig             Plymouth           MN  37   16 10:02  2:17  3:08   13   56:07 18.5  1:19    5   25:00  8:04 1:35:35 
   10  291 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  39    6  8:19  1:54  2:53   12   55:37 18.7  1:06   15   27:56  9:01 1:35:48 
   11  320 Eric Hudgens            Shakopee           MN  35   18 10:18  2:21  3:15   11   55:35 18.7  1:33   11   26:05  8:25 1:36:45 
   12  279 Chad Franz              Eden Prairie       MN  37    2  7:09  1:38  3:08   10   55:19 18.8  0:53   19   31:35 10:12 1:38:02 
   13  243 Jason Carter            Bloomington        MN  39   13  9:22  2:08  2:55   21 1:00:11 17.2  0:52    9   25:55  8:22 1:39:14 
   14  212 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  35    5  7:49  1:47  3:22   17   59:02 17.6  1:18   16   28:08  9:05 1:39:36 
   15  507 Brian Witte             Prior Lake         MN  37   12  9:18  2:07  3:40   19   59:52 17.3  0:58   12   26:31  8:34 1:40:17 
   16  423 Chrystian Pereira       St. Paul           MN  39   20 10:55  2:29  2:09    8   54:11 19.2  1:24   20   32:01 10:20 1:40:38 
   17  254 Mike Craig              Shakopee           MN  38   14  9:24  2:09  2:55   16   58:31 17.7  0:58   17   29:22  9:29 1:41:08 
   18  319 James Hovey             Inver Grove Height MN  35   26 13:00  2:58  3:32   23 1:02:21 16.6  0:48   13   26:52  8:40 1:46:30 
   19  246 Chad Caswell            Lakeville          MN  37   11  9:11  2:06  3:22   22 1:01:24 16.9  1:06   21   32:08 10:22 1:47:08 
   20  468 Ted Stephany            Minneapolis        MN  36   25 12:53  2:56  4:13    9   54:30 19.0  1:43   24   34:23 11:06 1:47:40 
   21  240 Michael Carlson         Lakeville          MN  38   15  9:58  2:16  5:27   25 1:05:59 15.7  1:16   14   27:02  8:43 1:49:41 
   22  278 Kevin Frantz            Prior Lake         MN  36   17 10:16  2:20  4:12   18   59:08 17.6  2:36   22   33:33 10:50 1:49:43 
   23  207 Chris Anderson          Rochester          MN  35   23 12:26  2:50  4:56   15   57:55 17.9  0:55   23   33:33 10:50 1:49:43 
   24  345 Benjamin Kobilka        St. Louis Park     MN  38   19 10:30  2:24  3:27   20 1:00:08 17.3  2:08   25   34:51 11:15 1:51:03 
   25  444 David Sanchez           St Paul            MN  39   27 16:29  3:45  6:20   24 1:05:52 15.8  1:03   18   31:12 10:04 2:00:54 
   26  277 Matt Feyen              Rosemount          MN  39   21 11:14  2:34  3:16   26 1:06:48 15.5  1:32   27   45:09 14:34 2:07:58 
   27  379 Ben Mayer               Lakeville          MN  35   24 12:30  2:51  6:09   27 1:09:39 14.9  2:53   26   38:25 12:24 2:09:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  511 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  39    5  8:36  1:58  1:52    1   47:02 22.1  0:48    3   23:14  7:30 1:21:31 
    2  364 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  39    3  8:18  1:54  2:05    2   51:30 20.2  0:34    1   21:29  6:56 1:23:54 
    3  329 Shauna Joas             Eagan              MN  38    1  8:14  1:53  2:11    3   52:11 19.9  0:51    7   26:14  8:28 1:29:39 
    4  351 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38    7  9:00  2:03  2:29    4   54:17 19.1  0:59    4   24:32  7:55 1:31:15 
    5  456 Sarah Siedschlag        Minneapolis        MN  37    6  8:53  2:01  2:19   10 1:01:02 17.0  1:28    2   22:26  7:15 1:36:06 
    6  228 Lisa Bormann            Savage             MN  39    4  8:23  1:55  2:46    6   56:38 18.3  1:29   12   27:44  8:57 1:36:58 
    7  294 Jennifer Grant          St. Louis Park     MN  37    8  9:31  2:10  2:32    5   56:03 18.5  1:03   14   30:02  9:42 1:39:09 
    8  407 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  36    9  9:41  2:12  3:11    8   59:56 17.3  0:41    8   26:21  8:30 1:39:49 
    9  473 Claire Swanson          St. Louis Park     MN  36    2  8:15  1:53  2:55   11 1:01:03 17.0  2:10    6   25:55  8:22 1:40:16 
   10  239 Kim Carlson             Minneapolis        MN  37   11 10:07  2:18  3:15    7   58:46 17.7  1:28   11   27:32  8:53 1:41:07 
   11  457 Karin Smalkoski         Apple Valley       MN  37   14 10:31  2:24  3:37    9 1:00:40 17.1  1:44   10   27:06  8:45 1:43:36 
   12  343 Kelly Klein             Rochester          MN  35   16 11:03  2:31  4:23   15 1:03:52 16.3  1:40    5   25:10  8:08 1:46:07 
   13  505 Heidi Winter            Lakeville          MN  39   17 11:11  2:33  3:03   16 1:03:54 16.2  2:03    9   26:40  8:36 1:46:49 
   14  244 Katie Carter            Bloomington        MN  39   13 10:30  2:23  3:36   12 1:01:41 16.8  0:44   17   30:45  9:55 1:47:13 
   15  347 Molly Krehbiel          Eagan              MN  37   15 10:34  2:24  2:53   17 1:04:29 16.1  0:43   16   30:36  9:52 1:49:12 
   16  336 Christine Keeney        Rochester          MN  36   18 11:14  2:34  3:08   18 1:04:58 16.0  1:24   13   28:53  9:19 1:49:36 
   17  485 Jessica Tompkins`       Apple Valley       MN  37   12 10:12  2:20  2:28   13 1:01:42 16.8  1:08   20   34:26 11:07 1:49:55 
   18  221 Linda Becker            Prior Lake         MN  39   20 14:03  3:12  3:55   14 1:01:53 16.8  2:13   15   30:14  9:45 1:52:16 
   19  247 Elizabeth Caswell       Lakeville          MN  37   10  9:46  2:14  4:06   19 1:10:22 14.8  2:09   18   31:05 10:02 1:57:25 
   20  263 Shannon Darsow          Rosemount          MN  36   21 14:16  3:15  4:54   20 1:11:53 14.4  2:04   19   32:46 10:35 2:05:52 
   21  338 Monica Kendall          Rochester          MN  37   19 11:34  2:38  3:48   21 1:22:40 12.6  1:02   21   37:17 12:02 2:16:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  535 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  40    2  7:21  1:41  1:36    1   43:25 23.9  0:43    2   21:54  7:04 1:14:58 
    2  480 Eric Tessmer            Lakeville          MN  40    6  7:43  1:46  2:26    4   47:39 21.8  0:47    1   19:51  6:24 1:18:24 
    3  232 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  44    4  7:36  1:44  1:47    2   46:52 22.1  0:45    3   22:48  7:22 1:19:47 
    4  205 Jim Alme                Farmington         MN  40    1  6:19  1:26  2:26    3   47:37 21.8  0:55    5   23:34  7:36 1:20:50 
    5  116 Paul Watson             Farmignton         MN  43    3  7:28  1:42  2:23    7   50:38 20.5  0:39    6   23:54  7:43 1:25:00 
    6  219 Garrett Beck            Farmington         MN  41    8  8:04  1:50  2:35    5   50:04 20.7  1:24    9   24:12  7:49 1:26:16 
    7  500 Tony Willett            Lakeville          MN  43   10  8:29  1:56  2:12    6   50:36 20.5  1:03   11   24:32  7:55 1:26:50 
    8  222 Thomas Becker           Prior Lake         MN  40   11  8:53  2:02  2:38    9   51:35 20.1  1:14    8   24:08  7:47 1:28:26 
    9  381 Mike McClure            Apple Valley       MN  41    9  8:16  1:53  3:30   10   52:14 19.9  1:34    7   23:58  7:44 1:29:31 
   10  452 Steve Secker            Eleva              WI  42    7  7:54  1:48  2:06    8   51:27 20.2  0:54   14   28:34  9:13 1:30:53 
   11  509 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  42   13  9:18  2:07  2:40   13   55:40 18.6  0:59   10   24:15  7:50 1:32:50 
   12  251 Michael Clark           Rochester          MN  44   12  9:02  2:04  3:10   11   53:53 19.3  1:19   12   26:00  8:23 1:33:21 
   13  271 Brady Ellis             Lakeville          MN  40   18  9:58  2:16  3:35   17   58:00 17.9  1:55    4   23:00  7:26 1:36:26 
   14  373 Marc Macke              Corcoran           MN  43   17  9:46  2:13  3:19   12   54:18 19.1  1:16   18   32:48 10:35 1:41:25 
   15  227 Patrick Boria           Lakeville          MN  42   14  9:39  2:12  3:56   14   56:11 18.5  1:56   15   31:16 10:05 1:42:55 
   16  448 Mike Schauer            Lake Vile          MN  42    5  7:40  1:45  3:02   18   58:40 17.7  1:28   17   32:24 10:27 1:43:13 
   17  475 Michael Swanson         Minneapolis        MN  43   15  9:40  2:12  4:29   19 1:06:14 15.7  0:39   13   27:15  8:48 1:48:15 
   18  231 Paul Breda              West St. Paul      MN  44   19 11:41  2:40  5:10   16   58:00 17.9  2:13   16   31:50 10:16 1:48:52 
   19  449 Andy Schindler          Lakeville          MN  43   16  9:43  2:13  5:00   15   56:20 18.4  2:17   20   44:03 14:13 1:57:20 
   20  308 Matthew Hayden          Urbandale          IA  43   20 14:43  3:21  8:11   20 1:06:17 15.7  2:29   19   34:13 11:02 2:05:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  361 Amy Lelwica             Brainerd           MN  43    3  7:36  1:44  2:11    1   51:48 20.0  1:20    4   25:49  8:20 1:28:42 
    2  405 Renee Neuharth          Savage             MN  44    1  7:29  1:42  2:42    2   53:32 19.4  1:16    7   27:50  8:59 1:32:47 
    3  220 Mary Beck               Farmington         MN  41    2  7:31  1:43  2:41    4   56:33 18.4  1:31    3   25:08  8:07 1:33:22 
    4  348 Lisa Kresky-Griffin     Farmington         MN  41   10  8:59  2:03  2:13    6   57:59 17.9  1:40    1   22:50  7:22 1:33:39 
    5  461 Kari Snyder             Lakeville          MN  41    7  8:12  1:52  2:38    9 1:00:43 17.1  0:52    2   24:06  7:47 1:36:29 
    6  402 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  43    8  8:19  1:54  2:42   10 1:00:56 17.0  1:00    5   26:28  8:33 1:39:23 
    7  312 Andrea Hoff             Northfield         MN  43   13 10:57  2:30  2:50    7   59:31 17.4  1:49    6   26:54  8:41 1:41:59 
    8  357 Amy Larson              Lakeville          MN  42    5  7:52  1:48  3:18    8   59:54 17.3  1:24   12   32:03 10:21 1:44:27 
    9  333 Jodie Jones             Lakeville          MN  42    4  7:37  1:44  2:51    5   57:14 18.1  1:17   13   36:08 11:40 1:45:05 
   10  356 Molly Lahn              Bloomington        MN  40   12  9:54  2:15  3:41   12 1:02:40 16.6  1:04    9   28:30  9:12 1:45:47 
   11  389 Lisa Meyer              Lakeville          MN  44   11  9:36  2:11  2:56   15 1:06:23 15.6  0:50    8   28:30  9:12 1:48:13 
   12  249 Sheila Christianson     Lakeville          MN  42   16 11:44  2:40  2:57   11 1:02:02 16.7  1:22   10   31:13 10:05 1:49:16 
   13  235 Andrea Brua             Savage             MN  42   14 11:03  2:31  3:07   13 1:03:14 16.4  1:34   11   31:26 10:09 1:50:22 
   14  316 Dawn Hoins              Lakeville          MN  42   15 11:24  2:36  3:47   14 1:04:09 16.2  2:17   14   37:21 12:03 1:58:55 
   15  318 Gretta Holder           Rosemount          MN  42    6  8:00  1:49  3:50   16 1:07:03 15.5  1:51   15   41:47 13:29 2:02:28 
   16  455 Kim Siebold             Lakeville          MN  44    9  8:34  1:57  2:15    3   54:21 19.1  1:33                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  248 Joe Caturia             Hastings           MN  46    2  7:37  1:44  1:38    1   44:49 23.2  0:49    1   19:32  6:18 1:14:23 
    2  264 Doug Davis              Lakeville          MN  46    1  6:07  1:24  1:45    3   45:50 22.6  1:14    2   21:30  6:56 1:16:23 
    3  346 Bryan Korb              Lakeville          MN  47    3  7:45  1:46  2:08    2   45:45 22.7  0:57    4   22:50  7:22 1:19:23 
    4  513 John Zenner             Lakeville          MN  45    5  8:28  1:56  1:57    4   48:13 21.5  0:50    7   23:35  7:37 1:23:02 
    5  534 Todd Stokke             Winona             MN  48    6  8:30  1:56  2:05    5   49:24 21.0  1:22    9   23:59  7:45 1:25:18 
    6  363 John Lemos              Cedar Rapids       IA  49   10  8:37  1:58  2:07    6   49:40 20.9  1:24   11   25:55  8:22 1:27:40 
    7  544 Darrel Henry            Murdock            MN  47    7  8:33  1:57  2:34    9   53:05 19.6  1:02    5   23:00  7:25 1:28:12 
    8  211 Chris Athearn           Apple Valley       MN  45    9  8:35  1:57  2:28   10   53:06 19.5  1:02    8   23:57  7:44 1:29:05 
    9  285 David Gault             Limavady           LO  47   13  9:09  2:05  2:10   11   53:37 19.4  0:43   12   26:37  8:35 1:32:15 
   10  516 Erv Zimmer              Farmington         MN  45   19 12:27  2:50  4:20    7   51:49 20.0  1:21    6   23:07  7:28 1:33:03 
   11  469 Steve Storer            Rosemount          MN  46   11  8:47  2:00                                 10   24:36  7:56 1:34:05 
   12  354 Michael Lafave          Lakeville          AL  46   12  8:55  2:02  3:27   15   59:00 17.6  0:44    3   22:35  7:18 1:34:40 
   13  410 Patrick Oberembt        Eagan              MN  49   14  9:40  2:12  2:24   13   54:20 19.1  0:41   15   28:02  9:03 1:35:05 
   14  300 Chet Gunhus             Carver             MN  45   15  9:53  2:15  3:03   14   55:56 18.6  1:26   13   27:02  8:44 1:37:17 
   15   88 Chris Sandford          Rosemount          MN  46   20 12:47  2:55  4:10    8   52:51 19.6  1:22   14   27:18  8:49 1:38:25 
   16  380 Joe Mayer               New Hope           MN  48   18 11:38  2:39  3:22   12   54:02 19.2  0:55   19   29:07  9:24 1:39:01 
   17  298 Eric Gugger             Plymouth           MN  45                          16 1:00:11 17.2  1:39   16   28:20  9:09 1:44:38 
   18  349 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  47   16 10:50  2:28  3:03   17 1:00:28 17.2  2:01   17   28:28  9:11 1:44:48 
   19  372 Stuart MacDonald        Lakeville          MN  46    4  8:24  1:55  3:46   20 1:07:59 15.3  1:27   18   28:40  9:15 1:50:13 
   20  250 John Grant              Burnsville         MN  49   17 11:37  2:39  4:46   19 1:05:33 15.8  1:21   20   30:37  9:53 1:53:52 
   21  259 Christopher Curry       Minneapolis        MN  47    8  8:34  1:57  5:33   21 1:09:13 15.0  1:02   21   33:51 10:55 1:58:11 
   22  377 Tom Mascarenas          Golden Valley      MN  46   21 14:47  3:22  5:52   18 1:01:02 17.0  1:54   22   36:16 11:42 1:59:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  229 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  45    3  7:57  1:49  2:27    1   48:37 21.4  1:34    1   21:08  6:49 1:21:42 
    2  353 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  48    1  7:33  1:43  2:05    2   53:56 19.2  0:55    2   26:40  8:37 1:31:07 
    3  360 Laurie Lee              Eagan              MN  47    2  7:44  1:46  2:22                            4   28:12  9:06 1:34:57 
    4  210 Cheryl Athearn          Apple Valley       MN  46    5  8:50  2:01  3:19    3   57:17 18.1  1:23    3   27:01  8:43 1:37:48 
    5  327 Leta Jensen             Lakeville          MN  45   10 11:05  2:32  2:28    4   57:52 17.9  1:25    6   29:57  9:40 1:42:45 
    6  339 Karen Kieser            Burnsville         MN  47   13 11:37  2:39  3:29    5   58:24 17.8  1:44    5   29:45  9:36 1:44:58 
    7  517 Janet Zimmer            Farmington         MN  45   11 11:20  2:35  3:19    7 1:01:15 16.9  0:52    7   30:02  9:42 1:46:46 
    8  464 Penny Springer          Prior Lake         MN  49    6  9:35  2:11  3:10    6 1:00:24 17.2  1:02    8   32:51 10:36 1:47:01 
    9  340 Betsy Kintner           Farmington         MN  48   14 11:59  2:44  3:04    8 1:01:52 16.8  2:00   10   34:33 11:09 1:53:25 
   10  282 Kelly Gallagher         Lakeville          MN  46    4  8:34  1:57  5:19   10 1:07:14 15.4  1:28   11   35:45 11:32 1:58:18 
   11  493 Sarah Warwick           Duluth             MN  48    7 10:30  2:24  6:11   11 1:07:54 15.3  1:05    9   34:20 11:05 1:59:58 
   12  420 Jennifer Parker         Rosemount, Mn 5506 MN  49   12 11:37  2:39  3:01   12 1:08:11 15.2  0:46   13   37:03 11:57 2:00:36 
   13  276 Paula Feldt             Savage             MN  48   15 14:48  3:22  3:47    9 1:06:41 15.6  1:59   12   36:27 11:46 2:03:42 
   14  281 Pam Frost               Farmington         MN  48    9 11:02  2:31  4:18   13 1:09:04 15.0  1:56   14   37:46 12:11 2:04:05 
   15  421 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  49    8 10:46  2:27  3:57   14 1:09:14 15.0  1:04   15   40:02 12:55 2:05:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Jeff Melby              Bloomington        MN  53    2  7:15  1:39  2:08    1   45:16 22.9  0:52    2   24:49  8:01 1:20:18 
    2  538 James Nack              Madison Lake       MN  53    1  6:49  1:33  2:39    2   47:55 21.7  0:45    1   23:59  7:45 1:22:07 
    3  396 Mark Moland             Lakeville          MN  50    3  7:24  1:41  2:29    3   48:47 21.3  1:13    3   24:55  8:03 1:24:48 
    4  238 Thomas Carlin           Inver Grove Height MN  51    9 10:30  2:24  2:29    6   53:42 19.3  0:50    4   25:17  8:10 1:32:46 
    5  514 John Zevenbergen        Robbinsdale        MN  53   10 10:52  2:29  3:06    4   50:28 20.6  1:38    9   27:22  8:50 1:33:24 
    6  454 Mark Severson           Eagan              MN  53    8 10:21  2:22  2:49    5   52:42 19.7  1:07   10   28:21  9:09 1:35:19 
    7  417 Tim Palmer              Minneapolis        MN  50   13 12:03  2:45  2:22    7   54:27 19.1  1:15    5   25:19  8:10 1:35:24 
    8  332 Timothy Johnson         Lakeville          MN  51   14 12:50  2:55  4:01    9   55:45 18.6  1:55    6   25:43  8:18 1:40:12 
    9  502 Jeff Wiltgen            Long Lake          MN  54   11 11:18  2:35  4:14   10   57:55 17.9  2:22    7   26:15  8:29 1:42:03 
   10  398 Dave Mulcrone           Shakopee           MN  53    7 10:06  2:18  3:46   12 1:01:18 16.9  1:28    8   27:09  8:46 1:43:46 
   11  335 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  50    5  8:56  2:02  3:44   11 1:00:00 17.3  2:34   11   28:49  9:18 1:44:02 
   12  418 Alex Parker             Apple Valley       MN  50   12 11:30  2:37  3:38    8   55:30 18.7  2:46   13   31:12 10:04 1:44:35 
   13  414 Jay Oneill              Apple Valley       MN  50    6  9:11  2:06  3:37   14 1:10:00 14.8  1:40   12   28:59  9:21 1:53:25 
   14  430 Bryan Pohl              Golden Valley      MN  50    4  7:56  1:49 18:03   13 1:03:45 16.3  2:37   14   35:30 11:27 2:07:49 
   15  541 Bill Pothen             Apple Valley       MN  54   15 17:39  4:01  6:54   15 1:10:42 14.7  3:38   15   41:21 13:21 2:20:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  478 Robin Tedlund           Duluth             MN  54    1  8:01  1:50  2:18    1   49:05 21.1  0:46    1   23:44  7:40 1:23:52 
    2  374 Nancy Marian            Burnsville         MN  50    2  9:30  2:10  2:23    2 1:01:16 16.9  1:23    2   30:32  9:51 1:45:02 
    3  233 Julie Brenner           South Saint Paul   MN  51    3  9:57  2:16  3:53    3 1:02:33 16.6  0:45    3   31:27 10:09 1:48:33 
    4  429 Janet Pink              Minneapolis        MN  54    4 10:08  2:19  3:16    6 1:06:40 15.6  1:13    5   32:27 10:28 1:53:43 
    5  428 Linda Pfaff             Burnsville         MN  52    6 11:53  2:42  3:36    5 1:05:38 15.8  1:31    4   31:50 10:16 1:54:25 
    6  236 Michelle Burke          Ankeny             IA  50    5 11:52  2:42  5:07    4 1:03:47 16.3  2:35    6   35:30 11:27 1:58:49 
    7  425 Lilian Petite           Bloomington        MN  54    7 15:00  3:25  3:47    7 1:09:04 15.0  2:02    7   44:17 14:18 2:14:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  479 Tom Tedlund             Duluth             MN  56   10 13:22  3:03  2:33    1   46:13 22.5  1:11    1   24:53  8:02 1:28:11 
    2  302 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  58    3  9:18  2:07  3:06    3   52:23 19.8  1:27    2   25:59  8:23 1:32:12 
    3  334 Vince Justinak          Blaine             MN  55    2  9:01  2:03  2:48    2   49:49 20.8  1:24    6   30:36  9:53 1:33:35 
    4  262 John Daniels            Northfield         MN  57    4 10:02  2:17  2:15    4   53:12 19.5  1:39    3   27:03  8:44 1:34:08 
    5  434 John Quinn              Golden Valley      MN  57    7 10:47  2:27  3:33    5   57:16 18.1  1:25    4   29:52  9:38 1:42:50 
    6  216 Tom Barringer           St. Francis        MN  57    8 11:31  2:37  3:13    9 1:00:17 17.2  1:15    7   30:36  9:53 1:46:50 
    7  446 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  59    5 10:05  2:18  3:49    6   58:15 17.8  2:44    8   33:52 10:56 1:48:44 
    8  209 Doug Anderson           Lakeville          MN  58    9 13:16  3:01  4:58    8 1:00:01 17.3  1:12    9   36:42 11:51 1:56:07 
    9  324 Art Jacobson            Bloomington        MN  59    6 10:44  2:27  3:34    7   59:46 17.4  1:26   10   40:43 13:08 1:56:10 
   10  400 Will Murray             Edina              MN  55    1  7:23  1:41  9:19   10 1:07:05 15.5  2:07    5   30:29  9:50 1:56:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  208 Deb Anderson            Lakeville          MN  57    3 10:33  2:24  2:53    1   54:01 19.2  1:14    1   24:10  7:48 1:32:49 
    2  274 Mary Eloranta           Pewaukee           WI  59    1  8:54  2:02  2:03    2   57:04 18.2  0:53    4   28:33  9:13 1:37:26 
    3  433 Mary Alice Purcell      Bloomington        MN  56    2 10:13  2:20  4:00    4 1:00:50 17.1  1:23    3   28:04  9:04 1:44:28 
    4  443 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  58    6 13:16  3:01  2:59    3   57:08 18.2  0:57    5   33:13 10:43 1:47:30 
    5  431 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  58    5 12:15  2:48  3:31    5 1:06:31 15.6  0:49    2   27:40  8:56 1:50:45 
    6  242 Rosemarie Carodenuto    Orono              MN  58    4 10:38  2:25  3:28    6 1:21:00 12.8  1:31    6   46:29 15:00 2:23:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  482 William Thweatt         Lakeville          MN  63    1  8:11  1:52  3:05    2   52:33 19.8  1:27    2   27:28  8:52 1:32:42 
    2  337 Dave Kell               Hudson             WI  60    4  9:03  2:04  2:48    1   51:48 20.0  1:09    5   28:23  9:10 1:33:11 
    3  504 Mark Winholtz           Andover            MN  61    3  8:55  2:02  2:55    3   53:05 19.6  1:02    7   31:58 10:19 1:37:54 
    4  352 William Kunkel          Prior Lake         MN  62    2  8:32  1:57  4:25    4   58:29 17.7  1:39    3   27:33  8:54 1:40:36 
    5  270 Kevin Eide              Excelsior          MN  63    5 10:38  2:25  5:28    5   58:53 17.6  1:42    4   28:10  9:05 1:44:50 
    6  311 David Hiemstra          Lino Lakes         MN  60    8 15:47  3:36  6:01    7 1:01:06 17.0  1:41    1   26:05  8:25 1:50:38 
    7  413 Terry Olson             Wadena             MN  63    6 13:10  3:00  5:18    6   59:38 17.4  3:01    8   37:38 12:09 1:58:42 
    8  241 Charles Carodenuto      Orono              MN  64    7 14:00  3:11  3:07    8 1:10:40 14.7  1:28    6   30:20  9:47 1:59:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  362 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  61    1 11:15  2:34  2:24    1   56:14 18.5  1:30    1   32:48 10:35 1:44:09 
    2  440 Anne Riendl             Waukesha           WI  63    2 13:53  3:10  7:22    2 1:26:42 12.0  2:17    2   47:01 15:10 2:37:13 

Total Registered:                        343
Total Number of Team Finishers:           18
Total Number of Individual Finishers:    281
Number of Male   Finishers:              166
Number of Female Finishers:              115
Did not Finish Race or Did Not Start:     43