Upper Midwest Endurance Challenge -
Minneapolis, MN
8/27/2013

race logo










					
 UPPER MIDWEST ENDURANCE CHALLENGE - RESULTS FROM GRANDMA'S MARATHON      

Place Div   Bib    Name                   Age Sex City             St  Chip Tm    
===== ===== ====== ====================== === === ================ === ======= 
    1     1   3545 Nate Hoffman            30   M South Haven      MN  2:35:09 
    2     2   3403 Riccardo Tortini        30   M Houghton         MI  2:48:40 
    3     1   3917 Jon Lindberg            51   M Lake Nebagamon   WI  2:51:32 
    4     2    788 Tom Prentice            53   M Lake Elmo        MN  2:58:59 
    5     3    598 Jim Keyes               51   M Thunder Bay      ON  2:59:34 
    6     1   1691 Barry Sackett           44   M Okoboji          IA  2:59:41 
    7     1   1148 Jeff Denney             55   M Bloomington      MN  3:04:54 
    8     3   2766 Travis Brew             23   M Minneapolis      MN  3:06:42 
    9     2    765 Chris Steensland        42   M Hugo             MN  3:07:02 
   10     1   3348 Benjamin Trok           37   M Duluth           MN  3:08:51 
   11     3   1589 John Renning            41   M Cedar Rapids     IA  3:14:07 
   12     1   3768 Christopher Powers      47   M Blaine           MN  3:18:01 
   13     4   4117 Matthew Welschinger     33   M Minneapolis      MN  3:21:04 
   14     1   8048 Rebecca Peterson        41   F Duluth           MN  3:22:47 
   15     2   2668 Jeffrey Mortensen       39   M Algona           IA  3:23:20 
   16     1   8641 Annie Mahoney           24   F Hutchinson       MN  3:25:11 
   17     2    683 Ken Fenton              55   M Waupaca          WI  3:25:45 
   18     5   2842 Kellen Witschen         21   M Aurora           MN  3:26:25 
   19     4   4352 Michel Michno           50   M Minneapolis      MN  3:27:44 
   20     6   3059 Nate Ley                19   M Elk River        MN  3:27:53 
   21     3   1306 Graeme Webster          36   M Minneapolis      MN  3:29:00 
   22     2   8940 Carla Maas              32   F Chaska           MN  3:30:31 
   23     2   3766 Robert Dado             48   M Stillwater       MN  3:32:12 
   24     3   3465 Clark Kerndt            45   M Apple Valley     MN  3:33:29 
   25     7   2762 Per Lundmark            21   M Champlin         MN  3:35:43 
   26     8   4348 Ryan Lesch              22   M St Louis Park    MN  3:35:43 
   27     3   7852 Megan Kack              25   F Minneapolis      MN  3:38:56 
   28     9   1099 Eric Hadtrath           32   M Cold Spring      MN  3:40:12 
   29     3   3142 Joe Stasney             57   M Schroeder        MN  3:45:13 
   30    10    216 John Hilleren           32   M Duluth           MN  3:45:36 
   31     5    203 John Friday             54   M Thunder Bay      ON  3:45:40 
   32    11   2971 Richard Laksonen Jr.    25   M Ishpeming        MI  3:45:48 
   33     4    542 Terry Cheng             56   M Plymouth         MN  3:47:09 
   34     4    108 Shane Olson             45   M Duluth           MN  3:48:01 
   35     1   8967 Amanda Demler           38   F Boulder          CO  3:49:16 
   36     1    F43 Kristi Larson           55   F Minneapolis      MN  3:50:14 
   37     4   6446 Claire Kiewel           34   F St Paul          MN  3:50:36 
   38     6   2799 David Anderson          54   M Prior Lake       ME  3:51:34 
   39     1    213 Dan Kimmel              61   M Burnsville       MN  3:51:48 
   40     4   4108 Dean Barak              42   M Onalaska         WI  3:52:44 
   41     7    562 Keith Olson             50   M Springfield      MN  3:53:16 
   42     1   3226 Leonard Coequyt         70   M Hopkins          MN  3:54:22 
   43     8   3696 Duane Jacobson          50   M Minneapolis      MN  3:55:33 
   44     9   3578 Bryan Lueth             51   M North Branch     MN  3:57:02 
   45     5   6528 Alex Eichman            27   F Baldwin          WI  3:57:55 
   46     1   6578 Marise Widmer           53   F St Paul          MN  3:58:40 
   47    12   2492 Malai Turnbull          30   M Minneapolis      MN  4:00:42 
   48     2   7298 Anne Olson              52   F Ladysmith        WI  4:00:46 
   49     2   1129 David Wherritt          63   M Ashland          WI  4:02:31 
   50    13   2358 Nicholas Jeter          29   M Iron Mountain    MI  4:02:48 
   51     4   3287 Patrick Brinton         38   M Brooklyn Park    MN  4:04:13 
   52     3   6417 Carla Lavere            53   F Minnetonka       MN  4:04:46 
   53     1   8593 Beth Ponka              46   F Thunder Bay      ON  4:06:27 
   54     6   7714 Mari Sandom             30   F Baldwin          WI  4:08:16 
   55     3   2097 Jack Ver Steegh         64   M Mahtomedi        MN  4:10:24 
   56     7   7469 Bethany Peirson         25   F Brooklyn Park    MN  4:11:01 
   57     5   2372 Allen Omernik           57   M Hudson           WI  4:14:27 
   58    14   2800 Luke Stoltzfus          32   M Duluth           MN  4:17:27 
   59     2   6803 Jill Timm               41   F Center City      MN  4:18:33 
   60     5   1140 Craig Timm              42   M Center City      MN  4:18:33 
   61     4   1185 David Mesner            62   M Duluth           MN  4:19:48 
   62    10    319 Gary Schram             52   M Hammond          WI  4:28:47 
   63     4   6926 Sandra Bolger           51   F Minocqua         WI  4:30:31 
   64     2   7617 Kathleen Simon          47   F St Paul          MN  4:30:35 
   65     5   8356 Lisa Burke              50   F St Paul          MN  4:34:39 
   66     5   1051 Jason Waldon            36   M Ramsey           MN  4:35:35 
   67    11   2503 Basil Hansen            53   M Waupaca          WI  4:42:46 
   68     6   1091 Mark Augustyn           44   M Eau Claire       WI  4:50:55 
   69     6   7292 Deb Wall                51   F Rhinelander      WI  4:52:51 
   70     3   7474 Corinne Wright          40   F Minneapolis      MN  5:02:29 
   71     4   6698 Phyllis Mahan           44   F Golden Valley    MN  5:04:14 
   72     6   2704 Eric Olson              37   M Luck             WI  5:12:45 
   73     3   7784 Beth Lindberg           46   F Lake Nebagamon   WI  5:14:05 
   74     8   8609 Carin Anderson          32   F River Falls      WI  5:14:07 
   75     4   6668 Lisa Vague              49   F Albertville      MN  5:25:15 
   76     7   3800 Michael Boelk           41   M North Branch     MN  5:29:27 
   77     5   6621 Anne Ryan               43   F Eau Claire       WI  5:33:10 
   78    12   3363 Drake Rosenwinkel       51   M Mankato          MN  5:33:20 
   79     2   8518 Christina Trok          37   F Duluth           MN  5:35:47 
   80     5   2571 Paul Deakins            45   M Maple Grove      MN  5:43:14 
   81     8   1952 Doran O'Brien           42   M Scandia          MN  6:19:57 

results by MTEC RESULTS