Upper Midwest Endurance Challenge -
Minneapolis, MN
8/27/2013

race logo










					
 UPPER MIDWEST ENDURANCE CHALLENGE - RESULTS FROM TWIN CITIES MARATHON    

Name                   Age Sex City             St Chip Tm       
====================== === === ================ == ========== 
Jon Lindberg            51 M   Lake Nebagamon   WI    2:46:22 
Riccardo Tortini        30 M   Houghton         MI    2:49:31 
Barry Sackett           44 M   Okoboji          IA    2:49:58 
Nate Hoffman            30 M   South Haven      MN    2:52:41 
Jim Keyes               51 M   Thunder Bay      ON    2:55:36 
Tom Prentice            53 M   Lake Elmo        MN    2:55:42 
John Renning            41 M   Cedar Rapids     IA    3:09:40 
Travis Brew             23 M   Minneapolis      MN    3:10:20 
Jeff Denney             55 M   Bloomington      MN    3:14:54 
Nate Ley                19 M   Elk River        MN    3:21:13 
Graeme Webster          36 M   Minneapolis      MN    3:23:01 
Robert Dado             48 M   Stillwater       MN    3:23:42 
Chris Steensland        42 M   Hugo             MN    3:25:26 
Ken Fenton              55 M   Waupaca          WI    3:28:20 
Clark Kerndt            45 M   Apple Valley     MN    3:28:29 
Per Lundmark            21 M   Champlin         MN    3:31:52 
Rebecca Peterson        41 F   Duluth           MN    3:37:57 
Carla Maas              32 F   Chaska           MN    3:38:22 
Megan Kack              25 F   Minneapolis      MN    3:39:09 
Terry Cheng             56 M   Plymouth         MN    3:39:27 
Michel Michno           50 M   Minneapolis      MN    3:41:48 
Keith Olson             50 M   Springfield      MN    3:41:52 
Eric Hadtrath           32 M   Cold Spring      MN    3:43:39 
John Friday             54 M   Thunder Bay      ON    3:43:42 
Malai Turnbull          30 M   Minneapolis      MN    3:44:40 
Duane Jacobson          50 M   Minneapolis      MN    3:44:50 
Nicholas Jeter          29 M   Iron Mountain    MI    3:46:02 
Kellen Witschen         21 M   Aurora           MN    3:47:02 
John Hilleren           32 M   Duluth           MN    3:47:10 
Leonard Coequyt         70 M   Hopkins          MN    3:48:59 
Annie Mahoney           24 F   Hutchinson       MN    3:51:02 
Bryan Lueth             51 M   North Branch     MN    3:54:47 
Richard Laksonen Jr.    25 M   Ishpeming        MI    3:55:03 
Marise Widmer           53 F   St Paul          MN    3:56:38 
Beth Ponka              46 F   Thunder Bay      ON    3:58:44 
David Anderson          54 M   Prior Lake       ME    3:58:58 
Carla Lavere            53 F   Minnetonka       MN    4:00:09 
Bethany Peirson         25 F   Brooklyn Park    MN    4:00:13 
Ryan Lesch              22 M   St Louis Park    MN    4:00:26 
Claire Kiewel           34 F   St Paul          MN    4:01:25 
Kristi Larson           55 F   Minneapolis      MN    4:06:41 
David Mesner            62 M   Duluth           MN    4:07:40 
Jack Ver Steegh         64 M   Mahtomedi        MN    4:08:17 
Christopher Powers      47 M   Blaine           MN    4:09:27 
Amanda Demler           38 F   Boulder          CO    4:10:05 
Patrick Brinton         38 M   Brooklyn Park    MN    4:10:26 
Dean Barak              42 M   Onalaska         WI    4:12:47 
Alex Eichman            27 F   Baldwin          WI    4:14:05 
Shane Olson             45 M   Duluth           MN    4:14:25 
David Wherritt          63 M   Ashland          WI    4:16:34 
Anne Olson              52 F   Ladysmith        WI    4:16:59 
Basil Hansen            53 M   Waupaca          WI    4:17:09 
Mari Sandom             30 F   Baldwin          WI    4:17:58 
Jill Timm               41 F   Center City      MN    4:18:03 
Craig Timm              42 M   Center City      MN    4:18:47 
Gary Schram             52 M   Hammond          WI    4:24:13 
Allen Omernik           57 M   Hudson           WI    4:24:33 
Dan Kimmel              61 M   Burnsville       MN    4:31:01 
Kathleen Simon          47 F   St Paul          MN    4:33:08 
Jason Waldon            36 M   Ramsey           MN    4:41:28 
Michael Boelk           41 M   North Branch     MN    4:48:43 
Sandra Bolger           51 F   Minocqua         WI    4:50:27 
Lisa Burke              50 F   St Paul          MN    4:52:25 
Beth Lindberg           46 F   Lake Nebagamon   WI    4:54:41 
Deb Wall                51 F   Rhinelander      WI    4:56:01 
Corinne Wright          40 F   Minneapolis      MN    5:19:16 
Eric Olson              37 M   Luck             WI    5:25:51 
Phyllis Mahan           44 F   Golden Valley    MN    5:26:44 
Mark Augustyn           44 M   Eau Claire       WI    5:28:11 
Anne Ryan               43 F   Eau Claire       WI    5:28:11 
Carin Anderson          32 F   River Falls      WI    5:30:20 
Paul Deakins            45 M   Maple Grove      MN    5:36:38 
Benjamin Trok           37 M   Duluth           MN    5:40:15 
Christina Trok          37 F   Duluth           MN    5:40:15 
Drake Rosenwinkel       51 M   Mankato          MN    5:40:42 
Doran O'Brien           42 M   Scandia          MN    6:02:54 

Number of records: 76 

results by MTEC RESULTS