SDHSAA State Meet -
Rapid City, SD
10/26/2013

race logo










					
---------------------------------------------------------------------------
              SDHSAA State Cross Country Meet - Class B Girls
                         Rapid City, South Dakota
                             October 26, 2013
---------------------------------------------------------------------------


  1.    14  Ipswich                   (  15:59.01    47:57.04   0:12.40)
========================================
  1      3  Macy Heinz  9                       15:51.68     4   (  9) Aleah Steger  7                     16:25.98
  2      5  Taylor Loken 11                     16:01.28     5   ( 12) Bailey Hammrich  7                  16:31.08
  3      6  Tori Moore 11                       16:04.08

  2.    33  Gayville-Volin            (  16:05.43    48:16.29   2:24.25)
========================================
  1      1  Laura Nelson  9                     15:06.03     4   ( 63) Elianna Clark  8                    19:02.38
  2      2  Genevieve Clark 10                  15:39.98     5   ( 65) Kelia Barta 11                      19:07.78
  3     30  Megan Hirsch  9                     17:30.28

  3.    39  Potter County             (  16:28.14    49:24.44   0:49.45)
========================================
  1      4  Hannah Flatt  9                     15:57.03     4   ( 58) Emma Weyand 10                      18:49.33
  2     17  Sarah McClure 10                    16:40.93     5   ( 66) Shaye Jungwirth 11                  19:09.38
  3     18  Delanie Larson  8                   16:46.48

  4.    55  Northwestern              (  16:51.11    50:33.34   1:05.65)
========================================
  1     10  Josie Clemens  9                    16:26.98     3     31  Darby Duncan  9                     17:32.63
  2     14  Peyton Groft  8                     16:33.73

  5.    59  Burke/south Central       (  17:01.99    51:05.99   0:35.50)
========================================
  1     16  Lexie Fernau  8                     16:39.03     4   ( 23) Sierra Votaw 10                     17:15.88
  2     21  Shailhyn Schweigert 12              17:12.43     5   ( 29) Allison Sebern 10                   17:30.18
  3     22  Ryahna Schweigert  8                17:14.53

  6.    71  Estelline                 (  17:15.96    51:47.89   0:17.25)
========================================
  1     20  Leannah Tekrony  9                  17:05.08     4   ( 34) Marissa Golas  8                    17:41.33
  2     25  Savannah Dolezal 12                 17:20.48     5   ( 62) Natalie Gorder 12                   18:59.93
  3     26  Abigail Benning 11                  17:22.33

  7.    74  Dell Rapids St. Mary      (  17:09.64    51:28.94   1:50.75)
========================================
  1      7  Anna Wolles 12                      16:18.68     3     48  Jackie Wolles  9                    18:09.43
  2     19  Cassy Geraets  8                    17:00.83

  8.    82  James Valley Christian    (  17:17.66    51:52.99   1:07.80)
========================================
  1     15  Khiree Held 10                      16:35.98     4   ( 40) Amanda Halsey 11                    17:56.73
  2     32  Mallory Johnson  9                  17:33.23     5   ( 43) Morgan Johnson 12                   18:00.83
  3     35  Tierra Decker 10                    17:43.78

  9.    89  Newell                    (  17:26.11    52:18.34   1:20.25)
========================================
  1     13  Mandee Williamson  8                16:32.63     4   ( 71) Emma Rogers 11                      19:51.53
  2     37  Millie Hanson 11                    17:52.83     5   ( 74) Tanna Clough  8                     22:33.18
  3     39  Baillie Mutchler 12                 17:52.88

 10.    95  Lyman                     (  17:26.38    52:19.14   1:48.75)
========================================
  1     11  Quinn Lulf  9                       16:27.93     4   ( 60) Phoenix Choal 10                    18:55.13
  2     33  Cedar Jandreau 11                   17:34.53     5   ( 73) Emily Muirhead  9                   21:23.08
  3     51  Chesney Garnos 12                   18:16.68

 11.    96  Philip                    (  17:30.19    52:30.59   1:57.55)
========================================
  1      8  Ellie Coyle 10                      16:22.33     4   ( 67) Shay Hand  9                        19:10.93
  2     36  Katlin Knutson 11                   17:48.38     5   ( 69) Allison Pekron 12                   19:41.18
  3     52  Jasmine Ferguson  7                 18:19.88

 12.   107  Howard                    (  17:45.18    53:15.54   0:36.50)
========================================
  1     27  Hannah Noonan 10                    17:23.08     4   ( 44) Josie Erickson  7                   18:00.83
  2     38  Ellen Lewis  9                      17:52.88     5   ( 47) Macy Erickson  9                    18:06.98
  3     42  Macey Claussen 10                   17:59.58

 13.   119  Viborg-Hurley             (  17:50.81    53:32.44   0:54.60)
========================================
  1     24  Jacia Christiansen  9               17:17.23     4   ( 53) Angie Lee 11                        18:20.68
  2     45  Kirsten Paetow  9                   18:03.38     5   ( 61) Kirsten Stevens 10                  18:55.33
  3     50  Jacque Verdoorn 10                  18:11.83

 14.   136  Hanson                    (  18:03.91    54:11.74   0:14.00)
========================================
  1     41  Emily Hanson 10                     17:56.98     4   ( 57) Brooke Slaba  8                     18:38.73
  2     46  Abby Hanson  9                      18:03.78     5   ( 72) Tayah Waldera  9                    20:02.73
  3     49  Ellie Tuschen  7                    18:10.98

 15.   142  Timber Lake               (  18:13.09    54:39.29   1:22.05)
========================================
  1     28  Lexy White  7                       17:28.03     3     59  Kenidee Keller 11                   18:50.08
  2     55  Mary Aberle 11                      18:21.18

 16.   174  Lemmon                    (  18:41.48    56:04.44   0:46.65)
========================================
  1     54  Amber Ellison  9                    18:21.08     4   ( 68) Olivia Frisvold 11                  19:20.28
  2     56  Brady Beer 11                       18:35.63     5   ( 70) Taylor Drayton  8                   19:51.53
  3     64  Bailie Beer 10                      19:07.73




                 South Dakota High School Activities Association
                   State Cross Country Meet - Class "B" Girls
                                  4 Kilometers


 Place Tea No.  Name                    Grade Team                      Time     Pace  
 ===== === ==== ======================= ===== ========================= ======== ===== 
     1   1   38 Laura Nelson                9 Gayville-Volin            15:06.03  6:05 
     2   2   36 Genevieve Clark            10 Gayville-Volin            15:39.98  6:19 
     3   1   54 Macy Heinz                  9 Ipswich                   15:51.68  6:23 
     4   1   95 Hannah Flatt                9 Potter County             15:57.03  6:26 
     5   2   55 Taylor Loken               11 Ipswich                   16:01.28  6:27 
     6   3   56 Tori Moore                 11 Ipswich                   16:04.08  6:28 
     7   1    2 Janae Sampson              12 Arlington                 16:05.83  6:29 
     8   1   19 Anna Wolles                12 Dell Rapids St. Mary      16:18.68  6:34 
     9   1   88 Ellie Coyle                10 Philip                    16:22.33  6:36 
    10   1   32 Rebecca Eberts             10 Freeman                   16:24.63  6:37 
    11   4   57 Aleah Steger                7 Ipswich                   16:25.98  6:37 
    12   1   63 Rachel Buxcel              11 Jones County              16:26.03  6:37 
    13   1   85 Josie Clemens               9 Northwestern              16:26.98  6:38 
    14   1   74 Quinn Lulf                  9 Lyman                     16:27.93  6:38 
    15   1   93 Reganne Engebretson        10 Platte-Geddes             16:30.83  6:39 
    16   5   53 Bailey Hammrich             7 Ipswich                   16:31.08  6:39 
    17   1  100 Savannah Huntley           11 Rapid City Christian      16:31.68  6:39 
    18   1   84 Mandee Williamson           8 Newell                    16:32.63  6:40 
    19   2   87 Peyton Groft                8 Northwestern              16:33.73  6:40 
    20   1   23 Heidi Stoltenburg          10 Elkton-Lake Benton        16:34.38  6:41 
    21   1  106 Kelsey Vandenhemel         10 Stanley County            16:34.63  6:41 
    22   1   60 Khiree Held                10 James Valley Christian    16:35.98  6:41 
    23   1  119 Makayla Zirbel              8 Waubay/summit             16:37.33  6:42 
    24   1    5 Lexie Fernau                8 Burke/south Central       16:39.03  6:42 
    25   2   98 Sarah McClure              10 Potter County             16:40.93  6:43 
    26   3   97 Delanie Larson              8 Potter County             16:46.48  6:45 
    27   1   22 Shamra Garrett              8 Dupree                    16:52.93  6:48 
    28   2   18 Cassy Geraets               8 Dell Rapids St. Mary      17:00.83  6:51 
    29   1   28 Leannah Tekrony             9 Estelline                 17:05.08  6:53 
    30   2    7 Shailhyn Schweigert        12 Burke/south Central       17:12.43  6:56 
    31   3    6 Ryahna Schweigert           8 Burke/south Central       17:14.53  6:57 
    32   4    9 Sierra Votaw               10 Burke/south Central       17:15.88  6:57 
    33   1  112 Jacia Christiansen          9 Viborg-Hurley             17:17.23  6:58 
    34   2   25 Savannah Dolezal           12 Estelline                 17:20.48  6:59 
    35   3   24 Abigail Benning            11 Estelline                 17:22.33  7:00 
    36   1  102 Anna Eggers                 9 Rosholt                   17:22.68  7:00 
    37   1   52 Hannah Noonan              10 Howard                    17:23.08  7:00 
    38   1   65 Scout Sudbeck              10 Kadoka Area               17:23.83  7:00 
    39   1  108 Renee Seaman                8 Sunshine Bible Academy    17:26.28  7:01 
    40   1  111 Lexy White                  7 Timber Lake               17:28.03  7:02 
    41   5    8 Allison Sebern             10 Burke/south Central       17:30.18  7:03 
    42   3   37 Megan Hirsch                9 Gayville-Volin            17:30.28  7:03 
    43   3   86 Darby Duncan                9 Northwestern              17:32.63  7:04 
    44   2   61 Mallory Johnson             9 James Valley Christian    17:33.23  7:04 
    45   1   10 Kassidy Buse               12 Canistota                 17:34.23  7:05 
    46   2   73 Cedar Jandreau             11 Lyman                     17:34.53  7:05 
    47   1   78 Lindsey Grassmid           10 Menno                     17:34.58  7:05 
    48   1   47 Lamour Binger              12 Hitchcock-Tulare          17:36.53  7:06 
    49   1   30 Michaela Podoll             8 Frederick                 17:39.93  7:07 
    50   4   26 Marissa Golas               8 Estelline                 17:41.33  7:08 
    51   1   12 Laura Selman                9 Chester Area              17:43.63  7:08 
    52   3   58 Tierra Decker              10 James Valley Christian    17:43.78  7:08 
    53   2    1 Zoe Evenson                10 Arlington                 17:43.93  7:09 
    54   1  104 Kchandra Furney             9 Scotland                  17:45.53  7:09 
    55   1  117 Christy Achen              11 Warner                    17:47.23  7:10 
    56   2   91 Katlin Knutson             11 Philip                    17:48.38  7:10 
    57   1   46 Kaylee Walker               9 Herreid/selby Area        17:50.28  7:11 
    58   2   81 Millie Hanson              11 Newell                    17:52.83  7:12 
    59   2   51 Ellen Lewis                 9 Howard                    17:52.88  7:12 
    60   3   82 Baillie Mutchler           12 Newell                    17:52.88  7:12 
    61   1   14 Jessica Wittrock            9 Colman-Egan               17:53.48  7:12 
    62   4   59 Amanda Halsey              11 James Valley Christian    17:56.73  7:14 
    63   1   42 Emily Hanson               10 Hanson                    17:56.98  7:14 
    64   1   17 Amanda Gehm                11 De Smet                   17:58.33  7:14 
    65   2   29 Brooklyn Podoll             7 Frederick                 17:59.18  7:15 
    66   3   48 Macey Claussen             10 Howard                    17:59.58  7:15 
    67   5   62 Morgan Johnson             12 James Valley Christian    18:00.83  7:15 
    68   4   49 Josie Erickson              7 Howard                    18:00.83  7:15 
    69   1   33 Clara Koerner              11 Freeman Academy           18:01.18  7:15 
    70   1   79 Adrienne Gossard           10 New Underwood             18:01.28  7:16 
    71   1   77 Emily Martin                7 McLaughlin                18:02.28  7:16 
    72   2  114 Kirsten Paetow              9 Viborg-Hurley             18:03.38  7:16 
    73   2   41 Abby Hanson                 9 Hanson                    18:03.78  7:17 
    74   2   11 Jennilee Hoyer              7 Chester Area              18:05.28  7:17 
    75   2  107 Alexis Lane                11 Sunshine Bible Academy    18:05.73  7:17 
    76   5   50 Macy Erickson               9 Howard                    18:06.98  7:18 
    77   2   31 Hannah Eberts               7 Freeman                   18:08.48  7:18 
    78   2  118 Courtney Bladow            11 Warner                    18:08.88  7:19 
    79   3   20 Jackie Wolles               9 Dell Rapids St. Mary      18:09.43  7:19 
    80   1    3 Rebekah Burkhalter          7 Bison                     18:09.83  7:19 
    81   1   76 Jessica Nehl               12 McIntosh                  18:10.03  7:19 
    82   3   44 Ellie Tuschen               7 Hanson                    18:10.98  7:19 
    83   3  116 Jacque Verdoorn            10 Viborg-Hurley             18:11.83  7:20 
    84   3   72 Chesney Garnos             12 Lyman                     18:16.68  7:22 
    85   2   13 Callie Verver              12 Colman-Egan               18:19.43  7:23 
    86   3   89 Jasmine Ferguson            7 Philip                    18:19.88  7:23 
    87   4  113 Angie Lee                  11 Viborg-Hurley             18:20.68  7:23 
    88   1   69 Amber Ellison               9 Lemmon                    18:21.08  7:23 
    89   2  109 Mary Aberle                11 Timber Lake               18:21.18  7:24 
    90   1   39 Megan Weseloh              10 Great Plains Lutheran     18:24.58  7:25 
    91   2  103 Sydney Madsen               8 Rosholt                   18:25.58  7:25 
    92   1  121 Ashley Robinson             9 Wolsey-Wessington         18:30.08  7:27 
    93   2   94 Delaney Millar              7 Platte-Geddes             18:32.03  7:28 
    94   2   67 Brady Beer                 11 Lemmon                    18:35.63  7:29 
    95   1  120 Nellie Leader Charge        7 White River               18:38.58  7:31 
    96   4   43 Brooke Slaba                8 Hanson                    18:38.73  7:31 
    97   2  101 Emma Smith                  9 Rapid City Christian      18:45.03  7:33 
    98   4   99 Emma Weyand                10 Potter County             18:49.33  7:35 
    99   3  110 Kenidee Keller             11 Timber Lake               18:50.08  7:35 
   100   2    4 Sydney Senn                 9 Bison                     18:55.13  7:37 
   101   4   71 Phoenix Choal              10 Lyman                     18:55.13  7:37 
   102   5  115 Kirsten Stevens            10 Viborg-Hurley             18:55.33  7:37 
   103   5   27 Natalie Gorder             12 Estelline                 18:59.93  7:39 
   104   4   35 Elianna Clark               8 Gayville-Volin            19:02.38  7:40 
   105   3   66 Bailie Beer                10 Lemmon                    19:07.73  7:42 
   106   5   34 Kelia Barta                11 Gayville-Volin            19:07.78  7:42 
   107   2   21 Sage Brooks                 9 Dupree                    19:08.53  7:43 
   108   5   96 Shaye Jungwirth            11 Potter County             19:09.38  7:43 
   109   4   90 Shay Hand                   9 Philip                    19:10.93  7:44 
   110   1   16 Shayla Vander Pol          10 Dakota Christian          19:11.13  7:44 
   111   2   15 Ahna Vander Pol             9 Dakota Christian          19:13.18  7:44 
   112   4   70 Olivia Frisvold            11 Lemmon                    19:20.28  7:47 
   113   2  105 Stephanie Kotalik          12 Scotland                  19:23.63  7:49 
   114   2   64 Skylar Green               12 Jones County              19:26.78  7:50 
   115   5   92 Allison Pekron             12 Philip                    19:41.18  7:56 
   116   5   68 Taylor Drayton              8 Lemmon                    19:51.53  8:00 
   117   4   83 Emma Rogers                11 Newell                    19:51.53  8:00 
   118   5   45 Tayah Waldera               9 Hanson                    20:02.73  8:04 
   119   1   40 Megan Warnke                7 Gregory                   20:34.18  8:17 
   120   5   75 Emily Muirhead              9 Lyman                     21:23.08  8:37 
   121   5   80 Tanna Clough                8 Newell                    22:33.18  9:05