City of Lakes Loppet Festival -
Minneapolis, MN
2/1/2014

race logo










					

         Skijoring - City of Lakes Loppet - Overall Results - 10km

 Place No.   Name                    Age Sex City             St Time      Pace     
 ===== ===== ======================= === === ================ == ========= ===== 
     1  9028 Mike Christman           33 M   Neenah           WI   21:35.4  2:10 
     2  9010 Adrian Swanson           24 M   Minneapolis      MN   23:09.2  2:19 
     3  9007 Dallas Johnson           48 M   Wayzata          MN   25:56.1  2:36 
     4  9006 Sierra Anderson          27 F   Duluth           MN   26:22.8  2:39 
     5  9027 Chris Sachs              33 M   Minneapolis      MN   26:56.9  2:42 
     6  9024 Allison Spoelhof         29 F   Duluth           MN   27:36.1  2:46 
     7  9008 Rebecca Voris            59 F   Anchorage        AK   28:01.3  2:49 
     8  9025 Todd Logan               44 M   Prior Lake       MN   29:01.7  2:55 
     9  9013 John Lewis               28 M   Duluth           MN   30:41.6  3:05 
    10  9014 Grant Mehring            26 M   Fargo            ND   30:48.1  3:05 
    11  9011 Jesse Beier              32 M   Minneapolis      MN   32:17.1  3:14 
    12  9002 Christian Franken        52 M   St Paul          MN   32:38.4  3:16 
    13  9021 Andrea Williams          33 F   Minneapolis      MN   33:15.5  3:20 
    14  9026 Mason Bacso              25 M   Plymouth         MN   33:30.7  3:22 
    15  9009 Chris Franken            55 F   Edina            MN   33:56.9  3:24 
    16  9015 Alex McKinney            32 M   Coon Rapids      MN   34:58.4  3:30 
    17  9020 Steve Hirsch             60 M   Apple Valley     MN   36:45.6  3:41 
    18  9018 Emily Tillinghast        30 F   Burnsville       MN   37:30.7  3:46 
    19  9031 Nate Sauders             30 M   Minneapolis      MN   39:12.9  3:56 
    20  9001 Jerry Porter             50 M   Colfax           WI   39:15.3  3:56 
    21  9019 Leanne Ritz              44 F   Maple Grove      MN   43:19.8  4:20 
    22  9016 Craig Helmstetter        43 M   Golden Valley    MN   45:58.5  4:36 
    23  9022 Joe Madryga              52 M   Minneapolis      MN   52:08.2  5:13 
    24  9023 Mike Baranowski          35 M   Golden Valley    MN   52:11.2  5:14 
 
                   


         Skijoring - City of Lakes Loppet - Overall Results - 5km

 Place No.   Name                    Age Sex City             St Time      Pace     
 ===== ===== ======================= === === ================ == ========= ===== 
     1  9201 Brie Medin               30 F   New Brighton     MN   13:20.1  2:40 
     2  9203 Matt Gress               30 M   Minneapolis      MN   13:26.9  2:42 
     3  9247 Michael Gotzsche         59 M   Minneapolis      MN   13:32.6  2:43 
     4  9251 Fritz Cleveland          49 M   Golden Valley    MN   13:49.6  2:46 
     5  9209 Bob Bennett              43 M   Blaine           MN   14:19.1  2:52 
     6  9263 Brent Skaw               26 M   Bloomington      MN   14:29.8  2:54 
     7  9288 Jesse Brown              31 M   St Joseph        MN   14:30.0  2:54 
     8  9258 Marc Von Keitz           49 M   Minneapolis      MN   14:39.2  2:56 
     9  9287 Kody Thurnau             30 M   St Paul          MN   14:42.3  2:57 
    10  9211 Keith Holmquist          54 M   Winona           MN   15:20.7  3:05 
    11  9229 Tim Franz                48 M   Minneapolis      MN   16:06.5  3:14 
    12  9275 Wallace Alexander        48 M   Minneapolis      MN   16:08.0  3:14 
    13  9206 Erin Walsh               32 F   Minneapolis      MN   16:08.7  3:14 
    14  9276 Anna French              17 F   Plymouth         MN   16:10.4  3:15 
    15  9267 Shira Breen              17 F   Minneapolis      MN   16:10.4  3:15 
    16  9228 Bruce Fiedler            51 M   Cottage Grove    MN   16:13.2  3:15 
    17  9294 Wade Johnson             33 M   St Paul          MN   16:17.4  3:16 
    18  9285 Jesse Bullis             25 M   Plymouth         MN   16:28.8  3:18 
    19  9216 Tatai Guillery           13 F   Minneapolis      MN   16:29.3  3:18 
    20  9279 Tom Roos                 53 M   Alexandria       MN   16:30.0  3:18 
    21  9207 Hans Henning             29 M   Vadnais Hts      MN   16:30.8  3:19 
    22  9212 Jacob Anderson           26 M   Duluth           MN   16:37.1  3:20 
    23  9248 Andru Lynch              27 M   Excelsior        MN   17:07.6  3:26 
    24  9234 Grant Chiodo             15 M   Bloomington      MN   17:28.8  3:30 
    25  9286 Sarah Turgeant           27 F   Minneapolis      MN   17:33.9  3:31 
    26  9256 Ryan Gulowaty            38 M   Winnipeg         MA   17:38.5  3:32 
    27  9210 Tim Jefferson            58 M   Duluth           MN   17:38.9  3:32 
    28  9269 Rob Hutter               48 M   Maple Plain      MN   17:42.3  3:33 
    29  9208 Ashley Presenger         32 F   Winnipeg         MA   17:43.9  3:33 
    30  9278 Diana Budde              48 F   Plymouth         MN   17:45.0  3:33 
    31  9272 Tom Allen                26 M   St Paul          MN   17:45.1  3:33 
    32  9253 Maggie Mitchell          23 F   Apple Valley     MN   17:51.1  3:35 
    33  9250 Tom Novacheck            54 M   Minneapolis      MN   18:12.8  3:39 
    34  9215 Joni Scheftel            56 F   Mayer            MN   18:14.7  3:39 
    35  9243 Isaac Molin              27 M   Rochester        MN   18:25.6  3:42 
    36  9271 Damon Ramaker            33 M   Chatfield        MN   18:28.4  3:42 
    37  9232 Kathleen Shankwitz       52 F   Minneapolis      MN   18:45.9  3:46 
    38  9244 Nan Waisanen             54 F   St Paul          MN   18:46.0  3:46 
    39  9293 Delee George             43     Minneapolis      MN   18:46.8  3:46 
    40  9218 Amanda Smith             34 F   Minneapolis      MN   18:55.5  3:48 
    41  9204 Nicole Reynolds          46 F   Minneapolis      MN   19:14.9  3:51 
    42  9213 Lorelee Miller           62 F   Richfield        MN   19:17.0  3:52 
    43  9219 Shannon Drifka           28 F   Shoreview        MN   19:17.8  3:52 
    44  9226 Alexander Voronov        51 M   St Paul          MN   19:19.9  3:52 
    45  9237 Doug Heuer               65 M   Burnsville       MN   19:24.4  3:53 
    46  9227 Sean Breaux              28 M   Minneapolis      MN   19:26.6  3:54 
    47  9221 Tom Thulen               48 M   Minneapolis      MN   19:29.2  3:54 
    48  9205 Kevin Murphy             55 M   Lino Lakes       MN   19:29.2  3:54 
    49  9262 Jeff Moos                34 M   Minneapolis      MN   19:53.4  3:59 
    50  9264 Regina McGrath           51 F   Minneapolis      MN   20:26.4  4:06 
    51  9291 Annie Spieth                F                         21:14.8  4:15 
    52  9283 Mark Miller              38 M   Fargo            ND   21:15.2  4:16 
    53  9233 Al Baylor                39 M   Rochester        MN   21:19.5  4:16 
    54  9255 Kate Coward              34 F   Minneapolis      MN   21:19.6  4:16 
    55  9224 Jayme Simon              43 F   Mound            MN   21:19.6  4:16 
    56  9257 Alyson Frahm             29 F   Minneapolis      MN   21:20.7  4:17 
    57  9273 Trish Rothe              31 F   Minneapolis      MN   21:25.7  4:18 
    58  9235 Michele Ericsson         41 F   Verona           WI   21:45.4  4:22 
    59  9242 Shawn Stufft             48 M   Plymouth         MN   21:50.7  4:23 
    60  9295 Ryan Welty               28 M   St Louis Park    MN   22:03.6  4:25 
    61  9260 Gretchen Heim            35 F   Minneapolis      MN   22:50.1  4:34 
    62  9268 Mary Murray              26 F   Minneapolis      MN   22:53.8  4:35 
    63  9225 Kyle Benson              30 M   Brooklyn Park    MN   22:54.4  4:35 
    64  9236 Dan Beno                 47 M   Chanhassen       MN   23:02.1  4:37 
    65  9246 Maria Schilling          41 F   Minneapolis      MN   23:09.6  4:38 
    66  9282 Erica Hett               23 F   Burnsville       MN   23:46.9  4:46 
    67  9261 Steve Pribyl             27 M   Maplewood        MN   23:52.9  4:47 
    68  9230 Chris Kozie              42 M   Winnipeg         MA   24:05.0  4:49 
    69  9231 Jim Henley               63 M   St Paul          MN   24:29.4  4:54 
    70  9238 Kevin Pichelman          34 M   Minneapolis      MN   24:47.3  4:58 
    71  9280 Kimberly Kelley          27 F   Golden Valley    MN   25:13.7  5:03 
    72  9284 Byron Saari              50 M   Minneapolis      MN   25:25.0  5:05 
    73  9281 Kris Niermann            58 F   Maple Grove      MN   26:03.6  5:13 
    74  9259 Ryan Piner               38 M   Minneapolis      MN   26:29.3  5:18 
    75  9241 Susan Richardson         64 F   Minnetrista      MN   26:59.9  5:24 
    76  9222 Lori Slobodian           49 F   Winnipeg         MA   27:56.0  5:36 
    77  9254 Kristine Helwig          25 F   Minneapolis      MN   28:24.5  5:41 
    78  9274 Katrina St. Clair        33 F   Blaine           MN   28:51.0  5:47 
    79  9270 Diane Brady-Leighton     55 F   Minneapolis      MN   31:52.1  6:23 
    80  9214 Matthew Kelm             28 M   Anoka            MN   33:14.0  6:39 
    81  9266 Sean Campbell            34 M   Mayer            MN   34:02.3  6:49 
    82  9223 Rhonda Schrader          42 F   Hudson           WI   34:41.9  6:57 
    83  9239 Kevin Moss               53 M   Plymouth         MN   38:48.0  7:46 
    84  9240 Paulson Bruce            61 M   Minnetonka       MN   43:01.7  8:37 
 



         Skijoring - City of Lakes Loppet - Overall Results - 3km

 Place No.   Name                    Age Sex City             St Time      Pace     
 ===== ===== ======================= === === ================ == ========= ===== 
     1  9452 May Jeronimus            26 F   Duluth           MN    8:44.4  2:55 
     2  9453 Ted Lafrance             27 M   Crystal          MN    9:06.9  3:03 
     3  9426 Betty Jo Haggerty        57 F   Eden Prairie     MN    9:32.8  3:11 
     4  9413 Adam Wadd                44 M   Woodbury         MN    9:36.8  3:13 
     5  9420 Patrick Johnson          28 M   Minneapolis      MN    9:42.1  3:15 
     6  9431 Elise Longley            14 F   Bloomington      MN    9:54.4  3:19 
     7  9440 Randy Thatcher           50 M   Minneapolis      MN   11:08.1  3:43 
     8  9409 Aaron Martin             33 M   Minneapolis      MN   11:26.5  3:49 
     9  9439 John Meccia              50 M   Excelsior        MN   11:57.4  4:00 
    10  9433 Deanna George            26 F   Rochester        MN   12:32.3  4:11 
    11  9402 Kevin Bengtson           42 M   Minneapolis      MN   12:52.7  4:18 
    12  9455 James Waters             30 M   Minneapolis      MN   12:55.3  4:19 
    13  9454 Kaaren Waters            31 F   Minneapolis      MN   12:55.8  4:19 
    14  9429 Elizabeth Adler          24 F   Minneapolis      MN   12:59.3  4:20 
    15  9415 Nate Herr                28 M   Minneapolis      MN   14:17.4  4:46 
    16  9448 Thomas Bonhiver          61 M   Crystal          MN   14:19.0  4:47 
    17  9403 Greg Reinhiller          44 M   Minneapolis      MN   14:20.4  4:47 
    18  9405 Kirsty Kozie             39 F   Winnipeg         MA   14:42.1  4:54 
    19  9418 Tanya Adelman            34 F   St Paul          MN   15:10.1  5:04 
    20  9437 John Vik                 29 M   Minneapolis      MN   15:10.9  5:04 
    21  9450 Kristy Ratzlaff          52 F   Cottage Grove    MN   15:21.5  5:08 
    22  9421 Julieann Swanson         46 F   Minneapolis      MN   15:26.8  5:09 
    23  9427 Connie Meek              67 F   Hayward          WI   15:41.8  5:14 
    24  9434 Rob Palmer               45 M   Willmar          MN   15:55.7  5:19 
    25  9406 Brittany McArdell        23 F   West St Paul     MN   16:01.1  5:21 
    26  9438 Tim Fetterly             51 M   Minneapolis      MN   16:51.8  5:38 
    27  9417 Jenna Evans              28 F   Waunakee         WI   17:15.8  5:46 
    28  9435 Christina Bigelow        55 F   Welch            MN   17:37.3  5:53 
    29  9451 Beth Maus                37 F   Medina           MN   19:31.3  6:31 
    30  9430 David Peterson           43 M   Minneapolis      MN   19:47.1  6:36 
    31  9436 Adriane Larson           35 F   Minneapolis      MN   20:43.1  6:55 
    32  9414 Renee Levasseur          37 F   Apple Valley     MN   21:13.3  7:05 
    33  9401 Karen Christopherson     44 F   Minneapolis      MN   21:44.4  7:15 
    34  9404 Lisa Carlin              54 F   Minneapolis      MN   23:19.6  7:47 
    35  9443 Sarah Gutknecht          51 F   Minneapolis      MN   24:07.1  8:03 
    36  9424 Carolyn Bock             45 F   Eagan            MN   24:17.9  8:06 
    37  9444 Dawn Vanryn-Olson        52 F   Minneapolis      MN   24:21.6  8:08 
    38  9419 Barbara Richied          56 F   Minneapolis      MN   24:46.3  8:16 
    39  9407 Rhende Hagemeister       61 F   Hackensack       MN   24:50.5  8:17 
    40  9425 Linda Dahl               55 F   White Bear Lake  MN   24:54.1  8:18 
    41  9416 Abby Meuser              31 F   Minneapolis      MN   27:38.9  9:13 
 
 results by Mtec Results