City of Lakes Loppet Festival -
Minneapolis, MN
2/1/2014

race logo










					
                   Junior Loppet - Overall Results - 5km

 Place No.   Class  Name                    Age Sex City             St Time      Pace     
 ===== ===== ====== ======================= === === ================ == ========= ===== 
     1  8025 U18    Daniel Mathews           16 M   Coon Rapids      MN   16:11.0  3:15 
     2  8106 U16    William Gage             14 M   Edina            MN   17:13.9  3:27 
     3  8086 U16    Max Owens                14 M   Edina            MN   17:26.9  3:30 
     4  8093 U14    Andrew Haines            13 M   Wyoming          MN   17:30.3  3:31 
     5  8091 U16    Owen Gage                14 M   Edina            MN   17:37.3  3:32 
     6  8120 U14    Mae Barnes               13 F   New Hope         MN   17:45.2  3:34 
     7  8033 U14    Henry Hall               13 M   Minneapolis      MN   17:47.0  3:34 
     8  8078 U14    Matthew Clarke           13 M   Bloomington      MN   18:08.1  3:38 
     9  8012 U14    Kasia Bednarski          12 F   Minneapolis      MN   18:31.6  3:43 
    10  8082 U14    Joseph Lynch             12 M   St Anthony       MN   18:34.4  3:43 
    11  8029 U16    Elan Rochell-Share       14 M   Minneapolis      MN   18:36.8  3:44 
    12  8039 U14    Ethan Peterson           12 M   Minneapolis      MN   18:38.0  3:44 
    13  8121        Patrick Welch               M                         19:24.0  3:53 
    14  8079 U14    Benjamin Skinner         13 M   Bloomington Mn   MN   19:36.5  3:56 
    15  8014 U14    Ellie Munger             12 F   Minneapolis      MN   19:37.2  3:56 
    16  8088 U14    Charlotte Brown          12 F   St Paul          MN   19:41.0  3:57 
    17  8035 U18    Helen Matsoff            16 F   Eagan            MN   20:09.7  4:02 
    18  8081 U14    Peter Carlen             13 M   St Paul          MN   20:26.2  4:06 
    19  8019 U16    Peter Kivimaki           15 M   Edina            MN   20:36.1  4:08 
    20  8083 U14    Luci Anderson            13 F   Golden Valley    MN   20:48.0  4:10 
    21  8016 U16    Siena Leone-Getten       14 F   St Paul          MN   20:57.6  4:12 
    22  8021 U16    Melissa Bernstein        15 F   Edina            MN   21:02.3  4:13 
    23  8031 U14    Jacob Rochell-Share      12 M   Minneapolis      MN   21:08.1  4:14 
    24  8103 U14    Zack Levy                13 M   Hopkins          MN   21:12.8  4:15 
    25  8013 U18    Liam Delmain             16 M   Eden Prairie     MN   21:21.4  4:17 
    26  8061 U14    William Munnich          13 M   Minneapolis      MN   21:47.5  4:22 
    27  8115 U14    Grover Warner            13 M   Minneapolis      MN   22:05.9  4:26 
    28  8067 U14    Quinlan Brogdon          12 M   Minneapolis      MN   22:19.4  4:28 
    29  8006 U18    Zoe Pritchard            17 F   Ames             IA   22:35.3  4:32 
    30  8036 U14    Madeline Matsoff         13 F   Eagan            MN   22:44.0  4:33 
    31  8040 U16    Emily Behling            14 F   Edina            MN   22:57.3  4:36 
    32  8010 U14    Nick Kjome               12 M   Maple Grove      MN   22:57.6  4:36 
    33  8024 U16    Ezra Cohen               14 M   Minneapolis      MN   23:30.1  4:43 
    34  8117 U18    Rose Bruns               16 F   Edina            MN   23:30.3  4:43 
    35  8001 U14    Joshua Lueth             14 M   Bloomington      MN   23:59.5  4:48 
    36  8041 U14    Maya Czeneszew           13 F   Minneapolis      MN   24:09.8  4:50 
    37  8030 U14    Henry Snider             12 M   St Paul          MN   24:14.6  4:51 
    38  8011 U14    Blake Weiss              12 M   Coon Rapids      MN   24:44.5  4:57 
    39  8072 U14    Tony Thompson            12 M   Minneapolis      MN   24:44.7  4:57 
    40  8118 U18    Angela Patel             17 F   Rochester        MN   25:39.0  5:08 
    41  8017 U14    Max Holden               13 M   St Louis Park    MN   25:51.8  5:11 
    42  8119 U14    Wills Larson             13 M   Wayzata          MN   26:12.6  5:15 
    43  8105 U18    Eleanor Berg             16 F   Rochester        MN   26:27.4  5:18 
    44  8009 U14    Hayden Pritchard         12 M   Ames             MN   26:44.6  5:21 
    45  8007 U16    Grace Kellar-Long        15 F   St Paul          MN   26:55.8  5:24 
    46  8032 U16    Carlos Zeigle            14 M   St Louis Park    MN   27:02.3  5:25 
    47  8092 U14    Christopher Eiesland-Bi  13 M   Minneapolis      MN   27:18.9  5:28 
    48  8064 U14    Simon Lynn-Klimenko      13 M   Minneapolis      MN   27:28.0  5:30 
    49  8085 U14    Allison Hammann          13 F   Maple Grove      MN   27:38.5  5:32 
    50  8003 U14    Kayla Bovitz             13 F   Eden Prairie     MN   27:39.3  5:32 
    51  8065 U14    Leslie Vang              12 F   Minneapolis      MN   27:44.9  5:33 
    52  8020 U14    Mark Kivimaki            12 M   Edina            MN   28:02.4  5:37 
    53  8038 U16    Alexandra Smith          14 F   St Louis Park    MN   28:43.9  5:45 
    54  8111 U14    Anna Rudie               12 F   Maple Grove      MN   30:16.8  6:04 
    55  8037 U14    Leo Zeigle               12 M   St Louis Park    MN   30:38.4  6:08 
    56  8005 U14    Zachary Jones            13 M   Minneapolis      MN   31:37.5  6:20 
    57  8073 U14    Nooshilon Vang           13 M   Minneapolis      MN   31:39.0  6:20 
    58  8090 U14    Josh Vorbrich            12 M   Minneapolis      MN   31:57.2  6:24 
    59  8043 U14    Rosario Cantor           12 F   Minneapolis      MN   32:12.9  6:27 
    60  8028 U14    Amanda Marks             13 F   Minnetonka       MN   33:34.3  6:43 
    61  8070 U14    Tatiana Pedomo           12 F                         33:59.9  6:48 
    62  8059 U14    Charlie Grabow           12 M   Minneapolis      MN   35:26.1  7:06 
    63  8104 U14    Alexandra Stenerson Tru  13 F   Maple Grove      MN   35:26.8  7:06 
    64  8063 U14    Keng Thao                13 M   Minneapolis      MN   35:34.4  7:07 
    65  8071 U14    Abby Smith               12 F   Minneapolis      MN   36:26.8  7:18 
    66  8066 U14    Tony Tchida              13 M   Brooklyn Center  MN   38:24.1  7:41 
    67  8075 U14    Alejandro Wilson         12 M   Minneapolis      MN   38:27.3  7:42 
    68  8042 U14    Bryce Holt               13 M   Crystal          MN   38:27.8  7:42 
    69  8110 U16    Xavier Igherighe         14 M   Minneapolis      MN   39:28.0  7:54 
    70  8108 U16    Lief Couillard           14 M   Minneapolis      MN   39:29.1  7:54 
    71  8109 U14    Patrick Hott             12 M   Minneapolis      MN   40:14.0  8:03 
    72  8051 U14    Li'tavius Munn           13 M   Minneapolis      MN   40:31.4  8:07 
    73  8045 U16    Jon Ramirez              14 M   Minneapolis      MN   40:33.4  8:07 
    74  8023 U16    Karsten Singh            15 M   Northfield       MN   43:04.9  8:37 
    75  8068 U14    Tome Vang                12 M   Minneapolis      MN   43:05.9  8:38 
    76  8034 U14    William Bercaw           12 M   Minneapolis      MN   45:07.1  9:02 
    77  8046 U14    Adolfo Dominguez         12 M   Minneapolis      MN   48:11.4  9:39 
    78  8087 U14    Alex Worcester           12 M   Minneapolis      MN   48:46.3  9:46 
    79  8089 U14    Andrew Fohrenkam-Differ  12 M   Roseville        MN   50:24.9 10:05 
    80  8048 U14    Nayeli Hernandez         12 F   Minneapolis      MN   52:15.5 10:28 
    81  8112 U14    Madeline Niziolek        12 F   Minneapolis      MN   55:56.1 11:12 
 
 results by Mtec Results               results posted at: www.mtecresults.com         


                  Junior Loppet - Overall Results - 3.5km

 Place No.   Class  Name                    Age Sex City             St Time      Pace     
 ===== ===== ====== ======================= === === ================ == ========= ===== 
     1  8219 U12    Ricky Petroff            11 M   Coon Rapids      MN   10:41.4  3:04 
     2  8284 U12    Isak Nightingale         10 M   Mahtomedi        MN   10:41.6  3:04 
     3  8241 U12    Soren Davidson           11 M   Minneapolis      MN   10:47.0  3:05 
     4  8245 U12    Sudie Hall               10 F   Minneapolis      MN   10:57.3  3:08 
     5  8264 U12    Kathryn Scott            11 F   Minneapolis      MN   10:57.3  3:08 
     6  8237 U12    Etta Leugers             10 F   Minneapolis      MN   11:11.2  3:12 
     7  8223 U10    Lauren Munger             9 F   Minneapolis      MN   11:30.5  3:18 
     8  8201 U12    Abby Ellenbecker         11 F   Coon Rapids      MN   11:32.0  3:18 
     9  8220 U12    Stanislaw Bednarski      10 M   Minneapolis      MN   11:41.3  3:21 
    10  8231 U12    Trace Chiodo             11 M   Bloomington      MN   11:52.0  3:24 
    11  8204 U12    Zoe Camp                 11 F   Minneapolis      MN   11:52.6  3:24 
    12  8280 U12    Elli Hudacek             11 F   Eau Claire       WI   11:53.7  3:24 
    13  8235 U12    Victor Sparks            10 M   Minneapolis      MN   12:01.1  3:26 
    14  8266 U10    Jonathan Clarke          10 M   Bloomington      MN   12:22.7  3:33 
    15  8205 U10    Cooper Camp              10 M   Minneapolis      MN   12:35.0  3:36 
    16  8209 U10    Lars Brinkema            10 M   Minneapolis      MN   13:27.2  3:51 
    17  8273 U12    Sophie Bercaw            10 F   Minneapolis      MN   13:27.4  3:51 
    18  8207 U12    Maeve Moening            11 F   St Paul          MN   13:29.7  3:52 
    19  8202 U12    Avalon Johnson           11 F   Wayzata          MN   13:30.8  3:52 
    20  8272 U12    Roger Anderson           10 M   Golden Valley    MN   13:48.6  3:57 
    21  8285 U10    Finn Edevold              8 M   Minneapolis      MN   14:00.4  4:01 
    22  8292 U10    Ethan Hebert              9 M   Forest Lake      MN   14:01.9  4:01 
    23  8206 U12    Ella Hoch Robinson       10 F   Minneapolis      MN   14:18.7  4:06 
    24  8303 U12    Louise Rosenbaum         11 F   Wayzata          MN   14:20.4  4:06 
    25  8277 U12    Anya Healy               11 F   Minneapolis      MN   14:25.0  4:08 
    26  8251 U12    Erika Peterson           10 F   Minneapolis      MN   14:46.4  4:14 
    27  8238 U12    Grace Miner              11 F   Wayzata          MN   14:46.6  4:14 
    28  8283 U10    Margo Nightingale         8 F   Mahtomedi        MN   15:02.5  4:18 
    29  8232 U12    Trent Chiodo             11 M   Bloomington      MN   15:07.4  4:20 
    30  8224 U12    Annie Holden             11 F   St Louis Park    MN   15:08.3  4:20 
    31  8270 U12    Zachary Skinner          10 M   Bloomington      MN   15:08.9  4:20 
    32  8228 U10    Shalom Raehl              9 M   Eau Claire       WI   15:11.7  4:21 
    33  8210 U12    Cass Carl                11 M   Minneapolis      MN   15:12.9  4:21 
    34  8208 U10    Molly Moening             9 F   St Paul          MN   15:14.7  4:22 
    35  8234 U10    Oliver Krawczyk           8 M   Minneapolis      MN   15:24.2  4:25 
    36  8221 U12    Natalie Bennett          10 F   Blaine           MN   15:55.4  4:33 
    37  8246 U10    Bergen Thorson            9 M   Minneapolis      MN   16:20.1  4:41 
    38  8276 U12    Will Carlen              11 M   St Paul          MN   16:23.3  4:41 
    39  8242 U10    Eliana Storkamp          10 F   Minneapolis      MN   16:47.5  4:48 
    40  8297 U12    Adam Swanson             10 M   St Paul          MN   16:50.1  4:49 
    41  8278 U12    James Eiesland-Birch     10 M   Minneapolis      MN   16:56.0  4:51 
    42  8274 U12    Jack Edin                10 M   Hudson           WI   17:20.1  4:58 
    43  8212 U10    Elaina Griffiths          9 F   Minneapolis      MN   17:34.1  5:02 
    44  8240 U12    Connor McDonald          12 M   Hudson           WI   17:35.5  5:02 
    45  8243 U10    Rachel Poppleton          8 F   St Paul          MN   17:38.1  5:03 
    46  8253 U12    Ellen Adams              10 F   Chaska           MN   18:01.9  5:10 
    47  8252 U10    Bennett Adams             8 M   Chaska           MN   18:06.3  5:11 
    48  8222 U12    Janessa Bennett          10 F   Blaine           MN   18:15.5  5:13 
    49  8227 U10    Kate Holden              10 F   St Louis Park    MN   18:25.0  5:16 
    50  8279 U12    Isabelle Halverson       11 F   St Paul          MN   18:45.4  5:22 
    51  8244 U12    Fredonia Zeigle          10 F   St Louis Park    MN   18:46.9  5:22 
    52  8214 U10    Eleanor Dolan            10 F   Minneapolis      MN   18:51.5  5:24 
    53  8216 U10    Clare Swanson             8 F   St Paul          MN   19:30.4  5:35 
    54  8239 U12    Liam McDonald            10 M   Hudson           WI   19:46.2  5:39 
    55  8256 U12    Maxwell Smitten          11 F   Marine On St Cro MN   19:55.2  5:42 
    56  8271 U10    Mette McKinney            9 F   Minneapolis      MN   20:05.3  5:45 
    57  8203 U12    Parker Stromquist        10 M   Ham Lake         MN   20:11.1  5:47 
    58  8268 U10    Aidan Moran               9 M   Minneapolis      MN   20:19.0  5:49 
    59  8225 U12    Elliot Etz               12 M   Minneapolis      MN   20:26.7  5:51 
    60  8265 U12    Henry Munnich            11 M   Minneapolis      MN   21:16.2  6:05 
    61  8218 U10    Maddie Kjome              9 M   Maple Grove      MN   21:22.1  6:07 
    62  8263 U12    Pheng Yang               11 M   Minneapolis      MN   21:48.3  6:14 
    63  8269 U12    Eric Finberg             10 M   Edina            MN   21:57.8  6:17 
    64  8226 U12    Olivia Etz               10 F   Minneapolis      MN   22:05.2  6:19 
    65  8211 U10    Calvin Carl               9 M   Minneapolis      MN   22:16.3  6:22 
    66  8304 U12    Sawyer Garrison          10 M   Minneapolis      MN   23:23.3  6:41 
    67  8215 U12    Elsa Huckels             11 F   Stillwater       MN   23:45.0  6:48 
    68  8247 U10    James Leonhart            8 M   Minneapolis      MN   24:50.7  7:06 
    69  8254 U10    Ursula Beitz              8 F   Minneapolis      MN   25:06.3  7:11 
    70  8236 U12    Jack Strong              11 M   Edina            MN   25:32.4  7:18 
    71  8255 U10    Elizabeth Smitten         8 F   Marine On St Cro MN   26:27.2  7:34 
    72  8257 U12    Melvin Russell           11 M   Minneapolis      MN   26:37.2  7:37 
    73  8295 U12    Logan Igherighe          12 M   Minneapolis      MN   27:12.3  7:47 
    74  8275 U10    Aria Peng                 8 F   Cottage Grove    MN   27:25.4  7:51 
    75  8305 U10    Eva Flood                 8 F   Minneapolis      MN   29:06.2  8:19 
    76  8230 U10    Beckett Matz              9 M   Deephaven        MN   29:25.3  8:25 
    77  8282 U12    Decker Harmon            11 M   Minneapolis      MN   30:43.7  8:47 
    78  8262 U12    Emily Kral               11 F   Minneapolis      MN   30:55.4  8:51 
    79  8260 U12    Donovan Blatcher         11 M   Minneapolis      MN   59:23.4 16:59 
 
 results by Mtec Results               results posted at: www.mtecresults.com         


                  Junior Loppet - Overall Results - 1.5km

 Place No.   Class  Name                    Age Sex City             St Time      Pace     
 ===== ===== ====== ======================= === === ================ == ========= ===== 
     1  8419 U8     Kristian Hudacek          7 M   Eau Claire       WI    6:26.2  4:18 
     2  8407 U8     Caden Storkamp            7 M   Minneapolis      MN    6:50.6  4:34 
     3  8417 U8     Samuel Scott              7 M   Minneapolis      MN    6:58.0  4:39 
     4  8401 U8     Eva Hoch Robinson         7 F   Minneapolis      MN    7:28.7  5:00 
     5  8410 U8     Hayes McMillan            7 M   Winnipeg         MA    7:34.7  5:04 
     6  8418 U8     Daniel Gladkov            8 M   Robbinsdale      MN    8:28.1  5:39 
     7  8404 U8     Olympia Sparks            7 F   Minneapolis      MN    8:32.1  5:42 
     8  8406 U8     Miles Miner               8 M   Wayzata          MN    8:33.2  5:43 
     9  8415 U8     Annelise Skinner          7 F   Bloomington      MN    8:43.4  5:49 
    10  8402 U8     Claire Dolan              8 F   Minneapolis      MN    8:54.5  5:57 
    11  8403 U8     Eyob Yore                 5 M   Golden Valley    MN    9:08.0  6:06 
    12  8411 U8     Hudson McMillan           6 M   Winnipeg         MA   10:32.8  7:02 
    13  8416 U8     Anna Gilmer               6 F   Winona           MN   10:35.5  7:04 
    14  8414 U8     Allie Moran               6 F   Minneapolis      MN   11:37.8  7:46 
    15  8408 U8     Ada Leonhart              7 F   Minneapolis      MN   12:54.0  8:36 
    16  8405 U8     Evan Lynch                7 M   Plymouth         MN   13:28.3  8:59 
    17  8420 U8     Stella McHugh             7 F   St Paul          MN   16:33.2 11:03 
    18  8413 U8     Adeline Smitten           6 F   Marine On St Cro MN   17:16.2 11:31 
 
 results by Mtec Results               results posted at: www.mtecresults.com