Chain of Lakes Triathlon -
Alexandria, MN
5/3/2014

race logo










					                                                        CHAIN OF LAKES TRIATHLON
                                         Discovery Middle School - Alexandria, MN - May 3, 2014
                                               600 yd Swim - 13 Mile Bike - 2.8 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/18      1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M     2  7:11  1:12  1:14    2   30:52 25.3  0:30    1   16:06  5:45   55:51 
    2   1/8       2 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F     1  7:03  1:11  1:11    3   31:29 24.8  0:31    4   17:01  6:05   57:13 
    3   2/18    100 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M     9  9:11  1:32  0:50    1   30:31 25.6  0:43    5   17:23  6:13   58:36 
    4   3/18     30 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M    10  9:11  1:32  1:30    5   32:00 24.4  0:31    2   16:36  5:56   59:46 
    5   4/18     21 David Jensen            Fergus Falls       MN  30 M    18  9:56  1:40  0:58    4   31:57 24.4  1:07    3   16:39  5:57 1:00:35 
    6   1/5      41 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57 M    22 10:14  1:43  1:06    7   33:35 23.2  0:35   10   18:49  6:43 1:04:17 
    7   1/13     12 Bill Corcoran           Sartell            MN  41 M     6  8:50  1:29  0:50    8   34:04 22.9  1:05   16   20:02  7:09 1:04:48 
    8   5/18    156 Brad Anderson           Duluth             MN  38 M    14  9:40  1:37  1:47    6   33:20 23.4  0:53   20   20:22  7:17 1:05:59 
    9   6/18     27 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  35 M     7  9:07  1:32  1:48   12   36:12 21.5  0:46    8   18:42  6:41 1:06:33 
   10   2/13      6 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M    39 11:39  1:57  1:48    9   35:18 22.1  0:31    6   17:38  6:18 1:06:52 
   11   1/5      44 Eric Swenson            Alexandria         MN  28 M    15  9:40  1:37  2:09   11   35:30 22.0  0:48   14   19:48  7:04 1:07:53 
   12   2/5      25 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  29 M    16  9:44  1:38  1:26   19   37:49 20.6  0:39    7   18:37  6:39 1:08:13 
   13   7/18     13 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31 M     5  8:47  1:28  0:59   10   35:20 22.1  1:41   25   21:53  7:49 1:08:38 
   14   3/5      31 Patrick Nelson          Bloomington        MN  29 M    21 10:13  1:43  1:32   18   37:46 20.7  0:36   11   19:03  6:48 1:09:08 
   15   1/2     153 Denny Ellingson         Courtland          MN  62 M     4  8:42  1:27  1:25   13   36:41 21.3  0:40   36   23:04  8:14 1:10:29 
   16   3/13     45 Tim Sykes               Fertile            MN  48 M    19 10:00  1:40  1:31   14   36:52 21.2  0:21   27   21:59  7:51 1:10:42 
   17   1/3      33 Corey Nygaard           South St Paul      MN  19 M    24 10:20  1:44  3:16   17   37:38 20.7  1:15   13   19:12  6:52 1:11:39 
   18   8/18     37 Michael Roach           Little Falls       MN  36 M    31 11:03  1:51  1:43   23   39:03 20.0  0:41   17   20:03  7:10 1:12:31 
   19   9/18     14 Josh Duda               Pillager           MN  37 M     8  9:09  1:32  1:01   28   40:32 19.2  0:51   29   22:04  7:53 1:13:36 
   20   1/8      88 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48 F    28 10:59  1:50  1:38   20   38:50 20.1  0:50   23   21:28  7:40 1:13:42 
   21  10/18     42 David Suggett           Minneapolis        MN  34 M    11  9:13  1:33  2:27   37   43:16 18.0  0:35    9   18:42  6:41 1:14:11 
   22  11/18     26 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  37 M    33 11:06  1:51  1:43   21   38:58 20.0  1:16   24   21:38  7:44 1:14:39 
   23  12/18     43 Michael Svir            Baxter             MN  34 M    43 12:07  2:02  1:42   25   39:24 19.8  0:57   21   20:47  7:26 1:14:55 
   24   2/2      98 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60 M    73 15:32  2:36  1:31   15   37:04 21.0  0:57   15   19:54  7:07 1:14:57 
   25   4/13      3 Pat Adrian              Roseau             MN  43 M    29 11:01  1:51  2:03   16   37:33 20.8  0:39   46   24:24  8:43 1:15:39 
   26   1/13     83 Alison Triebenbach      Osakis             MN  35 F    26 10:37  1:47  2:11   27   40:08 19.4  0:33   37   23:16  8:19 1:16:43 
   27   2/13     73 Amy Miller              Fargo              ND  37 F    57 13:12  2:12  2:00   26   39:58 19.5  1:24   18   20:20  7:16 1:16:51 
   28   5/13     24 Thomas Leach            Sartell            MN  42 M    13  9:20  1:34  2:03   35   41:48 18.7  1:44   34   22:44  8:08 1:17:37 
   29   4/5      28 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28 M     3  8:05  1:21  2:29   42   44:55 17.4  1:37   31   22:15  7:57 1:19:20 
   30   1/2      81 Sheri Schrock           Cohasset           MN  59 F    58 13:17  2:13  1:24   22   39:00 20.0  0:48   47   25:01  8:56 1:19:29 
   31   2/8      57 Sara Dalton             St. Cloud          MN  24 F    38 11:34  1:56  2:22   36   42:36 18.3  1:07   30   22:09  7:55 1:19:45 
   32   6/13     47 Mark Ternes             Fargo              MN  44 M    30 11:02  1:51  2:16   33   41:32 18.8  1:54   38   23:30  8:24 1:20:12 
   33   3/8      76 Jessie Pederson         Fosston            MN  28 F    52 12:48  2:08  1:25   34   41:41 18.7  0:33   42   24:06  8:37 1:20:30 
   34   2/3      15 Jake Ellingson          Brainerd           MN  18 M    51 12:44  2:08  1:00   44   45:21 17.2  0:38   22   21:24  7:39 1:21:05 
   35   5/5     155 Kyle Johnson            Alexandria         MN  21 M    49 12:39  2:07  2:01   30   40:44 19.1  1:34   43   24:10  8:38 1:21:07 
   36   3/13     80 Stacy Sanders           Minneapolis        MN  31 F    68 14:06  2:21  2:21   39   43:38 17.9  0:43   19   20:21  7:16 1:21:08 
   37   3/3      23 Logan Larsen            Chanhassen         MN  16 M    37 11:31  1:56  1:37   59   48:32 16.1  0:46   12   19:11  6:52 1:21:35 
   38   4/13     74 Christie Nohre          Alexandria         MN  31 F    40 11:47  1:58  1:09   41   44:54 17.4  1:15   32   22:34  8:04 1:21:37 
   39   5/13     82 Andi Sherman            McIntosh           MN  32 F    25 10:29  1:45  3:14   29   40:40 19.2  1:03   52   26:39  9:32 1:22:03 
   40  13/18     40 Ryan Sherman            McIntosh           MN  34 M    50 12:41  2:07  3:28   31   40:54 19.1  1:25   45   24:21  8:42 1:22:48 
   41   7/13     48 Bryan Trees             Nisswa             MN  43 M    78 16:14  2:43  3:22   24   39:23 19.8  1:24   35   22:52  8:10 1:23:14 
   42  14/18     16 Brian Erson             Eden Prairie       MN  31 M    23 10:20  1:44  3:35   40   44:18 17.6  1:53   40   23:43  8:28 1:23:46 
   43   6/13     89 Jennifer P Zenzen       Avon               MN  36 F    63 13:59  2:20  1:20   47   45:52 17.0  0:54   26   21:53  7:49 1:23:57 
   44   1/1      63 Heather Fletcher        Deerwood           MN  16 F    44 12:08  2:02  1:52   46   45:39 17.1  1:09   39   23:36  8:26 1:24:21 
   45   7/13    151 Kari Whitlock           Baxter             MN  36 F    17  9:54  1:39  2:12   55   47:10 16.5  1:50   41   24:01  8:35 1:25:06 
   46   2/5     154 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  55 M    70 14:15  2:23  2:15   32   41:21 18.9  0:50   57   27:13  9:44 1:25:53 
   47   8/13     18 Matt Hagstrom           Alexandria         MN  40 M    36 11:31  1:56  4:05   50   46:29 16.8  2:22   28   22:00  7:52 1:26:23 
   48   9/13      8 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47 M    48 12:34  2:06  2:05   38   43:20 18.0  1:11   65   28:05 10:02 1:27:14 
   49  15/18     36 Gregory Ramm            Baxter             MN  35 M    12  9:18  1:33  2:46   57   47:58 16.3  0:24   58   27:24  9:47 1:27:47 
   50  16/18     17 Jeff Fritsche           Minnetonka         MN  33 M    54 12:59  2:10  3:06   43   44:59 17.3  1:35   50   25:33  9:08 1:28:10 
   51  10/13     50 Mark Wahlberg           Saint Paul         MN  42 M    32 11:05  1:51  2:00   48   45:56 17.0  1:31   62   27:42  9:54 1:28:13 
   52   3/5      10 Mark Chromey            Alexandria         MN  50 M    74 15:38  2:37  1:32   54   47:07 16.6  0:29   44   24:14  8:40 1:28:59 
   53   8/13     51 Jaclyn Adrian           Roseau             MN  35 F    34 11:20  1:54  3:10   56   47:34 16.4  0:30   54   26:59  9:39 1:29:32 
   54   4/8      56 Nicole Butler           Carlos             MN  28 F    20 10:04  1:41  4:02   58   48:13 16.2  1:14   55   27:06  9:41 1:30:38 
   55  11/13     35 Mike Paulus             Brainerd           MN  40 M    53 12:50  2:09  3:32   52   46:57 16.6  0:34   59   27:25  9:48 1:31:15 
   56  17/18     39 Scott Schofield         Gfafb              ND  33 M    55 13:04  2:11  4:46   45   45:31 17.1  1:50   51   26:37  9:31 1:31:46 
   57   5/8      99 Katie Brown             Alexandria         MN  22 F    71 14:40  2:27  1:12   53   47:04 16.6  1:09   67   28:24 10:09 1:32:26 
   58  12/13     32 Thomas Nichols          Alexandria         MN  48 M    81 18:01  3:01  1:26   49   46:11 16.9  1:30   48   25:20  9:03 1:32:27 
   59   9/13     60 Kate Engelman           Lakeville          MN  30 F    67 14:04  2:21  2:50   65   50:58 15.3  1:30   49   25:30  9:07 1:33:43 
   60  10/13     70 Christine Kieffer       Alexandria         MN  31 F    35 11:22  1:54  2:43   62   49:35 15.7  1:55   70   29:12 10:26 1:34:44 
   61   4/5      11 Martin Connell          Minneapolis        MN  53 M    61 13:40  2:17  2:39   60   49:29 15.8  1:59   66   28:21 10:08 1:36:07 
   62  11/13     75 Mariel Novacek          Alexandria         MN  32 F    59 13:27  2:15  2:27   61   49:31 15.8  2:41   68   29:01 10:22 1:37:05 
   63   2/8      59 Amy Engebretson         St Paul            MN  42 F    79 16:57  2:50  2:36   71   54:25 14.3  0:40   33   22:37  8:05 1:37:12 
   64   3/8      90 Toni Zerebeski          Kensington         MN  46 F    77 16:05  2:41  2:32   68   52:01 15.0  0:56   61   27:42  9:54 1:39:13 
   65  18/18     22 Joshua Johnson          Marshall           MN  38 M    60 13:37  2:17  3:30   66   51:08 15.3  1:22   71   29:45 10:38 1:39:20 
   66   4/8      65 Jane Hutzol             Arvilla            ND  49 F    27 10:48  1:48  1:39   73   55:08 14.1  0:48   73   31:27 11:14 1:39:48 
   67  13/13     19 Paul Hanek              Woodbury           MN  43 M    45 12:26  2:05  3:36   70   54:10 14.4  1:03   72   30:38 10:57 1:41:51 
   68  12/13     53 Dustie Bakke            Menahga            MN  36 F    82 18:45  3:08  4:01   64   50:47 15.4  1:12   56   27:12  9:43 1:41:56 
   69   5/5       9 Tim Bush                Alexandria         MN  51 M    80 17:39  2:57  9:55   51   46:45 16.7  0:28   60   27:37  9:52 1:42:22 
   70   1/4      52 Marie Anderson          Alexandria         MN  62 F    69 14:14  2:23  3:14   67   51:58 15.0  1:24   79   33:49 12:05 1:43:56 
   71   2/2      71 Barb Lindberg           Plymouth           MN  58 F    56 13:10  2:12  5:37   69   53:41 14.5  1:30   74   31:30 11:15 1:45:26 
   72   6/8      61 Chelsey Erickson        Buffalo            MN  21 F    41 12:04  2:01  2:24   80 1:03:12 12.3  1:09   64   27:46  9:55 1:46:33 
   73   2/4      78 Joan Ries               Alexandria         MN  60 F    76 15:51  2:39  5:18   63   50:32 15.4  1:50   78   33:15 11:53 1:46:45 
   74   5/8      86 Jodi Wellner            Victoria           MN  41 F    47 12:31  2:06  4:53   76   56:44 13.7  1:46   75   31:51 11:23 1:47:43 
   75   7/8      55 Tess Boucher            Alexandria         MN  20 F    42 12:07  2:02  2:02   82 1:04:35 12.1  0:39   69   29:10 10:25 1:48:31 
   76   6/8      66 Amy Johnson             Wahpeton           ND  43 F    66 14:02  2:21  2:37   81 1:03:58 12.2  1:14   53   26:53  9:36 1:48:41 
   77   7/8      77 Becca Rausenberger      Cologne            MN  43 F    65 14:01  2:21  3:48   72   55:02 14.2  1:24   80   34:54 12:28 1:48:58 
   78   8/8      68 Heather Johnson         Fargo              ND  23 F    75 15:46  2:38  1:20   75   56:30 13.8  5:10   76   31:53 11:23 1:50:25 
   79   8/8      69 Shannon Kempf           Sebeka             MN  45 F    64 14:00  2:20  4:57   74   55:44 14.0  1:18   81   35:53 12:49 1:51:49 
   80   3/4      67 Connie Johnson          Burnsville         MN  61 F    62 13:52  2:19  4:39   78   59:51 13.0  1:00   77   33:09 11:51 1:52:29 
   81   4/4      79 Jan Roach               Randall            MN  66 F    72 15:25  2:35  4:02   77   58:08 13.4  0:52   82   39:04 13:57 1:57:30 
   82  13/13     84 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  34 F    46 12:28  2:05 19:59   79 1:03:05 12.4  1:16   63   27:46  9:55 2:04:32 


================================================================================================================================================
                            OPEN RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Mmmmmm tastes good                               5 10:22  1:44  0:33    2   36:33 21.3  0:12    1   18:42  6:41 1:06:21 
           Siri Thompson , Eric Klimpke , Kirk Crabb              
    2   91 Die Tri'n                                        2  7:57  1:20  0:32    3   38:18 20.4  0:14    4   23:00  8:13 1:09:59 
           Jessie Wacek , Stacey Crosby , Kim Snow                
    3   95 Summer on Lake Reno                              3  8:42  1:27  0:34    1   36:12 21.5  0:22    6   24:25  8:44 1:10:14 
           Kyle Gulbrandson , Ryan Burk , Erin Burk               
    4   92 M M and M                                        4  8:49  1:29  0:36    5   45:27 17.2  0:16    2   18:59  6:47 1:14:05 
           Mark Wolvert , Michael Suggett , Amanda Wolvert        
    5   94 PaddlePedalPound                                 7 14:20  2:24  0:36    4   39:08 19.9  0:14    3   22:24  8:00 1:16:40 
           Kirsten Wagenius , Reuben Wagenius , Kristi Laliberte  
    6   97 Die Unbesiegbaren                                1  7:54  1:19  1:08    7   58:43 13.3  0:37    5   24:15  8:40 1:32:34 
           Hanna Waldhart , Simon Duncan , Aaron Duncan           
    7   96 The Geezer and The Gaggle                        6 12:42  2:07  0:40    6   50:34 15.4  0:16    7   29:46 10:38 1:33:56 
           Sandy Emmons , Paul Engebretson , Kristen Ostendorf    


================================================================================================================================================
                            LOCAL RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  49 Stan Triebenbach        Osakis             MN  35 M      1 13:24  2:14  1:25                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F    7:03  1:11 
    2 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M    7:11  1:12 
    3 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28 M    8:05  1:21 
    4 Denny Ellingson         Courtland          MN  62 M    8:42  1:27 
    5 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31 M    8:47  1:28 
    6 Bill Corcoran           Sartell            MN  41 M    8:50  1:29 
    7 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  35 M    9:07  1:32 
    8 Josh Duda               Pillager           MN  37 M    9:09  1:32 
    9 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M    9:11  1:32 
   10 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M    9:11  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M   30:31 25.6 
    2 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M   30:52 25.3 
    3 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F   31:29 24.8 
    4 David Jensen            Fergus Falls       MN  30 M   31:57 24.4 
    5 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M   32:00 24.4 
    6 Brad Anderson           Duluth             MN  38 M   33:20 23.4 
    7 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57 M   33:35 23.2 
    8 Bill Corcoran           Sartell            MN  41 M   34:04 22.9 
    9 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M   35:18 22.1 
   10 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31 M   35:20 22.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M   16:06  5:45 
    2 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M   16:36  5:56 
    3 David Jensen            Fergus Falls       MN  30 M   16:39  5:57 
    4 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F   17:01  6:05 
    5 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32 M   17:23  6:13 
    6 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43 M   17:38  6:18 
    7 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  29 M   18:37  6:39 
    8 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  35 M   18:42  6:41 
    9 David Suggett           Minneapolis        MN  34 M   18:42  6:41 
   10 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57 M   18:49  6:43 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37    1  7:11  1:12  1:14    2   30:52 25.3  0:30    1   16:06  5:45   55:51 
    2  100 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32    8  9:11  1:32  0:50    1   30:31 25.6  0:43    4   17:23  6:13   58:36 
    3   30 Travis Miller           Nisswa             MN  34    9  9:11  1:32  1:30    4   32:00 24.4  0:31    2   16:36  5:56   59:46 
    4   21 David Jensen            Fergus Falls       MN  30   16  9:56  1:40  0:58    3   31:57 24.4  1:07    3   16:39  5:57 1:00:35 
    5   41 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57   19 10:14  1:43  1:06    6   33:35 23.2  0:35    9   18:49  6:43 1:04:17 
    6   12 Bill Corcoran           Sartell            MN  41    5  8:50  1:29  0:50    7   34:04 22.9  1:05   15   20:02  7:09 1:04:48 
    7  156 Brad Anderson           Duluth             MN  38   13  9:40  1:37  1:47    5   33:20 23.4  0:53   17   20:22  7:17 1:05:59 
    8   27 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  35    6  9:07  1:32  1:48   11   36:12 21.5  0:46    7   18:42  6:41 1:06:33 
    9    6 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43   29 11:39  1:57  1:48    8   35:18 22.1  0:31    5   17:38  6:18 1:06:52 
   10   44 Eric Swenson            Alexandria         MN  28   14  9:40  1:37  2:09   10   35:30 22.0  0:48   13   19:48  7:04 1:07:53 
   11   25 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  29   15  9:44  1:38  1:26   18   37:49 20.6  0:39    6   18:37  6:39 1:08:13 
   12   13 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31    4  8:47  1:28  0:59    9   35:20 22.1  1:41   21   21:53  7:49 1:08:38 
   13   31 Patrick Nelson          Bloomington        MN  29   18 10:13  1:43  1:32   17   37:46 20.7  0:36   10   19:03  6:48 1:09:08 
   14  153 Denny Ellingson         Courtland          MN  62    3  8:42  1:27  1:25   12   36:41 21.3  0:40   28   23:04  8:14 1:10:29 
   15   45 Tim Sykes               Fertile            MN  48   17 10:00  1:40  1:31   13   36:52 21.2  0:21   22   21:59  7:51 1:10:42 
   16   33 Corey Nygaard           South St Paul      MN  19   21 10:20  1:44  3:16   16   37:38 20.7  1:15   12   19:12  6:52 1:11:39 
   17   37 Michael Roach           Little Falls       MN  36   24 11:03  1:51  1:43   20   39:03 20.0  0:41   16   20:03  7:10 1:12:31 
   18   14 Josh Duda               Pillager           MN  37    7  9:09  1:32  1:01   23   40:32 19.2  0:51   24   22:04  7:53 1:13:36 
   19   42 David Suggett           Minneapolis        MN  34   10  9:13  1:33  2:27   29   43:16 18.0  0:35    8   18:42  6:41 1:14:11 
   20   26 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  37   26 11:06  1:51  1:43   19   38:58 20.0  1:16   20   21:38  7:44 1:14:39 
   21   43 Michael Svir            Baxter             MN  34   30 12:07  2:02  1:42   22   39:24 19.8  0:57   18   20:47  7:26 1:14:55 
   22   98 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60   43 15:32  2:36  1:31   14   37:04 21.0  0:57   14   19:54  7:07 1:14:57 
   23    3 Pat Adrian              Roseau             MN  43   22 11:01  1:51  2:03   15   37:33 20.8  0:39   34   24:24  8:43 1:15:39 
   24   24 Thomas Leach            Sartell            MN  42   12  9:20  1:34  2:03   28   41:48 18.7  1:44   26   22:44  8:08 1:17:37 
   25   28 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28    2  8:05  1:21  2:29   32   44:55 17.4  1:37   25   22:15  7:57 1:19:20 
   26   47 Mark Ternes             Fargo              MN  44   23 11:02  1:51  2:16   27   41:32 18.8  1:54   29   23:30  8:24 1:20:12 
   27   15 Jake Ellingson          Brainerd           MN  18   35 12:44  2:08  1:00   34   45:21 17.2  0:38   19   21:24  7:39 1:21:05 
   28  155 Kyle Johnson            Alexandria         MN  21   33 12:39  2:07  2:01   24   40:44 19.1  1:34   31   24:10  8:38 1:21:07 
   29   23 Logan Larsen            Chanhassen         MN  16   28 11:31  1:56  1:37   43   48:32 16.1  0:46   11   19:11  6:52 1:21:35 
   30   40 Ryan Sherman            McIntosh           MN  34   34 12:41  2:07  3:28   25   40:54 19.1  1:25   33   24:21  8:42 1:22:48 
   31   48 Bryan Trees             Nisswa             MN  43   45 16:14  2:43  3:22   21   39:23 19.8  1:24   27   22:52  8:10 1:23:14 
   32   16 Brian Erson             Eden Prairie       MN  31   20 10:20  1:44  3:35   31   44:18 17.6  1:53   30   23:43  8:28 1:23:46 
   33  154 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  55   42 14:15  2:23  2:15   26   41:21 18.9  0:50   38   27:13  9:44 1:25:53 
   34   18 Matt Hagstrom           Alexandria         MN  40   27 11:31  1:56  4:05   38   46:29 16.8  2:22   23   22:00  7:52 1:26:23 
   35    8 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47   32 12:34  2:06  2:05   30   43:20 18.0  1:11   43   28:05 10:02 1:27:14 
   36   36 Gregory Ramm            Baxter             MN  35   11  9:18  1:33  2:46   42   47:58 16.3  0:24   39   27:24  9:47 1:27:47 
   37   17 Jeff Fritsche           Minnetonka         MN  33   37 12:59  2:10  3:06   33   44:59 17.3  1:35   36   25:33  9:08 1:28:10 
   38   50 Mark Wahlberg           Saint Paul         MN  42   25 11:05  1:51  2:00   36   45:56 17.0  1:31   42   27:42  9:54 1:28:13 
   39   10 Mark Chromey            Alexandria         MN  50   44 15:38  2:37  1:32   41   47:07 16.6  0:29   32   24:14  8:40 1:28:59 
   40   35 Mike Paulus             Brainerd           MN  40   36 12:50  2:09  3:32   40   46:57 16.6  0:34   40   27:25  9:48 1:31:15 
   41   39 Scott Schofield         Gfafb              ND  33   38 13:04  2:11  4:46   35   45:31 17.1  1:50   37   26:37  9:31 1:31:46 
   42   32 Thomas Nichols          Alexandria         MN  48   47 18:01  3:01  1:26   37   46:11 16.9  1:30   35   25:20  9:03 1:32:27 
   43   11 Martin Connell          Minneapolis        MN  53   41 13:40  2:17  2:39   44   49:29 15.8  1:59   44   28:21 10:08 1:36:07 
   44   22 Joshua Johnson          Marshall           MN  38   40 13:37  2:17  3:30   45   51:08 15.3  1:22   45   29:45 10:38 1:39:20 
   45   19 Paul Hanek              Woodbury           MN  43   31 12:26  2:05  3:36   46   54:10 14.4  1:03   46   30:38 10:57 1:41:51 
   46    9 Tim Bush                Alexandria         MN  51   46 17:39  2:57  9:55   39   46:45 16.7  0:28   41   27:37  9:52 1:42:22 
   47   49 Stan Triebenbach        Osakis             MN  35   39 13:24  2:14  1:25                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Heather Lendway         St. Paul           MN  29    1  7:03  1:11  1:11    1   31:29 24.8  0:31    1   17:01  6:05   57:13 
    2   88 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48    7 10:59  1:50  1:38    2   38:50 20.1  0:50    4   21:28  7:40 1:13:42 
    3   83 Alison Triebenbach      Osakis             MN  35    5 10:37  1:47  2:11    5   40:08 19.4  0:33    9   23:16  8:19 1:16:43 
    4   73 Amy Miller              Fargo              ND  37   19 13:12  2:12  2:00    4   39:58 19.5  1:24    2   20:20  7:16 1:16:51 
    5   81 Sheri Schrock           Cohasset           MN  59   20 13:17  2:13  1:24    3   39:00 20.0  0:48   13   25:01  8:56 1:19:29 
    6   57 Sara Dalton             St. Cloud          MN  24   10 11:34  1:56  2:22    8   42:36 18.3  1:07    6   22:09  7:55 1:19:45 
    7   76 Jessie Pederson         Fosston            MN  28   17 12:48  2:08  1:25    7   41:41 18.7  0:33   12   24:06  8:37 1:20:30 
    8   80 Stacy Sanders           Minneapolis        MN  31   28 14:06  2:21  2:21    9   43:38 17.9  0:43    3   20:21  7:16 1:21:08 
    9   74 Christie Nohre          Alexandria         MN  31   11 11:47  1:58  1:09   10   44:54 17.4  1:15    7   22:34  8:04 1:21:37 
   10   82 Andi Sherman            McIntosh           MN  32    4 10:29  1:45  3:14    6   40:40 19.2  1:03   15   26:39  9:32 1:22:03 
   11   89 Jennifer P Zenzen       Avon               MN  36   23 13:59  2:20  1:20   12   45:52 17.0  0:54    5   21:53  7:49 1:23:57 
   12   63 Heather Fletcher        Deerwood           MN  16   14 12:08  2:02  1:52   11   45:39 17.1  1:09   10   23:36  8:26 1:24:21 
   13  151 Kari Whitlock           Baxter             MN  36    2  9:54  1:39  2:12   14   47:10 16.5  1:50   11   24:01  8:35 1:25:06 
   14   51 Jaclyn Adrian           Roseau             MN  35    8 11:20  1:54  3:10   15   47:34 16.4  0:30   17   26:59  9:39 1:29:32 
   15   56 Nicole Butler           Carlos             MN  28    3 10:04  1:41  4:02   16   48:13 16.2  1:14   18   27:06  9:41 1:30:38 
   16   99 Katie Brown             Alexandria         MN  22   30 14:40  2:27  1:12   13   47:04 16.6  1:09   23   28:24 10:09 1:32:26 
   17   60 Kate Engelman           Lakeville          MN  30   27 14:04  2:21  2:50   21   50:58 15.3  1:30   14   25:30  9:07 1:33:43 
   18   70 Christine Kieffer       Alexandria         MN  31    9 11:22  1:54  2:43   18   49:35 15.7  1:55   26   29:12 10:26 1:34:44 
   19   75 Mariel Novacek          Alexandria         MN  32   21 13:27  2:15  2:27   17   49:31 15.8  2:41   24   29:01 10:22 1:37:05 
   20   59 Amy Engebretson         St Paul            MN  42   35 16:57  2:50  2:36   25   54:25 14.3  0:40    8   22:37  8:05 1:37:12 
   21   90 Toni Zerebeski          Kensington         MN  46   34 16:05  2:41  2:32   23   52:01 15.0  0:56   20   27:42  9:54 1:39:13 
   22   65 Jane Hutzol             Arvilla            ND  49    6 10:48  1:48  1:39   27   55:08 14.1  0:48   27   31:27 11:14 1:39:48 
   23   53 Dustie Bakke            Menahga            MN  36   36 18:45  3:08  4:01   20   50:47 15.4  1:12   19   27:12  9:43 1:41:56 
   24   52 Marie Anderson          Alexandria         MN  62   29 14:14  2:23  3:14   22   51:58 15.0  1:24   33   33:49 12:05 1:43:56 
   25   71 Barb Lindberg           Plymouth           MN  58   18 13:10  2:12  5:37   24   53:41 14.5  1:30   28   31:30 11:15 1:45:26 
   26   61 Chelsey Erickson        Buffalo            MN  21   12 12:04  2:01  2:24   34 1:03:12 12.3  1:09   22   27:46  9:55 1:46:33 
   27   78 Joan Ries               Alexandria         MN  60   33 15:51  2:39  5:18   19   50:32 15.4  1:50   32   33:15 11:53 1:46:45 
   28   86 Jodi Wellner            Victoria           MN  41   16 12:31  2:06  4:53   30   56:44 13.7  1:46   29   31:51 11:23 1:47:43 
   29   55 Tess Boucher            Alexandria         MN  20   13 12:07  2:02  2:02   36 1:04:35 12.1  0:39   25   29:10 10:25 1:48:31 
   30   66 Amy Johnson             Wahpeton           ND  43   26 14:02  2:21  2:37   35 1:03:58 12.2  1:14   16   26:53  9:36 1:48:41 
   31   77 Becca Rausenberger      Cologne            MN  43   25 14:01  2:21  3:48   26   55:02 14.2  1:24   34   34:54 12:28 1:48:58 
   32   68 Heather Johnson         Fargo              ND  23   32 15:46  2:38  1:20   29   56:30 13.8  5:10   30   31:53 11:23 1:50:25 
   33   69 Shannon Kempf           Sebeka             MN  45   24 14:00  2:20  4:57   28   55:44 14.0  1:18   35   35:53 12:49 1:51:49 
   34   67 Connie Johnson          Burnsville         MN  61   22 13:52  2:19  4:39   32   59:51 13.0  1:00   31   33:09 11:51 1:52:29 
   35   79 Jan Roach               Randall            MN  66   31 15:25  2:35  4:02   31   58:08 13.4  0:52   36   39:04 13:57 1:57:30 
   36   84 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  34   15 12:28  2:05 19:59   33 1:03:05 12.4  1:16   21   27:46  9:55 2:04:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Corey Nygaard           South St Paul      MN  19    1 10:20  1:44  3:16    1   37:38 20.7  1:15    2   19:12  6:52 1:11:39 
    2   15 Jake Ellingson          Brainerd           MN  18    3 12:44  2:08  1:00    2   45:21 17.2  0:38    3   21:24  7:39 1:21:05 
    3   23 Logan Larsen            Chanhassen         MN  16    2 11:31  1:56  1:37    3   48:32 16.1  0:46    1   19:11  6:52 1:21:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Heather Fletcher        Deerwood           MN  16    1 12:08  2:02  1:52    1   45:39 17.1  1:09    1   23:36  8:26 1:24:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   44 Eric Swenson            Alexandria         MN  28    2  9:40  1:37  2:09    1   35:30 22.0  0:48    3   19:48  7:04 1:07:53 
    2   25 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  29    3  9:44  1:38  1:26    3   37:49 20.6  0:39    1   18:37  6:39 1:08:13 
    3   31 Patrick Nelson          Bloomington        MN  29    4 10:13  1:43  1:32    2   37:46 20.7  0:36    2   19:03  6:48 1:09:08 
    4   28 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28    1  8:05  1:21  2:29    5   44:55 17.4  1:37    4   22:15  7:57 1:19:20 
    5  155 Kyle Johnson            Alexandria         MN  21    5 12:39  2:07  2:01    4   40:44 19.1  1:34    5   24:10  8:38 1:21:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Heather Lendway         St. Paul           MN  29    1  7:03  1:11  1:11    1   31:29 24.8  0:31    1   17:01  6:05   57:13 
    2   57 Sara Dalton             St. Cloud          MN  24    3 11:34  1:56  2:22    3   42:36 18.3  1:07    2   22:09  7:55 1:19:45 
    3   76 Jessie Pederson         Fosston            MN  28    6 12:48  2:08  1:25    2   41:41 18.7  0:33    3   24:06  8:37 1:20:30 
    4   56 Nicole Butler           Carlos             MN  28    2 10:04  1:41  4:02    5   48:13 16.2  1:14    4   27:06  9:41 1:30:38 
    5   99 Katie Brown             Alexandria         MN  22    7 14:40  2:27  1:12    4   47:04 16.6  1:09    6   28:24 10:09 1:32:26 
    6   61 Chelsey Erickson        Buffalo            MN  21    4 12:04  2:01  2:24    7 1:03:12 12.3  1:09    5   27:46  9:55 1:46:33 
    7   55 Tess Boucher            Alexandria         MN  20    5 12:07  2:02  2:02    8 1:04:35 12.1  0:39    7   29:10 10:25 1:48:31 
    8   68 Heather Johnson         Fargo              ND  23    8 15:46  2:38  1:20    6   56:30 13.8  5:10    8   31:53 11:23 1:50:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37    1  7:11  1:12  1:14    2   30:52 25.3  0:30    1   16:06  5:45   55:51 
    2  100 Ryan Deyounge           Worthington        MN  32    5  9:11  1:32  0:50    1   30:31 25.6  0:43    4   17:23  6:13   58:36 
    3   30 Travis Miller           Nisswa             MN  34    6  9:11  1:32  1:30    4   32:00 24.4  0:31    2   16:36  5:56   59:46 
    4   21 David Jensen            Fergus Falls       MN  30   10  9:56  1:40  0:58    3   31:57 24.4  1:07    3   16:39  5:57 1:00:35 
    5  156 Brad Anderson           Duluth             MN  38    9  9:40  1:37  1:47    5   33:20 23.4  0:53    8   20:22  7:17 1:05:59 
    6   27 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  35    3  9:07  1:32  1:48    7   36:12 21.5  0:46    5   18:42  6:41 1:06:33 
    7   13 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31    2  8:47  1:28  0:59    6   35:20 22.1  1:41   11   21:53  7:49 1:08:38 
    8   37 Michael Roach           Little Falls       MN  36   12 11:03  1:51  1:43    9   39:03 20.0  0:41    7   20:03  7:10 1:12:31 
    9   14 Josh Duda               Pillager           MN  37    4  9:09  1:32  1:01   11   40:32 19.2  0:51   12   22:04  7:53 1:13:36 
   10   42 David Suggett           Minneapolis        MN  34    7  9:13  1:33  2:27   13   43:16 18.0  0:35    6   18:42  6:41 1:14:11 
   11   26 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  37   13 11:06  1:51  1:43    8   38:58 20.0  1:16   10   21:38  7:44 1:14:39 
   12   43 Michael Svir            Baxter             MN  34   14 12:07  2:02  1:42   10   39:24 19.8  0:57    9   20:47  7:26 1:14:55 
   13   40 Ryan Sherman            McIntosh           MN  34   15 12:41  2:07  3:28   12   40:54 19.1  1:25   14   24:21  8:42 1:22:48 
   14   16 Brian Erson             Eden Prairie       MN  31   11 10:20  1:44  3:35   14   44:18 17.6  1:53   13   23:43  8:28 1:23:46 
   15   36 Gregory Ramm            Baxter             MN  35    8  9:18  1:33  2:46   17   47:58 16.3  0:24   17   27:24  9:47 1:27:47 
   16   17 Jeff Fritsche           Minnetonka         MN  33   16 12:59  2:10  3:06   15   44:59 17.3  1:35   15   25:33  9:08 1:28:10 
   17   39 Scott Schofield         Gfafb              ND  33   17 13:04  2:11  4:46   16   45:31 17.1  1:50   16   26:37  9:31 1:31:46 
   18   22 Joshua Johnson          Marshall           MN  38   19 13:37  2:17  3:30   18   51:08 15.3  1:22   18   29:45 10:38 1:39:20 
   19   49 Stan Triebenbach        Osakis             MN  35   18 13:24  2:14  1:25                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Alison Triebenbach      Osakis             MN  35    3 10:37  1:47  2:11    2   40:08 19.4  0:33    5   23:16  8:19 1:16:43 
    2   73 Amy Miller              Fargo              ND  37    8 13:12  2:12  2:00    1   39:58 19.5  1:24    1   20:20  7:16 1:16:51 
    3   80 Stacy Sanders           Minneapolis        MN  31   12 14:06  2:21  2:21    4   43:38 17.9  0:43    2   20:21  7:16 1:21:08 
    4   74 Christie Nohre          Alexandria         MN  31    6 11:47  1:58  1:09    5   44:54 17.4  1:15    4   22:34  8:04 1:21:37 
    5   82 Andi Sherman            McIntosh           MN  32    2 10:29  1:45  3:14    3   40:40 19.2  1:03    8   26:39  9:32 1:22:03 
    6   89 Jennifer P Zenzen       Avon               MN  36   10 13:59  2:20  1:20    6   45:52 17.0  0:54    3   21:53  7:49 1:23:57 
    7  151 Kari Whitlock           Baxter             MN  36    1  9:54  1:39  2:12    7   47:10 16.5  1:50    6   24:01  8:35 1:25:06 
    8   51 Jaclyn Adrian           Roseau             MN  35    4 11:20  1:54  3:10    8   47:34 16.4  0:30    9   26:59  9:39 1:29:32 
    9   60 Kate Engelman           Lakeville          MN  30   11 14:04  2:21  2:50   12   50:58 15.3  1:30    7   25:30  9:07 1:33:43 
   10   70 Christine Kieffer       Alexandria         MN  31    5 11:22  1:54  2:43   10   49:35 15.7  1:55   13   29:12 10:26 1:34:44 
   11   75 Mariel Novacek          Alexandria         MN  32    9 13:27  2:15  2:27    9   49:31 15.8  2:41   12   29:01 10:22 1:37:05 
   12   53 Dustie Bakke            Menahga            MN  36   13 18:45  3:08  4:01   11   50:47 15.4  1:12   10   27:12  9:43 1:41:56 
   13   84 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  34    7 12:28  2:05 19:59   13 1:03:05 12.4  1:16   11   27:46  9:55 2:04:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   12 Bill Corcoran           Sartell            MN  41    1  8:50  1:29  0:50    1   34:04 22.9  1:05    2   20:02  7:09 1:04:48 
    2    6 Jeremy Brekke           Fargo              ND  43    8 11:39  1:57  1:48    2   35:18 22.1  0:31    1   17:38  6:18 1:06:52 
    3   45 Tim Sykes               Fertile            MN  48    3 10:00  1:40  1:31    3   36:52 21.2  0:21    3   21:59  7:51 1:10:42 
    4    3 Pat Adrian              Roseau             MN  43    4 11:01  1:51  2:03    4   37:33 20.8  0:39    8   24:24  8:43 1:15:39 
    5   24 Thomas Leach            Sartell            MN  42    2  9:20  1:34  2:03    7   41:48 18.7  1:44    5   22:44  8:08 1:17:37 
    6   47 Mark Ternes             Fargo              MN  44    5 11:02  1:51  2:16    6   41:32 18.8  1:54    7   23:30  8:24 1:20:12 
    7   48 Bryan Trees             Nisswa             MN  43   12 16:14  2:43  3:22    5   39:23 19.8  1:24    6   22:52  8:10 1:23:14 
    8   18 Matt Hagstrom           Alexandria         MN  40    7 11:31  1:56  4:05   11   46:29 16.8  2:22    4   22:00  7:52 1:26:23 
    9    8 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47   10 12:34  2:06  2:05    8   43:20 18.0  1:11   12   28:05 10:02 1:27:14 
   10   50 Mark Wahlberg           Saint Paul         MN  42    6 11:05  1:51  2:00    9   45:56 17.0  1:31   11   27:42  9:54 1:28:13 
   11   35 Mike Paulus             Brainerd           MN  40   11 12:50  2:09  3:32   12   46:57 16.6  0:34   10   27:25  9:48 1:31:15 
   12   32 Thomas Nichols          Alexandria         MN  48   13 18:01  3:01  1:26   10   46:11 16.9  1:30    9   25:20  9:03 1:32:27 
   13   19 Paul Hanek              Woodbury           MN  43    9 12:26  2:05  3:36   13   54:10 14.4  1:03   13   30:38 10:57 1:41:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   88 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48    2 10:59  1:50  1:38    1   38:50 20.1  0:50    1   21:28  7:40 1:13:42 
    2   59 Amy Engebretson         St Paul            MN  42    8 16:57  2:50  2:36    3   54:25 14.3  0:40    2   22:37  8:05 1:37:12 
    3   90 Toni Zerebeski          Kensington         MN  46    7 16:05  2:41  2:32    2   52:01 15.0  0:56    4   27:42  9:54 1:39:13 
    4   65 Jane Hutzol             Arvilla            ND  49    1 10:48  1:48  1:39    5   55:08 14.1  0:48    5   31:27 11:14 1:39:48 
    5   86 Jodi Wellner            Victoria           MN  41    3 12:31  2:06  4:53    7   56:44 13.7  1:46    6   31:51 11:23 1:47:43 
    6   66 Amy Johnson             Wahpeton           ND  43    6 14:02  2:21  2:37    8 1:03:58 12.2  1:14    3   26:53  9:36 1:48:41 
    7   77 Becca Rausenberger      Cologne            MN  43    5 14:01  2:21  3:48    4   55:02 14.2  1:24    7   34:54 12:28 1:48:58 
    8   69 Shannon Kempf           Sebeka             MN  45    4 14:00  2:20  4:57    6   55:44 14.0  1:18    8   35:53 12:49 1:51:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   41 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57    1 10:14  1:43  1:06    1   33:35 23.2  0:35    1   18:49  6:43 1:04:17 
    2  154 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  55    3 14:15  2:23  2:15    2   41:21 18.9  0:50    3   27:13  9:44 1:25:53 
    3   10 Mark Chromey            Alexandria         MN  50    4 15:38  2:37  1:32    4   47:07 16.6  0:29    2   24:14  8:40 1:28:59 
    4   11 Martin Connell          Minneapolis        MN  53    2 13:40  2:17  2:39    5   49:29 15.8  1:59    5   28:21 10:08 1:36:07 
    5    9 Tim Bush                Alexandria         MN  51    5 17:39  2:57  9:55    3   46:45 16.7  0:28    4   27:37  9:52 1:42:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   81 Sheri Schrock           Cohasset           MN  59    2 13:17  2:13  1:24    1   39:00 20.0  0:48    1   25:01  8:56 1:19:29 
    2   71 Barb Lindberg           Plymouth           MN  58    1 13:10  2:12  5:37    2   53:41 14.5  1:30    2   31:30 11:15 1:45:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Denny Ellingson         Courtland          MN  62    1  8:42  1:27  1:25    1   36:41 21.3  0:40    2   23:04  8:14 1:10:29 
    2   98 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60    2 15:32  2:36  1:31    2   37:04 21.0  0:57    1   19:54  7:07 1:14:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   52 Marie Anderson          Alexandria         MN  62    2 14:14  2:23  3:14    2   51:58 15.0  1:24    3   33:49 12:05 1:43:56 
    2   78 Joan Ries               Alexandria         MN  60    4 15:51  2:39  5:18    1   50:32 15.4  1:50    2   33:15 11:53 1:46:45 
    3   67 Connie Johnson          Burnsville         MN  61    1 13:52  2:19  4:39    4   59:51 13.0  1:00    1   33:09 11:51 1:52:29 
    4   79 Jan Roach               Randall            MN  66    3 15:25  2:35  4:02    3   58:08 13.4  0:52    4   39:04 13:57 1:57:30 

Total Registered:                        105
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     82
Number of Male   Finishers:               46
Number of Female Finishers:               36
Did not Finish Race or Did Not Start:     16