Central Lakes Cycle Duathlon -
Fergus Falls, MN
5/10/2014

race logo










					                       CENTRAL LAKES CYCLE DUATHLON
                             Fergus Falls, MN
                               May 10, 2014
                   20 mile bike, 4 mile run, 7 mile bike

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/12    329 David Jensen         30 M   Fergus Falls     MN    1   54:19 22.1  1:02    1   24:48  6:12  0:57    5   19:08 22.0 1:40:11 
    2   2/12    376 Greg Eslinger        31 M   West Fargo       ND    2   55:28 21.6  1:09    3   26:36  6:39  0:58    1   18:09 23.1 1:42:19 
    3   1/8     340 Michael McConkey     48 M   Brainerd         MN    3   55:34 21.6  1:15    8   29:04  7:16  1:07    2   18:22 22.9 1:45:20 
    4   2/8     379 Shawn Kittridge      43 M   Saint Cloud      MN    5   58:54 20.4  0:49    2   25:29  6:23  1:03    6   20:17 20.7 1:46:30 
    5   1/11    361 Dustin Umlauf        27 M   Fergus Falls     MN    6   59:03 20.3  1:06    9   29:24  7:21  0:56    3   18:51 22.3 1:49:17 
    6   1/8     377 Angie Johnson        32 F   Alexandria       MN    4   57:55 20.7  0:58   13   30:34  7:39  1:10    4   18:56 22.2 1:49:31 
    7   3/12    364 Mitchell Wellman     33 M   Fergus Falls     MN    8   59:40 20.1  0:48    6   28:18  7:05  0:52    7   20:39 20.3 1:50:15 
    8   1/2     345 Corey Nygaard        19 M   So. St. Paul     MN   14 1:03:34 18.9  1:15   11   29:34  7:24  1:14    8   20:48 20.2 1:56:23 
    9   2/11    339 Chris Mattson        27 M   Plymouth         MN   11 1:03:09 19.0  1:18   10   29:31  7:23  0:57   10   22:21 18.8 1:57:15 
   10   3/11    334 Brad Kuen            24 M   Saint Louis Park MN   10 1:03:05 19.0  1:07   16   31:36  7:54  1:13    9   20:58 20.0 1:57:57 
   11   4/11    369 Nathan Jensen        25 M   Fergus Falls     MN   16 1:05:16 18.4  1:34    4   27:15  6:49  1:27   32   26:14 16.0 2:01:45 
   12   1/7     322 Rick Gothier         50 M   South Haven      MN   12 1:03:14 19.0  1:02   18   33:45  8:27  1:13   12   22:34 18.6 2:01:47 
   13   4/12    337 Joseph Mahunik       37 M   Fergus Falls     MN    9 1:02:22 19.2  1:19   25   35:09  8:48  1:32   14   23:12 18.1 2:03:32 
   14   2/8     324 Erin Haugen          34 F   Grand Forks      ND   17 1:05:49 18.2  1:38   23   34:43  8:41  2:05   11   22:28 18.7 2:06:41 
   15   1/4     307 Rhoda Christenson    21 F   Fergus Falls     MN   18 1:05:58 18.2  0:57   22   34:33  8:39  1:41   18   24:01 17.5 2:07:08 
   16   5/12    348 Sam Petersen         30 M   Fargo            ND   19 1:06:33 18.0  1:18   15   31:30  7:53  1:26   33   26:27 15.9 2:07:12 
   17   3/8     378 Ross Hilgers         47 M   Moorhead         MN   35 1:12:07 16.6  1:04    7   28:49  7:13  1:37   17   23:57 17.5 2:07:31 
   18   2/7     305 David Christenson    55 M   Fergus Falls     MN   23 1:08:36 17.5  0:57   20   33:59  8:30  0:58   15   23:29 17.9 2:07:57 
   19   3/8     347 Jennifer Olson       37 F   Rice             MN   25 1:09:00 17.4  0:54   24   34:51  8:43  1:05   16   23:38 17.8 2:09:26 
   20   3/7     342 Bruce Money          57 M   Fergus Falls     MN   22 1:08:29 17.5  1:20   27   35:30  8:53  1:48   23   24:51 16.9 2:11:56 
   21   6/12    375 Jarrett Hubbard      32 M   Willmar          MN   13 1:03:16 19.0  1:04   54   44:02 11:01  1:36   13   22:35 18.6 2:12:31 
   22   1/3     302 Larry Bethel         62 M   Fergus Falls     MN   29 1:11:26 16.8  1:19   17   33:21  8:21  1:16   25   25:20 16.6 2:12:40 
   23   4/8     301 Brian Ahart          40 M   Park Rapids      MN   26 1:09:13 17.3  0:47   36   37:32  9:23  1:01   20   24:12 17.4 2:12:43 
   24   2/2     354 Peder Smith          16 M   Baxter           MN   31 1:11:37 16.8  1:15   14   30:38  7:40  1:48   39   27:46 15.1 2:13:03 
   25   4/8     363 Debbie Wellman       35 F   Fergus Falls     MN   21 1:08:25 17.5  1:33   35   37:30  9:23  1:56   19   24:09 17.4 2:13:31 
   26   5/11    346 Justin Olsoe         22 M   Fergus Falls     MN   20 1:06:54 17.9  2:42   30   36:10  9:03  3:05   26   25:25 16.5 2:14:15 
   27   5/8     373 Patrick Connelly     47 M   Fergus Falls     MN   24 1:08:38 17.5  1:37   34   37:15  9:19  1:47   24   25:01 16.8 2:14:16 
   28   1/5     362 Amanda Wach          42 F   Dalton           MN   38 1:12:54 16.5  0:53   28   35:35  8:54  1:04   28   25:34 16.4 2:15:59 
   29   7/12    349 Jack Klugh           30 M   Fargo            ND   37 1:12:30 16.6  1:20   19   33:49  8:28  1:59   35   26:40 15.8 2:16:16 
   30   6/8     323 Jason Hastings       42 M   Fergus Falls     MN   36 1:12:15 16.6  1:09   26   35:30  8:53  1:15   31   26:13 16.0 2:16:20 
   31   4/7     330 Craig Knodle         53 M   Fergus Falls     MN   15 1:04:30 18.6  1:15   44   38:51  9:43  4:09   38   27:38 15.2 2:16:21 
   32   6/11    374 Jacob Gustafson      29 M   Fergus Falls     MN   40 1:14:56 16.0  0:40   12   30:13  7:34  1:08   43   29:37 14.2 2:16:32 
   33   5/8     309 Elisa Diederich      36 F   Grand Forks      ND   34 1:12:02 16.7  1:36   31   36:23  9:06  1:57   22   24:44 17.0 2:16:39 
   34   5/7     341 Ted Meyer            55 M   Fergus Falls     MN   32 1:11:52 16.7  0:48   37   37:35  9:24  1:06   30   25:55 16.2 2:17:14 
   35   1/4     367 Susan Woods          52 F   Shoreview        MN   27 1:11:06 16.9  1:21   46   39:09  9:48  1:28   21   24:18 17.3 2:17:20 
   36   7/11    335 Lance Liljenquist    26 M   Grand Forks      ND   28 1:11:20 16.8  1:09   43   38:35  9:39  2:25   29   25:55 16.2 2:19:22 
   37   2/5     352 Renae Sell-Lindgren  45 F   Fergus Falls     MN   41 1:15:23 15.9  1:30   21   34:12  8:33  1:38   36   26:56 15.6 2:19:37 
   38   6/7     366 Steve Woods          50 M   Shoreview        MN   30 1:11:28 16.8  1:56   47   39:20  9:50  1:36   27   25:29 16.5 2:19:47 
   39   6/8     372 Nicole Kjesbo        38 F   Ashby            MN   43 1:17:00 15.6  1:07   29   35:56  8:59  1:28   34   26:35 15.8 2:22:05 
   40   2/4     306 Eunice Christenson   54 F   Fergus Falls     MN   39 1:14:36 16.1  1:07   42   38:27  9:37  1:00   37   27:29 15.3 2:22:37 
   41   7/8     350 James Peterson       45 M   Fergus Falls     MN   33 1:11:56 16.7  1:36   45   38:58  9:45  2:37   42   29:27 14.3 2:24:33 
   42   1/1     304 Sofie Carlson        16 F   Brainerd         MN   42 1:16:13 15.7  1:12   48   39:43  9:56  1:28   40   28:07 14.9 2:26:41 
   43   8/12    359 Corey Synstelien     38 M   Fergus Falls     MN   45 1:17:28 15.5  1:29   33   37:12  9:18  1:30   46   29:47 14.1 2:27:24 
   44   8/8     343 Joel Myhre           44 M   Fergus Falls     MN   47 1:20:43 14.9  1:24   32   36:45  9:12  1:29   44   29:42 14.1 2:30:01 
   45   2/3     368 David Bjork          63 M   Fergus Falls     MN   44 1:17:04 15.6  1:21   39   37:46  9:27  1:28   55   35:59 11.7 2:33:36 
   46   7/8     336 Brenda Lindgren      39 F   Fergus Falls     MN   46 1:19:06 15.2  0:55   50   41:31 10:23  1:22   48   31:25 13.4 2:34:17 
   47   3/5     357 Kathy Stephens       47 F   Avon             MN   48 1:20:58 14.8  2:08   51   41:40 10:25  1:28   41   28:55 14.5 2:35:08 
   48   8/11    355 Ken Stensvaag        29 M   Fergus Falls     MN   51 1:25:58 14.0  1:37   40   38:15  9:34  1:47   51   33:08 12.7 2:40:43 
   49   3/4     331 Dori Knutson         51 F   Fergus Falls     MN   53 1:26:37 13.9  0:58   52   42:33 10:39  1:17   49   31:35 13.3 2:42:59 
   50   9/11    308 Mike Copple          28 M   Barnesville      MN   52 1:26:05 13.9  1:11   53   43:40 10:55  2:27   45   29:42 14.1 2:43:03 
   51   9/12    370 Zackary Tysdal       30 M   Fergus Falls     MN   50 1:21:01 14.8  4:56   49   40:59 10:15  4:57   50   31:49 13.2 2:43:40 
   52   2/4     310 Kathy Edwards        29 F   Fargo            ND   54 1:31:10 13.2  1:11   38   37:38  9:25  1:15   52   33:20 12.6 2:44:32 
   53  10/11    311 Brandon Eilers       28 M   Elk River        MN   55 1:31:27 13.1  3:31   55   45:20 11:20  3:00   47   30:41 13.7 2:53:57 
   54  10/12    333 James Komestakes     32 M   Fergus Falls     MN   57 1:31:56 13.1  3:45   41   38:20  9:35  1:34   58   39:07 10.7 2:54:39 
   55  11/11    365 Eric Wicklund        28 M   Fergus Falls     MN   49 1:20:58 14.8  1:03   64   57:48 14:27  1:43   56   36:46 11.4 2:58:16 
   56   3/4     325 Gina Hendrickson     26 F   Blue Earth       MN   56 1:31:31 13.1  4:37   58   48:57 12:15  2:39   54   33:49 12.4 3:01:30 
   57   4/4     326 Teresa Hendrickson   53 F   Bismarck         ND   58 1:33:33 12.8  2:50   59   49:08 12:17  2:29   53   33:37 12.5 3:01:35 
   58   3/3     356 Saul Stensvaag       64 M   Fergus Falls     MN   60 1:36:03 12.5  2:20   60   49:09 12:18  1:44   59   39:23 10.7 3:08:36 
   59   4/4     332 Karen Knutson        25 F   Fergus Falls     MN   63 1:39:20 12.1  1:09   56   47:25 11:52  1:25   63   43:53  9.6 3:13:10 
   60   8/8     353 Laura Simmer         32 F   Fergus Falls     MN   64 1:39:21 12.1  1:07   57   47:27 11:52  1:27   62   43:51  9.6 3:13:11 
   61  11/12    351 Arnold L. Robertson  37 M   Fergus Falls     MN   65 1:46:36 11.3  0:46   61   49:25 12:22  0:50   60   39:28 10.6 3:17:03 
   62   7/7     321 Tim Eissinger        53 M   Fargo            ND   62 1:39:12 12.1  1:19   63   55:57 14:00  2:22   61   39:53 10.5 3:18:42 
   63   4/5     318 Denise Hanna         47 F   Elbow Lake       MN   61 1:38:59 12.1  1:09   65   57:53 14:29  2:48   57   38:58 10.8 3:19:46 
   64  12/12    338 Nick Mariotti        35 M   Fergus Falls     MN    7   59:30 20.2  0:43    5   28:14  7:04  1:04                           
   65   5/5     327 Tamara Hofmann       46 F   West Fargo       ND   59 1:34:07 12.8  1:11   62   51:03 12:46  1:45                           

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/12    329 David Jensen         30 M   Fergus Falls     MN    1   54:19 22.1  1:02    1   24:48  6:12  0:57    4   19:08 22.0 1:40:11 
    2   2/12    376 Greg Eslinger        31 M   West Fargo       ND    2   55:28 21.6  1:09    3   26:36  6:39  0:58    1   18:09 23.1 1:42:19 
    3   1/8     340 Michael McConkey     48 M   Brainerd         MN    3   55:34 21.6  1:15    8   29:04  7:16  1:07    2   18:22 22.9 1:45:20 
    4   2/8     379 Shawn Kittridge      43 M   Saint Cloud      MN    4   58:54 20.4  0:49    2   25:29  6:23  1:03    5   20:17 20.7 1:46:30 
    5   1/11    361 Dustin Umlauf        27 M   Fergus Falls     MN    5   59:03 20.3  1:06    9   29:24  7:21  0:56    3   18:51 22.3 1:49:17 
    6   3/12    364 Mitchell Wellman     33 M   Fergus Falls     MN    7   59:40 20.1  0:48    6   28:18  7:05  0:52    6   20:39 20.3 1:50:15 
    7   1/2     345 Corey Nygaard        19 M   So. St. Paul     MN   13 1:03:34 18.9  1:15   11   29:34  7:24  1:14    7   20:48 20.2 1:56:23 
    8   2/11    339 Chris Mattson        27 M   Plymouth         MN   10 1:03:09 19.0  1:18   10   29:31  7:23  0:57    9   22:21 18.8 1:57:15 
    9   3/11    334 Brad Kuen            24 M   Saint Louis Park MN    9 1:03:05 19.0  1:07   15   31:36  7:54  1:13    8   20:58 20.0 1:57:57 
   10   4/11    369 Nathan Jensen        25 M   Fergus Falls     MN   15 1:05:16 18.4  1:34    4   27:15  6:49  1:27   24   26:14 16.0 2:01:45 
   11   1/7     322 Rick Gothier         50 M   South Haven      MN   11 1:03:14 19.0  1:02   17   33:45  8:27  1:13   10   22:34 18.6 2:01:47 
   12   4/12    337 Joseph Mahunik       37 M   Fergus Falls     MN    8 1:02:22 19.2  1:19   20   35:09  8:48  1:32   12   23:12 18.1 2:03:32 
   13   5/12    348 Sam Petersen         30 M   Fargo            ND   16 1:06:33 18.0  1:18   14   31:30  7:53  1:26   25   26:27 15.9 2:07:12 
   14   3/8     378 Ross Hilgers         47 M   Moorhead         MN   28 1:12:07 16.6  1:04    7   28:49  7:13  1:37   14   23:57 17.5 2:07:31 
   15   2/7     305 David Christenson    55 M   Fergus Falls     MN   19 1:08:36 17.5  0:57   19   33:59  8:30  0:58   13   23:29 17.9 2:07:57 
   16   3/7     342 Bruce Money          57 M   Fergus Falls     MN   18 1:08:29 17.5  1:20   22   35:30  8:53  1:48   16   24:51 16.9 2:11:56 
   17   6/12    375 Jarrett Hubbard      32 M   Willmar          MN   12 1:03:16 19.0  1:04   38   44:02 11:01  1:36   11   22:35 18.6 2:12:31 
   18   1/3     302 Larry Bethel         62 M   Fergus Falls     MN   23 1:11:26 16.8  1:19   16   33:21  8:21  1:16   18   25:20 16.6 2:12:40 
   19   4/8     301 Brian Ahart          40 M   Park Rapids      MN   21 1:09:13 17.3  0:47   27   37:32  9:23  1:01   15   24:12 17.4 2:12:43 
   20   2/2     354 Peder Smith          16 M   Baxter           MN   25 1:11:37 16.8  1:15   13   30:38  7:40  1:48   28   27:46 15.1 2:13:03 
   21   5/11    346 Justin Olsoe         22 M   Fergus Falls     MN   17 1:06:54 17.9  2:42   23   36:10  9:03  3:05   19   25:25 16.5 2:14:15 
   22   5/8     373 Patrick Connelly     47 M   Fergus Falls     MN   20 1:08:38 17.5  1:37   26   37:15  9:19  1:47   17   25:01 16.8 2:14:16 
   23   7/12    349 Jack Klugh           30 M   Fargo            ND   30 1:12:30 16.6  1:20   18   33:49  8:28  1:59   26   26:40 15.8 2:16:16 
   24   6/8     323 Jason Hastings       42 M   Fergus Falls     MN   29 1:12:15 16.6  1:09   21   35:30  8:53  1:15   23   26:13 16.0 2:16:20 
   25   4/7     330 Craig Knodle         53 M   Fergus Falls     MN   14 1:04:30 18.6  1:15   33   38:51  9:43  4:09   27   27:38 15.2 2:16:21 
   26   6/11    374 Jacob Gustafson      29 M   Fergus Falls     MN   31 1:14:56 16.0  0:40   12   30:13  7:34  1:08   30   29:37 14.2 2:16:32 
   27   5/7     341 Ted Meyer            55 M   Fergus Falls     MN   26 1:11:52 16.7  0:48   28   37:35  9:24  1:06   22   25:55 16.2 2:17:14 
   28   7/11    335 Lance Liljenquist    26 M   Grand Forks      ND   22 1:11:20 16.8  1:09   32   38:35  9:39  2:25   21   25:55 16.2 2:19:22 
   29   6/7     366 Steve Woods          50 M   Shoreview        MN   24 1:11:28 16.8  1:56   35   39:20  9:50  1:36   20   25:29 16.5 2:19:47 
   30   7/8     350 James Peterson       45 M   Fergus Falls     MN   27 1:11:56 16.7  1:36   34   38:58  9:45  2:37   29   29:27 14.3 2:24:33 
   31   8/12    359 Corey Synstelien     38 M   Fergus Falls     MN   33 1:17:28 15.5  1:29   25   37:12  9:18  1:30   33   29:47 14.1 2:27:24 
   32   8/8     343 Joel Myhre           44 M   Fergus Falls     MN   34 1:20:43 14.9  1:24   24   36:45  9:12  1:29   31   29:42 14.1 2:30:01 
   33   2/3     368 David Bjork          63 M   Fergus Falls     MN   32 1:17:04 15.6  1:21   29   37:46  9:27  1:28   37   35:59 11.7 2:33:36 
   34   8/11    355 Ken Stensvaag        29 M   Fergus Falls     MN   37 1:25:58 14.0  1:37   30   38:15  9:34  1:47   36   33:08 12.7 2:40:43 
   35   9/11    308 Mike Copple          28 M   Barnesville      MN   38 1:26:05 13.9  1:11   37   43:40 10:55  2:27   32   29:42 14.1 2:43:03 
   36   9/12    370 Zackary Tysdal       30 M   Fergus Falls     MN   36 1:21:01 14.8  4:56   36   40:59 10:15  4:57   35   31:49 13.2 2:43:40 
   37  10/11    311 Brandon Eilers       28 M   Elk River        MN   39 1:31:27 13.1  3:31   39   45:20 11:20  3:00   34   30:41 13.7 2:53:57 
   38  10/12    333 James Komestakes     32 M   Fergus Falls     MN   40 1:31:56 13.1  3:45   31   38:20  9:35  1:34   39   39:07 10.7 2:54:39 
   39  11/11    365 Eric Wicklund        28 M   Fergus Falls     MN   35 1:20:58 14.8  1:03   43   57:48 14:27  1:43   38   36:46 11.4 2:58:16 
   40   3/3     356 Saul Stensvaag       64 M   Fergus Falls     MN   41 1:36:03 12.5  2:20   40   49:09 12:18  1:44   40   39:23 10.7 3:08:36 
   41  11/12    351 Arnold L. Robertson  37 M   Fergus Falls     MN   43 1:46:36 11.3  0:46   41   49:25 12:22  0:50   41   39:28 10.6 3:17:03 
   42   7/7     321 Tim Eissinger        53 M   Fargo            ND   42 1:39:12 12.1  1:19   42   55:57 14:00  2:22   42   39:53 10.5 3:18:42 
   43  12/12    338 Nick Mariotti        35 M   Fergus Falls     MN    6   59:30 20.2  0:43    5   28:14  7:04  1:04                           

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/8     377 Angie Johnson        32 F   Alexandria       MN    1   57:55 20.7  0:58    1   30:34  7:39  1:10    1   18:56 22.2 1:49:31 
    2   2/8     324 Erin Haugen          34 F   Grand Forks      ND    2 1:05:49 18.2  1:38    4   34:43  8:41  2:05    2   22:28 18.7 2:06:41 
    3   1/4     307 Rhoda Christenson    21 F   Fergus Falls     MN    3 1:05:58 18.2  0:57    3   34:33  8:39  1:41    4   24:01 17.5 2:07:08 
    4   3/8     347 Jennifer Olson       37 F   Rice             MN    5 1:09:00 17.4  0:54    5   34:51  8:43  1:05    3   23:38 17.8 2:09:26 
    5   4/8     363 Debbie Wellman       35 F   Fergus Falls     MN    4 1:08:25 17.5  1:33    9   37:30  9:23  1:56    5   24:09 17.4 2:13:31 
    6   1/5     362 Amanda Wach          42 F   Dalton           MN    8 1:12:54 16.5  0:53    6   35:35  8:54  1:04    8   25:34 16.4 2:15:59 
    7   5/8     309 Elisa Diederich      36 F   Grand Forks      ND    7 1:12:02 16.7  1:36    8   36:23  9:06  1:57    7   24:44 17.0 2:16:39 
    8   1/4     367 Susan Woods          52 F   Shoreview        MN    6 1:11:06 16.9  1:21   12   39:09  9:48  1:28    6   24:18 17.3 2:17:20 
    9   2/5     352 Renae Sell-Lindgren  45 F   Fergus Falls     MN   10 1:15:23 15.9  1:30    2   34:12  8:33  1:38   10   26:56 15.6 2:19:37 
   10   6/8     372 Nicole Kjesbo        38 F   Ashby            MN   12 1:17:00 15.6  1:07    7   35:56  8:59  1:28    9   26:35 15.8 2:22:05 
   11   2/4     306 Eunice Christenson   54 F   Fergus Falls     MN    9 1:14:36 16.1  1:07   11   38:27  9:37  1:00   11   27:29 15.3 2:22:37 
   12   1/1     304 Sofie Carlson        16 F   Brainerd         MN   11 1:16:13 15.7  1:12   13   39:43  9:56  1:28   12   28:07 14.9 2:26:41 
   13   7/8     336 Brenda Lindgren      39 F   Fergus Falls     MN   13 1:19:06 15.2  0:55   14   41:31 10:23  1:22   14   31:25 13.4 2:34:17 
   14   3/5     357 Kathy Stephens       47 F   Avon             MN   14 1:20:58 14.8  2:08   15   41:40 10:25  1:28   13   28:55 14.5 2:35:08 
   15   3/4     331 Dori Knutson         51 F   Fergus Falls     MN   15 1:26:37 13.9  0:58   16   42:33 10:39  1:17   15   31:35 13.3 2:42:59 
   16   2/4     310 Kathy Edwards        29 F   Fargo            ND   16 1:31:10 13.2  1:11   10   37:38  9:25  1:15   16   33:20 12.6 2:44:32 
   17   3/4     325 Gina Hendrickson     26 F   Blue Earth       MN   17 1:31:31 13.1  4:37   19   48:57 12:15  2:39   18   33:49 12.4 3:01:30 
   18   4/4     326 Teresa Hendrickson   53 F   Bismarck         ND   18 1:33:33 12.8  2:50   20   49:08 12:17  2:29   17   33:37 12.5 3:01:35 
   19   4/4     332 Karen Knutson        25 F   Fergus Falls     MN   21 1:39:20 12.1  1:09   17   47:25 11:52  1:25   21   43:53  9.6 3:13:10 
   20   8/8     353 Laura Simmer         32 F   Fergus Falls     MN   22 1:39:21 12.1  1:07   18   47:27 11:52  1:27   20   43:51  9.6 3:13:11 
   21   4/5     318 Denise Hanna         47 F   Elbow Lake       MN   20 1:38:59 12.1  1:09   22   57:53 14:29  2:48   19   38:58 10.8 3:19:46 
   22   5/5     327 Tamara Hofmann       46 F   West Fargo       ND   19 1:34:07 12.8  1:11   21   51:03 12:46  1:45                           

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  345 Corey Nygaard        19 M   So. St. Paul     MN    1 1:03:34 18.9  1:15    1   29:34  7:24  1:14    1   20:48 20.2 1:56:23 
    2  354 Peder Smith          16 M   Baxter           MN    2 1:11:37 16.8  1:15    2   30:38  7:40  1:48    2   27:46 15.1 2:13:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  304 Sofie Carlson        16 F   Brainerd         MN    1 1:16:13 15.7  1:12    1   39:43  9:56  1:28    1   28:07 14.9 2:26:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  361 Dustin Umlauf        27 M   Fergus Falls     MN    1   59:03 20.3  1:06    2   29:24  7:21  0:56    1   18:51 22.3 1:49:17 
    2  339 Chris Mattson        27 M   Plymouth         MN    3 1:03:09 19.0  1:18    3   29:31  7:23  0:57    3   22:21 18.8 1:57:15 
    3  334 Brad Kuen            24 M   Saint Louis Park MN    2 1:03:05 19.0  1:07    5   31:36  7:54  1:13    2   20:58 20.0 1:57:57 
    4  369 Nathan Jensen        25 M   Fergus Falls     MN    4 1:05:16 18.4  1:34    1   27:15  6:49  1:27    6   26:14 16.0 2:01:45 
    5  346 Justin Olsoe         22 M   Fergus Falls     MN    5 1:06:54 17.9  2:42    6   36:10  9:03  3:05    4   25:25 16.5 2:14:15 
    6  374 Jacob Gustafson      29 M   Fergus Falls     MN    7 1:14:56 16.0  0:40    4   30:13  7:34  1:08    7   29:37 14.2 2:16:32 
    7  335 Lance Liljenquist    26 M   Grand Forks      ND    6 1:11:20 16.8  1:09    8   38:35  9:39  2:25    5   25:55 16.2 2:19:22 
    8  355 Ken Stensvaag        29 M   Fergus Falls     MN    9 1:25:58 14.0  1:37    7   38:15  9:34  1:47   10   33:08 12.7 2:40:43 
    9  308 Mike Copple          28 M   Barnesville      MN   10 1:26:05 13.9  1:11    9   43:40 10:55  2:27    8   29:42 14.1 2:43:03 
   10  311 Brandon Eilers       28 M   Elk River        MN   11 1:31:27 13.1  3:31   10   45:20 11:20  3:00    9   30:41 13.7 2:53:57 
   11  365 Eric Wicklund        28 M   Fergus Falls     MN    8 1:20:58 14.8  1:03   11   57:48 14:27  1:43   11   36:46 11.4 2:58:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  307 Rhoda Christenson    21 F   Fergus Falls     MN    1 1:05:58 18.2  0:57    1   34:33  8:39  1:41    1   24:01 17.5 2:07:08 
    2  310 Kathy Edwards        29 F   Fargo            ND    2 1:31:10 13.2  1:11    2   37:38  9:25  1:15    2   33:20 12.6 2:44:32 
    3  325 Gina Hendrickson     26 F   Blue Earth       MN    3 1:31:31 13.1  4:37    4   48:57 12:15  2:39    3   33:49 12.4 3:01:30 
    4  332 Karen Knutson        25 F   Fergus Falls     MN    4 1:39:20 12.1  1:09    3   47:25 11:52  1:25    4   43:53  9.6 3:13:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  329 David Jensen         30 M   Fergus Falls     MN    1   54:19 22.1  1:02    1   24:48  6:12  0:57    2   19:08 22.0 1:40:11 
    2  376 Greg Eslinger        31 M   West Fargo       ND    2   55:28 21.6  1:09    2   26:36  6:39  0:58    1   18:09 23.1 1:42:19 
    3  364 Mitchell Wellman     33 M   Fergus Falls     MN    4   59:40 20.1  0:48    4   28:18  7:05  0:52    3   20:39 20.3 1:50:15 
    4  337 Joseph Mahunik       37 M   Fergus Falls     MN    5 1:02:22 19.2  1:19    7   35:09  8:48  1:32    5   23:12 18.1 2:03:32 
    5  348 Sam Petersen         30 M   Fargo            ND    7 1:06:33 18.0  1:18    5   31:30  7:53  1:26    6   26:27 15.9 2:07:12 
    6  375 Jarrett Hubbard      32 M   Willmar          MN    6 1:03:16 19.0  1:04   11   44:02 11:01  1:36    4   22:35 18.6 2:12:31 
    7  349 Jack Klugh           30 M   Fargo            ND    8 1:12:30 16.6  1:20    6   33:49  8:28  1:59    7   26:40 15.8 2:16:16 
    8  359 Corey Synstelien     38 M   Fergus Falls     MN    9 1:17:28 15.5  1:29    8   37:12  9:18  1:30    8   29:47 14.1 2:27:24 
    9  370 Zackary Tysdal       30 M   Fergus Falls     MN   10 1:21:01 14.8  4:56   10   40:59 10:15  4:57    9   31:49 13.2 2:43:40 
   10  333 James Komestakes     32 M   Fergus Falls     MN   11 1:31:56 13.1  3:45    9   38:20  9:35  1:34   10   39:07 10.7 2:54:39 
   11  351 Arnold L. Robertson  37 M   Fergus Falls     MN   12 1:46:36 11.3  0:46   12   49:25 12:22  0:50   11   39:28 10.6 3:17:03 
   12  338 Nick Mariotti        35 M   Fergus Falls     MN    3   59:30 20.2  0:43    3   28:14  7:04  1:04                           

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  377 Angie Johnson        32 F   Alexandria       MN    1   57:55 20.7  0:58    1   30:34  7:39  1:10    1   18:56 22.2 1:49:31 
    2  324 Erin Haugen          34 F   Grand Forks      ND    2 1:05:49 18.2  1:38    2   34:43  8:41  2:05    2   22:28 18.7 2:06:41 
    3  347 Jennifer Olson       37 F   Rice             MN    4 1:09:00 17.4  0:54    3   34:51  8:43  1:05    3   23:38 17.8 2:09:26 
    4  363 Debbie Wellman       35 F   Fergus Falls     MN    3 1:08:25 17.5  1:33    6   37:30  9:23  1:56    4   24:09 17.4 2:13:31 
    5  309 Elisa Diederich      36 F   Grand Forks      ND    5 1:12:02 16.7  1:36    5   36:23  9:06  1:57    5   24:44 17.0 2:16:39 
    6  372 Nicole Kjesbo        38 F   Ashby            MN    6 1:17:00 15.6  1:07    4   35:56  8:59  1:28    6   26:35 15.8 2:22:05 
    7  336 Brenda Lindgren      39 F   Fergus Falls     MN    7 1:19:06 15.2  0:55    7   41:31 10:23  1:22    7   31:25 13.4 2:34:17 
    8  353 Laura Simmer         32 F   Fergus Falls     MN    8 1:39:21 12.1  1:07    8   47:27 11:52  1:27    8   43:51  9.6 3:13:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  340 Michael McConkey     48 M   Brainerd         MN    1   55:34 21.6  1:15    3   29:04  7:16  1:07    1   18:22 22.9 1:45:20 
    2  379 Shawn Kittridge      43 M   Saint Cloud      MN    2   58:54 20.4  0:49    1   25:29  6:23  1:03    2   20:17 20.7 1:46:30 
    3  378 Ross Hilgers         47 M   Moorhead         MN    6 1:12:07 16.6  1:04    2   28:49  7:13  1:37    3   23:57 17.5 2:07:31 
    4  301 Brian Ahart          40 M   Park Rapids      MN    4 1:09:13 17.3  0:47    7   37:32  9:23  1:01    4   24:12 17.4 2:12:43 
    5  373 Patrick Connelly     47 M   Fergus Falls     MN    3 1:08:38 17.5  1:37    6   37:15  9:19  1:47    5   25:01 16.8 2:14:16 
    6  323 Jason Hastings       42 M   Fergus Falls     MN    7 1:12:15 16.6  1:09    4   35:30  8:53  1:15    6   26:13 16.0 2:16:20 
    7  350 James Peterson       45 M   Fergus Falls     MN    5 1:11:56 16.7  1:36    8   38:58  9:45  2:37    7   29:27 14.3 2:24:33 
    8  343 Joel Myhre           44 M   Fergus Falls     MN    8 1:20:43 14.9  1:24    5   36:45  9:12  1:29    8   29:42 14.1 2:30:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  362 Amanda Wach          42 F   Dalton           MN    1 1:12:54 16.5  0:53    2   35:35  8:54  1:04    1   25:34 16.4 2:15:59 
    2  352 Renae Sell-Lindgren  45 F   Fergus Falls     MN    2 1:15:23 15.9  1:30    1   34:12  8:33  1:38    2   26:56 15.6 2:19:37 
    3  357 Kathy Stephens       47 F   Avon             MN    3 1:20:58 14.8  2:08    3   41:40 10:25  1:28    3   28:55 14.5 2:35:08 
    4  318 Denise Hanna         47 F   Elbow Lake       MN    5 1:38:59 12.1  1:09    5   57:53 14:29  2:48    4   38:58 10.8 3:19:46 
    5  327 Tamara Hofmann       46 F   West Fargo       ND    4 1:34:07 12.8  1:11    4   51:03 12:46  1:45                           

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  322 Rick Gothier         50 M   South Haven      MN    1 1:03:14 19.0  1:02    1   33:45  8:27  1:13    1   22:34 18.6 2:01:47 
    2  305 David Christenson    55 M   Fergus Falls     MN    4 1:08:36 17.5  0:57    2   33:59  8:30  0:58    2   23:29 17.9 2:07:57 
    3  342 Bruce Money          57 M   Fergus Falls     MN    3 1:08:29 17.5  1:20    3   35:30  8:53  1:48    3   24:51 16.9 2:11:56 
    4  330 Craig Knodle         53 M   Fergus Falls     MN    2 1:04:30 18.6  1:15    5   38:51  9:43  4:09    6   27:38 15.2 2:16:21 
    5  341 Ted Meyer            55 M   Fergus Falls     MN    6 1:11:52 16.7  0:48    4   37:35  9:24  1:06    5   25:55 16.2 2:17:14 
    6  366 Steve Woods          50 M   Shoreview        MN    5 1:11:28 16.8  1:56    6   39:20  9:50  1:36    4   25:29 16.5 2:19:47 
    7  321 Tim Eissinger        53 M   Fargo            ND    7 1:39:12 12.1  1:19    7   55:57 14:00  2:22    7   39:53 10.5 3:18:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  367 Susan Woods          52 F   Shoreview        MN    1 1:11:06 16.9  1:21    2   39:09  9:48  1:28    1   24:18 17.3 2:17:20 
    2  306 Eunice Christenson   54 F   Fergus Falls     MN    2 1:14:36 16.1  1:07    1   38:27  9:37  1:00    2   27:29 15.3 2:22:37 
    3  331 Dori Knutson         51 F   Fergus Falls     MN    3 1:26:37 13.9  0:58    3   42:33 10:39  1:17    3   31:35 13.3 2:42:59 
    4  326 Teresa Hendrickson   53 F   Bismarck         ND    4 1:33:33 12.8  2:50    4   49:08 12:17  2:29    4   33:37 12.5 3:01:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  302 Larry Bethel         62 M   Fergus Falls     MN    1 1:11:26 16.8  1:19    1   33:21  8:21  1:16    1   25:20 16.6 2:12:40 
    2  368 David Bjork          63 M   Fergus Falls     MN    2 1:17:04 15.6  1:21    2   37:46  9:27  1:28    2   35:59 11.7 2:33:36 
    3  356 Saul Stensvaag       64 M   Fergus Falls     MN    3 1:36:03 12.5  2:20    3   49:09 12:18  1:44    3   39:23 10.7 3:08:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS  
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank  RUN     Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ==== ============================== ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1  316 Team Flynn                        1   58:03 20.7  0:40    5   36:17  9:05  0:42    1   19:10 21.9 1:54:51 
           Terry Flynn  Sandy Lauer  Terry Flynn 

    2  312 Crabbers                          3 1:08:28 17.5  0:35    2   31:31  7:53  0:42    3   22:30 18.7 2:03:43 
           Keven Crabtree  Kathryn Vukonich  Keven Crabtree 

    3  317 Team Jackson                      2 1:08:19 17.6  0:37    4   33:10  8:18  0:47    2   21:46 19.3 2:04:38 
           Dave Jackson  Naomi Jackson  Dave Jackson 

    4  313 Eides                             4 1:16:41 15.6  0:35    3   32:12  8:03  0:33    4   26:55 15.6 2:16:54 
           Noah Eide  Scott Eide  Noah Eide 

    5  315 Loco Gringos                      5 1:32:05 13.0  0:31    1   28:43  7:11  0:45    5   32:20 13.0 2:34:21 
           David Grotberg  Evan Stanelle  David Grotberg 


Total Individuals Registered:            71
Total Teams Registered:                   6
Total Number of Individual Finishers:    63
Total Number of Team Finishers:           5
Number of Male   Finishers:              42
Number of Female Finishers:              21
Did not finish race or did not start:     9