TRF Sanford Health Triathlon -
Thief River Falls, MN
5/17/2014

race logo










					                THIEF RIVER FALLS SANFORD HEALTH TRIATHLON
                           Thief River Falls, MN
                               May 17, 2014
                  500 yd. swim, 12 mile bike, 3 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     954 Riley Unger          21 M   Winnipeg         MB    2  5:47  1:10  0:29    1   30:28 23.6  0:21    1   18:25  6:09   55:28 
    2   1/6     358 Jeremy Brekke        43 M   Fargo            ND   30  9:03  1:49  0:57    3   32:10 22.4  0:27    3   19:49  6:37 1:02:25 
    3   1/2     959 Morgan Yarish        17 M   Lasalle          MB    3  6:38  1:20  0:47   13   35:35 20.2  0:26    2   19:22  6:28 1:02:46 
    4   2/6     938 Jesse Shaw           42 M   Saint Cloud      MN   32  9:07  1:50  0:58    2   31:14 23.1  0:33    7   21:26  7:09 1:03:15 
    5   1/5     916 Ryan Hughes          35 M   Thief River Fall MN   26  8:40  1:44  1:07    6   33:42 21.4  0:31    8   21:26  7:09 1:05:24 
    6   1/3     932 Tom Naylor           51 M   Winnipeg         MB   20  8:01  1:37  1:00    9   34:38 20.8  0:52    6   21:25  7:09 1:05:54 
    7   1/2     897 Carson Cortvriendt   12 M   Winnipeg         MB    9  7:10  1:26  0:48   18   36:36 19.7  0:35    5   20:57  6:59 1:06:05 
    8   1/5     949 Tim Sykes            48 M   Fertile          MN   22  8:11  1:39  0:30    5   33:40 21.4  0:22   13   23:37  7:53 1:06:18 
    9   1/1     931 Adam Naylor          16 M   Winnipeg         MB    1  5:46  1:10  0:48   14   35:54 20.1  0:39   11   23:24  7:48 1:06:29 
   10   1/5     913 Don Henderson        31 M   Grand Forks      ND    4  6:41  1:21  1:40    4   33:36 21.4  0:50   19   24:11  8:04 1:06:56 
   11   1/6     937 Payton Ryz           13 F   Austin           MB   15  7:31  1:31  0:48   17   36:35 19.7  0:27    9   22:21  7:27 1:07:40 
   12   2/5     893 Chris Campbell       34 M   Sartell          MN    6  6:58  1:24  1:10   10   34:42 20.7  0:41   32   26:08  8:43 1:09:37 
   13   2/5     910 Ryan Granroth        37 M   Sartell          MN   40  9:38  1:56  1:29    8   34:29 20.9  0:41   14   23:43  7:55 1:09:58 
   14   2/5     377 Jeff Brooks          49 M   Winnipeg         MB   19  8:01  1:37  0:41   11   35:02 20.6  0:47   33   26:18  8:46 1:10:47 
   15   2/2     328 Christopher Barkwel  14 M   Winnipeg         MN   27  8:45  1:45  0:52   25   37:17 19.3  0:27   15   23:44  7:55 1:11:03 
   16   1/4     958 Kaitlyn Wiens        18 F   Winnipeg         MB    8  7:09  1:26  0:36   28   37:43 19.1  0:29   27   25:40  8:34 1:11:35 
   17   2/6     933 Morgan Ott           13 F   Winnipeg         MB   17  7:49  1:34  0:46   33   38:24 18.8  0:34   18   24:07  8:03 1:11:38 
   18   3/6     318 Pat Adrian           43 M   Roseau           MN   34  9:08  1:50  1:18    7   34:03 21.1  0:36   37   26:49  8:57 1:11:53 
   19   1/1     946 Auralee Strege       24 F   Ardoch           ND   61 11:33  2:19  1:22   35   38:53 18.5  0:17    4   20:27  6:49 1:12:30 
   20   1/2     964 Chelsea Wardrope     26 F   Winnipeg         MB   13  7:25  1:29  0:51   24   37:05 19.4  0:34   39   26:53  8:58 1:12:46 
   21   3/5     903 Nate Dorr            37 M   Bemidji          MN   50 10:25  2:05  1:20   23   36:59 19.5  0:45   20   24:25  8:09 1:13:52 
   22   1/3     952 Emily Unger          16 F   Winnipeg         MB    7  7:07  1:26  0:42   36   39:03 18.4  0:31   36   26:35  8:52 1:13:56 
   23   4/6     950 Tony Tallman         44 M   Hopkins          MN   59 11:22  2:17  1:01   27   37:28 19.2  0:36   16   23:47  7:56 1:14:13 
   24   1/3     911 Mark Hagen           62 M   Fargo            ND   45  9:53  1:59  1:33   15   36:23 19.8  1:00   28   25:41  8:34 1:14:29 
   25   2/2     955 Heather Wages        29 F   Grand Forks      ND    5  6:48  1:22  2:35   29   37:52 19.0  1:11   34   26:19  8:47 1:14:42 
   26   2/3     912 Caleb Halverson      22 M   Thief River Fall MN   31  9:03  1:49  1:54   32   38:01 18.9  0:26   31   26:00  8:40 1:15:22 
   27   1/3     360 Kelly Brekke         41 F   Fargo            ND   43  9:48  1:58  1:36   41   40:03 18.0  1:06   10   23:02  7:41 1:15:32 
   28   2/3     953 Grant Unger          54 M   Winnipeg         MB   39  9:33  1:55  0:51   12   35:17 20.4  0:35   55   29:37  9:53 1:15:50 
   29   3/6     344 Isabelle Bauers      14 F   Sioux Falls      SD   24  8:30  1:42  1:09   43   40:23 17.8  0:31   29   25:49  8:37 1:16:21 
   30   3/3     895 Mike Carver          50 M   Thief River Fall MN   57 11:02  2:13  1:25   21   36:58 19.5  0:43   35   26:19  8:47 1:16:26 
   31   2/3     929 Hailee Morisseau     15 F   Portage La Prair MB   16  7:49  1:34  1:10   49   41:23 17.4  0:47   26   25:19  8:27 1:16:27 
   32   1/1     939 Andi Sherman         32 F   McIntosh         MN   21  8:05  1:37  2:11   16   36:33 19.7  0:37   53   29:03  9:41 1:16:27 
   33   5/6     896 Joe Cornelius        42 M   Thief River Fall MN   63 11:52  2:23  1:10   20   36:46 19.6  1:20   30   25:57  8:39 1:17:03 
   34   3/5     899 Josh Covlin          31 M   Brooklyn Park    MN   28  8:56  1:48  2:34   38   39:46 18.1  1:10   25   24:57  8:19 1:17:21 
   35   3/3     900 Emily Davidson       15 F   Portage La Prair ND   29  9:00  1:48  0:56   57   42:36 16.9  0:39   21   24:44  8:15 1:17:54 
   36   4/6     947 Sonya Strocen        13 F   Langruth         MB   44  9:50  1:58  0:50   53   42:02 17.1  0:26   22   24:48  8:16 1:17:54 
   37   2/3     920 Rhonda Kitchen       40 F   Portage La Prair MB   35  9:10  1:50  1:00   46   40:38 17.7  0:46   41   26:59  9:00 1:18:31 
   38   4/5     921 Andrew Knight        34 M   Grand Forks      ND   46 10:03  2:01  1:49   50   41:29 17.4  1:22   17   23:57  7:59 1:18:39 
   39   2/2     926 Paul McCullough      19 M   Grand Forks      ND   12  7:24  1:29  2:09   61   44:14 16.3  0:27   23   24:54  8:18 1:19:06 
   40   1/6     934 Kati Palmer          37 F   Bagley           MN   58 11:14  2:15  1:33   30   37:53 19.0  0:29   46   28:24  9:28 1:19:30 
   41   3/5     928 Dean Morisseau       49 M   Portage La Prair MB   62 11:45  2:21  2:49   48   41:04 17.5  0:36   12   23:28  7:50 1:19:41 
   42   4/5     941 Ryan Sherman         35 M   McIntosh         MN   55 10:52  2:11  1:58   26   37:23 19.3  0:44   49   28:48  9:36 1:19:44 
   43   4/5     901 Paul Davidson        47 M   Portage La Prair ND   36  9:24  1:53  1:39   19   36:37 19.7  0:51   63   32:24 10:48 1:20:52 
   44   1/3     960 Marlene Naylor       50 F   Winnipeg         MB   41  9:43  1:57  1:34   56   42:16 17.0  0:38   40   26:54  8:58 1:21:05 
   45   1/3     956 Duane Wages III      29 M   Grand Forks      ND   37  9:27  1:54  2:44   40   39:56 18.0  1:21   44   28:11  9:24 1:21:39 
   46   2/6     303 Jaclyn Adrian        35 F   Roseau           MN   38  9:32  1:55  1:44   52   41:38 17.3  0:29   47   28:42  9:34 1:22:04 
   47   5/5     985 Kevin Jones          49 M   Britton          SD   48 10:11  2:03  2:46   37   39:09 18.4  1:18   51   28:54  9:38 1:22:16 
   48   1/2     957 Lois Wang            61 F   Thief River Fall MN   54 10:42  2:09  2:14   42   40:19 17.9  0:59   52   28:58  9:40 1:23:10 
   49   2/3     924 Lance Liljenquist    27 M   Grand Forks      ND   72 14:22  2:53  2:18   31   37:56 19.0  1:27   42   28:02  9:21 1:24:04 
   50   5/5     940 Jesse Sherman        32 M   Brooks           MN   68 12:59  2:36  3:30   45   40:34 17.7  0:40   38   26:51  8:57 1:24:32 
   51   1/3     925 James McCormack      56 M   Detroit Lakes    MN   47 10:04  2:01  3:09   34   38:45 18.6  1:57   59   31:00 10:20 1:24:53 
   52   2/3     984 Tim Helt             55 M   Thief River Fall MN   67 12:29  2:30  3:40   54   42:03 17.1  1:49   24   24:57  8:19 1:24:56 
   53   6/6     908 Jeff Gauss           41 M   Thief River Fall MN   51 10:29  2:06  2:29   47   40:54 17.6  1:00   58   30:16 10:06 1:25:07 
   54   3/6     909 Lori Golightly       38 F   Minneapolis      MN   52 10:30  2:06  2:09   60   43:47 16.4  0:38   43   28:09  9:23 1:25:11 
   55   5/5     914 Josh Hovde           38 M   Alexandria       MN   56 10:55  2:11  2:15   39   39:56 18.0  1:56   60   31:12 10:24 1:26:12 
   56   1/1     902 Sue Davidson         47 F   Portage La Prair ND   49 10:20  2:04  1:34   51   41:33 17.3  0:51   66   33:02 11:01 1:27:19 
   57   3/3     898 John Covlin          58 M   Coon Rapids      MN   73 14:23  2:53  2:23   44   40:24 17.8  1:22   56   29:40  9:54 1:28:11 
   58   5/6     918 Katelyn Jenkins      12 F   Winnipeg         MB   42  9:43  1:57  0:54   66   48:34 14.8  0:32   50   28:51  9:37 1:28:33 
   59   2/3     951 Cindy Unger          53 F   Winnipeg         MB   69 13:22  2:41  1:27   58   42:42 16.9  1:34   61   32:11 10:44 1:31:15 
   60   6/6     919 Naomi Kitchen        14 F   Portage La Prair MB   33  9:07  1:50  1:07   63   47:44 15.1  0:53   64   32:29 10:50 1:31:18 
   61   1/2     927 Brent McMillan       51 M   Warren           MN   66 12:18  2:28  2:58   55   42:09 17.1  1:42   62   32:21 10:47 1:31:26 
   62   4/6     915 Jolene Hovde         39 F   Alexandria       MN   70 13:26  2:41  2:24   59   43:20 16.6  1:01   65   32:46 10:56 1:32:55 
   63   2/3     922 Jim Langland         61 M   Minneapolis      MN   23  8:26  1:41  0:50   22   36:58 19.5  2:03   74   46:43 15:35 1:34:57 
   64   2/4     962 Danica Scheef        19 F   Warroad          MN   10  7:23  1:29  2:45   73   55:51 12.9  0:29   48   28:43  9:35 1:35:10 
   65   5/6     352 Meg Berg             35 F   Grand Forks      ND   53 10:33  2:07  3:20   67   50:08 14.4  1:31   57   30:09 10:03 1:35:39 
   66   3/4     961 Danae Scheef         19 F   Warroad          MN   11  7:23  1:29  2:41   74   55:56 12.9  0:27   54   29:21  9:47 1:35:46 
   67   2/2     945 Scott Stephens       40 M   Fargo            ND   65 12:07  2:26  1:36   64   47:59 15.0  1:12   68   33:42 11:14 1:36:35 
   68   4/4     963 Tayler Spenst        19 F   Warroad          MN   18  7:58  1:36  2:11   72   55:48 12.9  0:29   67   33:17 11:06 1:39:41 
   69   3/3     907 Joseph Fricione      27 M   Grand Forks      ND   25  8:34  1:43  1:41   76 1:00:40 11.9  1:12   45   28:12  9:24 1:40:17 
   70   3/3     965 Tonya Murphy         50 F   Grand Forks      ND   74 15:12  3:03  2:52   62   47:34 15.1  0:56   70   33:57 11:19 1:40:29 
   71   6/6     936 Erin Phillips        35 F   Grand Forks      ND   64 12:00  2:24  3:05   65   48:21 14.9  0:54   71   38:20 12:47 1:42:39 
   72   3/3     944 Edward St. Germain   62 M   Argyle           MN   71 13:57  2:48  3:19   68   50:43 14.2  0:50   69   33:55 11:19 1:42:43 
   73   3/3     942 Beau Simon           20 M   Grand Forks      ND   14  7:26  1:30  2:44   75   57:42 12.5  1:12   73   46:30 15:30 1:55:31 
   74   3/3     943 Julie Simon          43 F   Grand Forks      ND   76 17:48  3:34  1:46   70   54:58 13.1  1:09   72   43:43 14:35 1:59:22 
   75   2/2     923 Penny Langland       62 F   Minneapolis      MN   60 11:26  2:18  4:43   71   55:10 13.1  2:30   75   56:18 18:46 2:10:05 
   76   1/1     904 Frank Farrar         85 M   Britton          SD   75 15:31  3:07  5:51   69   53:01 13.6  4:06   76   57:02 19:01 2:15:29 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     954 Riley Unger          21 M   Winnipeg         MB    2  5:47  1:10  0:29    1   30:28 23.6  0:21    1   18:25  6:09   55:28 
    2   1/6     358 Jeremy Brekke        43 M   Fargo            ND   17  9:03  1:49  0:57    3   32:10 22.4  0:27    3   19:49  6:37 1:02:25 
    3   1/2     959 Morgan Yarish        17 M   Lasalle          MB    3  6:38  1:20  0:47   13   35:35 20.2  0:26    2   19:22  6:28 1:02:46 
    4   2/6     938 Jesse Shaw           42 M   Saint Cloud      MN   19  9:07  1:50  0:58    2   31:14 23.1  0:33    6   21:26  7:09 1:03:15 
    5   1/5     916 Ryan Hughes          35 M   Thief River Fall MN   14  8:40  1:44  1:07    6   33:42 21.4  0:31    7   21:26  7:09 1:05:24 
    6   1/3     932 Tom Naylor           51 M   Winnipeg         MB   10  8:01  1:37  1:00    9   34:38 20.8  0:52    5   21:25  7:09 1:05:54 
    7   1/2     897 Carson Cortvriendt   12 M   Winnipeg         MB    6  7:10  1:26  0:48   16   36:36 19.7  0:35    4   20:57  6:59 1:06:05 
    8   1/5     949 Tim Sykes            48 M   Fertile          MN   11  8:11  1:39  0:30    5   33:40 21.4  0:22   10   23:37  7:53 1:06:18 
    9   1/1     931 Adam Naylor          16 M   Winnipeg         MB    1  5:46  1:10  0:48   14   35:54 20.1  0:39    8   23:24  7:48 1:06:29 
   10   1/5     913 Don Henderson        31 M   Grand Forks      ND    4  6:41  1:21  1:40    4   33:36 21.4  0:50   15   24:11  8:04 1:06:56 
   11   2/5     893 Chris Campbell       34 M   Sartell          MN    5  6:58  1:24  1:10   10   34:42 20.7  0:41   23   26:08  8:43 1:09:37 
   12   2/5     910 Ryan Granroth        37 M   Sartell          MN   24  9:38  1:56  1:29    8   34:29 20.9  0:41   11   23:43  7:55 1:09:58 
   13   2/5     377 Jeff Brooks          49 M   Winnipeg         MB    9  8:01  1:37  0:41   11   35:02 20.6  0:47   24   26:18  8:46 1:10:47 
   14   2/2     328 Christopher Barkwel  14 M   Winnipeg         MN   15  8:45  1:45  0:52   22   37:17 19.3  0:27   12   23:44  7:55 1:11:03 
   15   3/6     318 Pat Adrian           43 M   Roseau           MN   20  9:08  1:50  1:18    7   34:03 21.1  0:36   26   26:49  8:57 1:11:53 
   16   3/5     903 Nate Dorr            37 M   Bemidji          MN   29 10:25  2:05  1:20   21   36:59 19.5  0:45   16   24:25  8:09 1:13:52 
   17   4/6     950 Tony Tallman         44 M   Hopkins          MN   34 11:22  2:17  1:01   24   37:28 19.2  0:36   13   23:47  7:56 1:14:13 
   18   1/3     911 Mark Hagen           62 M   Fargo            ND   25  9:53  1:59  1:33   15   36:23 19.8  1:00   20   25:41  8:34 1:14:29 
   19   2/3     912 Caleb Halverson      22 M   Thief River Fall MN   18  9:03  1:49  1:54   26   38:01 18.9  0:26   22   26:00  8:40 1:15:22 
   20   2/3     953 Grant Unger          54 M   Winnipeg         MB   23  9:33  1:55  0:51   12   35:17 20.4  0:35   33   29:37  9:53 1:15:50 
   21   3/3     895 Mike Carver          50 M   Thief River Fall MN   33 11:02  2:13  1:25   19   36:58 19.5  0:43   25   26:19  8:47 1:16:26 
   22   5/6     896 Joe Cornelius        42 M   Thief River Fall MN   36 11:52  2:23  1:10   18   36:46 19.6  1:20   21   25:57  8:39 1:17:03 
   23   3/5     899 Josh Covlin          31 M   Brooklyn Park    MN   16  8:56  1:48  2:34   29   39:46 18.1  1:10   19   24:57  8:19 1:17:21 
   24   4/5     921 Andrew Knight        34 M   Grand Forks      ND   26 10:03  2:01  1:49   36   41:29 17.4  1:22   14   23:57  7:59 1:18:39 
   25   2/2     926 Paul McCullough      19 M   Grand Forks      ND    7  7:24  1:29  2:09   39   44:14 16.3  0:27   17   24:54  8:18 1:19:06 
   26   3/5     928 Dean Morisseau       49 M   Portage La Prair MB   35 11:45  2:21  2:49   35   41:04 17.5  0:36    9   23:28  7:50 1:19:41 
   27   4/5     941 Ryan Sherman         35 M   McIntosh         MN   31 10:52  2:11  1:58   23   37:23 19.3  0:44   31   28:48  9:36 1:19:44 
   28   4/5     901 Paul Davidson        47 M   Portage La Prair ND   21  9:24  1:53  1:39   17   36:37 19.7  0:51   39   32:24 10:48 1:20:52 
   29   1/3     956 Duane Wages III      29 M   Grand Forks      ND   22  9:27  1:54  2:44   31   39:56 18.0  1:21   29   28:11  9:24 1:21:39 
   30   5/5     985 Kevin Jones          49 M   Britton          SD   28 10:11  2:03  2:46   28   39:09 18.4  1:18   32   28:54  9:38 1:22:16 
   31   2/3     924 Lance Liljenquist    27 M   Grand Forks      ND   42 14:22  2:53  2:18   25   37:56 19.0  1:27   28   28:02  9:21 1:24:04 
   32   5/5     940 Jesse Sherman        32 M   Brooks           MN   40 12:59  2:36  3:30   33   40:34 17.7  0:40   27   26:51  8:57 1:24:32 
   33   1/3     925 James McCormack      56 M   Detroit Lakes    MN   27 10:04  2:01  3:09   27   38:45 18.6  1:57   36   31:00 10:20 1:24:53 
   34   2/3     984 Tim Helt             55 M   Thief River Fall MN   39 12:29  2:30  3:40   37   42:03 17.1  1:49   18   24:57  8:19 1:24:56 
   35   6/6     908 Jeff Gauss           41 M   Thief River Fall MN   30 10:29  2:06  2:29   34   40:54 17.6  1:00   35   30:16 10:06 1:25:07 
   36   5/5     914 Josh Hovde           38 M   Alexandria       MN   32 10:55  2:11  2:15   30   39:56 18.0  1:56   37   31:12 10:24 1:26:12 
   37   3/3     898 John Covlin          58 M   Coon Rapids      MN   43 14:23  2:53  2:23   32   40:24 17.8  1:22   34   29:40  9:54 1:28:11 
   38   1/2     927 Brent McMillan       51 M   Warren           MN   38 12:18  2:28  2:58   38   42:09 17.1  1:42   38   32:21 10:47 1:31:26 
   39   2/3     922 Jim Langland         61 M   Minneapolis      MN   12  8:26  1:41  0:50   20   36:58 19.5  2:03   43   46:43 15:35 1:34:57 
   40   2/2     945 Scott Stephens       40 M   Fargo            ND   37 12:07  2:26  1:36   40   47:59 15.0  1:12   40   33:42 11:14 1:36:35 
   41   3/3     907 Joseph Fricione      27 M   Grand Forks      ND   13  8:34  1:43  1:41   44 1:00:40 11.9  1:12   30   28:12  9:24 1:40:17 
   42   3/3     944 Edward St. Germain   62 M   Argyle           MN   41 13:57  2:48  3:19   41   50:43 14.2  0:50   41   33:55 11:19 1:42:43 
   43   3/3     942 Beau Simon           20 M   Grand Forks      ND    8  7:26  1:30  2:44   43   57:42 12.5  1:12   42   46:30 15:30 1:55:31 
   44   1/1     904 Frank Farrar         85 M   Britton          SD   44 15:31  3:07  5:51   42   53:01 13.6  4:06   44   57:02 19:01 2:15:29 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     937 Payton Ryz           13 F   Austin           MB    7  7:31  1:31  0:48    2   36:35 19.7  0:27    2   22:21  7:27 1:07:40 
    2   1/4     958 Kaitlyn Wiens        18 F   Winnipeg         MB    3  7:09  1:26  0:36    4   37:43 19.1  0:29    8   25:40  8:34 1:11:35 
    3   2/6     933 Morgan Ott           13 F   Winnipeg         MB    9  7:49  1:34  0:46    7   38:24 18.8  0:34    4   24:07  8:03 1:11:38 
    4   1/1     946 Auralee Strege       24 F   Ardoch           ND   27 11:33  2:19  1:22    8   38:53 18.5  0:17    1   20:27  6:49 1:12:30 
    5   1/2     964 Chelsea Wardrope     26 F   Winnipeg         MB    6  7:25  1:29  0:51    3   37:05 19.4  0:34   12   26:53  8:58 1:12:46 
    6   1/3     952 Emily Unger          16 F   Winnipeg         MB    2  7:07  1:26  0:42    9   39:03 18.4  0:31   11   26:35  8:52 1:13:56 
    7   2/2     955 Heather Wages        29 F   Grand Forks      ND    1  6:48  1:22  2:35    5   37:52 19.0  1:11   10   26:19  8:47 1:14:42 
    8   1/3     360 Kelly Brekke         41 F   Fargo            ND   19  9:48  1:58  1:36   10   40:03 18.0  1:06    3   23:02  7:41 1:15:32 
    9   3/6     344 Isabelle Bauers      14 F   Sioux Falls      SD   12  8:30  1:42  1:09   12   40:23 17.8  0:31    9   25:49  8:37 1:16:21 
   10   2/3     929 Hailee Morisseau     15 F   Portage La Prair MB    8  7:49  1:34  1:10   14   41:23 17.4  0:47    7   25:19  8:27 1:16:27 
   11   1/1     939 Andi Sherman         32 F   McIntosh         MN   11  8:05  1:37  2:11    1   36:33 19.7  0:37   21   29:03  9:41 1:16:27 
   12   3/3     900 Emily Davidson       15 F   Portage La Prair ND   13  9:00  1:48  0:56   19   42:36 16.9  0:39    5   24:44  8:15 1:17:54 
   13   4/6     947 Sonya Strocen        13 F   Langruth         MB   20  9:50  1:58  0:50   17   42:02 17.1  0:26    6   24:48  8:16 1:17:54 
   14   2/3     920 Rhonda Kitchen       40 F   Portage La Prair MB   15  9:10  1:50  1:00   13   40:38 17.7  0:46   14   26:59  9:00 1:18:31 
   15   1/6     934 Kati Palmer          37 F   Bagley           MN   25 11:14  2:15  1:33    6   37:53 19.0  0:29   16   28:24  9:28 1:19:30 
   16   1/3     960 Marlene Naylor       50 F   Winnipeg         MB   17  9:43  1:57  1:34   18   42:16 17.0  0:38   13   26:54  8:58 1:21:05 
   17   2/6     303 Jaclyn Adrian        35 F   Roseau           MN   16  9:32  1:55  1:44   16   41:38 17.3  0:29   17   28:42  9:34 1:22:04 
   18   1/2     957 Lois Wang            61 F   Thief River Fall MN   24 10:42  2:09  2:14   11   40:19 17.9  0:59   20   28:58  9:40 1:23:10 
   19   3/6     909 Lori Golightly       38 F   Minneapolis      MN   22 10:30  2:06  2:09   22   43:47 16.4  0:38   15   28:09  9:23 1:25:11 
   20   1/1     902 Sue Davidson         47 F   Portage La Prair ND   21 10:20  2:04  1:34   15   41:33 17.3  0:51   27   33:02 11:01 1:27:19 
   21   5/6     918 Katelyn Jenkins      12 F   Winnipeg         MB   18  9:43  1:57  0:54   26   48:34 14.8  0:32   19   28:51  9:37 1:28:33 
   22   2/3     951 Cindy Unger          53 F   Winnipeg         MB   29 13:22  2:41  1:27   20   42:42 16.9  1:34   24   32:11 10:44 1:31:15 
   23   6/6     919 Naomi Kitchen        14 F   Portage La Prair MB   14  9:07  1:50  1:07   24   47:44 15.1  0:53   25   32:29 10:50 1:31:18 
   24   4/6     915 Jolene Hovde         39 F   Alexandria       MN   30 13:26  2:41  2:24   21   43:20 16.6  1:01   26   32:46 10:56 1:32:55 
   25   2/4     962 Danica Scheef        19 F   Warroad          MN    4  7:23  1:29  2:45   31   55:51 12.9  0:29   18   28:43  9:35 1:35:10 
   26   5/6     352 Meg Berg             35 F   Grand Forks      ND   23 10:33  2:07  3:20   27   50:08 14.4  1:31   23   30:09 10:03 1:35:39 
   27   3/4     961 Danae Scheef         19 F   Warroad          MN    5  7:23  1:29  2:41   32   55:56 12.9  0:27   22   29:21  9:47 1:35:46 
   28   4/4     963 Tayler Spenst        19 F   Warroad          MN   10  7:58  1:36  2:11   30   55:48 12.9  0:29   28   33:17 11:06 1:39:41 
   29   3/3     965 Tonya Murphy         50 F   Grand Forks      ND   31 15:12  3:03  2:52   23   47:34 15.1  0:56   29   33:57 11:19 1:40:29 
   30   6/6     936 Erin Phillips        35 F   Grand Forks      ND   28 12:00  2:24  3:05   25   48:21 14.9  0:54   30   38:20 12:47 1:42:39 
   31   3/3     943 Julie Simon          43 F   Grand Forks      ND   32 17:48  3:34  1:46   28   54:58 13.1  1:09   31   43:43 14:35 1:59:22 
   32   2/2     923 Penny Langland       62 F   Minneapolis      MN   26 11:26  2:18  4:43   29   55:10 13.1  2:30   32   56:18 18:46 2:10:05 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  CYLDSDALE - OVERALL
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  ATHENA - OVERALL
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  897 Carson Cortvriendt   12 M   Winnipeg         MB    1  7:10  1:26  0:48    1   36:36 19.7  0:35    1   20:57  6:59 1:06:05 
    2  328 Christopher Barkwel  14 M   Winnipeg         MN    2  8:45  1:45  0:52    2   37:17 19.3  0:27    2   23:44  7:55 1:11:03 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  937 Payton Ryz           13 F   Austin           MB    1  7:31  1:31  0:48    1   36:35 19.7  0:27    1   22:21  7:27 1:07:40 
    2  933 Morgan Ott           13 F   Winnipeg         MB    2  7:49  1:34  0:46    2   38:24 18.8  0:34    2   24:07  8:03 1:11:38 
    3  344 Isabelle Bauers      14 F   Sioux Falls      SD    3  8:30  1:42  1:09    3   40:23 17.8  0:31    4   25:49  8:37 1:16:21 
    4  947 Sonya Strocen        13 F   Langruth         MB    6  9:50  1:58  0:50    4   42:02 17.1  0:26    3   24:48  8:16 1:17:54 
    5  918 Katelyn Jenkins      12 F   Winnipeg         MB    5  9:43  1:57  0:54    6   48:34 14.8  0:32    5   28:51  9:37 1:28:33 
    6  919 Naomi Kitchen        14 F   Portage La Prair MB    4  9:07  1:50  1:07    5   47:44 15.1  0:53    6   32:29 10:50 1:31:18 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  15 - 16
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  931 Adam Naylor          16 M   Winnipeg         MB    1  5:46  1:10  0:48    1   35:54 20.1  0:39    1   23:24  7:48 1:06:29 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  15 - 16
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  952 Emily Unger          16 F   Winnipeg         MB    1  7:07  1:26  0:42    1   39:03 18.4  0:31    3   26:35  8:52 1:13:56 
    2  929 Hailee Morisseau     15 F   Portage La Prair MB    2  7:49  1:34  1:10    2   41:23 17.4  0:47    2   25:19  8:27 1:16:27 
    3  900 Emily Davidson       15 F   Portage La Prair ND    3  9:00  1:48  0:56    3   42:36 16.9  0:39    1   24:44  8:15 1:17:54 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  17 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  959 Morgan Yarish        17 M   Lasalle          MB    1  6:38  1:20  0:47    1   35:35 20.2  0:26    1   19:22  6:28 1:02:46 
    2  926 Paul McCullough      19 M   Grand Forks      ND    2  7:24  1:29  2:09    2   44:14 16.3  0:27    2   24:54  8:18 1:19:06 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  17 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  958 Kaitlyn Wiens        18 F   Winnipeg         MB    1  7:09  1:26  0:36    1   37:43 19.1  0:29    1   25:40  8:34 1:11:35 
    2  962 Danica Scheef        19 F   Warroad          MN    2  7:23  1:29  2:45    3   55:51 12.9  0:29    2   28:43  9:35 1:35:10 
    3  961 Danae Scheef         19 F   Warroad          MN    3  7:23  1:29  2:41    4   55:56 12.9  0:27    3   29:21  9:47 1:35:46 
    4  963 Tayler Spenst        19 F   Warroad          MN    4  7:58  1:36  2:11    2   55:48 12.9  0:29    4   33:17 11:06 1:39:41 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  954 Riley Unger          21 M   Winnipeg         MB    1  5:47  1:10  0:29    1   30:28 23.6  0:21    1   18:25  6:09   55:28 
    2  912 Caleb Halverson      22 M   Thief River Fall MN    3  9:03  1:49  1:54    2   38:01 18.9  0:26    2   26:00  8:40 1:15:22 
    3  942 Beau Simon           20 M   Grand Forks      ND    2  7:26  1:30  2:44    3   57:42 12.5  1:12    3   46:30 15:30 1:55:31 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  946 Auralee Strege       24 F   Ardoch           ND    1 11:33  2:19  1:22    1   38:53 18.5  0:17    1   20:27  6:49 1:12:30 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  956 Duane Wages III      29 M   Grand Forks      ND    2  9:27  1:54  2:44    2   39:56 18.0  1:21    2   28:11  9:24 1:21:39 
    2  924 Lance Liljenquist    27 M   Grand Forks      ND    3 14:22  2:53  2:18    1   37:56 19.0  1:27    1   28:02  9:21 1:24:04 
    3  907 Joseph Fricione      27 M   Grand Forks      ND    1  8:34  1:43  1:41    3 1:00:40 11.9  1:12    3   28:12  9:24 1:40:17 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  964 Chelsea Wardrope     26 F   Winnipeg         MB    2  7:25  1:29  0:51    1   37:05 19.4  0:34    2   26:53  8:58 1:12:46 
    2  955 Heather Wages        29 F   Grand Forks      ND    1  6:48  1:22  2:35    2   37:52 19.0  1:11    1   26:19  8:47 1:14:42 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  913 Don Henderson        31 M   Grand Forks      ND    1  6:41  1:21  1:40    1   33:36 21.4  0:50    2   24:11  8:04 1:06:56 
    2  893 Chris Campbell       34 M   Sartell          MN    2  6:58  1:24  1:10    2   34:42 20.7  0:41    4   26:08  8:43 1:09:37 
    3  899 Josh Covlin          31 M   Brooklyn Park    MN    3  8:56  1:48  2:34    3   39:46 18.1  1:10    3   24:57  8:19 1:17:21 
    4  921 Andrew Knight        34 M   Grand Forks      ND    4 10:03  2:01  1:49    5   41:29 17.4  1:22    1   23:57  7:59 1:18:39 
    5  940 Jesse Sherman        32 M   Brooks           MN    5 12:59  2:36  3:30    4   40:34 17.7  0:40    5   26:51  8:57 1:24:32 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  939 Andi Sherman         32 F   McIntosh         MN    1  8:05  1:37  2:11    1   36:33 19.7  0:37    1   29:03  9:41 1:16:27 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  916 Ryan Hughes          35 M   Thief River Fall MN    1  8:40  1:44  1:07    1   33:42 21.4  0:31    1   21:26  7:09 1:05:24 
    2  910 Ryan Granroth        37 M   Sartell          MN    2  9:38  1:56  1:29    2   34:29 20.9  0:41    2   23:43  7:55 1:09:58 
    3  903 Nate Dorr            37 M   Bemidji          MN    3 10:25  2:05  1:20    3   36:59 19.5  0:45    3   24:25  8:09 1:13:52 
    4  941 Ryan Sherman         35 M   McIntosh         MN    4 10:52  2:11  1:58    4   37:23 19.3  0:44    4   28:48  9:36 1:19:44 
    5  914 Josh Hovde           38 M   Alexandria       MN    5 10:55  2:11  2:15    5   39:56 18.0  1:56    5   31:12 10:24 1:26:12 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  934 Kati Palmer          37 F   Bagley           MN    4 11:14  2:15  1:33    1   37:53 19.0  0:29    2   28:24  9:28 1:19:30 
    2  303 Jaclyn Adrian        35 F   Roseau           MN    1  9:32  1:55  1:44    2   41:38 17.3  0:29    3   28:42  9:34 1:22:04 
    3  909 Lori Golightly       38 F   Minneapolis      MN    2 10:30  2:06  2:09    4   43:47 16.4  0:38    1   28:09  9:23 1:25:11 
    4  915 Jolene Hovde         39 F   Alexandria       MN    6 13:26  2:41  2:24    3   43:20 16.6  1:01    5   32:46 10:56 1:32:55 
    5  352 Meg Berg             35 F   Grand Forks      ND    3 10:33  2:07  3:20    6   50:08 14.4  1:31    4   30:09 10:03 1:35:39 
    6  936 Erin Phillips        35 F   Grand Forks      ND    5 12:00  2:24  3:05    5   48:21 14.9  0:54    6   38:20 12:47 1:42:39 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  358 Jeremy Brekke        43 M   Fargo            ND    1  9:03  1:49  0:57    2   32:10 22.4  0:27    1   19:49  6:37 1:02:25 
    2  938 Jesse Shaw           42 M   Saint Cloud      MN    2  9:07  1:50  0:58    1   31:14 23.1  0:33    2   21:26  7:09 1:03:15 
    3  318 Pat Adrian           43 M   Roseau           MN    3  9:08  1:50  1:18    3   34:03 21.1  0:36    5   26:49  8:57 1:11:53 
    4  950 Tony Tallman         44 M   Hopkins          MN    5 11:22  2:17  1:01    5   37:28 19.2  0:36    3   23:47  7:56 1:14:13 
    5  896 Joe Cornelius        42 M   Thief River Fall MN    6 11:52  2:23  1:10    4   36:46 19.6  1:20    4   25:57  8:39 1:17:03 
    6  908 Jeff Gauss           41 M   Thief River Fall MN    4 10:29  2:06  2:29    6   40:54 17.6  1:00    6   30:16 10:06 1:25:07 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  360 Kelly Brekke         41 F   Fargo            ND    2  9:48  1:58  1:36    1   40:03 18.0  1:06    1   23:02  7:41 1:15:32 
    2  920 Rhonda Kitchen       40 F   Portage La Prair MB    1  9:10  1:50  1:00    2   40:38 17.7  0:46    2   26:59  9:00 1:18:31 
    3  943 Julie Simon          43 F   Grand Forks      ND    3 17:48  3:34  1:46    3   54:58 13.1  1:09    3   43:43 14:35 1:59:22 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  949 Tim Sykes            48 M   Fertile          MN    2  8:11  1:39  0:30    1   33:40 21.4  0:22    2   23:37  7:53 1:06:18 
    2  377 Jeff Brooks          49 M   Winnipeg         MB    1  8:01  1:37  0:41    2   35:02 20.6  0:47    3   26:18  8:46 1:10:47 
    3  928 Dean Morisseau       49 M   Portage La Prair MB    5 11:45  2:21  2:49    5   41:04 17.5  0:36    1   23:28  7:50 1:19:41 
    4  901 Paul Davidson        47 M   Portage La Prair ND    3  9:24  1:53  1:39    3   36:37 19.7  0:51    5   32:24 10:48 1:20:52 
    5  985 Kevin Jones          49 M   Britton          SD    4 10:11  2:03  2:46    4   39:09 18.4  1:18    4   28:54  9:38 1:22:16 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  902 Sue Davidson         47 F   Portage La Prair ND    1 10:20  2:04  1:34    1   41:33 17.3  0:51    1   33:02 11:01 1:27:19 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  932 Tom Naylor           51 M   Winnipeg         MB    1  8:01  1:37  1:00    1   34:38 20.8  0:52    1   21:25  7:09 1:05:54 
    2  953 Grant Unger          54 M   Winnipeg         MB    2  9:33  1:55  0:51    2   35:17 20.4  0:35    3   29:37  9:53 1:15:50 
    3  895 Mike Carver          50 M   Thief River Fall MN    3 11:02  2:13  1:25    3   36:58 19.5  0:43    2   26:19  8:47 1:16:26 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  960 Marlene Naylor       50 F   Winnipeg         MB    1  9:43  1:57  1:34    1   42:16 17.0  0:38    1   26:54  8:58 1:21:05 
    2  951 Cindy Unger          53 F   Winnipeg         MB    2 13:22  2:41  1:27    2   42:42 16.9  1:34    2   32:11 10:44 1:31:15 
    3  965 Tonya Murphy         50 F   Grand Forks      ND    3 15:12  3:03  2:52    3   47:34 15.1  0:56    3   33:57 11:19 1:40:29 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  925 James McCormack      56 M   Detroit Lakes    MN    1 10:04  2:01  3:09    1   38:45 18.6  1:57    3   31:00 10:20 1:24:53 
    2  984 Tim Helt             55 M   Thief River Fall MN    2 12:29  2:30  3:40    3   42:03 17.1  1:49    1   24:57  8:19 1:24:56 
    3  898 John Covlin          58 M   Coon Rapids      MN    3 14:23  2:53  2:23    2   40:24 17.8  1:22    2   29:40  9:54 1:28:11 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  911 Mark Hagen           62 M   Fargo            ND    2  9:53  1:59  1:33    1   36:23 19.8  1:00    1   25:41  8:34 1:14:29 
    2  922 Jim Langland         61 M   Minneapolis      MN    1  8:26  1:41  0:50    2   36:58 19.5  2:03    3   46:43 15:35 1:34:57 
    3  944 Edward St. Germain   62 M   Argyle           MN    3 13:57  2:48  3:19    3   50:43 14.2  0:50    2   33:55 11:19 1:42:43 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  957 Lois Wang            61 F   Thief River Fall MN    1 10:42  2:09  2:14    1   40:19 17.9  0:59    1   28:58  9:40 1:23:10 
    2  923 Penny Langland       62 F   Minneapolis      MN    2 11:26  2:18  4:43    2   55:10 13.1  2:30    2   56:18 18:46 2:10:05 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  70 - 74
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  70 - 74
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  75 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  904 Frank Farrar         85 M   Britton          SD    1 15:31  3:07  5:51    1   53:01 13.6  4:06    1   57:02 19:01 2:15:29 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  75 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS  
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  320 Steiger, Loeffler, Mosbech        1  7:31  1:31  0:27    2   41:43 17.3  0:24    1   28:10  9:24 1:18:12 
           Riley Steiger  Kjelsy Loeffler  Mike Mosbech 

    2  314 Chicata Trio                      2 10:32  2:07  0:30    1   41:28 17.4  0:14    2   30:16 10:06 1:22:58 
           Roxanne Zerwas  Christine Foster  Tina Valsler 


================================================================================================================================================
MALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
FEMALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  314 Chicata Trio                   Roxanne Zerwas  Christine Foster  Tina Valsler       1 10:32  2:07  0:30    1   41:28 17.4  0:14    1   30:16 10:06 1:22:58 

================================================================================================================================================
MIXED TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
FAMILY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  320 Steiger, Loeffler, Mosbech     Riley Steiger  Kjelsy Loeffler  Mike Mosbech         1  7:31  1:31  0:27    1   41:43 17.3  0:24    1   28:10  9:24 1:18:12 

Total Individuals Registered:            83
Total Teams Registered:                   2
Total Number of Individual Finishers:    76
Total Number of Team Finishers:           2
Number of Male   Finishers:              44
Number of Female Finishers:              32
Did not finish race or did not start:     7