Land Between the Lakes -
Albert Lea, MN
5/18/2014

race logo










					                                                    LAND BETWEEN THE LAKES DUATHLON
                                             Edgewater Park - Albert Lea, MN - May 18, 2014
                                               1.3 Mile Run - 15 Mile Bike - 3.3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank  RUN1 Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN2   Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     289 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M     2  7:33  5:48  0:35    1   37:03 23.5  0:28    2   19:39  5:58 1:05:16 
    2   1/8     263 Todd Landgraff          North Mankato      MN  37 M     1  7:03  5:25  0:34    3   40:30 21.5  0:25    1   17:46  5:23 1:06:17 
    3   2/8     268 Nathan Sanders          Minneapolis        MN  31 M     3  7:41  5:55  0:20    2   38:58 22.3  0:16    3   19:54  6:02 1:07:07 
    4   2/7     280 Scott Marsh             Austin             MN  45 M     4  8:00  6:09  0:21    5   41:39 20.9  0:21    4   20:28  6:13 1:10:47 
    5   1/3     285 Eric Vandenberg         Austin             MN  53 M     7  8:43  6:42  0:49    4   41:20 21.0  0:27    5   22:56  6:57 1:14:12 
    6   1/5     250 Kyle Anderson           Albert Lea         MN  27 M     6  8:37  6:38  0:17    7   44:07 19.7  0:20    7   23:28  7:07 1:16:47 
    7   1/3     265 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  43 F    11  9:13  7:05  0:39    6   42:33 20.4  0:30   11   24:08  7:19 1:17:00 
    8   3/7     279 Jeff Hovinga            Forest City        IA  48 M     8  8:45  6:44  0:22    9   44:41 19.5  0:25    9   23:41  7:11 1:17:53 
    9   2/5     294 Dan Salay               Rochester          MN  26 M    14  9:17  7:09  1:05   10   45:12 19.2  1:04   10   23:53  7:15 1:20:30 
   10   3/5     284 Mark Walton             Clarks Grove       MN  24 M    13  9:15  7:07  0:58   12   46:24 18.8  0:55   12   24:17  7:22 1:21:47 
   11   4/7     288 Brock Lund              Faribault          MN  40 M    17  9:35  7:22  1:02   11   46:22 18.8  0:37   15   25:11  7:38 1:22:45 
   12   5/7     258 Kevin Haney             Duluth             MN  43 M     9  9:09  7:02  0:41   14   48:02 18.1  0:33   13   24:44  7:30 1:23:06 
   13   4/5     254 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27 M    10  9:10  7:03  0:45   13   46:30 18.7  0:56   20   26:55  8:10 1:24:14 
   14   3/8     249 Jamie Andersen          Albert Lea         MN  38 M     5  8:21  6:26  0:39   21   51:04 17.0  0:33    8   23:40  7:11 1:24:16 
   15   6/7     255 Steven Gare             Faribault          MN  48 M    24 10:39  8:12  0:45    8   44:23 19.6  0:54   24   28:25  8:37 1:25:05 
   16   4/8     252 Justin Bolinger         Albert Lea         MN  35 M    12  9:15  7:07  0:44   20   49:41 17.5  0:44   17   26:22  8:00 1:26:43 
   17   7/7     248 Chad Adams              Albert Lea         MN  40 M    23 10:36  8:09  0:40   18   49:19 17.6  0:34   16   26:10  7:56 1:27:17 
   18   5/8     267 Victor Rigling          Hermantown         MN  31 M    21 10:20  7:57  1:10   17   48:22 18.0  1:28   18   26:28  8:01 1:27:46 
   19   2/3     264 Scott Martin            Albert Lea         MN  51 M    28 11:16  8:40  0:55   15   48:05 18.1  1:02   22   27:16  8:16 1:28:33 
   20   5/5     251 Jared Asay              St Paul            MN  28 M    15  9:26  7:16                          0:34    6   23:18  7:04 1:31:10 
   21   1/2     270 Megan Thorson           Glenville          MN  33 F    19  9:58  7:40  1:11   27   52:43 16.5  0:40   19   26:49  8:08 1:31:19 
   22   1/4     262 Mae Kindler             Lauderdale         MN  24 F    18  9:41  7:27  1:08   22   51:05 17.0  0:59   25   28:54  8:46 1:31:45 
   23   6/8     266 Darin Palmer            Albert Lea         MN  36 M    16  9:30  7:18  2:20   29   54:58 15.8  1:24   14   24:49  7:31 1:32:58 
   24   7/8     256 Christopher George      Geneva             MN  37 M    22 10:23  7:59  1:08   28   53:38 16.2  1:11   21   26:59  8:11 1:33:17 
   25   3/3     253 Mike Contezac           Rochester          MN  56 M    25 10:58  8:26  0:23   23   51:26 16.9  0:21   28   30:11  9:09 1:33:18 
   26   2/3     257 Amy Haney               Duluth             MN  41 F    27 11:08  8:34  0:43   24   52:13 16.7  0:24   26   29:05  8:49 1:33:31 
   27   2/2     260 Susie Hulst             Albert Lea         MN  27 F    33 12:04  9:17  0:49   16   48:17 18.0  1:00   31   32:02  9:43 1:34:10 
   28   2/4     281 Ashley Miller           Clear Lake         IA  26 F    34 12:06  9:18  0:43   19   49:33 17.6  0:50   30   31:50  9:39 1:35:00 
   29   3/3     282 Debbie Miller           Clear Lake         IA  46 F    32 11:57  9:11  0:45   25   52:13 16.7  1:06   32   32:10  9:45 1:38:08 
   30   8/8     261 Michael Juntunen        Albert Lea         MN  33 M    31 11:20  8:43  0:56   26   52:36 16.5  1:19   33   32:17  9:47 1:38:27 
   31   3/4     283 Ashley Jacobson         Hartland           MN  29 F    29 11:17  8:41  1:04   32 1:00:35 14.4  1:03   27   29:17  8:53 1:43:15 
   32   4/4     259 Laura Hillman           Albert Lea         MN  26 F    30 11:18  8:42  0:25   31   59:26 14.6  0:31   34   32:33  9:52 1:44:11 
   33   1/1     287 John Dinusson           Rochester          MN  70 M    35 13:31 10:24  1:14   30   56:19 15.4  1:28   35   36:46 11:09 1:49:17 
   34   1/2     293 Kelly Goskeson          Albert Lea         MN  33 F    20 10:15  7:53  1:11   33 1:10:23 12.4  0:54   23   27:24  8:18 1:50:06 
   35   2/2     269 Kim Schlaak             New Richland       MN  34 F    26 11:05  8:31  1:31   34 1:11:49 12.1  0:56   29   30:12  9:09 1:55:31 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: TEAMMATES                           Rank Run1  Pace  Trn1 Rank   Bike  Rate  Trn2 Rank    Run2  Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  295 Carlson                                          1  7:13  5:34  0:14    2   43:29 20.0  0:20    1   18:38  5:39 1:09:53 
           Josh Wessels , Roger Carlson , Jordan Cholick          
    2  272 Copacetic Combo                                  2  8:05  6:13  0:23    1   43:19 20.1  0:24    2   20:57  6:21 1:13:06 
           James Cope , Geoffrey Cope ,                           
    3  274 Kallemeyn                                        3  9:18  7:09  0:18    3   46:25 18.7  0:17    4   23:29  7:07 1:19:46 
           Scott Kallemeyn , Dan Ravenhorst ,                     
    4  273 Flash                                            5  9:37  7:24  0:24    5   51:29 16.9  0:18    6   25:20  7:41 1:27:06 
           Jon Murray , Dak Sorenson , Mark Habben                
    5  278 Jerry's Kids                                     9 11:47  9:04  0:21    6   53:13 16.3  0:07    5   23:41  7:11 1:29:07 
           Patrick Utz , Logan Vaughn , Tait Shanafelt            
    6  275 Scoots & Hoots                                   4  9:36  7:23  0:23    9   56:54 15.3  0:22    3   23:14  7:03 1:30:28 
           Destiny Smith , Stacy Doppelhammer ,                   
    7  271 Blenka                                           8 11:42  9:00  0:19    4   50:03 17.4  0:19    9   31:33  9:34 1:33:55 
           Al Blenka , Ali Blenka ,                               
    8  276 Smed                                             6 10:47  8:18  0:27    8   56:04 15.5  0:24    7   27:07  8:13 1:34:47 
           Mark Smed , Pat Dahl ,                                 
    9  277 Zeman                                            7 11:14  8:38  0:21    7   55:17 15.7  0:22    8   29:31  8:57 1:36:43 
           Roger Zeman , Lisa Zeman ,                             


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank RUN1   Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN2   Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 292 Jeff Dahle              Morristown         MN  51 M      1  9:34  7:21  0:38                                                    

                            TOP TEN RUN1 TIMES
                                                              Run1      
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  Pace
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Todd Landgraff          North Mankato      MN  37 M    7:03  5:25 
    2 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M    7:33  5:48 
    3 Nathan Sanders          Minneapolis        MN  31 M    7:41  5:55 
    4 Scott Marsh             Austin             MN  45 M    8:00  6:09 
    5 Jamie Andersen          Albert Lea         MN  38 M    8:21  6:26 
    6 Kyle Anderson           Albert Lea         MN  27 M    8:37  6:38 
    7 Eric Vandenberg         Austin             MN  53 M    8:43  6:42 
    8 Jeff Hovinga            Forest City        IA  48 M    8:45  6:44 
    9 Kevin Haney             Duluth             MN  43 M    9:09  7:02 
   10 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27 M    9:10  7:03 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M   37:03 23.5 
    2 Nathan Sanders          Minneapolis        MN  31 M   38:58 22.3 
    3 Todd Landgraff          North Mankato      MN  37 M   40:30 21.5 
    4 Eric Vandenberg         Austin             MN  53 M   41:20 21.0 
    5 Scott Marsh             Austin             MN  45 M   41:39 20.9 
    6 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  43 F   42:33 20.4 
    7 Kyle Anderson           Albert Lea         MN  27 M   44:07 19.7 
    8 Steven Gare             Faribault          MN  48 M   44:23 19.6 
    9 Jeff Hovinga            Forest City        IA  48 M   44:41 19.5 
   10 Dan Salay               Rochester          MN  26 M   45:12 19.2 

                            TOP TEN RUN2 TIMES
                                                             Run2  
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Todd Landgraff          North Mankato      MN  37 M   17:46  5:23 
    2 Mario Minelli           Kasson             MN  43 M   19:39  5:58 
    3 Nathan Sanders          Minneapolis        MN  31 M   19:54  6:02 
    4 Scott Marsh             Austin             MN  45 M   20:28  6:13 
    5 Eric Vandenberg         Austin             MN  53 M   22:56  6:57 
    6 Jared Asay              St Paul            MN  28 M   23:18  7:04 
    7 Kyle Anderson           Albert Lea         MN  27 M   23:28  7:07 
    8 Jamie Andersen          Albert Lea         MN  38 M   23:40  7:11 
    9 Jeff Hovinga            Forest City        IA  48 M   23:41  7:11 
   10 Dan Salay               Rochester          MN  26 M   23:53  7:15 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Megan Thorson           Glenville          MN  33    1  9:58  7:40  1:11    2   52:43 16.5  0:40    1   26:49  8:08 1:31:19 
    2  260 Susie Hulst             Albert Lea         MN  27    2 12:04  9:17  0:49    1   48:17 18.0  1:00    2   32:02  9:43 1:34:10 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Mario Minelli           Kasson             MN  43    2  7:33  5:48  0:35    1   37:03 23.5  0:28    2   19:39  5:58 1:05:16 
    2  263 Todd Landgraff          North Mankato      MN  37    1  7:03  5:25  0:34    3   40:30 21.5  0:25    1   17:46  5:23 1:06:17 
    3  268 Nathan Sanders          Minneapolis        MN  31    3  7:41  5:55  0:20    2   38:58 22.3  0:16    3   19:54  6:02 1:07:07 
    4  280 Scott Marsh             Austin             MN  45    4  8:00  6:09  0:21    5   41:39 20.9  0:21    4   20:28  6:13 1:10:47 
    5  285 Eric Vandenberg         Austin             MN  53    7  8:43  6:42  0:49    4   41:20 21.0  0:27    5   22:56  6:57 1:14:12 
    6  250 Kyle Anderson           Albert Lea         MN  27    6  8:37  6:38  0:17    6   44:07 19.7  0:20    7   23:28  7:07 1:16:47 
    7  279 Jeff Hovinga            Forest City        IA  48    8  8:45  6:44  0:22    8   44:41 19.5  0:25    9   23:41  7:11 1:17:53 
    8  294 Dan Salay               Rochester          MN  26   13  9:17  7:09  1:05    9   45:12 19.2  1:04   10   23:53  7:15 1:20:30 
    9  284 Mark Walton             Clarks Grove       MN  24   12  9:15  7:07  0:58   11   46:24 18.8  0:55   11   24:17  7:22 1:21:47 
   10  288 Brock Lund              Faribault          MN  40   17  9:35  7:22  1:02   10   46:22 18.8  0:37   14   25:11  7:38 1:22:45 
   11  258 Kevin Haney             Duluth             MN  43    9  9:09  7:02  0:41   13   48:02 18.1  0:33   12   24:44  7:30 1:23:06 
   12  254 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27   10  9:10  7:03  0:45   12   46:30 18.7  0:56   18   26:55  8:10 1:24:14 
   13  249 Jamie Andersen          Albert Lea         MN  38    5  8:21  6:26  0:39   18   51:04 17.0  0:33    8   23:40  7:11 1:24:16 
   14  255 Steven Gare             Faribault          MN  48   21 10:39  8:12  0:45    7   44:23 19.6  0:54   21   28:25  8:37 1:25:05 
   15  252 Justin Bolinger         Albert Lea         MN  35   11  9:15  7:07  0:44   17   49:41 17.5  0:44   16   26:22  8:00 1:26:43 
   16  248 Chad Adams              Albert Lea         MN  40   20 10:36  8:09  0:40   16   49:19 17.6  0:34   15   26:10  7:56 1:27:17 
   17  267 Victor Rigling          Hermantown         MN  31   18 10:20  7:57  1:10   15   48:22 18.0  1:28   17   26:28  8:01 1:27:46 
   18  264 Scott Martin            Albert Lea         MN  51   23 11:16  8:40  0:55   14   48:05 18.1  1:02   20   27:16  8:16 1:28:33 
   19  251 Jared Asay              St Paul            MN  28   14  9:26  7:16                          0:34    6   23:18  7:04 1:31:10 
   20  266 Darin Palmer            Albert Lea         MN  36   15  9:30  7:18  2:20   22   54:58 15.8  1:24   13   24:49  7:31 1:32:58 
   21  256 Christopher George      Geneva             MN  37   19 10:23  7:59  1:08   21   53:38 16.2  1:11   19   26:59  8:11 1:33:17 
   22  253 Mike Contezac           Rochester          MN  56   22 10:58  8:26  0:23   19   51:26 16.9  0:21   22   30:11  9:09 1:33:18 
   23  261 Michael Juntunen        Albert Lea         MN  33   24 11:20  8:43  0:56   20   52:36 16.5  1:19   23   32:17  9:47 1:38:27 
   24  287 John Dinusson           Rochester          MN  70   25 13:31 10:24  1:14   23   56:19 15.4  1:28   24   36:46 11:09 1:49:17 
   25  292 Jeff Dahle              Morristown         MN  51   16  9:34  7:21  0:38                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  43    1  9:13  7:05  0:39    1   42:33 20.4  0:30    1   24:08  7:19 1:17:00 
    2  262 Mae Kindler             Lauderdale         MN  24    2  9:41  7:27  1:08    3   51:05 17.0  0:59    3   28:54  8:46 1:31:45 
    3  257 Amy Haney               Duluth             MN  41    5 11:08  8:34  0:43    4   52:13 16.7  0:24    4   29:05  8:49 1:33:31 
    4  281 Ashley Miller           Clear Lake         IA  26    9 12:06  9:18  0:43    2   49:33 17.6  0:50    7   31:50  9:39 1:35:00 
    5  282 Debbie Miller           Clear Lake         IA  46    8 11:57  9:11  0:45    5   52:13 16.7  1:06    8   32:10  9:45 1:38:08 
    6  283 Ashley Jacobson         Hartland           MN  29    6 11:17  8:41  1:04    7 1:00:35 14.4  1:03    5   29:17  8:53 1:43:15 
    7  259 Laura Hillman           Albert Lea         MN  26    7 11:18  8:42  0:25    6   59:26 14.6  0:31    9   32:33  9:52 1:44:11 
    8  293 Kelly Goskeson          Albert Lea         MN  33    3 10:15  7:53  1:11    8 1:10:23 12.4  0:54    2   27:24  8:18 1:50:06 
    9  269 Kim Schlaak             New Richland       MN  34    4 11:05  8:31  1:31    9 1:11:49 12.1  0:56    6   30:12  9:09 1:55:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Kyle Anderson           Albert Lea         MN  27    1  8:37  6:38  0:17    1   44:07 19.7  0:20    2   23:28  7:07 1:16:47 
    2  294 Dan Salay               Rochester          MN  26    4  9:17  7:09  1:05    2   45:12 19.2  1:04    3   23:53  7:15 1:20:30 
    3  284 Mark Walton             Clarks Grove       MN  24    3  9:15  7:07  0:58    3   46:24 18.8  0:55    4   24:17  7:22 1:21:47 
    4  254 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27    2  9:10  7:03  0:45    4   46:30 18.7  0:56    5   26:55  8:10 1:24:14 
    5  251 Jared Asay              St Paul            MN  28    5  9:26  7:16                          0:34    1   23:18  7:04 1:31:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  262 Mae Kindler             Lauderdale         MN  24    1  9:41  7:27  1:08    2   51:05 17.0  0:59    1   28:54  8:46 1:31:45 
    2  281 Ashley Miller           Clear Lake         IA  26    4 12:06  9:18  0:43    1   49:33 17.6  0:50    3   31:50  9:39 1:35:00 
    3  283 Ashley Jacobson         Hartland           MN  29    2 11:17  8:41  1:04    4 1:00:35 14.4  1:03    2   29:17  8:53 1:43:15 
    4  259 Laura Hillman           Albert Lea         MN  26    3 11:18  8:42  0:25    3   59:26 14.6  0:31    4   32:33  9:52 1:44:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  263 Todd Landgraff          North Mankato      MN  37    1  7:03  5:25  0:34    2   40:30 21.5  0:25    1   17:46  5:23 1:06:17 
    2  268 Nathan Sanders          Minneapolis        MN  31    2  7:41  5:55  0:20    1   38:58 22.3  0:16    2   19:54  6:02 1:07:07 
    3  249 Jamie Andersen          Albert Lea         MN  38    3  8:21  6:26  0:39    5   51:04 17.0  0:33    3   23:40  7:11 1:24:16 
    4  252 Justin Bolinger         Albert Lea         MN  35    4  9:15  7:07  0:44    4   49:41 17.5  0:44    5   26:22  8:00 1:26:43 
    5  267 Victor Rigling          Hermantown         MN  31    6 10:20  7:57  1:10    3   48:22 18.0  1:28    6   26:28  8:01 1:27:46 
    6  266 Darin Palmer            Albert Lea         MN  36    5  9:30  7:18  2:20    8   54:58 15.8  1:24    4   24:49  7:31 1:32:58 
    7  256 Christopher George      Geneva             MN  37    7 10:23  7:59  1:08    7   53:38 16.2  1:11    7   26:59  8:11 1:33:17 
    8  261 Michael Juntunen        Albert Lea         MN  33    8 11:20  8:43  0:56    6   52:36 16.5  1:19    8   32:17  9:47 1:38:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  293 Kelly Goskeson          Albert Lea         MN  33    1 10:15  7:53  1:11    1 1:10:23 12.4  0:54    1   27:24  8:18 1:50:06 
    2  269 Kim Schlaak             New Richland       MN  34    2 11:05  8:31  1:31    2 1:11:49 12.1  0:56    2   30:12  9:09 1:55:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Mario Minelli           Kasson             MN  43    1  7:33  5:48  0:35    1   37:03 23.5  0:28    1   19:39  5:58 1:05:16 
    2  280 Scott Marsh             Austin             MN  45    2  8:00  6:09  0:21    2   41:39 20.9  0:21    2   20:28  6:13 1:10:47 
    3  279 Jeff Hovinga            Forest City        IA  48    3  8:45  6:44  0:22    4   44:41 19.5  0:25    3   23:41  7:11 1:17:53 
    4  288 Brock Lund              Faribault          MN  40    5  9:35  7:22  1:02    5   46:22 18.8  0:37    5   25:11  7:38 1:22:45 
    5  258 Kevin Haney             Duluth             MN  43    4  9:09  7:02  0:41    6   48:02 18.1  0:33    4   24:44  7:30 1:23:06 
    6  255 Steven Gare             Faribault          MN  48    7 10:39  8:12  0:45    3   44:23 19.6  0:54    7   28:25  8:37 1:25:05 
    7  248 Chad Adams              Albert Lea         MN  40    6 10:36  8:09  0:40    7   49:19 17.6  0:34    6   26:10  7:56 1:27:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  43    1  9:13  7:05  0:39    1   42:33 20.4  0:30    1   24:08  7:19 1:17:00 
    2  257 Amy Haney               Duluth             MN  41    2 11:08  8:34  0:43    2   52:13 16.7  0:24    2   29:05  8:49 1:33:31 
    3  282 Debbie Miller           Clear Lake         IA  46    3 11:57  9:11  0:45    3   52:13 16.7  1:06    3   32:10  9:45 1:38:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  285 Eric Vandenberg         Austin             MN  53    1  8:43  6:42  0:49    1   41:20 21.0  0:27    1   22:56  6:57 1:14:12 
    2  264 Scott Martin            Albert Lea         MN  51    4 11:16  8:40  0:55    2   48:05 18.1  1:02    2   27:16  8:16 1:28:33 
    3  253 Mike Contezac           Rochester          MN  56    3 10:58  8:26  0:23    3   51:26 16.9  0:21    3   30:11  9:09 1:33:18 
    4  292 Jeff Dahle              Morristown         MN  51    2  9:34  7:21  0:38                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  287 John Dinusson           Rochester          MN  70    1 13:31 10:24  1:14    1   56:19 15.4  1:28    1   36:46 11:09 1:49:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         45
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:     35
Number of Male   Finishers:               24
Number of Female Finishers:               11
Did not Finish Race or Did Not Start:      1