Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/1/2014

race logo










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 1, 2014
                                              1/4 Mile Swim - 12.8 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/23    542 John Heinlein III       Stillwater         MN  25 M     8  6:01  1:22  0:58    2   30:42 25.0  0:42    4   18:40  6:14   57:01 
    2   2/23    243 Brian Sames             Shakopee           MN  27 M    18  6:18  1:26  1:32    4   31:54 24.1  0:58    1   16:53  5:38   57:33 
    3   1/58   1039 Lance Leo               Charlotte          NC  40 M     5  5:39  1:18  1:22    3   31:47 24.2  1:14    2   18:12  6:04   58:12 
    4   1/32    545 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M     7  5:59  1:22  1:11    5   32:10 23.9  0:53    5   18:44  6:15   58:54 
    5   2/58    707 Travis Moore            Menomonie          WI  44 M    57  7:11  1:38  1:22    1   30:17 25.4  1:01   20   20:24  6:48 1:00:14 
    6   1/55    670 Jesse Marzean           Montrose           MN  37 M    28  6:36  1:30  1:19    6   32:44 23.5  1:00    7   19:07  6:23 1:00:44 
    7   2/55    267 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35 M    30  6:38  1:31  1:26    7   32:49 23.4  1:15   14   19:49  6:37 1:01:56 
    8   3/55    710 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  39 M    44  6:59  1:36  1:22    8   33:03 23.2  0:53   17   20:03  6:41 1:02:18 
    9   1/14    875 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M     3  5:35  1:17  1:36   16   34:39 22.2  1:03   12   19:43  6:35 1:02:34 
   10   4/55    735 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35 M    11  6:08  1:24  1:23   19   34:55 22.0  1:14   11   19:39  6:33 1:03:17 
   11   1/16    382 Caleb Birklid           Anoka              MN  16 M     1  5:16  1:12  0:56   48   36:36 21.0  0:59   15   19:55  6:39 1:03:40 
   12   5/55    722 Jesse Nelson            Red Wing           MN  37 M    66  7:24  1:41  1:19   17   34:45 22.1  1:04    8   19:16  6:26 1:03:46 
   13   2/32    209 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30 M    42  6:53  1:34  1:35   18   34:49 22.1  1:02   13   19:48  6:36 1:04:05 
   14   1/19   1011 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49 F    26  6:30  1:29  1:35   14   34:21 22.4  1:14   30   21:00  7:00 1:04:38 
   15   2/14     55 Brett Danielson         Cokato             MN  24 M   104  7:45  1:46  1:22   10   33:58 22.6  1:07   22   20:29  6:50 1:04:40 
   16   3/14    359 David Baldus            Minneapolis        MN  20 M     9  6:04  1:23  1:24   23   35:13 21.8  1:08   38   21:25  7:09 1:05:12 
   17   3/58    953 David Winecoff          St. Louis Park     MN  41 M    16  6:15  1:26  1:15   13   34:21 22.4  1:00   67   22:49  7:37 1:05:38 
   18   1/43    762 Craig Peterson          Minneapolis        MN  52 M    41  6:50  1:34  1:22   20   35:00 21.9  1:06   40   21:32  7:11 1:05:49 
   19   2/43    865 John Stangl             Buffalo            MN  51 M    65  7:23  1:41  2:05   12   34:12 22.5  1:25   29   20:56  6:59 1:06:01 
   20   6/55    366 Ben Bassett             Bloomington        MN  37 M    20  6:20  1:27  1:18   81   37:47 20.3  1:08    9   19:36  6:32 1:06:08 
   21   4/58    390 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M    14  6:12  1:25  1:26   21   35:03 21.9  1:26   62   22:35  7:32 1:06:41 
   22   7/55    331 Greg Alexander          Plymouth           MN  36 M    31  6:39  1:31  1:41   26   35:21 21.7  1:09   60   22:31  7:31 1:07:18 
   23   5/58    389 David Breznay           Fargo              ND  44 M   123  7:58  1:49  1:48   30   35:43 21.5  1:25   32   21:14  7:05 1:08:05 
   24   3/32    649 Matt Lilla              Lakeville          MN  33 M    59  7:17  1:40  1:51   29   35:42 21.5  1:06   56   22:18  7:26 1:08:12 
   25   1/37   1054 Daniel Duff             Duluth             MN  49 M    47  7:03  1:37  2:38   52   36:45 20.9  1:20   23   20:30  6:50 1:08:14 
   26   4/32    537 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34 M   169  8:24  1:55  1:23   28   35:36 21.6  1:08   48   21:49  7:17 1:08:17 
   27   4/14   1012 Jon Zitur               Corcoran           MN  24 M    37  6:44  1:32  1:42   31   35:43 21.5  1:19   71   22:53  7:38 1:08:20 
   28   6/58    489 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  42 M    49  7:05  1:37  1:42   46   36:26 21.1  1:11   51   21:59  7:20 1:08:21 
   29   5/32    250 Drew Sciacca            New Haven          CT  32 M   155  8:16  1:53  2:08   53   36:45 20.9  1:22   18   20:05  6:42 1:08:34 
   30   8/55    805 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39 M    80  7:31  1:43  2:07   24   35:17 21.8  1:37   53   22:04  7:22 1:08:34 
   31   2/19    897 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  47 F    96  7:39  1:45  1:34   54   36:47 20.9  1:20   36   21:22  7:08 1:08:41 
   32   1/19    423 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  38 M   129  8:04  1:50  1:33   15   34:33 22.2  1:31   73   23:06  7:42 1:08:44 
   33   1/9     505 Christopher Gill        Edina              MN  14 M    17  6:16  1:26  1:32  117   39:20 19.5  1:11   28   20:54  6:58 1:09:10 
   34   1/11    733 Katie Oden              Buffalo            MN  21 F    55  7:08  1:38  2:12   96   38:30 19.9  1:00   27   20:42  6:54 1:09:32 
   35   3/23    620 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  29 M   263  9:27  2:09  1:58   69   37:25 20.5  1:14   10   19:36  6:32 1:09:37 
   36   6/32    580 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  31 M    27  6:35  1:30  2:01   41   36:15 21.2  1:20   88   23:29  7:50 1:09:38 
   37   3/43    384 Frank Blackstock        Plymouth           MN  50 M    89  7:36  1:44  1:56   43   36:17 21.2  1:13   65   22:43  7:35 1:09:44 
   38   4/23    388 Mitch Brekke            Hartland           MN  25 M   100  7:41  1:45  1:43   25   35:19 21.7  1:34   95   23:35  7:52 1:09:50 
   39   4/43    737 Kevin Olsen             Orono              MN  54 M    24  6:27  1:28  1:37   42   36:16 21.2  1:05  129   24:28  8:10 1:09:51 
   40   2/37    380 Jeff Beyer              Buffalo            MN  45 M    53  7:07  1:37  2:23   94   38:24 20.0  0:59   31   21:08  7:03 1:09:59 
   41   1/12    866 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14 F    34  6:41  1:32  1:54  139   39:56 19.2  0:59   25   20:32  6:51 1:10:00 
   42   3/37    942 Ryan Wenning            Excelsior          MN  47 M   120  7:55  1:48  2:17   51   36:43 20.9  1:31   42   21:39  7:13 1:10:04 
   43   7/58   1044 Taj Melson              Golden Valley      MN  40 M   258  9:19  2:07                                 45   21:45  7:15 1:10:06 
   44   1/28    284 Molly Uecker            Buffalo            MN  30 F    62  7:20  1:40  1:45   71   37:35 20.4  1:15   57   22:22  7:28 1:10:16 
   45   8/58    342 Dean Anderson           Blaine             MN  44 M   137  8:09  1:52  2:13   27   35:29 21.6  2:02   58   22:24  7:28 1:10:16 
   46   5/43    811 Pete Royer              Litchfield         MN  54 M   150  8:14  1:53  1:54   32   35:44 21.5  1:33   75   23:09  7:43 1:10:31 
   47   7/32    806 Erik Rogelstad          Minneapolis        MN  30 M   135  8:08  1:51  1:27   37   35:53 21.4  1:22  103   23:49  7:57 1:10:37 
   48   1/27    353 Gillian Auslander       Minneapolis        MN  44 F    36  6:42  1:32  1:59   61   37:03 20.7  1:37   85   23:27  7:49 1:10:46 
   49   6/43   1050 Jd Fahey                Norwood            MN  52 M   248  9:10  2:05  1:44   34   35:45 21.5  1:02   74   23:07  7:43 1:10:47 
   50   9/55    483 Joshua Flynn            Medina             MN  39 M    12  6:10  1:25  1:53  120   39:24 19.5  1:46   41   21:35  7:12 1:10:47 
   51   1/33    782 Leah Prudhomme          Andover            MN  35 F   119  7:55  1:48  2:41    9   33:10 23.2  1:49  166   25:15  8:25 1:10:48 
   52   2/33    706 Krista Moore            Menomonie          WI  39 F   210  8:44  2:00  1:34   47   36:36 21.0  1:29   63   22:37  7:33 1:10:58 
   53   7/43    575 Ken Janda               Big Lake           MN  53 M   148  8:14  1:53  1:57   87   38:01 20.2  1:11   43   21:39  7:13 1:11:01 
   54  10/55    491 Brett Furber            Minneapolis        MN  37 M   112  7:50  1:47  1:30   49   36:36 21.0  1:23  107   23:55  7:59 1:11:12 
   55   8/43    808 Mark Rosen              Otsego             MN  50 M   213  8:47  2:00  1:41   35   35:46 21.5  1:12  104   23:50  7:57 1:11:13 
   56   9/58    911 Brandon Thyen           North Branch       MN  41 M   101  7:43  1:46  1:48   60   37:02 20.7  1:27   81   23:20  7:47 1:11:18 
   57   5/14    453 Austin Dircks           North Oaks         MN  20 M    79  7:30  1:43  2:07   56   36:53 20.8  1:25   86   23:28  7:50 1:11:22 
   58   1/8     464 Dennis Ellingson        Courtland          MN  62 M    21  6:22  1:27  2:04   33   35:45 21.5  1:41  188   25:34  8:32 1:11:23 
   59   8/32    800 Scott Robinson          Apple Valley       MN  34 M    91  7:37  1:44  3:01   84   37:57 20.2  1:25   39   21:27  7:09 1:11:25 
   60   2/16    799 Alex Robb               Maple Grove        MN  18 M    10  6:06  1:24  2:01   67   37:24 20.5  1:10  160   25:03  8:21 1:11:42 
   61   4/37    662 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49 M   235  9:01  2:03  1:37   45   36:24 21.1  1:22   80   23:20  7:47 1:11:42 
   62   3/16    462 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  18 M    76  7:29  1:42  2:41  126   39:40 19.4  1:23   26   20:42  6:54 1:11:54 
   63  11/55    363 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  35 M   130  8:05  1:50  1:40   44   36:21 21.1  2:09  100   23:43  7:55 1:11:56 
   64   9/32    518 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34 M   140  8:11  1:52  2:30   79   37:46 20.3  1:27   55   22:16  7:26 1:12:08 
   65  12/55    693 Ryan Meinert            Victoria           MN  37 M    35  6:42  1:32  1:57  109   38:56 19.7  1:06   89   23:32  7:51 1:12:11 
   66   5/23    717 Josh Nadke              St Louis Park      MN  25 M   204  8:43  1:59  2:05   73   37:37 20.4  2:04   46   21:45  7:15 1:12:14 
   67   2/28    404 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  30 F   157  8:19  1:54  2:29  131   39:46 19.3  1:45   16   20:01  6:41 1:12:17 
   68   2/8     697 Duane Millslagle        Duluth             MN  63 M    98  7:40  1:45  2:23   58   36:58 20.8  1:41  101   23:43  7:55 1:12:23 
   69  13/55    612 David Kerber            Maple Grove        MN  37 M   271  9:31  2:10  3:33   50   36:41 20.9  1:35   33   21:16  7:06 1:12:34 
   70  10/58    834 Corby Serk              Eden Prairie       MN  40 M   229  8:57  2:02  1:51   38   35:57 21.4  1:27  130   24:28  8:10 1:12:39 
   71  11/58    896 Kris Swarthout          Minneapolis        MN  42 M    78  7:30  1:43  1:46   62   37:08 20.7  1:59  131   24:28  8:10 1:12:49 
   72   5/37    648 Alan Leusink            Minneapolis        MN  45 M   286  9:37  2:12  1:50   65   37:18 20.6  1:32   69   22:53  7:38 1:13:07 
   73   2/19    678 Jason McCarty           Monticello         MN  44 M   106  7:46  1:46  1:51   57   36:54 20.8  1:48  155   24:56  8:19 1:13:12 
   74  14/55    948 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  39 M    50  7:05  1:37  1:49   40   36:06 21.3  1:19  247   26:59  9:00 1:13:15 
   75   6/14    903 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  22 M   324 10:03  2:18  2:20  124   39:37 19.4  2:11    6   19:06  6:22 1:13:16 
   76   6/37    822 Greg Schempp            Plymouth           MN  49 M    97  7:39  1:45  2:29   95   38:24 20.0  1:46   72   23:02  7:41 1:13:18 
   77  15/55   1041 Ben Tramm               New Brighton       MN  35 M    43  6:54  1:34  2:02   39   35:57 21.4  1:38  246   26:56  8:59 1:13:25 
   78   7/37    618 Tom Kleven              Minneapolis        MN  47 M   131  8:05  1:51  2:55   85   37:58 20.2  1:53   64   22:42  7:34 1:13:31 
   79   4/16    540 Andrew Hed              North Oaks         MN  18 M    54  7:07  1:37  1:56   93   38:23 20.0  1:28  143   24:40  8:14 1:13:32 
   80  10/32    818 Seth Salenger           Minnepaolis        MN  31 M   147  8:13  1:53  2:51   78   37:43 20.4  3:12   44   21:43  7:15 1:13:41 
   81  12/58    392 Duane Brook             Savage             MN  44 M    52  7:06  1:37  2:16  111   39:08 19.6  1:41   99   23:43  7:55 1:13:51 
   82   8/37    709 Marty Moran             St Cloud           MN  47 M     2  5:26  1:14  2:10   88   38:02 20.2  1:34  243   26:53  8:58 1:14:03 
   83  13/58    950 Garrett Wilson          Edina              MN  43 M    87  7:34  1:44  2:19   64   37:17 20.6  1:27  180   25:29  8:30 1:14:05 
   84  11/32    412 Dan Cascarano           Saint Anthony Vill MN  32 M    93  7:37  1:44  1:44  118   39:20 19.5  1:46   98   23:41  7:54 1:14:06 
   85  16/55    568 Jeff Hunsaker           Minneapolis        MN  36 M   124  7:58  1:49  2:30   74   37:38 20.4  1:22  145   24:41  8:14 1:14:08 
   86   3/19    541 Steve Hegedus           Minneapolis        MN  24 M   175  8:27  1:56  2:08   36   35:52 21.4  1:20  226   26:34  8:52 1:14:19 
   87   7/14    398 Joseph Brown            Minneapolis        MN  23 M   301  9:47  2:14  2:46   75   37:40 20.4  1:28   68   22:49  7:37 1:14:29 
   88   5/16   1052 Saen Heaton             Excelsior          MN  18 M   374 10:40  2:26  2:09  190   41:26 18.5  1:46    3   18:32  6:11 1:14:31 
   89   9/37    619 David Knutsen           Buffalo            MN  45 M   240  9:07  2:05  3:13  119   39:23 19.5  1:36   34   21:18  7:06 1:14:35 
   90   9/43    325 Rick Abrahamson         Andover            MN  51 M    86  7:34  1:44  2:15   70   37:29 20.5  1:37  195   25:44  8:35 1:14:38 
   91  17/55    439 Nicholas Dalsin         Minneapolis        MN  35 M   125  7:59  1:49  2:33  130   39:43 19.3  1:34   79   23:17  7:46 1:15:03 
   92  10/43    370 Greg Becker             St.Michael         MN  52 M   288  9:39  2:12  2:54   76   37:42 20.4  1:50   76   23:10  7:44 1:15:12 
   93  14/58    535 Kirby Hanson            Red Wing           MN  42 M    69  7:25  1:42  1:31  108   38:55 19.7  1:08  218   26:21  8:47 1:15:18 
   94  15/58    643 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  43 M   163  8:21  1:54  2:47  104   38:45 19.8  1:52   96   23:38  7:53 1:15:22 
   95   6/23    450 Brandon Deml            Roseville          MN  25 M   143  8:12  1:52  3:07  103   38:44 19.8  1:48   94   23:34  7:52 1:15:23 
   96   8/14    593 Phillip Juda            Maple Grove        MN  23 M    71  7:26  1:42  3:18                           21   20:27  6:49 1:15:25 
   97  12/32    444 Ryan Davis              Willmar            MN  32 M    77  7:29  1:43  2:30  116   39:19 19.5  2:09  119   24:08  8:03 1:15:33 
   98  16/58    952 Trevor Windel           St. Michael        MN  42 M   360 10:25  2:22  1:59  127   39:42 19.3  1:31   54   22:07  7:23 1:15:42 
   99  18/55    558 Jeffrey Holmes          Bloomington        MN  35 M    94  7:38  1:44  2:26  188   41:22 18.6  1:28   70   22:53  7:38 1:15:44 
  100   2/27    590 Shannon Jones           Minneapolis        MN  44 F   156  8:18  1:53                                 93   23:33  7:51 1:15:47 
  101  19/55    772 Bryan Pink              St.Michae          MN  38 M   313  9:58  2:16  2:18   68   37:24 20.5  1:53  126   24:25  8:09 1:15:55 
  102   2/9     554 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  15 M   170  8:26  1:55  2:51  192   41:31 18.5  1:18   49   21:55  7:19 1:15:58 
  103   6/16    715 Mark Myers              Cannon Falls       MN  17 M     4  5:37  1:17  2:43  173   40:54 18.8  0:55  202   25:53  8:38 1:16:01 
  104   9/14    749 Connor Ott              Minneapolis        MN  23 M   118  7:55  1:48  2:36  101   38:36 19.9  1:37  172   25:24  8:28 1:16:07 
  105   3/28    723 Laura Nelson            Brooklyn Park      MN  30 F    68  7:25  1:41  2:12  142   39:59 19.2  1:38  154   24:56  8:19 1:16:08 
  106  17/58    654 German Lopez Grimon     St Louis Park      MN  42 M   117  7:54  1:48  3:13  151   40:17 19.1  1:57   66   22:49  7:37 1:16:08 
  107  20/55    832 Josh Sell               Waconia            MN  35 M   208  8:44  1:59  3:34  133   39:48 19.3  1:33   61   22:32  7:31 1:16:09 
  108  18/58    598 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42 M   249  9:10  2:05  2:00   97   38:33 19.9  1:40  152   24:50  8:17 1:16:10 
  109   3/27    730 Ann Nusbaum             Plymouth           MN  41 F   141  8:11  1:52  2:08  110   39:00 19.7  1:25  183   25:31  8:31 1:16:14 
  110   7/16    452 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  19 M    70  7:25  1:42  1:10  214   42:11 18.2  1:35  109   23:56  7:59 1:16:15 
  111  19/58    496 Matt Gangelhoff         Maple Grove        MN  43 M   133  8:06  1:51  3:01   66   37:22 20.6  2:19  182   25:30  8:30 1:16:18 
  112   1/16    917 Amanda Trossen          Minneapolis        MN  26 F   190  8:35  1:58  2:14  220   42:24 18.1  1:19   47   21:46  7:16 1:16:18 
  113  21/55    493 Ryan Gale               Hugo               MN  38 M   185  8:32  1:57  2:52  193   41:36 18.5  1:25   50   21:57  7:19 1:16:19 
  114   2/11    340 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  23 F    13  6:11  1:25  2:22  238   42:53 17.9  1:08  112   23:58  8:00 1:16:30 
  115   3/33    761 Cortney Peterson        St.Louis Park      MN  38 F   144  8:13  1:52  2:28   80   37:46 20.3  2:46  178   25:27  8:29 1:16:38 
  116  11/43     38 Miles Burd              Cottage Grove      MN  50 M   109  7:48  1:47  2:29   82   37:51 20.3  1:57  227   26:36  8:52 1:16:39 
  117   3/11    596 Jane Kallemeyn          Elk River          MN  21 F    67  7:24  1:41  1:56  266   43:52 17.5  1:03   59   22:28  7:30 1:16:40 
  118   4/33    538 Kyleen Harstedt         North Branch       MN  35 F   128  8:03  1:50  1:53  112   39:10 19.6  2:13  184   25:31  8:31 1:16:48 
  119   5/33    860 Krista Spreiter         Hudson             WI  36 F   192  8:36  1:58  1:53  178   41:08 18.7  1:15  120   24:09  8:03 1:16:59 
  120   1/7     622 Jane Koch               Burnsville         MN  16 F    58  7:11  1:38  1:45  246   43:09 17.8  1:00  110   23:56  7:59 1:17:00 
  121  20/58    650 Jeremy Lind             Hibbing            MN  41 M   299  9:46  2:14  2:24   99   38:34 19.9  1:31  150   24:49  8:17 1:17:01 
  122   4/28    646 Kristen Lemke           St. Paul           MN  30 F   110  7:48  1:47  2:01  179   41:09 18.7  2:22  108   23:55  7:59 1:17:13 
  123  13/32    379 Reid Beucher            Minneapolis        MN  33 M   319 10:00  2:17  2:59  115   39:19 19.5  1:32   87   23:29  7:50 1:17:16 
  124   4/27    330 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  44 F    73  7:27  1:42  2:09  158   40:36 18.9  1:41  174   25:25  8:29 1:17:17 
  125   2/16    177 Carie Mikkelson         Roseville          MN  29 F    61  7:18  1:40  2:12  171   40:51 18.8  1:35  169   25:22  8:28 1:17:18 
  126   7/23    880 Steve Strait            Maple Grove        MN  28 M   191  8:36  1:58  2:56  113   39:10 19.6  2:07  142   24:39  8:13 1:17:27 
  127  22/55    931 Mark Von Oven           Minneapolis        MN  39 M   350 10:20  2:21  3:51   89   38:05 20.2  1:16  114   24:01  8:01 1:17:31 
  128   2/7     356 Patricia Bachmeier      Prior Lake         MN  17 F    74  7:28  1:42  1:26  230   42:42 18.0  1:04  153   24:54  8:18 1:17:32 
  129   1/20    668 Carol Marston           Mankato            MN  54 F   212  8:46  2:00  2:01  105   38:48 19.8  1:46  216   26:18  8:46 1:17:37 
  130  12/43    414 Chris Chinander         Norwood            MN  53 M    32  6:41  1:31  2:28   91   38:13 20.1  1:38  310   28:40  9:34 1:17:37 
  131  13/43    836 Michael Shanahan        Watertown          MN  51 M   172  8:27  1:56  1:45   98   38:33 19.9  1:22  268   27:35  9:12 1:17:41 
  132   3/16    892 Nora Suttner            Buffalo            MN  26 F    48  7:04  1:37  2:26  223   42:34 18.0  1:28  123   24:15  8:05 1:17:44 
  133   8/23    891 Jon Suttner             Buffalo            MN  27 M   121  7:58  1:49  2:53  147   40:09 19.1  1:21  176   25:25  8:29 1:17:44 
  134  23/55    725 Chris Nichols           Maple Grove        MN  35 M   114  7:53  1:48  1:46  153   40:19 19.0  1:09  232   26:39  8:53 1:17:45 
  135  21/58    881 Randall L Strenge       Buffalo            MN  44 M   255  9:16  2:07  2:16  129   39:43 19.3  1:44  156   24:57  8:19 1:17:55 
  136   3/19    687 Pauline McJilton        Minnetonka         MN  46 F   194  8:37  1:58  1:41  159   40:36 18.9  1:32  189   25:36  8:32 1:18:01 
  137  22/58    738 Kurt Olsen              Plymouth           MN  44 M   174  8:27  1:56  1:50  141   39:58 19.2  1:26  220   26:24  8:48 1:18:04 
  138  14/32   1036 Paul Morrisay Jr.       Minneapolis        MN  34 M   171  8:26  1:55  2:24  137   39:54 19.2  1:49  199   25:49  8:37 1:18:19 
  139  15/32    476 Michael Feldbaum        Minneapolis        MN  33 M    88  7:34  1:44  2:14  123   39:36 19.4  1:55  250   27:01  9:01 1:18:19 
  140  23/58    329 Troy Adams              Plymouth           MN  42 M   337 10:13  2:20  2:13  100   38:34 19.9  1:44  191   25:38  8:33 1:18:21 
  141   9/23    660 Adam Luu                Burnsville         MN  27 M   113  7:52  1:48  2:35  258   43:34 17.6  1:13   78   23:12  7:44 1:18:23 
  142   3/9    1006 Andrew Zeiss            Bufflalo           MN  15 M   149  8:14  1:53  2:08  279   44:15 17.4  2:02   52   22:00  7:20 1:18:36 
  143   4/19    422 Colleen Click           Stillwater         MN  48 F   254  9:15  2:07  3:08  168   40:47 18.8  1:56   91   23:32  7:51 1:18:37 
  144  10/23    819 Alex Sand               Minneapolis        MN  26 M   183  8:32  1:57  3:42  122   39:29 19.5  1:15  193   25:43  8:35 1:18:38 
  145  16/32    734 Matt Oelke              Hopkins            MN  33 M    29  6:37  1:31  2:55  268   43:56 17.5  1:33  102   23:44  7:55 1:18:43 
  146   6/33    726 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  36 F    90  7:37  1:44  1:45  215   42:11 18.2  1:09  210   26:07  8:43 1:18:47 
  147  24/58    572 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43 M   346 10:18  2:21  1:48  136   39:53 19.3  2:22  134   24:32  8:11 1:18:51 
  148   5/27    954 Janet Winter            Buffalo            MN  42 F   216  8:48  2:00  3:13  169   40:49 18.8  1:42  124   24:21  8:07 1:18:52 
  149   4/16    334 Emily Allen             Bloomington        MN  29 F   302  9:48  2:14  2:22  202   41:55 18.3  1:21   90   23:32  7:51 1:18:56 
  150  24/55    335 Jamie Allman            Elk River          MN  38 M   296  9:41  2:12  2:07  106   38:50 19.8  1:25  253   27:07  9:03 1:19:09 
  151  17/32    930 Ryan Vickers            Minneapolis        MN  32 M   354 10:23  2:22  2:22  186   41:17 18.6  1:51   84   23:26  7:49 1:19:17 
  152  14/43    393 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50 M   355 10:24  2:22  2:55  161   40:37 18.9  1:00  127   24:25  8:09 1:19:19 
  153  25/55    794 Ben Reiners             Otsego             MN  37 M   167  8:23  1:55  2:36  211   42:06 18.2  1:47  139   24:36  8:12 1:19:26 
  154  26/55    563 Adam Horner             Elk River          MN  35 M   357 10:24  2:22  3:02  125   39:38 19.4  1:29  157   24:59  8:20 1:19:30 
  155  11/23    451 Michael Dempsey         Eden Prairie       MN  27 M     6  5:54  1:21  3:49  239   42:54 17.9  1:37  170   25:22  8:28 1:19:35 
  156   2/12    676 Leighton McAlpin        Buffalo            MN  15 F   126  8:00  1:49  2:56  209   42:04 18.3  2:06  137   24:35  8:12 1:19:38 
  157  10/37    837 Michael Shaw            Rogers             MN  48 M   233  8:59  2:03  4:12   92   38:17 20.1  1:41  230   26:38  8:53 1:19:45 
  158  11/37    741 Scott Olson             Delano             MN  46 M   218  8:50  2:01  3:14  181   41:14 18.6  1:49  146   24:43  8:15 1:19:48 
  159  25/58    626 Josh Kramber            Buffalo            MN  42 M   136  8:08  1:51  2:21  170   40:50 18.8  1:58  228   26:36  8:52 1:19:50 
  160   4/9     671 Lorenzo Mascarenas      Golden Valley      MN  14 M    81  7:31  1:43  3:31  265   43:51 17.5  1:09  105   23:51  7:57 1:19:51 
  161  12/37    543 Bernt Helgaas           Bloomington        MN  46 M   460 12:47  2:55  1:22  155   40:22 19.0  1:18  118   24:08  8:03 1:19:56 
  162  13/37    769 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  46 M   431 11:34  2:38  2:34  114   39:14 19.6  1:17  168   25:20  8:27 1:19:57 
  163  15/43    845 Michael Simpson         Minneapolis        MN  52 M   180  8:31  1:56  2:42  165   40:43 18.9  2:27  190   25:37  8:33 1:19:58 
  164  27/55    490 Chad Franz              Eden Prairie       MN  38 M    40  6:47  1:33  2:54  138   39:55 19.2  1:25  326   28:59  9:40 1:19:58 
  165   8/16    514 Tyler Grant             Brooklyn Park      MN  16 M   358 10:24  2:22  3:14  183   41:15 18.6  2:00   77   23:11  7:44 1:20:02 
  166   5/28    343 Kali Anderson           Fargo              ND  31 F   215  8:48  2:00  2:03  166   40:43 18.9  1:25  252   27:04  9:02 1:20:02 
  167  28/55    411 Toby Carson             Becker             MN  39 M   310  9:53  2:15  2:27  182   41:14 18.6  1:31  159   25:01  8:21 1:20:06 
  168  18/32    341 Aron Anderson           Fargo              ND  34 M   195  8:38  1:58  2:23  195   41:37 18.5  1:26  208   26:06  8:42 1:20:08 
  169  29/55    857 Timothy Sonnek          Delano             MN  37 M   287  9:38  2:12  3:01  219   42:24 18.1  1:15  106   23:54  7:58 1:20:10 
  170  26/58    560 Mike Hon                Plymouth           MN  41 M   340 10:14  2:20  2:02   63   37:16 20.6  2:08  308   28:38  9:33 1:20:17 
  171   4/19    396 Eric Brown              Minneapolis        MN  27 M   196  8:38  1:58  2:23   59   37:00 20.8  1:43  396   30:52 10:18 1:20:34 
  172  27/58    853 Mike Smith              Brooklyn Park      MN  42 M   275  9:32  2:10  2:43  236   42:49 17.9  1:25  117   24:08  8:03 1:20:34 
  173  14/37    859 Mark Sorenson           Big Lake           MN  46 M   187  8:33  1:57  2:23  163   40:41 18.9  1:05  279   27:56  9:19 1:20:36 
  174  30/55    878 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  39 M   267  9:29  2:10  4:05  281   44:17 17.3  1:39   37   21:24  7:08 1:20:52 
  175  19/32    556 Matt Hoffman            Buffalo            MN  32 M    23  6:25  1:28  3:57  237   42:51 17.9  1:18  222   26:27  8:49 1:20:56 
  176  16/43    373 Scott Benson            Minneapolis        MN  52 M   376 10:43  2:26  2:43   83   37:54 20.3  2:25  256   27:16  9:06 1:20:58 
  177  10/14    665 Tony Markstrom          Eagan              MN  23 M   317  9:58  2:16  3:02  262   43:43 17.6  1:04   82   23:20  7:47 1:21:06 
  178   4/11    344 Lauren Anderson         Elk River          MN  24 F    19  6:20  1:27  2:33                          149   24:48  8:16 1:21:17 
  179  28/58    872 Todd Stertz             Dassel             MN  44 M   289  9:39  2:12  3:44  197   41:44 18.4  2:17  111   23:57  7:59 1:21:18 
  180  20/32    333 Christopher Allen       Bloomington        MN  34 M   260  9:24  2:09  2:35  216   42:14 18.2  2:09  161   25:06  8:22 1:21:25 
  181   1/16    591 Bill Jordan             St Louis Park      MN  57 M   178  8:30  1:56  2:47  157   40:36 18.9  2:22  257   27:17  9:06 1:21:29 
  182   9/16    467 Nick Engfer             Buffalo            MN  19 M    46  7:02  1:36  2:18  282   44:19 17.3  0:55  248   27:01  9:01 1:21:32 
  183  21/32    469 Ryan Erhard             Buffalo            MN  31 M   329 10:06  2:18  3:02  260   43:38 17.6  1:09   97   23:40  7:54 1:21:34 
  184   5/16    932 Carly Vosacek           Baxter             MN  28 F    83  7:32  1:43  1:41  201   41:51 18.4  1:47  318   28:52  9:38 1:21:40 
  185  29/58    635 Blane Larson            Maple Lake         MN  44 M    82  7:32  1:43  3:02  176   41:03 18.7  2:04  282   28:03  9:21 1:21:41 
  186  30/58   1057 Eric Mesenburg                                 41 M   373 10:39  2:26  2:28  121   39:29 19.5  2:27  233   26:42  8:54 1:21:44 
  187  10/16    656 Max Loy                 Maple Grove        MN  17 M    38  6:45  1:32  3:15  355   46:53 16.4  0:54  113   24:01  8:01 1:21:45 
  188  12/23    788 Darek Reader            Minneapolis        MN  26 M    60  7:18  1:40  3:11  314   45:15 17.0  1:04  158   25:00  8:20 1:21:46 
  189  15/37    566 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  45 M   281  9:35  2:11  3:12  162   40:38 18.9  2:17  213   26:11  8:44 1:21:50 
  190  31/58    786 Daniel Radloff          Duluth             MN  42 M   297  9:44  2:13  2:06  164   40:41 18.9  1:42  272   27:40  9:14 1:21:51 
  191  22/32    495 John Galligan           Minneapolis        MN  32 M    51  7:05  1:37  2:27  242   43:01 17.9  1:28  277   27:54  9:18 1:21:55 
  192  23/32    377 Anthony Berticelli      Mound              MN  34 M    75  7:28  1:42  2:30  189   41:24 18.6  1:48  315   28:48  9:36 1:21:55 
  193  16/37    888 Mark Sullivan           Champlin           MN  47 M   230  8:57  2:02  2:37  194   41:36 18.5  3:06  192   25:41  8:34 1:21:55 
  194  31/55    582 Noel Johnson            Buffalo            MN  37 M   402 11:10  2:33  1:57  172   40:52 18.8  2:35  173   25:25  8:29 1:21:57 
  195  11/14    826 Colin Schmidt           Minneapolis        MN  22 M    63  7:21  1:41  2:05  302   44:38 17.2  1:33  219   26:23  8:48 1:21:57 
  196  32/58    784 Jason Punton            St Michael         MN  41 M   274  9:32  2:10  2:19  175   41:00 18.7  1:43  261   27:28  9:10 1:22:00 
  197  17/37    815 Caesar Russell          Minneapolis        MN  45 M   517 18:03  4:07  2:38   22   35:06 21.9  1:54  125   24:22  8:08 1:22:01 
  198   6/28    477 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  32 F   406 11:13  2:33  2:39  134   39:50 19.3  1:31  244   26:54  8:58 1:22:06 
  199  17/43    512 Jr Graif                Elk River          MN  52 M   161  8:21  1:54  2:42   86   37:59 20.2  2:43  375   30:26 10:09 1:22:08 
  200   2/16    595 Vince Justinak          Blaine             MN  56 M   220  8:52  2:01  2:21   77   37:42 20.4  2:14  401   31:01 10:21 1:22:08 
  201  33/58    339 Scott Alwin             Milwaukee          WI  42 M   184  8:32  1:57  3:49  251   43:15 17.8  2:23  121   24:13  8:05 1:22:09 
  202  18/37    867 Todd Steinke            St. Cloud          MN  46 M   177  8:29  1:56  2:25  156   40:33 18.9  1:51  324   28:56  9:39 1:22:12 
  203   5/19    740 Deanna Olson            Delano             MN  45 F   314  9:58  2:16  2:38  177   41:08 18.7  1:58  225   26:32  8:51 1:22:12 
  204  32/55    526 Kevin Hagen             Hibbing            MN  37 M   221  8:52  2:01  1:46  200   41:46 18.4  2:02  276   27:51  9:17 1:22:16 
  205  34/58    894 Aaron Swann             Edina              MN  44 M   321 10:01  2:17  2:38  213   42:09 18.2  1:30  207   26:05  8:42 1:22:22 
  206  19/37    516 Daniel Green            Buffalo            MN  45 M   377 10:43  2:27  3:05  226   42:34 18.0  1:37  128   24:27  8:09 1:22:24 
  207   6/19    841 Jacqueline Shupe        Savage             MN  46 F   390 10:55  2:29  2:10  150   40:15 19.1  1:30  269   27:37  9:13 1:22:25 
  208   5/11    338 Alexandra Alviani       Plymouth           MN  20 F    64  7:23  1:41  3:10  317   45:20 16.9  1:08  177   25:26  8:29 1:22:25 
  209   7/28    466 Lindsay Elstad          Minneapolis        MN  30 F   211  8:45  2:00  2:29  310   44:59 17.1  1:38  138   24:36  8:12 1:22:25 
  210  35/58    695 David Menzemer          Buffalo            MN  42 M   279  9:34  2:11  1:52  270   43:58 17.5  1:54  164   25:12  8:24 1:22:28 
  211   5/19    801 Michael Roddy           Minnetonka         MN  28 M   188  8:33  1:57  3:43  196   41:42 18.4  1:57  229   26:37  8:53 1:22:30 
  212  20/37    446 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47 M   202  8:42  1:59  1:39   11   34:07 22.5  1:24  482   36:43 12:15 1:22:32 
  213  36/58    460 Mike Ebnet              Buffalo            MN  43 M   189  8:34  1:57  2:19  107   38:54 19.7  2:26  371   30:21 10:07 1:22:33 
  214   3/16    357 Randy Back              Superior           WI  55 M   494 13:49  3:09  1:52  132   39:48 19.3  1:38  179   25:28  8:30 1:22:34 
  215  18/43    358 Robert Badger           Cottage Grove      MN  54 M                          204   42:01 18.3  1:39  245   26:55  8:59 1:22:37 
  216   7/33    683 Laurie McElmeel         Minneapolis        MN  36 F   251  9:12  2:06  3:27  154   40:21 19.0  2:09  262   27:31  9:11 1:22:38 
  217  33/55    940 Jonathan Weiss          Wayzata            MN  37 M   372 10:38  2:25  2:45  199   41:45 18.4  1:27  206   26:05  8:42 1:22:38 
  218   8/33    902 Angela Tangen           Fargo              ND  35 F   226  8:55  2:02  1:38  207   42:02 18.3  1:31  304   28:34  9:32 1:22:39 
  219   4/16    783 Duane Pullins           Maple Lake         MN  56 M   385 10:52  2:29  3:26   90   38:09 20.1  1:54  305   28:34  9:32 1:22:54 
  220   2/20    410 Dana Carmichael         St. Paul           MN  50 F   303  9:48  2:14  2:14  235   42:48 17.9  1:22  234   26:43  8:55 1:22:54 
  221   6/27    821 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  42 F   214  8:47  2:00  3:22  231   42:42 18.0  2:42  186   25:32  8:31 1:23:04 
  222   3/7     426 Maggie Conry            Deephaven          MN  16 F   225  8:54  2:02  3:06  351   46:37 16.5  0:57   92   23:33  7:51 1:23:05 
  223  12/14    632 Louie Lachapelle        Eagan              MN  23 M   153  8:16  1:53  4:39  224   42:34 18.0  1:34  205   26:05  8:42 1:23:06 
  224  19/43    536 Kyle Harju              Monticello         MN  50 M   162  8:21  1:54  2:44  167   40:44 18.9  2:09  334   29:11  9:44 1:23:07 
  225   5/9     546 Jack Hennen             Cambridge          MN  13 M   127  8:00  1:49  3:38  250   43:15 17.8  1:27  238   26:50  8:57 1:23:07 
  226  34/55    951 Josh Wilson             Maple Lake         MN  35 M   380 10:45  2:27  2:25  221   42:32 18.1  1:37  201   25:53  8:38 1:23:10 
  227   6/9     847 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15 M   278  9:33  2:11  3:16  320   45:27 16.9  0:55  116   24:07  8:03 1:23:16 
  228   9/33    825 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  39 F   206  8:43  1:59  2:45  135   39:52 19.3  1:45  369   30:18 10:06 1:23:21 
  229  35/55    858 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  38 M   122  7:58  1:49  1:49  259   43:35 17.6  1:39  295   28:22  9:28 1:23:22 
  230   5/16    361 Stephen Banks           Minneapolis        MN  58 M   290  9:39  2:12  2:32  146   40:08 19.1  2:35  307   28:37  9:33 1:23:29 
  231  20/43    487 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50 M   266  9:29  2:10  4:19  128   39:43 19.3  2:05  281   27:58  9:20 1:23:31 
  232  24/32    785 Michael Quinlan         Richfield          MN  30 M   231  8:58  2:03  3:08  329   45:44 16.8  1:29  122   24:14  8:05 1:23:32 
  233  11/16    437 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  17 M    22  6:25  1:28  1:51  269   43:57 17.5  1:43  351   29:43  9:55 1:23:37 
  234   6/16    633 Erin Ladendorf          Minneapolis        MN  29 F   224  8:53  2:01  3:22  296   44:32 17.2  2:03  151   24:49  8:17 1:23:37 
  235  10/33    447 Becky Degroot           Brooklyn Center    MN  35 F   207  8:44  1:59  3:46  291   44:29 17.3  1:23  171   25:24  8:28 1:23:45 
  236  21/37    937 Jeff Walters            Golden Valley      MN  49 M    25  6:29  1:29  3:20  240   42:55 17.9  2:24  309   28:39  9:33 1:23:45 
  237   7/27    574 Leslie Iyer             Edina              MN  42 F   347 10:18  2:21  2:15  140   39:57 19.2  2:35  313   28:44  9:35 1:23:47 
  238  22/37    955 Joseph Wirth            Minneapolis        MN  48 M   446 12:16  2:48  3:14   55   36:50 20.9  3:26  283   28:04  9:22 1:23:48 
  239  37/58    916 Bryan Trees             Nisswa             MN  43 M   454 12:32  2:51  3:31  148   40:10 19.1  2:10  185   25:32  8:31 1:23:53 
  240  36/55    684 Grant McFadden          Hanover            MN  35 M   338 10:13  2:20  2:19  297   44:32 17.2  1:47  163   25:10  8:24 1:24:00 
  241  25/32    653 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  34 M   423 11:26  2:36  2:51                          314   28:48  9:36 1:24:05 
  242   4/7     597 Lauren Kaminski         Buffalo            MN  16 F                          374   48:05 16.0  1:02  135   24:33  8:11 1:24:09 
  243  26/32    603 Zack Kartak             Minneapolis        MN  33 M   256  9:18  2:07  2:35  277   44:11 17.4  1:30  237   26:49  8:57 1:24:22 
  244  27/32    856 Joel Sommers            Minnetonka         MN  33 M   165  8:23  1:55  3:51  243   43:02 17.8  2:45  223   26:28  8:50 1:24:27 
  245   6/16    345 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57 M   434 11:42  2:40  5:02  144   40:06 19.2  3:07  136   24:33  8:11 1:24:28 
  246  21/43    904 David Thoma             Annandale          MN  53 M    72  7:26  1:42  3:03  257   43:33 17.6  1:51  306   28:37  9:33 1:24:28 
  247  11/33    559 Jenny Hon               Plymouth           MN  35 F   356 10:24  2:22  3:21  160   40:37 18.9  2:13  280   27:56  9:19 1:24:29 
  248   7/19    760 Carol Peterson          Minneapolis        MN  49 F   160  8:21  1:54  3:18  255   43:31 17.6  1:53  273   27:41  9:14 1:24:41 
  249  12/33    838 Erica Shearer           Minnetonka         MN  38 F   382 10:51  2:28  3:38  180   41:13 18.6  3:28  196   25:45  8:35 1:24:52 
  250  38/58    890 Travis Sutter           Albertville        MN  43 M   342 10:15  2:20  4:32  174   40:57 18.8  1:52  259   27:18  9:06 1:24:53 
  251   1/2     504 Cindy Gigler            Brooklyn Park      MN  55 F   318  9:59  2:16  5:22  149   40:14 19.1  2:03  255   27:15  9:05 1:24:53 
  252   8/28    594 Jaimie Juettner         Minneapolis        MN  30 F   333 10:08  2:19  2:40  322   45:33 16.9  1:06  181   25:29  8:30 1:24:55 
  253   8/27    416 Debbie Christian        Buffalo            MN  43 F   245  9:08  2:05  2:38  203   41:59 18.3  2:15  328   29:00  9:40 1:24:58 
  254  28/32    550 Davis Hoekstra          Paynesville        MN  31 M   474 13:11  3:00  1:57  222   42:33 18.0  0:55  224   26:28  8:50 1:25:02 
  255  37/55    459 Andy Dybvig             Plymouth           MN  38 M   330 10:06  2:18  3:40  304   44:47 17.1  2:02  133   24:30  8:10 1:25:03 
  256  39/58    771 William Pine            Minneapolis        MN  43 M   343 10:16  2:20  3:23  229   42:41 18.0  1:56  240   26:52  8:58 1:25:07 
  257   8/19    365 Karen Barton            Minneapolis        MN  48 F   369 10:32  2:24  2:25  212   42:07 18.2  1:49  290   28:19  9:27 1:25:10 
  258  23/37    449 Rich Demeules           Bonita Springs     FL  48 M   193  8:36  1:58  3:01  307   44:49 17.1  2:10  231   26:38  8:53 1:25:12 
  259  24/37    371 Mark Becker             Excelsior          MN  45 M   439 12:02  2:44  2:54  254   43:25 17.7  2:16  141   24:39  8:13 1:25:15 
  260  22/43    354 Keno Avila              Monticello         MN  52 M   413 11:18  2:35  2:39  227   42:35 18.0  1:54  249   27:01  9:01 1:25:25 
  261  23/43    703 Matt Montgomery         Elk River          MN  51 M   146  8:13  1:52  2:55  152   40:18 19.1  3:09  395   30:52 10:18 1:25:26 
  262   6/19    614 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  44 M   294  9:41  2:12  3:19  295   44:31 17.3  1:33  221   26:24  8:48 1:25:26 
  263   9/19    544 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  47 F   159  8:20  1:54  2:33  284   44:22 17.3  1:52  296   28:23  9:28 1:25:28 
  264   1/2     946 Darrell Wilk            Blommington        MN  69 M   116  7:54  1:48  2:45  102   38:42 19.8  2:02  453   34:08 11:23 1:25:29 
  265   9/27    630 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  41 F   134  8:06  1:51  2:39  267   43:54 17.5  1:44  331   29:07  9:43 1:25:29 
  266  29/32    456 Adam Downing            Buffalo            MN  34 M   396 11:04  2:31  2:58  234   42:47 18.0  2:29  217   26:21  8:47 1:25:37 
  267  25/37    655 Richard Lord Ii         Monticello         MN  46 M   227  8:56  2:02  3:25  306   44:49 17.1  1:11  260   27:20  9:07 1:25:39 
  268  24/43    494 Paul Gallagher          Loretto            MN  51 M   291  9:39  2:12  4:27  232   42:44 18.0  2:10  241   26:52  8:58 1:25:50 
  269  25/43    397 Jon Brown               Brandon            SD  53 M   327 10:06  2:18  3:02  218   42:20 18.1  2:00  300   28:27  9:29 1:25:53 
  270  40/58    569 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  44 M   179  8:31  1:56  2:32  198   41:44 18.4  2:35  389   30:37 10:13 1:25:57 
  271   7/16    621 Melissa Kobs            Eden Prairie       MN  27 F   132  8:05  1:51  2:51  272   44:03 17.4  2:43  301   28:29  9:30 1:26:09 
  272   9/28    478 Nikki Fernandes         Minneapolis        MN  33 F   391 11:00  2:30  2:09  261   43:42 17.6  2:04  258   27:18  9:06 1:26:11 
  273   3/8     796 Tom Reitsma             Waconia            MN  61 M   322 10:02  2:17  2:32   72   37:36 20.4  2:20  446   33:58 11:20 1:26:24 
  274  13/33    561 Krista Honsey           Buffalo            MN  35 F   273  9:32  2:10  3:11  328   45:44 16.8  2:28  187   25:32  8:31 1:26:25 
  275  13/23    792 Jared Recker            Hopkins            MN  27 M   348 10:18  2:21  3:38  274   44:08 17.4  1:37  236   26:48  8:56 1:26:26 
  276  38/55    849 Brian Smalkoski         Apple Valley       MN  37 M   139  8:10  1:52  3:03  294   44:31 17.3  2:31  289   28:17  9:26 1:26:31 
  277   2/2    1040 Tom Lynch               Nelson             MN  65 M   398 11:06  2:32  2:36  145   40:06 19.2  2:26  370   30:20 10:07 1:26:32 
  278  41/58    640 Thomas Leach            Sartell            MN  42 M   111  7:49  1:47  3:00  381   48:16 15.9  1:16  214   26:15  8:45 1:26:34 
  279  10/28    677 Betsy McCann            Montrose           MN  33 F   257  9:19  2:07  3:58  369   47:52 16.0  1:30  115   24:05  8:02 1:26:41 
  280   7/16    661 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  55 M   363 10:28  2:23  3:44  233   42:45 18.0  2:42  251   27:03  9:01 1:26:41 
  281  26/37    636 David Larson            Rogers             MN  49 M   501 15:13  3:28  3:22  187   41:21 18.6  2:09  147   24:43  8:15 1:26:46 
  282  12/16    870 Mason Stenehjem         Bismarck           ND  16 M   241  9:07  2:05  5:59  411   49:46 15.4  1:33   24   20:32  6:51 1:26:55 
  283   7/9     744 Cade O'Neill            Deephaven          MN  14 M    85  7:34  1:44  3:59  356   46:53 16.4  1:16  254   27:15  9:05 1:26:55 
  284  10/19    713 Wendy Mueller           Andover            MN  45 F   351 10:21  2:21  3:13  206   42:02 18.3  2:35  316   28:49  9:37 1:26:59 
  285  11/28    901 Andrea Tande            Roseville          MN  34 F   145  8:13  1:52  4:37  347   46:15 16.6  2:18  200   25:51  8:37 1:27:12 
  286   3/12    949 Triana Willmert         Edina              MN  14 F   181  8:31  1:56  4:48  312   45:11 17.0  1:09  271   27:39  9:13 1:27:15 
  287   8/16    280 Gary Tintes             Litchfield         MN  59 M                   21:06  247   43:09 17.8  1:36  320   28:52  9:38 1:27:22 
  288  26/43    731 Brett Oden              Buffalo            MN  54 M   173  8:27  1:56  4:02  331   45:46 16.8  3:12  203   25:59  8:40 1:27:23 
  289  13/14    776 Ryan Potocnik           Eagan              MN  23 M   394 11:04  2:31  3:34  315   45:15 17.0  1:27  209   26:06  8:42 1:27:24 
  290   1/8     920 Lila Tully              St.Louis Park      MN  63 F   339 10:14  2:20  2:58  225   42:34 18.0  2:02  353   29:48  9:56 1:27:33 
  291  39/55    736 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39 M   253  9:15  2:06  3:36  335   46:02 16.7  2:55  197   25:48  8:36 1:27:33 
  292  27/37    664 Tom Mahan               Golden Valley      MN  49 M   252  9:14  2:06  2:58  208   42:03 18.3  2:15  406   31:11 10:24 1:27:39 
  293   9/16    108 Mark Heitkamp           St Louis Park      MN  56 M   219  8:51  2:01  3:46  263   43:47 17.5  1:55  344   29:26  9:49 1:27:42 
  294  28/37    588 Kevin Jones             Britton            SD  49 M   473 13:11  3:00  2:54  191   41:26 18.5  2:03  287   28:10  9:24 1:27:42 
  295  14/23    959 Matthew Wuollet         Annandale          MN  25 M   448 12:19  2:48  2:55  305   44:48 17.1  2:36  162   25:09  8:23 1:27:45 
  296   7/19    336 Travis Almquist         Atchison           KS  30 M   424 11:26  2:36  3:57  210   42:05 18.2  1:31  319   28:52  9:38 1:27:49 
  297  27/43    399 Tony Brown              Lakeville          MN  52 M   285  9:36  2:11  3:55  185   41:16 18.6  2:54  367   30:17 10:06 1:27:56 
  298   5/7     732 Britta Oden             Buffalo            MN  18 F    99  7:41  1:45  2:19  392   48:54 15.7  1:31  267   27:35  9:12 1:27:59 
  299   2/2     775 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55 F    95  7:38  1:45  2:35  352   46:44 16.4  1:48  345   29:27  9:49 1:28:09 
  300   4/12    378 Rachel Bertram          Buffalo            MN  15 F    92  7:37  1:44  3:04  385   48:20 15.9  0:59  292   28:20  9:27 1:28:19 
  301  10/27    704 Heather Moody           Champlin           MN  42 F   364 10:29  2:23  3:17  288   44:25 17.3  2:00  298   28:25  9:29 1:28:33 
  302  12/28    724 Sarah Nelson            Montgomery         MN  32 F   405 11:13  2:33  2:52  357   46:57 16.4  1:27  212   26:09  8:43 1:28:36 
  303  29/37    674 Brett Mayfield          Cokato             MN  45 M   209  8:44  2:00  4:05  290   44:27 17.3  2:29  323   28:55  9:39 1:28:38 
  304  11/27    787 Lisa Ramsey             Winona             MN  42 F   107  7:47  1:47  3:22  248   43:10 17.8  3:13  405   31:10 10:24 1:28:41 
  305   8/16   1035 Julie Samson            Hammond            WI  28 F   300  9:47  2:14  3:22  217   42:19 18.1  2:20  399   31:00 10:20 1:28:45 
  306   2/8     346 Twyla Anderson          Minneapolis        MN  62 F   282  9:35  2:11  3:43  283   44:19 17.3  1:57  338   29:16  9:46 1:28:48 
  307  13/28    921 Rebekah Twaddle         Saint Paul         MN  33 F   265  9:29  2:10  2:27  273   44:05 17.4  1:59  397   30:57 10:19 1:28:55 
  308  42/58    767 Mark Phillippi          Maple Grove        MN  43 M   307  9:52  2:15  3:14  205   42:01 18.3  3:30  378   30:29 10:10 1:29:04 
  309   8/19     53 Scott Crawford          Monticello         MN  27 M   236  9:04  2:04  3:28  285   44:23 17.3  1:43  379   30:30 10:10 1:29:04 
  310   8/9     527 Josh Halper             Golden Valley      MN  14 M   108  7:47  1:47  1:56  386   48:24 15.9  1:41  339   29:19  9:47 1:29:06 
  311  13/16    529 Aric Haluska            Buffalo            MN  16 M   201  8:40  1:58  4:15  468   54:52 14.0  1:16   19   20:07  6:43 1:29:07 
  312   3/20    755 Janell Pepper           Woodbury           MN  54 F   152  8:15  1:53                          2:08  423   31:58 10:40 1:29:12 
  313   9/16    497 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  27 F   164  8:22  1:54  2:55  338   46:09 16.6  1:27  384   30:31 10:11 1:29:21 
  314  12/27    864 Janice Stanford         Bloomington        MN  44 F   403 11:10  2:33  6:45  276   44:11 17.4  2:04  167   25:16  8:26 1:29:23 
  315  14/33    492 Ann Gale                Hugo               MN  38 F   238  9:06  2:04  3:16  308   44:49 17.1  1:58  373   30:22 10:08 1:29:30 
  316  13/27    406 Christine Callinan      Maple Grove        MN  43 F   268  9:29  2:10  3:20  249   43:14 17.8  1:46  420   31:46 10:36 1:29:34 
  317  14/28    624 Megan Koski             Dassel             MN  34 F   415 11:19  2:35  2:40  397   48:58 15.7  1:20  175   25:25  8:29 1:29:41 
  318  40/55   1020 Ben Izmirli             Montrose           MN  37 M   444 12:13  2:47  2:28  316   45:17 17.0  1:23  293   28:21  9:27 1:29:41 
  319   9/9     555 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  14 M   243  9:07  2:05  2:19  409   49:42 15.5  1:01  266   27:35  9:12 1:29:42 
  320  15/33    609 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35 F   237  9:05  2:04  3:52  293   44:30 17.3  2:38  349   29:42  9:54 1:29:45 
  321   4/20    513 Lynn Graif              Elk River          MN  51 F   344 10:16  2:20  2:37  360   47:03 16.3  2:11  274   27:43  9:15 1:29:49 
  322  11/19    869 Susan Stendahl          Buffalo            MN  45 F   316  9:58  2:16  3:17  426   50:53 15.1  1:19  144   24:40  8:14 1:30:05 
  323   5/20    360 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54 F   326 10:05  2:18  2:16  256   43:33 17.6  2:08  425   32:06 10:42 1:30:06 
  324   9/19    688 John McLaughlin         Eagan              MN  49 M   158  8:19  1:54  3:06  184   41:16 18.6  2:06  474   35:41 11:54 1:30:26 
  325  28/43   1009 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  50 M   414 11:19  2:35  4:44  342   46:10 16.6  2:17  204   26:02  8:41 1:30:30 
  326  15/28    672 Amy Mattson             Buffalo            MN  32 F   320 10:00  2:17  5:04  298   44:33 17.2  1:48  333   29:11  9:44 1:30:34 
  327  10/16   1042 Billie Pace             Golden Valley      MN  27 F   284  9:36  2:11  3:59  366   47:36 16.1  3:45  194   25:43  8:35 1:30:37 
  328  15/23    407 David Capistrant        Minneapolis        MN  25 M   432 11:35  2:38  2:36  287   44:25 17.3  1:56  365   30:07 10:03 1:30:37 
  329  10/19    548 Erik Hjelm              Andover            MN  45 M   205  8:43  1:59  3:04  339   46:09 16.6  2:38  360   30:04 10:02 1:30:37 
  330  14/27    430 Sally Covert            White Bear Lake    MN  43 F   292  9:41  2:12  3:10  327   45:40 16.8  2:46  343   29:24  9:48 1:30:39 
  331  41/55    850 Justin Small            Duluth             MN  36 M   384 10:52  2:28  2:02  333   45:53 16.7  1:54  356   30:00 10:00 1:30:39 
  332  15/27    926 Denae Vanden Berg       Plymouth           MN  40 F   383 10:51  2:28  2:29  303   44:43 17.2  2:11  377   30:29 10:10 1:30:41 
  333  16/28    133 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  30 F   228  8:56  2:02  2:38  326   45:40 16.8  1:53  414   31:38 10:33 1:30:44 
  334  29/43    651 Steve Livermore         Minnetrista        MN  53 M   425 11:26  2:36  2:35  300   44:36 17.2  2:51  340   29:21  9:47 1:30:48 
  335  14/16    739 Colin Olson             Bismarck           ND  16 M   138  8:10  1:52  4:22  459   53:22 14.4  1:43   83   23:20  7:47 1:30:55 
  336  43/58    876 Stephen Stout           Shoreview          MN  43 M   367 10:30  2:24  4:50  271   43:59 17.5  2:17  342   29:23  9:48 1:30:57 
  337  11/19    551 Derek Hoekstra          Hawick             MN  29 M   456 12:41  2:53  2:55  241   42:59 17.9  1:56  383   30:30 10:10 1:30:59 
  338  44/58    886 Jonathan Sudberry       Minneapolis        MN  41 M   305  9:51  2:15  3:04  286   44:24 17.3  2:24  409   31:23 10:28 1:31:04 
  339  16/23    943 Richard Wetzel          St Louis Park      MN  28 M    15  6:15  1:26  2:52  399   49:12 15.6  1:02  421   31:49 10:37 1:31:07 
  340  30/37   1003 John Zaelich            Minneapolis        MN  45 M   264  9:27  2:09  4:13  401   49:19 15.6  1:28  235   26:44  8:55 1:31:07 
  341  30/32    928 Jason Vanoverbeke       St Paul            MN  33 M   433 11:36  2:39  2:12  350   46:33 16.5  1:55  325   28:57  9:39 1:31:12 
  342  12/19    835 Elizabeth Shaffer       Minneapolis        MN  48 F   421 11:23  2:36  4:37  362   47:07 16.3  2:00  211   26:09  8:43 1:31:13 
  343  13/19    686 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  47 F   306  9:51  2:15  2:08  410   49:44 15.4  1:16  297   28:23  9:28 1:31:20 
  344  17/23    584 Paul Johnson            Minneapolis        MN  28 M   105  7:46  1:46  4:33  382   48:17 15.9  2:40  285   28:06  9:22 1:31:20 
  345   3/8     511 Carol Gragert           Elk River          MN  62 F   261  9:24  2:09  3:14  334   45:55 16.7  1:44  408   31:18 10:26 1:31:33 
  346  11/16    774 Ellen Pokorney          Minneapolis        MN  25 F   312  9:56  2:16  5:27  341   46:09 16.6  2:35  265   27:34  9:12 1:31:41 
  347  45/58    754 Mike Paulus             Brainerd           MN  40 M   250  9:11  2:06  4:47  323   45:33 16.9  1:16  402   31:02 10:21 1:31:47 
  348  46/58    413 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  44 M   308  9:52  2:15  4:08  319   45:22 16.9  2:25  366   30:10 10:04 1:31:56 
  349   6/7     461 Jenine Einhorn          Excelsior          MN  19 F    33  6:41  1:31  3:18  451   52:53 14.5  1:30  275   27:48  9:16 1:32:07 
  350  18/23    442 Tim Dauwalter           Cologne            MN  29 M   420 11:22  2:35  4:10  253   43:23 17.7  1:43  411   31:32 10:31 1:32:09 
  351   4/8     383 Michael Bjorke          Montrose           MN  60 M   217  8:49  2:01  2:59  346   46:13 16.6  2:31  416   31:40 10:34 1:32:10 
  352   6/20    429 Brenda Conzet           Buffalo            MN  53 F   198  8:38  1:58  3:50  368   47:39 16.1  3:06  327   28:59  9:40 1:32:11 
  353  10/16    501 Mark Gieseke            Brooklyn Park      MN  57 M   462 12:50  2:55  3:44  318   45:22 16.9  1:19  329   29:04  9:42 1:32:17 
  354  17/28    907 Sarah Thompson          Rogers             MN  33 F   368 10:31  2:24  2:52  379   48:11 15.9  1:23  346   29:27  9:49 1:32:22 
  355  31/37    172 Tom Mascarenas          Golden Valley      MN  47 M   151  8:15  1:53  3:36  275   44:08 17.4  2:27  450   34:04 11:22 1:32:27 
  356  12/16    827 Jodi Schmitz            Hutchinson         MN  25 F   411 11:16  2:34  4:07  396   48:57 15.7  1:18  239   26:51  8:57 1:32:27 
  357  47/58    627 Brian Kringler          Minneapolis        MN  40 M   487 13:31  3:05  3:32  280   44:16 17.3  1:59  348   29:38  9:53 1:32:53 
  358  48/58    766 Matthew Petz            Elk River          MN  40 M   242  9:07  2:05  3:14  380   48:12 15.9  1:17  403   31:05 10:22 1:32:53 
  359  42/55    765 Christopher Petz        Buffalo            MN  37 M   407 11:14  2:33  3:34  378   48:11 15.9  1:28  302   28:30  9:30 1:32:55 
  360   4/8     534 Elaine Hanson           Nevis              MN  62 F   304  9:51  2:15  3:13  228   42:40 18.0  5:20  422   31:54 10:38 1:32:55 
  361  16/27   1007 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  41 F   386 10:53  2:29  3:23  349   46:29 16.5  2:13  363   30:06 10:02 1:33:02 
  362  14/19    692 Jill McNamara           Buffalo            MN  47 F   389 10:54  2:29  3:21  348   46:21 16.6  2:23  362   30:05 10:02 1:33:02 
  363  49/58    874 Michael Stonecipher     Buffalo            MN  43 M   332 10:07  2:18  4:42  363   47:10 16.3  3:33  270   27:37  9:13 1:33:08 
  364  11/16    873 Richard Stevens         Mound              MN  59 M   115  7:53  1:48  2:56  299   44:34 17.2  2:25  470   35:22 11:48 1:33:09 
  365   5/12    798 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13 F    84  7:33  1:43  3:59  478   55:42 13.8  1:14  148   24:45  8:15 1:33:12 
  366  18/28    506 Amanda Gislason         Owatonna           MN  32 F   472 13:10  3:00  3:00  324   45:35 16.8  2:24  332   29:10  9:44 1:33:17 
  367  13/16    400 Bridget Bruska          Montrose           MN  26 F   272  9:31  2:10  3:21  387   48:27 15.9  1:23  390   30:38 10:13 1:33:19 
  368  30/43    756 Paul Peppin             Buffalo            MN  54 M   410 11:16  2:34  4:12  325   45:38 16.8  2:58  347   29:28  9:50 1:33:29 
  369   6/12    861 Alexx Stadtlander       Buffalo            MN  15 F   381 10:51  2:28  3:43  408   49:40 15.5  1:46  264   27:33  9:11 1:33:31 
  370  17/27    530 Beth Hammer             Howard Lake        MN  44 F   315  9:58  2:16  3:14  373   48:04 16.0  1:50  381   30:30 10:10 1:33:34 
  371  31/43    350 Burt Arrigoni           Becker             MN  53 M   280  9:34  2:11  4:15  389   48:34 15.8  2:47  299   28:25  9:29 1:33:34 
  372  32/37    348 Joseph Andrews          Minneapolis        MN  48 M   466 12:57  2:57  2:00  301   44:36 17.2  2:11  424   32:00 10:40 1:33:43 
  373  12/19    602 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  35 M   387 10:53  2:29  3:36  358   47:02 16.3  2:11  361   30:05 10:02 1:33:44 
  374  43/55    883 Kevin Strusz            Albertville        MN  38 M   269  9:30  2:10  5:38  309   44:57 17.1  2:04  419   31:42 10:34 1:33:49 
  375  18/27    532 Laura Hanneman          Lakeville          MN  43 F   452 12:25  2:50  3:15  336   46:02 16.7  2:09  358   30:03 10:01 1:33:51 
  376   6/11    508 Savanna Goelz           St. Joseph         MN  20 F   331 10:06  2:18  4:28  394   48:57 15.7  1:54  312   28:43  9:35 1:34:06 
  377  33/37    436 James Curtis            Roseville          MN  49 M   239  9:06  2:05  5:08  377   48:10 15.9  2:02  359   30:03 10:01 1:34:28 
  378   7/12    468 Alyssa Englund          Buffalo            MN  15 F   246  9:08  2:05  3:00  402   49:19 15.6  1:22  417   31:41 10:34 1:34:28 
  379   7/20    912 Michelle Tichey         St Paul            MN  50 F   412 11:18  2:34  2:38  311   45:01 17.1  1:58  445   33:40 11:14 1:34:32 
  380  44/55   1048 Jed Mulder              Buffalo            MN  39 M   283  9:35  2:11  2:52                          498   38:30 12:50 1:34:37 
  381   7/11    417 Emma Christy            Fargo              ND  24 F   422 11:24  2:36  4:08  447   52:26 14.6  2:21  132   24:30  8:10 1:34:47 
  382  32/43    415 Scott Christenson       Corcoran           MN  50 M   408 11:15  2:34  4:50  428   51:05 15.0  1:24  215   26:15  8:45 1:34:47 
  383   5/8     472 George Fantauzza        Rockford           MN  62 M   459 12:45  2:54  4:16  353   46:46 16.4  2:23  322   28:54  9:38 1:35:02 
  384  34/37    939 Allen Weis              Delano             MN  46 M   445 12:16  2:48  2:22  292   44:29 17.3  1:54  454   34:09 11:23 1:35:09 
  385  16/33    381 Stacy Biegler           Big Lake           MN  36 F    39  6:46  1:33  2:42  467   54:50 14.0  1:45  335   29:13  9:45 1:35:13 
  386  13/19    631 Michael Kuhlmann        Minneapolis        MN  30 M   166  8:23  1:55  2:42  364   47:13 16.3  2:00  466   35:06 11:42 1:35:21 
  387  17/33     19 Katy Bertelson          Buffalo            MN  35 F   186  8:33  1:57  5:31  313   45:13 17.0  5:38  385   30:34 10:12 1:35:26 
  388  50/58    862 Rick Stadtlander        Buffalo            MN  44 M   418 11:20  2:35  3:19  430   51:12 15.0  2:50  242   26:53  8:58 1:35:32 
  389  33/43    810 Stephan Roufs           Maple Grove        MN  53 M   491 13:39  3:06  5:15  143   40:00 19.2  2:30  455   34:12 11:24 1:35:34 
  390  14/16    394 Caitlin Brown           Grand Forks        ND  27 F   103  7:45  1:46  4:22  419   50:28 15.2  2:55  372   30:22 10:08 1:35:51 
  391  51/58    488 Norman Foster           Saint Paul         MN  41 M   502 15:17  3:29  3:51  289   44:26 17.3  2:35  352   29:45  9:55 1:35:51 
  392  19/27    708 Amy Moran               Hastings           MN  41 F   477 13:12  3:00  4:36  344   46:10 16.6  1:58  355   29:59 10:00 1:35:54 
  393  19/23    935 Brent Wagner            Waite Park         MN  28 M   365 10:30  2:24  3:13  391   48:50 15.7  3:04  376   30:29 10:10 1:36:03 
  394  19/28    833 Becky Selvig            Buffalo            MN  32 F   223  8:53  2:01  2:56  416   50:13 15.3  1:24  431   32:41 10:54 1:36:05 
  395  14/14    910 Eric Thorn              Eagan              MN  23 M   142  8:12  1:52  4:27  450   52:50 14.5  1:59  321   28:53  9:38 1:36:19 
  396   1/1     367 Nancy Bauer             Champlin           MN  66 F   362 10:28  2:23  4:37  383   48:17 15.9  3:22  350   29:42  9:54 1:36:25 
  397  20/28    804 Natalie Roeser          Buffalo            MN  33 F   366 10:30  2:24  4:25  406   49:32 15.5  3:26  303   28:34  9:32 1:36:26 
  398  35/37    585 Steve Johnson           Plymouth           MN  48 M   259  9:23  2:08  4:02  424   50:47 15.1  4:17  284   28:05  9:22 1:36:32 
  399  20/23    925 Dan Van Lith            New Prague         MN  29 M   436 11:54  2:43  4:38  453   52:57 14.5  1:24  198   25:49  8:37 1:36:39 
  400   1/8     638 Erica Lauinger          Brooklyn Park      MN  28 F   102  7:44  1:46  3:23  465   54:22 14.1  1:08  364   30:07 10:03 1:36:43 
  401  18/33    434 Dana Crumley            Avon               MN  39 F   199  8:39  1:58  3:42  443   52:05 14.7  2:05  368   30:18 10:06 1:36:46 
  402  21/28    685 Lindsay McFarlane       Maple Grove        MN  32 F   325 10:04  2:18  3:04  278   44:13 17.4  2:14  489   37:17 12:26 1:36:50 
  403  31/32    716 Seth Myhre              Minneota           MN  31 M   393 11:02  2:31  4:08  440   52:02 14.8  1:37  286   28:07  9:23 1:36:54 
  404  12/16    840 Jeff Shrode             Delano             MN  56 M   392 11:02  2:31  3:54  398   48:59 15.7  2:33  382   30:30 10:10 1:36:55 
  405  13/16    395 David Brown             Paullina           IA  59 M   404 11:12  2:33  3:18  340   46:09 16.6  3:22  440   33:08 11:03 1:37:08 
  406  19/33    364 Larissa Barta           Delano             MN  39 F   371 10:32  2:24  5:59  375   48:08 16.0  2:08  380   30:30 10:10 1:37:15 
  407  22/28   1002 Liz Youngman            Minneapolis        MN  32 F   359 10:25  2:22  4:02  404   49:31 15.5  2:32  400   31:00 10:20 1:37:28 
  408  23/28    814 Carmen Rudolph          Annandale          MN  33 F   388 10:53  2:29  3:49  417   50:15 15.3  2:05  387   30:36 10:12 1:37:37 
  409   8/11    830 Amanda Schwietering     Becker             MN  22 F    45  7:00  1:36  3:47  412   50:08 15.3  1:28  469   35:18 11:46 1:37:38 
  410  24/28    712 Margaret Moss           Minneapolis        MN  34 F   492 13:48  3:09  3:25  354   46:51 16.4  3:08  392   30:44 10:15 1:37:54 
  411   9/11    403 Amanda Burgdorf         Buffalo            MN  23 F   419 11:22  2:35  5:07  372   47:54 16.0  1:24  427   32:11 10:44 1:37:57 
  412  45/55    639 Ryan Lawinger           Eden Prairie       MN  35 M   232  8:58  2:03  4:32  433   51:27 14.9  1:34  412   31:33 10:31 1:38:02 
  413   8/12    882 Kennedy Stromberg       Buffalo            MN  12 F    56  7:09  1:38  2:54  441   52:02 14.8  1:21  461   34:37 11:33 1:38:03 
  414  52/58    647 Tony Lesch              Buffalo            MN  42 M   375 10:43  2:26  4:03  252   43:16 17.8  3:07  487   36:56 12:19 1:38:03 
  415  21/23    768 Adam Piekarski          Montrose           MN  28 M   464 12:54  2:56  3:24  330   45:46 16.8  1:33  460   34:29 11:30 1:38:03 
  416  34/43    355 Jeff Bachman            St.Louis Park      MN  54 M   399 11:08  2:32  3:46  343   46:10 16.6  3:01  448   34:03 11:21 1:38:07 
  417  20/27   1043 Tamika Thomas           Brooklyn Center    MN  41 F   197  8:38  1:58  2:50  432   51:20 15.0  2:02  442   33:21 11:07 1:38:09 
  418  20/33    583 Noelle Johnson          St. Louis Park     MN  35 F   486 13:30  3:04  3:11  395   48:57 15.7  3:21  354   29:49  9:57 1:38:47 
  419   8/20    454 Patricia Doheny         Hinsdale           IL  53 F   426 11:27  2:37  5:38  384   48:17 15.9  4:37  317   28:51  9:37 1:38:49 
  420  35/43    721 Todd Nelsen             Cottage Grove      MN  54 M   471 13:07  2:59  3:29  337   46:04 16.7  1:19  463   34:54 11:38 1:38:52 
  421  14/16    641 Gerard Leahy            Saint Louis Park   MN  58 M   349 10:20  2:21  5:49  371   47:53 16.0  3:28  410   31:26 10:29 1:38:54 
  422  14/19    525 Ben Hadden              Plymouth           MN  40 M   295  9:41  2:12  4:25  414   50:09 15.3  3:07  415   31:38 10:33 1:38:58 
  423  21/33    599 Jessica Kampschroer     Buffalo            MN  37 F   182  8:32  1:57  4:30  455   53:09 14.4  1:49  404   31:06 10:22 1:39:05 
  424  53/58    565 Quinn Horvath           Marshall           MN  44 M   328 10:06  2:18  4:52  431   51:18 15.0  2:24  388   30:36 10:12 1:39:14 
  425   9/20    908 Marie Thomsen           Shakopee           MN  53 F   277  9:32  2:10  3:43  456   53:12 14.4  1:54  398   30:59 10:20 1:39:19 
  426  15/16    779 Braydon Price           Bismarck           ND  17 M   168  8:23  1:55 22:54  321   45:32 16.9  1:13   35   21:18  7:06 1:39:19 
  427  46/55    879 Matthew Strait          St Michael         MN  37 M   435 11:45  2:40  5:14  367   47:37 16.1  3:11  413   31:37 10:33 1:39:22 
  428  54/58    553 Robert Hoff             Brooklyn Park      MN  43 M   453 12:29  2:51  3:11  452   52:57 14.5  2:44  291   28:20  9:27 1:39:40 
  429  36/43    743 James Oneill            Apple Valley       MN  51 M   247  9:08  2:05  3:49  244   43:08 17.8  3:12  508   40:26 13:29 1:39:42 
  430  47/55    828 William Schultz         Plymouth           MN  38 M   442 12:09  2:46  5:14  264   43:50 17.5  2:46  475   35:46 11:56 1:39:43 
  431  25/28    628 Emily Krob              Monticello         MN  32 F   457 12:43  2:54  5:07  427   50:59 15.1  1:56  330   29:05  9:42 1:39:49 
  432  37/43    362 David Barlow            Maple Grove        MN  51 M   222  8:52  2:01  3:54  458   53:16 14.4  1:28  428   32:24 10:48 1:39:52 
  433  22/33    906 Kristen Thompson        Fridley            MN  35 F   397 11:06  2:32  2:58  498   59:31 12.9  1:07  165   25:15  8:25 1:39:55 
  434   5/8     803 Nancy Roehr             Minneapolis        MN  61 F   450 12:20  2:49  4:23  359   47:02 16.3  2:54  447   34:00 11:20 1:40:38 
  435  38/43    448 Joe Demeules            Watersound         FL  50 M   500 14:57  3:24  1:59  365   47:27 16.2  2:11  451   34:06 11:22 1:40:38 
  436  10/20    923 Lisa Vague              Albertville        MN  50 F   298  9:45  2:13  3:15  466   54:43 14.0  2:29  386   30:35 10:12 1:40:45 
  437   6/8     895 Gail Swanson            Rockford           MN  63 F   378 10:44  2:27  2:48  436   51:46 14.8  1:32  452   34:08 11:23 1:40:56 
  438  55/58    326 Miguel Acosta Medina    Burnsville         MN  40 M   485 13:29  3:04  6:06  332   45:53 16.7  3:00  436   32:54 10:58 1:41:20 
  439  48/55    752 Mark Pankratz           Bloomington        MN  35 M   309  9:53  2:15  3:41  245   43:08 17.8  5:07  507   39:43 13:15 1:41:30 
  440  36/37    789 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  47 M   481 13:24  3:03  4:16  370   47:52 16.0  4:48  407   31:17 10:26 1:41:36 
  441  26/28    924 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  34 F   323 10:02  2:17  5:48  429   51:09 15.0  1:52  433   32:50 10:57 1:41:37 
  442   6/8     929 Phillip Vickers         Rochester          MN  60 M   447 12:16  2:48  3:22  415   50:09 15.3  2:22  443   33:35 11:12 1:41:43 
  443  49/55    770 John Pietranera         Chanhassen         MN  38 M   458 12:44  2:54  3:01  425   50:49 15.1  2:47  429   32:30 10:50 1:41:49 
  444  11/20    909 Brenda Thorn            Saint Michael      MN  51 F   429 11:32  2:38  2:59  445   52:13 14.7  2:19  437   32:55 10:59 1:41:56 
  445  23/33    521 Allison Gruhn           Brooklyn Park      MN  39 F   400 11:08  2:32  4:09  403   49:29 15.5  2:45  459   34:27 11:29 1:41:56 
  446  15/16    570 Tabitha Hyer            Otsego             MN  27 F   262  9:24  2:09  3:06  444   52:08 14.7  1:26  478   35:57 11:59 1:41:58 
  447  15/19    750 Tina Otten              Champlin           MN  46 F   395 11:04  2:31  3:48  345   46:12 16.6  2:46  495   38:10 12:44 1:41:58 
  448   7/8     863 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  60 F   416 11:19  2:35  4:57  477   55:33 13.8  2:32  278   27:55  9:19 1:42:14 
  449  12/20    616 Michelle Klein          Minneapolis        MN  50 F   361 10:28  2:23  3:31  485   56:33 13.6  1:46  357   30:01 10:01 1:42:17 
  450  16/19    608 Jennifer Katz           Plymouth           MN  48 F   379 10:45  2:27  6:11  418   50:23 15.2  2:19  434   32:54 10:58 1:42:29 
  451  16/16    790 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  16 M   482 13:24  3:03  4:40  423   50:46 15.1  1:30  426   32:10 10:44 1:42:29 
  452  10/11    823 Marina Schiffler        Sauk Rapids        MN  23 F   276  9:32  2:10  4:39  438   51:54 14.8  1:33  465   35:02 11:41 1:42:38 
  453  15/19    531 Paul Hanek              Woodbury           MN  43 M   335 10:11  2:19  4:11  434   51:34 14.9  1:56  464   35:00 11:40 1:42:51 
  454  39/43    386 Edward Bramlage         St. Cloud          MN  51 M   467 12:58  2:57  2:23  488   57:13 13.4  2:11  288   28:16  9:26 1:43:00 
  455  27/28    899 Wendy Sylvester         Annandale          MN  33 F   455 12:36  2:52  5:17  400   49:13 15.6  3:04  438   32:59 11:00 1:43:09 
  456  50/55    781 Roert Prouty            Waunakee           WI  38 M   489 13:38  3:06  3:16  470   55:01 14.0  2:08  337   29:15  9:45 1:43:17 
  457  24/33    877 Amie Stover             Brooklyn Park      MN  38 F   443 12:13  2:47  4:42  437   51:54 14.8  1:53  430   32:40 10:54 1:43:20 
  458  21/27    376 Maria Bergman           Minnetonka         MN  43 F   311  9:55  2:16  4:29  420   50:30 15.2  2:58  473   35:37 11:53 1:43:28 
  459  25/33    629 Allison Krueger         Minneapolis        MN  39 F   468 12:59  2:57  2:18  449   52:37 14.6  2:44  435   32:54 10:58 1:43:31 
  460  40/43    791 Sean Reardon            Bloomington        MN  53 M   484 13:26  3:04  6:14  454   53:02 14.5  2:37  294   28:22  9:28 1:43:39 
  461  22/27    223 Carol Pilarski          Big Lake           MN  42 F   516 17:20  3:57  3:35  390   48:41 15.8  3:37  391   30:41 10:14 1:43:51 
  462  37/37   1051 Pat Meyhoff             Saint Michael      MN  48 M   496 14:08  3:13  7:22  405   49:32 15.5  2:21  393   30:48 10:16 1:44:10 
  463  15/16    759 Michael Petersen        Ramsey             MN  56 M   200  8:39  1:58  4:05  407   49:37 15.5  4:37  491   37:52 12:38 1:44:49 
  464  51/55    573 Girish Iyer             Miinneapolis       MN  39 M   449 12:19  2:48  6:34  464   54:12 14.2  3:37  311   28:42  9:34 1:45:20 
  465  16/19    425 Ted Conrad              Richmond           MN  30 M   504 15:25  3:31  5:51  361   47:05 16.3  3:11  449   34:03 11:21 1:45:34 
  466  23/27    634 Stephanie Laliberte     Golden Valley      MN  42 F   479 13:24  3:03  3:52  421   50:34 15.2  2:19  477   35:51 11:57 1:45:58 
  467  26/33    539 Jodi Hastings           Minneapolis        MN  36 F   176  8:29  1:56  3:44  442   52:03 14.8  3:15  499   38:32 12:51 1:46:00 
  468   7/8     600 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64 M   270  9:31  2:10  3:50  393   48:54 15.7  4:45  505   39:27 13:09 1:46:24 
  469  41/43   1047 Mitchell Swart          Prinsburg          MN  50 M   518 19:35  4:27  5:36  388   48:32 15.8  1:19  418   31:41 10:34 1:46:42 
  470  52/55    369 Presten Bean            Otsego             MN  36 M   334 10:08  2:19  5:02  463   54:09 14.2  2:52  462   34:42 11:34 1:46:52 
  471   9/12    675 Lauryn McAlpin          Buffalo            MN  14 F   336 10:13  2:20  2:43  496   58:42 13.1  1:18  457   34:17 11:26 1:47:10 
  472  10/12   1005 Alex Zeiss              Buffalo            MN  15 F   154  8:16  1:53  4:38  483   56:24 13.6  3:36  458   34:17 11:26 1:47:10 
  473  13/20    502 Susan Gieseke           Brooklyn Park      MN  51 F   475 13:12  3:00  4:09  481   55:59 13.7  3:05  394   30:49 10:17 1:47:11 
  474  24/27    763 Susan Peterson          Maple Lake         MN  40 F   461 12:50  2:55  3:58  493   58:19 13.2  1:44  374   30:25 10:09 1:47:14 
  475  32/32    852 Jordan Smith            Brooklyn Park      MN  31 M   293  9:41  2:12  5:08  482   56:03 13.7  2:31  456   34:16 11:26 1:47:36 
  476  56/58    374 Mehdi Benyebka          Minneapolis        MN  44 M   521 21:06  4:48  4:25  474   55:16 13.9  2:25  140   24:36  8:12 1:47:46 
  477   2/8     778 Anne Pribyl             Maple Lake         MN  28 F   370 10:32  2:24  4:06  446   52:20 14.7  2:50  502   39:04 13:02 1:48:50 
  478  53/55    719 Christopher Nelsen      Cottage Grove      MN  36 M   476 13:12  3:00  2:55  448   52:28 14.6  1:59  497   38:21 12:47 1:48:52 
  479  17/19    463 Chris Ellingson         Marshall           MN  40 M   234  9:00  2:03  5:00  462   53:55 14.2  3:50  490   37:29 12:30 1:49:13 
  480  14/20    680 Brenda McCoy            Andover            MN  52 F   341 10:15  2:20  4:37  422   50:38 15.2  3:14  509   40:34 13:32 1:49:17 
  481  42/43    702 Tim Mohnkern            Wayzata            MN  54 M   508 15:48  3:36  3:39  376   48:09 16.0  3:57  492   37:53 12:38 1:49:23 
  482  57/58    431 Brian Crane             Plymouth           MN  41 M   244  9:07  2:05  4:55  501 1:00:02 12.8  2:52  439   33:06 11:02 1:50:02 
  483  15/20    611 Andi Kelman             Plymouth           MN  51 F   427 11:29  2:37  4:21  472   55:05 13.9  2:31  488   37:08 12:23 1:50:32 
  484  43/43    549 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  53 M   512 16:20  3:43  4:21  461   53:52 14.3  3:20  432   32:49 10:57 1:50:39 
  485  27/33    385 Brooke Borresen         Belle Plaine       MN  36 F   437 12:01  2:44  3:34  511 1:05:30 11.7  2:06  263   27:32  9:11 1:50:41 
  486  25/27    613 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  44 F   441 12:05  2:45  5:50  473   55:06 13.9  2:48  467   35:09 11:43 1:50:54 
  487   3/8     523 Angela Guennigsman      South Haven        MN  27 F   480 13:24  3:03  5:09  502 1:00:17 12.7  2:55  336   29:13  9:45 1:50:56 
  488  16/16    351 Randy Augeson           Indian Land        SC  57 M   497 14:13  3:14  7:57  413   50:08 15.3  2:08  484   36:44 12:15 1:51:09 
  489  54/55    601 Christopher Kane        Otsego             MN  38 M   353 10:23  2:22  4:17  484   56:31 13.6  1:48  501   38:58 13:00 1:51:54 
  490  22/23    337 Osama Alsaied           St Louis Park      MN  29 M   510 16:11  3:41  4:36  439   51:54 14.8  2:28  486   36:53 12:18 1:52:00 
  491  11/11    427 Rose Conry              Deephaven          MN  23 F   203  8:42  1:59  4:47  486   56:38 13.6 13:25  341   29:23  9:48 1:52:53 
  492  18/19    617 Tim Klein               Buffalo            MN  49 M   409 11:15  2:34  4:16  491   58:03 13.2  2:02  496   38:12 12:44 1:53:46 
  493  26/27    507 Sandra Goebel           Bloomington        MN  43 F   465 12:54  2:56  4:07  469   54:52 14.0  4:18  494   38:04 12:42 1:54:13 
  494  28/28    482 Ta Flatland             Elk River          MN  33 F   345 10:17  2:21  3:40  499   59:37 12.9  2:02  503   39:24 13:08 1:54:58 
  495  28/33    522 Karmen Gruhn            Belle Plaine       MN  39 F   463 12:51  2:56  4:44  503 1:01:16 12.5  3:09  441   33:17 11:06 1:55:16 
  496  29/33    533 Jill Hansen             Chaska             MN  38 F   417 11:19  2:35  4:05  435   51:40 14.9  3:11  519   45:04 15:02 1:55:17 
  497  11/12    577 Elora Johnson           St.Louis Park      MN  13 F   401 11:10  2:33  3:43  480   55:52 13.7  2:12  513   42:38 14:13 1:55:33 
  498  17/19    820 Sue Savage              Blaine             MN  49 F   493 13:48  3:09  3:52  457   53:16 14.4  3:48  511   41:14 13:45 1:55:56 
  499   8/8     528 Stephen Halsey          Monticello         MN  62 M   478 13:18  3:02  6:17  492   58:15 13.2  3:06  468   35:10 11:44 1:56:05 
  500   7/7     652 Vanessa Livermore       Minnetrista        MN  17 F   503 15:24  3:30  9:27  460   53:31 14.4  4:24  444   33:36 11:12 1:56:20 
  501  16/20    842 Gail Siegel             St. Louis Park     MN  53 F   428 11:30  2:37  4:53  494   58:32 13.1  2:25  504   39:24 13:08 1:56:41 
  502   4/8     349 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  50 F   495 13:52  3:09  5:55  476   55:32 13.8  4:12  500   38:41 12:54 1:58:11 
  503   8/8     727 Dotti Nie               Flint              MI  60 F   352 10:22  2:22  7:32  497   59:22 12.9  4:47  479   36:23 12:08 1:58:24 
  504  16/16    623 Kaitlin Korbitz         River Falls        WI  28 F   440 12:04  2:45  6:03  475   55:17 13.9  3:32  512   41:32 13:51 1:58:25 
  505  30/33    701 Karen Moeller           Maple Plain        MN  37 F   488 13:37  3:06  4:17  495   58:39 13.1  2:24  510   41:00 13:40 1:59:55 
  506  58/58    480 Matt Feyen              Rosemount          MN  40 M   470 13:03  2:58  3:52  487   57:07 13.4  2:34  515   43:29 14:30 2:00:02 
  507   5/8     777 Katelynn Prestidge      Roseau             MN  20 F   451 12:23  2:49  3:50  490   57:50 13.3  3:38  516   43:55 14:39 2:01:35 
  508  19/19    164 Michael Lawrence        Buffalo            MN  43 M   483 13:26  3:03  5:38  479   55:44 13.8  2:28  518   44:43 14:55 2:01:57 
  509  31/33    812 Amy Ruch                Maple Grove        MN  37 F   513 16:36  3:47  4:36  508 1:02:17 12.3  3:26  481   36:27 12:09 2:03:21 
  510  32/33    387 Jennifer Branger        Hanover            MN  37 F   498 14:33  3:19  6:39  507 1:02:15 12.3  3:30  480   36:24 12:08 2:03:21 
  511  18/19    764 Trisha Peterson         Burnsville         MN  49 F   515 17:07  3:54  4:55  506 1:01:57 12.4  3:16  483   36:44 12:15 2:03:57 
  512  17/20    470 Dawn Erickson           Brooklyn Park      MN  54 F   514 16:59  3:52  5:58  504 1:01:22 12.5  2:56  485   36:45 12:15 2:03:57 
  513  18/20    839 Doreen Shrode           Delano             MN  53 F   438 12:02  2:44  6:05  471   55:04 13.9  3:45  521   47:36 15:52 2:04:30 
  514  27/27    913 Tara Tostenson          Minneapolis        MN  42 F   430 11:32  2:38  3:49  510 1:04:30 11.9  2:10  514   42:43 14:15 2:04:42 
  515  33/33    941 Adrean Weldele          Buffalo            MN  38 F   505 15:30  3:32  7:47  500   59:47 12.8  3:45  493   38:02 12:41 2:04:49 
  516   6/8     564 Erin Horner             Buffalo            MN  29 F   490 13:38  3:06  7:03  505 1:01:42 12.4  3:00  506   39:28 13:10 2:04:49 
  517  12/12    327 Cassandra Adams         Brooklyn Park      MN  13 F   520 19:50  4:31  5:00  513 1:06:42 11.5  2:29  471   35:32 11:51 2:09:30 
  518  55/55    589 Nicholas Jones          Mayer              MN  35 M   511 16:13  3:42  4:54  489   57:14 13.4  3:44  522   48:15 16:05 2:10:19 
  519  19/19    663 Phyllis Mahan           Golden Valley      MN  45 F   507 15:46  3:35  6:14  514 1:09:31 11.0  3:33  472   35:32 11:51 2:10:34 
  520  23/23   1045 James Robbinns          Montrose           MN  28 M   499 14:47  3:22  3:51  517 1:17:58  9.9  1:25  476   35:51 11:57 2:13:49 
  521  19/20    328 Sue Adams               Brooklyn Park      MN  51 F   469 13:02  2:58  6:35  509 1:03:04 12.2  6:38  524   55:03 18:21 2:24:20 
  522  20/20    748 Carmen Otremba          Buffalo            MN  52 F   509 16:01  3:39  7:15  516 1:16:12 10.1  2:28  517   43:58 14:40 2:25:52 
  523   7/8     441 Jessica Dauwalter       Cologne            MN  30 F   506 15:32  3:32  5:15  512 1:06:39 11.5  3:45  523   54:42 18:14 2:25:52 
  524   8/8     667 Jessica Marshall        Waverly            MN  33 F   519 19:44  4:29  4:25  515 1:15:08 10.2  2:11  520   45:11 15:04 2:26:36 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1028 Team SICora                                      2  7:24  1:41  0:59    2   38:05 20.2  0:41    1   20:12  6:44 1:07:20 
           Michael Sicora , Robert Sicora , Wayne Sicora          
    2  314 The Tri Hards                                    3  7:27  1:42  1:05    3   39:19 19.5  0:44    2   20:19  6:47 1:08:51 
           Eli Larson , James Remer , Andrew Christenson          
    3 1018 The Three Amigos                                 1  7:19  1:40  1:03    1   37:38 20.4  0:45    3   22:30  7:30 1:09:13 
           Charles Green , Jon Kubes , Nick Haggenmiller          
    4 1031 Team Brown                                       4  8:04  1:50  1:44    4   40:41 18.9  1:13    5   28:38  9:33 1:20:18 
            ,  , Bill Brown                                         
    5 1016 You Forgot the Pickles                           5 13:51  3:09  1:34    5 1:01:36 12.5  0:48    4   25:54  8:38 1:43:41 
           Patrick Stonecipher , Jack Stonecipher , Frank Emerick 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1013 Try Athletes                                     1  9:41  2:12  1:22    1   49:31 15.5  0:59    1   23:39  7:53 1:25:10 
           Denise Casey ,  , Pam Brophy                            
    2 1026 Miller Girls                                     3 10:25  2:23  1:35    2   58:15 13.2  0:55    2   25:53  8:38 1:37:01 
           Jillian Miller , Erika Miller Kuehn , Melissa Miller   
    3 1033 WolkSmith                                        4 12:05  2:45  3:37    3 1:04:23 11.9  1:05    3   27:00  9:00 1:48:08 
           Samatha Wolk ,  , Jonah Smith                           
    4 1024 St Mary's Ladies                                 2  9:55  2:16  2:37    4 1:08:12 11.3  1:15    4   27:05  9:02 1:49:01 
           Michele Muller , Stephanie Schuster , Chelsea Kovar    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1017 Team House of Pizza                              1  5:25  1:14  1:04    1   33:02 23.2  1:07    2   23:12  7:44 1:03:48 
           Eric Nacey , Marty Moran , Jodi Gertken                
    2 1023 Tri Perfecta                                     8  8:44  1:59  1:05    2   34:07 22.5  0:49    3   23:22  7:48 1:08:04 
           Jason Goepfert , Lisa Goepfert , Melissa King          
    3 1025 Tri-L                                            6  7:50  1:47  1:08    3   38:37 19.9  0:52    1   23:06  7:42 1:11:31 
           Jan Larson , Lib Larson , Laura Lundeen                
    4 1030 Team YOLO                                        5  7:30  1:43  1:03    6   43:09 17.8  0:41    5   24:04  8:02 1:16:25 
           Amy Shishilla , Hope Shishilla , Mason Zarns           
    5  311 Sanford Science                                  4  7:23  1:41  1:04    8   44:31 17.3  0:58    4   23:55  7:59 1:17:49 
           Carrie Otis , Jeremy Stradling , Hope Austin-Phillips  
    6 1022 All stars                                        9  9:04  2:04  1:17    4   42:12 18.2  0:48    7   28:25  9:29 1:21:43 
           Taylor Lahn , Connie Lahn , Dave Katzner               
    7 1029 curley Qs                                        7  8:01  1:50  1:03    7   44:00 17.5  0:59    8   28:45  9:35 1:22:47 
           Quin Greskowiak , Kellie Greskowiak , Colette Weiser   
    8 1015 Globetrotters                                    3  6:55  1:35  1:48    9   46:38 16.5  0:54   10   30:53 10:18 1:27:06 
           Katherine Kemp , Monica Kunkel , Felix Deflou          
    9 1021 My Dad Made Me Do This                          11 12:49  2:55  1:17    5   43:04 17.8  0:57    9   30:01 10:01 1:28:06 
           Kinsey Johnson , Barry Johnson , Kiera Johnson         
   10 1027 DSM                                              2  6:50  1:34  1:45   10   47:51 16.1  1:11   11   33:32 11:11 1:31:06 
           Devon Quinn , Sara Quinn , Molly Quinn Jensen          
   11 1014 Forever Young                                   10 10:10  2:19  1:21   11   59:16 13.0  0:57    6   27:50  9:17 1:39:32 
           Ethan Brummer , Ann Brummer , Traci Brummer            


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 846 Ann-Charlott Sivertsson Maple Grove        MN  44 F      7 12:19  2:48  3:51    1   56:28 13.6                                  
 421 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  17 M      3  6:51  1:34  1:04    2 1:13:03 10.5                                  
 887 Koji Suga               Lilydale           MN  13 M      2  6:44  1:32  1:20    3 1:24:29  9.1                                  
 851 Colin Smith             Minneapolis        MN  44 M      4  7:38  1:44  1:37    4 1:51:37  6.9                                  
 914 Jacob Totall            Minneapolis        MN  16 M      1  5:09  1:10  0:51                                                    
 375 Jeff Berg               Buffalo            MN  43 M      5  8:54  2:02  2:27                                                    
 893 Brian Svendahl          Plymouth           MN  45 M      6 10:59  2:30  6:55                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jacob Totall            Minneapolis        MN  16 M    5:09  1:10 
    2 Caleb Birklid           Anoka              MN  16 M    5:16  1:12 
    3 Marty Moran             St Cloud           MN  47 M    5:26  1:14 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M    5:35  1:17 
    5 Mark Myers              Cannon Falls       MN  17 M    5:37  1:17 
    6 Lance Leo               Charlotte          NC  40 M    5:39  1:18 
    7 Michael Dempsey         Eden Prairie       MN  27 M    5:54  1:21 
    8 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M    5:59  1:22 
    9 John Heinlein III       Stillwater         MN  25 M    6:01  1:22 
   10 David Baldus            Minneapolis        MN  20 M    6:04  1:23 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Travis Moore            Menomonie          WI  44 M   30:17 25.4 
    2 John Heinlein III       Stillwater         MN  25 M   30:42 25.0 
    3 Lance Leo               Charlotte          NC  40 M   31:47 24.2 
    4 Brian Sames             Shakopee           MN  27 M   31:54 24.1 
    5 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   32:10 23.9 
    6 Jesse Marzean           Montrose           MN  37 M   32:44 23.5 
    7 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35 M   32:49 23.4 
    8 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  39 M   33:03 23.2 
    9 Leah Prudhomme          Andover            MN  35 F   33:10 23.2 
   10 Brett Danielson         Cokato             MN  24 M   33:58 22.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brian Sames             Shakopee           MN  27 M   16:53  5:38 
    2 Lance Leo               Charlotte          NC  40 M   18:12  6:04 
    3 Saen Heaton             Excelsior          MN  18 M   18:32  6:11 
    4 John Heinlein III       Stillwater         MN  25 M   18:40  6:14 
    5 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   18:44  6:15 
    6 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  22 M   19:06  6:22 
    7 Jesse Marzean           Montrose           MN  37 M   19:07  6:23 
    8 Jesse Nelson            Red Wing           MN  37 M   19:16  6:26 
    9 Ben Bassett             Bloomington        MN  37 M   19:36  6:32 
   10 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  29 M   19:36  6:32 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  423 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  38    2  8:04  1:50  1:33    1   34:33 22.2  1:31    1   23:06  7:42 1:08:44 
    2  678 Jason McCarty           Monticello         MN  44    1  7:46  1:46  1:51    3   36:54 20.8  1:48    2   24:56  8:19 1:13:12 
    3  541 Steve Hegedus           Minneapolis        MN  24    5  8:27  1:56  2:08    2   35:52 21.4  1:20    4   26:34  8:52 1:14:19 
    4  396 Eric Brown              Minneapolis        MN  27    7  8:38  1:58  2:23    4   37:00 20.8  1:43   11   30:52 10:18 1:20:34 
    5  801 Michael Roddy           Minnetonka         MN  28    6  8:33  1:57  3:43    6   41:42 18.4  1:57    5   26:37  8:53 1:22:30 
    6  614 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  44   11  9:41  2:12  3:19   10   44:31 17.3  1:33    3   26:24  8:48 1:25:26 
    7  336 Travis Almquist         Atchison           KS  30   16 11:26  2:36  3:57    7   42:05 18.2  1:31    6   28:52  9:38 1:27:49 
    8   53 Scott Crawford          Monticello         MN  27   10  9:04  2:04  3:28    9   44:23 17.3  1:43    9   30:30 10:10 1:29:04 
    9  688 John McLaughlin         Eagan              MN  49    3  8:19  1:54  3:06    5   41:16 18.6  2:06   16   35:41 11:54 1:30:26 
   10  548 Erik Hjelm              Andover            MN  45    8  8:43  1:59  3:04   11   46:09 16.6  2:38    7   30:04 10:02 1:30:37 
   11  551 Derek Hoekstra          Hawick             MN  29   17 12:41  2:53  2:55    8   42:59 17.9  1:56   10   30:30 10:10 1:30:59 
   12  602 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  35   14 10:53  2:29  3:36   12   47:02 16.3  2:11    8   30:05 10:02 1:33:44 
   13  631 Michael Kuhlmann        Minneapolis        MN  30    4  8:23  1:55  2:42   14   47:13 16.3  2:00   15   35:06 11:42 1:35:21 
   14  525 Ben Hadden              Plymouth           MN  40   12  9:41  2:12  4:25   15   50:09 15.3  3:07   12   31:38 10:33 1:38:58 
   15  531 Paul Hanek              Woodbury           MN  43   13 10:11  2:19  4:11   16   51:34 14.9  1:56   14   35:00 11:40 1:42:51 
   16  425 Ted Conrad              Richmond           MN  30   19 15:25  3:31  5:51   13   47:05 16.3  3:11   13   34:03 11:21 1:45:34 
   17  463 Chris Ellingson         Marshall           MN  40    9  9:00  2:03  5:00   17   53:55 14.2  3:50   17   37:29 12:30 1:49:13 
   18  617 Tim Klein               Buffalo            MN  49   15 11:15  2:34  4:16   19   58:03 13.2  2:02   18   38:12 12:44 1:53:46 
   19  164 Michael Lawrence        Buffalo            MN  43   18 13:26  3:03  5:38   18   55:44 13.8  2:28   19   44:43 14:55 2:01:57 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  638 Erica Lauinger          Brooklyn Park      MN  28    1  7:44  1:46  3:23    2   54:22 14.1  1:08    2   30:07 10:03 1:36:43 
    2  778 Anne Pribyl             Maple Lake         MN  28    2 10:32  2:24  4:06    1   52:20 14.7  2:50    4   39:04 13:02 1:48:50 
    3  523 Angela Guennigsman      South Haven        MN  27    4 13:24  3:03  5:09    5 1:00:17 12.7  2:55    1   29:13  9:45 1:50:56 
    4  349 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  50    6 13:52  3:09  5:55    3   55:32 13.8  4:12    3   38:41 12:54 1:58:11 
    5  777 Katelynn Prestidge      Roseau             MN  20    3 12:23  2:49  3:50    4   57:50 13.3  3:38    6   43:55 14:39 2:01:35 
    6  564 Erin Horner             Buffalo            MN  29    5 13:38  3:06  7:03    6 1:01:42 12.4  3:00    5   39:28 13:10 2:04:49 
    7  441 Jessica Dauwalter       Cologne            MN  30    7 15:32  3:32  5:15    7 1:06:39 11.5  3:45    8   54:42 18:14 2:25:52 
    8  667 Jessica Marshall        Waverly            MN  33    8 19:44  4:29  4:25    8 1:15:08 10.2  2:11    7   45:11 15:04 2:26:36 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  542 John Heinlein III       Stillwater         MN  25    9  6:01  1:22  0:58    2   30:42 25.0  0:42    4   18:40  6:14   57:01 
    2  243 Brian Sames             Shakopee           MN  27   18  6:18  1:26  1:32    4   31:54 24.1  0:58    1   16:53  5:38   57:33 
    3 1039 Lance Leo               Charlotte          NC  40    6  5:39  1:18  1:22    3   31:47 24.2  1:14    2   18:12  6:04   58:12 
    4  545 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    8  5:59  1:22  1:11    5   32:10 23.9  0:53    5   18:44  6:15   58:54 
    5  707 Travis Moore            Menomonie          WI  44   49  7:11  1:38  1:22    1   30:17 25.4  1:01   19   20:24  6:48 1:00:14 
    6  670 Jesse Marzean           Montrose           MN  37   26  6:36  1:30  1:19    6   32:44 23.5  1:00    7   19:07  6:23 1:00:44 
    7  267 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35   28  6:38  1:31  1:26    7   32:49 23.4  1:15   14   19:49  6:37 1:01:56 
    8  710 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  39   40  6:59  1:36  1:22    8   33:03 23.2  0:53   16   20:03  6:41 1:02:18 
    9  875 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23    4  5:35  1:17  1:36   13   34:39 22.2  1:03   12   19:43  6:35 1:02:34 
   10  735 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35   12  6:08  1:24  1:23   16   34:55 22.0  1:14   11   19:39  6:33 1:03:17 
   11  382 Caleb Birklid           Anoka              MN  16    2  5:16  1:12  0:56   43   36:36 21.0  0:59   15   19:55  6:39 1:03:40 
   12  722 Jesse Nelson            Red Wing           MN  37   54  7:24  1:41  1:19   14   34:45 22.1  1:04    8   19:16  6:26 1:03:46 
   13  209 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30   38  6:53  1:34  1:35   15   34:49 22.1  1:02   13   19:48  6:36 1:04:05 
   14   55 Brett Danielson         Cokato             MN  24   80  7:45  1:46  1:22    9   33:58 22.6  1:07   21   20:29  6:50 1:04:40 
   15  359 David Baldus            Minneapolis        MN  20   10  6:04  1:23  1:24   20   35:13 21.8  1:08   33   21:25  7:09 1:05:12 
   16  953 David Winecoff          St. Louis Park     MN  41   16  6:15  1:26  1:15   12   34:21 22.4  1:00   58   22:49  7:37 1:05:38 
   17  762 Craig Peterson          Minneapolis        MN  52   36  6:50  1:34  1:22   17   35:00 21.9  1:06   35   21:32  7:11 1:05:49 
   18  865 John Stangl             Buffalo            MN  51   53  7:23  1:41  2:05   11   34:12 22.5  1:25   26   20:56  6:59 1:06:01 
   19  366 Ben Bassett             Bloomington        MN  37   19  6:20  1:27  1:18   70   37:47 20.3  1:08    9   19:36  6:32 1:06:08 
   20  390 John Brockman           Saint Paul         MN  42   14  6:12  1:25  1:26   18   35:03 21.9  1:26   54   22:35  7:32 1:06:41 
   21  331 Greg Alexander          Plymouth           MN  36   29  6:39  1:31  1:41   23   35:21 21.7  1:09   52   22:31  7:31 1:07:18 
   22  389 David Breznay           Fargo              ND  44   95  7:58  1:49  1:48   27   35:43 21.5  1:25   28   21:14  7:05 1:08:05 
   23  649 Matt Lilla              Lakeville          MN  33   50  7:17  1:40  1:51   26   35:42 21.5  1:06   50   22:18  7:26 1:08:12 
   24 1054 Daniel Duff             Duluth             MN  49   42  7:03  1:37  2:38   47   36:45 20.9  1:20   22   20:30  6:50 1:08:14 
   25  537 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34  124  8:24  1:55  1:23   25   35:36 21.6  1:08   42   21:49  7:17 1:08:17 
   26 1012 Jon Zitur               Corcoran           MN  24   32  6:44  1:32  1:42   28   35:43 21.5  1:19   62   22:53  7:38 1:08:20 
   27  489 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  42   43  7:05  1:37  1:42   42   36:26 21.1  1:11   45   21:59  7:20 1:08:21 
   28  250 Drew Sciacca            New Haven          CT  32  117  8:16  1:53  2:08   48   36:45 20.9  1:22   17   20:05  6:42 1:08:34 
   29  805 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39   64  7:31  1:43  2:07   21   35:17 21.8  1:37   47   22:04  7:22 1:08:34 
   30  505 Christopher Gill        Edina              MN  14   17  6:16  1:26  1:32  102   39:20 19.5  1:11   25   20:54  6:58 1:09:10 
   31  620 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  29  180  9:27  2:09  1:58   60   37:25 20.5  1:14   10   19:36  6:32 1:09:37 
   32  580 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  31   25  6:35  1:30  2:01   37   36:15 21.2  1:20   77   23:29  7:50 1:09:38 
   33  384 Frank Blackstock        Plymouth           MN  50   71  7:36  1:44  1:56   39   36:17 21.2  1:13   56   22:43  7:35 1:09:44 
   34  388 Mitch Brekke            Hartland           MN  25   78  7:41  1:45  1:43   22   35:19 21.7  1:34   80   23:35  7:52 1:09:50 
   35  737 Kevin Olsen             Orono              MN  54   23  6:27  1:28  1:37   38   36:16 21.2  1:05  107   24:28  8:10 1:09:51 
   36  380 Jeff Beyer              Buffalo            MN  45   47  7:07  1:37  2:23   83   38:24 20.0  0:59   27   21:08  7:03 1:09:59 
   37  942 Ryan Wenning            Excelsior          MN  47   92  7:55  1:48  2:17   46   36:43 20.9  1:31   37   21:39  7:13 1:10:04 
   38 1044 Taj Melson              Golden Valley      MN  40  177  9:19  2:07                                 40   21:45  7:15 1:10:06 
   39  342 Dean Anderson           Blaine             MN  44  104  8:09  1:52  2:13   24   35:29 21.6  2:02   51   22:24  7:28 1:10:16 
   40  811 Pete Royer              Litchfield         MN  54  114  8:14  1:53  1:54   29   35:44 21.5  1:33   65   23:09  7:43 1:10:31 
   41  806 Erik Rogelstad          Minneapolis        MN  30  102  8:08  1:51  1:27   33   35:53 21.4  1:22   88   23:49  7:57 1:10:37 
   42 1050 Jd Fahey                Norwood            MN  52  170  9:10  2:05  1:44   31   35:45 21.5  1:02   64   23:07  7:43 1:10:47 
   43  483 Joshua Flynn            Medina             MN  39   13  6:10  1:25  1:53  105   39:24 19.5  1:46   36   21:35  7:12 1:10:47 
   44  575 Ken Janda               Big Lake           MN  53  112  8:14  1:53  1:57   76   38:01 20.2  1:11   38   21:39  7:13 1:11:01 
   45  491 Brett Furber            Minneapolis        MN  37   85  7:50  1:47  1:30   44   36:36 21.0  1:23   92   23:55  7:59 1:11:12 
   46  808 Mark Rosen              Otsego             MN  50  148  8:47  2:00  1:41   32   35:46 21.5  1:12   89   23:50  7:57 1:11:13 
   47  911 Brandon Thyen           North Branch       MN  41   79  7:43  1:46  1:48   52   37:02 20.7  1:27   71   23:20  7:47 1:11:18 
   48  453 Austin Dircks           North Oaks         MN  20   63  7:30  1:43  2:07   50   36:53 20.8  1:25   75   23:28  7:50 1:11:22 
   49  464 Dennis Ellingson        Courtland          MN  62   20  6:22  1:27  2:04   30   35:45 21.5  1:41  141   25:34  8:32 1:11:23 
   50  800 Scott Robinson          Apple Valley       MN  34   72  7:37  1:44  3:01   73   37:57 20.2  1:25   34   21:27  7:09 1:11:25 
   51  799 Alex Robb               Maple Grove        MN  18   11  6:06  1:24  2:01   58   37:24 20.5  1:10  127   25:03  8:21 1:11:42 
   52  662 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49  162  9:01  2:03  1:37   41   36:24 21.1  1:22   70   23:20  7:47 1:11:42 
   53  462 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  18   60  7:29  1:42  2:41  111   39:40 19.4  1:23   24   20:42  6:54 1:11:54 
   54  363 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  35   99  8:05  1:50  1:40   40   36:21 21.1  2:09   85   23:43  7:55 1:11:56 
   55  518 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34  107  8:11  1:52  2:30   69   37:46 20.3  1:27   49   22:16  7:26 1:12:08 
   56  693 Ryan Meinert            Victoria           MN  37   31  6:42  1:32  1:57   96   38:56 19.7  1:06   78   23:32  7:51 1:12:11 
   57  717 Josh Nadke              St Louis Park      MN  25  145  8:43  1:59  2:05   63   37:37 20.4  2:04   41   21:45  7:15 1:12:14 
   58  697 Duane Millslagle        Duluth             MN  63   77  7:40  1:45  2:23   51   36:58 20.8  1:41   86   23:43  7:55 1:12:23 
   59  612 David Kerber            Maple Grove        MN  37  186  9:31  2:10  3:33   45   36:41 20.9  1:35   29   21:16  7:06 1:12:34 
   60  834 Corby Serk              Eden Prairie       MN  40  157  8:57  2:02  1:51   34   35:57 21.4  1:27  108   24:28  8:10 1:12:39 
   61  896 Kris Swarthout          Minneapolis        MN  42   62  7:30  1:43  1:46   53   37:08 20.7  1:59  109   24:28  8:10 1:12:49 
   62  648 Alan Leusink            Minneapolis        MN  45  195  9:37  2:12  1:50   56   37:18 20.6  1:32   60   22:53  7:38 1:13:07 
   63  948 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  39   44  7:05  1:37  1:49   36   36:06 21.3  1:19  185   26:59  9:00 1:13:15 
   64  903 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  22  216 10:03  2:18  2:20  109   39:37 19.4  2:11    6   19:06  6:22 1:13:16 
   65  822 Greg Schempp            Plymouth           MN  49   76  7:39  1:45  2:29   84   38:24 20.0  1:46   63   23:02  7:41 1:13:18 
   66 1041 Ben Tramm               New Brighton       MN  35   39  6:54  1:34  2:02   35   35:57 21.4  1:38  184   26:56  8:59 1:13:25 
   67  618 Tom Kleven              Minneapolis        MN  47  100  8:05  1:51  2:55   74   37:58 20.2  1:53   55   22:42  7:34 1:13:31 
   68  540 Andrew Hed              North Oaks         MN  18   48  7:07  1:37  1:56   82   38:23 20.0  1:28  117   24:40  8:14 1:13:32 
   69  818 Seth Salenger           Minnepaolis        MN  31  111  8:13  1:53  2:51   68   37:43 20.4  3:12   39   21:43  7:15 1:13:41 
   70  392 Duane Brook             Savage             MN  44   46  7:06  1:37  2:16   97   39:08 19.6  1:41   84   23:43  7:55 1:13:51 
   71  709 Marty Moran             St Cloud           MN  47    3  5:26  1:14  2:10   77   38:02 20.2  1:34  182   26:53  8:58 1:14:03 
   72  950 Garrett Wilson          Edina              MN  43   69  7:34  1:44  2:19   55   37:17 20.6  1:27  138   25:29  8:30 1:14:05 
   73  412 Dan Cascarano           Saint Anthony Vill MN  32   73  7:37  1:44  1:44  103   39:20 19.5  1:46   83   23:41  7:54 1:14:06 
   74  568 Jeff Hunsaker           Minneapolis        MN  36   96  7:58  1:49  2:30   64   37:38 20.4  1:22  118   24:41  8:14 1:14:08 
   75  398 Joseph Brown            Minneapolis        MN  23  205  9:47  2:14  2:46   65   37:40 20.4  1:28   59   22:49  7:37 1:14:29 
   76 1052 Saen Heaton             Excelsior          MN  18  243 10:40  2:26  2:09  154   41:26 18.5  1:46    3   18:32  6:11 1:14:31 
   77  619 David Knutsen           Buffalo            MN  45  164  9:07  2:05  3:13  104   39:23 19.5  1:36   30   21:18  7:06 1:14:35 
   78  325 Rick Abrahamson         Andover            MN  51   68  7:34  1:44  2:15   61   37:29 20.5  1:37  146   25:44  8:35 1:14:38 
   79  439 Nicholas Dalsin         Minneapolis        MN  35   97  7:59  1:49  2:33  115   39:43 19.3  1:34   69   23:17  7:46 1:15:03 
   80  370 Greg Becker             St.Michael         MN  52  197  9:39  2:12  2:54   66   37:42 20.4  1:50   66   23:10  7:44 1:15:12 
   81  535 Kirby Hanson            Red Wing           MN  42   55  7:25  1:42  1:31   95   38:55 19.7  1:08  163   26:21  8:47 1:15:18 
   82  643 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  43  120  8:21  1:54  2:47   92   38:45 19.8  1:52   81   23:38  7:53 1:15:22 
   83  450 Brandon Deml            Roseville          MN  25  109  8:12  1:52  3:07   91   38:44 19.8  1:48   79   23:34  7:52 1:15:23 
   84  593 Phillip Juda            Maple Grove        MN  23   57  7:26  1:42  3:18                           20   20:27  6:49 1:15:25 
   85  444 Ryan Davis              Willmar            MN  32   61  7:29  1:43  2:30  101   39:19 19.5  2:09  100   24:08  8:03 1:15:33 
   86  952 Trevor Windel           St. Michael        MN  42  237 10:25  2:22  1:59  112   39:42 19.3  1:31   48   22:07  7:23 1:15:42 
   87  558 Jeffrey Holmes          Bloomington        MN  35   74  7:38  1:44  2:26  152   41:22 18.6  1:28   61   22:53  7:38 1:15:44 
   88  772 Bryan Pink              St.Michae          MN  38  211  9:58  2:16  2:18   59   37:24 20.5  1:53  104   24:25  8:09 1:15:55 
   89  554 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  15  125  8:26  1:55  2:51  156   41:31 18.5  1:18   43   21:55  7:19 1:15:58 
   90  715 Mark Myers              Cannon Falls       MN  17    5  5:37  1:17  2:43  142   40:54 18.8  0:55  151   25:53  8:38 1:16:01 
   91  749 Connor Ott              Minneapolis        MN  23   91  7:55  1:48  2:36   89   38:36 19.9  1:37  134   25:24  8:28 1:16:07 
   92  654 German Lopez Grimon     St Louis Park      MN  42   90  7:54  1:48  3:13  128   40:17 19.1  1:57   57   22:49  7:37 1:16:08 
   93  832 Josh Sell               Waconia            MN  35  146  8:44  1:59  3:34  117   39:48 19.3  1:33   53   22:32  7:31 1:16:09 
   94  598 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42  171  9:10  2:05  2:00   85   38:33 19.9  1:40  122   24:50  8:17 1:16:10 
   95  452 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  19   56  7:25  1:42  1:10  169   42:11 18.2  1:35   93   23:56  7:59 1:16:15 
   96  496 Matt Gangelhoff         Maple Grove        MN  43  101  8:06  1:51  3:01   57   37:22 20.6  2:19  139   25:30  8:30 1:16:18 
   97  493 Ryan Gale               Hugo               MN  38  136  8:32  1:57  2:52  157   41:36 18.5  1:25   44   21:57  7:19 1:16:19 
   98   38 Miles Burd              Cottage Grove      MN  50   83  7:48  1:47  2:29   71   37:51 20.3  1:57  169   26:36  8:52 1:16:39 
   99  650 Jeremy Lind             Hibbing            MN  41  204  9:46  2:14  2:24   87   38:34 19.9  1:31  121   24:49  8:17 1:17:01 
  100  379 Reid Beucher            Minneapolis        MN  33  213 10:00  2:17  2:59  100   39:19 19.5  1:32   76   23:29  7:50 1:17:16 
  101  880 Steve Strait            Maple Grove        MN  28  139  8:36  1:58  2:56   98   39:10 19.6  2:07  116   24:39  8:13 1:17:27 
  102  931 Mark Von Oven           Minneapolis        MN  39  231 10:20  2:21  3:51   78   38:05 20.2  1:16   96   24:01  8:01 1:17:31 
  103  414 Chris Chinander         Norwood            MN  53   30  6:41  1:31  2:28   80   38:13 20.1  1:38  225   28:40  9:34 1:17:37 
  104  836 Michael Shanahan        Watertown          MN  51  127  8:27  1:56  1:45   86   38:33 19.9  1:22  198   27:35  9:12 1:17:41 
  105  891 Jon Suttner             Buffalo            MN  27   93  7:58  1:49  2:53  126   40:09 19.1  1:21  136   25:25  8:29 1:17:44 
  106  725 Chris Nichols           Maple Grove        MN  35   87  7:53  1:48  1:46  130   40:19 19.0  1:09  173   26:39  8:53 1:17:45 
  107  881 Randall L Strenge       Buffalo            MN  44  175  9:16  2:07  2:16  114   39:43 19.3  1:44  123   24:57  8:19 1:17:55 
  108  738 Kurt Olsen              Plymouth           MN  44  129  8:27  1:56  1:50  121   39:58 19.2  1:26  165   26:24  8:48 1:18:04 
  109 1036 Paul Morrisay Jr.       Minneapolis        MN  34  126  8:26  1:55  2:24  119   39:54 19.2  1:49  149   25:49  8:37 1:18:19 
  110  476 Michael Feldbaum        Minneapolis        MN  33   70  7:34  1:44  2:14  108   39:36 19.4  1:55  188   27:01  9:01 1:18:19 
  111  329 Troy Adams              Plymouth           MN  42  223 10:13  2:20  2:13   88   38:34 19.9  1:44  143   25:38  8:33 1:18:21 
  112  660 Adam Luu                Burnsville         MN  27   86  7:52  1:48  2:35  197   43:34 17.6  1:13   68   23:12  7:44 1:18:23 
  113 1006 Andrew Zeiss            Bufflalo           MN  15  113  8:14  1:53  2:08  211   44:15 17.4  2:02   46   22:00  7:20 1:18:36 
  114  819 Alex Sand               Minneapolis        MN  26  134  8:32  1:57  3:42  107   39:29 19.5  1:15  145   25:43  8:35 1:18:38 
  115  734 Matt Oelke              Hopkins            MN  33   27  6:37  1:31  2:55  204   43:56 17.5  1:33   87   23:44  7:55 1:18:43 
  116  572 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43  228 10:18  2:21  1:48  118   39:53 19.3  2:22  111   24:32  8:11 1:18:51 
  117  335 Jamie Allman            Elk River          MN  38  202  9:41  2:12  2:07   93   38:50 19.8  1:25  190   27:07  9:03 1:19:09 
  118  930 Ryan Vickers            Minneapolis        MN  32  233 10:23  2:22  2:22  150   41:17 18.6  1:51   74   23:26  7:49 1:19:17 
  119  393 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50  234 10:24  2:22  2:55  134   40:37 18.9  1:00  105   24:25  8:09 1:19:19 
  120  794 Ben Reiners             Otsego             MN  37  122  8:23  1:55  2:36  167   42:06 18.2  1:47  113   24:36  8:12 1:19:26 
  121  563 Adam Horner             Elk River          MN  35  235 10:24  2:22  3:02  110   39:38 19.4  1:29  124   24:59  8:20 1:19:30 
  122  451 Michael Dempsey         Eden Prairie       MN  27    7  5:54  1:21  3:49  184   42:54 17.9  1:37  133   25:22  8:28 1:19:35 
  123  837 Michael Shaw            Rogers             MN  48  161  8:59  2:03  4:12   81   38:17 20.1  1:41  171   26:38  8:53 1:19:45 
  124  741 Scott Olson             Delano             MN  46  150  8:50  2:01  3:14  146   41:14 18.6  1:49  119   24:43  8:15 1:19:48 
  125  626 Josh Kramber            Buffalo            MN  42  103  8:08  1:51  2:21  140   40:50 18.8  1:58  170   26:36  8:52 1:19:50 
  126  671 Lorenzo Mascarenas      Golden Valley      MN  14   65  7:31  1:43  3:31  203   43:51 17.5  1:09   90   23:51  7:57 1:19:51 
  127  543 Bernt Helgaas           Bloomington        MN  46  286 12:47  2:55  1:22  131   40:22 19.0  1:18   99   24:08  8:03 1:19:56 
  128  769 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  46  268 11:34  2:38  2:34   99   39:14 19.6  1:17  132   25:20  8:27 1:19:57 
  129  845 Michael Simpson         Minneapolis        MN  52  133  8:31  1:56  2:42  138   40:43 18.9  2:27  142   25:37  8:33 1:19:58 
  130  490 Chad Franz              Eden Prairie       MN  38   35  6:47  1:33  2:54  120   39:55 19.2  1:25  235   28:59  9:40 1:19:58 
  131  514 Tyler Grant             Brooklyn Park      MN  16  236 10:24  2:22  3:14  148   41:15 18.6  2:00   67   23:11  7:44 1:20:02 
  132  411 Toby Carson             Becker             MN  39  210  9:53  2:15  2:27  147   41:14 18.6  1:31  126   25:01  8:21 1:20:06 
  133  341 Aron Anderson           Fargo              ND  34  141  8:38  1:58  2:23  159   41:37 18.5  1:26  157   26:06  8:42 1:20:08 
  134  857 Timothy Sonnek          Delano             MN  37  196  9:38  2:12  3:01  172   42:24 18.1  1:15   91   23:54  7:58 1:20:10 
  135  560 Mike Hon                Plymouth           MN  41  225 10:14  2:20  2:02   54   37:16 20.6  2:08  223   28:38  9:33 1:20:17 
  136  853 Mike Smith              Brooklyn Park      MN  42  188  9:32  2:10  2:43  182   42:49 17.9  1:25   98   24:08  8:03 1:20:34 
  137  859 Mark Sorenson           Big Lake           MN  46  137  8:33  1:57  2:23  136   40:41 18.9  1:05  203   27:56  9:19 1:20:36 
  138  878 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  39  183  9:29  2:10  4:05  213   44:17 17.3  1:39   32   21:24  7:08 1:20:52 
  139  556 Matt Hoffman            Buffalo            MN  32   22  6:25  1:28  3:57  183   42:51 17.9  1:18  166   26:27  8:49 1:20:56 
  140  373 Scott Benson            Minneapolis        MN  52  245 10:43  2:26  2:43   72   37:54 20.3  2:25  192   27:16  9:06 1:20:58 
  141  665 Tony Markstrom          Eagan              MN  23  212  9:58  2:16  3:02  200   43:43 17.6  1:04   72   23:20  7:47 1:21:06 
  142  872 Todd Stertz             Dassel             MN  44  198  9:39  2:12  3:44  160   41:44 18.4  2:17   94   23:57  7:59 1:21:18 
  143  333 Christopher Allen       Bloomington        MN  34  179  9:24  2:09  2:35  170   42:14 18.2  2:09  128   25:06  8:22 1:21:25 
  144  591 Bill Jordan             St Louis Park      MN  57  131  8:30  1:56  2:47  133   40:36 18.9  2:22  193   27:17  9:06 1:21:29 
  145  467 Nick Engfer             Buffalo            MN  19   41  7:02  1:36  2:18  214   44:19 17.3  0:55  186   27:01  9:01 1:21:32 
  146  469 Ryan Erhard             Buffalo            MN  31  219 10:06  2:18  3:02  199   43:38 17.6  1:09   82   23:40  7:54 1:21:34 
  147  635 Blane Larson            Maple Lake         MN  44   66  7:32  1:43  3:02  145   41:03 18.7  2:04  205   28:03  9:21 1:21:41 
  148 1057 Eric Mesenburg                                 41  242 10:39  2:26  2:28  106   39:29 19.5  2:27  174   26:42  8:54 1:21:44 
  149  656 Max Loy                 Maple Grove        MN  17   34  6:45  1:32  3:15  253   46:53 16.4  0:54   95   24:01  8:01 1:21:45 
  150  788 Darek Reader            Minneapolis        MN  26   51  7:18  1:40  3:11  231   45:15 17.0  1:04  125   25:00  8:20 1:21:46 
  151  566 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  45  192  9:35  2:11  3:12  135   40:38 18.9  2:17  159   26:11  8:44 1:21:50 
  152  786 Daniel Radloff          Duluth             MN  42  203  9:44  2:13  2:06  137   40:41 18.9  1:42  200   27:40  9:14 1:21:51 
  153  495 John Galligan           Minneapolis        MN  32   45  7:05  1:37  2:27  186   43:01 17.9  1:28  202   27:54  9:18 1:21:55 
  154  377 Anthony Berticelli      Mound              MN  34   59  7:28  1:42  2:30  153   41:24 18.6  1:48  228   28:48  9:36 1:21:55 
  155  888 Mark Sullivan           Champlin           MN  47  158  8:57  2:02  2:37  158   41:36 18.5  3:06  144   25:41  8:34 1:21:55 
  156  582 Noel Johnson            Buffalo            MN  37  257 11:10  2:33  1:57  141   40:52 18.8  2:35  135   25:25  8:29 1:21:57 
  157  826 Colin Schmidt           Minneapolis        MN  22   52  7:21  1:41  2:05  225   44:38 17.2  1:33  164   26:23  8:48 1:21:57 
  158  784 Jason Punton            St Michael         MN  41  187  9:32  2:10  2:19  144   41:00 18.7  1:43  196   27:28  9:10 1:22:00 
  159  815 Caesar Russell          Minneapolis        MN  45  315 18:03  4:07  2:38   19   35:06 21.9  1:54  103   24:22  8:08 1:22:01 
  160  512 Jr Graif                Elk River          MN  52  118  8:21  1:54  2:42   75   37:59 20.2  2:43  254   30:26 10:09 1:22:08 
  161  595 Vince Justinak          Blaine             MN  56  152  8:52  2:01  2:21   67   37:42 20.4  2:14  262   31:01 10:21 1:22:08 
  162  339 Scott Alwin             Milwaukee          WI  42  135  8:32  1:57  3:49  192   43:15 17.8  2:23  101   24:13  8:05 1:22:09 
  163  867 Todd Steinke            St. Cloud          MN  46  130  8:29  1:56  2:25  132   40:33 18.9  1:51  233   28:56  9:39 1:22:12 
  164  526 Kevin Hagen             Hibbing            MN  37  153  8:52  2:01  1:46  163   41:46 18.4  2:02  201   27:51  9:17 1:22:16 
  165  894 Aaron Swann             Edina              MN  44  214 10:01  2:17  2:38  168   42:09 18.2  1:30  156   26:05  8:42 1:22:22 
  166  516 Daniel Green            Buffalo            MN  45  246 10:43  2:27  3:05  176   42:34 18.0  1:37  106   24:27  8:09 1:22:24 
  167  695 David Menzemer          Buffalo            MN  42  190  9:34  2:11  1:52  206   43:58 17.5  1:54  131   25:12  8:24 1:22:28 
  168  446 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47  144  8:42  1:59  1:39   10   34:07 22.5  1:24  300   36:43 12:15 1:22:32 
  169  460 Mike Ebnet              Buffalo            MN  43  138  8:34  1:57  2:19   94   38:54 19.7  2:26  253   30:21 10:07 1:22:33 
  170  357 Randy Back              Superior           WI  55  304 13:49  3:09  1:52  116   39:48 19.3  1:38  137   25:28  8:30 1:22:34 
  171  358 Robert Badger           Cottage Grove      MN  54                         164   42:01 18.3  1:39  183   26:55  8:59 1:22:37 
  172  940 Jonathan Weiss          Wayzata            MN  37  241 10:38  2:25  2:45  162   41:45 18.4  1:27  155   26:05  8:42 1:22:38 
  173  783 Duane Pullins           Maple Lake         MN  56  249 10:52  2:29  3:26   79   38:09 20.1  1:54  220   28:34  9:32 1:22:54 
  174  632 Louie Lachapelle        Eagan              MN  23  116  8:16  1:53  4:39  175   42:34 18.0  1:34  154   26:05  8:42 1:23:06 
  175  536 Kyle Harju              Monticello         MN  50  119  8:21  1:54  2:44  139   40:44 18.9  2:09  237   29:11  9:44 1:23:07 
  176  546 Jack Hennen             Cambridge          MN  13   98  8:00  1:49  3:38  191   43:15 17.8  1:27  178   26:50  8:57 1:23:07 
  177  951 Josh Wilson             Maple Lake         MN  35  247 10:45  2:27  2:25  173   42:32 18.1  1:37  150   25:53  8:38 1:23:10 
  178  847 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15  189  9:33  2:11  3:16  236   45:27 16.9  0:55   97   24:07  8:03 1:23:16 
  179  858 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  38   94  7:58  1:49  1:49  198   43:35 17.6  1:39  216   28:22  9:28 1:23:22 
  180  361 Stephen Banks           Minneapolis        MN  58  199  9:39  2:12  2:32  125   40:08 19.1  2:35  222   28:37  9:33 1:23:29 
  181  487 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50  182  9:29  2:10  4:19  113   39:43 19.3  2:05  204   27:58  9:20 1:23:31 
  182  785 Michael Quinlan         Richfield          MN  30  159  8:58  2:03  3:08  240   45:44 16.8  1:29  102   24:14  8:05 1:23:32 
  183  437 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  17   21  6:25  1:28  1:51  205   43:57 17.5  1:43  245   29:43  9:55 1:23:37 
  184  937 Jeff Walters            Golden Valley      MN  49   24  6:29  1:29  3:20  185   42:55 17.9  2:24  224   28:39  9:33 1:23:45 
  185  955 Joseph Wirth            Minneapolis        MN  48  278 12:16  2:48  3:14   49   36:50 20.9  3:26  206   28:04  9:22 1:23:48 
  186  916 Bryan Trees             Nisswa             MN  43  283 12:32  2:51  3:31  127   40:10 19.1  2:10  140   25:32  8:31 1:23:53 
  187  684 Grant McFadden          Hanover            MN  35  224 10:13  2:20  2:19  221   44:32 17.2  1:47  130   25:10  8:24 1:24:00 
  188  653 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  34  266 11:26  2:36  2:51                          227   28:48  9:36 1:24:05 
  189  603 Zack Kartak             Minneapolis        MN  33  176  9:18  2:07  2:35  210   44:11 17.4  1:30  177   26:49  8:57 1:24:22 
  190  856 Joel Sommers            Minnetonka         MN  33  121  8:23  1:55  3:51  187   43:02 17.8  2:45  167   26:28  8:50 1:24:27 
  191  345 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57  271 11:42  2:40  5:02  123   40:06 19.2  3:07  112   24:33  8:11 1:24:28 
  192  904 David Thoma             Annandale          MN  53   58  7:26  1:42  3:03  196   43:33 17.6  1:51  221   28:37  9:33 1:24:28 
  193  890 Travis Sutter           Albertville        MN  43  226 10:15  2:20  4:32  143   40:57 18.8  1:52  194   27:18  9:06 1:24:53 
  194  550 Davis Hoekstra          Paynesville        MN  31  294 13:11  3:00  1:57  174   42:33 18.0  0:55  168   26:28  8:50 1:25:02 
  195  459 Andy Dybvig             Plymouth           MN  38  220 10:06  2:18  3:40  226   44:47 17.1  2:02  110   24:30  8:10 1:25:03 
  196  771 William Pine            Minneapolis        MN  43  227 10:16  2:20  3:23  178   42:41 18.0  1:56  179   26:52  8:58 1:25:07 
  197  449 Rich Demeules           Bonita Springs     FL  48  140  8:36  1:58  3:01  229   44:49 17.1  2:10  172   26:38  8:53 1:25:12 
  198  371 Mark Becker             Excelsior          MN  45  274 12:02  2:44  2:54  195   43:25 17.7  2:16  115   24:39  8:13 1:25:15 
  199  354 Keno Avila              Monticello         MN  52  262 11:18  2:35  2:39  177   42:35 18.0  1:54  187   27:01  9:01 1:25:25 
  200  703 Matt Montgomery         Elk River          MN  51  110  8:13  1:52  2:55  129   40:18 19.1  3:09  261   30:52 10:18 1:25:26 
  201  946 Darrell Wilk            Blommington        MN  69   89  7:54  1:48  2:45   90   38:42 19.8  2:02  289   34:08 11:23 1:25:29 
  202  456 Adam Downing            Buffalo            MN  34  254 11:04  2:31  2:58  181   42:47 18.0  2:29  162   26:21  8:47 1:25:37 
  203  655 Richard Lord Ii         Monticello         MN  46  156  8:56  2:02  3:25  228   44:49 17.1  1:11  195   27:20  9:07 1:25:39 
  204  494 Paul Gallagher          Loretto            MN  51  200  9:39  2:12  4:27  179   42:44 18.0  2:10  180   26:52  8:58 1:25:50 
  205  397 Jon Brown               Brandon            SD  53  217 10:06  2:18  3:02  171   42:20 18.1  2:00  218   28:27  9:29 1:25:53 
  206  569 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  44  132  8:31  1:56  2:32  161   41:44 18.4  2:35  259   30:37 10:13 1:25:57 
  207  796 Tom Reitsma             Waconia            MN  61  215 10:02  2:17  2:32   62   37:36 20.4  2:20  285   33:58 11:20 1:26:24 
  208  792 Jared Recker            Hopkins            MN  27  229 10:18  2:21  3:38  208   44:08 17.4  1:37  176   26:48  8:56 1:26:26 
  209  849 Brian Smalkoski         Apple Valley       MN  37  106  8:10  1:52  3:03  220   44:31 17.3  2:31  212   28:17  9:26 1:26:31 
  210 1040 Tom Lynch               Nelson             MN  65  255 11:06  2:32  2:36  124   40:06 19.2  2:26  252   30:20 10:07 1:26:32 
  211  640 Thomas Leach            Sartell            MN  42   84  7:49  1:47  3:00  264   48:16 15.9  1:16  160   26:15  8:45 1:26:34 
  212  661 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  55  238 10:28  2:23  3:44  180   42:45 18.0  2:42  189   27:03  9:01 1:26:41 
  213  636 David Larson            Rogers             MN  49  309 15:13  3:28  3:22  151   41:21 18.6  2:09  120   24:43  8:15 1:26:46 
  214  870 Mason Stenehjem         Bismarck           ND  16  165  9:07  2:05  5:59  277   49:46 15.4  1:33   23   20:32  6:51 1:26:55 
  215  744 Cade O'Neill            Deephaven          MN  14   67  7:34  1:44  3:59  254   46:53 16.4  1:16  191   27:15  9:05 1:26:55 
  216  280 Gary Tintes             Litchfield         MN  59                  21:06  190   43:09 17.8  1:36  229   28:52  9:38 1:27:22 
  217  731 Brett Oden              Buffalo            MN  54  128  8:27  1:56  4:02  242   45:46 16.8  3:12  152   25:59  8:40 1:27:23 
  218  776 Ryan Potocnik           Eagan              MN  23  253 11:04  2:31  3:34  232   45:15 17.0  1:27  158   26:06  8:42 1:27:24 
  219  736 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39  174  9:15  2:06  3:36  245   46:02 16.7  2:55  147   25:48  8:36 1:27:33 
  220  664 Tom Mahan               Golden Valley      MN  49  173  9:14  2:06  2:58  166   42:03 18.3  2:15  265   31:11 10:24 1:27:39 
  221  108 Mark Heitkamp           St Louis Park      MN  56  151  8:51  2:01  3:46  201   43:47 17.5  1:55  242   29:26  9:49 1:27:42 
  222  588 Kevin Jones             Britton            SD  49  293 13:11  3:00  2:54  155   41:26 18.5  2:03  210   28:10  9:24 1:27:42 
  223  959 Matthew Wuollet         Annandale          MN  25  280 12:19  2:48  2:55  227   44:48 17.1  2:36  129   25:09  8:23 1:27:45 
  224  399 Tony Brown              Lakeville          MN  52  194  9:36  2:11  3:55  149   41:16 18.6  2:54  251   30:17 10:06 1:27:56 
  225  674 Brett Mayfield          Cokato             MN  45  147  8:44  2:00  4:05  218   44:27 17.3  2:29  232   28:55  9:39 1:28:38 
  226  767 Mark Phillippi          Maple Grove        MN  43  207  9:52  2:15  3:14  165   42:01 18.3  3:30  256   30:29 10:10 1:29:04 
  227  527 Josh Halper             Golden Valley      MN  14   82  7:47  1:47  1:56  266   48:24 15.9  1:41  239   29:19  9:47 1:29:06 
  228  529 Aric Haluska            Buffalo            MN  16  143  8:40  1:58  4:15  299   54:52 14.0  1:16   18   20:07  6:43 1:29:07 
  229 1020 Ben Izmirli             Montrose           MN  37  276 12:13  2:47  2:28  233   45:17 17.0  1:23  214   28:21  9:27 1:29:41 
  230  555 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  14  167  9:07  2:05  2:19  276   49:42 15.5  1:01  197   27:35  9:12 1:29:42 
  231 1009 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  50  263 11:19  2:35  4:44  248   46:10 16.6  2:17  153   26:02  8:41 1:30:30 
  232  407 David Capistrant        Minneapolis        MN  25  269 11:35  2:38  2:36  216   44:25 17.3  1:56  249   30:07 10:03 1:30:37 
  233  850 Justin Small            Duluth             MN  36  248 10:52  2:28  2:02  244   45:53 16.7  1:54  247   30:00 10:00 1:30:39 
  234  651 Steve Livermore         Minnetrista        MN  53  267 11:26  2:36  2:35  223   44:36 17.2  2:51  240   29:21  9:47 1:30:48 
  235  739 Colin Olson             Bismarck           ND  16  105  8:10  1:52  4:22  295   53:22 14.4  1:43   73   23:20  7:47 1:30:55 
  236  876 Stephen Stout           Shoreview          MN  43  240 10:30  2:24  4:50  207   43:59 17.5  2:17  241   29:23  9:48 1:30:57 
  237  886 Jonathan Sudberry       Minneapolis        MN  41  206  9:51  2:15  3:04  215   44:24 17.3  2:24  267   31:23 10:28 1:31:04 
  238  943 Richard Wetzel          St Louis Park      MN  28   15  6:15  1:26  2:52  272   49:12 15.6  1:02  275   31:49 10:37 1:31:07 
  239 1003 John Zaelich            Minneapolis        MN  45  181  9:27  2:09  4:13  273   49:19 15.6  1:28  175   26:44  8:55 1:31:07 
  240  928 Jason Vanoverbeke       St Paul            MN  33  270 11:36  2:39  2:12  251   46:33 16.5  1:55  234   28:57  9:39 1:31:12 
  241  584 Paul Johnson            Minneapolis        MN  28   81  7:46  1:46  4:33  265   48:17 15.9  2:40  208   28:06  9:22 1:31:20 
  242  754 Mike Paulus             Brainerd           MN  40  172  9:11  2:06  4:47  238   45:33 16.9  1:16  263   31:02 10:21 1:31:47 
  243  413 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  44  208  9:52  2:15  4:08  235   45:22 16.9  2:25  250   30:10 10:04 1:31:56 
  244  442 Tim Dauwalter           Cologne            MN  29  265 11:22  2:35  4:10  194   43:23 17.7  1:43  269   31:32 10:31 1:32:09 
  245  383 Michael Bjorke          Montrose           MN  60  149  8:49  2:01  2:59  250   46:13 16.6  2:31  272   31:40 10:34 1:32:10 
  246  501 Mark Gieseke            Brooklyn Park      MN  57  287 12:50  2:55  3:44  234   45:22 16.9  1:19  236   29:04  9:42 1:32:17 
  247  172 Tom Mascarenas          Golden Valley      MN  47  115  8:15  1:53  3:36  209   44:08 17.4  2:27  287   34:04 11:22 1:32:27 
  248  627 Brian Kringler          Minneapolis        MN  40  301 13:31  3:05  3:32  212   44:16 17.3  1:59  244   29:38  9:53 1:32:53 
  249  766 Matthew Petz            Elk River          MN  40  166  9:07  2:05  3:14  263   48:12 15.9  1:17  264   31:05 10:22 1:32:53 
  250  765 Christopher Petz        Buffalo            MN  37  259 11:14  2:33  3:34  262   48:11 15.9  1:28  219   28:30  9:30 1:32:55 
  251  874 Michael Stonecipher     Buffalo            MN  43  221 10:07  2:18  4:42  255   47:10 16.3  3:33  199   27:37  9:13 1:33:08 
  252  873 Richard Stevens         Mound              MN  59   88  7:53  1:48  2:56  222   44:34 17.2  2:25  297   35:22 11:48 1:33:09 
  253  756 Paul Peppin             Buffalo            MN  54  261 11:16  2:34  4:12  239   45:38 16.8  2:58  243   29:28  9:50 1:33:29 
  254  350 Burt Arrigoni           Becker             MN  53  191  9:34  2:11  4:15  268   48:34 15.8  2:47  217   28:25  9:29 1:33:34 
  255  348 Joseph Andrews          Minneapolis        MN  48  289 12:57  2:57  2:00  224   44:36 17.2  2:11  276   32:00 10:40 1:33:43 
  256  883 Kevin Strusz            Albertville        MN  38  184  9:30  2:10  5:38  230   44:57 17.1  2:04  274   31:42 10:34 1:33:49 
  257  436 James Curtis            Roseville          MN  49  163  9:06  2:05  5:08  261   48:10 15.9  2:02  248   30:03 10:01 1:34:28 
  258 1048 Jed Mulder              Buffalo            MN  39  193  9:35  2:11  2:52                          307   38:30 12:50 1:34:37 
  259  415 Scott Christenson       Corcoran           MN  50  260 11:15  2:34  4:50  283   51:05 15.0  1:24  161   26:15  8:45 1:34:47 
  260  472 George Fantauzza        Rockford           MN  62  285 12:45  2:54  4:16  252   46:46 16.4  2:23  231   28:54  9:38 1:35:02 
  261  939 Allen Weis              Delano             MN  46  277 12:16  2:48  2:22  219   44:29 17.3  1:54  290   34:09 11:23 1:35:09 
  262  862 Rick Stadtlander        Buffalo            MN  44  264 11:20  2:35  3:19  284   51:12 15.0  2:50  181   26:53  8:58 1:35:32 
  263  810 Stephan Roufs           Maple Grove        MN  53  303 13:39  3:06  5:15  122   40:00 19.2  2:30  291   34:12 11:24 1:35:34 
  264  488 Norman Foster           Saint Paul         MN  41  310 15:17  3:29  3:51  217   44:26 17.3  2:35  246   29:45  9:55 1:35:51 
  265  935 Brent Wagner            Waite Park         MN  28  239 10:30  2:24  3:13  269   48:50 15.7  3:04  255   30:29 10:10 1:36:03 
  266  910 Eric Thorn              Eagan              MN  23  108  8:12  1:52  4:27  290   52:50 14.5  1:59  230   28:53  9:38 1:36:19 
  267  585 Steve Johnson           Plymouth           MN  48  178  9:23  2:08  4:02  281   50:47 15.1  4:17  207   28:05  9:22 1:36:32 
  268  925 Dan Van Lith            New Prague         MN  29  273 11:54  2:43  4:38  292   52:57 14.5  1:24  148   25:49  8:37 1:36:39 
  269  716 Seth Myhre              Minneota           MN  31  252 11:02  2:31  4:08  288   52:02 14.8  1:37  209   28:07  9:23 1:36:54 
  270  840 Jeff Shrode             Delano             MN  56  251 11:02  2:31  3:54  271   48:59 15.7  2:33  257   30:30 10:10 1:36:55 
  271  395 David Brown             Paullina           IA  59  258 11:12  2:33  3:18  247   46:09 16.6  3:22  283   33:08 11:03 1:37:08 
  272  639 Ryan Lawinger           Eden Prairie       MN  35  160  8:58  2:03  4:32  286   51:27 14.9  1:34  270   31:33 10:31 1:38:02 
  273  647 Tony Lesch              Buffalo            MN  42  244 10:43  2:26  4:03  193   43:16 17.8  3:07  303   36:56 12:19 1:38:03 
  274  768 Adam Piekarski          Montrose           MN  28  288 12:54  2:56  3:24  241   45:46 16.8  1:33  293   34:29 11:30 1:38:03 
  275  355 Jeff Bachman            St.Louis Park      MN  54  256 11:08  2:32  3:46  249   46:10 16.6  3:01  286   34:03 11:21 1:38:07 
  276  721 Todd Nelsen             Cottage Grove      MN  54  292 13:07  2:59  3:29  246   46:04 16.7  1:19  295   34:54 11:38 1:38:52 
  277  641 Gerard Leahy            Saint Louis Park   MN  58  230 10:20  2:21  5:49  259   47:53 16.0  3:28  268   31:26 10:29 1:38:54 
  278  565 Quinn Horvath           Marshall           MN  44  218 10:06  2:18  4:52  285   51:18 15.0  2:24  258   30:36 10:12 1:39:14 
  279  779 Braydon Price           Bismarck           ND  17  123  8:23  1:55 22:54  237   45:32 16.9  1:13   31   21:18  7:06 1:39:19 
  280  879 Matthew Strait          St Michael         MN  37  272 11:45  2:40  5:14  257   47:37 16.1  3:11  271   31:37 10:33 1:39:22 
  281  553 Robert Hoff             Brooklyn Park      MN  43  282 12:29  2:51  3:11  291   52:57 14.5  2:44  213   28:20  9:27 1:39:40 
  282  743 James Oneill            Apple Valley       MN  51  169  9:08  2:05  3:49  188   43:08 17.8  3:12  311   40:26 13:29 1:39:42 
  283  828 William Schultz         Plymouth           MN  38  275 12:09  2:46  5:14  202   43:50 17.5  2:46  298   35:46 11:56 1:39:43 
  284  362 David Barlow            Maple Grove        MN  51  154  8:52  2:01  3:54  294   53:16 14.4  1:28  278   32:24 10:48 1:39:52 
  285  448 Joe Demeules            Watersound         FL  50  308 14:57  3:24  1:59  256   47:27 16.2  2:11  288   34:06 11:22 1:40:38 
  286  326 Miguel Acosta Medina    Burnsville         MN  40  300 13:29  3:04  6:06  243   45:53 16.7  3:00  281   32:54 10:58 1:41:20 
  287  752 Mark Pankratz           Bloomington        MN  35  209  9:53  2:15  3:41  189   43:08 17.8  5:07  310   39:43 13:15 1:41:30 
  288  789 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  47  297 13:24  3:03  4:16  258   47:52 16.0  4:48  266   31:17 10:26 1:41:36 
  289  929 Phillip Vickers         Rochester          MN  60  279 12:16  2:48  3:22  279   50:09 15.3  2:22  284   33:35 11:12 1:41:43 
  290  770 John Pietranera         Chanhassen         MN  38  284 12:44  2:54  3:01  282   50:49 15.1  2:47  279   32:30 10:50 1:41:49 
  291  790 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  16  298 13:24  3:03  4:40  280   50:46 15.1  1:30  277   32:10 10:44 1:42:29 
  292  386 Edward Bramlage         St. Cloud          MN  51  290 12:58  2:57  2:23  305   57:13 13.4  2:11  211   28:16  9:26 1:43:00 
  293  781 Roert Prouty            Waunakee           WI  38  302 13:38  3:06  3:16  300   55:01 14.0  2:08  238   29:15  9:45 1:43:17 
  294  791 Sean Reardon            Bloomington        MN  53  299 13:26  3:04  6:14  293   53:02 14.5  2:37  215   28:22  9:28 1:43:39 
  295 1051 Pat Meyhoff             Saint Michael      MN  48  305 14:08  3:13  7:22  274   49:32 15.5  2:21  260   30:48 10:16 1:44:10 
  296  759 Michael Petersen        Ramsey             MN  56  142  8:39  1:58  4:05  275   49:37 15.5  4:37  304   37:52 12:38 1:44:49 
  297  573 Girish Iyer             Miinneapolis       MN  39  281 12:19  2:48  6:34  298   54:12 14.2  3:37  226   28:42  9:34 1:45:20 
  298  600 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64  185  9:31  2:10  3:50  270   48:54 15.7  4:45  309   39:27 13:09 1:46:24 
  299 1047 Mitchell Swart          Prinsburg          MN  50  316 19:35  4:27  5:36  267   48:32 15.8  1:19  273   31:41 10:34 1:46:42 
  300  369 Presten Bean            Otsego             MN  36  222 10:08  2:19  5:02  297   54:09 14.2  2:52  294   34:42 11:34 1:46:52 
  301  852 Jordan Smith            Brooklyn Park      MN  31  201  9:41  2:12  5:08  302   56:03 13.7  2:31  292   34:16 11:26 1:47:36 
  302  374 Mehdi Benyebka          Minneapolis        MN  44  317 21:06  4:48  4:25  301   55:16 13.9  2:25  114   24:36  8:12 1:47:46 
  303  719 Christopher Nelsen      Cottage Grove      MN  36  295 13:12  3:00  2:55  289   52:28 14.6  1:59  306   38:21 12:47 1:48:52 
  304  702 Tim Mohnkern            Wayzata            MN  54  311 15:48  3:36  3:39  260   48:09 16.0  3:57  305   37:53 12:38 1:49:23 
  305  431 Brian Crane             Plymouth           MN  41  168  9:07  2:05  4:55  308 1:00:02 12.8  2:52  282   33:06 11:02 1:50:02 
  306  549 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  53  314 16:20  3:43  4:21  296   53:52 14.3  3:20  280   32:49 10:57 1:50:39 
  307  351 Randy Augeson           Indian Land        SC  57  306 14:13  3:14  7:57  278   50:08 15.3  2:08  301   36:44 12:15 1:51:09 
  308  601 Christopher Kane        Otsego             MN  38  232 10:23  2:22  4:17  303   56:31 13.6  1:48  308   38:58 13:00 1:51:54 
  309  337 Osama Alsaied           St Louis Park      MN  29  312 16:11  3:41  4:36  287   51:54 14.8  2:28  302   36:53 12:18 1:52:00 
  310  528 Stephen Halsey          Monticello         MN  62  296 13:18  3:02  6:17  307   58:15 13.2  3:06  296   35:10 11:44 1:56:05 
  311  480 Matt Feyen              Rosemount          MN  40  291 13:03  2:58  3:52  304   57:07 13.4  2:34  312   43:29 14:30 2:00:02 
  312  589 Nicholas Jones          Mayer              MN  35  313 16:13  3:42  4:54  306   57:14 13.4  3:44  313   48:15 16:05 2:10:19 
  313 1045 James Robbinns          Montrose           MN  28  307 14:47  3:22  3:51  310 1:17:58  9.9  1:25  299   35:51 11:57 2:13:49 
  314  421 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  17   37  6:51  1:34  1:04  309 1:13:03 10.5                                  
  315  887 Koji Suga               Lilydale           MN  13   33  6:44  1:32  1:20  311 1:24:29  9.1                                  
  316  851 Colin Smith             Minneapolis        MN  44   75  7:38  1:44  1:37  312 1:51:37  6.9                                  
  317  914 Jacob Totall            Minneapolis        MN  16    1  5:09  1:10  0:51                                                    
  318  375 Jeff Berg               Buffalo            MN  43  155  8:54  2:02  2:27                                                    
  319  893 Brian Svendahl          Plymouth           MN  45  250 10:59  2:30  6:55                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1011 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49    3  6:30  1:29  1:35    2   34:21 22.4  1:14    4   21:00  7:00 1:04:38 
    2  897 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  47   25  7:39  1:45  1:34    4   36:47 20.9  1:20    5   21:22  7:08 1:08:41 
    3  733 Katie Oden              Buffalo            MN  21   10  7:08  1:38  2:12    8   38:30 19.9  1:00    3   20:42  6:54 1:09:32 
    4  866 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14    5  6:41  1:32  1:54   15   39:56 19.2  0:59    2   20:32  6:51 1:10:00 
    5  284 Molly Uecker            Buffalo            MN  30   14  7:20  1:40  1:45    6   37:35 20.4  1:15    7   22:22  7:28 1:10:16 
    6  353 Gillian Auslander       Minneapolis        MN  44    6  6:42  1:32  1:59    5   37:03 20.7  1:37   10   23:27  7:49 1:10:46 
    7  782 Leah Prudhomme          Andover            MN  35   30  7:55  1:48  2:41    1   33:10 23.2  1:49   33   25:15  8:25 1:10:48 
    8  706 Krista Moore            Menomonie          WI  39   58  8:44  2:00  1:34    3   36:36 21.0  1:29    9   22:37  7:33 1:10:58 
    9  404 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  30   41  8:19  1:54  2:29   12   39:46 19.3  1:45    1   20:01  6:41 1:12:17 
   10  590 Shannon Jones           Minneapolis        MN  44   40  8:18  1:53                                 14   23:33  7:51 1:15:47 
   11  723 Laura Nelson            Brooklyn Park      MN  30   17  7:25  1:41  2:12   17   39:59 19.2  1:38   31   24:56  8:19 1:16:08 
   12  730 Ann Nusbaum             Plymouth           MN  41   35  8:11  1:52  2:08   10   39:00 19.7  1:25   42   25:31  8:31 1:16:14 
   13  917 Amanda Trossen          Minneapolis        MN  26   49  8:35  1:58  2:14   41   42:24 18.1  1:19    6   21:46  7:16 1:16:18 
   14  340 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  23    1  6:11  1:25  2:22   48   42:53 17.9  1:08   17   23:58  8:00 1:16:30 
   15  761 Cortney Peterson        St.Louis Park      MN  38   36  8:13  1:52  2:28    7   37:46 20.3  2:46   40   25:27  8:29 1:16:38 
   16  596 Jane Kallemeyn          Elk River          MN  21   16  7:24  1:41  1:56   55   43:52 17.5  1:03    8   22:28  7:30 1:16:40 
   17  538 Kyleen Harstedt         North Branch       MN  35   32  8:03  1:50  1:53   11   39:10 19.6  2:13   43   25:31  8:31 1:16:48 
   18  860 Krista Spreiter         Hudson             WI  36   50  8:36  1:58  1:53   29   41:08 18.7  1:15   19   24:09  8:03 1:16:59 
   19  622 Jane Koch               Burnsville         MN  16   12  7:11  1:38  1:45   49   43:09 17.8  1:00   16   23:56  7:59 1:17:00 
   20  646 Kristen Lemke           St. Paul           MN  30   29  7:48  1:47  2:01   30   41:09 18.7  2:22   15   23:55  7:59 1:17:13 
   21  330 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  44   18  7:27  1:42  2:09   21   40:36 18.9  1:41   37   25:25  8:29 1:17:17 
   22  177 Carie Mikkelson         Roseville          MN  29   13  7:18  1:40  2:12   27   40:51 18.8  1:35   35   25:22  8:28 1:17:18 
   23  356 Patricia Bachmeier      Prior Lake         MN  17   19  7:28  1:42  1:26   45   42:42 18.0  1:04   30   24:54  8:18 1:17:32 
   24  668 Carol Marston           Mankato            MN  54   60  8:46  2:00  2:01    9   38:48 19.8  1:46   53   26:18  8:46 1:17:37 
   25  892 Nora Suttner            Buffalo            MN  26    9  7:04  1:37  2:26   42   42:34 18.0  1:28   20   24:15  8:05 1:17:44 
   26  687 Pauline McJilton        Minnetonka         MN  46   51  8:37  1:58  1:41   22   40:36 18.9  1:32   46   25:36  8:32 1:18:01 
   27  422 Colleen Click           Stillwater         MN  48   74  9:15  2:07  3:08   25   40:47 18.8  1:56   12   23:32  7:51 1:18:37 
   28  726 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  36   22  7:37  1:44  1:45   39   42:11 18.2  1:09   50   26:07  8:43 1:18:47 
   29  954 Janet Winter            Buffalo            MN  42   63  8:48  2:00  3:13   26   40:49 18.8  1:42   21   24:21  8:07 1:18:52 
   30  334 Emily Allen             Bloomington        MN  29   89  9:48  2:14  2:22   33   41:55 18.3  1:21   11   23:32  7:51 1:18:56 
   31  676 Leighton McAlpin        Buffalo            MN  15   31  8:00  1:49  2:56   37   42:04 18.3  2:06   24   24:35  8:12 1:19:38 
   32  343 Kali Anderson           Fargo              ND  31   62  8:48  2:00  2:03   24   40:43 18.9  1:25   58   27:04  9:02 1:20:02 
   33  344 Lauren Anderson         Elk River          MN  24    2  6:20  1:27  2:33                           28   24:48  8:16 1:21:17 
   34  932 Carly Vosacek           Baxter             MN  28   20  7:32  1:43  1:41   32   41:51 18.4  1:47   85   28:52  9:38 1:21:40 
   35  477 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  32  138 11:13  2:33  2:39   13   39:50 19.3  1:31   57   26:54  8:58 1:22:06 
   36  740 Deanna Olson            Delano             MN  45   95  9:58  2:16  2:38   28   41:08 18.7  1:58   54   26:32  8:51 1:22:12 
   37  841 Jacqueline Shupe        Savage             MN  46  130 10:55  2:29  2:10   19   40:15 19.1  1:30   66   27:37  9:13 1:22:25 
   38  338 Alexandra Alviani       Plymouth           MN  20   15  7:23  1:41  3:10   74   45:20 16.9  1:08   39   25:26  8:29 1:22:25 
   39  466 Lindsay Elstad          Minneapolis        MN  30   59  8:45  2:00  2:29   70   44:59 17.1  1:38   25   24:36  8:12 1:22:25 
   40  683 Laurie McElmeel         Minneapolis        MN  36   73  9:12  2:06  3:27   20   40:21 19.0  2:09   61   27:31  9:11 1:22:38 
   41  902 Angela Tangen           Fargo              ND  35   67  8:55  2:02  1:38   36   42:02 18.3  1:31   80   28:34  9:32 1:22:39 
   42  410 Dana Carmichael         St. Paul           MN  50   90  9:48  2:14  2:14   47   42:48 17.9  1:22   55   26:43  8:55 1:22:54 
   43  821 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  42   61  8:47  2:00  3:22   46   42:42 18.0  2:42   44   25:32  8:31 1:23:04 
   44  426 Maggie Conry            Deephaven          MN  16   66  8:54  2:02  3:06   89   46:37 16.5  0:57   13   23:33  7:51 1:23:05 
   45  825 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  39   56  8:43  1:59  2:45   14   39:52 19.3  1:45  108   30:18 10:06 1:23:21 
   46  633 Erin Ladendorf          Minneapolis        MN  29   65  8:53  2:01  3:22   66   44:32 17.2  2:03   29   24:49  8:17 1:23:37 
   47  447 Becky Degroot           Brooklyn Center    MN  35   57  8:44  1:59  3:46   64   44:29 17.3  1:23   36   25:24  8:28 1:23:45 
   48  574 Leslie Iyer             Edina              MN  42  110 10:18  2:21  2:15   16   39:57 19.2  2:35   82   28:44  9:35 1:23:47 
   49  597 Lauren Kaminski         Buffalo            MN  16                         101   48:05 16.0  1:02   23   24:33  8:11 1:24:09 
   50  559 Jenny Hon               Plymouth           MN  35  113 10:24  2:22  3:21   23   40:37 18.9  2:13   72   27:56  9:19 1:24:29 
   51  760 Carol Peterson          Minneapolis        MN  49   43  8:21  1:54  3:18   52   43:31 17.6  1:53   68   27:41  9:14 1:24:41 
   52  838 Erica Shearer           Minnetonka         MN  38  125 10:51  2:28  3:38   31   41:13 18.6  3:28   48   25:45  8:35 1:24:52 
   53  504 Cindy Gigler            Brooklyn Park      MN  55   98  9:59  2:16  5:22   18   40:14 19.1  2:03   59   27:15  9:05 1:24:53 
   54  594 Jaimie Juettner         Minneapolis        MN  30  104 10:08  2:19  2:40   75   45:33 16.9  1:06   41   25:29  8:30 1:24:55 
   55  416 Debbie Christian        Buffalo            MN  43   71  9:08  2:05  2:38   34   41:59 18.3  2:15   87   29:00  9:40 1:24:58 
   56  365 Karen Barton            Minneapolis        MN  48  120 10:32  2:24  2:25   38   42:07 18.2  1:49   73   28:19  9:27 1:25:10 
   57  544 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  47   42  8:20  1:54  2:33   62   44:22 17.3  1:52   75   28:23  9:28 1:25:28 
   58  630 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  41   34  8:06  1:51  2:39   56   43:54 17.5  1:44   89   29:07  9:43 1:25:29 
   59  621 Melissa Kobs            Eden Prairie       MN  27   33  8:05  1:51  2:51   57   44:03 17.4  2:43   78   28:29  9:30 1:26:09 
   60  478 Nikki Fernandes         Minneapolis        MN  33  131 11:00  2:30  2:09   54   43:42 17.6  2:04   60   27:18  9:06 1:26:11 
   61  561 Krista Honsey           Buffalo            MN  35   81  9:32  2:10  3:11   79   45:44 16.8  2:28   45   25:32  8:31 1:26:25 
   62  677 Betsy McCann            Montrose           MN  33   75  9:19  2:07  3:58   98   47:52 16.0  1:30   18   24:05  8:02 1:26:41 
   63  713 Wendy Mueller           Andover            MN  45  111 10:21  2:21  3:13   35   42:02 18.3  2:35   83   28:49  9:37 1:26:59 
   64  901 Andrea Tande            Roseville          MN  34   37  8:13  1:52  4:37   86   46:15 16.6  2:18   49   25:51  8:37 1:27:12 
   65  949 Triana Willmert         Edina              MN  14   46  8:31  1:56  4:48   72   45:11 17.0  1:09   67   27:39  9:13 1:27:15 
   66  920 Lila Tully              St.Louis Park      MN  63  106 10:14  2:20  2:58   43   42:34 18.0  2:02  100   29:48  9:56 1:27:33 
   67  732 Britta Oden             Buffalo            MN  18   26  7:41  1:45  2:19  109   48:54 15.7  1:31   65   27:35  9:12 1:27:59 
   68  775 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55   24  7:38  1:45  2:35   90   46:44 16.4  1:48   96   29:27  9:49 1:28:09 
   69  378 Rachel Bertram          Buffalo            MN  15   23  7:37  1:44  3:04  106   48:20 15.9  0:59   74   28:20  9:27 1:28:19 
   70  704 Heather Moody           Champlin           MN  42  117 10:29  2:23  3:17   63   44:25 17.3  2:00   77   28:25  9:29 1:28:33 
   71  724 Sarah Nelson            Montgomery         MN  32  137 11:13  2:33  2:52   92   46:57 16.4  1:27   52   26:09  8:43 1:28:36 
   72  787 Lisa Ramsey             Winona             MN  42   28  7:47  1:47  3:22   50   43:10 17.8  3:13  128   31:10 10:24 1:28:41 
   73 1035 Julie Samson            Hammond            WI  28   88  9:47  2:14  3:22   40   42:19 18.1  2:20  125   31:00 10:20 1:28:45 
   74  346 Twyla Anderson          Minneapolis        MN  62   84  9:35  2:11  3:43   61   44:19 17.3  1:57   93   29:16  9:46 1:28:48 
   75  921 Rebekah Twaddle         Saint Paul         MN  33   78  9:29  2:10  2:27   58   44:05 17.4  1:59  123   30:57 10:19 1:28:55 
   76  755 Janell Pepper           Woodbury           MN  54   38  8:15  1:53                          2:08  134   31:58 10:40 1:29:12 
   77  497 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  27   44  8:22  1:54  2:55   82   46:09 16.6  1:27  115   30:31 10:11 1:29:21 
   78  864 Janice Stanford         Bloomington        MN  44  136 11:10  2:33  6:45   59   44:11 17.4  2:04   34   25:16  8:26 1:29:23 
   79  492 Ann Gale                Hugo               MN  38   70  9:06  2:04  3:16   69   44:49 17.1  1:58  110   30:22 10:08 1:29:30 
   80  406 Christine Callinan      Maple Grove        MN  43   79  9:29  2:10  3:20   51   43:14 17.8  1:46  132   31:46 10:36 1:29:34 
   81  624 Megan Koski             Dassel             MN  34  141 11:19  2:35  2:40  113   48:58 15.7  1:20   38   25:25  8:29 1:29:41 
   82  609 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35   69  9:05  2:04  3:52   65   44:30 17.3  2:38   98   29:42  9:54 1:29:45 
   83  513 Lynn Graif              Elk River          MN  51  108 10:16  2:20  2:37   94   47:03 16.3  2:11   69   27:43  9:15 1:29:49 
   84  869 Susan Stendahl          Buffalo            MN  45   97  9:58  2:16  3:17  129   50:53 15.1  1:19   26   24:40  8:14 1:30:05 
   85  360 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54  102 10:05  2:18  2:16   53   43:33 17.6  2:08  135   32:06 10:42 1:30:06 
   86  672 Amy Mattson             Buffalo            MN  32   99 10:00  2:17  5:04   67   44:33 17.2  1:48   91   29:11  9:44 1:30:34 
   87 1042 Billie Pace             Golden Valley      MN  27   85  9:36  2:11  3:59   96   47:36 16.1  3:45   47   25:43  8:35 1:30:37 
   88  430 Sally Covert            White Bear Lake    MN  43   86  9:41  2:12  3:10   78   45:40 16.8  2:46   95   29:24  9:48 1:30:39 
   89  926 Denae Vanden Berg       Plymouth           MN  40  126 10:51  2:28  2:29   68   44:43 17.2  2:11  112   30:29 10:10 1:30:41 
   90  133 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  30   68  8:56  2:02  2:38   77   45:40 16.8  1:53  130   31:38 10:33 1:30:44 
   91  835 Elizabeth Shaffer       Minneapolis        MN  48  145 11:23  2:36  4:37   95   47:07 16.3  2:00   51   26:09  8:43 1:31:13 
   92  686 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  47   92  9:51  2:15  2:08  120   49:44 15.4  1:16   76   28:23  9:28 1:31:20 
   93  511 Carol Gragert           Elk River          MN  62   76  9:24  2:09  3:14   80   45:55 16.7  1:44  129   31:18 10:26 1:31:33 
   94  774 Ellen Pokorney          Minneapolis        MN  25   94  9:56  2:16  5:27   83   46:09 16.6  2:35   64   27:34  9:12 1:31:41 
   95  461 Jenine Einhorn          Excelsior          MN  19    4  6:41  1:31  3:18  144   52:53 14.5  1:30   70   27:48  9:16 1:32:07 
   96  429 Brenda Conzet           Buffalo            MN  53   53  8:38  1:58  3:50   97   47:39 16.1  3:06   86   28:59  9:40 1:32:11 
   97  907 Sarah Thompson          Rogers             MN  33  119 10:31  2:24  2:52  103   48:11 15.9  1:23   97   29:27  9:49 1:32:22 
   98  827 Jodi Schmitz            Hutchinson         MN  25  139 11:16  2:34  4:07  112   48:57 15.7  1:18   56   26:51  8:57 1:32:27 
   99  534 Elaine Hanson           Nevis              MN  62   91  9:51  2:15  3:13   44   42:40 18.0  5:20  133   31:54 10:38 1:32:55 
  100 1007 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  41  127 10:53  2:29  3:23   88   46:29 16.5  2:13  106   30:06 10:02 1:33:02 
  101  692 Jill McNamara           Buffalo            MN  47  129 10:54  2:29  3:21   87   46:21 16.6  2:23  105   30:05 10:02 1:33:02 
  102  798 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13   21  7:33  1:43  3:59  157   55:42 13.8  1:14   27   24:45  8:15 1:33:12 
  103  506 Amanda Gislason         Owatonna           MN  32  167 13:10  3:00  3:00   76   45:35 16.8  2:24   90   29:10  9:44 1:33:17 
  104  400 Bridget Bruska          Montrose           MN  26   80  9:31  2:10  3:21  107   48:27 15.9  1:23  119   30:38 10:13 1:33:19 
  105  861 Alexx Stadtlander       Buffalo            MN  15  124 10:51  2:28  3:43  119   49:40 15.5  1:46   63   27:33  9:11 1:33:31 
  106  530 Beth Hammer             Howard Lake        MN  44   96  9:58  2:16  3:14  100   48:04 16.0  1:50  114   30:30 10:10 1:33:34 
  107  532 Laura Hanneman          Lakeville          MN  43  159 12:25  2:50  3:15   81   46:02 16.7  2:09  104   30:03 10:01 1:33:51 
  108  508 Savanna Goelz           St. Joseph         MN  20  103 10:06  2:18  4:28  110   48:57 15.7  1:54   81   28:43  9:35 1:34:06 
  109  468 Alyssa Englund          Buffalo            MN  15   72  9:08  2:05  3:00  115   49:19 15.6  1:22  131   31:41 10:34 1:34:28 
  110  912 Michelle Tichey         St Paul            MN  50  140 11:18  2:34  2:38   71   45:01 17.1  1:58  147   33:40 11:14 1:34:32 
  111  417 Emma Christy            Fargo              ND  24  146 11:24  2:36  4:08  142   52:26 14.6  2:21   22   24:30  8:10 1:34:47 
  112  381 Stacy Biegler           Big Lake           MN  36    7  6:46  1:33  2:42  150   54:50 14.0  1:45   92   29:13  9:45 1:35:13 
  113   19 Katy Bertelson          Buffalo            MN  35   48  8:33  1:57  5:31   73   45:13 17.0  5:38  116   30:34 10:12 1:35:26 
  114  394 Caitlin Brown           Grand Forks        ND  27   27  7:45  1:46  4:22  125   50:28 15.2  2:55  109   30:22 10:08 1:35:51 
  115  708 Amy Moran               Hastings           MN  41  169 13:12  3:00  4:36   84   46:10 16.6  1:58  102   29:59 10:00 1:35:54 
  116  833 Becky Selvig            Buffalo            MN  32   64  8:53  2:01  2:56  122   50:13 15.3  1:24  138   32:41 10:54 1:36:05 
  117  367 Nancy Bauer             Champlin           MN  66  116 10:28  2:23  4:37  104   48:17 15.9  3:22   99   29:42  9:54 1:36:25 
  118  804 Natalie Roeser          Buffalo            MN  33  118 10:30  2:24  4:25  118   49:32 15.5  3:26   79   28:34  9:32 1:36:26 
  119  434 Dana Crumley            Avon               MN  39   54  8:39  1:58  3:42  139   52:05 14.7  2:05  107   30:18 10:06 1:36:46 
  120  685 Lindsay McFarlane       Maple Grove        MN  32  101 10:04  2:18  3:04   60   44:13 17.4  2:14  168   37:17 12:26 1:36:50 
  121  364 Larissa Barta           Delano             MN  39  121 10:32  2:24  5:59  102   48:08 16.0  2:08  113   30:30 10:10 1:37:15 
  122 1002 Liz Youngman            Minneapolis        MN  32  114 10:25  2:22  4:02  117   49:31 15.5  2:32  126   31:00 10:20 1:37:28 
  123  814 Carmen Rudolph          Annandale          MN  33  128 10:53  2:29  3:49  123   50:15 15.3  2:05  118   30:36 10:12 1:37:37 
  124  830 Amanda Schwietering     Becker             MN  22    8  7:00  1:36  3:47  121   50:08 15.3  1:28  156   35:18 11:46 1:37:38 
  125  712 Margaret Moss           Minneapolis        MN  34  173 13:48  3:09  3:25   91   46:51 16.4  3:08  121   30:44 10:15 1:37:54 
  126  403 Amanda Burgdorf         Buffalo            MN  23  144 11:22  2:35  5:07   99   47:54 16.0  1:24  136   32:11 10:44 1:37:57 
  127  882 Kennedy Stromberg       Buffalo            MN  12   11  7:09  1:38  2:54  137   52:02 14.8  1:21  153   34:37 11:33 1:38:03 
  128 1043 Tamika Thomas           Brooklyn Center    MN  41   52  8:38  1:58  2:50  132   51:20 15.0  2:02  145   33:21 11:07 1:38:09 
  129  583 Noelle Johnson          St. Louis Park     MN  35  171 13:30  3:04  3:11  111   48:57 15.7  3:21  101   29:49  9:57 1:38:47 
  130  454 Patricia Doheny         Hinsdale           IL  53  147 11:27  2:37  5:38  105   48:17 15.9  4:37   84   28:51  9:37 1:38:49 
  131  599 Jessica Kampschroer     Buffalo            MN  37   47  8:32  1:57  4:30  145   53:09 14.4  1:49  127   31:06 10:22 1:39:05 
  132  908 Marie Thomsen           Shakopee           MN  53   83  9:32  2:10  3:43  146   53:12 14.4  1:54  124   30:59 10:20 1:39:19 
  133  628 Emily Krob              Monticello         MN  32  161 12:43  2:54  5:07  130   50:59 15.1  1:56   88   29:05  9:42 1:39:49 
  134  906 Kristen Thompson        Fridley            MN  35  133 11:06  2:32  2:58  169   59:31 12.9  1:07   32   25:15  8:25 1:39:55 
  135  803 Nancy Roehr             Minneapolis        MN  61  158 12:20  2:49  4:23   93   47:02 16.3  2:54  148   34:00 11:20 1:40:38 
  136  923 Lisa Vague              Albertville        MN  50   87  9:45  2:13  3:15  149   54:43 14.0  2:29  117   30:35 10:12 1:40:45 
  137  895 Gail Swanson            Rockford           MN  63  122 10:44  2:27  2:48  134   51:46 14.8  1:32  149   34:08 11:23 1:40:56 
  138  924 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  34  100 10:02  2:17  5:48  131   51:09 15.0  1:52  139   32:50 10:57 1:41:37 
  139  909 Brenda Thorn            Saint Michael      MN  51  150 11:32  2:38  2:59  141   52:13 14.7  2:19  142   32:55 10:59 1:41:56 
  140  521 Allison Gruhn           Brooklyn Park      MN  39  134 11:08  2:32  4:09  116   49:29 15.5  2:45  152   34:27 11:29 1:41:56 
  141  570 Tabitha Hyer            Otsego             MN  27   77  9:24  2:09  3:06  140   52:08 14.7  1:26  161   35:57 11:59 1:41:58 
  142  750 Tina Otten              Champlin           MN  46  132 11:04  2:31  3:48   85   46:12 16.6  2:46  171   38:10 12:44 1:41:58 
  143  863 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  60  142 11:19  2:35  4:57  156   55:33 13.8  2:32   71   27:55  9:19 1:42:14 
  144  616 Michelle Klein          Minneapolis        MN  50  115 10:28  2:23  3:31  162   56:33 13.6  1:46  103   30:01 10:01 1:42:17 
  145  608 Jennifer Katz           Plymouth           MN  48  123 10:45  2:27  6:11  124   50:23 15.2  2:19  140   32:54 10:58 1:42:29 
  146  823 Marina Schiffler        Sauk Rapids        MN  23   82  9:32  2:10  4:39  136   51:54 14.8  1:33  154   35:02 11:41 1:42:38 
  147  899 Wendy Sylvester         Annandale          MN  33  160 12:36  2:52  5:17  114   49:13 15.6  3:04  143   32:59 11:00 1:43:09 
  148  877 Amie Stover             Brooklyn Park      MN  38  156 12:13  2:47  4:42  135   51:54 14.8  1:53  137   32:40 10:54 1:43:20 
  149  376 Maria Bergman           Minnetonka         MN  43   93  9:55  2:16  4:29  126   50:30 15.2  2:58  159   35:37 11:53 1:43:28 
  150  629 Allison Krueger         Minneapolis        MN  39  165 12:59  2:57  2:18  143   52:37 14.6  2:44  141   32:54 10:58 1:43:31 
  151  223 Carol Pilarski          Big Lake           MN  42  183 17:20  3:57  3:35  108   48:41 15.8  3:37  120   30:41 10:14 1:43:51 
  152  634 Stephanie Laliberte     Golden Valley      MN  42  170 13:24  3:03  3:52  127   50:34 15.2  2:19  160   35:51 11:57 1:45:58 
  153  539 Jodi Hastings           Minneapolis        MN  36   45  8:29  1:56  3:44  138   52:03 14.8  3:15  172   38:32 12:51 1:46:00 
  154  675 Lauryn McAlpin          Buffalo            MN  14  105 10:13  2:20  2:43  167   58:42 13.1  1:18  150   34:17 11:26 1:47:10 
  155 1005 Alex Zeiss              Buffalo            MN  15   39  8:16  1:53  4:38  160   56:24 13.6  3:36  151   34:17 11:26 1:47:10 
  156  502 Susan Gieseke           Brooklyn Park      MN  51  168 13:12  3:00  4:09  159   55:59 13.7  3:05  122   30:49 10:17 1:47:11 
  157  763 Susan Peterson          Maple Lake         MN  40  162 12:50  2:55  3:58  164   58:19 13.2  1:44  111   30:25 10:09 1:47:14 
  158  680 Brenda McCoy            Andover            MN  52  107 10:15  2:20  4:37  128   50:38 15.2  3:14  175   40:34 13:32 1:49:17 
  159  611 Andi Kelman             Plymouth           MN  51  148 11:29  2:37  4:21  153   55:05 13.9  2:31  167   37:08 12:23 1:50:32 
  160  385 Brooke Borresen         Belle Plaine       MN  36  152 12:01  2:44  3:34  179 1:05:30 11.7  2:06   62   27:32  9:11 1:50:41 
  161  613 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  44  155 12:05  2:45  5:50  154   55:06 13.9  2:48  155   35:09 11:43 1:50:54 
  162  427 Rose Conry              Deephaven          MN  23   55  8:42  1:59  4:47  163   56:38 13.6 13:25   94   29:23  9:48 1:52:53 
  163  507 Sandra Goebel           Bloomington        MN  43  164 12:54  2:56  4:07  151   54:52 14.0  4:18  170   38:04 12:42 1:54:13 
  164  482 Ta Flatland             Elk River          MN  33  109 10:17  2:21  3:40  170   59:37 12.9  2:02  173   39:24 13:08 1:54:58 
  165  522 Karmen Gruhn            Belle Plaine       MN  39  163 12:51  2:56  4:44  172 1:01:16 12.5  3:09  144   33:17 11:06 1:55:16 
  166  533 Jill Hansen             Chaska             MN  38  143 11:19  2:35  4:05  133   51:40 14.9  3:11  182   45:04 15:02 1:55:17 
  167  577 Elora Johnson           St.Louis Park      MN  13  135 11:10  2:33  3:43  158   55:52 13.7  2:12  179   42:38 14:13 1:55:33 
  168  820 Sue Savage              Blaine             MN  49  174 13:48  3:09  3:52  147   53:16 14.4  3:48  177   41:14 13:45 1:55:56 
  169  652 Vanessa Livermore       Minnetrista        MN  17  176 15:24  3:30  9:27  148   53:31 14.4  4:24  146   33:36 11:12 1:56:20 
  170  842 Gail Siegel             St. Louis Park     MN  53  149 11:30  2:37  4:53  165   58:32 13.1  2:25  174   39:24 13:08 1:56:41 
  171  727 Dotti Nie               Flint              MI  60  112 10:22  2:22  7:32  168   59:22 12.9  4:47  162   36:23 12:08 1:58:24 
  172  623 Kaitlin Korbitz         River Falls        WI  28  154 12:04  2:45  6:03  155   55:17 13.9  3:32  178   41:32 13:51 1:58:25 
  173  701 Karen Moeller           Maple Plain        MN  37  172 13:37  3:06  4:17  166   58:39 13.1  2:24  176   41:00 13:40 1:59:55 
  174  812 Amy Ruch                Maple Grove        MN  37  180 16:36  3:47  4:36  176 1:02:17 12.3  3:26  164   36:27 12:09 2:03:21 
  175  387 Jennifer Branger        Hanover            MN  37  175 14:33  3:19  6:39  175 1:02:15 12.3  3:30  163   36:24 12:08 2:03:21 
  176  764 Trisha Peterson         Burnsville         MN  49  182 17:07  3:54  4:55  174 1:01:57 12.4  3:16  165   36:44 12:15 2:03:57 
  177  470 Dawn Erickson           Brooklyn Park      MN  54  181 16:59  3:52  5:58  173 1:01:22 12.5  2:56  166   36:45 12:15 2:03:57 
  178  839 Doreen Shrode           Delano             MN  53  153 12:02  2:44  6:05  152   55:04 13.9  3:45  183   47:36 15:52 2:04:30 
  179  913 Tara Tostenson          Minneapolis        MN  42  151 11:32  2:38  3:49  178 1:04:30 11.9  2:10  180   42:43 14:15 2:04:42 
  180  941 Adrean Weldele          Buffalo            MN  38  177 15:30  3:32  7:47  171   59:47 12.8  3:45  169   38:02 12:41 2:04:49 
  181  327 Cassandra Adams         Brooklyn Park      MN  13  184 19:50  4:31  5:00  180 1:06:42 11.5  2:29  157   35:32 11:51 2:09:30 
  182  663 Phyllis Mahan           Golden Valley      MN  45  178 15:46  3:35  6:14  181 1:09:31 11.0  3:33  158   35:32 11:51 2:10:34 
  183  328 Sue Adams               Brooklyn Park      MN  51  166 13:02  2:58  6:35  177 1:03:04 12.2  6:38  184   55:03 18:21 2:24:20 
  184  748 Carmen Otremba          Buffalo            MN  52  179 16:01  3:39  7:15  182 1:16:12 10.1  2:28  181   43:58 14:40 2:25:52 
  185  846 Ann-Charlott Sivertsson Maple Grove        MN  44  157 12:19  2:48  3:51  161   56:28 13.6                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  505 Christopher Gill        Edina              MN  14    1  6:16  1:26  1:32    1   39:20 19.5  1:11    1   20:54  6:58 1:09:10 
    2  554 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  15    8  8:26  1:55  2:51    2   41:31 18.5  1:18    2   21:55  7:19 1:15:58 
    3 1006 Andrew Zeiss            Bufflalo           MN  15    7  8:14  1:53  2:08    5   44:15 17.4  2:02    3   22:00  7:20 1:18:36 
    4  671 Lorenzo Mascarenas      Golden Valley      MN  14    3  7:31  1:43  3:31    4   43:51 17.5  1:09    4   23:51  7:57 1:19:51 
    5  546 Jack Hennen             Cambridge          MN  13    6  8:00  1:49  3:38    3   43:15 17.8  1:27    6   26:50  8:57 1:23:07 
    6  847 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15   10  9:33  2:11  3:16    6   45:27 16.9  0:55    5   24:07  8:03 1:23:16 
    7  744 Cade O'Neill            Deephaven          MN  14    4  7:34  1:44  3:59    7   46:53 16.4  1:16    7   27:15  9:05 1:26:55 
    8  527 Josh Halper             Golden Valley      MN  14    5  7:47  1:47  1:56    8   48:24 15.9  1:41    9   29:19  9:47 1:29:06 
    9  555 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  14    9  9:07  2:05  2:19    9   49:42 15.5  1:01    8   27:35  9:12 1:29:42 
   10  887 Koji Suga               Lilydale           MN  13    2  6:44  1:32  1:20   10 1:24:29  9.1                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  866 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14    1  6:41  1:32  1:54    1   39:56 19.2  0:59    1   20:32  6:51 1:10:00 
    2  676 Leighton McAlpin        Buffalo            MN  15    5  8:00  1:49  2:56    2   42:04 18.3  2:06    2   24:35  8:12 1:19:38 
    3  949 Triana Willmert         Edina              MN  14    7  8:31  1:56  4:48    3   45:11 17.0  1:09    5   27:39  9:13 1:27:15 
    4  378 Rachel Bertram          Buffalo            MN  15    4  7:37  1:44  3:04    4   48:20 15.9  0:59    6   28:20  9:27 1:28:19 
    5  798 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13    3  7:33  1:43  3:59    8   55:42 13.8  1:14    3   24:45  8:15 1:33:12 
    6  861 Alexx Stadtlander       Buffalo            MN  15   10 10:51  2:28  3:43    6   49:40 15.5  1:46    4   27:33  9:11 1:33:31 
    7  468 Alyssa Englund          Buffalo            MN  15    8  9:08  2:05  3:00    5   49:19 15.6  1:22    7   31:41 10:34 1:34:28 
    8  882 Kennedy Stromberg       Buffalo            MN  12    2  7:09  1:38  2:54    7   52:02 14.8  1:21   10   34:37 11:33 1:38:03 
    9  675 Lauryn McAlpin          Buffalo            MN  14    9 10:13  2:20  2:43   11   58:42 13.1  1:18    8   34:17 11:26 1:47:10 
   10 1005 Alex Zeiss              Buffalo            MN  15    6  8:16  1:53  4:38   10   56:24 13.6  3:36    9   34:17 11:26 1:47:10 
   11  577 Elora Johnson           St.Louis Park      MN  13   11 11:10  2:33  3:43    9   55:52 13.7  2:12   12   42:38 14:13 1:55:33 
   12  327 Cassandra Adams         Brooklyn Park      MN  13   12 19:50  4:31  5:00   12 1:06:42 11.5  2:29   11   35:32 11:51 2:09:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  382 Caleb Birklid           Anoka              MN  16    2  5:16  1:12  0:56    1   36:36 21.0  0:59    2   19:55  6:39 1:03:40 
    2  799 Alex Robb               Maple Grove        MN  18    4  6:06  1:24  2:01    2   37:24 20.5  1:10   12   25:03  8:21 1:11:42 
    3  462 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  18   11  7:29  1:42  2:41    4   39:40 19.4  1:23    5   20:42  6:54 1:11:54 
    4  540 Andrew Hed              North Oaks         MN  18    9  7:07  1:37  1:56    3   38:23 20.0  1:28   11   24:40  8:14 1:13:32 
    5 1052 Saen Heaton             Excelsior          MN  18   17 10:40  2:26  2:09    7   41:26 18.5  1:46    1   18:32  6:11 1:14:31 
    6  715 Mark Myers              Cannon Falls       MN  17    3  5:37  1:17  2:43    5   40:54 18.8  0:55   13   25:53  8:38 1:16:01 
    7  452 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  19   10  7:25  1:42  1:10    8   42:11 18.2  1:35    9   23:56  7:59 1:16:15 
    8  514 Tyler Grant             Brooklyn Park      MN  16   16 10:24  2:22  3:14    6   41:15 18.6  2:00    7   23:11  7:44 1:20:02 
    9  467 Nick Engfer             Buffalo            MN  19    8  7:02  1:36  2:18   10   44:19 17.3  0:55   14   27:01  9:01 1:21:32 
   10  656 Max Loy                 Maple Grove        MN  17    6  6:45  1:32  3:15   12   46:53 16.4  0:54   10   24:01  8:01 1:21:45 
   11  437 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  17    5  6:25  1:28  1:51    9   43:57 17.5  1:43   15   29:43  9:55 1:23:37 
   12  870 Mason Stenehjem         Bismarck           ND  16   15  9:07  2:05  5:59   13   49:46 15.4  1:33    4   20:32  6:51 1:26:55 
   13  529 Aric Haluska            Buffalo            MN  16   14  8:40  1:58  4:15   16   54:52 14.0  1:16    3   20:07  6:43 1:29:07 
   14  739 Colin Olson             Bismarck           ND  16   12  8:10  1:52  4:22   15   53:22 14.4  1:43    8   23:20  7:47 1:30:55 
   15  779 Braydon Price           Bismarck           ND  17   13  8:23  1:55 22:54   11   45:32 16.9  1:13    6   21:18  7:06 1:39:19 
   16  790 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  16   18 13:24  3:03  4:40   14   50:46 15.1  1:30   16   32:10 10:44 1:42:29 
   17  421 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  17    7  6:51  1:34  1:04   17 1:13:03 10.5                                  
   18  914 Jacob Totall            Minneapolis        MN  16    1  5:09  1:10  0:51                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  622 Jane Koch               Burnsville         MN  16    2  7:11  1:38  1:45    2   43:09 17.8  1:00    2   23:56  7:59 1:17:00 
    2  356 Patricia Bachmeier      Prior Lake         MN  17    3  7:28  1:42  1:26    1   42:42 18.0  1:04    4   24:54  8:18 1:17:32 
    3  426 Maggie Conry            Deephaven          MN  16    5  8:54  2:02  3:06    3   46:37 16.5  0:57    1   23:33  7:51 1:23:05 
    4  597 Lauren Kaminski         Buffalo            MN  16                           4   48:05 16.0  1:02    3   24:33  8:11 1:24:09 
    5  732 Britta Oden             Buffalo            MN  18    4  7:41  1:45  2:19    5   48:54 15.7  1:31    5   27:35  9:12 1:27:59 
    6  461 Jenine Einhorn          Excelsior          MN  19    1  6:41  1:31  3:18    6   52:53 14.5  1:30    6   27:48  9:16 1:32:07 
    7  652 Vanessa Livermore       Minnetrista        MN  17    6 15:24  3:30  9:27    7   53:31 14.4  4:24    7   33:36 11:12 1:56:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  875 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23    1  5:35  1:17  1:36    2   34:39 22.2  1:03    2   19:43  6:35 1:02:34 
    2   55 Brett Danielson         Cokato             MN  24    7  7:45  1:46  1:22    1   33:58 22.6  1:07    4   20:29  6:50 1:04:40 
    3  359 David Baldus            Minneapolis        MN  20    2  6:04  1:23  1:24    3   35:13 21.8  1:08    5   21:25  7:09 1:05:12 
    4 1012 Jon Zitur               Corcoran           MN  24    3  6:44  1:32  1:42    4   35:43 21.5  1:19    7   22:53  7:38 1:08:20 
    5  453 Austin Dircks           North Oaks         MN  20    6  7:30  1:43  2:07    5   36:53 20.8  1:25    9   23:28  7:50 1:11:22 
    6  903 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  22   13 10:03  2:18  2:20    8   39:37 19.4  2:11    1   19:06  6:22 1:13:16 
    7  398 Joseph Brown            Minneapolis        MN  23   11  9:47  2:14  2:46    6   37:40 20.4  1:28    6   22:49  7:37 1:14:29 
    8  593 Phillip Juda            Maple Grove        MN  23    5  7:26  1:42  3:18                            3   20:27  6:49 1:15:25 
    9  749 Connor Ott              Minneapolis        MN  23    8  7:55  1:48  2:36    7   38:36 19.9  1:37   10   25:24  8:28 1:16:07 
   10  665 Tony Markstrom          Eagan              MN  23   12  9:58  2:16  3:02   10   43:43 17.6  1:04    8   23:20  7:47 1:21:06 
   11  826 Colin Schmidt           Minneapolis        MN  22    4  7:21  1:41  2:05   11   44:38 17.2  1:33   13   26:23  8:48 1:21:57 
   12  632 Louie Lachapelle        Eagan              MN  23   10  8:16  1:53  4:39    9   42:34 18.0  1:34   11   26:05  8:42 1:23:06 
   13  776 Ryan Potocnik           Eagan              MN  23   14 11:04  2:31  3:34   12   45:15 17.0  1:27   12   26:06  8:42 1:27:24 
   14  910 Eric Thorn              Eagan              MN  23    9  8:12  1:52  4:27   13   52:50 14.5  1:59   14   28:53  9:38 1:36:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  733 Katie Oden              Buffalo            MN  21    4  7:08  1:38  2:12    1   38:30 19.9  1:00    1   20:42  6:54 1:09:32 
    2  340 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  23    1  6:11  1:25  2:22    2   42:53 17.9  1:08    3   23:58  8:00 1:16:30 
    3  596 Jane Kallemeyn          Elk River          MN  21    6  7:24  1:41  1:56    3   43:52 17.5  1:03    2   22:28  7:30 1:16:40 
    4  344 Lauren Anderson         Elk River          MN  24    2  6:20  1:27  2:33                            5   24:48  8:16 1:21:17 
    5  338 Alexandra Alviani       Plymouth           MN  20    5  7:23  1:41  3:10    4   45:20 16.9  1:08    6   25:26  8:29 1:22:25 
    6  508 Savanna Goelz           St. Joseph         MN  20    9 10:06  2:18  4:28    6   48:57 15.7  1:54    7   28:43  9:35 1:34:06 
    7  417 Emma Christy            Fargo              ND  24   11 11:24  2:36  4:08    9   52:26 14.6  2:21    4   24:30  8:10 1:34:47 
    8  830 Amanda Schwietering     Becker             MN  22    3  7:00  1:36  3:47    7   50:08 15.3  1:28   11   35:18 11:46 1:37:38 
    9  403 Amanda Burgdorf         Buffalo            MN  23   10 11:22  2:35  5:07    5   47:54 16.0  1:24    9   32:11 10:44 1:37:57 
   10  823 Marina Schiffler        Sauk Rapids        MN  23    8  9:32  2:10  4:39    8   51:54 14.8  1:33   10   35:02 11:41 1:42:38 
   11  427 Rose Conry              Deephaven          MN  23    7  8:42  1:59  4:47   10   56:38 13.6 13:25    8   29:23  9:48 1:52:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  542 John Heinlein III       Stillwater         MN  25    2  6:01  1:22  0:58    1   30:42 25.0  0:42    2   18:40  6:14   57:01 
    2  243 Brian Sames             Shakopee           MN  27    4  6:18  1:26  1:32    2   31:54 24.1  0:58    1   16:53  5:38   57:33 
    3  620 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  29   14  9:27  2:09  1:58    4   37:25 20.5  1:14    3   19:36  6:32 1:09:37 
    4  388 Mitch Brekke            Hartland           MN  25    6  7:41  1:45  1:43    3   35:19 21.7  1:34    7   23:35  7:52 1:09:50 
    5  717 Josh Nadke              St Louis Park      MN  25   13  8:43  1:59  2:05    5   37:37 20.4  2:04    4   21:45  7:15 1:12:14 
    6  450 Brandon Deml            Roseville          MN  25   10  8:12  1:52  3:07    6   38:44 19.8  1:48    6   23:34  7:52 1:15:23 
    7  880 Steve Strait            Maple Grove        MN  28   12  8:36  1:58  2:56    7   39:10 19.6  2:07    8   24:39  8:13 1:17:27 
    8  891 Jon Suttner             Buffalo            MN  27    9  7:58  1:49  2:53    9   40:09 19.1  1:21   12   25:25  8:29 1:17:44 
    9  660 Adam Luu                Burnsville         MN  27    8  7:52  1:48  2:35   12   43:34 17.6  1:13    5   23:12  7:44 1:18:23 
   10  819 Alex Sand               Minneapolis        MN  26   11  8:32  1:57  3:42    8   39:29 19.5  1:15   13   25:43  8:35 1:18:38 
   11  451 Michael Dempsey         Eden Prairie       MN  27    1  5:54  1:21  3:49   10   42:54 17.9  1:37   11   25:22  8:28 1:19:35 
   12  788 Darek Reader            Minneapolis        MN  26    5  7:18  1:40  3:11   16   45:15 17.0  1:04    9   25:00  8:20 1:21:46 
   13  792 Jared Recker            Hopkins            MN  27   15 10:18  2:21  3:38   13   44:08 17.4  1:37   15   26:48  8:56 1:26:26 
   14  959 Matthew Wuollet         Annandale          MN  25   20 12:19  2:48  2:55   15   44:48 17.1  2:36   10   25:09  8:23 1:27:45 
   15  407 David Capistrant        Minneapolis        MN  25   18 11:35  2:38  2:36   14   44:25 17.3  1:56   17   30:07 10:03 1:30:37 
   16  943 Richard Wetzel          St Louis Park      MN  28    3  6:15  1:26  2:52   20   49:12 15.6  1:02   20   31:49 10:37 1:31:07 
   17  584 Paul Johnson            Minneapolis        MN  28    7  7:46  1:46  4:33   18   48:17 15.9  2:40   16   28:06  9:22 1:31:20 
   18  442 Tim Dauwalter           Cologne            MN  29   17 11:22  2:35  4:10   11   43:23 17.7  1:43   19   31:32 10:31 1:32:09 
   19  935 Brent Wagner            Waite Park         MN  28   16 10:30  2:24  3:13   19   48:50 15.7  3:04   18   30:29 10:10 1:36:03 
   20  925 Dan Van Lith            New Prague         MN  29   19 11:54  2:43  4:38   22   52:57 14.5  1:24   14   25:49  8:37 1:36:39 
   21  768 Adam Piekarski          Montrose           MN  28   21 12:54  2:56  3:24   17   45:46 16.8  1:33   21   34:29 11:30 1:38:03 
   22  337 Osama Alsaied           St Louis Park      MN  29   23 16:11  3:41  4:36   21   51:54 14.8  2:28   23   36:53 12:18 1:52:00 
   23 1045 James Robbinns          Montrose           MN  28   22 14:47  3:22  3:51   23 1:17:58  9.9  1:25   22   35:51 11:57 2:13:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  917 Amanda Trossen          Minneapolis        MN  26    7  8:35  1:58  2:14    5   42:24 18.1  1:19    1   21:46  7:16 1:16:18 
    2  177 Carie Mikkelson         Roseville          MN  29    2  7:18  1:40  2:12    1   40:51 18.8  1:35    5   25:22  8:28 1:17:18 
    3  892 Nora Suttner            Buffalo            MN  26    1  7:04  1:37  2:26    6   42:34 18.0  1:28    3   24:15  8:05 1:17:44 
    4  334 Emily Allen             Bloomington        MN  29   13  9:48  2:14  2:22    3   41:55 18.3  1:21    2   23:32  7:51 1:18:56 
    5  932 Carly Vosacek           Baxter             MN  28    3  7:32  1:43  1:41    2   41:51 18.4  1:47   10   28:52  9:38 1:21:40 
    6  633 Erin Ladendorf          Minneapolis        MN  29    8  8:53  2:01  3:22    8   44:32 17.2  2:03    4   24:49  8:17 1:23:37 
    7  621 Melissa Kobs            Eden Prairie       MN  27    5  8:05  1:51  2:51    7   44:03 17.4  2:43    9   28:29  9:30 1:26:09 
    8 1035 Julie Samson            Hammond            WI  28   12  9:47  2:14  3:22    4   42:19 18.1  2:20   14   31:00 10:20 1:28:45 
    9  497 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  27    6  8:22  1:54  2:55    9   46:09 16.6  1:27   12   30:31 10:11 1:29:21 
   10 1042 Billie Pace             Golden Valley      MN  27   11  9:36  2:11  3:59   11   47:36 16.1  3:45    6   25:43  8:35 1:30:37 
   11  774 Ellen Pokorney          Minneapolis        MN  25   14  9:56  2:16  5:27   10   46:09 16.6  2:35    8   27:34  9:12 1:31:41 
   12  827 Jodi Schmitz            Hutchinson         MN  25   15 11:16  2:34  4:07   13   48:57 15.7  1:18    7   26:51  8:57 1:32:27 
   13  400 Bridget Bruska          Montrose           MN  26   10  9:31  2:10  3:21   12   48:27 15.9  1:23   13   30:38 10:13 1:33:19 
   14  394 Caitlin Brown           Grand Forks        ND  27    4  7:45  1:46  4:22   14   50:28 15.2  2:55   11   30:22 10:08 1:35:51 
   15  570 Tabitha Hyer            Otsego             MN  27    9  9:24  2:09  3:06   15   52:08 14.7  1:26   15   35:57 11:59 1:41:58 
   16  623 Kaitlin Korbitz         River Falls        WI  28   16 12:04  2:45  6:03   16   55:17 13.9  3:32   16   41:32 13:51 1:58:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  545 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    1  5:59  1:22  1:11    1   32:10 23.9  0:53    1   18:44  6:15   58:54 
    2  209 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30    5  6:53  1:34  1:35    2   34:49 22.1  1:02    2   19:48  6:36 1:04:05 
    3  649 Matt Lilla              Lakeville          MN  33    7  7:17  1:40  1:51    4   35:42 21.5  1:06    8   22:18  7:26 1:08:12 
    4  537 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   18  8:24  1:55  1:23    3   35:36 21.6  1:08    6   21:49  7:17 1:08:17 
    5  250 Drew Sciacca            New Haven          CT  32   16  8:16  1:53  2:08    7   36:45 20.9  1:22    3   20:05  6:42 1:08:34 
    6  580 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  31    3  6:35  1:30  2:01    6   36:15 21.2  1:20   11   23:29  7:50 1:09:38 
    7  806 Erik Rogelstad          Minneapolis        MN  30   13  8:08  1:51  1:27    5   35:53 21.4  1:22   15   23:49  7:57 1:10:37 
    8  800 Scott Robinson          Apple Valley       MN  34   11  7:37  1:44  3:01   10   37:57 20.2  1:25    4   21:27  7:09 1:11:25 
    9  518 Jake Greenstein         West Fargo         ND  34   14  8:11  1:52  2:30    9   37:46 20.3  1:27    7   22:16  7:26 1:12:08 
   10  818 Seth Salenger           Minnepaolis        MN  31   15  8:13  1:53  2:51    8   37:43 20.4  3:12    5   21:43  7:15 1:13:41 
   11  412 Dan Cascarano           Saint Anthony Vill MN  32   12  7:37  1:44  1:44   13   39:20 19.5  1:46   13   23:41  7:54 1:14:06 
   12  444 Ryan Davis              Willmar            MN  32    9  7:29  1:43  2:30   12   39:19 19.5  2:09   16   24:08  8:03 1:15:33 
   13  379 Reid Beucher            Minneapolis        MN  33   25 10:00  2:17  2:59   11   39:19 19.5  1:32   10   23:29  7:50 1:17:16 
   14 1036 Paul Morrisay Jr.       Minneapolis        MN  34   19  8:26  1:55  2:24   15   39:54 19.2  1:49   19   25:49  8:37 1:18:19 
   15  476 Michael Feldbaum        Minneapolis        MN  33   10  7:34  1:44  2:14   14   39:36 19.4  1:55   26   27:01  9:01 1:18:19 
   16  734 Matt Oelke              Hopkins            MN  33    4  6:37  1:31  2:55   26   43:56 17.5  1:33   14   23:44  7:55 1:18:43 
   17  930 Ryan Vickers            Minneapolis        MN  32   27 10:23  2:22  2:22   16   41:17 18.6  1:51    9   23:26  7:49 1:19:17 
   18  341 Aron Anderson           Fargo              ND  34   20  8:38  1:58  2:23   18   41:37 18.5  1:26   20   26:06  8:42 1:20:08 
   19  556 Matt Hoffman            Buffalo            MN  32    2  6:25  1:28  3:57   22   42:51 17.9  1:18   22   26:27  8:49 1:20:56 
   20  333 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   23  9:24  2:09  2:35   19   42:14 18.2  2:09   18   25:06  8:22 1:21:25 
   21  469 Ryan Erhard             Buffalo            MN  31   26 10:06  2:18  3:02   25   43:38 17.6  1:09   12   23:40  7:54 1:21:34 
   22  495 John Galligan           Minneapolis        MN  32    6  7:05  1:37  2:27   23   43:01 17.9  1:28   27   27:54  9:18 1:21:55 
   23  377 Anthony Berticelli      Mound              MN  34    8  7:28  1:42  2:30   17   41:24 18.6  1:48   30   28:48  9:36 1:21:55 
   24  785 Michael Quinlan         Richfield          MN  30   21  8:58  2:03  3:08   28   45:44 16.8  1:29   17   24:14  8:05 1:23:32 
   25  653 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  34   30 11:26  2:36  2:51                           29   28:48  9:36 1:24:05 
   26  603 Zack Kartak             Minneapolis        MN  33   22  9:18  2:07  2:35   27   44:11 17.4  1:30   25   26:49  8:57 1:24:22 
   27  856 Joel Sommers            Minnetonka         MN  33   17  8:23  1:55  3:51   24   43:02 17.8  2:45   23   26:28  8:50 1:24:27 
   28  550 Davis Hoekstra          Paynesville        MN  31   32 13:11  3:00  1:57   20   42:33 18.0  0:55   24   26:28  8:50 1:25:02 
   29  456 Adam Downing            Buffalo            MN  34   29 11:04  2:31  2:58   21   42:47 18.0  2:29   21   26:21  8:47 1:25:37 
   30  928 Jason Vanoverbeke       St Paul            MN  33   31 11:36  2:39  2:12   29   46:33 16.5  1:55   31   28:57  9:39 1:31:12 
   31  716 Seth Myhre              Minneota           MN  31   28 11:02  2:31  4:08   30   52:02 14.8  1:37   28   28:07  9:23 1:36:54 
   32  852 Jordan Smith            Brooklyn Park      MN  31   24  9:41  2:12  5:08   31   56:03 13.7  2:31   32   34:16 11:26 1:47:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  284 Molly Uecker            Buffalo            MN  30    1  7:20  1:40  1:45    1   37:35 20.4  1:15    2   22:22  7:28 1:10:16 
    2  404 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  30    5  8:19  1:54  2:29    2   39:46 19.3  1:45    1   20:01  6:41 1:12:17 
    3  723 Laura Nelson            Brooklyn Park      MN  30    2  7:25  1:41  2:12    4   39:59 19.2  1:38    6   24:56  8:19 1:16:08 
    4  646 Kristen Lemke           St. Paul           MN  30    3  7:48  1:47  2:01    6   41:09 18.7  2:22    3   23:55  7:59 1:17:13 
    5  343 Kali Anderson           Fargo              ND  31    7  8:48  2:00  2:03    5   40:43 18.9  1:25   12   27:04  9:02 1:20:02 
    6  477 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  32   23 11:13  2:33  2:39    3   39:50 19.3  1:31   11   26:54  8:58 1:22:06 
    7  466 Lindsay Elstad          Minneapolis        MN  30    6  8:45  2:00  2:29   11   44:59 17.1  1:38    5   24:36  8:12 1:22:25 
    8  594 Jaimie Juettner         Minneapolis        MN  30   15 10:08  2:19  2:40   12   45:33 16.9  1:06    8   25:29  8:30 1:24:55 
    9  478 Nikki Fernandes         Minneapolis        MN  33   21 11:00  2:30  2:09    7   43:42 17.6  2:04   13   27:18  9:06 1:26:11 
   10  677 Betsy McCann            Montrose           MN  33   10  9:19  2:07  3:58   18   47:52 16.0  1:30    4   24:05  8:02 1:26:41 
   11  901 Andrea Tande            Roseville          MN  34    4  8:13  1:52  4:37   15   46:15 16.6  2:18    9   25:51  8:37 1:27:12 
   12  724 Sarah Nelson            Montgomery         MN  32   22 11:13  2:33  2:52   17   46:57 16.4  1:27   10   26:09  8:43 1:28:36 
   13  921 Rebekah Twaddle         Saint Paul         MN  33   11  9:29  2:10  2:27    8   44:05 17.4  1:59   21   30:57 10:19 1:28:55 
   14  624 Megan Koski             Dassel             MN  34   24 11:19  2:35  2:40   20   48:58 15.7  1:20    7   25:25  8:29 1:29:41 
   15  672 Amy Mattson             Buffalo            MN  32   12 10:00  2:17  5:04   10   44:33 17.2  1:48   17   29:11  9:44 1:30:34 
   16  133 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  30    9  8:56  2:02  2:38   14   45:40 16.8  1:53   23   31:38 10:33 1:30:44 
   17  907 Sarah Thompson          Rogers             MN  33   19 10:31  2:24  2:52   19   48:11 15.9  1:23   18   29:27  9:49 1:32:22 
   18  506 Amanda Gislason         Owatonna           MN  32   27 13:10  3:00  3:00   13   45:35 16.8  2:24   16   29:10  9:44 1:33:17 
   19  833 Becky Selvig            Buffalo            MN  32    8  8:53  2:01  2:56   24   50:13 15.3  1:24   24   32:41 10:54 1:36:05 
   20  804 Natalie Roeser          Buffalo            MN  33   18 10:30  2:24  4:25   23   49:32 15.5  3:26   14   28:34  9:32 1:36:26 
   21  685 Lindsay McFarlane       Maple Grove        MN  32   14 10:04  2:18  3:04    9   44:13 17.4  2:14   27   37:17 12:26 1:36:50 
   22 1002 Liz Youngman            Minneapolis        MN  32   17 10:25  2:22  4:02   22   49:31 15.5  2:32   22   31:00 10:20 1:37:28 
   23  814 Carmen Rudolph          Annandale          MN  33   20 10:53  2:29  3:49   25   50:15 15.3  2:05   19   30:36 10:12 1:37:37 
   24  712 Margaret Moss           Minneapolis        MN  34   28 13:48  3:09  3:25   16   46:51 16.4  3:08   20   30:44 10:15 1:37:54 
   25  628 Emily Krob              Monticello         MN  32   26 12:43  2:54  5:07   26   50:59 15.1  1:56   15   29:05  9:42 1:39:49 
   26  924 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  34   13 10:02  2:17  5:48   27   51:09 15.0  1:52   25   32:50 10:57 1:41:37 
   27  899 Wendy Sylvester         Annandale          MN  33   25 12:36  2:52  5:17   21   49:13 15.6  3:04   26   32:59 11:00 1:43:09 
   28  482 Ta Flatland             Elk River          MN  33   16 10:17  2:21  3:40   28   59:37 12.9  2:02   28   39:24 13:08 1:54:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  670 Jesse Marzean           Montrose           MN  37    4  6:36  1:30  1:19    1   32:44 23.5  1:00    1   19:07  6:23 1:00:44 
    2  267 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35    5  6:38  1:31  1:26    2   32:49 23.4  1:15    5   19:49  6:37 1:01:56 
    3  710 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  39   10  6:59  1:36  1:22    3   33:03 23.2  0:53    6   20:03  6:41 1:02:18 
    4  735 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35    1  6:08  1:24  1:23    5   34:55 22.0  1:14    4   19:39  6:33 1:03:17 
    5  722 Jesse Nelson            Red Wing           MN  37   12  7:24  1:41  1:19    4   34:45 22.1  1:04    2   19:16  6:26 1:03:46 
    6  366 Ben Bassett             Bloomington        MN  37    3  6:20  1:27  1:18   15   37:47 20.3  1:08    3   19:36  6:32 1:06:08 
    7  331 Greg Alexander          Plymouth           MN  36    6  6:39  1:31  1:41    7   35:21 21.7  1:09   12   22:31  7:31 1:07:18 
    8  805 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39   13  7:31  1:43  2:07    6   35:17 21.8  1:37   11   22:04  7:22 1:08:34 
    9  483 Joshua Flynn            Medina             MN  39    2  6:10  1:25  1:53   19   39:24 19.5  1:46    9   21:35  7:12 1:10:47 
   10  491 Brett Furber            Minneapolis        MN  37   15  7:50  1:47  1:30   11   36:36 21.0  1:23   19   23:55  7:59 1:11:12 
   11  363 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  35   20  8:05  1:50  1:40   10   36:21 21.1  2:09   17   23:43  7:55 1:11:56 
   12  693 Ryan Meinert            Victoria           MN  37    7  6:42  1:32  1:57   18   38:56 19.7  1:06   16   23:32  7:51 1:12:11 
   13  612 David Kerber            Maple Grove        MN  37   30  9:31  2:10  3:33   12   36:41 20.9  1:35    7   21:16  7:06 1:12:34 
   14  948 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  39   11  7:05  1:37  1:49    9   36:06 21.3  1:19   34   26:59  9:00 1:13:15 
   15 1041 Ben Tramm               New Brighton       MN  35    9  6:54  1:34  2:02    8   35:57 21.4  1:38   33   26:56  8:59 1:13:25 
   16  568 Jeff Hunsaker           Minneapolis        MN  36   18  7:58  1:49  2:30   14   37:38 20.4  1:22   24   24:41  8:14 1:14:08 
   17  439 Nicholas Dalsin         Minneapolis        MN  35   19  7:59  1:49  2:33   21   39:43 19.3  1:34   15   23:17  7:46 1:15:03 
   18  558 Jeffrey Holmes          Bloomington        MN  35   14  7:38  1:44  2:26   27   41:22 18.6  1:28   14   22:53  7:38 1:15:44 
   19  772 Bryan Pink              St.Michae          MN  38   36  9:58  2:16  2:18   13   37:24 20.5  1:53   21   24:25  8:09 1:15:55 
   20  832 Josh Sell               Waconia            MN  35   24  8:44  1:59  3:34   22   39:48 19.3  1:33   13   22:32  7:31 1:16:09 
   21  493 Ryan Gale               Hugo               MN  38   23  8:32  1:57  2:52   28   41:36 18.5  1:25   10   21:57  7:19 1:16:19 
   22  931 Mark Von Oven           Minneapolis        MN  39   40 10:20  2:21  3:51   16   38:05 20.2  1:16   20   24:01  8:01 1:17:31 
   23  725 Chris Nichols           Maple Grove        MN  35   16  7:53  1:48  1:46   24   40:19 19.0  1:09   32   26:39  8:53 1:17:45 
   24  335 Jamie Allman            Elk River          MN  38   33  9:41  2:12  2:07   17   38:50 19.8  1:25   35   27:07  9:03 1:19:09 
   25  794 Ben Reiners             Otsego             MN  37   22  8:23  1:55  2:36   31   42:06 18.2  1:47   23   24:36  8:12 1:19:26 
   26  563 Adam Horner             Elk River          MN  35   42 10:24  2:22  3:02   20   39:38 19.4  1:29   25   24:59  8:20 1:19:30 
   27  490 Chad Franz              Eden Prairie       MN  38    8  6:47  1:33  2:54   23   39:55 19.2  1:25   42   28:59  9:40 1:19:58 
   28  411 Toby Carson             Becker             MN  39   35  9:53  2:15  2:27   26   41:14 18.6  1:31   26   25:01  8:21 1:20:06 
   29  857 Timothy Sonnek          Delano             MN  37   32  9:38  2:12  3:01   32   42:24 18.1  1:15   18   23:54  7:58 1:20:10 
   30  878 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  39   28  9:29  2:10  4:05   37   44:17 17.3  1:39    8   21:24  7:08 1:20:52 
   31  582 Noel Johnson            Buffalo            MN  37   46 11:10  2:33  1:57   25   40:52 18.8  2:35   28   25:25  8:29 1:21:57 
   32  526 Kevin Hagen             Hibbing            MN  37   25  8:52  2:01  1:46   30   41:46 18.4  2:02   36   27:51  9:17 1:22:16 
   33  940 Jonathan Weiss          Wayzata            MN  37   43 10:38  2:25  2:45   29   41:45 18.4  1:27   31   26:05  8:42 1:22:38 
   34  951 Josh Wilson             Maple Lake         MN  35   44 10:45  2:27  2:25   33   42:32 18.1  1:37   30   25:53  8:38 1:23:10 
   35  858 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  38   17  7:58  1:49  1:49   35   43:35 17.6  1:39   39   28:22  9:28 1:23:22 
   36  684 Grant McFadden          Hanover            MN  35   39 10:13  2:20  2:19   39   44:32 17.2  1:47   27   25:10  8:24 1:24:00 
   37  459 Andy Dybvig             Plymouth           MN  38   37 10:06  2:18  3:40   40   44:47 17.1  2:02   22   24:30  8:10 1:25:03 
   38  849 Brian Smalkoski         Apple Valley       MN  37   21  8:10  1:52  3:03   38   44:31 17.3  2:31   37   28:17  9:26 1:26:31 
   39  736 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39   27  9:15  2:06  3:36   44   46:02 16.7  2:55   29   25:48  8:36 1:27:33 
   40 1020 Ben Izmirli             Montrose           MN  37   50 12:13  2:47  2:28   42   45:17 17.0  1:23   38   28:21  9:27 1:29:41 
   41  850 Justin Small            Duluth             MN  36   45 10:52  2:28  2:02   43   45:53 16.7  1:54   44   30:00 10:00 1:30:39 
   42  765 Christopher Petz        Buffalo            MN  37   47 11:14  2:33  3:34   46   48:11 15.9  1:28   40   28:30  9:30 1:32:55 
   43  883 Kevin Strusz            Albertville        MN  38   29  9:30  2:10  5:38   41   44:57 17.1  2:04   47   31:42 10:34 1:33:49 
   44 1048 Jed Mulder              Buffalo            MN  39   31  9:35  2:11  2:52                           52   38:30 12:50 1:34:37 
   45  639 Ryan Lawinger           Eden Prairie       MN  35   26  8:58  2:03  4:32   48   51:27 14.9  1:34   45   31:33 10:31 1:38:02 
   46  879 Matthew Strait          St Michael         MN  37   48 11:45  2:40  5:14   45   47:37 16.1  3:11   46   31:37 10:33 1:39:22 
   47  828 William Schultz         Plymouth           MN  38   49 12:09  2:46  5:14   36   43:50 17.5  2:46   50   35:46 11:56 1:39:43 
   48  752 Mark Pankratz           Bloomington        MN  35   34  9:53  2:15  3:41   34   43:08 17.8  5:07   54   39:43 13:15 1:41:30 
   49  770 John Pietranera         Chanhassen         MN  38   52 12:44  2:54  3:01   47   50:49 15.1  2:47   48   32:30 10:50 1:41:49 
   50  781 Roert Prouty            Waunakee           WI  38   54 13:38  3:06  3:16   52   55:01 14.0  2:08   43   29:15  9:45 1:43:17 
   51  573 Girish Iyer             Miinneapolis       MN  39   51 12:19  2:48  6:34   51   54:12 14.2  3:37   41   28:42  9:34 1:45:20 
   52  369 Presten Bean            Otsego             MN  36   38 10:08  2:19  5:02   50   54:09 14.2  2:52   49   34:42 11:34 1:46:52 
   53  719 Christopher Nelsen      Cottage Grove      MN  36   53 13:12  3:00  2:55   49   52:28 14.6  1:59   51   38:21 12:47 1:48:52 
   54  601 Christopher Kane        Otsego             MN  38   41 10:23  2:22  4:17   53   56:31 13.6  1:48   53   38:58 13:00 1:51:54 
   55  589 Nicholas Jones          Mayer              MN  35   55 16:13  3:42  4:54   54   57:14 13.4  3:44   55   48:15 16:05 2:10:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  782 Leah Prudhomme          Andover            MN  35    3  7:55  1:48  2:41    1   33:10 23.2  1:49    4   25:15  8:25 1:10:48 
    2  706 Krista Moore            Menomonie          WI  39   13  8:44  2:00  1:34    2   36:36 21.0  1:29    1   22:37  7:33 1:10:58 
    3  761 Cortney Peterson        St.Louis Park      MN  38    5  8:13  1:52  2:28    3   37:46 20.3  2:46    6   25:27  8:29 1:16:38 
    4  538 Kyleen Harstedt         North Branch       MN  35    4  8:03  1:50  1:53    4   39:10 19.6  2:13    7   25:31  8:31 1:16:48 
    5  860 Krista Spreiter         Hudson             WI  36    9  8:36  1:58  1:53    8   41:08 18.7  1:15    2   24:09  8:03 1:16:59 
    6  726 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  36    2  7:37  1:44  1:45   11   42:11 18.2  1:09   10   26:07  8:43 1:18:47 
    7  683 Laurie McElmeel         Minneapolis        MN  36   17  9:12  2:06  3:27    6   40:21 19.0  2:09   11   27:31  9:11 1:22:38 
    8  902 Angela Tangen           Fargo              ND  35   14  8:55  2:02  1:38   10   42:02 18.3  1:31   14   28:34  9:32 1:22:39 
    9  825 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  39   11  8:43  1:59  2:45    5   39:52 19.3  1:45   19   30:18 10:06 1:23:21 
   10  447 Becky Degroot           Brooklyn Center    MN  35   12  8:44  1:59  3:46   12   44:29 17.3  1:23    5   25:24  8:28 1:23:45 
   11  559 Jenny Hon               Plymouth           MN  35   19 10:24  2:22  3:21    7   40:37 18.9  2:13   13   27:56  9:19 1:24:29 
   12  838 Erica Shearer           Minnetonka         MN  38   21 10:51  2:28  3:38    9   41:13 18.6  3:28    9   25:45  8:35 1:24:52 
   13  561 Krista Honsey           Buffalo            MN  35   18  9:32  2:10  3:11   16   45:44 16.8  2:28    8   25:32  8:31 1:26:25 
   14  492 Ann Gale                Hugo               MN  38   16  9:06  2:04  3:16   14   44:49 17.1  1:58   20   30:22 10:08 1:29:30 
   15  609 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35   15  9:05  2:04  3:52   13   44:30 17.3  2:38   16   29:42  9:54 1:29:45 
   16  381 Stacy Biegler           Big Lake           MN  36    1  6:46  1:33  2:42   26   54:50 14.0  1:45   15   29:13  9:45 1:35:13 
   17   19 Katy Bertelson          Buffalo            MN  35    8  8:33  1:57  5:31   15   45:13 17.0  5:38   22   30:34 10:12 1:35:26 
   18  434 Dana Crumley            Avon               MN  39   10  8:39  1:58  3:42   23   52:05 14.7  2:05   18   30:18 10:06 1:36:46 
   19  364 Larissa Barta           Delano             MN  39   20 10:32  2:24  5:59   17   48:08 16.0  2:08   21   30:30 10:10 1:37:15 
   20  583 Noelle Johnson          St. Louis Park     MN  35   29 13:30  3:04  3:11   18   48:57 15.7  3:21   17   29:49  9:57 1:38:47 
   21  599 Jessica Kampschroer     Buffalo            MN  37    7  8:32  1:57  4:30   25   53:09 14.4  1:49   23   31:06 10:22 1:39:05 
   22  906 Kristen Thompson        Fridley            MN  35   22 11:06  2:32  2:58   28   59:31 12.9  1:07    3   25:15  8:25 1:39:55 
   23  521 Allison Gruhn           Brooklyn Park      MN  39   23 11:08  2:32  4:09   19   49:29 15.5  2:45   27   34:27 11:29 1:41:56 
   24  877 Amie Stover             Brooklyn Park      MN  38   26 12:13  2:47  4:42   21   51:54 14.8  1:53   24   32:40 10:54 1:43:20 
   25  629 Allison Krueger         Minneapolis        MN  39   28 12:59  2:57  2:18   24   52:37 14.6  2:44   25   32:54 10:58 1:43:31 
   26  539 Jodi Hastings           Minneapolis        MN  36    6  8:29  1:56  3:44   22   52:03 14.8  3:15   31   38:32 12:51 1:46:00 
   27  385 Brooke Borresen         Belle Plaine       MN  36   25 12:01  2:44  3:34   33 1:05:30 11.7  2:06   12   27:32  9:11 1:50:41 
   28  522 Karmen Gruhn            Belle Plaine       MN  39   27 12:51  2:56  4:44   30 1:01:16 12.5  3:09   26   33:17 11:06 1:55:16 
   29  533 Jill Hansen             Chaska             MN  38   24 11:19  2:35  4:05   20   51:40 14.9  3:11   33   45:04 15:02 1:55:17 
   30  701 Karen Moeller           Maple Plain        MN  37   30 13:37  3:06  4:17   27   58:39 13.1  2:24   32   41:00 13:40 1:59:55 
   31  812 Amy Ruch                Maple Grove        MN  37   33 16:36  3:47  4:36   32 1:02:17 12.3  3:26   29   36:27 12:09 2:03:21 
   32  387 Jennifer Branger        Hanover            MN  37   31 14:33  3:19  6:39   31 1:02:15 12.3  3:30   28   36:24 12:08 2:03:21 
   33  941 Adrean Weldele          Buffalo            MN  38   32 15:30  3:32  7:47   29   59:47 12.8  3:45   30   38:02 12:41 2:04:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1039 Lance Leo               Charlotte          NC  40    1  5:39  1:18  1:22    2   31:47 24.2  1:14    1   18:12  6:04   58:12 
    2  707 Travis Moore            Menomonie          WI  44    6  7:11  1:38  1:22    1   30:17 25.4  1:01    2   20:24  6:48 1:00:14 
    3  953 David Winecoff          St. Louis Park     MN  41    3  6:15  1:26  1:15    3   34:21 22.4  1:00   10   22:49  7:37 1:05:38 
    4  390 John Brockman           Saint Paul         MN  42    2  6:12  1:25  1:26    4   35:03 21.9  1:26    8   22:35  7:32 1:06:41 
    5  389 David Breznay           Fargo              ND  44   15  7:58  1:49  1:48    6   35:43 21.5  1:25    3   21:14  7:05 1:08:05 
    6  489 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  42    4  7:05  1:37  1:42    8   36:26 21.1  1:11    5   21:59  7:20 1:08:21 
    7 1044 Taj Melson              Golden Valley      MN  40   31  9:19  2:07                                  4   21:45  7:15 1:10:06 
    8  342 Dean Anderson           Blaine             MN  44   18  8:09  1:52  2:13    5   35:29 21.6  2:02    7   22:24  7:28 1:10:16 
    9  911 Brandon Thyen           North Branch       MN  41   12  7:43  1:46  1:48    9   37:02 20.7  1:27   11   23:20  7:47 1:11:18 
   10  834 Corby Serk              Eden Prairie       MN  40   25  8:57  2:02  1:51    7   35:57 21.4  1:27   17   24:28  8:10 1:12:39 
   11  896 Kris Swarthout          Minneapolis        MN  42    8  7:30  1:43  1:46   10   37:08 20.7  1:59   18   24:28  8:10 1:12:49 
   12  392 Duane Brook             Savage             MN  44    5  7:06  1:37  2:16   20   39:08 19.6  1:41   13   23:43  7:55 1:13:51 
   13  950 Garrett Wilson          Edina              MN  43   10  7:34  1:44  2:19   12   37:17 20.6  1:27   25   25:29  8:30 1:14:05 
   14  535 Kirby Hanson            Red Wing           MN  42    7  7:25  1:42  1:31   19   38:55 19.7  1:08   31   26:21  8:47 1:15:18 
   15  643 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  43   19  8:21  1:54  2:47   17   38:45 19.8  1:52   12   23:38  7:53 1:15:22 
   16  952 Trevor Windel           St. Michael        MN  42   49 10:25  2:22  1:59   22   39:42 19.3  1:31    6   22:07  7:23 1:15:42 
   17  654 German Lopez Grimon     St Louis Park      MN  42   14  7:54  1:48  3:13   27   40:17 19.1  1:57    9   22:49  7:37 1:16:08 
   18  598 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42   28  9:10  2:05  2:00   14   38:33 19.9  1:40   22   24:50  8:17 1:16:10 
   19  496 Matt Gangelhoff         Maple Grove        MN  43   16  8:06  1:51  3:01   13   37:22 20.6  2:19   26   25:30  8:30 1:16:18 
   20  650 Jeremy Lind             Hibbing            MN  41   37  9:46  2:14  2:24   15   38:34 19.9  1:31   21   24:49  8:17 1:17:01 
   21  881 Randall L Strenge       Buffalo            MN  44   30  9:16  2:07  2:16   23   39:43 19.3  1:44   23   24:57  8:19 1:17:55 
   22  738 Kurt Olsen              Plymouth           MN  44   20  8:27  1:56  1:50   25   39:58 19.2  1:26   32   26:24  8:48 1:18:04 
   23  329 Troy Adams              Plymouth           MN  42   44 10:13  2:20  2:13   16   38:34 19.9  1:44   28   25:38  8:33 1:18:21 
   24  572 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43   48 10:18  2:21  1:48   24   39:53 19.3  2:22   19   24:32  8:11 1:18:51 
   25  626 Josh Kramber            Buffalo            MN  42   17  8:08  1:51  2:21   29   40:50 18.8  1:58   33   26:36  8:52 1:19:50 
   26  560 Mike Hon                Plymouth           MN  41   45 10:14  2:20  2:02   11   37:16 20.6  2:08   43   28:38  9:33 1:20:17 
   27  853 Mike Smith              Brooklyn Park      MN  42   33  9:32  2:10  2:43   38   42:49 17.9  1:25   15   24:08  8:03 1:20:34 
   28  872 Todd Stertz             Dassel             MN  44   35  9:39  2:12  3:44   33   41:44 18.4  2:17   14   23:57  7:59 1:21:18 
   29  635 Blane Larson            Maple Lake         MN  44    9  7:32  1:43  3:02   32   41:03 18.7  2:04   41   28:03  9:21 1:21:41 
   30 1057 Eric Mesenburg                                 41   51 10:39  2:26  2:28   21   39:29 19.5  2:27   34   26:42  8:54 1:21:44 
   31  786 Daniel Radloff          Duluth             MN  42   36  9:44  2:13  2:06   28   40:41 18.9  1:42   40   27:40  9:14 1:21:51 
   32  784 Jason Punton            St Michael         MN  41   32  9:32  2:10  2:19   31   41:00 18.7  1:43   38   27:28  9:10 1:22:00 
   33  339 Scott Alwin             Milwaukee          WI  42   22  8:32  1:57  3:49   39   43:15 17.8  2:23   16   24:13  8:05 1:22:09 
   34  894 Aaron Swann             Edina              MN  44   41 10:01  2:17  2:38   36   42:09 18.2  1:30   29   26:05  8:42 1:22:22 
   35  695 David Menzemer          Buffalo            MN  42   34  9:34  2:11  1:52   41   43:58 17.5  1:54   24   25:12  8:24 1:22:28 
   36  460 Mike Ebnet              Buffalo            MN  43   23  8:34  1:57  2:19   18   38:54 19.7  2:26   48   30:21 10:07 1:22:33 
   37  916 Bryan Trees             Nisswa             MN  43   55 12:32  2:51  3:31   26   40:10 19.1  2:10   27   25:32  8:31 1:23:53 
   38  890 Travis Sutter           Albertville        MN  43   46 10:15  2:20  4:32   30   40:57 18.8  1:52   37   27:18  9:06 1:24:53 
   39  771 William Pine            Minneapolis        MN  43   47 10:16  2:20  3:23   37   42:41 18.0  1:56   35   26:52  8:58 1:25:07 
   40  569 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  44   21  8:31  1:56  2:32   34   41:44 18.4  2:35   51   30:37 10:13 1:25:57 
   41  640 Thomas Leach            Sartell            MN  42   13  7:49  1:47  3:00   51   48:16 15.9  1:16   30   26:15  8:45 1:26:34 
   42  767 Mark Phillippi          Maple Grove        MN  43   39  9:52  2:15  3:14   35   42:01 18.3  3:30   49   30:29 10:10 1:29:04 
   43  876 Stephen Stout           Shoreview          MN  43   50 10:30  2:24  4:50   42   43:59 17.5  2:17   44   29:23  9:48 1:30:57 
   44  886 Jonathan Sudberry       Minneapolis        MN  41   38  9:51  2:15  3:04   44   44:24 17.3  2:24   54   31:23 10:28 1:31:04 
   45  754 Mike Paulus             Brainerd           MN  40   29  9:11  2:06  4:47   47   45:33 16.9  1:16   52   31:02 10:21 1:31:47 
   46  413 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  44   40  9:52  2:15  4:08   46   45:22 16.9  2:25   47   30:10 10:04 1:31:56 
   47  627 Brian Kringler          Minneapolis        MN  40   58 13:31  3:05  3:32   43   44:16 17.3  1:59   45   29:38  9:53 1:32:53 
   48  766 Matthew Petz            Elk River          MN  40   26  9:07  2:05  3:14   50   48:12 15.9  1:17   53   31:05 10:22 1:32:53 
   49  874 Michael Stonecipher     Buffalo            MN  43   43 10:07  2:18  4:42   49   47:10 16.3  3:33   39   27:37  9:13 1:33:08 
   50  862 Rick Stadtlander        Buffalo            MN  44   53 11:20  2:35  3:19   52   51:12 15.0  2:50   36   26:53  8:58 1:35:32 
   51  488 Norman Foster           Saint Paul         MN  41   59 15:17  3:29  3:51   45   44:26 17.3  2:35   46   29:45  9:55 1:35:51 
   52  647 Tony Lesch              Buffalo            MN  42   52 10:43  2:26  4:03   40   43:16 17.8  3:07   57   36:56 12:19 1:38:03 
   53  565 Quinn Horvath           Marshall           MN  44   42 10:06  2:18  4:52   53   51:18 15.0  2:24   50   30:36 10:12 1:39:14 
   54  553 Robert Hoff             Brooklyn Park      MN  43   54 12:29  2:51  3:11   54   52:57 14.5  2:44   42   28:20  9:27 1:39:40 
   55  326 Miguel Acosta Medina    Burnsville         MN  40   57 13:29  3:04  6:06   48   45:53 16.7  3:00   55   32:54 10:58 1:41:20 
   56  374 Mehdi Benyebka          Minneapolis        MN  44   60 21:06  4:48  4:25   55   55:16 13.9  2:25   20   24:36  8:12 1:47:46 
   57  431 Brian Crane             Plymouth           MN  41   27  9:07  2:05  4:55   57 1:00:02 12.8  2:52   56   33:06 11:02 1:50:02 
   58  480 Matt Feyen              Rosemount          MN  40   56 13:03  2:58  3:52   56   57:07 13.4  2:34   58   43:29 14:30 2:00:02 
   59  851 Colin Smith             Minneapolis        MN  44   11  7:38  1:44  1:37   58 1:51:37  6.9                                  
   60  375 Jeff Berg               Buffalo            MN  43   24  8:54  2:02  2:27                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  353 Gillian Auslander       Minneapolis        MN  44    1  6:42  1:32  1:59    1   37:03 20.7  1:37    1   23:27  7:49 1:10:46 
    2  590 Shannon Jones           Minneapolis        MN  44    6  8:18  1:53                                  2   23:33  7:51 1:15:47 
    3  730 Ann Nusbaum             Plymouth           MN  41    5  8:11  1:52  2:08    2   39:00 19.7  1:25    6   25:31  8:31 1:16:14 
    4  330 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  44    2  7:27  1:42  2:09    4   40:36 18.9  1:41    5   25:25  8:29 1:17:17 
    5  954 Janet Winter            Buffalo            MN  42    9  8:48  2:00  3:13    5   40:49 18.8  1:42    3   24:21  8:07 1:18:52 
    6  821 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  42    8  8:47  2:00  3:22    7   42:42 18.0  2:42    7   25:32  8:31 1:23:04 
    7  574 Leslie Iyer             Edina              MN  42   15 10:18  2:21  2:15    3   39:57 19.2  2:35    9   28:44  9:35 1:23:47 
    8  416 Debbie Christian        Buffalo            MN  43   10  9:08  2:05  2:38    6   41:59 18.3  2:15   10   29:00  9:40 1:24:58 
    9  630 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  41    4  8:06  1:51  2:39   10   43:54 17.5  1:44   11   29:07  9:43 1:25:29 
   10  704 Heather Moody           Champlin           MN  42   16 10:29  2:23  3:17   12   44:25 17.3  2:00    8   28:25  9:29 1:28:33 
   11  787 Lisa Ramsey             Winona             MN  42    3  7:47  1:47  3:22    8   43:10 17.8  3:13   20   31:10 10:24 1:28:41 
   12  864 Janice Stanford         Bloomington        MN  44   19 11:10  2:33  6:45   11   44:11 17.4  2:04    4   25:16  8:26 1:29:23 
   13  406 Christine Callinan      Maple Grove        MN  43   11  9:29  2:10  3:20    9   43:14 17.8  1:46   21   31:46 10:36 1:29:34 
   14  430 Sally Covert            White Bear Lake    MN  43   12  9:41  2:12  3:10   14   45:40 16.8  2:46   12   29:24  9:48 1:30:39 
   15  926 Denae Vanden Berg       Plymouth           MN  40   17 10:51  2:28  2:29   13   44:43 17.2  2:11   17   30:29 10:10 1:30:41 
   16 1007 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  41   18 10:53  2:29  3:23   17   46:29 16.5  2:13   15   30:06 10:02 1:33:02 
   17  530 Beth Hammer             Howard Lake        MN  44   14  9:58  2:16  3:14   18   48:04 16.0  1:50   18   30:30 10:10 1:33:34 
   18  532 Laura Hanneman          Lakeville          MN  43   23 12:25  2:50  3:15   15   46:02 16.7  2:09   14   30:03 10:01 1:33:51 
   19  708 Amy Moran               Hastings           MN  41   26 13:12  3:00  4:36   16   46:10 16.6  1:58   13   29:59 10:00 1:35:54 
   20 1043 Tamika Thomas           Brooklyn Center    MN  41    7  8:38  1:58  2:50   22   51:20 15.0  2:02   22   33:21 11:07 1:38:09 
   21  376 Maria Bergman           Minnetonka         MN  43   13  9:55  2:16  4:29   20   50:30 15.2  2:58   24   35:37 11:53 1:43:28 
   22  223 Carol Pilarski          Big Lake           MN  42   28 17:20  3:57  3:35   19   48:41 15.8  3:37   19   30:41 10:14 1:43:51 
   23  634 Stephanie Laliberte     Golden Valley      MN  42   27 13:24  3:03  3:52   21   50:34 15.2  2:19   25   35:51 11:57 1:45:58 
   24  763 Susan Peterson          Maple Lake         MN  40   24 12:50  2:55  3:58   26   58:19 13.2  1:44   16   30:25 10:09 1:47:14 
   25  613 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  44   21 12:05  2:45  5:50   24   55:06 13.9  2:48   23   35:09 11:43 1:50:54 
   26  507 Sandra Goebel           Bloomington        MN  43   25 12:54  2:56  4:07   23   54:52 14.0  4:18   26   38:04 12:42 1:54:13 
   27  913 Tara Tostenson          Minneapolis        MN  42   20 11:32  2:38  3:49   27 1:04:30 11.9  2:10   27   42:43 14:15 2:04:42 
   28  846 Ann-Charlott Sivertsson Maple Grove        MN  44   22 12:19  2:48  3:51   25   56:28 13.6                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1054 Daniel Duff             Duluth             MN  49    3  7:03  1:37  2:38    5   36:45 20.9  1:20    1   20:30  6:50 1:08:14 
    2  380 Jeff Beyer              Buffalo            MN  45    4  7:07  1:37  2:23   11   38:24 20.0  0:59    2   21:08  7:03 1:09:59 
    3  942 Ryan Wenning            Excelsior          MN  47    6  7:55  1:48  2:17    4   36:43 20.9  1:31    4   21:39  7:13 1:10:04 
    4  662 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49   18  9:01  2:03  1:37    3   36:24 21.1  1:22    8   23:20  7:47 1:11:42 
    5  648 Alan Leusink            Minneapolis        MN  45   25  9:37  2:12  1:50    7   37:18 20.6  1:32    6   22:53  7:38 1:13:07 
    6  822 Greg Schempp            Plymouth           MN  49    5  7:39  1:45  2:29   12   38:24 20.0  1:46    7   23:02  7:41 1:13:18 
    7  618 Tom Kleven              Minneapolis        MN  47    7  8:05  1:51  2:55    8   37:58 20.2  1:53    5   22:42  7:34 1:13:31 
    8  709 Marty Moran             St Cloud           MN  47    1  5:26  1:14  2:10    9   38:02 20.2  1:34   21   26:53  8:58 1:14:03 
    9  619 David Knutsen           Buffalo            MN  45   20  9:07  2:05  3:13   14   39:23 19.5  1:36    3   21:18  7:06 1:14:35 
   10  837 Michael Shaw            Rogers             MN  48   17  8:59  2:03  4:12   10   38:17 20.1  1:41   18   26:38  8:53 1:19:45 
   11  741 Scott Olson             Delano             MN  46   14  8:50  2:01  3:14   19   41:14 18.6  1:49   13   24:43  8:15 1:19:48 
   12  543 Bernt Helgaas           Bloomington        MN  46   32 12:47  2:55  1:22   15   40:22 19.0  1:18    9   24:08  8:03 1:19:56 
   13  769 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  46   28 11:34  2:38  2:34   13   39:14 19.6  1:17   15   25:20  8:27 1:19:57 
   14  859 Mark Sorenson           Big Lake           MN  46   10  8:33  1:57  2:23   18   40:41 18.9  1:05   23   27:56  9:19 1:20:36 
   15  566 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  45   24  9:35  2:11  3:12   17   40:38 18.9  2:17   17   26:11  8:44 1:21:50 
   16  888 Mark Sullivan           Champlin           MN  47   16  8:57  2:02  2:37   22   41:36 18.5  3:06   16   25:41  8:34 1:21:55 
   17  815 Caesar Russell          Minneapolis        MN  45   38 18:03  4:07  2:38    2   35:06 21.9  1:54   10   24:22  8:08 1:22:01 
   18  867 Todd Steinke            St. Cloud          MN  46    9  8:29  1:56  2:25   16   40:33 18.9  1:51   29   28:56  9:39 1:22:12 
   19  516 Daniel Green            Buffalo            MN  45   26 10:43  2:27  3:05   24   42:34 18.0  1:37   11   24:27  8:09 1:22:24 
   20  446 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47   12  8:42  1:59  1:39    1   34:07 22.5  1:24   37   36:43 12:15 1:22:32 
   21  937 Jeff Walters            Golden Valley      MN  49    2  6:29  1:29  3:20   25   42:55 17.9  2:24   27   28:39  9:33 1:23:45 
   22  955 Joseph Wirth            Minneapolis        MN  48   31 12:16  2:48  3:14    6   36:50 20.9  3:26   24   28:04  9:22 1:23:48 
   23  449 Rich Demeules           Bonita Springs     FL  48   11  8:36  1:58  3:01   32   44:49 17.1  2:10   19   26:38  8:53 1:25:12 
   24  371 Mark Becker             Excelsior          MN  45   29 12:02  2:44  2:54   26   43:25 17.7  2:16   12   24:39  8:13 1:25:15 
   25  655 Richard Lord Ii         Monticello         MN  46   15  8:56  2:02  3:25   31   44:49 17.1  1:11   22   27:20  9:07 1:25:39 
   26  636 David Larson            Rogers             MN  49   37 15:13  3:28  3:22   20   41:21 18.6  2:09   14   24:43  8:15 1:26:46 
   27  664 Tom Mahan               Golden Valley      MN  49   21  9:14  2:06  2:58   23   42:03 18.3  2:15   32   31:11 10:24 1:27:39 
   28  588 Kevin Jones             Britton            SD  49   34 13:11  3:00  2:54   21   41:26 18.5  2:03   26   28:10  9:24 1:27:42 
   29  674 Brett Mayfield          Cokato             MN  45   13  8:44  2:00  4:05   28   44:27 17.3  2:29   28   28:55  9:39 1:28:38 
   30 1003 John Zaelich            Minneapolis        MN  45   23  9:27  2:09  4:13   35   49:19 15.6  1:28   20   26:44  8:55 1:31:07 
   31  172 Tom Mascarenas          Golden Valley      MN  47    8  8:15  1:53  3:36   27   44:08 17.4  2:27   35   34:04 11:22 1:32:27 
   32  348 Joseph Andrews          Minneapolis        MN  48   33 12:57  2:57  2:00   30   44:36 17.2  2:11   34   32:00 10:40 1:33:43 
   33  436 James Curtis            Roseville          MN  49   19  9:06  2:05  5:08   34   48:10 15.9  2:02   30   30:03 10:01 1:34:28 
   34  939 Allen Weis              Delano             MN  46   30 12:16  2:48  2:22   29   44:29 17.3  1:54   36   34:09 11:23 1:35:09 
   35  585 Steve Johnson           Plymouth           MN  48   22  9:23  2:08  4:02   37   50:47 15.1  4:17   25   28:05  9:22 1:36:32 
   36  789 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  47   35 13:24  3:03  4:16   33   47:52 16.0  4:48   33   31:17 10:26 1:41:36 
   37 1051 Pat Meyhoff             Saint Michael      MN  48   36 14:08  3:13  7:22   36   49:32 15.5  2:21   31   30:48 10:16 1:44:10 
   38  893 Brian Svendahl          Plymouth           MN  45   27 10:59  2:30  6:55                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1011 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49    1  6:30  1:29  1:35    1   34:21 22.4  1:14    1   21:00  7:00 1:04:38 
    2  897 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  47    2  7:39  1:45  1:34    2   36:47 20.9  1:20    2   21:22  7:08 1:08:41 
    3  687 Pauline McJilton        Minnetonka         MN  46    5  8:37  1:58  1:41    4   40:36 18.9  1:32    5   25:36  8:32 1:18:01 
    4  422 Colleen Click           Stillwater         MN  48    6  9:15  2:07  3:08    5   40:47 18.8  1:56    3   23:32  7:51 1:18:37 
    5  740 Deanna Olson            Delano             MN  45    8  9:58  2:16  2:38    6   41:08 18.7  1:58    7   26:32  8:51 1:22:12 
    6  841 Jacqueline Shupe        Savage             MN  46   14 10:55  2:29  2:10    3   40:15 19.1  1:30    8   27:37  9:13 1:22:25 
    7  760 Carol Peterson          Minneapolis        MN  49    4  8:21  1:54  3:18    9   43:31 17.6  1:53    9   27:41  9:14 1:24:41 
    8  365 Karen Barton            Minneapolis        MN  48   11 10:32  2:24  2:25    8   42:07 18.2  1:49   10   28:19  9:27 1:25:10 
    9  544 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  47    3  8:20  1:54  2:33   10   44:22 17.3  1:52   11   28:23  9:28 1:25:28 
   10  713 Wendy Mueller           Andover            MN  45   10 10:21  2:21  3:13    7   42:02 18.3  2:35   13   28:49  9:37 1:26:59 
   11  869 Susan Stendahl          Buffalo            MN  45    9  9:58  2:16  3:17   16   50:53 15.1  1:19    4   24:40  8:14 1:30:05 
   12  835 Elizabeth Shaffer       Minneapolis        MN  48   16 11:23  2:36  4:37   13   47:07 16.3  2:00    6   26:09  8:43 1:31:13 
   13  686 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  47    7  9:51  2:15  2:08   14   49:44 15.4  1:16   12   28:23  9:28 1:31:20 
   14  692 Jill McNamara           Buffalo            MN  47   13 10:54  2:29  3:21   12   46:21 16.6  2:23   14   30:05 10:02 1:33:02 
   15  750 Tina Otten              Champlin           MN  46   15 11:04  2:31  3:48   11   46:12 16.6  2:46   18   38:10 12:44 1:41:58 
   16  608 Jennifer Katz           Plymouth           MN  48   12 10:45  2:27  6:11   15   50:23 15.2  2:19   15   32:54 10:58 1:42:29 
   17  820 Sue Savage              Blaine             MN  49   17 13:48  3:09  3:52   17   53:16 14.4  3:48   19   41:14 13:45 1:55:56 
   18  764 Trisha Peterson         Burnsville         MN  49   19 17:07  3:54  4:55   18 1:01:57 12.4  3:16   17   36:44 12:15 2:03:57 
   19  663 Phyllis Mahan           Golden Valley      MN  45   18 15:46  3:35  6:14   19 1:09:31 11.0  3:33   16   35:32 11:51 2:10:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  762 Craig Peterson          Minneapolis        MN  52    3  6:50  1:34  1:22    2   35:00 21.9  1:06    2   21:32  7:11 1:05:49 
    2  865 John Stangl             Buffalo            MN  51    4  7:23  1:41  2:05    1   34:12 22.5  1:25    1   20:56  6:59 1:06:01 
    3  384 Frank Blackstock        Plymouth           MN  50    7  7:36  1:44  1:56    7   36:17 21.2  1:13    4   22:43  7:35 1:09:44 
    4  737 Kevin Olsen             Orono              MN  54    1  6:27  1:28  1:37    6   36:16 21.2  1:05   10   24:28  8:10 1:09:51 
    5  811 Pete Royer              Litchfield         MN  54   11  8:14  1:53  1:54    3   35:44 21.5  1:33    6   23:09  7:43 1:10:31 
    6 1050 Jd Fahey                Norwood            MN  52   20  9:10  2:05  1:44    4   35:45 21.5  1:02    5   23:07  7:43 1:10:47 
    7  575 Ken Janda               Big Lake           MN  53   10  8:14  1:53  1:57   13   38:01 20.2  1:11    3   21:39  7:13 1:11:01 
    8  808 Mark Rosen              Otsego             MN  50   17  8:47  2:00  1:41    5   35:46 21.5  1:12    8   23:50  7:57 1:11:13 
    9  325 Rick Abrahamson         Andover            MN  51    6  7:34  1:44  2:15    8   37:29 20.5  1:37   12   25:44  8:35 1:14:38 
   10  370 Greg Becker             St.Michael         MN  52   24  9:39  2:12  2:54    9   37:42 20.4  1:50    7   23:10  7:44 1:15:12 
   11   38 Miles Burd              Cottage Grove      MN  50    8  7:48  1:47  2:29   10   37:51 20.3  1:57   16   26:36  8:52 1:16:39 
   12  414 Chris Chinander         Norwood            MN  53    2  6:41  1:31  2:28   14   38:13 20.1  1:38   28   28:40  9:34 1:17:37 
   13  836 Michael Shanahan        Watertown          MN  51   14  8:27  1:56  1:45   15   38:33 19.9  1:22   21   27:35  9:12 1:17:41 
   14  393 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50   27 10:24  2:22  2:55   19   40:37 18.9  1:00    9   24:25  8:09 1:19:19 
   15  845 Michael Simpson         Minneapolis        MN  52   16  8:31  1:56  2:42   20   40:43 18.9  2:27   11   25:37  8:33 1:19:58 
   16  373 Scott Benson            Minneapolis        MN  52   28 10:43  2:26  2:43   11   37:54 20.3  2:25   20   27:16  9:06 1:20:58 
   17  512 Jr Graif                Elk River          MN  52   12  8:21  1:54  2:42   12   37:59 20.2  2:43   33   30:26 10:09 1:22:08 
   18  358 Robert Badger           Cottage Grove      MN  54                          23   42:01 18.3  1:39   18   26:55  8:59 1:22:37 
   19  536 Kyle Harju              Monticello         MN  50   13  8:21  1:54  2:44   21   40:44 18.9  2:09   29   29:11  9:44 1:23:07 
   20  487 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50   21  9:29  2:10  4:19   16   39:43 19.3  2:05   22   27:58  9:20 1:23:31 
   21  904 David Thoma             Annandale          MN  53    5  7:26  1:42  3:03   28   43:33 17.6  1:51   27   28:37  9:33 1:24:28 
   22  354 Keno Avila              Monticello         MN  52   32 11:18  2:35  2:39   25   42:35 18.0  1:54   19   27:01  9:01 1:25:25 
   23  703 Matt Montgomery         Elk River          MN  51    9  8:13  1:52  2:55   18   40:18 19.1  3:09   34   30:52 10:18 1:25:26 
   24  494 Paul Gallagher          Loretto            MN  51   25  9:39  2:12  4:27   26   42:44 18.0  2:10   17   26:52  8:58 1:25:50 
   25  397 Jon Brown               Brandon            SD  53   26 10:06  2:18  3:02   24   42:20 18.1  2:00   26   28:27  9:29 1:25:53 
   26  731 Brett Oden              Buffalo            MN  54   15  8:27  1:56  4:02   31   45:46 16.8  3:12   13   25:59  8:40 1:27:23 
   27  399 Tony Brown              Lakeville          MN  52   23  9:36  2:11  3:55   22   41:16 18.6  2:54   32   30:17 10:06 1:27:56 
   28 1009 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  50   33 11:19  2:35  4:44   33   46:10 16.6  2:17   14   26:02  8:41 1:30:30 
   29  651 Steve Livermore         Minnetrista        MN  53   34 11:26  2:36  2:35   29   44:36 17.2  2:51   30   29:21  9:47 1:30:48 
   30  756 Paul Peppin             Buffalo            MN  54   31 11:16  2:34  4:12   30   45:38 16.8  2:58   31   29:28  9:50 1:33:29 
   31  350 Burt Arrigoni           Becker             MN  53   22  9:34  2:11  4:15   38   48:34 15.8  2:47   25   28:25  9:29 1:33:34 
   32  415 Scott Christenson       Corcoran           MN  50   30 11:15  2:34  4:50   39   51:05 15.0  1:24   15   26:15  8:45 1:34:47 
   33  810 Stephan Roufs           Maple Grove        MN  53   38 13:39  3:06  5:15   17   40:00 19.2  2:30   40   34:12 11:24 1:35:34 
   34  355 Jeff Bachman            St.Louis Park      MN  54   29 11:08  2:32  3:46   34   46:10 16.6  3:01   38   34:03 11:21 1:38:07 
   35  721 Todd Nelsen             Cottage Grove      MN  54   36 13:07  2:59  3:29   32   46:04 16.7  1:19   41   34:54 11:38 1:38:52 
   36  743 James Oneill            Apple Valley       MN  51   19  9:08  2:05  3:49   27   43:08 17.8  3:12   43   40:26 13:29 1:39:42 
   37  362 David Barlow            Maple Grove        MN  51   18  8:52  2:01  3:54   41   53:16 14.4  1:28   36   32:24 10:48 1:39:52 
   38  448 Joe Demeules            Watersound         FL  50   39 14:57  3:24  1:59   35   47:27 16.2  2:11   39   34:06 11:22 1:40:38 
   39  386 Edward Bramlage         St. Cloud          MN  51   35 12:58  2:57  2:23   43   57:13 13.4  2:11   23   28:16  9:26 1:43:00 
   40  791 Sean Reardon            Bloomington        MN  53   37 13:26  3:04  6:14   40   53:02 14.5  2:37   24   28:22  9:28 1:43:39 
   41 1047 Mitchell Swart          Prinsburg          MN  50   42 19:35  4:27  5:36   37   48:32 15.8  1:19   35   31:41 10:34 1:46:42 
   42  702 Tim Mohnkern            Wayzata            MN  54   40 15:48  3:36  3:39   36   48:09 16.0  3:57   42   37:53 12:38 1:49:23 
   43  549 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  53   41 16:20  3:43  4:21   42   53:52 14.3  3:20   37   32:49 10:57 1:50:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  668 Carol Marston           Mankato            MN  54    3  8:46  2:00  2:01    1   38:48 19.8  1:46    1   26:18  8:46 1:17:37 
    2  410 Dana Carmichael         St. Paul           MN  50    6  9:48  2:14  2:14    2   42:48 17.9  1:22    2   26:43  8:55 1:22:54 
    3  755 Janell Pepper           Woodbury           MN  54    1  8:15  1:53                          2:08   10   31:58 10:40 1:29:12 
    4  513 Lynn Graif              Elk River          MN  51    9 10:16  2:20  2:37    5   47:03 16.3  2:11    3   27:43  9:15 1:29:49 
    5  360 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54    7 10:05  2:18  2:16    3   43:33 17.6  2:08   11   32:06 10:42 1:30:06 
    6  429 Brenda Conzet           Buffalo            MN  53    2  8:38  1:58  3:50    6   47:39 16.1  3:06    5   28:59  9:40 1:32:11 
    7  912 Michelle Tichey         St Paul            MN  50   11 11:18  2:34  2:38    4   45:01 17.1  1:58   13   33:40 11:14 1:34:32 
    8  454 Patricia Doheny         Hinsdale           IL  53   12 11:27  2:37  5:38    7   48:17 15.9  4:37    4   28:51  9:37 1:38:49 
    9  908 Marie Thomsen           Shakopee           MN  53    4  9:32  2:10  3:43   10   53:12 14.4  1:54    9   30:59 10:20 1:39:19 
   10  923 Lisa Vague              Albertville        MN  50    5  9:45  2:13  3:15   11   54:43 14.0  2:29    7   30:35 10:12 1:40:45 
   11  909 Brenda Thorn            Saint Michael      MN  51   15 11:32  2:38  2:59    9   52:13 14.7  2:19   12   32:55 10:59 1:41:56 
   12  616 Michelle Klein          Minneapolis        MN  50   10 10:28  2:23  3:31   15   56:33 13.6  1:46    6   30:01 10:01 1:42:17 
   13  502 Susan Gieseke           Brooklyn Park      MN  51   18 13:12  3:00  4:09   14   55:59 13.7  3:05    8   30:49 10:17 1:47:11 
   14  680 Brenda McCoy            Andover            MN  52    8 10:15  2:20  4:37    8   50:38 15.2  3:14   17   40:34 13:32 1:49:17 
   15  611 Andi Kelman             Plymouth           MN  51   13 11:29  2:37  4:21   13   55:05 13.9  2:31   15   37:08 12:23 1:50:32 
   16  842 Gail Siegel             St. Louis Park     MN  53   14 11:30  2:37  4:53   16   58:32 13.1  2:25   16   39:24 13:08 1:56:41 
   17  470 Dawn Erickson           Brooklyn Park      MN  54   20 16:59  3:52  5:58   17 1:01:22 12.5  2:56   14   36:45 12:15 2:03:57 
   18  839 Doreen Shrode           Delano             MN  53   16 12:02  2:44  6:05   12   55:04 13.9  3:45   19   47:36 15:52 2:04:30 
   19  328 Sue Adams               Brooklyn Park      MN  51   17 13:02  2:58  6:35   18 1:03:04 12.2  6:38   20   55:03 18:21 2:24:20 
   20  748 Carmen Otremba          Buffalo            MN  52   19 16:01  3:39  7:15   19 1:16:12 10.1  2:28   18   43:58 14:40 2:25:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  591 Bill Jordan             St Louis Park      MN  57    2  8:30  1:56  2:47    6   40:36 18.9  2:22    4   27:17  9:06 1:21:29 
    2  595 Vince Justinak          Blaine             MN  56    5  8:52  2:01  2:21    1   37:42 20.4  2:14   11   31:01 10:21 1:22:08 
    3  357 Randy Back              Superior           WI  55   14 13:49  3:09  1:52    3   39:48 19.3  1:38    2   25:28  8:30 1:22:34 
    4  783 Duane Pullins           Maple Lake         MN  56    9 10:52  2:29  3:26    2   38:09 20.1  1:54    5   28:34  9:32 1:22:54 
    5  361 Stephen Banks           Minneapolis        MN  58    6  9:39  2:12  2:32    5   40:08 19.1  2:35    6   28:37  9:33 1:23:29 
    6  345 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57   12 11:42  2:40  5:02    4   40:06 19.2  3:07    1   24:33  8:11 1:24:28 
    7  661 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  55    8 10:28  2:23  3:44    7   42:45 18.0  2:42    3   27:03  9:01 1:26:41 
    8  280 Gary Tintes             Litchfield         MN  59                  21:06    8   43:09 17.8  1:36    7   28:52  9:38 1:27:22 
    9  108 Mark Heitkamp           St Louis Park      MN  56    4  8:51  2:01  3:46    9   43:47 17.5  1:55    9   29:26  9:49 1:27:42 
   10  501 Mark Gieseke            Brooklyn Park      MN  57   13 12:50  2:55  3:44   11   45:22 16.9  1:19    8   29:04  9:42 1:32:17 
   11  873 Richard Stevens         Mound              MN  59    1  7:53  1:48  2:56   10   44:34 17.2  2:25   14   35:22 11:48 1:33:09 
   12  840 Jeff Shrode             Delano             MN  56   10 11:02  2:31  3:54   14   48:59 15.7  2:33   10   30:30 10:10 1:36:55 
   13  395 David Brown             Paullina           IA  59   11 11:12  2:33  3:18   12   46:09 16.6  3:22   13   33:08 11:03 1:37:08 
   14  641 Gerard Leahy            Saint Louis Park   MN  58    7 10:20  2:21  5:49   13   47:53 16.0  3:28   12   31:26 10:29 1:38:54 
   15  759 Michael Petersen        Ramsey             MN  56    3  8:39  1:58  4:05   15   49:37 15.5  4:37   16   37:52 12:38 1:44:49 
   16  351 Randy Augeson           Indian Land        SC  57   15 14:13  3:14  7:57   16   50:08 15.3  2:08   15   36:44 12:15 1:51:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  504 Cindy Gigler            Brooklyn Park      MN  55    2  9:59  2:16  5:22    1   40:14 19.1  2:03    1   27:15  9:05 1:24:53 
    2  775 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55    1  7:38  1:45  2:35    2   46:44 16.4  1:48    2   29:27  9:49 1:28:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  464 Dennis Ellingson        Courtland          MN  62    1  6:22  1:27  2:04    1   35:45 21.5  1:41    2   25:34  8:32 1:11:23 
    2  697 Duane Millslagle        Duluth             MN  63    2  7:40  1:45  2:23    2   36:58 20.8  1:41    1   23:43  7:55 1:12:23 
    3  796 Tom Reitsma             Waconia            MN  61    5 10:02  2:17  2:32    3   37:36 20.4  2:20    6   33:58 11:20 1:26:24 
    4  383 Michael Bjorke          Montrose           MN  60    3  8:49  2:01  2:59    4   46:13 16.6  2:31    4   31:40 10:34 1:32:10 
    5  472 George Fantauzza        Rockford           MN  62    7 12:45  2:54  4:16    5   46:46 16.4  2:23    3   28:54  9:38 1:35:02 
    6  929 Phillip Vickers         Rochester          MN  60    6 12:16  2:48  3:22    7   50:09 15.3  2:22    5   33:35 11:12 1:41:43 
    7  600 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64    4  9:31  2:10  3:50    6   48:54 15.7  4:45    8   39:27 13:09 1:46:24 
    8  528 Stephen Halsey          Monticello         MN  62    8 13:18  3:02  6:17    8   58:15 13.2  3:06    7   35:10 11:44 1:56:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  920 Lila Tully              St.Louis Park      MN  63    4 10:14  2:20  2:58    1   42:34 18.0  2:02    3   29:48  9:56 1:27:33 
    2  346 Twyla Anderson          Minneapolis        MN  62    2  9:35  2:11  3:43    3   44:19 17.3  1:57    2   29:16  9:46 1:28:48 
    3  511 Carol Gragert           Elk River          MN  62    1  9:24  2:09  3:14    4   45:55 16.7  1:44    4   31:18 10:26 1:31:33 
    4  534 Elaine Hanson           Nevis              MN  62    3  9:51  2:15  3:13    2   42:40 18.0  5:20    5   31:54 10:38 1:32:55 
    5  803 Nancy Roehr             Minneapolis        MN  61    8 12:20  2:49  4:23    5   47:02 16.3  2:54    6   34:00 11:20 1:40:38 
    6  895 Gail Swanson            Rockford           MN  63    6 10:44  2:27  2:48    6   51:46 14.8  1:32    7   34:08 11:23 1:40:56 
    7  863 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  60    7 11:19  2:35  4:57    7   55:33 13.8  2:32    1   27:55  9:19 1:42:14 
    8  727 Dotti Nie               Flint              MI  60    5 10:22  2:22  7:32    8   59:22 12.9  4:47    8   36:23 12:08 1:58:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  946 Darrell Wilk            Blommington        MN  69    1  7:54  1:48  2:45    1   38:42 19.8  2:02    2   34:08 11:23 1:25:29 
    2 1040 Tom Lynch               Nelson             MN  65    2 11:06  2:32  2:36    2   40:06 19.2  2:26    1   30:20 10:07 1:26:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  367 Nancy Bauer             Champlin           MN  66    1 10:28  2:23  4:37    1   48:17 15.9  3:22    1   29:42  9:54 1:36:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        695
Total Number of Team Finishers:           20
Total Number of Individual Finishers:    524
Number of Individual Male   Finishers Event S:              332
Number of Individual Female Finishers Event S:              192
Did not Finish Race or Did Not Start:    151