Reggae Marathon -
Negril Jamaica, WI
12/4/2010

race logo










					           The 10th Annual Reggae Marathon, Half Marathon & 10K
                    Negril, Jamaica - December 4, 2010

                               HALF MARATHON
                              AWARDS LISTING

  12/06/2010  7:11PM
ChampionChip(tm) timing by SPORTS MANAGEMENT ASSOCIATES, INC. (262)781-8877 www.SMAresults.com


                           MALE OVERALL WINNERS
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1075 KIRK BROWN          H  M    23 CLARENDON            1:10:57  5:25 
    2  1455 DAMION BENT         H  M    24 CLARDENDON           1:12:23  5:32 
    3  1488 ORAINE WINT         H  M    17                      1:15:48  5:48 


                          FEMALE OVERALL WINNERS
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1510 TWISHAUNA WILLIAMS  H  F    20 ST. CATHERINE        1:29:08  6:49 
    2  1029 MICHELLE HARBURG    H  F    28 WASHINGTON DC        1:30:32  6:55 
    3  1514 STACEY BELL         H  F    23 ST. CATHERINE        1:32:04  7:02 


                           MALE MASTERS WINNERS
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1502 PETEL MELHADO       H  M    47 GORDON TOWN          1:28:48  6:47 
    2  1394 JIM BENDIS          H  M    50 BEND OR              1:29:00  6:48 
    3  1508 LEROY DALEY         H  M    41 MONTEGO BAY          1:29:47  6:52 


                          FEMALE MASTERS WINNERS
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1202 BARB LEININGER      H  F    57 MINNEAPOLIS MN       1:45:59  8:06 
    2  1028 ELIZABETH FARNAN    H  F    41 LOS ANGELES CA       1:46:56  8:10 
    3  1324 JILL TABONE         H  F    43 ELGIN IL             1:54:55  8:47 


           The 10th Annual Reggae Marathon, Half Marathon & 10K
                    Negril, Jamaica - December 4, 2010

                               HALF MARATHON
                              AWARDS LISTING

  12/06/2010  7:11PM
ChampionChip(tm) timing by SPORTS MANAGEMENT ASSOCIATES, INC. (262)781-8877 www.SMAresults.com


           The 10th Annual Reggae Marathon, Half Marathon & 10K
                    Negril, Jamaica - December 4, 2010
                               HALF MARATHON

                            AGE DIVISION AWARDS



                         MALE AGE GROUP:  70 to 99
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1453 JOHN BUTLER         H  M    74 LOS ANGELES CA       3:09:19 14:28 
    2  1426 LAWSON DOUGLAS      H  M    76 KINGSTON 6           3:11:20 14:37 
    3  1091 BURT CARLSON        H  M    85 MOUND                3:44:18 17:08 


                        FEMALE AGE GROUP:  70 to 99
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 


                         MALE AGE GROUP:  60 to 69
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1204 DENZIL LEWIS        H  M    61 PORTSMOUTH WFPO      1:48:47  8:19 
    2  1374 JOHN LEIBA          H  M    61 KINGSTON             1:51:24  8:31 
    3  1165 JAMES HASZARD       H  M    61 LINCOLN NE           2:01:45  9:18 


                        FEMALE AGE GROUP:  60 to 69
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1465 METJE KRIEK         H  F    61 SOESL                2:01:33  9:17 
    2  1150 SANDRA GOODISON     H  F    63 KINGSTON 6           2:06:01  9:38 
    3  1101 RAYMONDE CORNOU     H  F    60 SURESNES             2:16:52 10:27 


                         MALE AGE GROUP:  50 to 59
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1394 JIM BENDIS          H  M    50 BEND OR              1:29:00  6:48 
    2  1291 DAVID ROWE          H  M    57 SP. TOWN             1:39:03  7:34 
    3  1042 GEORGE ALLEN        H  M    54 GOLDEN SPRING        1:44:33  7:59 


                        FEMALE AGE GROUP:  50 to 59
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1202 BARB LEININGER      H  F    57 MINNEAPOLIS MN       1:45:59  8:06 
    2  1071 MAUREEN BROOK       H  F    50 TORONTO ON           1:59:26  9:07 
    3  1388 MARGARET OSBOURNE   H  F    53 ST ANDREW            2:00:16  9:11 


                         MALE AGE GROUP:  40 to 49
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1502 PETEL MELHADO       H  M    47 GORDON TOWN          1:28:48  6:47 
    2  1508 LEROY DALEY         H  M    41 MONTEGO BAY          1:29:47  6:52 
    3  1198 SHANE LAWRENCE      H  M    42 KINGSTON             1:32:51  7:06 



                        FEMALE AGE GROUP:  40 to 49
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1028 ELIZABETH FARNAN    H  F    41 LOS ANGELES CA       1:46:56  8:10 
    2  1324 JILL TABONE         H  F    43 ELGIN IL             1:54:55  8:47 
    3  1178 ANGELA JARRETT      H  F    49 WESTON FL            1:57:16  8:58 


                         MALE AGE GROUP:  30 to 39
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1391 HORACE BURCY        H  M    39 LINSTEAD             1:20:46  6:10 
    2  1132 JAMES EASTWOOD      H  M    39 KINGSTON             1:28:13  6:44 
    3  1077 RICHARD BROWN       H  M    39 KINGSTON             1:35:54  7:20 


                        FEMALE AGE GROUP:  30 to 39
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1147 ALEXA GEMMA         H  F    34 SOUTH DAYTONA        1:36:30  7:22 
    2  1173 JILL INDERSTRODT    H  F    30 BOSCOBEL             1:40:06  7:39 
    3  1495 MALENE DUNCAN       H  F    33 BROOKLYN NY          1:43:35  7:55 


                         MALE AGE GROUP:  20 to 29
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1075 KIRK BROWN          H  M    23 CLARENDON            1:10:57  5:25 
    2  1455 DAMION BENT         H  M    24 CLARDENDON           1:12:23  5:32 
    3  1304 OESCHGER SEVERIN    H  M    28 BERN                 1:27:10  6:40 


                        FEMALE AGE GROUP:  20 to 29
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1510 TWISHAUNA WILLIAMS  H  F    20 ST. CATHERINE        1:29:08  6:49 
    2  1029 MICHELLE HARBURG    H  F    28 WASHINGTON DC        1:30:32  6:55 
    3  1514 STACEY BELL         H  F    23 ST. CATHERINE        1:32:04  7:02 


                         MALE AGE GROUP:  1 to 19
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1488 ORAINE WINT         H  M    17                      1:15:48  5:48 
    2  1524 DEMARLEY JOHNSON    H  M    19                      1:16:00  5:49 
    3  1521 WEBSTER CHUNG       H  M    19                      1:16:36  5:51 


                        FEMALE AGE GROUP:  1 to 19
                        (3 Awards in this division)
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1402 AMOYA BAILEY        H  F    18                      1:34:52  7:15 
    2  1403 PETRENE PLUMMER     H  F    17                      1:35:36  7:18 
    3  1404 MONIQUE THOMPSON    H  F    18                      1:36:17  7:21 

                  CORPORATE TEAM SCORING - HALF MARATHON
  1. E. PIHL & SON A. S.                
            4    5    6    8  =    23
         JAMES AIKMAN, ALLAN COPELAND, THORVALDUR GUDJONSSON, CASPER CHRILLESEN
  2. LIME                               
            1    2    7   22  =    32
         JAMES EASTWOOD, RICHARD BROWN, SHAWN LEBERT, TRACEY COWAN
  3. JAMAICA MONEY MARKET BROKERS (JMMB)
            3   10   12   13  =    38
         DALE JAMES, KEITH DUNCAN, DOMINIQUE DUNCAN, JENNIFER LEDGISTER-EXELL



                     CLUB TEAM SCORING - HALF MARATHON
  1. TEAM LIPSTICK                      
            1    2    3    4  =    10
         MICHELLE HARBURG, MATT WILPERS, DENNIS YOUNGLOVE, STEUART MARTENS
  2. PACERS                             
            7    8    9   12  =    36
         WAYNE PALMER, RORY DIXON, DEAN WONG, PAUL ADAMS
  3. US PEACE CORPS                     
            5   10   14   18  =    47
         JILL INDERSTRODT, MATTHEW OJILE, THINH NGO, JESSICA KINGDON




               First 1 INTERNATIONAL HALF MARATHON FINISHERS
Place Bib   Name                Ev Sex Age City                 Time    Pace  
===== ===== =================== == === === ==================== ======= ===== 
    1  1304 OESCHGER SEVERIN    H  M    28 BERN                 1:27:10  6:40