Trinona -
Winona, MN
6/8/2014

race logo










					                                                                TRINONA
                                                Lake Winona - Winona, MN - June 8, 2014
                                              1/4 Mile Swim - 11 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    393 John Taipale            Plymouth           MN  29 M    14  6:35  1:30  1:13    2   29:11 22.6  1:03    3   19:25  6:16   57:25 
    2   1/34    772 Garrett Ping            Winona             MN  35 M    18  6:42  1:32  1:19    5   29:56 22.0  1:07    4   19:39  6:21   58:42 
    3   1/33    768 Nicholas Pergande       Winona             MN  30 M    64  7:49  1:47  1:11    1   28:14 23.4  1:00   14   20:56  6:46   59:09 
    4   2/34    747 Elton Mosman            Rochester          MN  38 M     5  6:11  1:25  1:19   11   31:11 21.2  1:18    8   20:18  6:33 1:00:14 
    5   1/7     763 Nikolas Pardoe          Black River Falls  WI  16 M     2  5:56  1:21  1:50   13   31:17 21.1  1:36    5   19:40  6:21 1:00:17 
    6   1/30    753 Derek Nordeen           La Crosse          WI  42 M    17  6:42  1:32  1:07    3   29:15 22.6  1:02   28   22:28  7:15 1:00:31 
    7   2/30    265 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M     7  6:16  1:26  1:14   10   31:08 21.2  1:01   18   21:42  7:00 1:01:19 
    8   3/34    756 Brian Ogren             Rochester          MN  39 M    19  6:42  1:32  1:24    4   29:24 22.4  1:59   21   21:56  7:05 1:01:23 
    9   4/34    365 Noah Rounds             Osseo              MN  35 M    73  7:56  1:49  1:19   27   32:22 20.4  1:06    6   19:42  6:22 1:02:24 
   10   1/23    326 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  33 F     9  6:26  1:28  1:30    9   31:06 21.2  1:00   29   22:29  7:16 1:02:30 
   11   2/15    680 Andy Happe              Urbandale          IA  25 M    15  6:37  1:31  1:04   45   33:37 19.6  0:50   10   20:24  6:35 1:02:30 
   12   3/30    283 Lance Elliott           Edina              MN  43 M    48  7:27  1:42  1:51   37   33:22 19.8  1:18    2   18:51  6:05 1:02:47 
   13   5/34    338 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  35 M    98  8:22  1:54  1:21   12   31:13 21.1  0:58   15   21:09  6:50 1:03:02 
   14   6/34    649 Jason Fischer           Rochester          MN  37 M     8  6:19  1:26  1:24    7   30:58 21.3  1:56   51   23:21  7:32 1:03:55 
   15   2/33    258 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  34 M    47  7:26  1:42  1:42   38   33:24 19.8  1:08    9   20:20  6:34 1:03:58 
   16   3/15    370 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  29 M    57  7:38  1:44  1:45   68   34:34 19.1  1:45    1   18:18  5:54 1:03:59 
   17   3/33    717 Matt Lilla              Lakeville          MN  33 M    45  7:23  1:41  1:30   14   31:20 21.1  1:01   36   22:50  7:22 1:04:02 
   18   2/7     761 Mark Ostroot            Kasson             MN  17 M     4  6:10  1:24  1:46   72   34:46 19.0  1:15   12   20:30  6:37 1:04:25 
   19   7/34    683 Erich Heneke            Rochester          MN  35 M   120  8:42  1:59  2:25   16   31:42 20.8  1:21   11   20:30  6:37 1:04:38 
   20   1/12    673 Carl Gustafson          Rochester          MN  24 M   123  8:44  1:59  2:34    8   31:06 21.2  0:55   17   21:24  6:54 1:04:40 
   21   2/12    690 Jacob Johnson           Winona             MN  20 M     1  5:52  1:20  1:38   80   35:06 18.8  1:26   13   20:51  6:44 1:04:52 
   22   4/30    805 Jeremy Sroga            Minneapolis        MN  40 M    28  7:04  1:37  2:14   28   32:46 20.1  1:06   19   21:52  7:04 1:05:01 
   23   1/21    700 Jennifer Knutson        Minneapolis        MN  41 F    13  6:30  1:29  1:40   36   33:16 19.8  1:19   26   22:20  7:13 1:05:04 
   24   5/30    308 Dan Jenks               Osseo              MN  40 M    31  7:10  1:38  1:32   17   31:44 20.8  1:10   58   23:32  7:36 1:05:07 
   25   6/30    361 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40 M    56  7:37  1:44  2:02   21   32:02 20.6  1:27   24   22:06  7:08 1:05:12 
   26   3/7     374 Jake Schroeder          Ramsey             MN  19 M    30  7:06  1:37  1:58   19   31:52 20.7  1:09   46   23:13  7:30 1:05:16 
   27   4/33    681 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34 M   127  8:48  2:00  1:20   23   32:06 20.6  1:13   23   22:04  7:07 1:05:29 
   28   1/22    297 Laura Greer             Minneapolis        MN  25 F    11  6:30  1:29  1:13   56   33:57 19.4  1:02   40   22:57  7:25 1:05:38 
   29   2/22    698 Maureen Keane           Minneapolis        MN  25 F    38  7:16  1:40  3:29   50   33:44 19.6  1:41    7   20:04  6:29 1:06:13 
   30   8/34    628 Jeff Couchman           Minneapolis        MN  39 M   114  8:37  1:58  1:32   24   32:09 20.5  1:37   30   22:30  7:16 1:06:23 
   31   9/34    379 Mark Slade              Minneapolis        MN  38 M    49  7:27  1:42  1:42   48   33:40 19.6  1:28   31   22:33  7:17 1:06:47 
   32   3/22    789 Erika Ross              Rochester          MN  26 F    20  6:47  1:33  1:51   88   35:32 18.6  1:30   16   21:12  6:51 1:06:50 
   33   7/30    399 Dan Vlieger             Saint Paul         MN  44 M    21  6:47  1:33  2:03   34   33:12 19.9  1:32   52   23:21  7:32 1:06:53 
   34   1/16    741 Rita Miller             Winona             MN  45 F   166  9:15  2:07  2:03   25   32:20 20.4  1:23   22   22:00  7:06 1:06:59 
   35   5/33    816 Bryan Taylor            Rochester          MN  31 M    16  6:40  1:31  1:44   65   34:28 19.1  1:01   50   23:18  7:31 1:07:10 
   36   2/16    296 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  46 F    67  7:50  1:47  1:41    6   30:38 21.5  1:21  111   25:46  8:19 1:07:14 
   37   4/15    797 Daniel Sebo             Winona             MN  25 M    59  7:40  1:45  2:09   40   33:27 19.7  1:15   38   22:53  7:23 1:07:22 
   38   1/12    650 Scott Fischer           Lewiston           MN  52 M    66  7:50  1:47  2:21   26   32:21 20.4  1:03   69   23:52  7:42 1:07:26 
   39   1/25    290 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38 F   118  8:40  1:59  1:20   33   33:09 19.9  1:04   53   23:21  7:32 1:07:32 
   40   1/17    328 Alan Leusink            Minneapolis        MN  45 M    99  8:23  1:55  1:33   32   33:06 19.9  1:29   47   23:14  7:30 1:07:42 
   41  10/34    727 Dale Magnuson           Rochester          MN  38 M     3  5:56  1:21  2:16   81   35:09 18.8  1:32   39   22:55  7:24 1:07:47 
   42   4/22    729 Michelle Manrique-Flemi Chicago            IL  29 F    37  7:16  1:39  1:59   61   34:21 19.2  1:17   49   23:16  7:31 1:08:07 
   43   2/17    303 Warren Hegge            Minneapolis        MN  45 M    63  7:46  1:46  1:47   47   33:39 19.6  1:28   60   23:35  7:37 1:08:13 
   44   2/21    819 Jenny Thacker           Stillwater         MN  40 F   126  8:48  2:00  1:57   43   33:34 19.7  1:15   41   23:01  7:26 1:08:33 
   45  11/34    601 Matthew Abroe           Edina              MN  39 M   150  9:04  2:04  1:56   31   33:05 19.9  1:23   55   23:27  7:34 1:08:54 
   46  12/34    844 Chad Wilson             Ames               IA  36 M    86  8:11  1:52  2:15   76   34:49 19.0  1:06   35   22:50  7:22 1:09:09 
   47   8/30    788 Jeff Rosga              Saint Paul         MN  43 M   174  9:22  2:08  2:31   18   31:46 20.8  2:02   59   23:32  7:36 1:09:12 
   48   1/9     291 Mike Flynn              Elk River          MN  62 M   189  9:33  2:11  2:53   30   33:02 20.0  1:13   37   22:51  7:22 1:09:29 
   49   2/9     375 Christopher Schubert    La Crescent        MN  60 M    26  7:00  1:36  1:55   35   33:13 19.9  1:23  121   26:03  8:24 1:09:32 
   50   9/30    321 Nathan Kuncel           Saint Paul         MN  42 M    33  7:11  1:38  2:23   79   34:59 18.9  1:34   56   23:27  7:34 1:09:32 
   51  13/34    411 Aaron Zinter            Minneapolis        MN  37 M    87  8:12  1:52  1:14   52   33:47 19.5  1:56   87   24:37  7:57 1:09:44 
   52   3/17    847 Paul Wisniewski         Winona             MN  45 M   158  9:10  2:05  1:48   42   33:34 19.7  1:08   74   24:11  7:49 1:09:50 
   53   6/33    780 Marcus Reszka           Minneapolis        MN  30 M    71  7:54  1:48  1:45   71   34:45 19.0  1:42   65   23:47  7:41 1:09:51 
   54   4/17    310 Brad Johnson            Maple Grove        MN  45 M   210  9:55  2:16  2:22   15   31:35 20.9  1:27   83   24:36  7:57 1:09:54 
   55   3/12    748 Corey Muellenbach       Minneapolis        MN  23 M   179  9:25  2:09  2:23   73   34:48 19.0  1:42   20   21:53  7:04 1:10:08 
   56   4/12    386 Tanner Stoen            Hopkins            MN  23 M   212  9:56  2:16  2:02   39   33:25 19.8  1:36   48   23:15  7:30 1:10:12 
   57  14/34    354 Jason Phillips          Eden Prairie       MN  38 M   129  8:50  2:01  1:53   60   34:16 19.3  1:50   62   23:37  7:38 1:10:24 
   58  15/34    255 Jimmy Beltz             Plymouth           MN  38 M   192  9:35  2:11  1:39   41   33:31 19.7  1:25   76   24:23  7:52 1:10:31 
   59  10/30    325 Dan Leavitt             Minneapolis        MN  43 M    92  8:14  1:53  2:08   49   33:42 19.6  1:54   82   24:35  7:56 1:10:31 
   60   7/33    270 Bryan Buxton            Saint Paul         MN  32 M   265 11:01  2:31  1:36   67   34:31 19.1  1:02   32   22:35  7:17 1:10:44 
   61  16/34    324 Andrew Larew            Minneapolis        MN  35 M   105  8:30  1:56  2:01   58   34:02 19.4  1:35   88   24:38  7:57 1:10:44 
   62   5/17    672 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  49 M   162  9:13  2:06  2:23   55   33:56 19.4  1:32   64   23:43  7:40 1:10:45 
   63  11/30    829 Mark Vandal             Rochester          MN  43 M    93  8:15  1:53  1:30   22   32:05 20.6  1:19  167   27:40  8:56 1:10:47 
   64   8/33    624 Dan Chies               Saint Peter        MN  32 M    10  6:29  1:29  1:24   93   35:37 18.5  1:16  127   26:16  8:29 1:10:59 
   65   5/22    397 Brigid Varley           Saint Paul         MN  25 F    32  7:10  1:38  1:41  153   38:12 17.3  1:20   34   22:38  7:18 1:11:00 
   66   1/10    322 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  59 M    42  7:21  1:41  2:21   53   33:52 19.5  1:40  115   25:50  8:20 1:11:03 
   67   5/15    724 Michael Lybarger        Minneapolis        MN  28 M   149  9:03  2:04  2:22   97   35:55 18.4  1:32   25   22:14  7:11 1:11:04 
   68   3/21    793 Stephanie Schon         Hamel              MN  40 F    68  7:51  1:47  2:00   57   34:00 19.4  1:17  124   26:07  8:26 1:11:13 
   69   6/15    272 Joe Christman           Northfield         MN  28 M    83  8:08  1:51  2:49  100   36:03 18.3  1:57   27   22:22  7:13 1:11:17 
   70   2/25    285 Emy Everhart            Saint Paul         MN  35 F    53  7:31  1:43  2:11   75   34:49 19.0  2:12   91   24:45  7:59 1:11:26 
   71   6/22    289 Nicolle Fisher          Minneapolis        MN  25 F   177  9:24  2:09  1:48   62   34:23 19.2  1:36   81   24:30  7:55 1:11:40 
   72   9/33    359 Steve Reutiman          Minnetonka         MN  31 M    60  7:41  1:45  1:57  113   36:46 18.0  1:32   68   23:52  7:42 1:11:47 
   73   1/8     777 Melissa Radermacher     Minneapolis        MN  21 F    69  7:53  1:48  2:04  111   36:35 18.0  1:26   67   23:51  7:42 1:11:47 
   74  17/34    401 Joshua Weigel           Rochester          MN  39 M    74  7:57  1:49  1:17   29   32:57 20.0  2:06  172   27:44  8:57 1:11:59 
   75   5/12    815 Alexander Tadt          Minneapolis        MN  23 M    70  7:53  1:48  2:00   95   35:52 18.4  1:14  100   25:12  8:08 1:12:08 
   76  10/33    637 Nick Duchateau          Rochester          MN  34 M   147  9:02  2:04  1:25   69   34:40 19.0  1:10  117   25:57  8:23 1:12:11 
   77  18/34    298 Joshua Grenell          Rochester          MN  39 M    72  7:56  1:49  1:38   91   35:36 18.5  1:30  109   25:42  8:18 1:12:20 
   78  11/33    801 Matthew Slaggie         Winona             MN  32 M   231 10:09  2:19  2:44   78   34:54 18.9  1:57   33   22:37  7:18 1:12:20 
   79   2/12    256 Scott Benson            Minneapolis        MN  53 M   190  9:35  2:11  2:07   20   31:53 20.7  1:44  148   27:04  8:44 1:12:21 
   80   3/12    807 Tim Stajkowski          Pepin              WI  54 M   202  9:46  2:14  2:05   46   33:38 19.6  1:36  102   25:20  8:11 1:12:23 
   81   7/15    622 Alex Carlson            Rochester          MN  25 M   102  8:27  1:56  1:34   83   35:21 18.7  1:43  103   25:22  8:11 1:12:25 
   82   1/9     372 Linda Schievelbein      Hopkins            MN  50 F   103  8:27  1:56  1:36   54   33:55 19.5  1:54  156   27:15  8:48 1:13:05 
   83   6/17    334 Anthony Melton          Champlin           MN  48 M   117  8:40  1:59  1:43   66   34:29 19.1  1:40  138   26:40  8:36 1:13:10 
   84  12/30    689 Ben Johnson             Winona             MN  41 M    39  7:17  1:40  2:38   82   35:21 18.7  1:51  123   26:06  8:25 1:13:12 
   85   4/12    947 Tedd Morgan             Winona             MN  52 M   213  9:56  2:16  2:13  104   36:07 18.3  1:34   54   23:26  7:34 1:13:13 
   86  12/33    391 Phillip Strohm          Wayzata            MN  30 M    85  8:11  1:52  3:13   84   35:24 18.6  1:38   95   24:59  8:04 1:13:23 
   87  13/33    674 Scott Hagemeier         St. Lou's Park     MN  33 M   157  9:10  2:05  1:25   64   34:25 19.2  1:05  161   27:32  8:53 1:13:34 
   88   7/17    394 Greg Thompson           Savage             MN  49 M   262 10:58  2:30  2:50   44   33:36 19.6  1:25   93   24:54  8:02 1:13:42 
   89  13/30    371 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  42 M    27  7:00  1:36  2:04   92   35:36 18.5  1:35  171   27:44  8:57 1:13:57 
   90   3/16    620 Patty Campbell          Minneapolis        MN  45 F    43  7:21  1:41  1:42  105   36:09 18.3  1:17  162   27:34  8:54 1:14:01 
   91   2/23    367 Brenna Rutherford       Minneapolis        MN  30 F    36  7:13  1:39  2:06   90   35:35 18.5  1:10  184   28:08  9:05 1:14:11 
   92  14/33    850 John Zeuli              Rochester          MN  33 M    62  7:43  1:46  2:14  137   37:25 17.6  1:39   99   25:11  8:08 1:14:11 
   93  15/33    769 Ray Perry               Rochester          MN  30 M   163  9:13  2:06  2:04  145   37:48 17.5  0:53   75   24:22  7:52 1:14:18 
   94   7/22    629 Mia Crow                Saint Paul         MN  27 F   110  8:32  1:57  2:03  108   36:24 18.1  1:27  119   26:00  8:24 1:14:25 
   95  19/34    611 Nate Baures             Winona             MN  37 M   217  9:59  2:17  3:03   87   35:30 18.6  1:29   79   24:28  7:54 1:14:27 
   96   4/16    754 Michelle Nordland       Pine Island        MN  46 F    50  7:27  1:42  1:57   85   35:27 18.6  1:43  179   27:55  9:01 1:14:27 
   97   8/17    357 Gordon Reid             Eden Prairie       MN  47 M   160  9:12  2:06  2:46                                            1:14:35 
   98  20/34    787 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  37 M   104  8:29  1:56  2:24  146   37:48 17.5  1:20   85   24:37  7:57 1:14:37 
   99  21/34    691 Jeremy Johnson          Winona             MN  35 M   173  9:22  2:08  3:23  102   36:05 18.3  1:46   80   24:28  7:54 1:15:02 
  100   8/22    318 Ashley Kirkegaard       Saint Paul         MN  26 F    65  7:50  1:47  1:56  186   39:23 16.8  1:19   89   24:38  7:57 1:15:05 
  101  22/34    388 Chad Stout              Prior Lake         MN  38 M   130  8:51  2:01  2:55  110   36:33 18.1  1:26  106   25:33  8:15 1:15:17 
  102   4/7     699 Zachary Kennedy         Osseo              MN  16 M    12  6:30  1:29  2:25  138   37:27 17.6  1:17  169   27:43  8:57 1:15:19 
  103  23/34    418 Matt Biesanz            Winona             MN  35 M   156  9:09  2:05  2:12  181   39:18 16.8  1:14   57   23:28  7:35 1:15:20 
  104   3/23    936 Jennifer Miller         Rochester          MN  34 F    80  8:03  1:50  1:57  117   36:51 17.9  1:44  143   26:49  8:40 1:15:23 
  105   4/23    390 Maiken Strohm           Wayzata            MN  31 F   176  9:24  2:08  2:49  128   37:08 17.8  2:13   71   23:56  7:44 1:15:27 
  106   1/16    902 Nawang Sherpa           Winona             MN  33 M   188  9:32  2:10  3:57  123   36:58 17.9  1:54   44   23:11  7:29 1:15:30 
  107  16/33    336 Nick Meyers             North Mankato      MN  31 M   134  8:54  2:02  2:53  127   37:05 17.8  1:36  101   25:14  8:09 1:15:39 
  108   2/8     743 Tessara Morgan          Winona             MN  23 F    34  7:12  1:39  2:06  172   39:03 16.9  1:17  128   26:18  8:29 1:15:53 
  109  17/33    684 Kyle Herdina            Winona             MN  34 M    41  7:21  1:41  2:07  129   37:12 17.7  1:11  186   28:09  9:05 1:15:58 
  110   1/9     687 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17 F     6  6:16  1:26  1:33  190   39:26 16.7  1:16  166   27:39  8:55 1:16:08 
  111   8/15    668 Kyle Grimes             Freeport           IL  26 M   168  9:18  2:07  2:01  116   36:51 17.9  1:27  133   26:33  8:34 1:16:09 
  112  24/34    339 Erik Miller             Rogers             MN  35 M    84  8:08  1:51  1:59  142   37:44 17.5  1:37  140   26:44  8:38 1:16:10 
  113   9/15    623 Lucas Carlstrom         Rochester          MN  28 M   215  9:58  2:16  2:04  115   36:50 17.9  1:32  120   26:01  8:24 1:16:22 
  114  14/30    914 Steve Volkman           Winona             MN  41 M   239 10:19  2:21  2:30  101   36:04 18.3  1:11  130   26:22  8:31 1:16:22 
  115   4/21    316 Karen Kieser            Maple Grove        MN  42 F   235 10:17  2:21  2:00  131   37:13 17.7  1:25  105   25:31  8:14 1:16:24 
  116  15/30    405 David Wilson            Minneapolis        MN  42 M    97  8:21  1:54  3:15   86   35:29 18.6  2:19  147   27:03  8:44 1:16:25 
  117   2/9     800 Anni Skillicorn         Winona             MN  12 F    79  8:03  1:50  2:45  135   37:16 17.7  1:42  142   26:47  8:39 1:16:31 
  118   9/22    849 Laura Young             Minneapolis        MN  25 F    89  8:14  1:53  2:33  163   38:41 17.1  1:26  113   25:49  8:20 1:16:40 
  119  18/33    344 Jon Nichols             Bloomington        MN  32 M   244 10:24  2:22  2:25  141   37:43 17.5  1:29   92   24:49  8:01 1:16:48 
  120   3/8     275 Kirsten Coffman         Rochester          MN  24 F   252 10:35  2:25  1:57  155   38:19 17.2  2:07   70   23:56  7:43 1:16:51 
  121   6/12    261 Zachery Bourgeault      Duluth             MN  21 M   236 10:18  2:21  1:31  191   39:28 16.7  1:31   73   24:07  7:47 1:16:54 
  122   3/25    728 Megan Magnuson          Rochester          MN  38 F    23  6:50  1:33  2:14  124   36:58 17.9  1:57  213   29:09  9:25 1:17:07 
  123   5/12    273 Steven Clausen          Minneapolis        MN  53 M   154  9:08  2:05  2:27   59   34:03 19.4  2:08  219   29:28  9:31 1:17:13 
  124   4/25    613 Emily Beugen            Minneapolis        MN  35 F   124  8:44  1:59  2:17  165   38:48 17.0  1:51  107   25:36  8:16 1:17:13 
  125   4/8     349 Jessica Padniewski      Eden Prairie       MN  22 F    25  7:00  1:36  2:24  221   40:41 16.2  1:20  116   25:51  8:21 1:17:14 
  126   5/25    660 Katherine Gilmer        Winona             MN  36 F   197  9:42  2:13  1:40  132   37:13 17.7  1:36  150   27:06  8:45 1:17:16 
  127  10/22    407 Janae Witte             Hutchinson         MN  26 F    22  6:49  1:33  2:13   96   35:52 18.4  1:28  247   30:58 10:00 1:17:18 
  128  25/34    845 Grant Winfrey           Rochester          MN  36 M   203  9:47  2:14  3:11  211   40:20 16.4  0:58   43   23:06  7:28 1:17:21 
  129   2/10    383 Louis Speltz            Lake Elmo          MN  58 M   161  9:12  2:06  2:23  154   38:12 17.3  1:54  112   25:48  8:20 1:17:27 
  130  19/33    734 Greg Martinka           Winona             MN  32 M   108  8:31  1:56  1:36  109   36:32 18.1  1:13  221   29:45  9:36 1:17:35 
  131  20/33    617 Keith Bryant            Rochester          MN  32 M   270 11:04  2:31  3:48   51   33:47 19.5  1:44  154   27:14  8:48 1:17:36 
  132   5/23    841 Sara Wiebke             Arnolds Park       IA  32 F   164  9:13  2:06  3:26  217   40:31 16.3  1:27   42   23:06  7:27 1:17:41 
  133   7/12    658 John Gervais            Minneapolis        MN  24 M   128  8:49  2:01  4:00  150   38:02 17.4  1:17  108   25:38  8:17 1:17:44 
  134   5/8     352 Brittany Pentek         Minneapolis        MN  24 F   297 11:40  2:39  2:18  176   39:10 16.9  1:14   63   23:41  7:39 1:18:00 
  135  21/33    355 Adam Pittel             Minneapolis        MN  33 M    24  6:51  1:34  2:56  214   40:27 16.3  1:31  131   26:22  8:31 1:18:04 
  136  10/15    257 Jacob Bernhagen         St. Louis Park     MN  28 M   111  8:32  1:57  2:38  202   40:05 16.5  2:15   86   24:37  7:57 1:18:06 
  137  16/30    835 Chris Vos               Dundee             IL  42 M   187  9:30  2:10  2:47  133   37:15 17.7  1:16  159   27:21  8:50 1:18:07 
  138   3/9     403 Rick E Wheeler          Bloomington        MN  63 M   153  9:08  2:05  2:11  126   36:59 17.8  1:41  190   28:16  9:07 1:18:13 
  139  11/22    345 Jenny Norcutt           Chanhassen         MN  28 F    95  8:19  1:54  1:58  182   39:19 16.8  2:04  134   26:36  8:35 1:18:14 
  140   9/17    731 Raymond Marier          Big Lake           MN  45 M   181  9:25  2:09  3:52  119   36:53 17.9  2:12  122   26:05  8:25 1:18:26 
  141   5/16    745 Tracy Morgan            Winona             MN  48 F   141  8:58  2:03  2:03  130   37:12 17.7  1:21  205   28:56  9:20 1:18:27 
  142   5/21    311 Danielle Johnson        Shakopee           MN  41 F   260 10:55  2:29  2:06   99   36:02 18.3  1:28  183   28:05  9:04 1:18:35 
  143   6/25    389 Michele Stout           Prior Lake         MN  39 F    76  7:59  1:49  2:16  151   38:03 17.3  2:14  187   28:09  9:05 1:18:40 
  144   6/12    830 James Vanoosten         Rochester          MN  54 M   148  9:03  2:04  2:56   98   35:59 18.3  1:31  215   29:15  9:27 1:18:43 
  145   6/23    792 Katie Schneider         Rochester          MN  32 F   198  9:43  2:13  2:55  201   40:04 16.5  1:35   77   24:28  7:54 1:18:44 
  146  17/30    733 Travis Martin           Zumbro Falls       MN  44 M   376 18:08  4:08                                238   30:34  9:52 1:18:54 
  147  22/33    679 Justin Hanson           Winona             MN  34 M   121  8:43  1:59  2:30  224   40:46 16.2  1:32  104   25:28  8:13 1:18:57 
  148   3/10    697 John Keane              Winona             MN  56 M   266 11:02  2:31  5:23  120   36:53 17.9  2:10   61   23:37  7:37 1:19:04 
  149  11/15    813 Scott Sturm             Rochester          MN  27 M   169  9:18  2:07  2:26  173   39:04 16.9  1:24  145   26:57  8:42 1:19:07 
  150   1/25    901 Katrina Scoville        Winona             MN  36 F   155  9:09  2:05  3:27  205   40:08 16.4  1:58   78   24:28  7:54 1:19:08 
  151   7/25    720 Liz Longmuir            Carmel             IN  36 F   200  9:46  2:13  1:58  143   37:45 17.5  1:37  182   28:05  9:04 1:19:09 
  152  12/22    640 Alexandra Economy       Winona             MN  27 F    51  7:27  1:42  1:45  114   36:48 17.9  1:35  254   31:36 10:12 1:19:10 
  153   4/9     846 Mark Winholtz           Andover            MN  62 M   152  9:07  2:05  2:32   77   34:51 18.9  1:38  248   31:06 10:02 1:19:12 
  154  18/30    832 Joshua Vaughn           Winona             MN  42 M   106  8:30  1:56  2:32  188   39:25 16.7  2:11  136   26:39  8:36 1:19:15 
  155  19/30    306 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  44 M    77  8:01  1:50  2:42   94   35:51 18.4  2:19  234   30:25  9:49 1:19:17 
  156   7/23    783 Abby Riewe              Winona             MN  32 F    94  8:17  1:53  2:29  187   39:24 16.8  1:21  178   27:51  9:00 1:19:21 
  157   7/12    626 Thomas Cordes           Winona             MN  51 M   204  9:48  2:14  2:25  170   39:00 16.9  1:35  137   26:39  8:36 1:19:24 
  158   8/12    785 Bill Rizzo              Wheaton            IL  52 M   246 10:28  2:23  5:38  160   38:31 17.1  1:37   45   23:13  7:30 1:19:24 
  159  23/33    614 Nick Biesanz            Winona             MN  33 M   180  9:25  2:09  3:34  189   39:25 16.7  0:53  125   26:10  8:27 1:19:25 
  160   1/10    823 Cathy Torgerson         Rochester          MN  56 F   159  9:11  2:06  3:19  107   36:22 18.1  2:27  189   28:14  9:07 1:19:33 
  161   8/25    398 Penny Verdeck           Glencoe            MN  39 F   183  9:27  2:09  2:30  166   38:50 17.0  1:47  152   27:10  8:46 1:19:41 
  162   4/10    775 Michael Powers          Minneapolis        MN  57 M   143  9:00  2:03  2:33   89   35:32 18.6  1:33  249   31:07 10:02 1:19:43 
  163  26/34    836 Dave Vos                Sartell            MN  35 M   256 10:43  2:27  2:27  139   37:29 17.6  0:58  188   28:10  9:06 1:19:45 
  164   2/9     609 Bethann Barankovich     Minneapolis        MN  50 F    91  8:14  1:53  3:02  184   39:23 16.8  2:12  151   27:06  8:45 1:19:55 
  165   8/23    605 Sarah Atwood            Rochester          MN  33 F   170  9:19  2:07  2:44  222   40:42 16.2  1:13  118   25:59  8:23 1:19:55 
  166   6/21    293 Kathy Gerhardt          St. Louis Park     MN  43 F   122  8:43  1:59  2:13  136   37:23 17.7  1:31  233   30:23  9:48 1:20:11 
  167   6/16    916 Lisa Lund               Trempealeau        WI  45 F   293 11:33  2:38  2:52  157   38:25 17.2  1:28  132   26:32  8:34 1:20:47 
  168  27/34    630 John Darda              Minneapolis        MN  37 M   100  8:23  1:55  2:53  231   40:59 16.1  2:02  139   26:40  8:36 1:20:55 
  169  20/30    618 Daniel Bucknam          Winona             MN  41 M   315 12:11  2:47  2:51  179   39:13 16.8  1:41   98   25:06  8:06 1:21:00 
  170  12/15    651 Bradley Fleming         Chicago            IL  29 M   137  8:55  2:02  3:52  147   37:52 17.4  2:04  192   28:20  9:09 1:21:01 
  171   3/9     641 Karen Eklin             Minneapolis        MN  50 F    88  8:12  1:52  2:03  242   41:42 15.8  1:34  163   27:34  8:54 1:21:03 
  172   5/7     400 Jake Waker              La Crosse          WI  19 M   115  8:38  1:58  2:23  144   37:47 17.5  1:32  242   30:45  9:55 1:21:03 
  173  10/17    704 Cary Kronebusch         Rollingstone       MN  45 M   302 11:46  2:41  2:57  212   40:22 16.4  1:27   84   24:37  7:57 1:21:06 
  174  13/22    341 Kaitlyn Minnihan        St Louis Park      MN  28 F   218  9:59  2:17  3:11  180   39:15 16.8  1:37  149   27:06  8:45 1:21:06 
  175  11/17    814 Michael Swanson         Minneapolis        MN  45 M   248 10:29  2:23  2:54  148   37:53 17.4  3:35  129   26:21  8:30 1:21:10 
  176   5/9     333 Tom McConville          Osseo              MN  62 M   301 11:45  2:41  2:49  103   36:05 18.3  1:24  214   29:10  9:25 1:21:12 
  177   3/9     669 Anna Groebner           Inver Grove Height MN  19 F    55  7:34  1:44  3:32  288   44:21 14.9  2:01   66   23:51  7:42 1:21:17 
  178   7/21    791 Liljequist Sarah        Minneapolis        MN  43 F   257 10:43  2:27  2:13  158   38:27 17.2  2:40  157   27:17  8:48 1:21:18 
  179  28/34    758 Alfredo Oliveros        Rochester          MN  35 M   201  9:46  2:13  3:25  118   36:52 17.9  3:12  191   28:16  9:07 1:21:28 
  180  24/33    818 Andrew Teska            Winona             MN  32 M   287 11:29  2:37  2:50  122   36:58 17.9  1:57  196   28:30  9:12 1:21:41 
  181   8/12    716 Indy Liljevall          Lake City          MN  24 M   242 10:22  2:22  2:36  195   39:43 16.6  1:31  165   27:38  8:55 1:21:48 
  182  25/33    796 Tony Scudiero           Eagan              MN  32 M   232 10:12  2:19  2:07   70   34:42 19.0  2:12  276   32:49 10:35 1:21:59 
  183   2/10    773 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  55 F    52  7:30  1:43  2:11  223   40:45 16.2  1:36  225   30:03  9:42 1:22:02 
  184   2/25    876 Elizabeth Biesanz       Winona             MN  36 F   131  8:52  2:01  3:53  275   43:13 15.3  1:25   90   24:44  7:59 1:22:06 
  185   5/10    330 Dick Lowry              North Mankato      MN  57 M   107  8:31  1:56  2:03  183   39:21 16.8  1:51  237   30:33  9:52 1:22:16 
  186   9/25    384 Kristin Stai            Maple Grove        MN  38 F    46  7:24  1:41  1:57  225   40:46 16.2  1:31  241   30:41  9:54 1:22:18 
  187   1/7     402 Lisa Wheeler            Bloomington        MN  63 F   255 10:43  2:26  2:19  194   39:38 16.7  2:01  177   27:51  8:59 1:22:29 
  188   6/9     631 Phil Davis              Bloomington        MN  60 M   214  9:58  2:16  3:22  171   39:02 16.9  2:11  180   28:02  9:03 1:22:32 
  189  10/25    659 Emily Gillespie         Savage             MN  38 F    90  8:14  1:53  3:59  204   40:07 16.5  2:39  164   27:34  8:54 1:22:32 
  190  12/17    693 Michael Johnson         Winona             MN  45 M   206  9:50  2:14  3:37  206   40:09 16.4  1:28  173   27:44  8:57 1:22:47 
  191  11/25    752 Kelley Nelson           Portland           OR  36 F   298 11:44  2:40  3:58  192   39:34 16.7  1:53  110   25:43  8:18 1:22:49 
  192  14/22    738 Kelli May               Winona             MN  27 F    78  8:02  1:50  2:46  249   41:55 15.7  1:10  207   29:00  9:22 1:22:53 
  193  12/25    771 Erica Ping              Winona             MN  35 F   146  9:02  2:03  1:49  207   40:15 16.4  1:18  239   30:34  9:52 1:22:56 
  194  26/33    252 Pj Atherton             Minneapolis        MN  32 M   139  8:56  2:02  2:25  273   43:04 15.3  2:25  126   26:12  8:27 1:22:59 
  195   9/23    794 Shari Schuh             Winona             MN  34 F   306 11:57  2:43  2:33  161   38:36 17.1  1:13  204   28:53  9:19 1:23:10 
  196   2/16    896 Eric Nasstrom           Minneapolis        MN  43 M   171  9:21  2:08  4:36  198   39:56 16.5  1:39  168   27:40  8:56 1:23:11 
  197   8/21    685 Sarah Holthaus          Galesville         WI  42 F   211  9:55  2:16  3:50  267   42:56 15.4  1:33   97   25:04  8:05 1:23:15 
  198  10/23    760 Kari Osmondson          Saint Cloud        MN  33 F   184  9:27  2:09  2:00  149   38:01 17.4  1:51  267   32:07 10:22 1:23:25 
  199   4/9     812 Hannah Striker          Eden Prairie       MN  18 F   172  9:21  2:08  2:15  280   43:34 15.1  1:07  155   27:14  8:48 1:23:30 
  200  13/17    251 Joe Andrews             Minneapolis        MN  48 M   223 10:00  2:17  2:20  162   38:40 17.1  1:39  244   30:54  9:58 1:23:32 
  201  27/33    262 Joshua Brittan          Circle Pines       MN  34 M   101  8:24  1:55  2:11  121   36:55 17.9  2:30  293   33:42 10:52 1:23:39 
  202  11/23    706 Erica Kucharas          Eau Claire         WI  31 F   304 11:49  2:42  2:20  193   39:35 16.7  1:50  185   28:09  9:05 1:23:40 
  203  28/33    302 Jeremy Harvey           Minneapolis        MN  34 M   145  9:00  2:03  2:57  106   36:11 18.2  1:48  297   33:46 10:54 1:23:40 
  204  13/15    277 Jarred Cooley           St Louis Park      MN  26 M   282 11:20  2:35  2:58  203   40:06 16.5  1:30  176   27:48  8:58 1:23:40 
  205   9/21    799 Christine Seppanen      Austin             MN  43 F    54  7:32  1:43  1:54  253   42:10 15.7  2:09  227   30:04  9:42 1:23:47 
  206   3/16    364 Stephan Roufs           Osseo              MN  53 M   311 12:03  2:45  3:11   63   34:24 19.2  2:36  258   31:40 10:13 1:23:52 
  207   1/3     843 Darrell Wilk            Bloomington        MN  69 M    96  8:19  1:54  2:02   74   34:48 19.0  2:13  328   36:33 11:48 1:23:54 
  208   7/9     396 David Vander Haar       Minneapolis        MN  60 M   230 10:09  2:19  2:46  112   36:37 18.0  2:40  261   31:45 10:15 1:23:56 
  209  15/22    645 Loribeth Evertz         Rochester          MN  26 F   314 12:06  2:45  3:08  168   38:52 17.0  1:21  199   28:32  9:13 1:23:57 
  210  21/30    781 Greg Richter            Maple Grove        MN  40 M   136  8:55  2:02  4:47  233   41:08 16.0  1:53  160   27:24  8:51 1:24:05 
  211  29/33    654 Michael Forsythe        Minneapolis        MN  33 M   165  9:15  2:07  3:15  185   39:23 16.8  3:49  197   28:30  9:12 1:24:10 
  212   5/9     665 Shelby Gregg            Inver Grove Height MN  14 F    58  7:40  1:45  2:50  311   45:40 14.5  1:26  141   26:45  8:38 1:24:19 
  213   7/16    920 Ann Gordon              Eau Claire         WI  47 F   138  8:56  2:02  3:20  247   41:51 15.8  1:55  194   28:24  9:10 1:24:23 
  214  16/22    309 Ann Jesperson           Edina              MN  25 F    44  7:22  1:41  3:01  213   40:22 16.4  2:21  255   31:36 10:12 1:24:41 
  215   3/25    264 Andrea Brockberg        Hugo               MN  40 F   267 11:03  2:31  3:16  197   39:56 16.5  2:07  198   28:32  9:13 1:24:53 
  216  10/21    250 Laura Allard            Sioux Falls        SD  42 F   194  9:39  2:12  2:53  209   40:15 16.4  2:11  224   29:59  9:41 1:24:55 
  217  14/15    688 Karsten Jepsen          White Bear Lake    MN  25 M   330 12:44  2:54  4:05  236   41:21 16.0  1:50   96   25:01  8:04 1:24:58 
  218   9/12    363 Elias Rosedahl          Zumbrota           MN  20 M   254 10:40  2:26  3:43  287   44:21 14.9  2:22   72   23:59  7:44 1:25:03 
  219   6/9     718 Kaitlyn Lindaman        Winona             MN  18 F   191  9:35  2:11  2:08  315   45:43 14.4  0:57  146   26:58  8:42 1:25:20 
  220   6/7     744 Theodor Morgan          Winona             MN  17 M    35  7:12  1:39  2:11  341   48:23 13.6  1:08  135   26:39  8:36 1:25:30 
  221   4/16    885 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  44 M   313 12:05  2:45  3:37  156   38:23 17.2  1:22  232   30:20  9:48 1:25:46 
  222  17/22    607 Sarah Baker             Minneapolis        MN  27 F   142  8:59  2:03  2:05  228   40:54 16.1  1:52  270   32:16 10:25 1:26:04 
  223  10/12    647 Luke Farley             Winona             MN  22 M   353 14:11  3:14  3:13  262   42:46 15.4  1:02   94   24:55  8:02 1:26:05 
  224   7/7     288 Sam Fields              Chaska             MN  18 M   360 14:38  3:20  3:34  169   38:54 17.0  1:28  170   27:43  8:57 1:26:15 
  225  30/33    790 Oliver Ross             Saint Paul         MN  32 M   224 10:01  2:17  3:21  175   39:10 16.9  3:14  240   30:35  9:52 1:26:19 
  226   4/9     646 Renata Faeth            Edina              MN  54 F   132  8:53  2:02  2:41  277   43:31 15.2  2:32  203   28:50  9:18 1:26:26 
  227  11/21    292 Samantha Gemberling     St. Paul           MN  42 F   240 10:19  2:21  3:23  208   40:15 16.4  2:21  231   30:13  9:45 1:26:29 
  228  13/25    712 Amy Lee                 Champlin           MN  39 F   167  9:17  2:07  3:20  264   42:49 15.4  2:41  200   28:35  9:13 1:26:40 
  229   5/16    898 Byron Schmidt           Winona             MN  40 M   247 10:28  2:23  3:02  281   43:51 15.1  1:03  193   28:20  9:09 1:26:42 
  230   6/10    278 Dennis Crane            Minneapolis        MN  55 M   356 14:24  3:17  3:53  210   40:16 16.4  2:23  114   25:49  8:20 1:26:43 
  231   7/10    635 Michael Dmowski         Edina              MN  55 M   175  9:23  2:08  3:52  219   40:35 16.3  2:28  236   30:28  9:50 1:26:44 
  232   2/3     735 Ed Maslowski            Rochester          MN  68 M   275 11:13  2:33  3:25  216   40:28 16.3  2:41  208   29:01  9:22 1:26:46 
  233  29/34    737 Kai Maurud              Winona             MN  37 M   361 14:39  3:20  2:54  174   39:06 16.9  1:07  210   29:04  9:23 1:26:49 
  234   3/3     779 William Reinarts        Winona             MN  65 M   216  9:59  2:16  3:24  164   38:44 17.0  3:22  264   31:52 10:17 1:27:19 
  235  12/23    817 Michelle Taylor         Rochester          MN  30 F   286 11:27  2:37  4:00  215   40:27 16.3  1:47  222   29:45  9:36 1:27:25 
  236   4/25    314 Keri Johnson Grokowsk   Holmen             WI  42 F   291 11:30  2:37  4:08  239   41:28 15.9  1:23  212   29:05  9:23 1:27:33 
  237   5/25    913 Cassandra Waldo                                   F   322 12:30  2:51  2:51  251   42:00 15.7  1:29  202   28:48  9:18 1:27:35 
  238   6/25    895 Nadine Lee              Denver             CO  45 F   196  9:41  2:12  2:53  246   41:49 15.8  2:10  250   31:07 10:03 1:27:38 
  239   2/7     666 Dianne Gregory          Saint Paul         MN  63 F   140  8:56  2:02  2:59  250   41:57 15.7  2:14  256   31:36 10:12 1:27:40 
  240   7/25    340 Mary Miller             Rogers             MN  35 F   309 12:00  2:44  3:08  272   43:03 15.3  1:45  181   28:05  9:04 1:27:59 
  241   6/16    878 Devin Chaloner          Rochester          MN  39 M   263 10:59  2:30  3:07  229   40:55 16.1  1:24  263   31:46 10:15 1:28:08 
  242  22/30    652 Jason Foltz             Prior Lake         MN  44 M   225 10:02  2:17  4:27  255   42:16 15.6  2:27  209   29:03  9:23 1:28:13 
  243   7/9     726 Kelly Lyp               Valparaiso         IN  17 F   195  9:40  2:12  3:16  263   42:49 15.4  1:44  243   30:49  9:57 1:28:15 
  244   3/10    766 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  55 F   328 12:44  2:54  2:42  159   38:30 17.1  2:04  272   32:33 10:30 1:28:31 
  245   3/7     655 Ruth Forsythe           Winona             MN  62 F   219  9:59  2:17  3:36  286   44:20 14.9  1:32  211   29:05  9:23 1:28:32 
  246  12/21    839 Colise West-Hill        Bailey             CO  42 F   116  8:40  1:58  3:11  299   44:57 14.7  2:25  217   29:21  9:28 1:28:32 
  247   8/25    919 Stephanie Boatwright    Minneapolis        MN  27 F   344 13:21  3:02  2:28  241   41:39 15.8  1:40  220   29:29  9:31 1:28:36 
  248  23/30    416 Dan Ronken              Minneapolis        MN  41 M   178  9:24  2:09 11:06  167   38:51 17.0  1:32  174   27:46  8:58 1:28:37 
  249  24/30    608 Benjamin Bakken         Minneapolis        MN  43 M   268 11:03  2:31  3:54  200   39:58 16.5  2:17  257   31:39 10:13 1:28:51 
  250  14/17    692 Mark Johnson            Stillwater         MN  45 M   271 11:05  2:32  2:13  125   36:58 17.9  2:11  327   36:28 11:46 1:28:53 
  251  14/25    381 Rebecca Sluss           Minneapolis        MN  36 F   133  8:53  2:02  3:24  256   42:18 15.6  2:11  268   32:10 10:23 1:28:54 
  252   6/8     802 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  21 F   289 11:29  2:37  2:28  292   44:33 14.8  1:59  201   28:35  9:13 1:29:02 
  253   9/12    615 Keith Bjorge            Ringwood           IL  53 M   281 11:18  2:34  3:27  152   38:07 17.3  1:56  305   34:32 11:09 1:29:19 
  254  30/34    663 Brett Gorden            Rochester          MN  38 M   335 12:58  2:57  4:12  227   40:51 16.2  1:25  229   30:08  9:43 1:29:32 
  255   8/10    757 Kelly Ohara             Rochester          MN  56 M   220 10:00  2:17  4:40  230   40:59 16.1  3:08  246   30:56  9:59 1:29:41 
  256  15/25    759 Carmen Olsen            Saint Paul         MN  36 F   241 10:22  2:22  3:17  218   40:33 16.3  2:18  286   33:16 10:44 1:29:44 
  257  11/12    803 Joseph Smith            St. Louis Park     MN  24 M   228 10:07  2:18  3:46  291   44:26 14.9  1:25  226   30:03  9:42 1:29:46 
  258  13/21    837 Sandy Vos               Dundee             IL  40 F   308 11:58  2:44  3:33  257   42:21 15.6  1:58  230   30:09  9:44 1:29:57 
  259   8/9     656 Rick Frietsche          Winona             MN  62 M   182  9:26  2:09  3:12  199   39:56 16.5  2:15  311   35:13 11:22 1:30:00 
  260  16/25    638 Charissa Eaton          Winona             MN  39 F    40  7:18  1:40  3:27  325   46:55 14.1  1:11  252   31:13 10:04 1:30:02 
  261   7/16    899 Peter Schneider         Saint Michael      MN  34 M   233 10:13  2:20  3:49  265   42:50 15.4  1:21  266   32:01 10:20 1:30:12 
  262  31/33    828 P.J. Van Valen          Winona             MN  34 M   209  9:53  2:15  3:22  178   39:12 16.8  2:10  318   35:38 11:30 1:30:13 
  263  32/33    825 Jeff Trinh-Sy           Minneapolis        MN  33 M   355 14:20  3:16  2:26  177   39:12 16.8  1:46  273   32:34 10:31 1:30:16 
  264  31/34    632 Jose Debes              Saint Paul         MN  38 M   284 11:24  2:36  3:14  293   44:37 14.8  1:15  223   29:54  9:39 1:30:23 
  265   9/25    884 Delaney Dvorak          Winona             MN  14 F   237 10:18  2:21  3:21  330   47:21 13.9  1:38  175   27:47  8:58 1:30:23 
  266   8/16    873 Josh Averbeck           Minnesota City     MN  30 M   288 11:29  2:37  4:44  309   45:35 14.5  1:21  158   27:17  8:48 1:30:25 
  267   8/9     670 Ashley Groebner         Inver Grove Height MN  17 F    61  7:41  1:45  3:30  319   46:18 14.3  1:52  251   31:11 10:04 1:30:30 
  268   7/8     820 Ilsa Thooft             Bemidji            MN  20 F   221 10:00  2:17  4:09  274   43:05 15.3  1:25  265   31:56 10:18 1:30:33 
  269  18/22    703 Anna Kreofsky           Winona             MN  26 F   251 10:32  2:24  3:13  134   37:16 17.7  2:18  337   37:19 12:03 1:30:36 
  270   8/16    918 Beckie Perkins          Apple Valley       MN  49 F   273 11:07  2:32  3:59  196   39:53 16.5  1:51  301   34:01 10:59 1:30:49 
  271   9/16    267 Erik Brown              Hamel              MN  33 M   294 11:34  2:38  2:43  238   41:25 15.9  2:25  277   32:52 10:36 1:30:57 
  272  17/25    831 Jamie Vaughn            Winona             MN  37 F   185  9:29  2:10  3:49  285   44:19 14.9  1:40  259   31:44 10:15 1:30:59 
  273   5/9     282 Brigitte Duval          Bloomington        MN  53 F   332 12:49  2:55  4:01  245   41:46 15.8  2:19  228   30:08  9:43 1:31:00 
  274  14/21    725 Jody Lyp                Valparaiso         IN  44 F   144  9:00  2:03  2:35  316   45:46 14.4  2:00  262   31:46 10:15 1:31:06 
  275  13/23    410 Crystal Zins            Saint Paul         MN  32 F   238 10:19  2:21  2:59  284   44:05 15.0  1:39  269   32:13 10:24 1:31:13 
  276   6/9     702 Jacqui Kouba            Excelsior          MN  51 F   259 10:51  2:28  3:50  235   41:11 16.0  1:39  296   33:45 10:54 1:31:14 
  277   4/10    810 Sara Stoltman           Prior Lake         MN  57 F    75  7:58  1:49  2:38  297   44:54 14.7  1:16  306   34:36 11:10 1:31:19 
  278  10/12    633 Tom Demarais            Winona             MN  54 M   199  9:43  2:13  2:59  234   41:10 16.0  1:32  322   35:57 11:36 1:31:19 
  279   9/16    366 Christine Rowland       Minneapolis        MN  47 F   305 11:51  2:42  3:15  317   45:49 14.4  3:20  153   27:11  8:46 1:31:24 
  280  32/34    671 Matt Grussing           Maple Grove        MN  38 M   250 10:31  2:24  3:03  243   41:43 15.8  2:54  290   33:24 10:47 1:31:34 
  281  10/16    736 Barb Matousek           Trempealeau        WI  47 F   278 11:15  2:34  2:57  278   43:31 15.2  1:20  274   32:45 10:34 1:31:47 
  282  19/22    343 Angie Nelson            Saint Cloud        MN  28 F   112  8:33  1:57  3:04  314   45:43 14.4  1:39  280   33:00 10:39 1:31:58 
  283  11/12    350 Steve Paschke           Chanhassen         MN  51 M   318 12:20  2:49  2:48  220   40:37 16.2  2:30  298   33:46 10:54 1:32:00 
  284   1/3     259 Leland Bigger           Saint Paul         MN  73 M   186  9:30  2:10  3:51  259   42:25 15.6  2:37  294   33:42 10:53 1:32:04 
  285  10/16    874 Ron Beckman             Northome           MN  43 M   327 12:42  2:54  3:19  269   42:59 15.4  2:22  245   30:56  9:59 1:32:16 
  286  25/30    695 Nate Judson             Apple Valley       MN  40 M   276 11:14  2:33  3:31  244   41:44 15.8  2:53  279   32:56 10:38 1:32:16 
  287   9/9     385 Jenna Stanze            Hudson             WI  15 F   113  8:36  1:58  2:02  308   45:35 14.5  1:19  316   35:21 11:25 1:32:51 
  288   9/9     765 John Paulson            Winona             MN  63 M   249 10:31  2:24  3:56  254   42:12 15.6  3:05  287   33:17 10:45 1:32:59 
  289   5/10    606 Janet Baker             Winona             MN  56 F   279 11:16  2:34  2:43  296   44:50 14.7  1:52  271   32:23 10:27 1:33:02 
  290  14/23    362 Keri Rolland            Minneapolis        MN  30 F   151  9:06  2:05  2:04  355   50:08 13.2  1:42  235   30:27  9:50 1:33:25 
  291  18/25    319 Ailie Kubow             Blaine             MN  38 F   272 11:06  2:32  2:13  232   41:01 16.1  2:27  330   36:41 11:50 1:33:27 
  292  15/21    778 Jennifer Ramsey         Lonsdale           MN  41 F   333 12:49  2:55  3:16  321   46:24 14.2  3:02  195   28:25  9:10 1:33:54 
  293  19/25    767 Alanna Pelowski         Winona             MN  38 F   253 10:37  2:25  5:24  237   41:23 15.9  2:27  302   34:11 11:02 1:34:00 
  294  15/23    833 Kristi Venz             Minneapolis        MN  30 F   277 11:15  2:34  3:12  352   49:15 13.4  1:15  216   29:17  9:27 1:34:11 
  295  16/21    653 Kari Foltz              Prior Lake         MN  42 F   125  8:46  2:00  4:02  240   41:30 15.9  2:14  340   38:08 12:18 1:34:38 
  296  33/34    782 Erik Riesterer          Minneapolis        MN  36 M   351 14:06  3:13  4:43  140   37:38 17.5  2:23  321   35:53 11:35 1:34:41 
  297  11/16    887 John Gallagher          Winona             MN  31 M   292 11:32  2:38  2:24  260   42:29 15.5  1:44  332   36:44 11:51 1:34:51 
  298  12/12    677 Tyler Hannigan          Oakdale            MN  22 M   338 13:04  2:59  3:53  331   47:42 13.8  1:47  206   28:58  9:21 1:35:23 
  299  20/25    657 Jessica Geisler         Saint Charles      MN  39 F   234 10:14  2:20  4:48  283   44:03 15.0  1:35  309   34:48 11:14 1:35:27 
  300  12/16    883 Darryl Dvorak           Winona             MN  48 M   310 12:02  2:44  3:16  323   46:30 14.2  2:16  253   31:30 10:10 1:35:33 
  301  17/21    732 Joscelyn Martin         Zumbro Falls       MN  43 F    82  8:05  1:51  4:54  303   45:20 14.6  1:59  315   35:21 11:25 1:35:38 
  302  10/25    875 Ivonne Benzo            Rochester          MN  53 F   285 11:27  2:37  4:40  252   42:04 15.7  3:01  304   34:29 11:08 1:35:38 
  303  18/21    634 Alison Denio            Winona             MN  44 F   295 11:38  2:39  3:33  271   43:02 15.3  3:38  299   33:51 10:55 1:35:39 
  304  20/22    604 Jackie Arnason          Chicago            IL  25 F   193  9:38  2:12  3:09  336   48:03 13.7  1:45  283   33:08 10:42 1:35:41 
  305   7/9     710 Bridget Lawler          Owatonna           MN  52 F   320 12:22  2:49  2:41  261   42:40 15.5  1:42  326   36:19 11:43 1:35:42 
  306  19/21    694 Trisha Johnson          Winona             MN  40 F   119  8:42  1:59  3:08  306   45:30 14.5  1:40  335   36:52 11:54 1:35:50 
  307  21/25    739 Sarah McGee             Saint Paul         MN  37 F   243 10:23  2:22  2:45  258   42:23 15.6  2:06  341   38:16 12:21 1:35:51 
  308  16/23    851 Amanda Zimanski         New Ulm            MN  34 F   331 12:46  2:54  2:58  290   44:25 14.9  1:35  307   34:39 11:11 1:36:20 
  309   9/10    348 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58 M   300 11:45  2:41  4:16  282   43:55 15.0  3:13  288   33:17 10:45 1:36:25 
  310   6/10    327 Susan Leroy             Prior Lake         MN  59 F   354 14:19  3:16  2:56  279   43:33 15.2  2:53  278   32:56 10:38 1:36:35 
  311  11/25    271 Angie Chesney           Clearwater         MN  33 F   208  9:51  2:15  3:40  326   46:55 14.1  1:45  303   34:26 11:07 1:36:35 
  312  11/16    294 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  45 F   341 13:12  3:00  3:34  305   45:27 14.5  2:02  284   33:08 10:42 1:37:22 
  313  22/25    764 Carmaine Patterson      Galesville         WI  38 F   264 11:00  2:30  3:26  289   44:23 14.9  2:55  319   35:40 11:31 1:37:22 
  314  17/23    842 Jolene Wieczorek        New Berlin         WI  32 F   226 10:04  2:18  2:59  270   43:01 15.3  3:03  342   38:49 12:32 1:37:54 
  315  20/21    406 Pamela Winge            Rogers             MN  44 F   325 12:35  2:52  3:02  329   47:18 14.0  2:08  282   33:07 10:41 1:38:08 
  316  26/30    696 Yiannis Kaznessis       Saint Paul         MN  43 M   358 14:30  3:18  3:53  276   43:16 15.3  2:11  308   34:45 11:13 1:38:33 
  317  12/25    877 Megan Biesanz           Winona             MN  33 F   316 12:13  2:47  3:27  340   48:21 13.7  1:31  289   33:21 10:46 1:38:50 
  318  13/25    880 Jinna Collins-Jwacu     Minneapolis        MN  45 F   346 13:45  3:08  2:52  294   44:48 14.7  2:12  313   35:16 11:23 1:38:51 
  319  13/16    305 James Hornes            Cottage Grove      MN  37 M   303 11:46  2:41  3:36  328   47:10 14.0  1:31  317   35:28 11:27 1:39:29 
  320  18/23    276 Heather Cooley          Plymouth           MN  30 F   345 13:24  3:03  4:03  333   47:44 13.8  1:40  275   32:46 10:35 1:39:35 
  321  19/23    315 Molly Kent              Northfield         MN  30 F    81  8:04  1:50  3:04  268   42:57 15.4  1:59  355   43:38 14:05 1:39:41 
  322  14/25    870 Michelle Abellera-Wrigh Minneapolis        MN  46 F   283 11:23  2:36  4:58  320   46:23 14.2  2:03  312   35:14 11:22 1:40:00 
  323  21/22    337 Susan Meyers            North Mankato      MN  26 F   321 12:25  2:50  3:55  346   48:52 13.5  1:30  291   33:25 10:47 1:40:06 
  324  12/16    840 Susan White             Winona             MN  49 F   363 14:57  3:24  3:48  266   42:53 15.4  2:21  324   36:13 11:41 1:40:10 
  325  23/25    742 Maggie Modjeski         Winona             MN  39 F   280 11:17  2:34  2:26  300   45:03 14.7  1:32  347   40:03 12:56 1:40:20 
  326  15/25    872 Kjirsten Anderson       Hudson             WI  24 F   324 12:33  2:51  7:49  347   48:55 13.5  1:49  218   29:22  9:29 1:40:27 
  327  27/30    380 Marlon Sluiter          Minneapolis        MN  41 M   109  8:32  1:57  2:46  318   46:15 14.3  1:49  349   41:14 13:18 1:40:35 
  328  28/30    619 Marcus Burnham          Winona             MN  43 M   135  8:54  2:02  3:13  226   40:48 16.2  2:21  362   45:31 14:41 1:40:45 
  329  16/25    890 Jennifer Heydt-Nelson   Minneapolis        MN  36 F   258 10:46  2:27  5:21  304   45:21 14.6  2:09  338   37:23 12:04 1:40:58 
  330  14/16    894 Theodore Krull          Denver             CO  44 M   319 12:21  2:49  4:29  295   44:49 14.7  3:09  329   36:36 11:49 1:41:22 
  331  21/21    409 Nic Zapko               Minneapolis        MN  43 F   326 12:41  2:53  4:33  302   45:18 14.6  2:08  334   36:45 11:52 1:41:23 
  332  17/25    886 Heidi Gallagher         Winona             MN  30 F   207  9:50  2:15  3:39  350   48:58 13.5  2:18  331   36:44 11:51 1:41:27 
  333  34/34    301 Anthony Harrington      St. Louis Park     MN  36 M   205  9:49  2:14  2:25  373 1:00:05 11.0  2:35  144   26:50  8:40 1:41:41 
  334  29/30    740 Gtim McLeod             Winona             MN  40 M   366 15:37  3:33  4:13  345   48:38 13.6  1:56  260   31:44 10:15 1:42:08 
  335  30/30    675 Galen Hamann            Burnsville         MN  42 M    29  7:05  1:37  3:57  368   56:04 11.8  1:31  292   33:41 10:52 1:42:16 
  336  15/16    900 William Schneider       Delano             MN  36 M   307 11:58  2:43  3:30  324   46:41 14.1  3:16  336   37:13 12:01 1:42:36 
  337   8/9     610 Katy Bauer              Saint Paul         MN  51 F   362 14:51  3:23  3:59  301   45:08 14.6  3:07  325   36:17 11:43 1:43:20 
  338   4/7     320 Lois Kubow              Duluth             MN  61 F   261 10:58  2:30  3:03  298   44:56 14.7  2:53  352   41:38 13:26 1:43:26 
  339  18/25    905 Tanya Yender            Minnesota City     MN  40 F   229 10:08  2:19  3:02  365   53:20 12.4  1:32  320   35:49 11:33 1:43:49 
  340   7/10    774 Marybeth Polus          Winona             MN  57 F   222 10:00  2:17  5:43  322   46:26 14.2  1:44  348   40:09 12:57 1:44:00 
  341  20/23    826 Kimberly Trinh-Sy       Minneapolis        MN  34 F   334 12:55  2:56  2:17  339   48:16 13.7  1:45  343   38:59 12:35 1:44:09 
  342  13/16    711 Donna Layton            Rochester          MN  45 F   375 17:53  4:04  3:21  335   47:59 13.8  2:05  281   33:05 10:41 1:44:23 
  343   1/1     784 Theresa Riley           La Crescent        MN  68 F   296 11:39  2:39  3:57  360   51:50 12.7  3:17  300   33:51 10:55 1:44:32 
  344  33/33    751 Kenneth Nance           Rochester          MN  34 M   349 14:00  3:11  4:42  357   50:44 13.0  2:20  285   33:11 10:43 1:44:56 
  345  12/12    351 Derald Pederson         Hopkins            MN  51 M   357 14:27  3:17  4:41  351   49:12 13.4  1:51  310   35:02 11:18 1:45:12 
  346  19/25    263 Shari Brochhausen       Osseo              MN  51 F   340 13:11  3:00  3:36  338   48:11 13.7  2:45  339   37:40 12:10 1:45:21 
  347   8/10    755 Judy Novotny            Winona             MN  58 F   339 13:08  3:00  5:19  354   50:07 13.2  3:25  295   33:44 10:53 1:45:42 
  348  24/25    329 Brenda Lipkie           Stewartville       MN  39 F   364 15:18  3:29  3:46  353   49:54 13.2  2:50  314   35:16 11:23 1:47:02 
  349  15/17    602 Dave Adcock             Houston            MN  47 M   269 11:04  2:31  5:47  332   47:42 13.8  3:14  346   39:41 12:49 1:47:26 
  350  21/23    848 Molly Wiste             Hackensack         MN  33 F   245 10:27  2:23  2:41  349   48:57 13.5  1:55  356   43:40 14:06 1:47:39 
  351   5/7     749 Michele Murphy          Eden Prairie       MN  60 F   347 13:51  3:09  3:52  356   50:27 13.1  3:19  333   36:44 11:51 1:48:11 
  352  16/16    891 Thulani Jwacu           Minneapolis        MN  34 M   227 10:06  2:18  6:02  334   47:56 13.8  3:23  350   41:24 13:22 1:48:49 
  353   2/3     331 Eber Lusty              Maple Grove        MN  71 M   352 14:09  3:13  3:44  248   41:52 15.8  3:26  363   45:48 14:47 1:48:57 
  354  14/16    625 Pamela Cordes           Winona             MN  49 F   370 16:25  3:44  3:36  344   48:38 13.6  2:15  345   39:40 12:48 1:50:32 
  355  20/25    882 Laura Cummings          Winona             MN  35 F   323 12:30  2:51  3:30  358   51:10 12.9  2:40  351   41:30 13:23 1:51:18 
  356  16/17    287 Rich Felt               Rochester          MN  47 M   290 11:30  2:37  2:55  307   45:34 14.5  4:02  365   47:39 15:23 1:51:38 
  357   9/10    682 Deb Hegland             Winona             MN  57 F   343 13:18  3:02  3:23  337   48:04 13.7  3:00  361   44:23 14:19 1:52:06 
  358  17/17    713 Eric Lee                Minnesota City     MN  48 M   337 12:58  2:57  4:53  367   54:20 12.1  2:00  344   39:16 12:40 1:53:25 
  359   3/3     719 David Lobben            Crosslake          MN  72 M   359 14:31  3:18  5:07  342   48:26 13.6  3:21  353   42:23 13:41 1:53:45 
  360  25/25    667 Staci Gricius           Winona             MN  35 F   274 11:12  2:33  3:28  327   47:07 14.0  3:16  369   48:55 15:47 1:53:56 
  361   6/7     722 Rebecca Lossen          Winona             MN  62 F   350 14:02  3:12  3:52  313   45:43 14.4  2:23  366   48:05 15:31 1:54:03 
  362   9/9     686 Mary Hyde               Winona             MN  53 F   299 11:44  2:40  4:24  364   53:06 12.4  2:19  354   42:39 13:46 1:54:11 
  363  10/10    804 William Soranno         Winona             MN  55 M   377 20:19  4:38  6:52  312   45:41 14.4  5:18  323   36:09 11:40 1:54:17 
  364  22/22    621 Claudia Cappiello       Minneapolis        MN  27 F   312 12:04  2:45  4:15  363   52:47 12.5  2:17  359   43:56 14:11 1:55:17 
  365  15/16    260 Kari Boudreau           Minneapolis        MN  46 F   342 13:14  3:01  4:13  310   45:36 14.5  4:06  372   50:22 16:15 1:57:27 
  366   7/7     678 Leanne Hansen           Bloomington        MN  63 F   372 16:41  3:48  5:35  348   48:57 13.5  3:41  357   43:43 14:07 1:58:35 
  367  21/25    879 Sheryl Chaloner         Rochester          MN  34 F   373 16:50  3:50  5:26  359   51:22 12.8  1:44  358   43:47 14:08 1:59:08 
  368  22/23    307 Sarah Jackson           Eden Prairie       MN  30 F   371 16:29  3:45  4:17  366   53:49 12.3  2:10  360   44:10 14:15 2:00:53 
  369  22/25    904 Jennifer Thuener        Winona             MN  30 F   374 17:04  3:53  4:25  362   52:23 12.6  2:45  364   46:54 15:08 2:03:30 
  370  16/16    821 Michelle Thooft         Bemidji            MN  48 F   368 15:55  3:38  5:36  343   48:30 13.6  2:43  374   51:22 16:34 2:04:04 
  371  23/23    254 Ashley Bateman          Albertville        MN  30 F   365 15:21  3:30  4:34  361   52:03 12.7  2:38  373   51:01 16:28 2:05:35 
  372   8/8     770 Sarah Peters            Green Bay          WI  22 F   329 12:44  2:54  5:13  369   56:35 11.7  3:32  370   49:25 15:57 2:07:26 
  373  23/25    871 Kaeleigh Adami          Hudson             WI  27 F   317 12:20  2:48  8:02  372   58:39 11.3  2:21  367   48:13 15:34 2:09:32 
  374  24/25    347 Heather Olson           Minneapolis        MN  29 F   336 12:58  2:57  4:06  371   58:13 11.3  2:14  376   53:47 17:21 2:11:16 
  375  10/10    353 Margaret Sus Pfau       Minneapolis        MN  56 F   369 16:11  3:41  5:33  374 1:03:10 10.4  1:54  368   48:18 15:35 2:15:04 
  376  25/25    893 Katherine Kotschi       La Crosse          WI  24 F   348 13:56  3:10  4:58  375 1:04:54 10.2  2:19  375   51:36 16:39 2:17:41 
  377  15/15    806 David Stajkowski        Green Bay          WI  27 M   367 15:55  3:37 12:24  370   56:35 11.7  3:33  371   49:25 15:57 2:17:50 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  869 The Winona Boys                                  1  5:32  1:16  0:58    1   38:24 17.2  0:59    1   20:11  6:31 1:06:02 
           Griffin Wolner , John Pampuch , Noah Schultz           
    2  861 YOUNG GUNS                                       2  6:05  1:23          3   56:21 11.7 45:52    2   30:38  9:53 1:23:52 
           Jerry Miller , Greg Lossen , Dave Hazelton             
    3  856 The Ryan Express                                 3  8:49  2:01  1:19    2   48:00 13.8  1:07    3   35:37 11:30 1:34:50 
           Brian Gilmore , Dave Ryan , Brian Gilmore              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  858 Sunny Skies                                      2  8:22  1:54  1:20    2   38:49 17.0  2:02    1   26:03  8:25 1:16:34 
           Sundra Menton , Amanda Hardy , Alissa Gibson           
    2  853 Team Bastian                                     1  6:48  1:33  1:12    1   36:08 18.3  1:04    3   42:07 13:36 1:27:18 
           Mary Bastian , Kimberlee Bastian , Wanda Bastian       
    3  864 Travelers                                        3 12:38  2:53  1:37    3   52:36 12.5  1:34    2   31:46 10:15 1:40:09 
           Wendy Schneider , Janet Ruggeberg , Maryann Dennis     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  917 The Fast and the Furriest                        2  7:14  1:39  0:54    1   29:58 22.0  0:50    1   19:58  6:27   58:52 
           Steve Stenzel , Amber Altstadt , Jeremy Reichenberger  
    2  854 Team Breza                                       1  7:02  1:36  1:31    2   36:29 18.1  1:05    3   24:35  7:56 1:10:40 
           Vince Breza , Tim Breza , Vince Breza                  
    3  852 3 Amigos                                         5  8:52  2:01  1:09    4   37:07 17.8  1:13    2   22:36  7:18 1:10:55 
           Morgan Mckenna , Brian Aeling , Yousef Almatrok        
    4  859 Two Krums and Moore                              7 10:07  2:18  1:06    3   36:53 17.9  1:01    4   26:59  8:43 1:16:05 
           Karen Moore , Dan Krumholz , Tyler Krumholz            
    5  857 Girtler                                          4  7:32  1:43  1:48    5   40:24 16.3  1:16    5   28:08  9:05 1:19:06 
           Ryan Girtler , Paul Girtler , Bethany Girtler          
    6  868 3 Speeds, All Slow                               6  8:59  2:03  1:06    7   44:39 14.8  1:18    8   33:38 10:51 1:29:38 
           Todd Stokke , Ann Stokke , Dawn Lueck                  
    7  865 The Sadowski's                                   8 10:34  2:25  1:08    6   44:33 14.8  1:03    9   36:46 11:52 1:34:02 
           Stacey Sadowski , Megan Sadowski , Ben Sadowski        
    8  866 Trinona Revisited                                3  7:23  1:41  1:57    9   53:09 12.4  2:08    6   31:08 10:03 1:35:43 
           Lucas Stangl , Jeff Stangl , Daryl Anne Stangl         
    9  855 Silver Bullets                                   9 11:57  2:43  2:57    8   48:21 13.7  2:20    7   32:11 10:23 1:37:43 
           Tammy Foss , Tammy Foss , Kevin Kuehn                  

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 
 835 Chris Vos               Dundee             IL  42          2:00 5.9b- Chinstrap                


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 499 Carrie Rochester        Byron              MN  40 F      3 42:17  9:37  6:51    1 1:41:00  6.5  3:31    1   58:09 18:46 3:31:46 
 274 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  17 M      1  6:44  1:32  0:57                                                    
 266 Laurie Broghammer       Winona             MN  44 F      2 10:06  2:18                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jacob Johnson           Winona             MN  20 M    5:52  1:20 
    2 Nikolas Pardoe          Black River Falls  WI  16 M    5:56  1:21 
    3 Dale Magnuson           Rochester          MN  38 M    5:56  1:21 
    4 Mark Ostroot            Kasson             MN  17 M    6:10  1:24 
    5 Elton Mosman            Rochester          MN  38 M    6:11  1:25 
    6 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17 F    6:16  1:26 
    7 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M    6:16  1:26 
    8 Jason Fischer           Rochester          MN  37 M    6:19  1:26 
    9 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  33 F    6:26  1:28 
   10 Dan Chies               Saint Peter        MN  32 M    6:29  1:29 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Nicholas Pergande       Winona             MN  30 M   28:14 23.4 
    2 John Taipale            Plymouth           MN  29 M   29:11 22.6 
    3 Derek Nordeen           La Crosse          WI  42 M   29:15 22.6 
    4 Brian Ogren             Rochester          MN  39 M   29:24 22.4 
    5 Garrett Ping            Winona             MN  35 M   29:56 22.0 
    6 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  46 F   30:38 21.5 
    7 Jason Fischer           Rochester          MN  37 M   30:58 21.3 
    8 Carl Gustafson          Rochester          MN  24 M   31:06 21.2 
    9 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  33 F   31:06 21.2 
   10 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M   31:08 21.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  29 M   18:18  5:54 
    2 Lance Elliott           Edina              MN  43 M   18:51  6:05 
    3 John Taipale            Plymouth           MN  29 M   19:25  6:16 
    4 Garrett Ping            Winona             MN  35 M   19:39  6:21 
    5 Nikolas Pardoe          Black River Falls  WI  16 M   19:40  6:21 
    6 Noah Rounds             Osseo              MN  35 M   19:42  6:22 
    7 Maureen Keane           Minneapolis        MN  25 F   20:04  6:29 
    8 Elton Mosman            Rochester          MN  38 M   20:18  6:33 
    9 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  34 M   20:20  6:34 
   10 Andy Happe              Urbandale          IA  25 M   20:24  6:35 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  393 John Taipale            Plymouth           MN  29   10  6:35  1:30  1:13    2   29:11 22.6  1:03    3   19:25  6:16   57:25 
    2  772 Garrett Ping            Winona             MN  35   14  6:42  1:32  1:19    5   29:56 22.0  1:07    4   19:39  6:21   58:42 
    3  768 Nicholas Pergande       Winona             MN  30   40  7:49  1:47  1:11    1   28:14 23.4  1:00   13   20:56  6:46   59:09 
    4  747 Elton Mosman            Rochester          MN  38    5  6:11  1:25  1:19    9   31:11 21.2  1:18    7   20:18  6:33 1:00:14 
    5  763 Nikolas Pardoe          Black River Falls  WI  16    2  5:56  1:21  1:50   11   31:17 21.1  1:36    5   19:40  6:21 1:00:17 
    6  753 Derek Nordeen           La Crosse          WI  42   13  6:42  1:32  1:07    3   29:15 22.6  1:02   24   22:28  7:15 1:00:31 
    7  265 John Brockman           Saint Paul         MN  42    6  6:16  1:26  1:14    8   31:08 21.2  1:01   16   21:42  7:00 1:01:19 
    8  756 Brian Ogren             Rochester          MN  39   15  6:42  1:32  1:24    4   29:24 22.4  1:59   19   21:56  7:05 1:01:23 
    9  365 Noah Rounds             Osseo              MN  35   45  7:56  1:49  1:19   24   32:22 20.4  1:06    6   19:42  6:22 1:02:24 
   10  680 Andy Happe              Urbandale          IA  25   11  6:37  1:31  1:04   39   33:37 19.6  0:50    9   20:24  6:35 1:02:30 
   11  283 Lance Elliott           Edina              MN  43   32  7:27  1:42  1:51   32   33:22 19.8  1:18    2   18:51  6:05 1:02:47 
   12  338 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  35   57  8:22  1:54  1:21   10   31:13 21.1  0:58   14   21:09  6:50 1:03:02 
   13  649 Jason Fischer           Rochester          MN  37    7  6:19  1:26  1:24    6   30:58 21.3  1:56   40   23:21  7:32 1:03:55 
   14  258 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  34   31  7:26  1:42  1:42   33   33:24 19.8  1:08    8   20:20  6:34 1:03:58 
   15  370 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  29   35  7:38  1:44  1:45   55   34:34 19.1  1:45    1   18:18  5:54 1:03:59 
   16  717 Matt Lilla              Lakeville          MN  33   30  7:23  1:41  1:30   12   31:20 21.1  1:01   30   22:50  7:22 1:04:02 
   17  761 Mark Ostroot            Kasson             MN  17    4  6:10  1:24  1:46   59   34:46 19.0  1:15   11   20:30  6:37 1:04:25 
   18  683 Erich Heneke            Rochester          MN  35   72  8:42  1:59  2:25   14   31:42 20.8  1:21   10   20:30  6:37 1:04:38 
   19  673 Carl Gustafson          Rochester          MN  24   74  8:44  1:59  2:34    7   31:06 21.2  0:55   15   21:24  6:54 1:04:40 
   20  690 Jacob Johnson           Winona             MN  20    1  5:52  1:20  1:38   66   35:06 18.8  1:26   12   20:51  6:44 1:04:52 
   21  805 Jeremy Sroga            Minneapolis        MN  40   21  7:04  1:37  2:14   25   32:46 20.1  1:06   17   21:52  7:04 1:05:01 
   22  308 Dan Jenks               Osseo              MN  40   24  7:10  1:38  1:32   15   31:44 20.8  1:10   46   23:32  7:36 1:05:07 
   23  361 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40   34  7:37  1:44  2:02   19   32:02 20.6  1:27   21   22:06  7:08 1:05:12 
   24  374 Jake Schroeder          Ramsey             MN  19   23  7:06  1:37  1:58   17   31:52 20.7  1:09   36   23:13  7:30 1:05:16 
   25  681 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   75  8:48  2:00  1:20   21   32:06 20.6  1:13   20   22:04  7:07 1:05:29 
   26  628 Jeff Couchman           Minneapolis        MN  39   69  8:37  1:58  1:32   22   32:09 20.5  1:37   25   22:30  7:16 1:06:23 
   27  379 Mark Slade              Minneapolis        MN  38   33  7:27  1:42  1:42   42   33:40 19.6  1:28   26   22:33  7:17 1:06:47 
   28  399 Dan Vlieger             Saint Paul         MN  44   17  6:47  1:33  2:03   30   33:12 19.9  1:32   41   23:21  7:32 1:06:53 
   29  816 Bryan Taylor            Rochester          MN  31   12  6:40  1:31  1:44   52   34:28 19.1  1:01   39   23:18  7:31 1:07:10 
   30  797 Daniel Sebo             Winona             MN  25   36  7:40  1:45  2:09   35   33:27 19.7  1:15   32   22:53  7:23 1:07:22 
   31  650 Scott Fischer           Lewiston           MN  52   41  7:50  1:47  2:21   23   32:21 20.4  1:03   54   23:52  7:42 1:07:26 
   32  328 Alan Leusink            Minneapolis        MN  45   58  8:23  1:55  1:33   29   33:06 19.9  1:29   37   23:14  7:30 1:07:42 
   33  727 Dale Magnuson           Rochester          MN  38    3  5:56  1:21  2:16   67   35:09 18.8  1:32   33   22:55  7:24 1:07:47 
   34  303 Warren Hegge            Minneapolis        MN  45   39  7:46  1:46  1:47   41   33:39 19.6  1:28   48   23:35  7:37 1:08:13 
   35  601 Matthew Abroe           Edina              MN  39   89  9:04  2:04  1:56   28   33:05 19.9  1:23   43   23:27  7:34 1:08:54 
   36  844 Chad Wilson             Ames               IA  36   51  8:11  1:52  2:15   62   34:49 19.0  1:06   29   22:50  7:22 1:09:09 
   37  788 Jeff Rosga              Saint Paul         MN  43  104  9:22  2:08  2:31   16   31:46 20.8  2:02   47   23:32  7:36 1:09:12 
   38  291 Mike Flynn              Elk River          MN  62  113  9:33  2:11  2:53   27   33:02 20.0  1:13   31   22:51  7:22 1:09:29 
   39  375 Christopher Schubert    La Crescent        MN  60   19  7:00  1:36  1:55   31   33:13 19.9  1:23   89   26:03  8:24 1:09:32 
   40  321 Nathan Kuncel           Saint Paul         MN  42   25  7:11  1:38  2:23   65   34:59 18.9  1:34   44   23:27  7:34 1:09:32 
   41  411 Aaron Zinter            Minneapolis        MN  37   52  8:12  1:52  1:14   45   33:47 19.5  1:56   67   24:37  7:57 1:09:44 
   42  847 Paul Wisniewski         Winona             MN  45   95  9:10  2:05  1:48   37   33:34 19.7  1:08   57   24:11  7:49 1:09:50 
   43  780 Marcus Reszka           Minneapolis        MN  30   43  7:54  1:48  1:45   58   34:45 19.0  1:42   52   23:47  7:41 1:09:51 
   44  310 Brad Johnson            Maple Grove        MN  45  124  9:55  2:16  2:22   13   31:35 20.9  1:27   63   24:36  7:57 1:09:54 
   45  748 Corey Muellenbach       Minneapolis        MN  23  107  9:25  2:09  2:23   60   34:48 19.0  1:42   18   21:53  7:04 1:10:08 
   46  386 Tanner Stoen            Hopkins            MN  23  125  9:56  2:16  2:02   34   33:25 19.8  1:36   38   23:15  7:30 1:10:12 
   47  354 Jason Phillips          Eden Prairie       MN  38   77  8:50  2:01  1:53   50   34:16 19.3  1:50   50   23:37  7:38 1:10:24 
   48  255 Jimmy Beltz             Plymouth           MN  38  115  9:35  2:11  1:39   36   33:31 19.7  1:25   59   24:23  7:52 1:10:31 
   49  325 Dan Leavitt             Minneapolis        MN  43   53  8:14  1:53  2:08   43   33:42 19.6  1:54   62   24:35  7:56 1:10:31 
   50  270 Bryan Buxton            Saint Paul         MN  32  150 11:01  2:31  1:36   54   34:31 19.1  1:02   27   22:35  7:17 1:10:44 
   51  324 Andrew Larew            Minneapolis        MN  35   63  8:30  1:56  2:01   48   34:02 19.4  1:35   68   24:38  7:57 1:10:44 
   52  672 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  49   98  9:13  2:06  2:23   47   33:56 19.4  1:32   51   23:43  7:40 1:10:45 
   53  829 Mark Vandal             Rochester          MN  43   54  8:15  1:53  1:30   20   32:05 20.6  1:19  114   27:40  8:56 1:10:47 
   54  624 Dan Chies               Saint Peter        MN  32    8  6:29  1:29  1:24   76   35:37 18.5  1:16   94   26:16  8:29 1:10:59 
   55  322 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  59   29  7:21  1:41  2:21   46   33:52 19.5  1:40   86   25:50  8:20 1:11:03 
   56  724 Michael Lybarger        Minneapolis        MN  28   88  9:03  2:04  2:22   79   35:55 18.4  1:32   22   22:14  7:11 1:11:04 
   57  272 Joe Christman           Northfield         MN  28   48  8:08  1:51  2:49   81   36:03 18.3  1:57   23   22:22  7:13 1:11:17 
   58  359 Steve Reutiman          Minnetonka         MN  31   37  7:41  1:45  1:57   90   36:46 18.0  1:32   53   23:52  7:42 1:11:47 
   59  401 Joshua Weigel           Rochester          MN  39   46  7:57  1:49  1:17   26   32:57 20.0  2:06  118   27:44  8:57 1:11:59 
   60  815 Alexander Tadt          Minneapolis        MN  23   42  7:53  1:48  2:00   78   35:52 18.4  1:14   76   25:12  8:08 1:12:08 
   61  637 Nick Duchateau          Rochester          MN  34   86  9:02  2:04  1:25   56   34:40 19.0  1:10   87   25:57  8:23 1:12:11 
   62  298 Joshua Grenell          Rochester          MN  39   44  7:56  1:49  1:38   74   35:36 18.5  1:30   83   25:42  8:18 1:12:20 
   63  801 Matthew Slaggie         Winona             MN  32  137 10:09  2:19  2:44   64   34:54 18.9  1:57   28   22:37  7:18 1:12:20 
   64  256 Scott Benson            Minneapolis        MN  53  114  9:35  2:11  2:07   18   31:53 20.7  1:44  108   27:04  8:44 1:12:21 
   65  807 Tim Stajkowski          Pepin              WI  54  118  9:46  2:14  2:05   40   33:38 19.6  1:36   78   25:20  8:11 1:12:23 
   66  622 Alex Carlson            Rochester          MN  25   61  8:27  1:56  1:34   69   35:21 18.7  1:43   79   25:22  8:11 1:12:25 
   67  334 Anthony Melton          Champlin           MN  48   71  8:40  1:59  1:43   53   34:29 19.1  1:40  102   26:40  8:36 1:13:10 
   68  689 Ben Johnson             Winona             MN  41   27  7:17  1:40  2:38   68   35:21 18.7  1:51   91   26:06  8:25 1:13:12 
   69  947 Tedd Morgan             Winona             MN  52  126  9:56  2:16  2:13   85   36:07 18.3  1:34   42   23:26  7:34 1:13:13 
   70  391 Phillip Strohm          Wayzata            MN  30   50  8:11  1:52  3:13   70   35:24 18.6  1:38   72   24:59  8:04 1:13:23 
   71  674 Scott Hagemeier         St. Lou's Park     MN  33   94  9:10  2:05  1:25   51   34:25 19.2  1:05  112   27:32  8:53 1:13:34 
   72  394 Greg Thompson           Savage             MN  49  149 10:58  2:30  2:50   38   33:36 19.6  1:25   70   24:54  8:02 1:13:42 
   73  371 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  42   20  7:00  1:36  2:04   75   35:36 18.5  1:35  117   27:44  8:57 1:13:57 
   74  850 John Zeuli              Rochester          MN  33   38  7:43  1:46  2:14  103   37:25 17.6  1:39   75   25:11  8:08 1:14:11 
   75  769 Ray Perry               Rochester          MN  30   99  9:13  2:06  2:04  110   37:48 17.5  0:53   58   24:22  7:52 1:14:18 
   76  611 Nate Baures             Winona             MN  37  130  9:59  2:17  3:03   72   35:30 18.6  1:29   60   24:28  7:54 1:14:27 
   77  357 Gordon Reid             Eden Prairie       MN  47   96  9:12  2:06  2:46                                            1:14:35 
   78  787 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  37   62  8:29  1:56  2:24  111   37:48 17.5  1:20   65   24:37  7:57 1:14:37 
   79  691 Jeremy Johnson          Winona             MN  35  103  9:22  2:08  3:23   83   36:05 18.3  1:46   61   24:28  7:54 1:15:02 
   80  388 Chad Stout              Prior Lake         MN  38   78  8:51  2:01  2:55   88   36:33 18.1  1:26   81   25:33  8:15 1:15:17 
   81  699 Zachary Kennedy         Osseo              MN  16    9  6:30  1:29  2:25  104   37:27 17.6  1:17  115   27:43  8:57 1:15:19 
   82  418 Matt Biesanz            Winona             MN  35   93  9:09  2:05  2:12  130   39:18 16.8  1:14   45   23:28  7:35 1:15:20 
   83  336 Nick Meyers             North Mankato      MN  31   79  8:54  2:02  2:53  100   37:05 17.8  1:36   77   25:14  8:09 1:15:39 
   84  684 Kyle Herdina            Winona             MN  34   28  7:21  1:41  2:07  101   37:12 17.7  1:11  123   28:09  9:05 1:15:58 
   85  668 Kyle Grimes             Freeport           IL  26  101  9:18  2:07  2:01   92   36:51 17.9  1:27   98   26:33  8:34 1:16:09 
   86  339 Erik Miller             Rogers             MN  35   49  8:08  1:51  1:59  108   37:44 17.5  1:37  104   26:44  8:38 1:16:10 
   87  623 Lucas Carlstrom         Rochester          MN  28  128  9:58  2:16  2:04   91   36:50 17.9  1:32   88   26:01  8:24 1:16:22 
   88  914 Steve Volkman           Winona             MN  41  140 10:19  2:21  2:30   82   36:04 18.3  1:11   96   26:22  8:31 1:16:22 
   89  405 David Wilson            Minneapolis        MN  42   56  8:21  1:54  3:15   71   35:29 18.6  2:19  107   27:03  8:44 1:16:25 
   90  344 Jon Nichols             Bloomington        MN  32  142 10:24  2:22  2:25  107   37:43 17.5  1:29   69   24:49  8:01 1:16:48 
   91  261 Zachery Bourgeault      Duluth             MN  21  139 10:18  2:21  1:31  135   39:28 16.7  1:31   56   24:07  7:47 1:16:54 
   92  273 Steven Clausen          Minneapolis        MN  53   92  9:08  2:05  2:27   49   34:03 19.4  2:08  136   29:28  9:31 1:17:13 
   93  845 Grant Winfrey           Rochester          MN  36  119  9:47  2:14  3:11  143   40:20 16.4  0:58   34   23:06  7:28 1:17:21 
   94  383 Louis Speltz            Lake Elmo          MN  58   97  9:12  2:06  2:23  116   38:12 17.3  1:54   84   25:48  8:20 1:17:27 
   95  734 Greg Martinka           Winona             MN  32   66  8:31  1:56  1:36   87   36:32 18.1  1:13  137   29:45  9:36 1:17:35 
   96  617 Keith Bryant            Rochester          MN  32  154 11:04  2:31  3:48   44   33:47 19.5  1:44  109   27:14  8:48 1:17:36 
   97  658 John Gervais            Minneapolis        MN  24   76  8:49  2:01  4:00  114   38:02 17.4  1:17   82   25:38  8:17 1:17:44 
   98  355 Adam Pittel             Minneapolis        MN  33   18  6:51  1:34  2:56  145   40:27 16.3  1:31   97   26:22  8:31 1:18:04 
   99  257 Jacob Bernhagen         St. Louis Park     MN  28   68  8:32  1:57  2:38  139   40:05 16.5  2:15   66   24:37  7:57 1:18:06 
  100  835 Chris Vos               Dundee             IL  42  112  9:30  2:10  2:47  102   37:15 17.7  1:16  110   27:21  8:50 1:18:07 
  101  403 Rick E Wheeler          Bloomington        MN  63   91  9:08  2:05  2:11   99   36:59 17.8  1:41  125   28:16  9:07 1:18:13 
  102  731 Raymond Marier          Big Lake           MN  45  109  9:25  2:09  3:52   94   36:53 17.9  2:12   90   26:05  8:25 1:18:26 
  103  830 James Vanoosten         Rochester          MN  54   87  9:03  2:04  2:56   80   35:59 18.3  1:31  135   29:15  9:27 1:18:43 
  104  733 Travis Martin           Zumbro Falls       MN  44  185 18:08  4:08                                144   30:34  9:52 1:18:54 
  105  679 Justin Hanson           Winona             MN  34   73  8:43  1:59  2:30  149   40:46 16.2  1:32   80   25:28  8:13 1:18:57 
  106  697 John Keane              Winona             MN  56  151 11:02  2:31  5:23   95   36:53 17.9  2:10   49   23:37  7:37 1:19:04 
  107  813 Scott Sturm             Rochester          MN  27  102  9:18  2:07  2:26  124   39:04 16.9  1:24  106   26:57  8:42 1:19:07 
  108  846 Mark Winholtz           Andover            MN  62   90  9:07  2:05  2:32   63   34:51 18.9  1:38  149   31:06 10:02 1:19:12 
  109  832 Joshua Vaughn           Winona             MN  42   64  8:30  1:56  2:32  133   39:25 16.7  2:11  100   26:39  8:36 1:19:15 
  110  306 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  44   47  8:01  1:50  2:42   77   35:51 18.4  2:19  141   30:25  9:49 1:19:17 
  111  626 Thomas Cordes           Winona             MN  51  120  9:48  2:14  2:25  122   39:00 16.9  1:35  101   26:39  8:36 1:19:24 
  112  785 Bill Rizzo              Wheaton            IL  52  143 10:28  2:23  5:38  117   38:31 17.1  1:37   35   23:13  7:30 1:19:24 
  113  614 Nick Biesanz            Winona             MN  33  108  9:25  2:09  3:34  134   39:25 16.7  0:53   92   26:10  8:27 1:19:25 
  114  775 Michael Powers          Minneapolis        MN  57   84  9:00  2:03  2:33   73   35:32 18.6  1:33  150   31:07 10:02 1:19:43 
  115  836 Dave Vos                Sartell            MN  35  148 10:43  2:27  2:27  105   37:29 17.6  0:58  124   28:10  9:06 1:19:45 
  116  630 John Darda              Minneapolis        MN  37   59  8:23  1:55  2:53  153   40:59 16.1  2:02  103   26:40  8:36 1:20:55 
  117  618 Daniel Bucknam          Winona             MN  41  166 12:11  2:47  2:51  129   39:13 16.8  1:41   74   25:06  8:06 1:21:00 
  118  651 Bradley Fleming         Chicago            IL  29   82  8:55  2:02  3:52  112   37:52 17.4  2:04  127   28:20  9:09 1:21:01 
  119  400 Jake Waker              La Crosse          WI  19   70  8:38  1:58  2:23  109   37:47 17.5  1:32  146   30:45  9:55 1:21:03 
  120  704 Cary Kronebusch         Rollingstone       MN  45  165 11:46  2:41  2:57  144   40:22 16.4  1:27   64   24:37  7:57 1:21:06 
  121  814 Michael Swanson         Minneapolis        MN  45  144 10:29  2:23  2:54  113   37:53 17.4  3:35   95   26:21  8:30 1:21:10 
  122  333 Tom McConville          Osseo              MN  62  164 11:45  2:41  2:49   84   36:05 18.3  1:24  134   29:10  9:25 1:21:12 
  123  758 Alfredo Oliveros        Rochester          MN  35  117  9:46  2:13  3:25   93   36:52 17.9  3:12  126   28:16  9:07 1:21:28 
  124  818 Andrew Teska            Winona             MN  32  161 11:29  2:37  2:50   97   36:58 17.9  1:57  128   28:30  9:12 1:21:41 
  125  716 Indy Liljevall          Lake City          MN  24  141 10:22  2:22  2:36  136   39:43 16.6  1:31  113   27:38  8:55 1:21:48 
  126  796 Tony Scudiero           Eagan              MN  32  138 10:12  2:19  2:07   57   34:42 19.0  2:12  156   32:49 10:35 1:21:59 
  127  330 Dick Lowry              North Mankato      MN  57   65  8:31  1:56  2:03  131   39:21 16.8  1:51  143   30:33  9:52 1:22:16 
  128  631 Phil Davis              Bloomington        MN  60  127  9:58  2:16  3:22  123   39:02 16.9  2:11  122   28:02  9:03 1:22:32 
  129  693 Michael Johnson         Winona             MN  45  122  9:50  2:14  3:37  141   40:09 16.4  1:28  119   27:44  8:57 1:22:47 
  130  252 Pj Atherton             Minneapolis        MN  32   83  8:56  2:02  2:25  164   43:04 15.3  2:25   93   26:12  8:27 1:22:59 
  131  251 Joe Andrews             Minneapolis        MN  48  132 10:00  2:17  2:20  118   38:40 17.1  1:39  147   30:54  9:58 1:23:32 
  132  262 Joshua Brittan          Circle Pines       MN  34   60  8:24  1:55  2:11   96   36:55 17.9  2:30  163   33:42 10:52 1:23:39 
  133  302 Jeremy Harvey           Minneapolis        MN  34   85  9:00  2:03  2:57   86   36:11 18.2  1:48  165   33:46 10:54 1:23:40 
  134  277 Jarred Cooley           St Louis Park      MN  26  159 11:20  2:35  2:58  140   40:06 16.5  1:30  121   27:48  8:58 1:23:40 
  135  843 Darrell Wilk            Bloomington        MN  69   55  8:19  1:54  2:02   61   34:48 19.0  2:13  176   36:33 11:48 1:23:54 
  136  396 David Vander Haar       Minneapolis        MN  60  136 10:09  2:19  2:46   89   36:37 18.0  2:40  153   31:45 10:15 1:23:56 
  137  781 Greg Richter            Maple Grove        MN  40   81  8:55  2:02  4:47  154   41:08 16.0  1:53  111   27:24  8:51 1:24:05 
  138  654 Michael Forsythe        Minneapolis        MN  33  100  9:15  2:07  3:15  132   39:23 16.8  3:49  129   28:30  9:12 1:24:10 
  139  688 Karsten Jepsen          White Bear Lake    MN  25  168 12:44  2:54  4:05  156   41:21 16.0  1:50   73   25:01  8:04 1:24:58 
  140  363 Elias Rosedahl          Zumbrota           MN  20  147 10:40  2:26  3:43  167   44:21 14.9  2:22   55   23:59  7:44 1:25:03 
  141  744 Theodor Morgan          Winona             MN  17   26  7:12  1:39  2:11  175   48:23 13.6  1:08   99   26:39  8:36 1:25:30 
  142  647 Luke Farley             Winona             MN  22  175 14:11  3:14  3:13  163   42:46 15.4  1:02   71   24:55  8:02 1:26:05 
  143  288 Sam Fields              Chaska             MN  18  181 14:38  3:20  3:34  121   38:54 17.0  1:28  116   27:43  8:57 1:26:15 
  144  790 Oliver Ross             Saint Paul         MN  32  133 10:01  2:17  3:21  126   39:10 16.9  3:14  145   30:35  9:52 1:26:19 
  145  278 Dennis Crane            Minneapolis        MN  55  177 14:24  3:17  3:53  142   40:16 16.4  2:23   85   25:49  8:20 1:26:43 
  146  635 Michael Dmowski         Edina              MN  55  105  9:23  2:08  3:52  147   40:35 16.3  2:28  142   30:28  9:50 1:26:44 
  147  735 Ed Maslowski            Rochester          MN  68  156 11:13  2:33  3:25  146   40:28 16.3  2:41  131   29:01  9:22 1:26:46 
  148  737 Kai Maurud              Winona             MN  37  182 14:39  3:20  2:54  125   39:06 16.9  1:07  133   29:04  9:23 1:26:49 
  149  779 William Reinarts        Winona             MN  65  129  9:59  2:16  3:24  119   38:44 17.0  3:22  154   31:52 10:17 1:27:19 
  150  652 Jason Foltz             Prior Lake         MN  44  134 10:02  2:17  4:27  161   42:16 15.6  2:27  132   29:03  9:23 1:28:13 
  151  416 Dan Ronken              Minneapolis        MN  41  106  9:24  2:09 11:06  120   38:51 17.0  1:32  120   27:46  8:58 1:28:37 
  152  608 Benjamin Bakken         Minneapolis        MN  43  152 11:03  2:31  3:54  138   39:58 16.5  2:17  151   31:39 10:13 1:28:51 
  153  692 Mark Johnson            Stillwater         MN  45  155 11:05  2:32  2:13   98   36:58 17.9  2:11  175   36:28 11:46 1:28:53 
  154  615 Keith Bjorge            Ringwood           IL  53  158 11:18  2:34  3:27  115   38:07 17.3  1:56  167   34:32 11:09 1:29:19 
  155  663 Brett Gorden            Rochester          MN  38  169 12:58  2:57  4:12  151   40:51 16.2  1:25  140   30:08  9:43 1:29:32 
  156  757 Kelly Ohara             Rochester          MN  56  131 10:00  2:17  4:40  152   40:59 16.1  3:08  148   30:56  9:59 1:29:41 
  157  803 Joseph Smith            St. Louis Park     MN  24  135 10:07  2:18  3:46  168   44:26 14.9  1:25  139   30:03  9:42 1:29:46 
  158  656 Rick Frietsche          Winona             MN  62  110  9:26  2:09  3:12  137   39:56 16.5  2:15  170   35:13 11:22 1:30:00 
  159  828 P.J. Van Valen          Winona             MN  34  123  9:53  2:15  3:22  128   39:12 16.8  2:10  171   35:38 11:30 1:30:13 
  160  825 Jeff Trinh-Sy           Minneapolis        MN  33  176 14:20  3:16  2:26  127   39:12 16.8  1:46  155   32:34 10:31 1:30:16 
  161  632 Jose Debes              Saint Paul         MN  38  160 11:24  2:36  3:14  169   44:37 14.8  1:15  138   29:54  9:39 1:30:23 
  162  633 Tom Demarais            Winona             MN  54  116  9:43  2:13  2:59  155   41:10 16.0  1:32  173   35:57 11:36 1:31:19 
  163  671 Matt Grussing           Maple Grove        MN  38  146 10:31  2:24  3:03  157   41:43 15.8  2:54  161   33:24 10:47 1:31:34 
  164  350 Steve Paschke           Chanhassen         MN  51  167 12:20  2:49  2:48  148   40:37 16.2  2:30  166   33:46 10:54 1:32:00 
  165  259 Leland Bigger           Saint Paul         MN  73  111  9:30  2:10  3:51  162   42:25 15.6  2:37  164   33:42 10:53 1:32:04 
  166  695 Nate Judson             Apple Valley       MN  40  157 11:14  2:33  3:31  158   41:44 15.8  2:53  157   32:56 10:38 1:32:16 
  167  765 John Paulson            Winona             MN  63  145 10:31  2:24  3:56  160   42:12 15.6  3:05  159   33:17 10:45 1:32:59 
  168  782 Erik Riesterer          Minneapolis        MN  36  173 14:06  3:13  4:43  106   37:38 17.5  2:23  172   35:53 11:35 1:34:41 
  169  677 Tyler Hannigan          Oakdale            MN  22  171 13:04  2:59  3:53  173   47:42 13.8  1:47  130   28:58  9:21 1:35:23 
  170  348 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58  163 11:45  2:41  4:16  166   43:55 15.0  3:13  160   33:17 10:45 1:36:25 
  171  696 Yiannis Kaznessis       Saint Paul         MN  43  179 14:30  3:18  3:53  165   43:16 15.3  2:11  168   34:45 11:13 1:38:33 
  172  380 Marlon Sluiter          Minneapolis        MN  41   67  8:32  1:57  2:46  172   46:15 14.3  1:49  179   41:14 13:18 1:40:35 
  173  619 Marcus Burnham          Winona             MN  43   80  8:54  2:02  3:13  150   40:48 16.2  2:21  181   45:31 14:41 1:40:45 
  174  301 Anthony Harrington      St. Louis Park     MN  36  121  9:49  2:14  2:25  183 1:00:05 11.0  2:35  105   26:50  8:40 1:41:41 
  175  740 Gtim McLeod             Winona             MN  40  183 15:37  3:33  4:13  177   48:38 13.6  1:56  152   31:44 10:15 1:42:08 
  176  675 Galen Hamann            Burnsville         MN  42   22  7:05  1:37  3:57  181   56:04 11.8  1:31  162   33:41 10:52 1:42:16 
  177  751 Kenneth Nance           Rochester          MN  34  172 14:00  3:11  4:42  179   50:44 13.0  2:20  158   33:11 10:43 1:44:56 
  178  351 Derald Pederson         Hopkins            MN  51  178 14:27  3:17  4:41  178   49:12 13.4  1:51  169   35:02 11:18 1:45:12 
  179  602 Dave Adcock             Houston            MN  47  153 11:04  2:31  5:47  174   47:42 13.8  3:14  178   39:41 12:49 1:47:26 
  180  331 Eber Lusty              Maple Grove        MN  71  174 14:09  3:13  3:44  159   41:52 15.8  3:26  182   45:48 14:47 1:48:57 
  181  287 Rich Felt               Rochester          MN  47  162 11:30  2:37  2:55  170   45:34 14.5  4:02  183   47:39 15:23 1:51:38 
  182  713 Eric Lee                Minnesota City     MN  48  170 12:58  2:57  4:53  180   54:20 12.1  2:00  177   39:16 12:40 1:53:25 
  183  719 David Lobben            Crosslake          MN  72  180 14:31  3:18  5:07  176   48:26 13.6  3:21  180   42:23 13:41 1:53:45 
  184  804 William Soranno         Winona             MN  55  186 20:19  4:38  6:52  171   45:41 14.4  5:18  174   36:09 11:40 1:54:17 
  185  806 David Stajkowski        Green Bay          WI  27  184 15:55  3:37 12:24  182   56:35 11.7  3:33  184   49:25 15:57 2:17:50 
  186  274 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  17   16  6:44  1:32  0:57                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  326 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  33    2  6:26  1:28  1:30    2   31:06 21.2  1:00    5   22:29  7:16 1:02:30 
    2  700 Jennifer Knutson        Minneapolis        MN  41    4  6:30  1:29  1:40    5   33:16 19.8  1:19    4   22:20  7:13 1:05:04 
    3  297 Laura Greer             Minneapolis        MN  25    3  6:30  1:29  1:13    9   33:57 19.4  1:02    7   22:57  7:25 1:05:38 
    4  698 Maureen Keane           Minneapolis        MN  25   13  7:16  1:40  3:29    7   33:44 19.6  1:41    1   20:04  6:29 1:06:13 
    5  789 Erika Ross              Rochester          MN  26    5  6:47  1:33  1:51   15   35:32 18.6  1:30    2   21:12  6:51 1:06:50 
    6  741 Rita Miller             Winona             MN  45   65  9:15  2:07  2:03    3   32:20 20.4  1:23    3   22:00  7:06 1:06:59 
    7  296 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  46   27  7:50  1:47  1:41    1   30:38 21.5  1:21   25   25:46  8:19 1:07:14 
    8  290 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38   48  8:40  1:59  1:20    4   33:09 19.9  1:04   11   23:21  7:32 1:07:32 
    9  729 Michelle Manrique-Flemi Chicago            IL  29   12  7:16  1:39  1:59   11   34:21 19.2  1:17   10   23:16  7:31 1:08:07 
   10  819 Jenny Thacker           Stillwater         MN  40   53  8:48  2:00  1:57    6   33:34 19.7  1:15    8   23:01  7:26 1:08:33 
   11  397 Brigid Varley           Saint Paul         MN  25    9  7:10  1:38  1:41   36   38:12 17.3  1:20    6   22:38  7:18 1:11:00 
   12  793 Stephanie Schon         Hamel              MN  40   28  7:51  1:47  2:00   10   34:00 19.4  1:17   30   26:07  8:26 1:11:13 
   13  285 Emy Everhart            Saint Paul         MN  35   21  7:31  1:43  2:11   13   34:49 19.0  2:12   20   24:45  7:59 1:11:26 
   14  289 Nicolle Fisher          Minneapolis        MN  25   70  9:24  2:09  1:48   12   34:23 19.2  1:36   18   24:30  7:55 1:11:40 
   15  777 Melissa Radermacher     Minneapolis        MN  21   29  7:53  1:48  2:04   22   36:35 18.0  1:26   14   23:51  7:42 1:11:47 
   16  372 Linda Schievelbein      Hopkins            MN  50   43  8:27  1:56  1:36    8   33:55 19.5  1:54   44   27:15  8:48 1:13:05 
   17  620 Patty Campbell          Minneapolis        MN  45   15  7:21  1:41  1:42   19   36:09 18.3  1:17   46   27:34  8:54 1:14:01 
   18  367 Brenna Rutherford       Minneapolis        MN  30   11  7:13  1:39  2:06   16   35:35 18.5  1:10   55   28:08  9:05 1:14:11 
   19  629 Mia Crow                Saint Paul         MN  27   44  8:32  1:57  2:03   21   36:24 18.1  1:27   29   26:00  8:24 1:14:25 
   20  754 Michelle Nordland       Pine Island        MN  46   18  7:27  1:42  1:57   14   35:27 18.6  1:43   52   27:55  9:01 1:14:27 
   21  318 Ashley Kirkegaard       Saint Paul         MN  26   26  7:50  1:47  1:56   51   39:23 16.8  1:19   19   24:38  7:57 1:15:05 
   22  936 Jennifer Miller         Rochester          MN  34   34  8:03  1:50  1:57   24   36:51 17.9  1:44   36   26:49  8:40 1:15:23 
   23  390 Maiken Strohm           Wayzata            MN  31   69  9:24  2:08  2:49   26   37:08 17.8  2:13   16   23:56  7:44 1:15:27 
   24  743 Tessara Morgan          Winona             MN  23   10  7:12  1:39  2:06   46   39:03 16.9  1:17   31   26:18  8:29 1:15:53 
   25  687 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17    1  6:16  1:26  1:33   53   39:26 16.7  1:16   49   27:39  8:55 1:16:08 
   26  316 Karen Kieser            Maple Grove        MN  42   89 10:17  2:21  2:00   28   37:13 17.7  1:25   22   25:31  8:14 1:16:24 
   27  800 Anni Skillicorn         Winona             MN  12   33  8:03  1:50  2:45   31   37:16 17.7  1:42   35   26:47  8:39 1:16:31 
   28  849 Laura Young             Minneapolis        MN  25   38  8:14  1:53  2:33   42   38:41 17.1  1:26   26   25:49  8:20 1:16:40 
   29  275 Kirsten Coffman         Rochester          MN  24   96 10:35  2:25  1:57   37   38:19 17.2  2:07   15   23:56  7:43 1:16:51 
   30  728 Megan Magnuson          Rochester          MN  38    7  6:50  1:33  2:14   25   36:58 17.9  1:57   69   29:09  9:25 1:17:07 
   31  613 Emily Beugen            Minneapolis        MN  35   51  8:44  1:59  2:17   43   38:48 17.0  1:51   23   25:36  8:16 1:17:13 
   32  349 Jessica Padniewski      Eden Prairie       MN  22    8  7:00  1:36  2:24   67   40:41 16.2  1:20   27   25:51  8:21 1:17:14 
   33  660 Katherine Gilmer        Winona             MN  36   78  9:42  2:13  1:40   29   37:13 17.7  1:36   39   27:06  8:45 1:17:16 
   34  407 Janae Witte             Hutchinson         MN  26    6  6:49  1:33  2:13   17   35:52 18.4  1:28   84   30:58 10:00 1:17:18 
   35  841 Sara Wiebke             Arnolds Park       IA  32   64  9:13  2:06  3:26   65   40:31 16.3  1:27    9   23:06  7:27 1:17:41 
   36  352 Brittany Pentek         Minneapolis        MN  24  116 11:40  2:39  2:18   47   39:10 16.9  1:14   12   23:41  7:39 1:18:00 
   37  345 Jenny Norcutt           Chanhassen         MN  28   42  8:19  1:54  1:58   49   39:19 16.8  2:04   33   26:36  8:35 1:18:14 
   38  745 Tracy Morgan            Winona             MN  48   58  8:58  2:03  2:03   27   37:12 17.7  1:21   66   28:56  9:20 1:18:27 
   39  311 Danielle Johnson        Shakopee           MN  41  101 10:55  2:29  2:06   18   36:02 18.3  1:28   54   28:05  9:04 1:18:35 
   40  389 Michele Stout           Prior Lake         MN  39   31  7:59  1:49  2:16   35   38:03 17.3  2:14   57   28:09  9:05 1:18:40 
   41  792 Katie Schneider         Rochester          MN  32   79  9:43  2:13  2:55   58   40:04 16.5  1:35   17   24:28  7:54 1:18:44 
   42  720 Liz Longmuir            Carmel             IN  36   80  9:46  2:13  1:58   33   37:45 17.5  1:37   53   28:05  9:04 1:19:09 
   43  640 Alexandra Economy       Winona             MN  27   19  7:27  1:42  1:45   23   36:48 17.9  1:35   87   31:36 10:12 1:19:10 
   44  783 Abby Riewe              Winona             MN  32   41  8:17  1:53  2:29   52   39:24 16.8  1:21   51   27:51  9:00 1:19:21 
   45  823 Cathy Torgerson         Rochester          MN  56   63  9:11  2:06  3:19   20   36:22 18.1  2:27   58   28:14  9:07 1:19:33 
   46  398 Penny Verdeck           Glencoe            MN  39   71  9:27  2:09  2:30   44   38:50 17.0  1:47   41   27:10  8:46 1:19:41 
   47  609 Bethann Barankovich     Minneapolis        MN  50   40  8:14  1:53  3:02   50   39:23 16.8  2:12   40   27:06  8:45 1:19:55 
   48  605 Sarah Atwood            Rochester          MN  33   67  9:19  2:07  2:44   68   40:42 16.2  1:13   28   25:59  8:23 1:19:55 
   49  293 Kathy Gerhardt          St. Louis Park     MN  43   50  8:43  1:59  2:13   32   37:23 17.7  1:31   79   30:23  9:48 1:20:11 
   50  916 Lisa Lund               Trempealeau        WI  45  113 11:33  2:38  2:52   38   38:25 17.2  1:28   32   26:32  8:34 1:20:47 
   51  641 Karen Eklin             Minneapolis        MN  50   37  8:12  1:52  2:03   76   41:42 15.8  1:34   47   27:34  8:54 1:21:03 
   52  341 Kaitlyn Minnihan        St Louis Park      MN  28   82  9:59  2:17  3:11   48   39:15 16.8  1:37   38   27:06  8:45 1:21:06 
   53  669 Anna Groebner           Inver Grove Height MN  19   23  7:34  1:44  3:32  102   44:21 14.9  2:01   13   23:51  7:42 1:21:17 
   54  791 Liljequist Sarah        Minneapolis        MN  43   99 10:43  2:27  2:13   39   38:27 17.2  2:40   45   27:17  8:48 1:21:18 
   55  773 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  55   20  7:30  1:43  2:11   69   40:45 16.2  1:36   74   30:03  9:42 1:22:02 
   56  384 Kristin Stai            Maple Grove        MN  38   17  7:24  1:41  1:57   70   40:46 16.2  1:31   82   30:41  9:54 1:22:18 
   57  402 Lisa Wheeler            Bloomington        MN  63   98 10:43  2:26  2:19   56   39:38 16.7  2:01   50   27:51  8:59 1:22:29 
   58  659 Emily Gillespie         Savage             MN  38   39  8:14  1:53  3:59   59   40:07 16.5  2:39   48   27:34  8:54 1:22:32 
   59  752 Kelley Nelson           Portland           OR  36  117 11:44  2:40  3:58   54   39:34 16.7  1:53   24   25:43  8:18 1:22:49 
   60  738 Kelli May               Winona             MN  27   32  8:02  1:50  2:46   79   41:55 15.7  1:10   67   29:00  9:22 1:22:53 
   61  771 Erica Ping              Winona             MN  35   61  9:02  2:03  1:49   60   40:15 16.4  1:18   81   30:34  9:52 1:22:56 
   62  794 Shari Schuh             Winona             MN  34  121 11:57  2:43  2:33   41   38:36 17.1  1:13   65   28:53  9:19 1:23:10 
   63  685 Sarah Holthaus          Galesville         WI  42   81  9:55  2:16  3:50   89   42:56 15.4  1:33   21   25:04  8:05 1:23:15 
   64  760 Kari Osmondson          Saint Cloud        MN  33   72  9:27  2:09  2:00   34   38:01 17.4  1:51   93   32:07 10:22 1:23:25 
   65  812 Hannah Striker          Eden Prairie       MN  18   68  9:21  2:08  2:15   97   43:34 15.1  1:07   43   27:14  8:48 1:23:30 
   66  706 Erica Kucharas          Eau Claire         WI  31  119 11:49  2:42  2:20   55   39:35 16.7  1:50   56   28:09  9:05 1:23:40 
   67  799 Christine Seppanen      Austin             MN  43   22  7:32  1:43  1:54   81   42:10 15.7  2:09   75   30:04  9:42 1:23:47 
   68  645 Loribeth Evertz         Rochester          MN  26  124 12:06  2:45  3:08   45   38:52 17.0  1:21   61   28:32  9:13 1:23:57 
   69  665 Shelby Gregg            Inver Grove Height MN  14   24  7:40  1:45  2:50  118   45:40 14.5  1:26   34   26:45  8:38 1:24:19 
   70  920 Ann Gordon              Eau Claire         WI  47   56  8:56  2:02  3:20   78   41:51 15.8  1:55   59   28:24  9:10 1:24:23 
   71  309 Ann Jesperson           Edina              MN  25   16  7:22  1:41  3:01   63   40:22 16.4  2:21   88   31:36 10:12 1:24:41 
   72  250 Laura Allard            Sioux Falls        SD  42   76  9:39  2:12  2:53   62   40:15 16.4  2:11   73   29:59  9:41 1:24:55 
   73  718 Kaitlyn Lindaman        Winona             MN  18   74  9:35  2:11  2:08  121   45:43 14.4  0:57   37   26:58  8:42 1:25:20 
   74  607 Sarah Baker             Minneapolis        MN  27   59  8:59  2:03  2:05   71   40:54 16.1  1:52   96   32:16 10:25 1:26:04 
   75  646 Renata Faeth            Edina              MN  54   54  8:53  2:02  2:41   94   43:31 15.2  2:32   64   28:50  9:18 1:26:26 
   76  292 Samantha Gemberling     St. Paul           MN  42   91 10:19  2:21  3:23   61   40:15 16.4  2:21   78   30:13  9:45 1:26:29 
   77  712 Amy Lee                 Champlin           MN  39   66  9:17  2:07  3:20   87   42:49 15.4  2:41   62   28:35  9:13 1:26:40 
   78  817 Michelle Taylor         Rochester          MN  30  111 11:27  2:37  4:00   64   40:27 16.3  1:47   72   29:45  9:36 1:27:25 
   79  666 Dianne Gregory          Saint Paul         MN  63   57  8:56  2:02  2:59   80   41:57 15.7  2:14   89   31:36 10:12 1:27:40 
   80  726 Kelly Lyp               Valparaiso         IN  17   77  9:40  2:12  3:16   86   42:49 15.4  1:44   83   30:49  9:57 1:28:15 
   81  766 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  55  129 12:44  2:54  2:42   40   38:30 17.1  2:04   98   32:33 10:30 1:28:31 
   82  655 Ruth Forsythe           Winona             MN  62   83  9:59  2:17  3:36  101   44:20 14.9  1:32   68   29:05  9:23 1:28:32 
   83  839 Colise West-Hill        Bailey             CO  42   47  8:40  1:58  3:11  109   44:57 14.7  2:25   71   29:21  9:28 1:28:32 
   84  381 Rebecca Sluss           Minneapolis        MN  36   55  8:53  2:02  3:24   82   42:18 15.6  2:11   94   32:10 10:23 1:28:54 
   85  802 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  21  112 11:29  2:37  2:28  105   44:33 14.8  1:59   63   28:35  9:13 1:29:02 
   86  759 Carmen Olsen            Saint Paul         MN  36   92 10:22  2:22  3:17   66   40:33 16.3  2:18  107   33:16 10:44 1:29:44 
   87  837 Sandy Vos               Dundee             IL  40  122 11:58  2:44  3:33   83   42:21 15.6  1:58   77   30:09  9:44 1:29:57 
   88  638 Charissa Eaton          Winona             MN  39   14  7:18  1:40  3:27  127   46:55 14.1  1:11   86   31:13 10:04 1:30:02 
   89  670 Ashley Groebner         Inver Grove Height MN  17   25  7:41  1:45  3:30  124   46:18 14.3  1:52   85   31:11 10:04 1:30:30 
   90  820 Ilsa Thooft             Bemidji            MN  20   84 10:00  2:17  4:09   93   43:05 15.3  1:25   92   31:56 10:18 1:30:33 
   91  703 Anna Kreofsky           Winona             MN  26   95 10:32  2:24  3:13   30   37:16 17.7  2:18  129   37:19 12:03 1:30:36 
   92  918 Beckie Perkins          Apple Valley       MN  49  105 11:07  2:32  3:59   57   39:53 16.5  1:51  113   34:01 10:59 1:30:49 
   93  831 Jamie Vaughn            Winona             MN  37   73  9:29  2:10  3:49  100   44:19 14.9  1:40   90   31:44 10:15 1:30:59 
   94  282 Brigitte Duval          Bloomington        MN  53  132 12:49  2:55  4:01   77   41:46 15.8  2:19   76   30:08  9:43 1:31:00 
   95  725 Jody Lyp                Valparaiso         IN  44   60  9:00  2:03  2:35  122   45:46 14.4  2:00   91   31:46 10:15 1:31:06 
   96  410 Crystal Zins            Saint Paul         MN  32   90 10:19  2:21  2:59   99   44:05 15.0  1:39   95   32:13 10:24 1:31:13 
   97  702 Jacqui Kouba            Excelsior          MN  51  100 10:51  2:28  3:50   73   41:11 16.0  1:39  110   33:45 10:54 1:31:14 
   98  810 Sara Stoltman           Prior Lake         MN  57   30  7:58  1:49  2:38  107   44:54 14.7  1:16  115   34:36 11:10 1:31:19 
   99  366 Christine Rowland       Minneapolis        MN  47  120 11:51  2:42  3:15  123   45:49 14.4  3:20   42   27:11  8:46 1:31:24 
  100  736 Barb Matousek           Trempealeau        WI  47  108 11:15  2:34  2:57   95   43:31 15.2  1:20   99   32:45 10:34 1:31:47 
  101  343 Angie Nelson            Saint Cloud        MN  28   45  8:33  1:57  3:04  120   45:43 14.4  1:39  102   33:00 10:39 1:31:58 
  102  385 Jenna Stanze            Hudson             WI  15   46  8:36  1:58  2:02  116   45:35 14.5  1:19  120   35:21 11:25 1:32:51 
  103  606 Janet Baker             Winona             MN  56  109 11:16  2:34  2:43  106   44:50 14.7  1:52   97   32:23 10:27 1:33:02 
  104  362 Keri Rolland            Minneapolis        MN  30   62  9:06  2:05  2:04  143   50:08 13.2  1:42   80   30:27  9:50 1:33:25 
  105  319 Ailie Kubow             Blaine             MN  38  104 11:06  2:32  2:13   72   41:01 16.1  2:27  125   36:41 11:50 1:33:27 
  106  778 Jennifer Ramsey         Lonsdale           MN  41  133 12:49  2:55  3:16  125   46:24 14.2  3:02   60   28:25  9:10 1:33:54 
  107  767 Alanna Pelowski         Winona             MN  38   97 10:37  2:25  5:24   74   41:23 15.9  2:27  114   34:11 11:02 1:34:00 
  108  833 Kristi Venz             Minneapolis        MN  30  107 11:15  2:34  3:12  140   49:15 13.4  1:15   70   29:17  9:27 1:34:11 
  109  653 Kari Foltz              Prior Lake         MN  42   52  8:46  2:00  4:02   75   41:30 15.9  2:14  130   38:08 12:18 1:34:38 
  110  657 Jessica Geisler         Saint Charles      MN  39   88 10:14  2:20  4:48   98   44:03 15.0  1:35  117   34:48 11:14 1:35:27 
  111  732 Joscelyn Martin         Zumbro Falls       MN  43   36  8:05  1:51  4:54  113   45:20 14.6  1:59  119   35:21 11:25 1:35:38 
  112  634 Alison Denio            Winona             MN  44  114 11:38  2:39  3:33   92   43:02 15.3  3:38  111   33:51 10:55 1:35:39 
  113  604 Jackie Arnason          Chicago            IL  25   75  9:38  2:12  3:09  132   48:03 13.7  1:45  105   33:08 10:42 1:35:41 
  114  710 Bridget Lawler          Owatonna           MN  52  125 12:22  2:49  2:41   85   42:40 15.5  1:42  124   36:19 11:43 1:35:42 
  115  694 Trisha Johnson          Winona             MN  40   49  8:42  1:59  3:08  115   45:30 14.5  1:40  128   36:52 11:54 1:35:50 
  116  739 Sarah McGee             Saint Paul         MN  37   93 10:23  2:22  2:45   84   42:23 15.6  2:06  131   38:16 12:21 1:35:51 
  117  851 Amanda Zimanski         New Ulm            MN  34  131 12:46  2:54  2:58  104   44:25 14.9  1:35  116   34:39 11:11 1:36:20 
  118  327 Susan Leroy             Prior Lake         MN  59  142 14:19  3:16  2:56   96   43:33 15.2  2:53  101   32:56 10:38 1:36:35 
  119  294 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  45  136 13:12  3:00  3:34  114   45:27 14.5  2:02  106   33:08 10:42 1:37:22 
  120  764 Carmaine Patterson      Galesville         WI  38  103 11:00  2:30  3:26  103   44:23 14.9  2:55  121   35:40 11:31 1:37:22 
  121  842 Jolene Wieczorek        New Berlin         WI  32   86 10:04  2:18  2:59   91   43:01 15.3  3:03  132   38:49 12:32 1:37:54 
  122  406 Pamela Winge            Rogers             MN  44  127 12:35  2:52  3:02  129   47:18 14.0  2:08  104   33:07 10:41 1:38:08 
  123  276 Heather Cooley          Plymouth           MN  30  139 13:24  3:03  4:03  130   47:44 13.8  1:40  100   32:46 10:35 1:39:35 
  124  315 Molly Kent              Northfield         MN  30   35  8:04  1:50  3:04   90   42:57 15.4  1:59  139   43:38 14:05 1:39:41 
  125  337 Susan Meyers            North Mankato      MN  26  126 12:25  2:50  3:55  137   48:52 13.5  1:30  108   33:25 10:47 1:40:06 
  126  840 Susan White             Winona             MN  49  144 14:57  3:24  3:48   88   42:53 15.4  2:21  122   36:13 11:41 1:40:10 
  127  742 Maggie Modjeski         Winona             MN  39  110 11:17  2:34  2:26  110   45:03 14.7  1:32  135   40:03 12:56 1:40:20 
  128  409 Nic Zapko               Minneapolis        MN  43  128 12:41  2:53  4:33  112   45:18 14.6  2:08  127   36:45 11:52 1:41:23 
  129  610 Katy Bauer              Saint Paul         MN  51  143 14:51  3:23  3:59  111   45:08 14.6  3:07  123   36:17 11:43 1:43:20 
  130  320 Lois Kubow              Duluth             MN  61  102 10:58  2:30  3:03  108   44:56 14.7  2:53  137   41:38 13:26 1:43:26 
  131  774 Marybeth Polus          Winona             MN  57   85 10:00  2:17  5:43  126   46:26 14.2  1:44  136   40:09 12:57 1:44:00 
  132  826 Kimberly Trinh-Sy       Minneapolis        MN  34  134 12:55  2:56  2:17  134   48:16 13.7  1:45  133   38:59 12:35 1:44:09 
  133  711 Donna Layton            Rochester          MN  45  152 17:53  4:04  3:21  131   47:59 13.8  2:05  103   33:05 10:41 1:44:23 
  134  784 Theresa Riley           La Crescent        MN  68  115 11:39  2:39  3:57  145   51:50 12.7  3:17  112   33:51 10:55 1:44:32 
  135  755 Judy Novotny            Winona             MN  58  135 13:08  3:00  5:19  142   50:07 13.2  3:25  109   33:44 10:53 1:45:42 
  136  329 Brenda Lipkie           Stewartville       MN  39  145 15:18  3:29  3:46  141   49:54 13.2  2:50  118   35:16 11:23 1:47:02 
  137  848 Molly Wiste             Hackensack         MN  33   94 10:27  2:23  2:41  139   48:57 13.5  1:55  140   43:40 14:06 1:47:39 
  138  749 Michele Murphy          Eden Prairie       MN  60  140 13:51  3:09  3:52  144   50:27 13.1  3:19  126   36:44 11:51 1:48:11 
  139  625 Pamela Cordes           Winona             MN  49  149 16:25  3:44  3:36  136   48:38 13.6  2:15  134   39:40 12:48 1:50:32 
  140  682 Deb Hegland             Winona             MN  57  138 13:18  3:02  3:23  133   48:04 13.7  3:00  144   44:23 14:19 1:52:06 
  141  667 Staci Gricius           Winona             MN  35  106 11:12  2:33  3:28  128   47:07 14.0  3:16  147   48:55 15:47 1:53:56 
  142  722 Rebecca Lossen          Winona             MN  62  141 14:02  3:12  3:52  119   45:43 14.4  2:23  145   48:05 15:31 1:54:03 
  143  686 Mary Hyde               Winona             MN  53  118 11:44  2:40  4:24  148   53:06 12.4  2:19  138   42:39 13:46 1:54:11 
  144  621 Claudia Cappiello       Minneapolis        MN  27  123 12:04  2:45  4:15  147   52:47 12.5  2:17  142   43:56 14:11 1:55:17 
  145  260 Kari Boudreau           Minneapolis        MN  46  137 13:14  3:01  4:13  117   45:36 14.5  4:06  149   50:22 16:15 1:57:27 
  146  678 Leanne Hansen           Bloomington        MN  63  151 16:41  3:48  5:35  138   48:57 13.5  3:41  141   43:43 14:07 1:58:35 
  147  307 Sarah Jackson           Eden Prairie       MN  30  150 16:29  3:45  4:17  149   53:49 12.3  2:10  143   44:10 14:15 2:00:53 
  148  821 Michelle Thooft         Bemidji            MN  48  147 15:55  3:38  5:36  135   48:30 13.6  2:43  151   51:22 16:34 2:04:04 
  149  254 Ashley Bateman          Albertville        MN  30  146 15:21  3:30  4:34  146   52:03 12.7  2:38  150   51:01 16:28 2:05:35 
  150  770 Sarah Peters            Green Bay          WI  22  130 12:44  2:54  5:13  150   56:35 11.7  3:32  148   49:25 15:57 2:07:26 
  151  353 Margaret Sus Pfau       Minneapolis        MN  56  148 16:11  3:41  5:33  151 1:03:10 10.4  1:54  146   48:18 15:35 2:15:04 
  152  266 Laurie Broghammer       Winona             MN  44   87 10:06  2:18                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  763 Nikolas Pardoe          Black River Falls  WI  16    1  5:56  1:21  1:50    1   31:17 21.1  1:36    1   19:40  6:21 1:00:17 
    2  761 Mark Ostroot            Kasson             MN  17    2  6:10  1:24  1:46    3   34:46 19.0  1:15    2   20:30  6:37 1:04:25 
    3  374 Jake Schroeder          Ramsey             MN  19    5  7:06  1:37  1:58    2   31:52 20.7  1:09    3   23:13  7:30 1:05:16 
    4  699 Zachary Kennedy         Osseo              MN  16    3  6:30  1:29  2:25    4   37:27 17.6  1:17    5   27:43  8:57 1:15:19 
    5  400 Jake Waker              La Crosse          WI  19    7  8:38  1:58  2:23    5   37:47 17.5  1:32    7   30:45  9:55 1:21:03 
    6  744 Theodor Morgan          Winona             MN  17    6  7:12  1:39  2:11    7   48:23 13.6  1:08    4   26:39  8:36 1:25:30 
    7  288 Sam Fields              Chaska             MN  18    8 14:38  3:20  3:34    6   38:54 17.0  1:28    6   27:43  8:57 1:26:15 
    8  274 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  17    4  6:44  1:32  0:57                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  687 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17    1  6:16  1:26  1:33    2   39:26 16.7  1:16    6   27:39  8:55 1:16:08 
    2  800 Anni Skillicorn         Winona             MN  12    5  8:03  1:50  2:45    1   37:16 17.7  1:42    3   26:47  8:39 1:16:31 
    3  669 Anna Groebner           Inver Grove Height MN  19    2  7:34  1:44  3:32    5   44:21 14.9  2:01    1   23:51  7:42 1:21:17 
    4  812 Hannah Striker          Eden Prairie       MN  18    7  9:21  2:08  2:15    4   43:34 15.1  1:07    5   27:14  8:48 1:23:30 
    5  665 Shelby Gregg            Inver Grove Height MN  14    3  7:40  1:45  2:50    7   45:40 14.5  1:26    2   26:45  8:38 1:24:19 
    6  718 Kaitlyn Lindaman        Winona             MN  18    8  9:35  2:11  2:08    8   45:43 14.4  0:57    4   26:58  8:42 1:25:20 
    7  726 Kelly Lyp               Valparaiso         IN  17    9  9:40  2:12  3:16    3   42:49 15.4  1:44    7   30:49  9:57 1:28:15 
    8  670 Ashley Groebner         Inver Grove Height MN  17    4  7:41  1:45  3:30    9   46:18 14.3  1:52    8   31:11 10:04 1:30:30 
    9  385 Jenna Stanze            Hudson             WI  15    6  8:36  1:58  2:02    6   45:35 14.5  1:19    9   35:21 11:25 1:32:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  673 Carl Gustafson          Rochester          MN  24    3  8:44  1:59  2:34    1   31:06 21.2  0:55    2   21:24  6:54 1:04:40 
    2  690 Jacob Johnson           Winona             MN  20    1  5:52  1:20  1:38    4   35:06 18.8  1:26    1   20:51  6:44 1:04:52 
    3  748 Corey Muellenbach       Minneapolis        MN  23    5  9:25  2:09  2:23    3   34:48 19.0  1:42    3   21:53  7:04 1:10:08 
    4  386 Tanner Stoen            Hopkins            MN  23    6  9:56  2:16  2:02    2   33:25 19.8  1:36    4   23:15  7:30 1:10:12 
    5  815 Alexander Tadt          Minneapolis        MN  23    2  7:53  1:48  2:00    5   35:52 18.4  1:14    8   25:12  8:08 1:12:08 
    6  261 Zachery Bourgeault      Duluth             MN  21    8 10:18  2:21  1:31    7   39:28 16.7  1:31    6   24:07  7:47 1:16:54 
    7  658 John Gervais            Minneapolis        MN  24    4  8:49  2:01  4:00    6   38:02 17.4  1:17    9   25:38  8:17 1:17:44 
    8  716 Indy Liljevall          Lake City          MN  24    9 10:22  2:22  2:36    8   39:43 16.6  1:31   10   27:38  8:55 1:21:48 
    9  363 Elias Rosedahl          Zumbrota           MN  20   10 10:40  2:26  3:43   10   44:21 14.9  2:22    5   23:59  7:44 1:25:03 
   10  647 Luke Farley             Winona             MN  22   12 14:11  3:14  3:13    9   42:46 15.4  1:02    7   24:55  8:02 1:26:05 
   11  803 Joseph Smith            St. Louis Park     MN  24    7 10:07  2:18  3:46   11   44:26 14.9  1:25   12   30:03  9:42 1:29:46 
   12  677 Tyler Hannigan          Oakdale            MN  22   11 13:04  2:59  3:53   12   47:42 13.8  1:47   11   28:58  9:21 1:35:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  777 Melissa Radermacher     Minneapolis        MN  21    3  7:53  1:48  2:04    1   36:35 18.0  1:26    2   23:51  7:42 1:11:47 
    2  743 Tessara Morgan          Winona             MN  23    2  7:12  1:39  2:06    3   39:03 16.9  1:17    5   26:18  8:29 1:15:53 
    3  275 Kirsten Coffman         Rochester          MN  24    5 10:35  2:25  1:57    2   38:19 17.2  2:07    3   23:56  7:43 1:16:51 
    4  349 Jessica Padniewski      Eden Prairie       MN  22    1  7:00  1:36  2:24    5   40:41 16.2  1:20    4   25:51  8:21 1:17:14 
    5  352 Brittany Pentek         Minneapolis        MN  24    7 11:40  2:39  2:18    4   39:10 16.9  1:14    1   23:41  7:39 1:18:00 
    6  802 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  21    6 11:29  2:37  2:28    7   44:33 14.8  1:59    6   28:35  9:13 1:29:02 
    7  820 Ilsa Thooft             Bemidji            MN  20    4 10:00  2:17  4:09    6   43:05 15.3  1:25    7   31:56 10:18 1:30:33 
    8  770 Sarah Peters            Green Bay          WI  22    8 12:44  2:54  5:13    8   56:35 11.7  3:32    8   49:25 15:57 2:07:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  393 John Taipale            Plymouth           MN  29    1  6:35  1:30  1:13    1   29:11 22.6  1:03    2   19:25  6:16   57:25 
    2  680 Andy Happe              Urbandale          IA  25    2  6:37  1:31  1:04    3   33:37 19.6  0:50    3   20:24  6:35 1:02:30 
    3  370 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  29    3  7:38  1:44  1:45    4   34:34 19.1  1:45    1   18:18  5:54 1:03:59 
    4  797 Daniel Sebo             Winona             MN  25    4  7:40  1:45  2:09    2   33:27 19.7  1:15    6   22:53  7:23 1:07:22 
    5  724 Michael Lybarger        Minneapolis        MN  28    9  9:03  2:04  2:22    6   35:55 18.4  1:32    4   22:14  7:11 1:11:04 
    6  272 Joe Christman           Northfield         MN  28    5  8:08  1:51  2:49    7   36:03 18.3  1:57    5   22:22  7:13 1:11:17 
    7  622 Alex Carlson            Rochester          MN  25    6  8:27  1:56  1:34    5   35:21 18.7  1:43    9   25:22  8:11 1:12:25 
    8  668 Kyle Grimes             Freeport           IL  26   10  9:18  2:07  2:01    9   36:51 17.9  1:27   11   26:33  8:34 1:16:09 
    9  623 Lucas Carlstrom         Rochester          MN  28   12  9:58  2:16  2:04    8   36:50 17.9  1:32   10   26:01  8:24 1:16:22 
   10  257 Jacob Bernhagen         St. Louis Park     MN  28    7  8:32  1:57  2:38   12   40:05 16.5  2:15    7   24:37  7:57 1:18:06 
   11  813 Scott Sturm             Rochester          MN  27   11  9:18  2:07  2:26   11   39:04 16.9  1:24   12   26:57  8:42 1:19:07 
   12  651 Bradley Fleming         Chicago            IL  29    8  8:55  2:02  3:52   10   37:52 17.4  2:04   14   28:20  9:09 1:21:01 
   13  277 Jarred Cooley           St Louis Park      MN  26   13 11:20  2:35  2:58   13   40:06 16.5  1:30   13   27:48  8:58 1:23:40 
   14  688 Karsten Jepsen          White Bear Lake    MN  25   14 12:44  2:54  4:05   14   41:21 16.0  1:50    8   25:01  8:04 1:24:58 
   15  806 David Stajkowski        Green Bay          WI  27   15 15:55  3:37 12:24   15   56:35 11.7  3:33   15   49:25 15:57 2:17:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  297 Laura Greer             Minneapolis        MN  25    1  6:30  1:29  1:13    2   33:57 19.4  1:02    4   22:57  7:25 1:05:38 
    2  698 Maureen Keane           Minneapolis        MN  25    6  7:16  1:40  3:29    1   33:44 19.6  1:41    1   20:04  6:29 1:06:13 
    3  789 Erika Ross              Rochester          MN  26    2  6:47  1:33  1:51    5   35:32 18.6  1:30    2   21:12  6:51 1:06:50 
    4  729 Michelle Manrique-Flemi Chicago            IL  29    5  7:16  1:39  1:59    3   34:21 19.2  1:17    5   23:16  7:31 1:08:07 
    5  397 Brigid Varley           Saint Paul         MN  25    4  7:10  1:38  1:41   10   38:12 17.3  1:20    3   22:38  7:18 1:11:00 
    6  289 Nicolle Fisher          Minneapolis        MN  25   16  9:24  2:09  1:48    4   34:23 19.2  1:36    6   24:30  7:55 1:11:40 
    7  629 Mia Crow                Saint Paul         MN  27   13  8:32  1:57  2:03    7   36:24 18.1  1:27    9   26:00  8:24 1:14:25 
    8  318 Ashley Kirkegaard       Saint Paul         MN  26    9  7:50  1:47  1:56   15   39:23 16.8  1:19    7   24:38  7:57 1:15:05 
    9  849 Laura Young             Minneapolis        MN  25   11  8:14  1:53  2:33   11   38:41 17.1  1:26    8   25:49  8:20 1:16:40 
   10  407 Janae Witte             Hutchinson         MN  26    3  6:49  1:33  2:13    6   35:52 18.4  1:28   14   30:58 10:00 1:17:18 
   11  345 Jenny Norcutt           Chanhassen         MN  28   12  8:19  1:54  1:58   14   39:19 16.8  2:04   10   26:36  8:35 1:18:14 
   12  640 Alexandra Economy       Winona             MN  27    8  7:27  1:42  1:45    8   36:48 17.9  1:35   15   31:36 10:12 1:19:10 
   13  341 Kaitlyn Minnihan        St Louis Park      MN  28   18  9:59  2:17  3:11   13   39:15 16.8  1:37   11   27:06  8:45 1:21:06 
   14  738 Kelli May               Winona             MN  27   10  8:02  1:50  2:46   18   41:55 15.7  1:10   13   29:00  9:22 1:22:53 
   15  645 Loribeth Evertz         Rochester          MN  26   21 12:06  2:45  3:08   12   38:52 17.0  1:21   12   28:32  9:13 1:23:57 
   16  309 Ann Jesperson           Edina              MN  25    7  7:22  1:41  3:01   16   40:22 16.4  2:21   16   31:36 10:12 1:24:41 
   17  607 Sarah Baker             Minneapolis        MN  27   15  8:59  2:03  2:05   17   40:54 16.1  1:52   17   32:16 10:25 1:26:04 
   18  703 Anna Kreofsky           Winona             MN  26   19 10:32  2:24  3:13    9   37:16 17.7  2:18   21   37:19 12:03 1:30:36 
   19  343 Angie Nelson            Saint Cloud        MN  28   14  8:33  1:57  3:04   19   45:43 14.4  1:39   18   33:00 10:39 1:31:58 
   20  604 Jackie Arnason          Chicago            IL  25   17  9:38  2:12  3:09   20   48:03 13.7  1:45   19   33:08 10:42 1:35:41 
   21  337 Susan Meyers            North Mankato      MN  26   22 12:25  2:50  3:55   21   48:52 13.5  1:30   20   33:25 10:47 1:40:06 
   22  621 Claudia Cappiello       Minneapolis        MN  27   20 12:04  2:45  4:15   22   52:47 12.5  2:17   22   43:56 14:11 1:55:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  768 Nicholas Pergande       Winona             MN  30    9  7:49  1:47  1:11    1   28:14 23.4  1:00    2   20:56  6:46   59:09 
    2  258 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  34    6  7:26  1:42  1:42    4   33:24 19.8  1:08    1   20:20  6:34 1:03:58 
    3  717 Matt Lilla              Lakeville          MN  33    5  7:23  1:41  1:30    2   31:20 21.1  1:01    6   22:50  7:22 1:04:02 
    4  681 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   15  8:48  2:00  1:20    3   32:06 20.6  1:13    3   22:04  7:07 1:05:29 
    5  816 Bryan Taylor            Rochester          MN  31    2  6:40  1:31  1:44    7   34:28 19.1  1:01    7   23:18  7:31 1:07:10 
    6  780 Marcus Reszka           Minneapolis        MN  30   10  7:54  1:48  1:45   11   34:45 19.0  1:42    8   23:47  7:41 1:09:51 
    7  270 Bryan Buxton            Saint Paul         MN  32   29 11:01  2:31  1:36    8   34:31 19.1  1:02    4   22:35  7:17 1:10:44 
    8  624 Dan Chies               Saint Peter        MN  32    1  6:29  1:29  1:24   14   35:37 18.5  1:16   19   26:16  8:29 1:10:59 
    9  359 Steve Reutiman          Minnetonka         MN  31    7  7:41  1:45  1:57   17   36:46 18.0  1:32    9   23:52  7:42 1:11:47 
   10  637 Nick Duchateau          Rochester          MN  34   19  9:02  2:04  1:25    9   34:40 19.0  1:10   16   25:57  8:23 1:12:11 
   11  801 Matthew Slaggie         Winona             MN  32   26 10:09  2:19  2:44   12   34:54 18.9  1:57    5   22:37  7:18 1:12:20 
   12  391 Phillip Strohm          Wayzata            MN  30   11  8:11  1:52  3:13   13   35:24 18.6  1:38   12   24:59  8:04 1:13:23 
   13  674 Scott Hagemeier         St. Lou's Park     MN  33   20  9:10  2:05  1:25    6   34:25 19.2  1:05   22   27:32  8:53 1:13:34 
   14  850 John Zeuli              Rochester          MN  33    8  7:43  1:46  2:14   22   37:25 17.6  1:39   13   25:11  8:08 1:14:11 
   15  769 Ray Perry               Rochester          MN  30   21  9:13  2:06  2:04   24   37:48 17.5  0:53   10   24:22  7:52 1:14:18 
   16  336 Nick Meyers             North Mankato      MN  31   16  8:54  2:02  2:53   20   37:05 17.8  1:36   14   25:14  8:09 1:15:39 
   17  684 Kyle Herdina            Winona             MN  34    4  7:21  1:41  2:07   21   37:12 17.7  1:11   23   28:09  9:05 1:15:58 
   18  344 Jon Nichols             Bloomington        MN  32   28 10:24  2:22  2:25   23   37:43 17.5  1:29   11   24:49  8:01 1:16:48 
   19  734 Greg Martinka           Winona             MN  32   13  8:31  1:56  1:36   16   36:32 18.1  1:13   26   29:45  9:36 1:17:35 
   20  617 Keith Bryant            Rochester          MN  32   30 11:04  2:31  3:48    5   33:47 19.5  1:44   21   27:14  8:48 1:17:36 
   21  355 Adam Pittel             Minneapolis        MN  33    3  6:51  1:34  2:56   30   40:27 16.3  1:31   20   26:22  8:31 1:18:04 
   22  679 Justin Hanson           Winona             MN  34   14  8:43  1:59  2:30   31   40:46 16.2  1:32   15   25:28  8:13 1:18:57 
   23  614 Nick Biesanz            Winona             MN  33   23  9:25  2:09  3:34   29   39:25 16.7  0:53   17   26:10  8:27 1:19:25 
   24  818 Andrew Teska            Winona             MN  32   31 11:29  2:37  2:50   19   36:58 17.9  1:57   24   28:30  9:12 1:21:41 
   25  796 Tony Scudiero           Eagan              MN  32   27 10:12  2:19  2:07   10   34:42 19.0  2:12   29   32:49 10:35 1:21:59 
   26  252 Pj Atherton             Minneapolis        MN  32   17  8:56  2:02  2:25   32   43:04 15.3  2:25   18   26:12  8:27 1:22:59 
   27  262 Joshua Brittan          Circle Pines       MN  34   12  8:24  1:55  2:11   18   36:55 17.9  2:30   31   33:42 10:52 1:23:39 
   28  302 Jeremy Harvey           Minneapolis        MN  34   18  9:00  2:03  2:57   15   36:11 18.2  1:48   32   33:46 10:54 1:23:40 
   29  654 Michael Forsythe        Minneapolis        MN  33   22  9:15  2:07  3:15   28   39:23 16.8  3:49   25   28:30  9:12 1:24:10 
   30  790 Oliver Ross             Saint Paul         MN  32   25 10:01  2:17  3:21   25   39:10 16.9  3:14   27   30:35  9:52 1:26:19 
   31  828 P.J. Van Valen          Winona             MN  34   24  9:53  2:15  3:22   27   39:12 16.8  2:10   33   35:38 11:30 1:30:13 
   32  825 Jeff Trinh-Sy           Minneapolis        MN  33   33 14:20  3:16  2:26   26   39:12 16.8  1:46   28   32:34 10:31 1:30:16 
   33  751 Kenneth Nance           Rochester          MN  34   32 14:00  3:11  4:42   33   50:44 13.0  2:20   30   33:11 10:43 1:44:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  326 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  33    1  6:26  1:28  1:30    1   31:06 21.2  1:00    1   22:29  7:16 1:02:30 
    2  367 Brenna Rutherford       Minneapolis        MN  30    2  7:13  1:39  2:06    2   35:35 18.5  1:10    8   28:08  9:05 1:14:11 
    3  936 Jennifer Miller         Rochester          MN  34    3  8:03  1:50  1:57    3   36:51 17.9  1:44    6   26:49  8:40 1:15:23 
    4  390 Maiken Strohm           Wayzata            MN  31    9  9:24  2:08  2:49    4   37:08 17.8  2:13    3   23:56  7:44 1:15:27 
    5  841 Sara Wiebke             Arnolds Park       IA  32    7  9:13  2:06  3:26   11   40:31 16.3  1:27    2   23:06  7:27 1:17:41 
    6  792 Katie Schneider         Rochester          MN  32   11  9:43  2:13  2:55    9   40:04 16.5  1:35    4   24:28  7:54 1:18:44 
    7  783 Abby Riewe              Winona             MN  32    5  8:17  1:53  2:29    7   39:24 16.8  1:21    7   27:51  9:00 1:19:21 
    8  605 Sarah Atwood            Rochester          MN  33    8  9:19  2:07  2:44   12   40:42 16.2  1:13    5   25:59  8:23 1:19:55 
    9  794 Shari Schuh             Winona             MN  34   18 11:57  2:43  2:33    6   38:36 17.1  1:13   10   28:53  9:19 1:23:10 
   10  760 Kari Osmondson          Saint Cloud        MN  33   10  9:27  2:09  2:00    5   38:01 17.4  1:51   14   32:07 10:22 1:23:25 
   11  706 Erica Kucharas          Eau Claire         WI  31   17 11:49  2:42  2:20    8   39:35 16.7  1:50    9   28:09  9:05 1:23:40 
   12  817 Michelle Taylor         Rochester          MN  30   16 11:27  2:37  4:00   10   40:27 16.3  1:47   12   29:45  9:36 1:27:25 
   13  410 Crystal Zins            Saint Paul         MN  32   13 10:19  2:21  2:59   15   44:05 15.0  1:39   15   32:13 10:24 1:31:13 
   14  362 Keri Rolland            Minneapolis        MN  30    6  9:06  2:05  2:04   21   50:08 13.2  1:42   13   30:27  9:50 1:33:25 
   15  833 Kristi Venz             Minneapolis        MN  30   15 11:15  2:34  3:12   20   49:15 13.4  1:15   11   29:17  9:27 1:34:11 
   16  851 Amanda Zimanski         New Ulm            MN  34   19 12:46  2:54  2:58   16   44:25 14.9  1:35   17   34:39 11:11 1:36:20 
   17  842 Jolene Wieczorek        New Berlin         WI  32   12 10:04  2:18  2:59   14   43:01 15.3  3:03   18   38:49 12:32 1:37:54 
   18  276 Heather Cooley          Plymouth           MN  30   21 13:24  3:03  4:03   17   47:44 13.8  1:40   16   32:46 10:35 1:39:35 
   19  315 Molly Kent              Northfield         MN  30    4  8:04  1:50  3:04   13   42:57 15.4  1:59   20   43:38 14:05 1:39:41 
   20  826 Kimberly Trinh-Sy       Minneapolis        MN  34   20 12:55  2:56  2:17   18   48:16 13.7  1:45   19   38:59 12:35 1:44:09 
   21  848 Molly Wiste             Hackensack         MN  33   14 10:27  2:23  2:41   19   48:57 13.5  1:55   21   43:40 14:06 1:47:39 
   22  307 Sarah Jackson           Eden Prairie       MN  30   23 16:29  3:45  4:17   23   53:49 12.3  2:10   22   44:10 14:15 2:00:53 
   23  254 Ashley Bateman          Albertville        MN  30   22 15:21  3:30  4:34   22   52:03 12.7  2:38   23   51:01 16:28 2:05:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  772 Garrett Ping            Winona             MN  35    4  6:42  1:32  1:19    2   29:56 22.0  1:07    1   19:39  6:21   58:42 
    2  747 Elton Mosman            Rochester          MN  38    2  6:11  1:25  1:19    4   31:11 21.2  1:18    3   20:18  6:33 1:00:14 
    3  756 Brian Ogren             Rochester          MN  39    5  6:42  1:32  1:24    1   29:24 22.4  1:59    6   21:56  7:05 1:01:23 
    4  365 Noah Rounds             Osseo              MN  35    8  7:56  1:49  1:19    8   32:22 20.4  1:06    2   19:42  6:22 1:02:24 
    5  338 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  35   13  8:22  1:54  1:21    5   31:13 21.1  0:58    5   21:09  6:50 1:03:02 
    6  649 Jason Fischer           Rochester          MN  37    3  6:19  1:26  1:24    3   30:58 21.3  1:56   12   23:21  7:32 1:03:55 
    7  683 Erich Heneke            Rochester          MN  35   18  8:42  1:59  2:25    6   31:42 20.8  1:21    4   20:30  6:37 1:04:38 
    8  628 Jeff Couchman           Minneapolis        MN  39   17  8:37  1:58  1:32    7   32:09 20.5  1:37    7   22:30  7:16 1:06:23 
    9  379 Mark Slade              Minneapolis        MN  38    6  7:27  1:42  1:42   12   33:40 19.6  1:28    8   22:33  7:17 1:06:47 
   10  727 Dale Magnuson           Rochester          MN  38    1  5:56  1:21  2:16   17   35:09 18.8  1:32   10   22:55  7:24 1:07:47 
   11  601 Matthew Abroe           Edina              MN  39   21  9:04  2:04  1:56   10   33:05 19.9  1:23   13   23:27  7:34 1:08:54 
   12  844 Chad Wilson             Ames               IA  36   11  8:11  1:52  2:15   16   34:49 19.0  1:06    9   22:50  7:22 1:09:09 
   13  411 Aaron Zinter            Minneapolis        MN  37   12  8:12  1:52  1:14   13   33:47 19.5  1:56   20   24:37  7:57 1:09:44 
   14  354 Jason Phillips          Eden Prairie       MN  38   19  8:50  2:01  1:53   15   34:16 19.3  1:50   15   23:37  7:38 1:10:24 
   15  255 Jimmy Beltz             Plymouth           MN  38   24  9:35  2:11  1:39   11   33:31 19.7  1:25   16   24:23  7:52 1:10:31 
   16  324 Andrew Larew            Minneapolis        MN  35   16  8:30  1:56  2:01   14   34:02 19.4  1:35   21   24:38  7:57 1:10:44 
   17  401 Joshua Weigel           Rochester          MN  39    9  7:57  1:49  1:17    9   32:57 20.0  2:06   27   27:44  8:57 1:11:59 
   18  298 Joshua Grenell          Rochester          MN  39    7  7:56  1:49  1:38   19   35:36 18.5  1:30   23   25:42  8:18 1:12:20 
   19  611 Nate Baures             Winona             MN  37   28  9:59  2:17  3:03   18   35:30 18.6  1:29   17   24:28  7:54 1:14:27 
   20  787 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  37   15  8:29  1:56  2:24   26   37:48 17.5  1:20   19   24:37  7:57 1:14:37 
   21  691 Jeremy Johnson          Winona             MN  35   23  9:22  2:08  3:23   20   36:05 18.3  1:46   18   24:28  7:54 1:15:02 
   22  388 Chad Stout              Prior Lake         MN  38   20  8:51  2:01  2:55   21   36:33 18.1  1:26   22   25:33  8:15 1:15:17 
   23  418 Matt Biesanz            Winona             MN  35   22  9:09  2:05  2:12   28   39:18 16.8  1:14   14   23:28  7:35 1:15:20 
   24  339 Erik Miller             Rogers             MN  35   10  8:08  1:51  1:59   25   37:44 17.5  1:37   25   26:44  8:38 1:16:10 
   25  845 Grant Winfrey           Rochester          MN  36   26  9:47  2:14  3:11   29   40:20 16.4  0:58   11   23:06  7:28 1:17:21 
   26  836 Dave Vos                Sartell            MN  35   30 10:43  2:27  2:27   23   37:29 17.6  0:58   28   28:10  9:06 1:19:45 
   27  630 John Darda              Minneapolis        MN  37   14  8:23  1:55  2:53   31   40:59 16.1  2:02   24   26:40  8:36 1:20:55 
   28  758 Alfredo Oliveros        Rochester          MN  35   25  9:46  2:13  3:25   22   36:52 17.9  3:12   29   28:16  9:07 1:21:28 
   29  737 Kai Maurud              Winona             MN  37   34 14:39  3:20  2:54   27   39:06 16.9  1:07   30   29:04  9:23 1:26:49 
   30  663 Brett Gorden            Rochester          MN  38   32 12:58  2:57  4:12   30   40:51 16.2  1:25   32   30:08  9:43 1:29:32 
   31  632 Jose Debes              Saint Paul         MN  38   31 11:24  2:36  3:14   33   44:37 14.8  1:15   31   29:54  9:39 1:30:23 
   32  671 Matt Grussing           Maple Grove        MN  38   29 10:31  2:24  3:03   32   41:43 15.8  2:54   33   33:24 10:47 1:31:34 
   33  782 Erik Riesterer          Minneapolis        MN  36   33 14:06  3:13  4:43   24   37:38 17.5  2:23   34   35:53 11:35 1:34:41 
   34  301 Anthony Harrington      St. Louis Park     MN  36   27  9:49  2:14  2:25   34 1:00:05 11.0  2:35   26   26:50  8:40 1:41:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  290 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38    7  8:40  1:59  1:20    1   33:09 19.9  1:04    1   23:21  7:32 1:07:32 
    2  285 Emy Everhart            Saint Paul         MN  35    4  7:31  1:43  2:11    2   34:49 19.0  2:12    2   24:45  7:59 1:11:26 
    3  728 Megan Magnuson          Rochester          MN  38    1  6:50  1:33  2:14    3   36:58 17.9  1:57   11   29:09  9:25 1:17:07 
    4  613 Emily Beugen            Minneapolis        MN  35    8  8:44  1:59  2:17    7   38:48 17.0  1:51    3   25:36  8:16 1:17:13 
    5  660 Katherine Gilmer        Winona             MN  36   14  9:42  2:13  1:40    4   37:13 17.7  1:36    5   27:06  8:45 1:17:16 
    6  389 Michele Stout           Prior Lake         MN  39    5  7:59  1:49  2:16    6   38:03 17.3  2:14    9   28:09  9:05 1:18:40 
    7  720 Liz Longmuir            Carmel             IN  36   15  9:46  2:13  1:58    5   37:45 17.5  1:37    8   28:05  9:04 1:19:09 
    8  398 Penny Verdeck           Glencoe            MN  39   12  9:27  2:09  2:30    8   38:50 17.0  1:47    6   27:10  8:46 1:19:41 
    9  384 Kristin Stai            Maple Grove        MN  38    3  7:24  1:41  1:57   13   40:46 16.2  1:31   13   30:41  9:54 1:22:18 
   10  659 Emily Gillespie         Savage             MN  38    6  8:14  1:53  3:59   10   40:07 16.5  2:39    7   27:34  8:54 1:22:32 
   11  752 Kelley Nelson           Portland           OR  36   24 11:44  2:40  3:58    9   39:34 16.7  1:53    4   25:43  8:18 1:22:49 
   12  771 Erica Ping              Winona             MN  35   10  9:02  2:03  1:49   11   40:15 16.4  1:18   12   30:34  9:52 1:22:56 
   13  712 Amy Lee                 Champlin           MN  39   11  9:17  2:07  3:20   18   42:49 15.4  2:41   10   28:35  9:13 1:26:40 
   14  381 Rebecca Sluss           Minneapolis        MN  36    9  8:53  2:02  3:24   16   42:18 15.6  2:11   16   32:10 10:23 1:28:54 
   15  759 Carmen Olsen            Saint Paul         MN  36   17 10:22  2:22  3:17   12   40:33 16.3  2:18   17   33:16 10:44 1:29:44 
   16  638 Charissa Eaton          Winona             MN  39    2  7:18  1:40  3:27   23   46:55 14.1  1:11   14   31:13 10:04 1:30:02 
   17  831 Jamie Vaughn            Winona             MN  37   13  9:29  2:10  3:49   20   44:19 14.9  1:40   15   31:44 10:15 1:30:59 
   18  319 Ailie Kubow             Blaine             MN  38   21 11:06  2:32  2:13   14   41:01 16.1  2:27   22   36:41 11:50 1:33:27 
   19  767 Alanna Pelowski         Winona             MN  38   19 10:37  2:25  5:24   15   41:23 15.9  2:27   18   34:11 11:02 1:34:00 
   20  657 Jessica Geisler         Saint Charles      MN  39   16 10:14  2:20  4:48   19   44:03 15.0  1:35   19   34:48 11:14 1:35:27 
   21  739 Sarah McGee             Saint Paul         MN  37   18 10:23  2:22  2:45   17   42:23 15.6  2:06   23   38:16 12:21 1:35:51 
   22  764 Carmaine Patterson      Galesville         WI  38   20 11:00  2:30  3:26   21   44:23 14.9  2:55   21   35:40 11:31 1:37:22 
   23  742 Maggie Modjeski         Winona             MN  39   23 11:17  2:34  2:26   22   45:03 14.7  1:32   24   40:03 12:56 1:40:20 
   24  329 Brenda Lipkie           Stewartville       MN  39   25 15:18  3:29  3:46   25   49:54 13.2  2:50   20   35:16 11:23 1:47:02 
   25  667 Staci Gricius           Winona             MN  35   22 11:12  2:33  3:28   24   47:07 14.0  3:16   25   48:55 15:47 1:53:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  753 Derek Nordeen           La Crosse          WI  42    2  6:42  1:32  1:07    1   29:15 22.6  1:02    5   22:28  7:15 1:00:31 
    2  265 John Brockman           Saint Paul         MN  42    1  6:16  1:26  1:14    2   31:08 21.2  1:01    2   21:42  7:00 1:01:19 
    3  283 Lance Elliott           Edina              MN  43   10  7:27  1:42  1:51    9   33:22 19.8  1:18    1   18:51  6:05 1:02:47 
    4  805 Jeremy Sroga            Minneapolis        MN  40    5  7:04  1:37  2:14    7   32:46 20.1  1:06    3   21:52  7:04 1:05:01 
    5  308 Dan Jenks               Osseo              MN  40    7  7:10  1:38  1:32    3   31:44 20.8  1:10    8   23:32  7:36 1:05:07 
    6  361 Eric Roesner            Minnetonka         MN  40   11  7:37  1:44  2:02    5   32:02 20.6  1:27    4   22:06  7:08 1:05:12 
    7  399 Dan Vlieger             Saint Paul         MN  44    3  6:47  1:33  2:03    8   33:12 19.9  1:32    6   23:21  7:32 1:06:53 
    8  788 Jeff Rosga              Saint Paul         MN  43   20  9:22  2:08  2:31    4   31:46 20.8  2:02    9   23:32  7:36 1:09:12 
    9  321 Nathan Kuncel           Saint Paul         MN  42    8  7:11  1:38  2:23   11   34:59 18.9  1:34    7   23:27  7:34 1:09:32 
   10  325 Dan Leavitt             Minneapolis        MN  43   13  8:14  1:53  2:08   10   33:42 19.6  1:54   10   24:35  7:56 1:10:31 
   11  829 Mark Vandal             Rochester          MN  43   14  8:15  1:53  1:30    6   32:05 20.6  1:19   18   27:40  8:56 1:10:47 
   12  689 Ben Johnson             Winona             MN  41    9  7:17  1:40  2:38   12   35:21 18.7  1:51   12   26:06  8:25 1:13:12 
   13  371 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  42    4  7:00  1:36  2:04   14   35:36 18.5  1:35   19   27:44  8:57 1:13:57 
   14  914 Steve Volkman           Winona             MN  41   24 10:19  2:21  2:30   16   36:04 18.3  1:11   13   26:22  8:31 1:16:22 
   15  405 David Wilson            Minneapolis        MN  42   15  8:21  1:54  3:15   13   35:29 18.6  2:19   15   27:03  8:44 1:16:25 
   16  835 Chris Vos               Dundee             IL  42   22  9:30  2:10  2:47   17   37:15 17.7  1:16   16   27:21  8:50 1:18:07 
   17  733 Travis Martin           Zumbro Falls       MN  44   30 18:08  4:08                                 23   30:34  9:52 1:18:54 
   18  832 Joshua Vaughn           Winona             MN  42   16  8:30  1:56  2:32   20   39:25 16.7  2:11   14   26:39  8:36 1:19:15 
   19  306 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  44   12  8:01  1:50  2:42   15   35:51 18.4  2:19   22   30:25  9:49 1:19:17 
   20  618 Daniel Bucknam          Winona             MN  41   27 12:11  2:47  2:51   19   39:13 16.8  1:41   11   25:06  8:06 1:21:00 
   21  781 Greg Richter            Maple Grove        MN  40   19  8:55  2:02  4:47   23   41:08 16.0  1:53   17   27:24  8:51 1:24:05 
   22  652 Jason Foltz             Prior Lake         MN  44   23 10:02  2:17  4:27   25   42:16 15.6  2:27   21   29:03  9:23 1:28:13 
   23  416 Dan Ronken              Minneapolis        MN  41   21  9:24  2:09 11:06   18   38:51 17.0  1:32   20   27:46  8:58 1:28:37 
   24  608 Benjamin Bakken         Minneapolis        MN  43   25 11:03  2:31  3:54   21   39:58 16.5  2:17   24   31:39 10:13 1:28:51 
   25  695 Nate Judson             Apple Valley       MN  40   26 11:14  2:33  3:31   24   41:44 15.8  2:53   26   32:56 10:38 1:32:16 
   26  696 Yiannis Kaznessis       Saint Paul         MN  43   28 14:30  3:18  3:53   26   43:16 15.3  2:11   28   34:45 11:13 1:38:33 
   27  380 Marlon Sluiter          Minneapolis        MN  41   17  8:32  1:57  2:46   27   46:15 14.3  1:49   29   41:14 13:18 1:40:35 
   28  619 Marcus Burnham          Winona             MN  43   18  8:54  2:02  3:13   22   40:48 16.2  2:21   30   45:31 14:41 1:40:45 
   29  740 Gtim McLeod             Winona             MN  40   29 15:37  3:33  4:13   28   48:38 13.6  1:56   25   31:44 10:15 1:42:08 
   30  675 Galen Hamann            Burnsville         MN  42    6  7:05  1:37  3:57   29   56:04 11.8  1:31   27   33:41 10:52 1:42:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  700 Jennifer Knutson        Minneapolis        MN  41    1  6:30  1:29  1:40    1   33:16 19.8  1:19    1   22:20  7:13 1:05:04 
    2  819 Jenny Thacker           Stillwater         MN  40    9  8:48  2:00  1:57    2   33:34 19.7  1:15    2   23:01  7:26 1:08:33 
    3  793 Stephanie Schon         Hamel              MN  40    3  7:51  1:47  2:00    3   34:00 19.4  1:17    5   26:07  8:26 1:11:13 
    4  316 Karen Kieser            Maple Grove        MN  42   14 10:17  2:21  2:00    5   37:13 17.7  1:25    4   25:31  8:14 1:16:24 
    5  311 Danielle Johnson        Shakopee           MN  41   17 10:55  2:29  2:06    4   36:02 18.3  1:28    7   28:05  9:04 1:18:35 
    6  293 Kathy Gerhardt          St. Louis Park     MN  43    7  8:43  1:59  2:13    6   37:23 17.7  1:31   14   30:23  9:48 1:20:11 
    7  791 Liljequist Sarah        Minneapolis        MN  43   16 10:43  2:27  2:13    7   38:27 17.2  2:40    6   27:17  8:48 1:21:18 
    8  685 Sarah Holthaus          Galesville         WI  42   12  9:55  2:16  3:50   13   42:56 15.4  1:33    3   25:04  8:05 1:23:15 
    9  799 Christine Seppanen      Austin             MN  43    2  7:32  1:43  1:54   11   42:10 15.7  2:09   11   30:04  9:42 1:23:47 
   10  250 Laura Allard            Sioux Falls        SD  42   11  9:39  2:12  2:53    9   40:15 16.4  2:11   10   29:59  9:41 1:24:55 
   11  292 Samantha Gemberling     St. Paul           MN  42   15 10:19  2:21  3:23    8   40:15 16.4  2:21   13   30:13  9:45 1:26:29 
   12  839 Colise West-Hill        Bailey             CO  42    5  8:40  1:58  3:11   15   44:57 14.7  2:25    9   29:21  9:28 1:28:32 
   13  837 Sandy Vos               Dundee             IL  40   19 11:58  2:44  3:33   12   42:21 15.6  1:58   12   30:09  9:44 1:29:57 
   14  725 Jody Lyp                Valparaiso         IN  44   10  9:00  2:03  2:35   19   45:46 14.4  2:00   15   31:46 10:15 1:31:06 
   15  778 Jennifer Ramsey         Lonsdale           MN  41   22 12:49  2:55  3:16   20   46:24 14.2  3:02    8   28:25  9:10 1:33:54 
   16  653 Kari Foltz              Prior Lake         MN  42    8  8:46  2:00  4:02   10   41:30 15.9  2:14   21   38:08 12:18 1:34:38 
   17  732 Joscelyn Martin         Zumbro Falls       MN  43    4  8:05  1:51  4:54   17   45:20 14.6  1:59   18   35:21 11:25 1:35:38 
   18  634 Alison Denio            Winona             MN  44   18 11:38  2:39  3:33   14   43:02 15.3  3:38   17   33:51 10:55 1:35:39 
   19  694 Trisha Johnson          Winona             MN  40    6  8:42  1:59  3:08   18   45:30 14.5  1:40   20   36:52 11:54 1:35:50 
   20  406 Pamela Winge            Rogers             MN  44   20 12:35  2:52  3:02   21   47:18 14.0  2:08   16   33:07 10:41 1:38:08 
   21  409 Nic Zapko               Minneapolis        MN  43   21 12:41  2:53  4:33   16   45:18 14.6  2:08   19   36:45 11:52 1:41:23 
   22  266 Laurie Broghammer       Winona             MN  44   13 10:06  2:18                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  328 Alan Leusink            Minneapolis        MN  45    2  8:23  1:55  1:33    2   33:06 19.9  1:29    1   23:14  7:30 1:07:42 
    2  303 Warren Hegge            Minneapolis        MN  45    1  7:46  1:46  1:47    5   33:39 19.6  1:28    2   23:35  7:37 1:08:13 
    3  847 Paul Wisniewski         Winona             MN  45    4  9:10  2:05  1:48    3   33:34 19.7  1:08    4   24:11  7:49 1:09:50 
    4  310 Brad Johnson            Maple Grove        MN  45    9  9:55  2:16  2:22    1   31:35 20.9  1:27    5   24:36  7:57 1:09:54 
    5  672 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  49    6  9:13  2:06  2:23    6   33:56 19.4  1:32    3   23:43  7:40 1:10:45 
    6  334 Anthony Melton          Champlin           MN  48    3  8:40  1:59  1:43    7   34:29 19.1  1:40   10   26:40  8:36 1:13:10 
    7  394 Greg Thompson           Savage             MN  49   12 10:58  2:30  2:50    4   33:36 19.6  1:25    7   24:54  8:02 1:13:42 
    8  357 Gordon Reid             Eden Prairie       MN  47    5  9:12  2:06  2:46                                            1:14:35 
    9  731 Raymond Marier          Big Lake           MN  45    7  9:25  2:09  3:52    8   36:53 17.9  2:12    8   26:05  8:25 1:18:26 
   10  704 Cary Kronebusch         Rollingstone       MN  45   16 11:46  2:41  2:57   13   40:22 16.4  1:27    6   24:37  7:57 1:21:06 
   11  814 Michael Swanson         Minneapolis        MN  45   11 10:29  2:23  2:54   10   37:53 17.4  3:35    9   26:21  8:30 1:21:10 
   12  693 Michael Johnson         Winona             MN  45    8  9:50  2:14  3:37   12   40:09 16.4  1:28   11   27:44  8:57 1:22:47 
   13  251 Joe Andrews             Minneapolis        MN  48   10 10:00  2:17  2:20   11   38:40 17.1  1:39   12   30:54  9:58 1:23:32 
   14  692 Mark Johnson            Stillwater         MN  45   14 11:05  2:32  2:13    9   36:58 17.9  2:11   13   36:28 11:46 1:28:53 
   15  602 Dave Adcock             Houston            MN  47   13 11:04  2:31  5:47   15   47:42 13.8  3:14   15   39:41 12:49 1:47:26 
   16  287 Rich Felt               Rochester          MN  47   15 11:30  2:37  2:55   14   45:34 14.5  4:02   16   47:39 15:23 1:51:38 
   17  713 Eric Lee                Minnesota City     MN  48   17 12:58  2:57  4:53   16   54:20 12.1  2:00   14   39:16 12:40 1:53:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  741 Rita Miller             Winona             MN  45    6  9:15  2:07  2:03    2   32:20 20.4  1:23    1   22:00  7:06 1:06:59 
    2  296 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  46    3  7:50  1:47  1:41    1   30:38 21.5  1:21    2   25:46  8:19 1:07:14 
    3  620 Patty Campbell          Minneapolis        MN  45    1  7:21  1:41  1:42    4   36:09 18.3  1:17    5   27:34  8:54 1:14:01 
    4  754 Michelle Nordland       Pine Island        MN  46    2  7:27  1:42  1:57    3   35:27 18.6  1:43    6   27:55  9:01 1:14:27 
    5  745 Tracy Morgan            Winona             MN  48    5  8:58  2:03  2:03    5   37:12 17.7  1:21    8   28:56  9:20 1:18:27 
    6  916 Lisa Lund               Trempealeau        WI  45    9 11:33  2:38  2:52    6   38:25 17.2  1:28    3   26:32  8:34 1:20:47 
    7  920 Ann Gordon              Eau Claire         WI  47    4  8:56  2:02  3:20    8   41:51 15.8  1:55    7   28:24  9:10 1:24:23 
    8  918 Beckie Perkins          Apple Valley       MN  49    7 11:07  2:32  3:59    7   39:53 16.5  1:51   12   34:01 10:59 1:30:49 
    9  366 Christine Rowland       Minneapolis        MN  47   10 11:51  2:42  3:15   13   45:49 14.4  3:20    4   27:11  8:46 1:31:24 
   10  736 Barb Matousek           Trempealeau        WI  47    8 11:15  2:34  2:57   10   43:31 15.2  1:20    9   32:45 10:34 1:31:47 
   11  294 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  45   11 13:12  3:00  3:34   11   45:27 14.5  2:02   11   33:08 10:42 1:37:22 
   12  840 Susan White             Winona             MN  49   13 14:57  3:24  3:48    9   42:53 15.4  2:21   13   36:13 11:41 1:40:10 
   13  711 Donna Layton            Rochester          MN  45   16 17:53  4:04  3:21   14   47:59 13.8  2:05   10   33:05 10:41 1:44:23 
   14  625 Pamela Cordes           Winona             MN  49   15 16:25  3:44  3:36   16   48:38 13.6  2:15   14   39:40 12:48 1:50:32 
   15  260 Kari Boudreau           Minneapolis        MN  46   12 13:14  3:01  4:13   12   45:36 14.5  4:06   15   50:22 16:15 1:57:27 
   16  821 Michelle Thooft         Bemidji            MN  48   14 15:55  3:38  5:36   15   48:30 13.6  2:43   16   51:22 16:34 2:04:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  650 Scott Fischer           Lewiston           MN  52    1  7:50  1:47  2:21    2   32:21 20.4  1:03    3   23:52  7:42 1:07:26 
    2  256 Scott Benson            Minneapolis        MN  53    4  9:35  2:11  2:07    1   31:53 20.7  1:44    6   27:04  8:44 1:12:21 
    3  807 Tim Stajkowski          Pepin              WI  54    6  9:46  2:14  2:05    3   33:38 19.6  1:36    4   25:20  8:11 1:12:23 
    4  947 Tedd Morgan             Winona             MN  52    8  9:56  2:16  2:13    6   36:07 18.3  1:34    2   23:26  7:34 1:13:13 
    5  273 Steven Clausen          Minneapolis        MN  53    3  9:08  2:05  2:27    4   34:03 19.4  2:08    8   29:28  9:31 1:17:13 
    6  830 James Vanoosten         Rochester          MN  54    2  9:03  2:04  2:56    5   35:59 18.3  1:31    7   29:15  9:27 1:18:43 
    7  626 Thomas Cordes           Winona             MN  51    7  9:48  2:14  2:25    9   39:00 16.9  1:35    5   26:39  8:36 1:19:24 
    8  785 Bill Rizzo              Wheaton            IL  52    9 10:28  2:23  5:38    8   38:31 17.1  1:37    1   23:13  7:30 1:19:24 
    9  615 Keith Bjorge            Ringwood           IL  53   10 11:18  2:34  3:27    7   38:07 17.3  1:56   10   34:32 11:09 1:29:19 
   10  633 Tom Demarais            Winona             MN  54    5  9:43  2:13  2:59   11   41:10 16.0  1:32   12   35:57 11:36 1:31:19 
   11  350 Steve Paschke           Chanhassen         MN  51   11 12:20  2:49  2:48   10   40:37 16.2  2:30    9   33:46 10:54 1:32:00 
   12  351 Derald Pederson         Hopkins            MN  51   12 14:27  3:17  4:41   12   49:12 13.4  1:51   11   35:02 11:18 1:45:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  372 Linda Schievelbein      Hopkins            MN  50    3  8:27  1:56  1:36    1   33:55 19.5  1:54    2   27:15  8:48 1:13:05 
    2  609 Bethann Barankovich     Minneapolis        MN  50    2  8:14  1:53  3:02    2   39:23 16.8  2:12    1   27:06  8:45 1:19:55 
    3  641 Karen Eklin             Minneapolis        MN  50    1  8:12  1:52  2:03    4   41:42 15.8  1:34    3   27:34  8:54 1:21:03 
    4  646 Renata Faeth            Edina              MN  54    4  8:53  2:02  2:41    7   43:31 15.2  2:32    4   28:50  9:18 1:26:26 
    5  282 Brigitte Duval          Bloomington        MN  53    8 12:49  2:55  4:01    5   41:46 15.8  2:19    5   30:08  9:43 1:31:00 
    6  702 Jacqui Kouba            Excelsior          MN  51    5 10:51  2:28  3:50    3   41:11 16.0  1:39    6   33:45 10:54 1:31:14 
    7  710 Bridget Lawler          Owatonna           MN  52    7 12:22  2:49  2:41    6   42:40 15.5  1:42    8   36:19 11:43 1:35:42 
    8  610 Katy Bauer              Saint Paul         MN  51    9 14:51  3:23  3:59    8   45:08 14.6  3:07    7   36:17 11:43 1:43:20 
    9  686 Mary Hyde               Winona             MN  53    6 11:44  2:40  4:24    9   53:06 12.4  2:19    9   42:39 13:46 1:54:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  322 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  59    1  7:21  1:41  2:21    1   33:52 19.5  1:40    4   25:50  8:20 1:11:03 
    2  383 Louis Speltz            Lake Elmo          MN  58    4  9:12  2:06  2:23    4   38:12 17.3  1:54    2   25:48  8:20 1:17:27 
    3  697 John Keane              Winona             MN  56    7 11:02  2:31  5:23    3   36:53 17.9  2:10    1   23:37  7:37 1:19:04 
    4  775 Michael Powers          Minneapolis        MN  57    3  9:00  2:03  2:33    2   35:32 18.6  1:33    8   31:07 10:02 1:19:43 
    5  330 Dick Lowry              North Mankato      MN  57    2  8:31  1:56  2:03    5   39:21 16.8  1:51    6   30:33  9:52 1:22:16 
    6  278 Dennis Crane            Minneapolis        MN  55    9 14:24  3:17  3:53    6   40:16 16.4  2:23    3   25:49  8:20 1:26:43 
    7  635 Michael Dmowski         Edina              MN  55    5  9:23  2:08  3:52    7   40:35 16.3  2:28    5   30:28  9:50 1:26:44 
    8  757 Kelly Ohara             Rochester          MN  56    6 10:00  2:17  4:40    8   40:59 16.1  3:08    7   30:56  9:59 1:29:41 
    9  348 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58    8 11:45  2:41  4:16    9   43:55 15.0  3:13    9   33:17 10:45 1:36:25 
   10  804 William Soranno         Winona             MN  55   10 20:19  4:38  6:52   10   45:41 14.4  5:18   10   36:09 11:40 1:54:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  823 Cathy Torgerson         Rochester          MN  56    3  9:11  2:06  3:19    1   36:22 18.1  2:27    1   28:14  9:07 1:19:33 
    2  773 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  55    1  7:30  1:43  2:11    3   40:45 16.2  1:36    2   30:03  9:42 1:22:02 
    3  766 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  55    6 12:44  2:54  2:42    2   38:30 17.1  2:04    4   32:33 10:30 1:28:31 
    4  810 Sara Stoltman           Prior Lake         MN  57    2  7:58  1:49  2:38    6   44:54 14.7  1:16    7   34:36 11:10 1:31:19 
    5  606 Janet Baker             Winona             MN  56    5 11:16  2:34  2:43    5   44:50 14.7  1:52    3   32:23 10:27 1:33:02 
    6  327 Susan Leroy             Prior Lake         MN  59    9 14:19  3:16  2:56    4   43:33 15.2  2:53    5   32:56 10:38 1:36:35 
    7  774 Marybeth Polus          Winona             MN  57    4 10:00  2:17  5:43    7   46:26 14.2  1:44    8   40:09 12:57 1:44:00 
    8  755 Judy Novotny            Winona             MN  58    7 13:08  3:00  5:19    9   50:07 13.2  3:25    6   33:44 10:53 1:45:42 
    9  682 Deb Hegland             Winona             MN  57    8 13:18  3:02  3:23    8   48:04 13.7  3:00    9   44:23 14:19 1:52:06 
   10  353 Margaret Sus Pfau       Minneapolis        MN  56   10 16:11  3:41  5:33   10 1:03:10 10.4  1:54   10   48:18 15:35 2:15:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  291 Mike Flynn              Elk River          MN  62    5  9:33  2:11  2:53    1   33:02 20.0  1:13    1   22:51  7:22 1:09:29 
    2  375 Christopher Schubert    La Crescent        MN  60    1  7:00  1:36  1:55    2   33:13 19.9  1:23    2   26:03  8:24 1:09:32 
    3  403 Rick E Wheeler          Bloomington        MN  63    3  9:08  2:05  2:11    6   36:59 17.8  1:41    4   28:16  9:07 1:18:13 
    4  846 Mark Winholtz           Andover            MN  62    2  9:07  2:05  2:32    3   34:51 18.9  1:38    6   31:06 10:02 1:19:12 
    5  333 Tom McConville          Osseo              MN  62    9 11:45  2:41  2:49    4   36:05 18.3  1:24    5   29:10  9:25 1:21:12 
    6  631 Phil Davis              Bloomington        MN  60    6  9:58  2:16  3:22    7   39:02 16.9  2:11    3   28:02  9:03 1:22:32 
    7  396 David Vander Haar       Minneapolis        MN  60    7 10:09  2:19  2:46    5   36:37 18.0  2:40    7   31:45 10:15 1:23:56 
    8  656 Rick Frietsche          Winona             MN  62    4  9:26  2:09  3:12    8   39:56 16.5  2:15    9   35:13 11:22 1:30:00 
    9  765 John Paulson            Winona             MN  63    8 10:31  2:24  3:56    9   42:12 15.6  3:05    8   33:17 10:45 1:32:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Lisa Wheeler            Bloomington        MN  63    3 10:43  2:26  2:19    1   39:38 16.7  2:01    1   27:51  8:59 1:22:29 
    2  666 Dianne Gregory          Saint Paul         MN  63    1  8:56  2:02  2:59    2   41:57 15.7  2:14    3   31:36 10:12 1:27:40 
    3  655 Ruth Forsythe           Winona             MN  62    2  9:59  2:17  3:36    3   44:20 14.9  1:32    2   29:05  9:23 1:28:32 
    4  320 Lois Kubow              Duluth             MN  61    4 10:58  2:30  3:03    4   44:56 14.7  2:53    5   41:38 13:26 1:43:26 
    5  749 Michele Murphy          Eden Prairie       MN  60    5 13:51  3:09  3:52    7   50:27 13.1  3:19    4   36:44 11:51 1:48:11 
    6  722 Rebecca Lossen          Winona             MN  62    6 14:02  3:12  3:52    5   45:43 14.4  2:23    7   48:05 15:31 1:54:03 
    7  678 Leanne Hansen           Bloomington        MN  63    7 16:41  3:48  5:35    6   48:57 13.5  3:41    6   43:43 14:07 1:58:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  843 Darrell Wilk            Bloomington        MN  69    1  8:19  1:54  2:02    1   34:48 19.0  2:13    3   36:33 11:48 1:23:54 
    2  735 Ed Maslowski            Rochester          MN  68    3 11:13  2:33  3:25    3   40:28 16.3  2:41    1   29:01  9:22 1:26:46 
    3  779 William Reinarts        Winona             MN  65    2  9:59  2:16  3:24    2   38:44 17.0  3:22    2   31:52 10:17 1:27:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  784 Theresa Riley           La Crescent        MN  68    1 11:39  2:39  3:57    1   51:50 12.7  3:17    1   33:51 10:55 1:44:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  259 Leland Bigger           Saint Paul         MN  73    1  9:30  2:10  3:51    2   42:25 15.6  2:37    1   33:42 10:53 1:32:04 
    2  331 Eber Lusty              Maple Grove        MN  71    2 14:09  3:13  3:44    1   41:52 15.8  3:26    3   45:48 14:47 1:48:57 
    3  719 David Lobben            Crosslake          MN  72    3 14:31  3:18  5:07    3   48:26 13.6  3:21    2   42:23 13:41 1:53:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        481
Total Number of Team Finishers:           15
Total Number of Individual Finishers:    377
Number of Male   Finishers:              201
Number of Female Finishers:              176
Did not Finish Race or Did Not Start:     88