Trinona -
Winona, MN
6/8/2014

race logo










					                                                                TRINONA
                                                Lake Winona - Winona, MN - June 8, 2014
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12      1 David Thompson          Long Lake          MN  36 M     3 19:19  1:11  0:55    1 1:00:40 24.6  0:47    3   33:19  5:22 1:54:58 
    2   2/12      2 Adam Bohach             La Crosse          WI  30 M     9 21:31  1:19  1:00    2 1:01:49 24.1  0:50    1   32:02  5:10 1:57:10 
    3   3/12      4 Dan Hedgecock           Saint Paul         MN  27 M     8 21:21  1:19  0:59    3 1:02:14 24.0  0:49    2   33:10  5:21 1:58:30 
    4   4/12    205 Kris Spoth              Polk City          IA  27 M    17 22:46  1:24  0:55    5 1:03:33 23.5  0:52    5   34:11  5:30 2:02:14 
    5   1/21     21 Chap Achen              Red Wing           MN  45 M    11 21:54  1:21  1:24    4 1:02:43 23.8  1:32   10   37:02  5:58 2:04:34 
    6   5/12      5 Alex Hooke              Rochester          MN  31 M     6 21:11  1:18  1:14    7 1:05:13 22.9  1:06   16   37:39  6:04 2:06:21 
    7   6/12    535 Tyson Wieland           Johnston           IA  20 M    15 22:28  1:23  0:47   19 1:08:48 21.7  1:10    4   33:34  5:25 2:06:44 
    8   7/12      6 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  44 M     2 18:59  1:10  1:12   20 1:09:05 21.6  0:57   11   37:14  6:00 2:07:25 
    9   1/42    171 Lance Leo               Minneapolis        MN  40 M    12 21:59  1:21  1:16   11 1:06:34 22.4  1:17   12   37:18  6:01 2:08:22 
   10   1/27    514 Brent Sinn              La Crosse          WI  36 M    37 25:45  1:35  1:29    6 1:04:58 23.0  1:04    8   36:02  5:48 2:09:16 
   11   1/7       8 Heather Lendway         Saint Paul         MN  30 F     4 19:21  1:11  1:09    9 1:06:24 22.5  1:03   43   41:56  6:45 2:09:50 
   12   8/12     10 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  32 M    26 24:38  1:31  1:10   14 1:08:15 21.8  1:07    7   35:51  5:47 2:10:59 
   13   1/32     75 Andrew Gislason         Owatonna           MN  33 M    32 25:16  1:33  1:09   10 1:06:30 22.4  1:26   18   38:39  6:14 2:12:58 
   14   9/12     13 Benjamin Trnka          La Crescent        MN  25 M    16 22:37  1:23  1:10   15 1:08:20 21.8  0:53   24   40:03  6:27 2:13:01 
   15   2/32    488 Brian Porter            Northfield         MN  34 M    14 22:05  1:21  1:39   29 1:11:04 21.0  1:40    9   36:59  5:58 2:13:26 
   16   3/32    204 Caleb Smidt             Omaha              NE  32 M    27 24:46  1:31  1:41   18 1:08:43 21.7  1:17   14   37:28  6:02 2:13:53 
   17   1/21    164 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26 M    38 25:54  1:35  1:28   21 1:09:15 21.5  0:58   15   37:35  6:03 2:15:08 
   18   2/27    516 Peter Somers            Rochester          MN  35 M    54 26:52  1:39  1:21   17 1:08:34 21.7  1:15   13   37:21  6:01 2:15:20 
   19   2/7      14 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  36 F    13 22:02  1:21  1:02   30 1:11:16 20.9  0:54   30   40:41  6:33 2:15:53 
   20   2/21    497 Nick Rizzo              Wheaton            IL  27 M   138 30:58  1:54  2:03   12 1:06:54 22.3  1:39    6   35:09  5:40 2:16:41 
   21   2/42    506 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  42 M    21 23:11  1:25  1:36   13 1:08:11 21.9  1:18   55   42:58  6:55 2:17:13 
   22   1/19     51 Scott Cooper            Holmen             WI  50 M    29 24:58  1:32  1:41   28 1:10:54 21.0  1:17   22   39:25  6:21 2:18:13 
   23   3/21    492 Jim Portmann            Minneapolis        MN  27 M    23 24:11  1:29  2:09   24 1:10:02 21.3  1:27   31   40:53  6:35 2:18:40 
   24  10/12    218 Michael Williams        Bloomington        MN  25 M    18 22:55  1:24  1:03   38 1:12:19 20.6  0:48   41   41:43  6:43 2:18:47 
   25   4/32    502 Nate Sanders            Minneapolis        MN  31 M    22 23:32  1:27  1:33   36 1:12:10 20.7  0:59   28   40:35  6:32 2:18:47 
   26   3/7     149 Diane Hankee            Hugo               MN  37 F    62 27:46  1:42  1:18   26 1:10:22 21.2  1:12   19   38:52  6:16 2:19:29 
   27   5/32     99 Jeffrey Janus           Rochester          MN  32 M    35 25:38  1:34  2:14   27 1:10:40 21.1  1:07   23   39:57  6:26 2:19:33 
   28   3/27    466 Peter Moeschler         Rochester          MN  35 M    75 28:18  1:44  1:21   22 1:09:34 21.4  1:07   21   39:22  6:20 2:19:39 
   29  11/12    134 Marcus Duval            Bloomington        MN  22 M     1 18:40  1:09  1:52   33 1:11:46 20.8  1:15   94   46:27  7:29 2:19:58 
   30   3/42    118 David Carney            Coon Rapids        MN  40 M   139 31:02  1:54  1:53   16 1:08:20 21.8  1:27   20   39:20  6:20 2:22:00 
   31   2/19    468 Sheldon Morgan          Houston            MN  50 M   126 30:33  1:52  1:54    8 1:06:06 22.6  1:51   47   42:08  6:47 2:22:31 
   32   2/21    192 Timothy Quesnell        Saint Paul         MN  47 M    57 27:12  1:40  1:41   46 1:13:23 20.3  1:32   25   40:04  6:27 2:23:50 
   33   6/32    115 Ben Brueshoff           Minneapolis        MN  31 M   107 29:54  1:50  1:15   23 1:09:37 21.4  1:01   51   42:34  6:51 2:24:19 
   34   4/27    132 Adam Drahos             Minneapolis        MN  37 M    20 23:04  1:25  2:01   70 1:16:03 19.6  1:30   48   42:24  6:50 2:25:00 
   35   4/42    221 Graham Wright           Saint Paul         MN  40 M    67 28:03  1:43  3:06   37 1:12:14 20.6  1:17   37   41:27  6:41 2:26:05 
   36   5/42    136 Dan Foss                Winona             MN  40 M    44 26:11  1:36  1:11   41 1:12:55 20.4  1:18   73   44:55  7:14 2:26:28 
   37   6/42     60 Jeremy Ekman            West Concord       MN  40 M    25 24:32  1:30  2:24   63 1:15:33 19.7  1:14   54   42:56  6:55 2:26:37 
   38   7/42     95 Eric Hughes             Minneapolis        MN  40 M    72 28:12  1:44  1:12   58 1:15:13 19.8  1:00   34   41:03  6:37 2:26:39 
   39   4/7      11 Jessica Rossing         Duluth             MN  29 F    55 26:56  1:39  1:12   76 1:16:23 19.5  1:10   35   41:04  6:37 2:26:42 
   40   5/27    104 Ben Bassett             Bloomington        MN  37 M    51 26:48  1:39  1:15  100 1:19:13 18.8  1:23   17   38:30  6:12 2:27:07 
   41   7/32    114 Dave Broz               Bloomington        MN  30 M    46 26:25  1:37  1:10   42 1:13:02 20.4  1:11   80   45:33  7:20 2:27:18 
   42   8/42    110 Markus Bieber           North Oaks         MN  44 M    49 26:38  1:38  2:12   40 1:12:52 20.5  1:22   68   44:22  7:09 2:27:23 
   43   1/4      69 Garrett Gardner         Madison            WI  24 M    80 28:30  1:45  2:01   45 1:13:21 20.3  2:00   40   41:42  6:43 2:27:30 
   44   9/42    507 Matthew Schultz         Winona             MN  41 M    87 28:52  1:46  1:35   60 1:15:15 19.8  1:06   33   40:57  6:36 2:27:43 
   45   1/8     431 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  26 F    19 22:57  1:24  1:16   78 1:16:49 19.4  1:16   83   45:46  7:22 2:28:01 
   46   2/8     222 Jayme Wyss              Rhinelander        WI  28 F    76 28:19  1:44  1:57   51 1:14:10 20.1  1:14   49   42:29  6:51 2:28:07 
   47   3/19    441 Paul Kulas              Bettendorf         IA  53 M    53 26:51  1:39  1:28   49 1:13:52 20.2  1:35   76   45:19  7:18 2:29:04 
   48   4/21    121 Steven Chase            Rochester          MN  25 M    61 27:41  1:42  1:52   55 1:14:40 20.0  1:22   59   43:32  7:01 2:29:05 
   49  10/42    464 Brad Mitchell           Rochester          MN  41 M   172 32:48  2:00  1:47   44 1:13:09 20.4  1:16   26   40:24  6:30 2:29:22 
   50  11/42     19 Andrew Hardacre         Excelsior          MN  41 M    36 25:42  1:34  2:30   48 1:13:47 20.2  1:57   84   45:48  7:23 2:29:43 
   51   1/4     147 Stephanie Greer         Minneapolis        MN  23 F    40 25:59  1:36  1:22  124 1:20:30 18.5  1:16   32   40:55  6:36 2:30:00 
   52  12/42    529 Bryan Walls             Grand Forks        ND  41 M    24 24:26  1:30  2:37   99 1:19:12 18.8  1:26   50   42:33  6:51 2:30:11 
   53   3/21    163 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46 M    63 27:47  1:42  1:55   39 1:12:33 20.6  1:44   93   46:19  7:28 2:30:16 
   54   1/10    445 Steve Lentz             Iowa City          IA  57 M    10 21:50  1:20  1:55   62 1:15:28 19.8  1:39  148   49:32  7:59 2:30:22 
   55   2/10     26 Bill Baker              Winona             MN  56 M    79 28:24  1:44  1:47   61 1:15:24 19.8  1:22   61   43:41  7:02 2:30:36 
   56  13/42    216 Pete Webster            Minneapolis        MN  43 M     7 21:11  1:18  1:46  108 1:19:34 18.7  1:26  100   46:41  7:31 2:30:38 
   57   5/7      12 Ann Snuggerud           Chaska             MN  47 F    41 26:02  1:36  1:46   75 1:16:12 19.6  1:19   79   45:28  7:19 2:30:46 
   58   8/32    465 Michael Moeschler       Menlo Park         CA  33 M    52 26:51  1:39  2:19   56 1:14:53 19.9  2:07   78   45:24  7:19 2:31:31 
   59   9/32    501 Andrew Rye              Eastman            WI  30 M   142 31:07  1:54  1:58   57 1:14:57 19.9  1:30   46   42:02  6:46 2:31:32 
   60   2/4      72 Brenna Gibbons          Coon Valley        WI  24 F   112 29:59  1:50  2:16   79 1:16:51 19.4  1:55   27   40:34  6:32 2:31:33 
   61   6/27    513 Brian Shoemaker         Rosemount          MN  36 M   194 33:51  2:04  2:40   31 1:11:17 20.9  1:47   45   42:01  6:46 2:31:35 
   62   4/19    540 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  54 M    78 28:23  1:44  1:32   66 1:15:47 19.7  1:09   71   44:52  7:14 2:31:41 
   63   4/21    209 Jay Styba               Shakopee           MN  45 M   125 30:31  1:52  2:30   32 1:11:42 20.8  2:07   74   45:03  7:15 2:31:51 
   64   3/4     456 Amanda Marek            Naperville         IL  23 F    48 26:37  1:38  2:14   86 1:17:49 19.2  1:35   64   44:04  7:06 2:32:17 
   65   1/13    435 Tracie Kent             Saint Paul         MN  40 F   151 31:40  1:56  1:37   53 1:14:21 20.1  1:25   62   43:53  7:04 2:32:54 
   66   5/21     25 Alex Arnason            Minneapolis        MN  28 M    68 28:04  1:43  1:44   71 1:16:05 19.6  1:36   85   45:49  7:23 2:33:16 
   67  14/42    523 Tom Turner              Jackson            MN  40 M    71 28:12  1:44  2:22   69 1:15:58 19.6  1:33   77   45:23  7:19 2:33:26 
   68   1/19    123 Emily Conner            Minneapolis        MN  30 F    42 26:06  1:36  2:48  130 1:20:57 18.4  1:39   44   41:59  6:46 2:33:27 
   69   7/27    162 Chad Klehr              Minneapolis        MN  36 M   210 35:13  2:09  2:21   25 1:10:15 21.2  1:27   66   44:13  7:07 2:33:27 
   70   8/27    184 Daniel Nowlan           Hugo               MN  38 M   103 29:30  1:48  2:22   95 1:18:53 18.9  1:44   36   41:04  6:37 2:33:31 
   71  15/42     45 David Chabot            Owatonna           MN  43 M   113 29:59  1:50  2:18   35 1:12:05 20.7  1:16  135   48:29  7:49 2:34:06 
   72   5/21    142 Steve Gillies           Savage             MN  47 M    50 26:41  1:38  1:58   64 1:15:35 19.7  1:04  141   48:54  7:53 2:34:10 
   73   9/27    511 Dave Schutz             Saint Louis Park   MN  38 M    47 26:27  1:37  2:07   74 1:16:08 19.6  1:39  128   48:09  7:45 2:34:29 
   74   5/19    169 David Leard             Rosemount          MN  50 M    77 28:20  1:44  1:37   85 1:17:45 19.2  1:17   81   45:34  7:20 2:34:31 
   75   6/21     22 Brian Alberto           Saint Paul         MN  27 M   115 30:05  1:50  2:49   80 1:16:53 19.4  1:18   60   43:34  7:01 2:34:36 
   76   7/21     80 Kevin Greimel           Richfield          MN  27 M   102 29:27  1:48  2:32   50 1:13:58 20.2  1:31  115   47:31  7:39 2:34:57 
   77  10/27    485 Greg Owens              Portland           OR  36 M    28 24:53  1:31  2:56  111 1:19:38 18.7  1:53   87   45:53  7:23 2:35:12 
   78   2/13     76 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  40 F   124 30:29  1:52  1:33   89 1:18:12 19.1  1:19   65   44:04  7:06 2:35:34 
   79  16/42     58 Damon Dunkel            Minneapolis        MN  40 M   162 32:11  1:58  1:20   54 1:14:40 20.0  1:20   91   46:07  7:26 2:35:36 
   80  17/42    531 Mike Wayman             Anoka              MN  40 M   171 32:44  2:00  2:21   43 1:13:05 20.4  1:59   86   45:50  7:23 2:35:57 
   81   3/13    504 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  44 F   148 31:34  1:56  1:40   68 1:15:55 19.6  1:26   82   45:37  7:21 2:36:11 
   82  10/32    420 Marshall Mack           Minneapolis        MN  34 M   132 30:42  1:53  1:52   72 1:16:07 19.6  1:10   95   46:28  7:29 2:36:17 
   83  11/32    125 Luiz Correa             Rochester          MN  34 M    81 28:33  1:45  2:17   67 1:15:50 19.7  1:31  129   48:11  7:46 2:36:19 
   84   6/7       9 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  31 F     5 20:57  1:17  1:17  213 1:31:50 16.2  1:00   39   41:35  6:42 2:36:38 
   85  18/42    225 Mark Zoia               Minneapolis        MN  44 M    88 28:53  1:46  4:10   92 1:18:31 19.0  2:27   53   42:44  6:53 2:36:44 
   86   6/21     68 Andrew Galbus           Rochester          MN  48 M   164 32:24  1:59  2:20   34 1:11:48 20.8  2:54  124   47:51  7:42 2:37:15 
   87   1/9     572 Robyn Wangberg          Winona             MN  35 F    60 27:32  1:41  1:56  112 1:19:47 18.7  1:25  102   46:47  7:32 2:37:25 
   88  12/32    106 Pete Bernardy           Saint Paul         MN  34 M   163 32:15  1:58  3:36  104 1:19:22 18.8  1:41   29   40:40  6:33 2:37:32 
   89   6/19     57 John Dilger             Garwin             IA  50 M   136 30:49  1:53  1:34   47 1:13:33 20.3  1:34  150   50:05  8:04 2:37:33 
   90   2/9     167 Molly Larew             Minneapolis        MN  35 F   119 30:20  1:51  1:47   73 1:16:07 19.6  1:34  123   47:50  7:42 2:37:36 
   91   7/21     50 Eric Cleveland          Rochester          MN  45 M    93 28:58  1:46  1:55   83 1:17:34 19.2  2:14  106   46:58  7:34 2:37:36 
   92   7/7     219 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  36 F    31 25:10  1:33  1:20  151 1:22:36 18.1  1:27  111   47:13  7:36 2:37:43 
   93   3/10     47 Mark Chaney             La Crescent        MN  55 M    45 26:13  1:36  2:09   82 1:17:19 19.3  1:20  162   51:05  8:14 2:38:06 
   94  19/42     87 Lance Hauge             Minneapolis        MN  43 M    69 28:06  1:43  2:25  105 1:19:26 18.8  1:40  107   47:01  7:34 2:38:36 
   95  13/32     81 Steve Gricius           Winona             MN  34 M   106 29:35  1:49  1:36  110 1:19:37 18.7  1:30  104   46:50  7:33 2:39:06 
   96  14/32    196 Seth Salenger           Minneapolis        MN  31 M   121 30:22  1:52  3:04  113 1:19:50 18.7  2:32   58   43:23  6:59 2:39:08 
   97  11/27    156 Pauly Hoffman           Minneapolis        MN  36 M   175 32:56  2:01  2:32   77 1:16:27 19.5  1:19   88   45:58  7:24 2:39:10 
   98   3/9      29 Megan Beer              Owatonna           MN  36 F   135 30:47  1:53  1:50  125 1:20:31 18.5  1:39   72   44:53  7:14 2:39:38 
   99   2/19    124 Sara Conrad             Saint Paul         MN  34 F   176 32:59  2:01  1:51  132 1:21:00 18.4  1:21   52   42:34  6:51 2:39:43 
  100   7/19    490 Jerry Porter            Colfax             WI  51 M   160 32:09  1:58  1:30   52 1:14:13 20.1  1:24  157   50:38  8:09 2:39:52 
  101  12/27    494 Jason Quinn             Winona             MN  39 M    30 25:06  1:32  1:49  135 1:21:22 18.3  1:16  161   50:57  8:12 2:40:28 
  102   8/21    172 Michael Leonard         Minneapolis        MN  29 M   165 32:24  1:59  2:59   65 1:15:44 19.7  1:40  120   47:44  7:41 2:40:30 
  103   8/21    538 Jeff Winter             Edina              MN  46 M   120 30:21  1:52  2:34   84 1:17:43 19.2  1:50  126   48:08  7:45 2:40:35 
  104   1/2     450 Andrew Lyp              Valparaiso         IN  19 M   156 31:59  1:57  5:32  119 1:20:09 18.6  1:47   38   41:35  6:42 2:41:00 
  105   4/9     138 Catherine Fredrick      Farmington         MN  37 F   133 30:45  1:53  1:47  121 1:20:15 18.6  1:39  101   46:46  7:32 2:41:10 
  106   1/6     515 Kelly Skillicorn        Winona             MN  51 F    73 28:16  1:44  2:12  123 1:20:24 18.5  1:52  137   48:30  7:49 2:41:13 
  107  13/27    228 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36 M    89 28:54  1:46  2:16  133 1:21:01 18.4  2:05  108   47:04  7:35 2:41:18 
  108   3/8     214 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29 F    74 28:17  1:44  1:23  140 1:21:52 18.2  1:33  133   48:23  7:48 2:41:25 
  109   4/13    454 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  40 F    70 28:08  1:43  1:56  117 1:20:03 18.6  2:36  142   48:56  7:53 2:41:38 
  110   9/21    127 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47 M    83 28:39  1:45  1:14  141 1:21:54 18.2  1:19  139   48:35  7:50 2:41:40 
  111   8/19     30 Roberto Benzo           Rochester          MN  52 M   149 31:34  1:56  1:47  120 1:20:10 18.6  2:01  112   47:19  7:37 2:42:50 
  112  20/42    472 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  40 M    59 27:18  1:40  2:56  114 1:19:53 18.7  3:30  145   49:15  7:56 2:42:50 
  113   1/4     536 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  60 M   141 31:07  1:54  2:40   93 1:18:40 19.0  1:58  134   48:28  7:48 2:42:51 
  114  21/42    449 German Lopez Grimon     St. Louis Park     MN  42 M   137 30:58  1:54  2:28  149 1:22:25 18.1  1:49   75   45:14  7:17 2:42:52 
  115  15/32     20 Nick Lodien             Minneapolis        MN  33 M    66 28:00  1:43  3:28  101 1:19:18 18.8  1:55  156   50:34  8:09 2:43:12 
  116  14/27    447 Scott Longmuir          Carmel             IN  36 M   166 32:28  1:59  1:57  134 1:21:13 18.4  1:22   96   46:30  7:29 2:43:28 
  117   4/10     48 Rick Christenson        Winona             MN  59 M   147 31:27  1:56  2:02  156 1:22:47 18.0  1:22   89   46:00  7:25 2:43:36 
  118   9/19    528 John Wagner             Madison            WI  53 M    64 27:57  1:43  2:18  131 1:20:57 18.4  2:10  154   50:22  8:07 2:43:42 
  119  10/21    160 Troy Johnson            Lakeville          MN  48 M   154 31:46  1:57  1:36   98 1:19:09 18.8  1:25  149   49:48  8:01 2:43:43 
  120  16/32    135 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  31 M   134 30:45  1:53  1:45  122 1:20:22 18.6  1:58  144   49:03  7:54 2:43:51 
  121   1/3     139 Thomas Fritz            Minneapolis        MN  36 M   204 34:51  2:08  2:06   81 1:17:19 19.3  2:01  119   47:44  7:41 2:43:59 
  122   3/19     90 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  30 F    34 25:35  1:34  2:34  176 1:26:06 17.3  1:46  131   48:18  7:47 2:44:16 
  123  22/42    530 Matt Wardwell           Winona             MN  40 M   199 34:24  2:06  3:20  103 1:19:20 18.8  1:03   92   46:17  7:27 2:44:23 
  124  17/32    105 David Bauman            Saint Paul         MN  32 M    92 28:56  1:46  2:18  161 1:23:35 17.8  1:50  122   47:48  7:42 2:44:25 
  125   1/5      28 Cheryl Barker           Hudson             WI  45 F    95 29:04  1:47  2:24   87 1:17:52 19.1  2:02  181   53:11  8:34 2:44:31 
  126   2/6     122 Ann Clowser             Saint Paul         MN  50 F   201 34:35  2:07  1:51   90 1:18:15 19.1  1:33  132   48:21  7:47 2:44:32 
  127  23/42    202 Peter Seifert           Edina              MN  41 M    97 29:16  1:48  3:02  154 1:22:46 18.0  1:49  121   47:45  7:41 2:44:35 
  128  15/27    443 Arron Lange             Minnesota City     MN  39 M    56 26:59  1:39  1:59  142 1:21:58 18.2  1:38  171   52:10  8:24 2:44:43 
  129   2/4     109 Karl Betchner           Appleton           WI  24 M   111 29:57  1:50  3:36  146 1:22:15 18.1  2:02  113   47:22  7:38 2:45:10 
  130  16/27    434 Dan Kamphoff            Mankato            MN  39 M   188 33:26  2:03  2:09  153 1:22:43 18.0  2:31   69   44:33  7:11 2:45:20 
  131  18/32     42 Shad Carney             Rochester          MN  32 M   100 29:20  1:48  2:58  187 1:27:46 17.0  1:26   63   43:56  7:05 2:45:24 
  132  17/27     73 Michael Gillespie       Savage             MN  38 M   178 33:05  2:01  2:43  165 1:24:35 17.6  1:55   57   43:12  6:58 2:45:28 
  133  19/32    181 Charlie Mitchell        Plymouth           MN  30 M   202 34:35  2:07  3:13   91 1:18:30 19.0  1:34  118   47:42  7:41 2:45:32 
  134   4/19     41 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  33 F   196 34:14  2:06  2:27  138 1:21:42 18.2  1:30   90   46:01  7:25 2:45:51 
  135  20/32    534 Brent Wiebke            Arnolds Park       IA  32 M   128 30:35  1:52  2:39  126 1:20:32 18.5  1:38  159   50:44  8:10 2:46:06 
  136  21/32    440 Peter Kucharas          Eau Claire         WI  30 M    84 28:41  1:45  1:41  106 1:19:29 18.8  1:19  201   54:58  8:51 2:46:07 
  137   9/21     39 Nathan Campbell         Saint Paul         MN  27 M   241 38:47  2:22  1:36  143 1:21:59 18.2  2:02   42   41:45  6:44 2:46:07 
  138  12/12      3 Glen Dornfeld           Winona             MN  59 M    82 28:35  1:45  1:34   96 1:18:58 18.9  1:20  207   55:54  9:00 2:46:19 
  139  10/21    212 Ryan Trudeau            Lakeville          MN  27 M   157 32:01  1:58  1:54  150 1:22:35 18.1  1:46  130   48:11  7:46 2:46:25 
  140  11/21     34 Randy Brendal           Waseca             MN  46 M   221 37:04  2:16  2:15   88 1:17:52 19.1  1:46  117   47:41  7:41 2:46:37 
  141   5/13    190 Cara Pavek              Rosemount          MN  40 F    39 25:54  1:35  3:00  164 1:24:19 17.7  2:17  165   51:17  8:16 2:46:46 
  142  11/21    438 Casey Kramer            Hattiesburg        MS  28 M    91 28:56  1:46  2:25  107 1:19:33 18.7  1:27  204   55:18  8:54 2:47:39 
  143  10/19     24 Paul Appicelli          Winona             MN  51 M   186 33:25  2:03  2:00  145 1:22:11 18.1  1:22  140   48:48  7:52 2:47:44 
  144  12/21    120 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46 M    86 28:47  1:46  2:17  139 1:21:48 18.2  1:19  193   54:13  8:44 2:48:22 
  145  11/19     33 Gary Boughton           Boscobel           WI  54 M   143 31:10  1:55  3:01  144 1:22:01 18.2  1:51  153   50:20  8:06 2:48:23 
  146   5/10     91 Keith Holmquist         Winona             MN  55 M    85 28:42  1:45  2:34  116 1:20:03 18.6  1:54  203   55:15  8:54 2:48:25 
  147  24/42    487 Blake Pieper            Stillwater         MN  43 M    90 28:56  1:46  3:45  152 1:22:39 18.0  2:50  155   50:29  8:08 2:48:37 
  148  18/27    460 Chad McDannald          Sycamore           IL  39 M   238 38:23  2:21  2:02  109 1:19:34 18.7  1:44  109   47:10  7:36 2:48:52 
  149   5/19    146 Kari Gondeck            Green Bay          WI  33 F   109 29:56  1:50  2:10  207 1:31:18 16.3  1:24   67   44:17  7:08 2:49:03 
  150   1/2     186 Rhiannon Oconnor        Saint Paul         MN  58 F   117 30:16  1:51  2:49  136 1:21:25 18.3  2:04  174   52:37  8:28 2:49:09 
  151  25/42     36 Chris Brunholzl         Rochester          MN  44 M   224 37:08  2:16  3:32  118 1:20:06 18.6  1:46  103   46:50  7:33 2:49:21 
  152  22/32    143 Jake Gleitz             Minneapolis        MN  30 M   231 37:48  2:19  2:06  129 1:20:56 18.4  1:24  110   47:11  7:36 2:49:24 
  153  12/19     62 Brian Faeth             Edina              MN  53 M    96 29:10  1:47  3:53  172 1:25:42 17.4  2:04  143   48:57  7:53 2:49:43 
  154  13/21     32 Peter Boardman          Saint Paul         MN  45 M   146 31:21  1:55  4:13  168 1:25:11 17.5  2:25   98   46:35  7:30 2:49:44 
  155  19/27    463 Willie Miller           Winona             MN  37 M    58 27:13  1:40  2:32  175 1:25:59 17.3  2:09  170   52:06  8:24 2:49:57 
  156  26/42    525 Jeff Viestenz           Winona             MN  41 M   209 35:11  2:09  3:05  127 1:20:43 18.5  1:46  146   49:15  7:56 2:49:59 
  157  20/27    474 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  39 M   191 33:43  2:04  1:58  197 1:30:00 16.6  1:28   56   43:08  6:57 2:50:16 
  158  23/32    200 Brandon Schroeder       Fall Creek         WI  31 M   237 38:23  2:21  2:55   94 1:18:48 18.9  1:45  136   48:29  7:49 2:50:19 
  159   6/13    498 Jennifer Roberge        La Crosse          WI  40 F    65 27:58  1:43  1:48  170 1:25:20 17.5  1:47  190   53:59  8:42 2:50:50 
  160  21/27     17 Rob Lykins                                     35 M   159 32:09  1:58  2:21   97 1:19:01 18.9  1:31  209   56:03  9:02 2:51:02 
  161  24/32    193 Robert Riehm            Minneapolis        MN  32 M   145 31:17  1:55  4:32  174 1:25:53 17.4  1:56  116   47:41  7:41 2:51:17 
  162  12/21    161 Tyler Johnson           Brooklyn Park      MN  29 M   129 30:38  1:53  2:24  163 1:23:57 17.8  1:37  178   52:49  8:30 2:51:23 
  163  22/27    542 Mike Zimanski           New Ulm            MN  35 M   217 36:43  2:15  2:34  147 1:22:17 18.1  1:44  127   48:09  7:45 2:51:25 
  164  27/42    537 Jeff Winston            Bloomington        MN  42 M   114 30:01  1:50  2:58  148 1:22:22 18.1  2:08  195   54:17  8:45 2:51:44 
  165  23/27    148 Jason Gross             Osseo              MN  37 M   179 33:07  2:02  1:47  137 1:21:28 18.3  2:10  189   53:54  8:41 2:52:24 
  166   2/5     480 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  49 F   101 29:21  1:48  2:28  157 1:22:51 18.0  1:55  211   56:19  9:04 2:52:52 
  167  24/27    182 Matthew Mohning         Minneapolis        MN  39 M   161 32:10  1:58  3:01  169 1:25:13 17.5  1:57  163   51:06  8:14 2:53:25 
  168  13/21     93 Mark Hubbard            Rochester          MN  29 M   105 29:34  1:49  1:54  178 1:26:19 17.3  1:30  194   54:14  8:44 2:53:29 
  169   3/5     473 Zoe Nance               Winona             MN  45 F   116 30:06  1:51  1:28  166 1:24:36 17.6  2:15  206   55:30  8:56 2:53:53 
  170   3/4     151 Steve Hegedus           Osseo              MN  24 M   212 35:39  2:11  2:17  102 1:19:20 18.8  1:31  202   55:10  8:53 2:53:55 
  171  14/21     77 Richard Gomez           Minneapolis        MN  45 M    43 26:08  1:36  3:27  206 1:31:16 16.3  2:25  166   51:19  8:16 2:54:33 
  172  15/21    102 Bernard Antoine         Minneapolis        MN  45 M   168 32:37  2:00  2:06  190 1:28:07 16.9  2:35  147   49:25  7:58 2:54:47 
  173  14/21    197 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  25 M   173 32:48  2:00  2:46  215 1:32:19 16.2  2:26   70   44:34  7:11 2:54:50 
  174  28/42     79 Sergio Gradilone        Rochester          MN  42 M   183 33:14  2:02  2:02  115 1:20:02 18.6  2:36  213   56:59  9:11 2:54:51 
  175   4/8     295 Erica Gleitz            Minneapolis        MN  29 F   211 35:20  2:10  2:17  193 1:29:04 16.7  1:27  105   46:51  7:33 2:54:58 
  176   5/8     475 Alisha Natzel           Saint Paul         MN  25 F   130 30:41  1:53  3:01  181 1:26:55 17.2  1:42  183   53:26  8:36 2:55:42 
  177   3/6     208 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  51 F   192 33:46  2:04  1:34  171 1:25:29 17.4  1:52  191   54:07  8:43 2:56:46 
  178  16/21    153 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  48 M   235 38:19  2:21  2:50  158 1:23:06 17.9  2:17  158   50:39  8:09 2:57:10 
  179   7/13     71 Julie Geerdes           Stoughton          WI  40 F   174 32:56  2:01  2:02  180 1:26:46 17.2  1:49  196   54:17  8:45 2:57:48 
  180   4/5     518 Karen Stettler          Fountain City      WI  48 F   200 34:34  2:07  3:11  203 1:30:59 16.4  2:20  114   47:27  7:39 2:58:30 
  181   2/2      92 D'Arcy Honeycutt        Bismarck           ND  58 F   180 33:10  2:02  4:05  159 1:23:14 17.9  2:39  205   55:29  8:56 2:58:35 
  182  25/32    155 Shane Hochradel         Saint Paul         MN  34 M   222 37:06  2:16  2:21  173 1:25:44 17.4  1:43  168   51:48  8:21 2:58:42 
  183  26/32    170 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  30 M   185 33:22  2:03  3:57  179 1:26:36 17.2  2:32  172   52:21  8:26 2:58:46 
  184  17/21    203 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46 M   181 33:11  2:02  2:42  212 1:31:43 16.3  1:43  151   50:07  8:04 2:59:25 
  185  13/19    522 Noboru Tomonari         Northfield         MN  52 M   193 33:46  2:04  3:49  219 1:32:33 16.1  2:46   99   46:37  7:31 2:59:30 
  186   6/19     38 Tiffany Calteaux        Winona             MN  32 F    99 29:19  1:48  2:22  192 1:28:38 16.8  1:31  215   57:54  9:19 2:59:42 
  187   6/10     70 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57 M   108 29:55  1:50  2:38  155 1:22:46 18.0  1:35  242 1:03:10 10:10 3:00:03 
  188  14/19     49 Alfredo Clavell         Rochester          MN  51 M   140 31:03  1:54  3:09  160 1:23:32 17.8  2:33  229 1:00:12  9:42 3:00:26 
  189   8/13    206 Janice Stanford         Bloomington        MN  44 F   248 39:26  2:25  2:51  183 1:27:25 17.1  1:25  152   50:14  8:05 3:01:19 
  190  29/42    117 Brian Cagley            Chaska             MN  41 M    33 25:30  1:34  2:10  222 1:33:13 16.0  2:06  219   58:41  9:27 3:01:38 
  191   7/19     23 Amblyn Allen            Winona             MN  31 F   144 31:14  1:55  9:15  223 1:33:23 16.0  1:18   97   46:34  7:30 3:01:42 
  192   5/9     509 Amy Schulz              Farmington         MN  37 F   195 33:58  2:05  4:01  202 1:30:55 16.4  2:20  160   50:46  8:11 3:01:57 
  193  15/21    126 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  29 M   213 36:04  2:12  3:44  182 1:27:11 17.1  2:16  179   52:55  8:31 3:02:08 
  194  27/32    526 Travis Volkman          Winona             MN  33 M   131 30:41  1:53  3:32  186 1:27:40 17.0  1:34  222   59:16  9:33 3:02:42 
  195   4/4     224 Jenny Zetocha           Fargo              ND  22 F   118 30:19  1:51  2:26  247 1:37:02 15.4  1:34  167   51:25  8:17 3:02:44 
  196   2/2     432 Gunnar Johnson          Lakeville          MN  18 M   104 29:34  1:49  2:28  188 1:27:46 17.0  1:20  238 1:01:56  9:58 3:03:02 
  197  16/21    211 Jim Trost Ii            Inver Grove Height MN  29 M   226 37:18  2:17  3:59  177 1:26:07 17.3  1:50  188   53:53  8:41 3:03:05 
  198  30/42    437 Steven Knapp            Grayslake          IL  42 M   253 40:38  2:29  4:55  128 1:20:50 18.4  2:36  192   54:12  8:44 3:03:10 
  199   1/1      40 Alexandra Carlson       Holmen             WI  19 F   177 33:02  2:01  2:23  205 1:31:10 16.4  2:32  200   54:52  8:50 3:03:57 
  200  25/27    201 Chad Seelhammer         Elko New Market    MN  37 M   150 31:39  1:56  4:45  167 1:25:03 17.5  2:13  230 1:00:31  9:45 3:04:09 
  201   2/3     419 Logan Schneider         Farmington         MN  23 M   242 38:49  2:22  3:05  224 1:33:26 16.0  1:03  125   48:00  7:44 3:04:21 
  202  31/42    519 Steve Stettler          Plain              WI  43 M   229 37:41  2:18  4:24  185 1:27:39 17.0  2:22  173   52:27  8:27 3:04:31 
  203   7/10    481 Greg Novotny            Winona             MN  59 M   169 32:39  2:00  4:05  201 1:30:39 16.4  4:02  182   53:21  8:36 3:04:44 
  204   8/19     88 Jen Herdina             Winona             MN  32 F    98 29:19  1:48  2:30  225 1:33:32 15.9  1:42  216   57:59  9:20 3:05:00 
  205  32/42    448 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  44 M   187 33:26  2:03  2:39  241 1:35:57 15.5  2:24  164   51:08  8:14 3:05:32 
  206   6/8     493 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  29 F   127 30:35  1:52  1:44  246 1:36:20 15.5  2:11  199   54:50  8:50 3:05:37 
  207  17/21    199 Thomas Schneider        Eagan              MN  28 M   258 41:12  2:31  5:19  162 1:23:42 17.8  2:56  175   52:39  8:29 3:05:46 
  208  28/32    433 Steven Jones            Minneapolis        MN  33 M   182 33:13  2:02  3:25  233 1:35:08 15.7  3:57  169   51:59  8:22 3:07:40 
  209   8/10    482 Kevin O'Brien           Rushford           MN  56 M   155 31:55  1:57  4:45  230 1:34:34 15.8  2:37  197   54:19  8:45 3:08:08 
  210   9/19    185 Lyndsey Ochsner         Minneapolis        MN  32 F   234 37:59  2:19  4:42  198 1:30:06 16.5  2:47  177   52:49  8:30 3:08:21 
  211   9/10    439 Robert Kramer           Grand Forks        ND  55 M   216 36:19  2:13  3:00  208 1:31:20 16.3  1:51  210   56:15  9:04 3:08:42 
  212  10/19    459 Merideth Mayrand        Minneapolis        MN  32 F   219 36:48  2:15  2:21  231 1:34:57 15.7  1:12  187   53:52  8:41 3:09:08 
  213   9/13    495 Lisa Ramsey             Canmore            AB  42 F    94 28:58  1:46  2:10  226 1:33:33 15.9  2:22  245 1:03:41 10:15 3:10:43 
  214  10/13    532 Amanda Weilandt         Minnesota City     MN  41 F   197 34:14  2:06  2:42  220 1:32:34 16.1  2:02  227   59:54  9:39 3:11:25 
  215   6/9      53 Krissy Coudron          Winona             MN  39 F   158 32:08  1:58  3:15  194 1:29:28 16.7  2:05  250 1:05:00 10:28 3:11:53 
  216  15/19     78 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  50 M   225 37:16  2:17  2:47  238 1:35:39 15.6  2:14  198   54:28  8:46 3:12:22 
  217  18/21    533 Jason Welsh             North Oaks         MN  45 M   198 34:23  2:06  2:08  191 1:28:25 16.9  3:42  246 1:03:50 10:17 3:12:26 
  218   7/9     188 Amanda Olson            Minneapolis        MN  36 F   184 33:19  2:02  3:29  252 1:39:25 15.0  2:39  184   53:38  8:38 3:12:28 
  219  10/10     89 Anthony Hess            Marine On Saint Cr MN  55 M   205 34:55  2:08  3:49  211 1:31:41 16.3  2:44  223   59:28  9:35 3:12:35 
  220  11/19    107 Robyn Bernardy          Saint Paul         MN  33 F   264 43:13  2:39  2:52  245 1:36:18 15.5  2:06  138   48:32  7:49 3:13:00 
  221   2/4     174 Mike Lyner              Stillwater         MN  61 M   190 33:36  2:03  2:10   59 1:15:14 19.8  1:32  271 1:21:42 13:09 3:14:12 
  222  18/21    166 Ben Krey                Osseo              MN  29 M   249 40:02  2:27  3:13  217 1:32:23 16.1  2:08  212   56:30  9:06 3:14:16 
  223  33/42     94 Mike Huber              Saint Paul         MN  41 M   152 31:43  1:56  2:38  234 1:35:24 15.6  2:42  239 1:01:59  9:59 3:14:24 
  224   4/6     483 Lisa Oliver-Bell        Madison            WI  54 F   207 35:03  2:09  2:33  199 1:30:26 16.5  2:26  247 1:04:09 10:20 3:14:34 
  225  34/42     63 Martin Fernandez-Zapico Rochester          MN  42 M   259 41:15  2:31  3:14  243 1:36:02 15.5  1:50  176   52:47  8:30 3:15:06 
  226  35/42    140 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42 M   223 37:08  2:16  5:54  184 1:27:32 17.0  2:22  241 1:02:13 10:01 3:15:07 
  227  19/21    173 Todd Lundberg           Houston            MN  49 M   122 30:24  1:52  3:21  228 1:34:05 15.8  2:49  252 1:05:09 10:30 3:15:47 
  228   1/3     478 Richard Nehring         Alden              IA  74 M   232 37:49  2:19  2:55  204 1:31:05 16.4  2:33  240 1:02:04 10:00 3:16:24 
  229  36/42     65 Kollin Foss             Minnesota City     MN  43 M   206 35:02  2:09  5:24  189 1:27:59 16.9  2:30  255 1:06:30 10:43 3:17:23 
  230  29/32    157 Andrew Iverson          Eden Prairie       MN  30 M   239 38:24  2:21  3:32  216 1:32:22 16.1  2:00  232 1:01:09  9:51 3:17:25 
  231  16/19     64 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50 M   246 39:15  2:24  4:41  196 1:29:38 16.6  2:33  234 1:01:22  9:53 3:17:27 
  232   7/8     144 Annah Goergen           Saint Paul         MN  28 F   263 42:42  2:37  3:06  240 1:35:46 15.6  2:22  185   53:39  8:39 3:17:34 
  233  19/21    458 Kyle Martin             Winona             MN  25 M   218 36:47  2:15  5:01  232 1:35:04 15.7  2:05  221   58:58  9:30 3:17:54 
  234  20/21    108 Jon Berry               Champlin           MN  47 M   170 32:42  2:00  7:59  239 1:35:40 15.6  3:58  217   58:05  9:21 3:18:22 
  235  12/19    479 Megan Neldner           Winona             MN  34 F   252 40:27  2:28  4:11  235 1:35:29 15.6  2:20  208   56:01  9:01 3:18:25 
  236  20/21    198 Brian Schneider         Minneapolis        MN  29 M   153 31:45  1:57  5:02  209 1:31:30 16.3  4:06  254 1:06:23 10:41 3:18:44 
  237   5/5     461 Cathleen McGinnity      Luck               WI  49 F   240 38:26  2:21  2:32  242 1:36:01 15.5  3:05  224   59:32  9:35 3:19:35 
  238  11/13     85 Laura Hanneman          Lakeville          MN  44 F   247 39:17  2:24  4:28  236 1:35:34 15.6  2:16  218   58:33  9:26 3:20:07 
  239  17/19    168 Greg Larson             Woodbury           MN  51 M   203 34:48  2:08  5:31  214 1:32:04 16.2  5:09  244 1:03:25 10:13 3:20:56 
  240  37/42    484 Damon Onnen             Worthington        MN  41 M   265 43:28  2:39  4:25  227 1:33:44 15.9  2:17  214   57:22  9:14 3:21:15 
  241   5/6      27 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54 F   251 40:25  2:28  2:14  237 1:35:35 15.6  1:55  235 1:01:33  9:55 3:21:40 
  242  30/32    191 Justin Plecko           Crystal            MN  33 M   215 36:18  2:13  3:30  210 1:31:39 16.3  2:52  257 1:07:24 10:51 3:21:41 
  243   3/4     180 Sol Mirelez             Jamestown          IN  64 M   256 41:07  2:31  4:13  229 1:34:05 15.8  2:25  231 1:00:44  9:47 3:22:32 
  244   8/9      52 Heidi Corley            Rochester          MN  35 F   228 37:41  2:18  3:38  248 1:37:09 15.3  3:05  233 1:01:16  9:52 3:22:47 
  245  31/32     97 Anthony Hunt            Richfield          MN  32 M   255 40:55  2:30  5:32  256 1:41:25 14.7  1:58  186   53:49  8:40 3:23:36 
  246  13/19    194 Denise Rogge            Bloomer            WI  34 F   245 39:05  2:23  3:52  249 1:37:56 15.2  3:30  225   59:34  9:36 3:23:54 
  247  26/27    512 Michael Sedgwick        Saint Paul         MN  38 M   189 33:31  2:03  6:00  257 1:42:05 14.6  3:52  220   58:45  9:28 3:24:12 
  248   3/3     141 Joseph Gefroh           Bloomington        MN  50 M   236 38:21  2:21  3:11  221 1:33:00 16.0  3:01  256 1:07:01 10:47 3:24:31 
  249  18/19     98 Randy Hyde              Winona             MN  53 M   110 29:56  1:50  4:20  244 1:36:11 15.5  2:58  263 1:11:16 11:29 3:24:40 
  250  19/19    133 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52 M   230 37:44  2:18  3:47  200 1:30:27 16.5  1:45  264 1:11:24 11:30 3:25:04 
  251   4/4     165 Phil Kramer             Saint Paul         MN  24 M   261 42:08  2:35  3:48  250 1:37:57 15.2  1:50  226   59:37  9:36 3:25:17 
  252   8/8      82 Dee Gulis               Minneapolis        MN  28 F   227 37:30  2:18  3:49  255 1:40:31 14.8  3:54  228 1:00:00  9:40 3:25:41 
  253  38/42    137 Mike Fox                Rosemount          MN  42 M   233 37:57  2:19  3:48  218 1:32:26 16.1  3:10  259 1:08:37 11:03 3:25:57 
  254  14/19    521 Kelly Thompson          Edina              MN  30 F   208 35:08  2:09  2:25  261 1:44:07 14.3  1:55  253 1:05:20 10:31 3:28:53 
  255  39/42     54 Nick Craig              Delavan            WI  42 M   123 30:26  1:52  4:34  254 1:39:59 14.9  3:17  262 1:11:15 11:28 3:29:29 
  256   9/9     508 Stacey Schultz          Rochester          MN  36 F   214 36:12  2:13  2:37  260 1:43:02 14.5  1:40  258 1:07:42 10:54 3:31:12 
  257  21/21    213 Hans-Jurgen Van Heteren Prior Lake         MN  49 M   269 46:46  2:52  1:57  251 1:38:38 15.1  3:47  237 1:01:46  9:57 3:32:52 
  258  15/19    496 Jessica Riskedahl       Owatonna           MN  31 F   270 47:47  2:55  2:39  195 1:29:38 16.6  2:23  261 1:10:41 11:23 3:33:06 
  259  16/19    176 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  32 F   254 40:50  2:30  4:23  259 1:42:37 14.5  1:50  249 1:04:55 10:27 3:34:32 
  260   4/4      43 Bill Carter             Winona             MN  60 M   273 53:44  3:17  5:15  253 1:39:43 15.0  3:34  180   53:01  8:32 3:35:14 
  261  17/19    159 Jenny Johnson           Minneapolis        MN  31 F   250 40:14  2:28  2:54  266 1:47:12 13.9  1:43  251 1:05:06 10:29 3:37:06 
  262  18/19    457 Terese Market           Winona             MN  34 F   257 41:07  2:31  3:51  264 1:45:07 14.2  3:16  248 1:04:37 10:24 3:37:56 
  263  21/21    489 Cameron Porter          Minneapolis        MN  29 M   262 42:24  2:36  2:34  268 1:48:03 13.8  2:00  243 1:03:14 10:11 3:38:13 
  264  27/27    150 Adam Hannemann          Minneapolis        MN  35 M   167 32:31  1:59  3:31  265 1:46:31 14.0  3:19  265 1:12:32 11:41 3:38:23 
  265  19/19    477 Corinne Nechal          Minneapolis        MN  33 F   267 46:04  2:49  2:19  267 1:47:56 13.8  2:38  236 1:01:42  9:56 3:40:37 
  266   2/3     189 Steve Paladie           Plymouth           MN  72 M   243 39:02  2:23  1:59  263 1:44:33 14.3  3:58  266 1:13:08 11:47 3:42:37 
  267   6/6     539 Mary Yeager             Marine On Saint Cr MN  54 F   268 46:29  2:51  3:50  258 1:42:28 14.6  2:44  260 1:09:10 11:08 3:44:40 
  268  32/32    177 Michael McMillan        Excelsior          MN  32 M   244 39:04  2:23  2:16  262 1:44:18 14.3  2:46  272 1:21:58 13:12 3:50:21 
  269  12/13    436 Karen Knapp             Grayslake          IL  43 F   220 36:50  2:15  3:29  269 1:51:20 13.4  3:23  273 1:22:26 13:16 3:57:27 
  270  40/42    210 Jeff Swanson            Andover            MN  42 M   260 41:38  2:33  3:38  272 2:00:25 12.4  2:38  269 1:13:56 11:54 4:02:12 
  271  41/42    470 Daniel Moschkau         New Auburn         WI  42 M   271 49:43  3:02  3:34  271 1:58:07 12.6  3:10  270 1:15:56 12:14 4:10:29 
  272   3/3     217 Richard Wicklund        Lakeville          MN  74 M   272 51:25  3:09  6:16  270 1:54:39 13.0  5:24  267 1:13:32 11:50 4:11:14 
  273  13/13    452 Danielle Maclaurin      Minneapolis        MN  40 F   266 44:47  2:44  3:18  273 2:12:02 11.3  3:15  268 1:13:44 11:52 4:17:04 
  274  42/42    517 Tony Stango             Minnesota City     MN  41 M   274 69:06  4:13  5:02  274 2:15:20 11.0  1:52  274 1:49:51 17:41 5:21:09 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  549 Mugby Junction                                   2 21:51  1:20  0:52    1   57:08 26.1  0:56    1   35:15  5:41 1:55:59 
           Carew Halleck , Ian Stanford , Nicholas Vetter         
    2  545 Holler Hillbillies                               3 23:56  1:28  1:11    2 1:08:20 21.8  1:15    2   37:02  5:58 2:11:43 
           Steve Briggs , Bob Heath , Braydon Johnson             
    3  554 Mogren Burt and Alexander                        7 99:19  6:04          3 1:12:01 20.7  1:04    3   37:20  6:01 2:16:38 
           Steve Burt , Ken Mogren , Joe Alexander                
    4  562 Team Thurow                                      1 19:37  1:12  1:05    4 1:13:23 20.3  1:03    5   49:56  8:02 2:25:02 
           Hodd Gorman , Brian Thurow , Aaron Thurow              
    5  559 First Tri-mers                                   4 24:04  1:29  1:07    6 1:31:44 16.3  2:08    4   44:10  7:07 2:43:12 
           Jason Schneider , Jim Baertsch , Jim Baertsch          
    6  550 3 of a kind                                      6 66:24  4:03  1:49    5 1:24:28 17.7  1:32    6   51:30  8:18 3:25:40 
           Kurt Sarkiaho , Ken Hofschulte , Jeff Osgood           
    7  564 Wags                                             5 43:42  2:40  4:04    7 1:47:55 13.8  1:50    7 1:12:55 11:44 3:50:24 
           Mark Wagner , Mark Wagner , Anne Olsen Wagner          


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  558 Y-NONA Women                                     1 25:12  1:33  1:13    2 1:25:59 17.3  1:17    1   45:19  7:18 2:38:58 
           Geri Quinlan , Julie Prondzinski , Nancy Buytendorp    
    2  565 Triple Threat                                    3 33:58  2:05  1:02    1 1:22:27 18.1  1:03    2   48:26  7:48 2:46:55 
           Katie Waldeck , Judy Olstad , Julie Warner             
    3  563 3 Medals and a Selfie                            2 27:06  1:40  0:58    3 1:33:15 16.0  1:07    3   54:46  8:49 2:57:10 
           Jami Severson , Heidi Viestenz , Brenda Nelson         
    4  546 Another Roadside Attracti                        4 36:08  2:13  1:22    4 1:35:27 15.6  1:17    4   59:58  9:39 3:14:10 
           Debbie Christenson , Bonnie Mahoney , Becky Mcgann     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  561 DeLeTed                                          3 25:44  1:35  1:07    2 1:05:47 22.7  1:02    3   43:05  6:56 2:16:44 
           Derek Steward , Tim Bauer , Lisa Griffin               
    2  547 Michelob Ultra Big Shark                         9 33:50  2:04  0:53    1 1:03:22 23.5  0:51    7   52:10  8:24 2:31:05 
           Heidi Frey , Travis Frey , Heidi Frey                  
    3  552 Veni Vidi Vici                                   1 24:58  1:32  1:12    4 1:15:33 19.7  1:07   10   53:39  8:38 2:36:27 
           Elliot Kolner , David Pardoe , Carol Martin            
    4  555 Easily Enthused                                  8 33:38  2:04  0:57    8 1:18:20 19.0  1:17    2   42:27  6:50 2:36:37 
           Rich Mccluer , Kay Peterson , Boris Kipper             
    5  560 Shoefly                                          4 26:26  1:37  0:48    5 1:16:56 19.4  0:51    8   52:25  8:26 2:37:24 
           Olivia Shoemaker , Darryl Shoemaker , Kristin Shoemake 
    6  566 Out for a Rip                                   10 39:37  2:25  1:07   10 1:20:24 18.5  1:04    1   38:04  6:08 2:40:13 
           Sara Warnke , Ryan Johnson , Brent Vyvyan              
    7  553 QuinMine after 5                                 2 25:28  1:34  0:56    6 1:18:17 19.0  1:08   11   56:41  9:08 2:42:27 
           Bob Quinlan , Mark Miner , Lynda Miner                 
    8  557 P Cubed                                          5 30:01  1:50  1:07   11 1:24:11 17.7  1:00    6   48:10  7:46 2:44:27 
           Ashley Priem , David Pringle , William Pringle         
    9  544 Adventure                                        7 33:00  2:01  0:58    7 1:18:18 19.0  0:57   12 1:00:01  9:40 2:53:13 
           Beth Hoven , Brian Buelow , Jeanne Wolf                
   10  556 Actually Aon's Actuaries                         6 32:40  2:00  1:16   12 1:33:20 16.0  1:15    9   52:35  8:28 3:01:04 
           Ashley Anderson , Tony Pham , Claire Baker             
   11  551 Riverway Learning Communi                       12 43:04  2:38  1:19    3 1:15:23 19.8  1:09   13 1:02:23 10:03 3:03:15 
           Lindsay Krage , Patrick Sheedy , Zachary Krage         
   12  548 Two boobs and a redhead                         13 55:10  3:22  1:15    9 1:20:19 18.6  0:57    4   48:01  7:44 3:05:42 
           Jessica , Marco , Mark                                 
   13  543 Beard-Evans                                     11 41:01  2:31  1:28   13 1:38:43 15.1  1:04    5   48:07  7:45 3:10:21 
           Liz Beard , Isaiah Beard , Eric Evans                  

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 
 155 Shane Hochradel         Saint Paul         MN  34          2:00 5.10d Blocking                 
 565 Katie Waldeck           Minneapolis        MN  36          2:00 3.4i Unauthorized Accessories  


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 119 Jodie Carter            Minneapolis        MN  45 F      6 38:54  2:23  4:35    4 1:42:05 14.6  2:58    1   27:12  4:23 2:55:43 
 131 Mark Doble              Eagan              MN  46 M      7 167:43 10:14          5 2:30:34  9.9                          4:35:41 
   7 Heidi Keller-Miler      Chaska             MN  50 F      1 23:06  1:25  1:26    2 1:17:34 19.2  1:12                            
  59 R�gis Duport            Minneapolis        MN  31 M                             1 1:12:48 20.5                                  
  18 Jeff Dahle                                        M      5 36:54  2:15  2:55    3 1:22:51 18.0                                  
  84 Jan Hagenbrock          San Diego          CA  35 M      2 23:30  1:26  2:29                                                    
  83 Matt Haake              Winona             MN  32 M      3 28:45  1:46  3:40                                                    
 415 Matt Yendor                                    40 M      4 29:13  1:47  4:38                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 David Thompson          Long Lake          MN  36    3 19:19  1:11  0:55    1 1:00:40 24.6  0:47    3   33:19  5:22 1:54:58 
    2    2 Adam Bohach             La Crosse          WI  30    6 21:31  1:19  1:00    2 1:01:49 24.1  0:50    1   32:02  5:10 1:57:10 
    3    4 Dan Hedgecock           Saint Paul         MN  27    5 21:21  1:19  0:59    3 1:02:14 24.0  0:49    2   33:10  5:21 1:58:30 
    4  205 Kris Spoth              Polk City          IA  27    9 22:46  1:24  0:55    4 1:03:33 23.5  0:52    5   34:11  5:30 2:02:14 
    5    5 Alex Hooke              Rochester          MN  31    4 21:11  1:18  1:14    5 1:05:13 22.9  1:06    8   37:39  6:04 2:06:21 
    6  535 Tyson Wieland           Johnston           IA  20    7 22:28  1:23  0:47    8 1:08:48 21.7  1:10    4   33:34  5:25 2:06:44 
    7    6 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  44    2 18:59  1:10  1:12    9 1:09:05 21.6  0:57    7   37:14  6:00 2:07:25 
    8   10 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  32   11 24:38  1:31  1:10    6 1:08:15 21.8  1:07    6   35:51  5:47 2:10:59 
    9   13 Benjamin Trnka          La Crescent        MN  25    8 22:37  1:23  1:10    7 1:08:20 21.8  0:53    9   40:03  6:27 2:13:01 
   10  218 Michael Williams        Bloomington        MN  25   10 22:55  1:24  1:03   11 1:12:19 20.6  0:48   10   41:43  6:43 2:18:47 
   11  134 Marcus Duval            Bloomington        MN  22    1 18:40  1:09  1:52   10 1:11:46 20.8  1:15   11   46:27  7:29 2:19:58 
   12    3 Glen Dornfeld           Winona             MN  59   12 28:35  1:45  1:34   12 1:18:58 18.9  1:20   12   55:54  9:00 2:46:19 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    8 Heather Lendway         Saint Paul         MN  30    1 19:21  1:11  1:09    1 1:06:24 22.5  1:03    5   41:56  6:45 2:09:50 
    2   14 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  36    3 22:02  1:21  1:02    3 1:11:16 20.9  0:54    2   40:41  6:33 2:15:53 
    3  149 Diane Hankee            Hugo               MN  37    7 27:46  1:42  1:18    2 1:10:22 21.2  1:12    1   38:52  6:16 2:19:29 
    4   11 Jessica Rossing         Duluth             MN  29    6 26:56  1:39  1:12    5 1:16:23 19.5  1:10    3   41:04  6:37 2:26:42 
    5   12 Ann Snuggerud           Chaska             MN  47    5 26:02  1:36  1:46    4 1:16:12 19.6  1:19    6   45:28  7:19 2:30:46 
    6    9 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  31    2 20:57  1:17  1:17    7 1:31:50 16.2  1:00    4   41:35  6:42 2:36:38 
    7  219 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  36    4 25:10  1:33  1:20    6 1:22:36 18.1  1:27    7   47:13  7:36 2:37:43 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marcus Duval            Bloomington        MN  22 M   18:40  1:09 
    2 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  44 M   18:59  1:10 
    3 David Thompson          Long Lake          MN  36 M   19:19  1:11 
    4 Heather Lendway         Saint Paul         MN  30 F   19:21  1:11 
    5 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  31 F   20:57  1:17 
    6 Alex Hooke              Rochester          MN  31 M   21:11  1:18 
    7 Pete Webster            Minneapolis        MN  43 M   21:11  1:18 
    8 Dan Hedgecock           Saint Paul         MN  27 M   21:21  1:19 
    9 Adam Bohach             La Crosse          WI  30 M   21:31  1:19 
   10 Steve Lentz             Iowa City          IA  57 M   21:50  1:20 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Thompson          Long Lake          MN  36 M 1:00:40 24.6 
    2 Adam Bohach             La Crosse          WI  30 M 1:01:49 24.1 
    3 Dan Hedgecock           Saint Paul         MN  27 M 1:02:14 24.0 
    4 Chap Achen              Red Wing           MN  45 M 1:02:43 23.8 
    5 Kris Spoth              Polk City          IA  27 M 1:03:33 23.5 
    6 Brent Sinn              La Crosse          WI  36 M 1:04:58 23.0 
    7 Alex Hooke              Rochester          MN  31 M 1:05:13 22.9 
    8 Sheldon Morgan          Houston            MN  50 M 1:06:06 22.6 
    9 Heather Lendway         Saint Paul         MN  30 F 1:06:24 22.5 
   10 Andrew Gislason         Owatonna           MN  33 M 1:06:30 22.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Adam Bohach             La Crosse          WI  30 M   32:02  5:10 
    2 Dan Hedgecock           Saint Paul         MN  27 M   33:10  5:21 
    3 David Thompson          Long Lake          MN  36 M   33:19  5:22 
    4 Tyson Wieland           Johnston           IA  20 M   33:34  5:25 
    5 Kris Spoth              Polk City          IA  27 M   34:11  5:30 
    6 Nick Rizzo              Wheaton            IL  27 M   35:09  5:40 
    7 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  32 M   35:51  5:47 
    8 Brent Sinn              La Crosse          WI  36 M   36:02  5:48 
    9 Brian Porter            Northfield         MN  34 M   36:59  5:58 
   10 Chap Achen              Red Wing           MN  45 M   37:02  5:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Chap Achen              Red Wing           MN  45    3 21:54  1:21  1:24    1 1:02:43 23.8  1:32    4   37:02  5:58 2:04:34 
    2  171 Lance Leo               Minneapolis        MN  40    4 21:59  1:21  1:16    5 1:06:34 22.4  1:17    5   37:18  6:01 2:08:22 
    3  514 Brent Sinn              La Crosse          WI  36   21 25:45  1:35  1:29    2 1:04:58 23.0  1:04    2   36:02  5:48 2:09:16 
    4   75 Andrew Gislason         Owatonna           MN  33   17 25:16  1:33  1:09    4 1:06:30 22.4  1:26   10   38:39  6:14 2:12:58 
    5  488 Brian Porter            Northfield         MN  34    5 22:05  1:21  1:39   18 1:11:04 21.0  1:40    3   36:59  5:58 2:13:26 
    6  204 Caleb Smidt             Omaha              NE  32   13 24:46  1:31  1:41   10 1:08:43 21.7  1:17    7   37:28  6:02 2:13:53 
    7  164 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26   22 25:54  1:35  1:28   11 1:09:15 21.5  0:58    8   37:35  6:03 2:15:08 
    8  516 Peter Somers            Rochester          MN  35   33 26:52  1:39  1:21    9 1:08:34 21.7  1:15    6   37:21  6:01 2:15:20 
    9  497 Nick Rizzo              Wheaton            IL  27   94 30:58  1:54  2:03    6 1:06:54 22.3  1:39    1   35:09  5:40 2:16:41 
   10  506 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  42    7 23:11  1:25  1:36    7 1:08:11 21.9  1:18   35   42:58  6:55 2:17:13 
   11   51 Scott Cooper            Holmen             WI  50   15 24:58  1:32  1:41   17 1:10:54 21.0  1:17   13   39:25  6:21 2:18:13 
   12  492 Jim Portmann            Minneapolis        MN  27   10 24:11  1:29  2:09   14 1:10:02 21.3  1:27   19   40:53  6:35 2:18:40 
   13  502 Nate Sanders            Minneapolis        MN  31    9 23:32  1:27  1:33   23 1:12:10 20.7  0:59   17   40:35  6:32 2:18:47 
   14   99 Jeffrey Janus           Rochester          MN  32   19 25:38  1:34  2:14   16 1:10:40 21.1  1:07   14   39:57  6:26 2:19:33 
   15  466 Peter Moeschler         Rochester          MN  35   47 28:18  1:44  1:21   12 1:09:34 21.4  1:07   12   39:22  6:20 2:19:39 
   16  118 David Carney            Coon Rapids        MN  40   95 31:02  1:54  1:53    8 1:08:20 21.8  1:27   11   39:20  6:20 2:22:00 
   17  468 Sheldon Morgan          Houston            MN  50   86 30:33  1:52  1:54    3 1:06:06 22.6  1:51   29   42:08  6:47 2:22:31 
   18  192 Timothy Quesnell        Saint Paul         MN  47   35 27:12  1:40  1:41   33 1:13:23 20.3  1:32   15   40:04  6:27 2:23:50 
   19  115 Ben Brueshoff           Minneapolis        MN  31   74 29:54  1:50  1:15   13 1:09:37 21.4  1:01   32   42:34  6:51 2:24:19 
   20  132 Adam Drahos             Minneapolis        MN  37    6 23:04  1:25  2:01   54 1:16:03 19.6  1:30   30   42:24  6:50 2:25:00 
   21  221 Graham Wright           Saint Paul         MN  40   42 28:03  1:43  3:06   24 1:12:14 20.6  1:17   23   41:27  6:41 2:26:05 
   22  136 Dan Foss                Winona             MN  40   24 26:11  1:36  1:11   28 1:12:55 20.4  1:18   48   44:55  7:14 2:26:28 
   23   60 Jeremy Ekman            West Concord       MN  40   12 24:32  1:30  2:24   48 1:15:33 19.7  1:14   34   42:56  6:55 2:26:37 
   24   95 Eric Hughes             Minneapolis        MN  40   46 28:12  1:44  1:12   43 1:15:13 19.8  1:00   21   41:03  6:37 2:26:39 
   25  104 Ben Bassett             Bloomington        MN  37   30 26:48  1:39  1:15   73 1:19:13 18.8  1:23    9   38:30  6:12 2:27:07 
   26  114 Dave Broz               Bloomington        MN  30   26 26:25  1:37  1:10   29 1:13:02 20.4  1:11   54   45:33  7:20 2:27:18 
   27  110 Markus Bieber           North Oaks         MN  44   28 26:38  1:38  2:12   27 1:12:52 20.5  1:22   44   44:22  7:09 2:27:23 
   28   69 Garrett Gardner         Madison            WI  24   51 28:30  1:45  2:01   32 1:13:21 20.3  2:00   25   41:42  6:43 2:27:30 
   29  507 Matthew Schultz         Winona             MN  41   58 28:52  1:46  1:35   45 1:15:15 19.8  1:06   20   40:57  6:36 2:27:43 
   30  441 Paul Kulas              Bettendorf         IA  53   32 26:51  1:39  1:28   36 1:13:52 20.2  1:35   51   45:19  7:18 2:29:04 
   31  121 Steven Chase            Rochester          MN  25   38 27:41  1:42  1:52   40 1:14:40 20.0  1:22   39   43:32  7:01 2:29:05 
   32  464 Brad Mitchell           Rochester          MN  41  124 32:48  2:00  1:47   31 1:13:09 20.4  1:16   16   40:24  6:30 2:29:22 
   33   19 Andrew Hardacre         Excelsior          MN  41   20 25:42  1:34  2:30   35 1:13:47 20.2  1:57   56   45:48  7:23 2:29:43 
   34  529 Bryan Walls             Grand Forks        ND  41   11 24:26  1:30  2:37   72 1:19:12 18.8  1:26   31   42:33  6:51 2:30:11 
   35  163 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46   39 27:47  1:42  1:55   25 1:12:33 20.6  1:44   64   46:19  7:28 2:30:16 
   36  445 Steve Lentz             Iowa City          IA  57    2 21:50  1:20  1:55   47 1:15:28 19.8  1:39  103   49:32  7:59 2:30:22 
   37   26 Bill Baker              Winona             MN  56   50 28:24  1:44  1:47   46 1:15:24 19.8  1:22   41   43:41  7:02 2:30:36 
   38  216 Pete Webster            Minneapolis        MN  43    1 21:11  1:18  1:46   81 1:19:34 18.7  1:26   69   46:41  7:31 2:30:38 
   39  465 Michael Moeschler       Menlo Park         CA  33   31 26:51  1:39  2:19   41 1:14:53 19.9  2:07   53   45:24  7:19 2:31:31 
   40  501 Andrew Rye              Eastman            WI  30   98 31:07  1:54  1:58   42 1:14:57 19.9  1:30   28   42:02  6:46 2:31:32 
   41  513 Brian Shoemaker         Rosemount          MN  36  140 33:51  2:04  2:40   19 1:11:17 20.9  1:47   27   42:01  6:46 2:31:35 
   42  540 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  54   49 28:23  1:44  1:32   51 1:15:47 19.7  1:09   47   44:52  7:14 2:31:41 
   43  209 Jay Styba               Shakopee           MN  45   85 30:31  1:52  2:30   20 1:11:42 20.8  2:07   49   45:03  7:15 2:31:51 
   44   25 Alex Arnason            Minneapolis        MN  28   43 28:04  1:43  1:44   55 1:16:05 19.6  1:36   57   45:49  7:23 2:33:16 
   45  523 Tom Turner              Jackson            MN  40   45 28:12  1:44  2:22   53 1:15:58 19.6  1:33   52   45:23  7:19 2:33:26 
   46  162 Chad Klehr              Minneapolis        MN  36  148 35:13  2:09  2:21   15 1:10:15 21.2  1:27   43   44:13  7:07 2:33:27 
   47  184 Daniel Nowlan           Hugo               MN  38   70 29:30  1:48  2:22   69 1:18:53 18.9  1:44   22   41:04  6:37 2:33:31 
   48   45 David Chabot            Owatonna           MN  43   78 29:59  1:50  2:18   22 1:12:05 20.7  1:16   93   48:29  7:49 2:34:06 
   49  142 Steve Gillies           Savage             MN  47   29 26:41  1:38  1:58   49 1:15:35 19.7  1:04   97   48:54  7:53 2:34:10 
   50  511 Dave Schutz             Saint Louis Park   MN  38   27 26:27  1:37  2:07   57 1:16:08 19.6  1:39   89   48:09  7:45 2:34:29 
   51  169 David Leard             Rosemount          MN  50   48 28:20  1:44  1:37   63 1:17:45 19.2  1:17   55   45:34  7:20 2:34:31 
   52   22 Brian Alberto           Saint Paul         MN  27   80 30:05  1:50  2:49   59 1:16:53 19.4  1:18   40   43:34  7:01 2:34:36 
   53   80 Kevin Greimel           Richfield          MN  27   69 29:27  1:48  2:32   37 1:13:58 20.2  1:31   79   47:31  7:39 2:34:57 
   54  485 Greg Owens              Portland           OR  36   14 24:53  1:31  2:56   84 1:19:38 18.7  1:53   59   45:53  7:23 2:35:12 
   55   58 Damon Dunkel            Minneapolis        MN  40  114 32:11  1:58  1:20   39 1:14:40 20.0  1:20   62   46:07  7:26 2:35:36 
   56  531 Mike Wayman             Anoka              MN  40  123 32:44  2:00  2:21   30 1:13:05 20.4  1:59   58   45:50  7:23 2:35:57 
   57  420 Marshall Mack           Minneapolis        MN  34   90 30:42  1:53  1:52   56 1:16:07 19.6  1:10   65   46:28  7:29 2:36:17 
   58  125 Luiz Correa             Rochester          MN  34   52 28:33  1:45  2:17   52 1:15:50 19.7  1:31   90   48:11  7:46 2:36:19 
   59  225 Mark Zoia               Minneapolis        MN  44   59 28:53  1:46  4:10   66 1:18:31 19.0  2:27   33   42:44  6:53 2:36:44 
   60   68 Andrew Galbus           Rochester          MN  48  116 32:24  1:59  2:20   21 1:11:48 20.8  2:54   86   47:51  7:42 2:37:15 
   61  106 Pete Bernardy           Saint Paul         MN  34  115 32:15  1:58  3:36   77 1:19:22 18.8  1:41   18   40:40  6:33 2:37:32 
   62   57 John Dilger             Garwin             IA  50   92 30:49  1:53  1:34   34 1:13:33 20.3  1:34  105   50:05  8:04 2:37:33 
   63   50 Eric Cleveland          Rochester          MN  45   64 28:58  1:46  1:55   61 1:17:34 19.2  2:14   72   46:58  7:34 2:37:36 
   64   47 Mark Chaney             La Crescent        MN  55   25 26:13  1:36  2:09   60 1:17:19 19.3  1:20  115   51:05  8:14 2:38:06 
   65   87 Lance Hauge             Minneapolis        MN  43   44 28:06  1:43  2:25   78 1:19:26 18.8  1:40   73   47:01  7:34 2:38:36 
   66   81 Steve Gricius           Winona             MN  34   73 29:35  1:49  1:36   83 1:19:37 18.7  1:30   71   46:50  7:33 2:39:06 
   67  196 Seth Salenger           Minneapolis        MN  31   82 30:22  1:52  3:04   85 1:19:50 18.7  2:32   38   43:23  6:59 2:39:08 
   68  156 Pauly Hoffman           Minneapolis        MN  36  126 32:56  2:01  2:32   58 1:16:27 19.5  1:19   60   45:58  7:24 2:39:10 
   69  490 Jerry Porter            Colfax             WI  51  112 32:09  1:58  1:30   38 1:14:13 20.1  1:24  111   50:38  8:09 2:39:52 
   70  494 Jason Quinn             Winona             MN  39   16 25:06  1:32  1:49  100 1:21:22 18.3  1:16  114   50:57  8:12 2:40:28 
   71  172 Michael Leonard         Minneapolis        MN  29  117 32:24  1:59  2:59   50 1:15:44 19.7  1:40   83   47:44  7:41 2:40:30 
   72  538 Jeff Winter             Edina              MN  46   81 30:21  1:52  2:34   62 1:17:43 19.2  1:50   87   48:08  7:45 2:40:35 
   73  450 Andrew Lyp              Valparaiso         IN  19  109 31:59  1:57  5:32   90 1:20:09 18.6  1:47   24   41:35  6:42 2:41:00 
   74  228 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36   60 28:54  1:46  2:16   98 1:21:01 18.4  2:05   74   47:04  7:35 2:41:18 
   75  127 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47   53 28:39  1:45  1:14  103 1:21:54 18.2  1:19   95   48:35  7:50 2:41:40 
   76   30 Roberto Benzo           Rochester          MN  52  103 31:34  1:56  1:47   91 1:20:10 18.6  2:01   77   47:19  7:37 2:42:50 
   77  472 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  40   37 27:18  1:40  2:56   86 1:19:53 18.7  3:30  100   49:15  7:56 2:42:50 
   78  536 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  60   97 31:07  1:54  2:40   67 1:18:40 19.0  1:58   92   48:28  7:48 2:42:51 
   79  449 German Lopez Grimon     St. Louis Park     MN  42   93 30:58  1:54  2:28  111 1:22:25 18.1  1:49   50   45:14  7:17 2:42:52 
   80   20 Nick Lodien             Minneapolis        MN  33   41 28:00  1:43  3:28   74 1:19:18 18.8  1:55  110   50:34  8:09 2:43:12 
   81  447 Scott Longmuir          Carmel             IN  36  118 32:28  1:59  1:57   99 1:21:13 18.4  1:22   66   46:30  7:29 2:43:28 
   82   48 Rick Christenson        Winona             MN  59  102 31:27  1:56  2:02  117 1:22:47 18.0  1:22   61   46:00  7:25 2:43:36 
   83  528 John Wagner             Madison            WI  53   40 27:57  1:43  2:18   97 1:20:57 18.4  2:10  108   50:22  8:07 2:43:42 
   84  160 Troy Johnson            Lakeville          MN  48  107 31:46  1:57  1:36   71 1:19:09 18.8  1:25  104   49:48  8:01 2:43:43 
   85  135 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  31   91 30:45  1:53  1:45   92 1:20:22 18.6  1:58   99   49:03  7:54 2:43:51 
   86  530 Matt Wardwell           Winona             MN  40  142 34:24  2:06  3:20   76 1:19:20 18.8  1:03   63   46:17  7:27 2:44:23 
   87  105 David Bauman            Saint Paul         MN  32   63 28:56  1:46  2:18  121 1:23:35 17.8  1:50   85   47:48  7:42 2:44:25 
   88  202 Peter Seifert           Edina              MN  41   67 29:16  1:48  3:02  115 1:22:46 18.0  1:49   84   47:45  7:41 2:44:35 
   89  443 Arron Lange             Minnesota City     MN  39   34 26:59  1:39  1:59  104 1:21:58 18.2  1:38  122   52:10  8:24 2:44:43 
   90  109 Karl Betchner           Appleton           WI  24   77 29:57  1:50  3:36  108 1:22:15 18.1  2:02   78   47:22  7:38 2:45:10 
   91  434 Dan Kamphoff            Mankato            MN  39  135 33:26  2:03  2:09  114 1:22:43 18.0  2:31   45   44:33  7:11 2:45:20 
   92   42 Shad Carney             Rochester          MN  32   68 29:20  1:48  2:58  139 1:27:46 17.0  1:26   42   43:56  7:05 2:45:24 
   93   73 Michael Gillespie       Savage             MN  38  127 33:05  2:01  2:43  124 1:24:35 17.6  1:55   37   43:12  6:58 2:45:28 
   94  181 Charlie Mitchell        Plymouth           MN  30  143 34:35  2:07  3:13   65 1:18:30 19.0  1:34   82   47:42  7:41 2:45:32 
   95  534 Brent Wiebke            Arnolds Park       IA  32   87 30:35  1:52  2:39   93 1:20:32 18.5  1:38  113   50:44  8:10 2:46:06 
   96  440 Peter Kucharas          Eau Claire         WI  30   54 28:41  1:45  1:41   79 1:19:29 18.8  1:19  140   54:58  8:51 2:46:07 
   97   39 Nathan Campbell         Saint Paul         MN  27  171 38:47  2:22  1:36  105 1:21:59 18.2  2:02   26   41:45  6:44 2:46:07 
   98  212 Ryan Trudeau            Lakeville          MN  27  110 32:01  1:58  1:54  112 1:22:35 18.1  1:46   91   48:11  7:46 2:46:25 
   99   34 Randy Brendal           Waseca             MN  46  156 37:04  2:16  2:15   64 1:17:52 19.1  1:46   81   47:41  7:41 2:46:37 
  100  438 Casey Kramer            Hattiesburg        MS  28   62 28:56  1:46  2:25   80 1:19:33 18.7  1:27  143   55:18  8:54 2:47:39 
  101   24 Paul Appicelli          Winona             MN  51  133 33:25  2:03  2:00  107 1:22:11 18.1  1:22   96   48:48  7:52 2:47:44 
  102  120 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46   57 28:47  1:46  2:17  102 1:21:48 18.2  1:19  135   54:13  8:44 2:48:22 
  103   33 Gary Boughton           Boscobel           WI  54   99 31:10  1:55  3:01  106 1:22:01 18.2  1:51  107   50:20  8:06 2:48:23 
  104   91 Keith Holmquist         Winona             MN  55   55 28:42  1:45  2:34   88 1:20:03 18.6  1:54  142   55:15  8:54 2:48:25 
  105  487 Blake Pieper            Stillwater         MN  43   61 28:56  1:46  3:45  113 1:22:39 18.0  2:50  109   50:29  8:08 2:48:37 
  106  460 Chad McDannald          Sycamore           IL  39  169 38:23  2:21  2:02   82 1:19:34 18.7  1:44   75   47:10  7:36 2:48:52 
  107   36 Chris Brunholzl         Rochester          MN  44  159 37:08  2:16  3:32   89 1:20:06 18.6  1:46   70   46:50  7:33 2:49:21 
  108  143 Jake Gleitz             Minneapolis        MN  30  164 37:48  2:19  2:06   96 1:20:56 18.4  1:24   76   47:11  7:36 2:49:24 
  109   62 Brian Faeth             Edina              MN  53   65 29:10  1:47  3:53  128 1:25:42 17.4  2:04   98   48:57  7:53 2:49:43 
  110   32 Peter Boardman          Saint Paul         MN  45  101 31:21  1:55  4:13  126 1:25:11 17.5  2:25   67   46:35  7:30 2:49:44 
  111  463 Willie Miller           Winona             MN  37   36 27:13  1:40  2:32  131 1:25:59 17.3  2:09  121   52:06  8:24 2:49:57 
  112  525 Jeff Viestenz           Winona             MN  41  147 35:11  2:09  3:05   94 1:20:43 18.5  1:46  101   49:15  7:56 2:49:59 
  113  474 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  39  138 33:43  2:04  1:58  145 1:30:00 16.6  1:28   36   43:08  6:57 2:50:16 
  114  200 Brandon Schroeder       Fall Creek         WI  31  168 38:23  2:21  2:55   68 1:18:48 18.9  1:45   94   48:29  7:49 2:50:19 
  115   17 Rob Lykins                                     35  111 32:09  1:58  2:21   70 1:19:01 18.9  1:31  144   56:03  9:02 2:51:02 
  116  193 Robert Riehm            Minneapolis        MN  32  100 31:17  1:55  4:32  130 1:25:53 17.4  1:56   80   47:41  7:41 2:51:17 
  117  161 Tyler Johnson           Brooklyn Park      MN  29   88 30:38  1:53  2:24  123 1:23:57 17.8  1:37  127   52:49  8:30 2:51:23 
  118  542 Mike Zimanski           New Ulm            MN  35  153 36:43  2:15  2:34  109 1:22:17 18.1  1:44   88   48:09  7:45 2:51:25 
  119  537 Jeff Winston            Bloomington        MN  42   79 30:01  1:50  2:58  110 1:22:22 18.1  2:08  137   54:17  8:45 2:51:44 
  120  148 Jason Gross             Osseo              MN  37  128 33:07  2:02  1:47  101 1:21:28 18.3  2:10  133   53:54  8:41 2:52:24 
  121  182 Matthew Mohning         Minneapolis        MN  39  113 32:10  1:58  3:01  127 1:25:13 17.5  1:57  116   51:06  8:14 2:53:25 
  122   93 Mark Hubbard            Rochester          MN  29   72 29:34  1:49  1:54  133 1:26:19 17.3  1:30  136   54:14  8:44 2:53:29 
  123  151 Steve Hegedus           Osseo              MN  24  149 35:39  2:11  2:17   75 1:19:20 18.8  1:31  141   55:10  8:53 2:53:55 
  124   77 Richard Gomez           Minneapolis        MN  45   23 26:08  1:36  3:27  149 1:31:16 16.3  2:25  118   51:19  8:16 2:54:33 
  125  102 Bernard Antoine         Minneapolis        MN  45  120 32:37  2:00  2:06  142 1:28:07 16.9  2:35  102   49:25  7:58 2:54:47 
  126  197 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  25  125 32:48  2:00  2:46  156 1:32:19 16.2  2:26   46   44:34  7:11 2:54:50 
  127   79 Sergio Gradilone        Rochester          MN  42  131 33:14  2:02  2:02   87 1:20:02 18.6  2:36  147   56:59  9:11 2:54:51 
  128  153 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  48  167 38:19  2:21  2:50  119 1:23:06 17.9  2:17  112   50:39  8:09 2:57:10 
  129  155 Shane Hochradel         Saint Paul         MN  34  157 37:06  2:16  2:21  129 1:25:44 17.4  1:43  119   51:48  8:21 2:58:42 
  130  170 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  30  132 33:22  2:03  3:57  134 1:26:36 17.2  2:32  123   52:21  8:26 2:58:46 
  131  203 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46  129 33:11  2:02  2:42  154 1:31:43 16.3  1:43  106   50:07  8:04 2:59:25 
  132  522 Noboru Tomonari         Northfield         MN  52  139 33:46  2:04  3:49  160 1:32:33 16.1  2:46   68   46:37  7:31 2:59:30 
  133   70 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57   75 29:55  1:50  2:38  116 1:22:46 18.0  1:35  166 1:03:10 10:10 3:00:03 
  134   49 Alfredo Clavell         Rochester          MN  51   96 31:03  1:54  3:09  120 1:23:32 17.8  2:33  156 1:00:12  9:42 3:00:26 
  135  117 Brian Cagley            Chaska             MN  41   18 25:30  1:34  2:10  161 1:33:13 16.0  2:06  150   58:41  9:27 3:01:38 
  136  126 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  29  150 36:04  2:12  3:44  135 1:27:11 17.1  2:16  128   52:55  8:31 3:02:08 
  137  526 Travis Volkman          Winona             MN  33   89 30:41  1:53  3:32  138 1:27:40 17.0  1:34  153   59:16  9:33 3:02:42 
  138  432 Gunnar Johnson          Lakeville          MN  18   71 29:34  1:49  2:28  140 1:27:46 17.0  1:20  162 1:01:56  9:58 3:03:02 
  139  211 Jim Trost Ii            Inver Grove Height MN  29  161 37:18  2:17  3:59  132 1:26:07 17.3  1:50  132   53:53  8:41 3:03:05 
  140  437 Steven Knapp            Grayslake          IL  42  176 40:38  2:29  4:55   95 1:20:50 18.4  2:36  134   54:12  8:44 3:03:10 
  141  201 Chad Seelhammer         Elko New Market    MN  37  104 31:39  1:56  4:45  125 1:25:03 17.5  2:13  157 1:00:31  9:45 3:04:09 
  142  519 Steve Stettler          Plain              WI  43  162 37:41  2:18  4:24  137 1:27:39 17.0  2:22  124   52:27  8:27 3:04:31 
  143  481 Greg Novotny            Winona             MN  59  121 32:39  2:00  4:05  147 1:30:39 16.4  4:02  130   53:21  8:36 3:04:44 
  144  448 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  44  134 33:26  2:03  2:39  171 1:35:57 15.5  2:24  117   51:08  8:14 3:05:32 
  145  199 Thomas Schneider        Eagan              MN  28  179 41:12  2:31  5:19  122 1:23:42 17.8  2:56  125   52:39  8:29 3:05:46 
  146  433 Steven Jones            Minneapolis        MN  33  130 33:13  2:02  3:25  167 1:35:08 15.7  3:57  120   51:59  8:22 3:07:40 
  147  482 Kevin O'Brien           Rushford           MN  56  108 31:55  1:57  4:45  165 1:34:34 15.8  2:37  138   54:19  8:45 3:08:08 
  148  439 Robert Kramer           Grand Forks        ND  55  152 36:19  2:13  3:00  150 1:31:20 16.3  1:51  145   56:15  9:04 3:08:42 
  149   78 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  50  160 37:16  2:17  2:47  169 1:35:39 15.6  2:14  139   54:28  8:46 3:12:22 
  150  533 Jason Welsh             North Oaks         MN  45  141 34:23  2:06  2:08  143 1:28:25 16.9  3:42  169 1:03:50 10:17 3:12:26 
  151   89 Anthony Hess            Marine On Saint Cr MN  55  145 34:55  2:08  3:49  153 1:31:41 16.3  2:44  154   59:28  9:35 3:12:35 
  152  174 Mike Lyner              Stillwater         MN  61  137 33:36  2:03  2:10   44 1:15:14 19.8  1:32  183 1:21:42 13:09 3:14:12 
  153  166 Ben Krey                Osseo              MN  29  175 40:02  2:27  3:13  158 1:32:23 16.1  2:08  146   56:30  9:06 3:14:16 
  154   94 Mike Huber              Saint Paul         MN  41  105 31:43  1:56  2:38  168 1:35:24 15.6  2:42  163 1:01:59  9:59 3:14:24 
  155   63 Martin Fernandez-Zapico Rochester          MN  42  180 41:15  2:31  3:14  172 1:36:02 15.5  1:50  126   52:47  8:30 3:15:06 
  156  140 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42  158 37:08  2:16  5:54  136 1:27:32 17.0  2:22  165 1:02:13 10:01 3:15:07 
  157  173 Todd Lundberg           Houston            MN  49   83 30:24  1:52  3:21  163 1:34:05 15.8  2:49  170 1:05:09 10:30 3:15:47 
  158  478 Richard Nehring         Alden              IA  74  165 37:49  2:19  2:55  148 1:31:05 16.4  2:33  164 1:02:04 10:00 3:16:24 
  159   65 Kollin Foss             Minnesota City     MN  43  146 35:02  2:09  5:24  141 1:27:59 16.9  2:30  172 1:06:30 10:43 3:17:23 
  160  157 Andrew Iverson          Eden Prairie       MN  30  170 38:24  2:21  3:32  157 1:32:22 16.1  2:00  159 1:01:09  9:51 3:17:25 
  161   64 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50  174 39:15  2:24  4:41  144 1:29:38 16.6  2:33  160 1:01:22  9:53 3:17:27 
  162  458 Kyle Martin             Winona             MN  25  154 36:47  2:15  5:01  166 1:35:04 15.7  2:05  152   58:58  9:30 3:17:54 
  163  108 Jon Berry               Champlin           MN  47  122 32:42  2:00  7:59  170 1:35:40 15.6  3:58  149   58:05  9:21 3:18:22 
  164  198 Brian Schneider         Minneapolis        MN  29  106 31:45  1:57  5:02  151 1:31:30 16.3  4:06  171 1:06:23 10:41 3:18:44 
  165  168 Greg Larson             Woodbury           MN  51  144 34:48  2:08  5:31  155 1:32:04 16.2  5:09  168 1:03:25 10:13 3:20:56 
  166  484 Damon Onnen             Worthington        MN  41  184 43:28  2:39  4:25  162 1:33:44 15.9  2:17  148   57:22  9:14 3:21:15 
  167  191 Justin Plecko           Crystal            MN  33  151 36:18  2:13  3:30  152 1:31:39 16.3  2:52  173 1:07:24 10:51 3:21:41 
  168  180 Sol Mirelez             Jamestown          IN  64  178 41:07  2:31  4:13  164 1:34:05 15.8  2:25  158 1:00:44  9:47 3:22:32 
  169   97 Anthony Hunt            Richfield          MN  32  177 40:55  2:30  5:32  178 1:41:25 14.7  1:58  131   53:49  8:40 3:23:36 
  170  512 Michael Sedgwick        Saint Paul         MN  38  136 33:31  2:03  6:00  179 1:42:05 14.6  3:52  151   58:45  9:28 3:24:12 
  171   98 Randy Hyde              Winona             MN  53   76 29:56  1:50  4:20  173 1:36:11 15.5  2:58  176 1:11:16 11:29 3:24:40 
  172  133 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52  163 37:44  2:18  3:47  146 1:30:27 16.5  1:45  177 1:11:24 11:30 3:25:04 
  173  165 Phil Kramer             Saint Paul         MN  24  182 42:08  2:35  3:48  174 1:37:57 15.2  1:50  155   59:37  9:36 3:25:17 
  174  137 Mike Fox                Rosemount          MN  42  166 37:57  2:19  3:48  159 1:32:26 16.1  3:10  174 1:08:37 11:03 3:25:57 
  175   54 Nick Craig              Delavan            WI  42   84 30:26  1:52  4:34  177 1:39:59 14.9  3:17  175 1:11:15 11:28 3:29:29 
  176  213 Hans-Jurgen Van Heteren Prior Lake         MN  49  185 46:46  2:52  1:57  175 1:38:38 15.1  3:47  161 1:01:46  9:57 3:32:52 
  177   43 Bill Carter             Winona             MN  60  188 53:44  3:17  5:15  176 1:39:43 15.0  3:34  129   53:01  8:32 3:35:14 
  178  489 Cameron Porter          Minneapolis        MN  29  183 42:24  2:36  2:34  183 1:48:03 13.8  2:00  167 1:03:14 10:11 3:38:13 
  179  150 Adam Hannemann          Minneapolis        MN  35  119 32:31  1:59  3:31  182 1:46:31 14.0  3:19  178 1:12:32 11:41 3:38:23 
  180  189 Steve Paladie           Plymouth           MN  72  172 39:02  2:23  1:59  181 1:44:33 14.3  3:58  179 1:13:08 11:47 3:42:37 
  181  177 Michael McMillan        Excelsior          MN  32  173 39:04  2:23  2:16  180 1:44:18 14.3  2:46  184 1:21:58 13:12 3:50:21 
  182  210 Jeff Swanson            Andover            MN  42  181 41:38  2:33  3:38  186 2:00:25 12.4  2:38  181 1:13:56 11:54 4:02:12 
  183  470 Daniel Moschkau         New Auburn         WI  42  186 49:43  3:02  3:34  185 1:58:07 12.6  3:10  182 1:15:56 12:14 4:10:29 
  184  217 Richard Wicklund        Lakeville          MN  74  187 51:25  3:09  6:16  184 1:54:39 13.0  5:24  180 1:13:32 11:50 4:11:14 
  185  517 Tony Stango             Minnesota City     MN  41  189 69:06  4:13  5:02  187 2:15:20 11.0  1:52  185 1:49:51 17:41 5:21:09 
  186   59 R�gis Duport            Minneapolis        MN  31                          26 1:12:48 20.5                                  
  187   18 Jeff Dahle                                         155 36:54  2:15  2:55  118 1:22:51 18.0                                  
  188   84 Jan Hagenbrock          San Diego          CA  35    8 23:30  1:26  2:29                                                    
  189   83 Matt Haake              Winona             MN  32   56 28:45  1:46  3:40                                                    
  190  415 Matt Yendor                                    40   66 29:13  1:47  4:38                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  431 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  26    1 22:57  1:24  1:16    5 1:16:49 19.4  1:16   12   45:46  7:22 2:28:01 
    2  222 Jayme Wyss              Rhinelander        WI  28   12 28:19  1:44  1:57    1 1:14:10 20.1  1:14    4   42:29  6:51 2:28:07 
    3  147 Stephanie Greer         Minneapolis        MN  23    4 25:59  1:36  1:22   15 1:20:30 18.5  1:16    2   40:55  6:36 2:30:00 
    4   72 Brenna Gibbons          Coon Valley        WI  24   19 29:59  1:50  2:16    6 1:16:51 19.4  1:55    1   40:34  6:32 2:31:33 
    5  456 Amanda Marek            Naperville         IL  23    6 26:37  1:38  2:14    7 1:17:49 19.2  1:35    7   44:04  7:06 2:32:17 
    6  435 Tracie Kent             Saint Paul         MN  40   31 31:40  1:56  1:37    2 1:14:21 20.1  1:25    6   43:53  7:04 2:32:54 
    7  123 Emily Conner            Minneapolis        MN  30    5 26:06  1:36  2:48   17 1:20:57 18.4  1:39    3   41:59  6:46 2:33:27 
    8   76 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  40   24 30:29  1:52  1:33    9 1:18:12 19.1  1:19    8   44:04  7:06 2:35:34 
    9  504 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  44   30 31:34  1:56  1:40    3 1:15:55 19.6  1:26   11   45:37  7:21 2:36:11 
   10  572 Robyn Wangberg          Winona             MN  35    7 27:32  1:41  1:56   11 1:19:47 18.7  1:25   16   46:47  7:32 2:37:25 
   11  167 Molly Larew             Minneapolis        MN  35   23 30:20  1:51  1:47    4 1:16:07 19.6  1:34   19   47:50  7:42 2:37:36 
   12   29 Megan Beer              Owatonna           MN  36   28 30:47  1:53  1:50   16 1:20:31 18.5  1:39   10   44:53  7:14 2:39:38 
   13  124 Sara Conrad             Saint Paul         MN  34   34 32:59  2:01  1:51   18 1:21:00 18.4  1:21    5   42:34  6:51 2:39:43 
   14  138 Catherine Fredrick      Farmington         MN  37   27 30:45  1:53  1:47   13 1:20:15 18.6  1:39   15   46:46  7:32 2:41:10 
   15  515 Kelly Skillicorn        Winona             MN  51   10 28:16  1:44  2:12   14 1:20:24 18.5  1:52   23   48:30  7:49 2:41:13 
   16  214 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29   11 28:17  1:44  1:23   21 1:21:52 18.2  1:33   22   48:23  7:48 2:41:25 
   17  454 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  40    9 28:08  1:43  1:56   12 1:20:03 18.6  2:36   25   48:56  7:53 2:41:38 
   18   90 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  30    2 25:35  1:34  2:34   28 1:26:06 17.3  1:46   20   48:18  7:47 2:44:16 
   19   28 Cheryl Barker           Hudson             WI  45   14 29:04  1:47  2:24    8 1:17:52 19.1  2:02   32   53:11  8:34 2:44:31 
   20  122 Ann Clowser             Saint Paul         MN  50   43 34:35  2:07  1:51   10 1:18:15 19.1  1:33   21   48:21  7:47 2:44:32 
   21   41 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  33   40 34:14  2:06  2:27   20 1:21:42 18.2  1:30   13   46:01  7:25 2:45:51 
   22  190 Cara Pavek              Rosemount          MN  40    3 25:54  1:35  3:00   24 1:24:19 17.7  2:17   28   51:17  8:16 2:46:46 
   23  146 Kari Gondeck            Green Bay          WI  33   18 29:56  1:50  2:10   41 1:31:18 16.3  1:24    9   44:17  7:08 2:49:03 
   24  186 Rhiannon Oconnor        Saint Paul         MN  58   21 30:16  1:51  2:49   19 1:21:25 18.3  2:04   30   52:37  8:28 2:49:09 
   25  498 Jennifer Roberge        La Crosse          WI  40    8 27:58  1:43  1:48   26 1:25:20 17.5  1:47   37   53:59  8:42 2:50:50 
   26  480 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  49   17 29:21  1:48  2:28   22 1:22:51 18.0  1:55   45   56:19  9:04 2:52:52 
   27  473 Zoe Nance               Winona             MN  45   20 30:06  1:51  1:28   25 1:24:36 17.6  2:15   43   55:30  8:56 2:53:53 
   28  295 Erica Gleitz            Minneapolis        MN  29   46 35:20  2:10  2:17   33 1:29:04 16.7  1:27   17   46:51  7:33 2:54:58 
   29  475 Alisha Natzel           Saint Paul         MN  25   26 30:41  1:53  3:01   30 1:26:55 17.2  1:42   33   53:26  8:36 2:55:42 
   30  208 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  51   38 33:46  2:04  1:34   27 1:25:29 17.4  1:52   38   54:07  8:43 2:56:46 
   31   71 Julie Geerdes           Stoughton          WI  40   33 32:56  2:01  2:02   29 1:26:46 17.2  1:49   39   54:17  8:45 2:57:48 
   32  518 Karen Stettler          Fountain City      WI  48   42 34:34  2:07  3:11   39 1:30:59 16.4  2:20   18   47:27  7:39 2:58:30 
   33   92 D'Arcy Honeycutt        Bismarck           ND  58   36 33:10  2:02  4:05   23 1:23:14 17.9  2:39   42   55:29  8:56 2:58:35 
   34   38 Tiffany Calteaux        Winona             MN  32   16 29:19  1:48  2:22   32 1:28:38 16.8  1:31   46   57:54  9:19 2:59:42 
   35  206 Janice Stanford         Bloomington        MN  44   56 39:26  2:25  2:51   31 1:27:25 17.1  1:25   26   50:14  8:05 3:01:19 
   36   23 Amblyn Allen            Winona             MN  31   29 31:14  1:55  9:15   43 1:33:23 16.0  1:18   14   46:34  7:30 3:01:42 
   37  509 Amy Schulz              Farmington         MN  37   39 33:58  2:05  4:01   38 1:30:55 16.4  2:20   27   50:46  8:11 3:01:57 
   38  224 Jenny Zetocha           Fargo              ND  22   22 30:19  1:51  2:26   54 1:37:02 15.4  1:34   29   51:25  8:17 3:02:44 
   39   40 Alexandra Carlson       Holmen             WI  19   35 33:02  2:01  2:23   40 1:31:10 16.4  2:32   41   54:52  8:50 3:03:57 
   40   88 Jen Herdina             Winona             MN  32   15 29:19  1:48  2:30   44 1:33:32 15.9  1:42   47   57:59  9:20 3:05:00 
   41  493 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  29   25 30:35  1:52  1:44   53 1:36:20 15.5  2:11   40   54:50  8:50 3:05:37 
   42  185 Lyndsey Ochsner         Minneapolis        MN  32   52 37:59  2:19  4:42   36 1:30:06 16.5  2:47   31   52:49  8:30 3:08:21 
   43  459 Merideth Mayrand        Minneapolis        MN  32   48 36:48  2:15  2:21   46 1:34:57 15.7  1:12   36   53:52  8:41 3:09:08 
   44  495 Lisa Ramsey             Canmore            AB  42   13 28:58  1:46  2:10   45 1:33:33 15.9  2:22   56 1:03:41 10:15 3:10:43 
   45  532 Amanda Weilandt         Minnesota City     MN  41   41 34:14  2:06  2:42   42 1:32:34 16.1  2:02   51   59:54  9:39 3:11:25 
   46   53 Krissy Coudron          Winona             MN  39   32 32:08  1:58  3:15   34 1:29:28 16.7  2:05   60 1:05:00 10:28 3:11:53 
   47  188 Amanda Olson            Minneapolis        MN  36   37 33:19  2:02  3:29   57 1:39:25 15.0  2:39   34   53:38  8:38 3:12:28 
   48  107 Robyn Bernardy          Saint Paul         MN  33   63 43:13  2:39  2:52   52 1:36:18 15.5  2:06   24   48:32  7:49 3:13:00 
   49  483 Lisa Oliver-Bell        Madison            WI  54   44 35:03  2:09  2:33   37 1:30:26 16.5  2:26   57 1:04:09 10:20 3:14:34 
   50  144 Annah Goergen           Saint Paul         MN  28   62 42:42  2:37  3:06   50 1:35:46 15.6  2:22   35   53:39  8:39 3:17:34 
   51  479 Megan Neldner           Winona             MN  34   59 40:27  2:28  4:11   47 1:35:29 15.6  2:20   44   56:01  9:01 3:18:25 
   52  461 Cathleen McGinnity      Luck               WI  49   53 38:26  2:21  2:32   51 1:36:01 15.5  3:05   49   59:32  9:35 3:19:35 
   53   85 Laura Hanneman          Lakeville          MN  44   55 39:17  2:24  4:28   48 1:35:34 15.6  2:16   48   58:33  9:26 3:20:07 
   54   27 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54   58 40:25  2:28  2:14   49 1:35:35 15.6  1:55   54 1:01:33  9:55 3:21:40 
   55   52 Heidi Corley            Rochester          MN  35   51 37:41  2:18  3:38   55 1:37:09 15.3  3:05   53 1:01:16  9:52 3:22:47 
   56  194 Denise Rogge            Bloomer            WI  34   54 39:05  2:23  3:52   56 1:37:56 15.2  3:30   50   59:34  9:36 3:23:54 
   57   82 Dee Gulis               Minneapolis        MN  28   50 37:30  2:18  3:49   58 1:40:31 14.8  3:54   52 1:00:00  9:40 3:25:41 
   58  521 Kelly Thompson          Edina              MN  30   45 35:08  2:09  2:25   62 1:44:07 14.3  1:55   62 1:05:20 10:31 3:28:53 
   59  508 Stacey Schultz          Rochester          MN  36   47 36:12  2:13  2:37   61 1:43:02 14.5  1:40   63 1:07:42 10:54 3:31:12 
   60  496 Jessica Riskedahl       Owatonna           MN  31   67 47:47  2:55  2:39   35 1:29:38 16.6  2:23   65 1:10:41 11:23 3:33:06 
   61  176 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  32   60 40:50  2:30  4:23   60 1:42:37 14.5  1:50   59 1:04:55 10:27 3:34:32 
   62  159 Jenny Johnson           Minneapolis        MN  31   57 40:14  2:28  2:54   64 1:47:12 13.9  1:43   61 1:05:06 10:29 3:37:06 
   63  457 Terese Market           Winona             MN  34   61 41:07  2:31  3:51   63 1:45:07 14.2  3:16   58 1:04:37 10:24 3:37:56 
   64  477 Corinne Nechal          Minneapolis        MN  33   65 46:04  2:49  2:19   65 1:47:56 13.8  2:38   55 1:01:42  9:56 3:40:37 
   65  539 Mary Yeager             Marine On Saint Cr MN  54   66 46:29  2:51  3:50   59 1:42:28 14.6  2:44   64 1:09:10 11:08 3:44:40 
   66  436 Karen Knapp             Grayslake          IL  43   49 36:50  2:15  3:29   66 1:51:20 13.4  3:23   67 1:22:26 13:16 3:57:27 
   67  452 Danielle Maclaurin      Minneapolis        MN  40   64 44:47  2:44  3:18   67 2:12:02 11.3  3:15   66 1:13:44 11:52 4:17:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  450 Andrew Lyp              Valparaiso         IN  19    2 31:59  1:57  5:32    1 1:20:09 18.6  1:47    1   41:35  6:42 2:41:00 
    2  432 Gunnar Johnson          Lakeville          MN  18    1 29:34  1:49  2:28    2 1:27:46 17.0  1:20    2 1:01:56  9:58 3:03:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Alexandra Carlson       Holmen             WI  19    1 33:02  2:01  2:23    1 1:31:10 16.4  2:32    1   54:52  8:50 3:03:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Garrett Gardner         Madison            WI  24    1 28:30  1:45  2:01    1 1:13:21 20.3  2:00    1   41:42  6:43 2:27:30 
    2  109 Karl Betchner           Appleton           WI  24    2 29:57  1:50  3:36    3 1:22:15 18.1  2:02    2   47:22  7:38 2:45:10 
    3  151 Steve Hegedus           Osseo              MN  24    3 35:39  2:11  2:17    2 1:19:20 18.8  1:31    3   55:10  8:53 2:53:55 
    4  165 Phil Kramer             Saint Paul         MN  24    4 42:08  2:35  3:48    4 1:37:57 15.2  1:50    4   59:37  9:36 3:25:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  147 Stephanie Greer         Minneapolis        MN  23    1 25:59  1:36  1:22    3 1:20:30 18.5  1:16    2   40:55  6:36 2:30:00 
    2   72 Brenna Gibbons          Coon Valley        WI  24    3 29:59  1:50  2:16    1 1:16:51 19.4  1:55    1   40:34  6:32 2:31:33 
    3  456 Amanda Marek            Naperville         IL  23    2 26:37  1:38  2:14    2 1:17:49 19.2  1:35    3   44:04  7:06 2:32:17 
    4  224 Jenny Zetocha           Fargo              ND  22    4 30:19  1:51  2:26    4 1:37:02 15.4  1:34    4   51:25  8:17 3:02:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  164 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26    2 25:54  1:35  1:28    2 1:09:15 21.5  0:58    2   37:35  6:03 2:15:08 
    2  497 Nick Rizzo              Wheaton            IL  27   10 30:58  1:54  2:03    1 1:06:54 22.3  1:39    1   35:09  5:40 2:16:41 
    3  492 Jim Portmann            Minneapolis        MN  27    1 24:11  1:29  2:09    3 1:10:02 21.3  1:27    3   40:53  6:35 2:18:40 
    4  121 Steven Chase            Rochester          MN  25    3 27:41  1:42  1:52    5 1:14:40 20.0  1:22    5   43:32  7:01 2:29:05 
    5   25 Alex Arnason            Minneapolis        MN  28    4 28:04  1:43  1:44    7 1:16:05 19.6  1:36    8   45:49  7:23 2:33:16 
    6   22 Brian Alberto           Saint Paul         MN  27    8 30:05  1:50  2:49    8 1:16:53 19.4  1:18    6   43:34  7:01 2:34:36 
    7   80 Kevin Greimel           Richfield          MN  27    6 29:27  1:48  2:32    4 1:13:58 20.2  1:31    9   47:31  7:39 2:34:57 
    8  172 Michael Leonard         Minneapolis        MN  29   13 32:24  1:59  2:59    6 1:15:44 19.7  1:40   10   47:44  7:41 2:40:30 
    9   39 Nathan Campbell         Saint Paul         MN  27   18 38:47  2:22  1:36   10 1:21:59 18.2  2:02    4   41:45  6:44 2:46:07 
   10  212 Ryan Trudeau            Lakeville          MN  27   12 32:01  1:58  1:54   11 1:22:35 18.1  1:46   11   48:11  7:46 2:46:25 
   11  438 Casey Kramer            Hattiesburg        MS  28    5 28:56  1:46  2:25    9 1:19:33 18.7  1:27   17   55:18  8:54 2:47:39 
   12  161 Tyler Johnson           Brooklyn Park      MN  29    9 30:38  1:53  2:24   13 1:23:57 17.8  1:37   13   52:49  8:30 2:51:23 
   13   93 Mark Hubbard            Rochester          MN  29    7 29:34  1:49  1:54   15 1:26:19 17.3  1:30   16   54:14  8:44 2:53:29 
   14  197 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  25   14 32:48  2:00  2:46   18 1:32:19 16.2  2:26    7   44:34  7:11 2:54:50 
   15  126 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  29   15 36:04  2:12  3:44   16 1:27:11 17.1  2:16   14   52:55  8:31 3:02:08 
   16  211 Jim Trost Ii            Inver Grove Height MN  29   17 37:18  2:17  3:59   14 1:26:07 17.3  1:50   15   53:53  8:41 3:03:05 
   17  199 Thomas Schneider        Eagan              MN  28   20 41:12  2:31  5:19   12 1:23:42 17.8  2:56   12   52:39  8:29 3:05:46 
   18  166 Ben Krey                Osseo              MN  29   19 40:02  2:27  3:13   19 1:32:23 16.1  2:08   18   56:30  9:06 3:14:16 
   19  458 Kyle Martin             Winona             MN  25   16 36:47  2:15  5:01   20 1:35:04 15.7  2:05   19   58:58  9:30 3:17:54 
   20  198 Brian Schneider         Minneapolis        MN  29   11 31:45  1:57  5:02   17 1:31:30 16.3  4:06   21 1:06:23 10:41 3:18:44 
   21  489 Cameron Porter          Minneapolis        MN  29   21 42:24  2:36  2:34   21 1:48:03 13.8  2:00   20 1:03:14 10:11 3:38:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  431 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  26    1 22:57  1:24  1:16    2 1:16:49 19.4  1:16    2   45:46  7:22 2:28:01 
    2  222 Jayme Wyss              Rhinelander        WI  28    3 28:19  1:44  1:57    1 1:14:10 20.1  1:14    1   42:29  6:51 2:28:07 
    3  214 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29    2 28:17  1:44  1:23    3 1:21:52 18.2  1:33    4   48:23  7:48 2:41:25 
    4  295 Erica Gleitz            Minneapolis        MN  29    6 35:20  2:10  2:17    5 1:29:04 16.7  1:27    3   46:51  7:33 2:54:58 
    5  475 Alisha Natzel           Saint Paul         MN  25    5 30:41  1:53  3:01    4 1:26:55 17.2  1:42    5   53:26  8:36 2:55:42 
    6  493 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  29    4 30:35  1:52  1:44    7 1:36:20 15.5  2:11    7   54:50  8:50 3:05:37 
    7  144 Annah Goergen           Saint Paul         MN  28    8 42:42  2:37  3:06    6 1:35:46 15.6  2:22    6   53:39  8:39 3:17:34 
    8   82 Dee Gulis               Minneapolis        MN  28    7 37:30  2:18  3:49    8 1:40:31 14.8  3:54    8 1:00:00  9:40 3:25:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   75 Andrew Gislason         Owatonna           MN  33    4 25:16  1:33  1:09    1 1:06:30 22.4  1:26    3   38:39  6:14 2:12:58 
    2  488 Brian Porter            Northfield         MN  34    1 22:05  1:21  1:39    5 1:11:04 21.0  1:40    1   36:59  5:58 2:13:26 
    3  204 Caleb Smidt             Omaha              NE  32    3 24:46  1:31  1:41    2 1:08:43 21.7  1:17    2   37:28  6:02 2:13:53 
    4  502 Nate Sanders            Minneapolis        MN  31    2 23:32  1:27  1:33    6 1:12:10 20.7  0:59    5   40:35  6:32 2:18:47 
    5   99 Jeffrey Janus           Rochester          MN  32    5 25:38  1:34  2:14    4 1:10:40 21.1  1:07    4   39:57  6:26 2:19:33 
    6  115 Ben Brueshoff           Minneapolis        MN  31   15 29:54  1:50  1:15    3 1:09:37 21.4  1:01    8   42:34  6:51 2:24:19 
    7  114 Dave Broz               Bloomington        MN  30    6 26:25  1:37  1:10    8 1:13:02 20.4  1:11   12   45:33  7:20 2:27:18 
    8  465 Michael Moeschler       Menlo Park         CA  33    7 26:51  1:39  2:19    9 1:14:53 19.9  2:07   11   45:24  7:19 2:31:31 
    9  501 Andrew Rye              Eastman            WI  30   21 31:07  1:54  1:58   10 1:14:57 19.9  1:30    7   42:02  6:46 2:31:32 
   10  420 Marshall Mack           Minneapolis        MN  34   19 30:42  1:53  1:52   12 1:16:07 19.6  1:10   13   46:28  7:29 2:36:17 
   11  125 Luiz Correa             Rochester          MN  34    9 28:33  1:45  2:17   11 1:15:50 19.7  1:31   19   48:11  7:46 2:36:19 
   12  106 Pete Bernardy           Saint Paul         MN  34   23 32:15  1:58  3:36   16 1:19:22 18.8  1:41    6   40:40  6:33 2:37:32 
   13   81 Steve Gricius           Winona             MN  34   14 29:35  1:49  1:36   18 1:19:37 18.7  1:30   14   46:50  7:33 2:39:06 
   14  196 Seth Salenger           Minneapolis        MN  31   16 30:22  1:52  3:04   19 1:19:50 18.7  2:32    9   43:23  6:59 2:39:08 
   15   20 Nick Lodien             Minneapolis        MN  33    8 28:00  1:43  3:28   15 1:19:18 18.8  1:55   22   50:34  8:09 2:43:12 
   16  135 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  31   20 30:45  1:53  1:45   20 1:20:22 18.6  1:58   21   49:03  7:54 2:43:51 
   17  105 David Bauman            Saint Paul         MN  32   12 28:56  1:46  2:18   23 1:23:35 17.8  1:50   18   47:48  7:42 2:44:25 
   18   42 Shad Carney             Rochester          MN  32   13 29:20  1:48  2:58   28 1:27:46 17.0  1:26   10   43:56  7:05 2:45:24 
   19  181 Charlie Mitchell        Plymouth           MN  30   26 34:35  2:07  3:13   13 1:18:30 19.0  1:34   17   47:42  7:41 2:45:32 
   20  534 Brent Wiebke            Arnolds Park       IA  32   17 30:35  1:52  2:39   21 1:20:32 18.5  1:38   23   50:44  8:10 2:46:06 
   21  440 Peter Kucharas          Eau Claire         WI  30   10 28:41  1:45  1:41   17 1:19:29 18.8  1:19   28   54:58  8:51 2:46:07 
   22  143 Jake Gleitz             Minneapolis        MN  30   29 37:48  2:19  2:06   22 1:20:56 18.4  1:24   15   47:11  7:36 2:49:24 
   23  200 Brandon Schroeder       Fall Creek         WI  31   30 38:23  2:21  2:55   14 1:18:48 18.9  1:45   20   48:29  7:49 2:50:19 
   24  193 Robert Riehm            Minneapolis        MN  32   22 31:17  1:55  4:32   25 1:25:53 17.4  1:56   16   47:41  7:41 2:51:17 
   25  155 Shane Hochradel         Saint Paul         MN  34   28 37:06  2:16  2:21   24 1:25:44 17.4  1:43   24   51:48  8:21 2:58:42 
   26  170 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  30   25 33:22  2:03  3:57   26 1:26:36 17.2  2:32   26   52:21  8:26 2:58:46 
   27  526 Travis Volkman          Winona             MN  33   18 30:41  1:53  3:32   27 1:27:40 17.0  1:34   29   59:16  9:33 3:02:42 
   28  433 Steven Jones            Minneapolis        MN  33   24 33:13  2:02  3:25   31 1:35:08 15.7  3:57   25   51:59  8:22 3:07:40 
   29  157 Andrew Iverson          Eden Prairie       MN  30   31 38:24  2:21  3:32   30 1:32:22 16.1  2:00   30 1:01:09  9:51 3:17:25 
   30  191 Justin Plecko           Crystal            MN  33   27 36:18  2:13  3:30   29 1:31:39 16.3  2:52   31 1:07:24 10:51 3:21:41 
   31   97 Anthony Hunt            Richfield          MN  32   33 40:55  2:30  5:32   32 1:41:25 14.7  1:58   27   53:49  8:40 3:23:36 
   32  177 Michael McMillan        Excelsior          MN  32   32 39:04  2:23  2:16   33 1:44:18 14.3  2:46   32 1:21:58 13:12 3:50:21 
   33   59 R�gis Duport            Minneapolis        MN  31                           7 1:12:48 20.5                                  
   34   83 Matt Haake              Winona             MN  32   11 28:45  1:46  3:40                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  123 Emily Conner            Minneapolis        MN  30    2 26:06  1:36  2:48    1 1:20:57 18.4  1:39    1   41:59  6:46 2:33:27 
    2  124 Sara Conrad             Saint Paul         MN  34    7 32:59  2:01  1:51    2 1:21:00 18.4  1:21    2   42:34  6:51 2:39:43 
    3   90 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  30    1 25:35  1:34  2:34    4 1:26:06 17.3  1:46    6   48:18  7:47 2:44:16 
    4   41 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  33    8 34:14  2:06  2:27    3 1:21:42 18.2  1:30    4   46:01  7:25 2:45:51 
    5  146 Kari Gondeck            Green Bay          WI  33    5 29:56  1:50  2:10    8 1:31:18 16.3  1:24    3   44:17  7:08 2:49:03 
    6   38 Tiffany Calteaux        Winona             MN  32    4 29:19  1:48  2:22    5 1:28:38 16.8  1:31   11   57:54  9:19 2:59:42 
    7   23 Amblyn Allen            Winona             MN  31    6 31:14  1:55  9:15    9 1:33:23 16.0  1:18    5   46:34  7:30 3:01:42 
    8   88 Jen Herdina             Winona             MN  32    3 29:19  1:48  2:30   10 1:33:32 15.9  1:42   12   57:59  9:20 3:05:00 
    9  185 Lyndsey Ochsner         Minneapolis        MN  32   11 37:59  2:19  4:42    7 1:30:06 16.5  2:47    8   52:49  8:30 3:08:21 
   10  459 Merideth Mayrand        Minneapolis        MN  32   10 36:48  2:15  2:21   11 1:34:57 15.7  1:12    9   53:52  8:41 3:09:08 
   11  107 Robyn Bernardy          Saint Paul         MN  33   17 43:13  2:39  2:52   13 1:36:18 15.5  2:06    7   48:32  7:49 3:13:00 
   12  479 Megan Neldner           Winona             MN  34   14 40:27  2:28  4:11   12 1:35:29 15.6  2:20   10   56:01  9:01 3:18:25 
   13  194 Denise Rogge            Bloomer            WI  34   12 39:05  2:23  3:52   14 1:37:56 15.2  3:30   13   59:34  9:36 3:23:54 
   14  521 Kelly Thompson          Edina              MN  30    9 35:08  2:09  2:25   16 1:44:07 14.3  1:55   18 1:05:20 10:31 3:28:53 
   15  496 Jessica Riskedahl       Owatonna           MN  31   19 47:47  2:55  2:39    6 1:29:38 16.6  2:23   19 1:10:41 11:23 3:33:06 
   16  176 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  32   15 40:50  2:30  4:23   15 1:42:37 14.5  1:50   16 1:04:55 10:27 3:34:32 
   17  159 Jenny Johnson           Minneapolis        MN  31   13 40:14  2:28  2:54   18 1:47:12 13.9  1:43   17 1:05:06 10:29 3:37:06 
   18  457 Terese Market           Winona             MN  34   16 41:07  2:31  3:51   17 1:45:07 14.2  3:16   15 1:04:37 10:24 3:37:56 
   19  477 Corinne Nechal          Minneapolis        MN  33   18 46:04  2:49  2:19   19 1:47:56 13.8  2:38   14 1:01:42  9:56 3:40:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  514 Brent Sinn              La Crosse          WI  36    5 25:45  1:35  1:29    1 1:04:58 23.0  1:04    1   36:02  5:48 2:09:16 
    2  516 Peter Somers            Rochester          MN  35    8 26:52  1:39  1:21    2 1:08:34 21.7  1:15    2   37:21  6:01 2:15:20 
    3  466 Peter Moeschler         Rochester          MN  35   11 28:18  1:44  1:21    3 1:09:34 21.4  1:07    4   39:22  6:20 2:19:39 
    4  132 Adam Drahos             Minneapolis        MN  37    1 23:04  1:25  2:01    6 1:16:03 19.6  1:30    7   42:24  6:50 2:25:00 
    5  104 Ben Bassett             Bloomington        MN  37    7 26:48  1:39  1:15   11 1:19:13 18.8  1:23    3   38:30  6:12 2:27:07 
    6  513 Brian Shoemaker         Rosemount          MN  36   25 33:51  2:04  2:40    5 1:11:17 20.9  1:47    6   42:01  6:46 2:31:35 
    7  162 Chad Klehr              Minneapolis        MN  36   26 35:13  2:09  2:21    4 1:10:15 21.2  1:27   10   44:13  7:07 2:33:27 
    8  184 Daniel Nowlan           Hugo               MN  38   13 29:30  1:48  2:22    9 1:18:53 18.9  1:44    5   41:04  6:37 2:33:31 
    9  511 Dave Schutz             Saint Louis Park   MN  38    6 26:27  1:37  2:07    7 1:16:08 19.6  1:39   18   48:09  7:45 2:34:29 
   10  485 Greg Owens              Portland           OR  36    3 24:53  1:31  2:56   13 1:19:38 18.7  1:53   12   45:53  7:23 2:35:12 
   11  156 Pauly Hoffman           Minneapolis        MN  36   19 32:56  2:01  2:32    8 1:16:27 19.5  1:19   13   45:58  7:24 2:39:10 
   12  494 Jason Quinn             Winona             MN  39    4 25:06  1:32  1:49   16 1:21:22 18.3  1:16   19   50:57  8:12 2:40:28 
   13  228 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36   12 28:54  1:46  2:16   14 1:21:01 18.4  2:05   15   47:04  7:35 2:41:18 
   14  447 Scott Longmuir          Carmel             IN  36   17 32:28  1:59  1:57   15 1:21:13 18.4  1:22   14   46:30  7:29 2:43:28 
   15  443 Arron Lange             Minnesota City     MN  39    9 26:59  1:39  1:59   18 1:21:58 18.2  1:38   22   52:10  8:24 2:44:43 
   16  434 Dan Kamphoff            Mankato            MN  39   22 33:26  2:03  2:09   20 1:22:43 18.0  2:31   11   44:33  7:11 2:45:20 
   17   73 Michael Gillespie       Savage             MN  38   20 33:05  2:01  2:43   21 1:24:35 17.6  1:55    9   43:12  6:58 2:45:28 
   18  460 Chad McDannald          Sycamore           IL  39   28 38:23  2:21  2:02   12 1:19:34 18.7  1:44   16   47:10  7:36 2:48:52 
   19  463 Willie Miller           Winona             MN  37   10 27:13  1:40  2:32   24 1:25:59 17.3  2:09   21   52:06  8:24 2:49:57 
   20  474 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  39   24 33:43  2:04  1:58   25 1:30:00 16.6  1:28    8   43:08  6:57 2:50:16 
   21   17 Rob Lykins                                     35   15 32:09  1:58  2:21   10 1:19:01 18.9  1:31   24   56:03  9:02 2:51:02 
   22  542 Mike Zimanski           New Ulm            MN  35   27 36:43  2:15  2:34   19 1:22:17 18.1  1:44   17   48:09  7:45 2:51:25 
   23  148 Jason Gross             Osseo              MN  37   21 33:07  2:02  1:47   17 1:21:28 18.3  2:10   23   53:54  8:41 2:52:24 
   24  182 Matthew Mohning         Minneapolis        MN  39   16 32:10  1:58  3:01   23 1:25:13 17.5  1:57   20   51:06  8:14 2:53:25 
   25  201 Chad Seelhammer         Elko New Market    MN  37   14 31:39  1:56  4:45   22 1:25:03 17.5  2:13   26 1:00:31  9:45 3:04:09 
   26  512 Michael Sedgwick        Saint Paul         MN  38   23 33:31  2:03  6:00   26 1:42:05 14.6  3:52   25   58:45  9:28 3:24:12 
   27  150 Adam Hannemann          Minneapolis        MN  35   18 32:31  1:59  3:31   27 1:46:31 14.0  3:19   27 1:12:32 11:41 3:38:23 
   28   84 Jan Hagenbrock          San Diego          CA  35    2 23:30  1:26  2:29                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  572 Robyn Wangberg          Winona             MN  35    1 27:32  1:41  1:56    2 1:19:47 18.7  1:25    3   46:47  7:32 2:37:25 
    2  167 Molly Larew             Minneapolis        MN  35    2 30:20  1:51  1:47    1 1:16:07 19.6  1:34    4   47:50  7:42 2:37:36 
    3   29 Megan Beer              Owatonna           MN  36    4 30:47  1:53  1:50    4 1:20:31 18.5  1:39    1   44:53  7:14 2:39:38 
    4  138 Catherine Fredrick      Farmington         MN  37    3 30:45  1:53  1:47    3 1:20:15 18.6  1:39    2   46:46  7:32 2:41:10 
    5  509 Amy Schulz              Farmington         MN  37    7 33:58  2:05  4:01    6 1:30:55 16.4  2:20    5   50:46  8:11 3:01:57 
    6   53 Krissy Coudron          Winona             MN  39    5 32:08  1:58  3:15    5 1:29:28 16.7  2:05    8 1:05:00 10:28 3:11:53 
    7  188 Amanda Olson            Minneapolis        MN  36    6 33:19  2:02  3:29    8 1:39:25 15.0  2:39    6   53:38  8:38 3:12:28 
    8   52 Heidi Corley            Rochester          MN  35    9 37:41  2:18  3:38    7 1:37:09 15.3  3:05    7 1:01:16  9:52 3:22:47 
    9  508 Stacey Schultz          Rochester          MN  36    8 36:12  2:13  2:37    9 1:43:02 14.5  1:40    9 1:07:42 10:54 3:31:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  171 Lance Leo               Minneapolis        MN  40    2 21:59  1:21  1:16    1 1:06:34 22.4  1:17    1   37:18  6:01 2:08:22 
    2  506 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  42    3 23:11  1:25  1:36    2 1:08:11 21.9  1:18   10   42:58  6:55 2:17:13 
    3  118 David Carney            Coon Rapids        MN  40   24 31:02  1:54  1:53    3 1:08:20 21.8  1:27    2   39:20  6:20 2:22:00 
    4  221 Graham Wright           Saint Paul         MN  40   11 28:03  1:43  3:06    5 1:12:14 20.6  1:17    6   41:27  6:41 2:26:05 
    5  136 Dan Foss                Winona             MN  40    8 26:11  1:36  1:11    7 1:12:55 20.4  1:18   12   44:55  7:14 2:26:28 
    6   60 Jeremy Ekman            West Concord       MN  40    5 24:32  1:30  2:24   14 1:15:33 19.7  1:14    9   42:56  6:55 2:26:37 
    7   95 Eric Hughes             Minneapolis        MN  40   14 28:12  1:44  1:12   12 1:15:13 19.8  1:00    5   41:03  6:37 2:26:39 
    8  110 Markus Bieber           North Oaks         MN  44    9 26:38  1:38  2:12    6 1:12:52 20.5  1:22   11   44:22  7:09 2:27:23 
    9  507 Matthew Schultz         Winona             MN  41   15 28:52  1:46  1:35   13 1:15:15 19.8  1:06    4   40:57  6:36 2:27:43 
   10  464 Brad Mitchell           Rochester          MN  41   28 32:48  2:00  1:47    9 1:13:09 20.4  1:16    3   40:24  6:30 2:29:22 
   11   19 Andrew Hardacre         Excelsior          MN  41    7 25:42  1:34  2:30   10 1:13:47 20.2  1:57   15   45:48  7:23 2:29:43 
   12  529 Bryan Walls             Grand Forks        ND  41    4 24:26  1:30  2:37   17 1:19:12 18.8  1:26    7   42:33  6:51 2:30:11 
   13  216 Pete Webster            Minneapolis        MN  43    1 21:11  1:18  1:46   20 1:19:34 18.7  1:26   19   46:41  7:31 2:30:38 
   14  523 Tom Turner              Jackson            MN  40   13 28:12  1:44  2:22   15 1:15:58 19.6  1:33   14   45:23  7:19 2:33:26 
   15   45 David Chabot            Owatonna           MN  43   20 29:59  1:50  2:18    4 1:12:05 20.7  1:16   23   48:29  7:49 2:34:06 
   16   58 Damon Dunkel            Minneapolis        MN  40   26 32:11  1:58  1:20   11 1:14:40 20.0  1:20   17   46:07  7:26 2:35:36 
   17  531 Mike Wayman             Anoka              MN  40   27 32:44  2:00  2:21    8 1:13:05 20.4  1:59   16   45:50  7:23 2:35:57 
   18  225 Mark Zoia               Minneapolis        MN  44   16 28:53  1:46  4:10   16 1:18:31 19.0  2:27    8   42:44  6:53 2:36:44 
   19   87 Lance Hauge             Minneapolis        MN  43   12 28:06  1:43  2:25   19 1:19:26 18.8  1:40   21   47:01  7:34 2:38:36 
   20  472 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  40   10 27:18  1:40  2:56   21 1:19:53 18.7  3:30   24   49:15  7:56 2:42:50 
   21  449 German Lopez Grimon     St. Louis Park     MN  42   23 30:58  1:54  2:28   27 1:22:25 18.1  1:49   13   45:14  7:17 2:42:52 
   22  530 Matt Wardwell           Winona             MN  40   31 34:24  2:06  3:20   18 1:19:20 18.8  1:03   18   46:17  7:27 2:44:23 
   23  202 Peter Seifert           Edina              MN  41   19 29:16  1:48  3:02   29 1:22:46 18.0  1:49   22   47:45  7:41 2:44:35 
   24  487 Blake Pieper            Stillwater         MN  43   17 28:56  1:46  3:45   28 1:22:39 18.0  2:50   26   50:29  8:08 2:48:37 
   25   36 Chris Brunholzl         Rochester          MN  44   35 37:08  2:16  3:32   23 1:20:06 18.6  1:46   20   46:50  7:33 2:49:21 
   26  525 Jeff Viestenz           Winona             MN  41   33 35:11  2:09  3:05   24 1:20:43 18.5  1:46   25   49:15  7:56 2:49:59 
   27  537 Jeff Winston            Bloomington        MN  42   21 30:01  1:50  2:58   26 1:22:22 18.1  2:08   31   54:17  8:45 2:51:44 
   28   79 Sergio Gradilone        Rochester          MN  42   29 33:14  2:02  2:02   22 1:20:02 18.6  2:36   32   56:59  9:11 2:54:51 
   29  117 Brian Cagley            Chaska             MN  41    6 25:30  1:34  2:10   34 1:33:13 16.0  2:06   34   58:41  9:27 3:01:38 
   30  437 Steven Knapp            Grayslake          IL  42   38 40:38  2:29  4:55   25 1:20:50 18.4  2:36   30   54:12  8:44 3:03:10 
   31  519 Steve Stettler          Plain              WI  43   36 37:41  2:18  4:24   31 1:27:39 17.0  2:22   28   52:27  8:27 3:04:31 
   32  448 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  44   30 33:26  2:03  2:39   37 1:35:57 15.5  2:24   27   51:08  8:14 3:05:32 
   33   94 Mike Huber              Saint Paul         MN  41   25 31:43  1:56  2:38   36 1:35:24 15.6  2:42   35 1:01:59  9:59 3:14:24 
   34   63 Martin Fernandez-Zapico Rochester          MN  42   39 41:15  2:31  3:14   38 1:36:02 15.5  1:50   29   52:47  8:30 3:15:06 
   35  140 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42   34 37:08  2:16  5:54   30 1:27:32 17.0  2:22   36 1:02:13 10:01 3:15:07 
   36   65 Kollin Foss             Minnesota City     MN  43   32 35:02  2:09  5:24   32 1:27:59 16.9  2:30   37 1:06:30 10:43 3:17:23 
   37  484 Damon Onnen             Worthington        MN  41   41 43:28  2:39  4:25   35 1:33:44 15.9  2:17   33   57:22  9:14 3:21:15 
   38  137 Mike Fox                Rosemount          MN  42   37 37:57  2:19  3:48   33 1:32:26 16.1  3:10   38 1:08:37 11:03 3:25:57 
   39   54 Nick Craig              Delavan            WI  42   22 30:26  1:52  4:34   39 1:39:59 14.9  3:17   39 1:11:15 11:28 3:29:29 
   40  210 Jeff Swanson            Andover            MN  42   40 41:38  2:33  3:38   41 2:00:25 12.4  2:38   40 1:13:56 11:54 4:02:12 
   41  470 Daniel Moschkau         New Auburn         WI  42   42 49:43  3:02  3:34   40 1:58:07 12.6  3:10   41 1:15:56 12:14 4:10:29 
   42  517 Tony Stango             Minnesota City     MN  41   43 69:06  4:13  5:02   42 2:15:20 11.0  1:52   42 1:49:51 17:41 5:21:09 
   43  415 Matt Yendor                                    40   18 29:13  1:47  4:38                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  435 Tracie Kent             Saint Paul         MN  40    7 31:40  1:56  1:37    1 1:14:21 20.1  1:25    1   43:53  7:04 2:32:54 
    2   76 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  40    5 30:29  1:52  1:33    3 1:18:12 19.1  1:19    2   44:04  7:06 2:35:34 
    3  504 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  44    6 31:34  1:56  1:40    2 1:15:55 19.6  1:26    3   45:37  7:21 2:36:11 
    4  454 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  40    3 28:08  1:43  1:56    4 1:20:03 18.6  2:36    4   48:56  7:53 2:41:38 
    5  190 Cara Pavek              Rosemount          MN  40    1 25:54  1:35  3:00    5 1:24:19 17.7  2:17    6   51:17  8:16 2:46:46 
    6  498 Jennifer Roberge        La Crosse          WI  40    2 27:58  1:43  1:48    6 1:25:20 17.5  1:47    7   53:59  8:42 2:50:50 
    7   71 Julie Geerdes           Stoughton          WI  40    8 32:56  2:01  2:02    7 1:26:46 17.2  1:49    8   54:17  8:45 2:57:48 
    8  206 Janice Stanford         Bloomington        MN  44   12 39:26  2:25  2:51    8 1:27:25 17.1  1:25    5   50:14  8:05 3:01:19 
    9  495 Lisa Ramsey             Canmore            AB  42    4 28:58  1:46  2:10   10 1:33:33 15.9  2:22   11 1:03:41 10:15 3:10:43 
   10  532 Amanda Weilandt         Minnesota City     MN  41    9 34:14  2:06  2:42    9 1:32:34 16.1  2:02   10   59:54  9:39 3:11:25 
   11   85 Laura Hanneman          Lakeville          MN  44   11 39:17  2:24  4:28   11 1:35:34 15.6  2:16    9   58:33  9:26 3:20:07 
   12  436 Karen Knapp             Grayslake          IL  43   10 36:50  2:15  3:29   12 1:51:20 13.4  3:23   13 1:22:26 13:16 3:57:27 
   13  452 Danielle Maclaurin      Minneapolis        MN  40   13 44:47  2:44  3:18   13 2:12:02 11.3  3:15   12 1:13:44 11:52 4:17:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Chap Achen              Red Wing           MN  45    1 21:54  1:21  1:24    1 1:02:43 23.8  1:32    1   37:02  5:58 2:04:34 
    2  192 Timothy Quesnell        Saint Paul         MN  47    4 27:12  1:40  1:41    5 1:13:23 20.3  1:32    2   40:04  6:27 2:23:50 
    3  163 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46    5 27:47  1:42  1:55    4 1:12:33 20.6  1:44    4   46:19  7:28 2:30:16 
    4  209 Jay Styba               Shakopee           MN  45   11 30:31  1:52  2:30    2 1:11:42 20.8  2:07    3   45:03  7:15 2:31:51 
    5  142 Steve Gillies           Savage             MN  47    3 26:41  1:38  1:58    6 1:15:35 19.7  1:04   11   48:54  7:53 2:34:10 
    6   68 Andrew Galbus           Rochester          MN  48   14 32:24  1:59  2:20    3 1:11:48 20.8  2:54    8   47:51  7:42 2:37:15 
    7   50 Eric Cleveland          Rochester          MN  45    8 28:58  1:46  1:55    7 1:17:34 19.2  2:14    6   46:58  7:34 2:37:36 
    8  538 Jeff Winter             Edina              MN  46    9 30:21  1:52  2:34    8 1:17:43 19.2  1:50    9   48:08  7:45 2:40:35 
    9  127 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47    6 28:39  1:45  1:14   12 1:21:54 18.2  1:19   10   48:35  7:50 2:41:40 
   10  160 Troy Johnson            Lakeville          MN  48   13 31:46  1:57  1:36   10 1:19:09 18.8  1:25   13   49:48  8:01 2:43:43 
   11   34 Randy Brendal           Waseca             MN  46   19 37:04  2:16  2:15    9 1:17:52 19.1  1:46    7   47:41  7:41 2:46:37 
   12  120 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46    7 28:47  1:46  2:17   11 1:21:48 18.2  1:19   17   54:13  8:44 2:48:22 
   13   32 Peter Boardman          Saint Paul         MN  45   12 31:21  1:55  4:13   14 1:25:11 17.5  2:25    5   46:35  7:30 2:49:44 
   14   77 Richard Gomez           Minneapolis        MN  45    2 26:08  1:36  3:27   17 1:31:16 16.3  2:25   16   51:19  8:16 2:54:33 
   15  102 Bernard Antoine         Minneapolis        MN  45   15 32:37  2:00  2:06   15 1:28:07 16.9  2:35   12   49:25  7:58 2:54:47 
   16  153 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  48   20 38:19  2:21  2:50   13 1:23:06 17.9  2:17   15   50:39  8:09 2:57:10 
   17  203 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46   17 33:11  2:02  2:42   18 1:31:43 16.3  1:43   14   50:07  8:04 2:59:25 
   18  533 Jason Welsh             North Oaks         MN  45   18 34:23  2:06  2:08   16 1:28:25 16.9  3:42   20 1:03:50 10:17 3:12:26 
   19  173 Todd Lundberg           Houston            MN  49   10 30:24  1:52  3:21   19 1:34:05 15.8  2:49   21 1:05:09 10:30 3:15:47 
   20  108 Jon Berry               Champlin           MN  47   16 32:42  2:00  7:59   20 1:35:40 15.6  3:58   18   58:05  9:21 3:18:22 
   21  213 Hans-Jurgen Van Heteren Prior Lake         MN  49   21 46:46  2:52  1:57   21 1:38:38 15.1  3:47   19 1:01:46  9:57 3:32:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   28 Cheryl Barker           Hudson             WI  45    1 29:04  1:47  2:24    1 1:17:52 19.1  2:02    2   53:11  8:34 2:44:31 
    2  480 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  49    2 29:21  1:48  2:28    2 1:22:51 18.0  1:55    4   56:19  9:04 2:52:52 
    3  473 Zoe Nance               Winona             MN  45    3 30:06  1:51  1:28    3 1:24:36 17.6  2:15    3   55:30  8:56 2:53:53 
    4  518 Karen Stettler          Fountain City      WI  48    4 34:34  2:07  3:11    4 1:30:59 16.4  2:20    1   47:27  7:39 2:58:30 
    5  461 Cathleen McGinnity      Luck               WI  49    5 38:26  2:21  2:32    5 1:36:01 15.5  3:05    5   59:32  9:35 3:19:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 Scott Cooper            Holmen             WI  50    1 24:58  1:32  1:41    2 1:10:54 21.0  1:17    1   39:25  6:21 2:18:13 
    2  468 Sheldon Morgan          Houston            MN  50    8 30:33  1:52  1:54    1 1:06:06 22.6  1:51    2   42:08  6:47 2:22:31 
    3  441 Paul Kulas              Bettendorf         IA  53    2 26:51  1:39  1:28    4 1:13:52 20.2  1:35    4   45:19  7:18 2:29:04 
    4  540 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  54    5 28:23  1:44  1:32    6 1:15:47 19.7  1:09    3   44:52  7:14 2:31:41 
    5  169 David Leard             Rosemount          MN  50    4 28:20  1:44  1:37    7 1:17:45 19.2  1:17    5   45:34  7:20 2:34:31 
    6   57 John Dilger             Garwin             IA  50    9 30:49  1:53  1:34    3 1:13:33 20.3  1:34   10   50:05  8:04 2:37:33 
    7  490 Jerry Porter            Colfax             WI  51   13 32:09  1:58  1:30    5 1:14:13 20.1  1:24   13   50:38  8:09 2:39:52 
    8   30 Roberto Benzo           Rochester          MN  52   12 31:34  1:56  1:47    8 1:20:10 18.6  2:01    7   47:19  7:37 2:42:50 
    9  528 John Wagner             Madison            WI  53    3 27:57  1:43  2:18    9 1:20:57 18.4  2:10   12   50:22  8:07 2:43:42 
   10   24 Paul Appicelli          Winona             MN  51   14 33:25  2:03  2:00   11 1:22:11 18.1  1:22    8   48:48  7:52 2:47:44 
   11   33 Gary Boughton           Boscobel           WI  54   11 31:10  1:55  3:01   10 1:22:01 18.2  1:51   11   50:20  8:06 2:48:23 
   12   62 Brian Faeth             Edina              MN  53    6 29:10  1:47  3:53   13 1:25:42 17.4  2:04    9   48:57  7:53 2:49:43 
   13  522 Noboru Tomonari         Northfield         MN  52   15 33:46  2:04  3:49   17 1:32:33 16.1  2:46    6   46:37  7:31 2:59:30 
   14   49 Alfredo Clavell         Rochester          MN  51   10 31:03  1:54  3:09   12 1:23:32 17.8  2:33   15 1:00:12  9:42 3:00:26 
   15   78 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  50   17 37:16  2:17  2:47   18 1:35:39 15.6  2:14   14   54:28  8:46 3:12:22 
   16   64 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50   19 39:15  2:24  4:41   14 1:29:38 16.6  2:33   16 1:01:22  9:53 3:17:27 
   17  168 Greg Larson             Woodbury           MN  51   16 34:48  2:08  5:31   16 1:32:04 16.2  5:09   17 1:03:25 10:13 3:20:56 
   18   98 Randy Hyde              Winona             MN  53    7 29:56  1:50  4:20   19 1:36:11 15.5  2:58   18 1:11:16 11:29 3:24:40 
   19  133 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52   18 37:44  2:18  3:47   15 1:30:27 16.5  1:45   19 1:11:24 11:30 3:25:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  515 Kelly Skillicorn        Winona             MN  51    1 28:16  1:44  2:12    2 1:20:24 18.5  1:52    2   48:30  7:49 2:41:13 
    2  122 Ann Clowser             Saint Paul         MN  50    3 34:35  2:07  1:51    1 1:18:15 19.1  1:33    1   48:21  7:47 2:44:32 
    3  208 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  51    2 33:46  2:04  1:34    3 1:25:29 17.4  1:52    3   54:07  8:43 2:56:46 
    4  483 Lisa Oliver-Bell        Madison            WI  54    4 35:03  2:09  2:33    4 1:30:26 16.5  2:26    5 1:04:09 10:20 3:14:34 
    5   27 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54    5 40:25  2:28  2:14    5 1:35:35 15.6  1:55    4 1:01:33  9:55 3:21:40 
    6  539 Mary Yeager             Marine On Saint Cr MN  54    6 46:29  2:51  3:50    6 1:42:28 14.6  2:44    6 1:09:10 11:08 3:44:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  445 Steve Lentz             Iowa City          IA  57    1 21:50  1:20  1:55    2 1:15:28 19.8  1:39    3   49:32  7:59 2:30:22 
    2   26 Bill Baker              Winona             MN  56    3 28:24  1:44  1:47    1 1:15:24 19.8  1:22    1   43:41  7:02 2:30:36 
    3   47 Mark Chaney             La Crescent        MN  55    2 26:13  1:36  2:09    3 1:17:19 19.3  1:20    4   51:05  8:14 2:38:06 
    4   48 Rick Christenson        Winona             MN  59    6 31:27  1:56  2:02    6 1:22:47 18.0  1:22    2   46:00  7:25 2:43:36 
    5   91 Keith Holmquist         Winona             MN  55    4 28:42  1:45  2:34    4 1:20:03 18.6  1:54    7   55:15  8:54 2:48:25 
    6   70 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57    5 29:55  1:50  2:38    5 1:22:46 18.0  1:35   10 1:03:10 10:10 3:00:03 
    7  481 Greg Novotny            Winona             MN  59    8 32:39  2:00  4:05    7 1:30:39 16.4  4:02    5   53:21  8:36 3:04:44 
    8  482 Kevin O'Brien           Rushford           MN  56    7 31:55  1:57  4:45   10 1:34:34 15.8  2:37    6   54:19  8:45 3:08:08 
    9  439 Robert Kramer           Grand Forks        ND  55   10 36:19  2:13  3:00    8 1:31:20 16.3  1:51    8   56:15  9:04 3:08:42 
   10   89 Anthony Hess            Marine On Saint Cr MN  55    9 34:55  2:08  3:49    9 1:31:41 16.3  2:44    9   59:28  9:35 3:12:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  186 Rhiannon Oconnor        Saint Paul         MN  58    1 30:16  1:51  2:49    1 1:21:25 18.3  2:04    1   52:37  8:28 2:49:09 
    2   92 D'Arcy Honeycutt        Bismarck           ND  58    2 33:10  2:02  4:05    2 1:23:14 17.9  2:39    2   55:29  8:56 2:58:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  536 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  60    1 31:07  1:54  2:40    2 1:18:40 19.0  1:58    1   48:28  7:48 2:42:51 
    2  174 Mike Lyner              Stillwater         MN  61    2 33:36  2:03  2:10    1 1:15:14 19.8  1:32    4 1:21:42 13:09 3:14:12 
    3  180 Sol Mirelez             Jamestown          IN  64    3 41:07  2:31  4:13    3 1:34:05 15.8  2:25    3 1:00:44  9:47 3:22:32 
    4   43 Bill Carter             Winona             MN  60    4 53:44  3:17  5:15    4 1:39:43 15.0  3:34    2   53:01  8:32 3:35:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  478 Richard Nehring         Alden              IA  74    1 37:49  2:19  2:55    1 1:31:05 16.4  2:33    1 1:02:04 10:00 3:16:24 
    2  189 Steve Paladie           Plymouth           MN  72    2 39:02  2:23  1:59    2 1:44:33 14.3  3:58    2 1:13:08 11:47 3:42:37 
    3  217 Richard Wicklund        Lakeville          MN  74    3 51:25  3:09  6:16    3 1:54:39 13.0  5:24    3 1:13:32 11:50 4:11:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        367
Total Number of Team Finishers:           24
Total Number of Individual Finishers:    274
Number of Male   Finishers:              200
Number of Female Finishers:               74
Did not Finish Race or Did Not Start:     66