Lake Minnetonka Triathlon -
Excelsior, MN
6/21/2014

race logo










					                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 14, 2014
                                               1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8       1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M    21 10:52  1:15  1:04    1   34:34 26.0  0:44    2   16:07  5:23 1:03:19 
    2   1/4       3 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F     2  8:55  1:01  0:54    2   35:43 25.2  0:49   11   18:34  6:12 1:04:53 
    3   2/8       2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  39 M     5  9:26  1:05  0:47    7   37:03 24.3  0:40    8   18:30  6:10 1:06:24 
    4   3/8     221 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M    13 10:27  1:12  1:16    5   36:34 24.6  0:43    5   17:57  5:59 1:06:54 
    5   4/8     459 Steve Sander            Richfield          MN  35 M    25 11:04  1:16  1:14    3   35:50 25.1  0:47   10   18:33  6:11 1:07:26 
    6   5/8     137 Philip English          Minnetonka         MN  22 M     3  9:15  1:04  1:05   17   38:55 23.1  0:41    4   17:39  5:53 1:07:33 
    7   6/8     582 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  28 M    10 10:18  1:11  0:50    6   36:39 24.6  0:44   23   19:33  6:31 1:08:02 
    8   1/45    125 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43 M    29 11:25  1:18  1:29    4   36:32 24.6  0:36    6   18:02  6:01 1:08:02 
    9   1/51    406 Tom Pettit              Excelsior          MN  45 M    16 10:37  1:13  1:17   14   38:41 23.3  0:45   13   18:42  6:14 1:10:00 
   10   2/51     30 Omar Awad               Shoreview          MN  45 M     9 10:04  1:09  1:15   34   39:47 22.6  0:47   15   18:44  6:15 1:10:36 
   11   1/45    534 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35 M    35 11:35  1:19  1:02   16   38:48 23.2  0:47   14   18:42  6:14 1:10:52 
   12   2/45     26 Jon Armour              Golden Valley      MN  44 M    11 10:19  1:11  1:13   10   38:24 23.4  0:57   31   20:15  6:45 1:11:05 
   13   2/4     432 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  28 F     7  9:57  1:08  1:03   67   40:51 22.0  0:45   12   18:40  6:14 1:11:14 
   14   1/29    173 David Goldberg          Minnetrista        MN  53 M    18 10:41  1:13  1:15    8   38:03 23.7  0:42   48   20:53  6:58 1:11:34 
   15   3/45    513 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  43 M     8  9:58  1:08  1:31   30   39:38 22.7  0:51   27   19:56  6:39 1:11:52 
   16   2/45    386 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35 M    20 10:49  1:14  0:55   21   39:19 22.9  0:52   29   20:06  6:42 1:11:58 
   17   7/8     465 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  56 M    17 10:38  1:13  1:09   73   41:26 21.7  0:42    7   18:08  6:03 1:12:00 
   18   4/45    504 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  43 M    22 10:58  1:15  1:26   13   38:40 23.3  0:53   33   20:19  6:47 1:12:14 
   19   1/24    161 Edwing Gelvez           Minneapolis        MN  31 M    36 11:37  1:20  1:03   33   39:46 22.6  0:43   19   19:21  6:27 1:12:27 
   20   8/8     129 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  45 M    15 10:32  1:12  1:33   31   39:44 22.7  1:04   26   19:49  6:37 1:12:41 
   21   1/3     554 Nick Traxler            Deephaven          MN  19 M    55 12:33  1:26  0:57   90   42:14 21.3  0:35    3   17:04  5:42 1:13:21 
   22   2/29    291 David Knack             Prior Lake         MN  51 M    40 11:42  1:20  1:44   12   38:39 23.3  0:44   44   20:36  6:52 1:13:24 
   23   3/4     357 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46 F    24 11:03  1:16  1:17   24   39:26 22.8  1:05   58   21:07  7:03 1:13:55 
   24   2/24    569 Ryan Wakeham            Minnetonka         MN  33 M    38 11:39  1:20  1:33   20   39:17 22.9  1:02   39   20:34  6:52 1:14:03 
   25   5/45    343 Steve Marshall          Minneapolis        MN  42 M    80 12:45  1:27  1:25   23   39:24 22.8  1:09   20   19:24  6:28 1:14:05 
   26   1/24    286 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  36 M     1  8:44  1:00  1:51   83   41:56 21.5  0:44   46   20:52  6:58 1:14:05 
   27   3/24    345 Patrick Marzolf         Saint Paul         MN  31 M     4  9:20  1:04  1:39   75   41:31 21.7  1:26   36   20:29  6:50 1:14:23 
   28   4/4     593 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  36 F    23 10:59  1:15  1:13   56   40:30 22.2  0:38   65   21:23  7:08 1:14:42 
   29   3/51    142 Sean Finn               Savage             MN  48 M   118 13:16  1:31  1:29   38   39:59 22.5  0:47   21   19:30  6:30 1:15:00 
   30   6/45    541 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  41 M    68 12:41  1:27  1:38   32   39:45 22.6  0:46   30   20:13  6:45 1:15:01 
   31   7/45     60 Mike Blair              Prior Lake         MN  44 M    67 12:40  1:27  1:33   11   38:29 23.4  0:42   71   21:40  7:14 1:15:03 
   32   2/24     98 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  38 M    44 11:52  1:21  1:35   18   39:09 23.0  0:44   88   22:08  7:23 1:15:26 
   33   1/28    532 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  47 F    96 12:51  1:28  1:05   52   40:26 22.3  0:59   32   20:18  6:46 1:15:37 
   34   1/23    556 John Trettel            Excelsior          MN  55 M   148 13:40  1:34  1:15   57   40:33 22.2  0:59   18   19:19  6:27 1:15:44 
   35   2/23    144 Skip Fitting            Buffalo            MN  59 M   140 13:34  1:33  2:02   48   40:20 22.3  0:49   17   19:01  6:21 1:15:45 
   36   3/45     14 Greg Alexander          Plymouth           MN  36 M    41 11:43  1:20  1:33   65   40:47 22.1  0:46   51   20:58  7:00 1:15:45 
   37   1/22     59 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  28 M    34 11:34  1:19  1:45   59   40:35 22.2  1:00   54   21:00  7:00 1:15:52 
   38   1/10    190 Jan Gunther                                MN  56 F    71 12:41  1:27  1:32   53   40:29 22.2  0:52   34   20:22  6:48 1:15:54 
   39   4/51    586 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48 M   104 13:00  1:29  1:17   47   40:20 22.3  0:54   40   20:35  6:52 1:16:04 
   40   8/45    324 Mark Linquist                              MN  42 M   102 12:57  1:29  2:12   29   39:37 22.7  0:48   42   20:36  6:52 1:16:08 
   41   4/45    197 Chris Hacker            Shorewood          MN  38 M    89 12:48  1:28  1:52   46   40:19 22.3  0:55   37   20:30  6:50 1:16:22 
   42   5/45    438 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39 M    81 12:45  1:27  1:56   40   40:04 22.5  0:50   47   20:53  6:58 1:16:27 
   43   1/26    316 Catherine Lee           Minneapolis        MN  40 F    72 12:42  1:27  1:36   60   40:35 22.2  0:38   53   20:59  7:00 1:16:28 
   44   6/45     71 Brian Brophy            Bloomington        MN  39 M    43 11:48  1:21  2:10   37   39:55 22.5  0:55   80   21:53  7:18 1:16:40 
   45   2/22    510 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  27 M     6  9:41  1:06  1:20  114   43:11 20.8  1:05   67   21:31  7:11 1:16:46 
   46   3/29    639 Randy Knutson           Mankato            MN  51 M    57 12:34  1:26  1:55   15   38:46 23.2  0:58  102   22:37  7:33 1:16:48 
   47   7/45    218 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38 M   108 13:06  1:30  1:28  109   43:03 20.9  0:42    9   18:33  6:11 1:16:50 
   48   4/29    388 Kevin Olsen             Orono              MN  54 M    30 11:27  1:19  1:10   42   40:05 22.5  0:41  140   23:29  7:50 1:16:50 
   49   3/23    273 Mike Jovanovich         Neenah             WI  56 M   178 14:10  1:37  1:13   35   39:54 22.6  0:47   52   20:59  7:00 1:17:00 
   50   1/29    450 Christina Ross          Chaska             MN  35 F    42 11:43  1:20  1:42   66   40:50 22.0  0:57   89   22:09  7:23 1:17:19 
   51   9/45    325 David Liske             Saint Louis Park   MN  42 M   141 13:35  1:33  1:37   45   40:13 22.4  0:51   57   21:07  7:03 1:17:20 
   52  10/45    473 Sean Sciara             Blaine             MN  42 M    87 12:47  1:28  2:06   62   40:40 22.1  1:01   56   21:05  7:02 1:17:38 
   53   5/51    139 Nick Essma              Edina              MN  46 M    46 12:04  1:23  1:44   39   39:59 22.5  1:11  105   22:44  7:35 1:17:41 
   54   1/12    439 Brian Rogers            Minneapolis        MN  24 M    39 11:41  1:20  2:54   80   41:48 21.5  1:38   25   19:49  6:37 1:17:49 
   55   5/29    180 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53 M   177 14:09  1:37  1:46   50   40:25 22.3  1:07   38   20:33  6:51 1:17:59 
   56   2/12    290 Anton Knack             Prior Lake         MN  21 M    14 10:31  1:12  1:36  152   44:22 20.3  1:07   41   20:35  6:52 1:18:08 
   57  11/45    364 Tony Mosser             Mayer              MN  41 M    54 12:33  1:26  2:02   85   42:02 21.4  1:02   45   20:41  6:54 1:18:17 
   58  12/45    247 Brad Ingles             Saint Paul         MN  44 M   156 13:52  1:35  1:35   25   39:28 22.8  1:05   94   22:18  7:26 1:18:17 
   59   6/51    571 Tim J Walker            Minnetonka         MN  47 M   101 12:56  1:29  1:34   22   39:20 22.9  0:50  153   23:55  7:59 1:18:33 
   60   4/23    266 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57 M    91 12:50  1:28  1:36   69   41:07 21.9  1:21   79   21:52  7:18 1:18:44 
   61  13/45    213 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40 M    77 12:44  1:27  2:27   28   39:36 22.7  1:34  100   22:32  7:31 1:18:51 
   62   3/24    449 Brian Ross              Shorewood          MN  38 M    58 12:36  1:26  1:53   63   40:42 22.1  0:49  119   22:59  7:40 1:18:56 
   63   6/29    547 Jon Tollefson           Edina              MN  53 M    26 11:11  1:17  2:02   51   40:25 22.3  1:38  147   23:44  7:55 1:18:59 
   64   2/29    219 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36 F   170 14:07  1:37  1:32   98   42:37 21.1  0:49   28   19:59  6:40 1:19:02 
   65  14/45    474 Steve Secker            Eleva              WI  43 M   111 13:11  1:30  1:22   26   39:29 22.8  0:53  166   24:12  8:04 1:19:06 
   66   8/45     36 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  35 M   165 14:02  1:36  1:05   61   40:40 22.1  1:05   98   22:27  7:29 1:19:17 
   67   3/29     11 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  38 F    82 12:46  1:27  1:45  100   42:42 21.1  0:56   64   21:23  7:08 1:19:29 
   68   1/18    365 Jody Mullet                                MN  27 F   235 14:55  1:42  1:29   64   40:46 22.1  1:03   66   21:26  7:09 1:19:36 
   69   4/29    476 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  37 F    48 12:06  1:23  1:24  121   43:21 20.8  0:54   81   21:53  7:18 1:19:37 
   70   2/26    148 Sarah Foley             Cologne            MN  43 F   103 12:57  1:29  1:26  123   43:23 20.7  0:47   69   21:34  7:12 1:20:05 
   71   5/23    212 Tad Hauck               Eden Prairie       MN  56 M    73 12:42  1:27  1:51   68   41:04 21.9  1:35  130   23:13  7:45 1:20:24 
   72   1/32     29 Kimberly Ault           Mound              MN  32 F   113 13:11  1:30  1:02   70   41:14 21.8  0:57  162   24:06  8:02 1:20:28 
   73   9/45    109 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  36 M   227 14:46  1:41  1:55   36   39:55 22.5  1:02  113   22:52  7:38 1:20:29 
   74   7/51     28 Mark Augdahl            Chaska             MN  48 M    52 12:23  1:25  2:13  107   42:57 21.0  1:21   73   21:45  7:15 1:20:37 
   75  10/45    531 Shane Swanson           Forset Lake        MN  39 M   155 13:51  1:35  1:21   76   41:36 21.6  0:54  117   22:59  7:40 1:20:38 
   76  15/45    196 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  41 M   132 13:30  1:32  2:19   94   42:26 21.2  0:58   70   21:38  7:13 1:20:48 
   77   3/22     91 Beau Christian          Minneapolis Mn     MN  26 M   105 13:01  1:29  1:30  141   44:00 20.5  1:28   50   20:56  6:59 1:20:52 
   78  16/45    387 Stephen Olin            Edina              MN  40 M   280 15:53  1:49  1:17   49   40:20 22.3  0:44  108   22:46  7:36 1:20:59 
   79   6/23    307 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  59 M    69 12:41  1:27  2:26   74   41:29 21.7  1:01  138   23:25  7:49 1:21:00 
   80   3/26    478 Mary Sellke             Golden Valley      MN  44 F   131 13:30  1:32  1:11   91   42:19 21.3  1:11  118   22:59  7:40 1:21:07 
   81  17/45    294 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  43 M   135 13:32  1:33  1:17  103   42:44 21.1  0:54  106   22:45  7:35 1:21:11 
   82   7/23    171 Paul Glade              Cedar Falls        IA  59 M   244 15:08  1:44  1:09  119   43:14 20.8  1:08   43   20:36  6:52 1:21:14 
   83  18/45     31 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  42 M   125 13:27  1:32  2:03  104   42:52 21.0  1:06   82   21:56  7:19 1:21:23 
   84   4/24    587 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33 M   150 13:42  1:34  1:25  145   44:08 20.4  0:49   62   21:21  7:07 1:21:23 
   85   8/23    169 Charles Gits            Edina              MN  56 M   138 13:33  1:33  1:44   82   41:50 21.5  0:51  139   23:27  7:49 1:21:24 
   86   5/24     79 Dan Cascarano           Saint Anthony Vill MN  32 M    99 12:54  1:28  1:39  136   43:54 20.5  1:11   76   21:48  7:16 1:21:25 
   87   8/51    110 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47 M    66 12:40  1:27  1:24  129   43:37 20.6  1:01  111   22:50  7:37 1:21:31 
   88   5/29    200 Naomi Hamer             Orono              MN  39 F    32 11:29  1:19  2:07  142   44:00 20.5  1:06  123   23:02  7:41 1:21:42 
   89  11/45    594 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  39 M    93 12:50  1:28  1:37   55   40:30 22.2  0:53  252   25:55  8:39 1:21:43 
   90   4/24    226 David Hillesheim        Golden Valley      MN  41 M   189 14:18  1:38  2:00   27   39:32 22.8  1:34  169   24:22  8:08 1:21:44 
   91   6/29    557 Brenda Trok             Maple Grove        MN  35 F   112 13:11  1:30  1:32  128   43:35 20.7  1:00  103   22:38  7:33 1:21:54 
   92   7/29    539 Steve Theis             Deephaven          MN  54 M    59 12:36  1:26  1:39   92   42:19 21.3  1:25  159   24:04  8:02 1:22:02 
   93  12/45      6 Matthew Abroe           Edina              MN  39 M   262 15:30  1:46  1:45   95   42:30 21.2  1:16   63   21:21  7:07 1:22:20 
   94  19/45    597 Garrett Wilson          Edina              MN  43 M   122 13:22  1:32  2:12   87   42:04 21.4  0:53  152   23:53  7:58 1:22:23 
   95   9/51    437 Rick Rodgers            Excelsior          MN  47 M   162 13:56  1:35  2:23   86   42:02 21.4  1:16  114   22:54  7:38 1:22:29 
   96   4/22    522 Steve Strait            Maple Grove        MN  28 M   240 15:05  1:43  2:27   79   41:47 21.5  1:27   74   21:45  7:15 1:22:30 
   97   8/29    499 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  52 M   154 13:50  1:35  2:10   58   40:35 22.2  1:22  189   24:37  8:13 1:22:31 
   98  20/45    491 Chris Simons            Deephaven          MN  43 M   175 14:08  1:37  2:07  101   42:42 21.1  1:03  101   22:33  7:31 1:22:31 
   99   9/29    198 Robb Hall               Chanhassen         MN  51 M   126 13:28  1:32  2:25   77   41:39 21.6  1:28  146   23:37  7:53 1:22:36 
  100  21/45     77 David Cantrill          Chanhassen         MN  40 M   203 14:31  1:39  1:40   71   41:15 21.8  1:11  158   24:02  8:01 1:22:39 
  101   5/24    502 Aaron Snyder            Maple Grove        MN  33 M   190 14:18  1:38  2:10   99   42:40 21.1  0:51  122   23:01  7:41 1:22:59 
  102   1/9     511 Laurie Stanek           Prior Lake         MN  50 F   198 14:27  1:39  1:40  110   43:04 20.9  0:55  116   22:57  7:39 1:23:01 
  103   5/22    194 Jeff Gustafson          Chanhassen         MN  28 M   212 14:38  1:40  1:40  167   44:54 20.0  0:23   72   21:45  7:15 1:23:18 
  104  13/45    448 Kyle Rooney             Tonka Bay          MN  37 M   158 13:54  1:35  2:35  133   43:52 20.5  1:03   84   21:58  7:20 1:23:20 
  105  14/45     45 David Behrens           Hopkins            MN  36 M    97 12:53  1:28  1:39  124   43:25 20.7  0:57  183   24:30  8:10 1:23:23 
  106  10/51    323 Dave Link               Eden Prairie       MN  47 M    92 12:50  1:28  1:48  106   42:55 21.0  1:08  195   24:44  8:15 1:23:24 
  107   6/22    147 Bryan Flood             Minneapolis        MN  27 M   272 15:44  1:48  2:00  148   44:12 20.4  0:40   55   21:02  7:01 1:23:36 
  108  10/29    602 Tim Woodfield           Victoria           MN  51 M    86 12:47  1:28  2:17   96   42:33 21.2  1:15  202   24:53  8:18 1:23:43 
  109  15/45    228 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  39 M    49 12:12  1:24  1:51  190   45:38 19.7  0:44  141   23:33  7:51 1:23:57 
  110  16/45     51 Scott Berry             St. Louis Park     MN  36 M   193 14:23  1:39  1:12  117   43:12 20.8  0:50  188   24:36  8:12 1:24:12 
  111   6/24    258 Cody Jenson             Plymouth           MN  29 M   184 14:14  1:38  2:54  122   43:23 20.7  1:26   93   22:17  7:26 1:24:12 
  112  17/45    475 Jason Sedlak            Bloomington        MN  39 M   228 14:48  1:41  2:08   54   40:29 22.2  2:04  203   24:53  8:18 1:24:21 
  113   3/12    240 Scott Hudson            Shoreview          MN  24 M    53 12:27  1:25  2:16   88   42:06 21.4  2:02  237   25:37  8:33 1:24:26 
  114   6/24    358 Tom Miller              Robbinsdale        MN  33 M   317 16:53  1:56  1:20   41   40:05 22.5  1:28  205   24:55  8:19 1:24:40 
  115  11/51    481 Brad Severson           Minnetonka         MN  47 M   169 14:06  1:37  1:53  172   45:04 20.0  1:32   90   22:14  7:25 1:24:48 
  116  18/45     83 Michael Cervenka        Minneapolis        MN  35 M    28 11:22  1:18  2:01  187   45:34 19.8  1:58  154   23:56  7:59 1:24:49 
  117   7/29    464 Kim Scheel              Madison Lake       MN  37 F   230 14:50  1:42  2:44  196   45:56 19.6  1:50   22   19:31  6:31 1:24:50 
  118   7/24    430 Christopher Ries        Minneapolis        MN  34 M   139 13:34  1:33  2:18   97   42:35 21.1  1:16  218   25:14  8:25 1:24:54 
  119   7/24    525 Bo Sun                  Ames               IA  31 M   216 14:40  1:40  2:07  162   44:45 20.1  1:39   78   21:50  7:17 1:24:59 
  120   4/26     12 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  44 F   121 13:18  1:31  1:32  166   44:54 20.0  0:55  185   24:33  8:11 1:25:10 
  121  12/51    225 Thomas Hiel             Santa Monica       CA  49 M   147 13:40  1:34  1:36  150   44:13 20.4  1:50  156   24:01  8:01 1:25:18 
  122  22/45    592 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  44 M   232 14:54  1:42  1:58   84   42:01 21.4  1:31  207   24:57  8:19 1:25:19 
  123   7/22    443 Nick Rogers             Eden Prairie       MN  29 M   207 14:35  1:40  3:24  194   45:50 19.6  1:52   24   19:48  6:36 1:25:28 
  124  23/45      4 Daniel Abercrombie      Chanhassen         MN  40 M    84 12:47  1:28  2:05  139   43:58 20.5  1:07  235   25:33  8:31 1:25:28 
  125   8/24    319 Mike Lesage             Tonka Bay          MN  44 M   386 18:37  2:07  2:26   78   41:47 21.5  0:56   75   21:46  7:16 1:25:30 
  126  13/51    471 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  47 M   380 18:30  2:07  2:28    9   38:05 23.6  1:26  212   25:05  8:22 1:25:32 
  127  14/51     72 Michael Burica          Plymouth           MN  45 M    79 12:45  1:27  2:26  158   44:36 20.2  1:10  190   24:37  8:13 1:25:32 
  128  24/45    390 Erik Olson              Minneapolis        MN  42 M   220 14:42  1:41  2:30   89   42:08 21.4  1:19  208   24:59  8:20 1:25:37 
  129  25/45    154 Dan Fritz               Golden Valley      MN  42 M   205 14:34  1:40  2:54   44   40:11 22.4  1:15  287   26:51  8:57 1:25:43 
  130  19/45     16 Scott Allen             Eden Prairie       MN  39 M   179 14:11  1:37  1:42  155   44:27 20.2  1:06  170   24:23  8:08 1:25:47 
  131   2/28     75 Patty Campbell          Plymouth           MN  45 F    56 12:33  1:26  1:08  195   45:50 19.6  0:53  227   25:24  8:28 1:25:47 
  132  11/29     56 Chuck Bies              Waconia            MN  53 M   128 13:29  1:32  3:12  108   43:00 20.9  1:42  175   24:26  8:09 1:25:47 
  133   8/22    133 Peter Elsham            St Louis Park      MN  26 M   315 16:49  1:55  3:06   93   42:20 21.3  1:13   97   22:26  7:29 1:25:52 
  134  15/51    575 Steve Wander            Minnetonka         MN  46 M   186 14:16  1:38  1:51  127   43:34 20.7  1:35  194   24:43  8:15 1:25:58 
  135   1/6     311 Brianna Lavelle         Chaska             MN  16 F    19 10:47  1:14  1:22  251   47:42 18.9  0:49  224   25:20  8:27 1:25:59 
  136   8/24     25 Todd Archbold           Maple Grove        MN  32 M   119 13:17  1:31  2:46  200   46:02 19.6  0:57  120   22:59  7:40 1:26:00 
  137   5/26    230 Anne Hoeschen           Freeport           MN  40 F   246 15:10  1:44  1:29  138   43:57 20.5  1:00  181   24:28  8:10 1:26:01 
  138  20/45    577 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35 M   171 14:07  1:37  1:47  165   44:52 20.1  0:46  184   24:32  8:11 1:26:02 
  139   9/24    446 Reid Romer              Robbinsdale        MN  30 M    83 12:46  1:27  2:07  206   46:12 19.5  1:27  144   23:34  7:52 1:26:04 
  140   9/22    145 Adam Fletcher           Ann Arbor          MI  27 M   164 13:59  1:36  1:38  160   44:39 20.2  1:07  198   24:44  8:15 1:26:05 
  141  16/51    134 Jeff Engel              Carver             MN  48 M   144 13:36  1:33  3:16  154   44:25 20.3  1:29  145   23:35  7:52 1:26:19 
  142  21/45    302 Jason Krob              Minneapolis        MN  37 M    95 12:51  1:28  2:54  248   47:35 18.9  1:46   60   21:19  7:07 1:26:22 
  143   8/29    272 Becca Joseph            Minnetonka         MN  39 F   100 12:55  1:29  1:42  277   48:39 18.5  0:53   95   22:21  7:27 1:26:29 
  144   1/7     545 Sonny Thweatt           Lakeville          MN  63 M   149 13:42  1:34  2:08  147   44:11 20.4  1:08  226   25:24  8:28 1:26:31 
  145   2/9     103 Cindy Crawford          Deephaven          MN  51 F   133 13:31  1:33  1:31  170   45:00 20.0  1:06  233   25:31  8:31 1:26:38 
  146  10/22    555 Brian Trettel           Minnetonka         MN  25 M   187 14:16  1:38  2:37  237   47:05 19.1  0:37   86   22:06  7:22 1:26:39 
  147   4/12    394 Justin Oskey`           Mendota Heights    MN  23 M   163 13:58  1:36  3:46  132   43:50 20.5  2:07  121   23:00  7:40 1:26:39 
  148   2/6     412 Joleen Plekkenpol       Chanhassen         MN  19 F    27 11:21  1:18  1:30  252   47:43 18.9  0:27  242   25:45  8:35 1:26:44 
  149   2/32    288 Sarah Klein             Victoria           MN  33 F   160 13:54  1:35  2:04  203   46:06 19.5  1:49  115   22:56  7:39 1:26:48 
  150  11/22    184 Phillip Greshowak       St Louis Park      MN  26 M   399 18:58  2:10  1:58  120   43:16 20.8  1:20   61   21:20  7:07 1:26:50 
  151   3/32    114 Kelley Delmonico        Minneapolis        MN  32 F   242 15:07  1:43  1:40  226   46:39 19.3  0:40  109   22:47  7:36 1:26:50 
  152   5/12    553 Joe Traxler             Victoria           MN  20 M   330 17:05  1:57  2:04  183   45:29 19.8  1:13   59   21:08  7:03 1:26:56 
  153  10/24    116 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  30 M   293 16:09  1:51  1:56  125   43:27 20.7  1:01  179   24:28  8:10 1:27:00 
  154  26/45    424 David Reeder            Chanhassen         MN  43 M   116 13:15  1:31  2:25  469 1:16:18 11.8        247   25:54  8:38 1:27:00 
  155  17/51    376 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  47 M   209 14:37  1:40  2:13  115   43:11 20.8  1:37  228   25:26  8:29 1:27:01 
  156   1/9     347 Sarah Matthiesen        Delano             MN  21 F   271 15:44  1:48  1:34  182   45:28 19.8  0:48  142   23:34  7:52 1:27:05 
  157   3/9     172 Lisa Goepfert           Blaine             MN  51 F   261 15:30  1:46  1:56  144   44:02 20.4  0:51  199   24:49  8:17 1:27:05 
  158   2/3     381 Daniel Niemi            Plymouth           MN  14 M    90 12:49  1:28  3:37  285   49:00 18.4  0:47   49   20:55  6:59 1:27:07 
  159   9/24    479 Jacob Selseth           St. Paul           MN  40 M   224 14:45  1:41  2:02  112   43:06 20.9  1:14  259   26:03  8:41 1:27:09 
  160   6/26    422 Lara Rampetsreiter      Maple Grove        MN  44 F   120 13:17  1:31  1:29  197   45:57 19.6  1:09  223   25:19  8:27 1:27:09 
  161  22/45    209 Alan Haskins            Hugo               MN  38 M   107 13:05  1:30  1:47  213   46:21 19.4  1:09  201   24:50  8:17 1:27:11 
  162  11/24    427 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  31 M   215 14:40  1:40  2:56  268   48:20 18.6  0:53   35   20:27  6:49 1:27:13 
  163  12/22    322 Craig Lindsay           Minneapolis        MN  29 M   211 14:37  1:40  2:36  175   45:09 19.9  1:37  132   23:20  7:47 1:27:17 
  164  27/45    308 Gianluca Laquidara      Cerveteri          RO  43 M   218 14:41  1:41  1:43  180   45:24 19.8  0:59  186   24:34  8:12 1:27:18 
  165  18/51    244 Mike Hurley             Edina              MN  45 M   305 16:32  1:53  3:02  178   45:22 19.8  0:38   77   21:48  7:16 1:27:20 
  166  19/51    241 John Hughes             Long Lake          MN  45 M   167 14:04  1:36  2:43  219   46:31 19.3  1:00  128   23:13  7:45 1:27:28 
  167  10/24    457 Ken Saddler             Chanhassen         MN  49 M   152 13:45  1:34  2:18  105   42:54 21.0  1:41  291   26:57  8:59 1:27:33 
  168   9/29    652 Katie Willsey           Sheboygan          WI  37 F   146 13:40  1:34  3:17  188   45:37 19.7  1:43  137   23:25  7:49 1:27:40 
  169   7/26    590 Brook Wheeler           Maple Grove        MN  43 F   196 14:26  1:39  2:46  174   45:08 19.9  1:23  160   24:06  8:02 1:27:48 
  170   8/26    342 Sandy Marshall          Minneapolis        MN  42 F    75 12:43  1:27  3:07  118   43:14 20.8  1:45  294   27:02  9:01 1:27:48 
  171  20/51    159 Paul Gaskin             Victoria           MN  47 M    50 12:13  1:24  2:25  250   47:40 18.9  1:42  151   23:52  7:58 1:27:51 
  172  12/24    379 Dan Newman              Minnetonka         MN  31 M   161 13:56  1:35  3:17  163   44:47 20.1  1:15  192   24:40  8:14 1:27:53 
  173   3/28    550 Beth Trautman           Medina             MN  47 F   298 16:20  1:52  1:19  113   43:09 20.9  0:55  269   26:19  8:47 1:28:01 
  174   2/7      64 Michael Bono            Minneapolis        MN  61 M   208 14:35  1:40  2:09  159   44:37 20.2  1:14  229   25:28  8:30 1:28:01 
  175  12/29    605 Bryan Wray              Eagan              MN  52 M   172 14:07  1:37  3:01  146   44:09 20.4  1:33  221   25:16  8:26 1:28:04 
  176   4/32    508 Ashley Srivastava       Minneapolis        MN  33 F   252 15:16  1:44  2:03  199   46:01 19.6  1:34  127   23:12  7:44 1:28:05 
  177  23/45     43 George Beatty           Hudson             WI  37 M   188 14:17  1:38  3:28  151   44:18 20.3  1:40  174   24:25  8:09 1:28:05 
  178  11/24    515 Scott Stensland         Victoria           MN  52 M   233 14:54  1:42  2:29   81   41:50 21.5  1:27  314   27:26  9:09 1:28:05 
  179   9/23    341 Robert Marchetti        Champlin           MN  56 M   199 14:28  1:39  2:42  161   44:44 20.1  1:19  206   24:56  8:19 1:28:06 
  180  13/24    295 Ravi Kolakaluri         St Paul            MN  31 M   312 16:42  1:54  2:01  205   46:11 19.5  1:22   83   21:58  7:20 1:28:12 
  181   9/26    540 Lara Thomas             Saint Louis Park   MN  40 F    37 11:38  1:20  2:51  185   45:33 19.8  1:08  298   27:11  9:04 1:28:19 
  182  12/24    435 Michael Roddy           Minnetonka         MN  28 M   204 14:33  1:40  1:58  216   46:27 19.4  1:36  149   23:49  7:57 1:28:22 
  183  21/51    248 Scott Ingram            Victoria           MN  47 M   201 14:30  1:39  2:44  218   46:31 19.3  1:21  131   23:18  7:46 1:28:23 
  184  22/51    216 Scott Heimes            Minneapolis        MN  45 M   378 18:20  2:05  2:47  297   49:31 18.2  1:47    1   16:03  5:21 1:28:26 
  185  10/29     94 Casey Claypool          Deephaven          MN  35 F   250 15:13  1:44  2:05  208   46:13 19.5  1:07  150   23:49  7:57 1:28:27 
  186  23/51    261 Jim Johanning           Gem Lake           MN  45 M   277 15:51  1:48  2:11  131   43:48 20.5  1:16  230   25:30  8:30 1:28:34 
  187  24/51    362 Mark Morrison           Maple Grove        MN  46 M   249 15:12  1:44  1:53  135   43:54 20.5  1:43  250   25:54  8:38 1:28:34 
  188  13/24     86 Jonathan Chapman        Deephaven          MN  45 M   115 13:13  1:31  3:20  204   46:09 19.5  1:47  161   24:06  8:02 1:28:34 
  189  10/23    495 Rob Sitek               Hastings           MN  57 M   182 14:14  1:37  2:03   72   41:24 21.7  1:56  368   29:00  9:40 1:28:35 
  190   2/18    245 Allison Hurtgen         Wodobury           MN  26 F    64 12:40  1:27  2:46  245   47:21 19.0  1:00  211   25:04  8:22 1:28:49 
  191  14/24    317 Scott Leo               Minneapolis        MN  52 M   239 15:03  1:43  2:18   43   40:08 22.4  1:44  384   29:38  9:53 1:28:50 
  192  13/29    321 Rick Lindblom           Minnetonka         MN  54 M    63 12:39  1:27  2:53  228   46:46 19.2  0:43  254   25:57  8:39 1:28:56 
  193  28/45    411 Michael Pietrowski      Hopkins            MN  42 M   243 15:07  1:43  2:58  227   46:43 19.3  0:42  143   23:34  7:52 1:29:02 
  194   2/9      66 Caitlin Bowerman        Chanhassen         MN  23 F   245 15:09  1:44  2:13  211   46:17 19.4  1:16  164   24:09  8:03 1:29:03 
  195   3/18    576 Amanda Ward             Roseville          MN  28 F   291 16:09  1:51  2:33  116   43:12 20.8  1:38  238   25:39  8:33 1:29:09 
  196   5/32    306 Margaret Lancaster      Edina              MN  34 F   127 13:29  1:32  3:30  262   48:08 18.7  1:05  124   23:03  7:41 1:29:13 
  197  25/51    168 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  48 M   362 17:55  2:03  2:25  126   43:30 20.7  1:02  173   24:25  8:09 1:29:15 
  198  29/45    529 Aaron Swann             Edina              MN  44 M   365 18:00  2:03  2:16  168   44:56 20.0  0:53  134   23:23  7:48 1:29:25 
  199  10/26    162 Lori Gengler            Plymouth           MN  42 F   287 16:03  1:50  1:45  186   45:34 19.8  1:27  200   24:49  8:17 1:29:36 
  200  13/22    528 Eric Swanlund Ii        Minneapolis        MN  28 M   394 18:47  2:09  3:24  134   43:52 20.5  1:16   96   22:25  7:29 1:29:43 
  201  14/24    192 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  31 M   217 14:40  1:40  4:41  179   45:22 19.8  1:51  126   23:11  7:44 1:29:43 
  202  14/22    389 Anders Olson            Edina              MN  28 M   392 18:45  2:08  3:24  137   43:56 20.5  1:13   99   22:27  7:29 1:29:44 
  203  26/51    104 Rich Cunningham         Davenport          IA  48 M   462 24:44  2:49  1:52   19   39:16 22.9  1:08  112   22:52  7:38 1:29:49 
  204  27/51    160 Joseph Gefroh           Bloomington        MN  49 M   259 15:26  1:46  2:18  102   42:44 21.1  1:43  324   27:43  9:15 1:29:52 
  205   6/32    403 Lindsay Penney          Seattle            WA  31 F    98 12:53  1:28  1:21  246   47:35 18.9  1:13  289   26:56  8:59 1:29:55 
  206  24/45     33 Matt Bakker             Brooklyn Park      MN  35 M    33 11:32  1:19  3:51  235   47:00 19.1  1:34  263   26:10  8:44 1:30:05 
  207  28/51    176 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  47 M    65 12:40  1:27  1:36  274   48:37 18.5  1:32  244   25:49  8:37 1:30:12 
  208  29/51    300 Eric Krantz             Chanhassen         MN  48 M   299 16:24  1:52  2:13  236   47:03 19.1  1:17  135   23:23  7:48 1:30:17 
  209   6/12    127 Marc Egeland            Saint Paul         MN  24 M   225 14:46  1:41  2:07  232   46:54 19.2  2:12  171   24:23  8:08 1:30:20 
  210  15/24     13 Scott Albrecht          St. Louis Park     MN  33 M   238 15:02  1:43  2:09  189   45:37 19.7  1:27  265   26:12  8:44 1:30:26 
  211  16/24     34 Brian Barlow            St Louis Park      MN  32 M   226 14:46  1:41  3:14  198   46:01 19.6  0:55  236   25:33  8:31 1:30:27 
  212   4/18    608 Laura Young             Minneapolis        MN  25 F   229 14:49  1:41  2:15  298   49:32 18.2  0:49  125   23:07  7:43 1:30:30 
  213   7/32    105 Sarah Curry             Excelsior          MN  30 F   180 14:11  1:37  2:10  207   46:13 19.5  0:43  302   27:17  9:06 1:30:32 
  214  15/24    122 Steve Donen             Chanhassen         MN  56 M   264 15:35  1:47  1:43  111   43:04 20.9  2:56  308   27:19  9:07 1:30:35 
  215  11/29    111 Sarah Davis             Hopkins            MN  36 F   257 15:22  1:45  2:44  270   48:21 18.6  1:02  129   23:13  7:45 1:30:39 
  216   8/32    603 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  34 F   282 15:57  1:49  2:34  263   48:11 18.7  1:12  110   22:48  7:36 1:30:40 
  217   4/9     131 Karen Eklin             Plymouth           MN  50 F   143 13:35  1:33  1:56  273   48:37 18.5  1:11  231   25:30  8:30 1:30:46 
  218  25/45     47 Weldon Bell             Minnetonka         MN  36 M   368 18:02  2:03  1:59  279   48:43 18.5  0:39   68   21:31  7:11 1:30:53 
  219  12/29    195 Anne Gustin             Edina              MN  35 F   223 14:45  1:41  1:42  257   47:56 18.8  0:48  240   25:42  8:34 1:30:53 
  220  30/51     76 Jr Campuzano            Excelsior          MN  49 M   344 17:27  1:59  2:45  181   45:24 19.8  1:36  148   23:47  7:56 1:30:57 
  221  11/26    270 Sarah Johnson           Castle Rock        CO  43 F   221 14:43  1:41  2:08  184   45:31 19.8  1:08  320   27:35  9:12 1:31:03 
  222   5/18    115 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  29 F   332 17:07  1:57  2:39  193   45:48 19.7  1:23  163   24:08  8:03 1:31:03 
  223   3/7      17 Tom Amundson            Minneapolis        MN  63 M   222 14:45  1:41  1:53  212   46:18 19.4  1:29  281   26:41  8:54 1:31:04 
  224  15/22    517 Thomas Stiernagle       Minneapolis        MN  25 M   319 16:54  1:56  2:25  220   46:32 19.3  0:46  182   24:29  8:10 1:31:04 
  225  26/45    264 Ben Johnson             Minneapolis        MN  39 M   418 20:22  2:19  1:51  140   43:59 20.5  1:41  133   23:21  7:47 1:31:12 
  226  27/45    395 Nicolas Oustlant        Minneapolis        MN  37 M   266 15:38  1:47  2:36  164   44:50 20.1  1:18  290   26:57  8:59 1:31:16 
  227   4/28    519 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  47 F    12 10:20  1:11  1:43  296   49:27 18.2  1:25  348   28:23  9:28 1:31:16 
  228   7/12     27 Patrick Armstrong       Eden Prairie       MN  21 M   114 13:12  1:30  2:24  412   56:10 16.0  0:34   16   18:59  6:20 1:31:18 
  229  31/51    524 Nick Summers            Mound              MN  46 M   129 13:30  1:32  2:07  215   46:26 19.4  1:05  345   28:17  9:26 1:31:23 
  230  14/29    206 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  52 M   296 16:15  1:51  3:31  192   45:46 19.7  1:29  172   24:24  8:08 1:31:23 
  231  30/45    182 Andy Grant              Eden Prairie       MN  43 M   276 15:49  1:48  2:31  173   45:07 19.9  0:58  293   27:01  9:01 1:31:24 
  232   5/28    488 Kim Siebold             Lakeville          MN  45 F   284 16:00  1:50  1:31  209   46:13 19.5  2:00  241   25:44  8:35 1:31:26 
  233   9/32     88 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  34 F   176 14:09  1:37  1:58  272   48:29 18.6  1:15  239   25:41  8:34 1:31:29 
  234   2/10     97 Bethany Collins         New Hope           MN  59 F    88 12:48  1:28  2:04  177   45:21 19.8  1:17  393   30:13 10:05 1:31:41 
  235  32/51    333 Dan Lund                Chanhassen         MN  49 M   265 15:37  1:47  3:16  153   44:24 20.3  1:45  282   26:42  8:54 1:31:42 
  236   6/18    512 Angela Starry           Saint Paul         MN  29 F   342 17:24  1:59  2:06  233   46:55 19.2  1:20  155   23:58  8:00 1:31:42 
  237  33/51    578 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  45 M   274 15:45  1:48  2:25  202   46:05 19.5  1:37  256   26:01  8:41 1:31:51 
  238  31/45    210 Scott Haskins           Excelsior          MN  42 M   304 16:29  1:53  3:40  217   46:30 19.4  1:25  157   24:01  8:01 1:32:02 
  239  28/45    297 Bryan Koster            Plymouth           MN  35 M   256 15:22  1:45  2:38  253   47:51 18.8  1:36  204   24:54  8:18 1:32:20 
  240  34/51    413 Michael Polis           Plymouth           MN  46 M   343 17:24  1:59  2:47  201   46:03 19.5  1:30  191   24:39  8:13 1:32:21 
  241  35/51     62 Bret Adam Boettcher     San Francisco      CA  45 M   213 14:38  1:40  3:09  241   47:14 19.1  1:25  255   25:58  8:40 1:32:23 
  242  15/29    551 Bill Traxler            Victoria           MN  51 M   379 18:25  2:06  3:46  149   44:12 20.4  0:54  216   25:12  8:24 1:32:27 
  243  16/24    561 Richard Van Sickle      Minneapolis        MN  45 M   123 13:24  1:32  2:06  143   44:02 20.4  1:12  414   31:45 10:35 1:32:27 
  244  16/29     42 Terry Beachey           Excelsior          MN  52 M   401 19:03  2:10  1:54  157   44:30 20.2  1:39  232   25:31  8:31 1:32:36 
  245  36/51    138 Jay Erb                 Excelsior          MN  47 M   145 13:40  1:34  2:43  223   46:34 19.3  0:58  361   28:46  9:36 1:32:39 
  246   3/10    233 Susan Holt              Plymouth           MN  58 F   130 13:30  1:32  1:59  269   48:20 18.6  1:33  307   27:19  9:07 1:32:39 
  247   5/9      58 Patricia Billmeyer      Plymouth           MN  51 F   251 15:15  1:44  2:29  230   46:48 19.2  1:39  279   26:34  8:52 1:32:43 
  248  12/26    377 Marie Newcome           Minnetonka         MN  41 F   191 14:21  1:38  2:08  234   46:59 19.2  1:05  344   28:17  9:26 1:32:48 
  249   3/3     543 Justin Thunstrom        Orono              MN  19 M   200 14:30  1:39  1:47  280   48:45 18.5  0:59  288   26:52  8:58 1:32:50 
  250  17/29    202 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  52 M   137 13:33  1:33  2:54  271   48:26 18.6  1:47  267   26:18  8:46 1:32:56 
  251   7/18     84 Natalie Chan            Minneapolis        MN  26 F    60 12:37  1:26  2:22  329   50:41 17.8  1:11  264   26:12  8:44 1:33:00 
  252  11/23    120 Richard Dolski          Chaska             MN  56 M   367 18:02  2:03  3:07  169   44:56 20.0  1:21  243   25:48  8:36 1:33:11 
  253  10/32    468 Lisa Schneider          Minneapolis        MN  32 F   106 13:04  1:30  3:53  312   50:14 17.9  0:51  217   25:13  8:25 1:33:14 
  254   4/10    503 Peg Sorensen            Chaska             MN  57 F   134 13:32  1:33  2:44  238   47:05 19.1  1:04  364   28:51  9:37 1:33:15 
  255  17/24    234 Christian Holzheu       Neenah             MN  40 M   331 17:06  1:57  2:28  214   46:25 19.4  0:57  273   26:24  8:48 1:33:16 
  256  13/26     50 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  41 F   327 17:04  1:57  3:40  276   48:39 18.5  1:21  104   22:42  7:34 1:33:23 
  257   6/28    220 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  47 F   124 13:27  1:32  1:36  301   49:39 18.1  1:11  321   27:36  9:12 1:33:27 
  258  32/45    320 Jason Lien              St. Paul           MN  42 M   289 16:07  1:50  3:44  221   46:34 19.3  1:51  220   25:16  8:26 1:33:29 
  259  16/22    606 Jon Ylinen              Woodbury           MN  27 M   202 14:31  1:39  3:20  224   46:37 19.3  2:26  280   26:41  8:54 1:33:33 
  260   8/18    101 Tess Cotter             St Paul            MN  25 F   153 13:45  1:34  1:58  334   50:53 17.7  1:08  249   25:54  8:38 1:33:37 
  261  18/29    469 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51 M   345 17:27  1:59  2:01  171   45:01 20.0  2:04  301   27:14  9:05 1:33:46 
  262  29/45    426 Paul Reichman           Minneapolis        MN  36 M   402 19:10  2:11  3:26  222   46:34 19.3  1:26  136   23:23  7:48 1:33:58 
  263  11/32    309 Katie Larson            Minnetonka         MN  30 F    31 11:28  1:19  2:23  336   50:58 17.7  1:11  332   27:59  9:20 1:33:58 
  264   4/7     350 Tom McConville          Osseo              PL  61 M   416 20:18  2:19  2:31  130   43:43 20.6  0:59  277   26:28  8:50 1:33:58 
  265   7/28    436 Debora Rodgers          Excelsior          MN  49 F   309 16:37  1:54  2:19  255   47:52 18.8  2:00  219   25:16  8:26 1:34:01 
  266  12/32    441 Elizabeth Rogers        Minneapolis        MN  34 F   325 17:01  1:56  3:17  266   48:19 18.6  0:55  187   24:34  8:12 1:34:04 
  267   8/28    149 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  46 F   335 17:18  1:58  2:17  240   47:11 19.1  1:27  262   26:05  8:42 1:34:15 
  268  37/51    442 Mike Rogers             Minnetonka         MN  49 M   318 16:54  1:56  2:16  210   46:17 19.4  2:00  285   26:50  8:57 1:34:16 
  269  19/29    280 Timothy Kenyon          Minnetonka         MN  53 M   173 14:08  1:37  2:39  320   50:28 17.8  1:12  246   25:51  8:37 1:34:17 
  270  13/29    255 Jen Jensen              Victoria           MN  38 F   285 16:01  1:50  2:11  317   50:23 17.9  1:09  193   24:42  8:14 1:34:23 
  271  30/45    102 Mike Craig              Shakopee           MN  38 M   197 14:26  1:39  2:41  293   49:22 18.2  0:53  309   27:21  9:07 1:34:42 
  272  14/26    249 Leslie Iyer             Edina              MN  42 F   371 18:07  2:04  2:16  156   44:29 20.2  1:33  351   28:27  9:29 1:34:50 
  273  12/23    356 David Meline            Minneapolis        MN  56 M   110 13:10  1:30  3:14  309   50:07 18.0  0:54  316   27:30  9:10 1:34:52 
  274  17/24    353 Ryan McKesson           Chaska             MN  32 M    61 12:38  1:27  1:44  380   53:15 16.9  1:01  274   26:26  8:49 1:35:01 
  275   5/7     598 Mark Winholtz           Andover            MN  62 M   292 16:09  1:51  1:56  191   45:42 19.7  1:30  387   29:49  9:57 1:35:03 
  276   9/18    344 Jenny Marzolf           Minneapolis        MN  28 F    47 12:05  1:23  1:48  372   53:02 17.0  0:39  319   27:34  9:12 1:35:05 
  277  15/26     73 Tricia Byrne            Minneapolis        MN  41 F   267 15:40  1:47  2:40  302   49:42 18.1  2:04  222   25:19  8:27 1:35:23 
  278  31/45    199 Jamie Halverson         Prior Lake         MN  39 M   278 15:51  1:49  3:22  254   47:52 18.8  1:15  296   27:06  9:02 1:35:24 
  279   9/28    520 Monica Stone            Minnetonka         MN  45 F   391 18:45  2:08  2:33  231   46:50 19.2  1:29  253   25:56  8:39 1:35:31 
  280  16/26    383 Cheryl Oconnell         Eden Prairie       MN  43 F   258 15:24  1:45  2:16  299   49:38 18.1  1:04  303   27:17  9:06 1:35:37 
  281  33/45    231 Matt Hohmann            Apple Valley       MN  40 M   311 16:39  1:54  4:20  260   48:05 18.7  1:51  196   24:44  8:15 1:35:37 
  282  32/45    421 Nathan Rajalingam       Minneapolis        MN  35 M   275 15:45  1:48  2:05  350   51:43 17.4  1:06  209   25:00  8:20 1:35:38 
  283   3/6     250 Zoe Iyer                Edina              MN  13 F   301 16:25  1:52  1:54  333   50:51 17.7  0:37  251   25:54  8:38 1:35:40 
  284  34/45     46 Scott Bell              Edina              MN  42 M   273 15:44  1:48  3:41  308   50:05 18.0  1:07  213   25:06  8:22 1:35:41 
  285   4/6     490 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  19 F   359 17:49  2:02  3:13  324   50:34 17.8  2:01   85   22:06  7:22 1:35:41 
  286  35/45    271 Ward Johnson            Minneapolis        MN  43 M   214 14:40  1:40  3:48  239   47:11 19.1  2:29  322   27:36  9:12 1:35:43 
  287  10/28    583 Teresa Welch            Eden Prairie       MN  47 F   109 13:10  1:30  2:08  356   52:01 17.3  1:01  315   27:26  9:09 1:35:44 
  288   1/3       8 Amy Adam                Rosemount          MN  34 F    70 12:41  1:27  2:03  286   49:01 18.4  1:14  399   30:47 10:16 1:35:46 
  289   5/6     346 Erin Matthew            Roseville          MN  19 F   358 17:49  2:02  3:15  323   50:32 17.8  2:02   91   22:15  7:25 1:35:51 
  290  14/29    278 Carin Kelly             St Louis Park      MN  37 F   337 17:19  1:58  1:57  337   50:58 17.7  1:15  176   24:26  8:09 1:35:53 
  291  15/29    565 Penny Verdeck           Glencoe            MN  39 F   300 16:25  1:52  2:04  306   49:59 18.0  1:37  261   26:05  8:42 1:36:09 
  292  11/28    445 Kathleen Roller         Orono              MN  45 F   347 17:27  1:59  1:35  258   48:00 18.8  1:41  317   27:30  9:10 1:36:12 
  293  38/51    340 Dan Maras               Shakopee           MN  48 M   183 14:14  1:38  3:15  265   48:19 18.6  1:23  373   29:15  9:45 1:36:23 
  294   1/7     402 Ed Penney               Deephaven          MN  65 M   324 16:59  1:56  3:07  176   45:14 19.9  1:58  372   29:11  9:44 1:36:27 
  295  33/45    277 Brian Kelly             St Louis Park      MN  37 M   308 16:34  1:53  2:15  229   46:47 19.2  2:07  365   28:51  9:37 1:36:32 
  296  36/45    542 Jason Thunstrom         Orono              MN  44 M   409 19:39  2:14  2:28  288   49:11 18.3  1:09  167   24:13  8:05 1:36:39 
  297  37/45    462 Jeff Scharmer           Mankato            MN  44 M   341 17:24  1:59  3:19  247   47:35 18.9  0:58  318   27:31  9:11 1:36:44 
  298  12/28    585 Kimberly Wells          Eden Prairie       MN  48 F   288 16:06  1:50  3:22  319   50:28 17.8  1:49  214   25:07  8:23 1:36:50 
  299  17/26    368 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  44 F   166 14:03  1:36  2:19  382   53:21 16.9  1:15  248   25:54  8:38 1:36:50 
  300  39/51    549 Jeff Tortelli           Chaska             MN  47 M   247 15:11  1:44  2:38  311   50:14 17.9  1:02  327   27:50  9:17 1:36:53 
  301  18/26    384 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  44 F   136 13:33  1:33  1:52  267   48:20 18.6  1:52  406   31:19 10:27 1:36:54 
  302  19/26    243 Julie Hurley            Excelsior          MN  41 F   270 15:43  1:48  3:45  385   53:45 16.7  1:00  107   22:46  7:36 1:36:56 
  303  38/45    530 Jon Swanson             Minneapolis        MN  44 M   231 14:51  1:42  3:43  290   49:16 18.3  1:48  310   27:21  9:07 1:36:57 
  304  34/45    339 Matt Manwaring          Maple Grove        MN  37 M   290 16:08  1:50  3:22  357   52:03 17.3  1:07  168   24:20  8:07 1:36:58 
  305  17/22     93 Michael Clark           East Bethel        MN  26 M   421 20:23  2:19  2:01  259   48:01 18.7  1:36  210   25:04  8:22 1:37:03 
  306  13/23    470 Sydney Schultz          Burnsville         MN  59 M   329 17:04  1:57        473 1:47:58  8.3  2:34  180   24:28  8:10 1:37:03 
  307  10/18    191 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  27 F   286 16:03  1:50  2:15  373   53:02 17.0  0:40  225   25:24  8:28 1:37:21 
  308  13/28    348 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  45 F   336 17:18  1:58  1:59  281   48:48 18.4  1:28  329   27:51  9:17 1:37:23 
  309  16/29    373 Rachel Nelson           Chaska             MI  38 F   387 18:39  2:08  2:29  244   47:20 19.0  0:52  336   28:09  9:23 1:37:27 
  310  18/24    400 William Pattison        St. Paul           MN  32 M   320 16:56  1:56  3:23  261   48:06 18.7  1:43  328   27:50  9:17 1:37:56 
  311  39/45    599 Barton Wold             Maple Grove        MN  40 M   322 16:57  1:56  3:45  338   51:02 17.6  1:13  215   25:09  8:23 1:38:03 
  312  19/24    429 Jeff Riepe              Shakopee           MN  32 M   206 14:34  1:40  3:49  376   53:06 16.9  0:46  245   25:50  8:37 1:38:04 
  313   1/1     433 Deb Roberts             Nisswa             MN  63 F   185 14:15  1:38  2:52  315   50:19 17.9  1:27  375   29:18  9:46 1:38:09 
  314  40/45     23 Omar Ansari             Golden Valley      MN  44 M   283 15:58  1:49  3:06  335   50:53 17.7  1:34  284   26:48  8:56 1:38:16 
  315  40/51    113 Rob Delaune             Shoreview          MN  49 M                          242   47:20 19.0  1:40   87   22:07  7:23 1:38:26 
  316  20/26     24 Rebecca Ansari          Golden Valley      MN  41 F   219 14:42  1:41  2:27  340   51:09 17.6  2:12  333   28:03  9:21 1:38:31 
  317  20/29    236 James Hoopes            Chanhassen         MN  53 M   375 18:13  2:05  2:14  256   47:54 18.8  1:35  358   28:37  9:33 1:38:31 
  318  17/29    262 Leanne Johansen         Wayzata            MN  38 F    94 12:50  1:28  3:06  410   55:35 16.2  0:42  276   26:28  8:50 1:38:39 
  319   6/9     506 Penny Springer          Prior Lake         MN  50 F   295 16:11  1:51  2:01  318   50:24 17.9  1:02  370   29:08  9:43 1:38:44 
  320  20/24    124 Curt Dubbeldee          Champlin           MN  31 M   253 15:16  1:45  3:10  332   50:50 17.7  1:53  326   27:45  9:15 1:38:51 
  321  18/22     87 Brian Charlton          St Louis Park      MN  29 M    76 12:43  1:27  2:59  358   52:06 17.3  1:42  376   29:24  9:48 1:38:51 
  322   8/12    466 Ryan Schilling          Minneapolis        MN  24 M   393 18:46  2:08  2:59  225   46:38 19.3  0:46  386   29:48  9:56 1:38:56 
  323  13/32    533 Sarah Swehla            Eagan              MN  30 F    74 12:42  1:27  4:06  347   51:36 17.4  3:51  311   27:21  9:07 1:39:34 
  324  14/32    489 Virginia Sievers        Minneapolis        CO  30 F   117 13:15  1:31  3:32  393   54:14 16.6  1:14  313   27:21  9:07 1:39:34 
  325  35/45    301 Drew Krejci             Deephaven          MN  37 M   194 14:26  1:39  2:52  359   52:14 17.2  1:15  363   28:50  9:37 1:39:35 
  326  18/29    477 Barbara Seifert         Shorewood          MN  38 F   174 14:08  1:37  4:00  375   53:05 17.0  1:06  306   27:18  9:06 1:39:35 
  327  14/28    257 Mary Jensen             Byron              MN  46 F   303 16:29  1:53  2:46  404   55:03 16.3  1:01  177   24:27  8:09 1:39:43 
  328   2/7     188 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  65 M   210 14:37  1:40  3:15  326   50:36 17.8  1:36  390   30:01 10:01 1:40:02 
  329  11/18    589 Nikki Weum              Eden Prairie       MN  29 F    51 12:14  1:24  3:38  390   54:08 16.6  1:44  357   28:36  9:32 1:40:19 
  330  21/29    455 Michael Rude            Excelsior          MN  51 M   168 14:05  1:36  4:48  369   52:56 17.0  2:32  258   26:02  8:41 1:40:20 
  331  36/45    143 Gregory Fish            Minnetonka         MN  38 M   382 18:32  2:07  3:57  289   49:13 18.3  1:29  299   27:12  9:04 1:40:21 
  332   3/9     242 Krista Humbert          Mound              MN  21 F   157 13:52  1:35  3:00  374   53:04 17.0  1:11  374   29:15  9:45 1:40:22 
  333  15/28    156 Pamela Gajdosik         Minneapolis        MN  45 F   340 17:24  1:59  2:32  310   50:07 18.0  1:36  366   28:54  9:38 1:40:30 
  334  22/29    185 John Griep              Minnetonka         MN  53 M   370 18:05  2:04  3:10  295   49:25 18.2  1:28  350   28:27  9:29 1:40:33 
  335  21/26    203 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  41 F   321 16:57  1:56  4:10  360   52:15 17.2  1:07  270   26:21  8:47 1:40:47 
  336   4/9      10 Hailey Adams            Fargo              ND  20 F   248 15:11  1:44  3:21  362   52:28 17.2  2:55  292   26:58  9:00 1:40:51 
  337  15/32    453 Audrey Royer            Eagan              MN  34 F   339 17:20  1:59  3:35  303   49:42 18.1  1:43  360   28:45  9:35 1:41:03 
  338  16/32    253 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  34 F   159 13:54  1:35  3:21  321   50:29 17.8  2:25  401   30:59 10:20 1:41:06 
  339  17/32    526 Gina Sundeen            Plymouth           MN  31 F   310 16:37  1:54  2:19  352   51:48 17.4  0:51  382   29:34  9:52 1:41:07 
  340  37/45    163 John Gerken             Minneapolis        MN  37 M   281 15:54  1:49  3:02  366   52:49 17.0  1:29  334   28:04  9:22 1:41:16 
  341  19/29     32 Evonne Bak              Excelsior          MN  36 F   385 18:36  2:07  4:13  282   48:49 18.4  1:28  340   28:13  9:25 1:41:18 
  342  18/24    514 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42 M   313 16:42  1:54  2:46  348   51:37 17.4  2:05  337   28:12  9:24 1:41:19 
  343   3/7     239 Jerry House             Woodbury           MN  66 M   388 18:39  2:08  4:58  344   51:22 17.5  2:01  178   24:27  8:09 1:41:24 
  344  18/32    497 Diane K Smith           Maple Grove        MN  33 F   450 23:07  2:38  2:40  307   50:00 18.0  0:57  197   24:44  8:15 1:41:27 
  345  41/51    285 Thomas Kirk             Somerset           WI  48 M   414 19:54  2:16  3:17  300   49:38 18.1  1:34  300   27:14  9:05 1:41:35 
  346  12/18     53 Jessica Besonen         Minnetonka         MN  26 F   237 14:57  1:42  3:01  395   54:20 16.6  0:48  356   28:35  9:32 1:41:38 
  347  14/23    516 Richard Stevens         Mound              MN  59 M   142 13:35  1:33  2:10  283   48:53 18.4  2:07  436   35:08 11:43 1:41:51 
  348  41/45    336 Jason Maack             Eagan              MN  40 M   423 20:33  2:21  3:11  278   48:40 18.5  1:00  354   28:32  9:31 1:41:54 
  349  19/24    235 Kirk Honour             Shorewood          MN  45 M   411 19:41  2:15  2:45  328   50:39 17.8  1:49  295   27:03  9:01 1:41:55 
  350  23/29    152 Steve Friswold          Eden Prairie       MN  54 M   353 17:43  2:01  4:45  292   49:20 18.2  1:58  343   28:15  9:25 1:41:59 
  351  20/29    208 Anne Hartman            Plymouth           MN  38 F   374 18:10  2:04  1:52  361   52:21 17.2  1:19  355   28:35  9:32 1:42:15 
  352   5/10    425 Pady Regnier            Excelsior          MN  58 F   314 16:48  1:55  3:14  327   50:36 17.8  2:11  385   29:42  9:54 1:42:30 
  353  21/24      9 Mark Adam               Rosemount          MN  34 M   429 20:50  2:22  2:51  331   50:49 17.7  1:28  283   26:44  8:55 1:42:40 
  354  38/45    268 Nick Johnson            Plymouth           MN  36 M   350 17:36  2:00  4:33  470 1:29:39 10.0        362   28:48  9:36 1:42:52 
  355  13/18    467 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  25 F   263 15:31  1:46  2:07  383   53:26 16.8  0:35  405   31:15 10:25 1:42:52 
  356  24/29    151 Rob Frischmann          Victoria           MN  50 M   279 15:53  1:49  4:04  408   55:14 16.3  0:45  297   27:10  9:04 1:43:03 
  357  19/32    604 Jennifer Wozniczka      Minneapolis        MN  30 F   268 15:42  1:47  1:39  378   53:09 16.9  0:58  411   31:38 10:33 1:43:03 
  358  20/32    651 Jillian Larsen                                 34 F    62 12:38  1:27  3:23  417   56:52 15.8  1:02  380   29:33  9:51 1:43:27 
  359  21/29    496 Katie Skinner           Excelsior          MN  39 F   338 17:20  1:59  3:39  472 1:46:29  8.5        260   26:03  8:41 1:43:34 
  360  21/32    128 Emily Eggebraaten       Sioux Falls        SD  33 F   181 14:13  1:37  3:00  415   56:45 15.9  1:29  341   28:14  9:25 1:43:39 
  361  22/29    385 Amy Ode                 Plymouth           MN  37 F    78 12:44  1:27  3:04  428   58:44 15.3  0:47  353   28:32  9:31 1:43:48 
  362   9/12     44 Cj Begalke              Hopkins            MN  20 M   236 14:56  1:42  2:59  430   58:54 15.3  0:46  275   26:26  8:49 1:43:59 
  363  42/45     85 John Chapman            Eagan              MN  41 M   381 18:30  2:07  2:44  305   49:54 18.0  1:47  402   31:06 10:22 1:44:00 
  364  16/28    523 Belinda Stutzman        Deephaven          MN  48 F   366 18:01  2:03  3:00  264   48:12 18.7  3:18  409   31:37 10:33 1:44:06 
  365   6/10    106 Beth Dalton             Woodbury           MN  58 F    45 11:57  1:22  4:51  396   54:21 16.6  1:26  410   31:37 10:33 1:44:12 
  366  39/45     80 Glenn Casper            Minneapolis        MN  37 M   449 22:53  2:36  3:49  325   50:36 17.8  1:28  234   25:32  8:31 1:44:16 
  367  22/32    375 Shelley Nelson          Minneapolis        MN  30 F   348 17:30  2:00  3:30  367   52:50 17.0  1:48  359   28:40  9:34 1:44:16 
  368   7/9     132 Missy Elder             Chanhassen         MN  50 F   420 20:23  2:19  3:59  275   48:38 18.5  2:10  371   29:08  9:43 1:44:16 
  369  40/45     82 Nathan Cerra            St. Louis Park     MN  36 M   389 18:40  2:08  3:41  316   50:20 17.9  2:05  379   29:33  9:51 1:44:17 
  370  14/18    568 Kali Wachter            Rogers             MN  28 F   431 20:53  2:23  4:35  345   51:26 17.5  1:06  272   26:22  8:48 1:44:20 
  371  17/28    454 Catherine Rude          Excelsior          MN  48 F   254 15:18  1:45  3:11  414   56:34 15.9  1:05  346   28:20  9:27 1:44:26 
  372  42/51    359 Mark Mooers             Edina              MN  45 M   435 21:13  2:25  5:17  243   47:20 19.0  1:10  383   29:35  9:52 1:44:34 
  373  25/29    498 Phillip Smith           Excelsior          MN  53 M   364 17:59  2:03  4:34  388   53:49 16.7  1:28  312   27:21  9:07 1:45:09 
  374  18/28    214 Bridget Hegman          Lakeville          MN  45 F   355 17:46  2:02  3:23  392   54:13 16.6  3:05  286   26:51  8:57 1:45:16 
  375  23/32    157 Alissa Gardner          Rochester          MN  30 F   297 16:19  1:52  4:47  432   59:03 15.2  1:09  165   24:10  8:04 1:45:27 
  376  19/28    207 Colleen Harristhal      Shorewood          MN  48 F   442 22:02  2:31  2:39  351   51:46 17.4  2:30  278   26:33  8:51 1:45:29 
  377   5/9     263 Alyce Johnson           Hudson             WI  20 F   328 17:04  1:57  3:04  365   52:43 17.1  2:06  397   30:34 10:12 1:45:30 
  378  10/12    548 Spencer Tolliver        Minnetonka         MN  24 M   192 14:22  1:38  3:12  441 1:00:45 14.8  0:56  271   26:22  8:48 1:45:35 
  379   7/10    374 Shannon Nelson          St Paul            MN  57 F   306 16:33  1:53  2:53  384   53:40 16.8  2:46  388   29:52  9:58 1:45:43 
  380  43/51    281 Daniel Kessler          Chaska             MN  49 M   255 15:19  1:45  2:34  353   51:51 17.4  2:31  431   33:48 11:16 1:46:01 
  381  15/23    431 Don Rinnas              Northville         MI  59 M   356 17:48  2:02  5:15  322   50:31 17.8  3:01  377   29:28  9:50 1:46:01 
  382   8/9     546 Michelle Tichey         St Paul            MN  50 F   400 19:03  2:10  2:13  341   51:12 17.6  1:38  422   32:15 10:45 1:46:19 
  383  41/45    463 John H Scheef           Golden Valley      MN  36 M   302 16:27  1:53  4:18  371   53:01 17.0  1:50  398   30:46 10:16 1:46:21 
  384  20/24    146 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  59 M   234 14:55  1:42  4:40  349   51:42 17.4  2:00  426   33:14 11:05 1:46:28 
  385  20/28    331 Susan Lovering          Excelsior          MN  45 F   294 16:10  1:51  2:43  419   56:59 15.8  1:43  367   28:58  9:40 1:46:31 
  386   6/7      41 Thomas Bauch            Falcon Hts.        MN  64 M   410 19:39  2:14  3:33  249   47:40 18.9  2:07  427   33:37 11:13 1:46:33 
  387  11/12    610 Chris Zemple            St. Paul           MN  23 M   316 16:50  1:55  2:23  314   50:15 17.9  2:00  439   35:19 11:47 1:46:46 
  388  22/26    187 Angela Grinnell         Eden Prairie       MN  43 F   438 21:33  2:27  4:14  355   51:54 17.3  3:08  266   26:14  8:45 1:47:01 
  389  44/51    337 Gregory Maddrey         Wayzata            MN  45 M   333 17:10  1:57  4:05  364   52:42 17.1  2:11  403   31:10 10:24 1:47:16 
  390  26/29    313 Peter Lawyer            Wayzata            MN  52 M   354 17:43  2:01  5:39  291   49:18 18.3  3:25  404   31:14 10:25 1:47:17 
  391  24/32    330 Lisa Lorenzen           Chanhassen         MN  32 F   334 17:11  1:58  2:25  403   54:58 16.4  1:29  418   31:50 10:37 1:47:51 
  392  19/22    536 Tyler Swenson           Edina              MN  25 M   424 20:33  2:21  4:05  399   54:43 16.4  0:54  338   28:12  9:24 1:48:25 
  393  23/29    501 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  38 F   307 16:33  1:53  3:52  424   58:22 15.4  1:57  347   28:23  9:28 1:49:06 
  394   2/3     296 Danielle Kolb           Fitchburg          WI  36 F    85 12:47  1:28  2:13  370   52:58 17.0  2:28  462   39:12 13:04 1:49:37 
  395  22/24    167 Tom Gillespie           Crystal            MN  32 M   360 17:50  2:02  2:57  363   52:32 17.1  0:49  442   35:40 11:54 1:49:47 
  396  15/18    204 Abbey Harris            Minneapolis        MN  26 F   433 21:07  2:24  3:35  407   55:11 16.3  1:58  331   27:58  9:20 1:49:47 
  397  21/28    318 Cindy Lesage            Tonka Bay          MN  45 F   460 24:25  2:47  3:22  397   54:29 16.5  1:39  257   26:01  8:41 1:49:53 
  398   7/7     275 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64 M   260 15:27  1:46  3:24  368   52:53 17.0  3:09  437   35:09 11:43 1:49:59 
  399  27/29    170 Mark Gittleman          Edina              MN  50 M   372 18:08  2:04  4:19  354   51:53 17.3  2:13  428   33:38 11:13 1:50:10 
  400  42/45    447 Colin Rooney            Edina              MN  39 M   412 19:43  2:15  3:41  389   53:58 16.7  1:10  417   31:49 10:37 1:50:20 
  401  21/24     89 Brett Chimento          Prior Lake         MN  35 M   396 18:50  2:09  2:36  339   51:07 17.6  1:22  449   36:38 12:13 1:50:32 
  402  12/12    292 Paul Gaudette           Mound              MN  24 M   326 17:03  1:57  2:58  444 1:01:36 14.6  0:57  342   28:14  9:25 1:50:45 
  403   6/9      65 Paige Borth             Chanhassen         MN  21 F   405 19:21  2:12  2:04  423   58:16 15.4  1:43  381   29:33  9:51 1:50:55 
  404  16/18    600 Maria Wooching          Minneapolis        MN  26 F   361 17:51  2:02  3:54  377   53:07 16.9  1:22  435   34:45 11:35 1:50:56 
  405   9/9     121 Carol Donen             Chanhassen         MN  54 F   426 20:37  2:21  4:37  416   56:48 15.8  1:12  325   27:44  9:15 1:50:57 
  406  24/29    181 Betsy Grams             Chanhassen         MN  38 F   406 19:24  2:13  2:57  420   57:39 15.6  1:56  369   29:04  9:42 1:50:58 
  407  25/32    174 Kerstin Goldsby         Chanhassen         MN  33 F   432 20:54  2:23  3:24  406   55:11 16.3  1:24  394   30:21 10:07 1:51:12 
  408   7/9      35 Elizabeth Barnes        Bloomington        MN  23 F   425 20:36  2:21  2:14  401   54:53 16.4  2:11  413   31:45 10:35 1:51:38 
  409   4/7     155 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  67 M   349 17:33  2:00  3:46  287   49:08 18.3  3:23  455   37:49 12:37 1:51:38 
  410  22/24    232 Bob Hollway             St Louis Park      MN  57 M   408 19:38  2:14  4:46  381   53:19 16.9  2:21  408   31:36 10:32 1:51:38 
  411  23/26    177 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  41 F   376 18:16  2:05  3:56  394   54:15 16.6  1:26  432   34:05 11:22 1:51:55 
  412  25/29    267 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  37 F   444 22:07  2:31  2:38  386   53:45 16.7  1:54  412   31:39 10:33 1:52:02 
  413   5/7     494 Richard Simpson         Chanhassen         MN  65 M   398 18:51  2:09  4:56  398   54:36 16.5  2:23  407   31:21 10:27 1:52:05 
  414   8/10    391 Karen Oneal             Minneapolis        MN  58 F   395 18:50  2:09  2:44  413   56:21 16.0  1:38  425   33:03 11:01 1:52:34 
  415  26/32    572 Abby Wallin             Deephaven          MN  34 F   439 21:35  2:28  4:16  422   58:12 15.5  1:10  330   27:57  9:19 1:53:07 
  416   6/6     487 Kayla Siebold           Lakeville          MN  17 F   195 14:26  1:39  2:34  405   55:10 16.3  1:32  463   39:35 13:12 1:53:16 
  417  45/51    299 Ioannis Koutlas         Minneapolis        MN  49 M   447 22:38  2:35  3:59  284   48:56 18.4  2:06  441   35:40 11:54 1:53:18 
  418   8/9      99 Christiana Cook         Mound              MN  23 F   383 18:33  2:07  3:55  411   56:06 16.0  2:05  424   32:49 10:57 1:53:26 
  419  28/29    579 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  53 M   363 17:56  2:03  3:37  346   51:29 17.5  2:42  457   37:54 12:38 1:53:36 
  420  22/28    607 Kimberly Young          Minnetonka         MN  47 F   437 21:19  2:26  2:59  426   58:30 15.4  2:29  349   28:25  9:29 1:53:40 
  421  43/45    380 Leigh Niebuhr           Minneapolis        MN  44 M   469 28:20  3:14  6:26  387   53:46 16.7  3:00   92   22:17  7:26 1:53:47 
  422  46/51    303 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  48 M   404 19:21  2:12  4:00  447 1:02:24 14.4  1:05  323   27:40  9:14 1:54:27 
  423  16/23    396 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58 M   390 18:41  2:08  4:08  425   58:23 15.4  2:52  396   30:28 10:10 1:54:30 
  424  47/51    409 Jon Pierce              Excelsior          MN  45 M   357 17:48  2:02  2:29  400   54:45 16.4  1:37  458   38:02 12:41 1:54:39 
  425   6/7      39 James Barthel           Dellwood           MN  67 M   403 19:11  2:11  4:34  409   55:21 16.3  1:59  433   34:05 11:22 1:55:09 
  426  23/28     68 Roxie Bozicevich        Golden Valley      MN  45 F   351 17:37  2:01  3:21  451 1:03:25 14.2  1:11  395   30:25 10:09 1:55:57 
  427  43/45    482 Charles Shepard         Eden Prairie       MN  38 M   466 26:40  3:02  4:34  304   49:47 18.1  8:09  304   27:18  9:06 1:56:25 
  428  17/23    486 Dan Sieben              Edina              MN  55 M   472 32:09  3:40  6:10  313   50:15 17.9  1:56  268   26:18  8:46 1:56:46 
  429  20/22    416 Ryan Prescher           Shakopee           MN  25 M   377 18:18  2:05  5:49  446 1:02:13 14.5  2:03  352   28:31  9:31 1:56:52 
  430  27/32    112 Cara Daza               Chanhassen         MN  31 F   428 20:47  2:22  4:08  448 1:02:59 14.3  2:12  305   27:18  9:06 1:57:23 
  431  48/51     67 Jay Bozicevich          Golden Valley      MN  45 M   468 27:57  3:11  4:26  343   51:20 17.5  1:58  419   32:01 10:41 1:57:40 
  432  24/26    164 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  42 F   407 19:28  2:13  2:48  421   57:41 15.6  1:15  450   36:54 12:18 1:58:03 
  433  23/24    559 Jake Turner             Mounsd View Mn     MN  31 M   446 22:36  2:35  4:52  436   59:23 15.2  1:23  391   30:11 10:04 1:58:24 
  434  49/51     96 Ken Clemons             Bloomington        MN  49 M   457 23:54  2:43  4:37  431   58:57 15.3  2:05  378   29:30  9:50 1:59:01 
  435  44/45    372 Michael Nelson          Excelsior          MN  44 M   323 16:59  1:56 11:37  437   59:44 15.1  2:42  335   28:06  9:22 1:59:05 
  436  44/45    382 Xudong Niu              Minnetonka         MN  38 M   473 34:36  3:56  3:57  294   49:24 18.2  1:48  392   30:11 10:04 1:59:56 
  437  28/32    328 Kristel Loffler         Shorewood          MN  34 F   427 20:46  2:22  4:12  434   59:15 15.2  2:21  429   33:47 11:16 2:00:20 
  438  50/51     54 Sanjiv Bhatt            Minnetonka         MN  48 M   397 18:51  2:09  3:44  462 1:07:46 13.3  0:25  389   29:58 10:00 2:00:43 
  439   7/7     537 Mike Tenney             Excelsior          MN  69 M   352 17:38  2:01  5:05  379   53:13 16.9  3:23  468   41:31 13:51 2:00:48 
  440  23/24    260 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  46 M   384 18:35  2:07  3:46  342   51:12 17.6  1:49  472   45:35 15:12 2:00:54 
  441  18/23    560 Carl Tuura              Plymouth           MN  59 M   346 17:27  1:59  3:28  438   59:46 15.1  2:28  456   37:52 12:38 2:01:00 
  442  24/28    611 Laura Zontelli          Minnetonka         MN  45 F   413 19:53  2:16  4:56  440 1:00:32 14.9  3:56  415   31:47 10:36 2:01:01 
  443  25/28     78 Brenda Carriere         Brooklyn Center    MN  49 F   151 13:43  1:34  3:02  449 1:03:04 14.3  2:17  461   39:06 13:02 2:01:10 
  444  51/51    351 Stephen McFarland       Hudson             WI  49 M   470 28:52  3:17  4:58  391   54:10 16.6  1:28  421   32:11 10:44 2:01:36 
  445  26/28    415 S. Mechelle Powers      Custer             SD  46 F   452 23:12  2:39  3:12  418   56:54 15.8  1:02  454   37:46 12:36 2:02:03 
  446  45/45    222 Scott Henke             Stillwater         MN  40 M   455 23:19  2:39  3:48  457 1:05:06 13.8  2:02  339   28:13  9:25 2:02:25 
  447  27/28    423 Janelle Ranek           Minneapolis        MN  49 F   445 22:33  2:34  2:53  433   59:07 15.2  1:33  448   36:29 12:10 2:02:33 
  448  29/32     15 Heidi Allen             Rochester          MN  31 F   373 18:09  2:04  4:12  474 4:58:18  3.0        451   36:58 12:20 2:03:15 
  449  25/26     69 Marie Bridge            Excelsior          MN  42 F   369 18:04  2:04  9:18  429   58:44 15.3  5:43  416   31:47 10:36 2:03:34 
  450  45/45    405 Robbie Peterson         Brooklyn Park      MN  36 M   434 21:09  2:25  5:14  455 1:04:52 13.9  1:29  400   30:53 10:18 2:03:35 
  451  29/29    401 Derald Pederson         Edina              MN  51 M   451 23:08  2:38  5:46  442 1:00:49 14.8  1:36  423   32:17 10:46 2:03:35 
  452  19/23    126 Philip Dunlay           Woodland           MN  57 M   436 21:14  2:25  2:59  439 1:00:23 14.9  3:14  445   36:07 12:03 2:03:56 
  453  24/24    584 Nick Welliver           Chanhassen         MN  33 M   459 24:12  2:45  3:02  402   54:56 16.4  1:52  466   40:48 13:36 2:04:47 
  454  30/32    505 Angie Spencer           Minneapolis        MN  31 F   417 20:20  2:19  5:24  452 1:03:32 14.2  1:53  434   34:31 11:31 2:05:38 
  455  31/32    609 Sarah Zalewski          Chaska             MN  32 F   430 20:51  2:23  2:48  459 1:06:01 13.6  0:57  443   35:59 12:00 2:06:34 
  456  20/23    118 Eric Diloreto           Minnetonka         MN  59 M   454 23:17  2:39  8:25  445 1:01:49 14.6  1:45  420   32:04 10:42 2:07:17 
  457  28/28    205 Margaret Harris         Byron              MN  49 F   422 20:32  2:20  4:44  454 1:04:00 14.1  1:17  453   37:23 12:28 2:07:55 
  458  26/26    334 Lisa Lund               Excelsior          MN  43 F   453 23:12  2:39  4:08  443 1:01:17 14.7  3:13  446   36:13 12:05 2:08:00 
  459  21/23    150 Jaime Frischmann        Eden Prairie       MN  58 M   443 22:02  2:31  5:47  475 5:01:32  3.0        460   38:41 12:54 2:10:03 
  460  26/29    591 Jenniffer Whitworth     Brooklyn Center    MN  37 F   241 15:06  1:43  5:42  464 1:10:10 12.8  3:05  444   36:07 12:03 2:10:09 
  461  27/29    189 April Guillaume         Chanhassen         MN  39 F   464 25:42  2:56  4:21  450 1:03:19 14.2  1:45  447   36:16 12:06 2:11:21 
  462  28/29    229 Lisa Hoelzer            Rochester          MN  39 F   441 21:59  2:30  5:46  458 1:05:44 13.7  2:03  452   37:06 12:22 2:12:36 
  463   9/10    354 Meg McMonigal           Minndapolis        MN  55 F   448 22:53  2:36  4:19  456 1:05:05 13.8  0:58  465   40:45 13:35 2:13:59 
  464  24/24    327 James Loffler           Excelsior          MN  33 M   269 15:42  1:47 24:25  435   59:15 15.2  2:20  430   33:47 11:16 2:15:27 
  465  29/29    418 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  39 F   419 20:23  2:19  3:35  461 1:06:21 13.6  2:04  469   43:15 14:25 2:15:36 
  466  22/23     52 Frederick Beseler       La Crosse          WI  59 M   456 23:38  2:42  6:14  330   50:43 17.7  5:33  475   51:05 17:02 2:17:11 
  467  10/10    175 Marilyn Goldsby         Minnetonka         MN  59 F   440 21:45  2:29  6:49  453 1:03:43 14.1  7:25  459   38:19 12:47 2:17:58 
  468  32/32    507 Adrienne Spruill        Minneapolis        MN  33 F   461 24:39  2:48  6:48  460 1:06:02 13.6  1:18  464   40:25 13:29 2:19:10 
  469  23/23     21 Mark Anderson           Excelsior          MN  58 M   415 19:57  2:16  4:57  463 1:09:55 12.9  1:54  471   45:17 15:06 2:21:58 
  470  17/18    452 Lisa Rowley             Minnetonka         MN  27 F   458 24:07  2:45  4:40  468 1:15:29 11.9  4:39  438   35:15 11:45 2:24:09 
  471  21/22    485 Aaron Sieben            Richfield          MN  28 M   474 45:54  5:13  4:12  427   58:41 15.3  0:45  440   35:34 11:52 2:25:04 
  472   9/9     370 Jessica Nelson          Shorewood          MN  22 F   465 26:20  3:00  4:30  466 1:12:12 12.5  2:27  467   41:05 13:42 2:26:32 
  473   3/3      49 Katrina Bergman         Minnetonka         MN  43 F   463 25:04  2:51  4:24  465 1:11:48 12.5  3:19  473   48:38 16:13 2:33:11 
  474  18/18    119 Gianna Diloreto         Minnetonka         MN  28 F   471 29:15  3:20  4:55  467 1:14:36 12.1  1:20  474   50:12 16:44 2:40:16 
  475  22/22    314 Andrew Tasche           Excelsior          MN  25 M   467 27:00  3:05  4:20  471 1:31:12  9.9  1:49  470   43:46 14:36 2:48:05 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  621 Tonka Mod Squad                                  2 16:17  1:51  1:10    2   41:59 21.4  0:34    1   21:40  7:14 1:21:38 
           Robert Purtell , Gregory Lips , Fredrick Horton        
    2  616 Life's a Beach Shoreline                         1 14:05  1:36  1:05    1   41:31 21.7  0:30    3   33:10 11:04 1:30:20 
           Josh Leddy , Adam Schmitt , Randy Zats                 
    3  620 team kraft                                       3 18:27  2:06  1:13    3   52:45 17.1  0:37    2   27:54  9:18 1:40:54 
           William Kraft , Andrew Kraft , Danny Kraft             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  619 Riggs Relay                                      1 12:44  1:27  1:07    3   49:36 18.1  0:23    1   22:04  7:22 1:25:52 
           Hannah Riggs , Jennifer Riggs , Meghan Riggs           
    2  612 Bollum Babes                                                            2   46:16 19.5  0:47    3   26:34  8:52 1:29:42 
           Tammy Swenson , Nikki Chappell , Diane Hughes          
    3  615 Jilty's Tri for Life                             2 15:25  1:46  0:45    1   43:25 20.7  0:39    4   38:17 12:46 1:38:29 
           Genevieve McJilton , Pauline McJilton , Kathleen Penge 
    4  622 Wonder Powers                                    3 17:47  2:02  2:14    4   54:01 16.7  0:49    2   24:21  8:07 1:39:11 
           Anjanette Johnson , Anjanette Johnson , Shelly Beckman 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  614 Gammill Guts & Glory                             1 10:55  1:15  0:43    1   40:34 22.2  0:25    1   24:03  8:01 1:16:38 
           Amy Gammill , Dave Gammill , Rich Gammill              
    2  613 Carter-Axelson                                   3 16:36  1:54  0:59    2   45:16 19.9  0:35    3   26:21  8:47 1:29:46 
           Ben Carter , Nancy Axelson , Jen Carter                
    3  617 meet the cassadies                               2 14:30  1:39  0:57    3   52:46 17.1  0:28    2   26:14  8:45 1:34:53 
           John Cassady , Kim Cassady ,                           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 535 Tammy Swenson           Long Lake          MN  46 F                     2:44    2   44:40 20.1  1:45    2   22:36  7:32 1:07:58 
  40 Patrick Baskfield       Madelia            MN  56 M      3 11:20  1:18  1:18    1   39:11 23.0  0:46    1   19:22  6:28 1:11:56 
 580 Heather Weerheim        Plymouth           MN  32 F                             6   52:11 17.2  0:51    3   23:51  7:57 1:30:44 
 201 Sarah Hanson            Minneapolis        MN  32 F                             5   51:24 17.5  1:03    6   30:42 10:14 1:36:57 
 518 Meghan Stiling          Prior Lake         MN  35 F      1  0:56  0:07  3:28    7   55:56 16.1  2:33    8   37:20 12:27 1:40:11 
 178 Megan Grabanski         Edina              MN  26 F                             9   57:48 15.6  0:47    4   27:38  9:13 1:47:42 
 254 Eric Jensen             Victoria           MN  40 M                             4   48:49 18.4  2:09    5   30:14 10:05 1:52:04 
 312 Nathalie Lawyer         Wayzata            MN  23 F                             8   57:40 15.6  1:59    7   34:33 11:31 1:56:09 
 284 Kurtis Kipka            St. Paul           MN  29 M      6 22:18  2:33  2:57    3   48:39 18.5  0:51                            
 588 John Weum               Eden Prairie       MN  53 M      2 11:09  1:16  2:21   10 1:20:20 11.2                                  
 310 Brian Lavelle           Chaska             MN  52 M      4 11:22  1:18  1:18                                                    
  90 Chris Chinander         Norwood            MN  53 M      5 11:41  1:20  1:41                                                    
  57 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  52 M                                                                             

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37    7 10:52  1:15  1:04    1   34:34 26.0  0:44    1   16:07  5:23 1:03:19 
    2    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  39    2  9:26  1:05  0:47    5   37:03 24.3  0:40    5   18:30  6:10 1:06:24 
    3  221 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    4 10:27  1:12  1:16    3   36:34 24.6  0:43    3   17:57  5:59 1:06:54 
    4  459 Steve Sander            Richfield          MN  35    8 11:04  1:16  1:14    2   35:50 25.1  0:47    6   18:33  6:11 1:07:26 
    5  137 Philip English          Minnetonka         MN  22    1  9:15  1:04  1:05    6   38:55 23.1  0:41    2   17:39  5:53 1:07:33 
    6  582 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  28    3 10:18  1:11  0:50    4   36:39 24.6  0:44    7   19:33  6:31 1:08:02 
    7  465 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  56    6 10:38  1:13  1:09    8   41:26 21.7  0:42    4   18:08  6:03 1:12:00 
    8  129 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  45    5 10:32  1:12  1:33    7   39:44 22.7  1:04    8   19:49  6:37 1:12:41 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    3 Heather Lendway         St. Paul           MN  29    1  8:55  1:01  0:54    1   35:43 25.2  0:49    1   18:34  6:12 1:04:53 
    2  432 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  28    2  9:57  1:08  1:03    4   40:51 22.0  0:45    2   18:40  6:14 1:11:14 
    3  357 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46    4 11:03  1:16  1:17    2   39:26 22.8  1:05    3   21:07  7:03 1:13:55 
    4  593 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  36    3 10:59  1:15  1:13    3   40:30 22.2  0:38    4   21:23  7:08 1:14:42 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  286 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  36    1  8:44  1:00  1:51    7   41:56 21.5  0:44    1   20:52  6:58 1:14:05 
    2   98 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  38    2 11:52  1:21  1:35    1   39:09 23.0  0:44    3   22:08  7:23 1:15:26 
    3  449 Brian Ross              Shorewood          MN  38    3 12:36  1:26  1:53    4   40:42 22.1  0:49    5   22:59  7:40 1:18:56 
    4  226 David Hillesheim        Golden Valley      MN  41    9 14:18  1:38  2:00    2   39:32 22.8  1:34    9   24:22  8:08 1:21:44 
    5  502 Aaron Snyder            Maple Grove        MN  33   10 14:18  1:38  2:10    9   42:40 21.1  0:51    6   23:01  7:41 1:22:59 
    6  258 Cody Jenson             Plymouth           MN  29    8 14:14  1:38  2:54   13   43:23 20.7  1:26    4   22:17  7:26 1:24:12 
    7  430 Christopher Ries        Minneapolis        MN  34    6 13:34  1:33  2:18    8   42:35 21.1  1:16   10   25:14  8:25 1:24:54 
    8  319 Mike Lesage             Tonka Bay          MN  44   20 18:37  2:07  2:26    5   41:47 21.5  0:56    2   21:46  7:16 1:25:30 
    9  479 Jacob Selseth           St. Paul           MN  40   12 14:45  1:41  2:02   12   43:06 20.9  1:14   11   26:03  8:41 1:27:09 
   10  457 Ken Saddler             Chanhassen         MN  49    7 13:45  1:34  2:18   10   42:54 21.0  1:41   13   26:57  8:59 1:27:33 
   11  515 Scott Stensland         Victoria           MN  52   13 14:54  1:42  2:29    6   41:50 21.5  1:27   16   27:26  9:09 1:28:05 
   12  435 Michael Roddy           Minnetonka         MN  28   11 14:33  1:40  1:58   17   46:27 19.4  1:36    7   23:49  7:57 1:28:22 
   13   86 Jonathan Chapman        Deephaven          MN  45    4 13:13  1:31  3:20   15   46:09 19.5  1:47    8   24:06  8:02 1:28:34 
   14  317 Scott Leo               Minneapolis        MN  52   15 15:03  1:43  2:18    3   40:08 22.4  1:44   18   29:38  9:53 1:28:50 
   15  122 Steve Donen             Chanhassen         MN  56   16 15:35  1:47  1:43   11   43:04 20.9  2:56   15   27:19  9:07 1:30:35 
   16  561 Richard Van Sickle      Minneapolis        MN  45    5 13:24  1:32  2:06   14   44:02 20.4  1:12   20   31:45 10:35 1:32:27 
   17  234 Christian Holzheu       Neenah             MN  40   18 17:06  1:57  2:28   16   46:25 19.4  0:57   12   26:24  8:48 1:33:16 
   18  514 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42   17 16:42  1:54  2:46   21   51:37 17.4  2:05   17   28:12  9:24 1:41:19 
   19  235 Kirk Honour             Shorewood          MN  45   23 19:41  2:15  2:45   18   50:39 17.8  1:49   14   27:03  9:01 1:41:55 
   20  146 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  59   14 14:55  1:42  4:40   22   51:42 17.4  2:00   21   33:14 11:05 1:46:28 
   21   89 Brett Chimento          Prior Lake         MN  35   21 18:50  2:09  2:36   19   51:07 17.6  1:22   22   36:38 12:13 1:50:32 
   22  232 Bob Hollway             St Louis Park      MN  57   22 19:38  2:14  4:46   23   53:19 16.9  2:21   19   31:36 10:32 1:51:38 
   23  260 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  46   19 18:35  2:07  3:46   20   51:12 17.6  1:49   24   45:35 15:12 2:00:54 
   24  584 Nick Welliver           Chanhassen         MN  33   24 24:12  2:45  3:02   24   54:56 16.4  1:52   23   40:48 13:36 2:04:47 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    8 Amy Adam                Rosemount          MN  34    1 12:41  1:27  2:03    1   49:01 18.4  1:14    1   30:47 10:16 1:35:46 
    2  296 Danielle Kolb           Fitchburg          WI  36    2 12:47  1:28  2:13    2   52:58 17.0  2:28    2   39:12 13:04 1:49:37 
    3   49 Katrina Bergman         Minnetonka         MN  43    3 25:04  2:51  4:24    3 1:11:48 12.5  3:19    3   48:38 16:13 2:33:11 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  36 M    8:44  1:00 
    2 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F    8:55  1:01 
    3 Philip English          Minnetonka         MN  22 M    9:15  1:04 
    4 Patrick Marzolf         Saint Paul         MN  31 M    9:20  1:04 
    5 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  39 M    9:26  1:05 
    6 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  27 M    9:41  1:06 
    7 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  28 F    9:57  1:08 
    8 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  43 M    9:58  1:08 
    9 Omar Awad               Shoreview          MN  45 M   10:04  1:09 
   10 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  28 M   10:18  1:11 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M   34:34 26.0 
    2 Heather Lendway         St. Paul           MN  29 F   35:43 25.2 
    3 Steve Sander            Richfield          MN  35 M   35:50 25.1 
    4 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43 M   36:32 24.6 
    5 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   36:34 24.6 
    6 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  28 M   36:39 24.6 
    7 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  39 M   37:03 24.3 
    8 David Goldberg          Minnetrista        MN  53 M   38:03 23.7 
    9 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  47 M   38:05 23.6 
   10 Jon Armour              Golden Valley      MN  44 M   38:24 23.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Scott Heimes            Minneapolis        MN  45 M   16:03  5:21 
    2 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M   16:07  5:23 
    3 Nick Traxler            Deephaven          MN  19 M   17:04  5:42 
    4 Philip English          Minnetonka         MN  22 M   17:39  5:53 
    5 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   17:57  5:59 
    6 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43 M   18:02  6:01 
    7 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  56 M   18:08  6:03 
    8 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  39 M   18:30  6:10 
    9 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38 M   18:33  6:11 
   10 Steve Sander            Richfield          MN  35 M   18:33  6:11 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43   15 11:25  1:18  1:29    1   36:32 24.6  0:36    3   18:02  6:01 1:08:02 
    2  406 Tom Pettit              Excelsior          MN  45    7 10:37  1:13  1:17    8   38:41 23.3  0:45    5   18:42  6:14 1:10:00 
    3   30 Omar Awad               Shoreview          MN  45    4 10:04  1:09  1:15   23   39:47 22.6  0:47    7   18:44  6:15 1:10:36 
    4  534 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35   19 11:35  1:19  1:02   10   38:48 23.2  0:47    6   18:42  6:14 1:10:52 
    5   26 Jon Armour              Golden Valley      MN  44    5 10:19  1:11  1:13    4   38:24 23.4  0:57   19   20:15  6:45 1:11:05 
    6  173 David Goldberg          Minnetrista        MN  53    8 10:41  1:13  1:15    2   38:03 23.7  0:42   33   20:53  6:58 1:11:34 
    7  513 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  43    3  9:58  1:08  1:31   20   39:38 22.7  0:51   16   19:56  6:39 1:11:52 
    8  386 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35    9 10:49  1:14  0:55   13   39:19 22.9  0:52   17   20:06  6:42 1:11:58 
    9  504 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  43   10 10:58  1:15  1:26    7   38:40 23.3  0:53   20   20:19  6:47 1:12:14 
   10  161 Edwing Gelvez           Minneapolis        MN  31   20 11:37  1:20  1:03   22   39:46 22.6  0:43   11   19:21  6:27 1:12:27 
   11  554 Nick Traxler            Deephaven          MN  19   33 12:33  1:26  0:57   65   42:14 21.3  0:35    2   17:04  5:42 1:13:21 
   12  291 David Knack             Prior Lake         MN  51   24 11:42  1:20  1:44    6   38:39 23.3  0:44   30   20:36  6:52 1:13:24 
   13  569 Ryan Wakeham            Minnetonka         MN  33   21 11:39  1:20  1:33   12   39:17 22.9  1:02   25   20:34  6:52 1:14:03 
   14  343 Steve Marshall          Minneapolis        MN  42   47 12:45  1:27  1:25   15   39:24 22.8  1:09   12   19:24  6:28 1:14:05 
   15  345 Patrick Marzolf         Saint Paul         MN  31    1  9:20  1:04  1:39   53   41:31 21.7  1:26   22   20:29  6:50 1:14:23 
   16  142 Sean Finn               Savage             MN  48   71 13:16  1:31  1:29   27   39:59 22.5  0:47   13   19:30  6:30 1:15:00 
   17  541 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  41   41 12:41  1:27  1:38   21   39:45 22.6  0:46   18   20:13  6:45 1:15:01 
   18   60 Mike Blair              Prior Lake         MN  44   40 12:40  1:27  1:33    5   38:29 23.4  0:42   50   21:40  7:14 1:15:03 
   19  556 John Trettel            Excelsior          MN  55   88 13:40  1:34  1:15   42   40:33 22.2  0:59   10   19:19  6:27 1:15:44 
   20  144 Skip Fitting            Buffalo            MN  59   82 13:34  1:33  2:02   36   40:20 22.3  0:49    9   19:01  6:21 1:15:45 
   21   14 Greg Alexander          Plymouth           MN  36   25 11:43  1:20  1:33   47   40:47 22.1  0:46   36   20:58  7:00 1:15:45 
   22   59 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  28   18 11:34  1:19  1:45   44   40:35 22.2  1:00   38   21:00  7:00 1:15:52 
   23  586 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48   63 13:00  1:29  1:17   35   40:20 22.3  0:54   26   20:35  6:52 1:16:04 
   24  324 Mark Linquist                              MN  42   62 12:57  1:29  2:12   19   39:37 22.7  0:48   28   20:36  6:52 1:16:08 
   25  197 Chris Hacker            Shorewood          MN  38   53 12:48  1:28  1:52   34   40:19 22.3  0:55   23   20:30  6:50 1:16:22 
   26  438 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39   48 12:45  1:27  1:56   29   40:04 22.5  0:50   32   20:53  6:58 1:16:27 
   27   71 Brian Brophy            Bloomington        MN  39   26 11:48  1:21  2:10   26   39:55 22.5  0:55   58   21:53  7:18 1:16:40 
   28  510 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  27    2  9:41  1:06  1:20   79   43:11 20.8  1:05   47   21:31  7:11 1:16:46 
   29  639 Randy Knutson           Mankato            MN  51   34 12:34  1:26  1:55    9   38:46 23.2  0:58   73   22:37  7:33 1:16:48 
   30  218 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38   66 13:06  1:30  1:28   78   43:03 20.9  0:42    4   18:33  6:11 1:16:50 
   31  388 Kevin Olsen             Orono              MN  54   16 11:27  1:19  1:10   31   40:05 22.5  0:41   95   23:29  7:50 1:16:50 
   32  273 Mike Jovanovich         Neenah             WI  56  108 14:10  1:37  1:13   24   39:54 22.6  0:47   37   20:59  7:00 1:17:00 
   33  325 David Liske             Saint Louis Park   MN  42   83 13:35  1:33  1:37   33   40:13 22.4  0:51   41   21:07  7:03 1:17:20 
   34  473 Sean Sciara             Blaine             MN  42   52 12:47  1:28  2:06   46   40:40 22.1  1:01   40   21:05  7:02 1:17:38 
   35  139 Nick Essma              Edina              MN  46   27 12:04  1:23  1:44   28   39:59 22.5  1:11   74   22:44  7:35 1:17:41 
   36  439 Brian Rogers            Minneapolis        MN  24   23 11:41  1:20  2:54   57   41:48 21.5  1:38   15   19:49  6:37 1:17:49 
   37  180 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53  107 14:09  1:37  1:46   38   40:25 22.3  1:07   24   20:33  6:51 1:17:59 
   38  290 Anton Knack             Prior Lake         MN  21    6 10:31  1:12  1:36  107   44:22 20.3  1:07   27   20:35  6:52 1:18:08 
   39  364 Tony Mosser             Mayer              MN  41   32 12:33  1:26  2:02   60   42:02 21.4  1:02   31   20:41  6:54 1:18:17 
   40  247 Brad Ingles             Saint Paul         MN  44   93 13:52  1:35  1:35   16   39:28 22.8  1:05   66   22:18  7:26 1:18:17 
   41  571 Tim J Walker            Minnetonka         MN  47   61 12:56  1:29  1:34   14   39:20 22.9  0:50  105   23:55  7:59 1:18:33 
   42  266 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57   55 12:50  1:28  1:36   49   41:07 21.9  1:21   57   21:52  7:18 1:18:44 
   43  213 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40   45 12:44  1:27  2:27   18   39:36 22.7  1:34   71   22:32  7:31 1:18:51 
   44  547 Jon Tollefson           Edina              MN  53   12 11:11  1:17  2:02   39   40:25 22.3  1:38  101   23:44  7:55 1:18:59 
   45  474 Steve Secker            Eleva              WI  43   68 13:11  1:30  1:22   17   39:29 22.8  0:53  111   24:12  8:04 1:19:06 
   46   36 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  35   99 14:02  1:36  1:05   45   40:40 22.1  1:05   69   22:27  7:29 1:19:17 
   47  212 Tad Hauck               Eden Prairie       MN  56   43 12:42  1:27  1:51   48   41:04 21.9  1:35   86   23:13  7:45 1:20:24 
   48  109 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  36  142 14:46  1:41  1:55   25   39:55 22.5  1:02   79   22:52  7:38 1:20:29 
   49   28 Mark Augdahl            Chaska             MN  48   30 12:23  1:25  2:13   76   42:57 21.0  1:21   52   21:45  7:15 1:20:37 
   50  531 Shane Swanson           Forset Lake        MN  39   92 13:51  1:35  1:21   54   41:36 21.6  0:54   81   22:59  7:40 1:20:38 
   51  196 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  41   78 13:30  1:32  2:19   68   42:26 21.2  0:58   49   21:38  7:13 1:20:48 
   52   91 Beau Christian          Minneapolis Mn     MN  26   64 13:01  1:29  1:30   99   44:00 20.5  1:28   35   20:56  6:59 1:20:52 
   53  387 Stephen Olin            Edina              MN  40  170 15:53  1:49  1:17   37   40:20 22.3  0:44   76   22:46  7:36 1:20:59 
   54  307 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  59   42 12:41  1:27  2:26   52   41:29 21.7  1:01   93   23:25  7:49 1:21:00 
   55  294 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  43   79 13:32  1:33  1:17   73   42:44 21.1  0:54   75   22:45  7:35 1:21:11 
   56  171 Paul Glade              Cedar Falls        IA  59  150 15:08  1:44  1:09   82   43:14 20.8  1:08   29   20:36  6:52 1:21:14 
   57   31 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  42   74 13:27  1:32  2:03   74   42:52 21.0  1:06   59   21:56  7:19 1:21:23 
   58  587 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33   90 13:42  1:34  1:25  100   44:08 20.4  0:49   45   21:21  7:07 1:21:23 
   59  169 Charles Gits            Edina              MN  56   81 13:33  1:33  1:44   58   41:50 21.5  0:51   94   23:27  7:49 1:21:24 
   60   79 Dan Cascarano           Saint Anthony Vill MN  32   60 12:54  1:28  1:39   95   43:54 20.5  1:11   54   21:48  7:16 1:21:25 
   61  110 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47   39 12:40  1:27  1:24   88   43:37 20.6  1:01   77   22:50  7:37 1:21:31 
   62  594 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  39   57 12:50  1:28  1:37   41   40:30 22.2  0:53  167   25:55  8:39 1:21:43 
   63  539 Steve Theis             Deephaven          MN  54   35 12:36  1:26  1:39   66   42:19 21.3  1:25  110   24:04  8:02 1:22:02 
   64    6 Matthew Abroe           Edina              MN  39  158 15:30  1:46  1:45   69   42:30 21.2  1:16   46   21:21  7:07 1:22:20 
   65  597 Garrett Wilson          Edina              MN  43   73 13:22  1:32  2:12   62   42:04 21.4  0:53  104   23:53  7:58 1:22:23 
   66  437 Rick Rodgers            Excelsior          MN  47   96 13:56  1:35  2:23   61   42:02 21.4  1:16   80   22:54  7:38 1:22:29 
   67  522 Steve Strait            Maple Grove        MN  28  148 15:05  1:43  2:27   56   41:47 21.5  1:27   53   21:45  7:15 1:22:30 
   68  499 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  52   91 13:50  1:35  2:10   43   40:35 22.2  1:22  128   24:37  8:13 1:22:31 
   69  491 Chris Simons            Deephaven          MN  43  106 14:08  1:37  2:07   71   42:42 21.1  1:03   72   22:33  7:31 1:22:31 
   70  198 Robb Hall               Chanhassen         MN  51   75 13:28  1:32  2:25   55   41:39 21.6  1:28  100   23:37  7:53 1:22:36 
   71   77 David Cantrill          Chanhassen         MN  40  123 14:31  1:39  1:40   50   41:15 21.8  1:11  109   24:02  8:01 1:22:39 
   72  194 Jeff Gustafson          Chanhassen         MN  28  131 14:38  1:40  1:40  120   44:54 20.0  0:23   51   21:45  7:15 1:23:18 
   73  448 Kyle Rooney             Tonka Bay          MN  37   94 13:54  1:35  2:35   92   43:52 20.5  1:03   61   21:58  7:20 1:23:20 
   74   45 David Behrens           Hopkins            MN  36   59 12:53  1:28  1:39   84   43:25 20.7  0:57  124   24:30  8:10 1:23:23 
   75  323 Dave Link               Eden Prairie       MN  47   56 12:50  1:28  1:48   75   42:55 21.0  1:08  133   24:44  8:15 1:23:24 
   76  147 Bryan Flood             Minneapolis        MN  27  162 15:44  1:48  2:00  103   44:12 20.4  0:40   39   21:02  7:01 1:23:36 
   77  602 Tim Woodfield           Victoria           MN  51   51 12:47  1:28  2:17   70   42:33 21.2  1:15  137   24:53  8:18 1:23:43 
   78  228 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  39   28 12:12  1:24  1:51  135   45:38 19.7  0:44   96   23:33  7:51 1:23:57 
   79   51 Scott Berry             St. Louis Park     MN  36  116 14:23  1:39  1:12   81   43:12 20.8  0:50  127   24:36  8:12 1:24:12 
   80  475 Jason Sedlak            Bloomington        MN  39  143 14:48  1:41  2:08   40   40:29 22.2  2:04  138   24:53  8:18 1:24:21 
   81  240 Scott Hudson            Shoreview          MN  24   31 12:27  1:25  2:16   63   42:06 21.4  2:02  160   25:37  8:33 1:24:26 
   82  358 Tom Miller              Robbinsdale        MN  33  187 16:53  1:56  1:20   30   40:05 22.5  1:28  140   24:55  8:19 1:24:40 
   83  481 Brad Severson           Minnetonka         MN  47  102 14:06  1:37  1:53  124   45:04 20.0  1:32   64   22:14  7:25 1:24:48 
   84   83 Michael Cervenka        Minneapolis        MN  35   13 11:22  1:18  2:01  133   45:34 19.8  1:58  106   23:56  7:59 1:24:49 
   85  525 Bo Sun                  Ames               IA  31  135 14:40  1:40  2:07  116   44:45 20.1  1:39   56   21:50  7:17 1:24:59 
   86  225 Thomas Hiel             Santa Monica       CA  49   87 13:40  1:34  1:36  105   44:13 20.4  1:50  107   24:01  8:01 1:25:18 
   87  592 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  44  145 14:54  1:42  1:58   59   42:01 21.4  1:31  142   24:57  8:19 1:25:19 
   88  443 Nick Rogers             Eden Prairie       MN  29  126 14:35  1:40  3:24  138   45:50 19.6  1:52   14   19:48  6:36 1:25:28 
   89    4 Daniel Abercrombie      Chanhassen         MN  40   50 12:47  1:28  2:05   97   43:58 20.5  1:07  158   25:33  8:31 1:25:28 
   90  471 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  47  223 18:30  2:07  2:28    3   38:05 23.6  1:26  146   25:05  8:22 1:25:32 
   91   72 Michael Burica          Plymouth           MN  45   46 12:45  1:27  2:26  112   44:36 20.2  1:10  129   24:37  8:13 1:25:32 
   92  390 Erik Olson              Minneapolis        MN  42  138 14:42  1:41  2:30   64   42:08 21.4  1:19  143   24:59  8:20 1:25:37 
   93  154 Dan Fritz               Golden Valley      MN  42  124 14:34  1:40  2:54   32   40:11 22.4  1:15  186   26:51  8:57 1:25:43 
   94   16 Scott Allen             Eden Prairie       MN  39  109 14:11  1:37  1:42  110   44:27 20.2  1:06  114   24:23  8:08 1:25:47 
   95   56 Chuck Bies              Waconia            MN  53   76 13:29  1:32  3:12   77   43:00 20.9  1:42  119   24:26  8:09 1:25:47 
   96  133 Peter Elsham            St Louis Park      MN  26  185 16:49  1:55  3:06   67   42:20 21.3  1:13   68   22:26  7:29 1:25:52 
   97  575 Steve Wander            Minnetonka         MN  46  112 14:16  1:38  1:51   87   43:34 20.7  1:35  132   24:43  8:15 1:25:58 
   98   25 Todd Archbold           Maple Grove        MN  32   72 13:17  1:31  2:46  140   46:02 19.6  0:57   82   22:59  7:40 1:26:00 
   99  577 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35  103 14:07  1:37  1:47  119   44:52 20.1  0:46  125   24:32  8:11 1:26:02 
  100  446 Reid Romer              Robbinsdale        MN  30   49 12:46  1:27  2:07  144   46:12 19.5  1:27   98   23:34  7:52 1:26:04 
  101  145 Adam Fletcher           Ann Arbor          MI  27   98 13:59  1:36  1:38  114   44:39 20.2  1:07  135   24:44  8:15 1:26:05 
  102  134 Jeff Engel              Carver             MN  48   85 13:36  1:33  3:16  109   44:25 20.3  1:29   99   23:35  7:52 1:26:19 
  103  302 Jason Krob              Minneapolis        MN  37   58 12:51  1:28  2:54  170   47:35 18.9  1:46   43   21:19  7:07 1:26:22 
  104  545 Sonny Thweatt           Lakeville          MN  63   89 13:42  1:34  2:08  102   44:11 20.4  1:08  152   25:24  8:28 1:26:31 
  105  555 Brian Trettel           Minnetonka         MN  25  113 14:16  1:38  2:37  164   47:05 19.1  0:37   62   22:06  7:22 1:26:39 
  106  394 Justin Oskey`           Mendota Heights    MN  23   97 13:58  1:36  3:46   91   43:50 20.5  2:07   83   23:00  7:40 1:26:39 
  107  184 Phillip Greshowak       St Louis Park      MN  26  234 18:58  2:10  1:58   83   43:16 20.8  1:20   44   21:20  7:07 1:26:50 
  108  553 Joe Traxler             Victoria           MN  20  196 17:05  1:57  2:04  132   45:29 19.8  1:13   42   21:08  7:03 1:26:56 
  109  116 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  30  176 16:09  1:51  1:56   85   43:27 20.7  1:01  121   24:28  8:10 1:27:00 
  110  424 David Reeder            Chanhassen         MN  43   70 13:15  1:31  2:25  265 1:16:18 11.8        165   25:54  8:38 1:27:00 
  111  376 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  47  128 14:37  1:40  2:13   80   43:11 20.8  1:37  153   25:26  8:29 1:27:01 
  112  381 Daniel Niemi            Plymouth           MN  14   54 12:49  1:28  3:37  189   49:00 18.4  0:47   34   20:55  6:59 1:27:07 
  113  209 Alan Haskins            Hugo               MN  38   65 13:05  1:30  1:47  147   46:21 19.4  1:09  136   24:50  8:17 1:27:11 
  114  427 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  31  134 14:40  1:40  2:56  180   48:20 18.6  0:53   21   20:27  6:49 1:27:13 
  115  322 Craig Lindsay           Minneapolis        MN  29  130 14:37  1:40  2:36  126   45:09 19.9  1:37   88   23:20  7:47 1:27:17 
  116  308 Gianluca Laquidara      Cerveteri          RO  43  137 14:41  1:41  1:43  130   45:24 19.8  0:59  126   24:34  8:12 1:27:18 
  117  244 Mike Hurley             Edina              MN  45  181 16:32  1:53  3:02  128   45:22 19.8  0:38   55   21:48  7:16 1:27:20 
  118  241 John Hughes             Long Lake          MN  45  100 14:04  1:36  2:43  151   46:31 19.3  1:00   85   23:13  7:45 1:27:28 
  119  159 Paul Gaskin             Victoria           MN  47   29 12:13  1:24  2:25  172   47:40 18.9  1:42  103   23:52  7:58 1:27:51 
  120  379 Dan Newman              Minnetonka         MN  31   95 13:56  1:35  3:17  117   44:47 20.1  1:15  131   24:40  8:14 1:27:53 
  121   64 Michael Bono            Minneapolis        MN  61  127 14:35  1:40  2:09  113   44:37 20.2  1:14  154   25:28  8:30 1:28:01 
  122  605 Bryan Wray              Eagan              MN  52  104 14:07  1:37  3:01  101   44:09 20.4  1:33  151   25:16  8:26 1:28:04 
  123   43 George Beatty           Hudson             WI  37  114 14:17  1:38  3:28  106   44:18 20.3  1:40  118   24:25  8:09 1:28:05 
  124  341 Robert Marchetti        Champlin           MN  56  119 14:28  1:39  2:42  115   44:44 20.1  1:19  141   24:56  8:19 1:28:06 
  125  295 Ravi Kolakaluri         St Paul            MN  31  184 16:42  1:54  2:01  143   46:11 19.5  1:22   60   21:58  7:20 1:28:12 
  126  248 Scott Ingram            Victoria           MN  47  121 14:30  1:39  2:44  150   46:31 19.3  1:21   87   23:18  7:46 1:28:23 
  127  216 Scott Heimes            Minneapolis        MN  45  221 18:20  2:05  2:47  199   49:31 18.2  1:47    1   16:03  5:21 1:28:26 
  128  261 Jim Johanning           Gem Lake           MN  45  167 15:51  1:48  2:11   90   43:48 20.5  1:16  155   25:30  8:30 1:28:34 
  129  362 Mark Morrison           Maple Grove        MN  46  152 15:12  1:44  1:53   94   43:54 20.5  1:43  166   25:54  8:38 1:28:34 
  130  495 Rob Sitek               Hastings           MN  57  110 14:14  1:37  2:03   51   41:24 21.7  1:56  222   29:00  9:40 1:28:35 
  131  321 Rick Lindblom           Minnetonka         MN  54   37 12:39  1:27  2:53  159   46:46 19.2  0:43  168   25:57  8:39 1:28:56 
  132  411 Michael Pietrowski      Hopkins            MN  42  149 15:07  1:43  2:58  158   46:43 19.3  0:42   97   23:34  7:52 1:29:02 
  133  168 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  48  211 17:55  2:03  2:25   86   43:30 20.7  1:02  117   24:25  8:09 1:29:15 
  134  529 Aaron Swann             Edina              MN  44  214 18:00  2:03  2:16  121   44:56 20.0  0:53   90   23:23  7:48 1:29:25 
  135  528 Eric Swanlund Ii        Minneapolis        MN  28  231 18:47  2:09  3:24   93   43:52 20.5  1:16   67   22:25  7:29 1:29:43 
  136  192 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  31  136 14:40  1:40  4:41  129   45:22 19.8  1:51   84   23:11  7:44 1:29:43 
  137  389 Anders Olson            Edina              MN  28  229 18:45  2:08  3:24   96   43:56 20.5  1:13   70   22:27  7:29 1:29:44 
  138  104 Rich Cunningham         Davenport          IA  48  263 24:44  2:49  1:52   11   39:16 22.9  1:08   78   22:52  7:38 1:29:49 
  139  160 Joseph Gefroh           Bloomington        MN  49  156 15:26  1:46  2:18   72   42:44 21.1  1:43  203   27:43  9:15 1:29:52 
  140   33 Matt Bakker             Brooklyn Park      MN  35   17 11:32  1:19  3:51  162   47:00 19.1  1:34  172   26:10  8:44 1:30:05 
  141  176 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  47   38 12:40  1:27  1:36  182   48:37 18.5  1:32  162   25:49  8:37 1:30:12 
  142  300 Eric Krantz             Chanhassen         MN  48  178 16:24  1:52  2:13  163   47:03 19.1  1:17   91   23:23  7:48 1:30:17 
  143  127 Marc Egeland            Saint Paul         MN  24  140 14:46  1:41  2:07  161   46:54 19.2  2:12  115   24:23  8:08 1:30:20 
  144   13 Scott Albrecht          St. Louis Park     MN  33  147 15:02  1:43  2:09  134   45:37 19.7  1:27  173   26:12  8:44 1:30:26 
  145   34 Brian Barlow            St Louis Park      MN  32  141 14:46  1:41  3:14  139   46:01 19.6  0:55  159   25:33  8:31 1:30:27 
  146   47 Weldon Bell             Minnetonka         MN  36  216 18:02  2:03  1:59  185   48:43 18.5  0:39   48   21:31  7:11 1:30:53 
  147   76 Jr Campuzano            Excelsior          MN  49  200 17:27  1:59  2:45  131   45:24 19.8  1:36  102   23:47  7:56 1:30:57 
  148   17 Tom Amundson            Minneapolis        MN  63  139 14:45  1:41  1:53  146   46:18 19.4  1:29  181   26:41  8:54 1:31:04 
  149  517 Thomas Stiernagle       Minneapolis        MN  25  189 16:54  1:56  2:25  152   46:32 19.3  0:46  123   24:29  8:10 1:31:04 
  150  264 Ben Johnson             Minneapolis        MN  39  245 20:22  2:19  1:51   98   43:59 20.5  1:41   89   23:21  7:47 1:31:12 
  151  395 Nicolas Oustlant        Minneapolis        MN  37  160 15:38  1:47  2:36  118   44:50 20.1  1:18  188   26:57  8:59 1:31:16 
  152   27 Patrick Armstrong       Eden Prairie       MN  21   69 13:12  1:30  2:24  245   56:10 16.0  0:34    8   18:59  6:20 1:31:18 
  153  524 Nick Summers            Mound              MN  46   77 13:30  1:32  2:07  148   46:26 19.4  1:05  213   28:17  9:26 1:31:23 
  154  206 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  52  177 16:15  1:51  3:31  137   45:46 19.7  1:29  116   24:24  8:08 1:31:23 
  155  182 Andy Grant              Eden Prairie       MN  43  166 15:49  1:48  2:31  125   45:07 19.9  0:58  189   27:01  9:01 1:31:24 
  156  333 Dan Lund                Chanhassen         MN  49  159 15:37  1:47  3:16  108   44:24 20.3  1:45  182   26:42  8:54 1:31:42 
  157  578 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  45  164 15:45  1:48  2:25  142   46:05 19.5  1:37  170   26:01  8:41 1:31:51 
  158  210 Scott Haskins           Excelsior          MN  42  180 16:29  1:53  3:40  149   46:30 19.4  1:25  108   24:01  8:01 1:32:02 
  159  297 Bryan Koster            Plymouth           MN  35  155 15:22  1:45  2:38  173   47:51 18.8  1:36  139   24:54  8:18 1:32:20 
  160  413 Michael Polis           Plymouth           MN  46  199 17:24  1:59  2:47  141   46:03 19.5  1:30  130   24:39  8:13 1:32:21 
  161   62 Bret Adam Boettcher     San Francisco      CA  45  132 14:38  1:40  3:09  166   47:14 19.1  1:25  169   25:58  8:40 1:32:23 
  162  551 Bill Traxler            Victoria           MN  51  222 18:25  2:06  3:46  104   44:12 20.4  0:54  149   25:12  8:24 1:32:27 
  163   42 Terry Beachey           Excelsior          MN  52  235 19:03  2:10  1:54  111   44:30 20.2  1:39  156   25:31  8:31 1:32:36 
  164  138 Jay Erb                 Excelsior          MN  47   86 13:40  1:34  2:43  155   46:34 19.3  0:58  218   28:46  9:36 1:32:39 
  165  543 Justin Thunstrom        Orono              MN  19  120 14:30  1:39  1:47  186   48:45 18.5  0:59  187   26:52  8:58 1:32:50 
  166  202 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  52   80 13:33  1:33  2:54  181   48:26 18.6  1:47  174   26:18  8:46 1:32:56 
  167  120 Richard Dolski          Chaska             MN  56  215 18:02  2:03  3:07  122   44:56 20.0  1:21  161   25:48  8:36 1:33:11 
  168  320 Jason Lien              St. Paul           MN  42  173 16:07  1:50  3:44  153   46:34 19.3  1:51  150   25:16  8:26 1:33:29 
  169  606 Jon Ylinen              Woodbury           MN  27  122 14:31  1:39  3:20  156   46:37 19.3  2:26  180   26:41  8:54 1:33:33 
  170  469 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51  201 17:27  1:59  2:01  123   45:01 20.0  2:04  194   27:14  9:05 1:33:46 
  171  426 Paul Reichman           Minneapolis        MN  36  236 19:10  2:11  3:26  154   46:34 19.3  1:26   92   23:23  7:48 1:33:58 
  172  350 Tom McConville          Osseo              PL  61  244 20:18  2:19  2:31   89   43:43 20.6  0:59  179   26:28  8:50 1:33:58 
  173  442 Mike Rogers             Minnetonka         MN  49  188 16:54  1:56  2:16  145   46:17 19.4  2:00  185   26:50  8:57 1:34:16 
  174  280 Timothy Kenyon          Minnetonka         MN  53  105 14:08  1:37  2:39  209   50:28 17.8  1:12  164   25:51  8:37 1:34:17 
  175  102 Mike Craig              Shakopee           MN  38  118 14:26  1:39  2:41  196   49:22 18.2  0:53  196   27:21  9:07 1:34:42 
  176  356 David Meline            Minneapolis        MN  56   67 13:10  1:30  3:14  204   50:07 18.0  0:54  199   27:30  9:10 1:34:52 
  177  353 Ryan McKesson           Chaska             MN  32   36 12:38  1:27  1:44  235   53:15 16.9  1:01  177   26:26  8:49 1:35:01 
  178  598 Mark Winholtz           Andover            MN  62  175 16:09  1:51  1:56  136   45:42 19.7  1:30  231   29:49  9:57 1:35:03 
  179  199 Jamie Halverson         Prior Lake         MN  39  168 15:51  1:49  3:22  174   47:52 18.8  1:15  190   27:06  9:02 1:35:24 
  180  231 Matt Hohmann            Apple Valley       MN  40  183 16:39  1:54  4:20  177   48:05 18.7  1:51  134   24:44  8:15 1:35:37 
  181  421 Nathan Rajalingam       Minneapolis        MN  35  165 15:45  1:48  2:05  221   51:43 17.4  1:06  144   25:00  8:20 1:35:38 
  182   46 Scott Bell              Edina              MN  42  163 15:44  1:48  3:41  203   50:05 18.0  1:07  147   25:06  8:22 1:35:41 
  183  271 Ward Johnson            Minneapolis        MN  43  133 14:40  1:40  3:48  165   47:11 19.1  2:29  201   27:36  9:12 1:35:43 
  184  340 Dan Maras               Shakopee           MN  48  111 14:14  1:38  3:15  179   48:19 18.6  1:23  224   29:15  9:45 1:36:23 
  185  402 Ed Penney               Deephaven          MN  65  193 16:59  1:56  3:07  127   45:14 19.9  1:58  223   29:11  9:44 1:36:27 
  186  277 Brian Kelly             St Louis Park      MN  37  182 16:34  1:53  2:15  160   46:47 19.2  2:07  221   28:51  9:37 1:36:32 
  187  542 Jason Thunstrom         Orono              MN  44  239 19:39  2:14  2:28  191   49:11 18.3  1:09  112   24:13  8:05 1:36:39 
  188  462 Jeff Scharmer           Mankato            MN  44  198 17:24  1:59  3:19  169   47:35 18.9  0:58  200   27:31  9:11 1:36:44 
  189  549 Jeff Tortelli           Chaska             MN  47  151 15:11  1:44  2:38  205   50:14 17.9  1:02  205   27:50  9:17 1:36:53 
  190  530 Jon Swanson             Minneapolis        MN  44  144 14:51  1:42  3:43  193   49:16 18.3  1:48  197   27:21  9:07 1:36:57 
  191  339 Matt Manwaring          Maple Grove        MN  37  174 16:08  1:50  3:22  224   52:03 17.3  1:07  113   24:20  8:07 1:36:58 
  192   93 Michael Clark           East Bethel        MN  26  246 20:23  2:19  2:01  176   48:01 18.7  1:36  145   25:04  8:22 1:37:03 
  193  470 Sydney Schultz          Burnsville         MN  59  195 17:04  1:57        269 1:47:58  8.3  2:34  122   24:28  8:10 1:37:03 
  194  400 William Pattison        St. Paul           MN  32  190 16:56  1:56  3:23  178   48:06 18.7  1:43  206   27:50  9:17 1:37:56 
  195  599 Barton Wold             Maple Grove        MN  40  191 16:57  1:56  3:45  217   51:02 17.6  1:13  148   25:09  8:23 1:38:03 
  196  429 Jeff Riepe              Shakopee           MN  32  125 14:34  1:40  3:49  233   53:06 16.9  0:46  163   25:50  8:37 1:38:04 
  197   23 Omar Ansari             Golden Valley      MN  44  172 15:58  1:49  3:06  216   50:53 17.7  1:34  184   26:48  8:56 1:38:16 
  198  113 Rob Delaune             Shoreview          MN  49                         167   47:20 19.0  1:40   63   22:07  7:23 1:38:26 
  199  236 James Hoopes            Chanhassen         MN  53  219 18:13  2:05  2:14  175   47:54 18.8  1:35  217   28:37  9:33 1:38:31 
  200  124 Curt Dubbeldee          Champlin           MN  31  153 15:16  1:45  3:10  215   50:50 17.7  1:53  204   27:45  9:15 1:38:51 
  201   87 Brian Charlton          St Louis Park      MN  29   44 12:43  1:27  2:59  225   52:06 17.3  1:42  225   29:24  9:48 1:38:51 
  202  466 Ryan Schilling          Minneapolis        MN  24  230 18:46  2:08  2:59  157   46:38 19.3  0:46  230   29:48  9:56 1:38:56 
  203  301 Drew Krejci             Deephaven          MN  37  117 14:26  1:39  2:52  226   52:14 17.2  1:15  220   28:50  9:37 1:39:35 
  204  188 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  65  129 14:37  1:40  3:15  212   50:36 17.8  1:36  233   30:01 10:01 1:40:02 
  205  455 Michael Rude            Excelsior          MN  51  101 14:05  1:36  4:48  231   52:56 17.0  2:32  171   26:02  8:41 1:40:20 
  206  143 Gregory Fish            Minnetonka         MN  38  225 18:32  2:07  3:57  192   49:13 18.3  1:29  192   27:12  9:04 1:40:21 
  207  185 John Griep              Minnetonka         MN  53  217 18:05  2:04  3:10  198   49:25 18.2  1:28  214   28:27  9:29 1:40:33 
  208  163 John Gerken             Minneapolis        MN  37  171 15:54  1:49  3:02  229   52:49 17.0  1:29  207   28:04  9:22 1:41:16 
  209  239 Jerry House             Woodbury           MN  66  226 18:39  2:08  4:58  219   51:22 17.5  2:01  120   24:27  8:09 1:41:24 
  210  285 Thomas Kirk             Somerset           WI  48  242 19:54  2:16  3:17  200   49:38 18.1  1:34  193   27:14  9:05 1:41:35 
  211  516 Richard Stevens         Mound              MN  59   84 13:35  1:33  2:10  187   48:53 18.4  2:07  253   35:08 11:43 1:41:51 
  212  336 Jason Maack             Eagan              MN  40  247 20:33  2:21  3:11  184   48:40 18.5  1:00  216   28:32  9:31 1:41:54 
  213  152 Steve Friswold          Eden Prairie       MN  54  206 17:43  2:01  4:45  195   49:20 18.2  1:58  212   28:15  9:25 1:41:59 
  214    9 Mark Adam               Rosemount          MN  34  249 20:50  2:22  2:51  214   50:49 17.7  1:28  183   26:44  8:55 1:42:40 
  215  268 Nick Johnson            Plymouth           MN  36  204 17:36  2:00  4:33  267 1:29:39 10.0        219   28:48  9:36 1:42:52 
  216  151 Rob Frischmann          Victoria           MN  50  169 15:53  1:49  4:04  243   55:14 16.3  0:45  191   27:10  9:04 1:43:03 
  217   44 Cj Begalke              Hopkins            MN  20  146 14:56  1:42  2:59  248   58:54 15.3  0:46  178   26:26  8:49 1:43:59 
  218   85 John Chapman            Eagan              MN  41  224 18:30  2:07  2:44  202   49:54 18.0  1:47  239   31:06 10:22 1:44:00 
  219   80 Glenn Casper            Minneapolis        MN  37  257 22:53  2:36  3:49  211   50:36 17.8  1:28  157   25:32  8:31 1:44:16 
  220   82 Nathan Cerra            St. Louis Park     MN  36  227 18:40  2:08  3:41  208   50:20 17.9  2:05  228   29:33  9:51 1:44:17 
  221  359 Mark Mooers             Edina              MN  45  251 21:13  2:25  5:17  168   47:20 19.0  1:10  229   29:35  9:52 1:44:34 
  222  498 Phillip Smith           Excelsior          MN  53  213 17:59  2:03  4:34  237   53:49 16.7  1:28  198   27:21  9:07 1:45:09 
  223  548 Spencer Tolliver        Minnetonka         MN  24  115 14:22  1:38  3:12  255 1:00:45 14.8  0:56  176   26:22  8:48 1:45:35 
  224  281 Daniel Kessler          Chaska             MN  49  154 15:19  1:45  2:34  222   51:51 17.4  2:31  251   33:48 11:16 1:46:01 
  225  431 Don Rinnas              Northville         MI  59  208 17:48  2:02  5:15  210   50:31 17.8  3:01  226   29:28  9:50 1:46:01 
  226  463 John H Scheef           Golden Valley      MN  36  179 16:27  1:53  4:18  232   53:01 17.0  1:50  237   30:46 10:16 1:46:21 
  227   41 Thomas Bauch            Falcon Hts.        MN  64  240 19:39  2:14  3:33  171   47:40 18.9  2:07  248   33:37 11:13 1:46:33 
  228  610 Chris Zemple            St. Paul           MN  23  186 16:50  1:55  2:23  207   50:15 17.9  2:00  255   35:19 11:47 1:46:46 
  229  337 Gregory Maddrey         Wayzata            MN  45  197 17:10  1:57  4:05  228   52:42 17.1  2:11  240   31:10 10:24 1:47:16 
  230  313 Peter Lawyer            Wayzata            MN  52  207 17:43  2:01  5:39  194   49:18 18.3  3:25  241   31:14 10:25 1:47:17 
  231  536 Tyler Swenson           Edina              MN  25  248 20:33  2:21  4:05  241   54:43 16.4  0:54  209   28:12  9:24 1:48:25 
  232  167 Tom Gillespie           Crystal            MN  32  210 17:50  2:02  2:57  227   52:32 17.1  0:49  258   35:40 11:54 1:49:47 
  233  275 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64  157 15:27  1:46  3:24  230   52:53 17.0  3:09  254   35:09 11:43 1:49:59 
  234  170 Mark Gittleman          Edina              MN  50  218 18:08  2:04  4:19  223   51:53 17.3  2:13  249   33:38 11:13 1:50:10 
  235  447 Colin Rooney            Edina              MN  39  241 19:43  2:15  3:41  238   53:58 16.7  1:10  243   31:49 10:37 1:50:20 
  236  292 Paul Gaudette           Mound              MN  24  194 17:03  1:57  2:58  257 1:01:36 14.6  0:57  211   28:14  9:25 1:50:45 
  237  155 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  67  203 17:33  2:00  3:46  190   49:08 18.3  3:23  260   37:49 12:37 1:51:38 
  238  494 Richard Simpson         Chanhassen         MN  65  233 18:51  2:09  4:56  240   54:36 16.5  2:23  242   31:21 10:27 1:52:05 
  239  299 Ioannis Koutlas         Minneapolis        MN  49  256 22:38  2:35  3:59  188   48:56 18.4  2:06  257   35:40 11:54 1:53:18 
  240  579 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  53  212 17:56  2:03  3:37  220   51:29 17.5  2:42  262   37:54 12:38 1:53:36 
  241  380 Leigh Niebuhr           Minneapolis        MN  44  267 28:20  3:14  6:26  236   53:46 16.7  3:00   65   22:17  7:26 1:53:47 
  242  303 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  48  238 19:21  2:12  4:00  260 1:02:24 14.4  1:05  202   27:40  9:14 1:54:27 
  243  396 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58  228 18:41  2:08  4:08  246   58:23 15.4  2:52  236   30:28 10:10 1:54:30 
  244  409 Jon Pierce              Excelsior          MN  45  209 17:48  2:02  2:29  242   54:45 16.4  1:37  263   38:02 12:41 1:54:39 
  245   39 James Barthel           Dellwood           MN  67  237 19:11  2:11  4:34  244   55:21 16.3  1:59  252   34:05 11:22 1:55:09 
  246  482 Charles Shepard         Eden Prairie       MN  38  264 26:40  3:02  4:34  201   49:47 18.1  8:09  195   27:18  9:06 1:56:25 
  247  486 Dan Sieben              Edina              MN  55  269 32:09  3:40  6:10  206   50:15 17.9  1:56  175   26:18  8:46 1:56:46 
  248  416 Ryan Prescher           Shakopee           MN  25  220 18:18  2:05  5:49  259 1:02:13 14.5  2:03  215   28:31  9:31 1:56:52 
  249   67 Jay Bozicevich          Golden Valley      MN  45  266 27:57  3:11  4:26  218   51:20 17.5  1:58  244   32:01 10:41 1:57:40 
  250  559 Jake Turner             Mounsd View Mn     MN  31  255 22:36  2:35  4:52  251   59:23 15.2  1:23  234   30:11 10:04 1:58:24 
  251   96 Ken Clemons             Bloomington        MN  49  262 23:54  2:43  4:37  249   58:57 15.3  2:05  227   29:30  9:50 1:59:01 
  252  372 Michael Nelson          Excelsior          MN  44  192 16:59  1:56 11:37  252   59:44 15.1  2:42  208   28:06  9:22 1:59:05 
  253  382 Xudong Niu              Minnetonka         MN  38  270 34:36  3:56  3:57  197   49:24 18.2  1:48  235   30:11 10:04 1:59:56 
  254   54 Sanjiv Bhatt            Minnetonka         MN  48  232 18:51  2:09  3:44  263 1:07:46 13.3  0:25  232   29:58 10:00 2:00:43 
  255  537 Mike Tenney             Excelsior          MN  69  205 17:38  2:01  5:05  234   53:13 16.9  3:23  265   41:31 13:51 2:00:48 
  256  560 Carl Tuura              Plymouth           MN  59  202 17:27  1:59  3:28  253   59:46 15.1  2:28  261   37:52 12:38 2:01:00 
  257  351 Stephen McFarland       Hudson             WI  49  268 28:52  3:17  4:58  239   54:10 16.6  1:28  246   32:11 10:44 2:01:36 
  258  222 Scott Henke             Stillwater         MN  40  260 23:19  2:39  3:48  262 1:05:06 13.8  2:02  210   28:13  9:25 2:02:25 
  259  405 Robbie Peterson         Brooklyn Park      MN  36  250 21:09  2:25  5:14  261 1:04:52 13.9  1:29  238   30:53 10:18 2:03:35 
  260  401 Derald Pederson         Edina              MN  51  258 23:08  2:38  5:46  256 1:00:49 14.8  1:36  247   32:17 10:46 2:03:35 
  261  126 Philip Dunlay           Woodland           MN  57  252 21:14  2:25  2:59  254 1:00:23 14.9  3:14  259   36:07 12:03 2:03:56 
  262  118 Eric Diloreto           Minnetonka         MN  59  259 23:17  2:39  8:25  258 1:01:49 14.6  1:45  245   32:04 10:42 2:07:17 
  263  150 Jaime Frischmann        Eden Prairie       MN  58  253 22:02  2:31  5:47  270 5:01:32  3.0        264   38:41 12:54 2:10:03 
  264  327 James Loffler           Excelsior          MN  33  161 15:42  1:47 24:25  250   59:15 15.2  2:20  250   33:47 11:16 2:15:27 
  265   52 Frederick Beseler       La Crosse          WI  59  261 23:38  2:42  6:14  213   50:43 17.7  5:33  268   51:05 17:02 2:17:11 
  266   21 Mark Anderson           Excelsior          MN  58  243 19:57  2:16  4:57  264 1:09:55 12.9  1:54  267   45:17 15:06 2:21:58 
  267  485 Aaron Sieben            Richfield          MN  28  271 45:54  5:13  4:12  247   58:41 15.3  0:45  256   35:34 11:52 2:25:04 
  268  314 Andrew Tasche           Excelsior          MN  25  265 27:00  3:05  4:20  268 1:31:12  9.9  1:49  266   43:46 14:36 2:48:05 
  269  284 Kurtis Kipka            St. Paul           MN  29  254 22:18  2:33  2:57  183   48:39 18.5  0:51                            
  270  588 John Weum               Eden Prairie       MN  53   11 11:09  1:16  2:21  266 1:20:20 11.2                                  
  271  310 Brian Lavelle           Chaska             MN  52   14 11:22  1:18  1:18                                                    
  272   90 Chris Chinander         Norwood            MN  53   22 11:41  1:20  1:41                                                    
  273   57 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  52                                                                           

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  532 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  47   24 12:51  1:28  1:05    1   40:26 22.3  0:59    3   20:18  6:46 1:15:37 
    2  190 Jan Gunther                                MN  56   16 12:41  1:27  1:32    2   40:29 22.2  0:52    4   20:22  6:48 1:15:54 
    3  316 Catherine Lee           Minneapolis        MN  40   17 12:42  1:27  1:36    3   40:35 22.2  0:38    5   20:59  7:00 1:16:28 
    4  450 Christina Ross          Chaska             MN  35    7 11:43  1:20  1:42    5   40:50 22.0  0:57   11   22:09  7:23 1:17:19 
    5  219 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36   50 14:07  1:37  1:32    8   42:37 21.1  0:49    2   19:59  6:40 1:19:02 
    6   11 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  38   21 12:46  1:27  1:45    9   42:42 21.1  0:56    6   21:23  7:08 1:19:29 
    7  365 Jody Mullet                                MN  27   65 14:55  1:42  1:29    4   40:46 22.1  1:03    7   21:26  7:09 1:19:36 
    8  476 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  37   10 12:06  1:23  1:24   14   43:21 20.8  0:54    9   21:53  7:18 1:19:37 
    9  148 Sarah Foley             Cologne            MN  43   27 12:57  1:29  1:26   15   43:23 20.7  0:47    8   21:34  7:12 1:20:05 
   10   29 Kimberly Ault           Mound              MN  32   31 13:11  1:30  1:02    6   41:14 21.8  0:57   32   24:06  8:02 1:20:28 
   11  478 Mary Sellke             Golden Valley      MN  44   38 13:30  1:32  1:11    7   42:19 21.3  1:11   21   22:59  7:40 1:21:07 
   12  200 Naomi Hamer             Orono              MN  39    5 11:29  1:19  2:07   18   44:00 20.5  1:06   22   23:02  7:41 1:21:42 
   13  557 Brenda Trok             Maple Grove        MN  35   30 13:11  1:30  1:32   16   43:35 20.7  1:00   14   22:38  7:33 1:21:54 
   14  511 Laurie Stanek           Prior Lake         MN  50   59 14:27  1:39  1:40   10   43:04 20.9  0:55   20   22:57  7:39 1:23:01 
   15  464 Kim Scheel              Madison Lake       MN  37   64 14:50  1:42  2:44   32   45:56 19.6  1:50    1   19:31  6:31 1:24:50 
   16   12 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  44   34 13:18  1:31  1:32   21   44:54 20.0  0:55   39   24:33  8:11 1:25:10 
   17   75 Patty Campbell          Plymouth           MN  45   12 12:33  1:26  1:08   31   45:50 19.6  0:53   53   25:24  8:28 1:25:47 
   18  311 Brianna Lavelle         Chaska             MN  16    2 10:47  1:14  1:22   50   47:42 18.9  0:49   51   25:20  8:27 1:25:59 
   19  230 Anne Hoeschen           Freeport           MN  40   70 15:10  1:44  1:29   17   43:57 20.5  1:00   38   24:28  8:10 1:26:01 
   20  272 Becca Joseph            Minnetonka         MN  39   26 12:55  1:29  1:42   66   48:39 18.5  0:53   13   22:21  7:27 1:26:29 
   21  103 Cindy Crawford          Deephaven          MN  51   39 13:31  1:33  1:31   22   45:00 20.0  1:06   55   25:31  8:31 1:26:38 
   22  412 Joleen Plekkenpol       Chanhassen         MN  19    3 11:21  1:18  1:30   51   47:43 18.9  0:27   60   25:45  8:35 1:26:44 
   23  288 Sarah Klein             Victoria           MN  33   48 13:54  1:35  2:04   35   46:06 19.5  1:49   19   22:56  7:39 1:26:48 
   24  114 Kelley Delmonico        Minneapolis        MN  32   68 15:07  1:43  1:40   40   46:39 19.3  0:40   17   22:47  7:36 1:26:50 
   25  347 Sarah Matthiesen        Delano             MN  21   83 15:44  1:48  1:34   25   45:28 19.8  0:48   28   23:34  7:52 1:27:05 
   26  172 Lisa Goepfert           Blaine             MN  51   78 15:30  1:46  1:56   19   44:02 20.4  0:51   43   24:49  8:17 1:27:05 
   27  422 Lara Rampetsreiter      Maple Grove        MN  44   33 13:17  1:31  1:29   33   45:57 19.6  1:09   50   25:19  8:27 1:27:09 
   28  652 Katie Willsey           Sheboygan          WI  37   43 13:40  1:34  3:17   29   45:37 19.7  1:43   27   23:25  7:49 1:27:40 
   29  590 Brook Wheeler           Maple Grove        MN  43   58 14:26  1:39  2:46   23   45:08 19.9  1:23   31   24:06  8:02 1:27:48 
   30  342 Sandy Marshall          Minneapolis        MN  42   19 12:43  1:27  3:07   13   43:14 20.8  1:45   80   27:02  9:01 1:27:48 
   31  550 Beth Trautman           Medina             MN  47   94 16:20  1:52  1:19   11   43:09 20.9  0:55   71   26:19  8:47 1:28:01 
   32  508 Ashley Srivastava       Minneapolis        MN  33   74 15:16  1:44  2:03   34   46:01 19.6  1:34   25   23:12  7:44 1:28:05 
   33  540 Lara Thomas             Saint Louis Park   MN  40    6 11:38  1:20  2:51   27   45:33 19.8  1:08   81   27:11  9:04 1:28:19 
   34   94 Casey Claypool          Deephaven          MN  35   72 15:13  1:44  2:05   37   46:13 19.5  1:07   29   23:49  7:57 1:28:27 
   35  245 Allison Hurtgen         Wodobury           MN  26   15 12:40  1:27  2:46   48   47:21 19.0  1:00   45   25:04  8:22 1:28:49 
   36   66 Caitlin Bowerman        Chanhassen         MN  23   69 15:09  1:44  2:13   39   46:17 19.4  1:16   34   24:09  8:03 1:29:03 
   37  576 Amanda Ward             Roseville          MN  28   90 16:09  1:51  2:33   12   43:12 20.8  1:38   56   25:39  8:33 1:29:09 
   38  306 Margaret Lancaster      Edina              MN  34   36 13:29  1:32  3:30   55   48:08 18.7  1:05   23   23:03  7:41 1:29:13 
   39  162 Lori Gengler            Plymouth           MN  42   88 16:03  1:50  1:45   28   45:34 19.8  1:27   44   24:49  8:17 1:29:36 
   40  403 Lindsay Penney          Seattle            WA  31   25 12:53  1:28  1:21   49   47:35 18.9  1:13   78   26:56  8:59 1:29:55 
   41  608 Laura Young             Minneapolis        MN  25   63 14:49  1:41  2:15   70   49:32 18.2  0:49   24   23:07  7:43 1:30:30 
   42  105 Sarah Curry             Excelsior          MN  30   53 14:11  1:37  2:10   36   46:13 19.5  0:43   82   27:17  9:06 1:30:32 
   43  111 Sarah Davis             Hopkins            MN  36   76 15:22  1:45  2:44   61   48:21 18.6  1:02   26   23:13  7:45 1:30:39 
   44  603 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  34   84 15:57  1:49  2:34   56   48:11 18.7  1:12   18   22:48  7:36 1:30:40 
   45  131 Karen Eklin             Plymouth           MN  50   42 13:35  1:33  1:56   63   48:37 18.5  1:11   54   25:30  8:30 1:30:46 
   46  195 Anne Gustin             Edina              MN  35   62 14:45  1:41  1:42   53   47:56 18.8  0:48   58   25:42  8:34 1:30:53 
   47  270 Sarah Johnson           Castle Rock        CO  43   61 14:43  1:41  2:08   26   45:31 19.8  1:08   92   27:35  9:12 1:31:03 
   48  115 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  29  107 17:07  1:57  2:39   30   45:48 19.7  1:23   33   24:08  8:03 1:31:03 
   49  519 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  47    1 10:20  1:11  1:43   69   49:27 18.2  1:25  106   28:23  9:28 1:31:16 
   50  488 Kim Siebold             Lakeville          MN  45   85 16:00  1:50  1:31   38   46:13 19.5  2:00   59   25:44  8:35 1:31:26 
   51   88 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  34   52 14:09  1:37  1:58   62   48:29 18.6  1:15   57   25:41  8:34 1:31:29 
   52   97 Bethany Collins         New Hope           MN  59   22 12:48  1:28  2:04   24   45:21 19.8  1:17  128   30:13 10:05 1:31:41 
   53  512 Angela Starry           Saint Paul         MN  29  115 17:24  1:59  2:06   43   46:55 19.2  1:20   30   23:58  8:00 1:31:42 
   54  233 Susan Holt              Plymouth           MN  58   37 13:30  1:32  1:59   60   48:20 18.6  1:33   86   27:19  9:07 1:32:39 
   55   58 Patricia Billmeyer      Plymouth           MN  51   73 15:15  1:44  2:29   41   46:48 19.2  1:39   76   26:34  8:52 1:32:43 
   56  377 Marie Newcome           Minnetonka         MN  41   56 14:21  1:38  2:08   44   46:59 19.2  1:05  103   28:17  9:26 1:32:48 
   57   84 Natalie Chan            Minneapolis        MN  26   13 12:37  1:26  2:22   87   50:41 17.8  1:11   69   26:12  8:44 1:33:00 
   58  468 Lisa Schneider          Minneapolis        MN  32   28 13:04  1:30  3:53   78   50:14 17.9  0:51   47   25:13  8:25 1:33:14 
   59  503 Peg Sorensen            Chaska             MN  57   40 13:32  1:33  2:44   45   47:05 19.1  1:04  115   28:51  9:37 1:33:15 
   60   50 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  41  105 17:04  1:57  3:40   65   48:39 18.5  1:21   15   22:42  7:34 1:33:23 
   61  220 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  47   35 13:27  1:32  1:36   72   49:39 18.1  1:11   93   27:36  9:12 1:33:27 
   62  101 Tess Cotter             St Paul            MN  25   45 13:45  1:34  1:58   89   50:53 17.7  1:08   62   25:54  8:38 1:33:37 
   63  309 Katie Larson            Minnetonka         MN  30    4 11:28  1:19  2:23   90   50:58 17.7  1:11   98   27:59  9:20 1:33:58 
   64  436 Debora Rodgers          Excelsior          MN  49  100 16:37  1:54  2:19   52   47:52 18.8  2:00   48   25:16  8:26 1:34:01 
   65  441 Elizabeth Rogers        Minneapolis        MN  34  104 17:01  1:56  3:17   58   48:19 18.6  0:55   40   24:34  8:12 1:34:04 
   66  149 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  46  109 17:18  1:58  2:17   46   47:11 19.1  1:27   68   26:05  8:42 1:34:15 
   67  255 Jen Jensen              Victoria           MN  38   86 16:01  1:50  2:11   80   50:23 17.9  1:09   41   24:42  8:14 1:34:23 
   68  249 Leslie Iyer             Edina              MN  42  125 18:07  2:04  2:16   20   44:29 20.2  1:33  108   28:27  9:29 1:34:50 
   69  344 Jenny Marzolf           Minneapolis        MN  28    9 12:05  1:23  1:48  105   53:02 17.0  0:39   91   27:34  9:12 1:35:05 
   70   73 Tricia Byrne            Minneapolis        MN  41   80 15:40  1:47  2:40   73   49:42 18.1  2:04   49   25:19  8:27 1:35:23 
   71  520 Monica Stone            Minnetonka         MN  45  132 18:45  2:08  2:33   42   46:50 19.2  1:29   64   25:56  8:39 1:35:31 
   72  383 Cheryl Oconnell         Eden Prairie       MN  43   77 15:24  1:45  2:16   71   49:38 18.1  1:04   83   27:17  9:06 1:35:37 
   73  250 Zoe Iyer                Edina              MN  13   96 16:25  1:52  1:54   88   50:51 17.7  0:37   63   25:54  8:38 1:35:40 
   74  490 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  19  121 17:49  2:02  3:13   85   50:34 17.8  2:01   10   22:06  7:22 1:35:41 
   75  583 Teresa Welch            Eden Prairie       MN  47   29 13:10  1:30  2:08   99   52:01 17.3  1:01   89   27:26  9:09 1:35:44 
   76  346 Erin Matthew            Roseville          MN  19  120 17:49  2:02  3:15   84   50:32 17.8  2:02   12   22:15  7:25 1:35:51 
   77  278 Carin Kelly             St Louis Park      MN  37  111 17:19  1:58  1:57   91   50:58 17.7  1:15   36   24:26  8:09 1:35:53 
   78  565 Penny Verdeck           Glencoe            MN  39   95 16:25  1:52  2:04   75   49:59 18.0  1:37   67   26:05  8:42 1:36:09 
   79  445 Kathleen Roller         Orono              MN  45  116 17:27  1:59  1:35   54   48:00 18.8  1:41   90   27:30  9:10 1:36:12 
   80  585 Kimberly Wells          Eden Prairie       MN  48   89 16:06  1:50  3:22   82   50:28 17.8  1:49   46   25:07  8:23 1:36:50 
   81  368 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  44   49 14:03  1:36  2:19  111   53:21 16.9  1:15   61   25:54  8:38 1:36:50 
   82  384 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  44   41 13:33  1:33  1:52   59   48:20 18.6  1:52  134   31:19 10:27 1:36:54 
   83  243 Julie Hurley            Excelsior          MN  41   82 15:43  1:48  3:45  114   53:45 16.7  1:00   16   22:46  7:36 1:36:56 
   84  191 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  27   87 16:03  1:50  2:15  106   53:02 17.0  0:40   52   25:24  8:28 1:37:21 
   85  348 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  45  110 17:18  1:58  1:59   67   48:48 18.4  1:28   95   27:51  9:17 1:37:23 
   86  373 Rachel Nelson           Chaska             MI  38  131 18:39  2:08  2:29   47   47:20 19.0  0:52  100   28:09  9:23 1:37:27 
   87  433 Deb Roberts             Nisswa             MN  63   55 14:15  1:38  2:52   79   50:19 17.9  1:27  122   29:18  9:46 1:38:09 
   88   24 Rebecca Ansari          Golden Valley      MN  41   60 14:42  1:41  2:27   92   51:09 17.6  2:12   99   28:03  9:21 1:38:31 
   89  262 Leanne Johansen         Wayzata            MN  38   23 12:50  1:28  3:06  129   55:35 16.2  0:42   74   26:28  8:50 1:38:39 
   90  506 Penny Springer          Prior Lake         MN  50   92 16:11  1:51  2:01   81   50:24 17.9  1:02  119   29:08  9:43 1:38:44 
   91  533 Sarah Swehla            Eagan              MN  30   18 12:42  1:27  4:06   95   51:36 17.4  3:51   87   27:21  9:07 1:39:34 
   92  489 Virginia Sievers        Minneapolis        CO  30   32 13:15  1:31  3:32  118   54:14 16.6  1:14   88   27:21  9:07 1:39:34 
   93  477 Barbara Seifert         Shorewood          MN  38   51 14:08  1:37  4:00  108   53:05 17.0  1:06   85   27:18  9:06 1:39:35 
   94  257 Mary Jensen             Byron              MN  46   97 16:29  1:53  2:46  125   55:03 16.3  1:01   37   24:27  8:09 1:39:43 
   95  589 Nikki Weum              Eden Prairie       MN  29   11 12:14  1:24  3:38  116   54:08 16.6  1:44  112   28:36  9:32 1:40:19 
   96  242 Krista Humbert          Mound              MN  21   46 13:52  1:35  3:00  107   53:04 17.0  1:11  121   29:15  9:45 1:40:22 
   97  156 Pamela Gajdosik         Minneapolis        MN  45  114 17:24  1:59  2:32   77   50:07 18.0  1:36  116   28:54  9:38 1:40:30 
   98  203 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  41  103 16:57  1:56  4:10  100   52:15 17.2  1:07   72   26:21  8:47 1:40:47 
   99   10 Hailey Adams            Fargo              ND  20   71 15:11  1:44  3:21  102   52:28 17.2  2:55   79   26:58  9:00 1:40:51 
  100  453 Audrey Royer            Eagan              MN  34  113 17:20  1:59  3:35   74   49:42 18.1  1:43  114   28:45  9:35 1:41:03 
  101  253 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  34   47 13:54  1:35  3:21   83   50:29 17.8  2:25  132   30:59 10:20 1:41:06 
  102  526 Gina Sundeen            Plymouth           MN  31  101 16:37  1:54  2:19   97   51:48 17.4  0:51  125   29:34  9:52 1:41:07 
  103   32 Evonne Bak              Excelsior          MN  36  130 18:36  2:07  4:13   68   48:49 18.4  1:28  101   28:13  9:25 1:41:18 
  104  497 Diane K Smith           Maple Grove        MN  33  160 23:07  2:38  2:40   76   50:00 18.0  0:57   42   24:44  8:15 1:41:27 
  105   53 Jessica Besonen         Minnetonka         MN  26   66 14:57  1:42  3:01  120   54:20 16.6  0:48  111   28:35  9:32 1:41:38 
  106  208 Anne Hartman            Plymouth           MN  38  127 18:10  2:04  1:52  101   52:21 17.2  1:19  110   28:35  9:32 1:42:15 
  107  425 Pady Regnier            Excelsior          MN  58  102 16:48  1:55  3:14   86   50:36 17.8  2:11  126   29:42  9:54 1:42:30 
  108  467 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  25   79 15:31  1:46  2:07  112   53:26 16.8  0:35  133   31:15 10:25 1:42:52 
  109  604 Jennifer Wozniczka      Minneapolis        MN  30   81 15:42  1:47  1:39  110   53:09 16.9  0:58  137   31:38 10:33 1:43:03 
  110  651 Jillian Larsen                                 34   14 12:38  1:27  3:23  135   56:52 15.8  1:02  123   29:33  9:51 1:43:27 
  111  496 Katie Skinner           Excelsior          MN  39  112 17:20  1:59  3:39  167 1:46:29  8.5         66   26:03  8:41 1:43:34 
  112  128 Emily Eggebraaten       Sioux Falls        SD  33   54 14:13  1:37  3:00  133   56:45 15.9  1:29  102   28:14  9:25 1:43:39 
  113  385 Amy Ode                 Plymouth           MN  37   20 12:44  1:27  3:04  144   58:44 15.3  0:47  109   28:32  9:31 1:43:48 
  114  523 Belinda Stutzman        Deephaven          MN  48  123 18:01  2:03  3:00   57   48:12 18.7  3:18  135   31:37 10:33 1:44:06 
  115  106 Beth Dalton             Woodbury           MN  58    8 11:57  1:22  4:51  121   54:21 16.6  1:26  136   31:37 10:33 1:44:12 
  116  375 Shelley Nelson          Minneapolis        MN  30  117 17:30  2:00  3:30  104   52:50 17.0  1:48  113   28:40  9:34 1:44:16 
  117  132 Missy Elder             Chanhassen         MN  50  141 20:23  2:19  3:59   64   48:38 18.5  2:10  120   29:08  9:43 1:44:16 
  118  568 Kali Wachter            Rogers             MN  28  148 20:53  2:23  4:35   94   51:26 17.5  1:06   73   26:22  8:48 1:44:20 
  119  454 Catherine Rude          Excelsior          MN  48   75 15:18  1:45  3:11  132   56:34 15.9  1:05  104   28:20  9:27 1:44:26 
  120  214 Bridget Hegman          Lakeville          MN  45  119 17:46  2:02  3:23  117   54:13 16.6  3:05   77   26:51  8:57 1:45:16 
  121  157 Alissa Gardner          Rochester          MN  30   93 16:19  1:52  4:47  146   59:03 15.2  1:09   35   24:10  8:04 1:45:27 
  122  207 Colleen Harristhal      Shorewood          MN  48  156 22:02  2:31  2:39   96   51:46 17.4  2:30   75   26:33  8:51 1:45:29 
  123  263 Alyce Johnson           Hudson             WI  20  106 17:04  1:57  3:04  103   52:43 17.1  2:06  131   30:34 10:12 1:45:30 
  124  374 Shannon Nelson          St Paul            MN  57   98 16:33  1:53  2:53  113   53:40 16.8  2:46  127   29:52  9:58 1:45:43 
  125  546 Michelle Tichey         St Paul            MN  50  134 19:03  2:10  2:13   93   51:12 17.6  1:38  143   32:15 10:45 1:46:19 
  126  331 Susan Lovering          Excelsior          MN  45   91 16:10  1:51  2:43  137   56:59 15.8  1:43  117   28:58  9:40 1:46:31 
  127  187 Angela Grinnell         Eden Prairie       MN  43  152 21:33  2:27  4:14   98   51:54 17.3  3:08   70   26:14  8:45 1:47:01 
  128  330 Lisa Lorenzen           Chanhassen         MN  32  108 17:11  1:58  2:25  124   54:58 16.4  1:29  142   31:50 10:37 1:47:51 
  129  501 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  38   99 16:33  1:53  3:52  142   58:22 15.4  1:57  105   28:23  9:28 1:49:06 
  130  204 Abbey Harris            Minneapolis        MN  26  150 21:07  2:24  3:35  128   55:11 16.3  1:58   97   27:58  9:20 1:49:47 
  131  318 Cindy Lesage            Tonka Bay          MN  45  164 24:25  2:47  3:22  122   54:29 16.5  1:39   65   26:01  8:41 1:49:53 
  132   65 Paige Borth             Chanhassen         MN  21  135 19:21  2:12  2:04  141   58:16 15.4  1:43  124   29:33  9:51 1:50:55 
  133  600 Maria Wooching          Minneapolis        MN  26  122 17:51  2:02  3:54  109   53:07 16.9  1:22  149   34:45 11:35 1:50:56 
  134  121 Carol Donen             Chanhassen         MN  54  144 20:37  2:21  4:37  134   56:48 15.8  1:12   94   27:44  9:15 1:50:57 
  135  181 Betsy Grams             Chanhassen         MN  38  136 19:24  2:13  2:57  138   57:39 15.6  1:56  118   29:04  9:42 1:50:58 
  136  174 Kerstin Goldsby         Chanhassen         MN  33  149 20:54  2:23  3:24  127   55:11 16.3  1:24  129   30:21 10:07 1:51:12 
  137   35 Elizabeth Barnes        Bloomington        MN  23  143 20:36  2:21  2:14  123   54:53 16.4  2:11  139   31:45 10:35 1:51:38 
  138  177 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  41  128 18:16  2:05  3:56  119   54:15 16.6  1:26  147   34:05 11:22 1:51:55 
  139  267 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  37  157 22:07  2:31  2:38  115   53:45 16.7  1:54  138   31:39 10:33 1:52:02 
  140  391 Karen Oneal             Minneapolis        MN  58  133 18:50  2:09  2:44  131   56:21 16.0  1:38  145   33:03 11:01 1:52:34 
  141  572 Abby Wallin             Deephaven          MN  34  153 21:35  2:28  4:16  140   58:12 15.5  1:10   96   27:57  9:19 1:53:07 
  142  487 Kayla Siebold           Lakeville          MN  17   57 14:26  1:39  2:34  126   55:10 16.3  1:32  163   39:35 13:12 1:53:16 
  143   99 Christiana Cook         Mound              MN  23  129 18:33  2:07  3:55  130   56:06 16.0  2:05  144   32:49 10:57 1:53:26 
  144  607 Kimberly Young          Minnetonka         MN  47  151 21:19  2:26  2:59  143   58:30 15.4  2:29  107   28:25  9:29 1:53:40 
  145   68 Roxie Bozicevich        Golden Valley      MN  45  118 17:37  2:01  3:21  154 1:03:25 14.2  1:11  130   30:25 10:09 1:55:57 
  146  112 Cara Daza               Chanhassen         MN  31  146 20:47  2:22  4:08  151 1:02:59 14.3  2:12   84   27:18  9:06 1:57:23 
  147  164 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  42  137 19:28  2:13  2:48  139   57:41 15.6  1:15  156   36:54 12:18 1:58:03 
  148  328 Kristel Loffler         Shorewood          MN  34  145 20:46  2:22  4:12  148   59:15 15.2  2:21  146   33:47 11:16 2:00:20 
  149  611 Laura Zontelli          Minnetonka         MN  45  138 19:53  2:16  4:56  149 1:00:32 14.9  3:56  140   31:47 10:36 2:01:01 
  150   78 Brenda Carriere         Brooklyn Center    MN  49   44 13:43  1:34  3:02  152 1:03:04 14.3  2:17  162   39:06 13:02 2:01:10 
  151  415 S. Mechelle Powers      Custer             SD  46  161 23:12  2:39  3:12  136   56:54 15.8  1:02  160   37:46 12:36 2:02:03 
  152  423 Janelle Ranek           Minneapolis        MN  49  158 22:33  2:34  2:53  147   59:07 15.2  1:33  155   36:29 12:10 2:02:33 
  153   15 Heidi Allen             Rochester          MN  31  126 18:09  2:04  4:12  168 4:58:18  3.0        157   36:58 12:20 2:03:15 
  154   69 Marie Bridge            Excelsior          MN  42  124 18:04  2:04  9:18  145   58:44 15.3  5:43  141   31:47 10:36 2:03:34 
  155  505 Angie Spencer           Minneapolis        MN  31  139 20:20  2:19  5:24  155 1:03:32 14.2  1:53  148   34:31 11:31 2:05:38 
  156  609 Sarah Zalewski          Chaska             MN  32  147 20:51  2:23  2:48  160 1:06:01 13.6  0:57  151   35:59 12:00 2:06:34 
  157  205 Margaret Harris         Byron              MN  49  142 20:32  2:20  4:44  157 1:04:00 14.1  1:17  159   37:23 12:28 2:07:55 
  158  334 Lisa Lund               Excelsior          MN  43  162 23:12  2:39  4:08  150 1:01:17 14.7  3:13  153   36:13 12:05 2:08:00 
  159  591 Jenniffer Whitworth     Brooklyn Center    MN  37   67 15:06  1:43  5:42  163 1:10:10 12.8  3:05  152   36:07 12:03 2:10:09 
  160  189 April Guillaume         Chanhassen         MN  39  166 25:42  2:56  4:21  153 1:03:19 14.2  1:45  154   36:16 12:06 2:11:21 
  161  229 Lisa Hoelzer            Rochester          MN  39  155 21:59  2:30  5:46  159 1:05:44 13.7  2:03  158   37:06 12:22 2:12:36 
  162  354 Meg McMonigal           Minndapolis        MN  55  159 22:53  2:36  4:19  158 1:05:05 13.8  0:58  165   40:45 13:35 2:13:59 
  163  418 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  39  140 20:23  2:19  3:35  162 1:06:21 13.6  2:04  167   43:15 14:25 2:15:36 
  164  175 Marilyn Goldsby         Minnetonka         MN  59  154 21:45  2:29  6:49  156 1:03:43 14.1  7:25  161   38:19 12:47 2:17:58 
  165  507 Adrienne Spruill        Minneapolis        MN  33  165 24:39  2:48  6:48  161 1:06:02 13.6  1:18  164   40:25 13:29 2:19:10 
  166  452 Lisa Rowley             Minnetonka         MN  27  163 24:07  2:45  4:40  166 1:15:29 11.9  4:39  150   35:15 11:45 2:24:09 
  167  370 Jessica Nelson          Shorewood          MN  22  167 26:20  3:00  4:30  164 1:12:12 12.5  2:27  166   41:05 13:42 2:26:32 
  168  119 Gianna Diloreto         Minnetonka         MN  28  168 29:15  3:20  4:55  165 1:14:36 12.1  1:20  168   50:12 16:44 2:40:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  554 Nick Traxler            Deephaven          MN  19    1 12:33  1:26  0:57    1   42:14 21.3  0:35    1   17:04  5:42 1:13:21 
    2  381 Daniel Niemi            Plymouth           MN  14    2 12:49  1:28  3:37    3   49:00 18.4  0:47    2   20:55  6:59 1:27:07 
    3  543 Justin Thunstrom        Orono              MN  19    3 14:30  1:39  1:47    2   48:45 18.5  0:59    3   26:52  8:58 1:32:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  311 Brianna Lavelle         Chaska             MN  16    1 10:47  1:14  1:22    1   47:42 18.9  0:49    3   25:20  8:27 1:25:59 
    2  412 Joleen Plekkenpol       Chanhassen         MN  19    2 11:21  1:18  1:30    2   47:43 18.9  0:27    4   25:45  8:35 1:26:44 
    3  250 Zoe Iyer                Edina              MN  13    4 16:25  1:52  1:54    5   50:51 17.7  0:37    5   25:54  8:38 1:35:40 
    4  490 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  19    6 17:49  2:02  3:13    4   50:34 17.8  2:01    1   22:06  7:22 1:35:41 
    5  346 Erin Matthew            Roseville          MN  19    5 17:49  2:02  3:15    3   50:32 17.8  2:02    2   22:15  7:25 1:35:51 
    6  487 Kayla Siebold           Lakeville          MN  17    3 14:26  1:39  2:34    6   55:10 16.3  1:32    6   39:35 13:12 1:53:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  439 Brian Rogers            Minneapolis        MN  24    2 11:41  1:20  2:54    1   41:48 21.5  1:38    2   19:49  6:37 1:17:49 
    2  290 Anton Knack             Prior Lake         MN  21    1 10:31  1:12  1:36    4   44:22 20.3  1:07    3   20:35  6:52 1:18:08 
    3  240 Scott Hudson            Shoreview          MN  24    3 12:27  1:25  2:16    2   42:06 21.4  2:02    7   25:37  8:33 1:24:26 
    4  394 Justin Oskey`           Mendota Heights    MN  23    5 13:58  1:36  3:46    3   43:50 20.5  2:07    5   23:00  7:40 1:26:39 
    5  553 Joe Traxler             Victoria           MN  20   11 17:05  1:57  2:04    5   45:29 19.8  1:13    4   21:08  7:03 1:26:56 
    6  127 Marc Egeland            Saint Paul         MN  24    7 14:46  1:41  2:07    7   46:54 19.2  2:12    6   24:23  8:08 1:30:20 
    7   27 Patrick Armstrong       Eden Prairie       MN  21    4 13:12  1:30  2:24    9   56:10 16.0  0:34    1   18:59  6:20 1:31:18 
    8  466 Ryan Schilling          Minneapolis        MN  24   12 18:46  2:08  2:59    6   46:38 19.3  0:46   11   29:48  9:56 1:38:56 
    9   44 Cj Begalke              Hopkins            MN  20    8 14:56  1:42  2:59   10   58:54 15.3  0:46    9   26:26  8:49 1:43:59 
   10  548 Spencer Tolliver        Minnetonka         MN  24    6 14:22  1:38  3:12   11 1:00:45 14.8  0:56    8   26:22  8:48 1:45:35 
   11  610 Chris Zemple            St. Paul           MN  23    9 16:50  1:55  2:23    8   50:15 17.9  2:00   12   35:19 11:47 1:46:46 
   12  292 Paul Gaudette           Mound              MN  24   10 17:03  1:57  2:58   12 1:01:36 14.6  0:57   10   28:14  9:25 1:50:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  347 Sarah Matthiesen        Delano             MN  21    4 15:44  1:48  1:34    1   45:28 19.8  0:48    1   23:34  7:52 1:27:05 
    2   66 Caitlin Bowerman        Chanhassen         MN  23    2 15:09  1:44  2:13    2   46:17 19.4  1:16    2   24:09  8:03 1:29:03 
    3  242 Krista Humbert          Mound              MN  21    1 13:52  1:35  3:00    5   53:04 17.0  1:11    4   29:15  9:45 1:40:22 
    4   10 Hailey Adams            Fargo              ND  20    3 15:11  1:44  3:21    3   52:28 17.2  2:55    3   26:58  9:00 1:40:51 
    5  263 Alyce Johnson           Hudson             WI  20    5 17:04  1:57  3:04    4   52:43 17.1  2:06    6   30:34 10:12 1:45:30 
    6   65 Paige Borth             Chanhassen         MN  21    7 19:21  2:12  2:04    8   58:16 15.4  1:43    5   29:33  9:51 1:50:55 
    7   35 Elizabeth Barnes        Bloomington        MN  23    8 20:36  2:21  2:14    6   54:53 16.4  2:11    7   31:45 10:35 1:51:38 
    8   99 Christiana Cook         Mound              MN  23    6 18:33  2:07  3:55    7   56:06 16.0  2:05    8   32:49 10:57 1:53:26 
    9  370 Jessica Nelson          Shorewood          MN  22    9 26:20  3:00  4:30    9 1:12:12 12.5  2:27    9   41:05 13:42 2:26:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   59 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  28    2 11:34  1:19  1:45    1   40:35 22.2  1:00    3   21:00  7:00 1:15:52 
    2  510 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  27    1  9:41  1:06  1:20    4   43:11 20.8  1:05    6   21:31  7:11 1:16:46 
    3   91 Beau Christian          Minneapolis Mn     MN  26    4 13:01  1:29  1:30    8   44:00 20.5  1:28    2   20:56  6:59 1:20:52 
    4  522 Steve Strait            Maple Grove        MN  28   11 15:05  1:43  2:27    2   41:47 21.5  1:27    8   21:45  7:15 1:22:30 
    5  194 Jeff Gustafson          Chanhassen         MN  28   10 14:38  1:40  1:40   11   44:54 20.0  0:23    7   21:45  7:15 1:23:18 
    6  147 Bryan Flood             Minneapolis        MN  27   12 15:44  1:48  2:00    9   44:12 20.4  0:40    4   21:02  7:01 1:23:36 
    7  443 Nick Rogers             Eden Prairie       MN  29    8 14:35  1:40  3:24   13   45:50 19.6  1:52    1   19:48  6:36 1:25:28 
    8  133 Peter Elsham            St Louis Park      MN  26   13 16:49  1:55  3:06    3   42:20 21.3  1:13   11   22:26  7:29 1:25:52 
    9  145 Adam Fletcher           Ann Arbor          MI  27    5 13:59  1:36  1:38   10   44:39 20.2  1:07   15   24:44  8:15 1:26:05 
   10  555 Brian Trettel           Minnetonka         MN  25    6 14:16  1:38  2:37   16   47:05 19.1  0:37    9   22:06  7:22 1:26:39 
   11  184 Phillip Greshowak       St Louis Park      MN  26   18 18:58  2:10  1:58    5   43:16 20.8  1:20    5   21:20  7:07 1:26:50 
   12  322 Craig Lindsay           Minneapolis        MN  29    9 14:37  1:40  2:36   12   45:09 19.9  1:37   13   23:20  7:47 1:27:17 
   13  528 Eric Swanlund Ii        Minneapolis        MN  28   17 18:47  2:09  3:24    6   43:52 20.5  1:16   10   22:25  7:29 1:29:43 
   14  389 Anders Olson            Edina              MN  28   16 18:45  2:08  3:24    7   43:56 20.5  1:13   12   22:27  7:29 1:29:44 
   15  517 Thomas Stiernagle       Minneapolis        MN  25   14 16:54  1:56  2:25   14   46:32 19.3  0:46   14   24:29  8:10 1:31:04 
   16  606 Jon Ylinen              Woodbury           MN  27    7 14:31  1:39  3:20   15   46:37 19.3  2:26   17   26:41  8:54 1:33:33 
   17   93 Michael Clark           East Bethel        MN  26   19 20:23  2:19  2:01   17   48:01 18.7  1:36   16   25:04  8:22 1:37:03 
   18   87 Brian Charlton          St Louis Park      MN  29    3 12:43  1:27  2:59   19   52:06 17.3  1:42   20   29:24  9:48 1:38:51 
   19  536 Tyler Swenson           Edina              MN  25   20 20:33  2:21  4:05   20   54:43 16.4  0:54   18   28:12  9:24 1:48:25 
   20  416 Ryan Prescher           Shakopee           MN  25   15 18:18  2:05  5:49   22 1:02:13 14.5  2:03   19   28:31  9:31 1:56:52 
   21  485 Aaron Sieben            Richfield          MN  28   23 45:54  5:13  4:12   21   58:41 15.3  0:45   21   35:34 11:52 2:25:04 
   22  314 Andrew Tasche           Excelsior          MN  25   22 27:00  3:05  4:20   23 1:31:12  9.9  1:49   22   43:46 14:36 2:48:05 
   23  284 Kurtis Kipka            St. Paul           MN  29   21 22:18  2:33  2:57   18   48:39 18.5  0:51                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  365 Jody Mullet                                MN  27    7 14:55  1:42  1:29    1   40:46 22.1  1:03    1   21:26  7:09 1:19:36 
    2  245 Allison Hurtgen         Wodobury           MN  26    4 12:40  1:27  2:46    5   47:21 19.0  1:00    5   25:04  8:22 1:28:49 
    3  576 Amanda Ward             Roseville          MN  28   11 16:09  1:51  2:33    2   43:12 20.8  1:38    7   25:39  8:33 1:29:09 
    4  608 Laura Young             Minneapolis        MN  25    6 14:49  1:41  2:15    6   49:32 18.2  0:49    2   23:07  7:43 1:30:30 
    5  115 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  29   12 17:07  1:57  2:39    3   45:48 19.7  1:23    4   24:08  8:03 1:31:03 
    6  512 Angela Starry           Saint Paul         MN  29   13 17:24  1:59  2:06    4   46:55 19.2  1:20    3   23:58  8:00 1:31:42 
    7   84 Natalie Chan            Minneapolis        MN  26    3 12:37  1:26  2:22    7   50:41 17.8  1:11    9   26:12  8:44 1:33:00 
    8  101 Tess Cotter             St Paul            MN  25    5 13:45  1:34  1:58    8   50:53 17.7  1:08    8   25:54  8:38 1:33:37 
    9  344 Jenny Marzolf           Minneapolis        MN  28    1 12:05  1:23  1:48   10   53:02 17.0  0:39   11   27:34  9:12 1:35:05 
   10  191 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  27   10 16:03  1:50  2:15   11   53:02 17.0  0:40    6   25:24  8:28 1:37:21 
   11  589 Nikki Weum              Eden Prairie       MN  29    2 12:14  1:24  3:38   14   54:08 16.6  1:44   14   28:36  9:32 1:40:19 
   12   53 Jessica Besonen         Minnetonka         MN  26    8 14:57  1:42  3:01   15   54:20 16.6  0:48   13   28:35  9:32 1:41:38 
   13  467 Adrienne Schneider      Minneapolis        MN  25    9 15:31  1:46  2:07   13   53:26 16.8  0:35   15   31:15 10:25 1:42:52 
   14  568 Kali Wachter            Rogers             MN  28   15 20:53  2:23  4:35    9   51:26 17.5  1:06   10   26:22  8:48 1:44:20 
   15  204 Abbey Harris            Minneapolis        MN  26   16 21:07  2:24  3:35   16   55:11 16.3  1:58   12   27:58  9:20 1:49:47 
   16  600 Maria Wooching          Minneapolis        MN  26   14 17:51  2:02  3:54   12   53:07 16.9  1:22   16   34:45 11:35 1:50:56 
   17  452 Lisa Rowley             Minnetonka         MN  27   17 24:07  2:45  4:40   18 1:15:29 11.9  4:39   17   35:15 11:45 2:24:09 
   18  119 Gianna Diloreto         Minnetonka         MN  28   18 29:15  3:20  4:55   17 1:14:36 12.1  1:20   18   50:12 16:44 2:40:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  161 Edwing Gelvez           Minneapolis        MN  31    2 11:37  1:20  1:03    2   39:46 22.6  0:43    1   19:21  6:27 1:12:27 
    2  569 Ryan Wakeham            Minnetonka         MN  33    3 11:39  1:20  1:33    1   39:17 22.9  1:02    4   20:34  6:52 1:14:03 
    3  345 Patrick Marzolf         Saint Paul         MN  31    1  9:20  1:04  1:39    4   41:31 21.7  1:26    3   20:29  6:50 1:14:23 
    4  587 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33    8 13:42  1:34  1:25    7   44:08 20.4  0:49    5   21:21  7:07 1:21:23 
    5   79 Dan Cascarano           Saint Anthony Vill MN  32    6 12:54  1:28  1:39    6   43:54 20.5  1:11    6   21:48  7:16 1:21:25 
    6  358 Tom Miller              Robbinsdale        MN  33   20 16:53  1:56  1:20    3   40:05 22.5  1:28   14   24:55  8:19 1:24:40 
    7  525 Bo Sun                  Ames               IA  31   12 14:40  1:40  2:07    8   44:45 20.1  1:39    7   21:50  7:17 1:24:59 
    8   25 Todd Archbold           Maple Grove        MN  32    7 13:17  1:31  2:46   13   46:02 19.6  0:57    9   22:59  7:40 1:26:00 
    9  446 Reid Romer              Robbinsdale        MN  30    5 12:46  1:27  2:07   15   46:12 19.5  1:27   11   23:34  7:52 1:26:04 
   10  116 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  30   18 16:09  1:51  1:56    5   43:27 20.7  1:01   12   24:28  8:10 1:27:00 
   11  427 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  31   11 14:40  1:40  2:56   17   48:20 18.6  0:53    2   20:27  6:49 1:27:13 
   12  379 Dan Newman              Minnetonka         MN  31    9 13:56  1:35  3:17    9   44:47 20.1  1:15   13   24:40  8:14 1:27:53 
   13  295 Ravi Kolakaluri         St Paul            MN  31   19 16:42  1:54  2:01   14   46:11 19.5  1:22    8   21:58  7:20 1:28:12 
   14  192 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  31   13 14:40  1:40  4:41   10   45:22 19.8  1:51   10   23:11  7:44 1:29:43 
   15   13 Scott Albrecht          St. Louis Park     MN  33   15 15:02  1:43  2:09   11   45:37 19.7  1:27   17   26:12  8:44 1:30:26 
   16   34 Brian Barlow            St Louis Park      MN  32   14 14:46  1:41  3:14   12   46:01 19.6  0:55   15   25:33  8:31 1:30:27 
   17  353 Ryan McKesson           Chaska             MN  32    4 12:38  1:27  1:44   22   53:15 16.9  1:01   18   26:26  8:49 1:35:01 
   18  400 William Pattison        St. Paul           MN  32   21 16:56  1:56  3:23   16   48:06 18.7  1:43   21   27:50  9:17 1:37:56 
   19  429 Jeff Riepe              Shakopee           MN  32   10 14:34  1:40  3:49   21   53:06 16.9  0:46   16   25:50  8:37 1:38:04 
   20  124 Curt Dubbeldee          Champlin           MN  31   16 15:16  1:45  3:10   19   50:50 17.7  1:53   20   27:45  9:15 1:38:51 
   21    9 Mark Adam               Rosemount          MN  34   23 20:50  2:22  2:51   18   50:49 17.7  1:28   19   26:44  8:55 1:42:40 
   22  167 Tom Gillespie           Crystal            MN  32   22 17:50  2:02  2:57   20   52:32 17.1  0:49   24   35:40 11:54 1:49:47 
   23  559 Jake Turner             Mounsd View Mn     MN  31   24 22:36  2:35  4:52   24   59:23 15.2  1:23   22   30:11 10:04 1:58:24 
   24  327 James Loffler           Excelsior          MN  33   17 15:42  1:47 24:25   23   59:15 15.2  2:20   23   33:47 11:16 2:15:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Kimberly Ault           Mound              MN  32    6 13:11  1:30  1:02    1   41:14 21.8  0:57    6   24:06  8:02 1:20:28 
    2  288 Sarah Klein             Victoria           MN  33   10 13:54  1:35  2:04    3   46:06 19.5  1:49    3   22:56  7:39 1:26:48 
    3  114 Kelley Delmonico        Minneapolis        MN  32   14 15:07  1:43  1:40    5   46:39 19.3  0:40    1   22:47  7:36 1:26:50 
    4  508 Ashley Srivastava       Minneapolis        MN  33   15 15:16  1:44  2:03    2   46:01 19.6  1:34    5   23:12  7:44 1:28:05 
    5  306 Margaret Lancaster      Edina              MN  34    8 13:29  1:32  3:30    7   48:08 18.7  1:05    4   23:03  7:41 1:29:13 
    6  403 Lindsay Penney          Seattle            WA  31    4 12:53  1:28  1:21    6   47:35 18.9  1:13   12   26:56  8:59 1:29:55 
    7  105 Sarah Curry             Excelsior          MN  30   12 14:11  1:37  2:10    4   46:13 19.5  0:43   13   27:17  9:06 1:30:32 
    8  603 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  34   17 15:57  1:49  2:34    8   48:11 18.7  1:12    2   22:48  7:36 1:30:40 
    9   88 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  34   11 14:09  1:37  1:58   10   48:29 18.6  1:15   11   25:41  8:34 1:31:29 
   10  468 Lisa Schneider          Minneapolis        MN  32    5 13:04  1:30  3:53   13   50:14 17.9  0:51   10   25:13  8:25 1:33:14 
   11  309 Katie Larson            Minnetonka         MN  30    1 11:28  1:19  2:23   15   50:58 17.7  1:11   18   27:59  9:20 1:33:58 
   12  441 Elizabeth Rogers        Minneapolis        MN  34   20 17:01  1:56  3:17    9   48:19 18.6  0:55    8   24:34  8:12 1:34:04 
   13  533 Sarah Swehla            Eagan              MN  30    3 12:42  1:27  4:06   16   51:36 17.4  3:51   15   27:21  9:07 1:39:34 
   14  489 Virginia Sievers        Minneapolis        CO  30    7 13:15  1:31  3:32   20   54:14 16.6  1:14   16   27:21  9:07 1:39:34 
   15  453 Audrey Royer            Eagan              MN  34   22 17:20  1:59  3:35   11   49:42 18.1  1:43   21   28:45  9:35 1:41:03 
   16  253 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  34    9 13:54  1:35  3:21   14   50:29 17.8  2:25   25   30:59 10:20 1:41:06 
   17  526 Gina Sundeen            Plymouth           MN  31   19 16:37  1:54  2:19   17   51:48 17.4  0:51   23   29:34  9:52 1:41:07 
   18  497 Diane K Smith           Maple Grove        MN  33   31 23:07  2:38  2:40   12   50:00 18.0  0:57    9   24:44  8:15 1:41:27 
   19  604 Jennifer Wozniczka      Minneapolis        MN  30   16 15:42  1:47  1:39   19   53:09 16.9  0:58   26   31:38 10:33 1:43:03 
   20  651 Jillian Larsen                                 34    2 12:38  1:27  3:23   24   56:52 15.8  1:02   22   29:33  9:51 1:43:27 
   21  128 Emily Eggebraaten       Sioux Falls        SD  33   13 14:13  1:37  3:00   23   56:45 15.9  1:29   19   28:14  9:25 1:43:39 
   22  375 Shelley Nelson          Minneapolis        MN  30   23 17:30  2:00  3:30   18   52:50 17.0  1:48   20   28:40  9:34 1:44:16 
   23  157 Alissa Gardner          Rochester          MN  30   18 16:19  1:52  4:47   26   59:03 15.2  1:09    7   24:10  8:04 1:45:27 
   24  330 Lisa Lorenzen           Chanhassen         MN  32   21 17:11  1:58  2:25   21   54:58 16.4  1:29   27   31:50 10:37 1:47:51 
   25  174 Kerstin Goldsby         Chanhassen         MN  33   29 20:54  2:23  3:24   22   55:11 16.3  1:24   24   30:21 10:07 1:51:12 
   26  572 Abby Wallin             Deephaven          MN  34   30 21:35  2:28  4:16   25   58:12 15.5  1:10   17   27:57  9:19 1:53:07 
   27  112 Cara Daza               Chanhassen         MN  31   27 20:47  2:22  4:08   28 1:02:59 14.3  2:12   14   27:18  9:06 1:57:23 
   28  328 Kristel Loffler         Shorewood          MN  34   26 20:46  2:22  4:12   27   59:15 15.2  2:21   28   33:47 11:16 2:00:20 
   29   15 Heidi Allen             Rochester          MN  31   24 18:09  2:04  4:12   32 4:58:18  3.0         31   36:58 12:20 2:03:15 
   30  505 Angie Spencer           Minneapolis        MN  31   25 20:20  2:19  5:24   29 1:03:32 14.2  1:53   29   34:31 11:31 2:05:38 
   31  609 Sarah Zalewski          Chaska             MN  32   28 20:51  2:23  2:48   30 1:06:01 13.6  0:57   30   35:59 12:00 2:06:34 
   32  507 Adrienne Spruill        Minneapolis        MN  33   32 24:39  2:48  6:48   31 1:06:02 13.6  1:18   32   40:25 13:29 2:19:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  534 Scott Swenson           St Louis Park      MN  35    4 11:35  1:19  1:02    1   38:48 23.2  0:47    2   18:42  6:14 1:10:52 
    2  386 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35    1 10:49  1:14  0:55    2   39:19 22.9  0:52    3   20:06  6:42 1:11:58 
    3   14 Greg Alexander          Plymouth           MN  36    5 11:43  1:20  1:33   10   40:47 22.1  0:46    6   20:58  7:00 1:15:45 
    4  197 Chris Hacker            Shorewood          MN  38    9 12:48  1:28  1:52    6   40:19 22.3  0:55    4   20:30  6:50 1:16:22 
    5  438 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39    8 12:45  1:27  1:56    5   40:04 22.5  0:50    5   20:53  6:58 1:16:27 
    6   71 Brian Brophy            Bloomington        MN  39    6 11:48  1:21  2:10    4   39:55 22.5  0:55   10   21:53  7:18 1:16:40 
    7  218 Brian Heltemes          Eden Prairie       MN  38   14 13:06  1:30  1:28   13   43:03 20.9  0:42    1   18:33  6:11 1:16:50 
    8   36 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  35   17 14:02  1:36  1:05    9   40:40 22.1  1:05   12   22:27  7:29 1:19:17 
    9  109 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  36   24 14:46  1:41  1:55    3   39:55 22.5  1:02   13   22:52  7:38 1:20:29 
   10  531 Shane Swanson           Forset Lake        MN  39   15 13:51  1:35  1:21   11   41:36 21.6  0:54   14   22:59  7:40 1:20:38 
   11  594 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  39   10 12:50  1:28  1:37    8   40:30 22.2  0:53   30   25:55  8:39 1:21:43 
   12    6 Matthew Abroe           Edina              MN  39   27 15:30  1:46  1:45   12   42:30 21.2  1:16    8   21:21  7:07 1:22:20 
   13  448 Kyle Rooney             Tonka Bay          MN  37   16 13:54  1:35  2:35   16   43:52 20.5  1:03   11   21:58  7:20 1:23:20 
   14   45 David Behrens           Hopkins            MN  36   12 12:53  1:28  1:39   15   43:25 20.7  0:57   22   24:30  8:10 1:23:23 
   15  228 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  39    7 12:12  1:24  1:51   23   45:38 19.7  0:44   17   23:33  7:51 1:23:57 
   16   51 Scott Berry             St. Louis Park     MN  36   21 14:23  1:39  1:12   14   43:12 20.8  0:50   24   24:36  8:12 1:24:12 
   17  475 Jason Sedlak            Bloomington        MN  39   25 14:48  1:41  2:08    7   40:29 22.2  2:04   26   24:53  8:18 1:24:21 
   18   83 Michael Cervenka        Minneapolis        MN  35    2 11:22  1:18  2:01   22   45:34 19.8  1:58   18   23:56  7:59 1:24:49 
   19   16 Scott Allen             Eden Prairie       MN  39   19 14:11  1:37  1:42   19   44:27 20.2  1:06   20   24:23  8:08 1:25:47 
   20  577 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35   18 14:07  1:37  1:47   21   44:52 20.1  0:46   23   24:32  8:11 1:26:02 
   21  302 Jason Krob              Minneapolis        MN  37   11 12:51  1:28  2:54   28   47:35 18.9  1:46    7   21:19  7:07 1:26:22 
   22  209 Alan Haskins            Hugo               MN  38   13 13:05  1:30  1:47   24   46:21 19.4  1:09   25   24:50  8:17 1:27:11 
   23   43 George Beatty           Hudson             WI  37   20 14:17  1:38  3:28   18   44:18 20.3  1:40   21   24:25  8:09 1:28:05 
   24   33 Matt Bakker             Brooklyn Park      MN  35    3 11:32  1:19  3:51   27   47:00 19.1  1:34   31   26:10  8:44 1:30:05 
   25   47 Weldon Bell             Minnetonka         MN  36   36 18:02  2:03  1:59   31   48:43 18.5  0:39    9   21:31  7:11 1:30:53 
   26  264 Ben Johnson             Minneapolis        MN  39   41 20:22  2:19  1:51   17   43:59 20.5  1:41   15   23:21  7:47 1:31:12 
   27  395 Nicolas Oustlant        Minneapolis        MN  37   28 15:38  1:47  2:36   20   44:50 20.1  1:18   32   26:57  8:59 1:31:16 
   28  297 Bryan Koster            Plymouth           MN  35   26 15:22  1:45  2:38   29   47:51 18.8  1:36   27   24:54  8:18 1:32:20 
   29  426 Paul Reichman           Minneapolis        MN  36   39 19:10  2:11  3:26   25   46:34 19.3  1:26   16   23:23  7:48 1:33:58 
   30  102 Mike Craig              Shakopee           MN  38   23 14:26  1:39  2:41   33   49:22 18.2  0:53   36   27:21  9:07 1:34:42 
   31  199 Jamie Halverson         Prior Lake         MN  39   30 15:51  1:49  3:22   30   47:52 18.8  1:15   33   27:06  9:02 1:35:24 
   32  421 Nathan Rajalingam       Minneapolis        MN  35   29 15:45  1:48  2:05   38   51:43 17.4  1:06   28   25:00  8:20 1:35:38 
   33  277 Brian Kelly             St Louis Park      MN  37   34 16:34  1:53  2:15   26   46:47 19.2  2:07   40   28:51  9:37 1:36:32 
   34  339 Matt Manwaring          Maple Grove        MN  37   32 16:08  1:50  3:22   39   52:03 17.3  1:07   19   24:20  8:07 1:36:58 
   35  301 Drew Krejci             Deephaven          MN  37   22 14:26  1:39  2:52   40   52:14 17.2  1:15   39   28:50  9:37 1:39:35 
   36  143 Gregory Fish            Minnetonka         MN  38   37 18:32  2:07  3:57   32   49:13 18.3  1:29   34   27:12  9:04 1:40:21 
   37  163 John Gerken             Minneapolis        MN  37   31 15:54  1:49  3:02   41   52:49 17.0  1:29   37   28:04  9:22 1:41:16 
   38  268 Nick Johnson            Plymouth           MN  36   35 17:36  2:00  4:33   45 1:29:39 10.0         38   28:48  9:36 1:42:52 
   39   80 Glenn Casper            Minneapolis        MN  37   43 22:53  2:36  3:49   37   50:36 17.8  1:28   29   25:32  8:31 1:44:16 
   40   82 Nathan Cerra            St. Louis Park     MN  36   38 18:40  2:08  3:41   36   50:20 17.9  2:05   41   29:33  9:51 1:44:17 
   41  463 John H Scheef           Golden Valley      MN  36   33 16:27  1:53  4:18   42   53:01 17.0  1:50   43   30:46 10:16 1:46:21 
   42  447 Colin Rooney            Edina              MN  39   40 19:43  2:15  3:41   43   53:58 16.7  1:10   45   31:49 10:37 1:50:20 
   43  482 Charles Shepard         Eden Prairie       MN  38   44 26:40  3:02  4:34   35   49:47 18.1  8:09   35   27:18  9:06 1:56:25 
   44  382 Xudong Niu              Minnetonka         MN  38   45 34:36  3:56  3:57   34   49:24 18.2  1:48   42   30:11 10:04 1:59:56 
   45  405 Robbie Peterson         Brooklyn Park      MN  36   42 21:09  2:25  5:14   44 1:04:52 13.9  1:29   44   30:53 10:18 2:03:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  450 Christina Ross          Chaska             MN  35    2 11:43  1:20  1:42    1   40:50 22.0  0:57    5   22:09  7:23 1:17:19 
    2  219 Kelly Heltemes          Eden Prairie       MN  36   10 14:07  1:37  1:32    2   42:37 21.1  0:49    2   19:59  6:40 1:19:02 
    3   11 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  38    5 12:46  1:27  1:45    3   42:42 21.1  0:56    3   21:23  7:08 1:19:29 
    4  476 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  37    3 12:06  1:23  1:24    4   43:21 20.8  0:54    4   21:53  7:18 1:19:37 
    5  200 Naomi Hamer             Orono              MN  39    1 11:29  1:19  2:07    6   44:00 20.5  1:06    8   23:02  7:41 1:21:42 
    6  557 Brenda Trok             Maple Grove        MN  35    8 13:11  1:30  1:32    5   43:35 20.7  1:00    7   22:38  7:33 1:21:54 
    7  464 Kim Scheel              Madison Lake       MN  37   13 14:50  1:42  2:44    8   45:56 19.6  1:50    1   19:31  6:31 1:24:50 
    8  272 Becca Joseph            Minnetonka         MN  39    7 12:55  1:29  1:42   13   48:39 18.5  0:53    6   22:21  7:27 1:26:29 
    9  652 Katie Willsey           Sheboygan          WI  37    9 13:40  1:34  3:17    7   45:37 19.7  1:43   10   23:25  7:49 1:27:40 
   10   94 Casey Claypool          Deephaven          MN  35   15 15:13  1:44  2:05    9   46:13 19.5  1:07   11   23:49  7:57 1:28:27 
   11  111 Sarah Davis             Hopkins            MN  36   16 15:22  1:45  2:44   12   48:21 18.6  1:02    9   23:13  7:45 1:30:39 
   12  195 Anne Gustin             Edina              MN  35   12 14:45  1:41  1:42   11   47:56 18.8  0:48   14   25:42  8:34 1:30:53 
   13  255 Jen Jensen              Victoria           MN  38   17 16:01  1:50  2:11   16   50:23 17.9  1:09   13   24:42  8:14 1:34:23 
   14  278 Carin Kelly             St Louis Park      MN  37   20 17:19  1:58  1:57   17   50:58 17.7  1:15   12   24:26  8:09 1:35:53 
   15  565 Penny Verdeck           Glencoe            MN  39   18 16:25  1:52  2:04   15   49:59 18.0  1:37   16   26:05  8:42 1:36:09 
   16  373 Rachel Nelson           Chaska             MI  38   24 18:39  2:08  2:29   10   47:20 19.0  0:52   19   28:09  9:23 1:37:27 
   17  262 Leanne Johansen         Wayzata            MN  38    6 12:50  1:28  3:06   21   55:35 16.2  0:42   17   26:28  8:50 1:38:39 
   18  477 Barbara Seifert         Shorewood          MN  38   11 14:08  1:37  4:00   19   53:05 17.0  1:06   18   27:18  9:06 1:39:35 
   19   32 Evonne Bak              Excelsior          MN  36   23 18:36  2:07  4:13   14   48:49 18.4  1:28   20   28:13  9:25 1:41:18 
   20  208 Anne Hartman            Plymouth           MN  38   22 18:10  2:04  1:52   18   52:21 17.2  1:19   23   28:35  9:32 1:42:15 
   21  496 Katie Skinner           Excelsior          MN  39   21 17:20  1:59  3:39   29 1:46:29  8.5         15   26:03  8:41 1:43:34 
   22  385 Amy Ode                 Plymouth           MN  37    4 12:44  1:27  3:04   24   58:44 15.3  0:47   22   28:32  9:31 1:43:48 
   23  501 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  38   19 16:33  1:53  3:52   23   58:22 15.4  1:57   21   28:23  9:28 1:49:06 
   24  181 Betsy Grams             Chanhassen         MN  38   25 19:24  2:13  2:57   22   57:39 15.6  1:56   24   29:04  9:42 1:50:58 
   25  267 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  37   28 22:07  2:31  2:38   20   53:45 16.7  1:54   25   31:39 10:33 1:52:02 
   26  591 Jenniffer Whitworth     Brooklyn Center    MN  37   14 15:06  1:43  5:42   28 1:10:10 12.8  3:05   26   36:07 12:03 2:10:09 
   27  189 April Guillaume         Chanhassen         MN  39   29 25:42  2:56  4:21   25 1:03:19 14.2  1:45   27   36:16 12:06 2:11:21 
   28  229 Lisa Hoelzer            Rochester          MN  39   27 21:59  2:30  5:46   26 1:05:44 13.7  2:03   28   37:06 12:22 2:12:36 
   29  418 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  39   26 20:23  2:19  3:35   27 1:06:21 13.6  2:04   29   43:15 14:25 2:15:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43    4 11:25  1:18  1:29    1   36:32 24.6  0:36    1   18:02  6:01 1:08:02 
    2   26 Jon Armour              Golden Valley      MN  44    2 10:19  1:11  1:13    2   38:24 23.4  0:57    5   20:15  6:45 1:11:05 
    3  513 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  43    1  9:58  1:08  1:31   10   39:38 22.7  0:51    3   19:56  6:39 1:11:52 
    4  504 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  43    3 10:58  1:15  1:26    4   38:40 23.3  0:53    6   20:19  6:47 1:12:14 
    5  343 Steve Marshall          Minneapolis        MN  42    9 12:45  1:27  1:25    5   39:24 22.8  1:09    2   19:24  6:28 1:14:05 
    6  541 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  41    7 12:41  1:27  1:38   11   39:45 22.6  0:46    4   20:13  6:45 1:15:01 
    7   60 Mike Blair              Prior Lake         MN  44    6 12:40  1:27  1:33    3   38:29 23.4  0:42   12   21:40  7:14 1:15:03 
    8  324 Mark Linquist                              MN  42   12 12:57  1:29  2:12    9   39:37 22.7  0:48    7   20:36  6:52 1:16:08 
    9  325 David Liske             Saint Louis Park   MN  42   19 13:35  1:33  1:37   13   40:13 22.4  0:51   10   21:07  7:03 1:17:20 
   10  473 Sean Sciara             Blaine             MN  42   11 12:47  1:28  2:06   15   40:40 22.1  1:01    9   21:05  7:02 1:17:38 
   11  364 Tony Mosser             Mayer              MN  41    5 12:33  1:26  2:02   18   42:02 21.4  1:02    8   20:41  6:54 1:18:17 
   12  247 Brad Ingles             Saint Paul         MN  44   20 13:52  1:35  1:35    6   39:28 22.8  1:05   15   22:18  7:26 1:18:17 
   13  213 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40    8 12:44  1:27  2:27    8   39:36 22.7  1:34   16   22:32  7:31 1:18:51 
   14  474 Steve Secker            Eleva              WI  43   13 13:11  1:30  1:22    7   39:29 22.8  0:53   25   24:12  8:04 1:19:06 
   15  196 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  41   17 13:30  1:32  2:19   21   42:26 21.2  0:58   11   21:38  7:13 1:20:48 
   16  387 Stephen Olin            Edina              MN  40   32 15:53  1:49  1:17   14   40:20 22.3  0:44   19   22:46  7:36 1:20:59 
   17  294 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  43   18 13:32  1:33  1:17   23   42:44 21.1  0:54   18   22:45  7:35 1:21:11 
   18   31 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  42   16 13:27  1:32  2:03   24   42:52 21.0  1:06   13   21:56  7:19 1:21:23 
   19  597 Garrett Wilson          Edina              MN  43   15 13:22  1:32  2:12   19   42:04 21.4  0:53   22   23:53  7:58 1:22:23 
   20  491 Chris Simons            Deephaven          MN  43   21 14:08  1:37  2:07   22   42:42 21.1  1:03   17   22:33  7:31 1:22:31 
   21   77 David Cantrill          Chanhassen         MN  40   22 14:31  1:39  1:40   16   41:15 21.8  1:11   24   24:02  8:01 1:22:39 
   22  592 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  44   28 14:54  1:42  1:58   17   42:01 21.4  1:31   29   24:57  8:19 1:25:19 
   23    4 Daniel Abercrombie      Chanhassen         MN  40   10 12:47  1:28  2:05   25   43:58 20.5  1:07   34   25:33  8:31 1:25:28 
   24  390 Erik Olson              Minneapolis        MN  42   26 14:42  1:41  2:30   20   42:08 21.4  1:19   30   24:59  8:20 1:25:37 
   25  154 Dan Fritz               Golden Valley      MN  42   23 14:34  1:40  2:54   12   40:11 22.4  1:15   37   26:51  8:57 1:25:43 
   26  424 David Reeder            Chanhassen         MN  43   14 13:15  1:31  2:25   45 1:16:18 11.8         35   25:54  8:38 1:27:00 
   27  308 Gianluca Laquidara      Cerveteri          RO  43   25 14:41  1:41  1:43   28   45:24 19.8  0:59   27   24:34  8:12 1:27:18 
   28  411 Michael Pietrowski      Hopkins            MN  42   29 15:07  1:43  2:58   31   46:43 19.3  0:42   21   23:34  7:52 1:29:02 
   29  529 Aaron Swann             Edina              MN  44   40 18:00  2:03  2:16   26   44:56 20.0  0:53   20   23:23  7:48 1:29:25 
   30  182 Andy Grant              Eden Prairie       MN  43   31 15:49  1:48  2:31   27   45:07 19.9  0:58   38   27:01  9:01 1:31:24 
   31  210 Scott Haskins           Excelsior          MN  42   35 16:29  1:53  3:40   29   46:30 19.4  1:25   23   24:01  8:01 1:32:02 
   32  320 Jason Lien              St. Paul           MN  42   34 16:07  1:50  3:44   30   46:34 19.3  1:51   33   25:16  8:26 1:33:29 
   33  231 Matt Hohmann            Apple Valley       MN  40   36 16:39  1:54  4:20   34   48:05 18.7  1:51   28   24:44  8:15 1:35:37 
   34   46 Scott Bell              Edina              MN  42   30 15:44  1:48  3:41   39   50:05 18.0  1:07   31   25:06  8:22 1:35:41 
   35  271 Ward Johnson            Minneapolis        MN  43   24 14:40  1:40  3:48   32   47:11 19.1  2:29   41   27:36  9:12 1:35:43 
   36  542 Jason Thunstrom         Orono              MN  44   42 19:39  2:14  2:28   36   49:11 18.3  1:09   26   24:13  8:05 1:36:39 
   37  462 Jeff Scharmer           Mankato            MN  44   39 17:24  1:59  3:19   33   47:35 18.9  0:58   40   27:31  9:11 1:36:44 
   38  530 Jon Swanson             Minneapolis        MN  44   27 14:51  1:42  3:43   37   49:16 18.3  1:48   39   27:21  9:07 1:36:57 
   39  599 Barton Wold             Maple Grove        MN  40   37 16:57  1:56  3:45   41   51:02 17.6  1:13   32   25:09  8:23 1:38:03 
   40   23 Omar Ansari             Golden Valley      MN  44   33 15:58  1:49  3:06   40   50:53 17.7  1:34   36   26:48  8:56 1:38:16 
   41  336 Jason Maack             Eagan              MN  40   43 20:33  2:21  3:11   35   48:40 18.5  1:00   44   28:32  9:31 1:41:54 
   42   85 John Chapman            Eagan              MN  41   41 18:30  2:07  2:44   38   49:54 18.0  1:47   45   31:06 10:22 1:44:00 
   43  380 Leigh Niebuhr           Minneapolis        MN  44   45 28:20  3:14  6:26   42   53:46 16.7  3:00   14   22:17  7:26 1:53:47 
   44  372 Michael Nelson          Excelsior          MN  44   38 16:59  1:56 11:37   43   59:44 15.1  2:42   42   28:06  9:22 1:59:05 
   45  222 Scott Henke             Stillwater         MN  40   44 23:19  2:39  3:48   44 1:05:06 13.8  2:02   43   28:13  9:25 2:02:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 Catherine Lee           Minneapolis        MN  40    2 12:42  1:27  1:36    1   40:35 22.2  0:38    1   20:59  7:00 1:16:28 
    2  148 Sarah Foley             Cologne            MN  43    4 12:57  1:29  1:26    4   43:23 20.7  0:47    2   21:34  7:12 1:20:05 
    3  478 Mary Sellke             Golden Valley      MN  44    7 13:30  1:32  1:11    2   42:19 21.3  1:11    5   22:59  7:40 1:21:07 
    4   12 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  44    6 13:18  1:31  1:32    7   44:54 20.0  0:55    8   24:33  8:11 1:25:10 
    5  230 Anne Hoeschen           Freeport           MN  40   14 15:10  1:44  1:29    5   43:57 20.5  1:00    7   24:28  8:10 1:26:01 
    6  422 Lara Rampetsreiter      Maple Grove        MN  44    5 13:17  1:31  1:29   12   45:57 19.6  1:09   11   25:19  8:27 1:27:09 
    7  590 Brook Wheeler           Maple Grove        MN  43   11 14:26  1:39  2:46    8   45:08 19.9  1:23    6   24:06  8:02 1:27:48 
    8  342 Sandy Marshall          Minneapolis        MN  42    3 12:43  1:27  3:07    3   43:14 20.8  1:45   15   27:02  9:01 1:27:48 
    9  540 Lara Thomas             Saint Louis Park   MN  40    1 11:38  1:20  2:51   10   45:33 19.8  1:08   16   27:11  9:04 1:28:19 
   10  162 Lori Gengler            Plymouth           MN  42   18 16:03  1:50  1:45   11   45:34 19.8  1:27    9   24:49  8:17 1:29:36 
   11  270 Sarah Johnson           Castle Rock        CO  43   13 14:43  1:41  2:08    9   45:31 19.8  1:08   18   27:35  9:12 1:31:03 
   12  377 Marie Newcome           Minnetonka         MN  41   10 14:21  1:38  2:08   13   46:59 19.2  1:05   20   28:17  9:26 1:32:48 
   13   50 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  41   20 17:04  1:57  3:40   15   48:39 18.5  1:21    3   22:42  7:34 1:33:23 
   14  249 Leslie Iyer             Edina              MN  42   22 18:07  2:04  2:16    6   44:29 20.2  1:33   21   28:27  9:29 1:34:50 
   15   73 Tricia Byrne            Minneapolis        MN  41   16 15:40  1:47  2:40   17   49:42 18.1  2:04   10   25:19  8:27 1:35:23 
   16  383 Cheryl Oconnell         Eden Prairie       MN  43   15 15:24  1:45  2:16   16   49:38 18.1  1:04   17   27:17  9:06 1:35:37 
   17  368 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  44    9 14:03  1:36  2:19   21   53:21 16.9  1:15   12   25:54  8:38 1:36:50 
   18  384 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  44    8 13:33  1:33  1:52   14   48:20 18.6  1:52   22   31:19 10:27 1:36:54 
   19  243 Julie Hurley            Excelsior          MN  41   17 15:43  1:48  3:45   22   53:45 16.7  1:00    4   22:46  7:36 1:36:56 
   20   24 Rebecca Ansari          Golden Valley      MN  41   12 14:42  1:41  2:27   18   51:09 17.6  2:12   19   28:03  9:21 1:38:31 
   21  203 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  41   19 16:57  1:56  4:10   20   52:15 17.2  1:07   14   26:21  8:47 1:40:47 
   22  187 Angela Grinnell         Eden Prairie       MN  43   25 21:33  2:27  4:14   19   51:54 17.3  3:08   13   26:14  8:45 1:47:01 
   23  177 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  41   23 18:16  2:05  3:56   23   54:15 16.6  1:26   24   34:05 11:22 1:51:55 
   24  164 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  42   24 19:28  2:13  2:48   24   57:41 15.6  1:15   26   36:54 12:18 1:58:03 
   25   69 Marie Bridge            Excelsior          MN  42   21 18:04  2:04  9:18   25   58:44 15.3  5:43   23   31:47 10:36 2:03:34 
   26  334 Lisa Lund               Excelsior          MN  43   26 23:12  2:39  4:08   26 1:01:17 14.7  3:13   25   36:13 12:05 2:08:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  406 Tom Pettit              Excelsior          MN  45    2 10:37  1:13  1:17    2   38:41 23.3  0:45    2   18:42  6:14 1:10:00 
    2   30 Omar Awad               Shoreview          MN  45    1 10:04  1:09  1:15    5   39:47 22.6  0:47    3   18:44  6:15 1:10:36 
    3  142 Sean Finn               Savage             MN  48   12 13:16  1:31  1:29    6   39:59 22.5  0:47    4   19:30  6:30 1:15:00 
    4  586 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48   11 13:00  1:29  1:17    8   40:20 22.3  0:54    5   20:35  6:52 1:16:04 
    5  139 Nick Essma              Edina              MN  46    3 12:04  1:23  1:44    7   39:59 22.5  1:11   10   22:44  7:35 1:17:41 
    6  571 Tim J Walker            Minnetonka         MN  47   10 12:56  1:29  1:34    4   39:20 22.9  0:50   20   23:55  7:59 1:18:33 
    7   28 Mark Augdahl            Chaska             MN  48    5 12:23  1:25  2:13   12   42:57 21.0  1:21    6   21:45  7:15 1:20:37 
    8  110 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47    7 12:40  1:27  1:24   16   43:37 20.6  1:01   11   22:50  7:37 1:21:31 
    9  437 Rick Rodgers            Excelsior          MN  47   17 13:56  1:35  2:23    9   42:02 21.4  1:16   13   22:54  7:38 1:22:29 
   10  323 Dave Link               Eden Prairie       MN  47    9 12:50  1:28  1:48   11   42:55 21.0  1:08   26   24:44  8:15 1:23:24 
   11  481 Brad Severson           Minnetonka         MN  47   19 14:06  1:37  1:53   23   45:04 20.0  1:32    9   22:14  7:25 1:24:48 
   12  225 Thomas Hiel             Santa Monica       CA  49   16 13:40  1:34  1:36   19   44:13 20.4  1:50   21   24:01  8:01 1:25:18 
   13  471 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  47   41 18:30  2:07  2:28    1   38:05 23.6  1:26   27   25:05  8:22 1:25:32 
   14   72 Michael Burica          Plymouth           MN  45    8 12:45  1:27  2:26   22   44:36 20.2  1:10   23   24:37  8:13 1:25:32 
   15  575 Steve Wander            Minnetonka         MN  46   21 14:16  1:38  1:51   15   43:34 20.7  1:35   25   24:43  8:15 1:25:58 
   16  134 Jeff Engel              Carver             MN  48   14 13:36  1:33  3:16   21   44:25 20.3  1:29   17   23:35  7:52 1:26:19 
   17  376 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  47   23 14:37  1:40  2:13   13   43:11 20.8  1:37   28   25:26  8:29 1:27:01 
   18  244 Mike Hurley             Edina              MN  45   33 16:32  1:53  3:02   24   45:22 19.8  0:38    7   21:48  7:16 1:27:20 
   19  241 John Hughes             Long Lake          MN  45   18 14:04  1:36  2:43   31   46:31 19.3  1:00   14   23:13  7:45 1:27:28 
   20  159 Paul Gaskin             Victoria           MN  47    4 12:13  1:24  2:25   37   47:40 18.9  1:42   19   23:52  7:58 1:27:51 
   21  248 Scott Ingram            Victoria           MN  47   22 14:30  1:39  2:44   30   46:31 19.3  1:21   15   23:18  7:46 1:28:23 
   22  216 Scott Heimes            Minneapolis        MN  45   40 18:20  2:05  2:47   41   49:31 18.2  1:47    1   16:03  5:21 1:28:26 
   23  261 Jim Johanning           Gem Lake           MN  45   31 15:51  1:48  2:11   17   43:48 20.5  1:16   29   25:30  8:30 1:28:34 
   24  362 Mark Morrison           Maple Grove        MN  46   26 15:12  1:44  1:53   18   43:54 20.5  1:43   31   25:54  8:38 1:28:34 
   25  168 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  48   39 17:55  2:03  2:25   14   43:30 20.7  1:02   22   24:25  8:09 1:29:15 
   26  104 Rich Cunningham         Davenport          IA  48   48 24:44  2:49  1:52    3   39:16 22.9  1:08   12   22:52  7:38 1:29:49 
   27  160 Joseph Gefroh           Bloomington        MN  49   28 15:26  1:46  2:18   10   42:44 21.1  1:43   38   27:43  9:15 1:29:52 
   28  176 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  47    6 12:40  1:27  1:36   39   48:37 18.5  1:32   30   25:49  8:37 1:30:12 
   29  300 Eric Krantz             Chanhassen         MN  48   32 16:24  1:52  2:13   33   47:03 19.1  1:17   16   23:23  7:48 1:30:17 
   30   76 Jr Campuzano            Excelsior          MN  49   37 17:27  1:59  2:45   25   45:24 19.8  1:36   18   23:47  7:56 1:30:57 
   31  524 Nick Summers            Mound              MN  46   13 13:30  1:32  2:07   29   46:26 19.4  1:05   40   28:17  9:26 1:31:23 
   32  333 Dan Lund                Chanhassen         MN  49   29 15:37  1:47  3:16   20   44:24 20.3  1:45   34   26:42  8:54 1:31:42 
   33  578 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  45   30 15:45  1:48  2:25   27   46:05 19.5  1:37   33   26:01  8:41 1:31:51 
   34  413 Michael Polis           Plymouth           MN  46   36 17:24  1:59  2:47   26   46:03 19.5  1:30   24   24:39  8:13 1:32:21 
   35   62 Bret Adam Boettcher     San Francisco      CA  45   24 14:38  1:40  3:09   34   47:14 19.1  1:25   32   25:58  8:40 1:32:23 
   36  138 Jay Erb                 Excelsior          MN  47   15 13:40  1:34  2:43   32   46:34 19.3  0:58   41   28:46  9:36 1:32:39 
   37  442 Mike Rogers             Minnetonka         MN  49   34 16:54  1:56  2:16   28   46:17 19.4  2:00   35   26:50  8:57 1:34:16 
   38  340 Dan Maras               Shakopee           MN  48   20 14:14  1:38  3:15   38   48:19 18.6  1:23   42   29:15  9:45 1:36:23 
   39  549 Jeff Tortelli           Chaska             MN  47   25 15:11  1:44  2:38   43   50:14 17.9  1:02   39   27:50  9:17 1:36:53 
   40  113 Rob Delaune             Shoreview          MN  49                          35   47:20 19.0  1:40    8   22:07  7:23 1:38:26 
   41  285 Thomas Kirk             Somerset           WI  48   44 19:54  2:16  3:17   42   49:38 18.1  1:34   36   27:14  9:05 1:41:35 
   42  359 Mark Mooers             Edina              MN  45   45 21:13  2:25  5:17   36   47:20 19.0  1:10   44   29:35  9:52 1:44:34 
   43  281 Daniel Kessler          Chaska             MN  49   27 15:19  1:45  2:34   45   51:51 17.4  2:31   49   33:48 11:16 1:46:01 
   44  337 Gregory Maddrey         Wayzata            MN  45   35 17:10  1:57  4:05   46   52:42 17.1  2:11   46   31:10 10:24 1:47:16 
   45  299 Ioannis Koutlas         Minneapolis        MN  49   46 22:38  2:35  3:59   40   48:56 18.4  2:06   50   35:40 11:54 1:53:18 
   46  303 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  48   43 19:21  2:12  4:00   50 1:02:24 14.4  1:05   37   27:40  9:14 1:54:27 
   47  409 Jon Pierce              Excelsior          MN  45   38 17:48  2:02  2:29   48   54:45 16.4  1:37   51   38:02 12:41 1:54:39 
   48   67 Jay Bozicevich          Golden Valley      MN  45   49 27:57  3:11  4:26   44   51:20 17.5  1:58   47   32:01 10:41 1:57:40 
   49   96 Ken Clemons             Bloomington        MN  49   47 23:54  2:43  4:37   49   58:57 15.3  2:05   43   29:30  9:50 1:59:01 
   50   54 Sanjiv Bhatt            Minnetonka         MN  48   42 18:51  2:09  3:44   51 1:07:46 13.3  0:25   45   29:58 10:00 2:00:43 
   51  351 Stephen McFarland       Hudson             WI  49   50 28:52  3:17  4:58   47   54:10 16.6  1:28   48   32:11 10:44 2:01:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  532 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  47    3 12:51  1:28  1:05    1   40:26 22.3  0:59    1   20:18  6:46 1:15:37 
    2   75 Patty Campbell          Plymouth           MN  45    2 12:33  1:26  1:08    3   45:50 19.6  0:53    5   25:24  8:28 1:25:47 
    3  550 Beth Trautman           Medina             MN  47   11 16:20  1:52  1:19    2   43:09 20.9  0:55   10   26:19  8:47 1:28:01 
    4  519 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  47    1 10:20  1:11  1:43   11   49:27 18.2  1:25   18   28:23  9:28 1:31:16 
    5  488 Kim Siebold             Lakeville          MN  45    8 16:00  1:50  1:31    4   46:13 19.5  2:00    6   25:44  8:35 1:31:26 
    6  220 Kelly Henderson         Chanhassen         MN  47    5 13:27  1:32  1:36   12   49:39 18.1  1:11   15   27:36  9:12 1:33:27 
    7  436 Debora Rodgers          Excelsior          MN  49   13 16:37  1:54  2:19    7   47:52 18.8  2:00    4   25:16  8:26 1:34:01 
    8  149 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  46   14 17:18  1:58  2:17    6   47:11 19.1  1:27    9   26:05  8:42 1:34:15 
    9  520 Monica Stone            Minnetonka         MN  45   21 18:45  2:08  2:33    5   46:50 19.2  1:29    7   25:56  8:39 1:35:31 
   10  583 Teresa Welch            Eden Prairie       MN  47    4 13:10  1:30  2:08   16   52:01 17.3  1:01   13   27:26  9:09 1:35:44 
   11  445 Kathleen Roller         Orono              MN  45   17 17:27  1:59  1:35    8   48:00 18.8  1:41   14   27:30  9:10 1:36:12 
   12  585 Kimberly Wells          Eden Prairie       MN  48    9 16:06  1:50  3:22   14   50:28 17.8  1:49    3   25:07  8:23 1:36:50 
   13  348 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  45   15 17:18  1:58  1:59   10   48:48 18.4  1:28   16   27:51  9:17 1:37:23 
   14  257 Mary Jensen             Byron              MN  46   12 16:29  1:53  2:46   19   55:03 16.3  1:01    2   24:27  8:09 1:39:43 
   15  156 Pamela Gajdosik         Minneapolis        MN  45   16 17:24  1:59  2:32   13   50:07 18.0  1:36   20   28:54  9:38 1:40:30 
   16  523 Belinda Stutzman        Deephaven          MN  48   20 18:01  2:03  3:00    9   48:12 18.7  3:18   23   31:37 10:33 1:44:06 
   17  454 Catherine Rude          Excelsior          MN  48    7 15:18  1:45  3:11   20   56:34 15.9  1:05   17   28:20  9:27 1:44:26 
   18  214 Bridget Hegman          Lakeville          MN  45   19 17:46  2:02  3:23   17   54:13 16.6  3:05   12   26:51  8:57 1:45:16 
   19  207 Colleen Harristhal      Shorewood          MN  48   25 22:02  2:31  2:39   15   51:46 17.4  2:30   11   26:33  8:51 1:45:29 
   20  331 Susan Lovering          Excelsior          MN  45   10 16:10  1:51  2:43   22   56:59 15.8  1:43   21   28:58  9:40 1:46:31 
   21  318 Cindy Lesage            Tonka Bay          MN  45   28 24:25  2:47  3:22   18   54:29 16.5  1:39    8   26:01  8:41 1:49:53 
   22  607 Kimberly Young          Minnetonka         MN  47   24 21:19  2:26  2:59   23   58:30 15.4  2:29   19   28:25  9:29 1:53:40 
   23   68 Roxie Bozicevich        Golden Valley      MN  45   18 17:37  2:01  3:21   27 1:03:25 14.2  1:11   22   30:25 10:09 1:55:57 
   24  611 Laura Zontelli          Minnetonka         MN  45   22 19:53  2:16  4:56   25 1:00:32 14.9  3:56   24   31:47 10:36 2:01:01 
   25   78 Brenda Carriere         Brooklyn Center    MN  49    6 13:43  1:34  3:02   26 1:03:04 14.3  2:17   28   39:06 13:02 2:01:10 
   26  415 S. Mechelle Powers      Custer             SD  46   27 23:12  2:39  3:12   21   56:54 15.8  1:02   27   37:46 12:36 2:02:03 
   27  423 Janelle Ranek           Minneapolis        MN  49   26 22:33  2:34  2:53   24   59:07 15.2  1:33   25   36:29 12:10 2:02:33 
   28  205 Margaret Harris         Byron              MN  49   23 20:32  2:20  4:44   28 1:04:00 14.1  1:17   26   37:23 12:28 2:07:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  173 David Goldberg          Minnetrista        MN  53    1 10:41  1:13  1:15    1   38:03 23.7  0:42    3   20:53  6:58 1:11:34 
    2  291 David Knack             Prior Lake         MN  51    7 11:42  1:20  1:44    2   38:39 23.3  0:44    2   20:36  6:52 1:13:24 
    3  639 Randy Knutson           Mankato            MN  51    8 12:34  1:26  1:55    3   38:46 23.2  0:58    4   22:37  7:33 1:16:48 
    4  388 Kevin Olsen             Orono              MN  54    5 11:27  1:19  1:10    4   40:05 22.5  0:41    5   23:29  7:50 1:16:50 
    5  180 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53   19 14:09  1:37  1:46    5   40:25 22.3  1:07    1   20:33  6:51 1:17:59 
    6  547 Jon Tollefson           Edina              MN  53    3 11:11  1:17  2:02    6   40:25 22.3  1:38    7   23:44  7:55 1:18:59 
    7  539 Steve Theis             Deephaven          MN  54    9 12:36  1:26  1:39    9   42:19 21.3  1:25    8   24:04  8:02 1:22:02 
    8  499 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  52   15 13:50  1:35  2:10    7   40:35 22.2  1:22   11   24:37  8:13 1:22:31 
    9  198 Robb Hall               Chanhassen         MN  51   12 13:28  1:32  2:25    8   41:39 21.6  1:28    6   23:37  7:53 1:22:36 
   10  602 Tim Woodfield           Victoria           MN  51   11 12:47  1:28  2:17   10   42:33 21.2  1:15   12   24:53  8:18 1:23:43 
   11   56 Chuck Bies              Waconia            MN  53   13 13:29  1:32  3:12   11   43:00 20.9  1:42   10   24:26  8:09 1:25:47 
   12  605 Bryan Wray              Eagan              MN  52   17 14:07  1:37  3:01   12   44:09 20.4  1:33   14   25:16  8:26 1:28:04 
   13  321 Rick Lindblom           Minnetonka         MN  54   10 12:39  1:27  2:53   17   46:46 19.2  0:43   17   25:57  8:39 1:28:56 
   14  206 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  52   21 16:15  1:51  3:31   16   45:46 19.7  1:29    9   24:24  8:08 1:31:23 
   15  551 Bill Traxler            Victoria           MN  51   30 18:25  2:06  3:46   13   44:12 20.4  0:54   13   25:12  8:24 1:32:27 
   16   42 Terry Beachey           Excelsior          MN  52   31 19:03  2:10  1:54   14   44:30 20.2  1:39   15   25:31  8:31 1:32:36 
   17  202 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  52   14 13:33  1:33  2:54   19   48:26 18.6  1:47   19   26:18  8:46 1:32:56 
   18  469 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51   22 17:27  1:59  2:01   15   45:01 20.0  2:04   21   27:14  9:05 1:33:46 
   19  280 Timothy Kenyon          Minnetonka         MN  53   18 14:08  1:37  2:39   23   50:28 17.8  1:12   16   25:51  8:37 1:34:17 
   20  236 James Hoopes            Chanhassen         MN  53   29 18:13  2:05  2:14   18   47:54 18.8  1:35   25   28:37  9:33 1:38:31 
   21  455 Michael Rude            Excelsior          MN  51   16 14:05  1:36  4:48   26   52:56 17.0  2:32   18   26:02  8:41 1:40:20 
   22  185 John Griep              Minnetonka         MN  53   27 18:05  2:04  3:10   22   49:25 18.2  1:28   24   28:27  9:29 1:40:33 
   23  152 Steve Friswold          Eden Prairie       MN  54   23 17:43  2:01  4:45   21   49:20 18.2  1:58   23   28:15  9:25 1:41:59 
   24  151 Rob Frischmann          Victoria           MN  50   20 15:53  1:49  4:04   28   55:14 16.3  0:45   20   27:10  9:04 1:43:03 
   25  498 Phillip Smith           Excelsior          MN  53   26 17:59  2:03  4:34   27   53:49 16.7  1:28   22   27:21  9:07 1:45:09 
   26  313 Peter Lawyer            Wayzata            MN  52   24 17:43  2:01  5:39   20   49:18 18.3  3:25   26   31:14 10:25 1:47:17 
   27  170 Mark Gittleman          Edina              MN  50   28 18:08  2:04  4:19   25   51:53 17.3  2:13   28   33:38 11:13 1:50:10 
   28  579 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  53   25 17:56  2:03  3:37   24   51:29 17.5  2:42   29   37:54 12:38 1:53:36 
   29  401 Derald Pederson         Edina              MN  51   32 23:08  2:38  5:46   29 1:00:49 14.8  1:36   27   32:17 10:46 2:03:35 
   30  588 John Weum               Eden Prairie       MN  53    2 11:09  1:16  2:21   30 1:20:20 11.2                                  
   31  310 Brian Lavelle           Chaska             MN  52    4 11:22  1:18  1:18                                                    
   32   90 Chris Chinander         Norwood            MN  53    6 11:41  1:20  1:41                                                    
   33   57 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  52                                                                           

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  511 Laurie Stanek           Prior Lake         MN  50    3 14:27  1:39  1:40    1   43:04 20.9  0:55    1   22:57  7:39 1:23:01 
    2  103 Cindy Crawford          Deephaven          MN  51    1 13:31  1:33  1:31    3   45:00 20.0  1:06    4   25:31  8:31 1:26:38 
    3  172 Lisa Goepfert           Blaine             MN  51    5 15:30  1:46  1:56    2   44:02 20.4  0:51    2   24:49  8:17 1:27:05 
    4  131 Karen Eklin             Plymouth           MN  50    2 13:35  1:33  1:56    5   48:37 18.5  1:11    3   25:30  8:30 1:30:46 
    5   58 Patricia Billmeyer      Plymouth           MN  51    4 15:15  1:44  2:29    4   46:48 19.2  1:39    5   26:34  8:52 1:32:43 
    6  506 Penny Springer          Prior Lake         MN  50    6 16:11  1:51  2:01    7   50:24 17.9  1:02    7   29:08  9:43 1:38:44 
    7  132 Missy Elder             Chanhassen         MN  50    8 20:23  2:19  3:59    6   48:38 18.5  2:10    8   29:08  9:43 1:44:16 
    8  546 Michelle Tichey         St Paul            MN  50    7 19:03  2:10  2:13    8   51:12 17.6  1:38    9   32:15 10:45 1:46:19 
    9  121 Carol Donen             Chanhassen         MN  54    9 20:37  2:21  4:37    9   56:48 15.8  1:12    6   27:44  9:15 1:50:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  556 John Trettel            Excelsior          MN  55    8 13:40  1:34  1:15    3   40:33 22.2  0:59    2   19:19  6:27 1:15:44 
    2  144 Skip Fitting            Buffalo            MN  59    6 13:34  1:33  2:02    2   40:20 22.3  0:49    1   19:01  6:21 1:15:45 
    3  273 Mike Jovanovich         Neenah             WI  56    9 14:10  1:37  1:13    1   39:54 22.6  0:47    4   20:59  7:00 1:17:00 
    4  266 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57    3 12:50  1:28  1:36    5   41:07 21.9  1:21    5   21:52  7:18 1:18:44 
    5  212 Tad Hauck               Eden Prairie       MN  56    2 12:42  1:27  1:51    4   41:04 21.9  1:35    6   23:13  7:45 1:20:24 
    6  307 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  59    1 12:41  1:27  2:26    7   41:29 21.7  1:01    7   23:25  7:49 1:21:00 
    7  171 Paul Glade              Cedar Falls        IA  59   12 15:08  1:44  1:09    9   43:14 20.8  1:08    3   20:36  6:52 1:21:14 
    8  169 Charles Gits            Edina              MN  56    5 13:33  1:33  1:44    8   41:50 21.5  0:51    8   23:27  7:49 1:21:24 
    9  341 Robert Marchetti        Champlin           MN  56   11 14:28  1:39  2:42   10   44:44 20.1  1:19   10   24:56  8:19 1:28:06 
   10  495 Rob Sitek               Hastings           MN  57   10 14:14  1:37  2:03    6   41:24 21.7  1:56   14   29:00  9:40 1:28:35 
   11  120 Richard Dolski          Chaska             MN  56   16 18:02  2:03  3:07   11   44:56 20.0  1:21   11   25:48  8:36 1:33:11 
   12  356 David Meline            Minneapolis        MN  56    4 13:10  1:30  3:14   13   50:07 18.0  0:54   13   27:30  9:10 1:34:52 
   13  470 Sydney Schultz          Burnsville         MN  59   13 17:04  1:57         22 1:47:58  8.3  2:34    9   24:28  8:10 1:37:03 
   14  516 Richard Stevens         Mound              MN  59    7 13:35  1:33  2:10   12   48:53 18.4  2:07   18   35:08 11:43 1:41:51 
   15  431 Don Rinnas              Northville         MI  59   15 17:48  2:02  5:15   15   50:31 17.8  3:01   15   29:28  9:50 1:46:01 
   16  396 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58   17 18:41  2:08  4:08   17   58:23 15.4  2:52   16   30:28 10:10 1:54:30 
   17  486 Dan Sieben              Edina              MN  55   23 32:09  3:40  6:10   14   50:15 17.9  1:56   12   26:18  8:46 1:56:46 
   18  560 Carl Tuura              Plymouth           MN  59   14 17:27  1:59  3:28   18   59:46 15.1  2:28   20   37:52 12:38 2:01:00 
   19  126 Philip Dunlay           Woodland           MN  57   19 21:14  2:25  2:59   19 1:00:23 14.9  3:14   19   36:07 12:03 2:03:56 
   20  118 Eric Diloreto           Minnetonka         MN  59   21 23:17  2:39  8:25   20 1:01:49 14.6  1:45   17   32:04 10:42 2:07:17 
   21  150 Jaime Frischmann        Eden Prairie       MN  58   20 22:02  2:31  5:47   23 5:01:32  3.0         21   38:41 12:54 2:10:03 
   22   52 Frederick Beseler       La Crosse          WI  59   22 23:38  2:42  6:14   16   50:43 17.7  5:33   23   51:05 17:02 2:17:11 
   23   21 Mark Anderson           Excelsior          MN  58   18 19:57  2:16  4:57   21 1:09:55 12.9  1:54   22   45:17 15:06 2:21:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  190 Jan Gunther                                MN  56    2 12:41  1:27  1:32    1   40:29 22.2  0:52    1   20:22  6:48 1:15:54 
    2   97 Bethany Collins         New Hope           MN  59    3 12:48  1:28  2:04    2   45:21 19.8  1:17    6   30:13 10:05 1:31:41 
    3  233 Susan Holt              Plymouth           MN  58    4 13:30  1:32  1:59    4   48:20 18.6  1:33    2   27:19  9:07 1:32:39 
    4  503 Peg Sorensen            Chaska             MN  57    5 13:32  1:33  2:44    3   47:05 19.1  1:04    3   28:51  9:37 1:33:15 
    5  425 Pady Regnier            Excelsior          MN  58    7 16:48  1:55  3:14    5   50:36 17.8  2:11    4   29:42  9:54 1:42:30 
    6  106 Beth Dalton             Woodbury           MN  58    1 11:57  1:22  4:51    7   54:21 16.6  1:26    7   31:37 10:33 1:44:12 
    7  374 Shannon Nelson          St Paul            MN  57    6 16:33  1:53  2:53    6   53:40 16.8  2:46    5   29:52  9:58 1:45:43 
    8  391 Karen Oneal             Minneapolis        MN  58    8 18:50  2:09  2:44    8   56:21 16.0  1:38    8   33:03 11:01 1:52:34 
    9  354 Meg McMonigal           Minndapolis        MN  55   10 22:53  2:36  4:19   10 1:05:05 13.8  0:58   10   40:45 13:35 2:13:59 
   10  175 Marilyn Goldsby         Minnetonka         MN  59    9 21:45  2:29  6:49    9 1:03:43 14.1  7:25    9   38:19 12:47 2:17:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  545 Sonny Thweatt           Lakeville          MN  63    1 13:42  1:34  2:08    2   44:11 20.4  1:08    1   25:24  8:28 1:26:31 
    2   64 Michael Bono            Minneapolis        MN  61    2 14:35  1:40  2:09    3   44:37 20.2  1:14    2   25:28  8:30 1:28:01 
    3   17 Tom Amundson            Minneapolis        MN  63    3 14:45  1:41  1:53    5   46:18 19.4  1:29    4   26:41  8:54 1:31:04 
    4  350 Tom McConville          Osseo              PL  61    7 20:18  2:19  2:31    1   43:43 20.6  0:59    3   26:28  8:50 1:33:58 
    5  598 Mark Winholtz           Andover            MN  62    5 16:09  1:51  1:56    4   45:42 19.7  1:30    5   29:49  9:57 1:35:03 
    6   41 Thomas Bauch            Falcon Hts.        MN  64    6 19:39  2:14  3:33    6   47:40 18.9  2:07    6   33:37 11:13 1:46:33 
    7  275 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64    4 15:27  1:46  3:24    7   52:53 17.0  3:09    7   35:09 11:43 1:49:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  433 Deb Roberts             Nisswa             MN  63    1 14:15  1:38  2:52    1   50:19 17.9  1:27    1   29:18  9:46 1:38:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Ed Penney               Deephaven          MN  65    2 16:59  1:56  3:07    1   45:14 19.9  1:58    2   29:11  9:44 1:36:27 
    2  188 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  65    1 14:37  1:40  3:15    3   50:36 17.8  1:36    3   30:01 10:01 1:40:02 
    3  239 Jerry House             Woodbury           MN  66    5 18:39  2:08  4:58    4   51:22 17.5  2:01    1   24:27  8:09 1:41:24 
    4  155 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  67    3 17:33  2:00  3:46    2   49:08 18.3  3:23    6   37:49 12:37 1:51:38 
    5  494 Richard Simpson         Chanhassen         MN  65    6 18:51  2:09  4:56    6   54:36 16.5  2:23    4   31:21 10:27 1:52:05 
    6   39 James Barthel           Dellwood           MN  67    7 19:11  2:11  4:34    7   55:21 16.3  1:59    5   34:05 11:22 1:55:09 
    7  537 Mike Tenney             Excelsior          MN  69    4 17:38  2:01  5:05    5   53:13 16.9  3:23    7   41:31 13:51 2:00:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        624
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    475
Number of Male   Finishers:              300
Number of Female Finishers:              175
Did not Finish Race or Did Not Start:    131