Sanford Kids Tri for Health
Jackson, MN
6/27/2014

race logo










					                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 27, 2014
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  118 Clay Malchow            Jackson            MN   7    1  0:46  0:57    4    5:17  0:24    7    2:06    9:29 
    2  112 Braeden Arduser         Jackson            MN   7    5  0:49  1:09    2    5:09  0:25    2    2:00    9:29 
    3  117 Ryan Haley              Jackson            MN   7    8  0:52  1:13    3    5:12  0:29    8    2:06    9:50 
    4  129 Jack Goeringer          Truman             MN   6    3  0:48  0:58    6    5:24  0:34    9    2:17   10:00 
    5  114 Benjamin Botsch         Jackson            MN   7    7  0:50  1:26    5    5:18  0:30    4    2:05   10:07 
    6  119 Thomas Sether           Jackson            MN   7    6  0:49  1:59    1    5:02  0:27    1    1:52   10:08 
    7  115 Benjamin Dahlin         Lakefield          MN   7    2  0:47  1:10   11    5:53  0:27   10    2:19   10:34 
    8  131 Austin O'Reilly         Jackson            MN   6    4  0:48  1:42    7    5:32  0:28    3    2:05   10:34 
    9  126 Lane Kruse              Granada            MN   6   12  1:06  1:28    9    5:41  0:45    5    2:05   11:04 
   10  130 Carson Kolander         Jackson            MN   6   11  1:05  1:40                       6    2:06   11:31 
   11  123 Kade Tewes              Jackson            MN   7   10  1:01  1:37   12    5:58  0:38   14    2:58   12:10 
   12  132 Baker Riley             Lakefield          MN   6    9  1:00  1:29   13    6:20  0:19   15    3:07   12:13 
   13  113 Brendan Blackmore       Jackson            MN   7   15  1:21  1:41   10    5:47         16    9:40   12:24 
   14  121 Micah Worthington       Jackson            MN   7   16  1:28  2:23    8    5:41  0:40   11    2:29   12:40 
   15  138 Grant Ambrose           Jackson            MN   5   13  1:17  1:38   14    6:57  0:26   12    2:45   13:02 
   16  134 Benjamim Knakmuhs       Jackson            MN   5   14  1:19  2:06   16   10:25         17   13:14   16:20 
   17  140 Brock Berkner           Jackson            MN   4   17  1:42  2:35   15    8:44  0:35   13    2:58   16:32 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  161 Allie Engebretson       Sherburn           MN   7    6  0:52  1:33    2    5:17  0:34    1    1:57   10:11 
    2  111 Kylee Wenzel            Jackson            MN   7    2  0:48  1:41    1    5:05  0:33    7    2:23   10:28 
    3  125 Maia Goerndt            Blue Earth         MN   6    3  0:49  1:32    7    5:54  0:30    4    2:14   10:56 
    4  124 Olivia Almodovar        Lakefield          MN   7    1  0:47  1:29    5    5:49  0:30    9    2:27   11:00 
    5  120 Madilynn Singler        Lakefield          MN   7    5  0:51  1:32    3    5:40  0:23   13    2:39   11:03 
    6  110 Heidi Johnson           Lakefield          MN   7   16  1:25  1:00    4    5:43  0:32   10    2:27   11:05 
    7  122 Erica Hanson            Jackson            MN   7    4  0:50  2:04    6    5:53         16    9:05   11:45 
    8  136 Madisyn Wachal          Jackson            MN   5    7  0:53  1:52    8    6:15  0:31    6    2:18   11:47 
    9  116 Lenora Devries          Roseville          MN   7   11  1:00  1:46   11    6:59  0:34    2    2:03   12:20 
   10  128 Hadley Wachal           Jackson            MN   6    9  0:59  2:15    9    6:25  0:31    8    2:26   12:33 
   11  127 Renae Vancura           Jackson            MN   6    8  0:54  2:27   10    6:36  0:30    5    2:18   12:44 
   12  135 Paylin Sether           Jackson            MN   5   12  1:17  1:34   13    7:30  0:34    3    2:13   13:06 
   13  139 Chloe Nestegard         Jackson            MN   5   15  1:25  1:57   12    7:02  0:36   14    2:41   13:38 
   14  141 Lilly Nestegard         Jackson            MN   4   14  1:22  1:48   14    7:53  0:35   15    2:42   14:18 
   15  133 Miley Vandevere         Jackson            MN   5   10  1:00  1:49   15    8:40  0:28   11    2:32   14:27 
   16  137 Tressa Withers          Jackson            MN   5   13  1:18  1:47   16    8:55  0:28   12    2:33   14:58 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   42 Payton Handevidt        Jackson            MN  10    1  0:40  0:46    1    7:52  0:19    2    3:39   13:13 
    2   68 Butzon Logan            Jackson            MN   9    5  0:50  0:43    3    8:00  0:20    4    3:44   13:35 
    3   93 Evan Mabrous            Sioux Falls        SD   8    2  0:41  0:58    2    7:54  0:37    1    3:33   13:42 
    4  108 Kie Anderson            Jackson            MN  10    4  0:49  0:54    4    8:04  0:24    5    3:47   13:57 
    5   73 Gibsen Eszlinger        Baltic             SD   8   27  1:12  1:26    5    8:40  0:22    3    3:43   15:20 
    6   65 Skyler Andrews          Lakefield          MN   9    9  0:53  0:52    6    9:24  0:28   11    4:14   15:48 
    7   46 Bennett Viertel         Eden Prairie       MN  10    3  0:48  1:22    7    9:25  0:25    7    3:58   15:57 
    8   63 Dylan Withers           Jackson            MN   9   12  0:55  0:55    8    9:44  0:29    9    4:07   16:08 
    9   56 Matthew Haley           Jackson            MN   9   10  0:53  0:54   12   10:00  0:28   12    4:14   16:28 
   10   84 Johnny Botsch           Jackson            MN   8   13  0:56  1:02   10    9:51  0:26   14    4:18   16:31 
   11   77 Wyatt Wenzel            Jackson            MN   8    7  0:51  0:55   13   10:26  0:21   19    4:29   17:00 
   12   64 Landon Andrews          Lakefield          MN   9   16  1:00  0:57   18   10:45  0:20   10    4:12   17:12 
   13   86 Samuel Brinkman         Jackson            MN   8   24  1:07  1:08   15   10:34  0:43    8    4:02   17:32 
   14   90 Brenan Runge            Lakefield          MN   8   18  1:03  1:13   14   10:27  0:36   18    4:25   17:42 
   15   57 Tyler Hendricks         Jackson            MN   9    6  0:51  1:42   17   10:43  0:27   15    4:20   18:00 
   16  106 Jack Sadusky            Jackson            MN   8   22  1:06  1:42   11    9:58  0:26   26    4:51   18:01 
   17   71 William Devries         Roseville          MN   8   25  1:07  0:52   20   11:01  0:31   25    4:48   18:18 
   18   43 Noah Knakmuhs           Jackson            MN  10   29  1:16  1:32   16   10:42  0:36   13    4:15   18:19 
   19   78 Nolan Ambrose           Jackson            MN   8   14  0:57  1:02   26   11:29  0:30   17    4:23   18:20 
   20   55 Mason Bobb-Singler      Lakefield          MN   9   20  1:04  1:45   22   11:13  0:32    6    3:50   18:22 
   21  107 Rory Schley             Jackson            MN   9   15  0:58  1:58    9    9:51  0:32   29    5:10   18:27 
   22   54 Caleb Vancura           Jackson            MN   9   11  0:54  1:23   21   11:02  0:30   27    5:01   18:48 
   23   79 Luke Anderson           Jackson            MN   8   19  1:04  1:39   23   11:13  0:23   21    4:40   18:58 
   24  109 Kasey Grimmius          Jackson            MN   8    8  0:52  1:32   27   11:35  0:39   16    4:23   18:59 
   25   60 Carter Kruse            Granada            MN   9   31  1:35  1:09   24   11:16  0:29   23    4:42   19:10 
   26   58 Carter Johnson          Lakefield          MN   9   17  1:02  1:58   25   11:28  0:25   24    4:42   19:33 
   27   40 Brayden Adams           Jackson            MN  10   30  1:24  1:22   19   10:59  0:25   32    5:59   20:06 
   28   81 Hudson Austin           Jackson            MN   8   33  1:40  0:59   30   12:20  0:43   20    4:33   20:14 
   29   85 Erickson Braeden        Lakefield          MN   8   21  1:05  2:18   28   11:39  0:36   22    4:42   20:18 
   30   41 Aaron Botsch            Jackson            MN  10   28  1:14  1:18   31   12:24  0:32   28    5:09   20:36 
   31   45 Caleb Rubitschung       Jackson            MN  10   26  1:08  1:57   29   12:00  0:41   30    5:24   21:08 
   32   74 Aiven Farmer            Lakefield          MN   8   32  1:39  1:11   32   12:31  0:34   31    5:48   21:41 
   33   72 Mason Eicholz           Jackson            MN   8   23  1:06  1:15   33   14:17  0:33   33    7:26   24:35 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   89 Mia Wentzy              Sioux Falls        SD   8   11  0:53  0:53    2    9:14  0:19    1    3:42   15:00 
    2   38 Molly Turner            Jackson            MN  10    5  0:48  1:04    3    9:18  0:36   10    4:51   16:34 
    3   53 Mia Ruiz                Jackson            MN   9    8  0:49  1:11    4   10:10  0:22    5    4:28   16:58 
    4   47 Olivia Anderson         Jackson            MN  10   12  0:53  1:34    1    9:12  0:31   12    4:55   17:04 
    5   66 Maci Farmer             Lakefield          MN   9   17  0:59  0:59    9   11:03  0:22    3    4:14   17:35 
    6   67 Peyton Hanson           Jackson            MN   9    9  0:50  1:27    7   10:52  0:27    2    4:04   17:38 
    7   69 Katie Wentzy            Sioux Falls        SD   9   14  0:57  0:49   12   11:24  0:26    8    4:47   18:20 
    8   36 Haley Harms             Arnolds Park       IA  10    6  0:49  1:06    5   10:14  0:23   24    5:56   18:25 
    9   50 Lindsay Wachal          Jackson            MN  10    1  0:42  1:06   13   11:28  0:24   17    5:19   18:57 
   10   59 Erin Klassen            Jackson            MN   9   24  1:12  1:15    6   10:20  0:34   22    5:38   18:58 
   11   49 Meta Tewes              Jackson            MN  10    3  0:47  1:15   17   12:17  0:23    6    4:41   19:22 
   12   39 Georgianna Wenzel       Jackson            MN  10   10  0:50  1:09   10   11:05  0:24   23    5:56   19:22 
   13   35 Hattie Mae Devries      Roseville          MN  10   23  1:11  1:29   11   11:08  0:29   15    5:15   19:30 
   14   83 Lillian Blackmore       Jackson            MN   8   26  1:14  1:32   15   11:59  0:30   11    4:52   20:05 
   15   61 Alexis O'Reilly         Jackson            MN   9   19  1:03  1:18   16   12:00  0:27   19    5:22   20:08 
   16   44 Macy Kolander           Jackson            MN  10   16  0:59  0:50   21   12:39  0:26   18    5:21   20:12 
   17   51 Kylee Johnson           Jackson            MN   9   15  0:57  0:59   19   12:33  0:26   21    5:33   20:26 
   18   92 Avery Sanders           Truman             MN   8   20  1:07  2:04   14   11:37  0:32   14    5:08   20:26 
   19   91 Danika Eischmenger Fuen Madelia            MN   8   18  1:01  2:21    8   10:54  1:05   20    5:25   20:44 
   20   75 Hannah Goerndt          Truman             MN   8   28  1:17  1:34   18   12:33  0:33    9    4:50   20:45 
   21   87 Lindsey Kruse           Granada            MN   8   29  1:34  2:11   20   12:33  0:39    4    4:20   21:14 
   22   80 Brittany Arduser        Jackson            MN   8   21  1:08  1:33   25   13:22  0:31    7    4:46   21:17 
   23   62 Emma Singler            Lakefield          MN   9   13  0:54  1:53   23   13:00  0:32   16    5:15   21:32 
   24   88 Cate Viertel            Eden Prairie       MN   8   22  1:09  2:56   22   12:58  0:33   13    5:03   22:36 
   25   37 Elisabeth Jones         Marshall           MN  10    4  0:48  2:06   24   13:09  1:12   27    6:15   23:27 
   26   76 Zoe Kaderabek           Jackdon            MN   8   25  1:14  1:50   26   13:52  0:43   26    6:11   23:47 
   27   82 Braxton Berkner         Jackson            MN   8   27  1:15  2:11   27   13:57  0:28   25    6:00   23:49 
   28   52 Marah Purdy             Worthington        MN   9    2  0:46  2:35   28   14:27  0:28   28    6:21   24:36 
   29   48 Sydney Osterberg        Jackson            MN  10    7  0:49  1:11                                         


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   19 Sam Johnson             Jackson            MN  11    4  1:25  0:59    1   16:18  0:22    4    7:43   26:45 
    2   26 Cole Kapplinger         Jackson            MN  12    1  1:09  0:44    3   17:26  0:18    3    7:13   26:47 
    3    9 Jack Brinkman           Jackson            MN  12    3  1:23  0:47    4   17:32  0:30    1    6:54   27:03 
    4    7 Kolten Eszlinger        Baltic             SD  12    7  1:52  1:04    2   16:46  0:22    2    7:05   27:08 
    5   14 Joaquin Almodovar       Lakefield          MN  12    5  1:27  0:55    6   18:48  0:25    5    8:17   29:49 
    6   12 Elijah Porter           Jackson            MN  12    6  1:46  1:19    5   18:17  0:29    7    8:35   30:23 
    7    6 Alex Bretzman           Jackson            MN  12    2  1:21  1:02    7   20:23  0:26    6    8:22   31:33 
    8   15 James Tillman           Jackson            MN  11    8  2:16  1:11    8   30:04  0:32    8   12:24   46:25 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   13 Haley Tvinnereim        Jackson            MN  12    8  1:58  1:02    1   15:41  0:21    3    8:40   27:39 
    2    8 Carmen Almodovar        Lakefield          MN  12    1  1:09  0:54    2   19:04  0:17    7    9:36   30:58 
    3   11 Reese Goeringer         Truman             MN  12    2  1:12  1:10    4   20:08  0:24    1    8:19   31:12 
    4   10 Morgan Dreesen          Ellsworth          MN  12    7  1:48  1:23    3   20:03  0:25    2    8:23   32:01 
    5   17 Regan Farmer            Lakefield          MN  11    4  1:37  1:18    5   20:27  0:31    6    9:07   32:58 
    6   16 Grace Brinkman          Jackson            MN  11    6  1:43  1:15    6   21:07  0:22    4    8:45   33:10 
    7   20 Kayla Endreson          Alpha              MN  11    3  1:31  1:53    7   22:44  0:24    5    9:05   35:35 
    8   18 Dani Janning            Jackson            MN  11    5  1:42  1:32    8   30:21  0:36    8   12:15   46:25 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1    1 Jaiden Cook             Truman             MN  13    3  1:30  1:34    2   17:32  0:23    2    8:52   29:49 
    2    3 Isaac Dunlavey          Jackson            MN  13    2  1:19  2:20    1   17:19  0:26    3    9:33   30:55 
    3   25 Daniel Rohloff          Eagan              MN  14    1  1:08  1:04    3   21:50  0:24    1    8:14   32:38 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1    2 Abagail Turner          Jackson            MN  13    2  1:06  1:03    1   15:29  0:29    1    7:14   25:19 
    2    4 Hailey Handevidt        Jackson            MN  13    1  0:57  0:57    2   16:50  0:18    2    7:18   26:17 
    3    5 Chloe Hartman           Truman             MN  13    3  1:29  1:31    3   21:34  0:30    3   10:36   35:38 

Total Registered:                        118
Number of Male   Finishers:               61
Number of Female Finishers:               55
Did not Finish Race or Did Not Start:      2