Hoot Lake Triathlon -
Fergus Falls, MN
7/26/2014

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                           FERGUS FALLS, MINNESOTA - JULY 26, 2014
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  310 Matthew Burrell           41 M   Indianapolis IN       16  7:53  1:48  0:23    1   37:34 25.1  0:20    2 20:59  6:22 1:07:07 
    2  322 David Jensen              30 M   Fergus Falls MN        6  7:14  1:39  0:27    2   39:44 23.7  0:29    5 21:56  6:39 1:09:49 
    3  307 Jeremy Brekke             43 M   Fargo ND              20  8:09  1:52  0:41    4   40:48 23.1  0:29    3 21:16  6:27 1:11:22 
    4  118 Nathan Jensen             25 M   Fergus Falls MN        4  6:48  1:33  0:55    8   42:05 22.4  0:41    4 21:27  6:30 1:11:52 
    5  330 Nick Mariotti             35 M   Fergus Falls MN        3  6:39  1:31  0:52    9   42:19 22.3  0:28   11 23:08  7:01 1:13:25 
    6  315 Carter Evenson            49 M   Fargo ND              13  7:48  1:47  0:43    3   40:06 23.5  0:41   20 25:05  7:36 1:14:21 
    7  102 Zack Beatty               28 M   Minneapolis MN        40  9:07  2:05  1:07    5   41:22 22.8  0:32    7 22:26  6:48 1:14:32 
    8  136 Spencer Uetz              22 M   Fargo ND              38  9:02  2:04  1:02   15   43:51 21.5  0:41    1 20:17  6:09 1:14:51 
    9  350 Mitchell Wellman          34 M   Fergus Falls MN       21  8:14  1:53  0:20    6   41:42 22.6  0:38   16 24:20  7:23 1:15:11 
   10  321 Ryan Hughes               35 M   Thief River Falls M   18  7:57  1:49  0:50   13   43:42 21.6  0:32    8 22:46  6:54 1:15:46 
   11  317 Jake Greenstein           34 M   West Fargo ND         15  7:53  1:48  1:08   16   44:00 21.4  0:37   12 23:21  7:05 1:16:57 
   12  341 Justin Smith              40 M   Fargo ND              10  7:29  1:42  2:01   10   42:21 22.2  0:46   19 24:41  7:29 1:17:15 
   13  302 Brad Anderson             38 M   Duluth MN              8  7:26  1:42  0:32    7   41:46 22.6  0:24   55 27:50  8:26 1:17:58 
   14  352 John Ewan                 42 M   Pasadena CA           36  9:00  2:03  1:33   11   42:56 21.9  0:49   28 25:28  7:43 1:19:44 
   15  125 Corey Nygaard             19 M   So St Paul MN         19  8:04  1:50  0:50   22   45:18 20.8  0:40   24 25:15  7:40 1:20:05 
   16  308 Duane Brook               45 M   Savage MN             14  7:51  1:47  1:05   25   45:42 20.6  0:38   22 25:13  7:39 1:20:26 
   17  127 Aaron Ostlund             24 M   Evansville MN         30  8:38  1:58  0:55   29   46:36 20.2  0:26   14 24:12  7:20 1:20:46 
   18  311 Ross Christenson          47 M   Esko MN               45  9:12  2:06  1:06   14   43:44 21.5  0:33   37 26:14  7:57 1:20:47 
   19  334 Mark Olson                45 M   Enderlin ND           31  8:39  1:58  1:20   27   45:48 20.6  0:45   18 24:34  7:27 1:21:04 
   20  314 Jason Edwards             32 M   Fargo ND              26  8:30  1:56  1:05   26   45:45 20.6  0:33   23 25:14  7:39 1:21:04 
   21  128 Tim Rousar                26 M   White Bear Lake MN    34  8:49  2:01  1:04   19   45:08 20.9  0:43   34 25:49  7:50 1:21:31 
   22  336 Samuel Petersen           30 M   Fargo ND              85 10:47  2:27  1:10   20   45:14 20.8  0:44   17 24:23  7:24 1:22:16 
   23  329 Mike Maier                30 M   Bismarck ND           37  9:01  2:03  0:41   18   44:47 21.0  0:34   46 27:21  8:17 1:22:22 
   24  344 Chris Swee                35 M   West Fargo ND          2  6:38  1:31  0:32   35   47:31 19.8  0:59   51 27:37  8:23 1:23:15 
   25  103 Jacob Blanshan            24 M   Garfield MN           51  9:26  2:09  1:48   24   45:38 20.6  0:20   39 26:19  7:59 1:23:28 
   26  309 Joseph Burchill           31 M   West Fargo ND          5  7:01  1:36  1:23   59   50:30 18.7  0:26   15 24:15  7:21 1:23:33 
   27  407 Jennifer Foster           40 F   Mill Valley CA        33  8:45  2:00  1:44   43   48:17 19.5  0:58   13 23:52  7:14 1:23:34 
   28  353 Tim Staloch               33 M   Minneapolis MN        12  7:37  1:44  1:22   63   51:06 18.4  0:43    9 22:47  6:55 1:23:34 
   29  212 Dave Maier                55 M   Bismarck ND           28  8:34  1:57  1:10   12   43:09 21.8  1:22   71 29:50  9:03 1:24:02 
   30  211 Brita Loynachan           50 F   Marion IA             59  9:48  2:14  0:39   17   44:44 21.1  0:39   63 28:38  8:41 1:24:27 
   31  342 Derrick Sundeen           31 M   Barnesville MN        25  8:29  1:56  1:06   41   48:01 19.6  0:39   38 26:18  7:58 1:24:30 
   32  203 Wesley Borowski           50 M   Fergus Falls MN      118 12:31  2:51  0:42   23   45:30 20.7  0:49   21 25:11  7:38 1:24:41 
   33  346 Matt Varpness             40 M   Brownton MN           41  9:09  2:05  2:05   31   46:49 20.1  0:55   41 26:45  8:07 1:25:41 
   34  419 Joellen Petrick           36 F   Fargo ND              32  8:45  2:00  1:23   53   49:41 19.0  0:50   25 25:17  7:40 1:25:55 
   35  115 Andrew Geeslin            29 M   Kalamazoo MI          47  9:21  2:08  1:42   32   46:52 20.1  1:18   42 26:51  8:09 1:26:01 
   36  112 Michael Frankberg         29 M   St Louis Park MN      50  9:25  2:09  1:39   33   46:55 20.1  1:13   43 26:52  8:09 1:26:01 
   37  135 Evan Twedt                27 M   McHenry ND            67 10:03  2:17  2:06   45   48:32 19.4  0:30   31 25:39  7:47 1:26:47 
   38  213 Bruce Money               58 M   Fergus Falls MN       62  9:53  2:15  1:49   30   46:41 20.2  0:56   53 27:43  8:24 1:27:00 
   39  429 Trina Brennan             31 F   Mentor MN             54  9:31  2:10  1:07   49   49:15 19.1  0:48   40 26:22  8:00 1:27:01 
   40  200 Larry Bethel              62 M   Fergus Falls MN       74 10:19  2:21  1:18   54   49:41 19.0  0:45   26 25:18  7:40 1:27:19 
   41  338 David Pipho               43 M   Duluth MN             11  7:32  1:43  3:38   51   49:25 19.1  1:05   33 25:48  7:49 1:27:26 
   42  410 Nicole Kjesbo             38 F   Ashby MN              43  9:11  2:06  1:10   46   48:47 19.3  0:38   57 27:58  8:29 1:27:43 
   43  425 Amanda Wach               42 F   Dalton MN             78 10:32  2:24  1:20   42   48:03 19.6  0:46   47 27:26  8:19 1:28:05 
   44  312 Charles Devorak           44 M   Overland Park KS      42  9:10  2:05  1:37   57   50:26 18.7  1:03   35 25:55  7:52 1:28:09 
   45  351 Marc Wilson               35 M   Moorhead MN           46  9:16  2:07  2:35   39   48:00 19.6  0:47   50 27:34  8:22 1:28:10 
   46  426 Debbie Wellman            36 F   Fergus Falls MN       72 10:15  2:20  1:24   34   47:12 20.0  1:09   58 28:18  8:35 1:28:16 
   47  143 Jordan Konynenbelt        19 M   Fergus Falls MN       48  9:22  2:08  1:13   47   48:52 19.3  1:07   54 27:46  8:25 1:28:18 
   48  418 Carrie Papon              37 F   Fergus Falls MN       27  8:32  1:57  1:23   50   49:21 19.1  0:59   59 28:19  8:35 1:28:32 
   49  319 Paul Holm                 42 M   Fargo ND              64  9:57  2:16  1:46   21   45:16 20.8  1:25   74 30:15  9:10 1:28:39 
   50  132 Amy Sletten               28 F   Fergus Falls MN       66 10:02  2:17  0:45   56   50:16 18.7  0:36   52 27:39  8:23 1:29:15 
   51  220 Todd Peters               47 M   West Fargo ND          7  7:26  1:42  1:35   36   47:47 19.7  1:22   89 31:18  9:30 1:29:26 
   52  326 Christopher Lee           41 M   Chapel Hill NC        17  7:53  1:48  2:16   76   53:14 17.7  0:48   30 25:39  7:47 1:29:48 
   53  328 Joseph Mahunik            38 M   Fergus Falls MN       88 10:52  2:29  1:08   28   46:04 20.4  1:11   81 30:55  9:23 1:30:09 
   54  303 Lance Anderson            43 M   Chaska MN             23  8:22  1:55  1:22   66   51:28 18.3  0:41   60 28:26  8:37 1:30:18 
   55  402 Jennifer Bolstad-Sjoberg  36 F   Ham Lake MN           70 10:11  2:19  2:28   64   51:12 18.4  0:29   36 26:12  7:57 1:30:31 
   56  126 Jaron Olsoe               19 M   Fergus Falls MN       94 11:10  2:33  2:22   37   47:52 19.7  0:26   66 28:56  8:47 1:30:45 
   57  400 Amy Bergan                30 F   West Fargo ND         71 10:13  2:20  1:27   55   50:14 18.8  1:32   49 27:30  8:20 1:30:54 
   58  323 Kevin Jones               49 M   Britton SD            57  9:35  2:11  2:01   38   47:59 19.6  2:03   68 29:33  8:58 1:31:09 
   59  347 Greg Wagner               36 M   Fergus Falls MN       29  8:38  1:58  3:15   74   52:24 18.0  0:33   44 26:55  8:10 1:31:43 
   60  349 Bill Welder               45 M   Wahpeton ND           39  9:05  2:04  2:00   67   51:46 18.2  0:40   62 28:32  8:39 1:32:01 
   61  324 Gabriel Kainz             34 M   Fergus Falls MN        1  6:37  1:31  1:41   81   54:54 17.2  0:18   64 28:42  8:42 1:32:10 
   62  117 Allison Hurtgen           26 F   Woodbury MN           24  8:28  1:56  1:26   61   50:47 18.5  0:42   79 30:52  9:22 1:32:14 
   63  406 Jane Fier                 41 F   Prior Lake MN         69 10:09  2:19  0:56   48   49:03 19.2  0:53   87 31:17  9:29 1:32:16 
   64  133 Andy Stone                26 M   Moorhead MN           63  9:53  2:15  1:30   80   54:46 17.2  0:32   32 25:43  7:48 1:32:23 
   65  142 Ryan Larson               26 M   Fargo ND             114 12:22  2:49  3:48   73   52:11 18.1  1:00   10 23:06  7:00 1:32:25 
   66  300 Matt Allen                31 M   Elbow Lake MN          9  7:27  1:42  2:25   82   55:09 17.1  0:55   45 27:03  8:12 1:32:57 
   67  107 Joel Crane                17 M   Bismarck ND           55  9:32  2:10  2:21   84   55:14 17.1  0:38   27 25:22  7:42 1:33:06 
   68  121 Natalie Knutson           29 F   Fergus Falls MN       75 10:24  2:22  1:42   52   49:39 19.0  0:20   83 31:08  9:26 1:33:11 
   69  313 Chris Dietz               41 M   Fargo ND              52  9:27  2:09  1:26   68   51:53 18.2  0:50   72 29:52  9:03 1:33:27 
   70  201 David Bjork               63 M   Fergus Falls MN       91 11:00  2:30  1:48   75   52:56 17.8  0:45   48 27:28  8:20 1:33:56 
   71  316 Mike Fowler               36 M   Sioux Falls SD        65 10:01  2:17  1:58   69   51:53 18.2  0:38   78 30:36  9:17 1:35:04 
   72  215 Dan Snustad               50 M   Woodbury MN           80 10:35  2:25  3:13   44   48:21 19.5  1:36   90 31:27  9:32 1:35:10 
   73  318 Jared Hall                33 M   Fargo ND              49  9:25  2:09  2:53   40   48:00 19.6  1:03  107 35:44 10:50 1:37:03 
   74  325 Joseph Larue              34 M   Elbow Lake MN        111 12:14  2:47  1:55   72   52:08 18.1  0:23   76 30:33  9:16 1:37:11 
   75  207 Douglas Geeslin           65 M   Hawley MN             84 10:45  2:27  1:59   70   51:55 18.1  1:29   94 31:48  9:39 1:37:54 
   76  138 Whitney Welder            16 F   Wahpeton ND           77 10:32  2:24  1:20   88   55:52 16.9  0:21   73 29:55  9:04 1:37:58 
   77  216 Mark Stolpman             64 M   Fergus Falls MN       86 10:48  2:28  2:21   60   50:43 18.6  1:13   99 32:56  9:59 1:38:00 
   78  348 David Warren              45 M   Golden Valley MN     106 11:27  2:37  1:42   77   53:17 17.7  1:04   82 31:02  9:25 1:38:31 
   79  119 Jim Johnson               28 M   St Louis Park MN     120 12:35  2:52  0:55   78   53:26 17.6  0:25   88 31:18  9:29 1:38:38 
   80  332 Joel Myhre                44 M   Fergus Falls MN       60  9:51  2:15  1:21   89   55:58 16.8  1:01   75 30:32  9:15 1:38:40 
   81  304 Mike Bartolomeo           49 M   Farwell MN            73 10:18  2:21  2:06   58   50:28 18.7  0:54  103 34:58 10:36 1:38:42 
   82  122 Cole Kyser                27 M   Argusville ND         53  9:29  2:10  2:05   97   57:10 16.5  0:50   69 29:37  8:59 1:39:09 
   83  305 Karl Behrens              43 M   Albuquerque NM        98 11:18  2:34  2:14   92   56:13 16.8  0:47   65 28:55  8:46 1:39:25 
   84  424 Ann Varpness              38 F   Brownton MN           44  9:12  2:06  1:52   96   57:05 16.5  0:37   80 30:53  9:22 1:39:38 
   85  345 Corey Synstelien          39 M   Fergus Falls MN       58  9:44  2:13  1:17   86   55:34 17.0  1:37   92 31:36  9:35 1:39:45 
   86  327 Marcus Lindquist          32 M   Alexandria MN        107 11:36  2:39  2:07  113 1:03:36 14.8  0:32    6 22:09  6:43 1:39:57 
   87  208 Dave Gilbert              50 M   Grand Forks ND       110 11:57  2:43  0:59   71   52:06 18.1  1:10  102 34:34 10:29 1:40:44 
   88  409 Elle Irving               36 F   West Fargo ND        115 12:25  2:50  1:31   99   57:21 16.4  1:52   56 27:57  8:29 1:41:04 
   89  140 Eric Wicklund             29 M   Fergus Falls MN      109 11:55  2:43  2:20   62   50:53 18.5  2:14  101 34:26 10:26 1:41:46 
   90  320 Josh Hovde                39 M   Alexandria MN         83 10:43  2:27  2:03   65   51:21 18.3  1:38  111 36:21 11:01 1:42:04 
   91  205 Leola Daul                52 F   Fargo ND              56  9:34  2:11  1:53  104   58:51 16.0  1:00   86 31:15  9:28 1:42:31 
   92  116 Jacob Gustafson           29 M   Fergus Falls MN      139 16:36  3:47  3:03   95   57:02 16.5  0:25   29 25:30  7:44 1:42:35 
   93  209 Debbie Janey              63 F   Edina MN             112 12:15  2:47  2:26  100   58:05 16.2  0:38   67 29:29  8:56 1:42:51 
   94  417 Linda Nygaard             47 F   So. St. Paul MN       99 11:20  2:35  0:57   85   55:23 17.0  0:44  112 36:23 11:02 1:44:45 
   95  111 Rachel Formantes          27 F   Bloomington MN       124 12:49  2:55  3:26   91   56:06 16.8  1:32   84 31:13  9:28 1:45:04 
   96  214 Tim Rogness               54 M   Fergus Falls MN      135 14:49  3:22  3:44   79   53:47 17.5  1:33   85 31:13  9:28 1:45:04 
   97  404 Sonya Drechsel            47 F   Moorhead MN           82 10:40  2:26  1:41   83   55:09 17.1  1:06  115 37:17 11:18 1:45:52 
   98  333 John Ogle                 46 M   Mesa AZ               61  9:52  2:15  2:13   93   56:14 16.8  1:40  110 36:07 10:57 1:46:05 
   99  337 Joel Pettigrew            33 M   Fergus Falls MN      105 11:26  2:36  2:42   90   56:01 16.8  0:45  109 35:59 10:55 1:46:50 
  100  340 Seth Simonson             31 M   Fergus Falls MN       76 10:26  2:23  1:47   87   55:38 16.9  1:27  116 37:33 11:23 1:46:50 
  101  218 John Ugstad               59 M   Fergus Falls MN       95 11:11  2:33  1:49  105 1:00:19 15.6  1:20   96 32:18  9:47 1:46:54 
  102  108 Kathy Edwards             29 F   Fargo ND              90 10:59  2:30  1:30  114 1:03:58 14.7  0:28   77 30:36  9:17 1:47:30 
  103  109 Courtney Erickson         17 F   Barnesville MN       103 11:24  2:36  1:38  111 1:03:16 14.9  0:31   91 31:27  9:32 1:48:14 
  104  403 Betty Christenson         49 F   Esko MN              101 11:22  2:35  3:25  112 1:03:18 14.9  2:08   61 28:28  8:38 1:48:39 
  105  420 Ruth Rosengren            32 F   St Paul MN           113 12:22  2:49  2:09  103   58:44 16.0  0:43  104 35:18 10:42 1:49:14 
  106  144 Titus Seland              13 M   Fergus Falls MN       89 10:57  2:30  1:57  123 1:06:42 14.1  0:25   70 29:39  8:59 1:49:38 
  107  339 Ryan Schultz              35 M   Minneapolis MN        79 10:34  2:25  4:24  102   58:22 16.1  2:26  106 35:41 10:49 1:51:26 
  108  343 Joe Svir                  32 M   Moorhead MN           68 10:09  2:19  2:17   94   56:43 16.6  0:41  128 41:47 12:40 1:51:35 
  109  301 Ben Anderson              34 M   Moorhead MN          137 15:36  3:33  1:56   98   57:16 16.4  0:32  118 37:46 11:27 1:53:04 
  110  110 Austin Fay                20 M   Prescott WI          126 13:29  3:04  1:08  118 1:05:26 14.4  1:12   95 31:59  9:42 1:53:12 
  111  139 Sarah West                29 F   Ulen MN               96 11:14  2:34  1:39  107 1:01:09 15.4  1:01  124 38:29 11:40 1:53:29 
  112  405 Michelle Eldien           45 F   Fergus Falls MN      116 12:25  2:50  1:59  106 1:00:28 15.6  1:38  117 37:44 11:26 1:54:13 
  113  100 Rachel Bakke              28 F   Ulen MN              128 13:45  3:08  2:00  121 1:05:40 14.3  0:38   98 32:56  9:59 1:54:57 
  114  335 Matthew Perkins           40 M   Hawley MN            100 11:21  2:35  2:08  110 1:03:01 14.9  1:37  114 37:04 11:14 1:55:10 
  115  145 Reilly Seland             19 F   Fergus Falls MN       92 11:08  2:32  2:05  129 1:09:10 13.6  0:31   97 32:51  9:58 1:55:43 
  116  427 Viann Sampson             54 F   Fergus Falls MN      119 12:34  2:52  1:35  122 1:05:50 14.3  0:32  108 35:57 10:54 1:56:25 
  117  414 Laura Larue               35 F   Elbow Lake MN        125 13:03  2:58  2:44  108 1:01:43 15.3  1:35  126 39:42 12:02 1:58:46 
  118  124 Madeline Nygaard          16 F   So. St. Paul MN      104 11:24  2:36  1:24  119 1:05:29 14.4  0:45  127 40:20 12:14 1:59:20 
  119  413 Jen Kritzberger           39 F   Hillsboro ND         123 12:46  2:54  2:40  126 1:08:42 13.7  1:35  100 33:57 10:18 1:59:38 
  120  131 Kristian Rue              17 M   Fargo ND             133 14:41  3:21  1:59  130 1:11:19 13.2  0:31   93 31:41  9:36 2:00:09 
  121  416 Christiane McMahon        48 F   Dent MN              132 14:13  3:14  2:47  117 1:05:18 14.4  0:54  120 37:56 11:30 2:01:06 
  122  331 Harvey McMahon            47 M   Dent MN              130 14:07  3:13  2:41  120 1:05:30 14.4  0:56  119 37:55 11:30 2:01:06 
  123  106 Chelsey Cordes            26 F   Henning MN           138 15:40  3:34  2:53  115 1:04:35 14.6  1:39  121 37:57 11:30 2:02:42 
  124  204 Vanvechten Crane          65 M   Bismarck ND          102 11:22  2:35  3:47  101   58:07 16.2  2:57  135 46:51 14:12 2:03:03 
  125  129 Ana Claire Rue            14 F   Fargo ND             122 12:40  2:53  1:29  132 1:13:11 12.9  0:33  105 35:23 10:44 2:03:15 
  126  415 Vickie Lee                33 F   Fargo ND             127 13:37  3:06  1:31  109 1:02:08 15.2  0:52  132 45:53 13:54 2:03:58 
  127  423 Joanna Tysdal             30 F   Fergus Falls MN      121 12:38  2:53  3:58  125 1:07:44 13.9  1:17  125 39:16 11:54 2:04:51 
  128  422 Angela Skyberg            39 F   Fargo ND              97 11:18  2:34  1:47  128 1:09:07 13.6  0:38  131 43:36 13:13 2:06:24 
  129  411 Jessica Kleindl           35 F   Ortonville MN         87 10:50  2:28  2:24  127 1:08:59 13.7  0:37  130 43:35 13:13 2:06:24 
  130  421 Kristen Schneeberger      33 F   West Fargo ND         35  8:56  2:02  1:52  137 1:17:12 12.2  0:50  122 38:01 11:31 2:06:49 
  131  113 Kristin Fraser            25 F   Fargo ND              93 11:09  2:32  2:38  133 1:14:10 12.7  1:22  123 38:28 11:40 2:07:46 
  132  408 Emily Greenstein          31 F   West Fargo ND        108 11:45  2:41  2:28  116 1:04:45 14.5  1:07  138 49:05 14:53 2:09:09 
  133  217 Bill Stone                61 M   Fergus Falls MN       81 10:40  2:26  2:12  124 1:07:42 13.9  0:50  137 47:57 14:32 2:09:19 
  134  141 Lauren Wilson             19 F   Fosston MN            22  8:22  1:54  1:59  139 1:22:45 11.4  0:32  129 42:25 12:52 2:16:01 
  135  134 Megan Thormodson          20 F   Fargo ND             129 14:04  3:12  3:27  131 1:12:59 12.9  2:42  136 47:50 14:30 2:21:00 
  136  114 Lacey Gebro               21 F   Fargo ND             134 14:43  3:21  4:28  135 1:15:00 12.6  0:56  133 46:08 13:59 2:21:13 
  137  104 Jordyn Braun              21 F   Wahpeton ND          117 12:27  2:50  6:40  136 1:15:01 12.6  0:56  134 46:11 14:00 2:21:14 
  138  130 Elise Rue                 13 F   Fargo ND             131 14:11  3:14  2:48  140 1:30:40 10.4  2:00  113 36:54 11:11 2:26:31 
  139  219 Diane Wilson              70 F   San Diego CA         136 14:54  3:24  3:54  138 1:21:07 11.6  1:11  140 55:27 16:49 2:36:32 
  140  206 Frank Farrar              85 M   Britton SD           140 17:56  4:05  4:15  134 1:14:24 12.7  3:22  141 69:39 21:07 2:49:33 
  141  428 Arnold Robertson          37 M   Fergus Falls MN      141 23:14  5:17  4:34  141 1:31:20 10.3  0:45  139 53:55 16:21 2:53:46 



                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  310 Matthew Burrell           41 M   Indianapolis IN       16  7:53  1:48  0:23    1   37:34 25.1  0:20    2 20:59  6:22 1:07:07 
    2  322 David Jensen              30 M   Fergus Falls MN        6  7:14  1:39  0:27    2   39:44 23.7  0:29    5 21:56  6:39 1:09:49 
    3  307 Jeremy Brekke             43 M   Fargo ND              20  8:09  1:52  0:41    4   40:48 23.1  0:29    3 21:16  6:27 1:11:22 
    4  118 Nathan Jensen             25 M   Fergus Falls MN        4  6:48  1:33  0:55    8   42:05 22.4  0:41    4 21:27  6:30 1:11:52 
    5  330 Nick Mariotti             35 M   Fergus Falls MN        3  6:39  1:31  0:52    9   42:19 22.3  0:28   11 23:08  7:01 1:13:25 
    6  315 Carter Evenson            49 M   Fargo ND              13  7:48  1:47  0:43    3   40:06 23.5  0:41   19 25:05  7:36 1:14:21 
    7  102 Zack Beatty               28 M   Minneapolis MN        34  9:07  2:05  1:07    5   41:22 22.8  0:32    7 22:26  6:48 1:14:32 
    8  136 Spencer Uetz              22 M   Fargo ND              32  9:02  2:04  1:02   15   43:51 21.5  0:41    1 20:17  6:09 1:14:51 
    9  350 Mitchell Wellman          34 M   Fergus Falls MN       21  8:14  1:53  0:20    6   41:42 22.6  0:38   15 24:20  7:23 1:15:11 
   10  321 Ryan Hughes               35 M   Thief River Falls M   18  7:57  1:49  0:50   13   43:42 21.6  0:32    8 22:46  6:54 1:15:46 
   11  317 Jake Greenstein           34 M   West Fargo ND         15  7:53  1:48  1:08   16   44:00 21.4  0:37   12 23:21  7:05 1:16:57 
   12  341 Justin Smith              40 M   Fargo ND              10  7:29  1:42  2:01   10   42:21 22.2  0:46   18 24:41  7:29 1:17:15 
   13  302 Brad Anderson             38 M   Duluth MN              8  7:26  1:42  0:32    7   41:46 22.6  0:24   48 27:50  8:26 1:17:58 
   14  352 John Ewan                 42 M   Pasadena CA           30  9:00  2:03  1:33   11   42:56 21.9  0:49   26 25:28  7:43 1:19:44 
   15  125 Corey Nygaard             19 M   So St Paul MN         19  8:04  1:50  0:50   21   45:18 20.8  0:40   23 25:15  7:40 1:20:05 
   16  308 Duane Brook               45 M   Savage MN             14  7:51  1:47  1:05   24   45:42 20.6  0:38   21 25:13  7:39 1:20:26 
   17  127 Aaron Ostlund             24 M   Evansville MN         27  8:38  1:58  0:55   28   46:36 20.2  0:26   13 24:12  7:20 1:20:46 
   18  311 Ross Christenson          47 M   Esko MN               37  9:12  2:06  1:06   14   43:44 21.5  0:33   34 26:14  7:57 1:20:47 
   19  334 Mark Olson                45 M   Enderlin ND           28  8:39  1:58  1:20   26   45:48 20.6  0:45   17 24:34  7:27 1:21:04 
   20  314 Jason Edwards             32 M   Fargo ND              24  8:30  1:56  1:05   25   45:45 20.6  0:33   22 25:14  7:39 1:21:04 
   21  128 Tim Rousar                26 M   White Bear Lake MN    29  8:49  2:01  1:04   18   45:08 20.9  0:43   32 25:49  7:50 1:21:31 
   22  336 Samuel Petersen           30 M   Fargo ND              65 10:47  2:27  1:10   19   45:14 20.8  0:44   16 24:23  7:24 1:22:16 
   23  329 Mike Maier                30 M   Bismarck ND           31  9:01  2:03  0:41   17   44:47 21.0  0:34   42 27:21  8:17 1:22:22 
   24  344 Chris Swee                35 M   West Fargo ND          2  6:38  1:31  0:32   33   47:31 19.8  0:59   45 27:37  8:23 1:23:15 
   25  103 Jacob Blanshan            24 M   Garfield MN           43  9:26  2:09  1:48   23   45:38 20.6  0:20   36 26:19  7:59 1:23:28 
   26  309 Joseph Burchill           31 M   West Fargo ND          5  7:01  1:36  1:23   47   50:30 18.7  0:26   14 24:15  7:21 1:23:33 
   27  353 Tim Staloch               33 M   Minneapolis MN        12  7:37  1:44  1:22   50   51:06 18.4  0:43    9 22:47  6:55 1:23:34 
   28  212 Dave Maier                55 M   Bismarck ND           25  8:34  1:57  1:10   12   43:09 21.8  1:22   57 29:50  9:03 1:24:02 
   29  342 Derrick Sundeen           31 M   Barnesville MN        23  8:29  1:56  1:06   39   48:01 19.6  0:39   35 26:18  7:58 1:24:30 
   30  203 Wesley Borowski           50 M   Fergus Falls MN       82 12:31  2:51  0:42   22   45:30 20.7  0:49   20 25:11  7:38 1:24:41 
   31  346 Matt Varpness             40 M   Brownton MN           35  9:09  2:05  2:05   30   46:49 20.1  0:55   37 26:45  8:07 1:25:41 
   32  115 Andrew Geeslin            29 M   Kalamazoo MI          39  9:21  2:08  1:42   31   46:52 20.1  1:18   38 26:51  8:09 1:26:01 
   33  112 Michael Frankberg         29 M   St Louis Park MN      42  9:25  2:09  1:39   32   46:55 20.1  1:13   39 26:52  8:09 1:26:01 
   34  135 Evan Twedt                27 M   McHenry ND            55 10:03  2:17  2:06   41   48:32 19.4  0:30   29 25:39  7:47 1:26:47 
   35  213 Bruce Money               58 M   Fergus Falls MN       51  9:53  2:15  1:49   29   46:41 20.2  0:56   46 27:43  8:24 1:27:00 
   36  200 Larry Bethel              62 M   Fergus Falls MN       58 10:19  2:21  1:18   44   49:41 19.0  0:45   24 25:18  7:40 1:27:19 
   37  338 David Pipho               43 M   Duluth MN             11  7:32  1:43  3:38   43   49:25 19.1  1:05   31 25:48  7:49 1:27:26 
   38  312 Charles Devorak           44 M   Overland Park KS      36  9:10  2:05  1:37   45   50:26 18.7  1:03   33 25:55  7:52 1:28:09 
   39  351 Marc Wilson               35 M   Moorhead MN           38  9:16  2:07  2:35   37   48:00 19.6  0:47   44 27:34  8:22 1:28:10 
   40  143 Jordan Konynenbelt        19 M   Fergus Falls MN       40  9:22  2:08  1:13   42   48:52 19.3  1:07   47 27:46  8:25 1:28:18 
   41  319 Paul Holm                 42 M   Fargo ND              53  9:57  2:16  1:46   20   45:16 20.8  1:25   59 30:15  9:10 1:28:39 
   42  220 Todd Peters               47 M   West Fargo ND          7  7:26  1:42  1:35   34   47:47 19.7  1:22   67 31:18  9:30 1:29:26 
   43  326 Christopher Lee           41 M   Chapel Hill NC        17  7:53  1:48  2:16   62   53:14 17.7  0:48   28 25:39  7:47 1:29:48 
   44  328 Joseph Mahunik            38 M   Fergus Falls MN       67 10:52  2:29  1:08   27   46:04 20.4  1:11   63 30:55  9:23 1:30:09 
   45  303 Lance Anderson            43 M   Chaska MN             22  8:22  1:55  1:22   52   51:28 18.3  0:41   49 28:26  8:37 1:30:18 
   46  126 Jaron Olsoe               19 M   Fergus Falls MN       70 11:10  2:33  2:22   35   47:52 19.7  0:26   53 28:56  8:47 1:30:45 
   47  323 Kevin Jones               49 M   Britton SD            47  9:35  2:11  2:01   36   47:59 19.6  2:03   54 29:33  8:58 1:31:09 
   48  347 Greg Wagner               36 M   Fergus Falls MN       26  8:38  1:58  3:15   60   52:24 18.0  0:33   40 26:55  8:10 1:31:43 
   49  349 Bill Welder               45 M   Wahpeton ND           33  9:05  2:04  2:00   53   51:46 18.2  0:40   50 28:32  8:39 1:32:01 
   50  324 Gabriel Kainz             34 M   Fergus Falls MN        1  6:37  1:31  1:41   67   54:54 17.2  0:18   51 28:42  8:42 1:32:10 
   51  133 Andy Stone                26 M   Moorhead MN           52  9:53  2:15  1:30   66   54:46 17.2  0:32   30 25:43  7:48 1:32:23 
   52  142 Ryan Larson               26 M   Fargo ND              81 12:22  2:49  3:48   59   52:11 18.1  1:00   10 23:06  7:00 1:32:25 
   53  300 Matt Allen                31 M   Elbow Lake MN          9  7:27  1:42  2:25   68   55:09 17.1  0:55   41 27:03  8:12 1:32:57 
   54  107 Joel Crane                17 M   Bismarck ND           46  9:32  2:10  2:21   69   55:14 17.1  0:38   25 25:22  7:42 1:33:06 
   55  313 Chris Dietz               41 M   Fargo ND              44  9:27  2:09  1:26   54   51:53 18.2  0:50   58 29:52  9:03 1:33:27 
   56  201 David Bjork               63 M   Fergus Falls MN       69 11:00  2:30  1:48   61   52:56 17.8  0:45   43 27:28  8:20 1:33:56 
   57  316 Mike Fowler               36 M   Sioux Falls SD        54 10:01  2:17  1:58   55   51:53 18.2  0:38   62 30:36  9:17 1:35:04 
   58  215 Dan Snustad               50 M   Woodbury MN           61 10:35  2:25  3:13   40   48:21 19.5  1:36   68 31:27  9:32 1:35:10 
   59  318 Jared Hall                33 M   Fargo ND              41  9:25  2:09  2:53   38   48:00 19.6  1:03   79 35:44 10:50 1:37:03 
   60  325 Joseph Larue              34 M   Elbow Lake MN         80 12:14  2:47  1:55   58   52:08 18.1  0:23   61 30:33  9:16 1:37:11 
   61  207 Douglas Geeslin           65 M   Hawley MN             64 10:45  2:27  1:59   56   51:55 18.1  1:29   71 31:48  9:39 1:37:54 
   62  216 Mark Stolpman             64 M   Fergus Falls MN       66 10:48  2:28  2:21   48   50:43 18.6  1:13   74 32:56  9:59 1:38:00 
   63  348 David Warren              45 M   Golden Valley MN      76 11:27  2:37  1:42   63   53:17 17.7  1:04   64 31:02  9:25 1:38:31 
   64  119 Jim Johnson               28 M   St Louis Park MN      83 12:35  2:52  0:55   64   53:26 17.6  0:25   66 31:18  9:29 1:38:38 
   65  332 Joel Myhre                44 M   Fergus Falls MN       49  9:51  2:15  1:21   72   55:58 16.8  1:01   60 30:32  9:15 1:38:40 
   66  304 Mike Bartolomeo           49 M   Farwell MN            57 10:18  2:21  2:06   46   50:28 18.7  0:54   77 34:58 10:36 1:38:42 
   67  122 Cole Kyser                27 M   Argusville ND         45  9:29  2:10  2:05   78   57:10 16.5  0:50   55 29:37  8:59 1:39:09 
   68  305 Karl Behrens              43 M   Albuquerque NM        72 11:18  2:34  2:14   74   56:13 16.8  0:47   52 28:55  8:46 1:39:25 
   69  345 Corey Synstelien          39 M   Fergus Falls MN       48  9:44  2:13  1:17   70   55:34 17.0  1:37   69 31:36  9:35 1:39:45 
   70  327 Marcus Lindquist          32 M   Alexandria MN         77 11:36  2:39  2:07   84 1:03:36 14.8  0:32    6 22:09  6:43 1:39:57 
   71  208 Dave Gilbert              50 M   Grand Forks ND        79 11:57  2:43  0:59   57   52:06 18.1  1:10   76 34:34 10:29 1:40:44 
   72  140 Eric Wicklund             29 M   Fergus Falls MN       78 11:55  2:43  2:20   49   50:53 18.5  2:14   75 34:26 10:26 1:41:46 
   73  320 Josh Hovde                39 M   Alexandria MN         63 10:43  2:27  2:03   51   51:21 18.3  1:38   82 36:21 11:01 1:42:04 
   74  116 Jacob Gustafson           29 M   Fergus Falls MN       89 16:36  3:47  3:03   77   57:02 16.5  0:25   27 25:30  7:44 1:42:35 
   75  214 Tim Rogness               54 M   Fergus Falls MN       87 14:49  3:22  3:44   65   53:47 17.5  1:33   65 31:13  9:28 1:45:04 
   76  333 John Ogle                 46 M   Mesa AZ               50  9:52  2:15  2:13   75   56:14 16.8  1:40   81 36:07 10:57 1:46:05 
   77  337 Joel Pettigrew            33 M   Fergus Falls MN       75 11:26  2:36  2:42   73   56:01 16.8  0:45   80 35:59 10:55 1:46:50 
   78  340 Seth Simonson             31 M   Fergus Falls MN       59 10:26  2:23  1:47   71   55:38 16.9  1:27   84 37:33 11:23 1:46:50 
   79  218 John Ugstad               59 M   Fergus Falls MN       71 11:11  2:33  1:49   82 1:00:19 15.6  1:20   73 32:18  9:47 1:46:54 
   80  144 Titus Seland              13 M   Fergus Falls MN       68 10:57  2:30  1:57   87 1:06:42 14.1  0:25   56 29:39  8:59 1:49:38 
   81  339 Ryan Schultz              35 M   Minneapolis MN        60 10:34  2:25  4:24   81   58:22 16.1  2:26   78 35:41 10:49 1:51:26 
   82  343 Joe Svir                  32 M   Moorhead MN           56 10:09  2:19  2:17   76   56:43 16.6  0:41   87 41:47 12:40 1:51:35 
   83  301 Ben Anderson              34 M   Moorhead MN           88 15:36  3:33  1:56   79   57:16 16.4  0:32   85 37:46 11:27 1:53:04 
   84  110 Austin Fay                20 M   Prescott WI           84 13:29  3:04  1:08   85 1:05:26 14.4  1:12   72 31:59  9:42 1:53:12 
   85  335 Matthew Perkins           40 M   Hawley MN             73 11:21  2:35  2:08   83 1:03:01 14.9  1:37   83 37:04 11:14 1:55:10 
   86  131 Kristian Rue              17 M   Fargo ND              86 14:41  3:21  1:59   89 1:11:19 13.2  0:31   70 31:41  9:36 2:00:09 
   87  331 Harvey McMahon            47 M   Dent MN               85 14:07  3:13  2:41   86 1:05:30 14.4  0:56   86 37:55 11:30 2:01:06 
   88  204 Vanvechten Crane          65 M   Bismarck ND           74 11:22  2:35  3:47   80   58:07 16.2  2:57   88 46:51 14:12 2:03:03 
   89  217 Bill Stone                61 M   Fergus Falls MN       62 10:40  2:26  2:12   88 1:07:42 13.9  0:50   89 47:57 14:32 2:09:19 
   90  206 Frank Farrar              85 M   Britton SD            90 17:56  4:05  4:15   90 1:14:24 12.7  3:22   91 69:39 21:07 2:49:33 
   91  428 Arnold Robertson          37 M   Fergus Falls MN       91 23:14  5:17  4:34   91 1:31:20 10.3  0:45   90 53:55 16:21 2:53:46 



                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  407 Jennifer Foster           40 F   Mill Valley CA         5  8:45  2:00  1:44    4   48:17 19.5  0:58    1 23:52  7:14 1:23:34 
    2  211 Brita Loynachan           50 F   Marion IA             11  9:48  2:14  0:39    1   44:44 21.1  0:39   13 28:38  8:41 1:24:27 
    3  419 Joellen Petrick           36 F   Fargo ND               4  8:45  2:00  1:23   10   49:41 19.0  0:50    2 25:17  7:40 1:25:55 
    4  429 Trina Brennan             31 F   Mentor MN              9  9:31  2:10  1:07    7   49:15 19.1  0:48    4 26:22  8:00 1:27:01 
    5  410 Nicole Kjesbo             38 F   Ashby MN               7  9:11  2:06  1:10    5   48:47 19.3  0:38    9 27:58  8:29 1:27:43 
    6  425 Amanda Wach               42 F   Dalton MN             19 10:32  2:24  1:20    3   48:03 19.6  0:46    5 27:26  8:19 1:28:05 
    7  426 Debbie Wellman            36 F   Fergus Falls MN       16 10:15  2:20  1:24    2   47:12 20.0  1:09   10 28:18  8:35 1:28:16 
    8  418 Carrie Papon              37 F   Fergus Falls MN        3  8:32  1:57  1:23    8   49:21 19.1  0:59   11 28:19  8:35 1:28:32 
    9  132 Amy Sletten               28 F   Fergus Falls MN       12 10:02  2:17  0:45   12   50:16 18.7  0:36    7 27:39  8:23 1:29:15 
   10  402 Jennifer Bolstad-Sjoberg  36 F   Ham Lake MN           14 10:11  2:19  2:28   14   51:12 18.4  0:29    3 26:12  7:57 1:30:31 
   11  400 Amy Bergan                30 F   West Fargo ND         15 10:13  2:20  1:27   11   50:14 18.8  1:32    6 27:30  8:20 1:30:54 
   12  117 Allison Hurtgen           26 F   Woodbury MN            2  8:28  1:56  1:26   13   50:47 18.5  0:42   17 30:52  9:22 1:32:14 
   13  406 Jane Fier                 41 F   Prior Lake MN         13 10:09  2:19  0:56    6   49:03 19.2  0:53   22 31:17  9:29 1:32:16 
   14  121 Natalie Knutson           29 F   Fergus Falls MN       17 10:24  2:22  1:42    9   49:39 19.0  0:20   19 31:08  9:26 1:33:11 
   15  138 Whitney Welder            16 F   Wahpeton ND           18 10:32  2:24  1:20   17   55:52 16.9  0:21   15 29:55  9:04 1:37:58 
   16  424 Ann Varpness              38 F   Brownton MN            8  9:12  2:06  1:52   19   57:05 16.5  0:37   18 30:53  9:22 1:39:38 
   17  409 Elle Irving               36 F   West Fargo ND         34 12:25  2:50  1:31   20   57:21 16.4  1:52    8 27:57  8:29 1:41:04 
   18  205 Leola Daul                52 F   Fargo ND              10  9:34  2:11  1:53   23   58:51 16.0  1:00   21 31:15  9:28 1:42:31 
   19  209 Debbie Janey              63 F   Edina MN              32 12:15  2:47  2:26   21   58:05 16.2  0:38   14 29:29  8:56 1:42:51 
   20  417 Linda Nygaard             47 F   So. St. Paul MN       27 11:20  2:35  0:57   16   55:23 17.0  0:44   30 36:23 11:02 1:44:45 
   21  111 Rachel Formantes          27 F   Bloomington MN        41 12:49  2:55  3:26   18   56:06 16.8  1:32   20 31:13  9:28 1:45:04 
   22  404 Sonya Drechsel            47 F   Moorhead MN           20 10:40  2:26  1:41   15   55:09 17.1  1:06   32 37:17 11:18 1:45:52 
   23  108 Kathy Edwards             29 F   Fargo ND              22 10:59  2:30  1:30   30 1:03:58 14.7  0:28   16 30:36  9:17 1:47:30 
   24  109 Courtney Erickson         17 F   Barnesville MN        29 11:24  2:36  1:38   28 1:03:16 14.9  0:31   23 31:27  9:32 1:48:14 
   25  403 Betty Christenson         49 F   Esko MN               28 11:22  2:35  3:25   29 1:03:18 14.9  2:08   12 28:28  8:38 1:48:39 
   26  420 Ruth Rosengren            32 F   St Paul MN            33 12:22  2:49  2:09   22   58:44 16.0  0:43   27 35:18 10:42 1:49:14 
   27  139 Sarah West                29 F   Ulen MN               25 11:14  2:34  1:39   25 1:01:09 15.4  1:01   38 38:29 11:40 1:53:29 
   28  405 Michelle Eldien           45 F   Fergus Falls MN       35 12:25  2:50  1:59   24 1:00:28 15.6  1:38   33 37:44 11:26 1:54:13 
   29  100 Rachel Bakke              28 F   Ulen MN               44 13:45  3:08  2:00   35 1:05:40 14.3  0:38   25 32:56  9:59 1:54:57 
   30  145 Reilly Seland             19 F   Fergus Falls MN       23 11:08  2:32  2:05   41 1:09:10 13.6  0:31   24 32:51  9:58 1:55:43 
   31  427 Viann Sampson             54 F   Fergus Falls MN       37 12:34  2:52  1:35   36 1:05:50 14.3  0:32   29 35:57 10:54 1:56:25 
   32  414 Laura Larue               35 F   Elbow Lake MN         42 13:03  2:58  2:44   26 1:01:43 15.3  1:35   40 39:42 12:02 1:58:46 
   33  124 Madeline Nygaard          16 F   So. St. Paul MN       30 11:24  2:36  1:24   34 1:05:29 14.4  0:45   41 40:20 12:14 1:59:20 
   34  413 Jen Kritzberger           39 F   Hillsboro ND          40 12:46  2:54  2:40   38 1:08:42 13.7  1:35   26 33:57 10:18 1:59:38 
   35  416 Christiane McMahon        48 F   Dent MN               47 14:13  3:14  2:47   33 1:05:18 14.4  0:54   34 37:56 11:30 2:01:06 
   36  106 Chelsey Cordes            26 F   Henning MN            50 15:40  3:34  2:53   31 1:04:35 14.6  1:39   35 37:57 11:30 2:02:42 
   37  129 Ana Claire Rue            14 F   Fargo ND              39 12:40  2:53  1:29   43 1:13:11 12.9  0:33   28 35:23 10:44 2:03:15 
   38  415 Vickie Lee                33 F   Fargo ND              43 13:37  3:06  1:31   27 1:02:08 15.2  0:52   45 45:53 13:54 2:03:58 
   39  423 Joanna Tysdal             30 F   Fergus Falls MN       38 12:38  2:53  3:58   37 1:07:44 13.9  1:17   39 39:16 11:54 2:04:51 
   40  422 Angela Skyberg            39 F   Fargo ND              26 11:18  2:34  1:47   40 1:09:07 13.6  0:38   44 43:36 13:13 2:06:24 
   41  411 Jessica Kleindl           35 F   Ortonville MN         21 10:50  2:28  2:24   39 1:08:59 13.7  0:37   43 43:35 13:13 2:06:24 
   42  421 Kristen Schneeberger      33 F   West Fargo ND          6  8:56  2:02  1:52   47 1:17:12 12.2  0:50   36 38:01 11:31 2:06:49 
   43  113 Kristin Fraser            25 F   Fargo ND              24 11:09  2:32  2:38   44 1:14:10 12.7  1:22   37 38:28 11:40 2:07:46 
   44  408 Emily Greenstein          31 F   West Fargo ND         31 11:45  2:41  2:28   32 1:04:45 14.5  1:07   49 49:05 14:53 2:09:09 
   45  141 Lauren Wilson             19 F   Fosston MN             1  8:22  1:54  1:59   49 1:22:45 11.4  0:32   42 42:25 12:52 2:16:01 
   46  134 Megan Thormodson          20 F   Fargo ND              45 14:04  3:12  3:27   42 1:12:59 12.9  2:42   48 47:50 14:30 2:21:00 
   47  114 Lacey Gebro               21 F   Fargo ND              48 14:43  3:21  4:28   45 1:15:00 12.6  0:56   46 46:08 13:59 2:21:13 
   48  104 Jordyn Braun              21 F   Wahpeton ND           36 12:27  2:50  6:40   46 1:15:01 12.6  0:56   47 46:11 14:00 2:21:14 
   49  130 Elise Rue                 13 F   Fargo ND              46 14:11  3:14  2:48   50 1:30:40 10.4  2:00   31 36:54 11:11 2:26:31 
   50  219 Diane Wilson              70 F   San Diego CA          49 14:54  3:24  3:54   48 1:21:07 11.6  1:11   50 55:27 16:49 2:36:32 


                                                      MALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  255 Slowpoke                               1  9:02  2:04  0:20    1   44:35 21.1  0:22    1 22:51  6:56 1:17:09 
    2  260 Craig's Bike Repair                    2 11:03  2:31  0:46    2   45:26 20.7  0:55    2 30:07  9:08 1:28:16 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  266 The Van Krogh Family Singers           3  8:40  1:58  0:24    1   48:07 19.6  0:17    1 26:34  8:03 1:24:00 
    2  264 You Just Got Chicked                   4  9:32  2:10  0:33    2   54:14 17.4  0:18    2 31:30  9:33 1:36:05 
    3  263 EL's Angels                            5  9:59  2:16  0:38    3   57:49 16.3  0:20    4 32:52  9:58 1:41:37 
    4  252 All In The Family                      6 10:26  2:23  0:39    4 1:00:06 15.7  1:37    3 32:36  9:53 1:45:22 
    5  262 Glory Girls                            1  6:57  1:35  0:24    5 1:02:30 15.1  0:50    5 39:54 12:06 1:50:34 
    6  251 Pound It!                              2  7:57  1:49  0:36    6 1:16:32 12.3  0:25    6 40:43 12:21 2:06:11 


                                                     MIXED RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  253 UR Jelli                               3  8:43  1:59  0:26    3   49:42 19.0  0:22    1 20:17  6:09 1:19:28 
    2  258 Koeckeritz                             2  7:57  1:49  0:28    8   54:44 17.2  0:26    2 22:48  6:55 1:26:21 
    3  250 RAN 72                                 4  9:59  2:17  0:27    1   49:11 19.2  0:20    3 28:33  8:39 1:28:29 
    4  261 Stacey's Surprise                      8 11:28  2:37  0:33    2   49:19 19.1  0:17    5 29:23  8:55 1:30:59 
    5  254 Shobi Won Kenobi                       6 10:34  2:24  0:27    7   52:58 17.8  0:24    4 28:33  8:40 1:32:55 
    6  259 Team Lindgren                          1  7:00  1:36  0:32    6   52:10 18.1  0:34    7 32:48  9:57 1:33:02 
    7  256 Gustafson Copple                       5 10:05  2:18  0:26    5   51:12 18.4  0:19    6 31:48  9:38 1:33:49 
    8  265 The Tysdals                            9 13:29  3:04  0:51    4   50:28 18.7  1:44    8 35:06 10:38 1:41:36 
    9  257 Hands & Feet                           7 11:03  2:31  0:30    9   57:38 16.3  0:21    9 37:40 11:25 1:47:09 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ======  ====
    1 Gabriel Kainz         Fergus Falls   MN 34 M    6:37  1:31 
    2 Chris Swee            West Fargo     ND 35 M    6:38  1:31 
    3 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 35 M    6:39  1:31 
    4 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 25 M    6:48  1:33 
    5 Joseph Burchill       West Fargo     ND 31 M    7:01  1:36 
    6 David Jensen          Fergus Falls   MN 30 M    7:14  1:39 
    7 Todd Peters           West Fargo     ND 47 M    7:26  1:42 
    8 Brad Anderson         Duluth         MN 38 M    7:26  1:42 
    9 Matt Allen            Elbow Lake     MN 31 M    7:27  1:42 
   10 Justin Smith          Fargo          ND 40 M    7:29  1:42 


                            TOP TEN BIKE TIMES

                                                     Bike
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G   Time    MPH
===== ==================== ============== == === = ======== =====
    1 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 41 M 00:37:34 25.1 
    2 David Jensen          Fergus Falls   MN 30 M 00:39:44 23.7 
    3 Carter Evenson        Fargo          ND 49 M 00:40:06 23.5 
    4 Jeremy Brekke         Fargo          ND 43 M 00:40:48 23.1 
    5 Zack Beatty           Minneapolis    MN 28 M 00:41:22 22.8 
    6 Mitchell Wellman      Fergus Falls   MN 34 M 00:41:42 22.6 
    7 Brad Anderson         Duluth         MN 38 M 00:41:46 22.6 
    8 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 25 M 00:42:05 22.4 
    9 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 35 M 00:42:19 22.3 
   10 Justin Smith          Fargo          ND 40 M 00:42:21 22.2 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G Time   Pace
===== ==================== ============== == === = =====  ====
    1 Spencer Uetz          Fargo          ND 22 M 20:17  6:09 
    2 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 41 M 20:59  6:22 
    3 Jeremy Brekke         Fargo          ND 43 M 21:16  6:27 
    4 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 25 M 21:27  6:30 
    5 David Jensen          Fergus Falls   MN 30 M 21:56  6:39 
    6 Marcus Lindquist      Alexandria     MN 32 M 22:09  6:43 
    7 Zack Beatty           Minneapolis    MN 28 M 22:26  6:48 
    8 Ryan Hughes           Thief River Fa MN 35 M 22:46  6:54 
    9 Tim Staloch           Minneapolis    MN 33 M 22:47  6:55 
   10 Ryan Larson           Fargo          ND 26 M 23:06  7:00 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  138 Whitney Welder            16 F   Wahpeton ND            2 10:32  2:24  1:20    1   55:52 16.9  0:21    1 29:55  9:04 1:37:58 
    2  109 Courtney Erickson         17 F   Barnesville MN         4 11:24  2:36  1:38    2 1:03:16 14.9  0:31    2 31:27  9:32 1:48:14 
    3  145 Reilly Seland             19 F   Fergus Falls MN        3 11:08  2:32  2:05    4 1:09:10 13.6  0:31    3 32:51  9:58 1:55:43 
    4  124 Madeline Nygaard          16 F   So. St. Paul MN        5 11:24  2:36  1:24    3 1:05:29 14.4  0:45    6 40:20 12:14 1:59:20 
    5  129 Ana Claire Rue            14 F   Fargo ND               6 12:40  2:53  1:29    5 1:13:11 12.9  0:33    4 35:23 10:44 2:03:15 
    6  141 Lauren Wilson             19 F   Fosston MN             1  8:22  1:54  1:59    6 1:22:45 11.4  0:32    7 42:25 12:52 2:16:01 
    7  130 Elise Rue                 13 F   Fargo ND               7 14:11  3:14  2:48    7 1:30:40 10.4  2:00    5 36:54 11:11 2:26:31 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  132 Amy Sletten               28 F   Fergus Falls MN        2 10:02  2:17  0:45    2   50:16 18.7  0:36    1 27:39  8:23 1:29:15 
    2  117 Allison Hurtgen           26 F   Woodbury MN            1  8:28  1:56  1:26    3   50:47 18.5  0:42    3 30:52  9:22 1:32:14 
    3  121 Natalie Knutson           29 F   Fergus Falls MN        3 10:24  2:22  1:42    1   49:39 19.0  0:20    4 31:08  9:26 1:33:11 
    4  111 Rachel Formantes          27 F   Bloomington MN         8 12:49  2:55  3:26    4   56:06 16.8  1:32    5 31:13  9:28 1:45:04 
    5  108 Kathy Edwards             29 F   Fargo ND               4 10:59  2:30  1:30    6 1:03:58 14.7  0:28    2 30:36  9:17 1:47:30 
    6  139 Sarah West                29 F   Ulen MN                6 11:14  2:34  1:39    5 1:01:09 15.4  1:01    9 38:29 11:40 1:53:29 
    7  100 Rachel Bakke              28 F   Ulen MN                9 13:45  3:08  2:00    8 1:05:40 14.3  0:38    6 32:56  9:59 1:54:57 
    8  106 Chelsey Cordes            26 F   Henning MN            12 15:40  3:34  2:53    7 1:04:35 14.6  1:39    7 37:57 11:30 2:02:42 
    9  113 Kristin Fraser            25 F   Fargo ND               5 11:09  2:32  2:38   10 1:14:10 12.7  1:22    8 38:28 11:40 2:07:46 
   10  134 Megan Thormodson          20 F   Fargo ND              10 14:04  3:12  3:27    9 1:12:59 12.9  2:42   12 47:50 14:30 2:21:00 
   11  114 Lacey Gebro               21 F   Fargo ND              11 14:43  3:21  4:28   11 1:15:00 12.6  0:56   10 46:08 13:59 2:21:13 
   12  104 Jordyn Braun              21 F   Wahpeton ND            7 12:27  2:50  6:40   12 1:15:01 12.6  0:56   11 46:11 14:00 2:21:14 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  419 Joellen Petrick           36 F   Fargo ND               2  8:45  2:00  1:23    5   49:41 19.0  0:50    1 25:17  7:40 1:25:55 
    2  429 Trina Brennan             31 F   Mentor MN              6  9:31  2:10  1:07    3   49:15 19.1  0:48    3 26:22  8:00 1:27:01 
    3  410 Nicole Kjesbo             38 F   Ashby MN               4  9:11  2:06  1:10    2   48:47 19.3  0:38    6 27:58  8:29 1:27:43 
    4  426 Debbie Wellman            36 F   Fergus Falls MN        9 10:15  2:20  1:24    1   47:12 20.0  1:09    7 28:18  8:35 1:28:16 
    5  418 Carrie Papon              37 F   Fergus Falls MN        1  8:32  1:57  1:23    4   49:21 19.1  0:59    8 28:19  8:35 1:28:32 
    6  402 Jennifer Bolstad-Sjoberg  36 F   Ham Lake MN            7 10:11  2:19  2:28    7   51:12 18.4  0:29    2 26:12  7:57 1:30:31 
    7  400 Amy Bergan                30 F   West Fargo ND          8 10:13  2:20  1:27    6   50:14 18.8  1:32    4 27:30  8:20 1:30:54 
    8  424 Ann Varpness              38 F   Brownton MN            5  9:12  2:06  1:52    8   57:05 16.5  0:37    9 30:53  9:22 1:39:38 
    9  409 Elle Irving               36 F   West Fargo ND         14 12:25  2:50  1:31    9   57:21 16.4  1:52    5 27:57  8:29 1:41:04 
   10  420 Ruth Rosengren            32 F   St Paul MN            13 12:22  2:49  2:09   10   58:44 16.0  0:43   11 35:18 10:42 1:49:14 
   11  414 Laura Larue               35 F   Elbow Lake MN         17 13:03  2:58  2:44   11 1:01:43 15.3  1:35   14 39:42 12:02 1:58:46 
   12  413 Jen Kritzberger           39 F   Hillsboro ND          16 12:46  2:54  2:40   15 1:08:42 13.7  1:35   10 33:57 10:18 1:59:38 
   13  415 Vickie Lee                33 F   Fargo ND              18 13:37  3:06  1:31   12 1:02:08 15.2  0:52   17 45:53 13:54 2:03:58 
   14  423 Joanna Tysdal             30 F   Fergus Falls MN       15 12:38  2:53  3:58   14 1:07:44 13.9  1:17   13 39:16 11:54 2:04:51 
   15  422 Angela Skyberg            39 F   Fargo ND              11 11:18  2:34  1:47   17 1:09:07 13.6  0:38   16 43:36 13:13 2:06:24 
   16  411 Jessica Kleindl           35 F   Ortonville MN         10 10:50  2:28  2:24   16 1:08:59 13.7  0:37   15 43:35 13:13 2:06:24 
   17  421 Kristen Schneeberger      33 F   West Fargo ND          3  8:56  2:02  1:52   18 1:17:12 12.2  0:50   12 38:01 11:31 2:06:49 
   18  408 Emily Greenstein          31 F   West Fargo ND         12 11:45  2:41  2:28   13 1:04:45 14.5  1:07   18 49:05 14:53 2:09:09 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  407 Jennifer Foster           40 F   Mill Valley CA         1  8:45  2:00  1:44    2   48:17 19.5  0:58    1 23:52  7:14 1:23:34 
    2  425 Amanda Wach               42 F   Dalton MN              3 10:32  2:24  1:20    1   48:03 19.6  0:46    2 27:26  8:19 1:28:05 
    3  406 Jane Fier                 41 F   Prior Lake MN          2 10:09  2:19  0:56    3   49:03 19.2  0:53    4 31:17  9:29 1:32:16 
    4  417 Linda Nygaard             47 F   So. St. Paul MN        5 11:20  2:35  0:57    5   55:23 17.0  0:44    5 36:23 11:02 1:44:45 
    5  404 Sonya Drechsel            47 F   Moorhead MN            4 10:40  2:26  1:41    4   55:09 17.1  1:06    6 37:17 11:18 1:45:52 
    6  403 Betty Christenson         49 F   Esko MN                6 11:22  2:35  3:25    7 1:03:18 14.9  2:08    3 28:28  8:38 1:48:39 
    7  405 Michelle Eldien           45 F   Fergus Falls MN        7 12:25  2:50  1:59    6 1:00:28 15.6  1:38    7 37:44 11:26 1:54:13 
    8  416 Christiane McMahon        48 F   Dent MN                8 14:13  3:14  2:47    8 1:05:18 14.4  0:54    8 37:56 11:30 2:01:06 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  211 Brita Loynachan           50 F   Marion IA              2  9:48  2:14  0:39    1   44:44 21.1  0:39    1 28:38  8:41 1:24:27 
    2  205 Leola Daul                52 F   Fargo ND               1  9:34  2:11  1:53    2   58:51 16.0  1:00    2 31:15  9:28 1:42:31 
    3  427 Viann Sampson             54 F   Fergus Falls MN        3 12:34  2:52  1:35    3 1:05:50 14.3  0:32    3 35:57 10:54 1:56:25 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  209 Debbie Janey              63 F   Edina MN               1 12:15  2:47  2:26    1   58:05 16.2  0:38    1 29:29  8:56 1:42:51 
    2  219 Diane Wilson              70 F   San Diego CA           2 14:54  3:24  3:54    2 1:21:07 11.6  1:11    2 55:27 16:49 2:36:32 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  125 Corey Nygaard             19 M   So St Paul MN          1  8:04  1:50  0:50    1   45:18 20.8  0:40    1 25:15  7:40 1:20:05 
    2  143 Jordan Konynenbelt        19 M   Fergus Falls MN        2  9:22  2:08  1:13    3   48:52 19.3  1:07    3 27:46  8:25 1:28:18 
    3  126 Jaron Olsoe               19 M   Fergus Falls MN        5 11:10  2:33  2:22    2   47:52 19.7  0:26    4 28:56  8:47 1:30:45 
    4  107 Joel Crane                17 M   Bismarck ND            3  9:32  2:10  2:21    4   55:14 17.1  0:38    2 25:22  7:42 1:33:06 
    5  144 Titus Seland              13 M   Fergus Falls MN        4 10:57  2:30  1:57    5 1:06:42 14.1  0:25    5 29:39  8:59 1:49:38 
    6  131 Kristian Rue              17 M   Fargo ND               6 14:41  3:21  1:59    6 1:11:19 13.2  0:31    6 31:41  9:36 2:00:09 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  118 Nathan Jensen             25 M   Fergus Falls MN        1  6:48  1:33  0:55    2   42:05 22.4  0:41    2 21:27  6:30 1:11:52 
    2  102 Zack Beatty               28 M   Minneapolis MN         5  9:07  2:05  1:07    1   41:22 22.8  0:32    3 22:26  6:48 1:14:32 
    3  136 Spencer Uetz              22 M   Fargo ND               4  9:02  2:04  1:02    3   43:51 21.5  0:41    1 20:17  6:09 1:14:51 
    4  127 Aaron Ostlund             24 M   Evansville MN          2  8:38  1:58  0:55    6   46:36 20.2  0:26    5 24:12  7:20 1:20:46 
    5  128 Tim Rousar                26 M   White Bear Lake MN     3  8:49  2:01  1:04    4   45:08 20.9  0:43    9 25:49  7:50 1:21:31 
    6  103 Jacob Blanshan            24 M   Garfield MN            8  9:26  2:09  1:48    5   45:38 20.6  0:20   10 26:19  7:59 1:23:28 
    7  115 Andrew Geeslin            29 M   Kalamazoo MI           6  9:21  2:08  1:42    7   46:52 20.1  1:18   11 26:51  8:09 1:26:01 
    8  112 Michael Frankberg         29 M   St Louis Park MN       7  9:25  2:09  1:39    8   46:55 20.1  1:13   12 26:52  8:09 1:26:01 
    9  135 Evan Twedt                27 M   McHenry ND            11 10:03  2:17  2:06    9   48:32 19.4  0:30    7 25:39  7:47 1:26:47 
   10  133 Andy Stone                26 M   Moorhead MN           10  9:53  2:15  1:30   13   54:46 17.2  0:32    8 25:43  7:48 1:32:23 
   11  142 Ryan Larson               26 M   Fargo ND              13 12:22  2:49  3:48   11   52:11 18.1  1:00    4 23:06  7:00 1:32:25 
   12  119 Jim Johnson               28 M   St Louis Park MN      14 12:35  2:52  0:55   12   53:26 17.6  0:25   14 31:18  9:29 1:38:38 
   13  122 Cole Kyser                27 M   Argusville ND          9  9:29  2:10  2:05   15   57:10 16.5  0:50   13 29:37  8:59 1:39:09 
   14  140 Eric Wicklund             29 M   Fergus Falls MN       12 11:55  2:43  2:20   10   50:53 18.5  2:14   16 34:26 10:26 1:41:46 
   15  116 Jacob Gustafson           29 M   Fergus Falls MN       16 16:36  3:47  3:03   14   57:02 16.5  0:25    6 25:30  7:44 1:42:35 
   16  110 Austin Fay                20 M   Prescott WI           15 13:29  3:04  1:08   16 1:05:26 14.4  1:12   15 31:59  9:42 1:53:12 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  322 David Jensen              30 M   Fergus Falls MN        5  7:14  1:39  0:27    1   39:44 23.7  0:29    1 21:56  6:39 1:09:49 
    2  330 Nick Mariotti             35 M   Fergus Falls MN        3  6:39  1:31  0:52    4   42:19 22.3  0:28    5 23:08  7:01 1:13:25 
    3  350 Mitchell Wellman          34 M   Fergus Falls MN       11  8:14  1:53  0:20    2   41:42 22.6  0:38    8 24:20  7:23 1:15:11 
    4  321 Ryan Hughes               35 M   Thief River Falls M   10  7:57  1:49  0:50    5   43:42 21.6  0:32    3 22:46  6:54 1:15:46 
    5  317 Jake Greenstein           34 M   West Fargo ND          9  7:53  1:48  1:08    6   44:00 21.4  0:37    6 23:21  7:05 1:16:57 
    6  302 Brad Anderson             38 M   Duluth MN              6  7:26  1:42  0:32    3   41:46 22.6  0:24   17 27:50  8:26 1:17:58 
    7  314 Jason Edwards             32 M   Fargo ND              13  8:30  1:56  1:05    9   45:45 20.6  0:33   10 25:14  7:39 1:21:04 
    8  336 Samuel Petersen           30 M   Fargo ND              24 10:47  2:27  1:10    8   45:14 20.8  0:44    9 24:23  7:24 1:22:16 
    9  329 Mike Maier                30 M   Bismarck ND           15  9:01  2:03  0:41    7   44:47 21.0  0:34   14 27:21  8:17 1:22:22 
   10  344 Chris Swee                35 M   West Fargo ND          2  6:38  1:31  0:32   11   47:31 19.8  0:59   16 27:37  8:23 1:23:15 
   11  309 Joseph Burchill           31 M   West Fargo ND          4  7:01  1:36  1:23   15   50:30 18.7  0:26    7 24:15  7:21 1:23:33 
   12  353 Tim Staloch               33 M   Minneapolis MN         8  7:37  1:44  1:22   16   51:06 18.4  0:43    4 22:47  6:55 1:23:34 
   13  342 Derrick Sundeen           31 M   Barnesville MN        12  8:29  1:56  1:06   14   48:01 19.6  0:39   11 26:18  7:58 1:24:30 
   14  351 Marc Wilson               35 M   Moorhead MN           16  9:16  2:07  2:35   12   48:00 19.6  0:47   15 27:34  8:22 1:28:10 
   15  328 Joseph Mahunik            38 M   Fergus Falls MN       25 10:52  2:29  1:08   10   46:04 20.4  1:11   21 30:55  9:23 1:30:09 
   16  347 Greg Wagner               36 M   Fergus Falls MN       14  8:38  1:58  3:15   20   52:24 18.0  0:33   12 26:55  8:10 1:31:43 
   17  324 Gabriel Kainz             34 M   Fergus Falls MN        1  6:37  1:31  1:41   21   54:54 17.2  0:18   18 28:42  8:42 1:32:10 
   18  300 Matt Allen                31 M   Elbow Lake MN          7  7:27  1:42  2:25   22   55:09 17.1  0:55   13 27:03  8:12 1:32:57 
   19  316 Mike Fowler               36 M   Sioux Falls SD        19 10:01  2:17  1:58   18   51:53 18.2  0:38   20 30:36  9:17 1:35:04 
   20  318 Jared Hall                33 M   Fargo ND              17  9:25  2:09  2:53   13   48:00 19.6  1:03   24 35:44 10:50 1:37:03 
   21  325 Joseph Larue              34 M   Elbow Lake MN         28 12:14  2:47  1:55   19   52:08 18.1  0:23   19 30:33  9:16 1:37:11 
   22  345 Corey Synstelien          39 M   Fergus Falls MN       18  9:44  2:13  1:17   23   55:34 17.0  1:37   22 31:36  9:35 1:39:45 
   23  327 Marcus Lindquist          32 M   Alexandria MN         27 11:36  2:39  2:07   29 1:03:36 14.8  0:32    2 22:09  6:43 1:39:57 
   24  320 Josh Hovde                39 M   Alexandria MN         23 10:43  2:27  2:03   17   51:21 18.3  1:38   26 36:21 11:01 1:42:04 
   25  337 Joel Pettigrew            33 M   Fergus Falls MN       26 11:26  2:36  2:42   25   56:01 16.8  0:45   25 35:59 10:55 1:46:50 
   26  340 Seth Simonson             31 M   Fergus Falls MN       21 10:26  2:23  1:47   24   55:38 16.9  1:27   27 37:33 11:23 1:46:50 
   27  339 Ryan Schultz              35 M   Minneapolis MN        22 10:34  2:25  4:24   28   58:22 16.1  2:26   23 35:41 10:49 1:51:26 
   28  343 Joe Svir                  32 M   Moorhead MN           20 10:09  2:19  2:17   26   56:43 16.6  0:41   29 41:47 12:40 1:51:35 
   29  301 Ben Anderson              34 M   Moorhead MN           29 15:36  3:33  1:56   27   57:16 16.4  0:32   28 37:46 11:27 1:53:04 
   30  428 Arnold Robertson          37 M   Fergus Falls MN       30 23:14  5:17  4:34   30 1:31:20 10.3  0:45   30 53:55 16:21 2:53:46 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  310 Matthew Burrell           41 M   Indianapolis IN        6  7:53  1:48  0:23    1   37:34 25.1  0:20    1 20:59  6:22 1:07:07 
    2  307 Jeremy Brekke             43 M   Fargo ND               8  8:09  1:52  0:41    3   40:48 23.1  0:29    2 21:16  6:27 1:11:22 
    3  315 Carter Evenson            49 M   Fargo ND               4  7:48  1:47  0:43    2   40:06 23.5  0:41    5 25:05  7:36 1:14:21 
    4  341 Justin Smith              40 M   Fargo ND               2  7:29  1:42  2:01    4   42:21 22.2  0:46    4 24:41  7:29 1:17:15 
    5  352 John Ewan                 42 M   Pasadena CA           11  9:00  2:03  1:33    5   42:56 21.9  0:49    7 25:28  7:43 1:19:44 
    6  308 Duane Brook               45 M   Savage MN              5  7:51  1:47  1:05    8   45:42 20.6  0:38    6 25:13  7:39 1:20:26 
    7  311 Ross Christenson          47 M   Esko MN               15  9:12  2:06  1:06    6   43:44 21.5  0:33   11 26:14  7:57 1:20:47 
    8  334 Mark Olson                45 M   Enderlin ND           10  8:39  1:58  1:20    9   45:48 20.6  0:45    3 24:34  7:27 1:21:04 
    9  346 Matt Varpness             40 M   Brownton MN           13  9:09  2:05  2:05   10   46:49 20.1  0:55   12 26:45  8:07 1:25:41 
   10  338 David Pipho               43 M   Duluth MN              3  7:32  1:43  3:38   13   49:25 19.1  1:05    9 25:48  7:49 1:27:26 
   11  312 Charles Devorak           44 M   Overland Park KS      14  9:10  2:05  1:37   14   50:26 18.7  1:03   10 25:55  7:52 1:28:09 
   12  319 Paul Holm                 42 M   Fargo ND              20  9:57  2:16  1:46    7   45:16 20.8  1:25   18 30:15  9:10 1:28:39 
   13  220 Todd Peters               47 M   West Fargo ND          1  7:26  1:42  1:35   11   47:47 19.7  1:22   21 31:18  9:30 1:29:26 
   14  326 Christopher Lee           41 M   Chapel Hill NC         7  7:53  1:48  2:16   19   53:14 17.7  0:48    8 25:39  7:47 1:29:48 
   15  303 Lance Anderson            43 M   Chaska MN              9  8:22  1:55  1:22   16   51:28 18.3  0:41   13 28:26  8:37 1:30:18 
   16  323 Kevin Jones               49 M   Britton SD            17  9:35  2:11  2:01   12   47:59 19.6  2:03   16 29:33  8:58 1:31:09 
   17  349 Bill Welder               45 M   Wahpeton ND           12  9:05  2:04  2:00   17   51:46 18.2  0:40   14 28:32  8:39 1:32:01 
   18  313 Chris Dietz               41 M   Fargo ND              16  9:27  2:09  1:26   18   51:53 18.2  0:50   17 29:52  9:03 1:33:27 
   19  348 David Warren              45 M   Golden Valley MN      24 11:27  2:37  1:42   20   53:17 17.7  1:04   20 31:02  9:25 1:38:31 
   20  332 Joel Myhre                44 M   Fergus Falls MN       18  9:51  2:15  1:21   21   55:58 16.8  1:01   19 30:32  9:15 1:38:40 
   21  304 Mike Bartolomeo           49 M   Farwell MN            21 10:18  2:21  2:06   15   50:28 18.7  0:54   22 34:58 10:36 1:38:42 
   22  305 Karl Behrens              43 M   Albuquerque NM        22 11:18  2:34  2:14   22   56:13 16.8  0:47   15 28:55  8:46 1:39:25 
   23  333 John Ogle                 46 M   Mesa AZ               19  9:52  2:15  2:13   23   56:14 16.8  1:40   23 36:07 10:57 1:46:05 
   24  335 Matthew Perkins           40 M   Hawley MN             23 11:21  2:35  2:08   24 1:03:01 14.9  1:37   24 37:04 11:14 1:55:10 
   25  331 Harvey McMahon            47 M   Dent MN               25 14:07  3:13  2:41   25 1:05:30 14.4  0:56   25 37:55 11:30 2:01:06 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  212 Dave Maier                55 M   Bismarck ND            1  8:34  1:57  1:10    1   43:09 21.8  1:22    3 29:50  9:03 1:24:02 
    2  203 Wesley Borowski           50 M   Fergus Falls MN        6 12:31  2:51  0:42    2   45:30 20.7  0:49    1 25:11  7:38 1:24:41 
    3  213 Bruce Money               58 M   Fergus Falls MN        2  9:53  2:15  1:49    3   46:41 20.2  0:56    2 27:43  8:24 1:27:00 
    4  215 Dan Snustad               50 M   Woodbury MN            3 10:35  2:25  3:13    4   48:21 19.5  1:36    5 31:27  9:32 1:35:10 
    5  208 Dave Gilbert              50 M   Grand Forks ND         5 11:57  2:43  0:59    5   52:06 18.1  1:10    7 34:34 10:29 1:40:44 
    6  214 Tim Rogness               54 M   Fergus Falls MN        7 14:49  3:22  3:44    6   53:47 17.5  1:33    4 31:13  9:28 1:45:04 
    7  218 John Ugstad               59 M   Fergus Falls MN        4 11:11  2:33  1:49    7 1:00:19 15.6  1:20    6 32:18  9:47 1:46:54 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  200 Larry Bethel              62 M   Fergus Falls MN        1 10:19  2:21  1:18    1   49:41 19.0  0:45    1 25:18  7:40 1:27:19 
    2  201 David Bjork               63 M   Fergus Falls MN        5 11:00  2:30  1:48    4   52:56 17.8  0:45    2 27:28  8:20 1:33:56 
    3  207 Douglas Geeslin           65 M   Hawley MN              3 10:45  2:27  1:59    3   51:55 18.1  1:29    3 31:48  9:39 1:37:54 
    4  216 Mark Stolpman             64 M   Fergus Falls MN        4 10:48  2:28  2:21    2   50:43 18.6  1:13    4 32:56  9:59 1:38:00 
    5  204 Vanvechten Crane          65 M   Bismarck ND            6 11:22  2:35  3:47    5   58:07 16.2  2:57    5 46:51 14:12 2:03:03 
    6  217 Bill Stone                61 M   Fergus Falls MN        2 10:40  2:26  2:12    6 1:07:42 13.9  0:50    6 47:57 14:32 2:09:19 
    7  206 Frank Farrar              85 M   Britton SD             7 17:56  4:05  4:15    7 1:14:24 12.7  3:22    7 69:39 21:07 2:49:33 




Total Registered:                      168
Total Number of Finishers:             158
Number of Male   Finishers:             91
Number of Female Finishers:             50
Number of Relay Finishers:              17
Did not Finish Race or Did Not Start:   10