Shipping Association of Jamaica 5K -
Kingston, JM
6/28/2014

race logo










					
              SHIPPING ASSOCIATION OF JA 75TH ANNIVERSARY 5K
                       CARIBBEAN MARITIME INSTITUTE
                          Saturday, June 28, 2014

                ********** RUN (OPEN) AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL  RESULTS **********

Place Bib   Name                    S Age Team               Gun Time     
===== ===== ======================= = === ================== ======== 
    1  7560 Karlene Blagrove        F  43                    00:20:25 
    2  8199 Martina Christian       F  29 SONIC STEPPERS RUN 00:22:46 
    3  7566 Stephanie Franz         F  15                    00:22:52 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                    S Age Team               Gun Time     
===== ===== ======================= = === ================== ======== 
    1  7588 Jassette Bromfield      M  30                    00:16:31 
    2  8330 Tajerro Allen           M  19 RUN 4 FUN          00:17:47 
    3  8233 Gavin Francis           M  31 PACERS RUNNING CLU 00:17:52 
   
          ********** RUN (SHIPPING INDUSTRY) AWARDS **********

              **********   MALE OVERALL  RESULTS **********

Place Bib   Name                    S Age Team               Time     
===== ===== ======================= = === ================== ======== 
    1  7861 Hakeem Brown            M  21 SHIPPING SERVICES  00:19:10 
    2  8092 David Alexander         M  32 KCT SERVICES       00:20:07
    3  7760 Marlando Reynolds       M  20 KINGSTON WHARVES   00:20:59 

              ********** FEMALE OVERALL  RESULTS **********

Place Bib   Name                    S Age Team               Time     
===== ===== ======================= = === ================== ======== 
    1  8067 Diandra McDonald        F  26 KCT SERVICES       00:25:50 
    2  8325 Raihn Sibblies          F  37 JASHIPCO EXPRESS   00:28:07 
    3  8001 Natola Meredith         F  32 MARITIME AUTHORITY 00:30:05 


        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                 ********** FEMALE Ages 1 - 9  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8291 Ashley Kidd             F   9              00:40:17 

                  ********** MALE Ages 1 - 9  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8017 Yared McDonald          M   9 AGELESS WOND 00:34:23 
    2  7799 Xavier Keyes            M   9 PRICEWATERHO 00:38:43 

                ********** FEMALE Ages 10 - 19  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8070 Kaiyu Chin              F  13 NEWPORT MEDI 00:28:11 
    2  8060 Amanda McKain           F  14 CARIBBEAN MA 00:29:42 
    3  8331 Whitney Eldemire        F  17 JASHIPCO EXP 00:38:28 

                 ********** MALE Ages 10 - 19  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8330 Tajerro Allen           M  19 RUN 4 FUN    00:17:43 
    2  7796 Layton Brown            M  15 PRICEWATERHO 00:27:39 
    3  7824 Dominic Brown           M  18 SEAFREIGHT J 00:28:33 

                ********** FEMALE Ages 20 - 29  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8199 Martina Christian       F  29 SONIC STEPPE 00:22:43 
    2  8067 Diandra McDonald        F  26 KCT SERVICES 00:25:50 
    3  8200 Monique Christian       F  29 SONIC STEPPE 00:26:39 

                 ********** MALE Ages 20 - 29  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7861 Hakeem Brown            M  21 SHIPPING SER 00:19:10 
    2  8087 Andre Sewell            M  23 CARIBBEAN MA 00:19:17 
    3  8084 Leo Hyman               M  20 CARIBBEAN MA 00:19:52 

                ********** FEMALE Ages 30 - 39  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7503 Judith Dixon            F  34 I40 RUNNERS  00:22:59 
    2  7518 Geneadel Penglas        F  37 PACERS RUNNI 00:24:44 
    3  7527 Shawn Ashman            F  37 RUN WID IT R 00:25:31 

                 ********** MALE Ages 30 - 39  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7588 Jassette Bromfield      M  30              00:16:30 
    2  8233 Gavin Francis           M  31 PACERS RUNNI 00:17:50 
    3  8092 David Alexander         M  32 KCT SERVICES 00:20:07 

                ********** FEMALE Ages 40 - 49  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7560 Karlene Blagrove        F  43              00:20:24 
    2  7557 Anna Ayoub              F  47              00:24:49 
    3  7517 Alice Hyde              F  47 PACERS RUNNI 00:26:43 

                 ********** MALE Ages 40 - 49  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8299 Richard Brown           M  42 RUN 4 FUN    00:19:32 
    2  7533 Rohan Dawkins           M  42 RUN WID IT R 00:20:54 
    3  8300 Trevor Grant            M  43 RUN 4 FUN    00:20:56 

                ********** FEMALE Ages 50 - 59  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7556 Sandra Aitken           F  57              00:23:14 
    2  8288 Jacqueline Innis        F  50 DOUBLE MARCH 00:28:26 
    3  7713 Novelette Denton-Prince F  52 SEAFREIGHT J 00:31:57 

                 ********** MALE Ages 50 - 59  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8301 Owen Greaves            M  52              00:19:54 
    2  7605 Errol Stevens           M  52              00:22:02 
    3  8242 Gregory Tomlinson       M  55 SONIC STEPPE 00:23:05 

                ********** FEMALE Ages 60 - 69  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7710 Gleneta Kenyon          F  60 ROAD RUNNERS 00:26:06 
    2  7709 Sandra Goodison         F  67 ROAD RUNNERS 00:26:17 
    3  7585 Dell Wong               F  61              00:30:46 

                 ********** MALE Ages 60 - 69  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  8234 Denzil Lewis            M  65 RUN WID IT R 00:23:38 
    2  7874 Basil Burke             M  66              00:27:30 

                ********** FEMALE Ages 70 - 99  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
    1  7514 Yvonne Williams         F  70 LIME         00:36:51 

                 ********** MALE Ages 70 - 99  **********

Place Bib   Name                    S Age Team         Time        
===== ===== ======================= = === ============ ======== 
*No Awards Presented