City of Lakes Loppet -
Minneapolis, MN
2/5/2011

race logo










					
          Skijoring Loppet - 1 Dog National Championship


                   Minneapolis, MN    02/06/11
 
Place Name                Age S Time    Pace  
===== =================== === = ======= ===== 
    1 John Thompson           M   38:39  4:27 
    2 Kate Tesch              F   41:37  4:47 
    3 Rebecca Voris           F   43:11  4:58 
    4 Stephanie Thompson      F   43:14  4:59 
    5 Brad Moening            M   46:15  5:19 
    6 Kyle Gill               M   48:04  5:32 
    7 Hugh Brown              M   50:31  5:49 
    8 Benjamin Menk           M   52:40  6:04 
    9 Robin Sanders           M   54:57  6:19 
   10 Thaddeus McCamant       M   56:17  6:29 
   11 V.Kurt Lothe            M   57:03  6:34 
   12 Rich Baker              M   57:05  6:34 
   13 William Anderson        M 1:00:06  6:55 
   14 Kristine Zellmer        F 1:01:51  7:07 
   15 Melanie Bomier          F 1:04:37  7:26 
   16 Mariel Versluis         F 1:04:42  7:27 
   17 Rebecca Maus            F 1:05:47  7:34 
   18 Matthew Sanders         M 1:08:33  7:53 
   19 Ryan Noack              M 1:14:43  8:36 


                                                             Page 1
          Skijoring Loppet - 1 Dog National Championship


                   Minneapolis, MN    02/06/11
 
Place Name                Age S Time    Time2   Combine
===== =================== === = ======= ======= =======
    1 John Thompson           M   38:39   13:03   51:42 
    2 Kate Tesch              F   41:37   13:06   54:43 
    3 Rebecca Voris           F   43:11   13:05   56:16 
    4 Brad Moening            M   46:15   15:27 1:01:42 
    5 Kyle Gill               M   48:04   16:09 1:04:13 
    6 Benjamin Menk           M   52:40   17:35 1:10:15 
    7 Rich Baker              M   57:05   18:25 1:15:30 
    8 V.Kurt Lothe            M   57:03   18:59 1:16:02 
    9 Kristine Zellmer        F 1:01:51   17:55 1:19:46 
   10 Mariel Versluis         F 1:04:42   15:20 1:20:02 
   11 Thaddeus McCamant       M   56:17   23:52 1:20:09 
   12 William Anderson        M 1:00:06   22:21 1:22:27 
   13 Joseph Fessler          M           16:04         
   14 Nicole Reynolds         F           21:54         
   15 John Crawford           M           22:15         
   16 Stephanie Thompson      F   43:14                 
   17 Hugh Brown              M   50:31                 
   18 Robin Sanders           M   54:57                 
   19 Melanie Bomier          F 1:04:37                 
   20 Rebecca Maus            F 1:05:47                 
   21 Matthew Sanders         M 1:08:33                 
   22 Ryan Noack              M 1:14:43                 




                                                                       Page 1

         Chuck and Don's Skijoring Loppet - Overall Results - 7km

 Place No.   Name                    Age Sex City             St Time      
 ===== ===== ======================= === === ================ == ========= 
     1  9004 John Thompson            52 M   Shoreview        MN   13:03.0 
     2  9003 Rebecca Voris            56 F   Anchorage        AK   13:04.1 
     3  9007 Kate Tesch               31 F   Superior         WI   13:05.7 
     4  9005 Joshua Tesch             33 M   Superior         WI   13:06.1 
     5  9006 Mariel Versluis          45 F   Hopkins          MI   15:19.5 
     6  9009 Brad Moening             42 M   St Paul          MN   15:26.2 
     7  9040 Mark Vanderwoude         47 M   Burnsville       MN   15:51.3 
     8  9002 Tom Carlson              59 M   Erhard           MN   16:02.0 
     9  9010 Joseph Fessler           28 M   Hamel            MN   16:03.7 
    10  9023 Kyle Gill                28 M   Minneapolise     MN   16:08.9 
    11  9026 Dallas Johnson           45 M   Wayzata          MN   17:33.6 
    12  9031 Benjamin Menk            30 M   Minneapolis      MN   17:34.3 
    13  9014 Christian Franken        49 M   St Paul          MN   17:37.0 
    14  9013 Kristine Zellmer         39 F   Inver Grove Hts  MN   17:54.3 
    15  9041 Chris Franken            52 F   Edina            MN   18:05.9 
    16  9025 Mark Hughes              47 M   Verona           WI   18:21.6 
    17  9019 Rich Baker               43 M   Deephaven        MN   18:24.4 
    18  9015 Kurt Lothe               38 M   Eau Claire       WI   18:58.9 
    19  9037 Gary Roach               44 M   St Paul          MN   19:22.2 
    20  9035 Damon Ramaker            30 M   Minneapolis      MN   19:23.4 
    21  9042 Larry Myers              70 M   Plymouth         MN   20:00.2 
    22  9034 David Pramann            53 M   Burnsville       MN   20:02.4 
    23  9016 Susan Bauer              46 F   Hayward          WI   20:24.8 
    24  9017 Nicole Reynolds          43 F   Minneapolis      MN   21:53.6 
    25  9022 John Crawford            42 M   Minnetonka       MN   22:14.1 
    26  9018 William Anderson         46 M   Plymouth         MN   22:20.6 
    27  9028 Gary Jones               54 M   Duluth           MN   23:06.6 
    28  9043 Sharon Hughes            47 F   Verona           WI   23:19.2 
    29  9020 Eric Cepek               34 M   Minnetonka       MN   23:20.4 
    30  9038 Anna Schmidt             30 F   Hopkins          MN   23:24.9 
    31  9030 Thaddeus McCamant        50 M   Frazee           MN   23:51.5 
    32  9032 Mikhail Pekurovsky       45 M   Bloomington      MN   23:53.4 
    33  9011 Carey Manson             53 M   Mound            MN   25:03.7 
    34  9021 Reed Conrad              33 M   St Louis Park    MN   26:00.9 
    35  9036 Lynn Randazzo            47 F   St Paul          MN   26:44.2 
    36  9012 Craig Ringsven           32 M   Golden Valley    MN   26:59.9 
    37  9033 Ryan Piner               35 M   Minneapolis      MN   27:31.3 
 
 results by Mtec Results             results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

         Chuck and Don's Skijoring Loppet - Overall Results - 4km

 Place No.   Name                    Age Sex City             St Time      
 ===== ===== ======================= === === ================ == ========= 
     1  9124 Peter Geier              60 M   Minneapolis      MN    8:40.9 
     2  9134 Sierra Jefferson         24 F   Duluth           MN    8:41.2 
     3  9189 Allison Spoelhof         26 F   Duluth           MN    8:55.7 
     4  9115 Amy Cooper               46 F   Holmen           WI    9:02.3 
     5  9135 Tim Jefferson            55 M   Duluth           MN    9:03.0 
     6  9125 Sandy Gress              26 F   Minneapolis      MN    9:04.4 
     7  9187 Mike Smith               25 M   North Oaks       MN    9:10.6 
     8  9132 Thomas Hutchinson        47 M   Minneapolis      MN    9:14.1 
     9  9142 Nick Kramarczuk          28 M   Minneapolis      MN    9:18.4 
    10  9172 K.C. Roberts             32 M   Winnipeg         MA    9:20.7 
    11  9151 Pat McRaith              53 M   Chanhassen       MN    9:36.7 
    12  9122 Anna French              14 F   Plymouth         MN    9:41.5 
    13  9152 Brie Medin               27 F   New Brighton     MN    9:47.1 
    14  9149 John McGrath             50 M   Minneapolis      MN   10:19.8 
    15  9128 Holly Hart               52 F   Stillwater       MN   10:19.9 
    16  9110 Hugh Brown               32 M   Minneapolis      MN   10:34.3 
    17  9173 Martina Sailer           32 F   Minneapolis      MN   10:36.5 
    18  9167 Adam Rauk                32 M   Minneapolis      MN   10:38.2 
    19  9113 Fritz Cleveland          46 M   Golden Valley    MN   10:59.2 
    20  9195 Erin Walsh               29 F   Minneapolis      MN   10:59.8 
    21  9141 Nick Kolisnyk            27 M   Winnipeg         MA   11:00.8 
    22  9171 Humberto Rivero          35 M   Rochester        MN   11:01.2 
    23  9114 Hilarie Conboy           29 F   Minneapolis      MN   11:01.5 
    24  9153 Lorelee Miller           59 F   Richfield        MN   11:06.1 
    25  9133 Tim Jackson              32 M   Minneapolis      MN   11:07.6 
    26  9102 Renae Anderson           12 F   Golden Valley    MN   11:08.8 
    27  9143 Adam Kuenzel             51 M   Minneapolis      MN   11:10.4 
    28  9181 Patricia Schmidt         40 F   Hampton          MN   11:15.3 
    29  9185 Mark Skildum             30 M   St Paul          MN   11:16.1 
    30  9160 Andrew Nymo              28 M   St Louis Park    MN   11:16.9 
    31  9121 Michael Fleming          18 M   Orono            MN   11:24.4 
    32  9190 John Swanson             29 M   St Louis Park    MN   11:44.2 
    33  9161 Carin Offerman           62 F   Orono            MN   11:52.0 
    34  9154 Brooks Moening           38 M   Lake Elmo        MN   11:52.9 
    35  9162 Scott Offerman           58 M   Medina           MN   11:54.3 
    36  9127 Jennifer Hanson          39 F   Minneapolis      MN   11:55.4 
    37  9196 Andrew Wubbels           33 M   St Cloud         MN   11:57.9 
    38  9112 Jay Chesterman           38 M   Sioux City       IA   11:58.5 
    39  9188 Rachel Spaniol           24 F   Minneapolis      MN   12:22.8 
    40  9180 Jason Schmidt            37 M   Oakdale          MN   12:27.4 
    41  9170 Leanne Ritz              41 F   Maple Grove      MN   12:30.9 
    42  9184 Jayme Simon              40 F   Mound            MN   12:45.2 
    43  9156 Jeff Moos                31 M   Minneapolis      MN   12:51.5 
    44  9177 William Schafer          58 M   Brooklyn Center  MN   12:57.3 
    45  9138 Matthew Jungbauer        32 M   Woodbury         MN   12:59.1 
    46  9159 Josh Novacheck           23 M   Minneapolis      MN   13:06.0 
    47  9155 Torry Moore              40 M   Winona           MN   13:08.7 
    48  9165 David Peterson           40 M   Minneapolis      MN   13:10.2 
    49  9109 Stephen Brotherson       29 M   Falcon Heights   MN   13:37.8 
    50  9179 Joni Scheftel            53 F   Mayer            MN   13:42.0 
    51  9166 Tim Power                61 M   Afton            MN   13:48.4 
    52  9169 Wendy Rexon              49 F   Bloomington      MN   13:56.3 
    53  9130 Keith Holmquist          51 M   Winon            MN   14:07.8 
    54  9144 Gerald Lannoye           57 M   Bismarck         ND   14:35.3 
    55  9104 Karen Bebchuk            44 F   Plymouth         MN   14:39.4 
    56  9116 Dan Denardo              45 M   Elbow Lake       MN   14:46.1 
    57  9198 Barbara Krzak            55 F   Maple Grove      MN   14:59.5 
    58  9150 Alex McKinney            29 M   Coon Rapids      MN   15:27.9 
    59  9193 Nan Waisanen             51 F   St Paul          MN   16:00.5 
    60  9178 Dave Schaffer            57 M   Inver Grove Hts  MN   16:01.2 
    61  9194 Annie Walsh              32 F   Minneapolis      MN   16:03.9 
    62  9103 Kurt Arner               55 M   Montevideo       MN   16:17.9 
    63  9108 Mark Bettes              48 M   Burnsville       MN   16:50.7 
    64  9129 Kate Heppner             29 F   Chaska           MN   17:00.4 
    65  9136 Jeremy Hopwood           51 M   Francestown      NH   17:17.1 
    66  9182 Michael Schock           58 M   Golden Valley    MN   17:19.5 
    67  9191 Louie Tran               42 M   Robbinsdale      MN   17:31.1 
    68  9168 Kathleen Regan Downes    35 F   Minneapolis      MN   18:08.4 
    69  9192 Deborah Vosler           54 F   Minneapolis      MN   18:11.1 
    70  9148 Pierpaolo Mattana        38 M   Woodbury         MN   18:22.0 
    71  9186 Christine Smeby          32 F   St Paul          MN   18:28.9 
    72  9139 Jane Kirby               17 F   Burnsville       MN   19:20.3 
    73  9199 Mithcel Lemieur          24 M   Minneapolis      MN   19:25.0 
    74  9197 Kathleen Zuelsdorff      57 F   Cable            WI   19:48.4 
    75  9111 Mary Kay Burmesch        48 F   Shorewood        MN   19:52.3 
    76  9105 James Becker             63 M   Lakeville        MN   20:07.0 
    77  9106 Karrin Becker            18 F   Lakeville        MN   20:08.2 
    78  9146 Barb Livick              57 F   New Brighton     MN   20:10.4 
    79  9126 Savannah Halcomb         13 F   Plymouth         MN   20:23.2 
    80  9163 Lynley Pair              39 F   Minneapolis      MN   20:23.8 
    81  9117 Meg Downer-Carlson       57 F   Roseville        MN   20:45.5 
    82  9174 Jackie Sater             46 F   Plymouth         MN   22:46.3 
    83  9147 Tanja Manrique           45 F   Tonka Bay        MN   26:48.2 
    84  9137 Kaye Johnson             55 F   Minneapolis      MN   27:30.5 
    85  9101 Gayle Aldrich            47 F   Minneapolis      MN   30:56.2 
 
 results by Mtec Results             results posted at: mtecresults.com

                                                                       Page 1

        Chuck and Don's Skijoring Loppet - Overall Results - 2.5km

 Place No.   Name                    Age Sex City             St Time      
 ===== ===== ======================= === === ================ == ========= 
     1  9235 Mari Frederickson        52 F   Stillwater       MN    7:22.5 
     2  9212 Deke George              39 M   Minneapolis      MN    7:23.2 
     3  9223 Kathleen Shankwitz       49 F   Minneapolis      MN    7:35.0 
     4  9216 Tara Jenson              36 F   Minneapolis      MN    7:36.1 
     5  9224 Tracy Sides              39 F   Minneapolis      MN    7:40.2 
     6  9220 Craig Poorker            51 M   Robbinsdale      MN    7:49.3 
     7  9226 Randy Thatcher           47 M   Minneapolis      MN    8:01.8 
     8  9243 Joshua Pirozzolo         44 M   St Paul          MN    8:29.8 
     9  9239 Becca Larson             29 F   Bloomington      MN    8:36.2 
    10  9207 Becca Carlton            27 F   Minneapolis      MN    8:47.6 
    11  9217 Charlotte Knopp          14 F   Minnetonka       MN    9:32.5 
    12  9209 Kendra Estenson          18 F   Eagan            MN    9:51.8 
    13  9208 Julia Eagles             28 F   Minneapolis      MN   10:31.9 
    14  9241 Valerie McGoldrick       13 F   Deephaven        MN   10:36.6 
    15  9233 Grant Chiodo             12 M   Bloomington      MN   10:40.9 
    16  9210 Alyson Frahm             26 F   Minneapolis      MN   11:14.0 
    17  9245 Julieann Swanson         43 F   Minneapolis      MN   11:22.8 
    18  9237 Jim Healy                32 M   Wayzata          MN   11:34.9 
    19  9215 Jessica Healy            35 F   Wayzata          MN   11:35.7 
    20  9238 Sara Klein               29 F   Wayzata          MN   11:51.6 
    21  9240 Joe Madryga              48 M   Minneapolis      MN   12:12.2 
    22  9206 Danita Carlson           44 F   Minneapolis      MN   12:35.3 
    23  9228 Larry Van Roekel         53 M   Nerstrand        MN   12:36.1 
    24  9203 Diane Brady-Leighton     52 F   Minneapolis      MN   13:40.0 
    25  9230 Paul Weld                58 M   St Louis Park    MN   14:57.5 
    26  9236 Sarah Gutknecht          48 F   Minneapolis      MN   15:00.6 
    27  9234 Amy Fox                  25 F   Minneapolis      MN   15:35.6 
    28  9232 Bird Anderson            43 F   Minneapolis      MN   16:55.9 
    29  9218 Leeann Mateffy-Horn      47 F   Plymouth         AL   17:06.7 
    30  9213 Ted Gleckner             59 M   Minneapolis      MN   17:13.5 
    31  9219 Betty McNiff             57 F   Prescott         WI   18:26.2 
    32  9205 Lisa Carlin              51 F   Minneapolis      MN   18:29.6 
    33  9214 Rhende Hagemeister       58 F   Hackensack       MN   18:35.3 
    34  9231 Julie Young Walser       45 F   Minneapolis      MN   18:41.9 
    35  9260 Deborah Sussex           49 F   Ely              MN   20:02.9 
    36  9202 Shirley Bigaouette       60 F   Mayer            MN   21:33.5 
    37  9222 Elli Rodsjo              12 F   Scandia          MN   22:13.3 
    38  9247 Sarah Peterson              F                         23:20.1 
    39  9244 Diane Skinner            41 F   Bloomington      MN           
    40  9204 Scott Brown              38 M   Minneapolis      MN           
 
 results by Mtec Results             results posted at: mtecresults.com