Brewhouse Triathlon -
Duluth, MN
8/2/2014

race logo










					                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 2, 2014
                                                     .75K Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     225 Mike Ward               Duluth             MN  25 M     1 12:04  1:29  1:07    3   30:52 24.1  0:41    2   17:42  5:43 1:02:24 
    2   1/8     226 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M    20 13:56  1:42  1:28   12   33:02 22.5  0:54    1   15:17  4:56 1:04:35 
    3   1/11    186 Jeff Silvernale         Stroudsburg        PA  48 M     3 12:53  1:35  1:15    2   30:46 24.2  0:52   12   19:14  6:13 1:04:58 
    4   1/24     64 Suzie Fox               Chaska             MN  31 F     8 13:09  1:37  1:12    8   31:55 23.3  0:52   10   19:06  6:10 1:06:12 
    5   2/8      28 Lee Brown               Maple              WI  22 M    11 13:13  1:37  1:22   11   32:58 22.6  0:51    4   17:52  5:46 1:06:15 
    6   2/11    141 Ian Nemerov             Edina              MN  49 M    12 13:14  1:37  1:47    6   31:23 23.7  0:54   11   19:10  6:11 1:06:26 
    7   3/11    161 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  48 M    16 13:36  1:40  1:27   10   32:51 22.6  0:57    3   17:44  5:43 1:06:34 
    8   1/2      20 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M    10 13:12  1:37  1:29    9   32:46 22.7  0:55    9   19:06  6:10 1:07:25 
    9   2/6     227 Joshua Gullingham       Thunder Bay        ON  28 M    69 16:38  2:02  2:13    1   28:12 26.4  1:08   13   19:46  6:23 1:07:54 
   10   1/17    218 Ryan Saline             Cloquet            MN  40 M    28 14:41  1:48  1:22    4   31:02 24.0  0:45   20   20:20  6:34 1:08:07 
   11   1/5     178 Bill Schmitt            Duluth             MN  61 M     2 12:52  1:35  1:44    7   31:49 23.4  1:01   23   20:53  6:45 1:08:17 
   12   1/13    173 Jessica Rossing         Duluth             MN  29 F     6 13:00  1:36  1:06   28   35:56 20.7  0:42    5   18:11  5:52 1:08:53 
   13   1/10     51 Daniel Duff             Duluth             MN  50 M    13 13:26  1:39  2:03   14   33:27 22.2  1:13    7   18:48  6:04 1:08:55 
   14   1/12    172 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39 M    23 14:30  1:47  1:35    5   31:03 24.0  1:13   40   22:21  7:13 1:10:41 
   15   2/12     47 Ryan Dewey              Esko               MN  35 M     4 12:54  1:35  1:33   20   34:47 21.4  1:23   21   20:31  6:38 1:11:06 
   16   1/15    145 Jena Ogston             Duluth             MN  43 F    25 14:32  1:47  1:25   19   34:37 21.5  0:48   19   20:18  6:33 1:11:38 
   17   1/6     129 Jeff Melby              Bloomington        MN  55 M    18 13:50  1:42  1:46   13   33:10 22.4  1:01   39   22:16  7:11 1:12:01 
   18   1/20    229 Sara Rondorf            Andover            MN  37 F    41 15:18  1:52  1:39   15   33:56 21.9  0:56   22   20:35  6:39 1:12:22 
   19   3/8      21 Zachery Bourgeault      Hermantown         MN  22 M    29 14:43  1:48  1:13   31   36:18 20.5  0:52   15   19:56  6:26 1:13:01 
   20   1/12     16 Eric Berquist           Silver Bay         MN  32 M     7 13:04  1:36  1:46   17   34:10 21.8  1:18   52   22:57  7:24 1:13:12 
   21   2/17      8 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  42 M    46 15:32  1:54  1:45   18   34:35 21.5  1:22   16   20:04  6:29 1:13:16 
   22   4/8     167 Nick Richardson         Stillwater         MN  20 M    35 15:03  1:51  1:55   43   37:07 20.0  1:03    8   18:49  6:05 1:13:55 
   23   4/11    216 Doug Berg               Duluth             MN  46 M    54 15:51  1:56  1:53   16   34:02 21.9  1:16   32   21:33  6:57 1:14:33 
   24   1/10    160 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  47 F    36 15:03  1:51  1:29   23   35:30 21.0  1:05   33   21:38  6:59 1:14:44 
   25   5/11     35 Miike Comstock          Centerville        MN  47 M    45 15:29  1:54  1:28   26   35:54 20.7  1:21   25   20:58  6:46 1:15:09 
   26   2/20    213 Kerri Persons           Duluth             MN  39 F    31 14:48  1:49  1:30   27   35:56 20.7  0:52   37   22:08  7:09 1:15:12 
   27   3/17     77 Kevin Haney             Duluth             MN  43 M    39 15:09  1:51  1:50   35   36:38 20.3  1:06   29   21:26  6:55 1:16:07 
   28   4/17    179 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  43 M    50 15:47  1:56  1:22   24   35:36 20.9  0:59   45   22:33  7:17 1:16:16 
   29   5/8     200 Andrew Thuleen          Golden Valley      MN  22 M    38 15:07  1:51  1:54   34   36:37 20.3  1:08   34   21:42  7:00 1:16:27 
   30   6/11     38 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  47 M    90 18:07  2:13  2:26   21   35:20 21.1  1:03   14   19:56  6:26 1:16:50 
   31   5/17    114 Eric Langlee            Ham Lake           MN  43 M    34 14:54  1:49  2:29   40   37:03 20.1  1:00   28   21:26  6:55 1:16:50 
   32   2/13    224 Michelle Hoffman        New Hope           MN  29 F    27 14:39  1:48  1:14   59   38:24 19.4  1:12   36   21:53  7:04 1:17:20 
   33   1/12     65 Erika Fox               Carlton            MN  16 F    77 17:07  2:06  1:52   49   37:24 19.9  1:31   18   20:12  6:31 1:18:04 
   34   7/11     79 Joel Harris             Hermantown         MN  46 M    62 16:08  1:59  1:46   37   36:44 20.3  1:03   44   22:33  7:17 1:18:13 
   35   2/10    220 William Hjort           Elk River          MN  51 M    26 14:33  1:47  2:37   44   37:15 20.0  1:25   42   22:30  7:16 1:18:17 
   36   8/11     55 Matt Evans              Eau Claire         WI  48 M     5 12:58  1:35  1:16   64   39:22 18.9  1:10   67   23:34  7:37 1:18:18 
   37   2/12    207 David White             Minneapolis        MN  31 M    75 17:00  2:05  2:40   32   36:20 20.5  1:31   24   20:58  6:46 1:18:27 
   38   6/17     49 Curt Dimberio           Duluth             MN  43 M   104 18:47  2:18  2:14   29   36:13 20.5  1:06   17   20:08  6:30 1:18:27 
   39   6/8      91 John Hunn               Duluth             MN  23 M   111 19:13  2:21  2:06   53   37:57 19.6  0:49    6   18:33  5:59 1:18:35 
   40   3/6       3 David Armstrong         Moorhead           MN  28 M    64 16:14  1:59  2:06   45   37:16 20.0  0:41   47   22:36  7:18 1:18:51 
   41   3/13     86 Stephanie Hill          Thunder Bay        ON  27 F     9 13:11  1:37  1:45   79   40:16 18.5  1:03   51   22:55  7:24 1:19:08 
   42   2/12     68 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  16 F    78 17:11  2:06  1:37   50   37:34 19.8  1:04   35   21:52  7:04 1:19:15 
   43   3/12    171 Patrick Riley           Wrenshall          MN  38 M    65 16:25  2:01  1:47   62   38:56 19.1  1:05   27   21:20  6:53 1:19:32 
   44   4/12    232 Mark Sams               Duluth             MN  39 M    91 18:10  2:13  1:28   30   36:14 20.5  0:55   57   23:07  7:28 1:19:53 
   45   7/17    206 Tavis Westbrook         Duluth             MN  40 M    58 16:02  1:58  2:23   42   37:06 20.1  1:38   53   22:58  7:25 1:20:04 
   46   8/17     52 Tim Duffy               Bemidji            MN  40 M    56 15:57  1:57  3:04   56   38:12 19.5  1:35   30   21:27  6:56 1:20:14 
   47   5/12    208 Josh Wilson             Maple Lake         MN  35 M   119 19:43  2:25  1:43   36   36:39 20.3  1:10   26   21:13  6:51 1:20:27 
   48   6/12    164 Tim Rasch               Duluth             MN  38 M    49 15:40  1:55  1:55   51   37:43 19.7  1:16   79   24:00  7:45 1:20:32 
   49   3/10    230 Ed McGlynn              Austin             TX  51 M    30 14:45  1:48  1:40   38   36:52 20.2  1:16  111   26:06  8:25 1:20:36 
   50   3/20     36 Elizabeth Conklin       Duluth             MN  39 F    17 13:49  1:42  2:21   83   40:51 18.2  1:01   49   22:42  7:20 1:20:42 
   51   4/6      83 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  27 M   103 18:43  2:17  1:39   33   36:23 20.4  0:57   56   23:07  7:28 1:20:47 
   52   2/24    124 Heather Marden          Rochester          MN  33 F    14 13:27  1:39  1:59   69   39:53 18.7  1:14   88   24:44  7:59 1:21:15 
   53   9/17    188 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  44 M    22 14:11  1:44  2:43   75   40:02 18.6  0:58   72   23:45  7:40 1:21:38 
   54   3/24     82 Erin Haugen             Grand Forks        ND  34 F    93 18:11  2:14  2:47   25   35:52 20.7  1:57   55   23:06  7:28 1:21:52 
   55   4/10    177 Ted Schick              Esko               MN  53 M    71 16:55  2:04  2:01   57   38:17 19.4  1:40   68   23:34  7:37 1:22:25 
   56   7/8      34 Matthew Cole            Madison            WI  23 M   101 18:39  2:17  2:07   58   38:18 19.4  1:06   43   22:33  7:17 1:22:40 
   57   2/6     211 Bill Stroozas           Duluth             MN  58 M    43 15:24  1:53  1:57   76   40:04 18.6  1:35   73   23:49  7:41 1:22:47 
   58   5/10    168 Tom Richardson          Stillwater         MN  52 M    33 14:52  1:49  2:45   73   40:01 18.6  1:27   78   23:57  7:44 1:23:00 
   59   4/20    143 Kris Nord               Buffalo            MN  35 F    55 15:54  1:57  2:55   66   39:26 18.9  1:55   58   23:16  7:31 1:23:23 
   60   4/24     26 Christine Brooks        Minneapolis        MN  32 F    97 18:18  2:14  1:46   54   38:00 19.6  1:32   75   23:56  7:44 1:23:31 
   61  10/17    163 Daniel Radloff          Duluth             MN  43 M   127 20:28  2:30  1:50   22   35:25 21.0  1:13   90   24:45  7:59 1:23:39 
   62   2/5     132 Jim Miner               Duluth             MN  60 M    47 15:35  1:54  2:46   41   37:05 20.1  1:24  127   27:27  8:52 1:24:16 
   63   5/6      96 Scott Johnson           Duluth             MN  29 M    66 16:26  2:01  2:47   55   38:06 19.5  1:42  103   25:31  8:14 1:24:30 
   64   2/2      31 Samuel Caspers          Woodbury           MN  19 M    68 16:32  2:01  1:46   93   41:45 17.8  0:59   64   23:31  7:36 1:24:32 
   65   2/15    162 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  41 F    63 16:12  1:59  1:54   81   40:22 18.4  0:50   98   25:18  8:10 1:24:34 
   66   9/11     41 Tony Dasilva            Thunder Bay        ON  48 M   107 18:57  2:19  3:01   39   37:00 20.1  1:40   81   24:05  7:46 1:24:41 
   67   7/12    193 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  39 M    42 15:22  1:53  3:01   80   40:17 18.5  1:28   91   24:51  8:01 1:24:57 
   68   2/10    231 Sheila Hill             Duluth             MN  46 F    88 17:56  2:12  2:48   96   41:50 17.8  0:53   31   21:32  6:57 1:24:58 
   69   3/6     157 Michael Powers          Minneapolis        MN  58 M    80 17:21  2:07  2:22   46   37:18 19.9  1:21  118   26:40  8:37 1:25:00 
   70   4/6     217 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  59 M    89 18:01  2:12  1:59   47   37:20 19.9  1:37  112   26:06  8:26 1:25:01 
   71   3/12    115 Dana Langlee            Ham Lake           MN  17 F    21 13:59  1:43  1:45  127   44:17 16.8  1:21   76   23:57  7:44 1:25:17 
   72   4/13    123 Morgan Maki             Minneapolis        MN  27 F    76 17:07  2:06  2:12   65   39:22 18.9  1:12  104   25:32  8:15 1:25:24 
   73   3/12    170 Victor Rigling          Hermantown         MN  31 M    87 17:47  2:11  4:39   52   37:53 19.6  1:41   62   23:27  7:34 1:25:25 
   74  11/17    222 Jim Gaylord             Duluth             MN  40 M    84 17:38  2:09  2:57   77   40:09 18.5  1:41   69   23:42  7:39 1:26:05 
   75   8/12    148 Brian Olson             Superior           WI  36 M    57 15:59  1:57  2:16   89   41:14 18.0  1:34  110   26:05  8:25 1:27:06 
   76   4/12    106 John Koewler            Duluth             MN  34 M    32 14:49  1:49  2:39   88   41:14 18.0  1:15  126   27:15  8:48 1:27:10 
   77   1/11    180 Mary Seitz              Duluth             MN  51 F    44 15:26  1:53  1:59   71   39:55 18.6  1:48  141   28:24  9:10 1:27:30 
   78   5/24    101 Jana Kayser             Esko               MN  30 F   118 19:43  2:25  2:35   63   39:18 18.9  1:29   87   24:37  7:57 1:27:40 
   79   9/12     74 Daniel Gunderson        Duluth             MN  35 M    48 15:39  1:55  2:14   72   39:55 18.6  1:24  145   28:35  9:13 1:27:45 
   80   5/20     14 Paige Benson            Duluth             MN  38 F   123 20:00  2:27  2:14   85   40:58 18.2  1:18   60   23:23  7:33 1:27:50 
   81   4/12     50 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  17 F    52 15:49  1:56  2:05  137   45:12 16.5  0:49   85   24:30  7:54 1:28:23 
   82   6/20    174 Renee Saamanen          Duluth             MN  38 F    82 17:22  2:07  2:06   61   38:56 19.1  1:41  144   28:33  9:13 1:28:35 
   83   5/12     67 Bob Furr                Duluth             MN  30 M   133 20:53  2:33  3:53   60   38:40 19.2  1:50   63   23:29  7:35 1:28:43 
   84  12/17    139 Ryan Mosley             Minnetrista        MN  40 M   152 21:41  2:39  3:06   67   39:29 18.8  1:54   50   22:46  7:21 1:28:54 
   85   6/24    150 Alishia Opacich         Duluth             MN  32 F    99 18:33  2:16  2:47  113   43:14 17.2  1:08   59   23:19  7:32 1:28:59 
   86   5/12    104 Grace Knauss            Duluth             MN  16 F    15 13:31  1:39  2:25  118   43:25 17.1  1:38  137   28:05  9:04 1:29:02 
   87  10/11     87 Erik Hjelm              Andover            MN  46 M    24 14:31  1:47  2:30   86   41:03 18.1  2:13  147   28:48  9:18 1:29:04 
   88   6/12     81 Zoe Harvieux            Duluth             MN  17 F    19 13:54  1:42  2:36  100   41:56 17.7  1:48  150   28:58  9:21 1:29:08 
   89   5/13     97 Amber Johnson           Duluth             MN  29 F   162 22:13  2:43  1:56   84   40:53 18.2  1:09   54   23:02  7:26 1:29:11 
   90   7/20    185 Sarah Shilman           Duluth             MN  35 F   106 18:56  2:19  2:18   94   41:50 17.8  0:53  100   25:19  8:10 1:29:14 
   91   6/10    212 Bradley Irwin           Hermantown         MN  51 M    79 17:13  2:06  3:31   99   41:55 17.7  2:00   95   25:06  8:06 1:29:42 
   92   3/15    130 Paula Menzel            Hermantown         MN  44 F   126 20:21  2:29  2:05   95   41:50 17.8  0:55   86   24:34  7:56 1:29:43 
   93   7/12     85 Victoria Highmark       Two Harbors        MN  19 F    60 16:04  1:58  2:36   78   40:10 18.5  1:27  156   29:38  9:34 1:29:53 
   94   6/12     29 Keith Bryant            Rochester          MN  32 M   140 21:13  2:36  5:13   48   37:23 19.9  1:38   92   24:55  8:03 1:30:20 
   95   5/6     221 Douglas Happy           Duluth             MN  56 M   164 22:18  2:44  2:43   68   39:41 18.7  0:57   89   24:44  7:59 1:30:21 
   96   6/13     22 Catherine Braden        Minneapolis        MN  29 F   131 20:45  2:32  2:02  105   42:18 17.6  1:14   83   24:16  7:50 1:30:33 
   97   8/8     190 Braden Solum            Minneapolis        MN  24 M    92 18:11  2:13  3:46  129   44:19 16.8  1:01   66   23:33  7:36 1:30:48 
   98   7/12     56 Josh Evans              Minneapolis        MN  33 M   100 18:37  2:17  2:43  110   42:41 17.4  0:54  115   26:10  8:27 1:31:03 
   99   1/4     120 Connor Lewis            Moorhead           MN  21 F   109 19:02  2:20  2:05  152   46:43 15.9  0:42   46   22:35  7:17 1:31:06 
  100  10/12     70 Greg Given              Thunder Bay        ON  38 M   147 21:33  2:38  3:05  104   42:03 17.7  0:48   77   23:57  7:44 1:31:24 
  101   8/12    154 Rosie Pechous           Hastings           MN  17 F    40 15:11  1:52  2:57  131   44:33 16.7  1:10  131   27:41  8:56 1:31:29 
  102   8/20    192 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  39 F   136 20:59  2:34  2:23  121   43:38 17.1  1:19   65   23:32  7:36 1:31:50 
  103   9/12     92 Kelcy Huston            Duluth             MN  18 F    73 17:00  2:05  2:08  141   45:50 16.2  0:46  114   26:10  8:27 1:31:50 
  104   7/24    176 Kristin Scherber        Rochester          MN  30 F    96 18:18  2:14  2:11  103   42:02 17.7  1:16  138   28:10  9:06 1:31:54 
  105   2/11    127 Betsy McBride           Grand Rapids       MN  52 F   121 19:52  2:26  3:00   97   41:51 17.8  0:59  116   26:26  8:32 1:32:07 
  106  10/12     19 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  15 F   110 19:08  2:20  1:58  160   48:30 15.3  0:38   38   22:15  7:11 1:32:27 
  107   7/10     80 Andrew Harting          Duluth             MN  53 M    37 15:05  1:51  3:02  169   49:25 15.1  1:38   61   23:23  7:33 1:32:32 
  108   7/13    122 Efa Llewellyn           Mn                 MN  27 F    51 15:49  1:56  1:41  176   50:50 14.6  0:52   74   23:51  7:42 1:33:00 
  109   3/11    117 Anita Leach             Worthington        MN  50 F   144 21:26  2:37  2:39  101   41:57 17.7  2:01  101   25:20  8:11 1:33:21 
  110   3/10    219 Laura Hjort             Elk River          MN  48 F   158 22:07  2:42  3:02   87   41:09 18.1  1:23  108   25:46  8:19 1:33:25 
  111   8/24     71 Kelli Glonchak          South Range        WI  33 F    70 16:38  2:02  2:49  149   46:31 16.0  1:16  122   27:00  8:43 1:34:12 
  112   4/10     66 Susan Frericks          Silver Bay         MN  47 F    72 16:58  2:05  2:50  136   45:11 16.5  1:41  130   27:39  8:56 1:34:18 
  113   4/15      7 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  44 F    67 16:32  2:01  3:10  128   44:18 16.8  2:21  139   28:14  9:07 1:34:33 
  114   8/12    135 Philip Mohs             Vadnais Heights    MN  32 M   186 25:01  3:03  3:13  102   41:59 17.7  1:56   41   22:28  7:15 1:34:35 
  115   9/20     75 Christina Hagen         Hibbing            MN  36 F   129 20:33  2:31  3:01  116   43:18 17.2  1:53  119   26:41  8:37 1:35:24 
  116   1/1     103 Emily Ketterer          Sturgeon Lake      MN  58 F   122 19:53  2:26  3:57  124   43:53 17.0  2:54   97   25:12  8:08 1:35:46 
  117   9/24     59 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  31 F    98 18:31  2:16  2:33  144   46:23 16.0  1:13  124   27:10  8:46 1:35:47 
  118   5/15     76 Amy Haney               Duluth             MN  41 F   145 21:29  2:38  2:34  122   43:39 17.0  0:54  125   27:13  8:47 1:35:48 
  119  10/20     93 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  38 F   138 21:06  2:35  3:23  133   44:46 16.6  1:29   99   25:18  8:10 1:36:00 
  120  10/24    134 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  32 F   192 26:28  3:14  2:33   91   41:34 17.9  1:25   80   24:04  7:46 1:36:03 
  121  11/20    223 Pam Johnson             Saginaw            MN  38 F   161 22:11  2:43  2:24   92   41:37 17.9  1:17  148   28:49  9:18 1:36:16 
  122  12/20     57 Melissa Falldin         Minneapolis        MN  36 F    59 16:04  1:58  2:56  140   45:33 16.3  0:58  166   30:49  9:57 1:36:18 
  123  11/24    184 Jonna Shields           Eden Prairie       MN  32 F   155 21:52  2:40  2:33  107   42:20 17.6  2:56  121   26:55  8:41 1:36:34 
  124   9/12    158 Jonathan Prochnow       Eden Prairie       MN  33 M   142 21:15  2:36  4:26  126   44:04 16.9  1:21  106   25:37  8:16 1:36:40 
  125   6/15    228 Allison Luther          Thunder Bay        ON  42 F   181 24:20  2:58  3:32  115   43:16 17.2  2:07   70   23:45  7:40 1:36:58 
  126   7/15    175 Heather Saunders-Suther Thunder Bay        ON  42 F   182 24:20  2:59  3:32  114   43:15 17.2  2:08   71   23:45  7:40 1:36:58 
  127  12/24     89 Amanda Holman           South Range        WI  34 F    83 17:31  2:09  3:56  112   43:08 17.2  1:55  164   30:33  9:52 1:37:02 
  128  11/12     46 Clara Deremee           Ely                MN  18 F    61 16:06  1:58  3:00  181   51:55 14.3  1:02   94   25:03  8:05 1:37:04 
  129   1/1     108 Lyle Koivisto           Saginaw            MN  69 M   171 23:06  2:49  3:27   82   40:49 18.2  1:05  149   28:55  9:20 1:37:19 
  130  13/20    146 Sara Ojard              Duluth             MN  39 F   134 20:54  2:33  4:44  123   43:42 17.0  1:37  117   26:28  8:33 1:37:24 
  131  13/17      4 Scott Arntson           Duluth             MN  43 M   163 22:16  2:43  3:13  135   45:05 16.5  1:20  107   25:44  8:18 1:37:36 
  132  10/12    182 Nathan Shaw             Duluth             MN  30 M   157 22:02  2:42  4:30   70   39:53 18.7  2:53  142   28:25  9:10 1:37:41 
  133  14/20     62 Nicole Fleming          Duluth             MN  37 F   102 18:42  2:17  2:44  130   44:19 16.8  1:57  161   30:25  9:49 1:38:05 
  134   8/13    113 Mary Lancour            Superior           WI  29 F   149 21:35  2:38  2:48  154   46:46 15.9  0:59  113   26:07  8:26 1:38:13 
  135   8/15    204 Gretchen Warnke         Eagan              MN  44 F    86 17:44  2:10  2:51  106   42:20 17.6  2:18  182   33:20 10:46 1:38:31 
  136   6/6      84 Don Hickman             Merrifield         MN  55 M   124 20:15  2:29  3:07   74   40:02 18.6  1:23  186   33:49 10:55 1:38:34 
  137   1/4       2 Penny Agar              Duluth             MN  60 F    95 18:13  2:14  2:36  153   46:45 15.9  1:36  154   29:28  9:31 1:38:37 
  138  14/17    137 Mike More               Edina              MN  42 M   183 24:24  2:59  2:42  134   45:00 16.5  1:13  102   25:25  8:12 1:38:42 
  139  11/11    142 Brian Ninneman          Cloquet            MN  45 M   105 18:52  2:18  3:13  159   48:18 15.4  1:12  132   27:42  8:56 1:39:15 
  140  15/20     18 Carrie Bettendorf       Duluth             MN  38 F   117 19:37  2:24  2:57  185   53:16 14.0  0:55   48   22:37  7:18 1:39:20 
  141  13/24     78 Katie Hanson            Duluth             MN  30 F   165 22:26  2:45  2:06  166   49:04 15.2  1:01   93   24:59  8:04 1:39:34 
  142   5/10    169 Catherine Richardson    Stillwater         MN  49 F   115 19:27  2:23  3:57  167   49:14 15.1  1:22  109   26:00  8:24 1:39:58 
  143  14/24    112 Nikki Lamb              South St. Paul     MN  31 F   135 20:55  2:33  3:26  120   43:37 17.1  1:49  163   30:27  9:50 1:40:13 
  144   1/1     214 Carole Torreano         Largo              FL  66 F   143 21:25  2:37  3:09   90   41:19 18.0  1:58  174   32:32 10:30 1:40:21 
  145  11/12    201 Aaron Tritz             Minneapolis, Min   MN  39 M   108 19:01  2:20  3:33  156   47:40 15.6  1:37  151   29:18  9:27 1:41:08 
  146  16/20    110 Ailie Kubow             Blaine             MN  38 F   154 21:49  2:40  2:22   98   41:53 17.8  2:14  178   32:56 10:38 1:41:12 
  147   9/13    118 Emily Lewis             Duluth             MN  26 F   141 21:15  2:36  2:32  117   43:22 17.2  1:10  181   33:17 10:44 1:41:33 
  148  10/13    199 Erin Therrien           Milwaukee          WI  29 F   169 22:58  2:48  3:54  125   43:57 16.9  2:51  136   28:05  9:04 1:41:44 
  149   3/5      98 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64 M    81 17:22  2:07  3:45  132   44:34 16.7  3:40  175   32:35 10:31 1:41:54 
  150   2/4       9 Susanne Bakken          Duluth             MN  64 F   120 19:47  2:25  2:43  145   46:23 16.0  1:33  173   32:17 10:25 1:42:41 
  151  17/20     73 Angie Groettum          Richfield          MN  38 F   150 21:36  2:38  2:54  171   49:33 15.0  1:16  128   27:30  8:53 1:42:47 
  152  15/24    126 Jane Marynik            Superior           WI  33 F   137 21:02  2:34  4:03  179   51:30 14.4  2:18   82   24:05  7:46 1:42:56 
  153   6/10    153 Cathy Pazzelli          Britt              MN  49 F   176 23:45  2:54  3:19  147   46:27 16.0  1:57  129   27:34  8:54 1:43:00 
  154   9/15    181 Jennifer Serafin        Cloquet            MN  41 F   159 22:09  2:42  2:42  158   48:17 15.4  1:33  146   28:36  9:14 1:43:15 
  155   3/4      33 Autumn Cole             Ely                MN  64 F   112 19:14  2:21  3:07  161   48:36 15.3  2:50  159   30:09  9:44 1:43:55 
  156   7/10     27 Crystal Brown           Maple              WI  49 F   156 21:53  2:41  3:16  163   48:46 15.3  0:53  152   29:18  9:28 1:44:05 
  157  18/20    116 Christi Laumeyer        Ham Lake           MN  36 F   139 21:10  2:35  3:08  164   48:55 15.2  1:17  157   29:40  9:34 1:44:07 
  158   4/11     44 Nancy Day               Cottage Grove      MN  54 F   160 22:10  2:43  3:38  143   46:13 16.1  1:59  160   30:11  9:44 1:44:09 
  159  15/17    165 Jason Reinarz           Two Harbors        MN  41 M   174 23:26  2:52  3:21  150   46:36 16.0  1:27  153   29:25  9:30 1:44:13 
  160  16/17    194 Scott Stephens          Fargo              ND  40 M   178 24:01  2:56  2:23  148   46:28 16.0  1:45  158   29:40  9:35 1:44:14 
  161  12/12    233 Nabil Amra              Minneapolis        MN  39 M   199 29:00  3:33  4:42  108   42:22 17.6  1:32  123   27:07  8:45 1:44:41 
  162   1/2     215 Richard Lebeau          Largo              FL  71 M   130 20:44  2:32  3:14  109   42:23 17.6  3:46  189   34:46 11:13 1:44:51 
  163  12/12     45 Catherine Deremee       Ely                MN  16 F    94 18:12  2:14  3:09  168   49:15 15.1  1:41  177   32:55 10:37 1:45:11 
  164  16/24     24 Melissa Bradley         Proctor            MN  34 F   170 23:02  2:49  2:29  157   47:46 15.6  1:29  162   30:27  9:50 1:45:11 
  165   4/4     109 Lois Kubow              Duluth             MN  61 F   132 20:47  2:33  3:14  146   46:25 16.0  1:54  180   33:11 10:43 1:45:30 
  166   6/6      15 Brandon Benzer          Duluth             MN  29 M   153 21:47  2:40  3:43  172   49:48 14.9  1:21  155   29:29  9:31 1:46:05 
  167   8/10     94 Michael Iversen         Victoria           MN  52 M   175 23:34  2:53  3:49  175   50:47 14.7  1:27  120   26:50  8:40 1:46:26 
  168  19/20    125 Nicole Maronese         Thunder Bay        ON  35 F   185 24:41  3:01  4:53  111   42:55 17.3  1:18  176   32:47 10:35 1:46:32 
  169   2/4       5 Libby Atwater           Minneapolis        MN  23 F   180 24:10  2:57  3:15  155   46:48 15.9  1:14  170   31:30 10:10 1:46:56 
  170   5/11    107 Therese Kohs Gilbertson Shoreview          MN  51 F   167 22:49  2:47  3:14  139   45:31 16.3  1:38  187   33:55 10:57 1:47:06 
  171  17/24     17 Kim Berrisford          Duluth             MN  33 F   128 20:28  2:30  3:22  173   50:26 14.8  1:33  169   31:27 10:09 1:47:15 
  172  17/17     54 Michael Erickson        Bloomington        MN  40 M   168 22:52  2:48  2:59  142   46:00 16.2  1:32  188   34:03 10:59 1:47:25 
  173   6/11    202 Claudia Tropea          Thunder Bay        ON  50 F   203 30:33  3:44  3:41  151   46:36 16.0  2:25   84   24:22  7:52 1:47:36 
  174   8/10     32 April Colby             Watertown          MN  47 F   173 23:25  2:52  3:43  119   43:30 17.1  2:32  198   37:26 12:05 1:50:34 
  175   3/4     128 Stephanie McGregor      Two Harbors        MN  21 F    53 15:51  1:56  2:33  198   55:27 13.4  1:17  192   35:32 11:28 1:50:38 
  176  18/24    100 Alia Karmali            Thunder Bay        ON  30 F   197 28:21  3:28  2:47  170   49:29 15.0  1:54  140   28:16  9:08 1:50:46 
  177  19/24    105 Sheila Koewler          Duluth             MN  32 F   114 19:23  2:22  4:08  197   55:20 13.4  1:18  167   31:13 10:04 1:51:19 
  178   2/2     198 Mike Tenney             Edina              MN  70 M   116 19:30  2:23  4:24  138   45:14 16.4  2:54  202   39:44 12:49 1:51:45 
  179   9/10     88 Susan Hjort             Duluth             MN  46 F   113 19:15  2:21  2:33  200   57:06 13.0  1:42  168   31:19 10:06 1:51:53 
  180  20/20     53 Elizabeth Erickson      Bloomington        MN  35 F    74 17:00  2:05  3:08  184   52:50 14.1  2:30  196   36:36 11:49 1:52:02 
  181   4/4      11 Paige Bell              Fargo              ND  22 F   190 25:57  3:10  3:30  188   54:04 13.8  1:49  133   27:44  8:57 1:53:03 
  182  11/13    149 Joanna Ongstad          Moorhead           MN  26 F   146 21:31  2:38  7:58  189   54:05 13.8  1:47  134   27:45  8:57 1:53:03 
  183  20/24     90 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  34 F   189 25:57  3:10  3:26  191   54:11 13.7  1:46  135   27:45  8:58 1:53:04 
  184   4/5     121 Mark Libbey             Minnetonka         MN  60 M   201 29:47  3:38  5:27  178   50:58 14.6  1:53   96   25:09  8:07 1:53:13 
  185  10/15    191 Mindy Sonneman          Cloquet            MN  43 F   179 24:02  2:56  3:25  174   50:30 14.7  2:25  184   33:47 10:54 1:54:07 
  186   9/10    155 Derald Pederson         Hopkins            MN  51 M   184 24:36  3:00  5:27  177   50:52 14.6  1:39  171   32:05 10:21 1:54:36 
  187  10/10     13 Steve Bengtson          Isanti             MN  51 M   148 21:33  2:38  4:11  182   52:02 14.3  2:17  190   35:01 11:18 1:55:03 
  188  11/15    159 Kathy Pykkonen          Hermantown         MN  41 F   195 27:55  3:25  3:28  165   48:55 15.2  1:05  191   35:10 11:21 1:56:32 
  189  11/12    140 Joshua Muro             East Grand Forks   MN  33 M    85 17:41  2:10  5:43  180   51:38 14.4  3:36  199   38:41 12:29 1:57:16 
  190  12/15     58 Jennifer Farnham        Duluth             MN  42 F   177 23:45  2:54  3:51  203   58:35 12.7  2:59  143   28:28  9:11 1:57:35 
  191  21/24      6 Valerie Bach            Tempe              AZ  32 F   151 21:40  2:39  3:37  193   54:28 13.7  1:34  197   36:45 11:52 1:58:03 
  192  22/24    166 Annette Rennquist       Cloquet            MN  33 F   194 26:40  3:15  4:19  206 1:01:02 12.2  1:37  105   25:35  8:16 1:59:10 
  193   7/11    205 Kris Weiss              Duluth             MN  53 F   193 26:33  3:15  3:26  186   53:21 13.9  1:43  193   35:35 11:29 2:00:36 
  194   8/11    144 Gina Oesterreich        Stillwater         MN  52 F   202 30:16  3:42  3:17  162   48:45 15.3  2:27  201   39:09 12:38 2:03:52 
  195  10/10     12 Barb Bengtson           Isanti             MN  48 F   206 34:25  4:12  4:00  187   53:36 13.9  1:37  165   30:44  9:55 2:04:21 
  196  23/24    210 Dawn Zeleznikar         Cloquet            MN  34 F   166 22:45  2:47  4:00  207 1:04:00 11.6  1:34  172   32:10 10:23 2:04:27 
  197   9/11    102 Ann Kerr                Duluth             MN  52 F   172 23:24  2:52  4:22  190   54:07 13.7  2:52  204   41:49 13:30 2:06:32 
  198  12/13    147 Elyse Olson             Superior           WI  25 F   187 25:36  3:08  3:49  204   59:17 12.5  1:32  195   36:27 11:46 2:06:39 
  199  13/15    189 Kelly Solberg           Inver Grove Height MN  41 F   196 28:04  3:26  5:43  183   52:42 14.1  1:23  203   39:51 12:52 2:07:41 
  200  24/24     43 Joy Davis               Ham Lake           MN  30 F   191 26:21  3:13  8:59  192   54:18 13.7  1:15  200   38:48 12:31 2:09:39 
  201  13/13    196 Shannon Szarke          Duluth             MN  29 F   188 25:41  3:08  4:19  195   55:17 13.5  1:44  205   42:52 13:50 2:09:52 
  202  12/12    234 David Von Wald          Bloomington        MN  34 M   204 31:37  3:52  5:40  201   58:10 12.8  2:04  179   32:59 10:39 2:10:27 
  203  14/15    136 Lillian Morales         Igh                MN  44 F   200 29:36  3:37 10:07  196   55:18 13.5  2:10  183   33:46 10:54 2:10:54 
  204  10/11     69 Carol Gilberg           Inver Grove Height MN  51 F   207 35:11  4:18  4:30  194   55:13 13.5  2:13  185   33:49 10:55 2:10:55 
  205   5/5      10 John Beintema           Bloomington        MN  62 M   125 20:21  2:29  5:49  199   56:51 13.1  3:24  207   45:34 14:42 2:11:57 
  206  15/15     99 Kristi Kane             Bovey              MN  43 F   205 31:40  3:52  4:41  205   59:51 12.4  1:28  194   36:05 11:39 2:13:44 
  207  11/11     61 Eileen Fisher           St Paul            MN  51 F   198 28:58  3:32  5:46  202   58:15 12.8  2:20  206   44:24 14:20 2:19:40 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  297 Just out for a rip                               2 14:45  1:48  0:56    1   31:37 23.5  0:32    1   18:04  5:50 1:05:52 
           Riant Northway , Kirk Larson , Dave Rahrman            
    2  471 Two and a Half Men                               1 13:38  1:40  0:58    2   32:22 23.0  0:40    3   21:47  7:02 1:09:21 
           Ben Vogeler , Brian Storhaug , Chris Vogeler           
    3  298 Iowa States fastest                              3 17:36  2:09  1:06    3   39:55 18.6  0:35    2   19:20  6:15 1:18:31 
           Jack Richardson , Devon Dejong , Tom Richardson        


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  299 Fancy Pants                                      1 14:01  1:43  0:54    1   47:40 15.6  0:40    2   24:49  8:01 1:28:02 
           Tess Taintor , Amanda Abrahamson , Carrie Taylor Kemp  
    2  295 Mud Lake Gang                                    2 18:43  2:17  1:29    2   47:46 15.6  0:44    1   23:09  7:28 1:31:49 
           Brita Larsen , Siri Larsen , Ingrid Nisswandt-Larsen   


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  294 Team Nelson                                      1 13:52  1:42  1:10    2   39:36 18.8  0:44    3   22:54  7:24 1:18:14 
           Deanna Nelson , Jeffrey Nelson , Deanna Nelson         
    2  296 Keeping Up With The Jones                        2 17:32  2:09  1:04    1   38:30 19.3  0:42    1   20:31  6:37 1:18:18 
           Kevin Jones , Sam Richardson , Justine Jones           
    3  293 The Coolest Kids in Dulut                        3 19:06  2:20  1:14    3   52:46 14.1  0:40    2   22:34  7:17 1:36:18 
           Tim Billman , Rachel Davis , Brittany Wagner           


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 138 Katie Mosack            Milwaukee          WI  42 F      1 21:26  2:37                                                          
 152 Matt Palach             Duluth             MN  24 M      2 26:53  3:17                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Mike Ward               Duluth             MN  25 M   12:04  1:29 
    2 Bill Schmitt            Duluth             MN  61 M   12:52  1:35 
    3 Jeff Silvernale         Stroudsburg        PA  48 M   12:53  1:35 
    4 Ryan Dewey              Esko               MN  35 M   12:54  1:35 
    5 Matt Evans              Eau Claire         WI  48 M   12:58  1:35 
    6 Jessica Rossing         Duluth             MN  29 F   13:00  1:36 
    7 Eric Berquist           Silver Bay         MN  32 M   13:04  1:36 
    8 Suzie Fox               Chaska             MN  31 F   13:09  1:37 
    9 Stephanie Hill          Thunder Bay        ON  27 F   13:11  1:37 
   10 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M   13:12  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Joshua Gullingham       Thunder Bay        ON  28 M   28:12 26.4 
    2 Jeff Silvernale         Stroudsburg        PA  48 M   30:46 24.2 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  25 M   30:52 24.1 
    4 Ryan Saline             Cloquet            MN  40 M   31:02 24.0 
    5 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39 M   31:03 24.0 
    6 Ian Nemerov             Edina              MN  49 M   31:23 23.7 
    7 Bill Schmitt            Duluth             MN  61 M   31:49 23.4 
    8 Suzie Fox               Chaska             MN  31 F   31:55 23.3 
    9 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M   32:46 22.7 
   10 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  48 M   32:51 22.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M   15:17  4:56 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  25 M   17:42  5:43 
    3 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  48 M   17:44  5:43 
    4 Lee Brown               Maple              WI  22 M   17:52  5:46 
    5 Jessica Rossing         Duluth             MN  29 F   18:11  5:52 
    6 John Hunn               Duluth             MN  23 M   18:33  5:59 
    7 Daniel Duff             Duluth             MN  50 M   18:48  6:04 
    8 Nick Richardson         Stillwater         MN  20 M   18:49  6:05 
    9 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M   19:06  6:10 
   10 Suzie Fox               Chaska             MN  31 F   19:06  6:10 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 Mike Ward               Duluth             MN  25    1 12:04  1:29  1:07    3   30:52 24.1  0:41    2   17:42  5:43 1:02:24 
    2  226 Nick Nygaard            Duluth             MN  24   13 13:56  1:42  1:28   11   33:02 22.5  0:54    1   15:17  4:56 1:04:35 
    3  186 Jeff Silvernale         Stroudsburg        PA  48    3 12:53  1:35  1:15    2   30:46 24.2  0:52   10   19:14  6:13 1:04:58 
    4   28 Lee Brown               Maple              WI  22    8 13:13  1:37  1:22   10   32:58 22.6  0:51    4   17:52  5:46 1:06:15 
    5  141 Ian Nemerov             Edina              MN  49    9 13:14  1:37  1:47    6   31:23 23.7  0:54    9   19:10  6:11 1:06:26 
    6  161 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  48   11 13:36  1:40  1:27    9   32:51 22.6  0:57    3   17:44  5:43 1:06:34 
    7   20 Nathan Bich             Duluth             MN  16    7 13:12  1:37  1:29    8   32:46 22.7  0:55    8   19:06  6:10 1:07:25 
    8  227 Joshua Gullingham       Thunder Bay        ON  28   45 16:38  2:02  2:13    1   28:12 26.4  1:08   11   19:46  6:23 1:07:54 
    9  218 Ryan Saline             Cloquet            MN  40   18 14:41  1:48  1:22    4   31:02 24.0  0:45   16   20:20  6:34 1:08:07 
   10  178 Bill Schmitt            Duluth             MN  61    2 12:52  1:35  1:44    7   31:49 23.4  1:01   18   20:53  6:45 1:08:17 
   11   51 Daniel Duff             Duluth             MN  50   10 13:26  1:39  2:03   13   33:27 22.2  1:13    6   18:48  6:04 1:08:55 
   12  172 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39   15 14:30  1:47  1:35    5   31:03 24.0  1:13   29   22:21  7:13 1:10:41 
   13   47 Ryan Dewey              Esko               MN  35    4 12:54  1:35  1:33   17   34:47 21.4  1:23   17   20:31  6:38 1:11:06 
   14  129 Jeff Melby              Bloomington        MN  55   12 13:50  1:42  1:46   12   33:10 22.4  1:01   28   22:16  7:11 1:12:01 
   15   21 Zachery Bourgeault      Hermantown         MN  22   19 14:43  1:48  1:13   24   36:18 20.5  0:52   13   19:56  6:26 1:13:01 
   16   16 Eric Berquist           Silver Bay         MN  32    6 13:04  1:36  1:46   15   34:10 21.8  1:18   37   22:57  7:24 1:13:12 
   17    8 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  42   31 15:32  1:54  1:45   16   34:35 21.5  1:22   14   20:04  6:29 1:13:16 
   18  167 Nick Richardson         Stillwater         MN  20   24 15:03  1:51  1:55   36   37:07 20.0  1:03    7   18:49  6:05 1:13:55 
   19  216 Doug Berg               Duluth             MN  46   36 15:51  1:56  1:53   14   34:02 21.9  1:16   26   21:33  6:57 1:14:33 
   20   35 Miike Comstock          Centerville        MN  47   30 15:29  1:54  1:28   21   35:54 20.7  1:21   20   20:58  6:46 1:15:09 
   21   77 Kevin Haney             Duluth             MN  43   27 15:09  1:51  1:50   28   36:38 20.3  1:06   24   21:26  6:55 1:16:07 
   22  179 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  43   35 15:47  1:56  1:22   20   35:36 20.9  0:59   34   22:33  7:17 1:16:16 
   23  200 Andrew Thuleen          Golden Valley      MN  22   26 15:07  1:51  1:54   27   36:37 20.3  1:08   27   21:42  7:00 1:16:27 
   24   38 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  47   55 18:07  2:13  2:26   18   35:20 21.1  1:03   12   19:56  6:26 1:16:50 
   25  114 Eric Langlee            Ham Lake           MN  43   23 14:54  1:49  2:29   33   37:03 20.1  1:00   23   21:26  6:55 1:16:50 
   26   79 Joel Harris             Hermantown         MN  46   40 16:08  1:59  1:46   30   36:44 20.3  1:03   33   22:33  7:17 1:18:13 
   27  220 William Hjort           Elk River          MN  51   17 14:33  1:47  2:37   37   37:15 20.0  1:25   31   22:30  7:16 1:18:17 
   28   55 Matt Evans              Eau Claire         WI  48    5 12:58  1:35  1:16   51   39:22 18.9  1:10   46   23:34  7:37 1:18:18 
   29  207 David White             Minneapolis        MN  31   47 17:00  2:05  2:40   25   36:20 20.5  1:31   19   20:58  6:46 1:18:27 
   30   49 Curt Dimberio           Duluth             MN  43   61 18:47  2:18  2:14   22   36:13 20.5  1:06   15   20:08  6:30 1:18:27 
   31   91 John Hunn               Duluth             MN  23   65 19:13  2:21  2:06   44   37:57 19.6  0:49    5   18:33  5:59 1:18:35 
   32    3 David Armstrong         Moorhead           MN  28   41 16:14  1:59  2:06   38   37:16 20.0  0:41   35   22:36  7:18 1:18:51 
   33  171 Patrick Riley           Wrenshall          MN  38   42 16:25  2:01  1:47   50   38:56 19.1  1:05   22   21:20  6:53 1:19:32 
   34  232 Mark Sams               Duluth             MN  39   56 18:10  2:13  1:28   23   36:14 20.5  0:55   40   23:07  7:28 1:19:53 
   35  206 Tavis Westbrook         Duluth             MN  40   39 16:02  1:58  2:23   35   37:06 20.1  1:38   38   22:58  7:25 1:20:04 
   36   52 Tim Duffy               Bemidji            MN  40   37 15:57  1:57  3:04   46   38:12 19.5  1:35   25   21:27  6:56 1:20:14 
   37  208 Josh Wilson             Maple Lake         MN  35   67 19:43  2:25  1:43   29   36:39 20.3  1:10   21   21:13  6:51 1:20:27 
   38  164 Tim Rasch               Duluth             MN  38   34 15:40  1:55  1:55   42   37:43 19.7  1:16   53   24:00  7:45 1:20:32 
   39  230 Ed McGlynn              Austin             TX  51   20 14:45  1:48  1:40   31   36:52 20.2  1:16   66   26:06  8:25 1:20:36 
   40   83 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  27   60 18:43  2:17  1:39   26   36:23 20.4  0:57   39   23:07  7:28 1:20:47 
   41  188 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  44   14 14:11  1:44  2:43   58   40:02 18.6  0:58   49   23:45  7:40 1:21:38 
   42  177 Ted Schick              Esko               MN  53   46 16:55  2:04  2:01   47   38:17 19.4  1:40   47   23:34  7:37 1:22:25 
   43   34 Matthew Cole            Madison            WI  23   59 18:39  2:17  2:07   48   38:18 19.4  1:06   32   22:33  7:17 1:22:40 
   44  211 Bill Stroozas           Duluth             MN  58   29 15:24  1:53  1:57   59   40:04 18.6  1:35   50   23:49  7:41 1:22:47 
   45  168 Tom Richardson          Stillwater         MN  52   22 14:52  1:49  2:45   56   40:01 18.6  1:27   52   23:57  7:44 1:23:00 
   46  163 Daniel Radloff          Duluth             MN  43   70 20:28  2:30  1:50   19   35:25 21.0  1:13   56   24:45  7:59 1:23:39 
   47  132 Jim Miner               Duluth             MN  60   32 15:35  1:54  2:46   34   37:05 20.1  1:24   73   27:27  8:52 1:24:16 
   48   96 Scott Johnson           Duluth             MN  29   43 16:26  2:01  2:47   45   38:06 19.5  1:42   62   25:31  8:14 1:24:30 
   49   31 Samuel Caspers          Woodbury           MN  19   44 16:32  2:01  1:46   66   41:45 17.8  0:59   44   23:31  7:36 1:24:32 
   50   41 Tony Dasilva            Thunder Bay        ON  48   63 18:57  2:19  3:01   32   37:00 20.1  1:40   54   24:05  7:46 1:24:41 
   51  193 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  39   28 15:22  1:53  3:01   61   40:17 18.5  1:28   57   24:51  8:01 1:24:57 
   52  157 Michael Powers          Minneapolis        MN  58   49 17:21  2:07  2:22   39   37:18 19.9  1:21   69   26:40  8:37 1:25:00 
   53  217 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  59   54 18:01  2:12  1:59   40   37:20 19.9  1:37   67   26:06  8:26 1:25:01 
   54  170 Victor Rigling          Hermantown         MN  31   53 17:47  2:11  4:39   43   37:53 19.6  1:41   42   23:27  7:34 1:25:25 
   55  222 Jim Gaylord             Duluth             MN  40   51 17:38  2:09  2:57   60   40:09 18.5  1:41   48   23:42  7:39 1:26:05 
   56  148 Brian Olson             Superior           WI  36   38 15:59  1:57  2:16   65   41:14 18.0  1:34   65   26:05  8:25 1:27:06 
   57  106 John Koewler            Duluth             MN  34   21 14:49  1:49  2:39   64   41:14 18.0  1:15   72   27:15  8:48 1:27:10 
   58   74 Daniel Gunderson        Duluth             MN  35   33 15:39  1:55  2:14   55   39:55 18.6  1:24   76   28:35  9:13 1:27:45 
   59   67 Bob Furr                Duluth             MN  30   72 20:53  2:33  3:53   49   38:40 19.2  1:50   43   23:29  7:35 1:28:43 
   60  139 Ryan Mosley             Minnetrista        MN  40   77 21:41  2:39  3:06   52   39:29 18.8  1:54   36   22:46  7:21 1:28:54 
   61   87 Erik Hjelm              Andover            MN  46   16 14:31  1:47  2:30   63   41:03 18.1  2:13   77   28:48  9:18 1:29:04 
   62  212 Bradley Irwin           Hermantown         MN  51   48 17:13  2:06  3:31   67   41:55 17.7  2:00   59   25:06  8:06 1:29:42 
   63   29 Keith Bryant            Rochester          MN  32   73 21:13  2:36  5:13   41   37:23 19.9  1:38   58   24:55  8:03 1:30:20 
   64  221 Douglas Happy           Duluth             MN  56   81 22:18  2:44  2:43   53   39:41 18.7  0:57   55   24:44  7:59 1:30:21 
   65  190 Braden Solum            Minneapolis        MN  24   57 18:11  2:13  3:46   74   44:19 16.8  1:01   45   23:33  7:36 1:30:48 
   66   56 Josh Evans              Minneapolis        MN  33   58 18:37  2:17  2:43   72   42:41 17.4  0:54   68   26:10  8:27 1:31:03 
   67   70 Greg Given              Thunder Bay        ON  38   75 21:33  2:38  3:05   69   42:03 17.7  0:48   51   23:57  7:44 1:31:24 
   68   80 Andrew Harting          Duluth             MN  53   25 15:05  1:51  3:02   84   49:25 15.1  1:38   41   23:23  7:33 1:32:32 
   69  135 Philip Mohs             Vadnais Heights    MN  32   89 25:01  3:03  3:13   68   41:59 17.7  1:56   30   22:28  7:15 1:34:35 
   70  158 Jonathan Prochnow       Eden Prairie       MN  33   74 21:15  2:36  4:26   73   44:04 16.9  1:21   63   25:37  8:16 1:36:40 
   71  108 Lyle Koivisto           Saginaw            MN  69   83 23:06  2:49  3:27   62   40:49 18.2  1:05   78   28:55  9:20 1:37:19 
   72    4 Scott Arntson           Duluth             MN  43   80 22:16  2:43  3:13   77   45:05 16.5  1:20   64   25:44  8:18 1:37:36 
   73  182 Nathan Shaw             Duluth             MN  30   79 22:02  2:42  4:30   54   39:53 18.7  2:53   75   28:25  9:10 1:37:41 
   74   84 Don Hickman             Merrifield         MN  55   68 20:15  2:29  3:07   57   40:02 18.6  1:23   86   33:49 10:55 1:38:34 
   75  137 Mike More               Edina              MN  42   87 24:24  2:59  2:42   76   45:00 16.5  1:13   61   25:25  8:12 1:38:42 
   76  142 Brian Ninneman          Cloquet            MN  45   62 18:52  2:18  3:13   83   48:18 15.4  1:12   74   27:42  8:56 1:39:15 
   77  201 Aaron Tritz             Minneapolis, Min   MN  39   64 19:01  2:20  3:33   82   47:40 15.6  1:37   79   29:18  9:27 1:41:08 
   78   98 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64   50 17:22  2:07  3:45   75   44:34 16.7  3:40   84   32:35 10:31 1:41:54 
   79  165 Jason Reinarz           Two Harbors        MN  41   84 23:26  2:52  3:21   81   46:36 16.0  1:27   80   29:25  9:30 1:44:13 
   80  194 Scott Stephens          Fargo              ND  40   86 24:01  2:56  2:23   80   46:28 16.0  1:45   82   29:40  9:35 1:44:14 
   81  233 Nabil Amra              Minneapolis        MN  39   91 29:00  3:33  4:42   70   42:22 17.6  1:32   71   27:07  8:45 1:44:41 
   82  215 Richard Lebeau          Largo              FL  71   71 20:44  2:32  3:14   71   42:23 17.6  3:46   88   34:46 11:13 1:44:51 
   83   15 Brandon Benzer          Duluth             MN  29   78 21:47  2:40  3:43   85   49:48 14.9  1:21   81   29:29  9:31 1:46:05 
   84   94 Michael Iversen         Victoria           MN  52   85 23:34  2:53  3:49   86   50:47 14.7  1:27   70   26:50  8:40 1:46:26 
   85   54 Michael Erickson        Bloomington        MN  40   82 22:52  2:48  2:59   79   46:00 16.2  1:32   87   34:03 10:59 1:47:25 
   86  198 Mike Tenney             Edina              MN  70   66 19:30  2:23  4:24   78   45:14 16.4  2:54   91   39:44 12:49 1:51:45 
   87  121 Mark Libbey             Minnetonka         MN  60   92 29:47  3:38  5:27   88   50:58 14.6  1:53   60   25:09  8:07 1:53:13 
   88  155 Derald Pederson         Hopkins            MN  51   88 24:36  3:00  5:27   87   50:52 14.6  1:39   83   32:05 10:21 1:54:36 
   89   13 Steve Bengtson          Isanti             MN  51   76 21:33  2:38  4:11   90   52:02 14.3  2:17   89   35:01 11:18 1:55:03 
   90  140 Joshua Muro             East Grand Forks   MN  33   52 17:41  2:10  5:43   89   51:38 14.4  3:36   90   38:41 12:29 1:57:16 
   91  234 David Von Wald          Bloomington        MN  34   93 31:37  3:52  5:40   92   58:10 12.8  2:04   85   32:59 10:39 2:10:27 
   92   10 John Beintema           Bloomington        MN  62   69 20:21  2:29  5:49   91   56:51 13.1  3:24   92   45:34 14:42 2:11:57 
   93  152 Matt Palach             Duluth             MN  24   90 26:53  3:17                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   64 Suzie Fox               Chaska             MN  31    2 13:09  1:37  1:12    1   31:55 23.3  0:52    2   19:06  6:10 1:06:12 
    2  173 Jessica Rossing         Duluth             MN  29    1 13:00  1:36  1:06    7   35:56 20.7  0:42    1   18:11  5:52 1:08:53 
    3  145 Jena Ogston             Duluth             MN  43    9 14:32  1:47  1:25    3   34:37 21.5  0:48    4   20:18  6:33 1:11:38 
    4  229 Sara Rondorf            Andover            MN  37   14 15:18  1:52  1:39    2   33:56 21.9  0:56    5   20:35  6:39 1:12:22 
    5  160 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  47   12 15:03  1:51  1:29    4   35:30 21.0  1:05    7   21:38  6:59 1:14:44 
    6  213 Kerri Persons           Duluth             MN  39   11 14:48  1:49  1:30    6   35:56 20.7  0:52   10   22:08  7:09 1:15:12 
    7  224 Michelle Hoffman        New Hope           MN  29   10 14:39  1:48  1:14   11   38:24 19.4  1:12    9   21:53  7:04 1:17:20 
    8   65 Erika Fox               Carlton            MN  16   30 17:07  2:06  1:52    8   37:24 19.9  1:31    3   20:12  6:31 1:18:04 
    9   86 Stephanie Hill          Thunder Bay        ON  27    3 13:11  1:37  1:45   19   40:16 18.5  1:03   15   22:55  7:24 1:19:08 
   10   68 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  16   31 17:11  2:06  1:37    9   37:34 19.8  1:04    8   21:52  7:04 1:19:15 
   11   36 Elizabeth Conklin       Duluth             MN  39    6 13:49  1:42  2:21   21   40:51 18.2  1:01   14   22:42  7:20 1:20:42 
   12  124 Heather Marden          Rochester          MN  33    4 13:27  1:39  1:59   16   39:53 18.7  1:14   34   24:44  7:59 1:21:15 
   13   82 Erin Haugen             Grand Forks        ND  34   36 18:11  2:14  2:47    5   35:52 20.7  1:57   17   23:06  7:28 1:21:52 
   14  143 Kris Nord               Buffalo            MN  35   19 15:54  1:57  2:55   15   39:26 18.9  1:55   18   23:16  7:31 1:23:23 
   15   26 Christine Brooks        Minneapolis        MN  32   40 18:18  2:14  1:46   10   38:00 19.6  1:32   25   23:56  7:44 1:23:31 
   16  162 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  41   23 16:12  1:59  1:54   20   40:22 18.4  0:50   38   25:18  8:10 1:24:34 
   17  231 Sheila Hill             Duluth             MN  46   35 17:56  2:12  2:48   30   41:50 17.8  0:53    6   21:32  6:57 1:24:58 
   18  115 Dana Langlee            Ham Lake           MN  17    8 13:59  1:43  1:45   54   44:17 16.8  1:21   26   23:57  7:44 1:25:17 
   19  123 Morgan Maki             Minneapolis        MN  27   29 17:07  2:06  2:12   14   39:22 18.9  1:12   42   25:32  8:15 1:25:24 
   20  180 Mary Seitz              Duluth             MN  51   15 15:26  1:53  1:59   17   39:55 18.6  1:48   67   28:24  9:10 1:27:30 
   21  101 Jana Kayser             Esko               MN  30   52 19:43  2:25  2:35   13   39:18 18.9  1:29   33   24:37  7:57 1:27:40 
   22   14 Paige Benson            Duluth             MN  38   56 20:00  2:27  2:14   23   40:58 18.2  1:18   20   23:23  7:33 1:27:50 
   23   50 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  17   17 15:49  1:56  2:05   60   45:12 16.5  0:49   31   24:30  7:54 1:28:23 
   24  174 Renee Saamanen          Duluth             MN  38   32 17:22  2:07  2:06   12   38:56 19.1  1:41   69   28:33  9:13 1:28:35 
   25  150 Alishia Opacich         Duluth             MN  32   42 18:33  2:16  2:47   41   43:14 17.2  1:08   19   23:19  7:32 1:28:59 
   26  104 Grace Knauss            Duluth             MN  16    5 13:31  1:39  2:25   46   43:25 17.1  1:38   63   28:05  9:04 1:29:02 
   27   81 Zoe Harvieux            Duluth             MN  17    7 13:54  1:42  2:36   33   41:56 17.7  1:48   72   28:58  9:21 1:29:08 
   28   97 Amber Johnson           Duluth             MN  29   84 22:13  2:43  1:56   22   40:53 18.2  1:09   16   23:02  7:26 1:29:11 
   29  185 Sarah Shilman           Duluth             MN  35   44 18:56  2:19  2:18   28   41:50 17.8  0:53   40   25:19  8:10 1:29:14 
   30  130 Paula Menzel            Hermantown         MN  44   57 20:21  2:29  2:05   29   41:50 17.8  0:55   32   24:34  7:56 1:29:43 
   31   85 Victoria Highmark       Two Harbors        MN  19   21 16:04  1:58  2:36   18   40:10 18.5  1:27   75   29:38  9:34 1:29:53 
   32   22 Catherine Braden        Minneapolis        MN  29   60 20:45  2:32  2:02   36   42:18 17.6  1:14   29   24:16  7:50 1:30:33 
   33  120 Connor Lewis            Moorhead           MN  21   45 19:02  2:20  2:05   71   46:43 15.9  0:42   12   22:35  7:17 1:31:06 
   34  154 Rosie Pechous           Hastings           MN  17   13 15:11  1:52  2:57   57   44:33 16.7  1:10   58   27:41  8:56 1:31:29 
   35  192 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  39   64 20:59  2:34  2:23   49   43:38 17.1  1:19   21   23:32  7:36 1:31:50 
   36   92 Kelcy Huston            Duluth             MN  18   27 17:00  2:05  2:08   63   45:50 16.2  0:46   47   26:10  8:27 1:31:50 
   37  176 Kristin Scherber        Rochester          MN  30   39 18:18  2:14  2:11   35   42:02 17.7  1:16   64   28:10  9:06 1:31:54 
   38  127 Betsy McBride           Grand Rapids       MN  52   54 19:52  2:26  3:00   31   41:51 17.8  0:59   48   26:26  8:32 1:32:07 
   39   19 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  15   46 19:08  2:20  1:58   77   48:30 15.3  0:38   11   22:15  7:11 1:32:27 
   40  122 Efa Llewellyn           Mn                 MN  27   16 15:49  1:56  1:41   90   50:50 14.6  0:52   24   23:51  7:42 1:33:00 
   41  117 Anita Leach             Worthington        MN  50   70 21:26  2:37  2:39   34   41:57 17.7  2:01   41   25:20  8:11 1:33:21 
   42  219 Laura Hjort             Elk River          MN  48   80 22:07  2:42  3:02   24   41:09 18.1  1:23   44   25:46  8:19 1:33:25 
   43   71 Kelli Glonchak          South Range        WI  33   25 16:38  2:02  2:49   69   46:31 16.0  1:16   52   27:00  8:43 1:34:12 
   44   66 Susan Frericks          Silver Bay         MN  47   26 16:58  2:05  2:50   59   45:11 16.5  1:41   57   27:39  8:56 1:34:18 
   45    7 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  44   24 16:32  2:01  3:10   55   44:18 16.8  2:21   65   28:14  9:07 1:34:33 
   46   75 Christina Hagen         Hibbing            MN  36   59 20:33  2:31  3:01   44   43:18 17.2  1:53   50   26:41  8:37 1:35:24 
   47  103 Emily Ketterer          Sturgeon Lake      MN  58   55 19:53  2:26  3:57   52   43:53 17.0  2:54   37   25:12  8:08 1:35:46 
   48   59 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  31   41 18:31  2:16  2:33   65   46:23 16.0  1:13   53   27:10  8:46 1:35:47 
   49   76 Amy Haney               Duluth             MN  41   72 21:29  2:38  2:34   50   43:39 17.0  0:54   54   27:13  8:47 1:35:48 
   50   93 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  38   66 21:06  2:35  3:23   58   44:46 16.6  1:29   39   25:18  8:10 1:36:00 
   51  134 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  32  104 26:28  3:14  2:33   26   41:34 17.9  1:25   27   24:04  7:46 1:36:03 
   52  223 Pam Johnson             Saginaw            MN  38   83 22:11  2:43  2:24   27   41:37 17.9  1:17   71   28:49  9:18 1:36:16 
   53   57 Melissa Falldin         Minneapolis        MN  36   20 16:04  1:58  2:56   62   45:33 16.3  0:58   84   30:49  9:57 1:36:18 
   54  184 Jonna Shields           Eden Prairie       MN  32   78 21:52  2:40  2:33   38   42:20 17.6  2:56   51   26:55  8:41 1:36:34 
   55  228 Allison Luther          Thunder Bay        ON  42   96 24:20  2:58  3:32   43   43:16 17.2  2:07   22   23:45  7:40 1:36:58 
   56  175 Heather Saunders-Suther Thunder Bay        ON  42   97 24:20  2:59  3:32   42   43:15 17.2  2:08   23   23:45  7:40 1:36:58 
   57   89 Amanda Holman           South Range        WI  34   33 17:31  2:09  3:56   40   43:08 17.2  1:55   82   30:33  9:52 1:37:02 
   58   46 Clara Deremee           Ely                MN  18   22 16:06  1:58  3:00   92   51:55 14.3  1:02   36   25:03  8:05 1:37:04 
   59  146 Sara Ojard              Duluth             MN  39   62 20:54  2:33  4:44   51   43:42 17.0  1:37   49   26:28  8:33 1:37:24 
   60   62 Nicole Fleming          Duluth             MN  37   43 18:42  2:17  2:44   56   44:19 16.8  1:57   79   30:25  9:49 1:38:05 
   61  113 Mary Lancour            Superior           WI  29   74 21:35  2:38  2:48   73   46:46 15.9  0:59   46   26:07  8:26 1:38:13 
   62  204 Gretchen Warnke         Eagan              MN  44   34 17:44  2:10  2:51   37   42:20 17.6  2:18   97   33:20 10:46 1:38:31 
   63    2 Penny Agar              Duluth             MN  60   38 18:13  2:14  2:36   72   46:45 15.9  1:36   74   29:28  9:31 1:38:37 
   64   18 Carrie Bettendorf       Duluth             MN  38   51 19:37  2:24  2:57   95   53:16 14.0  0:55   13   22:37  7:18 1:39:20 
   65   78 Katie Hanson            Duluth             MN  30   85 22:26  2:45  2:06   83   49:04 15.2  1:01   35   24:59  8:04 1:39:34 
   66  169 Catherine Richardson    Stillwater         MN  49   50 19:27  2:23  3:57   84   49:14 15.1  1:22   45   26:00  8:24 1:39:58 
   67  112 Nikki Lamb              South St. Paul     MN  31   63 20:55  2:33  3:26   48   43:37 17.1  1:49   81   30:27  9:50 1:40:13 
   68  214 Carole Torreano         Largo              FL  66   69 21:25  2:37  3:09   25   41:19 18.0  1:58   91   32:32 10:30 1:40:21 
   69  110 Ailie Kubow             Blaine             MN  38   77 21:49  2:40  2:22   32   41:53 17.8  2:14   94   32:56 10:38 1:41:12 
   70  118 Emily Lewis             Duluth             MN  26   68 21:15  2:36  2:32   45   43:22 17.2  1:10   96   33:17 10:44 1:41:33 
   71  199 Erin Therrien           Milwaukee          WI  29   88 22:58  2:48  3:54   53   43:57 16.9  2:51   62   28:05  9:04 1:41:44 
   72    9 Susanne Bakken          Duluth             MN  64   53 19:47  2:25  2:43   66   46:23 16.0  1:33   90   32:17 10:25 1:42:41 
   73   73 Angie Groettum          Richfield          MN  38   75 21:36  2:38  2:54   87   49:33 15.0  1:16   55   27:30  8:53 1:42:47 
   74  126 Jane Marynik            Superior           WI  33   65 21:02  2:34  4:03   91   51:30 14.4  2:18   28   24:05  7:46 1:42:56 
   75  153 Cathy Pazzelli          Britt              MN  49   92 23:45  2:54  3:19   68   46:27 16.0  1:57   56   27:34  8:54 1:43:00 
   76  181 Jennifer Serafin        Cloquet            MN  41   81 22:09  2:42  2:42   76   48:17 15.4  1:33   70   28:36  9:14 1:43:15 
   77   33 Autumn Cole             Ely                MN  64   47 19:14  2:21  3:07   78   48:36 15.3  2:50   77   30:09  9:44 1:43:55 
   78   27 Crystal Brown           Maple              WI  49   79 21:53  2:41  3:16   80   48:46 15.3  0:53   73   29:18  9:28 1:44:05 
   79  116 Christi Laumeyer        Ham Lake           MN  36   67 21:10  2:35  3:08   81   48:55 15.2  1:17   76   29:40  9:34 1:44:07 
   80   44 Nancy Day               Cottage Grove      MN  54   82 22:10  2:43  3:38   64   46:13 16.1  1:59   78   30:11  9:44 1:44:09 
   81   45 Catherine Deremee       Ely                MN  16   37 18:12  2:14  3:09   85   49:15 15.1  1:41   93   32:55 10:37 1:45:11 
   82   24 Melissa Bradley         Proctor            MN  34   89 23:02  2:49  2:29   75   47:46 15.6  1:29   80   30:27  9:50 1:45:11 
   83  109 Lois Kubow              Duluth             MN  61   61 20:47  2:33  3:14   67   46:25 16.0  1:54   95   33:11 10:43 1:45:30 
   84  125 Nicole Maronese         Thunder Bay        ON  35   98 24:41  3:01  4:53   39   42:55 17.3  1:18   92   32:47 10:35 1:46:32 
   85    5 Libby Atwater           Minneapolis        MN  23   95 24:10  2:57  3:15   74   46:48 15.9  1:14   88   31:30 10:10 1:46:56 
   86  107 Therese Kohs Gilbertson Shoreview          MN  51   87 22:49  2:47  3:14   61   45:31 16.3  1:38  101   33:55 10:57 1:47:06 
   87   17 Kim Berrisford          Duluth             MN  33   58 20:28  2:30  3:22   88   50:26 14.8  1:33   87   31:27 10:09 1:47:15 
   88  202 Claudia Tropea          Thunder Bay        ON  50  113 30:33  3:44  3:41   70   46:36 16.0  2:25   30   24:22  7:52 1:47:36 
   89   32 April Colby             Watertown          MN  47   91 23:25  2:52  3:43   47   43:30 17.1  2:32  109   37:26 12:05 1:50:34 
   90  128 Stephanie McGregor      Two Harbors        MN  21   18 15:51  1:56  2:33  108   55:27 13.4  1:17  103   35:32 11:28 1:50:38 
   91  100 Alia Karmali            Thunder Bay        ON  30  109 28:21  3:28  2:47   86   49:29 15.0  1:54   66   28:16  9:08 1:50:46 
   92  105 Sheila Koewler          Duluth             MN  32   49 19:23  2:22  4:08  107   55:20 13.4  1:18   85   31:13 10:04 1:51:19 
   93   88 Susan Hjort             Duluth             MN  46   48 19:15  2:21  2:33  109   57:06 13.0  1:42   86   31:19 10:06 1:51:53 
   94   53 Elizabeth Erickson      Bloomington        MN  35   28 17:00  2:05  3:08   94   52:50 14.1  2:30  107   36:36 11:49 1:52:02 
   95   11 Paige Bell              Fargo              ND  22  102 25:57  3:10  3:30   98   54:04 13.8  1:49   59   27:44  8:57 1:53:03 
   96  149 Joanna Ongstad          Moorhead           MN  26   73 21:31  2:38  7:58   99   54:05 13.8  1:47   60   27:45  8:57 1:53:03 
   97   90 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  34  101 25:57  3:10  3:26  101   54:11 13.7  1:46   61   27:45  8:58 1:53:04 
   98  191 Mindy Sonneman          Cloquet            MN  43   94 24:02  2:56  3:25   89   50:30 14.7  2:25   99   33:47 10:54 1:54:07 
   99  159 Kathy Pykkonen          Hermantown         MN  41  107 27:55  3:25  3:28   82   48:55 15.2  1:05  102   35:10 11:21 1:56:32 
  100   58 Jennifer Farnham        Duluth             MN  42   93 23:45  2:54  3:51  111   58:35 12.7  2:59   68   28:28  9:11 1:57:35 
  101    6 Valerie Bach            Tempe              AZ  32   76 21:40  2:39  3:37  103   54:28 13.7  1:34  108   36:45 11:52 1:58:03 
  102  166 Annette Rennquist       Cloquet            MN  33  106 26:40  3:15  4:19  114 1:01:02 12.2  1:37   43   25:35  8:16 1:59:10 
  103  205 Kris Weiss              Duluth             MN  53  105 26:33  3:15  3:26   96   53:21 13.9  1:43  104   35:35 11:29 2:00:36 
  104  144 Gina Oesterreich        Stillwater         MN  52  112 30:16  3:42  3:17   79   48:45 15.3  2:27  111   39:09 12:38 2:03:52 
  105   12 Barb Bengtson           Isanti             MN  48  115 34:25  4:12  4:00   97   53:36 13.9  1:37   83   30:44  9:55 2:04:21 
  106  210 Dawn Zeleznikar         Cloquet            MN  34   86 22:45  2:47  4:00  115 1:04:00 11.6  1:34   89   32:10 10:23 2:04:27 
  107  102 Ann Kerr                Duluth             MN  52   90 23:24  2:52  4:22  100   54:07 13.7  2:52  113   41:49 13:30 2:06:32 
  108  147 Elyse Olson             Superior           WI  25   99 25:36  3:08  3:49  112   59:17 12.5  1:32  106   36:27 11:46 2:06:39 
  109  189 Kelly Solberg           Inver Grove Height MN  41  108 28:04  3:26  5:43   93   52:42 14.1  1:23  112   39:51 12:52 2:07:41 
  110   43 Joy Davis               Ham Lake           MN  30  103 26:21  3:13  8:59  102   54:18 13.7  1:15  110   38:48 12:31 2:09:39 
  111  196 Shannon Szarke          Duluth             MN  29  100 25:41  3:08  4:19  105   55:17 13.5  1:44  114   42:52 13:50 2:09:52 
  112  136 Lillian Morales         Igh                MN  44  111 29:36  3:37 10:07  106   55:18 13.5  2:10   98   33:46 10:54 2:10:54 
  113   69 Carol Gilberg           Inver Grove Height MN  51  116 35:11  4:18  4:30  104   55:13 13.5  2:13  100   33:49 10:55 2:10:55 
  114   99 Kristi Kane             Bovey              MN  43  114 31:40  3:52  4:41  113   59:51 12.4  1:28  105   36:05 11:39 2:13:44 
  115   61 Eileen Fisher           St Paul            MN  51  110 28:58  3:32  5:46  110   58:15 12.8  2:20  115   44:24 14:20 2:19:40 
  116  138 Katie Mosack            Milwaukee          WI  42   71 21:26  2:37                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   20 Nathan Bich             Duluth             MN  16    1 13:12  1:37  1:29    1   32:46 22.7  0:55    1   19:06  6:10 1:07:25 
    2   31 Samuel Caspers          Woodbury           MN  19    2 16:32  2:01  1:46    2   41:45 17.8  0:59    2   23:31  7:36 1:24:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Erika Fox               Carlton            MN  16    9 17:07  2:06  1:52    1   37:24 19.9  1:31    1   20:12  6:31 1:18:04 
    2   68 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  16   10 17:11  2:06  1:37    2   37:34 19.8  1:04    2   21:52  7:04 1:19:15 
    3  115 Dana Langlee            Ham Lake           MN  17    3 13:59  1:43  1:45    6   44:17 16.8  1:21    4   23:57  7:44 1:25:17 
    4   50 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  17    5 15:49  1:56  2:05    8   45:12 16.5  0:49    5   24:30  7:54 1:28:23 
    5  104 Grace Knauss            Duluth             MN  16    1 13:31  1:39  2:25    5   43:25 17.1  1:38    9   28:05  9:04 1:29:02 
    6   81 Zoe Harvieux            Duluth             MN  17    2 13:54  1:42  2:36    4   41:56 17.7  1:48   10   28:58  9:21 1:29:08 
    7   85 Victoria Highmark       Two Harbors        MN  19    6 16:04  1:58  2:36    3   40:10 18.5  1:27   11   29:38  9:34 1:29:53 
    8  154 Rosie Pechous           Hastings           MN  17    4 15:11  1:52  2:57    7   44:33 16.7  1:10    8   27:41  8:56 1:31:29 
    9   92 Kelcy Huston            Duluth             MN  18    8 17:00  2:05  2:08    9   45:50 16.2  0:46    7   26:10  8:27 1:31:50 
   10   19 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  15   12 19:08  2:20  1:58   10   48:30 15.3  0:38    3   22:15  7:11 1:32:27 
   11   46 Clara Deremee           Ely                MN  18    7 16:06  1:58  3:00   12   51:55 14.3  1:02    6   25:03  8:05 1:37:04 
   12   45 Catherine Deremee       Ely                MN  16   11 18:12  2:14  3:09   11   49:15 15.1  1:41   12   32:55 10:37 1:45:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  226 Nick Nygaard            Duluth             MN  24    2 13:56  1:42  1:28    2   33:02 22.5  0:54    1   15:17  4:56 1:04:35 
    2   28 Lee Brown               Maple              WI  22    1 13:13  1:37  1:22    1   32:58 22.6  0:51    2   17:52  5:46 1:06:15 
    3   21 Zachery Bourgeault      Hermantown         MN  22    3 14:43  1:48  1:13    3   36:18 20.5  0:52    5   19:56  6:26 1:13:01 
    4  167 Nick Richardson         Stillwater         MN  20    4 15:03  1:51  1:55    5   37:07 20.0  1:03    4   18:49  6:05 1:13:55 
    5  200 Andrew Thuleen          Golden Valley      MN  22    5 15:07  1:51  1:54    4   36:37 20.3  1:08    6   21:42  7:00 1:16:27 
    6   91 John Hunn               Duluth             MN  23    8 19:13  2:21  2:06    6   37:57 19.6  0:49    3   18:33  5:59 1:18:35 
    7   34 Matthew Cole            Madison            WI  23    7 18:39  2:17  2:07    7   38:18 19.4  1:06    7   22:33  7:17 1:22:40 
    8  190 Braden Solum            Minneapolis        MN  24    6 18:11  2:13  3:46    8   44:19 16.8  1:01    8   23:33  7:36 1:30:48 
    9  152 Matt Palach             Duluth             MN  24    9 26:53  3:17                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Connor Lewis            Moorhead           MN  21    2 19:02  2:20  2:05    1   46:43 15.9  0:42    1   22:35  7:17 1:31:06 
    2    5 Libby Atwater           Minneapolis        MN  23    3 24:10  2:57  3:15    2   46:48 15.9  1:14    3   31:30 10:10 1:46:56 
    3  128 Stephanie McGregor      Two Harbors        MN  21    1 15:51  1:56  2:33    4   55:27 13.4  1:17    4   35:32 11:28 1:50:38 
    4   11 Paige Bell              Fargo              ND  22    4 25:57  3:10  3:30    3   54:04 13.8  1:49    2   27:44  8:57 1:53:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 Mike Ward               Duluth             MN  25    1 12:04  1:29  1:07    2   30:52 24.1  0:41    1   17:42  5:43 1:02:24 
    2  227 Joshua Gullingham       Thunder Bay        ON  28    4 16:38  2:02  2:13    1   28:12 26.4  1:08    2   19:46  6:23 1:07:54 
    3    3 David Armstrong         Moorhead           MN  28    2 16:14  1:59  2:06    4   37:16 20.0  0:41    3   22:36  7:18 1:18:51 
    4   83 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  27    5 18:43  2:17  1:39    3   36:23 20.4  0:57    4   23:07  7:28 1:20:47 
    5   96 Scott Johnson           Duluth             MN  29    3 16:26  2:01  2:47    5   38:06 19.5  1:42    5   25:31  8:14 1:24:30 
    6   15 Brandon Benzer          Duluth             MN  29    6 21:47  2:40  3:43    6   49:48 14.9  1:21    6   29:29  9:31 1:46:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  173 Jessica Rossing         Duluth             MN  29    1 13:00  1:36  1:06    1   35:56 20.7  0:42    1   18:11  5:52 1:08:53 
    2  224 Michelle Hoffman        New Hope           MN  29    3 14:39  1:48  1:14    2   38:24 19.4  1:12    2   21:53  7:04 1:17:20 
    3   86 Stephanie Hill          Thunder Bay        ON  27    2 13:11  1:37  1:45    4   40:16 18.5  1:03    3   22:55  7:24 1:19:08 
    4  123 Morgan Maki             Minneapolis        MN  27    5 17:07  2:06  2:12    3   39:22 18.9  1:12    7   25:32  8:15 1:25:24 
    5   97 Amber Johnson           Duluth             MN  29   10 22:13  2:43  1:56    5   40:53 18.2  1:09    4   23:02  7:26 1:29:11 
    6   22 Catherine Braden        Minneapolis        MN  29    6 20:45  2:32  2:02    6   42:18 17.6  1:14    6   24:16  7:50 1:30:33 
    7  122 Efa Llewellyn           Mn                 MN  27    4 15:49  1:56  1:41   10   50:50 14.6  0:52    5   23:51  7:42 1:33:00 
    8  113 Mary Lancour            Superior           WI  29    9 21:35  2:38  2:48    9   46:46 15.9  0:59    8   26:07  8:26 1:38:13 
    9  118 Emily Lewis             Duluth             MN  26    7 21:15  2:36  2:32    7   43:22 17.2  1:10   11   33:17 10:44 1:41:33 
   10  199 Erin Therrien           Milwaukee          WI  29   11 22:58  2:48  3:54    8   43:57 16.9  2:51   10   28:05  9:04 1:41:44 
   11  149 Joanna Ongstad          Moorhead           MN  26    8 21:31  2:38  7:58   11   54:05 13.8  1:47    9   27:45  8:57 1:53:03 
   12  147 Elyse Olson             Superior           WI  25   12 25:36  3:08  3:49   13   59:17 12.5  1:32   12   36:27 11:46 2:06:39 
   13  196 Shannon Szarke          Duluth             MN  29   13 25:41  3:08  4:19   12   55:17 13.5  1:44   13   42:52 13:50 2:09:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Eric Berquist           Silver Bay         MN  32    1 13:04  1:36  1:46    1   34:10 21.8  1:18    3   22:57  7:24 1:13:12 
    2  207 David White             Minneapolis        MN  31    3 17:00  2:05  2:40    2   36:20 20.5  1:31    1   20:58  6:46 1:18:27 
    3  170 Victor Rigling          Hermantown         MN  31    5 17:47  2:11  4:39    4   37:53 19.6  1:41    4   23:27  7:34 1:25:25 
    4  106 John Koewler            Duluth             MN  34    2 14:49  1:49  2:39    7   41:14 18.0  1:15    9   27:15  8:48 1:27:10 
    5   67 Bob Furr                Duluth             MN  30    7 20:53  2:33  3:53    5   38:40 19.2  1:50    5   23:29  7:35 1:28:43 
    6   29 Keith Bryant            Rochester          MN  32    8 21:13  2:36  5:13    3   37:23 19.9  1:38    6   24:55  8:03 1:30:20 
    7   56 Josh Evans              Minneapolis        MN  33    6 18:37  2:17  2:43    9   42:41 17.4  0:54    8   26:10  8:27 1:31:03 
    8  135 Philip Mohs             Vadnais Heights    MN  32   11 25:01  3:03  3:13    8   41:59 17.7  1:56    2   22:28  7:15 1:34:35 
    9  158 Jonathan Prochnow       Eden Prairie       MN  33    9 21:15  2:36  4:26   10   44:04 16.9  1:21    7   25:37  8:16 1:36:40 
   10  182 Nathan Shaw             Duluth             MN  30   10 22:02  2:42  4:30    6   39:53 18.7  2:53   10   28:25  9:10 1:37:41 
   11  140 Joshua Muro             East Grand Forks   MN  33    4 17:41  2:10  5:43   11   51:38 14.4  3:36   12   38:41 12:29 1:57:16 
   12  234 David Von Wald          Bloomington        MN  34   12 31:37  3:52  5:40   12   58:10 12.8  2:04   11   32:59 10:39 2:10:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   64 Suzie Fox               Chaska             MN  31    1 13:09  1:37  1:12    1   31:55 23.3  0:52    1   19:06  6:10 1:06:12 
    2  124 Heather Marden          Rochester          MN  33    2 13:27  1:39  1:59    5   39:53 18.7  1:14    8   24:44  7:59 1:21:15 
    3   82 Erin Haugen             Grand Forks        ND  34    5 18:11  2:14  2:47    2   35:52 20.7  1:57    2   23:06  7:28 1:21:52 
    4   26 Christine Brooks        Minneapolis        MN  32    7 18:18  2:14  1:46    3   38:00 19.6  1:32    4   23:56  7:44 1:23:31 
    5  101 Jana Kayser             Esko               MN  30   11 19:43  2:25  2:35    4   39:18 18.9  1:29    7   24:37  7:57 1:27:40 
    6  150 Alishia Opacich         Duluth             MN  32    9 18:33  2:16  2:47   10   43:14 17.2  1:08    3   23:19  7:32 1:28:59 
    7  176 Kristin Scherber        Rochester          MN  30    6 18:18  2:14  2:11    7   42:02 17.7  1:16   15   28:10  9:06 1:31:54 
    8   71 Kelli Glonchak          South Range        WI  33    3 16:38  2:02  2:49   13   46:31 16.0  1:16   12   27:00  8:43 1:34:12 
    9   59 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  31    8 18:31  2:16  2:33   12   46:23 16.0  1:13   13   27:10  8:46 1:35:47 
   10  134 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  32   22 26:28  3:14  2:33    6   41:34 17.9  1:25    5   24:04  7:46 1:36:03 
   11  184 Jonna Shields           Eden Prairie       MN  32   16 21:52  2:40  2:33    8   42:20 17.6  2:56   11   26:55  8:41 1:36:34 
   12   89 Amanda Holman           South Range        WI  34    4 17:31  2:09  3:56    9   43:08 17.2  1:55   19   30:33  9:52 1:37:02 
   13   78 Katie Hanson            Duluth             MN  30   17 22:26  2:45  2:06   15   49:04 15.2  1:01    9   24:59  8:04 1:39:34 
   14  112 Nikki Lamb              South St. Paul     MN  31   13 20:55  2:33  3:26   11   43:37 17.1  1:49   18   30:27  9:50 1:40:13 
   15  126 Jane Marynik            Superior           WI  33   14 21:02  2:34  4:03   18   51:30 14.4  2:18    6   24:05  7:46 1:42:56 
   16   24 Melissa Bradley         Proctor            MN  34   19 23:02  2:49  2:29   14   47:46 15.6  1:29   17   30:27  9:50 1:45:11 
   17   17 Kim Berrisford          Duluth             MN  33   12 20:28  2:30  3:22   17   50:26 14.8  1:33   21   31:27 10:09 1:47:15 
   18  100 Alia Karmali            Thunder Bay        ON  30   24 28:21  3:28  2:47   16   49:29 15.0  1:54   16   28:16  9:08 1:50:46 
   19  105 Sheila Koewler          Duluth             MN  32   10 19:23  2:22  4:08   22   55:20 13.4  1:18   20   31:13 10:04 1:51:19 
   20   90 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  34   20 25:57  3:10  3:26   19   54:11 13.7  1:46   14   27:45  8:58 1:53:04 
   21    6 Valerie Bach            Tempe              AZ  32   15 21:40  2:39  3:37   21   54:28 13.7  1:34   23   36:45 11:52 1:58:03 
   22  166 Annette Rennquist       Cloquet            MN  33   23 26:40  3:15  4:19   23 1:01:02 12.2  1:37   10   25:35  8:16 1:59:10 
   23  210 Dawn Zeleznikar         Cloquet            MN  34   18 22:45  2:47  4:00   24 1:04:00 11.6  1:34   22   32:10 10:23 2:04:27 
   24   43 Joy Davis               Ham Lake           MN  30   21 26:21  3:13  8:59   20   54:18 13.7  1:15   24   38:48 12:31 2:09:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  172 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39    2 14:30  1:47  1:35    1   31:03 24.0  1:13    4   22:21  7:13 1:10:41 
    2   47 Ryan Dewey              Esko               MN  35    1 12:54  1:35  1:33    2   34:47 21.4  1:23    1   20:31  6:38 1:11:06 
    3  171 Patrick Riley           Wrenshall          MN  38    7 16:25  2:01  1:47    6   38:56 19.1  1:05    3   21:20  6:53 1:19:32 
    4  232 Mark Sams               Duluth             MN  39    8 18:10  2:13  1:28    3   36:14 20.5  0:55    5   23:07  7:28 1:19:53 
    5  208 Josh Wilson             Maple Lake         MN  35   10 19:43  2:25  1:43    4   36:39 20.3  1:10    2   21:13  6:51 1:20:27 
    6  164 Tim Rasch               Duluth             MN  38    5 15:40  1:55  1:55    5   37:43 19.7  1:16    7   24:00  7:45 1:20:32 
    7  193 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  39    3 15:22  1:53  3:01    8   40:17 18.5  1:28    8   24:51  8:01 1:24:57 
    8  148 Brian Olson             Superior           WI  36    6 15:59  1:57  2:16    9   41:14 18.0  1:34    9   26:05  8:25 1:27:06 
    9   74 Daniel Gunderson        Duluth             MN  35    4 15:39  1:55  2:14    7   39:55 18.6  1:24   11   28:35  9:13 1:27:45 
   10   70 Greg Given              Thunder Bay        ON  38   11 21:33  2:38  3:05   10   42:03 17.7  0:48    6   23:57  7:44 1:31:24 
   11  201 Aaron Tritz             Minneapolis, Min   MN  39    9 19:01  2:20  3:33   12   47:40 15.6  1:37   12   29:18  9:27 1:41:08 
   12  233 Nabil Amra              Minneapolis        MN  39   12 29:00  3:33  4:42   11   42:22 17.6  1:32   10   27:07  8:45 1:44:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  229 Sara Rondorf            Andover            MN  37    3 15:18  1:52  1:39    1   33:56 21.9  0:56    1   20:35  6:39 1:12:22 
    2  213 Kerri Persons           Duluth             MN  39    2 14:48  1:49  1:30    2   35:56 20.7  0:52    2   22:08  7:09 1:15:12 
    3   36 Elizabeth Conklin       Duluth             MN  39    1 13:49  1:42  2:21    5   40:51 18.2  1:01    4   22:42  7:20 1:20:42 
    4  143 Kris Nord               Buffalo            MN  35    4 15:54  1:57  2:55    4   39:26 18.9  1:55    5   23:16  7:31 1:23:23 
    5   14 Paige Benson            Duluth             MN  38   11 20:00  2:27  2:14    6   40:58 18.2  1:18    6   23:23  7:33 1:27:50 
    6  174 Renee Saamanen          Duluth             MN  38    7 17:22  2:07  2:06    3   38:56 19.1  1:41   13   28:33  9:13 1:28:35 
    7  185 Sarah Shilman           Duluth             MN  35    9 18:56  2:19  2:18    8   41:50 17.8  0:53    9   25:19  8:10 1:29:14 
    8  192 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  39   14 20:59  2:34  2:23   12   43:38 17.1  1:19    7   23:32  7:36 1:31:50 
    9   75 Christina Hagen         Hibbing            MN  36   12 20:33  2:31  3:01   11   43:18 17.2  1:53   11   26:41  8:37 1:35:24 
   10   93 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  38   15 21:06  2:35  3:23   15   44:46 16.6  1:29    8   25:18  8:10 1:36:00 
   11  223 Pam Johnson             Saginaw            MN  38   19 22:11  2:43  2:24    7   41:37 17.9  1:17   14   28:49  9:18 1:36:16 
   12   57 Melissa Falldin         Minneapolis        MN  36    5 16:04  1:58  2:56   16   45:33 16.3  0:58   17   30:49  9:57 1:36:18 
   13  146 Sara Ojard              Duluth             MN  39   13 20:54  2:33  4:44   13   43:42 17.0  1:37   10   26:28  8:33 1:37:24 
   14   62 Nicole Fleming          Duluth             MN  37    8 18:42  2:17  2:44   14   44:19 16.8  1:57   16   30:25  9:49 1:38:05 
   15   18 Carrie Bettendorf       Duluth             MN  38   10 19:37  2:24  2:57   20   53:16 14.0  0:55    3   22:37  7:18 1:39:20 
   16  110 Ailie Kubow             Blaine             MN  38   18 21:49  2:40  2:22    9   41:53 17.8  2:14   19   32:56 10:38 1:41:12 
   17   73 Angie Groettum          Richfield          MN  38   17 21:36  2:38  2:54   18   49:33 15.0  1:16   12   27:30  8:53 1:42:47 
   18  116 Christi Laumeyer        Ham Lake           MN  36   16 21:10  2:35  3:08   17   48:55 15.2  1:17   15   29:40  9:34 1:44:07 
   19  125 Nicole Maronese         Thunder Bay        ON  35   20 24:41  3:01  4:53   10   42:55 17.3  1:18   18   32:47 10:35 1:46:32 
   20   53 Elizabeth Erickson      Bloomington        MN  35    6 17:00  2:05  3:08   19   52:50 14.1  2:30   20   36:36 11:49 1:52:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  218 Ryan Saline             Cloquet            MN  40    2 14:41  1:48  1:22    1   31:02 24.0  0:45    3   20:20  6:34 1:08:07 
    2    8 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  42    5 15:32  1:54  1:45    2   34:35 21.5  1:22    1   20:04  6:29 1:13:16 
    3   77 Kevin Haney             Duluth             MN  43    4 15:09  1:51  1:50    6   36:38 20.3  1:06    5   21:26  6:55 1:16:07 
    4  179 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  43    6 15:47  1:56  1:22    4   35:36 20.9  0:59    7   22:33  7:17 1:16:16 
    5  114 Eric Langlee            Ham Lake           MN  43    3 14:54  1:49  2:29    7   37:03 20.1  1:00    4   21:26  6:55 1:16:50 
    6   49 Curt Dimberio           Duluth             MN  43   10 18:47  2:18  2:14    5   36:13 20.5  1:06    2   20:08  6:30 1:18:27 
    7  206 Tavis Westbrook         Duluth             MN  40    8 16:02  1:58  2:23    8   37:06 20.1  1:38    9   22:58  7:25 1:20:04 
    8   52 Tim Duffy               Bemidji            MN  40    7 15:57  1:57  3:04    9   38:12 19.5  1:35    6   21:27  6:56 1:20:14 
    9  188 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  44    1 14:11  1:44  2:43   11   40:02 18.6  0:58   11   23:45  7:40 1:21:38 
   10  163 Daniel Radloff          Duluth             MN  43   11 20:28  2:30  1:50    3   35:25 21.0  1:13   12   24:45  7:59 1:23:39 
   11  222 Jim Gaylord             Duluth             MN  40    9 17:38  2:09  2:57   12   40:09 18.5  1:41   10   23:42  7:39 1:26:05 
   12  139 Ryan Mosley             Minnetrista        MN  40   12 21:41  2:39  3:06   10   39:29 18.8  1:54    8   22:46  7:21 1:28:54 
   13    4 Scott Arntson           Duluth             MN  43   13 22:16  2:43  3:13   14   45:05 16.5  1:20   14   25:44  8:18 1:37:36 
   14  137 Mike More               Edina              MN  42   17 24:24  2:59  2:42   13   45:00 16.5  1:13   13   25:25  8:12 1:38:42 
   15  165 Jason Reinarz           Two Harbors        MN  41   15 23:26  2:52  3:21   17   46:36 16.0  1:27   15   29:25  9:30 1:44:13 
   16  194 Scott Stephens          Fargo              ND  40   16 24:01  2:56  2:23   16   46:28 16.0  1:45   16   29:40  9:35 1:44:14 
   17   54 Michael Erickson        Bloomington        MN  40   14 22:52  2:48  2:59   15   46:00 16.2  1:32   17   34:03 10:59 1:47:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  145 Jena Ogston             Duluth             MN  43    1 14:32  1:47  1:25    1   34:37 21.5  0:48    1   20:18  6:33 1:11:38 
    2  162 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  41    2 16:12  1:59  1:54    2   40:22 18.4  0:50    5   25:18  8:10 1:24:34 
    3  130 Paula Menzel            Hermantown         MN  44    5 20:21  2:29  2:05    3   41:50 17.8  0:55    4   24:34  7:56 1:29:43 
    4    7 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  44    3 16:32  2:01  3:10    8   44:18 16.8  2:21    7   28:14  9:07 1:34:33 
    5   76 Amy Haney               Duluth             MN  41    7 21:29  2:38  2:34    7   43:39 17.0  0:54    6   27:13  8:47 1:35:48 
    6  228 Allison Luther          Thunder Bay        ON  42   11 24:20  2:58  3:32    6   43:16 17.2  2:07    2   23:45  7:40 1:36:58 
    7  175 Heather Saunders-Suther Thunder Bay        ON  42   12 24:20  2:59  3:32    5   43:15 17.2  2:08    3   23:45  7:40 1:36:58 
    8  204 Gretchen Warnke         Eagan              MN  44    4 17:44  2:10  2:51    4   42:20 17.6  2:18   10   33:20 10:46 1:38:31 
    9  181 Jennifer Serafin        Cloquet            MN  41    8 22:09  2:42  2:42    9   48:17 15.4  1:33    9   28:36  9:14 1:43:15 
   10  191 Mindy Sonneman          Cloquet            MN  43   10 24:02  2:56  3:25   11   50:30 14.7  2:25   12   33:47 10:54 1:54:07 
   11  159 Kathy Pykkonen          Hermantown         MN  41   13 27:55  3:25  3:28   10   48:55 15.2  1:05   13   35:10 11:21 1:56:32 
   12   58 Jennifer Farnham        Duluth             MN  42    9 23:45  2:54  3:51   14   58:35 12.7  2:59    8   28:28  9:11 1:57:35 
   13  189 Kelly Solberg           Inver Grove Height MN  41   14 28:04  3:26  5:43   12   52:42 14.1  1:23   15   39:51 12:52 2:07:41 
   14  136 Lillian Morales         Igh                MN  44   15 29:36  3:37 10:07   13   55:18 13.5  2:10   11   33:46 10:54 2:10:54 
   15   99 Kristi Kane             Bovey              MN  43   16 31:40  3:52  4:41   15   59:51 12.4  1:28   14   36:05 11:39 2:13:44 
   16  138 Katie Mosack            Milwaukee          WI  42    6 21:26  2:37                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  186 Jeff Silvernale         Stroudsburg        PA  48    1 12:53  1:35  1:15    1   30:46 24.2  0:52    3   19:14  6:13 1:04:58 
    2  141 Ian Nemerov             Edina              MN  49    3 13:14  1:37  1:47    2   31:23 23.7  0:54    2   19:10  6:11 1:06:26 
    3  161 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  48    4 13:36  1:40  1:27    3   32:51 22.6  0:57    1   17:44  5:43 1:06:34 
    4  216 Doug Berg               Duluth             MN  46    7 15:51  1:56  1:53    4   34:02 21.9  1:16    6   21:33  6:57 1:14:33 
    5   35 Miike Comstock          Centerville        MN  47    6 15:29  1:54  1:28    6   35:54 20.7  1:21    5   20:58  6:46 1:15:09 
    6   38 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  47    9 18:07  2:13  2:26    5   35:20 21.1  1:03    4   19:56  6:26 1:16:50 
    7   79 Joel Harris             Hermantown         MN  46    8 16:08  1:59  1:46    7   36:44 20.3  1:03    7   22:33  7:17 1:18:13 
    8   55 Matt Evans              Eau Claire         WI  48    2 12:58  1:35  1:16    9   39:22 18.9  1:10    8   23:34  7:37 1:18:18 
    9   41 Tony Dasilva            Thunder Bay        ON  48   11 18:57  2:19  3:01    8   37:00 20.1  1:40    9   24:05  7:46 1:24:41 
   10   87 Erik Hjelm              Andover            MN  46    5 14:31  1:47  2:30   10   41:03 18.1  2:13   11   28:48  9:18 1:29:04 
   11  142 Brian Ninneman          Cloquet            MN  45   10 18:52  2:18  3:13   11   48:18 15.4  1:12   10   27:42  8:56 1:39:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  160 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  47    1 15:03  1:51  1:29    1   35:30 21.0  1:05    2   21:38  6:59 1:14:44 
    2  231 Sheila Hill             Duluth             MN  46    3 17:56  2:12  2:48    3   41:50 17.8  0:53    1   21:32  6:57 1:24:58 
    3  219 Laura Hjort             Elk River          MN  48    7 22:07  2:42  3:02    2   41:09 18.1  1:23    3   25:46  8:19 1:33:25 
    4   66 Susan Frericks          Silver Bay         MN  47    2 16:58  2:05  2:50    5   45:11 16.5  1:41    6   27:39  8:56 1:34:18 
    5  169 Catherine Richardson    Stillwater         MN  49    5 19:27  2:23  3:57    8   49:14 15.1  1:22    4   26:00  8:24 1:39:58 
    6  153 Cathy Pazzelli          Britt              MN  49    9 23:45  2:54  3:19    6   46:27 16.0  1:57    5   27:34  8:54 1:43:00 
    7   27 Crystal Brown           Maple              WI  49    6 21:53  2:41  3:16    7   48:46 15.3  0:53    7   29:18  9:28 1:44:05 
    8   32 April Colby             Watertown          MN  47    8 23:25  2:52  3:43    4   43:30 17.1  2:32   10   37:26 12:05 1:50:34 
    9   88 Susan Hjort             Duluth             MN  46    4 19:15  2:21  2:33   10   57:06 13.0  1:42    9   31:19 10:06 1:51:53 
   10   12 Barb Bengtson           Isanti             MN  48   10 34:25  4:12  4:00    9   53:36 13.9  1:37    8   30:44  9:55 2:04:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 Daniel Duff             Duluth             MN  50    1 13:26  1:39  2:03    1   33:27 22.2  1:13    1   18:48  6:04 1:08:55 
    2  220 William Hjort           Elk River          MN  51    2 14:33  1:47  2:37    3   37:15 20.0  1:25    2   22:30  7:16 1:18:17 
    3  230 Ed McGlynn              Austin             TX  51    3 14:45  1:48  1:40    2   36:52 20.2  1:16    7   26:06  8:25 1:20:36 
    4  177 Ted Schick              Esko               MN  53    6 16:55  2:04  2:01    4   38:17 19.4  1:40    4   23:34  7:37 1:22:25 
    5  168 Tom Richardson          Stillwater         MN  52    4 14:52  1:49  2:45    5   40:01 18.6  1:27    5   23:57  7:44 1:23:00 
    6  212 Bradley Irwin           Hermantown         MN  51    7 17:13  2:06  3:31    6   41:55 17.7  2:00    6   25:06  8:06 1:29:42 
    7   80 Andrew Harting          Duluth             MN  53    5 15:05  1:51  3:02    7   49:25 15.1  1:38    3   23:23  7:33 1:32:32 
    8   94 Michael Iversen         Victoria           MN  52    9 23:34  2:53  3:49    8   50:47 14.7  1:27    8   26:50  8:40 1:46:26 
    9  155 Derald Pederson         Hopkins            MN  51   10 24:36  3:00  5:27    9   50:52 14.6  1:39    9   32:05 10:21 1:54:36 
   10   13 Steve Bengtson          Isanti             MN  51    8 21:33  2:38  4:11   10   52:02 14.3  2:17   10   35:01 11:18 1:55:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  180 Mary Seitz              Duluth             MN  51    1 15:26  1:53  1:59    1   39:55 18.6  1:48    4   28:24  9:10 1:27:30 
    2  127 Betsy McBride           Grand Rapids       MN  52    2 19:52  2:26  3:00    2   41:51 17.8  0:59    3   26:26  8:32 1:32:07 
    3  117 Anita Leach             Worthington        MN  50    3 21:26  2:37  2:39    3   41:57 17.7  2:01    2   25:20  8:11 1:33:21 
    4   44 Nancy Day               Cottage Grove      MN  54    4 22:10  2:43  3:38    5   46:13 16.1  1:59    5   30:11  9:44 1:44:09 
    5  107 Therese Kohs Gilbertson Shoreview          MN  51    5 22:49  2:47  3:14    4   45:31 16.3  1:38    7   33:55 10:57 1:47:06 
    6  202 Claudia Tropea          Thunder Bay        ON  50   10 30:33  3:44  3:41    6   46:36 16.0  2:25    1   24:22  7:52 1:47:36 
    7  205 Kris Weiss              Duluth             MN  53    7 26:33  3:15  3:26    8   53:21 13.9  1:43    8   35:35 11:29 2:00:36 
    8  144 Gina Oesterreich        Stillwater         MN  52    9 30:16  3:42  3:17    7   48:45 15.3  2:27    9   39:09 12:38 2:03:52 
    9  102 Ann Kerr                Duluth             MN  52    6 23:24  2:52  4:22    9   54:07 13.7  2:52   10   41:49 13:30 2:06:32 
   10   69 Carol Gilberg           Inver Grove Height MN  51   11 35:11  4:18  4:30   10   55:13 13.5  2:13    6   33:49 10:55 2:10:55 
   11   61 Eileen Fisher           St Paul            MN  51    8 28:58  3:32  5:46   11   58:15 12.8  2:20   11   44:24 14:20 2:19:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Jeff Melby              Bloomington        MN  55    1 13:50  1:42  1:46    1   33:10 22.4  1:01    1   22:16  7:11 1:12:01 
    2  211 Bill Stroozas           Duluth             MN  58    2 15:24  1:53  1:57    6   40:04 18.6  1:35    2   23:49  7:41 1:22:47 
    3  157 Michael Powers          Minneapolis        MN  58    3 17:21  2:07  2:22    2   37:18 19.9  1:21    5   26:40  8:37 1:25:00 
    4  217 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  59    4 18:01  2:12  1:59    3   37:20 19.9  1:37    4   26:06  8:26 1:25:01 
    5  221 Douglas Happy           Duluth             MN  56    6 22:18  2:44  2:43    4   39:41 18.7  0:57    3   24:44  7:59 1:30:21 
    6   84 Don Hickman             Merrifield         MN  55    5 20:15  2:29  3:07    5   40:02 18.6  1:23    6   33:49 10:55 1:38:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  103 Emily Ketterer          Sturgeon Lake      MN  58    1 19:53  2:26  3:57    1   43:53 17.0  2:54    1   25:12  8:08 1:35:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  178 Bill Schmitt            Duluth             MN  61    1 12:52  1:35  1:44    1   31:49 23.4  1:01    1   20:53  6:45 1:08:17 
    2  132 Jim Miner               Duluth             MN  60    2 15:35  1:54  2:46    2   37:05 20.1  1:24    3   27:27  8:52 1:24:16 
    3   98 Joe Kandiko             Excelsior          MN  64    3 17:22  2:07  3:45    3   44:34 16.7  3:40    4   32:35 10:31 1:41:54 
    4  121 Mark Libbey             Minnetonka         MN  60    5 29:47  3:38  5:27    4   50:58 14.6  1:53    2   25:09  8:07 1:53:13 
    5   10 John Beintema           Bloomington        MN  62    4 20:21  2:29  5:49    5   56:51 13.1  3:24    5   45:34 14:42 2:11:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Penny Agar              Duluth             MN  60    1 18:13  2:14  2:36    3   46:45 15.9  1:36    1   29:28  9:31 1:38:37 
    2    9 Susanne Bakken          Duluth             MN  64    3 19:47  2:25  2:43    1   46:23 16.0  1:33    3   32:17 10:25 1:42:41 
    3   33 Autumn Cole             Ely                MN  64    2 19:14  2:21  3:07    4   48:36 15.3  2:50    2   30:09  9:44 1:43:55 
    4  109 Lois Kubow              Duluth             MN  61    4 20:47  2:33  3:14    2   46:25 16.0  1:54    4   33:11 10:43 1:45:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  108 Lyle Koivisto           Saginaw            MN  69    1 23:06  2:49  3:27    1   40:49 18.2  1:05    1   28:55  9:20 1:37:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  214 Carole Torreano         Largo              FL  66    1 21:25  2:37  3:09    1   41:19 18.0  1:58    1   32:32 10:30 1:40:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  215 Richard Lebeau          Largo              FL  71    2 20:44  2:32  3:14    1   42:23 17.6  3:46    1   34:46 11:13 1:44:51 
    2  198 Mike Tenney             Edina              MN  70    1 19:30  2:23  4:24    2   45:14 16.4  2:54    2   39:44 12:49 1:51:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        243
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:    207
Number of Male   Finishers:               92
Number of Female Finishers:              115
Did not Finish Race or Did Not Start:     28