Brewhouse Triathlon -
Duluth, MN
8/2/2014

race logo










					                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 2, 2014
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     305 Brian Bich              Duluth             MN  48 M     2 21:20  1:19  1:05    1   57:45 25.8  0:48    5   38:24  6:12 1:59:21 
    2   1/7     307 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M     8 22:49  1:24  1:10    2   59:46 24.9  0:39    1   36:21  5:52 2:00:43 
    3   1/8     396 Anthony Orlando         St. Paul           MN  26 M     1 21:15  1:18  1:30    5 1:03:31 23.4  0:51    2   37:09  6:00 2:04:13 
    4   2/7     395 Brandon Ordway          Maplewood          MN  32 M     7 22:48  1:24  1:21    4 1:02:50 23.7  0:58    4   38:18  6:11 2:06:12 
    5   2/8     432 Paul Rockwood           Superior           WI  27 M    19 24:56  1:32  1:31    3 1:02:32 23.8  1:02    8   38:42  6:15 2:08:42 
    6   1/8     310 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  39 M    20 25:22  1:33  1:25   10 1:04:39 23.0  0:51    7   38:41  6:15 2:10:56 
    7   1/12    386 Elaine Nelson           Duluth             MN  35 F    24 25:47  1:35  1:38   12 1:05:05 22.9  1:07    6   38:32  6:13 2:12:06 
    8   1/13    437 Jeff Carver             Duluth             MN  41 M    17 24:47  1:31  2:14    6 1:03:35 23.4  0:59   13   43:12  6:58 2:14:45 
    9   3/8     304 Luke Beirl              Ashland            WI  28 M    29 26:33  1:38  1:48   21 1:07:34 22.0  1:37    3   38:06  6:09 2:15:35 
   10   3/7     418 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  30 M    14 23:51  1:28  1:13   11 1:04:58 22.9  1:00   24   45:39  7:22 2:16:40 
   11   1/6     442 Lisa Lendway            St. Paul           MN  33 F     6 22:22  1:22  1:08   19 1:07:16 22.1  0:42   23   45:27  7:20 2:16:53 
   12   1/10    435 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53 M    38 27:37  1:41  1:42    9 1:04:24 23.1  0:51   14   43:21  7:00 2:17:53 
   13   1/4     357 Heidi Keller-Miler      Chaska             MN  50 F     3 21:23  1:19  1:24   24 1:09:05 21.5  0:54   27   46:04  7:26 2:18:48 
   14   2/13    358 Bill Kelley             Wrenshall          MN  42 M    16 24:36  1:30  1:32    8 1:04:19 23.1  0:49   32   47:54  7:44 2:19:08 
   15   2/8     385 Grant Nelson            Duluth             MN  39 M    68 31:04  1:54  1:22   15 1:06:43 22.3  0:56    9   39:49  6:26 2:19:53 
   16   3/13    338 John Garrison           Cohasset           MN  42 M    45 28:41  1:45  1:20    7 1:03:54 23.3  0:59   20   45:16  7:18 2:20:08 
   17   3/8     387 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  38 M    40 27:38  1:42  1:31   20 1:07:29 22.0  0:53   12   43:10  6:58 2:20:39 
   18   4/13    353 Greg Johnson            Hermantown         MN  42 M    32 27:02  1:39  1:36   17 1:07:00 22.2  1:15   17   44:00  7:06 2:20:52 
   19   2/10    434 John Kelley             Duluth             MN  51 M    21 25:28  1:34  1:39   13 1:05:06 22.9  1:06   34   48:29  7:50 2:21:46 
   20   1/6     361 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  22 F    18 24:55  1:32  1:18   23 1:09:01 21.6  0:59   29   46:24  7:29 2:22:35 
   21   5/13    412 David Soukup            Eden Prairie       MN  42 M    42 27:54  1:43  1:59   16 1:06:59 22.2  1:02   21   45:18  7:19 2:23:10 
   22   1/6     402 Jim Reed                Duluth             MN  55 M    37 27:35  1:41  1:24   32 1:11:16 20.9  1:06   11   43:06  6:57 2:24:25 
   23   2/12    309 Michelle Breiland       Duluth             MN  37 F    12 23:41  1:27  1:34   34 1:12:02 20.7  1:14   26   45:58  7:25 2:24:27 
   24   2/9     362 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  47 M    26 26:04  1:36  2:10   18 1:07:16 22.1  1:09   35   48:34  7:50 2:25:11 
   25   4/8     364 Herman Lau              Circle Pines       MN  36 M    61 29:51  1:50  2:52   22 1:07:57 21.9  1:25   25   45:46  7:23 2:27:50 
   26   1/3     351 Adam Iversen            Victoria           MN  23 M    52 29:11  1:47  2:03   27 1:10:19 21.2  1:17   22   45:26  7:20 2:28:15 
   27   2/6     356 Tiffany Kari            Duluth             MN  34 F    39 27:38  1:42  1:30   46 1:13:42 20.2  0:57   18   44:32  7:11 2:28:17 
   28   5/8     417 Nick Stromme            Kloten             ND  37 M    76 31:31  1:56  2:32   25 1:09:44 21.3  1:12   15   43:25  7:01 2:28:21 
   29   4/7     341 Ben Hadrich             Duluth             MN  31 M    58 29:46  1:49  2:39   36 1:12:10 20.6  1:07   16   43:51  7:05 2:29:31 
   30   1/8     360 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  49 F    11 23:40  1:27  1:30   44 1:13:37 20.2  1:01   47   50:38  8:10 2:30:24 
   31   6/13    430 Paul Wymar              Montevideo         MN  42 M    35 27:14  1:40  2:34   41 1:13:05 20.4  1:15   31   46:37  7:32 2:30:44 
   32   2/6     439 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57 M    34 27:12  1:40  1:53   29 1:10:32 21.1  1:29   50   51:26  8:18 2:32:29 
   33   3/12    324 Jessica Deegan          Saint Paul         MN  38 F    31 27:01  1:39  1:50   40 1:12:44 20.5  1:01   44   50:18  8:07 2:32:52 
   34   1/2     380 August Moehrke          Hoyt Lakes         MN  19 M    15 24:22  1:30  3:37   68 1:18:05 19.1  0:41   28   46:19  7:29 2:33:03 
   35   7/13    438 Dusty Hough             Barnesville        MN  41 M    60 29:50  1:50  1:16   33 1:11:21 20.9  1:06   43   49:53  8:03 2:33:23 
   36   3/10    372 Peter Lovis             Thunder Bay        ON  51 M    94 34:01  2:05  2:36   26 1:10:05 21.2  1:42   19   45:14  7:18 2:33:36 
   37   3/9     311 David Burton            Bloomington        MN  49 M    55 29:16  1:48  2:05   38 1:12:20 20.6  1:24   39   49:31  8:00 2:34:34 
   38   5/7     349 Joe Holz                Saginaw            MN  34 M    41 27:39  1:42  2:02   39 1:12:36 20.5  1:00   48   51:23  8:18 2:34:37 
   39   1/5     384 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  41 F    65 30:41  1:53  2:21   31 1:11:13 20.9  1:39   41   49:42  8:01 2:35:34 
   40   4/9     419 Tom Styrbicki           Stillwater         MN  49 M    84 32:06  1:58  2:13   58 1:16:26 19.5  2:03   10   42:58  6:56 2:35:44 
   41   4/10    363 Paul Kovach             Duluth             MN  53 M    75 31:30  1:56  2:11   14 1:06:38 22.3  1:29   68   54:31  8:48 2:36:16 
   42   4/12    383 Patricia Mueller        Superior           WI  35 F    53 29:13  1:47  2:23   50 1:15:08 19.8  1:24   36   49:04  7:55 2:37:10 
   43   5/9     347 Conrad Hjort            Duluth             MN  46 M    59 29:50  1:50  3:16   49 1:15:02 19.8  1:28   33   48:03  7:45 2:37:37 
   44   3/6     339 Jim Getchell            Duluth             MN  59 M    36 27:32  1:41  3:01   54 1:15:54 19.6  1:34   45   50:19  8:07 2:38:19 
   45   6/7     421 Derrick Sundeen         Barnesville        MN  31 M    90 33:05  2:02  2:32   37 1:12:15 20.6  1:14   42   49:52  8:03 2:38:57 
   46   2/8     441 Kris Kolonz             Duluth             MN  49 F    28 26:23  1:37  1:25   60 1:17:03 19.3  1:06   63   53:30  8:38 2:39:25 
   47   8/13    404 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  42 M    48 29:05  1:47  1:24   48 1:14:27 20.0  0:53   64   53:43  8:40 2:39:30 
   48   2/6     343 Annie Harvieux          Duluth             MN  20 F    27 26:18  1:37  2:17   77 1:20:17 18.5  1:28   37   49:21  7:58 2:39:39 
   49   2/3     425 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  21 M    10 23:29  1:26  1:41   57 1:16:09 19.5  1:04   80   57:39  9:18 2:40:00 
   50   5/12    388 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  38 F    25 25:51  1:35  1:41   62 1:17:19 19.2  1:08   69   55:09  8:54 2:41:06 
   51   3/6     336 Chelsea Froemke         Lino Lakes         MN  24 F    13 23:48  1:28  1:55   59 1:17:00 19.3  1:15   81   57:41  9:19 2:41:37 
   52   1/6     306 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28 F     9 23:26  1:26  1:57   71 1:19:05 18.8  0:55   76   56:25  9:06 2:41:46 
   53   6/9     316 Ross Christenson        Esko               MN  47 M   100 34:47  2:08  2:11   35 1:12:06 20.6  1:12   53   51:56  8:23 2:42:11 
   54   9/13    424 Mark Vandal             Rochester          MN  44 M    47 28:54  1:46  2:08   30 1:10:57 21.0  1:51   87   59:13  9:33 2:43:02 
   55   1/1     429 Frank Wilson            Thunder Bay        ON  67 M    74 31:29  1:56  4:43   53 1:15:49 19.6  1:49   38   49:22  7:58 2:43:10 
   56   6/8     323 Aaron Day               St. Paul           MN  36 M    70 31:14  1:55  2:47   47 1:13:53 20.1  2:29   60   52:57  8:33 2:43:18 
   57   6/12    391 Meghan O'Connell        Cloquet            MN  35 F    56 29:17  1:48  2:00   70 1:18:49 18.9  1:24   54   51:59  8:24 2:43:28 
   58   3/8     389 Michelle Nordland       Pine Island        MN  46 F    43 28:01  1:43  2:54   45 1:13:38 20.2  1:31   79   57:34  9:17 2:43:36 
   59   4/8     371 Sharon Lovis            Thunder Bay        ON  48 F    73 31:25  1:55  2:37   55 1:16:08 19.5  1:21   55   52:20  8:27 2:43:50 
   60   2/6     346 Kari Higdem             Duluth             MN  28 F    64 30:07  1:51  3:53   85 1:22:20 18.1  1:23   30   46:36  7:31 2:44:17 
   61   1/3     400 Walt Prahl              Duluth             MN  61 M    86 32:31  1:59  2:28   43 1:13:11 20.3  1:23   70   55:20  8:56 2:44:51 
   62   7/7     314 Jean-Louis Charette     Thunder Bay        ON  30 M    33 27:05  1:40  1:34   67 1:18:04 19.1  1:50   75   56:21  9:06 2:44:52 
   63   5/8     312 Renee Burton            Bloominton         MN  48 F    92 33:45  2:04  1:57   61 1:17:04 19.3  0:58   52   51:51  8:22 2:45:32 
   64   7/12    411 Amy Schulz              Saint Paul         MN  37 F    22 25:39  1:34  2:08   89 1:23:08 17.9  1:35   67   54:18  8:46 2:46:45 
   65   3/6     350 Erin Holznagel          Richfield          MN  29 F    54 29:16  1:48  3:21   56 1:16:08 19.5  1:43   78   56:35  9:08 2:47:01 
   66   4/8     414 Cameron Stainken        Philadelphia       PA  27 M    46 28:51  1:46  3:38   81 1:21:55 18.2  1:30   51   51:30  8:19 2:47:22 
   67   5/8     436 Joe Haugen              Washburn           WI  28 M    79 31:45  1:57  5:22   52 1:15:38 19.7  2:08   56   52:30  8:28 2:47:22 
   68   5/10    440 Skeeter Moore           Duluth             MN  51 M    23 25:43  1:35  1:26   51 1:15:19 19.8  1:35  101 1:03:43 10:17 2:47:44 
   69   7/8     422 Matt Thell              Plymouth           MN  36 M    71 31:19  1:55  2:44   75 1:19:41 18.7  1:25   59   52:55  8:32 2:48:02 
   70   4/6     331 Amanda Finstad          Robbinsdale        MN  23 F    80 31:51  1:57  2:00   64 1:17:38 19.2  1:11   83   57:47  9:20 2:50:25 
   71   4/6     433 Pat Oconnor             Thunder Bay        ON  57 M    88 32:55  2:01  3:29   28 1:10:22 21.1  1:39   97 1:02:39 10:07 2:51:02 
   72   3/3     416 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21 M     4 22:12  1:22  2:15   84 1:22:11 18.1  1:46   98 1:02:42 10:07 2:51:05 
   73   1/1     381 Mary Moline             Duluth             MN  55 F    87 32:45  2:00  2:22   83 1:22:06 18.1  1:40   57   52:41  8:30 2:51:31 
   74   8/8     342 Kevin Hagen             Hibbing            MN  37 M    89 33:04  2:01  1:32   42 1:13:08 20.3  1:51   96 1:02:32 10:06 2:52:05 
   75   2/5     315 Gina Chavez             Crystal            MN  40 F    49 29:06  1:47  3:54   80 1:21:42 18.2  1:46   72   55:40  8:59 2:52:05 
   76   3/6     333 Amy Flessert            Superior           WI  30 F     5 22:17  1:22  4:17  107 1:32:03 16.2  1:38   62   53:25  8:37 2:53:38 
   77   5/6     359 Brittney Kemi           Cloquet            MN  22 F    44 28:06  1:43  2:34  101 1:27:47 17.0  1:58   66   54:16  8:46 2:54:40 
   78   6/10    377 Paul McGlynn            Duluth             MN  50 M    77 31:32  1:56  2:30   65 1:17:40 19.2  2:23   92 1:00:57  9:50 2:55:00 
   79   3/5     326 Lorie Dixon             Cambridge          MN  44 F   104 35:34  2:11  2:03   66 1:18:01 19.1  1:00   84   58:39  9:28 2:55:15 
   80   4/5     427 Amy Westbrook           Duluth             MN  40 F    82 31:58  1:57  4:02   88 1:23:06 17.9  3:45   58   52:42  8:30 2:55:30 
   81   6/8     369 Christopher Libbey      Minnetonka         MN  25 M    91 33:43  2:04  3:16   95 1:25:08 17.5  0:58   61   53:08  8:35 2:56:11 
   82   2/3     300 Rick Agar               Duluth             MN  60 M    62 29:56  1:50  2:25   79 1:21:05 18.4  1:16   93 1:02:03 10:01 2:56:44 
   83   7/10    407 Brett Salo              Cohasset           MN  51 M    78 31:36  1:56  3:07   63 1:17:25 19.2  1:44   99 1:02:58 10:10 2:56:48 
   84   7/9     328 Timothy Dungan          Frisco             TX  46 M    93 33:46  2:04  2:54   76 1:19:45 18.7  1:54   89   59:39  9:38 2:57:56 
   85   2/2     352 Sahan Jayawardena       Mason City         IA  19 M    81 31:54  1:57  3:20   91 1:23:57 17.7  2:28   77   56:25  9:06 2:58:02 
   86   5/6     428 Terry Wiens             Duluth             MN  57 M   108 37:18  2:17  2:46   87 1:22:48 18.0  1:20   65   54:01  8:43 2:58:11 
   87   8/10    313 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54 M    51 29:09  1:47  3:48   74 1:19:24 18.7  1:44  102 1:04:42 10:27 2:58:45 
   88   6/6     317 Mark Cooperrider        Fort Washington    PA  58 M    99 34:46  2:08  3:17   94 1:24:40 17.6  1:51   71   55:24  8:56 2:59:55 
   89   8/12    375 Jill Manners            Coon Rapids        MN  35 F    63 30:01  1:50  2:26   73 1:19:23 18.7  1:16  109 1:08:48 11:06 3:01:53 
   90   4/6     382 Katie Moyer             Minneapolis        MN  34 F    83 32:04  1:58  3:23   92 1:24:08 17.7  1:42   91 1:00:40  9:47 3:01:55 
   91   5/5     406 Sarah Royseth           Duluth             MN  44 F   107 37:16  2:17  2:41   98 1:25:46 17.3  1:11   73   55:56  9:02 3:02:49 
   92   4/6     415 Maureen Stickel         Madison            WI  28 F    96 34:30  2:07  2:25   97 1:25:44 17.4  1:47   85   58:48  9:29 3:03:12 
   93   5/6     302 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  28 F    66 30:50  1:53  2:31   78 1:21:02 18.4  1:38  108 1:07:15 10:51 3:03:14 
   94   7/8     335 Joseph Fricione         East Grand Forks   MN  27 M   101 34:58  2:08  4:43  109 1:32:22 16.1  1:25   46   50:28  8:09 3:03:54 
   95   6/8     373 Cyndy MacKenzie         Thunder Bay        ON  48 F    85 32:25  1:59  2:03   99 1:26:40 17.2  1:38   94 1:02:22 10:04 3:05:07 
   96  10/13    379 Daniel Mills            Thunder Bay        ON  43 M   105 36:51  2:15  3:11   69 1:18:36 18.9  2:53  104 1:05:34 10:35 3:07:03 
   97   9/12    403 Nicole Reid             Thunder Bay        ON  37 F    95 34:04  2:05  3:04   96 1:25:25 17.4  1:26  100 1:03:09 10:12 3:07:07 
   98   2/4     397 Donna Ostrom            Thunder Bay        ON  54 F   113 41:07  2:31  3:11  108 1:32:06 16.2  1:43   40   49:38  8:01 3:07:43 
   99  10/12    318 Carrie Cross            Arlington          VA  35 F   102 35:15  2:09  2:24  104 1:29:24 16.6  1:31   88   59:34  9:37 3:08:05 
  100  11/12    320 Karola Dalen            Wrenshall, Mn      MN  35 F    69 31:09  1:54  2:57  110 1:33:26 15.9  0:59   90   59:50  9:39 3:08:19 
  101   6/6     367 Lyndsay Leingang        Duluth             MN  22 F    50 29:07  1:47  2:20  116 1:39:09 15.0  0:48   86   58:50  9:30 3:10:11 
  102   5/6     420 Lucy Sullivan           Saint Paul         MN  33 F    30 27:00  1:39  2:11  111 1:33:33 15.9  1:23  106 1:06:12 10:41 3:10:17 
  103   3/4     392 Louanna O'Connor        Thunder Bay        ON  50 F    98 34:39  2:07  3:09  102 1:29:00 16.7  1:45   95 1:02:24 10:04 3:10:55 
  104   9/10    327 Allen Donais            Embarrass          MN  51 M   118 50:12  3:04  3:06   72 1:19:22 18.7  1:45   82   57:43  9:19 3:12:06 
  105  12/12    401 Leah Raboin             Superior           WI  38 F    67 30:56  1:54  2:51   86 1:22:29 18.0  4:27  112 1:11:42 11:34 3:12:24 
  106  11/13    423 Brian Tolley            Fort Frances       ON  43 M    72 31:25  1:55  3:24  100 1:26:50 17.1  3:19  111 1:09:57 11:17 3:14:53 
  107   7/8     366 Erika Lee               Duluth             MN  46 F   109 37:49  2:19  4:19   82 1:22:01 18.1  1:37  110 1:09:30 11:13 3:15:15 
  108  10/10    340 Rodney Grimm            Collegeville       PA  51 M   110 39:07  2:24  5:32   93 1:24:19 17.6  1:32  103 1:04:59 10:29 3:15:27 
  109   8/8     410 Daniel Schlesinger      St. Paul           MN  25 M   115 43:05  2:38  3:29  114 1:36:55 15.4  1:25   49   51:25  8:18 3:16:18 
  110  12/13    303 Pete Began              Barnum             MN  44 M    97 34:38  2:07  3:48  103 1:29:22 16.7  2:43  107 1:06:32 10:44 3:17:02 
  111   6/6     374 Malory Manderfield      St. Paul           MN  28 F    57 29:29  1:48  2:58  105 1:30:45 16.4  1:41  113 1:12:28 11:42 3:17:19 
  112   8/9     376 Jon Matejcek            Plymouth           MN  49 M   114 42:48  2:37  3:35   90 1:23:52 17.7  1:54  105 1:06:02 10:39 3:18:09 
  113   8/8     322 Nancy Daubenberger      Woodbury           MN  45 F   111 39:11  2:24  4:04  117 1:39:57 14.9  1:08   74   56:02  9:03 3:20:21 
  114  13/13    348 Nathan Hoffmann         Duluth             MN  41 M   103 35:34  2:11  3:39  115 1:38:13 15.2  2:26  114 1:17:09 12:27 3:36:58 
  115   3/3     426 Jim Watts               Plymouth           MN  60 M   106 36:58  2:16  4:24  113 1:34:53 15.7  2:43  116 1:23:44 13:31 3:42:40 
  116   6/6     308 Heather Blish           Duluth             MN  30 F   112 40:42  2:29  7:29  112 1:34:01 15.8  3:58  115 1:20:33 13:00 3:46:41 
  117   4/4     332 Phyllis Fisher          Ames               IA  53 F   116 47:32  2:54  5:14  106 1:32:00 16.2  3:36  117 1:24:22 13:37 3:52:41 
  118   9/9     413 Geoffrey Soule          Superior           WI  47 M   117 48:12  2:57 12:54  118 1:53:03 13.2  2:30  118 1:45:37 17:02 4:42:13 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  472 Sunday Standouts                                 2 26:04  1:36  1:04    1 1:07:17 22.1  0:37    3   51:22  8:18 2:26:22 
           Jason Timmer , Robert Simson , William Simson          
    2  475 Meatheads                                        1 19:49  1:13  0:47    3 1:24:24 17.6  0:41    2   47:26  7:39 2:33:05 
           John Jacobson , Joe Stasney , Daniel Jacobson          
    3  477 Da Bears                                         3 27:06  1:40  1:13    2 1:19:35 18.7  0:41    1   45:48  7:24 2:34:20 
           Chase Froemke , Christian Froemke , Christian Froemke  


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  479 2 Daughters and a Mom                            2 29:23  1:48  1:09    1 1:35:45 15.5  0:43    1   53:24  8:37 3:00:21 
           Cortney Kosiak , Megan Braun , Rhonda Kosiak           
    2  478 TRY-athletes                                     1 27:24  1:41  0:59    2 1:42:11 14.6  0:53    2 1:09:42 11:15 3:21:07 
           Laura McDowell , Carolyn Despot , Nichole Ellevold     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  480 Round is a Shape                                 1 24:40  1:31  0:56    1 1:04:53 22.9  0:32    1   44:58  7:16 2:15:57 
           Meghan Anderson , Monte Stewart , Harry Anderson       
    2  470 The Zen Childs                                   2 30:19  1:51  0:54    2 1:19:15 18.8  0:48    2 1:10:52 11:26 3:02:07 
           Hanna Childs , Jennifer Zenzen , Mike Childs           


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  473 Better than Cheddar                              1 25:20  1:33  1:05    1 1:10:32 21.1  0:40    1   59:14  9:34 2:36:48 
           Naomi Jackson , Dave Jackson , David Malban            


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 370 Kathy Loke              Duluth             MN  57 F      3 39:10  2:24  4:38    1 1:52:04 13.3                                  
 319 Jake Croteau            La Crosse          WI  18 M      1 25:04  1:32  1:27                                                    
 337 Jeff Funk               Duluth             MN  52 M      2 35:27  2:10  4:51                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Anthony Orlando         St. Paul           MN  26 M   21:15  1:18 
    2 Brian Bich              Duluth             MN  48 M   21:20  1:19 
    3 Heidi Keller-Miler      Chaska             MN  50 F   21:23  1:19 
    4 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21 M   22:12  1:22 
    5 Amy Flessert            Superior           WI  30 F   22:17  1:22 
    6 Lisa Lendway            St. Paul           MN  33 F   22:22  1:22 
    7 Brandon Ordway          Maplewood          MN  32 M   22:48  1:24 
    8 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M   22:49  1:24 
    9 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28 F   23:26  1:26 
   10 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  21 M   23:29  1:26 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brian Bich              Duluth             MN  48 M   57:45 25.8 
    2 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M   59:46 24.9 
    3 Paul Rockwood           Superior           WI  27 M 1:02:32 23.8 
    4 Brandon Ordway          Maplewood          MN  32 M 1:02:50 23.7 
    5 Anthony Orlando         St. Paul           MN  26 M 1:03:31 23.4 
    6 Jeff Carver             Duluth             MN  41 M 1:03:35 23.4 
    7 John Garrison           Cohasset           MN  42 M 1:03:54 23.3 
    8 Bill Kelley             Wrenshall          MN  42 M 1:04:19 23.1 
    9 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53 M 1:04:24 23.1 
   10 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  39 M 1:04:39 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M   36:21  5:52 
    2 Anthony Orlando         St. Paul           MN  26 M   37:09  6:00 
    3 Luke Beirl              Ashland            WI  28 M   38:06  6:09 
    4 Brandon Ordway          Maplewood          MN  32 M   38:18  6:11 
    5 Brian Bich              Duluth             MN  48 M   38:24  6:12 
    6 Elaine Nelson           Duluth             MN  35 F   38:32  6:13 
    7 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  39 M   38:41  6:15 
    8 Paul Rockwood           Superior           WI  27 M   38:42  6:15 
    9 Grant Nelson            Duluth             MN  39 M   39:49  6:26 
   10 Tom Styrbicki           Stillwater         MN  49 M   42:58  6:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  305 Brian Bich              Duluth             MN  48    2 21:20  1:19  1:05    1   57:45 25.8  0:48    5   38:24  6:12 1:59:21 
    2  307 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34    5 22:49  1:24  1:10    2   59:46 24.9  0:39    1   36:21  5:52 2:00:43 
    3  396 Anthony Orlando         St. Paul           MN  26    1 21:15  1:18  1:30    5 1:03:31 23.4  0:51    2   37:09  6:00 2:04:13 
    4  395 Brandon Ordway          Maplewood          MN  32    4 22:48  1:24  1:21    4 1:02:50 23.7  0:58    4   38:18  6:11 2:06:12 
    5  432 Paul Rockwood           Superior           WI  27   11 24:56  1:32  1:31    3 1:02:32 23.8  1:02    7   38:42  6:15 2:08:42 
    6  310 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  39   12 25:22  1:33  1:25   10 1:04:39 23.0  0:51    6   38:41  6:15 2:10:56 
    7  437 Jeff Carver             Duluth             MN  41   10 24:47  1:31  2:14    6 1:03:35 23.4  0:59   12   43:12  6:58 2:14:45 
    8  304 Luke Beirl              Ashland            WI  28   16 26:33  1:38  1:48   19 1:07:34 22.0  1:37    3   38:06  6:09 2:15:35 
    9  418 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  30    7 23:51  1:28  1:13   11 1:04:58 22.9  1:00   21   45:39  7:22 2:16:40 
   10  435 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53   23 27:37  1:41  1:42    9 1:04:24 23.1  0:51   13   43:21  7:00 2:17:53 
   11  358 Bill Kelley             Wrenshall          MN  42    9 24:36  1:30  1:32    8 1:04:19 23.1  0:49   25   47:54  7:44 2:19:08 
   12  385 Grant Nelson            Duluth             MN  39   39 31:04  1:54  1:22   14 1:06:43 22.3  0:56    8   39:49  6:26 2:19:53 
   13  338 John Garrison           Cohasset           MN  42   27 28:41  1:45  1:20    7 1:03:54 23.3  0:59   18   45:16  7:18 2:20:08 
   14  387 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  38   24 27:38  1:42  1:31   18 1:07:29 22.0  0:53   11   43:10  6:58 2:20:39 
   15  353 Greg Johnson            Hermantown         MN  42   17 27:02  1:39  1:36   16 1:07:00 22.2  1:15   16   44:00  7:06 2:20:52 
   16  434 John Kelley             Duluth             MN  51   13 25:28  1:34  1:39   12 1:05:06 22.9  1:06   27   48:29  7:50 2:21:46 
   17  412 David Soukup            Eden Prairie       MN  42   26 27:54  1:43  1:59   15 1:06:59 22.2  1:02   19   45:18  7:19 2:23:10 
   18  402 Jim Reed                Duluth             MN  55   22 27:35  1:41  1:24   27 1:11:16 20.9  1:06   10   43:06  6:57 2:24:25 
   19  362 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  47   15 26:04  1:36  2:10   17 1:07:16 22.1  1:09   28   48:34  7:50 2:25:11 
   20  364 Herman Lau              Circle Pines       MN  36   37 29:51  1:50  2:52   20 1:07:57 21.9  1:25   22   45:46  7:23 2:27:50 
   21  351 Adam Iversen            Victoria           MN  23   32 29:11  1:47  2:03   23 1:10:19 21.2  1:17   20   45:26  7:20 2:28:15 
   22  417 Nick Stromme            Kloten             ND  37   45 31:31  1:56  2:32   21 1:09:44 21.3  1:12   14   43:25  7:01 2:28:21 
   23  341 Ben Hadrich             Duluth             MN  31   34 29:46  1:49  2:39   30 1:12:10 20.6  1:07   15   43:51  7:05 2:29:31 
   24  430 Paul Wymar              Montevideo         MN  42   20 27:14  1:40  2:34   34 1:13:05 20.4  1:15   24   46:37  7:32 2:30:44 
   25  439 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57   19 27:12  1:40  1:53   25 1:10:32 21.1  1:29   37   51:26  8:18 2:32:29 
   26  380 August Moehrke          Hoyt Lakes         MN  19    8 24:22  1:30  3:37   49 1:18:05 19.1  0:41   23   46:19  7:29 2:33:03 
   27  438 Dusty Hough             Barnesville        MN  41   36 29:50  1:50  1:16   28 1:11:21 20.9  1:06   32   49:53  8:03 2:33:23 
   28  372 Peter Lovis             Thunder Bay        ON  51   57 34:01  2:05  2:36   22 1:10:05 21.2  1:42   17   45:14  7:18 2:33:36 
   29  311 David Burton            Bloomington        MN  49   33 29:16  1:48  2:05   32 1:12:20 20.6  1:24   30   49:31  8:00 2:34:34 
   30  349 Joe Holz                Saginaw            MN  34   25 27:39  1:42  2:02   33 1:12:36 20.5  1:00   35   51:23  8:18 2:34:37 
   31  419 Tom Styrbicki           Stillwater         MN  49   50 32:06  1:58  2:13   45 1:16:26 19.5  2:03    9   42:58  6:56 2:35:44 
   32  363 Paul Kovach             Duluth             MN  53   44 31:30  1:56  2:11   13 1:06:38 22.3  1:29   46   54:31  8:48 2:36:16 
   33  347 Conrad Hjort            Duluth             MN  46   35 29:50  1:50  3:16   39 1:15:02 19.8  1:28   26   48:03  7:45 2:37:37 
   34  339 Jim Getchell            Duluth             MN  59   21 27:32  1:41  3:01   43 1:15:54 19.6  1:34   33   50:19  8:07 2:38:19 
   35  421 Derrick Sundeen         Barnesville        MN  31   54 33:05  2:02  2:32   31 1:12:15 20.6  1:14   31   49:52  8:03 2:38:57 
   36  404 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  42   30 29:05  1:47  1:24   38 1:14:27 20.0  0:53   44   53:43  8:40 2:39:30 
   37  425 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  21    6 23:29  1:26  1:41   44 1:16:09 19.5  1:04   51   57:39  9:18 2:40:00 
   38  316 Ross Christenson        Esko               MN  47   60 34:47  2:08  2:11   29 1:12:06 20.6  1:12   39   51:56  8:23 2:42:11 
   39  424 Mark Vandal             Rochester          MN  44   29 28:54  1:46  2:08   26 1:10:57 21.0  1:51   53   59:13  9:33 2:43:02 
   40  429 Frank Wilson            Thunder Bay        ON  67   43 31:29  1:56  4:43   42 1:15:49 19.6  1:49   29   49:22  7:58 2:43:10 
   41  323 Aaron Day               St. Paul           MN  36   40 31:14  1:55  2:47   37 1:13:53 20.1  2:29   42   52:57  8:33 2:43:18 
   42  400 Walt Prahl              Duluth             MN  61   51 32:31  1:59  2:28   36 1:13:11 20.3  1:23   47   55:20  8:56 2:44:51 
   43  314 Jean-Louis Charette     Thunder Bay        ON  30   18 27:05  1:40  1:34   48 1:18:04 19.1  1:50   49   56:21  9:06 2:44:52 
   44  414 Cameron Stainken        Philadelphia       PA  27   28 28:51  1:46  3:38   56 1:21:55 18.2  1:30   38   51:30  8:19 2:47:22 
   45  436 Joe Haugen              Washburn           WI  28   48 31:45  1:57  5:22   41 1:15:38 19.7  2:08   40   52:30  8:28 2:47:22 
   46  440 Skeeter Moore           Duluth             MN  51   14 25:43  1:35  1:26   40 1:15:19 19.8  1:35   61 1:03:43 10:17 2:47:44 
   47  422 Matt Thell              Plymouth           MN  36   41 31:19  1:55  2:44   53 1:19:41 18.7  1:25   41   52:55  8:32 2:48:02 
   48  433 Pat Oconnor             Thunder Bay        ON  57   52 32:55  2:01  3:29   24 1:10:22 21.1  1:39   58 1:02:39 10:07 2:51:02 
   49  416 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21    3 22:12  1:22  2:15   57 1:22:11 18.1  1:46   59 1:02:42 10:07 2:51:05 
   50  342 Kevin Hagen             Hibbing            MN  37   53 33:04  2:01  1:32   35 1:13:08 20.3  1:51   57 1:02:32 10:06 2:52:05 
   51  377 Paul McGlynn            Duluth             MN  50   46 31:32  1:56  2:30   47 1:17:40 19.2  2:23   55 1:00:57  9:50 2:55:00 
   52  369 Christopher Libbey      Minnetonka         MN  25   55 33:43  2:04  3:16   63 1:25:08 17.5  0:58   43   53:08  8:35 2:56:11 
   53  300 Rick Agar               Duluth             MN  60   38 29:56  1:50  2:25   55 1:21:05 18.4  1:16   56 1:02:03 10:01 2:56:44 
   54  407 Brett Salo              Cohasset           MN  51   47 31:36  1:56  3:07   46 1:17:25 19.2  1:44   60 1:02:58 10:10 2:56:48 
   55  328 Timothy Dungan          Frisco             TX  46   56 33:46  2:04  2:54   54 1:19:45 18.7  1:54   54   59:39  9:38 2:57:56 
   56  352 Sahan Jayawardena       Mason City         IA  19   49 31:54  1:57  3:20   60 1:23:57 17.7  2:28   50   56:25  9:06 2:58:02 
   57  428 Terry Wiens             Duluth             MN  57   65 37:18  2:17  2:46   58 1:22:48 18.0  1:20   45   54:01  8:43 2:58:11 
   58  313 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54   31 29:09  1:47  3:48   52 1:19:24 18.7  1:44   62 1:04:42 10:27 2:58:45 
   59  317 Mark Cooperrider        Fort Washington    PA  58   59 34:46  2:08  3:17   62 1:24:40 17.6  1:51   48   55:24  8:56 2:59:55 
   60  335 Joseph Fricione         East Grand Forks   MN  27   61 34:58  2:08  4:43   66 1:32:22 16.1  1:25   34   50:28  8:09 3:03:54 
   61  379 Daniel Mills            Thunder Bay        ON  43   63 36:51  2:15  3:11   50 1:18:36 18.9  2:53   64 1:05:34 10:35 3:07:03 
   62  327 Allen Donais            Embarrass          MN  51   70 50:12  3:04  3:06   51 1:19:22 18.7  1:45   52   57:43  9:19 3:12:06 
   63  423 Brian Tolley            Fort Frances       ON  43   42 31:25  1:55  3:24   64 1:26:50 17.1  3:19   67 1:09:57 11:17 3:14:53 
   64  340 Rodney Grimm            Collegeville       PA  51   66 39:07  2:24  5:32   61 1:24:19 17.6  1:32   63 1:04:59 10:29 3:15:27 
   65  410 Daniel Schlesinger      St. Paul           MN  25   68 43:05  2:38  3:29   68 1:36:55 15.4  1:25   36   51:25  8:18 3:16:18 
   66  303 Pete Began              Barnum             MN  44   58 34:38  2:07  3:48   65 1:29:22 16.7  2:43   66 1:06:32 10:44 3:17:02 
   67  376 Jon Matejcek            Plymouth           MN  49   67 42:48  2:37  3:35   59 1:23:52 17.7  1:54   65 1:06:02 10:39 3:18:09 
   68  348 Nathan Hoffmann         Duluth             MN  41   62 35:34  2:11  3:39   69 1:38:13 15.2  2:26   68 1:17:09 12:27 3:36:58 
   69  426 Jim Watts               Plymouth           MN  60   64 36:58  2:16  4:24   67 1:34:53 15.7  2:43   69 1:23:44 13:31 3:42:40 
   70  413 Geoffrey Soule          Superior           WI  47   69 48:12  2:57 12:54   70 1:53:03 13.2  2:30   70 1:45:37 17:02 4:42:13 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Elaine Nelson           Duluth             MN  35   10 25:47  1:35  1:38    1 1:05:05 22.9  1:07    1   38:32  6:13 2:12:06 
    2  442 Lisa Lendway            St. Paul           MN  33    3 22:22  1:22  1:08    2 1:07:16 22.1  0:42    3   45:27  7:20 2:16:53 
    3  357 Heidi Keller-Miler      Chaska             MN  50    1 21:23  1:19  1:24    4 1:09:05 21.5  0:54    5   46:04  7:26 2:18:48 
    4  361 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  22    8 24:55  1:32  1:18    3 1:09:01 21.6  0:59    6   46:24  7:29 2:22:35 
    5  309 Michelle Breiland       Duluth             MN  37    6 23:41  1:27  1:34    6 1:12:02 20.7  1:14    4   45:58  7:25 2:24:27 
    6  356 Tiffany Kari            Duluth             MN  34   16 27:38  1:42  1:30   10 1:13:42 20.2  0:57    2   44:32  7:11 2:28:17 
    7  360 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  49    5 23:40  1:27  1:30    8 1:13:37 20.2  1:01   13   50:38  8:10 2:30:24 
    8  324 Jessica Deegan          Saint Paul         MN  38   15 27:01  1:39  1:50    7 1:12:44 20.5  1:01   12   50:18  8:07 2:32:52 
    9  384 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  41   27 30:41  1:53  2:21    5 1:11:13 20.9  1:39   11   49:42  8:01 2:35:34 
   10  383 Patricia Mueller        Superior           WI  35   21 29:13  1:47  2:23   11 1:15:08 19.8  1:24    8   49:04  7:55 2:37:10 
   11  441 Kris Kolonz             Duluth             MN  49   13 26:23  1:37  1:25   15 1:17:03 19.3  1:06   20   53:30  8:38 2:39:25 
   12  343 Annie Harvieux          Duluth             MN  20   12 26:18  1:37  2:17   23 1:20:17 18.5  1:28    9   49:21  7:58 2:39:39 
   13  388 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  38   11 25:51  1:35  1:41   17 1:17:19 19.2  1:08   23   55:09  8:54 2:41:06 
   14  336 Chelsea Froemke         Lino Lakes         MN  24    7 23:48  1:28  1:55   14 1:17:00 19.3  1:15   30   57:41  9:19 2:41:37 
   15  306 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28    4 23:26  1:26  1:57   21 1:19:05 18.8  0:55   27   56:25  9:06 2:41:46 
   16  391 Meghan O'Connell        Cloquet            MN  35   23 29:17  1:48  2:00   20 1:18:49 18.9  1:24   15   51:59  8:24 2:43:28 
   17  389 Michelle Nordland       Pine Island        MN  46   17 28:01  1:43  2:54    9 1:13:38 20.2  1:31   29   57:34  9:17 2:43:36 
   18  371 Sharon Lovis            Thunder Bay        ON  48   31 31:25  1:55  2:37   12 1:16:08 19.5  1:21   16   52:20  8:27 2:43:50 
   19  346 Kari Higdem             Duluth             MN  28   26 30:07  1:51  3:53   28 1:22:20 18.1  1:23    7   46:36  7:31 2:44:17 
   20  312 Renee Burton            Bloominton         MN  48   37 33:45  2:04  1:57   16 1:17:04 19.3  0:58   14   51:51  8:22 2:45:32 
   21  411 Amy Schulz              Saint Paul         MN  37    9 25:39  1:34  2:08   31 1:23:08 17.9  1:35   22   54:18  8:46 2:46:45 
   22  350 Erin Holznagel          Richfield          MN  29   22 29:16  1:48  3:21   13 1:16:08 19.5  1:43   28   56:35  9:08 2:47:01 
   23  331 Amanda Finstad          Robbinsdale        MN  23   32 31:51  1:57  2:00   18 1:17:38 19.2  1:11   31   57:47  9:20 2:50:25 
   24  381 Mary Moline             Duluth             MN  55   36 32:45  2:00  2:22   27 1:22:06 18.1  1:40   17   52:41  8:30 2:51:31 
   25  315 Gina Chavez             Crystal            MN  40   19 29:06  1:47  3:54   25 1:21:42 18.2  1:46   24   55:40  8:59 2:52:05 
   26  333 Amy Flessert            Superior           WI  30    2 22:17  1:22  4:17   42 1:32:03 16.2  1:38   19   53:25  8:37 2:53:38 
   27  359 Brittney Kemi           Cloquet            MN  22   18 28:06  1:43  2:34   37 1:27:47 17.0  1:58   21   54:16  8:46 2:54:40 
   28  326 Lorie Dixon             Cambridge          MN  44   42 35:34  2:11  2:03   19 1:18:01 19.1  1:00   32   58:39  9:28 2:55:15 
   29  427 Amy Westbrook           Duluth             MN  40   33 31:58  1:57  4:02   30 1:23:06 17.9  3:45   18   52:42  8:30 2:55:30 
   30  375 Jill Manners            Coon Rapids        MN  35   25 30:01  1:50  2:26   22 1:19:23 18.7  1:16   43 1:08:48 11:06 3:01:53 
   31  382 Katie Moyer             Minneapolis        MN  34   34 32:04  1:58  3:23   32 1:24:08 17.7  1:42   37 1:00:40  9:47 3:01:55 
   32  406 Sarah Royseth           Duluth             MN  44   43 37:16  2:17  2:41   35 1:25:46 17.3  1:11   25   55:56  9:02 3:02:49 
   33  415 Maureen Stickel         Madison            WI  28   39 34:30  2:07  2:25   34 1:25:44 17.4  1:47   33   58:48  9:29 3:03:12 
   34  302 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  28   28 30:50  1:53  2:31   24 1:21:02 18.4  1:38   42 1:07:15 10:51 3:03:14 
   35  373 Cyndy MacKenzie         Thunder Bay        ON  48   35 32:25  1:59  2:03   36 1:26:40 17.2  1:38   38 1:02:22 10:04 3:05:07 
   36  403 Nicole Reid             Thunder Bay        ON  37   38 34:04  2:05  3:04   33 1:25:25 17.4  1:26   40 1:03:09 10:12 3:07:07 
   37  397 Donna Ostrom            Thunder Bay        ON  54   48 41:07  2:31  3:11   43 1:32:06 16.2  1:43   10   49:38  8:01 3:07:43 
   38  318 Carrie Cross            Arlington          VA  35   41 35:15  2:09  2:24   39 1:29:24 16.6  1:31   35   59:34  9:37 3:08:05 
   39  320 Karola Dalen            Wrenshall, Mn      MN  35   30 31:09  1:54  2:57   44 1:33:26 15.9  0:59   36   59:50  9:39 3:08:19 
   40  367 Lyndsay Leingang        Duluth             MN  22   20 29:07  1:47  2:20   47 1:39:09 15.0  0:48   34   58:50  9:30 3:10:11 
   41  420 Lucy Sullivan           Saint Paul         MN  33   14 27:00  1:39  2:11   45 1:33:33 15.9  1:23   41 1:06:12 10:41 3:10:17 
   42  392 Louanna O'Connor        Thunder Bay        ON  50   40 34:39  2:07  3:09   38 1:29:00 16.7  1:45   39 1:02:24 10:04 3:10:55 
   43  401 Leah Raboin             Superior           WI  38   29 30:56  1:54  2:51   29 1:22:29 18.0  4:27   45 1:11:42 11:34 3:12:24 
   44  366 Erika Lee               Duluth             MN  46   44 37:49  2:19  4:19   26 1:22:01 18.1  1:37   44 1:09:30 11:13 3:15:15 
   45  374 Malory Manderfield      St. Paul           MN  28   24 29:29  1:48  2:58   40 1:30:45 16.4  1:41   46 1:12:28 11:42 3:17:19 
   46  322 Nancy Daubenberger      Woodbury           MN  45   46 39:11  2:24  4:04   48 1:39:57 14.9  1:08   26   56:02  9:03 3:20:21 
   47  308 Heather Blish           Duluth             MN  30   47 40:42  2:29  7:29   46 1:34:01 15.8  3:58   47 1:20:33 13:00 3:46:41 
   48  332 Phyllis Fisher          Ames               IA  53   49 47:32  2:54  5:14   41 1:32:00 16.2  3:36   48 1:24:22 13:37 3:52:41 
   49  370 Kathy Loke              Duluth             MN  57   45 39:10  2:24  4:38   49 1:52:04 13.3                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  380 August Moehrke          Hoyt Lakes         MN  19    1 24:22  1:30  3:37    1 1:18:05 19.1  0:41    1   46:19  7:29 2:33:03 
    2  352 Sahan Jayawardena       Mason City         IA  19    2 31:54  1:57  3:20    2 1:23:57 17.7  2:28    2   56:25  9:06 2:58:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  351 Adam Iversen            Victoria           MN  23    3 29:11  1:47  2:03    1 1:10:19 21.2  1:17    1   45:26  7:20 2:28:15 
    2  425 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  21    2 23:29  1:26  1:41    2 1:16:09 19.5  1:04    2   57:39  9:18 2:40:00 
    3  416 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21    1 22:12  1:22  2:15    3 1:22:11 18.1  1:46    3 1:02:42 10:07 2:51:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  361 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  22    2 24:55  1:32  1:18    1 1:09:01 21.6  0:59    1   46:24  7:29 2:22:35 
    2  343 Annie Harvieux          Duluth             MN  20    3 26:18  1:37  2:17    4 1:20:17 18.5  1:28    2   49:21  7:58 2:39:39 
    3  336 Chelsea Froemke         Lino Lakes         MN  24    1 23:48  1:28  1:55    2 1:17:00 19.3  1:15    4   57:41  9:19 2:41:37 
    4  331 Amanda Finstad          Robbinsdale        MN  23    6 31:51  1:57  2:00    3 1:17:38 19.2  1:11    5   57:47  9:20 2:50:25 
    5  359 Brittney Kemi           Cloquet            MN  22    4 28:06  1:43  2:34    5 1:27:47 17.0  1:58    3   54:16  8:46 2:54:40 
    6  367 Lyndsay Leingang        Duluth             MN  22    5 29:07  1:47  2:20    6 1:39:09 15.0  0:48    6   58:50  9:30 3:10:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  396 Anthony Orlando         St. Paul           MN  26    1 21:15  1:18  1:30    2 1:03:31 23.4  0:51    1   37:09  6:00 2:04:13 
    2  432 Paul Rockwood           Superior           WI  27    2 24:56  1:32  1:31    1 1:02:32 23.8  1:02    3   38:42  6:15 2:08:42 
    3  304 Luke Beirl              Ashland            WI  28    3 26:33  1:38  1:48    3 1:07:34 22.0  1:37    2   38:06  6:09 2:15:35 
    4  414 Cameron Stainken        Philadelphia       PA  27    4 28:51  1:46  3:38    5 1:21:55 18.2  1:30    6   51:30  8:19 2:47:22 
    5  436 Joe Haugen              Washburn           WI  28    5 31:45  1:57  5:22    4 1:15:38 19.7  2:08    7   52:30  8:28 2:47:22 
    6  369 Christopher Libbey      Minnetonka         MN  25    6 33:43  2:04  3:16    6 1:25:08 17.5  0:58    8   53:08  8:35 2:56:11 
    7  335 Joseph Fricione         East Grand Forks   MN  27    7 34:58  2:08  4:43    7 1:32:22 16.1  1:25    4   50:28  8:09 3:03:54 
    8  410 Daniel Schlesinger      St. Paul           MN  25    8 43:05  2:38  3:29    8 1:36:55 15.4  1:25    5   51:25  8:18 3:16:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28    1 23:26  1:26  1:57    2 1:19:05 18.8  0:55    2   56:25  9:06 2:41:46 
    2  346 Kari Higdem             Duluth             MN  28    4 30:07  1:51  3:53    4 1:22:20 18.1  1:23    1   46:36  7:31 2:44:17 
    3  350 Erin Holznagel          Richfield          MN  29    2 29:16  1:48  3:21    1 1:16:08 19.5  1:43    3   56:35  9:08 2:47:01 
    4  415 Maureen Stickel         Madison            WI  28    6 34:30  2:07  2:25    5 1:25:44 17.4  1:47    4   58:48  9:29 3:03:12 
    5  302 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  28    5 30:50  1:53  2:31    3 1:21:02 18.4  1:38    5 1:07:15 10:51 3:03:14 
    6  374 Malory Manderfield      St. Paul           MN  28    3 29:29  1:48  2:58    6 1:30:45 16.4  1:41    6 1:12:28 11:42 3:17:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  307 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34    2 22:49  1:24  1:10    1   59:46 24.9  0:39    1   36:21  5:52 2:00:43 
    2  395 Brandon Ordway          Maplewood          MN  32    1 22:48  1:24  1:21    2 1:02:50 23.7  0:58    2   38:18  6:11 2:06:12 
    3  418 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  30    3 23:51  1:28  1:13    3 1:04:58 22.9  1:00    4   45:39  7:22 2:16:40 
    4  341 Ben Hadrich             Duluth             MN  31    6 29:46  1:49  2:39    4 1:12:10 20.6  1:07    3   43:51  7:05 2:29:31 
    5  349 Joe Holz                Saginaw            MN  34    5 27:39  1:42  2:02    6 1:12:36 20.5  1:00    6   51:23  8:18 2:34:37 
    6  421 Derrick Sundeen         Barnesville        MN  31    7 33:05  2:02  2:32    5 1:12:15 20.6  1:14    5   49:52  8:03 2:38:57 
    7  314 Jean-Louis Charette     Thunder Bay        ON  30    4 27:05  1:40  1:34    7 1:18:04 19.1  1:50    7   56:21  9:06 2:44:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  442 Lisa Lendway            St. Paul           MN  33    2 22:22  1:22  1:08    1 1:07:16 22.1  0:42    2   45:27  7:20 2:16:53 
    2  356 Tiffany Kari            Duluth             MN  34    4 27:38  1:42  1:30    2 1:13:42 20.2  0:57    1   44:32  7:11 2:28:17 
    3  333 Amy Flessert            Superior           WI  30    1 22:17  1:22  4:17    4 1:32:03 16.2  1:38    3   53:25  8:37 2:53:38 
    4  382 Katie Moyer             Minneapolis        MN  34    5 32:04  1:58  3:23    3 1:24:08 17.7  1:42    4 1:00:40  9:47 3:01:55 
    5  420 Lucy Sullivan           Saint Paul         MN  33    3 27:00  1:39  2:11    5 1:33:33 15.9  1:23    5 1:06:12 10:41 3:10:17 
    6  308 Heather Blish           Duluth             MN  30    6 40:42  2:29  7:29    6 1:34:01 15.8  3:58    6 1:20:33 13:00 3:46:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  310 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  39    1 25:22  1:33  1:25    1 1:04:39 23.0  0:51    1   38:41  6:15 2:10:56 
    2  385 Grant Nelson            Duluth             MN  39    4 31:04  1:54  1:22    2 1:06:43 22.3  0:56    2   39:49  6:26 2:19:53 
    3  387 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  38    2 27:38  1:42  1:31    3 1:07:29 22.0  0:53    3   43:10  6:58 2:20:39 
    4  364 Herman Lau              Circle Pines       MN  36    3 29:51  1:50  2:52    4 1:07:57 21.9  1:25    5   45:46  7:23 2:27:50 
    5  417 Nick Stromme            Kloten             ND  37    7 31:31  1:56  2:32    5 1:09:44 21.3  1:12    4   43:25  7:01 2:28:21 
    6  323 Aaron Day               St. Paul           MN  36    5 31:14  1:55  2:47    7 1:13:53 20.1  2:29    7   52:57  8:33 2:43:18 
    7  422 Matt Thell              Plymouth           MN  36    6 31:19  1:55  2:44    8 1:19:41 18.7  1:25    6   52:55  8:32 2:48:02 
    8  342 Kevin Hagen             Hibbing            MN  37    8 33:04  2:01  1:32    6 1:13:08 20.3  1:51    8 1:02:32 10:06 2:52:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Elaine Nelson           Duluth             MN  35    3 25:47  1:35  1:38    1 1:05:05 22.9  1:07    1   38:32  6:13 2:12:06 
    2  309 Michelle Breiland       Duluth             MN  37    1 23:41  1:27  1:34    2 1:12:02 20.7  1:14    2   45:58  7:25 2:24:27 
    3  324 Jessica Deegan          Saint Paul         MN  38    5 27:01  1:39  1:50    3 1:12:44 20.5  1:01    4   50:18  8:07 2:32:52 
    4  383 Patricia Mueller        Superior           WI  35    6 29:13  1:47  2:23    4 1:15:08 19.8  1:24    3   49:04  7:55 2:37:10 
    5  388 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  38    4 25:51  1:35  1:41    5 1:17:19 19.2  1:08    7   55:09  8:54 2:41:06 
    6  391 Meghan O'Connell        Cloquet            MN  35    7 29:17  1:48  2:00    6 1:18:49 18.9  1:24    5   51:59  8:24 2:43:28 
    7  411 Amy Schulz              Saint Paul         MN  37    2 25:39  1:34  2:08    9 1:23:08 17.9  1:35    6   54:18  8:46 2:46:45 
    8  375 Jill Manners            Coon Rapids        MN  35    8 30:01  1:50  2:26    7 1:19:23 18.7  1:16   11 1:08:48 11:06 3:01:53 
    9  403 Nicole Reid             Thunder Bay        ON  37   11 34:04  2:05  3:04   10 1:25:25 17.4  1:26   10 1:03:09 10:12 3:07:07 
   10  318 Carrie Cross            Arlington          VA  35   12 35:15  2:09  2:24   11 1:29:24 16.6  1:31    8   59:34  9:37 3:08:05 
   11  320 Karola Dalen            Wrenshall, Mn      MN  35   10 31:09  1:54  2:57   12 1:33:26 15.9  0:59    9   59:50  9:39 3:08:19 
   12  401 Leah Raboin             Superior           WI  38    9 30:56  1:54  2:51    8 1:22:29 18.0  4:27   12 1:11:42 11:34 3:12:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  437 Jeff Carver             Duluth             MN  41    2 24:47  1:31  2:14    1 1:03:35 23.4  0:59    1   43:12  6:58 2:14:45 
    2  358 Bill Kelley             Wrenshall          MN  42    1 24:36  1:30  1:32    3 1:04:19 23.1  0:49    6   47:54  7:44 2:19:08 
    3  338 John Garrison           Cohasset           MN  42    6 28:41  1:45  1:20    2 1:03:54 23.3  0:59    3   45:16  7:18 2:20:08 
    4  353 Greg Johnson            Hermantown         MN  42    3 27:02  1:39  1:36    5 1:07:00 22.2  1:15    2   44:00  7:06 2:20:52 
    5  412 David Soukup            Eden Prairie       MN  42    5 27:54  1:43  1:59    4 1:06:59 22.2  1:02    4   45:18  7:19 2:23:10 
    6  430 Paul Wymar              Montevideo         MN  42    4 27:14  1:40  2:34    8 1:13:05 20.4  1:15    5   46:37  7:32 2:30:44 
    7  438 Dusty Hough             Barnesville        MN  41    9 29:50  1:50  1:16    7 1:11:21 20.9  1:06    7   49:53  8:03 2:33:23 
    8  404 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  42    8 29:05  1:47  1:24    9 1:14:27 20.0  0:53    8   53:43  8:40 2:39:30 
    9  424 Mark Vandal             Rochester          MN  44    7 28:54  1:46  2:08    6 1:10:57 21.0  1:51    9   59:13  9:33 2:43:02 
   10  379 Daniel Mills            Thunder Bay        ON  43   13 36:51  2:15  3:11   10 1:18:36 18.9  2:53   10 1:05:34 10:35 3:07:03 
   11  423 Brian Tolley            Fort Frances       ON  43   10 31:25  1:55  3:24   11 1:26:50 17.1  3:19   12 1:09:57 11:17 3:14:53 
   12  303 Pete Began              Barnum             MN  44   11 34:38  2:07  3:48   12 1:29:22 16.7  2:43   11 1:06:32 10:44 3:17:02 
   13  348 Nathan Hoffmann         Duluth             MN  41   12 35:34  2:11  3:39   13 1:38:13 15.2  2:26   13 1:17:09 12:27 3:36:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  384 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  41    2 30:41  1:53  2:21    1 1:11:13 20.9  1:39    1   49:42  8:01 2:35:34 
    2  315 Gina Chavez             Crystal            MN  40    1 29:06  1:47  3:54    3 1:21:42 18.2  1:46    3   55:40  8:59 2:52:05 
    3  326 Lorie Dixon             Cambridge          MN  44    4 35:34  2:11  2:03    2 1:18:01 19.1  1:00    5   58:39  9:28 2:55:15 
    4  427 Amy Westbrook           Duluth             MN  40    3 31:58  1:57  4:02    4 1:23:06 17.9  3:45    2   52:42  8:30 2:55:30 
    5  406 Sarah Royseth           Duluth             MN  44    5 37:16  2:17  2:41    5 1:25:46 17.3  1:11    4   55:56  9:02 3:02:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  305 Brian Bich              Duluth             MN  48    1 21:20  1:19  1:05    1   57:45 25.8  0:48    1   38:24  6:12 1:59:21 
    2  362 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  47    2 26:04  1:36  2:10    2 1:07:16 22.1  1:09    4   48:34  7:50 2:25:11 
    3  311 David Burton            Bloomington        MN  49    3 29:16  1:48  2:05    4 1:12:20 20.6  1:24    5   49:31  8:00 2:34:34 
    4  419 Tom Styrbicki           Stillwater         MN  49    5 32:06  1:58  2:13    6 1:16:26 19.5  2:03    2   42:58  6:56 2:35:44 
    5  347 Conrad Hjort            Duluth             MN  46    4 29:50  1:50  3:16    5 1:15:02 19.8  1:28    3   48:03  7:45 2:37:37 
    6  316 Ross Christenson        Esko               MN  47    7 34:47  2:08  2:11    3 1:12:06 20.6  1:12    6   51:56  8:23 2:42:11 
    7  328 Timothy Dungan          Frisco             TX  46    6 33:46  2:04  2:54    7 1:19:45 18.7  1:54    7   59:39  9:38 2:57:56 
    8  376 Jon Matejcek            Plymouth           MN  49    8 42:48  2:37  3:35    8 1:23:52 17.7  1:54    8 1:06:02 10:39 3:18:09 
    9  413 Geoffrey Soule          Superior           WI  47    9 48:12  2:57 12:54    9 1:53:03 13.2  2:30    9 1:45:37 17:02 4:42:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  360 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  49    1 23:40  1:27  1:30    1 1:13:37 20.2  1:01    1   50:38  8:10 2:30:24 
    2  441 Kris Kolonz             Duluth             MN  49    2 26:23  1:37  1:25    4 1:17:03 19.3  1:06    4   53:30  8:38 2:39:25 
    3  389 Michelle Nordland       Pine Island        MN  46    3 28:01  1:43  2:54    2 1:13:38 20.2  1:31    6   57:34  9:17 2:43:36 
    4  371 Sharon Lovis            Thunder Bay        ON  48    4 31:25  1:55  2:37    3 1:16:08 19.5  1:21    3   52:20  8:27 2:43:50 
    5  312 Renee Burton            Bloominton         MN  48    6 33:45  2:04  1:57    5 1:17:04 19.3  0:58    2   51:51  8:22 2:45:32 
    6  373 Cyndy MacKenzie         Thunder Bay        ON  48    5 32:25  1:59  2:03    7 1:26:40 17.2  1:38    7 1:02:22 10:04 3:05:07 
    7  366 Erika Lee               Duluth             MN  46    7 37:49  2:19  4:19    6 1:22:01 18.1  1:37    8 1:09:30 11:13 3:15:15 
    8  322 Nancy Daubenberger      Woodbury           MN  45    8 39:11  2:24  4:04    8 1:39:57 14.9  1:08    5   56:02  9:03 3:20:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  435 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53    3 27:37  1:41  1:42    1 1:04:24 23.1  0:51    1   43:21  7:00 2:17:53 
    2  434 John Kelley             Duluth             MN  51    1 25:28  1:34  1:39    2 1:05:06 22.9  1:06    3   48:29  7:50 2:21:46 
    3  372 Peter Lovis             Thunder Bay        ON  51    8 34:01  2:05  2:36    4 1:10:05 21.2  1:42    2   45:14  7:18 2:33:36 
    4  363 Paul Kovach             Duluth             MN  53    5 31:30  1:56  2:11    3 1:06:38 22.3  1:29    4   54:31  8:48 2:36:16 
    5  440 Skeeter Moore           Duluth             MN  51    2 25:43  1:35  1:26    5 1:15:19 19.8  1:35    8 1:03:43 10:17 2:47:44 
    6  377 Paul McGlynn            Duluth             MN  50    6 31:32  1:56  2:30    7 1:17:40 19.2  2:23    6 1:00:57  9:50 2:55:00 
    7  407 Brett Salo              Cohasset           MN  51    7 31:36  1:56  3:07    6 1:17:25 19.2  1:44    7 1:02:58 10:10 2:56:48 
    8  313 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54    4 29:09  1:47  3:48    9 1:19:24 18.7  1:44    9 1:04:42 10:27 2:58:45 
    9  327 Allen Donais            Embarrass          MN  51   10 50:12  3:04  3:06    8 1:19:22 18.7  1:45    5   57:43  9:19 3:12:06 
   10  340 Rodney Grimm            Collegeville       PA  51    9 39:07  2:24  5:32   10 1:24:19 17.6  1:32   10 1:04:59 10:29 3:15:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  357 Heidi Keller-Miler      Chaska             MN  50    1 21:23  1:19  1:24    1 1:09:05 21.5  0:54    1   46:04  7:26 2:18:48 
    2  397 Donna Ostrom            Thunder Bay        ON  54    3 41:07  2:31  3:11    4 1:32:06 16.2  1:43    2   49:38  8:01 3:07:43 
    3  392 Louanna O'Connor        Thunder Bay        ON  50    2 34:39  2:07  3:09    2 1:29:00 16.7  1:45    3 1:02:24 10:04 3:10:55 
    4  332 Phyllis Fisher          Ames               IA  53    4 47:32  2:54  5:14    3 1:32:00 16.2  3:36    4 1:24:22 13:37 3:52:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Jim Reed                Duluth             MN  55    3 27:35  1:41  1:24    3 1:11:16 20.9  1:06    1   43:06  6:57 2:24:25 
    2  439 Doug Johnson            Minneapolis        MN  57    1 27:12  1:40  1:53    2 1:10:32 21.1  1:29    3   51:26  8:18 2:32:29 
    3  339 Jim Getchell            Duluth             MN  59    2 27:32  1:41  3:01    4 1:15:54 19.6  1:34    2   50:19  8:07 2:38:19 
    4  433 Pat Oconnor             Thunder Bay        ON  57    4 32:55  2:01  3:29    1 1:10:22 21.1  1:39    6 1:02:39 10:07 2:51:02 
    5  428 Terry Wiens             Duluth             MN  57    6 37:18  2:17  2:46    5 1:22:48 18.0  1:20    4   54:01  8:43 2:58:11 
    6  317 Mark Cooperrider        Fort Washington    PA  58    5 34:46  2:08  3:17    6 1:24:40 17.6  1:51    5   55:24  8:56 2:59:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  381 Mary Moline             Duluth             MN  55    1 32:45  2:00  2:22    1 1:22:06 18.1  1:40    1   52:41  8:30 2:51:31 
    2  370 Kathy Loke              Duluth             MN  57    2 39:10  2:24  4:38    2 1:52:04 13.3                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  400 Walt Prahl              Duluth             MN  61    2 32:31  1:59  2:28    1 1:13:11 20.3  1:23    1   55:20  8:56 2:44:51 
    2  300 Rick Agar               Duluth             MN  60    1 29:56  1:50  2:25    2 1:21:05 18.4  1:16    2 1:02:03 10:01 2:56:44 
    3  426 Jim Watts               Plymouth           MN  60    3 36:58  2:16  4:24    3 1:34:53 15.7  2:43    3 1:23:44 13:31 3:42:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  429 Frank Wilson            Thunder Bay        ON  67    1 31:29  1:56  4:43    1 1:15:49 19.6  1:49    1   49:22  7:58 2:43:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        152
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:    118
Number of Male   Finishers:               70
Number of Female Finishers:               48
Did not Finish Race or Did Not Start:     26