Rootbeer Kids Triathlon
Duluth, MN
8/2/2014

race logo










					                                                        ROOTBEER KIDS TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 2, 2014
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   24 Mason Deegan            Saint Paul         MN   7   14:25 
    2  106 Brooks Johnson          Hermantown         MN   7   14:26 
    3   69 Langdon Nelson          Lake Nebagamon     WI   7   15:03 
    4  118 Kenan Taintor           Silver Bay         MN   7   15:18 
    5  111 Phillip Sonstegard      Minneapolis        MN   7   15:24 
    6   25 Colton Dewey            Esko               MN   7   15:46 
    7  125 Sam Benson              Duluth             MN   7   16:33 
    8  130 Zion Buerskin           Hermantown         MN   6   16:40 
    9  223 Elliot Yung             Duluth             MN   7   16:57 
   10   73 Thomas Ojard            Duluth             MN   6   17:05 
   11   77 Trevor Peterson         Lake Nebagamon     WI   6   17:10 
   12  124 Max Foster              Esko               MN   7   17:12 
   13  225 Cole Layman             Aurora             MN   7   17:31 
   14  100 William Watson          Duluth             MN   6   17:33 
   15   13 Jackon Breitsprecher    Thunder Bay        ON   6   18:08 
   16  116 Gustaf Hjort            Elk River          MN   7   18:10 
   17   15 Weston Carr             Hermantown         MN   7   18:12 
   18   95 Zach Vallie             Duluth             MN   6   18:21 
   19   61 Leyton Manners          Coon Rapids        MN   6   18:56 
   20  228 Jacob Jennings          Hermantown         MN   7   19:46 
   21  219 Henry Peterson          Hermantown         MN   7   22:23 
   22  110 Will Baczkiewicz        Proctor            MN   7   23:29 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  213 Christine Hendrickson   Duluth             MN   7   15:39 
    2   22 Anja Davis              Duluth             MN   7   16:35 
    3   44 Rachel Hjort            Duluth             MN   7   16:50 
    4  119 Maggie Mueller          Superior           WI   7   17:01 
    5    9 Della Bettendorf        Duluth             MN   7   17:12 
    6   37 Allie Hagen             Hibbing            MN   7   17:47 
    7   50 Isla Jacobson           Duluth             MN   7   17:56 
    8   92 Kenzi Stephens          Fargo              ND   6   18:09 
    9   14 Riley Breitsprecher     Thunder Bay        ON   7   19:24 
   10    5 Saphira Armin           Milwaukee          WI   6   19:30 
   11  227 Nora Hutchison          Eden Praire        MN   7   19:39 
   12  207 Edie Broadmoore         Duluth             MN   7   19:47 
   13  117 Madison Misula          Thunder Bay        ON   6   19:54 
   14   36 Layla Hagelin           Esko               MN   7   20:24 
   15   34 Megan Gunderson         Duluth             MN   7   20:50 
   16   35 Norah Gunderson         Duluth             MN   7   21:10 
   17    2 Deborah Anderson        Duluth             MN   7   21:10 
   18  220 Claire Niksach          Hermantown         MN   6   21:23 
   19  120 Jossy Saamanen          Duluth             MN   6   23:49 
   20   93 Carol Tolley            Fort Frances       ON   7   23:55 
   21  126 Viv Benson              Duluth             MN   6   27:51 
   22  127 Isabella Di Gianni      Burnsville         MN   7   27:53 
   23   45 Emma Hoffmann           Duluth             MN   7   28:45 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 9
                                               100 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   76 Thatcher Palubicki      Fosston            MN   9   20:27 
    2  226 Cade Hutchinson         Eden Praire        MN   9   21:09 
    3  216 James Kyes              Duluth             MN   8   21:19 
    4   38 Thomas Hagen            Hibbing            MN   9   22:31 
    5  137 Cedrio Lund             Duluth             MN   8   22:57 
    6  205 Gavin Tabbert           Saginaw            MN   8   25:00 
    7    8 Wyatt Berntson          Duluth             MN   9   25:00 
    8   94 Wyatt Vallie            Duluth             MN   9   25:16 
    9  104 Louis Wymar             Montevideo         MN   9   25:47 
   10   84 Jack Riley              Wrenshall          MN   8   26:05 
   11   26 Jamison Dietlin         Duluth             MN   9   26:32 
   12   33 Ethan Given             Thunder Bay        ON   8   27:26 
   13   10 Lars Bettendorf         Duluth             MN   9   27:29 
   14  132 Michael Butler          Duluth             MN   9   29:30 
   15   28 Carson Engel            Virginia           MN   9   33:06 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 9
                                               100 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   65 Grace Moravchik         Mason              WI   9   20:58 
    2   21 Ella Dasilva            Thunder Bay        ON   9   21:12 
    3   48 Anna Imsande            Menomonie          WI   9   21:45 
    4   79 Alison Raboin           Superior           WI   9   23:15 
    5  115 Majalisa Hjort          Elk River          MN   8   23:46 
    6   87 Ella Schwindt           Bemidji            MN   9   24:49 
    7   56 Lydia Kraker            Duluth             MN   8   24:57 
    8  101 Addie Wickenheiser      Esko               MN   9   24:59 
    9  121 Callihan Johnson        Saginaw            MN   8   25:21 
   10   17 Leah Coleman            Duluth             MN   8   25:42 
   11   85 Emelia Sarvela          Duluth             MN   8   25:46 
   12   31 Izy Fairchild           Duluth             MN   8   26:07 
   13  129 Calista Buerskin        Hermantown         MN   8   26:08 
   14  108 Sydney Breiland         Duluth             MN   8   26:12 
   15    1 Zohreh Armin            Milwaukee          WI   9   26:37 
   16   90 Charley Joly Sonneman   Cloquet            MN   9   26:38 
   17  221 Lydia Roth              Duluth             MN   8   27:48 
   18   70 Ava Niksich             Hermantown         MN   8   28:10 
   19   46 Faith Hoffmann          Duluth             MN   9   29:16 
   20   27 Taran Dimberio          Duluth             MN   9   29:24 
   21  222 Aly Fairchild           Duluth             MN   9   29:24 
   22   72 Evelyn Ojard            Duluth             MN   9   29:47 
   23   51 McKenna Johnelson       Tracy              MN   9   31:12 
   24   60 Dani Logan              Virginia           MN   8   42:47 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  10 - 11
                                              150 Meter Swim - 4 Mile Bike - 3/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   96 Jake Vandal             Rochester          MN  10   25:49 
    2   19 Cristian Comstock       Centerville        MN  11   27:03 
    3  122 Chase Sams              Duluth             MN  10   27:08 
    4  133 John Butler             Duluth             MN  11   27:23 
    5  218 George Peterson         Hermantown         MN  10   27:31 
    6   29 Owen Engel              Virginia           MN  11   27:57 
    7  217 Sebastian Peterson      Hermantown         MN  10   28:04 
    8   88 Garret Schwindt         Bemidji            MN  11   29:03 
    9   91 Joshua Stephens         Fargo              ND  11   29:08 
   10   11 Luke Bettendorf         Duluth             MN  11   29:44 
   11   67 Brandon Mosley          Minnetrista        MN  10   30:33 
   12   59 Carter Logan            Virginia           MN  11   30:52 
   13  114 Aren Carlson            Duluth             MN  10   31:05 
   14   43 Nathan Hjort            Duluth             MN  10   31:29 
   15  112 Seth Rykkonen           Hermantown         MN  10   31:39 
   16    7 Andrew Berntson         Duluth             MN  11   32:17 
   17  113 Derek Rykkonen          Hermantown         MN  10   33:46 
   18    4 Zach Andrew             Duluth             MN  11   34:36 
   19   47 Luke Hoffmann           Duluth             MN  11   35:03 
   20  211 Tyler Lippi             Cloquet            MN  10   35:31 
   21  136 Kjeran Sinnott          Esko               MN  11   38:23 
   22  215 Graham Scheib           Duluth             MN  10   38:25 
   23    3 Derek Andrew            Duluth             MN  10   41:57 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  10 - 11
                                              150 Meter Swim - 4 Mile Bike - 3/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  102 Haillee Wilson          Ashland            WI  11   27:13 
    2   81 McKenzie Radloff        Duluth             MN  11   28:35 
    3   20 Aly Dasilva             Thunder Bay        ON  11   28:55 
    4   32 Brianna Garrison        Cohasset           MN  10   29:48 
    5  109 Adriana Berg            Duluth             MN  11   30:27 
    6   23 Ella Davis              Duluth             MN  11   30:50 
    7  224 Makenna Zak             Ashland            WI  10   31:34 
    8   16 Erin Coleman            Duluth             MN  11   31:34 
    9   55 Denali Kovach           Duluth             MN  11   31:55 
   10   57 Mia Kraker              Duluth             MN  11   32:13 
   11  134 Hathaway Heart          Superior           WI  11   32:32 
   12   82 Laura Rasch             Duluth             MN  10   32:37 
   13   78 Olivia Pulkrabek        Alborn             MN  11   32:55 
   14   30 Evy Fairchild           Duluth             MN  11   34:02 
   15   66 Paige More              Edina              MN  11   35:09 
   16   53 Keira Kolasinski        Duluth             MN  10   36:27 
   17   63 Lily Marynik            Superior           WI  11   36:32 
   18   99 Lucy Watson             Duluth             MN  10   36:44 
   19  208 Eve Eugenis             Cloquet            MN  10   49:01 
   20  209 Marina Dostal           Cloquet            MN  10   49:04 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 5 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   18 Dalton Collins          Washburn           WI  14   30:14 
    2  214 Isiah Hendrickson       Duluth             MN  13   31:09 
    3   68 Brodrick Nelson         Paris              MN  13   31:27 
    4  201 Alex Isakson            South Range        WI  14   31:49 
    5  105 Carter Zupancich        Duluth             MN  12   33:07 
    6   97 Mark Vandal             Rochester          MN  13   33:44 
    7  203 Scott Quesnell          Arden Hills        MN  14   34:48 
    8   41 Aaron Hjort             Duluth             MN  14   38:37 
    9   89 Will Schwindt           Bemidji            MN  13   39:25 
   10   42 David Hjort             Duluth             MN  12   39:33 
   11  202 Lleyton Wicks           Blaine             MN  12   39:51 
   12   83 Ben Richardson          Stillwater         MN  12   42:04 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 5 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   49 Kaylynn Imsande         Menomonie          WI  13   33:45 
    2  204 Meredith Hill           Duluth             MN  12   35:28 
    3   12 Megan Bettendorf        Duluth             MN  12   38:13 
    4  206 Justine Rinerson        Duluth             MN  12   38:27 
    5  107 Josie Pechous           Hasting            MN  14   39:11 
    6   80 Lauren Raboin           Superior           WI  13   39:25 
    7   39 Florence Harting        London             0   13   39:32 
    8   40 Baamlak Haugen          Duluth             MN  12   41:54 
    9   98 Emma Watson             Duluth             MN  13   41:57 
   10  212 Sophia Rosato           Duluth             MN  14   42:36 
   11   86 Madeline Sarvela        Duluth             MN  12   44:22 
   12  103 Aurora Wymar            Montevideo         MN  13   44:56 
   13    6 Hallee Ballavance       Hermantown         MN  12   45:47 
   14  123 Chloe Sams              Duluth             MN  12   45:57 
   15   71 Alahna Ninneman         Cloquet            MN  13   46:24 
   16   52 Gaby Johnson            Duluth             MN  12   46:40 
   17  210 Madelynn Dostal         Cloquet            MN  12   49:56 
   18  138 Maddy Long-Isakson      South Range        WI  12   49:56 
   19   54 McKenna Kolasinski      Duluth             MN  12   53:33 

Total Registered:                        167
Number of Male   Finishers:               72
Number of Female Finishers:               86
Did not Finish Race or Did Not Start:      6