Northwoods Triathlon -
Nevis, MN
8/9/2014

race logo










					                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 9, 2014
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/26      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M     3  6:16  1:26  1:00    1   32:10 26.1  0:57    1   16:44  5:24   57:06 
    2   1/20    150 David Lewis             Nevis              MN  40 M    14  7:07  1:37  1:16    2   34:05 24.6  0:59    2   17:47  5:45 1:01:12 
    3   1/9      87 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  20 M    16  7:10  1:38  1:12    3   34:30 24.3  0:50    5   19:36  6:20 1:03:16 
    4   2/26    244 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  39 M    38  7:53  1:48  1:02    4   35:38 23.6  1:06    3   18:53  6:06 1:04:31 
    5   1/5       2 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  15 F     2  6:16  1:26  0:58   11   37:08 22.6  0:49    4   19:30  6:18 1:04:38 
    6   1/11    229 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  18 M     1  5:42  1:18  1:14   19   38:10 22.0  0:58   11   20:32  6:38 1:06:34 
    7   3/26     91 Bryce Gytri             Shakopee           MN  37 M    13  6:58  1:35  1:10   21   38:18 21.9  1:09    7   19:52  6:25 1:07:25 
    8   1/17    228 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  49 M     5  6:29  1:29  1:21    6   36:00 23.3  1:13   36   22:41  7:19 1:07:43 
    9   2/20     34 Blake Butler            Waconia            MN  40 M    28  7:29  1:43  1:28   24   38:37 21.8  1:01    6   19:38  6:20 1:08:11 
   10   4/26    226 Thomas Pahl             Little Falls       MN  38 M    60  8:25  1:55  1:40    7   36:20 23.1  1:05   14   20:54  6:45 1:08:21 
   11   3/20    315 Eric Young              Palmetto           GA  41 M    29  7:33  1:43  1:28    8   36:33 23.0  1:06   26   22:05  7:08 1:08:42 
   12   2/5     274 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  14 F    10  6:45  1:32  0:51   45   40:41 20.6  0:52    8   19:59  6:27 1:09:07 
   13   4/20     28 David Breznay           Fargo              ND  44 M    37  7:49  1:47  1:26   17   37:50 22.2  1:15   13   20:50  6:44 1:09:09 
   14   1/13     40 Jasmine Carlson         Becida             MN  29 F    68  8:37  1:58  1:10   10   37:00 22.7  1:04   21   21:32  6:57 1:09:21 
   15   1/13    119 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  34 M    11  6:50  1:33  1:11   41   40:14 20.9  0:51    9   20:18  6:33 1:09:22 
   16   2/13    306 Greg Vetter             Hendrum            MN  34 M    17  7:11  1:38  1:37   20   38:10 22.0  1:39   15   21:10  6:50 1:09:46 
   17   5/26    127 John Jechorek           Blaine             MN  38 M    35  7:46  1:46  1:43   12   37:26 22.4  1:35   31   22:21  7:13 1:10:49 
   18   2/17    286 Tim Sykes               Fertile            MN  48 M    41  7:55  1:48  1:26   22   38:28 21.8  0:55   38   22:42  7:20 1:11:24 
   19   5/20      9 William Barth           Park Rapids        MN  44 M    47  8:08  1:51  1:26   23   38:28 21.8  1:08   33   22:32  7:17 1:11:41 
   20   6/26     60 James Dougherty         St. Paul           MN  38 M    96  9:02  2:03  2:13   33   39:12 21.4  1:04   10   20:18  6:33 1:11:47 
   21   3/13    204 Riant Northway          Lake Shore         MN  32 M    26  7:27  1:42  1:22    9   36:39 22.9  1:20   70   25:05  8:06 1:11:51 
   22   1/8     172 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  34 F    56  8:19  1:54  1:17   34   39:16 21.4  1:01   27   22:06  7:08 1:11:56 
   23   6/20     48 Dana Cirks              Moorhead           MN  42 M    54  8:17  1:53  1:44   18   38:01 22.1  1:16   43   23:12  7:29 1:12:28 
   24   1/14     51 Tom Coles               Apple Valley       MN  53 M    21  7:21  1:41  1:40   15   37:43 22.3  2:31   46   23:18  7:31 1:12:30 
   25   1/10    249 Nathan Rausch           Unionville         IA  29 M    74  8:43  1:59  1:32   51   40:54 20.5  0:55   12   20:46  6:42 1:12:49 
   26   7/26     29 Matthew Brown           Plymouth           MN  37 M    57  8:23  1:55  1:47   30   39:06 21.5  1:11   34   22:38  7:18 1:13:03 
   27   8/26    256 Chris Sailer            St. Michael        MN  35 M    33  7:40  1:45  1:45   48   40:51 20.6  1:38   16   21:11  6:50 1:13:03 
   28   1/11     65 Denny Ellingson         Courtland          MN  62 M     7  6:40  1:31  1:51   14   37:41 22.3  1:29   78   25:29  8:13 1:13:06 
   29   1/8     188 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  45 F    34  7:42  1:45  1:30   50   40:54 20.5  1:04   24   22:03  7:07 1:13:12 
   30   4/13    163 Adam Mahowald           Saint Cloud        MN  34 M   125  9:31  2:10  1:35   29   39:01 21.5  0:59   28   22:08  7:09 1:13:12 
   31   2/10     82 Matt Gorman             St. Louis Park     MN  29 M    49  8:10  1:52  1:39   47   40:49 20.6  1:20   19   21:27  6:56 1:13:24 
   32   9/26     23 Steve Bona              Shoreview          MN  38 M    64  8:32  1:57  2:14   28   38:58 21.6  1:34   29   22:14  7:11 1:13:31 
   33   7/20    261 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  43 M    55  8:18  1:54  1:27   26   38:46 21.7  1:03   62   24:22  7:52 1:13:55 
   34   8/20    131 Richard Johnson         Nevis              MN  44 M    66  8:34  1:57  1:50   39   40:03 21.0  1:17   39   22:49  7:22 1:14:32 
   35   9/20    250 Scott Remiger           Lakeville          MN  40 M    45  8:02  1:50  2:26   35   39:21 21.3  1:27   50   23:43  7:39 1:14:58 
   36  10/26    309 Martin Weiland          Lakeville          MN  38 M    73  8:43  1:59  2:09   38   39:42 21.2  1:34   41   23:00  7:25 1:15:05 
   37   2/14     13 Bill Benning            Lakeville          MN  52 M    75  8:47  2:00  1:30   37   39:31 21.3  1:12   61   24:15  7:50 1:15:12 
   38   1/9     257 Linda Schievelbein      Wayzata            MN  50 F    50  8:10  1:52  1:27   32   39:08 21.5  1:26   87   25:52  8:21 1:16:02 
   39   3/14    110 Dennis Hetland          Fargo              ND  52 M    87  8:54  2:02  2:01   43   40:37 20.7  1:24   42   23:07  7:28 1:16:02 
   40   1/20    174 Nerissa Marzolf         Independence       MN  39 F    58  8:24  1:55  1:10   49   40:52 20.6  1:12   64   24:27  7:53 1:16:03 
   41   1/12    193 Dennis Nelson           Fargo              ND  59 M   139 10:01  2:17  1:31    5   35:42 23.5  1:38  122   27:23  8:50 1:16:13 
   42   2/9      61 Peter Downie            Stillwater         MN  21 M    76  8:47  2:00  2:09   55   41:07 20.4  1:48   35   22:41  7:19 1:16:29 
   43   2/9     258 Clare Schmid            Savage             MN  50 F    59  8:24  1:55  1:30   42   40:30 20.7  1:31   68   24:50  8:01 1:16:43 
   44   5/13     95 Joseph Hafner           Loveland           CO  33 M    78  8:50  2:01  2:42   40   40:03 21.0  1:19   58   24:12  7:49 1:17:05 
   45  11/26    316 Bill Zacher             Rogers             MN  37 M    86  8:54  2:02  2:03   58   41:30 20.2  1:26   45   23:15  7:30 1:17:06 
   46   3/10    157 Caleb Luecke            St. Paul           MN  28 M    63  8:28  1:56  1:59   72   42:54 19.6  1:29   30   22:21  7:13 1:17:09 
   47  10/20    292 Peter Terrell           Chanhassen         MN  44 M   169 10:49  2:28  2:42   52   40:55 20.5  1:29   18   21:26  6:55 1:17:19 
   48  11/20    173 Michael Marzolf         Independence       MN  44 M    39  7:55  1:48  2:28   25   38:44 21.7  1:52  107   26:39  8:36 1:17:36 
   49   2/12     85 Arnie Gough             Hinsdale           IL  57 M    40  7:55  1:48  2:41   36   39:30 21.3  2:03   81   25:32  8:14 1:17:40 
   50   1/8     243 Maggie Pierson          Plymouth           MN  22 F   104  9:08  2:05  1:36   93   44:15 19.0  1:13   20   21:31  6:57 1:17:43 
   51   6/13    169 Michael Maier           Bismarck           ND  30 M   109  9:15  2:06  1:21   46   40:45 20.6  1:15   72   25:13  8:08 1:17:46 
   52   3/12    130 Mark Johnson            Fargo              MN  56 M   154 10:24  2:22  2:35   27   38:49 21.6  2:10   55   24:07  7:47 1:18:03 
   53   4/12    248 Duane Pullins           Maple Lake         MN  56 M   149 10:09  2:19  2:15   13   37:36 22.3  1:20  112   26:55  8:41 1:18:13 
   54   1/27    230 Susie Patrick           Sioux Falls        SD  44 F    80  8:52  2:01  1:39   83   43:39 19.2  1:17   44   23:14  7:30 1:18:40 
   55   2/11    304 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  19 M     4  6:29  1:29  2:37   71   42:51 19.6  1:20   79   25:29  8:14 1:18:44 
   56   3/9      59 Jacki Devine            Little Falls       MN  53 F   144 10:04  2:18  1:43   80   43:18 19.4  1:42   25   22:05  7:08 1:18:49 
   57   2/20    183 Michelle McNerney       Inver Grove Height MN  35 F   108  9:12  2:06  2:35   68   42:27 19.8  1:29   49   23:41  7:39 1:19:21 
   58   7/13    116 Brian Hobson            Nevis              MN  34 M    77  8:47  2:00  2:46   70   42:48 19.6  1:13   54   24:04  7:46 1:19:36 
   59   5/12    294 Gregg Trautwein         Fargo              ND  56 M   124  9:29  2:10  1:38   16   37:47 22.2  1:52  156   28:56  9:20 1:19:41 
   60   6/12    103 Doug Harvey             Bloomington        MN  55 M    82  8:53  2:01  1:29   75   42:59 19.5  1:18   74   25:20  8:11 1:19:57 
   61   2/11     97 Mark Hagen              Fargo              ND  62 M    97  9:02  2:04  2:48   54   41:06 20.4  1:42   77   25:27  8:13 1:20:02 
   62  12/26    305 Corey Vetter            West Fargo         ND  36 M    51  8:11  1:52  1:51   66   42:24 19.8  1:34   99   26:11  8:27 1:20:10 
   63   3/5     213 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  19 F    12  6:58  1:35  1:43  122   45:50 18.3  1:28   60   24:15  7:50 1:20:11 
   64  12/20     76 Michael Geeslin         Hawley             MN  40 M    44  8:01  1:50  2:56   85   43:45 19.2  1:41   51   23:53  7:43 1:20:14 
   65   2/27    291 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  43 F   117  9:19  2:07  2:25   91   44:14 19.0  1:37   37   22:42  7:20 1:20:15 
   66   7/12    168 David Maier             Bismarck           ND  55 M    69  8:39  1:58  2:01   31   39:08 21.5  2:06  142   28:25  9:10 1:20:16 
   67   2/8      30 Alyssa Buchner          Coon Rapids        MN  21 F   118  9:20  2:08  2:23  132   46:12 18.2  1:10   17   21:16  6:52 1:20:19 
   68   8/12     94 Kurt Gytri              Northfield         MN  58 M    46  8:06  1:51  1:32   44   40:40 20.7  1:33  150   28:44  9:16 1:20:33 
   69   4/10     72 Michael Fabel           Minneapolis        MN  27 M   183 11:19  2:35  2:43   81   43:18 19.4  1:03   32   22:25  7:14 1:20:46 
   70   3/17    233 Todd Peters             West Fargo         ND  47 M    18  7:13  1:39  2:24   53   41:00 20.5  2:05  136   28:08  9:05 1:20:48 
   71   3/11    166 John Mahowald           Saint Cloud        MN  63 M   140 10:03  2:17  2:40   62   42:00 20.0  1:21   69   24:51  8:01 1:20:52 
   72   2/8     224 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  47 F    92  8:58  2:03  2:01   99   44:37 18.8  1:22   53   23:59  7:45 1:20:54 
   73   3/8     253 Gretchen Rockstad       Ada                MN  45 F   116  9:19  2:07  2:33   89   44:07 19.0  0:49   65   24:32  7:55 1:21:18 
   74   3/9     221 William Tuck O'Neil     Edina              MN  20 M    70  8:39  1:58  2:35  108   45:10 18.6  1:27   48   23:33  7:36 1:21:23 
   75   4/9     255 Robert Rutscher         Stillwater         MN  21 M   192 11:36  2:39  2:18   97   44:25 18.9  1:20   23   21:49  7:03 1:21:26 
   76   5/9     111 Tyler Hetland           Fargo              ND  22 M    25  7:26  1:42  2:13  103   44:50 18.7  1:52   71   25:12  8:08 1:21:31 
   77   3/27     80 Paige Giles             Chanhassen         MN  44 F    85  8:54  2:02  2:20   87   43:46 19.2  1:48   66   24:46  8:00 1:21:31 
   78   3/20    191 Dawn Moen               Sartell            MN  35 F    53  8:15  1:53  1:39   82   43:24 19.4  1:40  106   26:38  8:36 1:21:34 
   79   4/27    190 Tracy Moe               Little Falls       MN  41 F    84  8:54  2:02  1:27  101   44:45 18.8  1:02   80   25:31  8:14 1:21:36 
   80   3/11    237 Elias Petri             Saint Charles      MN  12 M     6  6:36  1:30  2:09  125   45:55 18.3  0:53   97   26:06  8:26 1:21:37 
   81  13/26    232 Joshua Pearson          Fosston            MN  39 M   151 10:19  2:21  3:13   88   44:02 19.1  1:18   40   22:49  7:22 1:21:39 
   82   4/20    146 Camilla Larson          Little Falls       MN  36 F   141 10:03  2:17  2:30   94   44:17 19.0  1:03   57   24:11  7:48 1:22:01 
   83  13/20     79 Chris Giles             Chanhassen         MN  43 M   129  9:35  2:11  2:05   77   43:03 19.5  1:52   92   25:58  8:23 1:22:30 
   84   5/20    144 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  39 F   121  9:26  2:09  2:19   76   42:59 19.5  2:21   86   25:48  8:20 1:22:51 
   85   5/27     55 Michelle Dahlberg       Little Falls Mn    MN  43 F    99  9:03  2:04  1:53   67   42:26 19.8  1:10  146   28:27  9:11 1:22:57 
   86   4/17     17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  46 M    62  8:28  1:56  2:01   92   44:15 19.0  1:28  113   26:57  8:42 1:23:07 
   87   6/27     66 Jill Emery              Foley              MN  43 F   107  9:10  2:05  2:52   69   42:31 19.8  1:12  123   27:25  8:51 1:23:09 
   88   2/8     136 Lisa Kapsner            Little Falls       MN  33 F    32  7:39  1:45  2:54  144   46:48 17.9  1:07   67   24:47  8:00 1:23:14 
   89   7/27     46 Debbie Christian        Buffalo            MN  43 F    98  9:02  2:04  2:41   57   41:20 20.3  1:48  144   28:26  9:11 1:23:17 
   90   5/17    122 James Jackson           Edina              MN  49 M   204 12:00  2:44  2:35   56   41:10 20.4  2:10   82   25:32  8:15 1:23:26 
   91   6/20    287 Angela Tangen           Fargo              ND  35 F    61  8:28  1:56  1:22   98   44:31 18.9  1:18  128   27:50  8:59 1:23:28 
   92  14/26    156 Mark Lovesey            Barnoldswick       LA  35 M    20  7:20  1:40  4:28  135   46:18 18.1  1:53   52   23:55  7:43 1:23:53 
   93   8/27    223 Joy Orvis               Andover            MN  40 F   128  9:34  2:11  2:57   79   43:04 19.5  1:39  116   27:01  8:43 1:24:14 
   94  14/20    262 Jacob Selseth           Saint Paul         MN  40 M   102  9:05  2:04  2:56   86   43:45 19.2  2:25   98   26:10  8:27 1:24:18 
   95   6/9     209 Brandon Olson           Detroit Lakes      MN  20 M    27  7:29  1:42  2:42  156   47:53 17.5  0:56   76   25:26  8:13 1:24:24 
   96   7/20      5 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  38 F   119  9:21  2:08  1:22  124   45:55 18.3  1:04  110   26:51  8:40 1:24:30 
   97   2/13    164 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  26 F    95  9:01  2:03  1:45  139   46:35 18.0  1:12   93   26:00  8:23 1:24:31 
   98   6/17     37 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  47 M   176 11:07  2:32  2:19   64   42:19 19.9  1:55  114   26:58  8:42 1:24:37 
   99   8/20    227 Kati Palmer             Bagley             MN  37 F   175 11:07  2:32  2:31   60   41:49 20.1  1:06  135   28:06  9:04 1:24:38 
  100  15/26    147 Joe Larue               Elbow Lake         MN  35 M   217 12:30  2:51  2:22   96   44:21 18.9  1:26   56   24:11  7:48 1:24:48 
  101   7/9     272 Jamison Stallman        Fargo              ND  22 M   222 12:46  2:54  2:33   61   41:52 20.1  1:34  101   26:17  8:29 1:25:01 
  102   8/13    178 Tim Matsuura            Saint Cloud        MN  32 M   207 12:08  2:46  2:44  154   47:30 17.7  0:58   22   21:45  7:01 1:25:04 
  103   5/10    251 Nicholas Richter        Nevis              MN  29 M    30  7:33  1:43  2:22  121   45:49 18.3  1:54  127   27:48  8:58 1:25:24 
  104   3/13    165 Hallie Mahowald         Saint Cloud        MN  27 F   146 10:06  2:18  1:45  145   46:53 17.9  1:04   84   25:43  8:18 1:25:28 
  105   4/8     307 Angie Walther           Park Rapids        MN  47 F   113  9:18  2:07  2:15  117   45:37 18.4  1:23  115   27:00  8:43 1:25:31 
  106   3/8     222 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  33 F   142 10:03  2:17  3:18  110   45:13 18.6  1:17   85   25:44  8:18 1:25:34 
  107   9/27    312 Janet Winter            Buffalo            MN  42 F   112  9:18  2:07  2:32  163   48:17 17.4  1:16   59   24:13  7:49 1:25:34 
  108   1/7     246 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56 F    43  8:00  1:49  1:42  130   46:07 18.2  1:48  132   28:04  9:04 1:25:39 
  109   7/17    290 Mark Ternes             Fargo              ND  45 M    89  8:57  2:02  2:16  116   45:35 18.4  2:11  111   26:54  8:41 1:25:50 
  110   4/11    112 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  61 M    65  8:34  1:57  3:19   95   44:17 19.0  1:58  130   27:50  8:59 1:25:56 
  111   9/12    145 Doug Landers            Fargo              ND  59 M   110  9:16  2:07  3:09   59   41:41 20.2  2:07  172   29:49  9:37 1:26:00 
  112   8/17    275 Todd Steinke            Saint Cloud        MN  46 M   103  9:07  2:05  2:27   74   42:57 19.6  1:31  177   30:03  9:42 1:26:03 
  113   9/20    198 Rachel Nelson           Chaska             MN  38 F   166 10:48  2:28  2:29   73   42:55 19.6  1:41  141   28:16  9:07 1:26:07 
  114   4/11     47 Cole Cirks              Moorhead           MN  16 M   155 10:24  2:22  3:25  142   46:45 18.0  1:38   63   24:25  7:53 1:26:35 
  115  16/26    205 Travis Norvell          Minneapolis        MN  39 M   123  9:28  2:09  2:23  128   46:04 18.2  1:42  119   27:14  8:47 1:26:49 
  116   1/3      75 Doug Geeslin            Hawley             MN  65 M    91  8:58  2:03  3:58   78   43:03 19.5  2:18  151   28:44  9:16 1:26:59 
  117  10/20    186 Amanda Melquist         Chaska             MN  36 F    72  8:43  1:59  2:16  111   45:14 18.6  1:50  160   29:09  9:24 1:27:10 
  118   1/2     252 Deb Roberts             Nisswa             MN  63 F    94  9:00  2:03  1:53  109   45:10 18.6  1:48  176   30:01  9:41 1:27:50 
  119   4/8     104 Kyla Hastings           Dilworth           MN  33 F   114  9:18  2:07  2:19  166   48:33 17.3  1:34  100   26:11  8:27 1:27:52 
  120   9/17     22 Skip Bolton             Lakeville          MN  48 M   148 10:09  2:19  5:09  102   44:46 18.8  1:52  103   26:25  8:32 1:28:18 
  121   9/13    247 Jason Primus            Sartell            MN  34 M   168 10:48  2:28  2:03  106   44:57 18.7  1:32  163   29:16  9:27 1:28:35 
  122   5/11    212 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  17 M     8  6:40  1:31  2:45  169   48:37 17.3  1:06  167   29:38  9:34 1:28:44 
  123  11/20     64 Jackie Edwards          Hector             MN  38 F   179 11:11  2:33  2:15   63   42:11 19.9  2:06  191   31:05 10:02 1:28:45 
  124   6/11    124 Patrick Jackson         Edina              MN  16 M   120  9:22  2:08  4:02  149   47:25 17.7  2:02   91   25:58  8:23 1:28:46 
  125   7/11    234 Jonathan Peterson       Edina              MN  16 M   158 10:25  2:22  2:14  162   48:11 17.4  2:01   89   25:57  8:23 1:28:46 
  126   8/11    219 Michael O'Neil          Edina              MN  16 M    71  8:40  1:58  2:48  181   49:23 17.0  2:01   90   25:57  8:23 1:28:46 
  127  15/20    115 Charlie Hirt            Long Lake          MN  43 M   138  9:58  2:16  2:16  168   48:36 17.3  1:11  118   27:11  8:47 1:29:10 
  128  17/26     63 Chad Edwards            Hector             MN  39 M   172 11:00  2:30  2:57  100   44:40 18.8  1:32  169   29:45  9:36 1:29:52 
  129   5/8     125 Chelsea Janey           Foley              MN  30 F   135  9:56  2:16  2:19  186   50:00 16.8  0:59  108   26:45  8:38 1:29:58 
  130   6/8     285 Beka Swisher            Little Falls       MN  32 F   198 11:51  2:42  3:07  114   45:23 18.5  1:17  143   28:25  9:10 1:30:01 
  131  12/20    143 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  39 F   111  9:17  2:07  2:21  136   46:20 18.1  2:07  175   30:01  9:41 1:30:03 
  132   5/11    295 Al Treece               Plymouth           MN  61 M   214 12:22  2:49  3:57  107   45:03 18.6  2:14  105   26:32  8:34 1:30:06 
  133   6/11    271 John Smith              Nevis              MN  63 M   147 10:09  2:19  3:07  141   46:44 18.0  1:19  159   28:59  9:21 1:30:16 
  134  13/20    105 Kelly Heinen            Greenfield         MN  36 F   189 11:31  2:37  3:39  153   47:29 17.7  1:47   95   26:01  8:24 1:30:24 
  135   4/13     77 Sara Gerold             Eagan              MN  27 F   162 10:37  2:25  2:46  195   50:53 16.5  1:00   75   25:23  8:12 1:30:37 
  136  10/27    314 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  43 F   165 10:46  2:27  2:21  151   47:27 17.7  1:17  155   28:55  9:20 1:30:45 
  137   4/14    242 Chris Pierson           Plymouth           MN  52 M   152 10:20  2:21  3:23  133   46:15 18.2  2:04  152   28:44  9:16 1:30:45 
  138  10/12    278 Richard Stevens         Mound              MN  59 M    36  7:48  1:47  2:47   90   44:12 19.0  2:21  216   33:46 10:54 1:30:52 
  139  11/12     36 Timothy Byers           Stevens Point      WI  59 M   231 13:36  3:06  3:33  127   46:01 18.3  2:14   83   25:37  8:16 1:30:59 
  140   6/10     35 Robert Byars            Minneapolis        MN  25 M     9  6:45  1:32  3:02  176   49:14 17.1  1:47  179   30:13  9:45 1:30:59 
  141   5/14    181 Douglas McNeil          Hill City          MN  51 M   221 12:45  2:54  3:10  119   45:42 18.4  1:17  139   28:15  9:07 1:31:08 
  142   6/14     45 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  51 M   177 11:09  2:33  2:20   65   42:23 19.8  3:38  197   31:48 10:16 1:31:16 
  143   5/13    259 Kristy Schmid           Minneapolis        MN  27 F    93  9:00  2:03  2:18  202   51:29 16.3  1:08  126   27:35  8:54 1:31:28 
  144   7/11    129 Kermit Johnson          Davenport          ND  61 M   236 13:45  3:08  3:20  113   45:21 18.5  1:13  131   27:56  9:01 1:31:34 
  145  10/13    162 Todd Luecke             Chanhassen         MN  33 M    83  8:53  2:02  2:38   84   43:44 19.2  1:55  223   34:35 11:10 1:31:42 
  146   7/10     33 Evan Bueligen           Otsego             MN  25 M   153 10:23  2:22  2:31  131   46:09 18.2  1:18  192   31:24 10:08 1:31:43 
  147  16/20    238 Jeff Phillips           Beavercreek        OH  43 M    90  8:57  2:02  4:05  222   53:04 15.8  2:21   47   23:23  7:33 1:31:48 
  148  10/17    132 Robert Johnson          Little Falls       MN  45 M   131  9:48  2:14  2:40  197   51:13 16.4  1:23  109   26:46  8:38 1:31:49 
  149   9/11    236 Patrick Peterson        Edina              MN  14 M   105  9:08  2:05  3:05  177   49:15 17.1  1:28  157   28:56  9:20 1:31:50 
  150  11/27     89 Denae Grove             Grand Forks        MN  42 F   186 11:26  2:36  2:14  161   48:09 17.4  1:59  134   28:06  9:04 1:31:51 
  151  18/26    100 Travis Hanel            Warren             MN  36 M   188 11:29  2:37  4:31  129   46:04 18.2  1:38  137   28:13  9:07 1:31:53 
  152   3/8     189 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  20 F    31  7:38  1:45  2:07  218   52:34 16.0  1:28  145   28:27  9:11 1:32:13 
  153  12/27     83 Kate Gottsch            Minneapolis        MN  43 F   115  9:19  2:07  2:06  160   48:06 17.5  1:50  188   30:56  9:59 1:32:15 
  154  11/17     84 Rob Gottsch             Minneapolis        MN  45 M   127  9:34  2:11  3:17  165   48:21 17.4  1:10  182   30:31  9:51 1:32:50 
  155   4/5      19 Leah Boldt              Richfield          MN  17 F    23  7:22  1:41  2:26  221   52:58 15.9  1:25  153   28:46  9:17 1:32:56 
  156   4/8     126 Anne Janey              Foley              MN  24 F    48  8:09  1:52  2:45  208   51:56 16.2  1:00  162   29:11  9:25 1:32:59 
  157   2/3     141 Robert Kranz            Kapaa              HI  67 M   211 12:17  2:48  2:50  120   45:45 18.4  1:58  180   30:14  9:46 1:33:01 
  158   2/7     282 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  59 F    88  8:56  2:02  2:25  155   47:30 17.7  1:44  204   32:32 10:30 1:33:05 
  159   7/14     31 David Buck              Minneapolis        MN  54 M   233 13:42  3:07  3:54  143   46:46 18.0  1:23  125   27:33  8:54 1:33:16 
  160  12/17     86 John Griffith           Maple Grove        MN  49 M   195 11:41  2:40  3:25  118   45:39 18.4  2:42  173   29:54  9:39 1:33:19 
  161  14/20    187 Rachel Miller           Minneapolis        MN  39 F   194 11:40  2:40  3:30  137   46:22 18.1  2:52  158   28:57  9:21 1:33:20 
  162  13/17     25 John Breen              Brainerd           MN  48 M   143 10:03  2:18  1:43  104   44:50 18.7  1:23  229   35:32 11:28 1:33:30 
  163  19/26    266 Dale Shook              Fargo              ND  39 M    81  8:53  2:01  4:43  185   49:43 16.9  1:39  147   28:35  9:13 1:33:30 
  164  11/13     14 Paul Berg               Inver Grove Height MN  30 M   250 15:15  3:28  4:29  123   45:53 18.3  2:00   96   26:03  8:25 1:33:38 
  165   6/13    192 Amanda Nelson           Barnesville        MN  28 F   167 10:48  2:28  2:09  201   51:26 16.3  1:11  140   28:15  9:07 1:33:47 
  166  13/27    239 Robin Phillips          Beavercreek        OH  43 F   223 12:47  2:55  2:53  183   49:31 17.0  1:36  117   27:10  8:46 1:33:54 
  167   7/13    199 Sarah Nelson            Fargo              ND  29 F   181 11:14  2:34  3:16  150   47:26 17.7  2:35  168   29:39  9:34 1:34:07 
  168  20/26    263 Chad Sevre              Big Lake           MN  39 M   227 13:08  2:59  3:24  164   48:19 17.4  1:31  129   27:50  8:59 1:34:10 
  169   8/11     26 Bob Brekken             Baxter             MN  61 M   235 13:43  3:08  3:59  115   45:29 18.5  2:07  154   28:54  9:20 1:34:10 
  170  10/11    214 Tanner Olson            Detroit Lakes      MN  13 M    24  7:24  1:41  5:38  230   54:11 15.5  1:11   88   25:56  8:22 1:34:18 
  171  14/27     15 Theresa Beseman         Swanville          MN  44 F   180 11:12  2:33  3:04  194   50:48 16.5  1:19  133   28:05  9:04 1:34:27 
  172  12/13     10 Bob Becker              North Mankato      MN  33 M   242 14:16  3:15  2:44  198   51:14 16.4  1:06   73   25:20  8:11 1:34:38 
  173   8/14    102 Keith Hargis            Clear Lake         IA  50 M   218 12:31  2:51  2:59  148   47:25 17.7  2:18  164   29:33  9:32 1:34:45 
  174   3/3     311 James Wheeler           Bemidji            MN  65 M   237 13:50  3:09  3:14  140   46:40 18.0  2:02  161   29:11  9:25 1:34:55 
  175   3/7     216 Patty Oneil             Edina              MN  56 F   134  9:56  2:16  2:54  170   48:41 17.3  3:24  181   30:19  9:47 1:35:13 
  176  21/26    107 Luke Helm               Fargo              ND  38 M    52  8:12  1:52  3:48  189   50:22 16.7  2:27  185   30:45  9:55 1:35:31 
  177   5/8     303 Kathleen Vandevoorde    Rochester          MN  22 F    19  7:19  1:40  4:13  209   52:01 16.1  1:32  183   30:31  9:51 1:35:35 
  178  15/27     67 Aimee Engebretson       St. Paul           MN  42 F   226 12:58  2:57  3:08  219   52:35 16.0  1:03   94   26:01  8:24 1:35:44 
  179   8/9     220 Patrick O'Neil          Edina              MN  23 M    79  8:52  2:01  2:34  236   57:02 14.7  1:11  102   26:20  8:30 1:35:56 
  180   5/8      12 Julie Bell              Little Falls       MN  49 F    67  8:36  1:58  2:40  217   52:31 16.0  1:24  187   30:52  9:58 1:36:00 
  181  14/17     90 Joe Groves              Pierz              MN  48 M   201 11:55  2:43  2:39  105   44:53 18.7  1:16  227   35:22 11:25 1:36:04 
  182  15/20      8 Dustie Bakke            Menahga            MN  36 F   246 14:52  3:23  2:16  134   46:15 18.2  1:56  186   30:49  9:57 1:36:07 
  183   9/14     20 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  52 M   212 12:19  2:48  4:12  158   48:03 17.5  1:24  178   30:12  9:45 1:36:09 
  184   4/7      93 Jan Gytri               Northfield         MN  55 F   122  9:26  2:09  1:40  112   45:16 18.6  1:45  239   38:23 12:23 1:36:29 
  185   4/9      43 Sue Casey               Maple Grove        MN  50 F   100  9:04  2:04  2:49  188   50:08 16.8  1:25  210   33:10 10:42 1:36:35 
  186  16/20    300 Julie Tuyls             Clive              IA  38 F   106  9:09  2:05  3:46  226   54:01 15.6  2:31  120   27:21  8:50 1:36:45 
  187   9/9     158 Daniel Luecke           Horace             ND  24 M   209 12:12  2:47  4:16  159   48:05 17.5  1:27  190   31:00 10:00 1:36:58 
  188   6/8     140 McKenna Klontz          Columbus           OH  23 F   159 10:29  2:23  2:59  215   52:29 16.0  1:35  170   29:45  9:36 1:37:15 
  189   8/10     71 Joe Erickson            Park Rapids        MN  27 M   126  9:33  2:11  4:04  191   50:32 16.6  1:16  200   32:06 10:21 1:37:28 
  190   8/13    135 Erin Jore               Moorhead           MN  25 F   200 11:54  2:43  3:50  220   52:44 15.9  2:36  104   26:25  8:32 1:37:28 
  191   5/7      81 Susan Goltz             Duluth             MN  55 F   157 10:25  2:22  2:41  192   50:34 16.6  2:31  196   31:43 10:14 1:37:52 
  192  10/14    208 Kevin O'Brien           Rice               MN  54 M   202 11:57  2:43  5:36  199   51:18 16.4  1:44  121   27:21  8:50 1:37:54 
  193  15/17    133 Doug Jones              Bemidji            MN  45 M   213 12:20  2:49  3:57  138   46:34 18.0  3:08  199   32:05 10:21 1:38:02 
  194  16/27     54 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  44 F   190 11:31  2:37  3:35  174   49:10 17.1  1:55  203   32:26 10:28 1:38:35 
  195   6/7      27 Michelle Brekken        Baxter             MN  56 F   164 10:45  2:27  3:56  190   50:29 16.6  2:02  193   31:26 10:09 1:38:36 
  196   9/11     92 Donald Gytri            Park Rapids        MN  61 M   191 11:36  2:39  4:04  171   48:44 17.2  2:30  198   31:58 10:19 1:38:51 
  197  12/12    310 Tom Wentz               Burnsville         MN  56 M   150 10:12  2:19  3:03  147   47:22 17.7  1:57  235   36:59 11:56 1:39:30 
  198   9/13    245 Erica Polachek          Minneapolis        MN  26 F    15  7:09  1:38  3:26  224   53:40 15.7  2:11  213   33:18 10:45 1:39:41 
  199   7/7      50 Jennifer Clark          Sartell            MN  55 F   215 12:24  2:49  3:21  175   49:13 17.1  2:13  205   32:39 10:32 1:39:48 
  200  17/20    313 Scott Winter            Buffalo            MN  43 M   184 11:21  2:35  4:20  214   52:27 16.0  2:08  166   29:36  9:33 1:39:49 
  201  17/27    267 Patty Shook             Fargo              ND  40 F   243 14:25  3:17  3:18  204   51:44 16.2  1:57  148   28:38  9:15 1:40:01 
  202  18/27    240 Sheila Pidde            Stillwater         MN  44 F   224 12:51  2:56  4:24  126   45:57 18.3  2:10  225   34:57 11:17 1:40:17 
  203  22/26     73 Josh Funk               Woodbury           MN  38 M   163 10:41  2:26  5:09  206   51:49 16.2  2:50  174   29:59  9:41 1:40:25 
  204   1/2     195 Lynn Nelson             Bloomington        MN  73 M   244 14:38  3:20  3:48  157   48:01 17.5  3:28  184   30:37  9:53 1:40:29 
  205  19/27     74 Elizabeth Gary          Sauk Rapids        MN  42 F   238 13:59  3:11  2:41  146   47:18 17.8  2:50  220   34:08 11:01 1:40:54 
  206  11/14     41 Jim Casey               Maple Grove        MN  52 M   234 13:43  3:07  3:45  182   49:23 17.0  1:12  214   33:29 10:48 1:41:31 
  207  10/11    197 Mike Nelson             Walker             MN  62 M   174 11:05  2:32  5:10  173   48:51 17.2  2:00  222   34:30 11:08 1:41:34 
  208  20/27    153 Sandra Lichter          Park Rapids        MN  42 F   232 13:41  3:07  3:12  207   51:50 16.2  1:28  194   31:28 10:10 1:41:37 
  209  23/26    128 Dave Johnson            Plymouth           MN  38 M    42  7:59  1:49  2:47  241   58:25 14.4  1:42  189   30:56  9:59 1:41:47 
  210  12/14     44 Mark Chelette           Navarre            FL  52 M   216 12:25  2:50  3:48  179   49:21 17.0  2:23  218   33:57 10:57 1:41:52 
  211   7/8     134 Alicia Jopp             Park Rapids        MN  23 F   219 12:35  2:52  5:42  229   54:06 15.5  1:26  138   28:14  9:07 1:42:01 
  212   5/9     167 Shelly Mahowald         Moorhead           MN  52 F   255 19:50  4:31  3:54  167   48:34 17.3  2:17  124   27:28  8:52 1:42:02 
  213   9/10      4 Cody Allen              St. Paul           MN  25 M   182 11:14  2:34  3:07  237   57:04 14.7  2:15  149   28:42  9:16 1:42:20 
  214  18/20     18 Brian Blair             Bloomington        MN  40 M   245 14:48  3:22  2:52  184   49:31 17.0  1:41  215   33:30 10:49 1:42:21 
  215  24/26    182 Jason McNerney          Inver Grove Height MN  37 M   171 10:56  2:30  3:11  231   54:39 15.4  1:47  202   32:09 10:23 1:42:41 
  216  25/26    106 Kevin Heinen            Greenfield         MN  36 M   254 19:49  4:30  4:21  152   47:28 17.7  1:51  165   29:33  9:32 1:43:00 
  217  21/27    293 Michele Thieman         Park Rapids        MN  40 F   132  9:54  2:15  2:57  172   48:50 17.2  2:20  242   39:50 12:51 1:43:50 
  218   6/9     270 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  51 F   193 11:38  2:39  3:32  234   55:06 15.2  1:30  201   32:07 10:22 1:43:51 
  219   6/8     317 Lois Zak                Andover            MN  49 F   130  9:37  2:11  3:11  216   52:30 16.0  1:33  237   37:31 12:06 1:44:19 
  220  11/11    284 Brad Swenson            Moorhead           MN  63 M   210 12:13  2:47  3:49  187   50:02 16.8  4:18  219   34:08 11:01 1:44:27 
  221   7/8     180 Meghan McCann           Apple Valley       MN  30 F   133  9:56  2:16  3:06  223   53:21 15.7  2:02  232   36:10 11:40 1:44:32 
  222  22/27    254 Marcia Roline           Bemidji            MN  44 F   145 10:06  2:18  4:24  193   50:43 16.6  2:09  236   37:19 12:03 1:44:39 
  223  26/26    177 Mike Mastin             Lake George        MN  38 M   239 14:02  3:12  5:01  212   52:08 16.1  1:40  206   32:53 10:37 1:45:43 
  224  11/11     49 Reid Cirks              Moorhead           MN  14 M   156 10:25  2:22  3:28  233   55:05 15.2  1:11  231   35:38 11:30 1:45:45 
  225  17/20     98 Monica Handlos          St. Anthony        MN  38 F   185 11:21  2:35  4:05  228   54:05 15.5  1:59  221   34:25 11:06 1:45:53 
  226  10/10    277 Bryan Stenson           Indianapolis       IN  25 M    22  7:22  1:41 15:06  213   52:26 16.0  1:36  171   29:47  9:37 1:46:15 
  227   7/9     154 Rochelle Lindow         New Hope           MN  52 F   241 14:12  3:14  2:44  180   49:22 17.0  2:21  238   37:56 12:15 1:46:33 
  228   8/8      32 Abby Bueligen           Otsego             MN  24 F   101  9:04  2:04  3:58  248 1:00:21 13.9  1:54  195   31:35 10:12 1:46:51 
  229  10/13    137 Whitney Kath            Shakopee           MN  25 F   220 12:40  2:53  3:29  225   53:49 15.6  1:21  230   35:35 11:29 1:46:52 
  230   2/2      21 Ed Bolton               Nevis              MN  76 M   253 16:10  3:41  4:15  196   51:02 16.5  2:30  207   33:02 10:40 1:46:57 
  231  19/20     58 Jay Demers              Moorhead           MN  40 M   240 14:04  3:12  6:18  210   52:03 16.1  2:27  208   33:04 10:40 1:47:54 
  232  18/20     96 Leigh Hafner            Loveland           CO  36 F   173 11:02  2:31  3:23  244   59:54 14.0  1:57  209   33:08 10:42 1:49:22 
  233  23/27     99 Mara Hanel              Warren             MN  44 F   187 11:28  2:37  4:31  238   57:10 14.7  1:51  224   34:43 11:12 1:49:41 
  234  24/27    215 Sandra Ondracek         Savage             MN  43 F   225 12:51  2:56  2:39  203   51:36 16.3  2:30  243   40:35 13:06 1:50:10 
  235  13/14    121 Charles Jackson         White Bear Lake    MN  52 M   196 11:48  2:41  4:20  178   49:17 17.0  3:05  246   41:56 13:32 1:50:23 
  236   7/8     207 Kathy O'Brien           Rice               MN  45 F   178 11:10  2:33  4:12  235   56:58 14.7  3:01  226   35:12 11:22 1:50:32 
  237   8/9     241 Becky Pierson           Plymouth           MN  52 F   203 11:58  2:43  3:46  239   57:38 14.6  3:06  228   35:22 11:25 1:51:49 
  238  13/13    269 Trenton Simon           Park Rapdis        MN  34 M   208 12:12  2:47  3:48  205   51:47 16.2  2:39  245   41:27 13:23 1:51:50 
  239   8/8     265 Sarah Shilman           Duluth             MN  34 F   136  9:57  2:16  7:26  245   59:54 14.0  1:55  211   33:12 10:43 1:52:23 
  240  11/13     70 Elise Erickson          Park Rapids        MN  26 F   160 10:29  2:23  3:25  227   54:03 15.5  2:04  249   43:15 13:57 1:53:14 
  241   5/5      68 Annmarie Engebretson    Savage             MN  17 F   199 11:54  2:43  6:09  240   57:49 14.5  2:14  233   36:22 11:44 1:54:25 
  242  25/27    341 Kristen Ostendorg       St Paul            MN  44 F   161 10:29  2:23  3:58  249 1:00:38 13.9  3:21  234   36:30 11:47 1:54:55 
  243  16/17    210 Dale Olson              Detroit Lakes      MN  45 M   229 13:24  3:03  5:23  200   51:25 16.3  2:27  247   42:24 13:41 1:55:00 
  244  12/13    268 Esther Simon            Park Rapids        MN  29 F   247 14:55  3:24  3:54  252 1:01:09 13.7  2:00  212   33:15 10:44 1:55:11 
  245  17/17     16 Tim Binfet              Fargo              ND  45 M   252 15:39  3:34  3:42  251 1:01:06 13.7  1:44  217   33:56 10:57 1:56:05 
  246  19/20    273 Christine Steffen       Minneapolis        MN  35 F   170 10:54  2:29  3:35  232   54:50 15.3  2:04  253   46:04 14:52 1:57:25 
  247  26/27    139 Anne Kittleson          Great Falls        MT  42 F   206 12:04  2:45  3:20  211   52:07 16.1  2:22  255   48:38 15:42 1:58:29 
  248   8/8     235 Katie Peterson          Edina              MN  47 F   137  9:58  2:16  2:57  243   59:02 14.2  1:40  251   45:02 14:32 1:58:37 
  249   9/9     108 Mary Helm               St. Cloud          MN  53 F   205 12:04  2:45  4:04  242   58:26 14.4  2:31  250   43:23 14:00 2:00:25 
  250   2/2     194 Kaye Nelson             Henderson          NV  60 F   251 15:18  3:29  3:26  250 1:00:47 13.8  3:16  240   39:25 12:43 2:02:10 
  251  20/20     53 Thomas Cusciotta        Hanover            MN  43 M   249 14:56  3:24  2:48  254 1:02:34 13.4  3:07  241   39:34 12:46 2:02:58 
  252  20/20    280 Shanna Strowbridge      Brooklyn Park      MN  38 F   248 14:56  3:24  4:15  246   59:58 14.0  1:44  248   42:34 13:44 2:03:25 
  253  27/27    211 Jailyn Olson            Detroit Lakes      MN  44 F   228 13:16  3:01  4:21  255 1:03:49 13.2  1:49  244   40:50 13:11 2:04:03 
  254  14/14     69 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  50 M   197 11:50  2:42  5:17  253 1:02:21 13.5  1:28  252   45:23 14:39 2:06:18 
  255  13/13     52 January Coy             Park Rapids        MN  28 F   230 13:29  3:04  4:34  247 1:00:21 13.9  2:58  254   48:18 15:35 2:09:39 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  358 The Flying Johnsons                              2  6:57  1:35  0:51    2   34:53 24.1  0:42    1   19:31  6:18 1:02:51 
           Parker Johnson , Paul Johnson , Kristofer Johnson      
    2  355 Team Goebel                                      4  8:21  1:54  0:50    1   34:19 24.5  0:47    2   20:38  6:40 1:04:53 
           Sam Goebel , Lyle Goebel , Glen Goebel                 
    3  357 Team Legacy                                      1  5:44  1:19  0:42    3   40:28 20.8  0:47    4   21:43  7:01 1:09:22 
           Erik Skoe , Marty Heine , John Lewer                   
    4  367 Under 120                                        3  8:04  1:50  1:12    5   45:14 18.6  0:51    3   20:56  6:46 1:16:15 
           Dillon Schroeder , Terry Schroeder , Jake Waggoner     
    5  343 Lame Ducks                                       6 10:47  2:28  0:59    4   44:16 19.0  0:51    5   24:16  7:50 1:21:08 
           Miles Becker , Ken Gabriel , Miles Becker              
    6  370 Young Bucks                                      5 10:29  2:23  1:11    6   45:50 18.3  1:06    6   28:33  9:13 1:27:08 
           Blake Mitchell , Jack Griffith , Jack Griffith         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  369 USA                                              4  7:24  1:41  1:34    1   38:04 22.1  1:00    1   21:04  6:48 1:09:05 
           Melissa Fogarty , Melissa Fogarty , Cindy Olson        
    2  324 Blonde Ambition Trio                             5  8:07  1:51  1:08    2   43:11 19.5  0:52    4   24:50  8:01 1:18:07 
           Kathy Stenberg , Leah Walters , Ann Marie Nelson       
    3  332 Go with it!                                      8 11:04  2:31  0:55    3   44:07 19.0  0:51    2   23:03  7:27 1:19:59 
           Gina Czech , Jessica Janski , Gina Czech               
    4  326 Blue Lake Ladies                                 1  7:08  1:38  1:02    5   45:08 18.6  1:09    7   28:00  9:02 1:22:26 
           Megan Vandevoorde , Nicole Barth , Caedy  Barth        
    5  337 Hunter b team                                    2  7:22  1:41  1:00    9   56:38 14.8  1:08    3   24:43  7:59 1:30:50 
           Miranda Meyer , Brooke Hunter , Jenna Hunter           
    6  361 Thrift shop                                      6 10:26  2:23  1:01    6   53:06 15.8  1:43    6   26:46  8:39 1:33:00 
           Tanya Bergman , Leanne Grosso , Becky Smeija           
    7  322 B-62's                                          12 13:48  3:09  1:29    4   44:43 18.8  1:05   11   34:13 11:03 1:35:16 
           Cathy Peterson , Elaine Hanson , Sandy Perez           
    8  359 The Old and Restless                             9 11:08  2:32  1:00    7   53:25 15.7  1:05    9   29:34  9:33 1:36:11 
           Christy Wentz , Tess Wentz , Kate Coles                
    9  364 Triing                                           3  7:23  1:41  0:49   10   59:05 14.2  0:50   10   29:40  9:35 1:37:45 
           Carly Waggoner , Amber Schroeder , Olivia Wallace      
   10  349 Molly                                           10 12:59  2:57  1:22    8   56:15 14.9  1:19    8   28:56  9:20 1:40:48 
           Molly Sneden , Lisa Atkinson , Emily Mcdonough         
   11  360 The Stupendos                                    7 10:43  2:26  1:24   12 1:03:46 13.2  1:32    5   25:53  8:21 1:43:16 
           Leigh Doyle , Jean Ruzicka , Tanya Holub               
   12  320 3 Girls Tri-ing                                 11 13:28  3:04  1:12   11 1:01:58 13.6  1:13   12   40:13 12:59 1:58:03 
           Theresa Harsha , Jessi Knese , Kay Netteberg           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  328 Dad and Daughter K                               1  6:07  1:24  1:38    1   38:42 21.7  0:51    6   23:38  7:38 1:10:54 
           Kip Kirkpatrick , Kip Kirkpatrick , Grace Kirkpatrick  
    2  350 Ole & Sarah                                      6  7:24  1:41  1:03    2   40:20 20.8  0:57   12   25:43  8:18 1:15:25 
           Kirk Larson , Chris Sailer , Sarah Sailer              
    3  321 Angie's Dash-Hounds                             24 12:22  2:49  1:04    4   42:12 19.9  1:01    1   20:02  6:28 1:16:40 
           Heather Flann , Tim Ellingson , Tom Ellingson          
    4  333 Goldy Gophers                                    9  7:47  1:47  1:14    5   43:53 19.1  1:09    7   25:00  8:04 1:19:01 
           Claire Manlove , Jeffrey Skeels , Alex Weigel          
    5  365 Tripp Tribe                                     19 10:32  2:24  1:18    3   40:56 20.5  1:02   10   25:20  8:11 1:19:07 
           Kathryn Hinds , Don Stallman , Eric Dougharty          
    6  345 Lepper Family Tri                               27 13:44  3:08  1:21    7   45:42 18.4  0:45    3   21:28  6:56 1:22:58 
           Jean Lepper , Bryan Gilbert , Cory Lepper              
    7  363 Tri Pickles                                      8  7:33  1:43  1:03    9   46:26 18.1  1:07   14   26:57  8:42 1:23:04 
           Sarah Kaufenberg , Sarah Kaufenberg , Matthew Kaufenbe 
    8  356 Team Highbanks                                  12  8:17  1:53  1:06    8   46:23 18.1  0:53   15   27:15  8:48 1:23:52 
           Hannah Schievelbein , Tom Hickok , Cindy Byers         
    9  338 Hunter L team                                    5  7:23  1:41  0:53    6   45:06 18.6  0:53   19   30:09  9:44 1:24:22 
           Luke Hunter , Sarah Hunter , Jeff Degree               
   10  346 Long Lake Ski Team                               3  6:48  1:33  1:01   13   48:51 17.2  1:07   13   26:36  8:35 1:24:22 
           Logan Manlove , Keith Manlove , Diane Manlove          
   11  366 Two Mountaineers & One Fl                       16  9:51  2:15  1:11   19   49:57 16.8  1:01    5   23:02  7:26 1:24:59 
           Megan Rausch , Leroy Rausch , Eric Gunderson           
   12  353 Team Arvig                                      11  8:05  1:51  1:06   18   49:54 16.8  1:01   11   25:37  8:16 1:25:42 
           Tony Kueber , Leslie Sagen , Scott Pyburn              
   13  340 K Squared                                       20 10:32  2:24  2:51   10   46:31 18.1  1:12    9   25:15  8:09 1:26:19 
           Jennifer Kammann , Jennifer Kammann , Paul Kammann     
   14  331 Funk 2 Funk                                     15  9:32  2:10  1:13   15   49:32 17.0  1:07    8   25:13  8:08 1:26:35 
           Rebecca Scraper , Jason Funk , Logan Funk              
   15  347 Mantrap Monsters                                 7  7:25  1:41  1:05   12   47:54 17.5  1:18   16   29:35  9:33 1:27:15 
           Shannon Mcalpine , Robert Gorman , Jenna Gorman        
   16  335 Hamalot                                         10  7:57  1:49  1:11   23   54:43 15.4  1:03    4   22:48  7:22 1:27:39 
           Jack Alger , Julie Marckel , Otto Marckel              
   17  319 2 Dudes and a Diva                              18 10:27  2:23  1:12   24   55:47 15.1  0:49    2   20:23  6:35 1:28:36 
           Katie Becker , Austin Rittgers , Gavin Becker          
   18  329 Doc n Friends                                    4  6:55  1:35  1:02   20   50:17 16.7  1:17   18   30:07  9:43 1:29:37 
           Maria Zak , Paul Engebretson , Johanna Engebretson     
   19  330 eddie-freddie-betty                              2  6:42  1:32  1:25   14   49:23 17.0  1:25   23   34:19 11:04 1:33:12 
           Jack Winnery , Dana Schmidt , Tanya Schmidt            
   20  362 Timmy                                           13  8:59  2:03  1:29   16   49:33 17.0  1:07   25   35:14 11:22 1:36:20 
           Janine Staples , Jim Massee , Laura Dahlke             
   21  323 Bednar's                                        21 11:53  2:42  1:32   11   47:30 17.7  0:57   24   34:31 11:08 1:36:21 
           Melissa Boggs , Jack Massee , Eddie Massee             
   22  334 Grossinger                                      23 12:14  2:47  1:17   22   52:27 16.0  1:28   17   30:07  9:43 1:37:31 
           Mariel Grossinger , Ron Grossinger , Dawn Grossinger   
   23  327 'Cuz We Tri                                     26 13:12  3:00  1:22   21   52:13 16.1  1:00   22   33:33 10:50 1:41:19 
           Sarah Vandermeiden , Mark Vandermeiden , Rachel Ground 
   24  336 Hennek/Becker                                   22 11:56  2:43  2:26   25   56:23 14.9  1:42   20   30:11  9:45 1:42:37 
           Aaron Hennek , Steve Hennek , Amber Becker             
   25  352 Special Eddies                                  25 12:44  2:54  1:29   27 1:00:43 13.8  1:12   21   31:03 10:01 1:47:10 
           Eduardo Regalado , Jean Scott , Rebecca Ramacher       
   26  325 Blue Lake Extras                                14  9:31  2:10  1:32   17   49:39 16.9  1:04   27   47:18 15:16 1:49:02 
           Eric Barth , Robert Vandevoorde , Tara Barth           
   27  339 JohnAlSand                                      17 10:02  2:17  1:13   26   57:17 14.7  2:04   26   40:54 13:12 1:51:28 
           Sandy Emmons , John Engebretson , Allison Engebretson  

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 142 Natalie Kraus Schlichtm Ham Lake           MN  28 F      1  3:41  0:51  2:15    1   41:10 20.4  1:52    1   21:04  6:48 1:10:00 
 368 Daniel Carlson          Milaca             MN            2  9:33  2:11  1:31    2 1:30:22  9.3  1:31    2   23:17  7:31 2:06:12 
 120 Justin Isaacson         Nevis              MN  37 M      3 14:09  3:13  3:40                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  18 M    5:42  1:18 
    2 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  15 F    6:16  1:26 
    3 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M    6:16  1:26 
    4 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  19 M    6:29  1:29 
    5 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  49 M    6:29  1:29 
    6 Elias Petri             Saint Charles      MN  12 M    6:36  1:30 
    7 Denny Ellingson         Courtland          MN  62 M    6:40  1:31 
    8 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  17 M    6:40  1:31 
    9 Robert Byars            Minneapolis        MN  25 M    6:45  1:32 
   10 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  14 F    6:45  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M   32:10 26.1 
    2 David Lewis             Nevis              MN  40 M   34:05 24.6 
    3 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  20 M   34:30 24.3 
    4 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  39 M   35:38 23.6 
    5 Dennis Nelson           Fargo              ND  59 M   35:42 23.5 
    6 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  49 M   36:00 23.3 
    7 Thomas Pahl             Little Falls       MN  38 M   36:20 23.1 
    8 Eric Young              Palmetto           GA  41 M   36:33 23.0 
    9 Riant Northway          Lake Shore         MN  32 M   36:39 22.9 
   10 Jasmine Carlson         Becida             MN  29 F   37:00 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37 M   16:44  5:24 
    2 David Lewis             Nevis              MN  40 M   17:47  5:45 
    3 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  39 M   18:53  6:06 
    4 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  15 F   19:30  6:18 
    5 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  20 M   19:36  6:20 
    6 Blake Butler            Waconia            MN  40 M   19:38  6:20 
    7 Bryce Gytri             Shakopee           MN  37 M   19:52  6:25 
    8 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  14 F   19:59  6:27 
    9 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  34 M   20:18  6:33 
   10 James Dougherty         St. Paul           MN  38 M   20:18  6:33 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37    2  6:16  1:26  1:00    1   32:10 26.1  0:57    1   16:44  5:24   57:06 
    2  150 David Lewis             Nevis              MN  40   11  7:07  1:37  1:16    2   34:05 24.6  0:59    2   17:47  5:45 1:01:12 
    3   87 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  20   12  7:10  1:38  1:12    3   34:30 24.3  0:50    4   19:36  6:20 1:03:16 
    4  244 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  39   29  7:53  1:48  1:02    4   35:38 23.6  1:06    3   18:53  6:06 1:04:31 
    5  229 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  18    1  5:42  1:18  1:14   17   38:10 22.0  0:58    9   20:32  6:38 1:06:34 
    6   91 Bryce Gytri             Shakopee           MN  37   10  6:58  1:35  1:10   19   38:18 21.9  1:09    6   19:52  6:25 1:07:25 
    7  228 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  49    4  6:29  1:29  1:21    6   36:00 23.3  1:13   28   22:41  7:19 1:07:43 
    8   34 Blake Butler            Waconia            MN  40   22  7:29  1:43  1:28   22   38:37 21.8  1:01    5   19:38  6:20 1:08:11 
    9  226 Thomas Pahl             Little Falls       MN  38   44  8:25  1:55  1:40    7   36:20 23.1  1:05   12   20:54  6:45 1:08:21 
   10  315 Eric Young              Palmetto           GA  41   23  7:33  1:43  1:28    8   36:33 23.0  1:06   19   22:05  7:08 1:08:42 
   11   28 David Breznay           Fargo              ND  44   28  7:49  1:47  1:26   15   37:50 22.2  1:15   11   20:50  6:44 1:09:09 
   12  119 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  34    9  6:50  1:33  1:11   37   40:14 20.9  0:51    7   20:18  6:33 1:09:22 
   13  306 Greg Vetter             Hendrum            MN  34   13  7:11  1:38  1:37   18   38:10 22.0  1:39   13   21:10  6:50 1:09:46 
   14  127 John Jechorek           Blaine             MN  38   26  7:46  1:46  1:43   10   37:26 22.4  1:35   23   22:21  7:13 1:10:49 
   15  286 Tim Sykes               Fertile            MN  48   32  7:55  1:48  1:26   20   38:28 21.8  0:55   29   22:42  7:20 1:11:24 
   16    9 William Barth           Park Rapids        MN  44   37  8:08  1:51  1:26   21   38:28 21.8  1:08   25   22:32  7:17 1:11:41 
   17   60 James Dougherty         St. Paul           MN  38   68  9:02  2:03  2:13   30   39:12 21.4  1:04    8   20:18  6:33 1:11:47 
   18  204 Riant Northway          Lake Shore         MN  32   20  7:27  1:42  1:22    9   36:39 22.9  1:20   50   25:05  8:06 1:11:51 
   19   48 Dana Cirks              Moorhead           MN  42   41  8:17  1:53  1:44   16   38:01 22.1  1:16   34   23:12  7:29 1:12:28 
   20   51 Tom Coles               Apple Valley       MN  53   16  7:21  1:41  1:40   13   37:43 22.3  2:31   36   23:18  7:31 1:12:30 
   21  249 Nathan Rausch           Unionville         IA  29   54  8:43  1:59  1:32   43   40:54 20.5  0:55   10   20:46  6:42 1:12:49 
   22   29 Matthew Brown           Plymouth           MN  37   43  8:23  1:55  1:47   28   39:06 21.5  1:11   26   22:38  7:18 1:13:03 
   23  256 Chris Sailer            St. Michael        MN  35   25  7:40  1:45  1:45   42   40:51 20.6  1:38   14   21:11  6:50 1:13:03 
   24   65 Denny Ellingson         Courtland          MN  62    6  6:40  1:31  1:51   12   37:41 22.3  1:29   57   25:29  8:13 1:13:06 
   25  163 Adam Mahowald           Saint Cloud        MN  34   78  9:31  2:10  1:35   27   39:01 21.5  0:59   20   22:08  7:09 1:13:12 
   26   82 Matt Gorman             St. Louis Park     MN  29   38  8:10  1:52  1:39   41   40:49 20.6  1:20   16   21:27  6:56 1:13:24 
   27   23 Steve Bona              Shoreview          MN  38   47  8:32  1:57  2:14   26   38:58 21.6  1:34   21   22:14  7:11 1:13:31 
   28  261 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  43   42  8:18  1:54  1:27   24   38:46 21.7  1:03   47   24:22  7:52 1:13:55 
   29  131 Richard Johnson         Nevis              MN  44   49  8:34  1:57  1:50   35   40:03 21.0  1:17   30   22:49  7:22 1:14:32 
   30  250 Scott Remiger           Lakeville          MN  40   35  8:02  1:50  2:26   31   39:21 21.3  1:27   39   23:43  7:39 1:14:58 
   31  309 Martin Weiland          Lakeville          MN  38   53  8:43  1:59  2:09   34   39:42 21.2  1:34   32   23:00  7:25 1:15:05 
   32   13 Bill Benning            Lakeville          MN  52   55  8:47  2:00  1:30   33   39:31 21.3  1:12   46   24:15  7:50 1:15:12 
   33  110 Dennis Hetland          Fargo              ND  52   64  8:54  2:02  2:01   38   40:37 20.7  1:24   33   23:07  7:28 1:16:02 
   34  193 Dennis Nelson           Fargo              ND  59   84 10:01  2:17  1:31    5   35:42 23.5  1:38   84   27:23  8:50 1:16:13 
   35   61 Peter Downie            Stillwater         MN  21   56  8:47  2:00  2:09   47   41:07 20.4  1:48   27   22:41  7:19 1:16:29 
   36   95 Joseph Hafner           Loveland           CO  33   58  8:50  2:01  2:42   36   40:03 21.0  1:19   45   24:12  7:49 1:17:05 
   37  316 Bill Zacher             Rogers             MN  37   63  8:54  2:02  2:03   49   41:30 20.2  1:26   35   23:15  7:30 1:17:06 
   38  157 Caleb Luecke            St. Paul           MN  28   46  8:28  1:56  1:59   58   42:54 19.6  1:29   22   22:21  7:13 1:17:09 
   39  292 Peter Terrell           Chanhassen         MN  44  100 10:49  2:28  2:42   44   40:55 20.5  1:29   15   21:26  6:55 1:17:19 
   40  173 Michael Marzolf         Independence       MN  44   30  7:55  1:48  2:28   23   38:44 21.7  1:52   75   26:39  8:36 1:17:36 
   41   85 Arnie Gough             Hinsdale           IL  57   31  7:55  1:48  2:41   32   39:30 21.3  2:03   59   25:32  8:14 1:17:40 
   42  169 Michael Maier           Bismarck           ND  30   73  9:15  2:06  1:21   40   40:45 20.6  1:15   52   25:13  8:08 1:17:46 
   43  130 Mark Johnson            Fargo              MN  56   94 10:24  2:22  2:35   25   38:49 21.6  2:10   43   24:07  7:47 1:18:03 
   44  248 Duane Pullins           Maple Lake         MN  56   89 10:09  2:19  2:15   11   37:36 22.3  1:20   78   26:55  8:41 1:18:13 
   45  304 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  19    3  6:29  1:29  2:37   57   42:51 19.6  1:20   58   25:29  8:14 1:18:44 
   46  116 Brian Hobson            Nevis              MN  34   57  8:47  2:00  2:46   56   42:48 19.6  1:13   42   24:04  7:46 1:19:36 
   47  294 Gregg Trautwein         Fargo              ND  56   77  9:29  2:10  1:38   14   37:47 22.2  1:52  100   28:56  9:20 1:19:41 
   48  103 Doug Harvey             Bloomington        MN  55   61  8:53  2:01  1:29   60   42:59 19.5  1:18   54   25:20  8:11 1:19:57 
   49   97 Mark Hagen              Fargo              ND  62   69  9:02  2:04  2:48   46   41:06 20.4  1:42   56   25:27  8:13 1:20:02 
   50  305 Corey Vetter            West Fargo         ND  36   39  8:11  1:52  1:51   55   42:24 19.8  1:34   70   26:11  8:27 1:20:10 
   51   76 Michael Geeslin         Hawley             MN  40   34  8:01  1:50  2:56   65   43:45 19.2  1:41   40   23:53  7:43 1:20:14 
   52  168 David Maier             Bismarck           ND  55   50  8:39  1:58  2:01   29   39:08 21.5  2:06   93   28:25  9:10 1:20:16 
   53   94 Kurt Gytri              Northfield         MN  58   36  8:06  1:51  1:32   39   40:40 20.7  1:33   96   28:44  9:16 1:20:33 
   54   72 Michael Fabel           Minneapolis        MN  27  107 11:19  2:35  2:43   63   43:18 19.4  1:03   24   22:25  7:14 1:20:46 
   55  233 Todd Peters             West Fargo         ND  47   14  7:13  1:39  2:24   45   41:00 20.5  2:05   90   28:08  9:05 1:20:48 
   56  166 John Mahowald           Saint Cloud        MN  63   85 10:03  2:17  2:40   52   42:00 20.0  1:21   49   24:51  8:01 1:20:52 
   57  221 William Tuck O'Neil     Edina              MN  20   51  8:39  1:58  2:35   80   45:10 18.6  1:27   38   23:33  7:36 1:21:23 
   58  255 Robert Rutscher         Stillwater         MN  21  111 11:36  2:39  2:18   72   44:25 18.9  1:20   18   21:49  7:03 1:21:26 
   59  111 Tyler Hetland           Fargo              ND  22   19  7:26  1:42  2:13   75   44:50 18.7  1:52   51   25:12  8:08 1:21:31 
   60  237 Elias Petri             Saint Charles      MN  12    5  6:36  1:30  2:09   89   45:55 18.3  0:53   68   26:06  8:26 1:21:37 
   61  232 Joshua Pearson          Fosston            MN  39   91 10:19  2:21  3:13   67   44:02 19.1  1:18   31   22:49  7:22 1:21:39 
   62   79 Chris Giles             Chanhassen         MN  43   81  9:35  2:11  2:05   61   43:03 19.5  1:52   66   25:58  8:23 1:22:30 
   63   17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  46   45  8:28  1:56  2:01   69   44:15 19.0  1:28   79   26:57  8:42 1:23:07 
   64  122 James Jackson           Edina              MN  49  117 12:00  2:44  2:35   48   41:10 20.4  2:10   60   25:32  8:15 1:23:26 
   65  156 Mark Lovesey            Barnoldswick       LA  35   15  7:20  1:40  4:28   95   46:18 18.1  1:53   41   23:55  7:43 1:23:53 
   66  262 Jacob Selseth           Saint Paul         MN  40   70  9:05  2:04  2:56   66   43:45 19.2  2:25   69   26:10  8:27 1:24:18 
   67  209 Brandon Olson           Detroit Lakes      MN  20   21  7:29  1:42  2:42  106   47:53 17.5  0:56   55   25:26  8:13 1:24:24 
   68   37 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  47  104 11:07  2:32  2:19   53   42:19 19.9  1:55   80   26:58  8:42 1:24:37 
   69  147 Joe Larue               Elbow Lake         MN  35  127 12:30  2:51  2:22   71   44:21 18.9  1:26   44   24:11  7:48 1:24:48 
   70  272 Jamison Stallman        Fargo              ND  22  130 12:46  2:54  2:33   51   41:52 20.1  1:34   71   26:17  8:29 1:25:01 
   71  178 Tim Matsuura            Saint Cloud        MN  32  118 12:08  2:46  2:44  105   47:30 17.7  0:58   17   21:45  7:01 1:25:04 
   72  251 Nicholas Richter        Nevis              MN  29   24  7:33  1:43  2:22   87   45:49 18.3  1:54   86   27:48  8:58 1:25:24 
   73  290 Mark Ternes             Fargo              ND  45   65  8:57  2:02  2:16   83   45:35 18.4  2:11   77   26:54  8:41 1:25:50 
   74  112 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  61   48  8:34  1:57  3:19   70   44:17 19.0  1:58   88   27:50  8:59 1:25:56 
   75  145 Doug Landers            Fargo              ND  59   74  9:16  2:07  3:09   50   41:41 20.2  2:07  111   29:49  9:37 1:26:00 
   76  275 Todd Steinke            Saint Cloud        MN  46   71  9:07  2:05  2:27   59   42:57 19.6  1:31  114   30:03  9:42 1:26:03 
   77   47 Cole Cirks              Moorhead           MN  16   95 10:24  2:22  3:25   99   46:45 18.0  1:38   48   24:25  7:53 1:26:35 
   78  205 Travis Norvell          Minneapolis        MN  39   76  9:28  2:09  2:23   91   46:04 18.2  1:42   82   27:14  8:47 1:26:49 
   79   75 Doug Geeslin            Hawley             MN  65   67  8:58  2:03  3:58   62   43:03 19.5  2:18   97   28:44  9:16 1:26:59 
   80   22 Skip Bolton             Lakeville          MN  48   88 10:09  2:19  5:09   74   44:46 18.8  1:52   73   26:25  8:32 1:28:18 
   81  247 Jason Primus            Sartell            MN  34   99 10:48  2:28  2:03   78   44:57 18.7  1:32  104   29:16  9:27 1:28:35 
   82  212 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  17    7  6:40  1:31  2:45  114   48:37 17.3  1:06  108   29:38  9:34 1:28:44 
   83  124 Patrick Jackson         Edina              MN  16   75  9:22  2:08  4:02  103   47:25 17.7  2:02   65   25:58  8:23 1:28:46 
   84  234 Jonathan Peterson       Edina              MN  16   97 10:25  2:22  2:14  110   48:11 17.4  2:01   63   25:57  8:23 1:28:46 
   85  219 Michael O'Neil          Edina              MN  16   52  8:40  1:58  2:48  121   49:23 17.0  2:01   64   25:57  8:23 1:28:46 
   86  115 Charlie Hirt            Long Lake          MN  43   83  9:58  2:16  2:16  113   48:36 17.3  1:11   81   27:11  8:47 1:29:10 
   87   63 Chad Edwards            Hector             MN  39  102 11:00  2:30  2:57   73   44:40 18.8  1:32  109   29:45  9:36 1:29:52 
   88  295 Al Treece               Plymouth           MN  61  125 12:22  2:49  3:57   79   45:03 18.6  2:14   74   26:32  8:34 1:30:06 
   89  271 John Smith              Nevis              MN  63   87 10:09  2:19  3:07   98   46:44 18.0  1:19  102   28:59  9:21 1:30:16 
   90  242 Chris Pierson           Plymouth           MN  52   92 10:20  2:21  3:23   94   46:15 18.2  2:04   98   28:44  9:16 1:30:45 
   91  278 Richard Stevens         Mound              MN  59   27  7:48  1:47  2:47   68   44:12 19.0  2:21  134   33:46 10:54 1:30:52 
   92   36 Timothy Byers           Stevens Point      WI  59  133 13:36  3:06  3:33   90   46:01 18.3  2:14   61   25:37  8:16 1:30:59 
   93   35 Robert Byars            Minneapolis        MN  25    8  6:45  1:32  3:02  117   49:14 17.1  1:47  116   30:13  9:45 1:30:59 
   94  181 Douglas McNeil          Hill City          MN  51  129 12:45  2:54  3:10   85   45:42 18.4  1:17   92   28:15  9:07 1:31:08 
   95   45 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  51  105 11:09  2:33  2:20   54   42:23 19.8  3:38  124   31:48 10:16 1:31:16 
   96  129 Kermit Johnson          Davenport          ND  61  137 13:45  3:08  3:20   81   45:21 18.5  1:13   89   27:56  9:01 1:31:34 
   97  162 Todd Luecke             Chanhassen         MN  33   62  8:53  2:02  2:38   64   43:44 19.2  1:55  139   34:35 11:10 1:31:42 
   98   33 Evan Bueligen           Otsego             MN  25   93 10:23  2:22  2:31   93   46:09 18.2  1:18  123   31:24 10:08 1:31:43 
   99  238 Jeff Phillips           Beavercreek        OH  43   66  8:57  2:02  4:05  139   53:04 15.8  2:21   37   23:23  7:33 1:31:48 
  100  132 Robert Johnson          Little Falls       MN  45   82  9:48  2:14  2:40  129   51:13 16.4  1:23   76   26:46  8:38 1:31:49 
  101  236 Patrick Peterson        Edina              MN  14   72  9:08  2:05  3:05  118   49:15 17.1  1:28  101   28:56  9:20 1:31:50 
  102  100 Travis Hanel            Warren             MN  36  109 11:29  2:37  4:31   92   46:04 18.2  1:38   91   28:13  9:07 1:31:53 
  103   84 Rob Gottsch             Minneapolis        MN  45   80  9:34  2:11  3:17  112   48:21 17.4  1:10  118   30:31  9:51 1:32:50 
  104  141 Robert Kranz            Kapaa              HI  67  122 12:17  2:48  2:50   86   45:45 18.4  1:58  117   30:14  9:46 1:33:01 
  105   31 David Buck              Minneapolis        MN  54  134 13:42  3:07  3:54  100   46:46 18.0  1:23   85   27:33  8:54 1:33:16 
  106   86 John Griffith           Maple Grove        MN  49  112 11:41  2:40  3:25   84   45:39 18.4  2:42  112   29:54  9:39 1:33:19 
  107   25 John Breen              Brainerd           MN  48   86 10:03  2:18  1:43   76   44:50 18.7  1:23  141   35:32 11:28 1:33:30 
  108  266 Dale Shook              Fargo              ND  39   60  8:53  2:01  4:43  124   49:43 16.9  1:39   94   28:35  9:13 1:33:30 
  109   14 Paul Berg               Inver Grove Height MN  30  146 15:15  3:28  4:29   88   45:53 18.3  2:00   67   26:03  8:25 1:33:38 
  110  263 Chad Sevre              Big Lake           MN  39  131 13:08  2:59  3:24  111   48:19 17.4  1:31   87   27:50  8:59 1:34:10 
  111   26 Bob Brekken             Baxter             MN  61  136 13:43  3:08  3:59   82   45:29 18.5  2:07   99   28:54  9:20 1:34:10 
  112  214 Tanner Olson            Detroit Lakes      MN  13   18  7:24  1:41  5:38  140   54:11 15.5  1:11   62   25:56  8:22 1:34:18 
  113   10 Bob Becker              North Mankato      MN  33  142 14:16  3:15  2:44  130   51:14 16.4  1:06   53   25:20  8:11 1:34:38 
  114  102 Keith Hargis            Clear Lake         IA  50  128 12:31  2:51  2:59  102   47:25 17.7  2:18  105   29:33  9:32 1:34:45 
  115  311 James Wheeler           Bemidji            MN  65  138 13:50  3:09  3:14   97   46:40 18.0  2:02  103   29:11  9:25 1:34:55 
  116  107 Luke Helm               Fargo              ND  38   40  8:12  1:52  3:48  126   50:22 16.7  2:27  120   30:45  9:55 1:35:31 
  117  220 Patrick O'Neil          Edina              MN  23   59  8:52  2:01  2:34  143   57:02 14.7  1:11   72   26:20  8:30 1:35:56 
  118   90 Joe Groves              Pierz              MN  48  115 11:55  2:43  2:39   77   44:53 18.7  1:16  140   35:22 11:25 1:36:04 
  119   20 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  52  123 12:19  2:48  4:12  108   48:03 17.5  1:24  115   30:12  9:45 1:36:09 
  120  158 Daniel Luecke           Horace             ND  24  120 12:12  2:47  4:16  109   48:05 17.5  1:27  122   31:00 10:00 1:36:58 
  121   71 Joe Erickson            Park Rapids        MN  27   79  9:33  2:11  4:04  127   50:32 16.6  1:16  127   32:06 10:21 1:37:28 
  122  208 Kevin O'Brien           Rice               MN  54  116 11:57  2:43  5:36  131   51:18 16.4  1:44   83   27:21  8:50 1:37:54 
  123  133 Doug Jones              Bemidji            MN  45  124 12:20  2:49  3:57   96   46:34 18.0  3:08  126   32:05 10:21 1:38:02 
  124   92 Donald Gytri            Park Rapids        MN  61  110 11:36  2:39  4:04  115   48:44 17.2  2:30  125   31:58 10:19 1:38:51 
  125  310 Tom Wentz               Burnsville         MN  56   90 10:12  2:19  3:03  101   47:22 17.7  1:57  143   36:59 11:56 1:39:30 
  126  313 Scott Winter            Buffalo            MN  43  108 11:21  2:35  4:20  138   52:27 16.0  2:08  107   29:36  9:33 1:39:49 
  127   73 Josh Funk               Woodbury           MN  38   98 10:41  2:26  5:09  134   51:49 16.2  2:50  113   29:59  9:41 1:40:25 
  128  195 Lynn Nelson             Bloomington        MN  73  143 14:38  3:20  3:48  107   48:01 17.5  3:28  119   30:37  9:53 1:40:29 
  129   41 Jim Casey               Maple Grove        MN  52  135 13:43  3:07  3:45  122   49:23 17.0  1:12  132   33:29 10:48 1:41:31 
  130  197 Mike Nelson             Walker             MN  62  103 11:05  2:32  5:10  116   48:51 17.2  2:00  138   34:30 11:08 1:41:34 
  131  128 Dave Johnson            Plymouth           MN  38   33  7:59  1:49  2:47  145   58:25 14.4  1:42  121   30:56  9:59 1:41:47 
  132   44 Mark Chelette           Navarre            FL  52  126 12:25  2:50  3:48  120   49:21 17.0  2:23  136   33:57 10:57 1:41:52 
  133    4 Cody Allen              St. Paul           MN  25  106 11:14  2:34  3:07  144   57:04 14.7  2:15   95   28:42  9:16 1:42:20 
  134   18 Brian Blair             Bloomington        MN  40  144 14:48  3:22  2:52  123   49:31 17.0  1:41  133   33:30 10:49 1:42:21 
  135  182 Jason McNerney          Inver Grove Height MN  37  101 10:56  2:30  3:11  141   54:39 15.4  1:47  128   32:09 10:23 1:42:41 
  136  106 Kevin Heinen            Greenfield         MN  36  149 19:49  4:30  4:21  104   47:28 17.7  1:51  106   29:33  9:32 1:43:00 
  137  284 Brad Swenson            Moorhead           MN  63  121 12:13  2:47  3:49  125   50:02 16.8  4:18  137   34:08 11:01 1:44:27 
  138  177 Mike Mastin             Lake George        MN  38  139 14:02  3:12  5:01  136   52:08 16.1  1:40  129   32:53 10:37 1:45:43 
  139   49 Reid Cirks              Moorhead           MN  14   96 10:25  2:22  3:28  142   55:05 15.2  1:11  142   35:38 11:30 1:45:45 
  140  277 Bryan Stenson           Indianapolis       IN  25   17  7:22  1:41 15:06  137   52:26 16.0  1:36  110   29:47  9:37 1:46:15 
  141   21 Ed Bolton               Nevis              MN  76  148 16:10  3:41  4:15  128   51:02 16.5  2:30  130   33:02 10:40 1:46:57 
  142   58 Jay Demers              Moorhead           MN  40  140 14:04  3:12  6:18  135   52:03 16.1  2:27  131   33:04 10:40 1:47:54 
  143  121 Charles Jackson         White Bear Lake    MN  52  113 11:48  2:41  4:20  119   49:17 17.0  3:05  146   41:56 13:32 1:50:23 
  144  269 Trenton Simon           Park Rapdis        MN  34  119 12:12  2:47  3:48  133   51:47 16.2  2:39  145   41:27 13:23 1:51:50 
  145  210 Dale Olson              Detroit Lakes      MN  45  132 13:24  3:03  5:23  132   51:25 16.3  2:27  147   42:24 13:41 1:55:00 
  146   16 Tim Binfet              Fargo              ND  45  147 15:39  3:34  3:42  146 1:01:06 13.7  1:44  135   33:56 10:57 1:56:05 
  147   53 Thomas Cusciotta        Hanover            MN  43  145 14:56  3:24  2:48  148 1:02:34 13.4  3:07  144   39:34 12:46 2:02:58 
  148   69 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  50  114 11:50  2:42  5:17  147 1:02:21 13.5  1:28  148   45:23 14:39 2:06:18 
  149  120 Justin Isaacson         Nevis              MN  37  141 14:09  3:13  3:40                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  15    1  6:16  1:26  0:58    2   37:08 22.6  0:49    1   19:30  6:18 1:04:38 
    2  274 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  14    2  6:45  1:32  0:51    6   40:41 20.6  0:52    2   19:59  6:27 1:09:07 
    3   40 Jasmine Carlson         Becida             MN  29   19  8:37  1:58  1:10    1   37:00 22.7  1:04    5   21:32  6:57 1:09:21 
    4  172 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  34   14  8:19  1:54  1:17    4   39:16 21.4  1:01    8   22:06  7:08 1:11:56 
    5  188 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  45    9  7:42  1:45  1:30    8   40:54 20.5  1:04    6   22:03  7:07 1:13:12 
    6  257 Linda Schievelbein      Wayzata            MN  50   12  8:10  1:52  1:27    3   39:08 21.5  1:26   26   25:52  8:21 1:16:02 
    7  174 Nerissa Marzolf         Independence       MN  39   15  8:24  1:55  1:10    7   40:52 20.6  1:12   16   24:27  7:53 1:16:03 
    8  258 Clare Schmid            Savage             MN  50   16  8:24  1:55  1:30    5   40:30 20.7  1:31   20   24:50  8:01 1:16:43 
    9  243 Maggie Pierson          Plymouth           MN  22   33  9:08  2:05  1:36   24   44:15 19.0  1:13    4   21:31  6:57 1:17:43 
   10  230 Susie Patrick           Sioux Falls        SD  44   21  8:52  2:01  1:39   20   43:39 19.2  1:17   10   23:14  7:30 1:18:40 
   11   59 Jacki Devine            Little Falls       MN  53   58 10:04  2:18  1:43   18   43:18 19.4  1:42    7   22:05  7:08 1:18:49 
   12  183 Michelle McNerney       Inver Grove Height MN  35   36  9:12  2:06  2:35   13   42:27 19.8  1:29   11   23:41  7:39 1:19:21 
   13  213 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  19    3  6:58  1:35  1:43   35   45:50 18.3  1:28   15   24:15  7:50 1:20:11 
   14  291 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  43   43  9:19  2:07  2:25   23   44:14 19.0  1:37    9   22:42  7:20 1:20:15 
   15   30 Alyssa Buchner          Coon Rapids        MN  21   44  9:20  2:08  2:23   39   46:12 18.2  1:10    3   21:16  6:52 1:20:19 
   16  224 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  47   25  8:58  2:03  2:01   27   44:37 18.8  1:22   12   23:59  7:45 1:20:54 
   17  253 Gretchen Rockstad       Ada                MN  45   42  9:19  2:07  2:33   22   44:07 19.0  0:49   17   24:32  7:55 1:21:18 
   18   80 Paige Giles             Chanhassen         MN  44   23  8:54  2:02  2:20   21   43:46 19.2  1:48   18   24:46  8:00 1:21:31 
   19  191 Dawn Moen               Sartell            MN  35   13  8:15  1:53  1:39   19   43:24 19.4  1:40   32   26:38  8:36 1:21:34 
   20  190 Tracy Moe               Little Falls       MN  41   22  8:54  2:02  1:27   28   44:45 18.8  1:02   22   25:31  8:14 1:21:36 
   21  146 Camilla Larson          Little Falls       MN  36   56 10:03  2:17  2:30   25   44:17 19.0  1:03   13   24:11  7:48 1:22:01 
   22  144 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  39   46  9:26  2:09  2:19   16   42:59 19.5  2:21   25   25:48  8:20 1:22:51 
   23   55 Michelle Dahlberg       Little Falls Mn    MN  43   30  9:03  2:04  1:53   12   42:26 19.8  1:10   53   28:27  9:11 1:22:57 
   24   66 Jill Emery              Foley              MN  43   35  9:10  2:05  2:52   14   42:31 19.8  1:12   39   27:25  8:51 1:23:09 
   25  136 Lisa Kapsner            Little Falls       MN  33    8  7:39  1:45  2:54   44   46:48 17.9  1:07   19   24:47  8:00 1:23:14 
   26   46 Debbie Christian        Buffalo            MN  43   29  9:02  2:04  2:41    9   41:20 20.3  1:48   51   28:26  9:11 1:23:17 
   27  287 Angela Tangen           Fargo              ND  35   17  8:28  1:56  1:22   26   44:31 18.9  1:18   42   27:50  8:59 1:23:28 
   28  223 Joy Orvis               Andover            MN  40   48  9:34  2:11  2:57   17   43:04 19.5  1:39   36   27:01  8:43 1:24:14 
   29    5 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  38   45  9:21  2:08  1:22   36   45:55 18.3  1:04   34   26:51  8:40 1:24:30 
   30  164 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  26   28  9:01  2:03  1:45   43   46:35 18.0  1:12   27   26:00  8:23 1:24:31 
   31  227 Kati Palmer             Bagley             MN  37   72 11:07  2:32  2:31   10   41:49 20.1  1:06   46   28:06  9:04 1:24:38 
   32  165 Hallie Mahowald         Saint Cloud        MN  27   60 10:06  2:18  1:45   45   46:53 17.9  1:04   23   25:43  8:18 1:25:28 
   33  307 Angie Walther           Park Rapids        MN  47   39  9:18  2:07  2:15   34   45:37 18.4  1:23   35   27:00  8:43 1:25:31 
   34  222 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  33   57 10:03  2:17  3:18   30   45:13 18.6  1:17   24   25:44  8:18 1:25:34 
   35  312 Janet Winter            Buffalo            MN  42   38  9:18  2:07  2:32   53   48:17 17.4  1:16   14   24:13  7:49 1:25:34 
   36  246 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56   10  8:00  1:49  1:42   38   46:07 18.2  1:48   43   28:04  9:04 1:25:39 
   37  198 Rachel Nelson           Chaska             MN  38   68 10:48  2:28  2:29   15   42:55 19.6  1:41   49   28:16  9:07 1:26:07 
   38  186 Amanda Melquist         Chaska             MN  36   20  8:43  1:59  2:16   31   45:14 18.6  1:50   58   29:09  9:24 1:27:10 
   39  252 Deb Roberts             Nisswa             MN  63   27  9:00  2:03  1:53   29   45:10 18.6  1:48   63   30:01  9:41 1:27:50 
   40  104 Kyla Hastings           Dilworth           MN  33   40  9:18  2:07  2:19   54   48:33 17.3  1:34   30   26:11  8:27 1:27:52 
   41   64 Jackie Edwards          Hector             MN  38   74 11:11  2:33  2:15   11   42:11 19.9  2:06   69   31:05 10:02 1:28:45 
   42  125 Chelsea Janey           Foley              MN  30   53  9:56  2:16  2:19   62   50:00 16.8  0:59   33   26:45  8:38 1:29:58 
   43  285 Beka Swisher            Little Falls       MN  32   84 11:51  2:42  3:07   33   45:23 18.5  1:17   50   28:25  9:10 1:30:01 
   44  143 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  39   37  9:17  2:07  2:21   41   46:20 18.1  2:07   62   30:01  9:41 1:30:03 
   45  105 Kelly Heinen            Greenfield         MN  36   80 11:31  2:37  3:39   49   47:29 17.7  1:47   29   26:01  8:24 1:30:24 
   46   77 Sara Gerold             Eagan              MN  27   65 10:37  2:25  2:46   68   50:53 16.5  1:00   21   25:23  8:12 1:30:37 
   47  314 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  43   67 10:46  2:27  2:21   48   47:27 17.7  1:17   56   28:55  9:20 1:30:45 
   48  259 Kristy Schmid           Minneapolis        MN  27   26  9:00  2:03  2:18   70   51:29 16.3  1:08   41   27:35  8:54 1:31:28 
   49   89 Denae Grove             Grand Forks        MN  42   78 11:26  2:36  2:14   52   48:09 17.4  1:59   45   28:06  9:04 1:31:51 
   50  189 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  20    7  7:38  1:45  2:07   80   52:34 16.0  1:28   52   28:27  9:11 1:32:13 
   51   83 Kate Gottsch            Minneapolis        MN  43   41  9:19  2:07  2:06   51   48:06 17.5  1:50   68   30:56  9:59 1:32:15 
   52   19 Leah Boldt              Richfield          MN  17    6  7:22  1:41  2:26   83   52:58 15.9  1:25   55   28:46  9:17 1:32:56 
   53  126 Anne Janey              Foley              MN  24   11  8:09  1:52  2:45   74   51:56 16.2  1:00   59   29:11  9:25 1:32:59 
   54  282 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  59   24  8:56  2:02  2:25   50   47:30 17.7  1:44   76   32:32 10:30 1:33:05 
   55  187 Rachel Miller           Minneapolis        MN  39   83 11:40  2:40  3:30   42   46:22 18.1  2:52   57   28:57  9:21 1:33:20 
   56  192 Amanda Nelson           Barnesville        MN  28   69 10:48  2:28  2:09   69   51:26 16.3  1:11   48   28:15  9:07 1:33:47 
   57  239 Robin Phillips          Beavercreek        OH  43   93 12:47  2:55  2:53   61   49:31 17.0  1:36   37   27:10  8:46 1:33:54 
   58  199 Sarah Nelson            Fargo              ND  29   76 11:14  2:34  3:16   47   47:26 17.7  2:35   60   29:39  9:34 1:34:07 
   59   15 Theresa Beseman         Swanville          MN  44   75 11:12  2:33  3:04   67   50:48 16.5  1:19   44   28:05  9:04 1:34:27 
   60  216 Patty Oneil             Edina              MN  56   52  9:56  2:16  2:54   56   48:41 17.3  3:24   64   30:19  9:47 1:35:13 
   61  303 Kathleen Vandevoorde    Rochester          MN  22    5  7:19  1:40  4:13   75   52:01 16.1  1:32   65   30:31  9:51 1:35:35 
   62   67 Aimee Engebretson       St. Paul           MN  42   96 12:58  2:57  3:08   81   52:35 16.0  1:03   28   26:01  8:24 1:35:44 
   63   12 Julie Bell              Little Falls       MN  49   18  8:36  1:58  2:40   79   52:31 16.0  1:24   67   30:52  9:58 1:36:00 
   64    8 Dustie Bakke            Menahga            MN  36  103 14:52  3:23  2:16   40   46:15 18.2  1:56   66   30:49  9:57 1:36:07 
   65   93 Jan Gytri               Northfield         MN  55   47  9:26  2:09  1:40   32   45:16 18.6  1:45   96   38:23 12:23 1:36:29 
   66   43 Sue Casey               Maple Grove        MN  50   31  9:04  2:04  2:49   63   50:08 16.8  1:25   79   33:10 10:42 1:36:35 
   67  300 Julie Tuyls             Clive              IA  38   34  9:09  2:05  3:46   87   54:01 15.6  2:31   38   27:21  8:50 1:36:45 
   68  140 McKenna Klontz          Columbus           OH  23   62 10:29  2:23  2:59   77   52:29 16.0  1:35   61   29:45  9:36 1:37:15 
   69  135 Erin Jore               Moorhead           MN  25   86 11:54  2:43  3:50   82   52:44 15.9  2:36   31   26:25  8:32 1:37:28 
   70   81 Susan Goltz             Duluth             MN  55   61 10:25  2:22  2:41   65   50:34 16.6  2:31   73   31:43 10:14 1:37:52 
   71   54 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  44   81 11:31  2:37  3:35   58   49:10 17.1  1:55   75   32:26 10:28 1:38:35 
   72   27 Michelle Brekken        Baxter             MN  56   66 10:45  2:27  3:56   64   50:29 16.6  2:02   70   31:26 10:09 1:38:36 
   73  245 Erica Polachek          Minneapolis        MN  26    4  7:09  1:38  3:26   85   53:40 15.7  2:11   82   33:18 10:45 1:39:41 
   74   50 Jennifer Clark          Sartell            MN  55   90 12:24  2:49  3:21   59   49:13 17.1  2:13   77   32:39 10:32 1:39:48 
   75  267 Patty Shook             Fargo              ND  40  102 14:25  3:17  3:18   72   51:44 16.2  1:57   54   28:38  9:15 1:40:01 
   76  240 Sheila Pidde            Stillwater         MN  44   94 12:51  2:56  4:24   37   45:57 18.3  2:10   86   34:57 11:17 1:40:17 
   77   74 Elizabeth Gary          Sauk Rapids        MN  42  100 13:59  3:11  2:41   46   47:18 17.8  2:50   83   34:08 11:01 1:40:54 
   78  153 Sandra Lichter          Park Rapids        MN  42   99 13:41  3:07  3:12   73   51:50 16.2  1:28   71   31:28 10:10 1:41:37 
   79  134 Alicia Jopp             Park Rapids        MN  23   91 12:35  2:52  5:42   90   54:06 15.5  1:26   47   28:14  9:07 1:42:01 
   80  167 Shelly Mahowald         Moorhead           MN  52  107 19:50  4:31  3:54   55   48:34 17.3  2:17   40   27:28  8:52 1:42:02 
   81  293 Michele Thieman         Park Rapids        MN  40   50  9:54  2:15  2:57   57   48:50 17.2  2:20   98   39:50 12:51 1:43:50 
   82  270 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  51   82 11:38  2:39  3:32   92   55:06 15.2  1:30   74   32:07 10:22 1:43:51 
   83  317 Lois Zak                Andover            MN  49   49  9:37  2:11  3:11   78   52:30 16.0  1:33   94   37:31 12:06 1:44:19 
   84  180 Meghan McCann           Apple Valley       MN  30   51  9:56  2:16  3:06   84   53:21 15.7  2:02   90   36:10 11:40 1:44:32 
   85  254 Marcia Roline           Bemidji            MN  44   59 10:06  2:18  4:24   66   50:43 16.6  2:09   93   37:19 12:03 1:44:39 
   86   98 Monica Handlos          St. Anthony        MN  38   77 11:21  2:35  4:05   89   54:05 15.5  1:59   84   34:25 11:06 1:45:53 
   87  154 Rochelle Lindow         New Hope           MN  52  101 14:12  3:14  2:44   60   49:22 17.0  2:21   95   37:56 12:15 1:46:33 
   88   32 Abby Bueligen           Otsego             MN  24   32  9:04  2:04  3:58  103 1:00:21 13.9  1:54   72   31:35 10:12 1:46:51 
   89  137 Whitney Kath            Shakopee           MN  25   92 12:40  2:53  3:29   86   53:49 15.6  1:21   89   35:35 11:29 1:46:52 
   90   96 Leigh Hafner            Loveland           CO  36   71 11:02  2:31  3:23   99   59:54 14.0  1:57   78   33:08 10:42 1:49:22 
   91   99 Mara Hanel              Warren             MN  44   79 11:28  2:37  4:31   94   57:10 14.7  1:51   85   34:43 11:12 1:49:41 
   92  215 Sandra Ondracek         Savage             MN  43   95 12:51  2:56  2:39   71   51:36 16.3  2:30   99   40:35 13:06 1:50:10 
   93  207 Kathy O'Brien           Rice               MN  45   73 11:10  2:33  4:12   93   56:58 14.7  3:01   87   35:12 11:22 1:50:32 
   94  241 Becky Pierson           Plymouth           MN  52   87 11:58  2:43  3:46   95   57:38 14.6  3:06   88   35:22 11:25 1:51:49 
   95  265 Sarah Shilman           Duluth             MN  34   54  9:57  2:16  7:26  100   59:54 14.0  1:55   80   33:12 10:43 1:52:23 
   96   70 Elise Erickson          Park Rapids        MN  26   63 10:29  2:23  3:25   88   54:03 15.5  2:04  102   43:15 13:57 1:53:14 
   97   68 Annmarie Engebretson    Savage             MN  17   85 11:54  2:43  6:09   96   57:49 14.5  2:14   91   36:22 11:44 1:54:25 
   98  341 Kristen Ostendorg       St Paul            MN  44   64 10:29  2:23  3:58  104 1:00:38 13.9  3:21   92   36:30 11:47 1:54:55 
   99  268 Esther Simon            Park Rapids        MN  29  104 14:55  3:24  3:54  106 1:01:09 13.7  2:00   81   33:15 10:44 1:55:11 
  100  273 Christine Steffen       Minneapolis        MN  35   70 10:54  2:29  3:35   91   54:50 15.3  2:04  105   46:04 14:52 1:57:25 
  101  139 Anne Kittleson          Great Falls        MT  42   89 12:04  2:45  3:20   76   52:07 16.1  2:22  107   48:38 15:42 1:58:29 
  102  235 Katie Peterson          Edina              MN  47   55  9:58  2:16  2:57   98   59:02 14.2  1:40  104   45:02 14:32 1:58:37 
  103  108 Mary Helm               St. Cloud          MN  53   88 12:04  2:45  4:04   97   58:26 14.4  2:31  103   43:23 14:00 2:00:25 
  104  194 Kaye Nelson             Henderson          NV  60  106 15:18  3:29  3:26  105 1:00:47 13.8  3:16   97   39:25 12:43 2:02:10 
  105  280 Shanna Strowbridge      Brooklyn Park      MN  38  105 14:56  3:24  4:15  101   59:58 14.0  1:44  101   42:34 13:44 2:03:25 
  106  211 Jailyn Olson            Detroit Lakes      MN  44   97 13:16  3:01  4:21  107 1:03:49 13.2  1:49  100   40:50 13:11 2:04:03 
  107   52 January Coy             Park Rapids        MN  28   98 13:29  3:04  4:34  102 1:00:21 13.9  2:58  106   48:18 15:35 2:09:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  229 Ryan Patrick            Sioux Falls        SD  18    1  5:42  1:18  1:14    1   38:10 22.0  0:58    1   20:32  6:38 1:06:34 
    2  304 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  19    2  6:29  1:29  2:37    2   42:51 19.6  1:20    3   25:29  8:14 1:18:44 
    3  237 Elias Petri             Saint Charles      MN  12    3  6:36  1:30  2:09    3   45:55 18.3  0:53    8   26:06  8:26 1:21:37 
    4   47 Cole Cirks              Moorhead           MN  16    9 10:24  2:22  3:25    4   46:45 18.0  1:38    2   24:25  7:53 1:26:35 
    5  212 Jared Olson             Detroit Lakes      MN  17    4  6:40  1:31  2:45    7   48:37 17.3  1:06   10   29:38  9:34 1:28:44 
    6  124 Patrick Jackson         Edina              MN  16    8  9:22  2:08  4:02    5   47:25 17.7  2:02    7   25:58  8:23 1:28:46 
    7  234 Jonathan Peterson       Edina              MN  16   11 10:25  2:22  2:14    6   48:11 17.4  2:01    5   25:57  8:23 1:28:46 
    8  219 Michael O'Neil          Edina              MN  16    6  8:40  1:58  2:48    9   49:23 17.0  2:01    6   25:57  8:23 1:28:46 
    9  236 Patrick Peterson        Edina              MN  14    7  9:08  2:05  3:05    8   49:15 17.1  1:28    9   28:56  9:20 1:31:50 
   10  214 Tanner Olson            Detroit Lakes      MN  13    5  7:24  1:41  5:38   10   54:11 15.5  1:11    4   25:56  8:22 1:34:18 
   11   49 Reid Cirks              Moorhead           MN  14   10 10:25  2:22  3:28   11   55:05 15.2  1:11   11   35:38 11:30 1:45:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Katie Patrick           Sioux Falls        SD  15    1  6:16  1:26  0:58    1   37:08 22.6  0:49    1   19:30  6:18 1:04:38 
    2  274 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  14    2  6:45  1:32  0:51    2   40:41 20.6  0:52    2   19:59  6:27 1:09:07 
    3  213 Miranda Olson           Detroit Lakes      MN  19    3  6:58  1:35  1:43    3   45:50 18.3  1:28    3   24:15  7:50 1:20:11 
    4   19 Leah Boldt              Richfield          MN  17    4  7:22  1:41  2:26    4   52:58 15.9  1:25    4   28:46  9:17 1:32:56 
    5   68 Annmarie Engebretson    Savage             MN  17    5 11:54  2:43  6:09    5   57:49 14.5  2:14    5   36:22 11:44 1:54:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  20    1  7:10  1:38  1:12    1   34:30 24.3  0:50    1   19:36  6:20 1:03:16 
    2   61 Peter Downie            Stillwater         MN  21    5  8:47  2:00  2:09    2   41:07 20.4  1:48    3   22:41  7:19 1:16:29 
    3  221 William Tuck O'Neil     Edina              MN  20    4  8:39  1:58  2:35    6   45:10 18.6  1:27    4   23:33  7:36 1:21:23 
    4  255 Robert Rutscher         Stillwater         MN  21    7 11:36  2:39  2:18    4   44:25 18.9  1:20    2   21:49  7:03 1:21:26 
    5  111 Tyler Hetland           Fargo              ND  22    2  7:26  1:42  2:13    5   44:50 18.7  1:52    5   25:12  8:08 1:21:31 
    6  209 Brandon Olson           Detroit Lakes      MN  20    3  7:29  1:42  2:42    7   47:53 17.5  0:56    6   25:26  8:13 1:24:24 
    7  272 Jamison Stallman        Fargo              ND  22    9 12:46  2:54  2:33    3   41:52 20.1  1:34    7   26:17  8:29 1:25:01 
    8  220 Patrick O'Neil          Edina              MN  23    6  8:52  2:01  2:34    9   57:02 14.7  1:11    8   26:20  8:30 1:35:56 
    9  158 Daniel Luecke           Horace             ND  24    8 12:12  2:47  4:16    8   48:05 17.5  1:27    9   31:00 10:00 1:36:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  243 Maggie Pierson          Plymouth           MN  22    5  9:08  2:05  1:36    1   44:15 19.0  1:13    2   21:31  6:57 1:17:43 
    2   30 Alyssa Buchner          Coon Rapids        MN  21    6  9:20  2:08  2:23    2   46:12 18.2  1:10    1   21:16  6:52 1:20:19 
    3  189 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  20    2  7:38  1:45  2:07    6   52:34 16.0  1:28    4   28:27  9:11 1:32:13 
    4  126 Anne Janey              Foley              MN  24    3  8:09  1:52  2:45    3   51:56 16.2  1:00    5   29:11  9:25 1:32:59 
    5  303 Kathleen Vandevoorde    Rochester          MN  22    1  7:19  1:40  4:13    4   52:01 16.1  1:32    7   30:31  9:51 1:35:35 
    6  140 McKenna Klontz          Columbus           OH  23    7 10:29  2:23  2:59    5   52:29 16.0  1:35    6   29:45  9:36 1:37:15 
    7  134 Alicia Jopp             Park Rapids        MN  23    8 12:35  2:52  5:42    7   54:06 15.5  1:26    3   28:14  9:07 1:42:01 
    8   32 Abby Bueligen           Otsego             MN  24    4  9:04  2:04  3:58    8 1:00:21 13.9  1:54    8   31:35 10:12 1:46:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  249 Nathan Rausch           Unionville         IA  29    6  8:43  1:59  1:32    2   40:54 20.5  0:55    1   20:46  6:42 1:12:49 
    2   82 Matt Gorman             St. Louis Park     MN  29    4  8:10  1:52  1:39    1   40:49 20.6  1:20    2   21:27  6:56 1:13:24 
    3  157 Caleb Luecke            St. Paul           MN  28    5  8:28  1:56  1:59    3   42:54 19.6  1:29    3   22:21  7:13 1:17:09 
    4   72 Michael Fabel           Minneapolis        MN  27   10 11:19  2:35  2:43    4   43:18 19.4  1:03    4   22:25  7:14 1:20:46 
    5  251 Nicholas Richter        Nevis              MN  29    3  7:33  1:43  2:22    5   45:49 18.3  1:54    5   27:48  8:58 1:25:24 
    6   35 Robert Byars            Minneapolis        MN  25    1  6:45  1:32  3:02    7   49:14 17.1  1:47    8   30:13  9:45 1:30:59 
    7   33 Evan Bueligen           Otsego             MN  25    8 10:23  2:22  2:31    6   46:09 18.2  1:18    9   31:24 10:08 1:31:43 
    8   71 Joe Erickson            Park Rapids        MN  27    7  9:33  2:11  4:04    8   50:32 16.6  1:16   10   32:06 10:21 1:37:28 
    9    4 Cody Allen              St. Paul           MN  25    9 11:14  2:34  3:07   10   57:04 14.7  2:15    6   28:42  9:16 1:42:20 
   10  277 Bryan Stenson           Indianapolis       IN  25    2  7:22  1:41 15:06    9   52:26 16.0  1:36    7   29:47  9:37 1:46:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Jasmine Carlson         Becida             MN  29    2  8:37  1:58  1:10    1   37:00 22.7  1:04    1   21:32  6:57 1:09:21 
    2  164 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  26    4  9:01  2:03  1:45    2   46:35 18.0  1:12    4   26:00  8:23 1:24:31 
    3  165 Hallie Mahowald         Saint Cloud        MN  27    5 10:06  2:18  1:45    3   46:53 17.9  1:04    3   25:43  8:18 1:25:28 
    4   77 Sara Gerold             Eagan              MN  27    7 10:37  2:25  2:46    5   50:53 16.5  1:00    2   25:23  8:12 1:30:37 
    5  259 Kristy Schmid           Minneapolis        MN  27    3  9:00  2:03  2:18    7   51:29 16.3  1:08    6   27:35  8:54 1:31:28 
    6  192 Amanda Nelson           Barnesville        MN  28    8 10:48  2:28  2:09    6   51:26 16.3  1:11    7   28:15  9:07 1:33:47 
    7  199 Sarah Nelson            Fargo              ND  29    9 11:14  2:34  3:16    4   47:26 17.7  2:35    8   29:39  9:34 1:34:07 
    8  135 Erin Jore               Moorhead           MN  25   10 11:54  2:43  3:50    8   52:44 15.9  2:36    5   26:25  8:32 1:37:28 
    9  245 Erica Polachek          Minneapolis        MN  26    1  7:09  1:38  3:26    9   53:40 15.7  2:11   10   33:18 10:45 1:39:41 
   10  137 Whitney Kath            Shakopee           MN  25   11 12:40  2:53  3:29   10   53:49 15.6  1:21   11   35:35 11:29 1:46:52 
   11   70 Elise Erickson          Park Rapids        MN  26    6 10:29  2:23  3:25   11   54:03 15.5  2:04   12   43:15 13:57 1:53:14 
   12  268 Esther Simon            Park Rapids        MN  29   13 14:55  3:24  3:54   13 1:01:09 13.7  2:00    9   33:15 10:44 1:55:11 
   13   52 January Coy             Park Rapids        MN  28   12 13:29  3:04  4:34   12 1:00:21 13.9  2:58   13   48:18 15:35 2:09:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  119 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  34    1  6:50  1:33  1:11    5   40:14 20.9  0:51    1   20:18  6:33 1:09:22 
    2  306 Greg Vetter             Hendrum            MN  34    2  7:11  1:38  1:37    2   38:10 22.0  1:39    2   21:10  6:50 1:09:46 
    3  204 Riant Northway          Lake Shore         MN  32    3  7:27  1:42  1:22    1   36:39 22.9  1:20    7   25:05  8:06 1:11:51 
    4  163 Adam Mahowald           Saint Cloud        MN  34    8  9:31  2:10  1:35    3   39:01 21.5  0:59    4   22:08  7:09 1:13:12 
    5   95 Joseph Hafner           Loveland           CO  33    5  8:50  2:01  2:42    4   40:03 21.0  1:19    6   24:12  7:49 1:17:05 
    6  169 Michael Maier           Bismarck           ND  30    7  9:15  2:06  1:21    6   40:45 20.6  1:15    8   25:13  8:08 1:17:46 
    7  116 Brian Hobson            Nevis              MN  34    4  8:47  2:00  2:46    7   42:48 19.6  1:13    5   24:04  7:46 1:19:36 
    8  178 Tim Matsuura            Saint Cloud        MN  32   10 12:08  2:46  2:44   11   47:30 17.7  0:58    3   21:45  7:01 1:25:04 
    9  247 Jason Primus            Sartell            MN  34    9 10:48  2:28  2:03    9   44:57 18.7  1:32   11   29:16  9:27 1:28:35 
   10  162 Todd Luecke             Chanhassen         MN  33    6  8:53  2:02  2:38    8   43:44 19.2  1:55   12   34:35 11:10 1:31:42 
   11   14 Paul Berg               Inver Grove Height MN  30   13 15:15  3:28  4:29   10   45:53 18.3  2:00   10   26:03  8:25 1:33:38 
   12   10 Bob Becker              North Mankato      MN  33   12 14:16  3:15  2:44   12   51:14 16.4  1:06    9   25:20  8:11 1:34:38 
   13  269 Trenton Simon           Park Rapdis        MN  34   11 12:12  2:47  3:48   13   51:47 16.2  2:39   13   41:27 13:23 1:51:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  172 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  34    2  8:19  1:54  1:17    1   39:16 21.4  1:01    1   22:06  7:08 1:11:56 
    2  136 Lisa Kapsner            Little Falls       MN  33    1  7:39  1:45  2:54    4   46:48 17.9  1:07    2   24:47  8:00 1:23:14 
    3  222 Jaime Oppegaard         Westminster        CO  33    7 10:03  2:17  3:18    2   45:13 18.6  1:17    3   25:44  8:18 1:25:34 
    4  104 Kyla Hastings           Dilworth           MN  33    3  9:18  2:07  2:19    5   48:33 17.3  1:34    4   26:11  8:27 1:27:52 
    5  125 Chelsea Janey           Foley              MN  30    5  9:56  2:16  2:19    6   50:00 16.8  0:59    5   26:45  8:38 1:29:58 
    6  285 Beka Swisher            Little Falls       MN  32    8 11:51  2:42  3:07    3   45:23 18.5  1:17    6   28:25  9:10 1:30:01 
    7  180 Meghan McCann           Apple Valley       MN  30    4  9:56  2:16  3:06    7   53:21 15.7  2:02    8   36:10 11:40 1:44:32 
    8  265 Sarah Shilman           Duluth             MN  34    6  9:57  2:16  7:26    8   59:54 14.0  1:55    7   33:12 10:43 1:52:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  37    1  6:16  1:26  1:00    1   32:10 26.1  0:57    1   16:44  5:24   57:06 
    2  244 Derick Podratz          Lino Lakes         MN  39    6  7:53  1:48  1:02    2   35:38 23.6  1:06    2   18:53  6:06 1:04:31 
    3   91 Bryce Gytri             Shakopee           MN  37    2  6:58  1:35  1:10    5   38:18 21.9  1:09    3   19:52  6:25 1:07:25 
    4  226 Thomas Pahl             Little Falls       MN  38   11  8:25  1:55  1:40    3   36:20 23.1  1:05    5   20:54  6:45 1:08:21 
    5  127 John Jechorek           Blaine             MN  38    5  7:46  1:46  1:43    4   37:26 22.4  1:35    8   22:21  7:13 1:10:49 
    6   60 James Dougherty         St. Paul           MN  38   16  9:02  2:03  2:13    8   39:12 21.4  1:04    4   20:18  6:33 1:11:47 
    7   29 Matthew Brown           Plymouth           MN  37   10  8:23  1:55  1:47    7   39:06 21.5  1:11    9   22:38  7:18 1:13:03 
    8  256 Chris Sailer            St. Michael        MN  35    4  7:40  1:45  1:45   10   40:51 20.6  1:38    6   21:11  6:50 1:13:03 
    9   23 Steve Bona              Shoreview          MN  38   12  8:32  1:57  2:14    6   38:58 21.6  1:34    7   22:14  7:11 1:13:31 
   10  309 Martin Weiland          Lakeville          MN  38   13  8:43  1:59  2:09    9   39:42 21.2  1:34   11   23:00  7:25 1:15:05 
   11  316 Bill Zacher             Rogers             MN  37   15  8:54  2:02  2:03   11   41:30 20.2  1:26   12   23:15  7:30 1:17:06 
   12  305 Corey Vetter            West Fargo         ND  36    8  8:11  1:52  1:51   12   42:24 19.8  1:34   15   26:11  8:27 1:20:10 
   13  232 Joshua Pearson          Fosston            MN  39   18 10:19  2:21  3:13   13   44:02 19.1  1:18   10   22:49  7:22 1:21:39 
   14  156 Mark Lovesey            Barnoldswick       LA  35    3  7:20  1:40  4:28   18   46:18 18.1  1:53   13   23:55  7:43 1:23:53 
   15  147 Joe Larue               Elbow Lake         MN  35   23 12:30  2:51  2:22   14   44:21 18.9  1:26   14   24:11  7:48 1:24:48 
   16  205 Travis Norvell          Minneapolis        MN  39   17  9:28  2:09  2:23   16   46:04 18.2  1:42   16   27:14  8:47 1:26:49 
   17   63 Chad Edwards            Hector             MN  39   21 11:00  2:30  2:57   15   44:40 18.8  1:32   21   29:45  9:36 1:29:52 
   18  100 Travis Hanel            Warren             MN  36   22 11:29  2:37  4:31   17   46:04 18.2  1:38   18   28:13  9:07 1:31:53 
   19  266 Dale Shook              Fargo              ND  39   14  8:53  2:01  4:43   21   49:43 16.9  1:39   19   28:35  9:13 1:33:30 
   20  263 Chad Sevre              Big Lake           MN  39   24 13:08  2:59  3:24   20   48:19 17.4  1:31   17   27:50  8:59 1:34:10 
   21  107 Luke Helm               Fargo              ND  38    9  8:12  1:52  3:48   22   50:22 16.7  2:27   23   30:45  9:55 1:35:31 
   22   73 Josh Funk               Woodbury           MN  38   19 10:41  2:26  5:09   23   51:49 16.2  2:50   22   29:59  9:41 1:40:25 
   23  128 Dave Johnson            Plymouth           MN  38    7  7:59  1:49  2:47   26   58:25 14.4  1:42   24   30:56  9:59 1:41:47 
   24  182 Jason McNerney          Inver Grove Height MN  37   20 10:56  2:30  3:11   25   54:39 15.4  1:47   25   32:09 10:23 1:42:41 
   25  106 Kevin Heinen            Greenfield         MN  36   27 19:49  4:30  4:21   19   47:28 17.7  1:51   20   29:33  9:32 1:43:00 
   26  177 Mike Mastin             Lake George        MN  38   25 14:02  3:12  5:01   24   52:08 16.1  1:40   26   32:53 10:37 1:45:43 
   27  120 Justin Isaacson         Nevis              MN  37   26 14:09  3:13  3:40                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  174 Nerissa Marzolf         Independence       MN  39    2  8:24  1:55  1:10    1   40:52 20.6  1:12    3   24:27  7:53 1:16:03 
    2  183 Michelle McNerney       Inver Grove Height MN  35    6  9:12  2:06  2:35    4   42:27 19.8  1:29    1   23:41  7:39 1:19:21 
    3  191 Dawn Moen               Sartell            MN  35    1  8:15  1:53  1:39    7   43:24 19.4  1:40    6   26:38  8:36 1:21:34 
    4  146 Camilla Larson          Little Falls       MN  36   10 10:03  2:17  2:30    8   44:17 19.0  1:03    2   24:11  7:48 1:22:01 
    5  144 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  39    9  9:26  2:09  2:19    6   42:59 19.5  2:21    4   25:48  8:20 1:22:51 
    6  287 Angela Tangen           Fargo              ND  35    3  8:28  1:56  1:22    9   44:31 18.9  1:18    9   27:50  8:59 1:23:28 
    7    5 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  38    8  9:21  2:08  1:22   11   45:55 18.3  1:04    7   26:51  8:40 1:24:30 
    8  227 Kati Palmer             Bagley             MN  37   14 11:07  2:32  2:31    2   41:49 20.1  1:06   10   28:06  9:04 1:24:38 
    9  198 Rachel Nelson           Chaska             MN  38   11 10:48  2:28  2:29    5   42:55 19.6  1:41   11   28:16  9:07 1:26:07 
   10  186 Amanda Melquist         Chaska             MN  36    4  8:43  1:59  2:16   10   45:14 18.6  1:50   13   29:09  9:24 1:27:10 
   11   64 Jackie Edwards          Hector             MN  38   15 11:11  2:33  2:15    3   42:11 19.9  2:06   16   31:05 10:02 1:28:45 
   12  143 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  39    7  9:17  2:07  2:21   13   46:20 18.1  2:07   14   30:01  9:41 1:30:03 
   13  105 Kelly Heinen            Greenfield         MN  36   17 11:31  2:37  3:39   15   47:29 17.7  1:47    5   26:01  8:24 1:30:24 
   14  187 Rachel Miller           Minneapolis        MN  39   18 11:40  2:40  3:30   14   46:22 18.1  2:52   12   28:57  9:21 1:33:20 
   15    8 Dustie Bakke            Menahga            MN  36   19 14:52  3:23  2:16   12   46:15 18.2  1:56   15   30:49  9:57 1:36:07 
   16  300 Julie Tuyls             Clive              IA  38    5  9:09  2:05  3:46   16   54:01 15.6  2:31    8   27:21  8:50 1:36:45 
   17   98 Monica Handlos          St. Anthony        MN  38   16 11:21  2:35  4:05   17   54:05 15.5  1:59   18   34:25 11:06 1:45:53 
   18   96 Leigh Hafner            Loveland           CO  36   13 11:02  2:31  3:23   19   59:54 14.0  1:57   17   33:08 10:42 1:49:22 
   19  273 Christine Steffen       Minneapolis        MN  35   12 10:54  2:29  3:35   18   54:50 15.3  2:04   20   46:04 14:52 1:57:25 
   20  280 Shanna Strowbridge      Brooklyn Park      MN  38   20 14:56  3:24  4:15   20   59:58 14.0  1:44   19   42:34 13:44 2:03:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  150 David Lewis             Nevis              MN  40    1  7:07  1:37  1:16    1   34:05 24.6  0:59    1   17:47  5:45 1:01:12 
    2   34 Blake Butler            Waconia            MN  40    2  7:29  1:43  1:28    6   38:37 21.8  1:01    2   19:38  6:20 1:08:11 
    3  315 Eric Young              Palmetto           GA  41    3  7:33  1:43  1:28    2   36:33 23.0  1:06    5   22:05  7:08 1:08:42 
    4   28 David Breznay           Fargo              ND  44    4  7:49  1:47  1:26    3   37:50 22.2  1:15    3   20:50  6:44 1:09:09 
    5    9 William Barth           Park Rapids        MN  44    8  8:08  1:51  1:26    5   38:28 21.8  1:08    6   22:32  7:17 1:11:41 
    6   48 Dana Cirks              Moorhead           MN  42    9  8:17  1:53  1:44    4   38:01 22.1  1:16    8   23:12  7:29 1:12:28 
    7  261 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  43   10  8:18  1:54  1:27    8   38:46 21.7  1:03   12   24:22  7:52 1:13:55 
    8  131 Richard Johnson         Nevis              MN  44   11  8:34  1:57  1:50   10   40:03 21.0  1:17    7   22:49  7:22 1:14:32 
    9  250 Scott Remiger           Lakeville          MN  40    7  8:02  1:50  2:26    9   39:21 21.3  1:27   10   23:43  7:39 1:14:58 
   10  292 Peter Terrell           Chanhassen         MN  44   16 10:49  2:28  2:42   11   40:55 20.5  1:29    4   21:26  6:55 1:17:19 
   11  173 Michael Marzolf         Independence       MN  44    5  7:55  1:48  2:28    7   38:44 21.7  1:52   15   26:39  8:36 1:17:36 
   12   76 Michael Geeslin         Hawley             MN  40    6  8:01  1:50  2:56   13   43:45 19.2  1:41   11   23:53  7:43 1:20:14 
   13   79 Chris Giles             Chanhassen         MN  43   14  9:35  2:11  2:05   12   43:03 19.5  1:52   13   25:58  8:23 1:22:30 
   14  262 Jacob Selseth           Saint Paul         MN  40   13  9:05  2:04  2:56   14   43:45 19.2  2:25   14   26:10  8:27 1:24:18 
   15  115 Charlie Hirt            Long Lake          MN  43   15  9:58  2:16  2:16   15   48:36 17.3  1:11   16   27:11  8:47 1:29:10 
   16  238 Jeff Phillips           Beavercreek        OH  43   12  8:57  2:02  4:05   19   53:04 15.8  2:21    9   23:23  7:33 1:31:48 
   17  313 Scott Winter            Buffalo            MN  43   17 11:21  2:35  4:20   18   52:27 16.0  2:08   17   29:36  9:33 1:39:49 
   18   18 Brian Blair             Bloomington        MN  40   19 14:48  3:22  2:52   16   49:31 17.0  1:41   19   33:30 10:49 1:42:21 
   19   58 Jay Demers              Moorhead           MN  40   18 14:04  3:12  6:18   17   52:03 16.1  2:27   18   33:04 10:40 1:47:54 
   20   53 Thomas Cusciotta        Hanover            MN  43   20 14:56  3:24  2:48   20 1:02:34 13.4  3:07   20   39:34 12:46 2:02:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Susie Patrick           Sioux Falls        SD  44    1  8:52  2:01  1:39    5   43:39 19.2  1:17    2   23:14  7:30 1:18:40 
    2  291 Kristin Terrell         Chanhassen         MN  43    9  9:19  2:07  2:25    7   44:14 19.0  1:37    1   22:42  7:20 1:20:15 
    3   80 Paige Giles             Chanhassen         MN  44    3  8:54  2:02  2:20    6   43:46 19.2  1:48    4   24:46  8:00 1:21:31 
    4  190 Tracy Moe               Little Falls       MN  41    2  8:54  2:02  1:27    8   44:45 18.8  1:02    5   25:31  8:14 1:21:36 
    5   55 Michelle Dahlberg       Little Falls Mn    MN  43    5  9:03  2:04  1:53    2   42:26 19.8  1:10   13   28:27  9:11 1:22:57 
    6   66 Jill Emery              Foley              MN  43    6  9:10  2:05  2:52    3   42:31 19.8  1:12    9   27:25  8:51 1:23:09 
    7   46 Debbie Christian        Buffalo            MN  43    4  9:02  2:04  2:41    1   41:20 20.3  1:48   12   28:26  9:11 1:23:17 
    8  223 Joy Orvis               Andover            MN  40   10  9:34  2:11  2:57    4   43:04 19.5  1:39    7   27:01  8:43 1:24:14 
    9  312 Janet Winter            Buffalo            MN  42    7  9:18  2:07  2:32   14   48:17 17.4  1:16    3   24:13  7:49 1:25:34 
   10  314 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  43   14 10:46  2:27  2:21   11   47:27 17.7  1:17   15   28:55  9:20 1:30:45 
   11   89 Denae Grove             Grand Forks        MN  42   16 11:26  2:36  2:14   13   48:09 17.4  1:59   11   28:06  9:04 1:31:51 
   12   83 Kate Gottsch            Minneapolis        MN  43    8  9:19  2:07  2:06   12   48:06 17.5  1:50   16   30:56  9:59 1:32:15 
   13  239 Robin Phillips          Beavercreek        OH  43   20 12:47  2:55  2:53   17   49:31 17.0  1:36    8   27:10  8:46 1:33:54 
   14   15 Theresa Beseman         Swanville          MN  44   15 11:12  2:33  3:04   19   50:48 16.5  1:19   10   28:05  9:04 1:34:27 
   15   67 Aimee Engebretson       St. Paul           MN  42   23 12:58  2:57  3:08   24   52:35 16.0  1:03    6   26:01  8:24 1:35:44 
   16   54 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  44   18 11:31  2:37  3:35   16   49:10 17.1  1:55   18   32:26 10:28 1:38:35 
   17  267 Patty Shook             Fargo              ND  40   27 14:25  3:17  3:18   21   51:44 16.2  1:57   14   28:38  9:15 1:40:01 
   18  240 Sheila Pidde            Stillwater         MN  44   21 12:51  2:56  4:24    9   45:57 18.3  2:10   21   34:57 11:17 1:40:17 
   19   74 Elizabeth Gary          Sauk Rapids        MN  42   26 13:59  3:11  2:41   10   47:18 17.8  2:50   19   34:08 11:01 1:40:54 
   20  153 Sandra Lichter          Park Rapids        MN  42   25 13:41  3:07  3:12   22   51:50 16.2  1:28   17   31:28 10:10 1:41:37 
   21  293 Michele Thieman         Park Rapids        MN  40   11  9:54  2:15  2:57   15   48:50 17.2  2:20   24   39:50 12:51 1:43:50 
   22  254 Marcia Roline           Bemidji            MN  44   12 10:06  2:18  4:24   18   50:43 16.6  2:09   23   37:19 12:03 1:44:39 
   23   99 Mara Hanel              Warren             MN  44   17 11:28  2:37  4:31   25   57:10 14.7  1:51   20   34:43 11:12 1:49:41 
   24  215 Sandra Ondracek         Savage             MN  43   22 12:51  2:56  2:39   20   51:36 16.3  2:30   25   40:35 13:06 1:50:10 
   25  341 Kristen Ostendorg       St Paul            MN  44   13 10:29  2:23  3:58   26 1:00:38 13.9  3:21   22   36:30 11:47 1:54:55 
   26  139 Anne Kittleson          Great Falls        MT  42   19 12:04  2:45  3:20   23   52:07 16.1  2:22   27   48:38 15:42 1:58:29 
   27  211 Jailyn Olson            Detroit Lakes      MN  44   24 13:16  3:01  4:21   27 1:03:49 13.2  1:49   26   40:50 13:11 2:04:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  228 Kim Patrick             Sioux Falls        SD  49    1  6:29  1:29  1:21    1   36:00 23.3  1:13    1   22:41  7:19 1:07:43 
    2  286 Tim Sykes               Fertile            MN  48    3  7:55  1:48  1:26    2   38:28 21.8  0:55    2   22:42  7:20 1:11:24 
    3  233 Todd Peters             West Fargo         ND  47    2  7:13  1:39  2:24    3   41:00 20.5  2:05    9   28:08  9:05 1:20:48 
    4   17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  46    4  8:28  1:56  2:01    7   44:15 19.0  1:28    7   26:57  8:42 1:23:07 
    5  122 James Jackson           Edina              MN  49   14 12:00  2:44  2:35    4   41:10 20.4  2:10    3   25:32  8:15 1:23:26 
    6   37 Jeff Cadwell            Mahnomen           MN  47   11 11:07  2:32  2:19    5   42:19 19.9  1:55    8   26:58  8:42 1:24:37 
    7  290 Mark Ternes             Fargo              ND  45    5  8:57  2:02  2:16   11   45:35 18.4  2:11    6   26:54  8:41 1:25:50 
    8  275 Todd Steinke            Saint Cloud        MN  46    6  9:07  2:05  2:27    6   42:57 19.6  1:31   11   30:03  9:42 1:26:03 
    9   22 Skip Bolton             Lakeville          MN  48   10 10:09  2:19  5:09    8   44:46 18.8  1:52    4   26:25  8:32 1:28:18 
   10  132 Robert Johnson          Little Falls       MN  45    8  9:48  2:14  2:40   15   51:13 16.4  1:23    5   26:46  8:38 1:31:49 
   11   84 Rob Gottsch             Minneapolis        MN  45    7  9:34  2:11  3:17   14   48:21 17.4  1:10   12   30:31  9:51 1:32:50 
   12   86 John Griffith           Maple Grove        MN  49   12 11:41  2:40  3:25   12   45:39 18.4  2:42   10   29:54  9:39 1:33:19 
   13   25 John Breen              Brainerd           MN  48    9 10:03  2:18  1:43    9   44:50 18.7  1:23   16   35:32 11:28 1:33:30 
   14   90 Joe Groves              Pierz              MN  48   13 11:55  2:43  2:39   10   44:53 18.7  1:16   15   35:22 11:25 1:36:04 
   15  133 Doug Jones              Bemidji            MN  45   15 12:20  2:49  3:57   13   46:34 18.0  3:08   13   32:05 10:21 1:38:02 
   16  210 Dale Olson              Detroit Lakes      MN  45   16 13:24  3:03  5:23   16   51:25 16.3  2:27   17   42:24 13:41 1:55:00 
   17   16 Tim Binfet              Fargo              ND  45   17 15:39  3:34  3:42   17 1:01:06 13.7  1:44   14   33:56 10:57 1:56:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  45    1  7:42  1:45  1:30    1   40:54 20.5  1:04    1   22:03  7:07 1:13:12 
    2  224 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  47    3  8:58  2:03  2:01    3   44:37 18.8  1:22    2   23:59  7:45 1:20:54 
    3  253 Gretchen Rockstad       Ada                MN  45    5  9:19  2:07  2:33    2   44:07 19.0  0:49    3   24:32  7:55 1:21:18 
    4  307 Angie Walther           Park Rapids        MN  47    4  9:18  2:07  2:15    4   45:37 18.4  1:23    4   27:00  8:43 1:25:31 
    5   12 Julie Bell              Little Falls       MN  49    2  8:36  1:58  2:40    6   52:31 16.0  1:24    5   30:52  9:58 1:36:00 
    6  317 Lois Zak                Andover            MN  49    6  9:37  2:11  3:11    5   52:30 16.0  1:33    7   37:31 12:06 1:44:19 
    7  207 Kathy O'Brien           Rice               MN  45    8 11:10  2:33  4:12    7   56:58 14.7  3:01    6   35:12 11:22 1:50:32 
    8  235 Katie Peterson          Edina              MN  47    7  9:58  2:16  2:57    8   59:02 14.2  1:40    8   45:02 14:32 1:58:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 Tom Coles               Apple Valley       MN  53    1  7:21  1:41  1:40    1   37:43 22.3  2:31    2   23:18  7:31 1:12:30 
    2   13 Bill Benning            Lakeville          MN  52    2  8:47  2:00  1:30    2   39:31 21.3  1:12    3   24:15  7:50 1:15:12 
    3  110 Dennis Hetland          Fargo              ND  52    3  8:54  2:02  2:01    3   40:37 20.7  1:24    1   23:07  7:28 1:16:02 
    4  242 Chris Pierson           Plymouth           MN  52    4 10:20  2:21  3:23    6   46:15 18.2  2:04    7   28:44  9:16 1:30:45 
    5  181 Douglas McNeil          Hill City          MN  51   12 12:45  2:54  3:10    5   45:42 18.4  1:17    6   28:15  9:07 1:31:08 
    6   45 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  51    5 11:09  2:33  2:20    4   42:23 19.8  3:38   10   31:48 10:16 1:31:16 
    7   31 David Buck              Minneapolis        MN  54   13 13:42  3:07  3:54    7   46:46 18.0  1:23    5   27:33  8:54 1:33:16 
    8  102 Keith Hargis            Clear Lake         IA  50   11 12:31  2:51  2:59    8   47:25 17.7  2:18    8   29:33  9:32 1:34:45 
    9   20 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  52    9 12:19  2:48  4:12    9   48:03 17.5  1:24    9   30:12  9:45 1:36:09 
   10  208 Kevin O'Brien           Rice               MN  54    8 11:57  2:43  5:36   13   51:18 16.4  1:44    4   27:21  8:50 1:37:54 
   11   41 Jim Casey               Maple Grove        MN  52   14 13:43  3:07  3:45   12   49:23 17.0  1:12   11   33:29 10:48 1:41:31 
   12   44 Mark Chelette           Navarre            FL  52   10 12:25  2:50  3:48   11   49:21 17.0  2:23   12   33:57 10:57 1:41:52 
   13  121 Charles Jackson         White Bear Lake    MN  52    6 11:48  2:41  4:20   10   49:17 17.0  3:05   13   41:56 13:32 1:50:23 
   14   69 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  50    7 11:50  2:42  5:17   14 1:02:21 13.5  1:28   14   45:23 14:39 2:06:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  257 Linda Schievelbein      Wayzata            MN  50    1  8:10  1:52  1:27    1   39:08 21.5  1:26    3   25:52  8:21 1:16:02 
    2  258 Clare Schmid            Savage             MN  50    2  8:24  1:55  1:30    2   40:30 20.7  1:31    2   24:50  8:01 1:16:43 
    3   59 Jacki Devine            Little Falls       MN  53    4 10:04  2:18  1:43    3   43:18 19.4  1:42    1   22:05  7:08 1:18:49 
    4   43 Sue Casey               Maple Grove        MN  50    3  9:04  2:04  2:49    6   50:08 16.8  1:25    6   33:10 10:42 1:36:35 
    5  167 Shelly Mahowald         Moorhead           MN  52    9 19:50  4:31  3:54    4   48:34 17.3  2:17    4   27:28  8:52 1:42:02 
    6  270 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  51    5 11:38  2:39  3:32    7   55:06 15.2  1:30    5   32:07 10:22 1:43:51 
    7  154 Rochelle Lindow         New Hope           MN  52    8 14:12  3:14  2:44    5   49:22 17.0  2:21    8   37:56 12:15 1:46:33 
    8  241 Becky Pierson           Plymouth           MN  52    6 11:58  2:43  3:46    8   57:38 14.6  3:06    7   35:22 11:25 1:51:49 
    9  108 Mary Helm               St. Cloud          MN  53    7 12:04  2:45  4:04    9   58:26 14.4  2:31    9   43:23 14:00 2:00:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  193 Dennis Nelson           Fargo              ND  59    8 10:01  2:17  1:31    1   35:42 23.5  1:38    6   27:23  8:50 1:16:13 
    2   85 Arnie Gough             Hinsdale           IL  57    2  7:55  1:48  2:41    6   39:30 21.3  2:03    3   25:32  8:14 1:17:40 
    3  130 Mark Johnson            Fargo              MN  56   11 10:24  2:22  2:35    4   38:49 21.6  2:10    1   24:07  7:47 1:18:03 
    4  248 Duane Pullins           Maple Lake         MN  56    9 10:09  2:19  2:15    2   37:36 22.3  1:20    5   26:55  8:41 1:18:13 
    5  294 Gregg Trautwein         Fargo              ND  56    7  9:29  2:10  1:38    3   37:47 22.2  1:52    9   28:56  9:20 1:19:41 
    6  103 Doug Harvey             Bloomington        MN  55    5  8:53  2:01  1:29    9   42:59 19.5  1:18    2   25:20  8:11 1:19:57 
    7  168 David Maier             Bismarck           ND  55    4  8:39  1:58  2:01    5   39:08 21.5  2:06    7   28:25  9:10 1:20:16 
    8   94 Kurt Gytri              Northfield         MN  58    3  8:06  1:51  1:32    7   40:40 20.7  1:33    8   28:44  9:16 1:20:33 
    9  145 Doug Landers            Fargo              ND  59    6  9:16  2:07  3:09    8   41:41 20.2  2:07   10   29:49  9:37 1:26:00 
   10  278 Richard Stevens         Mound              MN  59    1  7:48  1:47  2:47   10   44:12 19.0  2:21   11   33:46 10:54 1:30:52 
   11   36 Timothy Byers           Stevens Point      WI  59   12 13:36  3:06  3:33   11   46:01 18.3  2:14    4   25:37  8:16 1:30:59 
   12  310 Tom Wentz               Burnsville         MN  56   10 10:12  2:19  3:03   12   47:22 17.7  1:57   12   36:59 11:56 1:39:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  246 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56    1  8:00  1:49  1:42    2   46:07 18.2  1:48    1   28:04  9:04 1:25:39 
    2  282 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  59    2  8:56  2:02  2:25    3   47:30 17.7  1:44    5   32:32 10:30 1:33:05 
    3  216 Patty Oneil             Edina              MN  56    4  9:56  2:16  2:54    4   48:41 17.3  3:24    2   30:19  9:47 1:35:13 
    4   93 Jan Gytri               Northfield         MN  55    3  9:26  2:09  1:40    1   45:16 18.6  1:45    7   38:23 12:23 1:36:29 
    5   81 Susan Goltz             Duluth             MN  55    5 10:25  2:22  2:41    7   50:34 16.6  2:31    4   31:43 10:14 1:37:52 
    6   27 Michelle Brekken        Baxter             MN  56    6 10:45  2:27  3:56    6   50:29 16.6  2:02    3   31:26 10:09 1:38:36 
    7   50 Jennifer Clark          Sartell            MN  55    7 12:24  2:49  3:21    5   49:13 17.1  2:13    6   32:39 10:32 1:39:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Denny Ellingson         Courtland          MN  62    1  6:40  1:31  1:51    1   37:41 22.3  1:29    3   25:29  8:13 1:13:06 
    2   97 Mark Hagen              Fargo              ND  62    3  9:02  2:04  2:48    2   41:06 20.4  1:42    2   25:27  8:13 1:20:02 
    3  166 John Mahowald           Saint Cloud        MN  63    4 10:03  2:17  2:40    3   42:00 20.0  1:21    1   24:51  8:01 1:20:52 
    4  112 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  61    2  8:34  1:57  3:19    4   44:17 19.0  1:58    5   27:50  8:59 1:25:56 
    5  295 Al Treece               Plymouth           MN  61    9 12:22  2:49  3:57    5   45:03 18.6  2:14    4   26:32  8:34 1:30:06 
    6  271 John Smith              Nevis              MN  63    5 10:09  2:19  3:07    8   46:44 18.0  1:19    8   28:59  9:21 1:30:16 
    7  129 Kermit Johnson          Davenport          ND  61   11 13:45  3:08  3:20    6   45:21 18.5  1:13    6   27:56  9:01 1:31:34 
    8   26 Bob Brekken             Baxter             MN  61   10 13:43  3:08  3:59    7   45:29 18.5  2:07    7   28:54  9:20 1:34:10 
    9   92 Donald Gytri            Park Rapids        MN  61    7 11:36  2:39  4:04    9   48:44 17.2  2:30    9   31:58 10:19 1:38:51 
   10  197 Mike Nelson             Walker             MN  62    6 11:05  2:32  5:10   10   48:51 17.2  2:00   11   34:30 11:08 1:41:34 
   11  284 Brad Swenson            Moorhead           MN  63    8 12:13  2:47  3:49   11   50:02 16.8  4:18   10   34:08 11:01 1:44:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Deb Roberts             Nisswa             MN  63    1  9:00  2:03  1:53    1   45:10 18.6  1:48    1   30:01  9:41 1:27:50 
    2  194 Kaye Nelson             Henderson          NV  60    2 15:18  3:29  3:26    2 1:00:47 13.8  3:16    2   39:25 12:43 2:02:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   75 Doug Geeslin            Hawley             MN  65    1  8:58  2:03  3:58    1   43:03 19.5  2:18    1   28:44  9:16 1:26:59 
    2  141 Robert Kranz            Kapaa              HI  67    2 12:17  2:48  2:50    2   45:45 18.4  1:58    3   30:14  9:46 1:33:01 
    3  311 James Wheeler           Bemidji            MN  65    3 13:50  3:09  3:14    3   46:40 18.0  2:02    2   29:11  9:25 1:34:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  195 Lynn Nelson             Bloomington        MN  73    1 14:38  3:20  3:48    1   48:01 17.5  3:28    1   30:37  9:53 1:40:29 
    2   21 Ed Bolton               Nevis              MN  76    2 16:10  3:41  4:15    2   51:02 16.5  2:30    2   33:02 10:40 1:46:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        370
Total Number of Team Finishers:           45
Total Number of Individual Finishers:    255
Number of Male   Finishers:              148
Number of Female Finishers:              107
Did not Finish Race or Did Not Start:     68