Green Lake Kids Triathlon
Spicer, MN
8/9/2014

race logo










					                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 9, 2014
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   81 Joseph Santjer          Eden Prairie       MN   4    3:06 
    2   10 Griffin Degroot         Sioux Center       IA   4    3:33 
    3   54 Matthew Nelson          Willmar            MN   4    3:59 
    4   53 Andrew Nelson           Spicer             MN   4    4:20 
    5   77 Triton Ryks                                MN   4    4:32 
    6  106 Jonny Martinka          Spicer             MN   4    4:32 
    7   86 Connor Sullivan         Franklin           MN   3    4:39 
    8    1 Cole Althoff            Spicer             MN   3    5:00 
    9   16 Torsten Elk             Clarendon Hills    IL   3    5:18 
   10   45 Levi Markgraf           Sauk Rapids        MN   3    5:44 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   73 Ireland Rebstock        Rockford           MN   4    4:13 
    2   31 Brynna Juntunen         Rogers             MN   3    4:33 
    3   42 Brooklyn Ludens         Hurley             SD   4    6:04 
    4  121 Julia Wandeputte                                4    6:44 
    5  116 Annalise Hawles         Gillette           WY   3    7:46 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 5
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   17 Eli Engebretson         Spicer             MN   5    4:14 
    2   24 Landon Jacobs           Buffalo            MN   5    4:18 
    3   37 Joey Krueger            St Cloud           MN   5    4:20 
    4   91 Mason Tjosaas           Granite Falls      MN   5    4:27 
    5   83 Conner Sik              Willmar            MN   5    4:32 
    6   33 Reid Kath               New London         MN   5    4:53 
    7   41 Samuel Loerzel          Willmar            MN   5    5:19 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 5
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1    7 Laney Beeler            Maple Grove        MN   5    4:33 
    2   76 Trinity Ryks            Willmar            MN   5    4:42 
    3   29 Alexa Juntunen          Rogers             MN   5    4:47 
    4  120 Tommy Quinn             Willmar            MN   5    5:07 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  6 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   23 Cayden Jacobs           Buffalo            MN   6    3:56 
    2   80 Andrew Sandau           Spicer             MN   6    4:15 
    3   96 Peter Weis              Delano             MN   6    4:21 
    4   57 Beckett Newman          Shakopee           MN   6    4:22 
    5   27 Emerson Johnson         Raymond            MN   6    5:07 
    6  113 Eli Kuempel             Golden Valley      MN   6    5:08 
    7  115 Grant McCain            Spicer             MN   6    5:53 
    8  124 Trey Zamrron            Olivia             MN   6    6:25 
    9  102 Charles Gag             New Ulm            MN   6    7:05 
   10  101 George Gag              New Ulm            MN   6    7:05 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  6 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   92 Averie Turner           Spicer             MN   6    4:27 
    2    2 Brooke Barney           New London         MN   6    4:30 
    3  114 Lucy Swift              Saint Paul         MN   6    4:39 
    4   87 Grace Sullivan          Franklin           MN   6    5:02 
    5   52 Peighton Mulder         Buffalo            MN   6    5:02 
    6  131 Sienna Duininck         Willmar            MN   6    5:05 
    7   70 Riley Quinn             St Cloud           MN   6    5:10 
    8   22 Nora Hultgren           Raymond            MN   6    5:21 
    9  117 Telilie Lange           Willmar            MN   6    5:24 
   10   15 Petra Elk               Clarendon Hills    IL   6    5:31 
   11   48 Amelia Mayhew           New London         MN   6    5:47 
   12   84 Allie Stoesz            Buffalo            MN   6    6:30 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   32 Blake Kath              New London         MN   7    2  0:45    9    5:52    1    4:40   11:16 
    2   14 Anders Elk              Clarendon Hills    IL   8   14  0:56    3    5:18    3    5:13   11:26 
    3   61 Nathan Norsten          Spicer             MN   7   11  0:55    1    5:09    5    5:29   11:32 
    4   49 Griffin Mayhew          New London         MN   7    9  0:53    6    5:37    4    5:22   11:51 
    5   11 Moses Degroot           Sioux Center       IA   7    8  0:52    4    5:28    9    5:42   12:01 
    6   97 Raymond Weis            Delano             MN   8   13  0:55    2    5:17   13    5:51   12:03 
    7   88 Cameron Tebben          Clara City         MN   8    4  0:48    8    5:39   14    5:52   12:18 
    8   20 Elijah Heinen           Spicer             MN   8   16  0:58   10    5:57    6    5:30   12:24 
    9   30 Blake Juntunen          Rogers             MN   8   15  0:57   15    6:50    2    4:49   12:35 
   10   60 Gavin Nordstrom         New Brighton       MN   8    5  0:50   11    6:05   10    5:42   12:36 
   11   79 Adam Sandau             Spicer             MN   8   10  0:54   12    6:18   12    5:47   12:57 
   12   89 Jack Thein              New London         MN   7    7  0:52    7    5:38   17    6:39   13:08 
   13   55 Nathan Nelson           Spicer             MN   7   17  1:05   13    6:29   11    5:43   13:16 
   14   40 Jacob Loerzel           Willmar            MN   8    1  0:45   17    6:58    8    5:42   13:23 
   15   18 Max Engebretson         Spicer             MN   8   12  0:55    5    5:28   18    7:08   13:30 
   16   46 Aidan Maskey            Blaine             MN   7   19  1:38   14    6:36    7    5:41   13:54 
   17  127 Drew Duinick            Willmar            MN   7    6  0:50   16    6:56   16    6:24   14:09 
   18  107 Andrew Ramirez          Spicer             MN   7   18  1:05   18    7:01   15    6:08   14:14 
   19  109 Carsten Hedrick         Spicer             MN   7    3  0:45   19    7:45   19   11:31   20:00 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   69 Madden Quinn            St Cloud           MN   8    2  0:50    1    5:23    2    4:47   11:00 
    2   82 Josie Santjer           Eden Prairie       MN   7    7  0:57    2    5:23    5    6:08   12:27 
    3   38 Clara Kuempel           Blaine             MI   7   14  1:47   14    8:37    1    2:18   12:42 
    4   21 Lily Hultgren           Raymond            MN   8    1  0:43    5    6:36    4    5:26   12:44 
    5   85 Mollie Stoesz           Buffalo            MN   7    5  0:54    3    6:11    6    6:08   13:13 
    6   56 Avery Newman            Shakopee           MN   8    6  0:56    7    7:15    3    5:08   13:19 
    7    4 Piper Barney            New London         MN   7    3  0:53    4    6:25    8    6:36   13:54 
    8   36 Elizabeth Krueger       St Cloud           MN   7   11  1:11    6    7:02   11    6:57   15:09 
    9   62 Alyssa Peterson         Grand Meadow       MN   7    4  0:54    8    7:16   12    7:19   15:27 
   10   12 Ellie Donner            Clara City         MN   7    9  1:07   11    7:40    9    6:50   15:36 
   11   63 Alexis Polinder         St. Cloud          MN   7   12  1:25    9    7:27   10    6:51   15:42 
   12  100 Lauren Stryhn           Glenwood           MN   7   10  1:08   13    8:09    7    6:26   15:43 
   13   43 Hannah Markgraf         Sauk Rapids        MN   8   13  1:26   10    7:34   13    8:43   17:41 
   14    9 Gabrielle Bollig        Willmar            MN   7    8  1:04   12    8:02   14    9:26   18:31 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1    3 Jack Barney             New London         MN   9    4  1:47    5    6:53    1    8:21   17:00 
    2   19 Blake Hedrick           Spicer             MN   9    1  1:21    3    6:39    2    9:05   17:04 
    3   99 Dylan Stryhn            Glenwood           MN  10    6  1:50    2    6:30    3    9:35   17:54 
    4    8 Kale Bockelman          Willmar            MN  10    5  1:48    1    5:35    6   10:53   18:15 
    5   35 Harrison Kent           Clear Lake         MN   9    2  1:23    4    6:45    7   10:56   19:02 
    6   58 Tate Newman             Shakopee           MN  10    3  1:38    7    8:10    5   10:40   20:27 
    7   44 Jacob Markgraf          Sauk Rapids        MN  10    7  2:09    6    8:04    8   17:57   28:08 
    8  112 Drew Kuempel            Golden Valley      MN   9                            4   10:09 1:01:02 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   34 Adeline Kent            Cleaar Lake        MN  10    1  1:20    2    5:41    1    8:19   15:19 
    2  139 Collette Duininck       Willmar            MN  10    2  1:21    3    5:47    2    8:30   15:37 
    3   67 Claire Quinn            St Cloud           MN   9    5  1:25    4    5:48    3    8:36   15:49 
    4   65 Jasmine Pulsifer        Spicer             MN   9    3  1:23   13    6:58    4    9:11   17:31 
    5   93 Avery Van Beck          New Munich         MN  10   16  1:41    7    6:35    5   10:10   18:24 
    6  104 Annika Bijnagte         Edina              MN  10    7  1:32    8    6:38    6   11:00   19:09 
    7    6 Ella Beeler             Maple Grove        MN   9   17  1:42   11    6:50    7   11:08   19:39 
    8    5 Cora Beeler             Maple Grove        MN   9   10  1:35    5    6:15    9   11:52   19:40 
    9   95 Lilly Weber             Willmar            MN   9   13  1:39    1    5:34   12   12:36   19:48 
   10  103 Maaike Duininck         Spicer             MN  10    9  1:35   12    6:52   10   12:04   20:30 
   11   59 Bella Nordstrom         New Brighton       MN  10    4  1:23    6    6:22   14   13:25   21:09 
   12   68 Hannah Quinn            Willmar            MN   9   14  1:39   15    8:15    8   11:22   21:14 
   13   71 Sophia Quinn            Willmar            MN   9    8  1:32   17    8:20   11   12:26   22:17 
   14   66 Avery Quinn             Willmar            MN   9    6  1:30   16    8:19   13   13:11   22:59 
   15   50 Mya Mayhew              New London         MN   9   11  1:36   10    6:48   15   15:48   24:11 
   16   51 Sienna Mayhew           New London         MN  10   12  1:36    9    6:47   16   15:54   24:16 
   17  108 Karlee Dahl             Spicer             MN   9   15  1:40   14    7:29   17   16:03   25:10 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  105 Carson Roehl            Bible College      MN  11    5  2:19    1   11:09    1    8:00   21:28 
    2   94 Ethan Van Beck          New Munich         MN  12    4  2:18    2   11:44    2    8:54   22:54 
    3   64 Dillon Pulsifer         Spicer             MN  11    2  2:16    3   12:15    4    9:19   23:49 
    4  118 Ethan Weber             Willmar            MN  12    3  2:17    4   12:37    5    9:33   24:25 
    5   90 Tim Thein               New London         MN  12    1  2:15    5   13:46    3    8:57   24:56 
    6  111 Cade Kuempel            Golden Valley      MN  11    6  2:22    7   17:31    6   10:10   30:02 
    7   72 Mathew Radabaugh        Belgrade           MN  11    7  2:44    6   16:54    7   10:55   30:33 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  110 Ella Heinitz            Dell Rapids        SD  11    1  2:13    2   12:32    2    9:27   24:11 
    2  135 Reagan Duinick          Willmar            MN  12    2  2:18    4   13:29    1    9:20   25:06 
    3   74 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  12    3  2:19    3   13:03    3   10:22   25:43 
    4   28 Olivia Jorgenson        Brookings          SD  11    4  2:19    1   11:59    5   11:33   25:51 
    5   39 Lucy Kuempel            Fridley            MN  12    5  2:34    5   17:13    4   10:57   30:43 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  26 Ella Johnson            Raymond            MN   8 F      2  0:56    1    9:33                      
  13 Hudson Donner           Clara City         MN   5 M      1  0:30                                   
 122 Stella Steffensen       Spicer             MN   3 F      3  1:43                                   

Total Registered:                        128
Number of Male   Finishers:               61
Number of Female Finishers:               57
Did not Finish Race or Did Not Start:     10